Paradoks

11 Ekim 2018 Perşembe

Paradoks görünüşte doğru gibi olan bir ifade ve/veya ifadeler topluluğunun kendi içinde birtakım çelişkiler oluşturmasına deniyor. 

Her Çinliye bir yumurta satsan. Her yumurta 50 kuruş olsa, bir günde 750 milyon lira ciro yaparsın da, o yumurtayı nereden bulacaksın, insanlara tek tek nasıl ulaştıracaksın. Bazı şeyler kulağa hoş gelse de, bazılarının içi boştur.

Geçen gün bir HDP milletvekili bir yazılı açıklama yaparak, 63 yıl önce gerçekleşen 6-7 Eylül olayları ile ilgili olarak, “bu olayların Özel Harp Dairesi tarafından organize edildiğini” söylüyor. Ve devam ediyor: “Bu olaylarla henüz yüzleşilmedi” diyor.

Evet, bu yüzleşme olmalı. Bunu kim engelliyor. “Derin devlet” değil mi? Onların arkasında da yine bu derin yapılar yok mu?

Sahi, Sabancı’yı öldüren Fehriye Erdal, nerede, kimler tarafından niçin korunuyor? Bu tür derin gerçeklerle ne zaman yüzleşeceğiz. Mumcu’yu kim öldürdü, Sıvası ve Başbağlar’ı kimler tezgahladı, Hırant Dink’i kim vurdu? Eşref Bitlis’i, Cem Ersever’i kim niçin öldürdü. Faili meçhuller neyin nesi idi. Bütün bu gerçeklerle yüzleşmemiz gerek. HDP’liler PKK, PYD gerçeği ile ne zaman yüzleşecekler.

Birileri kasabının bıçağını yalayan koyuna benziyor.

Özel Harp Dairesi, Soğuk Savaş döneminde Türkiye’de, Genelkurmay bünyesinde ABD›nin gizli servisi CIA ve NATO’nun yönlendirmesi ile ve kontrolünde kurulan gizli örgüt değil mi?

Aynı CIA ve ABD bugün de aynı gaye için PKK, PYD, FETÖ, DAEŞ, DHKP-C’yi kullanmıyor mu? 

Bu zat HDP üyesi bir “milletvekili” değil mi?

Peki bu zat kimi suçluyor sözkonusu basın açıklaması ile? Tabii ki devleti. Hatta işi 1915’e götürüyor. O zaman darbe ile iktidara gelen kimdi? O içte Amerikalıların, İngilizlerin, Fransızların, Rusların, İtalyanların rolünü görmezden gelerek sadece devlete yüklenmek, vekili olduğu millete karşı haksızlıktır. İnsaf sahibi batılı tarihçiler bu konuda daha insaf sahibidirler.

O zata göre bunlar “resmi devlet politikası”. Ama sözün başında “Özel Harp” diyordu. Sonra sözü bu noktaya getiriyor. 63 yıl önce yaşanmış bir olaydan yola çıkarak, tarihe ve devlete karşı, varolan gerçekler orta yerde dururken, akıl ve insafla bağdaşmaz.

Dini topluluklar giderek işbirliği içinde oldukları siyasi yapıların Truva atına dönüşüyorlar. İdeolojik ve politik bir yapıya dönüşüyorlar. Özellikle Hristiyanlık bu potada eridi gitti nerede ise. Sadece bir etnik ya da kültürel aidiyet olarak kaldı. Sosyalist akımların peşine takılanlar ise ateistleştiler.. Ama bu grublar aynı zamanda tarihten gelen trajedileri de kullanarak birtakım çevrelere adeta mesaj vermeye çalışıyorlar.

Son zamanlarda İslami kesimlerde de bu yönde bir yozlaşma sözkonusu. Sivil akıl ve irade giderek siyasal toplumun kontrolüne giriyor.. 

Aslında batıda da bu durum böyle. Human Right Watch ya da Amnesty İnt., Greenpeace, Konrad-Adenauer Vakfı, Friedrich Ebert Vakfı, Alman Friedrich Naumann Vakfı, Open Society Institute, Assistance Foundation ve daha niceleri. Bunların dışında birçok kuruluşun üniversiteler ve localarla ilişkileri var.

Mesela Türkiye’de Hristiyan tarikatların kolejleri var, ama Türkiye’deki tarikatlar, kendi isimleri ile bir kolej kuramazlar. Notre Dame De Sion, Saint Benoit, Saint Joseph, Saint Pulcherie, Saint Michel, Saint Georg kolejlerine başkalarını da ekleyebilirsiniz.

Zaten bir de eğitim işin başında Fulbright omurgasına oturtulmuş. Bir yandan yerli ve milli olmaktan söz ediyoruz ama, eğitim alanında baskın olan bütün yöntemler batı kaynaklı.

Bu okullardan yetişen çocukların akletme mekanizmaları farklılaşıyor. Rasyonalist, pragmatist, determinist bir kafaya sahip oluyor. Kariyeristik ve başarıya odaklı. Ben merkezci. Bakıyorsunuz zaman için de daha da farklılaşıyorlar. Kullandıkları kavramlar, referans aldıkları kurumlar değişiyor.

Bu çocuklar aydınlanma felsefesinin çocukları olarak yetişecekler. Aydınlanacaklar!? “Refah” ve “haz” peşinde koşacaklar, “mütrefin”lerden olacaklar. Oysa biz arif, zahid, muvahhid, münevver bir nesil hayal etmiştik.

Müslüman ya da ateist, gayrimüslim çevreden olsun, “yetişmiş”, daha doğrusu “devşirilmiş zihinler”le bizim bu olayların üstesinden gelmemiz mümkün değil.

