Rusya ile ilişkilerimizi geliştirirken

29 Ağustos 2018 Çarşamba

Türkiye ve Rusya karşılıklı uzun ömürlü bir ilişki istiyorsa, konuyu “efradına cami, ağyarına mani” bir şekilde ele almalı. Dün, bugün ve yarın çerçevesinde, hem sivil, hem siyasal ve hem de ekonomik ve kültürel açıdan bir yakınlaşma, ortak anlayış zemini oluşturmak için de kapsamlı bir işbirliğine ihtiyaç var.

Rusya ile ilişkilerde Türk dünyası, Balkanlar, Karadeniz konusunun gelecekte sorun olmaması için ortak bir anlayış zeminine ihtiyaç var. Tabii bir de Patrikhane ve Ayasofya konusu. Konu teolojik bir konu olduğu kadar politik bir konudur. Kilise devlet ilişkisi Ortodoks’luk’ta “Bizantinizm” adı verilen bir sistemdir. Onun için kilisenin ne olduğunun doğru bir şekilde tanımlanması gerekir.

Ortodoks’lukta Patrik değil kilise kutsaldır. Peki hangi kilise!.. Türk, Rum, Ermeni, Süryani, Bulgar, bir sürü kilise var. Mesela Süryani Patrikliğini Hz. Ömer kurdu. Ermeni Patrikliğini Fatih Sultan Mehmet.. Bir de şunu bilelim: Rum diye bir ırk yok. Yunan da yok, Grek denilenler de Likyalı denizciler. Yunan dili, medeniyeti, mitolojisi hepsi uydurma.

Aslında Malazgirt’i de yeniden okumalıyız. Orada saldıran taraf Bizans, savunanlar Alparslan’ın komutasında Anadolu halkları. Biz Alparslan’la ilk kez Anadolu’ya girmedik. Oğuz Hanın Hatay’a gelişi 7. Yüzyıl. Kaldı ki, biz daha önce de bu topraklarda vardık.

Noel Baba Vakfı Başkanı Muammer Karabulut geçen gün Patrikhane konusunda bir mesaj göndermiş. “30 AĞUSTOS’DA FENER’DE NE OLACAK?” diye soruyor.Ben de, bu ilginç mesajı özetleyerek size aktarıyorum. Karabulut diyor ki, “Fener Rum Kilisesi’nin henüz varlığı olmadan 325 yılında İznik’de yapılan ilk Hristiyan konsil ardından, en son 787 yılında 7. ve son kez İznik’de bir araya gelen Hristiyanlar 1054 yılında, Ortodoks ve Katolik olarak ikiye ayrıldıktan sonra bir daha bir araya gelmediler. Fakat 962 yıl sonra Fener Rum Kilisesi’nin öncülüğünde ve 1948 yılında ABD’den gelen, tarihe, “ithal patrik” olarak geçen 1. Athenagoras’un çabaları ile 1961 yılında başlayan, 19 Haziran 2016 Pazar günü de Girit’in İraklion kentinde yapılan ve Yunanistan’ın Cumhurbaşkanı’nın da hazır bulunduğu resmi bir ayinle Ortodoks Konsül toplandı ve “Ortodoks Kiliseler Birliği” ilan edildi. Fakat toplantıya başta Rusya (95 milyon Ortodoks nüfus) olmak üzere, Bulgaristan (8 milyon Ortodoks nüfus), Gürcistan (5 milyon Ortodoks nüfus) ve Rusya’nın Suriye’deki etkisi ile de Antakya-Suriye (750 bin Ortodoks nüfus) Ortodoks Kilisesi katılmadı. Katılan Ortodoks Kiliseleri ise; İstanbul Rum Kilisesi, İskenderiye Patrikliği (350 bin), Kudüs Patrikliği(60 bin), Sırbistan(8 milyon), Romanya (17 milyon), Kıbrıs (450 bin), Yunanistan (9 milyon), Polonya (750 bin), Arnavutluk (210 bin) ve Çekoslovakya (100 bin) kiliseleri idi. Diğer bir ifade ile katılan ve katılmayan Ortodoks Kiliselere bakıldığında aynen 1054 yılında, Katolik ve Ortodoks olarak ikiye ayrılan kiliselerin, bu seferde 19 Haziran 2016 tarihinde toplantı başladığında ikiye ayrıldığına tanıklık ettik. Aslında böylesi bir toplantının temelinde Fener Rum Kilisesi’ne patrik olarak ABD Başkanı Truman’nın uçağı ile ABD’den gelen 1. Athenagoras (1948-1972) vardı. Nedeni de özellikle de Doğu Roma’nın 330 yılında başkent olarak İstanbul’u ilan etmesi ile birlikte Roma Kilisesi (Vatikan) yerine