Seçim sonrası mı!?

19 Haziran 2019 Çarşamba

Herkes her şeyi ‘seçim sonrası’na bırakıyor.

Seçim sonrası için, her iki tarafın da her ihtimale, karşı senaryoları hazır.

Aslında burada 3. ihtimali kimse hesaba katmıyor. Bir ihtimal de şu, bu seçim sonuçları kimseyi tatmin etmeyecek. Kim kazanırsa kazansın tartışma derinleşerek devam edecek.

Kimse açık ara bir kazanım beklemiyor. Bıçak sırtı bir kazanım sözkonusu. Yine itirazlar, tekrar sayımlar, kaybeden tarafın seçime hile karıştı iddiaları ile seçimi şaibeli hale getirme çabaları..

Hani kıyametle ilgili olarak rivayet edilir ya; “kıyamet kopuyor deseler, elinizde fidan varsa dikin”.. Kim seçimden sonra ne yapmayı düşünüyorsa, şimdi yapsın. Bakın bazı şeyleri bugün yaparsanız, belki sonucu lehinize etkilersiniz. Yoksa son pişmanlık fayda vermeyecek.

Dikkat ettiniz mi, memleketine giden seçmeni, seçimde oy kullanmaya ikna için AK Parti de, CHP de, Karadeniz, Sıvas ve Güneydoğuya gittiler. Ciddi bir seçmen potansiyeli olmasına rağmen, mesela niye Akdeniz ve Ege’deki tatil bölgelerine kimse gitmedi. Tamam, sahilde AK Parti’nin oyu fazla değil. Bizimkiler yaylacı, memlekete gider, tarlaya çalışmaya gider. Peki CHP niye gitmedi?

Tek tip CHP yok ki! Solcusu, sosyalisti, kemalisti, sosyal demokratı, demokratik solu, ulusalcısı, kime laf yetiştireceksin. Anadolu insanı daha duygusaldır. Kolay inanır, ‘Beyaz Türkler’ tartışıp, polemik yapar, sesini yükseltir. Onun için kimse gitmez. Bodrum’da seçim kampanyası mı olur. Ya da Çeşme’de Belek’de..

Geçen gün Dr. Hasan İleri ve T. Çalgüner‘Manşet haber’de Demet Öztürk’e önemli açıklamalarda bulundular. Sözün özü şu: “Sosyal demokrasi ‘kemalizm’ değildir. Kavga; kemalizm - ‘sosyal demokrasi’ kavgasıdır.’ Bunlara göre ‘Kılıçdaroğlu ve ekibi sosyal demokrasiyi savunmaktadır.’ Şimdi İmamoğlu kemalistlerle sosyal demokratları nasıl bir araya getirsin.

İleri diyor ki, ‘sosyal demokrasi diye bir görüş vardır, Atatürkçülük diye ayrı bir görüş vardır..  Bugün CHP  kemalist değildir, sosyal demokrattır. Sosyal demokrasi, ulusalcılığı aşılması gereken bir kavram olarak görür! Mustafa Kemâl’in sosyal demokrasi söylemini ağzına aldığı tek belge vardır, 13 Mayıs 1925 tarihli ‘Sosyal Demokratları Yasaklama Kararnâmesi’dir!’ Dahası da var: İleri’ye göre ‘Sosyal demokrasi, sol maskeli sağcılıktır, emperyalizm uşaklığıdır. Unutmayalım ki, Atatürk sosyal demokrat olmadığı gibi sosyalist, komünist, bolşevik ve marksist de değildir.”

Mustafa Kemal ‘Sosyal Demokrat Fırkası’na hiçbir zaman izin vermedi. CHP her telde oynadı. Şimdi sosyal demokrat geçiniyor, sosyalist enternasyonale üye! Türkiye’de ilk kez İstanbul’da 23 Aralık 1918 tarihinde Dr. Hasan Rıza başkanlığında Sosyal Demokrat Fırkası kuruldu. Partinin genel sekreteri, Yorgi Zaferaki isimli bir Rum’du. (Aman şimdi bir de yeniden ‘Rum’ tartışması çıkmasın da.) Ha! Osmanlı döneminde sosyal demokrasi fikrinin en önde gelen isimlerinden biri de Aleksandr Parvus’tu. Hasan Rıza’nın partisi, kurtuluş savaşına soğuk bakan, ABD Devlet Başkanı Wilson’un emperyalist çıkarları koruyan prensiblerine bağlı olduğunu açıklayan ABD’ye yakınlaşmayı savunan bir parti idi.. Sosyal Demokrat Fırkası’nın 1922 yılında yasaklandığı biliniyor. Parti 1924’de yeniden kurmak istendi ise de Bakanlar Kurulu’nun 13 Mayıs 1925 tarihli kararı ile bu talep reddedildi. 

Görünen o ki, AK Parti’de de, CHP’de de, hatta diğer partilerde de seçim sonrasına ertelenen çok ciddi bir iç hesaplaşma hazırlığı var. Hatta bu hesaplaşma, AK Parti-CHP hesaplaşmasından sonuçları itibarı ile daha da can yakıcı olabilir. Yeni oluşumlar, ittifaklar gündeme gelebilir ve parlamento aritmetiğinde değişmeler yaşanabilir. Şimdi seçim öncesi, ‘rakip partiye koz vermemek için’ sesini yükseltmeyenlerin seslerini yükseltmeleri sürpriz olmayacaktır.

İleri’nin kemalizm ve diğer ideolojiler üzerindeki görüşleri kişisel görüşleri olmaktan çok, belli bir yaş grubunun üstündekilerin yaygın görüşüdür ve bu görüşün tabanda da belli bir ağırlığı vardır. Bunlara göre: “Kemalizm, globalizmi bir hayal olarak görür.’ İleri bu konuda şöyle diyor: “Sosyal demokraside cumhuriyetçilik şartı yoktur. Birçok sosyal demokrat ülkede kral vardır. Kemalizm’de böyle bir durum olamaz. Kemalizm’in birinci ilkesi cumhuriyetçiliktir.  Sosyal demokraside milliyetçilik yoktur. Uluslaşma, sosyal demokraside yoktur. Sosyal demokrasi yöresellikle, evrenselliğin uyumlu olarak bütünleşmesini savunur. (Yeni sol, İsmail Cem - Deniz Baykal) Sosyal demokratlar Türkiye’nin Misak-ı Milli’sini tanımak zorunda değildir.”