Başlangıçta temel sapma fark edilmiyor aslında. Ama işler belli bir noktaya geldikten sonra geri dönüş de nerede ise imkansız. Gözleri var görmüyorlar, kulakları var duymuyorlar, kalpleri var ama hissetmeyecek.

İşte yukarıdaki paradoksu birilerine anlatamıyoruz. CHP’lilere, HDP’lilere bunları zor anlatırsınız.

FETÖ’ye hayat veren akıl böyle hayat buldu. Kilise filozofları kafası ile Allah’ın varlığını delillendirmeye kalkarsanız işte böyle olur. Din diye biraz menakıb, biraz mefahir, biraz gelenek karıştırıp, ibadetleri şekilden ibaret hale getirip, ezoterik bir yapıya dönüştürdüler. Bu akıl bunu üretti. Onun için her seviyeden insanlar bu sapıkların peşine takılıyorlar.

Sanırım geçmişimizle yüzleşeceksek birbirimizle uğraşmaktan vazgeçmemiz gerek önce. Yoksa dostlar alışverişte görsün kabilinden işler peşinde altı ay bir güz gideriz ama bir arpa boyu bile yol almayız.

Tüm dünyada toplum giderek agnostik hale geliyor. Ateizm insanların manevi yönünü tatmin etmiyor. Ama öte yandan içi boşaltılmış bir din de bu tatmini sağlamaktan uzak. Kapitalizm Hristiyanlığın içini boşalttı. Katolizm ve Protestanlık yolun sonuna geldi. Ama öte yandan Ortodoksluk da paramparça. Şimdi Rum Ortodoks, Türk Ortodoks, Ukrayna Ortodoks, Rus Ortodoks hepsi birbirine girdi. Din birleştirici diyoruz ama giderek mezhepler ve tarikatlar olarak ayrışıyorlar. Ortodosklukta din, siyaset, etnik kimlik iç içe geçmiş durumda. Rum Ortodoks, Ermeni Ortodoks, Süryani Ortodoks derken, bir yandan da Ermeni, Rum, Süryani Katolik ve Protestanlar. Ortodoksluk Bizantinist bir geleneğe bağlı olarak yaşadı. Bizans sonrası Osmanlı bu birliği sağladı. Osmanlı’nın yıkılması ile Hilafetle birlikte Ortodokslukta ağır bir darbe aldı ve batılı devletlerin baskısı ile ruhani kimliğinden uzaklaşmaya, İslam coğrafyasında batılı devletlerin Truva atı olarak kullanılmaya çalışıldı ve paramparça oldu. Osmanlı’nın çözülme süreci ve sonrası Ortodoks tarihinin de yeniden yazılması gerek aslında. Bunu da yabancılar değil, bu toprağın çocukları başarmalı.