Fener Rum Kilisesini etkin kilise olması girişimleri başladı. Günümüzde ise Roma yerine ABD bu sefer ikiye ayrılan Ortodoks kiliselerin merkezini kendi kontrolünde, siyasi ve ekonomik üstünlük sağlamak üzere Fener Rum Kilisesinin kullanması ile başladı. Bugün Girit’de yapılan Ortodoks Konsil’in özeti budur. Tabii ki Moskova ve Bütün Rusya Patrikhanesi’nin bu toplantıyı dini ihtiyaçlardan değil de ABD merkezli ihtiyaçlardan dolayı katılmadığını biliyoruz. Bu durumda siyasi faaliyet göstermemek adına Türkiye’de kalmasına müsaade edilen Fener Rum Kilisesi neden böylesi bir faaliyet içerisine girerek, “Ortodoks Kiliseler Birliği”nin kurulduğunu dolayısı ile kendisini de bu birliğin başı olduğunu açıklıyordu!.. Bu durum da merkezi İstanbul olan Fener Rum Kilisesinin açıkça Rusya’ya karşı bu faaliyetine, üstelik Rusya ile birçok alanda stratejik işbirliği için görüşmeler yapan Türkiye ne kadar müsaade edecekti? 

Ayrıca 24 Eylül 2016 tarihinde Fener Rum Kilisesi Başpapazı Bartolomeos’un katılımı ile 94 yıl sonra Basmane’deki Aziz Vukolos Kilisesi’ndeki tören ile İzmir metropoliti olarak, Bartholomeos Samaras atandı. Daha önceki metropolit Hrisostomos Kalafatis ise 9 Eylül 1922’de İzmir işgaline son verildiği günün ertesinde, Yunan işgali dönemindeki faaliyetlerinden dolayı tutuklanması ile aynı gün halk tarafından linç edilmesini de hatırlayacak olursak. Tüm bu faaliyetlere, 2016 sonrasına denk gelmesi, yine 1922’den sonra da Ankara’da, Fener Rum Kilisesi’nin temmuz ayında kutsal meclisinde yapılan toplantı sonrası alınan bir karar ile Birleşik Arap Emirlikleri ve Ankara Metropolitliği” kurulması da eklendi. Bu gelişmeler ile birlikte 8 Mayıs 2018 tarihinde Fener Rum Kilisesinin misafiri olarak Efes’de İskenderiye Patriğine yaptırılan ayin de dikkat çekti. Nihayet eylül ayında İstanbul’da Fener Rum Kilisesi kutsal meclisinde, Ukrayna’da Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun yoğun çabası ile 450 sandalyeli Ukrayna Parlamentosu’nda 268 milletvekili, Fener Rum Kilisesinin desteğinde Rusya’dan bağımsız bir kilise kurulması yönündeki başvuruyu şartları ile birlikte kabul etti. Ukrayna’da siyaset ile birlikte üçe bölünmüş Ortodoks Kiliseler arasında Rusya karşıtı olarak bilinen Kiev Kilisesinin ABD’nin de desteği ile Fener Rum Kilisesi tarafından tanınması Kırım’ı aratmayacak bir sorun oluşturacağı muhakkaktır. İşte bu karar öncesi, üstelik 30 Ağustos 2018 tarihine denk getirilen randevuyla İstanbul’a gelecek olan, Moskova ve Bütün Rusya Patriği Kirill Fener Rum Kilisesinin ziyaret ederek 1. Bartholomeos ile görüşecek. Görüşme sonrası belki de Ukrayna’da ikiye bölünmüş Ortodoks Kiliseleri paylaşımı da dahil bir mutabakat çıkacak. Ama çıkan sonuç ne olursa olsun, ilk konsilin yapıldığı 325 yılından sonra olduğu gibi, siyaset ön planda olacak, belki de yeni dünya düzenin ilk paylaşımı olacak. Tabii ki daha önce, “1. Bartholomeos’un Moskova ve Tüm Rusya Patriği Kirill’e İstanbul Patrikhanesi’nin, ne Konsey’de ne de Konsey sonrasında Ukrayna’da bir bölünmenin yasallaştırılması veya özerklik verilmesi ile ilgili herhangi bir eylemde bulunmayacağı” konusundaki güvenceye sadık kalınmazsa. Böylelikle Türkiye ise hem içeri de hem de dışarı da artık siyasi olarak yorumlanacak olan Fener Rum Kilisesinin faaliyetlerine nereye kadar göz yumacağını da göreceğiz.”