Bunu destekleyen kesimde şu görüş giderek yaygınlaşmaktadır: “CHP’nin ‘altı ok’unu tüketiyorlar. Laiklik ilkesi yerine ‘Sekularite’, Milliyetçilik ‘eşit yurttaşlık’ olmuş, Devletçilik ‘insani kalkınma’ olmuş, Laiklik ‘özgürlükçülük’ olmuş, Halkçılık ise ‘hümanizm’ olmuş, yetmedi, devrimcilik de ‘demokratlık’. Bu durum ortaya karışık ılımlı liberal-sol! Projenin mimarı belli.! Sağı dizayn edenler solu da dizayn etmeye çalışıyorlar. Kılıçdaroğlu yönetiminde; genetiği ve üye profili ile oynanan partinin ileride Başkanlık sistemi için ikinci ayak olarak dizayn edildiği görülüyor.” Aynı çevrelere göre: “CHP mevcut üst yönetimi Atatürk’ü (özne olarak) bir halk kahramanı yapıp nesne olarak yani ideolojisini bitirmeye çalışıyor. Yani Atatürk çok iyi adamdı ama ideolojisi yani kemalizmi silme projesidir bu. Kılıçdaroğlu bu açıdan değerlendirildiğinde kurucu iradeye ‘karşı bir devrimci’ olarak görevlendirilmiş bir kişidir.” Önerileri açık: yeni bir kemalist parti kurulması ve CHP’nin adını ve amblemini değiştirmesi.

