Milli egemenlik mi dediniz!

25 Nisan 2019 Perşembe

Asıl adı “Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı”. TBMM’nin açılış günü, “milli bayram” günü olarak kutlanıyor.

1. Meclis aslında Osmanlı Meclis-i Mebûsanının devamı idi. Açılışı özellikle cumaya denk getirilmişti. Hatimler ve dualarla açılmıştı. Sağda Kelime-i Tevhid yazılı sancak vardı, solda ay yıldızlı bayrak. Meclis kürsüsünün arkasında, “Ve emruhum şûra beynehüm” yazıyordu. Mustafa Kemal, Vahdeddin’e “Halife ve Hakan efendimiz” diye başlayan, “heyet-i temsiliye” adına mektup yazıyordu. Bu ilk meclisin tek gayesi vardı, o da “Hilafet ve saltanatın ihyası” idi.

O gün bunların hiçbiri hatırlanmadı. Kutlamalar “Atatürk”le başladı, “Atatürk”le bitti ve bir de “Milli Egemenlik” konusuna vurgu yapıldı tabii.

Sahi burada söz edilen “Milli”, “Din birliği”ni mi ifade ediyordu, yoksa “National” karşılığı olan, 1648 “Made in Vestfalya” bir “Nation” mu? Geçelim bunu. Orası mayınlı bir alan.

Bugün 23 Nisan’ı kutlayanların çoğu, “Misak-ı Milli”yi kabul eden Meclis-i Mebûsan’ın nerede toplandığını bilmez. Sahi İstanbul’da Halife nerede oturuyordu?

İstanbul’da Tophane’den Kabataş’a giderken, orada sahilde Meclis-i Mebûsan caddesinde Güzel Sanatlar Akademisi var! İşte orası “Meclis-i Mebûsan” binası idi. Misak-ı Milli o Mecliste kabul edildi. Daha sonra “Kuvayı Milliye” ve “Müdafa-yı Hukuk” hareketine dönüşen Misak-ı Milli 28 Ocak 1920’de Mecliste imzaya açılmış 17 Şubat 1920’de Meclis kürsüsünden ilan edilmişti. Ankara’daki meclis bu beyannameyi hayata geçirmek için meclis üyeleri tarafından teşkil edilmişti. Bu konuda “Adalet Platformu”nun bir çağrısı var. Bu bina ait olması gereken yere, TBMM’ye devredilsin ve “Misak-ı Milli Müzesi” olsun. Hatta 17 Şubat günü burada sembolik bir oturum da yapılsın. Bu anlamda 1. Meclis de, Meclis-i Mebûsan binası da Meclis çalışmalarında kullanılabilmeli. Bu kampanyaya destek verenler “change.org” sitesini ziyaret edebilirler..

İstanbul’un kurtuluşunda Taksim’deki aralarında Rus işgal kuvvetleri komutanında heykelinin bulunduğu anıta çelenk koyanlar, neden Misak-ı Milli günü için Meclis-i Mebûsan binasında bir tören düzenlemezler.. Tarihi çevre, kültürel miras deyince mangalda kül bırakmayanlar, Gezi parkında ağaç kesiliyor diye şehri birbirine katanlar, bu konularda neler düşünüyorlar aceba.

Ben ne diyorum, büyüklerimiz neyle meşgul. Onlar çok daha ciddi (!) işlerle meşguller.

Ha! Bu arada  Sri Lanka’daki saldırıyı DAEŞ üstlendi. Fergana, Sina diyorduk ama bu defa tersköşe yaptılar. Sina üzerinden Sudan ve Libya’ya geçmiş olabilirler mi? O da mümkün. Birileri yangına körükle gidiyor.

Başka neler oluyor memlekette. YSK, KHK yolu ile görevden alınanların seçimdeki rolleriyle ilgili itirazı reddetmiş. Diğer başvurularla ilgili inceleme esastan inceleniyor. Aile konusu tartışılmaya devam ediyor. İmamoğlu gündemde.. 

Siyasetin geldiği noktada artık ne sağ var, ne de sol. “Laikçi Kemalizm” de artık “out”. Bu bayramda kimse öyle çok fazla “Cumhuriyetin nitelikleri”nden söz etmedi. Zaten devletçilikten geriye bir şey kalmadı. Halkçılık, milliyetçilik desen herkes kendine göre bir yol tutmuş gidiyor. İnkılabçılık desen, CHP en muhafazakar parti. Cumhuriyet, çoğunluk rejimini savunur. CHP’nin cumhuriyetçiliğinden ne çıkar. “Çoğunlukçu azınlık partisi”! Milli egemenlik diyorlar ama tek parti var, adayları bir dönem tek kişi belirliyordu. Açık oy gizli tasnif. O günlerden bugünlere çok şey değişti..

Bu arada 23 Nisan’la ilgili Meclisteki özel oturumda HDP konusu yine gerginlik sebebi oldu. Daha önce de Kılıçdaroğlu’nun katıldığı bir şehid cenazesinde sorun yaşanmıştı. Öyle anlaşılıyor ki, bu konu önümüzdeki günlerde de sorun oluşturmaya devam edecek. CHP’li ve HDP’li belediyelerde atamalar bu anlamda ciddi bir şekilde takip edilecek.

Sahi “Milli Hakimiyet” bayramı nasıl “çocuk bayramı” oldu! M. Kemal 21 Nisan’daki genelgesiyle de meclisin açılacağı tarih duyurulmuş ve İstanbul’daki Meclis-i Mebûsan milletvekillerinin Ankara’ya gelmesi istenmiştir. 23 Nisan 1920’de Ankara’da TBMM açıldı. O toplantıya 337 milletvekilinden sadece 115’i katılmıştı. 23 Nisan 1924’te ‘23 Nisan’ bayram olarak kutlanmasına karar verildi.. 5 yıl sonra 23 Nisan 1929’da bu bayram çocuklara armağan edildi ve 23 Nisan ilk defa 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak kutlandı. 1979’da, uluslararası alana taşındı. “23 Nisan”, 1921’de çıkarılan “23 Nisan’ın Milli Bayram Addedilmesine Dair Kanun” ile ülkemizin ilk ulusal bayramı oldu. 1 Kasım 1922’de saltanat kaldırıldı ve 1 Kasım’da,  bu bayram “Hakimiyet-i Milliye Bayramı” olarak kabul edildi. Daha sonraki yıllarda, TBMM’nin açılış tarihi olan 23 Nisan “Milli Hakimiyet Bayramı” olarak kutlamış ve bu durum 1 Kasım unutuldu. 1935’te yapılan düzenlemeyle “23 Nisan Millî Bayramı”nın adı “Millî Hakimiyet Bayramı” haline getirildi. Bu şekilde  1 Kasım Hakimiyet-i Millîye Bayramı“ ile “23 Nisan Millî Bayramı“ birleştirildi.