Not: Mustafa Kemal, Papa Eftim öncülüğünde bir “Türk Ortodoks Patrikliği” kurdu. Fatih aynı zamanda Rum Ortodoks kilisesinin başı idi ve “Rum”, “Rumi” deyimleri de o gün “Anadolu halkları olarak anlaşılıyordu. Bize de “Ahiyanı Rum, Baciyanı Rum, Gaziyanı Rum” deniyordu. Rumi sanat, Rumi takvim de bu anlamda kullanılıyordu.

Önce bize Anadolu’nun kapılarının Alparslan’la açılmadığını bilelim. Bu gerçek Alparslan’ı küçültmez, o bütün Anadolu halklarını da arkasına alarak o günkü Bizans’ın saldırılarına karşı kahramanca direndi. (Allah ondan razı olsun.) Biz Alparslan’ın öncülüğünde gelip bu toprakları işgal etmedik. Bizans yönetiminin bu topraklardaki varlığımıza karşı düşmanca saldırılarına karşı kahramanca direndik ve kazandık. Kazanan sadece biz değil, Anadolu halkları idi. Selâm ve dua ile..   

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • dedeslidedesli1 yıl önce
  gencler size bisey deyim...yani gelen yorumlari inceleyen siz genclere sesleniyorum...dedeniz, babalariniz koskoca bir hayat yasadi belkide suan yasamiyor...sizlerde yarin birgün ileriki yaslarda bu hayatin arkasindan bakip diyeceksiniz ki...geriye ne biraktim...?...ne ürettim...? ne kesfettim...? ne icat ettim..?hangi gercekleri gördüm...? hangi dogrulari yasadim...?sadece bir sansiniz var... o da suanki yasadiginiz hayat...benim yorumlarimin icini bosalttiginizda, kendinize yazik ediyorsunuz...egriligi, o gencecik beyninize davet edip misafir ediyorsunuz...benim yorumumu yayinlamayin..bu sizin hakkiniz...ama ne olur..böyle ufak oyunlarla beyninizi rehin almayin....o beyin size gerekli.... yarin evleneceginiz eslerinizi sececeksiniz o beyinle...cocuklarinizi egiteceksiniz o beyinle...yatirimlar yapacaksiniz o beyinle...zor günlerde o beyinle sakinlesmeye, huzur bulmaya calisacaksiniz...sevgilerle....
 • rrrrrr1 yıl önce
  yok ortadoks yok patrik, yok Süryani demek din ortadan kalksa mesele hallolacak
 • KürşatKürşat1 yıl önce
  Sayın Dilipak.....Rum ne demek nerden gelir??Roma bölünmesini muteakip Batı ve Doğu Roma adını alır.Çevre coğrafya ve yönetimler ve halklar herikisine ayrı ayrı Roma demekle beraber Batı Roma zamanla Bizans adını alır.Bu ad yönetimi ifade eder.Bizans halkına Turkler Rum derler.Turkler Anadolu yu fethettikçe Rum tabiri daha batıya kayar.ćünkü Anadolu Turktür.Rumeli tabiri de gorece Türke göre daha fazla Eski Roma bizans halkı yaşadığı içindir.Coğrafya olarak Rum eli fetihler le birlikte hep daha batıya kaymıştır.Mevlana zamanında Rum eli Konya civarı iken;Kurtuluş savaşı öncesi balkanlar Coğrafyasıdır. Bilgi yoksunu ve katı inanç lı önyargılı kalemlerden Türk milleti ırak olsun.