‘Her şey daha güzel olacakSiyasi bir reklam kampanyası için üretilen bir slogandan başka bir şey değil. Bir fıkra: Adam rüyasında ölmüş dirilmiş. Sırat köprüsünün önünde adamın defterine bakmışlar, iyilik kötülük eşit. ‘Sen Araf’ta bekleyeceksin’ demişler. Beklerken canı sıkılmış, ‘izin verirseniz ben cenneti-cehennemi bir dolaşıp gelsem’ demiş. ‘Tamam’ demişler. Cennete gitmiş önce, bakmış, herkes sessiz, sakin, mevsim ilkbahar, meyveler, sular. Çevrede fazla tanıdık kimse görememiş. Bir de cehenneme bakayım demiş. Daha adım atar atmaz, vur patlasın, çal oynasın, cünbüş. Tanıdıklarının çoğu orada. ‘Ne yapıyorsunuz’ demiş. ‘Ya, dünya hayatının devamı aynen’ demişler. Hemen çıkmış, kapıda bekleyen meleğe, ‘Ben cehennemi tercih edersem, cennetten vazgeçsem olur mu, arkadaşlarım hep burada da’ demiş. ‘Sen cehennemi istiyorsan olur. Cennet için beklemen gerekti’ demişler. Hemen cehennemin kapısını açmışlar ve içeri itmişler. ‘Yandım Allah’ diye bir ses yükselmiş içeriden. ‘Ne var, sen istedin’ demişler. Adam’ Ama bu benim biraz önce gördüğüm yer değil, yanıyorum demiş’ Melekler gülmüşler, o Şeytanın dünyada da insanları kandırmak için kullandığı bir yöntemdi. Senin gördüğün reklâmdı! Her reklâma kanmayın! Selâm ve dua ile.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • conarberdanconarberdan1 ay önce
  Önümüzdeki dönemsiyaset sahnesi Kemalistler ile Masonlar arasındaki büyük bir kavgaya şahit olacak..
 • hmd hmd 1 ay önce
  SERKAN AYDN. KARDEŞİMYORUMUN ÇOK DOĞRU İDİ...
 • hmd hmd 1 ay önce
  Gaddafı veSadam o beğenmeyenler şimdi kimi akdeniz in derin sularında yatıyor. kimi perişan olmuş kimi çöplerden nemalanmaya çalışıyor. Beterin beterini düşünemeyen daha beter olmaya mahkumdur. Saddam ve Gaddafi4.4 lük olmasada...
 • mahmutmahmut1 ay önce
  Abdurrahman beyin her iki parti için yaptığı saptama ve örnekler gerçekten çok önemli ve üzerinde düşünülmesi gereken değerde.
 • EmeklEmekl1 ay önce
  Rümeysa hanımefendi siz hangi üniversiteyi bitirdiniz babanızın sizin için borçlara girerek okuttuğu o babanızı diplomalarınızla yardımlarınızla ödüllendirdinizmio babanız sayesinde hangi fakültede 2 yıl yüksek lisans yaptınız hangi üniversitede 4 yıl Master yaptınız hangi yabancı dili profosyel biliyorsunuz hayatınızın30 yılını sadece iyi bir hayat çocuklarına gelecek hazırlamak için o sahillerde Çamış gibi denize girip güneşlenmek dünya seyehatları yapabilmek için yaşamınızın 30 yılınıiyi bir iş güzel kariyer yapmak için harcadınız benim kızım damadım harcadı çamış kızımve koca çamışı ve iki küçük malakıyla o bahsettiklerinizi yapıyorlar ancak bu vatan toprağınızaterk ediyorlar artık Singapur sahillerinde cafelerinde Türk çamışı olarak küçük malaklarıyla güneşlenecekler yaşayacaklar çalışacaklar ancak hem baba hem dede olan ben koca çamış eşi anneanne çamış yine bu sahillerde güneşlenip denize girip sizlerin güzel anlayışınıza kelimelerinize muhatap olacağız inşallah ALLAH izin verdikcede senede 1 sefer Singapur sahillerinde küçük çamışlarımızla buluşup güneşlenip cafelerde yayılacağızyaşamınız her daim mutlu sağlıklı olsun saygılar
 • Turğay enez Turğay enez 1 ay önce
  Bu fıkra dini hafife almaya girer ABDURRAHMAN Dilipak a hiç yakışmamış
 • ömerömer1 ay önce
  Türkiye'de iktidarlar belli...Ama sağlamana muhalefet kim olacak sorunu aslında can alıcı bir soru(n).
 • CccCcc1 ay önce
  Kiss de 90 alan gence bizim mahalleden değil diye mülakatta 50 vermekle fetonun soru çalması aynı şey ikisi de kul hakkını calnaktir adalet adalet adalet
 • misafir misafir 1 ay önce
  Her siyasidüşünceninakil kişilerinin,ortak paydada karşılığı millet olacak şekilde kuracakları yeni oluşumlar; Türkiye'nin önünü açıcı milli güç birlikleritoplumun sigortasıdır.
 • mehmet aslanmehmet aslan1 ay önce
  ATATÜRK VEHZ. MUHAMMED BİRLEŞTİRİCİ EN BÜYÜK 2 DEVRİMCİDİR.
 • Ali baba,dan,,, SANCARAAli baba,dan,,, SANCARA1 ay önce
  Sancar GIBI BAŠ AGRISI OLANLARA,, Gogle,de,,GAZETE DUVAR yaz, Tutuklu sayin selahattin demirtaś,in bugunku mahkemesinde savunmasini okumanizi isterim , demirtaś savunmasinda, BINALI YILDIRIM ŠU AN YANIMDA OLMALIDIR DIYOR,neden ????
 • Rumeysa Akkılıç Rumeysa Akkılıç 1 ay önce
  "İnsan, alışmak ve kabullenmek konusunda direnç göstermelidir. Alışmak en büyük günah/suç sayılmalı, İnsan onuruna yakışmayan hiçbirşeye alışmak ve kabullenmek zorunda kalmamalı/bırakılmamalıdır..."_____________________________________________Bu Ülkede Birtek Sorunun Cevabını Arıyorum. Az Bedelle Çok Şeye Sahip Olmak ve Çok Bedelle Az Şeyin Sahibi Olmak.!!!Bir süredir düşünüyorum:-? suyun ve bol güneşin tadını çıkaran camışlarla benim oy'um bir mi diye..Sahiller, culüpler, cafeler, avmler, parklarda günü gün eden ve sosyalmedya cengaveri, kıral/kraliçesi olmaktan başka meziyeti bulunmayan camışların! ülkenin milli gelir hasılası ve devlet İmkanlarını bolca zıkkımlanıp böğürüyor olmalarından çok sıkıldım. Vatan, Millet mücadelesinde tırnağına zarar gelmemiş, başı birkez olsun derde girmemiş, içlerinden Şehit/Gazi vermemiş irili ufaklı milyonlarca kurnaz camışın kahrını neden biz çekmek zorundayız.Ülke ve bedel ödeyenlerin kaderini bu camışların belirdiği koşullarda bizim kime oy verdiğimizin önemi var mı.?Kimi parlatıp cilalarsanız cilalayın, bir tek gerçek var! az bedelle çok şeyin sahibi olanların, çok bedel ödeyip az şeye sahip olanların kaderine hükmedip/yönvermesi ve bunun değişmemesidir. Ayrıca milyonlarca camışın kaçının milli/yerli kaçının gayri milli olduğunun sorgulanması gerekiyor.
