Niye öyle anlıyorsunuz ki!

15 Haziran 2019 Cumartesi

Aslında biz bize benzeriz. “Biz nasılsak öyle yönetiliriz” diye 40 defa yazmışımdır. Bu sadece devlet, bürokrasi, yargı, belediye değil, aile olarak da öyle, şirket olarak da, meslek odası olarak da öyle.

Hep ısrarla, “biz kendimizi değiştirmeliyiz” diyoruz. Ama çoğu kimse hep ötekini düşünüyor. Şeytan öyle düşünmemizi istiyor.

Sonuçta tencere yuvarlanıyor kapağını buluyor.

Basın çok kötü, piyasa çok kötü, siyaset çok kötü. Yok canım öyle değil. Toplumla bunlar “U borusu” gibidir. “Biz kendimizi değiştireceğiz” başka çare yok. Aksine, herkes kendini merkeze alıp, başkasının değişmesini istememiz, değişimin önündeki en büyük engel. Sözle değişim isterken, eylem olarak statüyü savunuyoruz.

Bakın, bu durum çocuklarımız ve gençler üzerinde bir kişilik bozukluğuna yol açıyor. İnsanlar egosantirik / benmerkezci ve agnostik oluyor. Bunu biz yapıyoruz.

Onun için “Laf ile verirler aleme binlerce nasihat, bin teseyyüb bulunur hanelerinde” denmiştir.

Psikologlara soruyorum: Psikolojik sorunu olanların sayısında artış var. Psikotrop ilaç tüketimi de öyle. Birçok kişi artık gazete okumuyor, televizyon seyretmiyor. Fişini çekmiş. Öyle bir haber dili var ki, birinin melek dediğine öteki şeytan diyor. Olaylar mübalağalı bir şekilde anlatılıyor. İfrat ve tefrit arasına sıkışmışız. Rakipleriniz için ne söylerseniz sanki mübah. Kendi adamınızın ayıplarını örtecek, ötekilerin ayıplarını abartılı bir şekilde anlatacaksın. Başlık “şok” edici olmalı. Spot kışkırtmalı, tahrik etmeli. Haber de haber olsa. Bir de ne kadar çok tıklatırsanız, o kadar izleniyor görüntünüz olacak ve reklam geliriniz artacak.

Öyle gidiyoruz işte. Herkese ahlak dersi verenlerin tiraj ve ratingleri sahte. Dolayısıyla BİK gelirleri de haksız. Bankamatik memurdan ne farkı var bunları. Sağda da solda da bu durum böyle: Besleme mediada parayı veren düdüğü çalıyor. “Eklemlenmiş gazeteciler” de sonuçta “piyasa”ya “mal” üretiyorlar. Herkesin bildiği bir sır“!?” bu. Herkes bu işin ilanihaye böyle gitmeyeceğini de biliyor. Bir gün bu ipin kopacağının da farkındalar ama gidiyorlar. Bugün “Hele şu seçim bir geçsin” demelerine bakmayın, seçim geçince, eleştiri ve değişim için başka bir bahane bulacaklar. Şeytan bahane bulmakta mahirdir. Herkesin her zaman, doğru bir şeyi ertelemek için bir bahanesi vardır. Hani Resul “Hayırlı işlerde acele edin” demişti”. Dün dünde kaldı. Yarın, bir hayal ülkesi, gerçek olan ise şahid olduğunuz zamandır.

Başkalarına öğütleyip durduğumuz şeyleri niye kendi nefsimize kabul ettiremeyiz.” Hırsız da, çaldığı malın çalınmasına karşıdır aslında. Sahte mal üreten adam, sağlıksız gıda üreten de, aldığı malın sahte çıkmasından ya da sağlıksız bir ürün almaktan rahatsız olur.

Tamam, benim hedefimde siyaset de var. Sağ partiler de var, sol partiler de, Cumhur ittifakı da var Millet ittifakı da. Sadece partiler yok, vakıf, dernek, sendika, oda, şirket, birlik, kooperatif, holding, media, sermaye, siyaset, bürokrasi herkes var. Diyanet de var TSK da. Yasama, yürütme yargı ve kendi nefsim de dahil, herkes. İşçi de, memur da, patron da, esnaf da, hepimiz kendimizi bir gözden geçirmek zorundayız.

Hatta, sadece Müslümanlar da değil, madem “Herkes layık olduğu gibi idare olunacak” ve biz bu dünyada esenlik istiyorsak, sağcı, solcu, alevi, sünni, liberal, Hristiyan… herkesin kendini gözden geçirmesi gerek. Yunus aleyhisselam kıssasını hatırlayın, son 3 güne kadar inatla sapkınlıklarında ısrar etmişlerdi de, son iki günde tevbe ettiler ve kurtuldular. Son anda da olsa Allah’ın yardımına hak kazanırsak, en büyük kazancımız bu olacak..