 • ErkanErkan1 yıl önce
  Peki amerika neci? Muslumanmi ? Sonra musluman olsa nolcak goruyoruz etrafimizdaki musluman ulkeleri kacina sirtini yaslayabilirsin?
 • ErkanErkan1 yıl önce
  Sanki Amerikayla ortak yanimiz var, bizi sirtimizdan hancerlemekten baska ne is yapiyorlar?
 • ilbeyhanilbeyhan1 yıl önce
  Hocamkavram kargasasina,bilgi kirliliginegerek yok....BEYIN nedir, fonksiyonlari nedir, kullanildigi takdirde sonuclari ne olur... Dunyada2gruptoplum yapisi var...BEYNINIkullananlar ve kullanmayanlar....Cubbelininyakmayan kefen ,kaymayan terlikyalaniyla, yine FETOSUNsumuklu mendilinde keramet arayarakMEDENIYET nasil kurulur...1 yilbence okullardasadecetemizlik ,ahlak veBEYINnedir ogretelim...Birde Allahin insana verdigi en buyuk nimet olanBEYNI kullanirsakne tur sonuclara ulasiroz olmeden once kullanmayi ogretelim, olunce zaten faydasi yok...Cenabi AllahKuranda kaç defaAKLETMEZMISINdemiyormu...Aklini kullanmayanin ustune pislik yagar demiyormu....Beyin cerrahlarina ,norosurirjiuzmanlarina, psikiyatristlereama gercek bilim insanlarinaBEYIN dersi verdirelim..Bence 1 YIL butuntestleribikenara atalim, 80 milyon insanimizaBEYNIanlatsin ,kullanmasini ogretsinler...Yine kalp gozu acik ,nefesi kuvvetli olanlar icrai sanatlarina devam etsinler amaummetbeyninikullanmayi ogrensin..
 • dedeslidedesli1 yıl önce
  Abidin az ve öz yazmissin...Küba yi dize getiremeyen ABD Türkiye yi dize getiriyor...Gerisini siz düsünün artik...
 • Neyzen Neyzen 1 yıl önce
  Neler olmuş, neden olmuş,niçin olmuş,nasıl olmuş..?Bu soruların sadece birinin cevabı olanı bilmek ve anlatmak olguyu anladığımızı göstermez.. Sayın Ustadım.!Üstelik anlatılanlar tarihin bir kesitinde meydana gelmiş olaylar.. Bu olay içinde yer alanların olaydaki pozisyon ve tavrı nedir,niçin ve neden sorularınıncevabı varmı ,yukarda sayın Dilipak 'in yazısında..Hikaye düzeyinde kalmış malumat.. Mesala,OrtadOrtadoksluk ve katolik mezheplerin iktidar,mal,makam,para, statü ile olan ilişkileri neden farklı! Protestanlık,Kalvinizm,Püriten ve Evanjelistlerin çıkış sebep ve nedenleri nelerdir..?Ve bu hareketlerin güç, iktidar,mal,statü,makam ile olan ilişki , tavır ve zihniyetleri nasıldır.?Bizim tarih içinde Mihne Olayları olarak bilinen,Kur'an ın mahluk olup olmaması meselesinin görünen yüzünün arkasında ki İktidar, makam, mal,statü ,para,güçnedir..!Görünen yüzünde taraflar ,Ahmet Bin Hanbel ve dünün mezhepler arasında en özgür olarak bilinen Mütezili alimler var..Ama iktidara payanda olmuş,statü, makam ve konumu değişen taraf..Neden!..Osmanlı yı en ok uğraştıran Rum ortodoks ve balkanlarda ki diğer ortodokslar arasındaki kavga makam, para ,mal,statü ve halk üzerinde kimin ne kadar söz sahibi olacağı nüfuz meselesi vardır..Yani din değil duygusal konular olduğunu ne örter, öne çıkarılan gerçek nedeni saklayıcı dini meseleler.!Bu din üzerinden işi götüren siyasi,dini her odağın kadimden beri devam eden yoludur..Eskiden masonlar vardı,şimdi ise Evanjalistler .....Sayın Dilipak günümüz çok değişti çok..