 • Sancar Sancar 1 ay önce
  Ucunu ABD ye soktuk, başkası zıpladı.....ABD den girdi ,HDPKKHÜDAPAR dan çıktı.... MOSSAD CİA mamulleri..... Kapı İTLERİ... MUSANIN çocuklarının bir yerleriniacıttı.... Fetoş gibi SAM AMCALARININ, TEL AVİV 'inkucağında hoplamsya devam.... Kim AMERİKANCIYSAALLAH BELASINI VERSİN... YAŞASIN TAM BAĞIMSIZMÜSLÜMAN TÜRKİYE CUMHURİYETİ.....
 • Ramazan Mürsel YücelRamazan Mürsel Yücel1 ay önce
  Yapılan hataları kabullenip; biz bundan dersler çıkardık, bundan sonrada şunları şunları daha dikkatli yapacağız, sütten ağzımız yandı yoğurdu üfleyerek yiyeceğiz denmedikten sonra siyasi her söylem show dan ibaret. Kibirli duruşla vakarlı duruşu birbirine karıştırmamak lazım. Vakarlı duruş kafire karşı yapılır. Müslümana karşı vakarlı duruş adı altında yaptığın kibrin kendisidir. fetö de sözüm ona bu vakarlı duruş ayağına müslümanlar arasında adaletsizliği sağlamadı mı yıllarca? Kimse müslümanın ferasetini hafife almasın. İlm-i siyaset mi? Onu siyasetçiler yapmasa da bizler yaparız merak etmeyin ama bilin. Hatalarınızı bilin. Hatalarınızı bildiğimizi bilin.
 • FERİTFERİT1 ay önce
  MURAT ALAN'A SALDIRANLAR ÜLKÜCÜ ÇIKMIŞ. NE OLACAK ŞİMDİ?
 • Adil Adil 1 ay önce
  Yine sağduyulu bir yazı, CHP bence Doğu tipi Sol'un temsilcisiAma liberaller muhafazakarlığın Doğu yorumu Ihvancı akım Asıl mesele Islamî bir sosyal demokrasinin böyle bir toplumda mümkün olup olmadığı meselesidir
 • A.K.A.K.1 ay önce
  Bu ulkede tuzu sulu olanlar sahil kuşu olanlar daha çok hangi görüşteler bir bakmak lazım. Bir de solcu geçinirler.1970 li yıllarda bir sosyalist ilkokul öğretmeni köy okulunun sınıf tahtasına 23Nisan Bayramın da şunu yazmıştı. Anneler denizlerde ANALAR tarlalarda yanar.Evet Ana gibi yar Vatan gibi diyar olmaz.Aslolan Analarin duası.
 • La oolüm, uzun şerh koyan yoranlar:La oolüm, uzun şerh koyan yoranlar:1 ay önce
  Yazarı okunüym ki sizi oküym; zahmet oluyo size la! Neyse yazın, parmak felcine iyi gelir; antremandır sonuçta!
 • AvniAvni1 ay önce
  HergünAhmet hakan. Abdurrahman dilipak. Murat bardakçıfiks bakarim değişik ve guzel yerlere deginiyorlar. Seviyorum yorum okumayi. Hocam Allah devlete zeval vermesin fetöyüzündenihrac olduk. Ama devletsuclu ile sucsuzu tam ayirt edemedi... yontemi biraz farkli davrandi.karıştıortalik insallah sucsuz olup devletine milletine sadıkve islam uğruna sehit olmayi arzu edenler dönerbiran önce
 • bay abdurrahmanbay abdurrahman1 ay önce
  Haber Müdürü Murat Alan'ı beyzbol sopalarıyla döven 4 kişi tutuklanmış. Yavuz Selim Demirağ'ı ve Sebahattin Önkibar'i hatta Ahmet Hakan'ı dövenlerden isetutuklanan olmadı. Neden ki?
 • Yunus 16 Yunus 16 1 ay önce
  Yunus 16 Amcama" diye yazan kardeşim, Bir kere benim oğlum yok, FETÖ yüzünden işten atılan evladım da yok! At izinin it izine karıştığı dönemde Fetö cülerin İFTİRASI Yüzünden mağduriyet yaşadım (iki buçuk yıl) bu doğru. HİÇ BİR ZAMAN DEVLETİME KÜSMEDİM, İNANDIĞIM DAVAMDAN BİR CM SAPMADIM. Ben herkesi FETÖ CÜ diye suçlamıyorum!!! Hoca kılıklı FGÜLEN ŞARLATANIN PEŞİNE TAKILAN, İBADET GURUBU DAHİL, PİŞMAN OLDUK BİLEMEDİK, YANLIŞ YOLDAYMIŞIZ, DİYENE RASTLADINMI?? YA DA % KAÇI PİŞMANIZ DİYOR?? DAHA AGÜL, BARINÇ, BABACAN, DAVUTOĞLU,..... GİBİLER BİLE SÖYLEYEMEDİ!! AMERİKAN IN AJANI HAÇLI NIN PAPAZI, TERÖRİST BAŞI DEMEK ÇOK MU ZOR??? BAŞKENTİMİZİ BOMBALAYANLAR TERÖRİST, BOMBALATAN FGÜLEN TERÖRİST BAŞI DEĞİL Mİ??? BUNLAR AMERİKAN IN KÖPEKLERİ OLMUYOR MU?
 • SılaSıla1 ay önce
  (Bu yazılanlar sadece BAşakşehir Fk. nün BAşkanı VE kötü gidişatı için yazılmıştır o kadar.) Sn yazar; ancak İSLÂMi çerçevelere bağlı kaldığınız sürece sizi severekVsayarak takip edeceğiz. Aksi hâlde; düşmanız... Sn yüce şahsiyetleri......., Siz; Aileyi-islâmı yıkan politikaları konuşmayın; chp nin 1930-40-50-70 yılındaki yaptıklarını konuşmaya, Lütfen devam edin...(Günümüzün ALLAHsız politikalarına kör kalarak.)............................... Baş nereye giderse AYAKlar da oraya GİDER. "Başkan iyi niyetli AmA çevresdindekiler heeepsi hain" söylentisi; ANCAKsalakları kandırmak için uydurulmuştur. VE kandırmak-kanmakta da çok başarılılar......YazılArınızı yazarken SİZ Allah rızasını gözeterek mi yazıyosunuz YOKSA; Sn A. karahasanoğlu gibi; mevcut partinin Âli menfaatleri için mi.??? yA DA KENDİ menfaatleriniz mi SÖZ KONUSU?? İslamın menfaatleri nerde kaldı??? Allah'ın üzerimizdeki RAB'lik hakkı nerde kaldı??? yoksa; partimizin-BAşkanımızınYÜCE MENFAATLERİ SÖZkonusuyken "ONLAR DA neyMİŞ" mi diyeceksiniz???(-tövbeEstağfirullah) Sizden bir istirhamım olacak.(Açları-açıkları geçtim. çünküOnlar bu ülkenin p?ç evlatları.) Lütfen sayın İmamoğlundan((kadınlara tahsis edilen))PEMBE; otobüs, metro, tren, dolmuş, taksi,...vb. ister misiniz. ((((((Muhafazakarlar herşeyi yüzlerine bulaştırdı. Ve artık hÂyır yapmak; sanırım nasiplerinden kaldırıldı. Sadece beton ve inşaat yapıyorlar. YETİMLERİN HAKKI olan devlet malını; YApay adalar, YApay kanalllar da kullancaklardı ki; ALLAH'a şükür muslukları kesildi.)))))))Kendi MENFAATleri olunca; Dünyaya kafa tutan Devleti Âliyyemiz; Ndense müslümanların menfaati olunca; kuyruğunu kıstırmış kediye dönüyor. Lütfen dileğimizi gerçekleştirin. Hem İş görenin işini Allah görürmüş. Kenevirin, hakkı için. Eskiden Allah hakkı için derdik. Ama şimdilerde bazı şeyler daha değerli olmuş. BennYapym?