Tamam, siyasetin etki çarpanı çok yüksek, Media ve STK’ların da. Ama bu işte, oranları farklı olsa da herkesin sorumluluğu var. Çünkü onlar rol model, sesleri daha çok çıkıyor, daha çok görünürler.

Mesela imamlar ve öğretmenlerin sorumluluğu da diğer mesleklere göre çok daha yüksek. Bu sonuçta cami, cemaat ve mektebin, ailenin, talebenin herkesin sorumluluğu var.

Tamam, neyi, nerede, ne zaman, kime söylediğimize dikkat edelim. Tamam efradına cami, ağyarına mani bir dil kullanalım, ama burada asıl kriter, toplum önünde gerçekleşen yanlışın, cari olduğu yani etkisinin fiilen devam ettiği zaman bu uyarının yapılması gerek. Çünkü “Hafızai beşer nisyan ile malüldür.” Başka bir süreçte, sıcaklığını kaybetmiş bir örnek üzerinden uyarında bulunmak, beklenen etkiyi yapmayacaktır. “Bade harabül Basra”. Demir tavında dövülür.

Bir de benim durduğum yer belli. Sonucu belirleyen sizin çabalarınız, reklamcılarınızın süper fikirleri, kamuoyu şirketlerinin yönlendirmeleri değil, Allah’ın iradesi içinde Rızasıdır. Bakın, nasıl gelmişse öyle gider. Sırtınızı batıya dayarsanız, onların esiri olursunuz. Onlar desteğini çekince yıkılırsınız. Reklam ajansı, sermaye grubu, PR şirketi desteği ile gelmişseniz, aynı şekilde onlar çekilince ya da rakibiniz daha profesyonel biri ile işbirliği yapınca gidersiniz. Allah’ın yardımı ile gelmişseniz, O’nun ipini bıraktığınız gün, O da sizin ipinizi bırakır!

Allah’ın kolaylaştırdığından daha kolay, Allah’ın zorlaştırdığından zor bir şey yoktur. Ben diyorum ki, “Allah’la aramızdan, Allah’ın yardımının bize ulaşmasını engelleyen hallerden vazgeçelim.” “Allah cahil, fasık, zalim topluluklara yardım etmeyecek.” Onları öne çıkarırsanız, bir paratöner nasıl şimşeği çekerse, şeytanları oraya çeker ve bir şimşek gibi oraya Allah’ın gazabı yağar! Allah onların üstüne pislik yağdıracak, onların işlerini sarp dağlara sardıracak.  

Evet, güzel söz ve hikmetle hakkı tebliğ edelim. Umulur ki, Allah’ın yardımı bize ulaşır ve endişelerimizden kurtuluruz. Yoksa bu endişe yakamızı bırakmaz.

Sahi durup dururken bunları niçin yazıyorum, kendimi savunma gereği duyuyorum ki!

Siz anlamışsınızdır. Biliyorum birilerine söylesem de söylemesem de bir. Anlamak istemeyenden daha anlayışsız kim olabilir ki! Onların kurguları, çıkarları, ihtirasları gerçekten çok daha değerlidir! Ama ben yine de söyleyeceğim. Anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az! Selâm ve dua ile.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Sevgi Sevgi 1 ay önce
  Sizleri anlamak çokzor sizleri n beyni yanmıs akepe zihniyeti aATATÜRKÜNIYE ISTEMIYOR ANLAMAK MÜMKÜN DEGIL HELE BAHCELIYI HIC ANLAYAMAMISIZBIR MILLIYETCI OLARAK ATATURKE DIL UZATANLARI DESTEKLIYORYA PES
 • AnadoluAnadolu1 ay önce
  Her kötü şeyi şeytana mal edip işin içinden sıyrıldıkça , zavallı Japonlar geliyor aklıma ,müslüman değiller hatta bir dinleri bile yok ama ahlak onlarda vicdan saygı onlarda
 • Murat toper ceylanMurat toper ceylan1 ay önce
  Elhamdülillah uyarıcılara selam olsun
 • Ahmet koç Ahmet koç 1 ay önce
  Dün iktidarı eleştirirken hiç de muhalefetin adayının yalanlarından, rant gelirleri ve gayri menkulleri üzerine bir laf edip bak bunların hepsi elinizden gitmeden tedbir alın yoksa 23 haziranda vatandaş size oy vermez deyip her kesime hitap etmiyorsun ne oldu şimdi cemaatine varana kadar her kese hitap ediyorsun. Yemiyoruz artık Bee. Yiyenlere afiyet olsun.
 • İLBEYHAN İLBEYHAN 1 ay önce
  Adalet bağımsız olmalıdır..... Çaytoplayan veyakarpuz kıran YÜKSEK YARGI MENSUPLARI ADALETİ TEMSİL EDEMEZ... Devletin dini adalettir.....DİN"deBAĞIMSIZOLMALIDIR.....Mevcuddistiribütörlükler,yetkili satıcılar, ana ve tali bayiler, DOĞRUDAN VE KAPIDAN SATIŞ, FRENCHAİSE, OCAK, EL VERME bilumumSATIŞ ŞEKİLLERİ İPTAL EDİLMELİ... DİN ALINIPSATILANBİR ÜRÜN OLMAKTAN ÇIKARILMALI.... SOĞAN, PATTİZİN MAFYASINA, TERÖRİSTLERİNE SAVAŞ AÇANBÜYÜKLERİMİZİN , DİNMAFYASINA daen az pattiz, soğan mafyası kadar ehemmiyet vermesini bekliyoruz....
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  Munsfık mı...... Nisâ Sûresi / 142.Ayet142. Münâfıklar (kalplerinde küfrü ve düşmanlığı gizleyip dilleriyle iman ettiklerini söyleyerek güya) Allah’a hile yapmak isterler. Halbuki O, onların hilelerini başlarına geçir(ip cezalarını ver)endir. Onlar, namaza kalktıkları vakit üşene üşene kalkarlar (özen göstermezler), insanlara gösteriş yaparlar. Allah’ı da ancak pek az zikrederler (hatırlarlar).
 • Zeki ASLAN Zeki ASLAN 1 ay önce
  Sayın Dilipak, "Hep ısrarla, “biz kendimizi değiştirmeliyiz” diyoruz." diyorsunuz. Günümüzde, değişimin gerçekleşmesine önderlik etme durumunda olan ilahiyatçılar, ne yazık ki, sizin gibi hep şikayet etmekteler. Sebebi: Değişimin nasıl olduğunu bilmediklerinden, kendilerini değiştirememişler.DEĞİŞİM NERDE, NASIL OLUR?Allah-u Teâlâ'nın, nebi ve rasüllerini göndermesinin, görevlendirmesinin gayesi, insanların dünya hayatında değişimi gerçekleştirmelerini temin içindir.Başlangıca bakıyoruz:Birbirlerinin can düşmanı olan, her kabilenin, başka kabileleri yağmalayarak geçindikleri bir ortamda, Hz. Muhammed (SAV) Efendimizi görevlendiriyor Allah ve O'na tâbi' olanlar, 180 derecelik bir açıyla değişip, asr-ı saadeti yaşıyorlar.Sonra?Bu değişime, Peygamberimiz (SAV)den sonra, Sahabe vesile oluyor. Sahabeye tâbi' olanlar (Tâbiîn) mutlu bir hayat yaşıyorlar. (TEVBE-100)Daha sonraki nesil (Tebe-i Tâbiîn), Tâbiînin eğitiminden geçerek, bu değişimi yakalıyorlar.Bu değişim sistematiği günümüze kadar, "tasavvufî yaşantı" şeklinde geliyor. Bu sebeple yakın tarihimize baktığımızda, ceddimiz Osmanlı'nın, padişahtan dağdaki çobana kadar, toplumun her kesimi büyük bir çoğunlukla mutlaka bir veli-mürşide tâbi olarak yaşadıklarını görüyoruz.Günümüze baktığımızda, bu değişim sistemini (tasavvufu) yaşayanların oranı, en fazla %5'tir.Demek ki, değişimi sağlayan faktör, tâbiiyyetmiş. Çünkü islam, kitabiyet dini değil, tâbiiyyet dinidir. İHL ve İlahiyat fakültelerinde, tâbiiyyet öğretilip, yaşatılmadığı için, o okullardan mezun olanlar, insanlara islamı öğretip, yaşatamıyorlar.Allah-u Teâlâ'nın Kur'an'da farz kıldığı tâbiiyyeti, bazıları küfürle, şirkle eşdeğer görüyorlar. (A. Bayındır ve avanesi gibi.) Hele bir ilahiyatçı var, saçmalayan, evlerr şenlik. Diyor ki:"Allah, insana şah damarından daha yakındır. Bu sebeple" aracı"ya gerek yoktur."Ahmak adam, hiç akletmiyor:Eğer durum böyle olsaydı, Allah'ın nebi ve rasüller göndermesine, kitaplar ve suhuf indirmesine gerek kalmazdı.HULASA:Değişimin gerçekleşmesi için, "tâbiiyyet"in devreye sokulması gerekiyor. Çünkü Kur'an'daki sistem böyle:Bakara-151, Âl-i İmran-164 ve Cuma-2 ayetlerinde, Allah'ın görevlendirdiği elçilerin beş görevi olduğu buyuruluyor:1) Allah'ın, Kur'an'ı öğretip yaşatmak için bizzat görevlendirdiği kişi, Allah'ın ayetlerini insanlara okuyor (tebliğ ediyor). (Bu ayetlerde, "sizin içinizden ve sizden" açıklaması var. Anlıyoruz ki, bu insanlar, yaşayan olmak durumunda. Geçmişte yaşamış olanlar, bu görevi yerine getiremiyor.)2) Bu tebliğin gereğini yerine getirmek isteyenlerin, "tâbiiyyet"leri sonucu, nefs tezkiyesi (terbiyesi, kontrol altına alınması) işlemi yapılıyor. 3) Kitap (Kur'an-ı Kerim) öğretiliyor. 4) Hikmet denilen irfan bilgileri öğretiliyor. 5) Hikmetin de daha ötesindeki bilgiler öğretiliyor. Bu eğitimi alan kişi, bir Yunus gibi, bir Mevlana gibi, bir Hacı Bektaş Veli gibi, bir Hacı Bayram Veli gibi,..... olup, hayatını %100 mutlu olarak yaşıyor. ---------İşte bu nefs tezkiyesi işlemini gerçekleştirenler, antidepresana gerek kalmadan, tüm manevi hastalıklardan kurtuluyor, "değişim"i gerçekleştiriyorlar. İnsan, 7 aşamada (emmare, levvame, mülhime, mutmainne, radıye, mardıyye ve tezkiye) nefs tezkiyesini gerçekleştirirken ruhu da 7 kat gökte yükselip, Allah'a ulaşır. Yani ermiş-evliya olur (Yunus, Mevlana,... gibi).Sıra geldi en hassas noktaya:Madem ki, değişim, tâbiiyyetle gerçekleşiyor, kime tâbi' olunacak? Tâbi' olmamız gereken "görevli"yi nasıl bulacağız? Bunun yöntemini de yine Kur'an'da görüyoruz. NAHL - 9 :"Sebîllerin (dergâhlardan Sırat-ı Mustakîm'e ulaşan bütün yolların yani mürşidlerin) tayini, Allah'ın üzerinedir..."Yani her insan, hangi veli-mürşide tâbi' olması gerektiğini şahsen ve bizzat Allah'a soracak. Bunun bir sebebi, iblis tarafından oluşturulmuş sahtelerden korunmak. İkinci sebep, hakiki olsa bile, her insanın şahsi ve sosyal durumuna hangi mürşidin uygun olduğunu en iyi Allah'ın bilmesidir.Yani Sayın Abdurrahman Dilipak Bey,Sizin için çok zor olacak ama, başka çare yok. Siz eğer kendi değişiminizi gerçekleştirmek istiyorsanız, hemen Allah-u Teâlâ'ya sormalısınız (Hacet namazı, Peygamberimizin (SAV) bu konuda tavsiyesidir)."Sizin için zor olacak" diye şu sebepten dedik. Kimya-yı Saadet kitabında İmam-ı Gazali (KS), "İlim, bu yolda perdedir (engeldir)" diyor. (15. Bölüm)Eğer bu engeli aşabilirseniz, değişime adım atabilirsiniz.Allah, kolaylıklar versin. Esselamu aleyküm
 • müslüman ülkesinde azınlık olarak yaşayan müslimmüslüman ülkesinde azınlık olarak yaşayan müslim1 ay önce
  Rasim duman ''üç sayfa dini bilgi'' ile konuşmaktan Allah subhanehu ve teala'ya sığınırım. Hergün fatiha okurkende gerçekten içinizden böylemi geçiriyorsunuz? Allahım beni dosdoğru yola ilet nimete erdirdiklerinin yoluna diye dua ederken biryanda ''ama küfür ehlinin yoluna tabi olacaksamda daha az zararlı olanınına beni sevket'' diyemi içinizden geçiriyorsunuz? Halbuki eğer gerçekten iman etmişseniz tek bir yolunuz ve yol göstericiniz var. Allah subhanehu ve teala ve O'nun elçisi muhammed mustafa(s.a.v). Allahın kanun ve emirlerinin yok sayıldığı, ayetleriyle dalga geçildiği( bakara makara gibi), kredi adı altında faizin topluma devlet eliyle yayıldığı ve daha sayamadığım birçok fuhşiyattan hangisini içiniz sindiriyor? akp, mhp, chp. Recep, kemal farketmez. Maslahat ve siyasetiniz buysa onlar size kalsın. Bu saydıklarımı desteklemek ben Allaha ve resulüne iman ettim diyen müslime yaraşmaz. Kıyamet günü hesap kitap ortaya serildiği vakit, cehennemin daha az zararlısı yerine cennete tabi olanlarla yazılmak isterim. Alemlerin rabbi olan Allah suhanehu ve teala'nın şanı ne yücedir. Bütün hamd ona mahsustur. Allah kalbinde zerre iman bulununan biz aciz kullarını ıslah eylesin, tüm iman ehlini tevhid sancağı altında toplanmayı nasip etsin.
 • SlmSlm1 ay önce
  Dilipak yem atıyor, muhalif kargalar da üşüşüyor başına. Bence siz de bir Aydın Doğan gazetesi bulun kendinize.
 • yeni türkiyeyeni türkiye1 ay önce
  Daha 8 ay önce hedef büyütmüştü! MÜSİAD eski Başkanı da konkordato ilan ettiMÜSİAD İzmir Başkanlığı’nı uzun yıllar yürüttükten sonra geçen görevi devreden, Ülkü Grup’un Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Ülkü ve kardeşi Mustafa Ülkü konkordato ilan etti.
 • KUKU1 ay önce
  Ben çok rahatsızım hem de çok. Bir partinin yıllardır cemaat ve cemiyet üzerinden ülkenin her bir kurumuna hükmetmesi, tüm yöneticileri bu mantıkla ataması ve hala atamalar devam etmesi beni çok rahatsız etmiştir, kızdırmıştır. Beni ikna etmeleri ise mümkün değildir. Benim için çoktan bitmiştir. Ayrıca nereden bulunur bu kadar atanacak aynı tipte ve mantıkta insanlar anlamakta da zorluk çekiyorum. Hemen hemen hepsinin niyetleri de çabaları da aynı. Örneğin, Sen kalk 15 Temmuz sonrası rektör(ler) ata ama atanan rektör(ler) "devletin savcısı var hakimi var" desin(ler) malum meselede ve bu gibiler de ülke için canını verecek insanları da bir şekilde geriye itsinler... Beni ikna edeceklermiş...
 • Rasim DUMANRasim DUMAN1 ay önce
  "müslümân ülkesinde azınlık olarak yaşayan müslim" rumuzu ile yazan kıymetli kardeşim, biraz "maslahat", "siyâset" ve "fıkıh" okumuş olsaydınız, "şer - ehven-i şer" mefhûmlarını da bilir ve Abdurrahman DİLİPAK'a bu tenkidleri yapmazdınız. Bizim en büyük sıkıntımız budur işte ; üç sayfa dinî bilgi ile, kendimizi "allâme-i cihân" zânnediyoruz maalesef....
 • müslüman ülkesinde azınlık olarak yaşayan müslimmüslüman ülkesinde azınlık olarak yaşayan müslim1 ay önce
  Gözle görülen ve görünmeyen tüm alemlerin, herşeyin ve herkesin rabbi olan, Allah subhanehu ve teala'nın şanı ne yücedir, bütün hamd ve sena O'na mahsustur. Selam O'nun kutlu elçisi muhammed mustafa(s.a.v)'ya ve ashabına ve onların yolunu izleyenlerin üzerine olsun.Sayın Dilipak birkaç gün önceki yazınızda resmen ''kötünün iyisi'' diye milleti akp'ye yönlendirdiniz. Acaba şeytan sizi bu günah çıkarma yazılarıyla aklanacağınız hülyalarıylamı kandırıyor ne dersiniz? Yahu netten baktımda 70 yaşındaymışsınız. Yinede en doğrusunu herzamanAllah bilir ama şunun şurasında ağız tadıyla daha kaç sene yaşayabilirsiniz ki. 10? 20? İyi iyidir, kötüyse kötü. Kötünün iyisi diye milletin ateşine odun taşırsanız o taşıdığınız ateşten hiç eksilmemek kaydıyla sizede misliyle pay var biliyorsunuz değilmi? Bu kadar okunan bi yazar olarak neden HAK'kı sonuna kadar eğilip bükülmeden savunamıyorsunuz. Ey siz halk edilmişler, Allah'ın kanunlarının ve hakkının hiç edildiği bu küfür düzeninde hangi parti/kişi gelirse gelsin iki aşağı iki yukarı da olsa sonuç değişmez. Hangisi gelirse gelsin ceplerini dolduracak, kendinden olanı kayıracak, adalet kişiye ve makama göre değişecek. Yahu işte anlayın Hak olmayacak!!Lakin hangisi gelirse gelsin Allah'ın hakkının korunmadığı, kanunlarıyla hükmedilmediği bu düzende çoğunluk helak olacaktır diye adam akıllı uyarılarda bulunamıyorsunuz??
 • HasanHasan1 ay önce
  Biz insanlar hicde durust degiliz cogunlugumuz meselelere hislerimizle,cikarlarimizla,yada bizden olan gozuyle bakariz o nedenlede ne inananimiz nede inacsizimiz bir araya gelemez birlik olamaz ortak paydada bulusamayiz bu hasletimizden dolayi da iki yakamiz bir araya gelmez
 • SağduyuSağduyu1 ay önce
  Bu yazıyı, Basın ve Medya mensuplarının dikkatine! diye gönderin ortak yayın öncesi açılış konuşması ve halka bir uyarı olarak İsmail Küçükkaya okusun belki ders almak geçer içimizden ve boşuna birbirimizi hırpalamayız. Ne birinin diğerinden, ne ötekinin berikinden bir farkı olmadığını idrak ederiz. Söylediğiniz gibi aslında biz bize benzeriz bunu milletçe anladığımız gün tekamül başlayacaktır. Saygılar.
 • Doğan GÜLSÜREN /HATAY Doğan GÜLSÜREN /HATAY 1 ay önce
  Köşe yazınızı günlük okuyorum.Sizden ricam çok batı kökenli kelime kullanıyorsunuz onun yerine, Türkçe karşılığı olanı kullanmanız daha anlaşılır olur. Türkçe karşılığı yoksa Osmanlıca veya Arapca kullanmanız bizim için daha öğretici olur diye düşünüyorum.Allah cc Emanet olun İnşAllah.
 • Adil ve Asil Adil ve Asil 1 ay önce
  Son derece sağduyu ve bilgelik ihtiva eden bir yazı
 • AhmetAhmet1 ay önce
  Boşuna yazıyorsunuz mukadderatı ve Sünetullahı değiştirmeye kimsenin gücü yetmez. Adalet terazisini bozmaya başladıkları gün başlamıştı bu süreç.Adalet terazisi iyice bozulduğuna göre maalesef bu günleri de arayacakları günler gelecek..
 • takiitakii1 ay önce
  ÖĞRETMENİM GÜZEL YAZIYORSUNUZ AMA DURUMLAR BAZEN HİÇDE ÖYLE DEĞİL İSLAM ÖYLE GÜZEL Kİ AMA NEFS İNSANDA BİŞEY KOYMAZ TÜRKİYEDE NEGATİF DÜŞÜNCE İDOLLERİ İÇİNDE DEBELENEN BİR MEMLEKET İŞTE DERİN STRATEJİ HER YERİ FUHUŞ MERKEZİ HALİNE GETİRDİ ESKİDEN BERİ İDOLLER İŞİN KÖTÜSÜ BU İDOLLER BİRDE İSLAM İLE DESENLENİYOR FELAKET BURDA BİDAT BURDA
 • maveramavera1 ay önce
  Sayın Dilipak muhakkak yanlış yapılan şeyler var ve bu yanlışların hem dünyevi hem de uhrevi cezaları olacaktır ama sizin böyle kritik bir zamanda temcid pilavı gibi bu konuları dillendirmeniz benim oğlum bina okur döner döner bi daha okur misali dilinizden düşürmemeniz kimin ekmeğine yağ sürüyor belli değil mi?Değişim şart diyorsunuz elbette değişmeli ve gelişmeliyiz iki günü birbirine müsavi olan ziyandadır bunuda öpüp başımıza koyarız lakin bu Ülkede değişimin ve dönüşümün mimarı siyasi dinamikler olduğuna göre sizin kalbinizde yatan siyasi aktör kim acaba?Bir okurunuz olarak merak ediyorum çünkü yuvarlak cümleler kurarak bir türlü kalbinizde yatan aslandan aleni olarak bahsetmiyorsunuz.Okuyucu yorumlarını dikkate alıyor musunuz? O zaman bu yazınızla ilgili yorumlara bir göz atın ve karar verin yapıcı mısınız? yoksa yıkıcı mı?Başımızdaki çatı çökerse hepimiz altında kalırız.İnsaf dairesinden çıkmayalım aynı geminin yolcularıyız ve sizin her daim söylediğiniz Şeytan sizi Allah ile aldatmasın hitabını hatırlıyorum bu minvalde değerlendiriyorum hadiseleri.
 • BilalBilal1 ay önce
