Nan-ı aziz

10 Ağustos 2018 Cuma

Eskiden nan-ı aziz denirdi. Şimdilerde “Ekmek” diyorlar. “Yufka” diyorlar, “pide” diyorlar. Biz 1970 öncesi “somun” derdik.

O kadar çok ekmek çeşidi var ki, tahıllı, çavdarlı, kepekli, tam buğday, tandır, lavaş, ekşi mayalı, mısır, karabuğday (karakılçık), siyez, yulaf ekmeği, tost ekmeği, köy ekmeği, patatesli ekmek, arpa ekmeği, nişasta ekmeği, artizan ekmekler, organik ekmek, Hemşin ekmeği, pide, baget, kömbe, Kastamonu, Yörük, Muttalıp ekmeği, Akdeniz ekmeği, arpalı ekmek, altın çörek, sandviç, hamburger ekmeği, ruşeymli ekmek, gulutenli ekmek, gulutensiz ekmek vs. Daha sayayım ister misiniz?

Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı ekmek fiyatına yüzde 15 artış yapılacağını duyurdu. Balcı ekmeğin kilogramının 5 TL 75 kuruşu geçmeyeceğini belirtirken bu artışın şehirlere göre farklılık gösterebileceğini ifade etti.

Mesela bizim 1960’ların başına kadar evimizde yaptığımız “Mıkdanlı” diye bir ekmek vardı. Buğday, arpa, yulaf, patates, hatta keçiboynuzu unu ve mantar da katılırdı. Her türlü bakliyat ve yağlı çekirdek bu ekmeğe katılırdı.

Şimdi yediğimiz ekmek nan-ı aziz değil. Bir sürü kimyasal, gulutenli, geni ile oynanmış buğdaya katılıyor, sonuçta yediğimiz ekmek çıkıyor ortaya.

Guluten denilen madde Çölyak hastaları için riskli. Bilinen bir faydası yok. Ekmeği şişiriyor ve parlatıyor.

Türkiye’nin buğday ithalatına gerek yok. Yerli buğday ırkını da yeniden ıslah etmemiz gerek. Bize yedirilen bu ekmekler sağlıksız.

Buğday, arpa, yulaf, çavdar karışımı bir ekmek daha sağlıklı. Yaş maya kullanmalıyız. Tarlada kalan patates de bu hamura katılabilir. Tabi patates ırkının da ıslahı gerekiyor. Bu ekmeğe bugün keçiboynuzu unu ve mantar unu da katabiliriz. Daha sağlıklı bir ekmeğimiz olur ve buğday ithalatına gerek kalmaz. Bu herkesin menfaatinedir. Gıda sağlığı açısından bu konu en az sigara kadar önemli bir konudur. Yurttaşlar, fırıncılar, ziraatçiler bir araya gelirse, bir beladan kurtulup rahmete kavuşabiliriz.

Tabi, bu konuda belediyelerin ve STK’ların rehberlik etmesi gerek. Üniversitelerin de bu konuda destekleri önemli.

Hem daha sağlıklı oluruz. Daha lezzetli ve daha ucuz bir ekmeğimiz olur. Çiftçimiz de, ziraatçımız da, devletimiz de bu işten kârlı çıkar. Paramız yurt dışına gitmez, içeride kalır.

Patates üretiminde tarlada kalan, ekonomik değer ifade etmeyen, daha sonra mücadele etmek zorunda kalınan tarlada kalan elek altı patateslerimiz ekonomiye kazandırılır.

Bakın en sağlıksız ekmek türleri Ramazan pideleri ve kandil simitleri. O güzelim susam ve çörek otları da simit ve ekmeğin üzerine serpiliyor ve fırına veriliyor. Tabi, bütün uçucu yağlar uçuyor, vitaminler öldürülüyor.

Elekaltı bir sürü gıda ürünü, soğan, sarımsak, fındık, fıstık, hepsi parça halinde ya da öğütülerek ekmeğe katılabilir. Zeytin ve hurma çekirdeği gibi çekirdekler de.