 • hurşit GÜNDOĞANhurşit GÜNDOĞAN1 ay önce
  İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayları Binali Yıldırım ile Ekrem İmamoğlu’nun katıldığı açık oturum pazar günü yapıldı, etkisi ve tartışması pazartesi günü bitti. Moderatör İsmail Küçükkaya adaylara, adaylar da rakibine karşı saldırgan olmamaya oldukça özen gösterdiler. Oturumdaki format gereği de bazıları önemli olan konular yeterince detaylandırılıp halkı bilgilendirecek cevaplar alınamadı. Zaten sonrasında yapılan tüm yorumlar ve anketler tartışmanın ortada bittiği görüşünü teyit ediyordu.Uzlaşmanın dozu kaçtıProgram bittiğinde kişisel yorumum, “Adaylar uzlaşmanın dozunu kaçırdı” şeklindeydi. Örneğin iki adaya da sorulan, “Mal varlığınızı açıklar mısınız?” çok önemliydi ama arkasından, “Mal varlığını açıklama konusuna nasıl bakarsınız” gibi bir soru ilkinin etkisini sıfırladı. İki aday da mal varlıklarını ekranların önünde açıklamak yerine, mal varlığını açıklayabileceklerini söyleyerek konuyu geçiştirerek kapattılar.Belki de en iyi anlaştıkları, en iyi uzlaştıkları konu da bu oldu, yani “Açıklarım” deyip hiçbir şey açıklamamayı başardılar. Ayrıca ne İmamoğlu’nun Ordu Valisi’ne söylediği “İt” sözü ne Yıldırım’ın, “Oylarımızı çaldılar” sözü açıklığa kavuşmadan unutulmaya bırakıldı. Aslında İsmail Küçükkaya’nın programın “sıkıcı olduğu” yorumlarına verdiği, “Eleştirilere açığım. Her soruyu da sordum. Format bana ait değildi. Bu bana tebliğ edilen bir görevdi” sözü olayı özetliyordu.Sorular verildi mi?Başta da dediğim gibi programın etkisi 12 saatte geçmişti, bugün itibarıyla üzerine yazılacak çok fazla bir şey kalmadığını düşünüyordum. Ancak, İsmail Küçükkaya’nın programdan önce adaylardan Ekrem İmamoğlu ve danışmanlarıyla bir otelde görüştüğünün ortaya çıkması, üzerinde durulması gereken bir tartışma çıkardı. Öncelikle, İsmail Küçükkaya’nın bu görüşme sırasında İmamoğlu ve ekibine soracağı soruları verdiği iddiaları mantıklı değil. Eğer, Küçükkaya soruları vermek istese bunu yapmanın çok daha basit ve asla iz bırakmayacak yöntemleri var. Dolayısıyla, Küçükkaya, tanınan bir isim olarak hem de güvenlik kameralarının da olduğu bir otelde ve birden çok kişinin katıldığı toplantıda soruları vermek ya da tartışma konularını paylaşmak gibi bir hataya düşmez. Peki sorun ne? Sorun etik. Yani, adaylardan biri ve danışmanlarıyla görüşmüşse bunu öncesi veya sonrasında kendisi açıklamalı, Yıldırım ile de benzeri şekilde yüz yüze bir görüşme yapmalıydı. Eminim bu konuda bir özeleştiri yapacaktır. İmamoğlu’nun yanında basından gelen tecrübeli bir danışman ekibi var. Daha bir kaç gün önce, “Binali Yıldırım’ın soruları istediğine dair duyumlar var” iddiasını ortaya atan İmamoğlu’nun böyle bir görüşme yapmasının, içeriği ne olursa olsun yanlış anlamaya sebep olacağını hesaplamaları gerekirdi. Hatta görüşmeyi onlar duyurmalıydı. İmamoğlu’nu destekleyenler görüşmeyi sıradan basit bir olay gibi göstermek için yazıp çiziyor. Durumu saçma sapan savunanlar var. Onlara şu soruyu bırakayım; “Eğer, Küçükkaya, benzer bir görüşmeyi İmamoğlu ile değil de, Binali Yıldırım ve danışmanlarıyla yapsaydı ne olurdu?Nedim Şener
 • Fikret akınFikret akın1 ay önce
  Yıllardır CHP ye hiç oy vermemiş veya mücadele etmiş kendine gazeteci sıfatı takanların devamlı CHP yi analiz edip yorum yapmalarını akıl vermelerini bir türlü anlıyamadım..Bu seçimin en büyük özelliği Gazeteciliğin bitmesi.......
 • ALİALİ1 ay önce
  Binali bey münazarada bir laf etti. Mealen dedi ki: "Feto'nun inanç ayağı var, ticaret ayağı var bir de terör ayağı var, biz tehlikeli olan terör ayağının üzerine gidiyoruz". Yıllardır yazıyorsunuz "feto mücadelesi yetersiz" diye. Şimdi anladınız mı niye yetersiz? Çünkü zihniyet ve yaklaşım bu! Bu ayakların hepsinin aynı gövdeye bağlı olduğunu, hepsinin birbirinden melun olduğunu kavramıyorlar. Bu yaklaşımla mücadele edilmez, yeni fetolar yaratılmış olur. Selam ve dua ile.
 • AhmetAhmet1 ay önce
  Kim ne bekliyor, kim hangi taşın arkasında bilmem (klasik olacak AK Partili değilim) ama Fetöcülerin seçim sonucunu beklediği kesin, etrafta gördüklerimin ağzının suları akıyor, bir beklentileri var, yıllardır görüp bir türlü gerçekleşmeyen rüyalarının 24 haziranda gerçekleşeceğini ümit ediyorlar. İşte tam bizde bunu diyorduk diye ortalığa saçılmaları an meselesidir. İstanbul seçmeni değilim kim kazanır kim kaybeder bilmem, ama CHPKK+FETÖ ve diğerlerinin ekmeğine yağ sürmek ülkemizi uzun süreli bir kaosun içine sürükleyeceği kesin. Neden derseniz etrafımıza bir bakın derim, partizanlığı bir tarafa bırakarak kimler kiminle iş tutuyor bir bakın. İran ve Türkiye kaldı muhtemelen son hamleler için seçim neticesini bekliyorlar sonra lokmaları küçültelerek yiyecekler. Öyle olursa ne olur CHPKK lılar ve Fetö cüler kaçar olan yine bizim saf anadolu insanına olur.
