Peki bu çocuklar sormayacaklar mı?

26 Mayıs 2019 Pazar

Ateşle oynuyoruz. Barutla ateş bir arada durmaz, patlar. Bir yandan kışkırtır, öte yandan bastırırsan çatışmaya zorlamış olursun.

Gençleri niye kaybettiniz biliyor musunuz? Onlar internet çocuğu. Hayalin kışkırttığı çocuklar onlar. Hayalin kışkırttığı talepleri hiçbir gerçek karşılayamaz. Onlara sürekli vaad eder ve sorumluluk yüklemezseniz, hep daha fazlasını isterler. Onlara “hadi sen de yap” demeniz gerek. Onun için de destek ve altyapı gerek.

Matrix 1 yayınlanalı 20 yıl olmuş yaklaşık. Yapım yılı 1999. Orada yapay zekanın dünyayı nasıl değiştireceği, zamanda yolculuk ve farklı zaman boyutlarından söz ediliyor. Birileri bunu o zaman sadece fantastik bir bilim kurgu zannediyordu.

Gelecek yıl bir kısmı uygulamaya girecek yeni eğitim sisteminde ‘yapay zeka’ dersi de yerini alıyor. Finansal matematik, veri analizi ve optimizasyon, biyoteknoloji, geleceğin enerji sistemleri, güç-egemenlik ve uluslararası ilişkiler, akıllı şehirler ve insanlığın geleceği, sosyal güçlüklere yenilikçi yaklaşımlar. Sistem kavramı, bilgi kuram, tasarım odaklı düşünme ve toplumsal fayda gibi seçmeli dersler var.

Çocuklar bunları öğrenecek de ne olacak? Söyleyeyim, yeni oluşmakta olan tekno pazara eleman olacak. Ama bu kafa ile o pazar bizim olmayacak. Beyaz adam pazarın sahibi olacak, biz ise pazarlamacısı, tüketicisi, üretimde ara eleman. Çünkü altyapımız yok. Çünkü mevzuat eksik, çünkü bu işler multi disipliner denen tarzda, yani farklı birimler arası çalışmalar, koordineli, senkronize yürütülmüyor. Minimum risk ve maliyet, minimum zamanda maksimum faydaya dayalı bir optimizasyon, oryantasyon planlaması yok.

Siber piyasada eğer milli bilgi merkeziniz yoksa, süper bilgisayarınız yoksa, milli bir yazılım güvenlik sisteminiz yoksa, bu alanda milli bir çalışma mümkün mü! Düz ovada avlanırsınız.

Sahi ABD’nin Huawei ile savaşının arkasında yatan da bu değil mi? S400 anlaşması bunun için kriz çıkarmıyor mu? Kriz olmayan alanlar zaten HW, SW olarak tamamen onların kontrolünde. Türkiye HW, SW, bilgi çöplüğüne döndü. Bu durumda, yapay zeka ve sistem kavramı, bilgi kuramı, veri analizi ne demek öğrenen çocuklar bu ihmalin farkına varırlarsa, onları nasıl durduracaksınız. Yok zaten, yuttukları zoka’nın farkına bile varamayacak kadar bu gerçeklerden uzak, birbirlerinden uzak, akletmeyen, önlerine konulan işten başka dünyaları olmayan biyonik robotlara benzeyen, kişisel çıkar ve zevklerine odaklı “birey”ler yetiştirecekseniz, bunun “biz”e ne faydası var ki!

Bu çocuklar Futuristik bir şekilde, filozofik bir ön görü ve derinlikle, imani bir bakış açısı ile tarihten gelen bir tecrübe ile ve geleceğin endişesini taşıyarak, bugünün gerçeklerinin farkında olarak bir irfan, bir ahlak ve hikmetle sorumluluk üstlenebilecek mi?

Böyle giderse ya bu çocukları, bugün olduğu gibi ya çalarlar, ya da zaten kendileri gider.

Biz de sahih gelenekte bir kişiye ilim seviyesinde bir şey öğretilecekse, ilk adım mücerret bir edebiyat değil, “o’nun dili”dir. Belagat dediğimiz, kavramları, terimleri, kurumları ile o dile hakim olmak gerek ki, söyleneni anlasın ve düşündüğünü doğru ifade etsin. Yoksa ancak prospektüs okur, önünüze konulan aleti kullanırsınız, tüketici ve pazarlamacı olursunuz. İkinci ders o ilmin adabı muaşeretidir. Yani ilmin edepleri. Nasıl yaparsanız faydalı olur, nasıl yaparsan zarar verirsin, bunun din ve ahlakla ilişkisi. Buna uymazsan edebi aşmış olursun. Bugün buna, etik, moral, deontoloji filan diyorlar. 3. Ders. O ilmin zaman ve mekanla, geçmiş ve gelecekle, mantıkla, insan ve tabiatla ilişkisini bileceksin. Sözel olarak mantık, matematik, geometri, coğrafya, jeoloji, astronomi ile ilişkisini öğreneceksin. Değilse ilmi / Talebe bile olamazsın. Buna eskiler “Hey’et ilmi” diyor, batılılar “Kozmografya” diyordu.

Bunların öğretilmesine, şimdilerde Fransızcadan galat olarak “lise” dedikleri, Osmanlıdaki “İdadi” de başlanırdı öğretilmeye. 1700 sonrası da zaten Osmanlıda da Lale devri ile birlikte batılılaşma başlamıştı, bu arada.