Her bayramda mutlaka bir tartışma yaşanıyor. Bu bayramda da yine benzer tartışmalar yaşandı.. Toplum bu işlerden yoruldu. Biz kendi gerçeğimizle yüzleşip yolumuza devam etmeliyiz.. Şunu görelim; 19.YY sonunda savaş yıllarında oluşan kavram ve kurumlarla 21.YY açıklamak mümkün değil. Eski hal muhal, ya yeni hal ya izmihlal.. Selâm ve dua ile.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • mustafa aftafamustafa aftafa15 gün önce
  yerel seçimler olsun genel seçim olsunak parti vatandaşın isteklerinden sorunlarından uzaklaşmıştır kendi statikosunu koruma çabasına girmiştirmilliyetçi muhafazar seçmeni küstürmüştür yapılan haksızlıklarakp nin kan kayıp etmesine sebep olmuşturon beş temmuz davası suçluyla suçsuzuayıramaması ak partinin sonu olacaktırumarım tayip bey onbeş temmuzda sokağa çıkan üçbeş sarhoş sersri kadarsilahlı kuvvetlerin içinden darbeye karşıdirenenleri görseydi bu memleket bu duruma gelmezdi mazlumun ahı inşallahyıkar zalimin tahtını üçyıl olmuş erler uzmanlar öğrenciler mazlumlar hala içerde bizler allaha du efiyoruz zalimlereadaleti geciktirene betduediyoruz gücümüz kalmadı yüce allah mazlumlarınsesini duyup zalimlerin tahtını sallayacaltır haksız yere bir mazlumun birgün bile hapiste kalması zulümdür iktidarhızmeti bırakmış zulümle uğraşmaktadır
 • CccCcc29 gün önce
  Türkiye ittifak i da ne ola sn yazar. ... Zillet illet mi olacak bütün millet
 • SalihSalih29 gün önce
  ülkede ateistler %14 luk bir payla müslümanlardan sonra en büyük grup olmuş, ak partinin hakkını yememek lazım, eski türkiyenin %99 u müslümandı!
 • Ben Fransa'dan (Medine'de ölmek isteyen)Ben Fransa'dan (Medine'de ölmek isteyen)29 gün önce
  Ey kemalist laikciler, ben Fransa'dan. Unutmayın, Fransa kemalizm'in laikliğin babasıdır. Kemalizm ve laiklik ise kaynağını "Franc-masonnerie" den alıyor. "Franc-masonnerie"ye uye olanlara "franc-mason" deniliyor. Ey kemalist laikciler, ben baba vatanınız Fransa France Côte d'Azur'de kaldığım için, ÖPÜN U.L.A.N ELİMİ. Haydin hep beraber "Ara Satan"
 • FerhatFerhat1 ay önce
  Mustafa rumuzlu kardeş, Osmanlı'nın son dönemlerinde şeyhler ve tarikatlar bize ihanet etti diyerekten Allah'a yüz mü çevirelim demek istiyorsun yani. Tarikatlar,sultanlar,paşalar,şeyhler yanlış yapmış olabilirler,fakat onlar hata yaptılar diye kerim Kitabımız Kur'an'ı sandığamı kapatalım ve seytanlasmis iblisin varislerinin nizamı ile milletimizin hükm edilmesine gözünü yumalım sence. Unutmayalım ki milletimizin ve insanlığınizzetini ve onurunu muhafaza edebilicek yegane nizam Tevhid nizamıdır. Tabiki geçmişte yapılan hatalar i tartışmak gerek ve onlardan ders çıkarmak lazim, fakat şahıslarin yaptığı hatalardan dolayı da bunu İslam dinine māl etmemek gerek. Hem İslam ı yaşamak için tarikatlara yada şeyhlerekulluk etmemiz gerekmiyor, zira kerim kitabımız bize doğruyu ve egriyi, haram ve helali apaçik ayetlerinde zikr edilmiştir. Zira bizim tam manada teslim olmamız yeterli olacaktir diye düşünüyorum.
 • Zeyneb-KemalistZeyneb-Kemalist1 ay önce
  Murat Bardakçı bile youtube Atatürk için ateist der.Gökten indiği sanılan kitaplar bahsinden bizde öyle anlıyoruz tüm kitaplar olarak.Atatürk için Önceki ve sonraki dönem diye anlatılır üstelik Kazım Karabekirin anılarıda bunu pekiştirmekte bize mi yanlış anlatıyorlar yoksa biz miyanlış anlıyoruz.Ben bunları okuduktan dinledikten sonra çok üzüldüm mesafeli oldum.Zamanım olmadığı için detaylı yazamadım böyle parça parça oldu. Saygılar...
 • Zeyneb-KemalistZeyneb-Kemalist1 ay önce
  cevabınız için teşekkürler.Bende sadece Kuranı Kerim değil Eski-Yeni Ahit Kutsal kitap diyorlarbu kitapta kütüphanemde Kuranı kerimin yanında yer alır.Hepsini okuyorum araştırıyorum örneğin çok severim Süleymanın özdeyişlerini,Mezmurları,Hz.İsanın sözlerini yetmez internet kaynaklarından diğer dinleride araştırırım hatta kiliseye ayinlere katılmışgözlem yapmış biriyim.Objektif değerlerdirmelerim sonucu:En doğru din elbette bizim dinimiz.Fakat anlamadığım Kemalizm dini kitabı denen bir kitap var saçmalıklarla dolu okudukça nefret ettimÇöl arabının cenneti ırmaklara benzetmesi var daha neler neler.Aynı mesajları Hz.Musa ve Hz.İsa da vermektedir Hz.İsa Lut gölünün çevresindedir Hz.Musa da denizi yardı bunlar çöl arabı değillerdi ama mesajları aynı idi.Edirne Milletvekilini yazdığı kitap aynı şekilde Atatürkü ilahlaştıran şiirlere ne demeli biz bu sapkınlara kemalist diyoruz.O zaman Atatürkçüyüm deyin.
 • Kemalistler neyin savunmasını yapıyorsunuzKemalistler neyin savunmasını yapıyorsunuz1 ay önce
  Devrimler sizi ele veriyor. Düşmanın istediği devrimleri yaptı. Devrimler için mi savaşıldı. Devrimlerin hepsi islama karşı yapıldı, düşmanın istediği devrimler. Neyin savunmasını yapıyorsunuz. İhanet ortada bunun hesabını verin
 • KEMALİSTKEMALİST1 ay önce
