Ortodokslar bizim neyimiz olur?

12 Ekim 2018 Cuma

Burhan Kuzu Twitterden bir mesaj atmış “1947’de Türkiye’ye gelen Amerikan Standart Oil Şirketinden Max Weston Thornburg ve iki arkadaşı Türkiye’ye bir ekonomi raporu hazırlıyor. Rapor neticesinde Türkiye 1947’de IMF’ye üye oluyor. İlk borçlanma 1961’de yapılmış. Hani bunu da bilelim dedim; maksat kültürümüz artsın.” Ben buna birkaç şey daha ekleyeyim, maksat “kültürümüz” artsın, her ne kadar ben “eğitim/education”den haz etmediğim gibi “Kültür/cultur” denen, “Spor” denen şeyden de etimolojisi, gaye ve yöntem olarak özellikle birkaç türünden hiç hazetmesem de. Maarif olmayınca “irfan” da olmuyor, “Cultur” ile idare ediyoruz, “yerli” ve “milli” olanını bulamayınca. Biliyorsunuz “İdman”ımız da “spor” oldu. Münevverlerimiz “aydın” oldu, “Havas”ımız da yok artık bizi, onun için “Avam” olduk. “Arif” artık sadece bir erkek adı. “İrfan” da öyle. Bunlar batıdan ithal ettiklerimizle birbirinin müteradifi değil. Ama şimdiki “L’ecoleliler bu iki şey arasındaki farkın bile farkında değiller.

Ne oldu ise bu USS Missouri zırhlısının Ertegün’ün cenazesini getirmesi ile başladı birçok şey. Mesela çok partili hayata geçiş süreci de öyle. Yoksa İsmet Paşanın aklı değildi o akıl. Türkiye sürecin sonunda BM’ye, NATO’ya, AET’ye üye olacak, İsrail’i tanıyacaktık. Bir bakıma TSE damgalı bir dinin inşası için “Din eğitimi”ne izin verilecekti. DP’ye itibar kazandırmak için, nasıl ANASOL-M’ye itibar kazandırmak için Apo’yu verdilerse, o gün de Ezan Arapça aslına çevrilecekti, hem de aynı “mihrak”lar tarafından.

Geçen gün bir Rus televizyonuna mülakat verdik, Rum Ortodoks kilisesi ile ilgili olarak. Adamlar gelmişler, burada bu konuyu konuşacak adam bulamıyorlar. Maalesef doğru düzgün bir “Bizantoloji”miz yok. “Ortodoksluk” üzerine çalışan kaç kişi var. Varolan ilgi arkeolojik, o da Anadolu’daki Hristiyanlık “kültür” mirasının ihyası ile ilgili.

Hristiyanlık Hatay’da doğdu, Mucid’i de Tarsuslu Saul, peki bu kimi ne kadar ilgilendiriyor. Hz. İsa yaşarken O’na iman eden kıral Urfa kıralı idi. Yani ilk İsevi devlet de Anadolu’da. Ki o saf hali ile bizim de peygamberimizdir.

Matta ve Yuhanna’nın mezarı Hatay’da Habibünneccar Camii’nde. Kur’an bu iki Havari hakkında “Şehre gelen iki Aziz” olarak söz eder. 3.sü Şemun’du. “Samandağ”ın adı “Simon dağı” olmasın. “Gavur dağı”nı “Nur dağı” yapan akıl, “Simondağı”nı da “Samandağı” yaptı! Tabela değiştiriyorsun olup-bitiyor değil mi? Adana’yı da değiştirseydiniz, Kayseri’yi de.

Ortodoksluğun da Katolikliğin de doğuşu bu topraklar. 4 İncil İznik’deki Konsül’de kabul edildi. Diğer İncil nüshaları Mudanya’da Aya Yorgi, Aya Sotri, Aya Ayani’nin kurdukları Triana Manastırı’ndaydı.

Saul Hz. İsa’dan 50 sene sonra icad ettiği dini yaymak için Hatay’da ilk seferini Konya’ya, 2.sini Ankara’ya, 3.sünü İzmir ve çevresindeki 7 kiliseye yaptı ve ilk taraftarlarını buradaki Pagan ruhanilerinde buldu. Sonra Selanik, dönüp geldi Tarsus, ardından Muğla, Rodos, Girit, Malta, Roma. Oradan Westfalya ve Strasborg. Ve tekrar Roma.

İncil’in vahiy bölümündeki kıyamet sahnelerinin coğrafyası İzmir ve çevresindeki 7 kilisedir. Bunlar Efes, İzmir, Bergama, Tiyatira, Sart, Filadelfya, Laodikya...

Yahu, biz hâlâ Anadolu’da yaşayan Müslüman Hristiyan, Türk, Kürt, Arap, Ermeni, Süryani herkesin “Rum” olduğunu bile bilmeyiz. Selçuklular boşuna Müslüman ahaliye “Ahiyani Rum, Baciyani Rum, Gaziyani Rum” demiyorlardı. Onun için bizim takvimimiz, sanatımız “Rumi”dir.

Kıbrıs’taki Hristiyanlar kendilerini Yunan zannediyorlar. Onlar ne Yunan, ne Grek daha doğrusu Yunan denilen İonia halkları ki, orada Kartaca, Roma, Mısır, Mezopotamya, Helen, herkes var. Greklerse Likyalı denizcilere verilen sıfat. Yalan üzerine kurulu bir dünyada yaşıyoruz. Peki gerçek ne? O arşivlerimizde gizli, ama Osmanlıca ve Arapça bilmiyoruz. CHP zihniyeti onları Bulgaristan’a gönderip kağıt hamuru yapmak istedi ama Allah fırsat vermedi.

Peki biz ne yapıyoruz. Doğu Roma konusunda çalışanımız var mı? Para getirmiyor değil mi? Biliyor musunuz, İngiltere’de bir yılda Bizantoloji üzerine eğitim alabileceğiniz 40 yıla yakın en kısası 6 ay süren sertifika programları, lisans, yüksek lisans, doktora programları hayata geçiriliyor.

O zaman İngiltere’den bu konuda uzman çağırıp üniversitelerimizde Bizantoloji, Ortodoksluk ve Roma üzerine çalışma mı yaptırsak!

Bizim, vakıf-dernek, cemaat, media, üniversitelerimizin böyle bir meselesi var mı?

Üniversitelerimizde Prehistorya okutuluyor. “Tarih öncesi çağlar”ın tarihi. Tarih yazıyla başlardı değil mi? Daha öncesi “Mağara” devri, “İlkel insan”. O zaman Darvin’e niye kızıyorsunuz ki! Halbuki bizim inancımıza göre ilk insan Hz. Adem’di. O, okur-yazardı. Evde oturuyordu. Çocukları ziraat ve hayvancılık yapıyordu. Ama Urfa’daki Halil-ül Rahman “Kültür Parkı(!)”nın hemen yanındaki o büyük müzede bu mu anlatılıyor. Hz. Adem’in şehrinde Hz. Adem’i yok sayan bir zihniyeti kendi ellerimizle büyütüyoruz. Preshistorya okuyacaklar tabii, çünkü müze müdürü olacaklar, arkeolojik kazılarda iş bulacaklar. Geçim derdi, ne yaparsın!

Neyse, ne olacak bizim şu “Rum Ortodoks kilisesi”nin hali? Ekümenik mi değil mi derken, Ukrayna kilisesi ile Rus kilisesi yollarını ayırmak üzere. Rum Ortodoks kilisesi ile Rus Ortodokslar karşı karşıya kaldı. Kalır, çünkü bu kiliseler etnik temele dayalı, İmparatorluk kilisesi. Bizans imparatoru 1453’de devrilince; Fatih, Bizans imparatoru oldu. Osmanlı sultanları 1920’ye kadar aynı zamanda Ortodoks kilisesinin başı oldu. Cumhuriyet Osmanlı’ya reddi miras ederken, Bizans da  arada kaynadı. Başsız kalan Ortodoks kiliseleri Batılı ülkeler arasında parçalandı gitti. Şimdi de kendi aralarında çatışmaya başladılar. Bu kiliselerden Süryani Patrikliğini Hz. Ömer kurdurdu. Fener’in başı Fatih’di, Ermeni Patrikliğini de Fatih kurdurdu. Ama kimin umurunda!

İstanbul Fener Rum Patrikliği Rusya’ya karşı direnecekmiş. Biz burada nerede duracağız? Bize ne diyebilir miyiz? Ha bu arada “Fener Rum Patrikhanesinin ülkemizde tüzel kişiliğe sahip olmadığı”nı da öğrenmiş bulunuyorum. Bir soru üzerine dışişlerinin cevabı bu yönde. O zaman sorun da yok, yapmamız gereken bir şey de yok. Harika!

Bu arada bir de Türk Ortodoks kilisesi vardı, Papa Eftim’in, o da tek kilise olarak İstanbul’da varlığını sürdürüyor. Onun ortaya çıkışı ve süreçteki rolünün hem teolojik ve hem de siyasi olarak değerlendirilmesi gerek.

Türkiye resmen konuyla ilgilenmiyormuş gibi yapsa da, bunların kiliseler var, bunların okulları var, hastahaneleri var, mezarları var, cemaatleri var. Biz ilgisiz davranarak bunu Katoliklerin, Protestanları ya da diğer ülkelerin insaf ve inisiyatifine bırakamayız. Önce o din ne diyor ve sonra o cemaatin talepleri neler ve bunu nasıl adalet ilkesine bağlı kalarak, barış ve özgürlük sacayağında nasıl hall ü fasl ederiz, ona bakmamız gerek. Bu, tarihin bize yüklediği bir sorumluluktur. Selâm ve dua ile.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • yokbe trilyon yıl önceydiyokbe trilyon yıl önceydi5 ay önce
  Nereden aldın bu bilgileri bahadır, söyle de gülek!
 • Adnan GökoğlanAdnan Gökoğlan5 ay önce
  Teşekkürler, konuyla ilgili verebileceğiniz daha geniş notlarınız varsa lütfen e- mail adresime atarmısınız. Allaha emanet olun
 • Rmzn Rmzn 5 ay önce
  Biz önce islama müslümanlara sahip çıkalım hocam boşverin şimdi hiristiyanı, ciristini, İSLAMA DİNİMİZE sahip çıkalım çünkü islam kuran gelince bütün dinler ortadan kalktı. Günümüzde islamdan başka din var demek bile küfürdür dinden çıkmaktır.
 • hasan çömlekhasan çömlek5 ay önce
  yazının içinde dikkat çeken çok önemli biryer belkide ilk defa değinilen ezaninilk önceyasaklanıp sonrada demokrat partiyi menderesi kahraman yapmak için serbest bırakıp sonrada ülkeyi nasıl sattığı gelsin yahudibankalar marşallarverilsin incirlık koreye gıden hiç bir alakamız olmadığı halde corçların yerine ölen canlar ve daha niceleri rahat uyuyun dp lileraynı senaryo aynı roller sadece fark zaman ve sahnede
 • RabiaRabia5 ay önce
  Euzubillahiminesseydanirracimbismillahirrahmanirrahim Ki onlar, yalan şahidlikte bulunmayanlar,boş ve yararsız sözle karşılaştıkları zaman onurlu olarak geçenlerdir.Onlar, kendilerine Rablerinin ayetleri hatırlatıldığı zaman, onun üstünde sağır ve körler olarak kapanıp kalmayanlardır. Ve onlar: "Rabbimiz, bize eşlerimizden ve soyumuzdan, gözün aydınlığı olacak (çocuklar) armağan et ve bizi takva sahiplerine önder kıl,"Furkan süresi 72-74.ayetler.elhamdulillah.Sayin Dilipak medyanın geleceği ni sizden öğrenip akaidimizi dengeleyebiliyoruz.ben bu ayetlerledua ederim"Rabbimiz bizi muttakilerin yöneticisi kıl"anlamında olduğu gibi yanlış bir anlayış değil benimkisi.suanda bahriye Üçok in emeviler ve Abbasiler dönemi adlı kitabı okunmalıdır.benden söylemesi. saygılar selam ve dua ile Allah'a emanet olun teşekkürler HasbinAllah'u ve nimel vekil deriz
 • İlbeyhanİlbeyhan5 ay önce
  Şerefsizinasılkovduk ama topraklarımızdan ... Pislik...Bi daaa gelemez gelirse ayaklarını kırarım...
 • nostalji nostalji 5 ay önce
  ortadoğuyu sen artık öpte başına koy,ABd nin ve Trumpınricalarını (bana göre emirlerini) Şak diye yerine getiren bir yönetim var ülkemizde,bırak orta doğuyusahi Afrika bizim neyimiz olur?
 • Adnan GökoğlanAdnan Gökoğlan5 ay önce
  Teşekkürler, konuyla ilgili verebileceğiniz daha geniş notlarınız varsa lütfen e- mail adresime atarmısınız. Allaha emanet olun
 • Hasan Yılmaz Hasan Yılmaz 5 ay önce
  Anadolu da bütün yaşayanlar Rum muş. Sen Rum olabilirsin ancak biz Rum olmadığımızı söylüyoruz. Malum, her şey aslına rücu edermiş. Ayrıca bize ne ortodoksların birbiriyle çatışmasından.Abdulhamit bu çatışmayı körükleyip bize karşı düşmanlıklarını birbirlerine çevirme iş miydi?
 • hamidohamido5 ay önce
  Söylenecek çok şey var. Lakin her şeyi her doğru yi herzaman her yerde yazmak doğru olmaz...
 • Güney DoğuluGüney Doğulu5 ay önce
  Makalelerinizde okuyucularınıza umusuzluk, güvensizlik, kimliksizleştirme algısı veriyorsunuz Sayın Dilipak. Bunu da entel bilgi birikimizle beceriyorsunuz. Eminimki küfür içermeyen ama sizin müsmanları aldatan tehlikeli yazılarınız ne yazıkki birçok kişiyi etkilemektedir. 
 • ilbeyhanilbeyhan5 ay önce
  ŞerefsizAmerikalıları bir kez daharezil ettik...Alın bu şerefsizi götürüngözümüzün önünden dedik,karnını doyurmak zorundamıyız dedik... Çok aşağılandılar, İŞTEBU... Göğsümüzbir kez daha kabardı!!!.....
 • TalhaTalha5 ay önce
  ver papaz al papaz dayılanmaları herkese sökmüyormuş tükürdük tükürdüğümüzü yaladık bundan sonra kim takar türkiyeyi
 • ilbeyhanilbeyhan5 ay önce
  ŞerefsizAmerikalıları bir kez daharezil ettik...Alın bu şerefsizi götürüngözümüzün önünden dedik,karnını doyurmak zorundamıyız dedik... Çok aşağılandılar, İŞTEBU... Göğsümüzbir kez daha kabardı!!!.....
 • ŞaşkınŞaşkın5 ay önce