Bu konuda dilerim Fırıncılar Odası da artık üniversitelerimizle birlikte masaya otururlar.

Somuncu Baba türbesini, dergâhını ziyaret edenler, ziyaretçiler küçük “somun”lar veriyorlar. Somuncu Baba’nın manevi mirasına talip dervişler bu bizim kendi buğdayımıza sahip çıksalar, piyasadan aldıkları unla değil, o nan-ı aziz diye tarif edilen gıda geleneğine sahip çıksalar.

Eskiden “Kavmi necib” diye tanıtılan kabileler vardı. İzzet-i ikram gören insanlar nan-ı aziz dedikleri gıdalarla beslenirlerdi.

Bize bir haller oldu. Ekmeğimiz, suyumuz bozuldu. İnsan bozulduğu için nan-ı aziz ekmek oldu, nan-ı aziz olan ekmek bozulunca, o ekmekle beslenen insanlar da bozuldu.

Madem “Nan-ı Aziz”i konuşuyoruz, siyaset, meslek ve yurttaşlarımız için asıl konu inşallah ekmek fiyatlarının kaç kuruş arttığı değil. Ekmek üzerinde konuşurken elbette bunun ekonomisi de konuşulacak ama sıra oraya gelene kadar konuşacak o kadar çok şey var ki.

Bakalım bu yeni dönemde acar bakanlarımız, yeni kurulacak politika kurulları bu işi dert edinecekler mi?

Helal-haramı birkaç maddeye indirirseniz, hemen her ürüne “Helal” etiketi vurabilirsiniz. Oysa, aslında bizde haram olmayan her şey mubahtır. Fakat muhkem naslarla belirlenmiş haramlar dışında müteşabih ayetlerin yorumundan çıkaracağımız önemli dersler vardır. Peki, bunu dert edinen var mı?

Şarap içerken kimse besmele çekmez! Sigara içerken “besmele” çekiyor musunuz? Bakın bugün bizim yaptığımız, yediğimiz, bize yedirilen ekmeklerin önemli bir kısmı sigaradan daha az zararlı değildir.

Sıradan bir ekmekte, zararlı oldukları bilinen bir sürü koruyucu madde var. Zaten buğdayın geni ile oynanmış, hormonlu, tarım ilaçları riski yanında lecitine e322, calsium fosfat e341, sodyum fosfat ve türevleri, gaur gam e412, natamisin e235, potasyum bromat, azodikarbonamid e927a, benzoli peroksit, kalsiyum iyodat, gliserol e422, enzimler, e 300 askorbik asit (c vitamini), bitkisel yağlar, emülgatörler (e 471-e477 mono) ve digliseridler ve modifiye edilmiş formları, E 282 kalsiyum propiyonat, E 281 sodyum propiyonat, E 262 Sodyum diasetat, E 260 asetik asit, E 280 propiyonik asit, E 202 potasyum sorbat, E 200 sorbik asit, E 203 kalsiyum sorbat, sakaroz, maltoz, fruktoz, glukoz, E170 kalsiyum karbonat, E332 potasyum sitrat, E481 sodyum stearol2 laktilat.. Bu kadar yeter, yoksa dahası da var. Zaten fırıncı da ne kullandığını bilmiyor. Devlet de izin vermiş, öyle gidiyor.

Ekmeğimizde mesela ısırgan otu tohumu, süpürge otu tohumu, Hint keneviri tohumu da kullanabiliriz mesela. Kanser, alerji ve şeker hastalığına yakalanma riski de en aza iner yediğimiz ekmekle. Mesela zeytin çekirdeğini öğütüp ekmeğe katın birçok mide hastalığına karşı koruyucu bir kalkan oluşturursunuz. Neden bunu yapmıyoruz ki.

Gıda ve sağlıkta, hava, su, ekmek ve tabi toprak! Bunları kaybedersek geriye kazanacak fazla bir şey kalmaz korkarım.. Kendi hayat alanlarımızı zehirlemeyelim. Sonra yeryüzünü fesada verenlerden oluruz. Görevimiz, ifsat değil, imar. Selam ve dua ile.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Rabia Rabia 8 ay önce
  Euzubillahiminesseytanirracimbismillahirrahmanirrahim Ey peygamber! Allah’ın rahmeti sebebiyle sen onlara yumuşak davrandın. Eğer onlara karşı kırıcı ve sert olsaydın, çevrenden dağılır giderlerdi. Artık onları bağışla ve affedilmeleri için dua et. Toplumu ilgilendiren her konuda onlara danış, görüşlerini al; sonra bir hareket şekline karar verince de, Allah’a güven. Çünkü Allah, kendisine güvenip, dayananları sever.ali-imran süresi 159.ayet.elhamdülillah. Sayın Dilipak nasılsınız. Nani aziz.ekmek azizdir.ekmeginiz mübarek olsun. Bugün başkanımız Unyeye gelmis.herzaman referandumlarla halkına sorarlar bundan dolayıda kendilerine sizin aracılığınizla teşekkür ederiz.fakat haberim olmadı yoldan geçerken bir tbmm konvoyu gördükgururlandık.ah geleceği bir bilseydik bilemiyoruzki .abdala ayan olur derler fakat nasip de bu kadar varmış deriz.baskanimiza güveniyoruz.saygilar selâm ve dua ile Allaha emanet olun. Teşekkürler
 • Burhan Burhan 8 ay önce
  Eyvallah ustad allah razı ola...
 • AynurAynur8 ay önce
  Allahın istediği bir kul olmadığımız sürece düzelemeyiz
 • AynurAynur8 ay önce
  Hocam biz Allah ın istediği insan olamazsak hiçbir zaman düzelemeyiz bu terennaneler sürekli çalar
 • Hasan ESKALENHasan ESKALEN8 ay önce
  USA(Siyonistler); İran'ı Suriye ve Irak'ta kullandı. Bunu ambargo kaldırıldı gibi göstererek yaptı şimdi Irak'ta ve Suriye'de Öldürülecek-Sürülecek Ehl-i Sünnet'ten kimse kalmayınca tekrar eski pozisyonuna döndürdü. Siyonistler Müslümanlarla top gibi oynuyorlar. İran'ın devlet geleneği falan hikaye.
 • Mustafa UluMustafa Ulu8 ay önce
  KAMU SAĞLIĞI MAALESEF CİDDİ SALDIRI ALTINDA...KANSEROJEN EKMEK VS...SAYESİNDE 2011 SGK RAKAMLARIYLA;21 MİLYON KRONİK HASTAMIZ VAR, SIRF BU HASTALARA YILDA 36 MİLYAR TL. SGK NIN İLAÇ MASRAFIMIZ VAR...KANSERLİ BİR HASTAYA SGK NIN 1 YILDAKİ 50.000 TL LİK MASRAFINIDA HESABEDERSENİZ...KAMU ZARARININ HESABINI VARIN SİZ YAPIN...SAYIN DİLİPAK SAĞLIKTAKİ KAMU ZARARINI LÜTFEN YAZMAYA DEVAM EDİN...BUNA HEM DEVLETİN VE HEMDE TÜKETİCİNİN İHTİYACI VAR...SAYGILARIMLA...
 • İskenderİskender8 ay önce
  Sayın Dilipak yanlış anlaşılmasın bölücü bir maksatla değil,teşhis manasında söylüyorum. NAN:Hem Sümerlerde, hem de Kürtçe dilinde Ekmek demektir.
 • Mehmet öztürkMehmet öztürk8 ay önce
  Aldığım, dinlediğim, okuduğum bir şeyde amerika üretimi varsa anında bırakıyorum. Şok, a101, bim mağazaları amerika ürünlerini sarmaşıklar.
 • YorumcuYorumcu8 ay önce
  Sayin yazar bugday ithal etmeyelim yazmissiniz. Biz bugday ithal etmezsek bu isin rantini goturen burdan milyonlar kaldiran insanlar ne yapacak? Yazik degil mi bu insanlarin milyoncuklariyla oynuyorsunuz? Ciftci zaten aliskin gariban yasama. Ama bu rantcilarin milyonlari giderse alistiklari luks giderse bunlar nasil yasar diye hic mi dusunmezsiniz?
 • Eyüp Yilmaz Eyüp Yilmaz 8 ay önce
  Ekmekler bu iktidar tarafından tekmelenmiş tir. . Çöpler sokaklar ekmek doldu. Çünkü bedava. ..gibi ..Federasyon Başkanı vs kişilerden değilBilene sorun.
 • Eyüp Yilmaz Eyüp Yilmaz 8 ay önce
  Ekmekler bu iktidar tarafından tekmelenmiş tir. . Çöpler sokaklar ekmek doldu. Çünkü bedava. ..gibi ..Federasyon Başkanı vs kişilerden değilBilene sorun.
 • Eyüp Yilmaz Eyüp Yilmaz 8 ay önce
  Ekmekler bu iktidar tarafından tekmelenmiş tir. . Çöpler sokaklar ekmek doldu. Çünkü bedava. ..gibi ..Federasyon Başkanı vs kişilerden değilBilene sorun.
 • ibocanibocan8 ay önce
  Sayin dilipak senin dedigin ekmegi en az simdiki ekmegin2-3 Katina satarlar.Ekmegi ucuzlatmak yerine pahalilastirir.
 • mehmetmehmet8 ay önce
  insanoğlu doğal ürünleri bozdu..glikoz şimdi bütün insanların belası..çocukluğumda yediğim baklavalar hala aklımda..karpuzda bozuldu tv de bol karpuz reklamı..içi kırmızı falan..karpuzun içi ciğer gibi kırmızı..ama yenmez..yiyen insanıda mahveder..yiyenleri gelecekte ne gibi hastalıklar bekliyor..karpuzu kim bozdu..kabak aşısı yapıyor..fazla karpuz yetiştireyim derken resmen kabak yiyoruz..kabağa yapılan karpuz böyle olur..tahinide bozdular..sarımsağıda..çin ele geçirdi bu tarım ürünlerini..israilde domatesi ele geçirdi..hormon..Tarım bakanı düşünsün bakalım çare üretebilecek mi..
 • Yusuf YıldızgilYusuf Yıldızgil8 ay önce
  Canımız burnumuz da..Bu olan biten nedir. Ne yapabiliriz. Bu bir savaş mı ..Bir bakalım üstad ne yazmış.(EKMEK...)
 • Mehmet öztürkMehmet öztürk8 ay önce
  Türkiye deki NATO üstleri kapatılsın.
 • SamiSami8 ay önce
  Akım çok güzel tespit.Üstat bizle kafa buluyor.Dolar şu anda 6.60.Ekmeğin çeşitliliğinden bahsediyor dilipak.Şu anda başka bir parti iktidar da olsaydı ne yazacaktı acaba.Ekonomik bozuklukla geldik galiba müsriflikle gidiyoruz..Bununda suçu herhalde seçmende değil
 • birisibirisi8 ay önce
  su üzerine yazı gerçekten iyi olur. hamidiye alkali değil. artık almıyorum. baktım ph oranı düşük. . saka nın üzerinde kocaman 8.22 yazıyor. o da cam damacanaya geçmedi. mecburen 5litrelik petlerden alıyoruz. başka değerler de önemliymiş sadec ph oranı suyun kalitesini belirlemiyormuş.
 • Hayali Hayali 8 ay önce
  Dilipak Isviçre de değiliz ha..Türkiye de yaşıyoruz.Dolar 6.23 buldu.Milli ve yerliborç biz e ne kadar ilavekoyacak.Dalga mı geçiyorsun.Ayıp.CHP yi yaz.Ferah ferah..yüreğimize su serp..
 • RabiaRabia8 ay önce
  EuzubillahiminesseydanirracimbismillahirrahmanirrahimBahçe sahipleri sabahleyin birbirlerine sesleniyorlardı.22Mahsüllerinizi toplayacaksanız erkence koşup gidin.23Derken yola düştüler, birbirlerine gizlice diyorlardı ki:24“Bugün hiçbir yoksula yol vermeyin, yanınıza sokulmasın sakın.”25Ve kendilerini yoksullara birşey vermemeye güçleri yeter zannederek erkenden bahçelerine gittiler.26Ama bahçeyi o perişan haliyle görünce: “Herhalde biz yanlış yere gelmişiz, bizim bahçe burası değildir veya biz sapık insanlarız fakir ve yoksulları haklarından mahrum etmeye çalışıyoruz” dediler.27Sonra yanlış yere gelmediklerini ve Allah'ın bir cezası ve imtihanı olduğunu anladıklarında: “Biz mahrum bırakılmışız” dediler.28Aralarında en aklı selim sahibi olan en uygun düşüneni: “Ben size Allah'ın sınırsız şanını yüceltmelisiniz dememişmiydim?” deyince,29onlar da: “Rabbimizin şanı yücedir, doğrusu biz yaratılış gayemize aykırı hareket ediyormuşuz” dediler.30Sonra dönüp birbirlerini kınamaya başladılar.31“Yazıklar olsun bize, gerçektende azmış kimselermişiz” dediler.32“Belki Rabbimiz bize harap olan bahçemizin yerine ondan daha iyisini verir, biz Rabbimize dönüyor ve her arzumuzu O'ndan istiyoruz.”kalem süresi 23-32ayetler.elhamdulillah.Sayin Dilipak hayırlı cumalar.belki Rabbimiz bizi bundan daha iyisile mükâfatlandırır.amin.busene zenginlerin mahsulü iyiymiş.oyle diyorlar Karadeniz de.birde insanlar her sene hasada erken başlıyormuş yazıktır.yaziniz güzel miş.Allah razı olsun.cok şükür estağfurullah.saygilar selam ve dua ile Allah'a emanet olun teşekkürler HasbinAllah'u ve nimel vekil deriz
 • AliAli8 ay önce
  Hep dersiniz “Tanrı’yı kıyamete zorlamak”İşte görüyoruz. ...
 • MÜLAYİMMÜLAYİM8 ay önce
  Abdurrahman ağabey sen konunun uzmanı olmadığın halde bir sürü şeyler yazarak gayet anlaşılır şekilde konunun çözümünü sunmuşsun. Peki ilgili bakanlıklardaki hizmet beklediğimiz zevat ne iş ile meşguller? Dur ben söyleyeyim; Amca oğlunun falancasının filan arkadaşı tayin istemiş onun için yarım saat telefon görüşmesi. Falan arkadaşının filan yeğeni mülakata girecekmiş makamda 1saat sohbetle iştigal. Daha çook yazarız. Ama kim duyuyor. Siz en azından Sayın Cumhurbaşkanının yanında zaman zaman yolculuklarda bulunan insanlarsınız Allah aşkına bitsin şu liyakatsiz tipler. Temel besin kaynaklarımız bari has olsun. SELAM VE DUA İLE.
 • HiçHiç8 ay önce
  Bunu yapacak olan biz oy verenler değil.OY VERDİKLERİMİZ YAPACAAAAAAAKKKKKK
 • IlbeyhanIlbeyhan8 ay önce
  Ekmekbuyuk nimet hocam,butun insanlikekmegin kiymetini bilir...Sizlerdeacabadogalortamdatavukculukyapmayi dusunseniz , insanlarafaydali olsaniz ...Bu gune kadar ne yaptiysanizsonlandirip , dogal ortamda yumurta, tavuk , bostan isleriyle ugrassaniz belkiAllah uzun omur versinde ,ahir omrunuzdefaydali bir is yapmis olursunuz...Acizane tavsiyemmuslumanlik sizlere 3 beden buyuk geldi , Allahin dini baska, ortalikta gezen sapkinliklar baska..Iyisimi aradan cekilindaha fazlases ve goruntu kirliligine sebebiyet vermeyin ....Din ahlaktir , ahlaksizin dini olmaz...Kulluk sadece Allahadir, umeyyeogullarinin dinine degil...Allah temizdir temiz olani sever...ISLAM birlestirir , Tarikat,cemaat , mezheplerboler...Cubbelinin yakmayan kefenini halen test edemedik, kendisini icine koyup...Selam ve dua ile
 • hamidohamido8 ay önce
  Syn. Dilipk. Hoc. Yaramı açtın Yahu. bizim memleket karadenz. engebli ve arazi olmadığından yarımasır önce avrupaya çok insan akmış. Para kazanmışlar ama ticaret yok kimse girişim ve ticaret bilmiyor. 7- 8 bin nüfus hesab ediliyor. Ama köyde üç yüz nüfus bile yok. 3- 4 katlı şatafatlı evler yapmışlar içindebir dede bir nene yaşıyor. başka kimse yok .Malik olduğu maddi durumla övünüp gösteriş gelenek haline gelmiş. 3 ü 5 ibir araya gelipde istihdam için yatırım yapamayacak kadarda bencil ve enanetci. Abd ve ab gavurunun birliklerini artırarak güçlendiğinide iyi bildikleri halde.Bu mevzuda da yazabilirmisiniz?
 • ÖmerÖmer8 ay önce
  Teşekkür ederim. Güzel yazılarınız ve güzel düşüncelerinizden dolayı.. Sağlıcakla kalın. Selam ve dua ile Allaha emanet olunuz..
 • Arif DamarlıArif Damarlı8 ay önce
  Kocasolak kardeşim ülke bağımsızlık şavaşı veriyor, sabırlı olalım, SUdan sebeplerle kavga çıkarmayalım.
 • KocasolakKocasolak8 ay önce
  Hocam bir de SU yu yazsanız, damacanalar en fazla altı aylık olacak diye yasa çıkmadı mı? 2014 damacana geldi saka su dan telefon ettim bu ne diye, istemiyorsan alma dedi. Ne içiyim hocam? Z.burnu temiz suya kavuşacak diye bas bas bağırdık kaç yıl geçti TIK yok. Dün biruni üniversitesine diş dolgusuna giderken baktım İŞ resmen durmuş. Duvarlardaki yazılar dışında bir şey kalmamış, belediyemidir yok su işlerimidir her kim ise sorumlu BİTİRSİN artık. Vallahi ne yiyip ne içeceğiz ŞAŞIRDIK.
 • KAMİLKAMİL8 ay önce
  HOŞ BİR BEYİN FIRTINASI., YÜREĞİNİZE SAĞLIK...
 • Mehmet ayMehmet ay8 ay önce
  Sayin yazar. Ekmegimiz, suyumuz, insanimiz bozuldu diyorsun. Neden aceba?
 • HaşimHaşim8 ay önce
  Bugün çiftçiler neden organik buğdayı ekmesini bıraktılar biliyor musunuz Buğdayın kg fiyatı bu sene 90 krş. Her sene 10 krş zam geliyor. Ama çiftçinin maliyeti her sene 10 kat artıyor. Onları söyleyen kimse yok. Baktığınız da çiftçiye çok yardım varmış gibi gözüküyor ama kazın ayağı göründüğü gibi değil. Böyle olunca da çiftçi daha fazla ürün veren GDO lu tohumları kullanıyor.Hani şu dış güçler var ya tohumları da çok yüksek fiyata satmasına rağmen.mesela yağlık ayçiçeği tohumu 50₺ -75₺ kg fiyatı. Çiftçini sattığı kg fiyatı 1,5₺ 2.00 ₺. Almış olduğu mahsülden zaten tohum olmuyor. Her sene o tohumu alacak. Yada ekmeyecek. Bu sistemin düzelmesi çok zaman alır. Çiftçinin maliyetleri düşürülmedikçe. Umarım devlet kısa zamanda bu desteği sağlar.
 • tuzcutuzcu8 ay önce
  Haram dışında her şeyin mubah olmasına katılmıyorum....Doğru değildir....Mesela ipte yürüyene cambaza bak demek mubah mıdır mesela? Yoksa niyet daha mı önemlidir....Bence niyet önemlidir niye cambaza bak diyor acaba?
 • Davut LikyalıDavut Likyalı8 ay önce
  Eski ekmekleri övüp durmayın. Eskiden ekmek kuyruğu vardı, ekmek fişle alınıyordu. Şimdi kuyruk yok bolluk var. Karneyle ekmek mi kaldı. GDO'luymuş içinde katkı varmış, o kadar da oluversin canım.
 • Yazıldığı gibiYazıldığı gibi8 ay önce
  Devlet kendi milletinin sağlığını düşünmediği sürece ekonomiyi istediğiniz kadar düzeltin hepsi boş yediğimiz içtiğimiz herşey zeğir devlet nabuyor zengini büyütüyor fakir Gine fakir daha yediğimiz içtiğimizi düzeltemiyor lar ekonomi düzelse ne olur ki laf değil icraat
 • Rafet AdsızRafet Adsız8 ay önce
  Şehir esnafı üniversite öğrencilerinden iş yapsın diye var. Ne zararı var ki. Üniversite okumamış cahil işsizlerimiz olacağına üniversiteli olsun işsizimiz bile eğitimli olsun. Kime ne zararı var.
 • şükrü onukşükrü onuk8 ay önce
  Alternatif üretimmodellerinidevletuygulayarakönayakolabilir . Üreticilere ,Fırıncılara ve ekmek fabrikalarına teşvik verilebilir , yoğun ekmek kullanan yurt , hastane gibi yerlere ekmekte zorunlu standartlar konulabilir . Spot reklamlarla bu ekmekler özendirilerekkısa bir geçiş döneminden sonra tutulursafiilen uygulamaya geçilebilir.herşeye kar - zararvemaliyet hesabıyla yaklaşma , israfsürekli çok kazanma hırsı helal haram ve sağlıklı yaşam sınırlarını oldukça zorladı . Sürekliyemektenöncesonra elleryıkanmalı , ekmek satanlar eldivenkullanmalımümkünolduğuncaeldeğmemeli dedik ,sebzevemeyveleriyice yıkanmadan yenmemeli dedik ama en önemli bukonuyu hep göz ardı ettik . Umarım bunca yoğun gündem arasında bu konuda yazılar yazılıyorsa meselenin önemi kavranır .
 • BizBiz8 ay önce
  S.s.aleykùm hocam. GDO yasak diorlar ama hayvanlara yediriyorlar.sonra gubre topraga bitkiye oradan insana sebze ve meyve.direkt ET olarakda GDO insanlara hastalikolarak yansiyor.ulkemizde KANSER.MS.OBEZITE.ALZEIMER.ALERJI VE SEKER yani DİYABET-1ve DİYABET-2 hastaliklarin yillara gore artislarina bir bakalim.ALLAH cc.gidayi deistirenleri lanetliyor...saygilarimla...onemli konu da hukumet dolari 4.tl ye sabitlesin.yabanci guclerin bu santajida elinden alinsin...
 • AHMET AHMET 8 ay önce
  Kanun çıktı ancak denetim yok sayın hocam bunu söyleyiniz.En iyi denetimde ekmek yememek makarna daha ucuz bulgur daha ucuz onları yiyelim fırıncılar paşa paşa işi düzeltir.10 sene önce 160 gram ekmek şimdiki 300 gram ekmekten daha büyük çıkıyordu ekmeği büyük göstermek içinkatkı maddesi kullanmasınlar diye ekmek gramajı 300 grama çıkarıldı fakat tam başarılı olmadı denetim insaf iman islamiyet şart.
 • AkımAkım8 ay önce
  Titanik batarken gitar çalanlara benziyorsun sayın yazar,bir yüzükle gelenler milleti bir yüzükle bırakacak