 • Ayşe hanımaAyşe hanıma1 ay önce
  Vah vaaahh demek giremiyorlar denize(Suriye’nin de denize kıyısı var oraya gitsinler)
 • hasan akkuşhasan akkuş1 ay önce
  ABD BÖYLEDE SANKİ SİZ DÜRÜSTSÜNÜZ HIRSIZLIK SİZDE IRZA GEÇME SİZDE ERKEK ÇOCUĞA TECAVÜZ SİZDE KUL HAKKI YEMEK SİZDE ZULÜM SİZDE SANKİ KENDİ AK KAŞIKTA ÖZGÜR DÜNYAYI SUÇLUYOR
 • Erdem AvErdem Av1 ay önce
  Secimden sonra; ben yine iş bulabilir miyim umuduyla ınternette is arayacam, eş den dost dan bi telefon gelince umutlanacağım.Elektrik su faturalarını öderken telefon için daha ucuz tarifeye bakıcam.domatesi patatesi market mi ucuz veriyor pazar mı diye iki saat dolaşıp eve yarım kilo ile döneceğim.Çocuklar tatile gidelim diyor gecistirecegim... çocuklarımı tatilde ders çalışmaları için motive edeceğim ki benim yaşadıklarımı yaşamasınlar en azından devlet memuru olsunlar...vs.vs secimden sonra; her şey güzel olacak kim için? Kimler için?
 • Yunus 16 amcamaYunus 16 amcama1 ay önce
  Yunus bey bırak şu herkesi fetöcu diye suçlamayı hani sen görmustun fetöculeri akp kongresinde sahi senin oğlunu neden işten atmışlardı fetöcu olduğu için degilmi?
 • Onur Doğan Onur Doğan 1 ay önce
  Hocam, ALLAH razı olsun kaleminize kolaylık.ince d3nMesajınızı verdiniz , Hak davada menfaat gozetmeksizin,Sadece Allah tan korkarak Hak yolda kaleminizle hizmete devam inşallah...
 • TC Vatandaş TC Vatandaş 1 ay önce
  Yorumlara göz atınca, muhafazakârlar solculara, solcular sağcılara ateş püskürüyor,veriyor veristiriyor,,ama sağcısı solcusuaynı vatanın evlatlarıyız. Solcu olan ya amcam ya dayim, ya komsum ya mesai arkadasim. Trafikte bi kaza olsa yaralinin görüşünü sorarak mi yardım ediyoruz? Yahut kazazede biz isek yardıma gelene sağcı isen yardım et diyor muyuz? Peki bu kin nerden? Görüşler farklı olabilir, birbirimize saygı duyalım, saygı duymak zorundayız.Gaye AYNIVATANa hizmet. Vatandaşlar olaraksiyasetçilerin kiskirtmalarina itibar etmeyelim , zira onlar menfaatlerinin peşinde... Allah başımıza hakkaniyetli dürüst yöneticiler getirsin. Sonuç ne olursa olsun gaza gelip sokaklara dokulmeyelim, asıl o zaman kaybederiz, Millet olarak hem de.
 • BilalBilal1 ay önce
  Bu gün ki köşenizi okuduktan sonra aklıma takılanlar, 1. Tum partiler isim degistiriken veya acilip kapanirken chp niye 100 yildir hep ayni? 2. Akp nin suriye politikasi gibi yuzlerce binlerce yanliş hata gunah haram veballi işleri yuzunden halk artik ehveni şer deyip chp yi secer mi? 3. Zaten kim secilirse secilsin chp nin 6 oku ile ilkesi ve inklabı ile ülkeyi yonetiyor diyorlar o zaman bu secimlerin anlami ne? 4. Buyuk resim de hersey ayni ise sistem ayni ise tum partilerimiz ABDnin kulu köledi kuklasi ise sayun dost trump bir telefon açsa tum komşularimiza savaş ilan edecek kadar emir kulu isek SADECE kucuk en kucuk resimde secilen baskanlar yagli ihaleleri akraba tanidiklari ile paylasma secenegi esnek birakilmişsa O ZAMAN bu secimleri ismini ihale secimleri olarak degistirmeliyiz yazik tir millet yonetim icin baskan seciliyor zannediyor .
 • engineerengineer1 ay önce
  sn ilbeyhan ,borçkeşke beşyüzmilyardolar olsaydı, ibtahim kahveci'nin belirttiğine göre bir trilyon dolara koşuyor.
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  Hes projesini kim denetliyor birileri para kazansın ama işi ehli yapsın.
 • AyşeAyşe1 ay önce
  Irkçı chpkk ye bir laf soyle de safını anlasak hani müslüman a şevkat efencek elin varmi suriyelileri denizi yasaklanmasınıgörmüyor duymuyorsun
 • Sancar Sancar 1 ay önce
  KIŞKIŞLIĞINI , PUŞT PUŞTLUĞUNU ,U. S. A U. S. A' lığınıyapar... DemokratOBAMA ileCUMHURİYETÇİTRUMP arasında ki fark ;COKECOLA ilePEPSİ COLAarasındakifark kadardır...
 • İLBEYHAN İLBEYHAN 1 ay önce
  ABD BAHAR,HUZUR, DEMOKRASİ VEBARIŞGETİRECEKMİŞ.... 7.700. 000.000.000insan içindebarış getirecek en son kişi Müteahh itTRUMPIN TA KENDİSİDİR.... DEDESİ KADIN PAZARLAMACISI, kendisi de Emlakkomisyoncusu....Dünyadaki bütün pisliklerin% 80 ininmerkeziUSA'dır.... Gelinen nokta da sadece dış borç 500.000.000.000 milyar dolar... Çocuklara büyüyüncene olacaksın deyince " BORÇLU OLACAĞIM" diyor.... AMERİKANIN DOSTLARINADUYRULUR....
 • MaraşlıMaraşlı1 ay önce
  Ee arada vicdanini temizliyor Agabeyimiz. Soyle bir tevbe edip daha üstüne koymadan aşkla şevkle dalıyor karalama ve çarpitmaya. Bakin hakkini yemeyelim iftira atmiyor sadece atanlardan etkilendim diyor. Her şey aslına dönüyor derken ömürden bir yaparak daha dökülüyor. Bizim islamcilarin muhafazakarlarin gercek tevbesi küçük kiyamete kaliyor. Ve Türkiye islamdan bir parça daha uzaklasiyor. Bizi araftan kurtar be sevgili Başkanım (Ekrem) .
 • FerhatFerhat1 ay önce