  ZEYNEB KARDEŞİM BEN AŞIĞA DA YORUMLARIN BAŞINDA OSM. 1917 BAŞLAYAN BİR DERNEĞİNDAHA SONRA ,ATATÜRK VE DANIŞMALARISAYESİNDE NASIL 23 NİSAN HALİNDE DÜZENLENİP BİR BAYRAM HALİNE GETİRİLİŞİ YAZDIM BU 23 NİSANIN BİLİNMEYEN TARİHİDİR.AMMA VELAKİN SEN’KUR’AN OKUDUN MU ?DEMEKTESİN YANİ BİR ÖN YARGIN VAR ,BAK ŞİMDİ PEYGAMBER EFENDİMİZ DEMİŞ Kİ”İLİM ÇİN DE BİLE OLSA AL”NEDEN? BU BİR SÜNNET; PEKİ SAYSAK KİŞİ BİLİMSEL ARAŞTIRMA YAPMIŞ YADA, KAÇ KİŞİKUR’AN-KERİM'İ TAM BİLİYOR; KUR’ANDA 6 HİKAYE VAR OLUŞUMUNDAYANİ YANLIŞ ANLAMAYIN ZEYNEB HANIM BENİM KİTAPLIĞIM DA KÜLLİYATTA VAR AYRICA HER KİTAP ÇEŞİTİ BİNLERCE KİTAP VARDIR BENİM KİTAPLIĞIMDA VE BEN SADECE KUR’AN DEĞİL HRİSTİYANLIK ,YAHUDİLİK,MUSEVİ OLARAK BİR ÇOK DİN HAKKINDA DA ARAŞTIRMALARIM DİNLER ARASI KİTAPLARIN KARŞILAŞTIRMASINDA YAPMIŞ BİRİYİM BAZILARI BENİ KEMALİST KARDEŞ GÖRÜNCE BU ADAM DİNLER HAKKINDA HİÇ BİR ŞEY BİLMİYOR ZANNEDER HALBUKİ, BU KEMALİSTLERE ;ATATÜRK’ÜN VASİYETİDİR. İSLAMİYETİ DOĞRUÖĞRENMEK SÖYLEVDE YANİ NUTUK KİTABINDA ORADA BİR ÇOK PARAGRAF VEMETİNDE ANLATIR ATATÜRK İSLAMİYET DİNİNDEN BAHSEDER BİZİM DİNİMİZ DER “EN MÜKEMMEL DİNDİR” DER.YANİ BUNU BİR KİŞİ DAHA SÖYLER ODA PEYGAMBERMİZ HZ.MUHAMMEDTİR. AMA ATATÜRKŞUNU DA SÖYLER BİZ TAVRIMIZ TARİKATLARIDIR İŞTE TİCANİLİK,BİBERİYELİK GİBİ O DÖNEM BUNLAR GÖKTEN İNİLDİĞİ SANILAN KİTAPLARLA DER ASLINDA BUNU İNSANLAR YANLIŞ LENSE EDER O ŞUNU SÖYLER YANİ GERÇEK OLMAYAN KUR’ANI KERİMDE VARMIŞ GİBİ GÖSTEREN GURUPLARA SÖYLEMİŞTİR SANKİ GÖKTEN İNİLMİŞ AYETLER GİBİ İNSANLAR KANDIRILIYOR DEMEKTE .DİNDARIN SAHTESİNE,ÇÜNKÜ ATATÜRK ÇOCUKLUĞUNDA KUR’ANI BİR HAFIZ KADAR İYİ BİLEN BİRİDİR. CAMİLERE GİTMİŞTİR.AYRICA FLORYADA' DA KUR’TİLAVETİ VERDİRİRDİ, ARALIKLI ZAMANLARDA…BENİMLE KUR’ANIKERİM BAZEN AYET İÇERİKLERİNİTARTIŞANLARŞAŞIRIP KALIYOR SEN BU KADAR NASIL BUNLARI VE DAHA FAZLASINI BİLİYORSUN DİYE ARAŞTIRMAK BU İNANIP İNANMAMAKLA İLGİLİ BİR ŞEY DEĞİLDİR AYRICA. YANİ ZEYNEB KARDEŞİM ATATÜRK TÜRK MİLLİYETÇİSİ BİR KİŞİYDİVE TÜRK DİLİNE ÇOK ÖNEM VERİRDİ ONUN ÖĞRENİLMESİNİ İSTERDİ. BU SEBEPLE DE İNSANLARIN İLK ÖNCE İYİCE ANLAMAK İÇİN KUR’ANI TÜRKÇE ÖĞRENMELERİNİ İSTEMİŞTİR. BU KÖTÜ NİYET DEĞİLDİR AYRICA KUR'AN OKUMA SÜRE AYETLER VARDIR, ÜZERİNE KUR’ÂN OKUYACAĞINDA KOVULMUŞ ŞEYTANIN ŞERRİNDEN ALLAH'A SIĞIN. (NAHL SURESİ: 98)KUR’ÂN OKUNDUĞUNDA/OKUNUNCA ONU İŞİTİN DE DURUP DÜŞÜNÜN Kİ MERHAMET OLUNASINIZ. (A'RÂF SURESİ: 204)ŞÜPHESİZ, BU KUR’ÂN, EN DOĞRU YOLA İLETİR VE SALİH AMELLERDE BULUNAN MÜ'MİNLERE, ONLAR İÇİN GERÇEKTEN BÜYÜK BİR ECİR OLDUĞUNU MÜJDELEMEKTEDİR. (İSR SURESİ: 9)KUR’ÂN'DAN İNDİRİR OLDUKLARIMIZ, İNANANLARA ŞİF VE RAHMETTİR. (İSR SURESİ: 82)BİRÇOK ÂYETTE "EL-KİTÂB" KELİMESİNİN KUR’ÂN ANLAMINDA KULLANILDIĞI GÖRÜLÜR:İLK BİLDİRİLEN AYET ALAK SURESİNDE GEÇER: YARATAN RABBİNİN İSMİ İLE OKU. İNSANI BİR ALAKTAN (ASILI ŞEY VEYA PIHTI) YARATTI. OKU VE SENİN RABBİN, SONSUZ KEREM SAHİBİDİR. Kİ O, KALEM İLE İNSANA BİLMEDİĞİ ŞEYLERİ ÖĞRETTİ. (ALAK: 1-5) YANİ ALLAH TARFINDAN İNDİRİLDİĞİ VE SONSUZA KADAR ONUN TARAFINDAN KORUNUCAĞI BELİRTİLİR İSLAMİYETTE …BAKIN TOPLUMUZ BUNDAN ÇOK KAYBEDİYOR ESKİDEN HER EVDE BİR KÜÇÜKTE OLSA ATATÜRK RESMİ VE DUVARDA SECCADE VARDI AMA GÜNÜMÜZ TÜRKİYEYİ NE HALE GETİRDİ BİR YERDE ATATÜRKÇÜLER ÖBÜRKÜ YERDE İSLAMCI KADROLAR ESKİDEN BU TARTIŞMALARI HİÇ YAPMAZDIK BİZ….AMADÜNYAYI VURARK KIRARK ÇEKİLMEZ HALE GETİRDİK HALBUKİ ÇEKİLMEZ BİR DÜNYADA YAŞMAK İNSANLARI İSLAMİYETE GÖRE DAHA ÇOK CEHENNEME YAKLAŞTIRMAKTADIR BU SEBPELE DEMOKRASİYE UYUCAZ VE HERKESİ OLDUĞU GİBİ KABUL EDİP SAYGI GÖSTERECEĞİZ....
 • ALLAH IN KULU ALLAH IN KULU 1 ay önce
  HAKARET EDEN ŞİZOFRENLER ; MECLİS KURAN I KERİM İLE AÇIP LAİLKİKLE DİNİ DEVLETTEN UZAKLAŞTIRMADAKİ ÇELİŞKİYİ İZAH EDİN.
 • ALLAH IN KULU ALLAH IN KULU 1 ay önce
  HAKARET EDEN ŞİZOFRENLER; ÜLKEYİ ŞEYHLERLERLE İMAMLARLA SAVAŞARAK KURTARIP İLK MAHKEMELERDE ŞEYLERİ ASMANIN ÇELİŞJİLERİNİ İZAH EDİN.
 • ALLAH IN KULU ALLAH IN KULU 1 ay önce
  HAKARET EDEN ŞİZOFRENLER ; YUNANI DENİZE DÖKEREK YENİP DOĞDUĞU YERİ (SELANİK) YUNANA BIRAKMA ÇELİŞKİSİNİ İZAH EDİN.
 • ALLAH IN KULU ALLAH IN KULU 1 ay önce
  HAKARET EDEN ŞİZOFRENLER ; YEDİ DÜVELİ YENİP SADECE YUNANI DENİZE DÖKEN ÇELİŞKİYİ İZAH EDİNİZ.
 • ALLAH IN KULU ALLAH IN KULU 1 ay önce
  HAKARET EDEN ŞİZOFRENLER ; YAVERİNİN VAHDETTİNE YAZDIĞI MEKTUP İLE NUTUKTAKİ VAHDETTİN ARASINDAKİ ÇELİŞKİ!
 • ALLAH IN KULU ALLAH IN KULU 1 ay önce
  HAKARET EDEN  CEVAPLAMANIZ GEREKEN SORULAR; VAHDETTİNİN YAVERİ KİMDİR?
 • MustafaMustafa1 ay önce
  Hangi Osmanlı ?. Osmanlı Devletinin son yüzyılında Halidi Nakşi tarikat babaları ve İslamcılar yönetime hakimdi. Halidi Nakşi tarikat babası Seyyid Abdülkadir İngilizlere Büyük Kürdistan Projesini sundu.Hani PKK falan...M.Sabri elinden gelse bütün Türkleri Araplaştırmayı amaç edinmişti Arap milliyetçiliği malum. Her iki grup İngiliz muhiperi Cemiyeti üyesi yani müstevlilre hizmet ediyordu.Hangi milli hakimiyetten bahsediyorsunuz sayın Mavi Marmara Gemisine insanları doldurup kaçan Dilipak.İllaki Atatürk düşmanlığı yapacaksınız . SizMavi Marmaraya binme cesareti olmayan kaçak oynayansınız milli hakimiyet islami değerler sadece propaganda...
 • mizanmizan1 ay önce