 • mehmet öztürkmehmet öztürk8 ay önce
  ipe un sermyi bırak türkiyenin gerçeklerini anlat selamınaleyküm
 • YunusYunus8 ay önce
  Bu yazıya can kurban.mideden tutun bütün sindirim sistemi tehlike altında dogal hiç bişey yok bir ekmegimiz vardı oda ifsat oldu.benim en küçük cocuk bes yıl önce dogdugunda kabızlık illeti ile tanıştık.çocuk tuvaletini yapamıyor doktor gezdik nafile bebegin kıvranışları gözümün önünde.modern tıp caresiz kalmış cocuga.başımıza gelince ögrendikki dogan 10 cocuktan 4 u kabız doguyor eskiden her on bin çocukta biri.soruyorum saglık bakanına hiç bu konuda araçtırma yaptınızmı çözüm buldunuzmu acaba umrundamı bunların.bu konuyu kendim araştırdım aynen yedigimiz tahılların nerdeyse tamamı gdo lu yada su bu.yani anne karnındaki bir bebek daha dogmadan kabız yada baska bir hastalıkla doguyor.ya bu ulkeyi yönetenler nerdesiniz kardeşim size boşunamı destek veriyor bu millet.sizinde bu konuda digerlerinden farkınız ne benim gucüm yetmiyor ama sen devlet olarak saglıksız ne varsa düzelt bakın bir nesil yok oluyor bu bazen saglıksız ürünlerdende olur beyni yıkanmış kültür erozyonuna ugramış gençligimiz yok oluyor.kardeşim bu ekmek türü vatandaşın saglıgına yüzde yüz zararlıysa kaldır benim gücüm yetmiyor ama sen devletsin yap kepegi alınmıs bugday ne faydası var.bu kadar üniversite var prof var doktor var arac var greç var koca bakanlık var hiç bir icraat yok boş fasa fiso.sabah sekiz aksam beş almaaşını yürü keles.bu mantıkla biz bosu boşuna ölürüz.bilim adamının yada ilgili kişilerin saati pazarı olmaz ortada sorunlar varsa o bürorat nasıl uyur tatil yapar.şu sırtını devlete dayama işi çok tehlikeli mantık adam prof olmuş bir tane saglık alanında eseri yok sen bu ilmi niye ögrendin proflar sekiz saat kıçını klimalı oda da otur kalk diyemi.ahmet maranki kendini yırtıyor canan karatay nefes patlatıyor yönetenler dinlemiyor.suç bizde arkadaş uyarmıyoruz yönetenleri ömer coşkunda ölmeden dedi ilaç firmaları beni hedefe koydu diye kimse onuda dinlemedi.hatta bu ekmekleri sofranıza koymayın diye bir gün dinlamiştim.yazık kimse dogru soylüyenleri dinlemiyor.
 • SelmaSelma8 ay önce
  Ekmeği yazacak gün mü dolar euro yu yaz. Nasıl duracaklar. Onu yaz
 • Uniler niye var?Uniler niye var?8 ay önce
  Sanayi, Tarim, Esnaf, kisaca iş dunyasinin ihtiyaci olan teknigi, elemani, bilgiyi uretmeyen, karsilamayan universiteler Turkiye'de neden varlar? ne ise yariyorlar bilen var mi?
 • Ortak isimlerOrtak isimler8 ay önce
  Ekmeğe hale pakistalılar da nan diyorlar; hani bizim yufkayla pide arasındaki olanına..
 • Şamil Şamil 8 ay önce
  Nanı na aziz nana 15 kuruş zam yapacaklar,hem sağlığımıza hem kesemize zarar.Ve o sağlıklı güzel dünya yine gelecekte ,o zaman biz çoktan öldük sayın hocam maddi manevi

Günün Özeti