  Laik solculari secmeyin diyorsunuz, fakat islami siyonizmin kurguladigi bozuk düzenin tekeli dahilinde pazarlamaya calisan laik islamcilari/ demokrat islamcilari/ liberal islamcilari/seküler islamcilari secin diyorsunuz öylemi? Birakin ALLAH askina insanlarin suurlari ile oynamayi ve insanlari küfre davet etmeyi. Zira bahsi gecen bu iki parti tmamen bu bozuk düzenin sinirlari dahilinde hareket eden ve siyonizmein kurmus oldugu borsali, zinali, serbest piyasali, kumarli, faizli düzene tabi olmus olan prtilerden ibarettir. Sizde hicmi ALLAH korkusu kalmamis. Yoksa sizdemi Faiz ve zina bu cagin gercegidir ve Islam i 1400 ve 1500 yil öncesi gibi uygulanamaz diyerek insanlari asil gayemiz olan yaradilis gayesinden saptirmak istiyorsunuz. Kisacasi solak lar in hangi gaye ve hangi zihniyete hizmet ettikleri zatenen tüm müminler tarafindan bilinmekte, fakar bu sag gösterip sol vuran feminist ve LGBT ci liberal müminlerin ne üdügübellli olmayan güruhlarin ne yaacaklari belli olmuyor. ademlar din diyor ibneligi ve feminizmi siyonizmin ve masonlarin talimatlari dogrultusunda siradanlastiriyor. Su narkoz politikasinin birakin bu iki parti bizi cehennem ehline dahil etmeye calisan siyonizmin emrettigi yoldan yürüyen sapkinlarin partisi olmadigini bize yutturamazsiniz gayri. Zira HAK ile batil apacik birbirinden ayrilmistir. Kimki Batili secer ve onlarin yolundan yürür ise zelil olmaya laiktir, kimki batili red eder ve Allahin ipine sIMSIKI sarilir ise, o kopmasi mümkün olmayan sapasaglam bir kulpa yapism,is olur.
 • engineerengineer1 ay önce
  cennetekilerle cehnnemdekiler akrabalarını görebilmesi için cennet cehennem arasına bir köprü yapılmasına izin verilmiş, köprünün yarısını cennettekiler yarısını da cehennemdekiler yapacak ve ortada birleştirecekler, herkes işe koyulmuş, cehennemdekiler köprünün yarısını hızla yaparken cennettekiler çok ağır ilerliyor, meğer bütün müteahhitler cehennem tarafındaymış bu yüzden cennettekiler yavaş ilerliyor.
 • KılıçKılıç1 ay önce
  Entellektüel hoca efendi..hahamlar gibi papazlar gibi;inanç yolunda yürümek isteyen inananların yoluna inançsızlar barikatlar tuzaklar kurdular kurdularda,ruhbanlar (haham papaz ve şimdide hoca efendiler) Yaratanının yolunda yürümek isteyen inananlardan Allah yolunda gümrük müdürü gibi yola kurdukları tezgahlardan maddi manevi harç kesmiyorlarmı haşa rabbimizden ulaşmadan önce son geçiş tasdikonayı vermiyorlarmı (fetöde böyle değilmiydi) bunları nasıl anlayamaz kafalarınız..sizler gibiler Gazi Mustafa Kemal Paşayı anlayamazsınız..anlamayında zaten..
 • DoğruDoğru1 ay önce
  Artık gerçek mümin kaldımı ülkede hoca efendiler neden bahsediyorsunuz siz..iyilik ve kötülüğün savaşı yok artık..az münafıklar daha münafıklara karşı..herşey bitti..veleddallin amin..
 • Ahmet ÖzAhmet Öz1 ay önce
  Atatürk ve silah arkadaşları Osmanlı askeri değil miydi?Osmanlı'nın içinde sadece Türkler mi vardı?Yoksa her bir ırk,din ve mezhepten insanlar mı vardı?Atatürk'e ve bu memlekete sadakatla hizmet etmiş bir hayli rum da vardı.Atatürk'ün Türklerle uyum içinde ihanet etmeyi aklından dahi geçirmeyen rumlara görev vermesi,onları hoş tutmasını bizler anlamakta hala güçlük çekiyoruz.Osmanlı adını kutsuyoruz ama Osmanlı gibi bir hayat sürmek garibimize gidiyor.Osmanlı'nın bitimi sonrası yaptığı,dağınık halde bulunan,aynı memlekette aynı havayı soluyan tüm etnik kökenli insanları,Atatürk'ünTürklük şemsiyesi altında,düşmana karşı birlik olmalarını sağlaması övünülecek bir durumdur.Ülkemizin genetik haritası çıkarılmış olsa belki de hakiki Türk ırkına çok fazla rastlayamayız.Bu durum,kökenimizin inkarı demek değildir.Şimdi herkes E-Devlet imkanını kullanarak dedelerinin dedesine ulaşabiliyor.Birlik beraberlik ve birlikte üretip kalkınma Atatürk Türkiyesi'nin şiarı olmuştur.Şimdi bolca Osmanlıcılık oynuyoruz.Osmanlı soyundan geldiğini iddia eden bazı medya fenomenleri,Osmanlı'nın mirasının peşinde.Düşmanları ülkemizden kovabilme adına en sevdiği yakınlarını şehit vermiş bizim insanımız,ülkeyi mamur etmiş,ülke kendi imkan ve dirayetiyle zenginleşmişken,birilerinin Osmanlı'nın mirasına ortak olmaya çalışması kabul edilebilir mi?Bizim mahallesnin anlı şanlı siyasetçileri ve medyası böylesi tipleri yere göğe koyamıyor,kutsadıkça kutsuyor.Atatürk'e,devrimlerine,Cumhuriyetimizin kazanımlarına sahip çıkmak zorundayız.Cumhuriyet'in kazanımları olmamış olsaydı,ülkemizde demokrasi olmazdı.Düne kadar maddi yönden sefilleri oynayan,Cumhuriyet'in nimetleri sayesinde vekil olan,kamuda büyük makamlara gelen,bir eli yağda bir eli balda partili insanlar,şimdi kalkmış T.C.harflerine olan nefretini kusuyor.Atatürk Cumhuriyeti'ni beğenmeyen bu tipler,ondan daha faydalı ve ülkeyi müreffeh hale getirecek bir sistem mi geliştirdiler?Yoksa Atatürk Cumhuriyeti'nin kazanımlarının üstüne bir o kadar daha servet mi bu ülkeye kazandırdılar.Ücretler asgari ücret düzeyinde,işsizlikten bunalıma girmiş milyonla gencimiz varken,basiretsiz dış politika yüzünden milyonlarla ifade bulan sığınmacı insanlarla uğraşıyor,onları ülkemizde besliyor,kendi insanımıza yediremediğimizi yediriyor,her türlü barınma,beslenme,eğitim ve sağlık giderlerini karşılıyoruz.Bugün söz konusu olan seçimler değildir.CHP başta olmak üzere hiç bir muhalefetin ülke yönetimine etki eden gücü yoktur.Hayati önem arz eden kurumlarımız işlevsiz haldedir.Duyunu umumiyenin yeni versiyonu kapımıza dayanmıştır.Askerimizi besleyebilecek nakit yokluğu ve sair sebepler bahane edilerek askerlik 6 aya inmiş,bir nevi askerimiz Sevr'i hatırlatırcasına terhis edilme aşamasına gelinmiştir.ABD'nin ülkemizi alenen tehdidine bir hafta boyunca cevabına munis ifadeler aranmıştır.Bugünkü yazınız, zorlama bir yazı olmuş.Cumhuriyetimizin kurucu kadrosunu değersizleştirmeye gayret sarfediyorsunuz.Bu özgürlükleri sunan Atatürk Cumhuriyeti kurulamasaydı,Yunan galip gelseydi,acaba böylesi yazılar yazabilir miydiniz?