  Her yerde Brunson'un "uçtuğu" haberi dolaşıyor? Sayın Cumhurbaşkanı "bu fakir burada olduğu sürece bu teröristi alamazsınız" demişti!.. Sayın Cumhurbaşkanı işi mi bıraktı yoksa "zenginleşti mi" (?) anlayamadım! Öte yandan Akit hala "casus papaz" başlıkları atıyor ki anlayana aşk olsun! Adalete, mahkemenin kararına hiç mi saygı kalmadı? Konu ile ilgili tek sığınak bağımsız yargı (!) iken böyle başlıklar atıp bari elalemi bize güldürmeyin. (Bu yorum sayın Dilipak'ın yazısına değil genel Akit camiasınadır).
 • Zafer Zafer 5 ay önce
  Hocam yarın şu mübarek papaz hakkında yazında aydınlanalım madem bırakacaktınız bu kadar kepazelik ne idi yoksa asrın liderimiz bazılarının köşeyi dönmesi ve gerçek vatansever insanların ülkenin kaybetmesi için mi bu oyunu tezgahladı.biz anladık anlayacağımızı en yakın seçime şurada ne kaldı
 • KocasolakKocasolak5 ay önce
  Vay be! Abd ajanları şimdi ne kadar ÖZGÜVEN tazelemişlerdir, arkamızda DEVLETİMİZ var diye ha? Türkiyenin karizması çizilmedi, yarıldı. Bu kararın yükünü reise kesmek yanlış bence, millet olarak ne kadar müdahil olduk ki?
 • aliali5 ay önce
  Casus ise neden özgür? hem casus hem de özgür ise Ak parti neden iktidar?
 • tarafsıztarafsız5 ay önce
  Rahip Brunson serbest bırakıldı sözde ceza verildi yattığı süreye sayıldı kalanıda af edildi iyi halden falan eee sonuç serbest bırakıldı ve hemen yurt dışı yasağı kalktı işte güçlü hükümet güçlü millet güçlü Türkiye bu
 • AhmetAhmet5 ay önce
  Gizli dünya devleti diye birşey.Gizli dünya devletinin dinleri para işkence cebir şiddet ağzına silah dayayan zorla alıkoyanların haraç toplayanlar için emniyete valiliğe ve mdürümüz savcılığa veriyor.Emniyet valiliğin Ankarada herkes TBMM nin Konyadan yönetilidğini nilir.Siyasete gelen siyasi temcilciler Mesihe bağlı mesih ve havarailerine.odacı kılığındaki öcalnaın sağ kolu hükümeti yönetir.Emrinde bakan ve bağlı kurluşlar var.OdaCİAlar dinlerin farklı.Bu kişileri şikayet edecek yer yok.Başka kuruma geçip yine şikayet ediyorsun valileri emniyet müdürleri kurum başkanlarını kim atarDavutoğlu hükümeti kimin emrinde ,zorla gelecek diyen A.OKTAR gibi sapkın sapık cia mossad BND .bir sürü yabancı istihbarat ile çalışan ordoxe rum ve ekibi.Sınavlar haraçlar bunlara bağlı kutsanmış gibi RAB görürler kardinalleri.
 • Doğan ErdoğanDoğan Erdoğan5 ay önce
  Abdurrahman Bey,kısır siyasi konuşmalarınızdan gıcık olan bir kişiyim.Ancak bu yazınızı çok beğendim...
 • AhmetAhmet5 ay önce
  Ordoxe peygamberleri var,evanjeliklerin mesih inancı ve mesih Doktor işkenceci azizbarnavas gibi haraç toplayıp önüne atacaksın,nur cmeaati dedikleri ordoxe rum karamanlı,A.OKTAR gibi basın yayın medya dersaneleri var.F.Gülenin yanında da adamları var.Pensilvanyaya giden bir kaç kez giden bir bayan yakında yusufumuz kuyudan çıkacak, bakanlar ve bağlı kurluşlar bizim elimizde devletimizin gücünü görecekler diyen mesihlerini överken abd giderken haraç vermeyenlere hakaret iftira aşılarken mesih ve oğulları (havarileri) bakancıklar başbakan davutoğlu siyasiler masonik bu yapıya illümanitiye karanlık kurlu çekenlere ciacasuslarına devleti bağlıyıverir.TBMM dekiler temcilcileri, reyhanlı ankara gar saldırılarında ,A.Oktarın kedicikleri kahkaha atarlar.Tüm ihbar hatları ellerinde.Siyasiler bir ip gibi cia BND mossad tarafından konya ya bağlanır.
 • YaşarYaşar5 ay önce
  Yunanca da diologes , diyolog demek yine ordoxe rum(yazı dili Greek Ordhoxex) karamanli=yunancada aynı,Karamanli is the Türkish -Grek Ordhodox yazı dilleri farklı olan bu grup cia mossadevanjeliklerin peygamberdir.Christiaanity and will culminate with the arrival of the mahdi ..town of karaman ,Karamanlı protestan ve ekibi Konyadan TC yönetir.Tüm bakan ve Bakancıkalar mesihe bağlı yine tanrının oğlu odaCİA kılığına ekip ülkeyi yöneten kardinaller.Fetönün filmlerini ilgili işyerinde ve karaman KOnyada çekerler.Eli kanlı örgüt cia mossad TBMM bunlara bağlıydı.Saldırılar bunların.Edirneden Hakkriye devlet Konyada n yönetildiğini herkes bilir.Evanjel din maataaziz pavlus ve matta , lukas inançları farklı.
 • tarafsıztarafsız5 ay önce
  Rahip Brunson davasında tezgah kurulmuş çoktan tanıklar ifade değiştirdi demek ki ABD boşuna serbest kalacak demiyor eh işte tarafsız ve bağımsız yargı bizde yuttuk adamı resmen elleri ile verecekler demek reis boşuna yargı bağımsızdır diyerek üzerinden atmamış sanki yargı kararı verdi olacak ama gerçekte ABD ile anlaşma yapıldığı gizli tutulacak fakat bu haber ABD de ortaya çıktı malesef bu dünyada herkes ve herşey yalan bee
 • engineerengineer5 ay önce
  Ahmet ne dersun?
 • dindardindar5 ay önce