 • MurtiMurti1 yıl önce
  Öyle bir çağda yaşıyoruz ki insan bildiğinden şüphe eder hâle geliyor her hâlde yazar çizer sinifida bilerek ve ya bilmeyerek buna katılıyor dinden tutundu tarihe tiptan tutunda bilmem neye varana kadar her alanda böyle yazar çizer takımı tarihi , dinî vb konuları günlük ilişkiler uğruna yeniden yorumlara yoluna sapiyor ,gelgelelim kavmiyetcilik konusuna hâlâ şu güneş dil teorisi safsatasinin kalıntıları nin olması ne kadar da üzücü sanki orta Asya'da yaşayan larin hepsi türk miş gibi davranılması bu toptan ciligin diğer topluluklara da yapılması ama insan oğlunun birtakım şeyler leri gruplamasi , kendini ona göre tanımlaması bir yere kadar anlaşılır ama bazı zorlamalar içine girilmesi bunu ideolojik olarak kullanması ise çatışmalar a neden oluyor , günümüz şartlarında Türkiye dinî, kültürel, coğrafi ve tarihsel olarak bölgesel bir güçtür küresel değil bunun artilarida eksileri de var uluslararası ilişkilerde ittifak lar normaldir ama biz bu ilişkileri ya toptan rededici yâda canciger sarma şeklinde anlıyoruz yok kardeşim bugün çıkarlarımız kesişiyor yarın çarpışır öyle tarihin mahzenlerinden üstelik yıllarca muzdarip olduğumuz patrikhane meselesi üzerinden okumak mantıklı gelmiyor
 • RabiaRabia1 yıl önce
  Euzubillahiminesseydanirracimbismillahirrahmanirrahimİman edenler ve salih amellerde bulunanlar ise, Rahman (olan Allah), onlar için bir sevgi kılacaktır.meryem süresi 96.ayet.elhamdulillah.Sayin Dilipak ben müslümanlardanim.yaziniz için teşekkürler.saygilar selam ve dua ile Allah'a emanet olun teşekkürler HasbinAllah'u ve nimel vekil deriz
 • Serkan aydinSerkan aydin1 yıl önce
  He he sumerlerde turk eski misirlilarda hititlerde asurlularda babillierde etrusklerde hatta 12nin yil onceki göbekli tepedekilerde turk.kardesim ciddimisiniz siz yoksa art niyetli bilerekmi yapiyorsunuz..sumerlerin turk olduguna dahil bir tanekanit gostersene once insanlari bilimsizlikle itham edicene kendi bilim disi sacma iddaana dayanak olusturacak tek bir saglam kanit sun..sumerler m.o 4 bin yılina kadar gider tarihte ilk görulmeleri ve medeniyeti ilk kuran uygarlık olarak bilinir..sehirlesme altyapi ticaret kendilerine has anayasa hukuk sistemidinleri vb..sumerler sami irkindandir kardesim etimolojik olarak bu ispatlanmistir dilleri olsun yazilari olsun sami irkinin başıdır..sumerlern tarihte goruldugu m.o 4binli yillarda turklerin daha esamesi okunmuyordu tarihte..turklerin tarihte belgeli kayitli ilk goruldukleri yer m.o 300-200 yillara tekabul eden cin devleti kayitlarinda gecer..daha oncesi ise bu alanda batili uzman kisilerin yaptigi arastirmalarda turkler mogollar ve guney korelilern ayni etnik kokenli oldugu ve sibirya daglarindan guneye indikleri tutarli ve mantıklı tezlerle soylenir..sumerler ortadogu ya ait irktir ve sumerlerden sonra ayni uygarlik ve irktan daha bircok devlet ve etniside alt ulus oluşmuştur..ornek vercek olursak sumerlerden sonra akadlar asurlular(suriyeli araplarin atalari),babilliler (irakli araplarin atalari) fenikeliler,suryaniler,aramiler,keldaniler,israilogullari,ve arap yarimadasindaki araplar..bunlarin hepsi uzak akrabadir ve kökleri sumerlerden gelir.sami irkidir bunlar..dinleri dilleri kulturlerinde hep ortak izler paydalar gorebilirsiniz..ataturk bunu bilinçli yapmisti oda biliyodu gerçeğin bole olmadığını ama yeni kurdugu cumhuriyeti temellendirmek saglam.sac ayaklari oluşturmak derinlestirmek icin yani dunyaya biz ezelden beri hep burdaydik msji vermek icin turkiyede ise boyle bi bilinç oluşturmak icin bu turklerin derin anadoludaki kökleri calismasini başlatmıştır..ataturke gore sumerlerde hititlerde türktu..bu pragmatist bi yaklasim fakat rasyonel asla degil..hadi onuda gectim sumerler bildigin orta doğu tipinde adamlar antiktasvirlerinden cikarimlar yapilabilir..e turkler ise cekik gozlu kisa boylu tuysuz ve beyaz tenlidir..yani iddaniz tutarsız dayanaksız ve sacmalik..
 • Serkan aydinSerkan aydin1 yıl önce
  Sizin vereceğiniz cuheyla cewapta bu kadar olur ne kadar bilgisiz cahil oldugunuzu sacma yorumlarinizla bile kanitliyorsunuz..arastir diosun ama kendin bilgisizin onde gideni ezberci duygusal dusunen biriolduğun icin bence once sen ozgun arastirmanj yap..hala israrla komedi bi şekilde anadolu halklari diosunuz..sakami bu sikiysa o anadolu halkkarinin kokenini yazsaniza da bi gorelim bakalim bilginizi ve kulturunuzu.anadolu halki dedigin zaten buyuk çoğunluğu batı kesimi ozellikle rumdur arkadasim doguda ise ermeniler iskitlerin torunlari cerkez kabileleri, guneyde arap ve persiler..rumi de rum diyari demektir zaten anadoluya ve anadoluda ikamet eden herkeze rumi derlerdi zaten..mevlanayada rum diyarli mevlana minvalinde söylenmiştir o lakap yada romali mevlana anlamindada ki anadolu roma imparatorgunun parcasiydi zaten.romada rumların etkisine bi bakin..hic dusundummu anadoluya nie hep ezelden beri rumi demisler..yahu bi acin yunan tarihini mitolijisini kültürünü arastirin..onu gectim ilk istanbulda kadikoy tarafinda kurulan sehiri kuranları,bizansi olusturan topluluğun nerden geldihini kokenine bi bakın..yunan sehir koloni devletlerinj troyolari, efeste kurulan yada ege sehir devletlerini..bunlar ayni etnik kokenli milletler yani yunanli rum..zaten avrupada antik zamanlarda m.o leri fazla bi irk ulusta yok..grekler latin ler keltler etruskler vb birkaç etnik unsur var..anglosaxsonlar normanlar ostragotlar slavlar brutonlar germanlar franklar gbi boylar ise hep avrupaya yapilan hun akinlari hasebiyle avrupaya kuzeyden gocmus barbar kabileler ve irklardir..
 • Kominst dunde kaldiKominst dunde kaldi1 yıl önce
  Rusya dun Komist idi. Bugun degil. Degisim sureklidir kor olmamak lazim. Ayrica can cikana kadar tövbe kapisi aciktir. Yarin musluman olmayacagini kim bilir
 • d.aksad.aksa1 yıl önce
  Türkiye’deki sigara firmalarının yerli tütün kullanımının 2003’ten 2017’ye kadar yüzde 42’den yüzde 12’ye düştüğü ve 2010 yılında yerli üreticiyi koruyan tütün fonunun kaldırıldığı iddiaları doğru mu?