  Yazmayayım diyorum ama...Yahu insanda azıcık akıl olur. İzan olur.De ki ben Kemalist TC'de istediğim gibi zina yaparım, içki içerim, istediğim gibi İslam dışı yaşarım. Onun içinde Kemalistim. Veya sünni İslamın içine edilmiştir, Alevi olduğum için bu düzen beni mutlu etmiştir. Eyvallah...Cehenneme gitmek istiyorsan Rabbim buna müsaade ediyor. TC'de 23 Nisan 1920'de ilk meclis ve millet vekilleri en kıymetli milletvekilleri idi lakin Ali Şükrü cinayetinden sonra filim değişti. Lozan barış anlaşmasını imzalayan meclis sadece ve sadece M. Kemal Paşanın ürünüdür. Seçme seçilme yoktur. Hikayeden vardır. Kendi kafasına uygun adaylardan birini seçiyorsun, yani kimi seçersen seç CHP'li. Muhalefet yok. Bitmedi, hiç bir devrim halka sorularak yapılmadı. Hani nerede milli irade. İnsan, sanane ister şapka giyerim ister fes sanane diyemez mi? Denemedi. Rize topa tutuldu, Erzurum da şapkaya karşı çıkanlar idam edildi. Nerede idi milli irade. Milli irade sadece lafta idi. Adı padişah olmayan tek adam yönetimi vardı. 1950 yılına kadar milli irade diye bir şey TC'de görülmedi. Bu baskıcı yönetimler ezanı halka sormadan Türkçe okuttular. Ne lüzum vardı? Nerede idi milli irade? Hele Arapça Osmanlıca ve tarihi eser düşmanlığını anlatmıyorum. Ben zulüm yapanlara üzülmüyorum, sadece zulme karşı çıkamayacak kadar zayıf bırakılmış Müslüman Türk halkına üzülüyorum. Artık diriliş ve güçlenme zamanı geldi de geçiyor. Zira Türk toplumunda gayrı İsrail ve Batılı güçlerle mücadele edecek bir güç görünmüyor. Allah Müslümanları her alanda güçlü kılarak, zalimlere karşı zafer nasip eder inşaallah.
 • Sırrı şimşekSırrı şimşek1 ay önce
  Yorumcu arkadaşlar siz gene yazmaya devam edin,çok da güzel yazıyorsunuz,ellerinize sağlık.Ama yazılarına yorum yaptığınız bu adam kesinlikle bir bunak.Ister inanın,ister inanmayın. Yorum yaparken bunu da göz önünde bulundurun bence.
 • Metin UyulanMetin Uyulan1 ay önce
  Madem ki Milli Egemenlik bar bende ferim ki : 27 Eyl 2019 · 27 Eylül'de Viyana kuşatması kutlanmasını talep ediyorum . Bu nedir ne iştir ta Avustralya dan gelip dedelerinin işgal etmek maksatıyla gelip Çanakkale de öldürdükleri Türklerin geriye kalan toprakların da bir sonra ki işgalleri başarılı olsun diye duaya duruyorlar . Bizim bi haberler de seviniyor . Viana da kutlama da bizim hakkımız.
 • SılaSıla1 ay önce
  İntihar-ölüm........ ÇOOOok kötü bir şey.........Adeta; Diri diri mezara girmek...... KAlbten mahrum olmak AMA hislerin istilasına maruz kalmak..... Kurtların-solucanların; etinizi kemirmesini, bedende dolaşmasını hissetmek..... dirilerin; ardınızdan konuşmaları-gülüşmleri-eğlenmeleri-tepenizdeki tak tak tak ayak sesleri.......................................................................... Bütün söylenenleri duymakAMA yanıtsızbırakmak......Yılanlarla-farelerle-kurtVekemirgenlerle artık beraber vakitdaş olmak...... Ve bu sırada sorgu meleklerini beklemek................................Çook korkmak Ama korkudan saklanacak yer bulamamak..... Hiçbir kaçacak-sığınacak yer dahi bulamamak...... Mezarın bedeni sıkması da cabası; hem de kaburgaları birbirine kaynaştırması..................... "Bundan daha kötüsü ne olabilir ki" diye düşünürken...... Birden cehennem çukurlarından bir çukura insanın atılması..... Ve ölünün bu sırada bayılması ..... Ayıldıktan sonra sorguya alınması...... önce NAMAZdan sorulması.... İLK sorudan kolaylıkla geçerse ..... sonra ki sorular da işin hava-cıvası..... BÖyle bir ölümlü sonu müslüman hiç temenni eder mi??? HEMEN HADİSİ ŞERİFe danışalım...................................................................................................................................Ahmed İbnu Hanbel ve başka kaynaklarda kaydedildiğine göre, Âbis el Gıfârî şöyle dua etmiştir:"-Ey Tâun(veba)! Beni al götür!.." Kendisine:"-Niye böyle söylüyorsun, Resûlullah (asm): 'Ölümü temenni etmeyin!..' demedi mi!" denince, şu cevabı vermiştir:" ______________________________________________________________________"-Ben Resûlullah'ın şöyle söylediğini işittim:<<<<<"(Kıyamet alâmetlerinden) şu altı durum ortaya çıkmadan önce ölüme koşun(((yani;bu alametleri görmeden ölürseniz; ŞAnlısınız!!!)))__________________________________________________________________________Sefih (kıt akıllı) insanların hâkimiyeti, polislerin çoğalması, hükmün satılması (mahkemelerde rüşvetle hüküm verilmesi), insan kanının değerini kaybetmesi, sıla-i rahmin (akrabaları ziyaretlerin) kaybolması, Kur'ân'ı musiki yerine tutacak zamanelerin çıkması..." >>>>>>>>
 • Akpartive PelikancılarAkpartive Pelikancılar1 ay önce
  S.a hocam Ak Parti içinde ''Pelikancılar'' olarak bilinen bir grup olduğu iddia ediliyor. Bir iddiaya göre Ak Parti'de "Pelikancılar" olarak adlandırılan grup, yerel seçim sonuçlarına itiraz sürecinde en fazla ses çıkaran grup. Pelikancılar isimli grup aynı zamanda Binali Yıldırım'dan önceki Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da görevden el çektirilmesinde rol oynadı. Kimdir bu pelikancılar ? amaçları nedir ?Hocam bu konuda bir yazı kaleme alırsanız ve bizi aydınlatırsanız seviniriz
 • İLBEYHAN İLBEYHAN 1 ay önce