  Secim meydanlarinda kur-an sallayip halkin oylarini toplayan akp zamaninda tv daha cok bozuldu. Kadin programlari artik super mini etekle cikiyorlar, yemek programlarına bakayim belki birkac tarif ogrenirim diyorum 10 saniye yemegi gosteriyor yarim saat giybet dedikodu. Sanirim bunun sebebi Bir avuc emekli paşa ve siyasetcilerin kizlari metresleri akrabalari doldurmus tv kanallarini kimseye de kaptirmiyorlar boyle gidiyor iste. Her gecen gun daha beter daha vahsi oluyorlar.Nasil isek oyle yonetiliriz sozune ben katilmiyorum cunku burada bir zorlama var, tum kose baslarini tutmuslar HİC BİR SEY yapamiyoruz ki. Ben sigara bile haram olabilir diye icmiyorum ben bu yonetimin niye hak etmis olabilirim ki? ABDnin kulu kolesi kuklasi olmus paşa ve siyasetcilerimz yuzunden bu haldeyiz, saraylarda lux iconde yasamak icin Turkiyeye ihanet ettiler. Su memleketin haline bakin suc oranlarina işsizlige bakinkahpe siyasetciler ABD ile anlasip multeci deposu yaptilar memleketimizi.
 • SılaSıla1 ay önce
  YIL; 2000................ÖSS sınavına giren kişi sayısı 900 bin. YIL; 2019................yks SINAVINA giren kişi; 2,5 MİLyon. Bu T.C. nin nasıl yönetilemediğine dair ufak bir örnek. Tabii anlayana ........ 20 yıllık tek başına iktidar; onlarca reform çalışmaları, düzenlemeler, torba yasalar ............20 yılda; Sanayi gücü %28 lerden %14 lere düştü. İnşaat ve beton işleri; %14 lerden, %34 lere yükseldi. Dolar 1,5 tl den 6.00 TLye yükseldi. BU kaptanREİS ne kadar da maharetliymiş beeeee. Ne kadar da müslümanmış..... 40 miyar dolar suriyelilere harcanacağına (en az)4 milyon işsize istihdam yaratılabilirdi. Ama adamlara nasip olamamış dua almak. Onların nasipleri yahudilerin ONURnişanını takmak.
 • MustafaMustafa1 ay önce
  Müslümanım elhamdülillah Beş vakit namazımı kılıyorum orucumu tutuyorum Nasip oldu hac ibadetimi de yaptım Yaptığım her şeyde Allahın rızasını gözetmeye çalışıyorum Uzun yıllar AK partiye oy verdim ALLAH işi ehline verin diyor İktidar ise işi Ak partiye yalakalık yapana veriyor Torpilin yoksa özel sektörde bile iş bulamıyorsun Şikayet edin ce demüslüman iktidara zarar veriyorsun deniyor Ne yapalım İktidar ne halt ederse etsin destek mi olalım
 • Kadir arkinKadir arkin1 ay önce
  Çuvaldızı kendinize ve gazetenize batirmaniz hoş olmuş.
 • Ali Tahir AlağanAli Tahir Alağan1 ay önce
  Nurullah, Taha'dan şahit olmaz. İddia ettiği şeyin bizzat failidir. Bir onu siyasetçi günlerinden ve bize dediklerinden tanırız. Kaç kılık değiştirdi bu zat... Kaç tandırbaşı kirletti farkında değil misiniz? Şimdi bir başka tandırın başını şenlendiriyor. Yarınki tandırı koluuyor. Kendine doğru şahit bul. Tahalar bozuk saatten başka bir şey değildir. Eğer tabii Tahaların PİAR'cısı değilsen...Selamlar
 • erhanerhan1 ay önce
  bir tarafın hata,kusur ve eksiklerini söyleyip başkalarını es geçerseniz ,sanki başkalarında hiç kusur yokmuş gibi bir algı oluşur. Siz genelliklehep AKP nin ve dindar kesimin bazı eksik ve kusurlarını hep vurguladınız. İşte bu, sanki diğerlerikusursuzmuş gibi bir algı oluşmasına yol açabilir.bu adil bir yaklaşım olmaz.Birde, "acaba bu söylediklerim nasıl anlaşılır, kimlerin işine yarar veistismar eder" muhasebesi de yapmak gerek
 • Abuzer Kılınç Abuzer Kılınç 1 ay önce
  Sayın hocam. Saydıklarınızın hemen hepsi atı almışlar ve Üsküdarı geçiyorlar.
 • NurullahNurullah1 ay önce
  Sayın Abdurrahman Bey'in bu yazısını destekleyici bir alıntı cümle yazacağım. Taha Akyol dünkü yazısında diyor ki; Solcular devrimlerini, sağcılar davalarını hukukun üstünde görüyorlar. Müthiş bir teşhis. Hastalığın tam teşhisi bu işte. Kanun koyucunun bile tabi olduğu sağlam bir hukuk sistemi yoksa o ülke kaos ülkesidir.
 • Zekeriya GÖKÇE Zekeriya GÖKÇE 1 ay önce