Gerçek herkes için en iyi olandır. Selâm ve dua ile.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Hüseyim NarinHüseyim Narin5 ay önce
  Sayın Dilipak, Bu ülkenin faiz haramından çekinen samimi esnafı ve işadamı vardı vaktinde. İslami bir kalkınma hayaliyle, petrol gelirlerinin islama ve islam diyarlarına hizmet etmesi umuduyla giriştiğiniz , şeytanın vesvesesi ve aklınızın oyunlarıyla "aynen ticaret gibi ortaklık gibidir" diye kendinizi kandırarak kılıf uydurduğunuz, RİBA ya Murabaha ismini verdiğiniz günlerin başına dönün. İşte o dönem girdi o özel finans kuruluşlarının kredi kartı o esnafın o işadamının cebine. Ve o gün dahil edildiler sisteme. Gel zaman git zaman kredi kartı, murabaha, yatırım kredisi, ek hesap normal bankalarla çalışmalar, taşıt kredileri konut kredileri derken bir baktıki o esnaf yetiştirmeyi düşündüğünüz o arifane nesli cemaatlerin de içinde olduğu bu Riba çarkının içinde faizle yedirmiş giydirmiş barındırmış taşımış.Allah aşkına ölüm size gelip çatmadan çıkın müslümanların karşısına ve tevbenizi Allaha yaparken müslümanlarada düştüğünüz hatayı anlatın. Arabın petrol parasını Citibanklar Murabaha adı altında faizle bizlere sattı. "Gönendi dünya bundan istifade, dünya bayındırladı" dediği gibi şairin. Müslüman düşmanları sevindi; şeytan sevindi bu yola, bu yola taş taşıyana, bu yolda yürüyene, bu yolla zayıf düşmüş islam alemine. Milli eğitim sisteminde falan aramayın o kaybettiğiniz arifane nesil hayalinizi. Sizler o neslin rızkını kirlettiniz. O nesli harama alıştırdınız. Haramın içinde kaybettiniz.
 • İlbeyhanİlbeyhan5 ay önce
  Hocamtek soru soruyorum ,tek cevap istiyorum ...HARAMve RÜŞVETYEMEK ,ORUCU BOZARMI BOZMAZMI? Lütfen yorum yapmayın,BOZAR veya BOZMAZ....Bozmazda diyebilirsiniz...Diyebilirseniz tabii....Allah için tek kelime....
 • İlbeyhanİlbeyhan5 ay önce
  Hocamtek soru soruyorum ,tek cevap istiyorum ...HARAMve RÜŞVETYEMEK ,ORUCU BOZARMI BOZMAZMI? Lütfen yorum yapmayın,BOZAR veya BOZMAZ....Bozmazda diyebilirsiniz...Diyebilirseniz tabii....Allah için tek kelime....
 • Abdulkadir Akpınar Abdulkadir Akpınar 5 ay önce
  Abdurrahman bey güzel yazınız için teşekkürler. Yazınızda bir paragrafı cımbızla çekip soruyorum. Daha doğrusu fikrinizi öğrenmek istiyorum. Bizde tarikatların okul açma yetkisi olsaydı eğitim, öğretim nasıl olurdu. Bilimde, sanat da ileri mi, gerimi giderdik merak ettim. Makalenizi bekliyorum. Teşekkürler.
 • Tuna HalmanTuna Halman5 ay önce
  Sayın okur, sanki Asri saadet döneminden gelmiş gibi anlatıyor. Şu anda yazılı ve görsel basın ahlaksızlığı ve batı kültürünü empoze ediyor. Laik ve kemalist eğitim tüm kurumları sarmış durumda. Devlet erkanı lüks ve şatafatlı bir yaşam sürüyor. İslamın emrettiği sade yaşam yok ve tüyü bitmemiş yetimin hakkı gözetilmiyor. Maşallah belliki bu sistem sizi mutlu ediyor. Biraz insaf, biraz edep yahu
 • MuhammedMuhammed5 ay önce
  Ünlü bir söz vardır herkes bilir "Erbakan haklıymış."
 • MuhammedMuhammed5 ay önce
  Paradoks nedir biliyor musunuz? Ak parti iktidar ama bu milleti asli hüviyetine döndürecek beklenenadımlar bir türlü atılmıyor ? Ak parti seçim kazanıyor ama muhafazakar insanlar kazanmış gibi hissedemiyor. Osmanlıcılık idlamcılık oynayıp bu milleti yanına alanlar bu milleti tutup Kemalistlerin kuyruğuna takmak istiyorlarsa beklenen sonları bir türkü atmıyırlarsa paradoks budur
 • MuhammedMuhammed5 ay önce
  Dilipak hocam öz medeniyetimizin değerlerini sindirmiş prototip bir insan modelini neden yetiştiremiyoruz ? Neden aşağılık kompleksi kendi medeniyetini hor gören nesiller yetişiyor ? Herhalde bizden iyi biliyorsunuz flubert ve Amerikalı danışmanların tasarladığı bir eğitim sistemi nedeniyle ! Peki neden beklenen adımlar atılmıyor bu noktada ? Daha ne bekleniyor ? Yoksa birileri duygularımızla zaafımıska oynadı bizi kandırdı mı? Bunca müslümanı birilerigidip Kemalistlerin kuyruğuna mı taktı yoksa! Mısıroğlu neden susturuldu? Gerçek tarih neden öğretilmiyor? Sözde iktidarda bizimkiler var ama neden kazanmış gibi hissedemiyoruz? Neden beklenen adımlar atılmıyorneden? Mahkeme-i kübrada Allah bunun hesabını sorar ... Osmanlıcılık islamcılık oynayıp milleti peşine takanlaro milleti götürüp Kemalistlerin kuyruğuna takmak istiyorlarsa verdiğim oylar zehir zıkkım olsun Allah bunun hesabını sorar
 • vahapvahap5 ay önce
  boko haram
 • Biz Biz 5 ay önce
  S.s.aleykum. sayin hocam kapanan kanal a televizyonuda hersene bu olylari birhafta haber yapardi arsive bakin isterseniz.amma velakin 1. Dunya savasindan balkanlardan Anadoluya kacan 5 milyon musluman Turk kardesimiz yollarda telef ve sehit olmuslardir.hangi kanal tv bunlari aniyor ve millete anlatiyor.saygilarimla...