 • Özgür Beyin Prangasız Beyinim ÖneririmÖzgür Beyin Prangasız Beyinim Öneririm1 yıl önce
  Sümer Tarihi bir anlamda bizim tarihimiz dir üçbin yıllıkdır Birileri bunları yazmalı.Cumhurbaşkanımzın yazı heyeti maalesef bunlardan yoksun ve geçmişini bilemeyenlerden kurulu.Tarihini bilmeden yazılımcı olmak çok kötü değilmiAdeta Bizans selam çakmak gibi.Üzücü ama halimiz Bu,Üstelik hala farkında değiller ikazlarda dikkate alınmıyor..Saygılarımla.
 • munismunis1 yıl önce
  incirlik basta olmak uzere amerikan usleri kapanmadan bu topraklara huzur gelmez.
 • HacıHacı1 yıl önce
  Denize düşen yılana sarılır.Rusya ile hiç ortak yanımız yok...
 • ilbeyhanilbeyhan1 yıl önce
  Hocamisin asli, AVRASYABirligi kendi guvenlikleri acisindan Turkiyenin , ABDveISRAILINprangasindankurtulmasini istiyor...ÇunkiTurkiye parcalanirsaKURDISTAN , ERMENISTAN , ÇERKEZ , LAZadi altindaBUYUKISRAIL, yeniden super guçUSAtesis edilecek...Ama hic sanslari yok Atlantik cephesi yani USAveIsrailin sonu geldi ...Ureten , calisan, bilim ve sanayideileri,dogal kaynak zenginiyeralti ve yerustuzenginlikleri bu gune kadarsomurulmus AFRIKAulkeleri ,BRICSve SHANGHAY cephesikoca kicli CONILEREdur diyecek, kivranmalari ondan ama kurtuluslari yok ...Yeterki biz kendimiz olalim,egitim ve uretime donelim, rant ve soygun anlayisiyla hic bisey olamayiz...
 • Mutesekkil olcaktiMutesekkil olcakti1 yıl önce
  Mutesekkil
 • Serkan aydin bu sanaSerkan aydin bu sana1 yıl önce
  Rum, Yunan diye bi millet yoktur! Turlu çesit milletten müştekil Roma imparatorlugu vardi biz-Turkler onu yiktik. Bunu kendin bilmiyorsan arastirirsin.. Bilmiyor, arastirmiyor, yok' diyenede itiraz edersen biraz daha saman ye
 • Mehmet ayMehmet ay1 yıl önce
  Sayin yazar, kominist ateist dediginiz Rusya ya yakinlasmaya basliyorsunuz? Dikkat et rusya sizide ateist eder
 • Hakkı YazanHakkı Yazan1 yıl önce
  Hocam çok güzel bir konuya parmak basmışsınız. Ruslar ile ilişkimizi geliştirmek için öncelikle bir akrabalık ilişkisi kurmak gereklidir. Akrabalık da ancak kız alıp, verme ile olur. O yüzden mümkün olduğu kadar Ruslar ile evlenmenin, milletimizin yoğun saldırı altında gerçeğini düşünerek, Allah (C.C) katında vatanını savunmak derecesinde bir sevabı olduğunu söyleyebilir miyiz?
 • Horoz amatHoroz amat1 yıl önce
  O zaman Mevlana Celâleddin Rumi de rum. Eşrefoğlu Rumi de rum. Rumi Takvimi de rumlar bulmuş o zaman
 • HakanHakan1 yıl önce
  Rusya ile ilişkiyi CHP kursa veryansın ederdiniz komünist bunlar osmanlıya saldıran rus ile işbirliği yapıyor osmanlı düşmanı bunlar derdiniz şimdi çevirip evirip kiliseleri fatih kurdu yok atatürk kurdu erdoğanda kursa ne olura getiriyorsunuz anladık he he he
 • HukukçuHukukçu1 yıl önce
  Sayın Cumhurbaşkanımız; Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesindeki öğrenci kıyımına müdahale edip, kıyımı durdurmanızı, saygılarımızla, istirham ediyoruz.