 • Almaz Yunus16Almaz Yunus161 ay önce
  Terör örgütlerinin kucağından inmeyenlere tapınırken, başkalarını işbirlikçi diye suçlayanda zaten beyin yoktur.
 • AhmetAhmet1 ay önce
  ALLAH YOLUNDA İMANLI MÜSLÜMAN reklamını yıllardır izliyoruz,ATATÜRKÇÜ DEMOKRAT reklamını da yıllardır izliyoruz.
 • DR. ÖMER NASUHİ BİLDİKDR. ÖMER NASUHİ BİLDİK1 ay önce
  CHP bu bağlamda ele alınırsa DENİZ BAYKAL Kemalist, KEMAL KILIÇDAROĞLU ise Sosyal Demokrat tanımına daha uygunlar. BAYKAL tarihi, KILIÇDAROĞLU istikbali temsil ediyor; demektir. Fakat istikbal için tarih bir alternatif olarak doğarsa ancak ölü doğar. O halde KEMAL KILIÇDAROĞLU değişse de çizgisi CHP'de egemen olarak kalır. Nitekim AKP için de aynı analiz geçerlidir. RECEP TAYYİP ERDOĞAN tarihin temsilcisi, daha sosyal demokrat bir alternatif istikbalin alternatifi olmadıkça yeni bir doğum gerçekleşemez. ABDULLAH GÜL - ALİ BABACAN tarihin dirilişi midir yoksa istikbalin yeni bir alternatifi mi!? Bu vaziyette iç karışıklık CHP'den ziyade AKP için daha olasıdır. İBB Seçimini CHP kazansa da, kaybetse de özgüvenle ve istikrarla yoluna devam eder. Fakat AKP İstanbul'u da kaybederse işte o zaman kaynama başlar.
 • OkuyucunuzOkuyucunuz1 ay önce
  Milletin derdi geçim olmuş, sayın Dilipak. Reklamı tek taraf mı yapıyor sizce. Tepedekilerin derdi de sizin anlattıklarınız değil. Onların derdi de millete söylenilenler değil. Reklamlar göz boyuyor haklısınız.
 • Malkoç Malkoç 1 ay önce
  Ankara 'da kiGENÇLİK PARKI VARLIK Fonunadevredilmiş.... Çocuklarınbirdönmedolabı ,salıncağı, çarpışan arabalarıvardı.. Bayramlarda , yazakşamlarında solukalınır, eğlenilirdi.... İlkfırsatta AVM , REZİDANSLAR yükselir.... BETON, BETON, BETON..
 • Yunus 16 Yunus 16 1 ay önce
  YORUMCU KARDEŞLERİM! "İnne hizbellahi hümül ğalibün"(Şüphesiz ki asıl ğalib gelecek olanlar, Allah’ın taraftarlarıdır) (Maide suresi 56)Yukarıdaki ayeti Okuyalım , Sonra şu duayı yapalım.Yaa Ğalib!Şu kullarını ğalib kıl.Küffarın ordusuna karşı,Allah diyen kullarına yardım et, zafer lütfet, fetih kapılarını aç.Küffarın ordusunun hepsini şeytanlarıyla birlikte helak et, hezimete uğrat.Yaa Rabb!Hz Muhammed (sav) in hürmetine dualarımızı kabul et lütfen.Bu bir hizmettir kardeşlerim.
 • ArifcikArifcik1 ay önce
  Seçim ekonomisi reklamlarından sonra geçim ekonomisi programı başlayacak. Vatandaş Hüsnü acaba iş bulabilecek mi? Burası gariplikler ve tezatlık lar diyarı (!)
 • Yunus 16 Yunus 16 1 ay önce
  PKK=HDP =AMERİKA =FETÖ... BUNLARIN DESTEKLEDİĞİ CHP Lİ ADAYA % 50 YE YAKIN İNSANIMIZ OY VERİYOR!!! AKLIM BEYNİM HAFZIM ALMIYOR, ALOOO GAFLETTEKİ BÜYÜK TÜRK MİLLETİNİN EVLATLARI! HDP PKK YI TEMSİL EDİYOR!! PKK, FETÖ AMERİKAN IN KURDUĞU SİLAHLI TERÖR ÖRGÜTLERİ!! EMPERYALİST İNGİLTERE, FRANSA, ALMANYA.... ÜLKEMİZDEKİ SEÇİMDE TARAF OLUYOR!!! HALA UYANAMADINIZ MI? ATATÜRK ÜN DEDİĞİ GİBİ "GAFLET DALALET VE HATTA HIYANET İÇİNDESİNİZ" KENDİNİZE GELİN! YÜZ YIL ÖNCE 1915 ÇANAKKALE YE GELEN 1918 DE İSTANBUL BOĞAZINA DEMİRLEYEN HAÇLI DONANMASI AKDENİZ DE EGE DENİZİNDE!!! BÜYÜK ŞEYTAN IN BAŞI TRAMP, İNGİLİZ ALMAN FRANSIZ BAŞKANLARINI İKNA ETMEYE ÇALIŞIYOR!!! SALDIRACAKLAR!!! ALOOOOO. BOĞAZLARIMIZA GELMEDEN UYANIN BİRLİK OLALIM! BİRLİK OLALIM!!! GAVURUN, GAZİ ANTEPE E, HATAY A, İZMİR E.... AYAK BASMASINI BEKLEYEMEYİZ! İŞ İŞTEN GEÇMİŞ OLUR!! BİRLİK OLURSAK SALDIRMAYA CESARET EDEMEZLER! ETSELERDE AKDENİZE GÖMERİZ!!! YÜZ YIL ÖNCEKİ SAVAŞLARDAN ÇIKMIŞ YOKSUL FAKİR TÜRKİYE YOK! ŞİMDİ ÇOK DAHA GÜÇLÜYÜZ!!! KARŞIMIZDA AMERİKA VE İNGİLTERE OLMASINA RAĞMEN 1974 de KIBRIS BARIŞ HAREKATINI YAPTIK VE ZAFER KAZANDIK! ŞİMDİ ÇOK DAHA GÜÇLÜYÜZ! ORDUMUZ ÇOK TECRÜBELİ, BÜYÜK TÜRK MİLLETİ DİMDİK AYAKTA! SADECE BİRLİK BERABERLİK İÇİNDE OLALIM YETER.
 • Ahmet YÜCELAhmet YÜCEL1 ay önce
  Ahiret hayatı ile ilgili fıkralar ilahi hakikatleri hafife ve alaya almak için uydurulmuş fıkralardır.Hani şaka ederken bile yalan söylenmeyecekti? Kehanetin pili mi bitti yoksa?
 • ne bunlar yaa?ne bunlar yaa?1 ay önce
  Laiklik; dinden aşama aşama tamamen sıyrılıp duvara dayanan hristiyan alemine ait bir terminolojidir. Birinin ağzından; "demokraatik, laayik" tekerlemesini aynı anda birlikte bir bütün olarak duyuyorsanız; biliniz ki o da dinsiz bir türktür.
 • selam veren borçlu çıkarselam veren borçlu çıkar1 ay önce
  Laiklik yerine sekülarite haa! Demek sekülerlik değil, ama "laiklik" mübah sizce de! Vuay babam vay, kalpler çürümüş bee..

Günün Özeti