 • RabiaRabia5 ay önce
  Euzubillahiminesseydanirracimbismillahirrahmanirrahim: Hiç şüphesiz Allah, kendi yolunda, sanki birbirlerine kenetlenmiş bir bina gibi saf bağlayarak çarpışanları sever.saff süresi 4.ayet.elhamdulilah.Sayin Dilipak inşaallah herşey güzel olacak.siz müsterih olun.evlatlarimizi vatan ve insan sevgisi ile yetiştirmeye devam ediyoruz.sizlerde iyi ki varsınız.birgun karşılaşırsak size çocuklarımızın şiirlerini oluruz inşallah.sizin araciliginizla da mazlumlara ve ülke huzuru için elinden geleni yapan hükümet yetkililerimize ve Sayın Başkanımıza minnet ve teşekkürlerimizi sunuyoruz.Allah razı olsun.saygilar selam ve dua ile Allah'a emanet olun teşekkürler.Hasbinallahu ve nimel vekil deriz.
 • hasanhasan5 ay önce
  editör bana da teşekkür et .. bak ayıp oluyor :))
 • istanbulogluistanbuloglu5 ay önce
  (Editörden: Mesajınız alınmıştır. Teşekkür ederiz...)
 • hasanhasan5 ay önce
  ................
 • istanbulogluistanbuloglu5 ay önce
  Israf haram doğru; Haram olduğuna veya o alımın israf olduğuna inananlara; "Zalimler için yaşasın cehennem" . Cok rahatim cennet hak; cehenbem hak; orada herkesten; özellikle kamu görevi yapıpta; fakirin , fukaranin, yetimin ve yoksulun hakkini yiyenlerden ; bir toz zerresi kadar dahi olan hakkımi alacagım için müsterihim. Calan çalsin , yiyenyesin; tıksrıp aksırana kadar yiyin.Bizde günah çok; sizdede ateşe atlayacak cesaret çok. Hem sizle, hemde siziomakamlara atayanlarla ve de onlarin arkasinda kapi gibi duran devletlülerle elbette hesap günü görüşecegiz.....
 • ŞaşkınŞaşkın5 ay önce
  (Editörden: Adı geçen şahsın sehven yayınlanan yorumu kaldırılmıştır. Bilgilerinize...)
 • HamzazaHamzaza5 ay önce
  Nuran Devressiyonistlere çanak tutmakla safını belli ettin.İstediğin kadar siyonist uşaklığı yapın amma sakın, sakın ama bize medeniyet demeyin.Siz o medeniyetsiz gördüğünüz Anadolu insanına kurban olun.Bize medeniyeti öğreteceğinize siz insanlığınıza bürünün. Misyoner okullarında medeniyet öğretiliyormuş. Sizin medeniyetinizIrakta Suryede Afganistandadurmadan kan içiyor ölüm kusuyor çocukların canlı organlarını söküp götürüyor.Allah CC kahhar ismi hürmetinebütün emperyalist siyonistlerin belasın versinAllah CC sizin medeniyetiniz yerin dibine soksun.
 • BurhanBurhan5 ay önce
  Bu ülke 5816 kalktığı takdirde düze çıkmaya başlayacak!...
 • Misafir Misafir 5 ay önce
  Sorun cemaatte değil Sorun ülkemizin ABD Ingiliz ve Yahudi mandasından kurtulamamıs olmasıdır. Yillardır bizi güden bu güçler bizim. cem olmamızı yani cemaat / topluluk yanibirlik beraberlik içinde olmamızı istemediler Açıkcası bu işi de büyük ölçüde basardılar da. Onun icin bizimbu manda zihniyetinin kontrolunden kurtularak birlik beraberlik icinde ortak akılla hareket etmemiz gerek.
 • saitsait5 ay önce
  İyi partiden Lütfü Türkkan twitter de yazmış : Anadolu Ajansı’na 200 lüks araç tahsis edildi. AA Genel Müdürü’ne Audi A 8 Long, eşine Audi A6 verildiğine dair haberler paylaşılıyor. Umarım doğru değildir. Kamuda tasarruf için seferberlik çağrısı yapılmışken bu israf haram değil mi? diye sormuş...
 • aa5 ay önce
  hangi tarikatlar kolej açacak.bugün tamamen ticarileşmiş,kendinden başkasına ne bu dünyada ne öbür dünyada hak tanımayan tarikatlar ve cemaatler mi?bendeniz tarihin sayfalarındaki tarikatları bugün göremiyorum.belki bütün dünyada bir kaç tane vardır.ve halkın hala korkutulduğu chp.evet bir çok zulüm yapmışlardır ama bütün yaptıkları sakalı traş etmekten uygulamaları engellemekten öteye bir şey yapamamışlardır.belki ezan ve birkaç şey müstesna olabilir.ama özal maya ile uğraşıp ilk önemli zararları vermiş buğünküler de özün kendisine verdikleri zararla o chp nin verdiği zararın milyonlarca kez üstüne çıkmışlardır.chp nin verdiği zarar60-70 senede giderilebilir olmuşken bugün verilen zararlar Allah bilir 600 sene de düzeltilemeyecek boyuttadır.
 • BaybarsBaybars5 ay önce
  Biz ancak hicbir cemaata uye olmadigimiz anda kurtulusa ereriz iste ozaman sadece ıslama kurana peygambere arada bir araci olmadan ulasabiliriz dinimizi baskslarina kira vermeyelim iste ozaman hem dünyada hem ahirette kurtulusa ereriz
 • Zehra civelekoglu.Zehra civelekoglu.5 ay önce
  Sayın dilipak,sivas davasının avukatları şu an nerde?hangi konum da.,?arastılmalı diyosunuz da.
 • Güney DoğuluGüney Doğulu5 ay önce