 • Sarıhan MoskofoğluSarıhan Moskofoğlu1 yıl önce
  Hocam Ruslarla neden kardeş olduğumuzu ve ittifak yapmamız gerektiğini tarihi gerçeklerden yola çıkarak bilimsel gerçeklerle analiz ederek anlatmışsınız. Bin dereden su getirdiğiniz bu yazınızla tarih bilincim bir kez daha yenilendi ve Ortodoks toplantılarının ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıktı. Bugünü anlamak için geçmişi iyi tahlil etmek gerekiyor. Ruslar gerçekten de ne kadar iyi, sevimli ve güzelmiş. Çok sevdim hepsini. Ruslarla ittifak ve kardeşlik önemli diyorsunuz. Katılmamak elde mi?
 • AbidinAbidin1 yıl önce
  Sayın Dilipak ...Niyazi Berkes'in Atatürk ve Devrimler ile I.Oltaylı HocanınOsmanlı En Zor 100 yılı kitabında Ortodoks ,Katolik ,Protestan hıristiyanların aralarında varolan siyasi ve ekonomik esaslı çekişmelerin nasıl dini teolojik zemine çekilerek yapıldığını anlatırlar..Her değişen konjöktürde bu yapılar ekonomik ve siyasi nüfuzu koruma adına hakim siyasi otoritelerle işbirliği yaptıkları ve devletlerin de bunları kendi amacı için politikasının aracı yaptığı gerçeği hiç değişmemiş.. Esas budur..Siz daha çok dışa vurmuş görünen ile magazinel bilgi veriyorsunuz..Şu andaki Diyanet ile 28 Şubat döneminde ki Diyanet tavrı aynı mi.. Işte espiri burada..
 • Abd ile boşa vakit..Abd ile boşa vakit..1 yıl önce
  Turkiye Sionist-Evangelist tasmali Abd ile boşa vakit kaybediyor. Turkiye direk israil'le gorusmeli ve gerekirse yazili anlasma ile, senin guvenligini ben saglayacagim" demeli. Basta finans-$ saldirisi olmak uzre Fetö, papaz Brunson, S400, F35, Suriye ve Pkk sorununu butun hepsi kisa surede çozulur.
 • Malazgirt savunmadirMalazgirt savunmadir1 yıl önce
  Alparslan Malazgirt'te taarruz degil, islam yurdunun sınırını savunmuştur. Malazgirt bir savunma savasidir. Bunu bile çarpitiyorlar, sacmaliklarin hangi birini duzeltecesin ki.
 • Serkan aydinSerkan aydin1 yıl önce
  Hocam....ne demek rum diye bir millet yok bunu tarihten gerçekten anlayan ehil kisilere ve uzman tarihcilere derseniz anca size gulerler..bati medeniyetinin beynelmilel kulturunu olustururan temellendiren zaten yunan kültürü ve iskandinav kelt kültürüdür..grekleri iyonlari spartalilari atinalilari troyalilari yunan sehir devletlerini ve derin yunan mitoloji literaturune uydurma derseniz anca gulerler..turkler ise anadoluda malazgirtten once yoktu bunuda nerden cikardiniz..dandanakan savasi ve gazneliler zamanında anadoluda turk felan yoktu sadece belli başlı ticaretle ugrasan manav türkleri vardi ve buda 1040 li yillara tekabul eder..oncesi turkler anadoluda yok idi..turklerin silsilesi ceteresi kokleri bellidir her turk devleti bunu tutmustur ve buna gore türkler altay daglarindan gocmustur..rum diye irk yok diyorsunuz anadolu irklarindan bahsediyorsunuz birazda altini doldurun da kimmiş o anadolu halkları bilelim..anadolunum kahir ekseriyatini rumlar olusturmaktaydi doguda ermeniler guneyde araplar ve bazı kafkas kabileleri..bu kadar..anadolunun kapısını gercek anlamda türklere acan alpaslandir..sizde ataturkun yaptigi gbi sumerleride hititleride turk yaptiysaniz bu tam bi komedi olur..anadolunun eski medeniyetlerdeki ismi bile rum diyaridir..rum-idiye gecer..

Günün Özeti