Bakın, bu gençlerin cebine yakışıklı bir diploma koyuyorsunuz, bunlar da o seviyede bir iş ve yaşama garantisi istiyor sizden. Ama o derinliğe, o ahlaka, o sorumluluğa ve gayrete sahip değiller. Bu bildik liselerde de böyle, meslek sanat okulları, kolej dedikleri paralı okullar ya da lise dediklerinizde de böyle.

Bu reformlar faydasız değil, ama geri teper. Sonra da bu işler niye bir türlü yolunda gitmiyor diye hayıflanır dururuz.

Bakın Huawei krizi ticaret savaşı değil, istihbarat savaşı. Huawei’nin arkasında İngiltere var. Sözkonusu olan bilişim olunca kardeş kardeşin gözünü oyuyor. Bizde bir şey olmuyor değil. Mesela “yazbee”ye bakın bir. Ya da “parsecuremap”a bakın. 

Geçenlerde Elon Musk yani Tesla, “Yüksek hızlı uydu projesi Starlik”i duyurdu. Musk şu günlerde, tek seferde Falcon 9 ile fırlatılacak Space X ile 60 Starlink uydusunu yörüngeye yerleştirecek. Hedef  2027’ye kadar 12.000 uydu yerleştirmek. 7. Fırlatmadan sonra sistem üzerinden global internet hizmeti verilmeye başlayacak. Bunun için 2020’nin ortalarını beklemek gerekiyor. Tesla 2 yıl boyunca her ay 2 uydu fırlatacak.

Dikkat, şu an dünya çevresinde  2000 civarında aktif uydu var. Musk tek başına 7 yılda bunun 6 katı uydu yerleştirecek uzaya. Ve dünyada ilk büyük gözaltı gerçekleşecek. Nasıl GSM’lerle şehirlerarası haberleşme dönemi bitti, bu yeni sistemde dünya tek bir şehire dönecek. Yarım saatte Çin’e, 1 saatte Amerika’ya, 15 dakikada Ankara’ya gidecekseniz, mesafelerin ne farkı kalıyor ki!

Daha önceki senaryo, uzaya 7 uydu yerleştirecekler, sonra hemen Atmosferin en üst noktasında, her şehrin üzerine bir balon yerleştirecekler ve böylece global bir network oluşturacaklardı. Şimdi Tesla dünyanın etrafını 12.000 uydu ile donatacak. Kapsama alanı diye bir şey kalmıyor. Bir internet ağı üzerinden her türlü haberleşmeyi yapabileceksiniz.

2025 senaryosunda ne bugünkü gibi bir para, ne pazar olacak. Ne de seçim. Eğitim kurumları da değişecek. Sağlık hizmetleri de. İnsansız ve yapay zekalı araçlar ve robot sistemleri ile farklı bir dünya. Humonoidler, Siborglar, Genomikler, Avatarlar. Aile ve cinsiyet üzerinden bu tartışmalar niye çıkarılıyor sanıyorsunuz. İntihar ve kısırlaştırma yasallaştırılacak. “Bu kadar nüfus çok fazla” diyorlar. Doğum kontrolü yeterli olmadı. Şimdi başka yollar deniyorlar. Ulus devletmiş, bürokrasi imiş, gümrük duvarları imiş değişmedik bir şey kalmayacak. Hatta din algısı bile. Yeni sanal cemaatler oluşmaya başladı bile.

Hele şu seçimi bir atlatalım, daha konuşacak çook şey var. Selâm ve dua ile..