  Doğruluğuna inandığımız şeylerin doğru olduğunu herkes kabul etsin isterimde başkalarının doğru olacağı aklıma gelmez- başka insanlarda bizi doğru yolda görmek ister( kendi doğrusunda) Nasrettin hocaya kadılık yaparken bir davacı davasını anlatır Hoca haklısın der. Davalı anlatır Hoca inada haklısın der hanımı dayanamaz ve der ki a herif davacıysa haklısın dedin davalılarda sen bunların ikisinden birine hak verip davayı sonlandırmam gerek der Haca: -sen de haklısın der. Aynı hastalıkta bir insana verilen ilaç onu iyileştirirsen diğerini öldürebilir.Bizim doğru kabul ettiğimiz şey başkasının bilgisizce yanlış olabilir. Herkesi dinleyip Ortayolu bulmalı. Davacı ve davalının davasını çözelim demiyorum. Herkese hak verebilmeliyiz diyorum. Birde yazıda “eklemlenmiş” “ekremleşmiş” gazete ve televizyonlar diyelim. Burdan öyle gözüküyor. ;)))
 • Nevin mercanNevin mercan1 ay önce
  ALLAH sizden razı olsun.yazilariniz beni aydınlatıyor.televizyon seyretmiyorumbiktim kişilerin birbirlerini eleştirmeninden.hele şua haber alemini görmek istemiyorum.baskalarini eestirecegie kendimizi eleştirse daha iyi olacak.olaylari coksaptiriyor.iyi günler dilerim.elleriniz dert görmesin.
 • SorumluSorumlu1 ay önce
  Bazi sözlerin sahibi kulaklar değil kalplerdir.Duymuyorsa zorlamamak lazım. Çünkü kalbe duyurmak bizim işimiz değil Kalbin sahibinin iradesi Demekki duymasını istemiyor Abdurrahman Bey.Saygilarimla
 • AlperAlper1 ay önce
  İslamcıyiz diye iktidar ettiklerimiz, İ slam ın yasaklarını en çok görmezden gelmişler.Artık islamı çıkarlarına alet edenleri,Allah bildiği gibi yapsın,elimizden devletin güçünü kullananlara karşı ne gelir?
 • İLBEYHAN İLBEYHAN 1 ay önce
  Batı,ABD,AVRUPA, İSRAİL VE SİYONİSTLERşunlar bunlar bütün şeytanlıkların,namussuzluk, ahlaksızlıkların üretildiğilaboratuvarlardır....Peki baştaORTADOĞUolmak üzereİSLAM ALEMİ denen alemdedurum nedir? "İSLAM ALEMİNDE meselaArabistanda AHLAKİ DURUMnasıldır... ARAPLARAYÜKSEK AHLAKASAHİP MİDİR? Veyabizimahlakidurumumuz nedir? Afganistan PakistanMısır vs vs.... DİYANET BAŞTA , MEVCUT İKTİDARARAPÇA RİTÜELLER VEARAPÇAYI YAYARSAKİYİ OLUR DİYORLAR.... ARAPÇA VE ARAP OLMAK ahlaklıolmaya , müslüman olmaya yetseydi ARAPLARbu durumda olmazdı... Unutulmasın ki YEZİD deARAP OĞLU ARAPTI, ana dili deARAPÇAYDI....PRENS SELMANINda.... BU aradaCİDDE dehelal GECE KULÜBÜ dehizmete girmiş.... Duyurulur..... DİN AHLAKTIR, ARABLIK değildir.... Diyanet başkanı Ali'yeDUYRULUR.....
 • MemetMemet1 ay önce
  sayın Dilipak doğruları konuşuyorsunuz ama tarafı olmadığınız topluluklara adil yaklaşmıyorsunuz, kendi tarafınızı yeriyorsunuz ama karşı tarafı doğru yaptığında övmekten kaçınıyorsunuz, siyasal konjöktür belki böyle yapmayı gerektiriyor ancak bu doğru değil, teslim olmayın bu vatana millete faydalı olmak için tecrübenizi kullanın korkmayın hak yerini bulur bu muaviye yezid dönemide gelip geçicidir, yine toktamış ateş gibi bir rakiple özgürcefikir alışveriş yapabileceğiniz günler gelecektir, ama kolay olmayacak belli, mücadeleden korkmayın arkanızdayız muhalif de olsak
 • Suer AtesSuer Ates1 ay önce
  Hocam lütfen ne olur bıkmadan usanmadan yazınız .Ben bir Anadolu lisesinde öğretmenim "Aman ALLAHIM"gordüklerim yasadıklarım...Kısıklı semt polikiliniğine 7 yaşında kızımi goturdüm kimliğim yanımda yok diye aglayan çocuğumu baş hekim göz yaşlarıyla dısarı atti..Bırakın yemini ,inancı bunu düşman dahi yapmaz..Kısıkli mahallesinde hemde..
 • Sinan HocaSinan Hoca1 ay önce
  İmamların konuşmaları ayet ve hadis ile olur. Ayet ve hadis bizim cenaha dokununca hemen bir soruşturma ve sürgün ve daha ileri giderse ihraç gelebilir.
 • Mustafa karapilavMustafa karapilav1 ay önce
  Öbürleri zalim ve milleti soyuyorlar deyip bu söylemle gelenler şimdi aynısını yapıyorlar. Değişen ne. Aynı tas aynı hamam, sadece roller değişti.O zaman akp yi iktidara getiren söylemler şimdi chp yi iktidara getirecek.

Günün Özeti