  Evet evet tam ırkçı emperyalist siyonizmin kalıplarda ve emrinde özel devşirilmişleri yetiştir,maddi ve manevi en üst düzeyde imkanlar da onlara ver, sonrada biz üstünüz de. Sizin bu deyişlerinizi ve okullarınızı kaldırmanın günü mutlaka gelecektir.Anadolu'da yetişen Mehmetler, Aliler, Ayşeler, Fyetişenr o sizlerin özel yetişdirdiklerize harcadıklarınızın %1 'ine bile sahip değiller. Sizin tiplemeleriniz ise doğuştan proğramlanır ve Türkiye Cumhuriyeti Devletimizi nasıl imha edebileceklerini batılı sömürgenlerle organize ederler. Cumhuriyetin ilk döneminde bu tiplerin her türlü imkanları elinden alınmıştı. Çünkü bunlar Osmanlıya da ziyan vermişlerdi. Sizin gibilerden hesap sorulması ve batı sömürgeciliğini kendine temel edinmiş okulların kapatılması, kendi kültür ve değerlerimizi anlatan yozluktan uzak sistemin oluşturulması hedefimizdir.
 • İMANSIZ KÜÇÜK SABRİİMANSIZ KÜÇÜK SABRİ5 ay önce
  .................
 • Ahmet KüçükAhmet Küçük5 ay önce
  Bu okullardan yetişen çocukların akletme mekanizmaları farklılaşıyor. Rasyonalist, pragmatist, determinist bir kafaya sahip oluyor. Kariyeristik ve başarıya odaklı. Ben merkezci. Bakıyorsunuz zaman için de daha da farklılaşıyorlar. Kullandıkları kavramlar, referans aldıkları kurumlar değişiyor.Bu çocuklar aydınlanma felsefesinin çocukları olarak yetişecekler. Aydınlanacaklar!? “Refah” ve “haz” peşinde koşacaklar, “mütrefin”lerden olacaklar. Oysa biz arif, zahid, muvahhid, münevver bir nesil hayal etmiştik.Hocam bu sözünüz 10 numara olmuş.
 • En önemli 2 paradoksEn önemli 2 paradoks5 ay önce
  Devlet hem 98 yildir hergun; Tek dişi kalmış canavar"okur ve 63 yildir da o "tek dişi kalmış canavar"in kapisinda, beni de icinize alin' diye bekler!? Devlet kendisini bolmek, yok etmek isteyen Hacli orgutu pkk'yla 34 yildir savasirken, meclisteki uzantisi hdp'ye de hazineden maaş veriyor. Yani T.C devleti kendini yok etmek isteyen pkk'ya maas oduyor!?
 • Kazım TANRIVERDİKazım TANRIVERDİ5 ay önce
  cemaatlar,dini kendi ikballeri için kullanan partiler ve bu partileri sorsgusuz desteklenyenlerden daha çok elhamdülillah müslümanım ,dürüsttün ,mazlumun ,emekcinin,dini çıkarı için kullanmayanın yanındayım.hurefeleri din diye yuturmaya çalışanlara buğz ediyorum.dünya nimeti için şeref ve haysiyetini satanlara buğz ediyorum
 • ilbeyhanilbeyhan5 ay önce
  Hocam kurullardakiisimlerarasındaCÜNEYD ZAPSUbeyin isimlerini göremedim,acaba bi yanlışlık olabilirmi? Ekonomi , Sanayii ,çiftçilerimizehizmetanlamındaçok unutulmaz işleryapmıştı...Akıma hemen gelenFİSKOBİRLiKve kenditüccar ve sanayicimizi aradan çıkarıpFINDIK PİYASASINDAİTALYANFERROLİNİNsöz sahibi olmasını saglamıştı...Şimdi Fındığı üreten Türkiye 2 milyar $ , bizden alan FERROLİ 12 milyar$ lık iş yapıyor...Ne yalan söyleyim ekonomi kurullarında ismini gözlerimiz aradı, kendilerine saygılarımı sunuyorum..Memleket için yine bi yerlerde USA , Almanyada falan yoğun çalışmaktan görev kabul edemedi heralde...YA daYILANgibi yuttuğunu hazmetmeye çalışıyordur bi delikte..
 • soran adamsoran adam5 ay önce
  tanıdığımız bir aile sofrasından kolayı eksik etmezdi ama yaklaşık iki yaşlarındaki çocuklarının da (zararlı diye) kola içmesini istemezdi. o nedenle çocuğa "oğlum bu zararlı, içme sakın" diyip kola içmesini önlerlerdi. annesi bir gün bir bakmış,seninki dolabın kapağını açmış, dolabın önüne oturmuş, kola şişesini iki bacağını arasına koymuş, bir taraftan kafasına dikiyor diğer taraftan "ohhh zararlıı" diyormuş. kıssadan hisse çocuklar görerek öğreniyor. etraf ceylan derisinden kabir azabına dayanıklı kefen satandan, kendi tarikatından olmayanların cehenneme gideceğini söyleyebilen şeyhlerden, alnı secdeden kalkmadan yolsuzluk yapanlardan, köle pazarlarında hayvan gibi insan satanlara, kıtır kıtır kafa kesenlere verilen desteklerden geçilmezken, gençler neyi örnek alacak da dindar yetişecek. bu gençlerin deist veya ateist olmasına neden şaşırıyorsunuz ki. önce iyi insan olun, merhametli olun, güzel ahlaklı olun, adil olun,hak yemeyin, yani arkadan gelenlere iyi örnek olun sonra şikayet edin bu çocuklar neden böyle diye. günde beş vakit namaz kılmak işin kolay tarafı. asıl zor tarafında örnek olun.
 • Ali KemalAli Kemal5 ay önce
  PARADOKS İÇİN. ".görünüşte doğru gibi olan bir ifade ve/veya ifadeler topluluğunun kendi içinde birtakım çelişkiler oluşturmasına deniyor. " diyorsunuz.. Peki, " görünüşte doğru ve makul açıklamaya bağlanmış olay ve olgular da paradoks oluşturmaz mı ? "Her kesi suçluyoruz.deist,agnostik,ateist oldu diye..Gerçekten bizlerin islam ve müslümanlık sandığımız şey öyle mi!Eğer öyle ise bu kadar pislik neci?
 • Cemal Esen Cemal Esen 5 ay önce
  Bu yazının altına ben de imza atıyorum.
 • Haluk YildirimHaluk Yildirim5 ay önce
  Yazabilir mi hiç?!! McKinsey'e gosterdigi tepkiyi ( Allah için, doğruydu ) fazla bulunup paparayi yediği için o simdi kivirmakla meşgul:)
 • sefersefer5 ay önce
  Makalede adı geçen geçmeyen malum okulları bitirenler nedense genelde sol partilere meylediyorlar türk halkına türkiyeye bakış mandacı bir bakış oluyor. Kullandıkları sık argümanlardan bir burası türkiye her şey olabilir mümkün sözleri yani aynı benzer olaylar sanki dünyanın hiç bir yerinde olmuyormuş gibi. Düne kadar da en sık biz at nalı bile yapamıyoruz vurgusu vardı
 • aydınaydın5 ay önce
  Enflasyon ile mücadele için kurulan internet sitesindeCengiz, Limak, Kolin gibi 3 büyük firma yokmuş...Doğru mu?köprü ve otoyol geçiş ücretleri enflasyon sepetinde önemli bir yer teşkil ederken neden yüzde 10 indirim açıklanmıyor?Neden?
 • Kocasolak Kocasolak 5 ay önce
  Biz çadır devleti değiliz deyip yarınki mahkemedeAJAN RAHİP BRONSONU serbest bırakırsak, çadır devleti olduğumuzu KANITLAMIŞ oluruz. Eğitim öğretim, talim terbiye adına yetiştirdiğimiz gençler HAYATA BAKIŞ felsefelerinde batı ( ben ) odaklı yetişiyor. Ben merkezli bakış BİZ merkezli olmadıkça hiç birşey değişmeyecek. Bizde hayata KIDEM BEL KADER ( aşağı bak ) felsefesinden bakılır hep aşağıda olanların ÖNCELENMESİ kuralı hakim idi. Kendimizden her hususta aşağıda olanlara bakıp halimize ŞÜKR eder, o aşağıdakine öncelik verir, önce o sonra ben, yaşar ve mutlu olurduk. Bu gün neslimiz önce ben, sonra ben, yine ben diye yaşayıp mutlu alma GAYRETİNDE yetiştiriliyor. Bir egoist robot gibi TÜKETİM yaparak evleri, dolapları, kasalar, cüzdanları, garajları doldurmak EN BÜYÜK mutluluk olarak görülüyor. Oysa hiçte MUTLU değiller. Mutluluk başkasını mutlu etmektedir esas, insan KALBİ ancak kendinden aşağı birilerini mutlu ettiği zaman mutlu olur, yaratılış kodları bozulmamış ise, orijinalliği ölçüsünde mutlu olur. Küçük bebeklerin bir gülüşünü görmek, onu böyle güldürebilmektir mutluluk. Akıl BİZ kodludur, ben kodu ALTTA KALANIN canı çıksın, haline eğitim ve öğretimle getirilir, tabi buna YOKSULLUK eşlik etmek zorundadır. Batı toplumu kendi eğitiminde altta kalanın canı çıksın felsefesini verir ama VARLIKLI YAŞAM düzeni korur. Ta ki bir kaos, elektrik kesintisi olunca EGOİZM cezasız kalınacağını anladığı an harekete geçer.
 • Kocasolak Kocasolak 5 ay önce
  Biz çadır devleti değiliz deyip yarınki mahkemedeAJAN RAHİP BRONSONU serbest bırakırsak, çadır devleti olduğumuzu KANITLAMIŞ oluruz. Eğitim öğretim, talim terbiye adına yetiştirdiğimiz gençler HAYATA BAKIŞ felsefelerinde batı ( ben ) odaklı yetişiyor. Ben merkezli bakış BİZ merkezli olmadıkça hiç birşey değişmeyecek. Bizde hayata KIDEM BEL KADER ( aşağı bak ) felsefesinden bakılır hep aşağıda olanların ÖNCELENMESİ kuralı hakim idi. Kendimizden her hususta aşağıda olanlara bakıp halimize ŞÜKR eder, o aşağıdakine öncelik verir, önce o sonra ben, yaşar ve mutlu olurduk. Bu gün neslimiz önce ben, sonra ben, yine ben diye yaşayıp mutlu alma GAYRETİNDE yetiştiriliyor. Bir egoist robot gibi TÜKETİM yaparak evleri, dolapları, kasalar, cüzdanları, garajları doldurmak EN BÜYÜK mutluluk olarak görülüyor. Oysa hiçte MUTLU değiller. Mutluluk başkasını mutlu etmektedir esas, insan KALBİ ancak kendinden aşağı birilerini mutlu ettiği zaman mutlu olur, yaratılış kodları bozulmamış ise, orijinalliği ölçüsünde mutlu olur. Küçük bebeklerin bir gülüşünü görmek, onu böyle güldürebilmektir mutluluk. Akıl BİZ kodludur, ben kodu ALTTA KALANIN canı çıksın, haline eğitim ve öğretimle getirilir, tabi buna YOKSULLUK eşlik etmek zorundadır. Batı toplumu kendi eğitiminde altta kalanın canı çıksın felsefesini verir ama VARLIKLI YAŞAM düzeni korur. Ta ki bir kaos, elektrik kesintisi olunca EGOİZM cezasız kalınacağını anladığı an harekete geçer.
 • KanuniKanuni5 ay önce
  Sayın dilipak biz sizi sözünün eri haksızlıkkarşısında susmayan biri olarak biliyorduk lâkin yanılmışız sizde çok kıvrak çıktınız.Eger zulüm varsa buna susuzda yada kiviripta destek saglanirmi şuan akp halkın aklı ile dalga geçiyor küçük enişte komedyen olmuş aklı basında olanları güldürüyor 4 ay önce herşey yolunda gibi gösterilirken şimdi ne oldu bir papaza gücümüz yetmiyor mu 16 yıl destek verdik ama pişmanımda fayda etmiyor 2000 tl alanın halini kimse sormuyor kendi harcamalarını kısmayan hükümet halkın ümüğünü sıkıyor kalksa rahmetli erbakan hocam ben size demedimmidemiyecekmi neyse uzatmayayım Emrolunduğun gibi dosdoğru oldilipak efendi aslına dön Akp den değil Allah cc den kork
 • Nuran DevresNuran Devres5 ay önce
  O saydığınız yabancı okullar tarikat okulu falan değil. Bunu bilmiyor musunuz. Oralarda hiçbir zamanHristiyanlıkla ilgili bir şey öğretilmez, propagandası yapılmaz.Çok iyi bir eğitim verilir. Bir iki ders hariç tüm dersler yabancı dildedir. O dili mükemmel öğrenmiş olarak mezun olarak çıkarsınız oralardan. Sadece dil ve bilgi değil sosyal bir seviye kazanmış olarak çıkarsınız.Giyim kuşamdan davranış adabına, yemekten konuşma, oturup kalkma adabına kadar üstün bir vasıf kazanırsınız. Özgüven kazanırsınız. Orada size MEDERİYET öğretilir. Üniverite sınavlarında da hayatta da başarılı olursunuz. Başarı odaklı, kariyersahibi olmanın nesi kötü? Geriliği, cehaleti, usul-adap bilmemeyi, ezikliği, aşağılık kompleksini mi yüceltelim? Gençler elbette dünyada diğer gençlerle her konuda yarışacak düzeyde olacak, bilim, kültür, sanat, spor konularında ülkesini ileri taşıyacak....
 • Sessiz çığlık Sessiz çığlık 5 ay önce
  Bence dine en büyük zararı şu son dönemde yaşadıklarımız kadar hiçbir şey vermedi. Neden biliyormusunuz dini ko uda birşey söylemeye kalktığınızda aman aman kalsın gördük dincileri, milleti uyutup hertürlü haksızlık hukuksuzluğu yapıyor bunlar diye.İnsanlar bunları topyekun dindar sanmışlar herhalde. Yine hocayım diyen bir adinin peşinden gidenler ve sonları ortada daha doğrusu orada da esas büyükbaşlara pek birşey olmadı. Eee kaçgündür yazıyorsunuz haksızlığın hukuksuzluğun liyakatsız kişilerin oluşturduğu bir toplulukta güzel bir dönüşüm yönünde umutlanmak zor biraz. Yine de Rabbimden umudumuzu kesmemek lazım, bu ortamda imanımızı korumayı nasip etsin inşallah. Selam ve dua ile.
 • Ahmet yükselAhmet yüksel5 ay önce
  Sayın yazarımız yazınızın ana teması batının kesip yonttuğu CHP ATALARInın bu milletin kalbine sapladığı 6 OK vr bu kazıkların kılıfı 5816 değil.... Gerçekle yüzleşmekten korkanlar o kaatiller zalimlerdir. Haklı olanlar susarsa zulüm biter mi...Ve yazınızı islama değil ortodoksluğa dayamanızın nedeni yakın tarihimizi kutsayan gerçekleri tersyüz eden savcıların sus sopası 5816 olabilir mi?
 • Türk-TürkTürk-Türk5 ay önce
  İsa mesihin oğlu sanan ordoxe rum mesih-mehdi ordoks rum kiliseler birliği ve vatikanlar çalışan ordoks karamanli rum,nur cemaati lideri,isa mesih mehdi doktrine inan ve A.Oktar gibi işkence cebir şiddet zorla alıkonma işkence odalarına alıp derde eden kendi ve ekibi ,haraca doyamayan karamanlı ordoks rum kilisler birliğinin vatikanın peygamber ilan ettiği mesih veekibi yine dinsizliğe inan PKKnın öcalanın sağ kolu hani kurtlar vadisi pusunu polat alemdarı zazamuzo kod adlı paralel başbakan cia teknik direktörünü peygamber diye gösterirler ya meclisi KOnya ya bağlayan cia mossad BND haraç çetesi sınav çetesi A.Oktar gibi personeline işkence yaptıkça derde ettikçe keyfe gelen valiliğe emniyete başvurmana rağmen Türkiyedeki 81 ilim emniyet- vali- savcı TBMMKonya bağlıydı.Bu ülkede eli silahlı terör örgütü valileri atadı.Çünkü başbakan da cumhurbaşkanıda KOnyadaydı.TBMM deki davutoğlu ve hükümeti kimin emrinde dediler.A.Oktar gibi işkenceci zaman gazetesi samanyolu dersaneler emrinde olan mesih ilan edilen sapık ve işkence ekibinin emrinde.
 • enverenver5 ay önce
  Dün akşam bir açık oturumda Hanefi Avcı yı izledim tıpkı artıtv medyahabertv tele1tv krttv halktv'nin müdavim konuklarının konuşmalar'ı gibi konuşuyordu. Bir yerde dış güç yok tüm terör örgütleri gönüllülük esasına hedefine göre kurulmuş gibi açıklamalar yapıyordu. Yanındaki Ramazan Kurtoğlu Mete Yarar hatta sunucu Didem Yılmaz bile şaşkınlık yaşıyordu. Türkiye kendi hatalarını dış güçlere bunada komplo teorisi diyerek sadece terör örgütlerinin üzerine yıkamaz diyor. Yani teröròrgütlerinin kurulmasında kurdurulmasında türkiyeye karşı kullanılmasında avrupada barındırılmasında silah mühimmat verilmesinde dış güçlerin bir rolü yok diyor eski bir istihbaratçı allahım bu ne gaflet
 • Hy-hyHy-hy5 ay önce
  Offf...yüzleşecek neler var neler....Ama kim yüzleşiyorki!....Yalan söyleyen,saklayan,saptıranlar utansın.
 • Galip DoğruGalip Doğru5 ay önce
  Sayın hocam;Özellikle benim gençliğimin geçtiği doğuda, sosyalist akımların peşine takılanailesi dindar olan gençlerin ateistleştiklerine şahit oldum.En acısı dindar olan ailelerini de etkilemeyi başardılar.Terör örgütlerinin Irkçı söylemlerle etkilediği dindar aileler maalesef bu gün din afyondur demeye başlamışlar.Celletına şık olan mahkum gibi. Allaha emanet olun.
 • Talha akbalTalha akbal5 ay önce
  Iyi soyluyosunuz hos soyluyosunuz ayni şeyleri ben de düşünüyorum ama maalesef ki bizim ülkemizin insanları bunu algılayamiyor ya da algilamak istemiyor diyeyim daha doğru olur. İşine geleni düşünüyor herkes. Ne kadar saçma sapan düşünce varsa onu algilamayi daha dogru buluyor biriside yazmış birak bunları emeklinin halini yaz yok atanamayan öğretmenleri yaz kafa bu kadar basıyor işte sırf benim de ismim gözüksün diye yapılmış zeka seviyesi alt düzey olan bir vatandaşımız siz bunlarin kafasını açıp kerpetenle bir şey sokmaya çalışsanızyine boş yine boş
 • Talha akbalTalha akbal5 ay önce
  Iyi soyluyosunuz hos soyluyosunuz ayni şeyleri ben de düşünüyorum ama maalesef ki bizim ülkemizin insanları bunu algılayamiyor ya da algilamak istemiyor diyeyim daha doğru olur. İşine geleni düşünüyor herkes. Ne kadar saçma sapan düşünce varsa onu algilamayi daha dogru buluyor biriside yazmış birak bunları emeklinin halini yaz yok atanamayan öğretmenleri yaz kafa bu kadar basıyor işte sırf benim de ismim gözüksün diye yapılmış zeka seviyesi alt düzey olan bir vatandaşımız siz bunlarin kafasını açıp kerpetenle bir şey sokmaya çalışsanızyine boş yine boş
 • Ahmet YÜCELAhmet YÜCEL5 ay önce
  "Gerçek herkes için en iyi olandır" sözü yanlış! Gerçeği ve en iyiyi inanç ölçüleri belirler. İslami ölçülere göre gerçek ve en iyi dinsize göre gerçek ve en iyi değildir. MUTLAK GERÇEK ten bahsetmeniz mümkün mü acaba?
 • ilbeyhanilbeyhan5 ay önce
  Kültürvesanatdünyamızaülkemizinyetiştirdiği müstesna sanatçılardanORHAN BABAyön verecek hayırlısıyla.... Milletin ahvaline tercüman olupbi BATSINBUDÜNYA yıpatlatsa iyi olmazmı?Ah bidesag olaydıMÜSLÜM BABA yıdaKültür Kurulunaalsaydı büyüklerimiz , rahmetlibiCEZAMI ÇEKİYORUMdiye asılsaydıortalık bir daha huşu içinde kendinden geçer , necip milletimizin Kültürdüzeyi bayağı artardı...Gençlerimizkendilerinejilet atar , ortalık mezbahayadöner , yalnız. sanat dünyamıza değilJİLETsatışlarını patlatıp ekonomimizede katkı saglardı..Velhasıl kurulların herbiribirbirindendegerli üyelerle dolu ...MeselaZAMAN gazetesi yazar ve romancılarındanİskender Pala,BERİL DEDEOĞLUvs vs gibi..
 • Enes Enes Enes Enes 5 ay önce
  laf cok kelimeler çok dilin kemiği yokkalem mürekkebi çok...o şöyle olmuş bu böyle olmuş günlerce konuş bitmez .gerçek çırılçıplak apaçık ortada neden müslümanlar bu halde...aslında tek bir cevap var.Yüce ALLAHcc kuranda buyurduğu emirlere ummadığımız hayatımıza uygulamadığımiz İçin olabilirmi yüce ALLAHcc bizi her an gördüğünü içimizi her yaptığımızıbildigini unuttuğumuz için olabilirmi herşeyin emanetcisi olduğumuzu herşeyin sahibinin yüce ALLAHcc olduğunu unuttuğunuz için olabilirmi dünyada misafir olduğumuzu imtihan için geldiğimizi ölümü unuttuğumuz için olabilirmi her ne yapıyor ne yaşıyor ne söylüyor isek.Hayatımızda tek bir gerçeğin yüce ALLAHcc ne der yüce ALLAHcc rızasını kazanmak olduğunu. unuttuk.olabilirmi selam olsun ALLAH ne der diye dertlenenlere..Selam olsun yüreği sevgi dolu iyi niyetli her işinde sözünde yaptıklarında ALLAH rızası arayanlara.Selam olsun. içi dışı bir olduğu gibi görünenkusur görmeyen hatayı kusuru kendinde arayanlara.
 • Ramazan AvşarRamazan Avşar5 ay önce
  Saklı seçilmişler (yazar ismi bende kalsın) isminde 2017 basılmış kitabı okudum.Mutlaka sizde okumuşsunuzdur.
 • şükrü onukşükrü onuk5 ay önce
  Ne zamanki Osmanlının son dönemlerinde iç otorite bozuldu vesayet başladı , vesayetle birlikte dış maşalar işin içine girdi her alanda paradokslar , çelişkiler de beraberinde başladı o gün bu gün bütün alanlarda bu işler böyle götürülmeye başlandı . Yüzleşme olabilmesi içinolanları kabul etme ve itirafların da beraberinde olması gerekir. Herkes işine gelen paradoksu işine geldiği ve yararlanacağı şekilde tellendiriyorsa paradokslarla yaşama kader olur . .
 • Ramazan özerRamazan özer5 ay önce
  Tarihte, siyasette, eğitimde, dinde paradokslar güzel anlatılmış. Tebrikler sn Dilipak.
 • Varol Varol 5 ay önce
  .... topluma gerçekleri anlayacağı dilden yazın
 • cocuk tecavuzcusu Hacli pkkcocuk tecavuzcusu Hacli pkk5 ay önce
  HDP/PKK bir Hacli orgutu ama insan bile degiller! HDP insan olsa, kucuk yasta Kurd bebelerini 40 yildirdaga kacirmaz, tecavuz etmezdi! Cocuk tecavuzcusu alcaklari gordugunuz yerde yuzlerine tukurun! kusun!
 • ramazanramazan5 ay önce
  Rahip Brunson serbest bırakılmamalı elimizde olan birini serbest bırakmak doğru değil reis sürekli bu iş hukukun görevi ben karışamam diyor ama istediğine de karışıyor sadece bu işe mi karışamıyor galiba adamı serbest bırakacaklar sorumlusu ben değilim demeye getiriyor ve yarın birşey olursa hukuk mekanizması doğru çalışmadı demeye mi getirecek.
 • KilitKilit5 ay önce
  Hocam boşver, enflasyon sepetini yaz.Memur ve emeklinin halini yaz. Atanamayan öğretmenleri yaz.

Günün Özeti