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Önce düşünÖnce düşün23 gün önce
  Şeytan insanı ,Allah dilediğini hidayete erdirir, dilediğini sapıttırır diye Ayetlere yanlış meal veredirterek aldatır.Allah insanın iradeli olmasını dilemiştir .Allah dinleyeni hidayete erdirir , dinleyeni sapıttırır.Doğrusu budur.Sayın Dilipak önce Ayetleri doğru anlayınız ve doğru anlatınız.Sorumluluğu insandan alıp Allah'a yüklemek Şeytanca bir iştir.Ne demişti şeytan .“Öyle ise beni azdırmana karşılık, yemin ederim ki ben de onları saptırmak için senin doğru yolunun üstüne oturacağım” Ne demişti Adem ile eşi sorumluluklarını kabul ederek “Ey Rabbimiz! Biz kendimize haksızlık ettik. Eğer bizi bağışlamaz ve bize merhamet etmezsen, elbette ziyan edenlerden oluruz.”
 • crtcrt24 gün önce
  teknolojiyi öğreneceğiz, teknoloji yapacağız; herşeyi istismar etmek için değil.en büyük istismarcı google. insanların ne düşünmesi gerektiğini ayarlıyor.özellikle çocukların Ne düşünüp Ne hissetmesi gerektiğini Yönlendiriyorlar. disneychannelcartoonspongesimpsomsLadybug, bilinçaltı zehirleniyor.DÜZGÜNMODELLERÜRETMELİYİZ.
 • aliali24 gün önce
  Hocam çok doğru söylüyorsunuz bu gençlerin çoğu gider doğru düzgün gerekçe olmadan seçimi iptal edin Ülkenin Cumhurbaşkanı bir belediye başkanı ile yarışırmı allah aşkına gençlerin önünü açacak projeler yerine istanbulu nasıl kazanırızın peşinde ama çok ter tepecek gelecekteki cumhurbaşkanını reis kendi eliyle hazırladı hadi hayırlısı Selam ve Dua ile
 • Şehbaz Şehbaz 24 gün önce
  Muhterem hocam şu enaniyetin hortumunu büküp ayaklarını altına alıpŞu toplumda risaleyi nuru inkişaf ettirerek insanlarımızın imanlarını kurtaralım ve kuvvetlendirirdim diye bilsen bu kadar uzun uzun yazmaya hiç gerek kalmayacak
 • Mustafa Mustafa 24 gün önce
  Bu çocuk lar soracak baba bana imanı anlatmadın imanın yaşandığı beldede yaşatmadın iman diye bana hep amel çoğu bidat amel anlattın ve yaşattın. Tagut u Red nedir şirkten beri nasıl olunur. Baba sahi iman nedir bu yaşadığımız iman sa kafire neden kafir diyoruz onlardan bir tek farkımız sadece dilde lailaheillallah kafirlerde lailaheillallah derse çennete gireceklermi? . Kazanın babalar helal haram demeden servetinize servet ekleyin geberip gidince catır catır yiyecek geride bıraktıklarımızı varisleriniz.
 • Cesur Cesur 24 gün önce
  Sayin dilipak cok iyi konusuyonuz cok iyi seyler soyluyonuzda sizler ne yapiyonuz ne katkilarda bulunuyorsunuz genclerin bilgi kazanmalari hakkinda neler tavsiye ediyorsunuz bos konusmakla bu isler olmaz icraat lazim sanki gencleri toplayip seminer veriyonuz onlari topluma kazandirmak icin tavsiyelerdemi bulunuyorsunuz her hatayi devlete yukluyor herkes sanki birtek dogru sizlersiniz sanki dogrulari sizden baska kimse bilmiyor burda herkesin yardimci olmasi gerekiyor elestirmek kolay acaba sen ne yapiyon senin ne katkin elini tasin altina koyuyormusun bos konusmuyalimda bizlerinde katkisi olsun devletimiz milletimiz icin deyip yaptiginiz bir icraat yok bolca karalamak var yazilar yazarak degil elestirerek degil bizimde birseylere katkimiz olsun diyerek hadi hep beraber destege katkiya calismadam kazanmak olmaz uretim olmaz insanlar alismis rahatliga kolayliga haziri tüketmeye yorulup alin teriyle birseyler yapmal zor geliyor insanla
 • StarlinkStarlink24 gün önce
  Yaşasın starlink
 • FerhatFerhat24 gün önce
  Önümüzdeki günlerde ülkemizde ve dünyada gerçekleşen değişimler daha çok hız kazanacak. Bu defa siyonist derin güç değişimleri yurdumuzda ulusalcılık ve milliyetçilik adı altında gerçekleşyirmeyecek, aksine bu defa iblis bize sağ yanımızdan, yani kendisini sureti haktan göstererek bütün hayat alanlarımızı iblisin varisleri masonlarin yardımı ile hulul eyleyecek. Dünyadaki ve yurdumuzdaki eğitim alanlarından tutun ekonomimize kadar ve hatta aile politikalarından medyaya kadar bütün alanlarda ahlakimizi izzetimizi ve onurumuzu yer ile yeksan edecek adımlar atılacak. Üzüntü veren ise bu iblisin varislerinin kurduğu bozuk düzeni koruyan askerler ve polisler bizim evlatlarımız. Yeni dünya düzeninin proje taşları son evrelerine ulaşmış vaziyette. Malesef bizim sefihligiiz yüzümüzden bir avuç kabalaci siyonist dünyayı ve yurdumuzu vesayeti altına almis ve iletişim sektörünü dahi kendi çıkarları doğrultusunda şekil vermekte. Malesef muminlerin evlerinin duvarlarinda Kur'an asılı, fakat büyük bir kısmı o kerim kitabıaçarak idrak etmeye tenezzül etmediğimizden dolayı iblisin dünyadaki ve yurdumuzdaki veletleri hayatımızin bütün alanlarını bilincli olarak gayri ahlaki ve gayri milli ölçü ve değerler ile donatmakta.
 • İLBEYHAN İLBEYHAN 24 gün önce
  Osmanlda daböyleydi, türkünediyor;ZENGİNİMİZBEDEL VERİR,ASKERİMİZFAKİRDENDİR diyor....Cumhuriyet herkesieşit tutmuştuamanecib milletimizbeğenmedi , biz Osmanlıolaceyikdedi.... FUZULİne demişti500yıl önce,SELAMVERDİM ,RÜŞVET DEĞİL DEYU ALMADILARdemişti....
 • Mesut bMesut b24 gün önce
  Bay yazar.ak parti küskünleri barıştıracam diyor tamamda kardeşim bu ulkede feminizmi ateis yasaları zorla dayatarak aile yapımızı tarumar eden iki cins arasında catışma ortamı yaratan zinayı dogal haline getiren birde bu ahlaksız lıgı kanunla koruma altına alan siyaset anlayışı batar batmaya mahkumdur..chp den farkın yoksa bırakın siyaseti.milleti muhafazakarım diye yanıltmayın artık ak parti bir karar vermeli yoksa toplum cezalandırır.
 • AbdullahAbdullah24 gün önce
  Yeni askerliksistemi tam bize göre çoküzel.Parayi veren düdüğü çalar.Keşke zenginolsayduk.Fakirler zenginlerin hamali....adalet boyle olur..adalet bakanluğu bile var
 • Mehmet Mehmet 24 gün önce
  Işte mücahit isimli gibi mücahitlere devlet yine iyi durumda.Adı mücahit ama kendisi hıristiyanların papazları gibi düşünenler şimdilerde devleti ucuracaklar
 • Mehmet Mehmet 24 gün önce
  Bizden bir cacık olmaz.Yetenekli kişilerin dışlandığı,yurt dışına kaçtığı,işe yaramaz insanların bir yerlere geldiği şu dönemde bizden bir şey olmaz.Derdimiz koltuk,yandaslik,sahtekarlık ve sadece ben
 • RabiaRabia24 gün önce
  Euzubillahiminesseydanirracimbismillahirrahmanirrahim müslümanlar sadece kardeştir Hucurat süresi 10.ayet.elhamdulillah.Sayin Dilipak bu konuya yapıcı bir üslupla bir kez daha deginmenizi bekleriz yarın.haberler iyi.fakat asilere cennette yer yokmuş hadisi şerif.saygilar selam ve dua ileAllaha emanet olun teşekkürler HasbinAllah'u ve nimel vekil deriz.
 • mustafamustafa24 gün önce
  Allah 'ın '' Mekrini '' üstad unuttu galiba !!!! Evet tarih karun,fıravun,nemrud,ebucehil,ebu leheblerle,hitler,stalin,lenin,mao,şah,kral,sultanlarla dolu da o mühteşem !!! görünen medeniyyet !!tabir edilen zülüm çarklarının yerlerinde yeller esiyor.Ara sıra bizim müslümanlar haşa Allah'ın gücünü unutuyor ve yeise kapılıyorlar.Daha çok çalışmaya,koşturmaya,bedel ödemeye EVET lakin umutsuzluğa ,yeise ,aşağılık kopleksine HAYIR....
 • KamilKamil24 gün önce
  Hocam TC vatandasiemekli ikramiyesine zam yapilmadi ,,intibak yapilmadi ,gercek eflasyon zammi yapilmadi yerine akp parti rejiminin eknoomi bakani tuike mudur yasptigi arkadasinin hesapladigi eksi eflasyon zammi yapildi ,,,,yani emekliye karnini doyur az doyur otur yerine daaa ne istiyosun diyen bi akp parti rejimi ,,,tarikata derneklere bankamatiklere trollere kindara yandasa kindasa kindasbasina kindasbasin emekcisi yazanlara ve suriyelilere hamurtla yagdirma rekor kiriyo akp parti rejiminde ,,,Simdi olay su siz hak yemiyorsunuyz diilmi gittiginiz israf sofralarinun parasi bizden yetimden ,,,birde bu yetim haskki paralari bu saydigimizlara ddaatan bir akp partisi ve ona dagitmaya devasmmm diyen bir yetim hakki yermem hak yemem diyen bu havada dolasan bir hoca dilipak hoca ,,Yuce Allah Kuranda boyle emrediyo dimi hoca ,,vah hocam vah yillarin dilipak hocasi ne durtumda vahki vah ,,
 • metin oguz metin oguz 24 gün önce
  sevgili hocam dahaönce yamıştım ben sosyal demokrat bir insanım son üç ayda yazılarınız takip ediyorumsizi ok begeniyorum acaba pazar günlerisiyaset yerine eski istanbul anılarınızı çoçukluk anılarınızı eski dostlarla anılarınızı yazsanız sizi daha iyi tanısak allah size saglıklı uzun ömür versin saygılar
 • Kocasolak dan Mücahit’eKocasolak dan Mücahit’e24 gün önce
  Bizim derdimiz yalnız ve yalnız ahireti kazanmak olmalı. Diyorsun, çok doğru. Ancaaak TAMDA işte ahiretimiz için dünyaya barış, huzur, adalet ve özgürlük getirmek için çalışacağız. Eğer öyle olmasaydı Eyyüb el Ensari’nin ne işi vardı İstanbul’da. Gece uyumayıp sabahlara kadar uzayı izleyen Halid’i bağdadi nin derdi ne idi. Kardeşim, İslam o dur ki, Allah’ın rızası uğruna, BARIŞ, ÖZGÜRLÜK, ADALET VE HUZURU bütün insanlığa götürmek için ona teslim olana müslüman denir. Bunu yapmak için MEŞRU olan her vasıtayı kullanabilirsin, tabi KEŞİF CAZİBESİ dahil. Savaşırken silah kullanmam, bunu kafir icat etti dermisin.
 • UmutUmut24 gün önce
  Hocam heryere servet harcayarak camiyapsalar neolurCEMEAT ÖNEMLİHEPSİNDEN ÖTE KALP TEMİZLIGIALLAHA IMAN ÖNEMLİGERCEKDEN AĹLAHA İNANKUL VATATANI BUSEKILDE YÖNETMEZ I NSANLARI AYIRMAZBIRLESTIRIRKUTUPLASTIRMAZÖLÜMMU HATIRLAYIPBIRLESTIRICI OLURSERVETINE SERVET KATMAYI DEGI EBEDİ HAYATI UNUTMAZLAR SAKI DÜNYA TEMEL KAKACAKGIBIYASAMAZLARINSANLARI BIR BIRINE DÜSURMEZLERDIBIZI YONETENLER
 • Eski TürkiyeEski Türkiye24 gün önce
  İnsanların isim, soyisimleri üzerinde üç kuruş aklıyla kendince "çok zeki" değişiklikler yaparak güya dalga geçen geri zekalı tipleri gördüğünüzde bilin ki bu bir bankamatik memuru, maaşlı trol'dür :)
 • UmutUmut24 gün önce
  İnsanları anlamak cok zor hocam sadece artık menfaat dünyasına dalmıslar cıkarmeselesihak hukuk yok olmus durumda HEPSINDENÖTESİ İNSANLARALLAHİ UNUTMUSLARADALET YOK HÜKMÜNDELÜKS DERYASINDA YÜZENLER INKAR EDENLERDEN OLMUSLAR KIRIZ VARKENSAVURGANLIK HIC OLMIYECEKLEMİS GIBI DÜNYA MALINA TAMAHKAR OLMUS INSANLARACABA ÖLÜM AKILLARINA HICMI GELMIYOR BUKAFADAKI INSANLARA KUL HAKKIYETIM HAKKIEDEP KALMAMIS INSANLARDA TOPLUMA AYRIMCILIKLAKUTUPLASDIRDILAR INSANLARISANATCIYMIYSIPORCUYMUSBUKESIMDEKILERDEADALET DIYEREKIKDIDARRINYANNIDAMIGORÜYORLARDAIKDIDAR ONLARI VAR ETMIYOR VATANDASBILIYOR GERCEKLERIONLAR CIKARLARI ICINYALAKALIK PESI NDELERUNUTMASINLARKI ALLAHVARÖLÜM VARSANATCILARI MAHSERDE TAYYIP KURTARMAYACAK AMELLERI KURTARACAKBÖYLEİNSANLARDAN ALLAHVATANI MILLETİ KORUSUN
 • NİZAM-I ALEMNİZAM-I ALEM24 gün önce
  Hocam ellerine sağlık. Milyonu geçen imam hatip öğrencileri ileride “bize öğrettiklerinizle bir meslek öğrenemedik geleceğimizi mahvettiniz” diyerek lanet okuyacaklar. Bu öğrenciler içinde kafa karışıklığı oluştuğu bir bölümününDeizm’e yöneldiği araştırmalarla ortaya çıkıyor. Bu korkunç olayın günahı kimin? Bu çocukların değil herhalde. Dini siyasete alet ede ede yüce dinimize en büyük zararı verdi siyasiler. Dünya malı için bu büyük günaha girenlerin göreceği azap çok büyük olacak. Allahım sen koru bizleri.
 • Malkoç Malkoç 24 gün önce
  İsrailli general Yair Golan, Büyük Kürdistan'ı desteklediklerini ve PKK'yı bir terör örgütü olarak görmediklerini açıkladı.KÜRTLERÖZGÜRLÜK MÜCADELESİ VERİYORMUŞ.... İSRAİL , İNG,U. S. A ' nın kucağında..... Sene 1967de babalarıMOLLA MUSTAFA BARZANİ' nin Filistin halkının katili MOSSAD 2.BAŞKANI VEMOŞEDAYAN'laarşiv fotoğraflarına bakın... BARZANİ ailesi yahudiasıllıdır..... HedefKÜRDİSTANdiyeBÜYÜK İSRAİL....
 • Aziz MetinAziz Metin24 gün önce
  Bu anlattıklarınız vicdanı hür, fikri hür; bu hürriyet sayesinde Millet'ine hakk, hukuk ve adalet dağıtan vebu sayede insanların geleceğe güvenle bakmasını sağlayan devletle mümkün olur. Bizimkiler gübi, şahsi ve parti menfaati uğruna insanların dünyalarını da ahiretlerini de feda eden bir devlet anlayışıyla değil.
 • ŞaşkınŞaşkın24 gün önce
  Katıldıklarım var katılmadıklarım var ama yazdıklarınız son derece değerli. Sorun şu ki okuyanların bir çoğu, özellikle dindar geçinenler gerçek dünyadan kendilerini soyutlamış durumdalar. Yorumcu "Ayşe"ye bakın, atılan her taşı "Şeyh"ine yönelik bir tehdit olarak algılayan bir "mürit" tipi. Yorumcu "Mücahit"e bakın, zamanda geri giderek "asr-ı saadete" ulaşacağını sanan "hayal" yolcusu. Bize daha çocukken İslam dininin "zamandan ve mekandan münezzeh" olduğunu öğrettiler. Eğer bu doğruysa, ki bana göre öyle, "asr-ı saadeti zamanın gerisinde aramak yerine içinde bulunduğun zamanı ve mekanı" asr-ı saadet"e çevirmek en mantıklı yol olarak görünüyor. Bunun günümüzdeki karşılığı ise bilim ve teknolojiye sahip çıkmaktan geçiyor. Batı bunu 1500 lerdeki Rönesans hareketiyle gerçekleştirdi. Batı, İslam dünyasının elindeki bu aparatlara (bilim ve teknoloji) sahip çıkarken İslam dünyasını da bu değerlerden (aslında İslamiyetin öz değerleridir) uzak tutmak için her yolu kullandı. Onlar geleceğe yelken açarken biz zamanda geriye doğru gidip 600 lü yılların Arap Yarımadası da geleceği arayan bir topluluğa dönüştük. "Mücahit" örneğini o yüzden verdim. Batının beynimize kazıdığı şu "Bilim İslamiyetin düşmanıdır" algısından kurtulmadığımız sürece bilime hakim olanların kölesi olmaya devam edeceğiz. 1500 lerden önce bilim adamları Camiden çıkarken Rönesansla birlikte bilim adamları Kiliseden çıkmaya başlamıştır. Adı sanı bilinen birçok bilim adamının "papaz" olduğunu bilmeyen yoktur. Tıpkı İslam bilginlerinin her birinin aynı zamanda "imam" olması gibi. Ülkemizdeki durumsa gerçekten içler acısı; öyleki işi "bizim partiden olmayanları camiye alsak mı almasak mı" seviyesine kadar getirdik! Ayşe örneğini de o yüzden verdim.
 • erdemerdem24 gün önce
  "2025 senaryosunda ne bugünkü gibi bir para, ne pazar olacak. Ne de seçim. " diyorsun ama sonra da "Hele şu seçimi bir atlatalım, daha konuşacak çook şey var." diye bitiriyorsun.Fikirleriniz rasgele karıştırılmış mevsim salatası gibi. Bağlantılar kopuk. Öneri yok. Ne yapıyorsun Dilipak abi. Soyisminiz "Dilipak" ama "fikirler muğlak" . Selam ve dua ile...
 • AbdullahAbdullah24 gün önce
  Mücahit kardeş, çoluğuna çocuğuna gidin çölde bedevi gibi yaşayın mı diyorsun? Bu gençler sana gülüp geçer, zır cahil der, kimse böyle bir yaşamı kabullenmez, Allah akıl fikir versin, çocuklarının yardımcısı olsun
 • Hakkı GÖZETENHakkı GÖZETEN24 gün önce
  Sayın yazar. Askerlik süresinin azaltılması hususundaki görüşlerinizi de almak isteriz. Makalenizin hiç olmazsa birini bu konuya ayırsanız diyorum. Lakin sık sık dile getirdiğiniz 3.Dünya Savaşı yakın bir zamanda çıkacağa benziyor. Ortadoğu şuan MUTEDİL DALGALI. Bize dönersek eğer, ülkemdeki askerlik diğer ülkelerdeki gibi paralı olmayıp yaklaşık 2500 yıllık geçmişiyle bu tarihe kadar uzanmaktadır. Maneviyatın bu kadar hassas olduğu göreve, maddiyatın dahil edilip vatanı sayıca askerden mahrum etmek ne kadar (akıllıca) bir fikir olup olmadığını sorarım size? Bu coğrafyada ordunuz güçlü ise devlet olarak varlığınızı sürdürebilirsiniz. Saygılarımla,
 • NURAN DEVRESNURAN DEVRES24 gün önce
  Teşekkürler sn. Dilipak. En az bir düzine kitaptan öğrenebileceğimiz bilgileri öyle güzel özetlemişsiniz ki. Artık dünyanın bir parçası olmak çok gerilerde kaldı. Dünya çok daha büyúk bir sistemin parçası olma yolunda. Bilimkurgu dediklerimiz gerçek oluyor. Hayalleri bile așarak hem de. Yakında hiçbir ülkede seçim falan kalmayacak. Siyaset de. Tek lider BİLİM olacak. Din kavramı, kutsal kitaplar hiçbiri olmayacak. Ancak önce makalenizi sonra da gelen yorumları okuyunca siz bunu ha Türkçe yazmıșsınız ha Sanskristçe. Anlayış o seviyede yani. EFENDIM NEREDE.. BEN NEREDE..
 • Malkoç Malkoç 24 gün önce
  Yola çıkarken buraya geleceğimize hiçbirimiz ihtimal vermemiştik. İsmailKılıçaslan, YENİŞAFAK....
 • VefaVefa24 gün önce
  ilminize ve omrunuze bereket hocam....Hic tereddut etme, bu yoldan yuruyunuz hocam..........Gelecege yonelik bir vizyon ve plana sahip olmayan milletlerin bir gelecekleriolmayacaktir.....Ulke olarak Biz 60-70 yildan beri siyasi, dini ve ideolojik tartisma ve kavgalarla ugrasiyoruz.......Her kesimin hak ve hukukunu yasal guvence altina alabilecek, insanlarin birbirlerinekarsiliklisaygive anlayis duyabilecegi ne ideal bir devlet nede ideal bir toplum modelini yaratabildik........Kutuplasma ve kamplasma, karsilikli kin ve ofke ortami devam ediyor.....Bu kin ve ofke hali bizleri o kadar siddetli bir taasubve onyargiya sevk etmiski birbirimize %1 bile haklilik payi tanimiyoruz....Bize karsi olan her zaman %100 haksiz, biz iseher zaman %100 hakliyiz............Turkiyede her kesim boyle bir carpik anlayisa sahiptir.........Bu ulkede hic bir is ehline birakilmadi.....60 yildir Egitim sistemimize isin uzmani egitmenler degil siyasiler karar veriyor....AK Parti dahil iktidara gelen her parti kendi siyasigorusune gore bir egitim sistemini kurmaya calisti.Siyasiler bilim ve akla gore degil kendi dunya gorusune gore simdiye dek onlarcaegitim sistemi degistirdiler......12 yillik zorunlu egitimi bitiren bir genc hayatini idame edebilecek en basit bir meslek ustaliginabile sahip olamiyor......Oysa bir cocugu 7 yasindan ittibaren 12 yil boyunca her hangi bir sektorde cirak olarak calistirsaniz o cocugun mesleki ustaligi zirvelere ulasir ve cok rahat is bulur. ..........Adalet ve egitim sistemlerimiz felc durumda.Ekonomimiz dis saldirilara dayanamayacak kadar cok kirilgan bir yapiya sahip.......Tarim ve hayvancilik sektorunde sorunlar giderek buyuyor......Butun bu ciddi sorunlarin yaninda birde giderek hizla artan ahlaki yozlasma, yolsuzluk, torpil, rusvet, kamu kaynaklari ile israf ve satafat.....Bu ulkede savunma sanayi disinda iyiye dogru ilerleyen baska hic bir sey goremiyorum malesef....Bundan dahadabeteri ulkeyi yonetenlerinbu kadar ciddi sorunve vahim hatalari kabul etmemeleri ve gormemeleridir.......Sorunlarin en buyugu iste budur.......Bundan dolayi umutlarimiz hizla tukenmektedir.....Yoksa sorunlar hayatin dogal ve normal bir parcasidir......Sorunlari gorup kabul ettiginizde sorunun yarisini cozdunuz demektir.....
 • KocasolakKocasolak24 gün önce
  Çok haklısın hocam, iş yapan yok, iş yapıyor GÖRÜNEN çok. Abd, ab, çok zalim. Ancak çin,japonya, rusya, kore onlardan geri kalır mı?Çin devlet olarak huavei yi HIRSIZLIK yaparak geliştirdi. Çaldığı alın terlerinin AH ıçini bu duruma düşürüyor.Çin bu günkü abd yerinde olsa dünya daha iyi olacak mı?HAYIR. Biz bireysel olarak EMEK vermeliyiz, şehirlere oturup üretmeden tüketiyoruz, üretici az kalınca,ürünler biraz fiyatlanıyor. Şehirli isyan etmeye başlıyor, et bu fiyata, ot bu fiyata olurmu diye. Peki GİT SEN ÜRET! Madem üretim çok kârlı git üret. Yook beyim bir MAAŞ bulmuş, bırakır mı. Sahi ZABITA ne işe yarıyor? Muhtarlar? Danışmanlar? Güvenlikçiler? Daha kimler, kimler. Hiç bir iş yapmadan maaş alan yüzbinlerce kişi var. Allah için bunları BİLMEYEN kaldı mı? Çiftçilik zor iş, kimse köy hayatına RAZI değil, ama yiyecekler de kendiliğinden üretilemiyor, üretilenler de HASTALIK saçıyor. Öyle değil mi üstadım?
 • cmtncecmtnce24 gün önce
  kurtlanmış zihinlerde yeni ufuklar açtınız bugün. genç çocukların oy uğruna arka bahçelerde harcanmalarına müsade etmemeli. eğitim okullarından çok yönetim binalarındaki s.d.k yarışçısı abilerini ıslah edemedik bunca sene. matemetik, fizik, fen, türkçe, coğrafya, din-ahlak derslerinin zorunlu okutulması yanında seçmeli derslerde bu konulu bilgileride bedavadan ver öğrenciye. astronomi yanında mantıkta öğret din bilgiside ver. kuranı arapça okuma, meali, peygamberler, dünyada inanç sistemi, yabancı diller ing-fr-çince-rusca-arapça hepsini zorlamadan öğrensin isteğine göre öğrenci.
 • Ayşe Ayşe 24 gün önce
  Hep aynı şeyleri yaz kendini tekrarla erdoğan a akıl ver karşı mahalle ye ismar et
 • ggfgggfg24 gün önce
   yillar once 30 yil once ben okulda kiyamet gunu yok insanlar kendi kiyametini getirecek dedim silahi da teknoloji olacak dedimNe oldu dedigim yere gidiyoruzNufus avrupada azaldi diye bagiriyirsunuz ne yapacaklar nufusu teknoloji arttikca insana ihtiyac yok ki simdi sanal gerceklik ile insa. Beyni de yonlendirilmeye baslandiKiyamet yakindir yakin butun dinler bitecek.cunku insan da robot olacak o cennet cehennem dediklerimiz de faso fiso olacak cunku beyni nasil programlarsan oyle davranir onun icin
 • emekliemekli25 gün önce
  doğru söylemekteniz sayın dilipak kızım ünüversiteden mezun olup Y lisans ve diğer yardımcı eğitimini tamamladıktan sonra sapancının şirketinde çok zor 5 aşamalı bir imtihanla 9000 kişinin içinde 20 kişi alınacaktı bu 20 kişinin içinde yer aldı işe girdikten 2 sene sonrada 12 imtihandan oluşan bakanlık uzmanlarının katıldığı Türkiyede sadece aktüelya ve yardımcılarından oluşan 300 kişininde arasına yardımcı aktüelya olarak katıldı 12 imtihanın kayıpsız 6sını 2 senedeverdi dünyanın çeşitli ülkelerinde seminerlere katılmakta ve şu an dünyanın en iyilerinde olan bir japon bir firmasına transfer edildi belçika- ingiltere -ispanya- vede singapurdan iş teklifleri geldi kendi müraacat etmeden cv takip ediliyor bütün bilgilerine oradan ulaşıyorlar- çalışmış olduğu japon firma malezyadaki şirkete g.müdür yardımcısı olarak gitmesini istiyordemek istediğimde zaten şu ülkemizdeki gençler özellikle başarıları sınırlarımızı aşmış gençlerimiz yabancı şirketler tarafından çok iyi takip edilip kazanılmak isteniyor evli eşide raporlama uzmanı bankacı 2 torunumla gidecekler Türkiyedeki şartlar sıkıntılar huzursuzluklar biterse dönerler
 • 2025 Çok Erken2025 Çok Erken25 gün önce
  2025 bu iş için çok erken. Plan değişebilir ayrıca. İnsanlar yalnızlaşıyor, kısırlaştırma gerekmeyebilir.
 • MücahitMücahit25 gün önce
  El alemin teknoloji diye bize itelediği kavramı bir Müslümanın özümsemesi caiz değildir. Bırakın böyle lüzumsuz aldatıcı dünyevi şeyleri bizim derdimiz yalnız ve yalnız ahiretimizi kurtarmak olmalı. Ne ara gavurun icadını benimser oldunuz.
 • Yalçın kayaYalçın kaya25 gün önce
  Hakkınızı teslim etmek gerekir. Her zaman sizinle aynı fikir de olmasamda, tesbitler doğru, tahminler isabetli. Son devletimizin ilk elli yılı 1.Dünya savaşı sonu biçareliği ile 2.dünya savaşı arası yoksulluğu ile bitti. Sonraki 25 yıl siyasi kavga, son yirmi yıl Ak partinin havan da su dövmesi ile bitti. Bize günaydın! Suyu dövmeye devam...sağlık ve huzurla...
 • Aslı Aslı 25 gün önce
  Öncelikle Allahınselamıüzerimizeolsun.Bugünküyazinizdan benim anladığım kadarıyla sera devletler döneminegirilmiş olunuyor ,ülkeler topraklarınıgenisletmekten ziyade elinde bulunan topraklarınıve halkınıkorumak zorunda.
 • HasipHasip25 gün önce
  Hah üstadım şöyle, asıl konuyu yaz, seçim işi bizi yordu. Bu konular halledilirse seçim geçim yoluna girer. Aslında iyi yönlendirme olursa bu işlere yatkınız da. Bu işleri anlayan dinleyen şahıslara ihtiyacımız var. Selam ve dua ile...
 • ArifArif25 gün önce
  Batılılar hayal et! diyor ya hayal etmek dünyayı değiştirir. Fikirler paylaşıldıkça bereketlenir...
 • celil keskincelil keskin25 gün önce
  içimizi karartinbe hocam
 • Ben Fransa'dan (Medine'de ölmek isteyen)Ben Fransa'dan (Medine'de ölmek isteyen)25 gün önce
  Bu gece teravih namazının bir kısmını sonradan Müslüman olan bir fransız kardeşimizin 16 yaşındaki hafız oğlu kıldırdı. 6 gün önce yine bir fransızın müslüman olma merasimi yapıldı mescidde. İmamla beraber cemaatin karşısında 3 kere kelime-i şahedeti getirdi. Öyle güzel öyle duygulu bir andı ki, gözyaşlarımızı tutamadık. "h" leri söyleyemediği ve "l" leri tutamadığı için şöyle diyordu "eşedu ela ilae ilala ve eşedu ele muameden abduu ve rasuluu. Ama o öyle derken biz ağlıyorduk. Kısaca biraz islam'a girme nedenlerini anlattı. Karısı bunu terk etmiş, başkasıyla hayat kurmuş. Depresiyona girmiş, işine de devam edememiş, en son işten de atılmış. İntahara kalkışmış, komşuları ambulans çağırmış acile götürmüşler, son anda kurtulmuş. Intihardan sonra biraz kendini toparlamış. Okumayı seven birisi olduğu için, bir kitapcıda HAZRET-i MUHAMMED MUSTAFA 1 (Mekke dönemi) fransızca tercümeli esere rastlıyor, satın alıyor ve okuyor. Kıtabı bitirince müslüman olmaya karar veriyor. Rasulullah sav'ın hanımı seyyidetü'n-nisa Hatice'tül kübra radiyallahu anha'nın vefatı ve Rasulullah sav'ın hüznü ve Rasulullah'ın Mekke'den Medine'ye hicret etmesi onu çok duygulandırmış. "İç alemimle, kalp alemimle barıştım. İçim artık huzur dolu. Hayatımın bir gayesi var artık, hiçbir şey tesadüf değil. Çok acıyan ve çok lutufkar olan Allah hiç sevilmezmi, onun Resulü hiç sevilmezmi." dedi.
 • HalukHaluk25 gün önce
  Hocam cok guzel bir calisma .bu calismayi devlet icinde yapan bir kurum yokmu ? devlet bu kadar kisi istihdam ediyorbu dediklerinize kafa yorup onlem alacak bir kurum yokmu ?
 • GakkoşGakkoş25 gün önce
  Ülkeyi yönetenler sanki hiç bir şey bilmiyor.Maşallah her şeyi siz biliyorsunuz hocam.Yazmadığın hiç bir konu yok.
 • HiraHira25 gün önce
  Yeni teknolojik dünyaya en iyi adepte olacak devlet Japonya olur herhalde. Adamlar robota dönmüşler. Teknolojiyle yatıp teknolojiyle sabahlıyorlar. Yalnız gelişmiş denen ülkelerle aramızdaki mesafe açılıyor. Nasıl kapatırız bilmem çünkü dediğiniz gibi pahalı kolejlerin bile eğitimi yeterli değil. Sayın yazar yeni nesil artık bizim kontrolümüzde değil. Mavi balina oyununda gördük yapay zekanın çocuklar üzerindeki etkisini. Çalışan kadını ev nasıl basıyor dışardan alamıyorsak yeni nesli de eskisi gibi ahlaklı yetiştiremeyeceğiz çünkü günümüzde arsızlık şımarıklık özgüven olarak iyi bir şey olarak algılanıyor takva ise ahmaklık. Şu ekran yani TV İnternet sosyal medya ne zaman kapanır anca o zaman bilinçaltı pisliklerden arınır ve kurtuluş mümkün olur yoksa fenomenleri, mankenleri, topçuları, şarkıcıları, oyuncuları takip eden gençliği kurtarmak zor. Selamlar.

Günün Özeti