  5 yaşında bir çocuğa toplu tecavüz. Otobüste bir kadına “fortçuluk” yöntemiyle mastürbasyon. Karamantarikat yurdunda 43 erkek çocuğatecavüz... Pendik’te bir kadın tarafından pala ile katledilip, iç organları alınıp yenilen sokak köpekleri ve kedileri. Otomobile bağlanıp sürüklenerek öldürülen evcil hayvanlar. Öldürülen bir flamingo. Türkiye’nin 2. büyük siyasi partisinin liderine yönelik linç girişimi. Parti genel başkanını yumruklayan yaşını almış ama başını alamamış adamın elini öpen belediye başkan adayları, kahraman ilan eden siyasi parti il başkanı. Daha sayayım mı, yoksa içinizi yeterince karanlık bastı mı!Merak ediyorum, bu ülkenin insanları olan bizler hep böyle miydik! Yoksa böyle mi olduk!Eğer böyle oldu isek yakında Allah belamızı da verecektir. Ya da zaten böyle idiysek, belamızı da bulmuşuz demektir.
 • ZeynebZeyneb1 ay önce
  Kemalist kardeş cilt cilt kitap okumuşsun gözlüklerinin derecesinide anlatmışsın elbetteki insan geçmiş atalarını(Atatürk ve diğer padişahlarıda) öğrenmek güzel.Peki hiç Kuranı kerimi ve diğerkutsal kitaplarıda cil cilt okudun mu?onun bunun anlatımıyla değil kendin idrak edebildin mi?araştırdın mı?Ben yıllardır araştırıyorum ama öğenecek çok şey var.Sen sadece Atatürkü öğrenmişsen eğer dinini öğrenmemişsen eksik kalmışsın inanmıyor bile olsan cilt cilt Kuranı -Kerimi araştır.....
 • Ahmet ÖzAhmet Öz1 ay önce
  Hilafet ve saltanatın ihyası bugün yine mümkündür.Sizce neden hilafet ve saltanat ihya edilemiyor?Siyasi iktidar,en güçlü olduğu konumda.Hatta Ayasofya'yı bile resmen ve fiilen tüm aksamı ile ibadete açabilir.Engel olan mı var?
 • DERVİŞDERVİŞ1 ay önce
  Evvelden senin yazılarını hiç kaçırmazdım. Ama sana 2-3 Aydır bir şeyler oldu sanırım. Artık çiçek ve böcekleilgili bir şeyler yaz köşeyi kapat hocam. Heyecanın söndü gitti gibi geliyor bana. Unutmayın hocam"Biz tercihlerimizi oynuyoruz" Siz,"Neden böyle tercih yaptınız" Diye soramazsınız. Din gününde tek başınasınız. Ve kendi yaptıklarınıza,kendiniz cevap vereceksiniz. Başkalarınınkine değil.Selam ve dua ile.
 • GaripGarip1 ay önce
  Bu yazar kafayı yemiş yazlığa gelen eski komutan çocuklarına benzemiş onlarda aile baskısından mongol kafa olurdu piyano İngilizce matematik dersi almaktan davutoğlunun yanına git ayet sıralayıp durun çözüm üretmek yerine
 • sancarsancar1 ay önce
  davidoğlu ,gülabdül , buğra ve burhan kavuncu ,hakan albayrak ,babacan ,ali ihsan arslan , kavakçıgiller ,lütfi türkkan , aytun çıray U.S.AİRTİBAT VEİLTİSAKLIDIR...İNGİLTEREMENŞEİLİ .made in unıtedkingdom.... ABD + İNG + İSRAİLtam cepheden saldırıya hazırlanıyor,hainlerde içerden vuracak .....fetö + hdpkk + iyi parti+tüsiad + fakülteler + başta fetö tarikatlar cemaattler....
 • SılaSıla1 ay önce
  gel vatandaş gel; BATAn ülkenin malları bunlar...... Satılık fabrikalar, satılık tarlalar, Meyve bahçelri,......, soğan-domates-biber tezgahları,satılık işler(işe girmek istiyorsan ücretini ödemen gerek), satılık işsizlikler(Belli bir ücret karşılığında; işsiz kalabilirsin)....... Ülkemde herşey satılık Nyazık ki ; taze beyinler, zeki öğrenciler, idealler, fikirler, patentler, ...... din-iman-islâmVATANmilletSAKARYA...... Benim ülkemde satılık kadınlar da VAR-kadınlk da.... satılık adamlar da VAR-adamlık da..... camilerimiz; artık satılmıyor çok şükür. Camilerin dolması için; satılık cemaatlerden faydalanıyoruz ..(ŞAşmaz kural; En çok ihaleyi kimden alırsak onun cemaatiyizBAkınız cübbeli.....) Ülkemdeki parti üyeliklerinin hepsi satılık. Kim en çok makam-mevki satıpVeriyorsa; kula kulluk en çok oralarda.... haydi hepberaber hurrra.Bu ülkede bazı hakları almak için Önce bazı şeylerini satmak gerekiyorMeSELA; Şeref-Namus-HaysiyetHATTAdin-islam-ümmetHATTaErkeklik ya da analık haklarının....vb. hakların karşılığında kazanılan bazı haklarımız....__________________________________________________pozitif kadın hakları, gençlerin zina hakları, fuhuşfahişeVEsatıcılarının serbest giyinme-dolaşma-serbest takılma-serbestticaret hakları,_________________________________.vb. Bu ülkede herşey satılık...... Satılık yazarlar-çizerler-şairler.... Satılık okuyucular-takipçiler-dinleyenler-mitingden mitnge gezenler...... Satılık organlar; kanlar, dalaklar, böbrekler.... size Nlazımdı??? Manzaraya bakmak isterse canın eğer; Jeton deliğinin nerde olduğunu mutlaka öğrenmen gerek. Allah rızası gözetilerek yapılan birşeyler varmı hâlâ??? Allah demişken; En iyi dini kıssalar anlatanların, gecelik ücreti; en az 100 bin lira...... Tabii ağlayarakYA DAfon müzikli anlatırsan daha da çok kazanabilirsin...(Eğer rastlarsam cübbeliye ya da hatipoğluna, YA da başka başkalarının sohbetlerine(ehlisünnet olması şartıyla)... herzman dinlemek isterim büyük iştahla. Anlattıkları şeyler %99.9 doğruVEkesin. islâmiYAşantılarıVEcemaatleri biraz şüpheli o kadar. Zaten bu devir de herkes olmuş olağanşüpheli)_______________________Bu ÜlkedeBEDAVA olan şeyler de var Mesela;TAcizler(Otobüste,yolda, sokakta, tenhada, kalabalıkta,...), tecavüzler(yakalanmadığın sürece; hercanlıyaVEheryaştakine), aldatmalar, sarkıntılıklar, laf atmalar, el atmalar, muhalefet liderine kafa veya yumruk atmalar.....
 • alparslan gürealparslan güre1 ay önce
  Hocam sen yanlış zamanda dünyaya gelmişsin. Senin yerin tam Osmanlı zamanı. Hatta o devirde yaşamış olsaydın senden ne güzel bir saray soytarısı olurdu. Ve de hatta hadım ettirilip harem dairesine bile girmene izin verilir, savaş ganimeti olarak kaçırılan, analarından babalarından koparılan hristiyankızları güldürmek için karşılarında palyaçoluk da yapardın. Ne yaparsın kader işte. ...
 • şükrü onukşükrü onuk1 ay önce
  Atatürk , bir denge adamıydı. Bazı yerlerde Değişik etnik unsurların bulunduğu İzmir iktisat kongresi gibi , efendiler , Bazı milli törenlerdeTürk milleti , bayram yıldönümleri gibi toplantı ve ekinliklerde Türk ulusu diyerek hitap etmiştir. 1.Meclisteki yapı daha islami ve padişaha yakın gruplar olduğu için bu denge gözetilerek Meclis açılışı Cuma gününe denk getirilmiş dualarla ve padişaha methiyeler düzerek meclisi mebusan açılmış , savaş yönetmiş ,Türkiye cumhuriyetinin bekası için olağan üstü çabalar ve toplum gerçekleri gözetilerek gerçek bir temsil sergilenmiştir. 23Nisan çocuk ulusal egemenlik ve çocuk bayramı , hakimiyeti milliye bayramı olarak kutlanmış ,gayrı resmi çocuk bayramı olarak ta kutlanmış ,buna resmiyet kazandırılması için teklif götürülmüşse de kabul görmemiş ancak 12 Eylül darbe hükümeti buna resmiyet kazandırmış (Mustafa Armağan.)1.Meclisteki bu denge bazı vekillerin ateşli direnişine karşılık tam bir dayanışma halinde hareket edilmediği için karşı çıkan çok az kişi ortadan kaldırılarak 2.mecliste değişen dengeye göre hareket edilerek kamuoyunun beklentileri dışında millete rağmen toplum özüyle ve karakteriyle uyuşmayan ve toplumun ekseriyetini aşağılayan her türlü icraatlara baş vurulmuş Atatürk istemese de bu dengeyle hareket etme durumunda kalmıştır.
 • AliAli1 ay önce
  Keske Halifelik kalkmasaydı Halifemiz bütün İslam aleminin nüüüüüü resmini resmederdi
 • Mert Mert 1 ay önce
  Şunu görelim; 19.YY sonunda savaş yıllarında oluşan kavram ve kurumlarla 21.YY açıklamak mümkün değil hem bunu söylüyorsun hemde eskileri durmadan karıştırıyorsun sen ne işsin Allah’ım bizi koru kimden mi?
 • Mert Mert 1 ay önce
  Şunu görelim; 19.YY sonunda savaş yıllarında oluşan kavram ve kurumlarla 21.YY açıklamak mümkün değil
 • FerhatFerhat1 ay önce
  Hakimiyet kayıtsız şartsız yerlerin ve göklerin yaratıcısı ALLAH cc. aitdır, otorite ise Allahın nizamı/adaleti ile milletini yöneten halka aitdır. Nasıl gökyüzündeki nizam ALLAH cc iradesi doğrultuşnda tecelli ediyor iseve Güneş her gün doğudan doğup batıda batıyor ise ve her gecenin bir sabahı oluyor ise, şüphesiz yeryüzündeki nizamın tecelliside ALLAH cc iradesidoğrultusunda gelişmelidir. Eğer yeryüzündeki nizamı ALLAH cc belirlediği sınırların dışına çıkararak kadının, doğanın, erkeğin fıtratını bozar, bize haram kılınan zinayı, kumarı, eşcinselliği, feminizmi, ve medya araçları ile fuhuşu sıradanlaştırır ve bize helel olanları yasaklar isek o vakit haddimizi aşmış ve ALLAH in belirlediği nizamın dışına çıkarak fesadı, azgınliğhi ve bozgunculuğu dünyamızda ve yurdumuzda yaymış oluruz. Günümüzde olduğu gibi milletimizin arasınd huzursuzluk ve ayrımcılığı isteyerek veyahut istemeyerek teşviklemiş olursunuz. Öncelikle 1923 yılında kurulan LİBERALİZM odaklı nizamın kuruluş amacını iyi tahlil etmek gerek.LİBERALİZM nizamı 17. Yüzyılda şeytanlaşmış ve adetayeryüzünde kendinlerini İBLİSİN veraseti veALLAH ın nizamına muhalefet eden sapkınların ideolojilerine dayanan bir nizamdan ibarettir. Şüphesiz bunların gayeleri yeryüzünde fesadı,azgınlığı ve bozgunculuğu yayarak yeryüzündeki toplumları ifsad etmek ve onları yollarından saptırmaktı. Nitekim Tanzimat ve meşrutiyet dönemindeki Liberal leşmiş ittihat ve terrekaiçi taife ROTSCHİELD gibi seaytanlaşmışinsanların teşvik ve yardımları ile topraklarimizda İTTİHAT ve TERRAKİ mason lojalarını kurarlar. Nitekim bu hain taife Rotschield gibi şeytanlaşmış iblisin varislerine OSmanlı bankasını kurdurur ve bu bankanın devamıda günümüzde MERKEZ bankası olarak faliyet gösteririr. Kısacası milletin iradesi ne nazaren Liberalizm odaklı Nizamıyurdumuzda kuran bu hain taife banknot basma yetkisini bu masonik siyonist güçlere teslim eder ve borsa ya bağlı bir düzen kurulur. Nitekim Merkez bankasında hala banknot basma yetkisi bu iblisin veletlerinin kontrolünde.Türkiye’de egemenliğin hiçbir zaman milletin olmadığı iddiasını doğrulayan diğer delil de, anayasaya konulan, “değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif dahi edilemez” maddeleridir. Bu maddeler masonik ittihat ve terrkicilerin ROTSCHİELD gibi siyonist hanedanların iradesinde gerçekleştirilen ınkılapları kapsamakta. Kısacası adamlar kendi şeytani çıkarlarınia yüzyıllar boyu hızmet edecek olan düzeni kurmuşlar ve ANAYASANIN ilk dört maddesinin değiştirilemez, yani masonik ve şeytanlaşmış insanlarıniradesi doğrultusunda yapılan ınkılap ve nizamın değiştirilemyeceğini güvence altına alarak bize bu düzeni armağan etmisler, değiştirmek isteyenleride devletin birliğini ve milletini kast edenler gibibir algı yaratarak gerçekleri yazan yadan söyleyen kardeşlerimizi zindanlara tıkmışlardır. Çoğunluğu müslüman olan bir ülkede olan bir toplumda eğer anayasa kısmen dahi olsa o toplumun temel inançlarına aykırı ise, orada bir çelişki var demektir ve dolayısıyla halkın egemenliğinden söz edilemez. Çünkü hiçbir toplum kendi inancını ve temel değerlerini dışlayan bir anayasayı gönül rızasıyla onaylamaz. İnsanlarımız malesef yıllardır nazrkozlanmış bir vaziyette kendi çukurunu kazmaktalar, zira CHP,MHP,AKP ... bunların hepsi bu nizmi kabullenmiş ve bu nizama hızmat eden partiler.
 • hu hu huhu hu hu1 ay önce
  hocam yeni devletin kurucusu gizli liderler hayım nahum ve lord gürzondan ve yaptıkları düzen bazlıklarından ve ilk meclis binasının osmanlıyı yıkmak hilafeti ve dini yok etmek için kurulan gizli mason teşkilatı ittihat ve terakkinin binası olması dikkatinizden kaçtı galiba bundan dan bahset. bu işlerin asıl püf noktaları bunlar . misaki milli sınırlarının batı tırakyabatum yemen dahil olduğunuda açıkla. yunanın işgalde 3 yıl yaptığı tahribat ve yakıp yıkmalarından dolayı suçu kabul ettiği haldeosamnlıyı tazminata mahkum edenlerinbu tazminatı kimin neden istemediğinden bahset.
 • GurbetçiGurbetçi1 ay önce
  Hale bak 337 milletvekili var 115 i katiliyo yarisi bile değil bunlar Atatürk'ü de böyle secdi meclisin yarisi bile olmiyan mebusla başkan ilan ettiler kendi kendilerine birde seçildi diye enayi kandırıyorlar hileyle dün neyse bugünde aynısı bu chp
 • Yanlış işlerin sebebiYanlış işlerin sebebi1 ay önce
  Egemenlik kayıtsız şartsız Allah'ındır düsturundan egemenlik kayıtsız şartsız batınındır düsturuna girilince ülke rezil bir hale geldi batı kafasından bakıldığı için yanlış işler yapıldı
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  Devlet tüm organlarıyla muhtardan başkanına kadar yerliarabaya binerek milliyim diyebilir. Tuvaletindeki kağıttan yadiği kaşığa kadar ithal olanlar konuşmasın ,batıdan daha kalitelisini üretsin ve kullansın. Şimdi milli olursun.
 • dusundusun1 ay önce
  Muflis bakkal eski hesaplari karistirirmis.kendi tarihine dusman edilip kazanimlariyla eskiden beter duruma gelmek.gecmisi kinayi kinayi daha kotu duruma dusmek. Dediginiz gibi .aklima geldi birden neden iktidar kendi belediyelerini mercek altina alip yolsuzluklarla ugrasmiyor.deli sorular.
 • ÖZGÜR BEYİN VE PRANGASIZIM ÖNERİRİMÖZGÜR BEYİN VE PRANGASIZIM ÖNERİRİM1 ay önce
  Eline Koluna Sağlık,Yazdıklarınız Devlet Yönetimince Bilinmek istenmiyor.Saygılarımla.
 • HalukHaluk1 ay önce
  YSK,KHK lilarla ilgili durumu niye ret etti? Bana gore secimin tekrari yonunde karar alirsa YSK nin bagimsiz olduguni sansinlar diye .adalet istiyorsaniz saadet yeter
 • KEMALİST:23 NİSANIN BİLİNMEYEN GERÇEK TARİHİ..!KEMALİST:23 NİSANIN BİLİNMEYEN GERÇEK TARİHİ..!1 ay önce
  YENİ AKİT'E YORUMLARA YER VERDİĞİ İÇİN TEŞEKÜR EDERİZ................................HÂKİMİYET-İ MİLLİYE BAYRAMI İLE HİMAYE-İ ETFAL CEMİYETİNİN 1927'DE İLAN ETTİĞİ VE İLKİ ATATÜRK'ÜN HİMAYESİNDE DÜZENLENEN 23 NİSAN ÇOCUK BAYRAMININ KENDİLİĞİNDEN BİRLEŞMESİYLE OLUŞTU.PEKİ BU RAYA KADAR BU BAYRAM NASIL GELDİ VEDE BU GÜNKÜ ADINI NASIL ALDI …?BUNA CEVAP İSTİYORSANIZ VERELİM….?HER GELEN KENDİ KAFASINDAKİ ATATÜRK'Ü ANLATIYOR BÖYLE BİR SEY VAR MI ?ATATÜRKÜ ,ATATÜRK GİBİ ANLATACAĞIZ..BÖYLE BİZİM KADAR CİLT,CİLT KİTAPLARI OKUYUP GÖZLÜKLERİN DERECESİ ARTSAYDI ANLARDI BİR TAKIM ARKADAŞLAR..KİM NE DİYOR ?NE NASIL OLMUŞ..BURADA ASIL MESELE 23 NİSAN NASIL ORTAYA ÇIKTI TBMM DEĞİL NASIL KUTLAMA YADA BAYRAM ÇOCUK BAYRAMI İLAN EDİLDİ. CUMHURİYET BAYRAMI AYRI BİR BAYRAMDIR, DEVRİM YÖNÜNDEN ATATÜRK'Ü ,ATATÜRK'ÜN YAPTIKLARI GİBİ ANLATACAĞIZ… BU OLAY BAZI PERİNÇEK'DEN,DİĞER MERAK EDEN KARDEŞLER KARDEŞ,... 1917’DE İSTANBUL’DA KURULAN “HİMAYE-İ ETFAL” ADLI ULUSAL DERNEK İLE AYNI NİTELİKTE BİR DERNEK OLARAK 30 HAZİRAN 1921'DE ANKARA’DA KURULAN HİMAYE-İ ETFAL CEMİYETİ (BU GÜNKÜADIYLA ÇOCUK ESİRGEME KURUMU) KATKILARIYLA BAŞLAYAN YADIM TOPLAMA KAMPANYALARIHİMAYE-İ ETFAL CEMİYETİ'NİN 23 NİSAN'LA İLGİLİ ÇALIŞMALARI DAHA ÖNCEKİ YILLARDA VARDIR VE HATTA ÇOCUKLARDAN DA SÖZ EDİLMİŞTİR. KURUM, 23 NİSAN 1923'TE MİLLÎ BAYRAM İÇİN PULLAR BASTIRMIŞ VE SATMIŞTIR.HATTA DAHA SONRALARI , 23 NİSAN 1924'TE HÂKİMİYET-İ MİLLİYE GAZETESİNDE "BU GÜN YAVRULARIN ROZET BAYRAMIDIR" İBARESİ YER ALMIŞ, 23 NİSAN 1926'DA DA YİNE AYNI GAZETEDE "23 NİSAN TÜRKLERİN ÇOCUK GÜNÜDÜR" BAŞLIKLI BİR YAZI KALEME ALINMIŞ VE BU YAZIDA CEMİYETİN BU GÜNÜ ÇOCUK GÜNÜ YAPMAYA ÇALIŞARAK DOĞRU YOLDA OLDUĞU VE PARA KAZANAN HERKESİN BU GÜN CEMİYETE ÇOCUKLAR İÇİN BAĞIŞTA BULUNMASI GEREKTİĞİ VURGULANMIŞTIR.UÇKUN, BU TARİHTEN İTİBAREN BU ÜÇ KAVRAM, AYNI GÜN ÜZERİNDE BİRLEŞECEK VE ÇOCUK BAYRAMI OLMA KONUSUNDA BİR KANUNLA BELİRLENMİŞLİK OLMAKSIZIN KUTLANMAYA BAŞLANACAKTIR. CEMİYETİ BUNA İTEN NEDEN İSE CEMİYETİN YETİM ÇOCUKLARI İÇİN GELİR KAYDETME ANLAYIŞIDIR. BÖYLECE ÇOCUK BAYRAMI ORTAYA ÇIKMIŞTIR. ÇOCUK BAYRAMI ADI DAHA RESMİYET KAZANMAMIŞ OLSA DA, BUNDAN SONRA 23 NİSAN "MİLLÎ HÂKİMİYET BAYRAMI"NIN YANI SIRA "ÇOCUK BAYRAMI" OLARAK DA KUTLANACAKTI. 1927'DE İLK KEZ KEZ KUTLANAN ÇOCUK BAYRAMI, BAŞTA KAYNAK OLUŞTURMA OLMAK ÜZERE, ÇOCUKLARA NEŞELİ BİR GÜN GEÇİRTMEYİ HEDEFLERİNDE BULUNDURUYORDU. 23 NİSAN 1927'DEKİ İLK BAYRAM TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNİN KURUCUSU VE DÖNEMİN CUMHURBAŞKANI MUSTAFA KEMAL PAŞA HİMAYESİNDE GERÇEKLEŞTİRİLMİŞ, ETKİNLİKLER İÇİN ATATÜRK ARABALARINDAN BİRİNİ ÇOCUKLARA TAHSİS ETMİŞ VE CUMHURBAŞKANLIĞI BANDOSUNUN KONSER VERMESİNİ SAĞLAMIŞTIR. O YIL CEMİYETİN ANKARA'DAKİ BİNALARINDAN BİRİNE ÇOCUK SARAYI ADI VERİLMİŞ VE BURADA DÜZENLENEN ÇOCUK BALOSUNA İSMET (İNÖNÜ) BEY'İN ÇOCUKLARI DA KATILMIŞTIR. PEKİ ;23 NİSANIN ÇOCUK BAYRAMI OLARAK KUTLANIŞI 23 NİSAN 1927'DE ATATÜRK'ÜN HİMAYESİNDE BAŞLAMIŞ, CUMHURBAŞKANLIĞI BANDOSU ÇOCUKLAR İÇİN KONSER VERMİŞ VE ANKARA'DA ÇOCUK BALOSU DÜZENLENMİŞTİR. 1928'DE DR. FUAT (UMAY) BEY'İN TEKLİFİYLE DAHA GENİŞ İÇERİKLİ BİR PROGRAM HAZIRLANMIŞ, İLANLAR VERİLMİŞ, HALK DAVET EDİLMİŞ, ÇOCUK ALAYLARI OLUŞTURULMUŞ, YARIŞMALAR VE GEZİLER DÜZENLENMİŞTİR. 1929'DAKİ 23 NİSAN'DAN ÖNCE23-30 NİSAN HAFTASINI ÇOCUK HAFTASI OLARAK DUYURMUŞ, ETKİNLİKLER ÇOĞALTILARAK BİR HAFTAYA YAYILMIŞTIR. ASIL BAYRAM YİNE 23 NİSAN'DA KUTLANMIŞ, ÇOCUK BALOSU YİNE ATATÜRK TARAFINDAN HİMAYE EDİLMİŞTİR. YİNE DE HEC VE TÜRK OCAĞI'NIN BÜTÜN ÇABALARINA RAĞMEN ÜLKE ÇAPINA YAYILMADA SORUNLAR YAŞANMIŞTIR. BİRKAÇ YIL BÖYLE GİTMESİ ÜZERİNE, KIRKLARELİ MİLLETVEKİLİ DR. FUAT UMAY'IN TEKLİFİYLE 20-30 NİSAN ARASINDA TÜM TELGRAF VE MEKTUPLARA HİMAYE-İ ETFAL ŞEFKAT PULU YAPIŞTIRILMASI MECLİSTE ONAYLANDI. YASA, 14 NİSAN 1932'DE YÜRÜRLÜĞE GİRDİ. 1933 23 NİSANINDA ATATÜRK YENİ BİR GELENEK BAŞLATTI. O SABAH ÇOCUKLARI MAKAMINDA KABUL ETTİ VE ONLARLA SOHBET ETTİ. AYNI YIL STADYUMLARDA BEDEN HAREKETİ GÖSTERİLERİ YAPILMAYA BAŞLANDI. O BAYRAM, MİLLİ EĞİTİM BAKANI REŞİT GALİP BEY'İN KALEME ALDIĞI ANDIMIZ ÇOCUKLAR TARAFINDAN İLK KEZ OKUNDU.ŞİMDİ UÇKUN KARDEŞ BU BAYRAM; 1929'DA ÇOCUKLARA İLGİ DAHA DA ARTMIŞ VE O YIL VE DAHA SONRAKİ YILLARDA 23-30 NİSAN HAFTASI "ÇOCUK HAFTASI" OLARAK KUTLANMIŞTIR. DAHA SONRALARI, 70'Lİ YILLARA KADAR ULUSAL BOYUTTA ÜNLENEREK VE KATILIMI ARTIRARAK İLERLEYEN 23 NİSAN ÇOCUK BAYRAMI KUTLAMALARINA 1975'TE TÜRKİYE RADYO TELEVİZYON KURUMU DA KATILMIŞ VE BİR HAFTA ÇOCUK PROGRAMLARI YAYIMLAMIŞTIR. 1978'DE MECLİS BAŞKANLIĞININ İZNİYLE MECLİSTEKİ TÖRENLERE ÇOCUKLARIN DA KATILMASI SAĞLANDI. 1979'DA BU UYGULAMA ANKARA İLKOKULLARINDAN GELEN ÇOCUKLARLA DÜZENLİ OLARAK BAŞLATILDI, 1980'DE DE BÜTÜN İLLERDEN GELEN ÇOCUKLARLA "ÇOCUK PARLAMENTOSU" OLUŞTURULDU. 1979 YILININ UNESCO TARAFINDAN DÜNYA ÇOCUK YILI OLARAK DUYURULMASI ÜZERİNE, TRT TARAFINDAN DÜNYANIN BÜTÜN ÇOCUKLARINI KUCAKLAMAYI AMAÇLAYAN BİR PROJE HAZIRLANDI VE 1979 YILINDAN İTİBAREN TRT ULUSLARARASI 23 NİSAN ÇOCUK ŞENLİĞİ ADIYLA UYGULAMAYA KONDU.BU GÜNKÜ ADINI DA ,DÜZENLEMEYİ 1981 DEN SONRA KENAN EVRENVEMİLİ BİRLİKKOMİTESİ KOYUP DÜZENLEMİŞTİR.YANİ BU BAYRAM HAVASI MECLİSİN KURULMASINDAN ÇOK ÖNCESİ OSMANLIDAN BAŞLAYAN SAVAŞTA YETİM KALAN ÇOCUKLARI SEVİNDİRİP MUTLU ETMEK ADINA YAPILAN BİR HADİSE,ULUSAL KAHRAMANIMIZ, MUSTAFA KEMALİN SAYESİNDE BİR ÇOCUK BAYRAMINA DÖNÜŞTÜRÜLMÜŞ VE ONUN ÜLKE VE DÜNYA BARIŞINDA TÜM DÜNYA ÇOCUKLARININ BİRLİKTE BARIŞ İÇERSİN DE YAŞAMASI İÇİN DE O KUTLU GÜN BİR VESİLE OLMAKTADIR.(Kaynak bütün kurumsal veriler ve cerideleri inceleyin o döneme ait .)..
 • KEMALİST:23 NİSANIN GERÇEK TARİHİ..KEMALİST:23 NİSANIN GERÇEK TARİHİ..1 ay önce
  HÂKİMİYET-İ MİLLİYE BAYRAMI İLE HİMAYE-İ ETFAL CEMİYETİNİN 1927'DE İLAN ETTİĞİ VE İLKİ ATATÜRK'ÜN HİMAYESİNDE DÜZENLENEN 23 NİSAN ÇOCUK BAYRAMININ KENDİLİĞİNDEN BİRLEŞMESİYLE OLUŞTU.PEKİ BU RAYA KADAR BU BAYRAM NASIL GELDİ VEDE BU GÜNKÜ ADINI NASIL ALDI …?BUNA CEVAP İSTİYORSANIZ VERELİM….?HER GELEN KENDİ KAFASINDAKİ ATATÜRK'Ü ANLATIYOR BÖYLE BİR SEY VAR MI ?ATATÜRKÜ ,ATATÜRK GİBİ ANLATACAĞIZ..BÖYLE BİZİM KADAR CİLT,CİLT KİTAPLARI OKUYUP GÖZLÜKLERİN DERECESİ ARTSAYDI ANLARDI BİR TAKIM ARKADAŞLAR..KİM NE DİYOR ?NE NASIL OLMUŞ..BURADA ASIL MESELE 23 NİSAN NASIL ORTAYA ÇIKTI TBMM DEĞİL NASIL KUTLAMA YADA BAYRAM ÇOCUK BAYRAMI İLAN EDİLDİ. CUMHURİYET BAYRAMI AYRI BİR BAYRAMDIR, DEVRİM YÖNÜNDEN ATATÜRK'Ü ,ATATÜRK'ÜN YAPTIKLARI GİBİ ANLATACAĞIZ… BU OLAY BAZI PERİNÇEK'DEN,DİĞER MERAK EDEN KARDEŞLER KARDEŞ,... 1917’DE İSTANBUL’DA KURULAN “HİMAYE-İ ETFAL” ADLI ULUSAL DERNEK İLE AYNI NİTELİKTE BİR DERNEK OLARAK 30 HAZİRAN 1921'DE ANKARA’DA KURULAN HİMAYE-İ ETFAL CEMİYETİ (BU GÜNKÜADIYLA ÇOCUK ESİRGEME KURUMU) KATKILARIYLA BAŞLAYAN YADIM TOPLAMA KAMPANYALARIHİMAYE-İ ETFAL CEMİYETİ'NİN 23 NİSAN'LA İLGİLİ ÇALIŞMALARI DAHA ÖNCEKİ YILLARDA VARDIR VE HATTA ÇOCUKLARDAN DA SÖZ EDİLMİŞTİR. KURUM, 23 NİSAN 1923'TE MİLLÎ BAYRAM İÇİN PULLAR BASTIRMIŞ VE SATMIŞTIR.HATTA DAHA SONRALARI , 23 NİSAN 1924'TE HÂKİMİYET-İ MİLLİYE GAZETESİNDE "BU GÜN YAVRULARIN ROZET BAYRAMIDIR" İBARESİ YER ALMIŞ, 23 NİSAN 1926'DA DA YİNE AYNI GAZETEDE "23 NİSAN TÜRKLERİN ÇOCUK GÜNÜDÜR" BAŞLIKLI BİR YAZI KALEME ALINMIŞ VE BU YAZIDA CEMİYETİN BU GÜNÜ ÇOCUK GÜNÜ YAPMAYA ÇALIŞARAK DOĞRU YOLDA OLDUĞU VE PARA KAZANAN HERKESİN BU GÜN CEMİYETE ÇOCUKLAR İÇİN BAĞIŞTA BULUNMASI GEREKTİĞİ VURGULANMIŞTIR.UÇKUN, BU TARİHTEN İTİBAREN BU ÜÇ KAVRAM, AYNI GÜN ÜZERİNDE BİRLEŞECEK VE ÇOCUK BAYRAMI OLMA KONUSUNDA BİR KANUNLA BELİRLENMİŞLİK OLMAKSIZIN KUTLANMAYA BAŞLANACAKTIR. CEMİYETİ BUNA İTEN NEDEN İSE CEMİYETİN YETİM ÇOCUKLARI İÇİN GELİR KAYDETME ANLAYIŞIDIR. BÖYLECE ÇOCUK BAYRAMI ORTAYA ÇIKMIŞTIR. ÇOCUK BAYRAMI ADI DAHA RESMİYET KAZANMAMIŞ OLSA DA, BUNDAN SONRA 23 NİSAN "MİLLÎ HÂKİMİYET BAYRAMININ YANI SIRA "ÇOCUK BAYRAMI" OLARAK DA KUTLANACAKTI. 1927'DE İLK KEZ KEZ KUTLANAN ÇOCUK BAYRAMI, BAŞTA KAYNAK OLUