Önce!

23 Ağustos 2019 Cuma

Kural şu: “Def’i mazarrat celb-i menafiden evladır.” Yani bir zararın giderilmesi, fayda temininden önce gelir. Bunu bir örnekle açıklamak gerekirse, dibi delik kovaya su dolduramazsınız. Buna biz fıkıhta “Evveliyat fıkhı” diyoruz. Abdestiniz batılsa, namazınızın eksiksiz olması namaz kıldığınız anlamına gelmez. Şöyle bir örnek de verebiliriz, hem estetik, hem de hayati risk taşıyan bir hasta için öncelik estetik değil, hayati risk olan konuya verilmelidir.

Bir haramdan vazgeçmek, daha çok ibadet etmekten önce gelir. Mesela öyle haramlar vardır ki, namazınızı, orucunuzu, haccınızı, zekatınızın makbul olmasına mani olur. 

Önce istikamet, sonra eylem..

Şimdi bizim AK Partililere bakıyorum, bir kıpırdanma, bir hareketlilik var, ama! Aması var işte. “Def-i mazarrat” kuralına uymadan, “iyi bir şeyler yapmak” için kolları sıvıyorlar. Bakın abdest alıp, üstümüzdeki ve içimizdeki “Necaset” ve “Hades”den arınmadan aldığınız o abdestle kıldığınız namaz kabul olmaz! “Vay o zaman kılanların haline ki!” denilen ikaza muhatap olursunuz.

Bu yazı aynı zamanda, şu günlerde Hac yolculuğundan dönen kardeşlerime.. Siyesetçi, bürokrat, işadamı, STK temsilcisi.. fark etmez hepsine. İnşallah bağışlanmış olarak dönersiniz. Ama önce abdestinizden emin olun.. Kendi emek ve gayretinizin karşılığı olan, geçiminizi sağlayacak az bir şeyin dışında helal olmayan, haksız şekilde edindiğiniz ne varsa mal, para, makam, onları arkanızda bırakmadan giderseniz, bu kamburla gittiğiniz gibi geri dönersiniz. Eğer bunu yapacak vaktiniz yoksa, o zaman gidin ve “Allah’ın evi”nde söz verin. Tevbe-i nasuha ile tevbe edin, geri döndüğünüzde de ilk işiniz haram ve haksız ne varsa üzerinizde onlardan kurtulmak olsun. Orada “Lebbeyk lebbeyk” diye gözyaşları içinde ettiğiniz duaların karşılık bulmasını istiyorsanız, önce bunun sizin hayatınızda bir karşılığı olması gerek. Yoksa Allah’ı kandıramazsınız. Çaldıklarınızın, haksız bir şekilde elde ettiklerinizin bir kısmı ile “hayır” yapıyormuş gibi yaparak sadece kendinizi kandırırsınız. Ne Allah’ı ne de insanları kandıramazsınız. “Kem alat ile kemalat olmaz”. Helale haram katarsanız, sonuçta ortada ne varsa o da haram olur. Temiz suya katılan rakı temiz suyu da murdar eder.

Ey hacı adayları, orada ömrünüzün muhasebesini yapın bakalım, Yetim malı hükmündeki kamu malından haram lokma yediniz mi! Ve eğer evinizin temeline gömdüğünüz yontulmuş taş, komşunuzun bahçesinden izinsiz alınmışsa, evinizin temelindeki o taşı söküp konuşunuza iade edecek misiniz!

Aslında bu “nefs muhasebesi”ni sadece hacca gidenler değil, hepimiz yapmalıyız. Hesaba çekilmeden kendi nefsimizi hesaba çekmeliyiz. Kamusal sorumluluk üstlenenler hiç affedilmeyecek olan “kul hakkı” konusunu daha çok düşünmelidirler.

Kamuda çalışanlar, her zaman özelde çalışandan daha az kazanmaya razı olacaklardır. Enam 152’de “Yetim malı”na yaklaşırken onları korumak için ve onların lehine bir tutum içinde olmamız emredilir. Hz. Ömer de Eflatun da kamuda iş yapanlar için aynı uyarıda bulunur. Kamuda çalışıp da aynı kariyerde olup, biri diğerinden çok daha fazla kazanıyor ve bu konuda liyakat ve ehliyet gözetilmiyorsa neler olduğunu ya da olabileceğini anlamak istiyorlarsa çok şey bilmeye gerek yok, biraz din, biraz tarih yeter! Bunun bugüne kadar aksini isbat eden olmamıştır. O zaman herkes bu konuya dikkat etmeli. Kamudakiler, Hz. Ömer örneğinde olduğu gibi hesap soranlara hesap verebilmeli. Yoksa bu iş devlete, dolayısı ile yöneten ve yönetilen halka zarar verir. Fitne ve ifsada kapı aralar.

Bu konuda bizin “Neo Osmanlıcılar”ın Lale devri, Tanzimat ve İttihat Terakki kafalı taklitçilerinin dinin önüne, adeta dinin yerine ikame edilmeye çalışılan “muharref bir gelenek ve tarih yorumu”nu koyarak, nev-i şahsına münhasır bir “Neo İslamcılık” tuzağına kimsenin düşmemesi gerek. Kur’an-ı Kerim’deki “Ataların dini” ve “Din büyüklerinin İlah ve Rab edinilmesi” konusundaki uyarılar hep aklımızda olmalı.

Tekrar AK Parti’ye dönecek olursak, evet, Bakanlıklarda da değişiklik olacak Bürokraside de. Ama yetmez, müşavirler, teşkilat, dost çevreler, media, halkla ilişkiler aklı hepsi değişmeli. Bu benim talebim değil sadece, sessiz yığınların sesine kulak verirseniz duyarsınız. Birileri belki ekonomideki göreceli iyileşme ve bazı konuların yoluna girmesi dolayısı ile bu konuyu erteleme eğilimi içinde olsa da, bu konuda  güçlü bir talep olduğu ortada. Bundan sonraki değişim için kadrolardaki yenilenmenin sembolik bir anlamı olacak. Toplumdaki beklenti bu yönde. Muzır, müfsid olan  ne varsa kapı dışarı edilmeli. Önce şu “hasta”ları karantinaya alalım, mikrobun kaynağını kurutalım, sonra sıra ötekilere gelsin. En şer’li mahluk, Şeytan, ins ve cin’in Şeytanlaşmış versiyonlarıdır. “Euzu billahi mineşşeytanirraciym” demeden başladığınız hiçbir iş sonuçta sizi Allah’ın rızasına ulaştırmayacak. Aksine Allah işlerinizi sarp dağlara sardıracak! “Taşlanmış Şeytan” uyarısı, aynı zamanda “Şeytan taşlama” emridir. Bu sadece Mekke’de değil, her yerde, her zaman Müslümana verilen bir görevdir. Mekke-i Mükerreme’de bunu aklımızda tuttuğumuzu gösteriyoruz. Ve Şeytan’ın şerri’ne karşı Allah’a sığınacağız. Allah’ın rızasını gözeteceğiz. Şeytandan ve onun işbirlikçilerinden, gücünden, hilelerinden korkmayacağız.

“Eski hal muhal, ya yeni hal ya izmihlal” diyordu Mevlana değil mi?

Tabandaki insanlar Erdoğan’dan ve partilerinden vazgeçmek istemiyor. Ama bazı olan şeylere de bir anlam veremiyorlar. Evet evet, “Biz kendimizi değiştirmez isek, Allah bizim hakkımızdaki hükmünü değiştirmeyecek”.

Birkaç hafta önce Kurbandı. Hani (Hz.)“İsmail” olacaktık, (Hz.)Hacer olacaktık, (Hz.)İbrahim olacaktık. Kâbe’nin etrafında dönerken, Safa ile Merve arasında koşarken, Arafat’ta toplanırken, Şeytan taşlarken hep bu örnek kişileri kendi nefsimizde yaşadığımızı göstermek için orada değil mi idik.

Burada Şeytanın ve insin Şeytanlarının işbirlikçisi, onun yol arkadaşı, ortağı, kankası iseniz, dönüşte tekrar onlarla beraber olacaksanız, Haccınız turistik bir seyahatten başka bir anlam taşımaz. Hatta günahlarınızı kat kat artırarak dönersiniz.

Tevbe edin Allah affeder, ama gerçekten tevbe ederseniz. Dua edin Allah kabul eder! Ayet öyle demiyor mu “Dualarınız olmasaydı ne işe yarardınız ki!” Resulullah, “Kabul olmayan duadan Allah’a sığınırım” der. Ama Allah (cc) cahillerin ve zalimlerin dualarını kabul etmez, onlara hidayet de vermez. Bu çerçevede duası kabul edilecek insan sayısı ne kadar kim söyleyebilir! Benden hatırlatması. Önümüzde Muharrem var. Aşure var! Şu günlerde bu uyarıyı yapmak istedim. Selâm ve dua ile..

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Mehmet G.Mehmet G.22 gün önce
  Açık, net ve ağır bir uyarı olmuş. Keşke bu ölçüde uyarılar bu günlere kalmadan yapılabilseydi. Evet, ikaz ediyordunuz ama çok ince. Umarım, ümmete kötü bir miras bırakılmadan, gerekli olan değişimler sağlanır. Selam ve dua ile.
 • emrullah akbulatemrullah akbulat22 gün önce
  İnançlı kesim siyasi birikim yapamıyor. Ak Parti önemli bir çıkıştı. Erbakan Hocamızla başlayıp Erdoğanla devam edecek bir süreçti. Ülkenin çehresi değişti. Devlet ve belediyeler unutulmayacak hizmetler yaptılar. Ancak, İbni Halidun un dediği gibi en olgun en verimli anında iki önemli büyükşehir kaybedildi. Ders alınıyor mu bilinmiyor, zaman içerisinde belli olacak. Başarısıalıkta payları olan Bürokratlar, Müdürler, amirler, başkanlar koltuklara yapışmış durumda. Yeniden genç, dinamik kadrolarla seçimlere girilmezse sonu karanlık. Hayırlısı.
 • Halil karagündüzHalil karagündüz22 gün önce
  Bu söz Hz Mevlana'ya değil Hz Bediüzzaman a aittir
 • adem kıral adem kıral 22 gün önce
  tavsiyeci isimli yorumcumuhterem tavsiyeni kendine saklada cehennemine odunun bol olsun neymişrte nin işi zormus da o masummusdasen ne diyorsun ya gözünü acacbüyük orta doğu projesinehizmet ediyorsağ tarafında bahçeli sol tarafında perinçek bu ikilinin hiç hayır soluksoludugunu gördünmüülkemiz yok oluncada görmeyeceksinkör sağır olmuşsunsahihani ayasofyayi atatürkcamiden çevirmiştimadem öyleyse yalanları söyleyenler iktidarda elinden alanmi var hemen khkile niye ayasofya cami yapılmıyorniye talebiniz yokatatürk e haksızlık yaptinizanasına sovdunuz cehenneminizbol ateşli olsun
 • Abuzer Kılınç Abuzer Kılınç 22 gün önce
  Selam aleyküm. Sayın hocam PATATES ve SOĞAN'ı stoklayanlar hangi partiliydi ve kimlerdi. Neden bunlara müdahale edilmedi.Lütfen bunu net olarak öğrenip toplum ile paylaşınız.Adamın birisi ayıdan pençeyi yiyince insalar konuşurken o da diyormuş ki; ayııı, ayı fena bir hayvandır.Benim de kim ne derse desin aklıma SOĞAN ve PATATES geliyor.Çünkü Hurşit Güneş bir tv programında bu seçimi patates soğan belirleyecek demişti. Öyle de oldu.Selam ve dua ile.
 • TYYTYY23 gün önce
  insanlar :instagramfacebook tarikatnetflixile şeytanlaştırılıyor.facebook diyorki, benticari bir örgütüm.tarikat diyor ki,kutsal adamlar var,bunlar doğuştan kutsal, onlara bağlan ki, kutsal olasın, diyor ve 1 milyon uyuşturulmaya müsait kişi topluyor. Bu kişiler ezamanla kıdem veriliyor,avanta para iş bina veriliyor. Kişi bakıyor, Tarikat misss.misss gibi amk. Para bol. Yolsuzluk bol. avanta bol. şeytanlaşıyor.camiden çıkmıyor.islam önemli değil, Kendi kafasından kendine bi din uyduruyor. harmanlıyor, sunuyor, Her tür GİZİL, İKİYÜZ, SAHTE, MANİPÜLASYON, GÖZBOYAMA, AJİTASYON VAR.
 • İsmail AGARİsmail AGAR23 gün önce
  "EY İNSAN OĞLU !Herğün sen kendi kendini sorguya çek,çünkü ölüm ansızın gelir ve ettiklerinin hesabını verirsin"
 • KamilKamil23 gün önce
  دفع المفاسد اولي من جلب المنافع doğrusu budur. ... Mefsedetin kaynağı, putlaştırılan, dini de dünyayı da en iyi ve en doğru bildiğine inanılan,fakat en büyük hatayı da dini,milli ve idari noktalarda yapan, dini inanç birliğimizi bozan, bozanlara yardım eden,herşeyi allak bullak eden,servet,şöhret ve makam düşkünü, bunlar için herşeyini vermeye amade olan, erbakan ında,yazarında bildiği ve dillendirdiği gibi işbirlikci olan rte dır.yazar,dışarda kaybettiğieşyasını, dışarısı karanlık diye içeride arayan şaşkınlara benziyor.Allah cc sevdiklerinin yüzü suyu hürmetine müslüman milletimize, milletimize, milletimizin liderliğine layık bir idare ve idareci nasip eylesin.
 • Önce kendimiz...Önce kendimiz...23 gün önce
  Hazır degişiyorken sayın yazarımız da değişse, diğer mahallinin yazarları gibi bir konuyu anlatırken laiklik ,Atatürk, cağdaşlı vurgulayıp konuyu dolaylı anlatıp ne alakası var dedımız. Yazıların dini konularla pekiştirip diğer mahallinin yazarlarıyla aynı kapıdan çıkmayan. Söyleyeceğini dolaştırmadan pekiştirmeden söyleyen bir yazar dönüşürse, her iki mahalle fen taktir alırsınız. AKP eleştirinizi yapacaksanız. Kafa karıştıtıp ne dıyordan çıkarıp. Yazmanız bizimde dilegimiz
 • DallıDallı23 gün önce
  TÜRKİYENİN ÇEŞİTLİ BÖLGELERİNDE AFETLER DEVAM EDİYOR.ORTA SAKARYA VADİSİNDE DOLU AFETİ OLDU.BEKLERDİK Kİ SADECE HASAR TESPİTİNE GELEN YEREL GÖREVLİLERİN DIŞINDA BÖLGEDEKİ SİYASİLERİN SEÇİLMİŞ VEKİLERİ DE GEÇMİŞ OLSUNA GELMELİYDİ.ALLAHTAN GELENE RAZIYIZ AMA SEÇİM BİTELİ NEREDELER.BU GÖSTERİYOR Kİ ESKİ TAS ESKİ HAMAM.REİS NAPSIN TÜM TÜRKİYE PROBLEMLERİNDE.BİRDE DEVLET İÇİNDE ESKİ YAPIYI KORUMAYA ÇALIŞAN HANTALLIKLAR.UYARILAR YERİNDE.SAYIN DİLİPAK A TEŞEKKÜRLER.
 • Feyzi ÖzmenFeyzi Özmen23 gün önce
  Hocamın dediklerini umarım yetkililer dikkate alır. Yoksa gidişat iyi değil. Ehliyetli ve liyakat sahibi kişilerlerin iş başında olamaları temmenimizdir. Selam ve dua ile
 • RaşitRaşit23 gün önce
  İstanbul sözleşmesi tamamen kaldırılıp adil bir düzenleme yapılmadan aile ici cinnet şiddet psikolojik travmalar Bitmeyecektir BUNUN sorumlusu AK PARTIDIRBen bitecegime sen bit gibi bir anlayışı tetikliyor feminist yasaları ve zina yasalarını bu ULKEYE bela et sonrada cık bir ben davalara müdahil olacam de cambazlık bu olsa gerek.
 • Tata TongaTata Tonga23 gün önce
  Ayasofya soytarıları kimlerdi? Atatürk e saldırıyorlardı. Şimdi camiye çevrilmesi Bir Khk ya bakar... şimdi bunların hiç sesleri çıkmıyor... yazar da merak ediyor mu? Kim bu soytarılar?
 • TAVSİYECİTAVSİYECİ23 gün önce
  Bakın; bazı şeyleri bilmemiz gerekiyor: On sene, yirmi sene öncenin şartlarıyla şimdiki şartlar arasında dağlar kadar fark var. Gerçekten Tayyip Erdoğan'ı da aşan şeyler ortaya çıkmaya başladı. Bitmek bilmeyen ekonomik kriz, Fetö ve Pkk ile yapılan mücadele ve Suriye'liler sorunu hem kendisini hemde Akp'yi gerçekten çok yıprattı. Üstüne üstlük birde son seçimlerdeki yaşanan hezimet işleri iyice çığırından çıkardı. İşin kötü yanı, kısa vadede bir çözüm yoluda görünmüyor. Bundan dolayı Tayyip Erdoğan ve ekibinden gücünün yetmeyeceği şeyleri istemeyin. Araba kullanan birinden uçak veya helikopter kullanmasını bekleyebilirmisiniz? Duvarcı ustasından Süleymaniye ya da Selimiye gibi bir camiyapmasını nasıl isteyebilirsiniz? Halı sahada top koşturan birini Barselona ya da Real Madrid'in onbirine koyabilirmisiniz? Allah(c.c) yardımcımız olsun, gerçekten işimiz çok zor. Bol bol dua etmeliyiz. Meselâ şöyle diyebiliriz: "Allah'ım; ne verirsen hayırlısını ver, Sen hakkımızda hayırlısını eyle. Rahmetini bereketini ve merhâmetini üzerimizden eksik etme."(Amin).
 • İLBEYHANİLBEYHAN23 gün önce
  ABD URFAYANEDENGELDİ ..... ARZIMEVUDİÇİNGELDİ ...BÜYÜKİSRAİL İÇİN .....FIRATTANDİCLEYE......ABDPİÇTİR ,PİÇTENFAYDAGELİRMİ...... AĞZINIZIAÇINCA YERLİVEMİLLİDİYORLAR ....ABD; YERLİ VEMİLLİMİ ......DOSTUNUZO. ÇOCUĞUTRUMPMI ....ŞEYTANINARKABACAĞI....
 • ademkiral ademkiral 23 gün önce
  fani isimli yorumcuyabenimamoglunacalistimelinde islam ölçer mi var yüceallahım asevgili peygamberimekoşulsuz inandımtabi ki zamanzamangünahlar işliyorumfakatgünahdiyorum haram diyorum senin gibiçıkarım agöre islam anlayışınasahip değilim kimbeyt ül mala el uzatırsa karşıçıkarım kimseye aklımı kiraya vermedimbiatim allaha vepeygamberimedirsizin gibi kullara değildirnokta
 • ademkiral ademkiral 23 gün önce
  fani isimli yorumcuyabenimamoglunacalistimelinde islam ölçer mi var yüceallahım asevgili peygamberimekoşulsuz inandımtabi ki zamanzamangünahlar işliyorumfakatgünahdiyorum haram diyorum senin gibiçıkarım agöre islam anlayışınasahip değilim kimbeyt ül mala el uzatırsa karşıçıkarım kimseye aklımı kiraya vermedimbiatim allaha vepeygamberimedirsizin gibi kullara değildirnokta
 • adem kıral adem kıral 23 gün önce
  nadir hatipogullarirumuzlu yorumcumuhterem iyi niyetli demeyimyaakepeden geçiniyorsunyada .. herkesharam yiyorhiç olmazsa iyi değil yabizimki yesinmidiyorsunveya bal tutan yalıyoriyi değilyabizimkibari yalasinmidiyorsundoğrusu nedir iyi oku dinim derki kim adaletlikim hıyanet etmiyorkimemanete sahip çıkıyor derkara karıncayı gece gören varunutmuşsunbenim peygamberimderki kızım fatıma da yapsadiyensevgili peygamberime ihanet ettinizisini dogru yapan gavursaben isini haince yapan muslumana tercih ederimayrica yaziyimda incele o toz kondurmadiginizreisiniz varya her şeyi görenher şeyiemir olanuzun o da buişlerin içindesaltanata bogulmuslar artik hic bir seyigormezler 1100 odalisarayin bir kosesinde bahcelidiger kosesinde perincek varbuyuk ortadoguprojesinikurmakla mesgullerseninapsinlar suriyelilerniye getirildisaniyorsun bakbayram ziyaretinegidip geliyorlar varmi sorunyok ileride hepimizin cocuklarinibogazliyacaklar sende muhacir diyekendinizi kandirincocuklarinizave torunlariniza ihanet etmeyibirakinda ozelestiri yapinbugun devleti yonetenlerherseyimizialdilarileride somurulenafrikaulkeleri gibi olacagizonlardaboyle yapilmistiinadina uzun adam demeyi birakinhepimizinlaneti boynunuza olacak nokta
 • Hssan aliHssan ali23 gün önce
  Şeytan taşlamak için Mekkeye gitmeye gerek yok.Devleti milleti soyup soğana çevirenleri taşlasak yetmezmi ?Sayın hocam.Birde hangibirini taşlayacağızki abi herkes şeytan olmuş.
 • Güneydoğu Güneydoğu 23 gün önce
  Hani imamoğlu 1700 makam aracını otoparka çekeçekti haninerde
 • Malkoç Malkoç 23 gün önce
  21ARALIK2014.... YENİŞAFAKGAZETESİ..... FETVAİŞLERİNDENSORUMLU H. KARAMANHOCA EFENDİNİN!!..., YOLSUZLUK HIRSIZLIK DEĞİLDİR başlıklıyazısı...Şu halde yolsuzluk da ayıp, günah ve suç olduğu halde tarifi ve hükmü bakımından hırsızlık değildir, hukuki sonuçları ve cezası FARKLIDIR.EY BREALLAHDAN KORKMAZ ADAM!!, SONUÇTAHAKSIZ İKTİSAP,HAKSIZKAZANÇVARMIYOKMU.... tüyü bitmedikyetimin hakkı,devlet malı, beytül mal BİRİLERİNİN CEBİNEGİRİYORMU , GİRİYORMU..... YOLSUZLUK HIRSIZLIKTAN, DAHA DAAĞIRHIRSIZLIKDEĞİLMİ???İÇİNDESİYASİLER, BÜROKRATLAR,BELEDİYECİLER, FETVACILAR,MİLLETİN ...... NA KOYANİŞ ADAMLARI, TARİKATLAR, CEMAATLER, FETOŞLA Rolmadanyolsuzluk , hırsızlıkolurmu..... YARINBUFETVANINHESABINIHEP. BERABERVERİRSİNİZ..... ULUDİVANDA..... TANIDIK HAKİM , SAVCI DA YOK ORDA..... YARADANIN ZERREMİSKALŞAŞMAZADALETİ..... göreceğizyakınzamanda.... "BİR GÜNHERKESTOPRAKSAHİBİOLACAK"2×3 metre kare de olsa...
 • nadim hatipoğulları nadim hatipoğulları 23 gün önce
  VE HERKESİN SİYASİ GÖRÜŞÜNE SAYGI DUYARIM AMA VARMI ŞU AN REİSDEN DAHA İYİ YÖNETECEK VARSA GÖSTERİN SİYASETEN ELİNE SU DÖKECEK HEP BERABER DESTEKLEYELİM OLANI YIKMAK İÇİN ÇALIŞMAK EN BÜYÜK TEHLİKEDİR OLANI DAHA İYİYE TAŞIMAK DAHA İYİYE YÖNLENDİRMEK BİZİM GÖREVİMİZ OLMALI MÜSLÜMAN TÜRKÜN GÖREVİ YIKMAK DEĞİL YAPMAKTIR.HER SÖLENENE İNANMAYIN ARAŞTIRIN SONRA KONUŞULMALI DİLİ OLAN KONUŞUYOR.
 • FaniFani23 gün önce
  Hocam aklınızda akp den Tayyip ten başka bir lider veya parti varsa yazın bilelim böyle yazarak alalen kotuleyerek ve size yorum yazan trollerle beraber müminlerin aklını karıştırmayın sizin ve gazetenizin son secimde baya etkisi oldu akp nin kaybetmesi uyaracagim diyerekten İslam düşmanı kişilerin ekmeğine bal kaymak oluyorsunuz inşallah bilerek yapmiyorsunuzdur
 • YorumYorum23 gün önce
  Bir şarkı varya.Ne sen Leylasin nede ben Mecnun.Bundan sonra düzelmez.Yukarda ses duyulmaz göz puslu görür ve kulak duymaz.Aslında bir uğultu gelir kulağa ama net değildir.İşte o uğultu sensin dilipak.İstedigin kadar bağır sesin yukarı gidene kadar uğultuya dönüşüyor.
 • Hüseyin karadeniz Hüseyin karadeniz 23 gün önce
  DİLİPAK ÜSTAD HAKK'I, HAKİKATİ bu kadar açık, çıplaklığıyla ifade eden 2.bir yazar, çizer, gazeteci, ilim irfan insanı velhasıl kişi yok.Hocam size müteşekkiriz, ALLAH razı olsun. Hürmetlerimi arz ederim. HÜSEYİN KARADENİZ /DENİZLİ
 • Osman YıldırımOsman Yıldırım23 gün önce
  Sayın dilipak bu şikayetçi olduğunuz hususlara düçar olmsmızda zat ı alinizin de katkısı azımsanmayacak derecededir. Zira tüm bu hususlar, kutsallaştırılmış bir liderden kaynaklanmaktadır. Hani 1100 odalı sarayın bu ülkeye büyük zararlar vereceği söylendiğinde zat ı aliniz bu 1100 idalı saray Halifeyi ruyi zemine az bile , islam ülkeleri liderlerinin her birine bir oda verilecek ve kutsallaşan lider islam alemini buradan idare edecek mealine gelecek beyanlarınız var. Ancak gelinen noktada bu sarayın bir köşesinde Bahçeli diğer köşesi de Perinçek ortasındada Halife i Ruyi zemin dediğiniz Reisiniz oturmakta ve ülkenin ve islam aleminin de geldiği nokta ortada. Yani bugünki mazzarrat dediğiniz hususların baş mucidi kutsallaştırdığınız kişidir. Söylediklerimizin makes bulabilmesi için bir defa bunu kabul etmeniz ve fanilerin kutsallaştırılmasının yanlış olduğunu kabul etmeniz gerekmektedir. Aksi durumda ne söylerseniz söyleyiniz boşuna çaba sarfetmiş olursunuz. Yani kısacası bu AKP camiasının devlet saltanatının vermiş olduğu bu gurur ve kibirden vazgeçip gerçekleri görmesi ve kutsal lider anlayışından kurtulmadı gerekmektedir.
 • Erkan1453Erkan145323 gün önce
  Yorum yazan arkadaşlar yazar hocam da dahil hiç kimse işine bir başkasının fitne çıkarmak adına karışmasını istemez TC halkının bir yöneticisi var ALLAH yolunu açık etsin ALLAH adin yapsın ALLAH adına işlesin inşallah yorumlar bakıyorsun hocam bir kaç konu işlemis hac,hak ,hakikat ,durustluk adina kul hakki adina bunlar cok mühüm bunlari yapan uygulayan kull olmayi nasip ettsin ben birkamu çalışanı emeklisiyim su uyariyi kismen hocam yapmis fakat bu kamuda hakkini layikiylar vermesen sorun çok büyük 85 milyon kişiyi bulup helalleşmek lazim mesayi başlam bitiş çay molası vs vs bu uyarıyı çok yaptık ama calistigim yerde anlayan dinleyene kismen vardi kul hakkı çok büyük bir hakktir
 • AfyonAfyon23 gün önce
  Sayın yazar ekonomi dibe çökmüş. Hırsızlık yalan talan rüşvet adam kayırma almış başını gitmiş. Hiçbir vasfı olmayan sadece ve sadece akpli dayısı olanlar biryerlere atanıyor. Liyakat bilgi birikim sıfır. Senin canın yanmış serzenişte bulunacan derdini anlatacan yok olmaz ozaman sen ya fetöcüsün yada terörist böyle bir algı olabilirmi yav akp beşer bir parti değilmi niye eleştirmiyoruz. Yoksa hakkında ayetmi var eleştirilemez diye. Hem nedir bu akpnin memur düşmanlığı bakan hanım hiç takmıyor bu memurlar ev geçindirmiyormu ailesi yokmu taşın kökünümü yiyorlar. Tüik tarafından açıklanan yalan enflasyonu bile teklif etmeyen bir bakan olabilirmi. Bu yapılanların akpye yol su elektrik olarak geri döneceğinidemi hesaplamıyorlar artık bu tiyatronun son bulması lazım. Akp temizliğe önce kendi içinden başlasın. Gerçek enflasyon oranında memura değer verilsin zira artık feryatlar arşa ulaştı bileseniz
 • HamiyetHamiyet23 gün önce
  Bilenle bilmeyen,liyakat ve ehliyet sahibi olanla olmayan hepsi birbirine karıştı sonuç ortada sınavlara mülakatlara guven yok
 • nadim hatipoğulları nadim hatipoğulları 23 gün önce
  ŞU AN İKTİDAR OLDUĞU İÇİN MENFAAT SAHİBİ İNSANLAR İSTER İSTEMEZ ORADA PİSLİK SNEĞİ GİBİ BULUNACAK AMA İNANIN AKPARTİNİN İÇİNDE 100 KİŞİDEN 80/85 İYİ İNSANLAR BU YÜZDE 10/15 BOZUK KESİM HER HALÜKARDA OLACAK BAKINIZ İNANDINIZ 1750 MAKAM ARACINI İMAMOĞLU YENİ KAPIYA DİZECEKTİ BU ULU ORTA YALANLARA İNANDINIZ GÜNLERCE YAZI YAZDINIZ SEÇİMLERDEN SONRA BU YALACILARIN YALANINI YÜZLERİNE VURACAK TEK BİR KELİME YAZDINIZMI HANİ NEREDE 1750 MAKAM ARACI İSTESENDE İSTEMESENDE İSRAF HER DÖNEMDE HER BEL VAR SADECE AK PARTİLİ BEL YAZDINIZ YOKNU BAŞKALARINDA TAMAM ALLAHCC HARAM YİYENİ HARAMLA BESLENENİ YASAKLIYOR MÜSLÜMANIM DİYEN İSLAMIM DİYEN HARAM YİYEMEZ YALAN SÖYLEYEMEZ AMA HER KESİN SÖYLEDİĞİ YALANADA İNANMAZ MALESEF FASIK İNSANLARIN YALANCILARI YALANINA BU MİLLETİ SOL DEĞİL BİZİM KESİMDEKİ İNSANLAR İNANDIRDI BİALER AK PARTİHYE AK SÜTTEN ÇIKMIŞ AK KAŞIK DEMİYORUZ ELBETTEKİ HATALI OLANLAR YOKMUVAR GÜNAH İŞLEYENLER YOKMU VAR AMA İNANIN BUNLAR AZINLIKTA SON ZAMANLARDA MÜNAFIKLIK YAPARAK O PARTİYE KATILANLAR BUNLARI TEMİZLEMEK KOLAY AZICIK DİKKAT EDİLİRSE DÜZELTİLİR REİS BU İŞLERİ İNŞAALLAH BAŞARACAK KAPASİTEDE BİRİKİMİ OLAN BİR LİDER ALLAHCC YAR VE YARDIMCISI OLSUN AMİN.
 • yalbalyalbal23 gün önce
  Aynı insanlardan değişmelerini beklemek abesle iştigal etmektir.İlk önce baştakilerin yanlışlarından bu hale düştüğümüzü bilmemiz lazım.Müslümanlık adına her türlü rezillikler yapılmakta ve yönetenlerde buna göz yummaktadırlar..Sadece eleştiri.. düzelen bir şey yok..İnsanların vicdanlarına bırakmayacaksın..Devlet kuralını koyacak herkes ona uyacak..uymayan cezasını çekecek..Namaz kılıyor,imanlı,hacı,hoca bunlardan zarar gelmez demiyeceksin..
 • BilalBilal23 gün önce
  Bizim yoneticilerin dini para petrol olmuş sayin yazar ne kadar nasihat etseniz boştur. Kac defa hac'a gittiler de donduler daha beter azdilar. Sayin dost Trump bir telefon açiyor tum komşularimiza savaş ilan ettiler. Sadece Suriyeden kac milyon multeci insan evladi dilenci hale dustu. Suc oranlari kac kat artti? Ergenlige giren Suriyeli genç sokakta yari ciplak dolasan Turk kizina taciz etmeden dayanir mi? Halki islamdan koparip batinin kolesi yapmak icin tum tv ler de kadinlari cirilciplak soyacagiz diye papa heykeli altinda imza atan akp bin defa hacca gitse ne olur? İzdivac programlarini kaldirmişlar demek ki artik laikler bile yeter artik cocuklarimiza cok kotu ornekler oluyorlar deyince ancak kaldirdilar. Gorevlerini tamamladilar halki islamdan kopardilar yeni nesli mahvettiler taa ki solcu ateist kemalisler artik yeter kaldirin şu programlari deyince kaldiriyorlar.
 • AHMET RAİF EKİNCİAHMET RAİF EKİNCİ23 gün önce
  Seni taktir ediyorum sayın çok değerli yazarım sen hep doğruları söylersin senin söylediklerin insanlara ve cinlere indirilen ve bizi yoktan var eden bütün varlığın sahibi olan. Hakim, Alim her şeyin ustası olan Rabbimizinanayasasını devletin yöneticilerine anlatıyorsunuz ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN AMİN.
 • Şanlıurfa Şanlıurfa 23 gün önce
  Allah razı olsun hocam senden çok doğru söylüyorsun ak partinin içinde maske takmış münafıkkarvarki bazı muhalif parti seçmaninden lafyeyiyoruz.
 • saygısaygı23 gün önce
  hocam hacca gidenler başta din görevlileri olmak üzere turist ömer misali gidiyorlar ne tövbe eden var ne yalandan dolandan hırsızlıktan ne kamu malını haksız yemekten vaz geçen hatta dikkatimi çekiyor. gidip gelen daha da azıtıyor. bu gün hutbe konusu fazi di. en çok fazile ilişkili olanlar başta din görevlileri ve hacı koca takımı. hafazaallah ellerine fırsat haram helal demeden deveyi semeriyle yutuyorlar , ak partide değil değişim külliyeden başlamalı yoksa durum vahim memleketin geleceğide tehlikede
 • Suat KılıçSuat Kılıç23 gün önce
  Tabandaki insanlar Erdoğan’dan ve partilerinden vazgeçmek istemiyor. Ama bazı olan şeylere de bir anlam veremiyorlar. Evet evet, “Biz kendimizi değiştirmez isek, Allah bizim hakkımızdaki hükmünü değiştirmeyecek”.Kesinlikle evet.
 • NURAN DEVRES NURAN DEVRES 23 gün önce
  Emine Bulut cinayeti. Bugün bir kadın daha boșandığı kocası tarafından öldürüldü. 10 yașındaki kızının gözlerinin önünde bir kafede boğazından 3 kere bıçaklanarak. Nedir bu katil ruhlu erkeklerin vahșeti? Istanbul sözleșmesi son derece yetersizdir. Kadın bir tehlike hissettiği anda kocaya sadece uzaklaștırma cezası verilmesi yetmez. Evinde kelepçeyle kalması, dıșarı çıkmaması lazım ki cinayeti ișleyemesin. Hiçbir șekilde bunların ceza indiriminden yararlanamaması gerekir. Yasalar ve devlet kadınları korumak Zorundadır. Vahșeti, cinayeti kutsayan bir kısım bu halde bile yok aileydi, șuydu buydu diye İstanbul sözleșmesine karșı çıkıyor. Çünkü kadının ezilmesini, dayak yemesini,hatta öldürülmesini normal görüyorlar. Aile Bakanlığı ve kadın dernekleri bu vahși, așağılık katillere asla geçit vermemeli. Bunlar hapse girince bir daha asla günyüzü görmemeli. Zaten iktidar değišecek olsa bu cinayetler asgariye iner. Kocalar karılarına el kaldırmaya kolay kolay cesaret edemez. Ona göre yasalar çıkar. Akparti gerçekten bir İslami parti olsaydı bu cinayetleri önleyecek tedbirleri alırdı. Kadınlara saygıyı daha ilkokulda çocuklarımıza öğretmeliyiz.
 • FeritFerit23 gün önce
  Çok küçük bir şey gibi görünen fakat etkisi çok büyük bir mevzu hatırıma geldi. Umre ya da hac ibadetlerini yaparken ne yenip içildiğine bakılmalı. İster bol yıldızlı ister yıldızsız olsun otellerin yemeklerinde kullanılan etlerin ithal edildiği ülkelerin gayrimüslim ülkeler olması bütün ibadetleri boşa çıkarabilir. Selametle...
 • salihsalih23 gün önce
  cumhuriyet tarihinin bu son 10 yılı kadar harama bürünmüş, kokuşmuş,israfcıikinci bir dönemi olmadı... işin en vahimide,bu hal müslüman eliyle yaşandı veya yaşatıldı.. içlerimiz kan ağlıyor.
 • Mehmet Mehmet 23 gün önce
  Değişse ne olacak.Adaletli ve liyakatli adam kaldı mi ak parti çevresinde.Elbise değiştirmekle deri değişmez.Yeni parti bekliyor millet.Yoksa chp ve iyi gelir
 • aykutaykut23 gün önce
  her gün hayranlıkla okuyorum.müslümanların yüz akısınız.müslümanlardan ümidimi kesmişken sizi tanıdım.iyi müslümanlar da var diyebiliyorumsizin sayenizde.haktan yana duran, Allah tan korkan...lütfen değişme sayın dilipak.ümitlerimi yeşertiyorsun.Allah sizden razı olsun emsallerinizi arttırsın inşallah
 • OzkanOzkan23 gün önce
  Sayin dilipak1 ) hangi ekonomideki iyileşmeden bahsettiniz son cumlelerinizde anlam veremedim2) kilmadiginiz namaz, oruc, zekat vs varsa tövbe eder affedilersiniz, Rahmeti geniş Rabbim affeder kimse bilemez bunu, ama işin içinde kul hakkı varsa siz birilerinin hayatini yikmiş ve o kisi o enkazın altinda kalarak can vermişse işte vay o zaman sizin mahser günü halinize... işte sizinkiler bu işi çok yaptılar be sayın dilipak...
 • İbrahim Saatyapanİbrahim Saatyapan23 gün önce
  Abdurrahman Dilipak Hocam Rabbimiz Ömrüne Bereket Versin İnşaallah ! Ak Parti Bizi Üzüyor Ama Gidecek Başka Yerimiz Yok.2015 Yılından Bu Yana Üniversitede Zulüm Görüyorum Cimer Yök Sorunumuzu Çözmüyor Nereye Müracaat Edeyim Şaşırdım.Sadece Sabrediyoruz.
 • ÖZGÜR BEYİN VE PRANGASIZIM ÖNERİRİMÖZGÜR BEYİN VE PRANGASIZIM ÖNERİRİM23 gün önce
  Umarım Dinlerler,Emperyalizm in piyonu olarak tarikat ve cemaatler Müslümanları paryalaştırmak için beş vakit namaz eşliğinde son sürat sömürmekle meşguller,senin yazıların bir kulaklarından girip öbüründen çıkıyor,faiz ve rantcı sömürücü paryalaştırıcılık utanç kaynağı.
 • sabrisabri23 gün önce
  bir hakem gibi ak parti ile ilgili hükümler veriyorsun kendini doğruluk tekelinin sahibi sanıyorsun ama bizler seni çok fazla iyi görunmeye çalıuşan bir ezik olarak tanımlıyoruz birazda kendin için önce kelimesini kullanmanı tavsiye ediyorum belki ön yargılarınından arınamazsın amam odaiyi bir şeydir.
 • kibarcikkibarcik23 gün önce
  evet 3 cu paragrafüstad tamda dedıgıngıbı AKP nınhallerınıanlatıyor necasetler duruyor nıye geregıyapılmaz anlayan berı gelsınveselam
 • HasanHasan23 gün önce
  Doğru
 • Mehmet ayMehmet ay23 gün önce
  Bu akp iktidarini hicbir din temizliyemez. Bastakiler basta olmak üzere hepsi kamu Mali talanina yetim hakkina batmistir.
 • OA.OA.23 gün önce
  Vealeykümselam. Hayırlı cumalar...
 • Fatih KOCADAYIFatih KOCADAYI23 gün önce
  Rabbim razı olsun çok kıymetli ve değerli hocam. Mükemmel bir yazı kaleme almışsınız. bizlere ve umarım ki devlet büyüklerimize yolların da, yollarımız da ışık olur bu uyarılarınız.
 • YusufYusuf23 gün önce
  Sizin zihniyetiniz hasta, öğretilerinizhurafelerle dolu. Gerçek İslamla hiç bir ilişkisi yok. İslamı ve Allah'ı insanları kandırmak ve sömürmek için kullanıyorsunuz hepsi bu. Muaviye ve yezitin çarpıttığı tepetakla ettiği öğretilerin orjinalıyla hiç bir ilişkisi olmadığını hepiniz biliyorsunuz ama işinize öyle geldiği için kullanıyorsunuz.Kullanma miladınız doldu.artık kimseye inandıramıyorsunuz. inanmış gibi görünenlerin de sahte olduğunu nihayet anladınız
 • sema emine aydınellisema emine aydınelli23 gün önce
  Sayın yazar, Mevlanader ki "Dünle beraber gitti cancağazım ne varsa düne ait, şimdi yeni şeyler söylemek lazım"...
 • Malkoç Malkoç 23 gün önce
  ÇAY-KUR gen. müdürüYUSUFZİYAALİM;çayadengezammı yaptıkdemiş.....!!!!! Birileri habire götürdüğüiçindengebozuluyortabii.... Bu defavatandaşıncebineelatıp, dengeyikurmayolu şartoluyor..... YAKINDAVATANDAŞ SİZLERİNDENGESİNİBİBOZACAK..... SİZ MİMİLLETİN, MİLLETMİ SİZİN bi yerinekoyacakgöreceğiz.... Az kaldı.... Din tüccarı , ahlaksız, şerefsizler...
 • KocasolakKocasolak23 gün önce
  Ömrüne bereket hocam, çocuklarının iyi gününü gör.Hocam tabiki kiişler önemli ama esas olan milletin işini kolaylaştırmak, hakkını hukukunu gözeten işler yapmak. Kentsel dönüşüm için evleri yıkılan insanlar MAĞDU. Tavşantepe sabihs gökçen arası metro, zeytinburnu 58. Bulvarın sahil tarafı, M.kurum un büyük yalı konutu ile TAMAMEN kapandı. Millet nefes alamıyor, deniz rüzgarı kapandı. Milletin şikayetleri yukarı ULAŞMIYOR.
 • Fatih KömürcüoğluFatih Kömürcüoğlu23 gün önce
  Davaya, dine kimse AKP'den daha büyük zarar vermedi. Nasıl mı? Bir cemaate devleti teslim etti şimdi herkes cemaatlerden kaçıyor. Eskiden diğer mahallelilere dindar insanlar iktidara gelse de ülke nasıl idare edilirmiş görseniz diyorduk. Şimdi gördük sizinkileri de diyorlar. Yarın iktidar el değiştirdiğinde bürokraside bir tane içinde Allah korkusu olan çalışan bırakmasalar ne diyeceğiz peki? Liyakate neden önem vermiyorsunuz diyebilecek miyiz?
 • MustafaMustafa23 gün önce
  Abicim ne kadar yazarsan yaz ak partiyi kim yönetiyor ve yönlendiriyor ise apaçık belli. Din düşmanı kripto bir yapı ak partiyi ele geçirmiş, tıpkı ezanı türçkeLEŞtirenler, kur'an okuyanı asanlar gibi müslüman Türk halkının lehine olan ne varsa karşı kanun çıkartıp, en adi milletlerin bile yapmayacağını yapıyor, hemde zevkle. Toplumu dinden uzaklaştırdı ve laik ve seküleştirildi, nikah ile aile kurmak yasak, aile kanunu tam dinsizlik, (ekonomik çökertmeye örnek )asgari ücret 2,020 emekli olursan 1,125 tl, tarlada 0,35 kuruş olan ürün pazarda 8 tl. Asgari ücretlinin çocuğu hastalanınca katkı payı alınıyor, yoldan geçen vergi ödemeyen 18 yaşına kadar devlet korumasında bedava. ocuklar ortaokulu liseyi bitirdi, sabah namazının kaç rekat olduğunu sorunca bilmiyor. 6284 ve İstanbul sözleşmesi gibi garabetler, lgbt lerin sürekli reklam edilmesi. say say bitmiyor. Bürokrat kesimi sürekli cebini dolduruyor, rant peşinde. hiç bir bakanlık (içişleri istisna) görevini yapmıyor. görevini yapmayan bu makamlarda ne işi var kim tutuyor zorla orada onları. Sonuçta çocuklarımızın geleceğini çaldılar, çalmaya devam ediyorlar. bu gidişle pariş, newyork, berlin anlaşmaları ile halkın an. ağlatacaklar. durum bu, görünen bu. zenginden vergi alınamıyor, istenemiyor bile, vatandaşa zam, dönüyor bir zam daha, yetmez bir zam daha. Allah c.c. havale ettim. belasını o en ince detayı ile versin.
 • HakçaHakça23 gün önce
  Topluma, sorun ve çözümlere ayna tutmuşsunuz, şakşakçı, menfaatçi ve riyakarlar minareyi çalarken, kul hakkına kılıflar uyduruyor. aralarında iyi niyetli olanların olduğunu farz ederek uyarmışşınız, inşallah etkili olur, ama öyle bir menfaat bağı ile ilerliyor ki ilerleyen, aynı çarkı işletmenin dışına istese de çıkamıyor. Menfaatçi olmayanları bulun, ayrıca liyakatsiz iş yapana bir yaptırım mevzuatı veya geleneği getirin. İşin ehline verilmemesi yokuş aşağı sürüklüyor bizi. Benzer bir yaptırımı ranttan nemalanana da getirin, Allah da insanlar da görüyor bunları ve vatandaş tiksiniyor. lüksten vazgeçin, halkın arasında oturan başbakana ısınmıştı halk, saraylar, uçaklar, ev fiyatına çantalar yakışmıyor, Sol ideolojilerden nefret etmeyin, emekçi, sosyal, halkçı yaklaşımlarından faydalanın, şeffaflaşın. Bir çok halkçı uygulamayı sol partilerden daha etkili yaptınız, ayrıca emperyalistlerin sevmediği bir hükümet olmak, çoğu sol düşüncedeki insana da çekici, Perinçek gibi, bunu işleyin ama onların değerlerini de önemseyin ve hatta Dinin de gereği olanları özümseyin, emeği hizmeti davayı öne alın, biraz da entellektüel olun, kucaklayıcı olun. Mefaatçilikten-halkçılığa dönüş, öncelikli istenen ve ilk etapta başarılması gereken bu.
 • ORHAN İNANORHAN İNAN23 gün önce
  MÜSLÜMAN KUSURSUZ DEĞİL VE HİÇ DE OLMADI..MÜSLÜMAN DİĞER İSLAM OLAN KARDEŞLERİNİ MUHAKKAK UYARMALI..ONLARIN EKSİKLİKLERİNİ GÖRÜR İSE ,ONLARI GİDERME YÖNÜNDE ÇABA GÖSTERMELİ..BU BİR VAZİFE VE HEM DE KAÇINILMAMASI GEREKEN BİR VAZİFE ..ANCAK,İÇERİSİNDE BULUNDUĞUMUZ ZAMAN DİLİMİ FİTNENİN MEYDANLARDA AT KOŞTURDUĞU,NEREDE MÜSLÜMAN VARSA O NU ALT ETME ,DÖNÜŞTÜRME,İMANINDAN BİR ŞEYLER KAPMA YARIŞINA GİRDİĞİ BİR DÖNEMİ KAPSIYOR..MÜSLÜMANLAR İSLAM'A GÖRE YÖNETİLME İMKANINDAN MAHRUM..SİSTEM BUNA ZERRE KADAR İZİN VERMİYOR..SADECE İBADETLERİNİ YAPABİLMENİN HÜRRİYETİ YAŞANIYOR BU GÜN..HER ALANDA İYİLİĞİ EMREDİP KÖTÜLÜĞÜ NEHYEDEMEZSİN..ÖYLE ŞİDDETLİ GÜNAHLAR MEŞRU HALE GELMİŞ VE MÜSLÜMAN KİMLİĞİNİ İFADE ETMEKTEN ZERRE KADAR GOCUNMAYAN MİLYONLARCA İNSANIMIZ ,BU PİSLİKLERE DALIP GİTMİŞ..BUNU YAPAR İKEN DE YAPTIĞININ DİNİ MEŞRUİYETİNİ HİÇ SORGULAMAMIŞ BİLE..BUNA İHTİYAÇ DUYMAMIŞ..ŞİMDİ ACİLOLAN DİNİMİZİ ÖĞRETMEK VE MEŞRU HALE GETİRİLMİŞ HARAMLARDAN BU İNSANLARIMIZI KURTARABİLMENİN ÇABASINI GÖSTERELİM.SİYASETE SONUNA KADAR BULANIP DA BİRİLERİNE HABİRE ELEŞTİRİ YÖNELTMEK MESELELERİ ÇÖZMEYECEK..HAA ,BU DA YAPILMALI AMA ÖNCELİK İNSAN BAZLI EKSİKLİKLERİN GİDERİLMESİNE YÖNELİK OLMALI..SİYASETÇİ ,BÜROKRAT VB. BUNLAR DA İNSAN..BOLCA DİNİMİZİ ANLATIN.SAHABE DÖNEMİNDEN GÜZEL ÖRNEKLERİ BU GÜNLERİN MEŞGULİYETLERİ İLE KIYASLAYIN..İBRET ALACAĞIMIZ OLAYLARI ,TARİHİ VE İSLAMİ GERÇEKLERİ ANLATIN..KALBİMİZİ YUMUŞATIN BİRAZ..ELLERİNİZE SAĞLIK..
 • Abuzar Abuzar 23 gün önce
  Şu gerçek tarihten sabit. Müslümanlardan İslama değil, insan ve adamlıktan İslama gidilir.. Hz. RESUL önce insan, İslam olmayı öğretti sonra müslümanlığı hukuk/şeriata tabi kıldı. Müslümanlık adına sosyoekonomik eserlerimiz ortada. Bakın bakalım 50 küsür ülke var Müslümanların yaşadığı, hangisi İslam devletine benziyor. Ya siyasi ve dini liderlerine bakın.Müslümanlıkla alakaları ne!Üstad korkumu dalkavukluk mu bilmem ama neden her kademedeki insan görev değişsin de Recep bey Peygamber mi.! Ki o hiç değişmiyor. Ülke, toplum ve sosyoekonomik olarak 2005 ten daha iyi mi! Eşi, çoçukları yaşamı saltanatı islami mi.. Adam askerliiği yapmamış kalkmış Ordu Harekat Komuta Merkezine gidiyor.Utanmazlık, pişkin ve kibir.. Siz gidebilir siniz! İslamcı hiç bir adam bunu eleştirdi mi! Alman Başbakanı Merkal kendi rızası ile görevden ayrıldı..Var mı böyle bir Müslüman lider..
 • Mehmet AralMehmet Aral23 gün önce
  Hocam Allah razı olsun. Hiç bir menfaat beklemeden hakkı söyleyerek uyarılarda bulunuyorsunuz. Bir müslümanın hayat tarzı olması gereken dinimizin emirleriyle yaşananların uyumuna, uyumsuzluğuna da dikkat çekiyor ve "emri bil maruf nehyi anil münker" emrini yerine getirmeye çalışıyorsunuz. İnşaallah amaç hasıl olur
 • ShuzuzatShuzuzat23 gün önce
  ''Eski hal muhal ya yeni hal ya izmihlal''sözü Said Nursi ile şöhret bulmuş bir sözdür. Heralde mimlenirim korkusundan MEvlana dedi.
 • DEVRANDEVRAN23 gün önce
  Buyazıyı 1 saatte okudum okurkendehep kendimi teraziye çekip durdum ve hep olumsuz olarak kendimi gördüm.bakıyorum çevreme hep bataklık olarak görüyorum. insanlar muhafazakarlık kılıfıyla kırmadıkları fındık yemedikleri nane kalmamış...Siyasetimzhakkaniyetimizi almış götürmüş ,kişiliksiz liderlerimiz kalmamış ,siyaset karşısında kırk büklüm olan insanlarla devleti yönetiyoruz.Garip olansizin gibi köşe yazarlarının da hala bunların düzeltilerek yola devam edilmesini sağlamaktır. ama demkrasinin faydası şudur : kardeşim bunlardakötüyse başkalarının peşine gidersin...kişiler devamlı değildir.israr bataklıkda çırpınmaktır...anladınız mı DİLİPAK ABİCİM... BUNU YAZ BİR YERLERE
 • Mesut SarpMesut Sarp23 gün önce
  Üstad yaziyorsun ama görünen önce şu ki “hasta”lar karantinaya alınmıyor, hortumcular ve yandaşlar mikrobunun kaynağını kurutulmuyor. Evet en şer’li mahluk, Şeytan, ins ve cin’in Şeytanlaşmış versiyonlarıdır. “Euzu billahi mineşşeytanirraciym” demeden başladığımız hiçbir iş sonuçta bizi Allah’ın rızasına ulaştırmayacak. Aksine Allah işlerinizi sarp dağlara sardıracak! Bu tüm siyasi Partiler ama AK parti icinde gerekli. Bi harekat göremiyoruz vesselam.
 • Rmzn Rmzn 23 gün önce
  Sayın dilipak biraz da şu anki chp.hdp.pkk .fetö lü belediye yönetimlerin ehliyet liyakatından bahsedermisiniz. Örneğin imamoğlu sizce ehliyetli liyakatli birimi. Size soruyorum dilipak saf değiştirdiysen açık açık söyle de bilelim. İslami kimliğe bürünüp te dün kardeşlerim diyerekberaber yürüdüğün insaları taşlaman doğru bir davranış değil.. Selam ve dua ile..
 • TOKATTOKAT23 gün önce
  AK PARTİ nin kaymağını yemeye çöreklenmiş insanların havasından zenginlik gösterisinden güç bende hareketleri toplumu BUZ gibi soğutuyor. İDARECİ olarak atadıklarInın EGO ve iş bilmezlikleri BUZ gibi soğutuyor.
 • Beyşehir metin Beyşehir metin 23 gün önce
  Kesinlikle ak partide çok açilen 2001 ruhuna dönülmelidir . mahalle, köy ,belde, ilçe, il teşkilatları acilen görevden alındı. gerçek dava insanlarına görev verilmelidir...kesinlikle şu milletvekili şu genel bşk yardımcısının adamı ,şu köylüsü ,şu akrabası, şu Mütayit adamı , şunun bunun adamıyla hareket edilmeden acilen teşkilatlar % 100 değiştirilmelidir..inşallah 2023 çok güçlü TÜRKİYE ÇOK GÜÇLÜ LİDER ÇOK GÜÇLÜ AK PARTİOLACAKTIR .ALLAH YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN ...
 • RmznRmzn23 gün önce