  Brunson davasında gizli tanıklar ifade değiştirmiş. Bu gizli tanık uygulaması ergenekon balyoz davalarını sulandıran iş değilmiydi? Yani rahip boşunamı hapis yattı? neler oluyor?Hukuk böyle diye nasıl yurtdışına güven verecek Hükümet ve cumhurbaşkanı?
 • AhmetAhmet5 ay önce
  Orthodoxe Griechen Mesih ülkeyi yönetir.Saidi nursi nur cemaati temsilcisi karamanlı rum mesih TCdevletinin tüm kamu kurumları ve meclis işkence cebir şiddet hakaret silahla derdes ahraç bizim devletimizi ele geçiren ihanet örgütü, fetönün filmlerini çeken ordxe rum ve ekibir.Bunları din evanjeldir.Karamanids karamanoğlu yada karaman hanedanı ve ekibi cia mossad BND ile ülkeyi topraklamızı devletimzi saldırıları Türkiye siyasi hayanı envoy göndererek yönetir.Tüm bakanlıklar cumhurbaşkanlığı A.Gül ve etrafı yine tüm bakan ve bağlı kurluşlar TBMM Davutoğlu hükümeti yazı dili (Greek) tanrı lucas iman pavlus aziz baranabas olanlrlar yönetir.Mesihin oğlu zazamuzo paralel hükümeti yönetir.ve ekibine peygamber gibi herkes tapar tapınakçılık vardır.Ermenı rum patrikhanesi bunlara bağlı devletimizin KOnyadan yönetilidğini herkes bilir.KOsova protestan priştina ve diğer kiliseler birliği bunlara bağlıdır.Bunlarda st üst yoktur.Kardinallik vardır.Siyonist masonik illümanati bunlarda.Büyücüklük gizli ilimler gizli istihbarat örgütleri ile ülkeyi yönetir.
 • soran adamsoran adam5 ay önce
  abdurrahman bey, inanın kafam karıştı. şimdi sırf sizin inancınızla uyuşmuyor diye yazı öncesi insanları ve onların bir zamanlar yaşamış oldukları gerçeğini mesela göbeklitepeyi yok mu kabul edicez veya afganistanda talibanın yaptığı gibi dinamitle havaya mı uçurucağız. üniversitelerimizden prehistorya ile ilgili tüm bölümleri palaentolji beölümlerini kapatıp, arkeologların yazı öncesi dönemlere kazı yapmalarını yasaklayacak mıyız.
 • koray kaplankoray kaplan5 ay önce
  Hocam bu rum yunan lafları bence biraz kafa karıştırıyor. Ben uzun uzun düşündüm ve anadoludaki greki ortodoks hrıstiyanları tarif eden bir terim geliştirdim: Rumez. Evet bundan sonra onlara rumez diyelim. Rumezce konuşuyorlar. Rumesian ingilizcesi.
 • Fahrettin ÖzdemirFahrettin Özdemir5 ay önce
  Sayın Dilipak,konuyu dağıtıyorsunuz,makaleyi belki sohbet tarzında yazmak istiyorsunuz,ama daha birinci paragrafta bile bir bilgi bütünlüğü yok.Bazı paragraflarda,bilgi bütünlüğünün sağlanamamış olmasına sebep, sanki bazı cümleler,araya sonradan sokuşturulmuş. Çok şey yazmak,çok bilgi vermek isterken konu dağılmış.Ben isterim ki yazıya odaklandığım zaman ,konu dağılmadan,dikkatim dağılmadan makaleyi bitireyim.Bunu bir tenkit olarak değil,bir rica olarak kabul edin.Selamlar.
 • aa5 ay önce
  bu iyi bir yazı.bir korkumu ifade etmek istiyorum.kanal istanbul ile oluşturulacak adada ekümenliğin vatikan gibi bir devletin hayata geçirileceğinden korkuyorum.umarım böyle bir şey gerçekleşmez.ama onlar bu isteklerinden asla vazgeçmeyecekler.bu kanal onların bu isteklerini rahatça gerçekleştirmelerine sebep olacak ve o toprakları kolayca yutulacak bir hap haline getirecek.
 • aliali5 ay önce
  Erdoğan: Bedelli olarak veya başka yöntemlerle fiilen askerlik yapmadan bu süreci geride bırakanlar çok büyük kayıpta olduklarını bilmelidir demiş...haberlere düştü açıklamsı..O zman neden bedelliye onay verdin diye neden soran yok ? Neden bu kişileri çok büyük kayıpta bıraktın diye neden sorulmuyor? anlayan var mı?
 • RabiaRabia5 ay önce
  EuzubillahiminesseydanirracimbismillahirrahmanirrahimHesabı sağ tarafından görülen insanlar; kimdir o uğurlu ve mutlu kimseler?”vakia süresi 8.ayet.Elhamdulillah.Sayin Dilipak Allah razı olsun.tamam anladık hadi Osmanlıca kaldırıldı fakat Türkçeyi neden bu kadar unuttuk.1sayfayi 10sn okusan sonuç hiç bir şey anlamadım.fakat uzatma harfleri dolayısıyla durarak düşünmeye sevk edildiği için konuyu anlayabiliyormusuz Osmanlıca da üzüldük.fakat dileyen öğrenebiliyoruz şimdi çok şükür estağfurullah.sayin Dilipak Bediüzzaman semavi dinin liderlerinin her sorusunu bilirmiş.simdide biz alimlerimize güveniyoruz.cok şükür estağfurullah.Sayin Dilipak reklamlarinizda diyeyim "advancenative"önce "yine mi skandal yazı"ya benzersonra"dinleniyor muyuz" sonra"dinlenmiyorsunuz ama izleniyorsunuz"diye yazılar yazdı.sonra ailece camiye gittik.babama oğluma kayınpederi me çok benzeyen insanlarla karşılaştık.ta camide bayanlar yerine çıkmak.markette çalışan gibi görünüp yardım etmeler. Gibi durumlarda karşılaştık . Allah yardımcımız olsun.korkmuyoruz elhamdülillah.fakat banka şifremi öğrenebilirler.izlenmekten muzdaribiz okulda bile insanlara mahcup olmaktan cekiniyoruz.biz dünya batısından yanayız.general Mobil turkmali . Allah'a havale ediyorum lütfen bizi rahat bıraksınlar.ben camiye gidiyorum kimseye bir zararım olmaz.dua ile.buyaziyla Allah yolunda olan insanlarin genel durumuboylemi demek istiyorum.Allah bizi imandan kurandan ayirmasin tekrar saygilar.saygilar Allah'a emanet olun teşekkürler HasbinAllah'u ve nimel vekil deriz
 • Ehli MüslimEhli Müslim5 ay önce
  Selam aleyküm hocam bayan yazarın yazılarına son vermekle çok yerinde bir karar vermişsiniz bir bayana yakışmaycak üslübla yazılan yazılardı bizim örf ve adetlerimizde buna yer yoktur ümmete yakışmayan yazılar.
 • ceren altınözceren altınöz5 ay önce
  mehtap yılmazı geri istiyoruz.b.arınçı eleştirdi diye işten atmış yönetim..kabul etmiyoruz.
 • ŞaşkınŞaşkın5 ay önce
  Şu CHP zihniyeti (!) ile 1920 de başsız kalan Ortadoksları bir KHK ile Cumhurbaşkanına bağlayalım olsun bitsin. Mademki Osmanlı Sultanları Ortadoksları bu yolla korumayı becermiş Sayın Erdoğan neden beceremesin? Bir KHK'ya bakar...
 • ethemethem5 ay önce
  Türkçe azerice yayın yapan sat7türk ve kanal hayattv gibi misyoner kanallarını zaplarken görenler bilir sayın yazarı dikkat çektigi noktaları.
 • Abdullah TitizAbdullah Titiz5 ay önce
  Islam Dinini anlamak, yasamak icin ihlasla arastiran, okuyan, sorusturan, gayret eden hem Islam oncesini, Peygambaerimiz donemini ve devamini, bugunu ve hatta gelecek gunleri ilim, irfan, ihlas ile zihnen-kalben bilemez lakin tasavvur ederek idrak edebilir . Tarih te ogrenir matematik te, uzaya da cikar , maden de bulur ve isler . Manaevi sahada da ilerler , nesline de ceki duzen verir .Asli vasiflarimizi da tekrar kesfeder, kendimize de su arzda canli-cansiz etrafimiza da hayrimiz, faydamiz cok olur .Bundan gayrisi nefsidir, nefesi beyhude tuketmektir.
 • engineerengineer5 ay önce
  sn bahadır gülek 3000 yıllık dinlerin müntesipleri budizmi de buna dahil ederek söylersek dünya nüfusunun %90 ının geçer zannederim, siz de geri kalan %10 luk kesimin içerisinde kendinizi nasıl konumlandırmak isterseniz öylece konumlandırabilirsiniz, deizm ateizm satanizm darvinizm seçenekler çok, seç beğenal, darvinizme ne dersiniz?
 • GülGül5 ay önce
  Allah H.Z Ademle birlikte dinini de yeryüzüne indirdi
 • AhmetAhmet5 ay önce
  Ülkeyi mesih ordoxe rum mesih yönetiyor, mesih ve oğulları Konya da.Evangelist mesih ordoks rum(Greek) rumve ekibi peygamber görür meclisdeki baknlar bakancıklar örneğin odacıdır ama Davutoğlunun eşbaşbakandır.Doktordur ama tüm bakan ve bakancıklar mesihe yine cumhurbaşkanlığıda mesihe bağlı çalışırdı.Mesih ve ekibi Türkiyeyi ordoxe rum, ordoxe ermeni aziz barnabas aziz yuhanna gibi herkes bu kişilere tapar bakan yada hükümet olması bir şey ifade etmez.Ermeni rum patrikhanesi ve kiliseler birliği bu kişilere bağlı.ABD ,israil ingiltere ile çalışırlar.Davutoğlu ve ehükümeti kimin emrinde diyecek kadar ileri giderler.Can güvenliği için başvurursun ama başvurduğun her yer onlara bağlı.Nur cemaati demek evangelist mesih(mehdi) demek.Ordoxe karamanli rum Türkiyeyi Konyadan yönetir.Siyaseleri bu kişiler belirler sınavlar bunlara bağlı.Silahla işkence yapar yabancı istihbarat ile işkence yapar başvuracak yer yoktur.Mesihe tapmak zorundayız sanki.Fener rum patrikhaneside bu kişilere bağlı .Patrikler ve ekümenler genelde ordoxe karamanlı(greek yazı) dilini kullanırlar.
 • şükrü onukşükrü onuk5 ay önce
  Nişanlısı dışarıdabir ayağını kaldırıp birini indirerek ikide bir saatine bakıp niye gecikti diye beklerken gazeteci dışarı çıktı diyerek olayı örtbas etmeye karşıyeri göğü inleten medya ve stk ve ve aydınlarımızdan çok azı hariçtek ses çıkmadı . Abd inceleyelim diyor neyi inceleyeceksin her şey ortada sokak ortasında işlenmiş bir vaka değil ki incelensin kapalı mekanda lokal bir durum karşısında bu kadar acizolunmaz ki herkes işine geldiği şekilde davranıyor 100 yıldır gerek din gereksosyal hayatın diğer alanlarında işler bu şekilde götürülüyor . Güçlünün borazanının sesi diğerlerini bastırıyor .
 • Enes Enes Enes Enes 5 ay önce
  kabenin örtüsu yirtildi. rüzgara es emrini veren kim.Dünyada kasırgalar seller afetler depremler hastalıklar anı ölümler ikaz
 • bahadır gülekbahadır gülek5 ay önce
  " Önce o din ne diyor " buyurmuşsunuz. İlk insan 6 milyon yıl yaşında, dünyamız 4 milyar yaşında ve biz 2 bilemedin 3 bin yıllık dinlere bakıp ona göre davranacağız, öyle mi?
 • Secih BaşaranSecih Başaran5 ay önce
  GÜNÜNÜ KAYBETMİŞ BİR TOPLUMUN GELECEĞİ OLMAYACAĞI İÇİN GEÇMİŞİNİNDE BİR ANLAMI YOKTUR.
 • ahmetahmet5 ay önce
  Arda Turan, alkollü bir şekilde mekanda kavga eder,birisinin burnunu kırar,Silahla hastane basar,Ateş Eder,Silah daruhsatsız çıkmış..İfade verir, karakoldan salınır.başkası tweet attı diye yıllarca ceza evinde tutulur.hukuk adalet ne hale geldi,bu konuyu yazın...
 • Biz Biz 5 ay önce
  S.s.aleykum. sayin hocan ortodokslari bilmem ama .KURAN- i KERIM de en buyuk gunahin adaletsizlik diyor.Kombssan yimpas jetpa gibi 300.000 bugun aileleriyle 2 milyonu magdurlarin hakki ne olcak.siz bile 2 gun once kurdugunuz DANISMA SIRKETI ICIN KOMASSAN DAN SPONSOR DESTEGI ALDIGINIZI SOYLEDINIZ.ADALETSE BUGUN INTIHAR EDEN YAKINLARINA KREDI BORCU YIKILAN YUVALAR INTIHAR EDENLER BUNUN VEBALININI KIM CEKECEK.HOLDINGLERI BASTAKILER YIYOR.TMSF EL KOYSA MAGDURLARA KANUNI HAKLARI VERILSE AKP ZARARMI EDER AKSINE KUSKUNLERIN OYUNU ALIR.LUTFEN BU KONUYU DA DILE GETIRIN.S.ALEYKUM. SAYGILARIMLA...
 • MehmetKaradağMehmetKaradağ5 ay önce
  Harika !!!! Kısa bir tarihiseyahattoprağımız ...Kaleminize sağlık.
 • hakanhakan5 ay önce
  IMF 1944 te kurulmuş ve finansal çalışmalarına 1947 yılında başlamıştırMerkezi Washington da olan IMF ekonomik yönden güçlük çeken ülkelere kredi açar Uluslararası parasal iş birliğini sağlar Türkiye IMF ye 1947 de üye olmuştur.
 • maraşlımaraşlı5 ay önce
  Abdurrahman bey selamlar ve hayırlı cumalar , Meseleye devenin boynun niye eğri dendiğinde , nerem doğruki diyerek başlayalım. Tarihte eşi benzeri görülmemiş bir kıyımla , hiç işi olmadığı halde 3 milyona yakın veya daha fazla okur yazar erkeğini 1.dünya savaşında kaybetmiş bir millet aynı zamanda hafızasınıda kaybetmiş demektir. Geride kalanlarada yapılanları anlatmaya gerek yok sanırım. İşin ilginci bu kadar kıyımı sürdürüp neden milletçe yaşamamıza izin verildi anlamadım. Dünyada tarih yazan Türkler herhalde bu kadar kıyıma uğramadı , ama Allah cc izni ile tekrar küllerinden doğuyor. Meseleye gelince daha kendi tarihini bilmeyen insanlar yaşadığı coğrafyanın tarihini nerden bilecek , Batı osmanlıya bir tekme attıktan sonra esas darbeyide maalesef chp vurdu. Yaptığı tahribatı anlatsak sayfa yetmez. Ama sorarsan memlekete demokrasi getirdiler. O yüzden hocam önce şu millete doğru dürüst geriye gitmeden cumhuriyet tarihini bir öğretilirse veyahut öğretirseniz büyük bir yanlışlıktan dönülür. Amerikan kültürü ve yiyecek içecek giyecek, teknolojisi ile büyüyen bir nesle bu anlattıklarınız sivrisinek vızıltısı gelir. hayırlı cumalar
 • Cemal Esen Cemal Esen 5 ay önce
  Bırakalım Bizans ve Anadolu medeniyetlerini çalışacak üniversiteleri, kurumları bakalım geçen gün atanan Cumhurbaşkanlığı Kültür Kurulunda kimler var: Orhan Gökçebay ve Hülya Koçyiğit (Soydan)! Öte yandan biz mütedeyyin insanlar, Kemalist diktatörlük mazlumları, 28 Şubat mağdurları yıllar ve yıllar boyu darbe destekçisi, Müslüman düşmanı Aydın Doğan'dan çok çektik. Tam kurtulduk derken bir de ne görelim, Aydın Doğan iktidara ortak olmuş! 9 Ekim tarihli Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Aydın Doğan'ın damadı Mehmet Ali Yalçındağ Politika Kurulu üyeliğine atanmış, bizi yönetecek politikaları belirleyen ekipten biri olmuş... Tuhaf olan şu ki ne yandaş medyada ne de muhalif olanda bu konuyla ilgili hiç yorum yok.Yazıklar olsun!
 • Ahmet ÖzAhmet Öz5 ay önce
  Açılan onca imam hatibimiz,ilahiyat fakültelerimiz ne güne duruyordu?Diyanetimiz de keza.Gerçekte ilim üzerine bina edilmesi gereken bu yerlerimiz, maalesef, iktidar siyaseti ekseninde zaman kaybetmiş.Hamasi ve milliyetçi söylemler,işin hakikati karşısında bize ne fayda verdi?Ülkede sosyo ekonomik kriz kendini göstermeye başlayınca,bu güzide kurum mensuplarımız,maaşlarının ne kadar zam artışına uğrayacağının hesabını yapıyor.
 • ramazanramazan5 ay önce
  Türkiyenin toplam dış borç stoku 457 milyar Dolar Özel sektörün dış borcu 317 milyar Dolar kalan 140 milyar Dolar da kamu kesiminin borcu Bu tuhaf önlemlerle ekonomi düzelmez ayrıca elimizdede para kalmadı Merkez Bankası rezervleri iyice azaldı bu iş yönetilemiyor hatta daha kötüye gidiyor bu işleri dış güçlere bağlamayı bırakmak lazım sorun bizde kabul etmediğimiz hastalık bizim hastalığımız bu böyle devam ederse çok daha kötü sonuçları olacak sonuçta dış güçler yapıyor diyoruz ama parayı yine dış güçlerden isteyecez adamlara olan borcu kim ödeyecek bizim yerimize başkası ödemeyecek bizi borçlandırdılar borca esir ettiler şimdide herşey isterler yanlış ekonomi politikası sonucu ama kimse sorumluluk almıyor.
 • sabitsabit5 ay önce
  Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun (HSK), firari Ergenekon savcısı Zekeriya Öz’ün FETÖ üyesi olmadığına ve hatta FETÖ ile irtibatının bulunmadığına dair 25.4.2018 tarihli bir resmi yazısı ortaya çıkmış...fetöden dolayı içeri giren binlerce insan yok mu?Önce ordu, yanında hukuk ve adalet sistemi, sonra eğitim en son olarakda ekonomi....ne hale geldi? Ne kaldı geriye?
 • MuhammedMuhammed5 ay önce
  Siz önce nolacak bu müslümanların hali? diye müslüman anların derdiyle dertkenin saltanat değil belki lakin İslam'ı birleştirecek hilafet tarzı bir kurum oluşturulabilir mi bu yeniden Dirilişr vesile olur mu bunu düşünün bırajıbda bu yazdıklarınızı Ortodokslar düşünsün
 • cahilcahil5 ay önce
  Tarihin size yüklediği sorumluluğu CHP yapsa bunlar bizi hristiyan yapacak dersiniz ama siz yapınca adalet dağıtıyoruz olur
 • Şımarıklık had safhada!Şımarıklık had safhada!5 ay önce
  1/ Belediye başkanlarının etrafındaki 'koruma' adı verilen it sürüleri dağıtılacak; bunların toplamda sayısı, ülkenin tüm korucu sayısını misli misline geçti! Dayak yiyecek adam başkan olmasın, gitsin başka meşgale bulsun kendine! 2/ Belediyelerde 'mercedes' marka araba kalmayacak, başkan yürüyerek mi gider gelir işine, koşarak mı bizi ilgilendirmez, ne yaparsa yapsın! (Daha çok var söyleyecek de, bi dahaki sefere..)
 • Ömer ÖMERİ Ömer ÖMERİ 5 ay önce
  Üstadım, Öncelikle bilgilendirmeniz ve bu konudaki hassasiyetiniz için teşekkür ederim. Bir ilave ve düzeltme yapmak istiyorum. IMF e 1947 yılında üye olmadık. 1944 yılında kuruldu. Biz de kurucu üyelerdeniz. Selam ve dua ile
 • Rum; RomaRum; Roma5 ay önce
  “Bizantolojz,.. Anadolu’daki Hristiyanlık “kültür” mirasının ihyası ile sınırlı"Rum'un Roma demek oldugunuda pek bilmeyiz. Ukrayana kilisesi, israil/ingliz/abd'nin Putin-Almanya'ya karsi bir hamlesi degil mi?
 • Serkan aydinSerkan aydin5 ay önce
  Hocam daha Bilmedigimiz o kadar vahim seyler varki..mesela gerçek incil nerede yani hz.isaya verilen original incil nerede, ne oldu ,yani tahrif olmamis hak incilden bahsediyorum..bizde incil diye bilinen gunumuz hiristiyanlarinin tabi oldugu inandigi incil aslinda isim olarak bile incil degildir yani batıda incil olarak adlandirilmaz gospel diye adlandirilir ve tevrat ile birlestirilip eski ahit kitabi mukeddes olarak adlandirilir..kisaca isimleri gospeldir ve içeriği muhteviyati benzerligi terminolojisi bizdeki hadis kitaplarina es degerdir yani bizim hadis kitaplarinin benzeridir ..havarilerin kendi yazdiklari isa peygamberin hayatini anlattiklari gozlemlerini betimledikleri kayit tuttuklari kitaplardir..bizde bu kitaplar kavram isim karmasasi yuzunden kuranda gecen incilin tahrif olmus hali olarak kabul görmüştür..halbuki gerçek incilin tek bir orneginin yada tek nushasinin suan hatta cok uzun asirlar oncesinden beri ornegi olmadigi gbi tahrif olmuş incilinde birtek ornegi yoktur yani ortada birakin gercek incili,orijinaliniin tahrif bozulmus deistirilmis olan ornegide yoktur..pavlus denen adam bu paganist mitolojik hristiyanligi antakyada kurmustur ve hz isa ya ithaf ettigi iftira atarak kendi uydurduğu hayatini hikayesini hatta cok bilinen kiliselerdeki o simasini yuz tasvirini aldigi esinlendigi kisi ise ,tyanali yani antakyali apollonius denen donemin cok bilinen tarihi kayitlardada ismi gecen sifacisi tabibi akil adami felsefecisi olan tamamen ezoterik ogretilerevakif olan onemli sahsiyetidir..dinler tarihinde iseinsanlik adem ile medeni ilim irfan la haşır olmus baslamis okuma yazma bilenmedeniyet cercevesinde anlatılır her inananda buna inanmak zorundadir.ama bundan ilim ve akedemik boyutta bahsediceksek somutlastirmali orneklendirmeli ve delillerini bulmak zorundayiz..fakat suanki tarihi kayitlarda arkolojik buluntularda buna dair bir emare iz kayit bulunamadi tam tersine insanlarin ilker bir durumdan peyderpey medeniyete kavustuklarini görüyoruz bunun kanitlari her yerde..evet magarada yasayanavcilik toplayicilik ile ugrasan tasi yontan daha tarima gecememis toplumlara dair buluntular fazlasiyla var..anadoluda 8.bin yil once çatalhöyük buluntularina yada 12.bin yil once ye ait yeni gobeklitepe bile buna en güzel ornek..bunlari nereye koyucaz peki??bilim ispat ister ispati olmayan şeyleri havas adi altinda ilim bilim adi altinda anlatamayiz..bu sadece inanc olur..bilim 2 kere 2 nin 4 ettigine inaniyorum demez direk 4 dert bunuda ispatlar..

Günün Özeti