  Sayın dilipak seçim öncesi ve sonrası ak parti ve yönetimi eleştirel yazılara devam ediyorsun bildiğin bir şey var ise açık, açık yazda bizde bilelim. Dedikodulara dayanarak çıkarların doğrultusunda birşeyeler yazmak için yazıyorsan da, ak parti karşıtlarını yeterince sevindirdiğin kanaatindeyim. İstanbulu, ankarayı kaybettik sıra cumhurbaşkanlığında mı diyorsunuz. Evet orayıda kaybedersek chp le birlikte kına yakarsınız artık. Ondan sonra cumhuriyet ya da sözcüde yazmaya başlarsın, bu ne kindir anlamadım.
 • Tr 31Tr 3123 gün önce
  "MEDYADAN ALINTI"(Gazeteci Aydın Engin)DERİN GÜÇLER ERDOĞAN’I TUTSAK ALDI’AKP’nin artık "Müslüman olan herkes bizdendir” ilişiğini tümüyle terk edip Türk milliyetçiliği üstünde buluştuğunu dile getiren Engin, “Burada Devlet Bahçeli’yi bile aşan, devletin derinliklerinde oldum bittim sahibi ve Türk milliyetçiliğini savunan Kürt halkını sürekli olarak isyan etmeye, Türkiye’yi bölmeye hazır olarak gören güçlerin bir ittifakı var. Kimilerine göre Tayyip Erdoğan bunlarla buluştu. Ama bana sorarsanız bunlar Erdoğan’ı tutsak aldı. Erdoğan’ın politikalarını artık bunlar tayin ediyor. Yeni bir evreye sıçradı derken bunu kastediyorum. Yine bazı kesimler de bu adımın Suriye’de atılacak adımların bir hazırlığı gibi yorumluyorlar. Ben buna pek katılmıyorum. Suriye’de o öngörülen adımların atılamayacağı görünüyor” ifadelerini kullandı.
 • NurullahNurullah23 gün önce
  Hırsızlık ve Yolsuzluk yapan, rüşvet yiyen, kul hakkına giren, masumu cani gösterip işinden-aşından eden, adam kayıran, ihale yöntemiyle hazineyi cebine indiren Faust misali Şeytanıyla anlaşmış demektir, hacca da gitse çarşafa da girse kurtuluş yok onlar için. Yediklerini kusmalılar yoksa çocukları bu ülkede barınamazlar.
 • engineerengineer23 gün önce
  önce insan olmak lazım, sonra abd-ı mükellef, sonra mümin müslüman, neandertallikten kurtulmak lazım, hamile kadının arabasının kaputuna çıkıp zıplayan, aynasını kıran neandartellerden fazlaca ümitli olmamak gerek, bir taskım insansı maxluklar topluluğuna anlat bakalım, kellim kellim la yenfa, bizim köyde bir söz var eşşeğin kulağına yassin oku diye, fayda var mı?
 • şenay doğan şenay doğan 23 gün önce
  Abdurrahman abi allah cahillerin ve zalimlerin de duasını kabul ediyor cahilin ve zalimin de Allahtan başka ilahı gidecek yeri çalacak kapısı yok allaha sığınan bir zalim ve cahilin duasını onun zulmüne yardım etmek cehaletini artırmak yönünde kabul etmiyor ettiği duaya karşılık onu hidayete heveslendirecek bir şey yaratmak suretiyle duasını kabul ediyor kul yeter ki kendini rabbimden müstağni görmesin rabbine karşı kibir içinde bulunmasın allah bizim zannımızdan çok daha şerefli merhametli güzel ve ikram sahibidir allaha emanet olun
 • Mustafa Mustafa 23 gün önce
  İyi bir motor ustasına verin 3 ucaktan iki ucak calıştırır. Vecihi hürkuş bu ülkede yetişti. Sivasa ucak fabrikası vardı beyni. oturduğu yerde olanlar beyninin üstüne oturanlar kapattı fabrikayı.
 • ÜmitÜmit23 gün önce
  "Eski hal muhal, ya yeni hal ya izmihlal" sözü Bediüzzaman Said Nursi'nin değil mi?
 • Mustafa Mustafa 23 gün önce
  Her ne olursa olsun sağlam itikadı olmayan, tagutu Red etmeyen şirkten beri olamaz.
 • alkanalkan23 gün önce
  Dili pak ANLI secdeli ler Allah ve Resulü ün hüküm ve kanunlarına ragmen biz İslam Birliği değil AB içinde yerimizi alacağız. AB medeniyet projesi AB İlham kaynanagımız diyen bu yönde çalışma ve düzenleme yapanlar aya sofya Mahsun ayasofya mahkumken seçimlerde AYASOFYAYı aslına döndüreceğiz deyip de seçimden sonra yaallah bismillah diye kilise temeliatan kiliseler açanAYASOFYAYı seçim yatırımı olarak kullanan ak partin kabine hepden değişse burokrsi değişse enaltaki memura varıncaya kadar hepsi AKP li olsa bu zihniyet ve bu kafayla pekdeğişen birşeyolmaz. KURTULUŞ ALLAH VE RESULÜNE TESLİM OLMAKLA MÜMKÜNDÜR. GERİSİ ANGARya
 • okurokur23 gün önce
  Zaten bize açılan ve kısıtlamasız yazılabilen bu alanlar birilerinin de görmesi ve insanların düşünce yapılarını sıkıntı, istek ve düşüncelerini anket gibi değerlendirilmesine yönelik değil mi? Yoksa dikkate alınmayacak birileri "not etmeyecekse" neden yer ayrılsın ki. Bir çok gazete ve haber kanalında böyle bir uygulama bulunmamakta. Yazı da her zaman olduğu gibi anlamlı ve yerinde...
 • bilal.bilal.23 gün önce
  önümüzde muharrem felan yok hocam. çünkü sokağa çıkın bugün ayın kaçı deyincevap : 23 ağustos 2019 derler. zilhicce muharrem felan kimsenin umrunda değil. kısacası islam umrunda değil insanların. onun için önce islamı anlatmalıyız. kitabımızı ve rasulullahı iyi anlatmalı ve tanıtmalıyız.
 • alkanalkan23 gün önce
  DİLİPAK sürekli kötü ve olumsuz gidişatdan erdoganı muaf tutup fetöbürokrasi ve benzeri yapıları sorumlu tutuyorsun. İsyan bul sözleşmesinde dahi davut oglu nu sorumlu tutuyordun. AB uyum yasaların da eksik kalanlarda tamamlayacağız diyen erdogan ve danışmanlarının AB uyum yasaları içinde zinanın serbest bırakılması homolar için kanun çıkarılması domuz etinin kasaplık et sınıfına sokulması etcep İstanbul sözleşmesi gibi uygulamaların yapılmasından haberi yokmu. Yoksa bu İslam ahlak ve fıtratına aykırı kanun ve düzenlemeleri kim yapıyor veya yaptırıyor.
 • Kazım ToprakKazım Toprak23 gün önce
  ''Eski hal muhal ya yeni hal ya izmihlal''sözü mevlananın değil Bediüzzamana aittir diye biliyorum.
 • Musa yegenMusa yegen23 gün önce
  Eski hal muhal yeni hal ya izmihlal bediuzzaman sozu
 • Yunus 16Yunus 1623 gün önce
  SADECE HAC CA VE UMREYE GİDENLER VAKİT NAMAZLARINDA CAMİİ LERE GELSELER!!! CAMİLERİMİZ DOLAR!!!! BAŞKA BİR ŞEY YAZMAYA SÖYLEMEYE GEREK VAR MI?? TURİST GİBİ GİT GEL HİÇ BİR DEĞİŞİKLİK YOK!!! SİGARAYI TERK ETMEDİN, KASKET KAFANDA DURUYOR, ARGO KONUŞMALAR DEVAM, CAMİİ YE GELMİYORSUN,...... UMREYE GİTMİŞ MİŞ MİŞ, HACI OLMUŞ MUŞ MUŞ!!! KENDİ KENDİMİZİ KANDIRIYORUZ ! TURİST GİBİ GİT GEL! ALLAH HER ŞEYİ GÖRÜYOR BİLİYOR

Günün Özeti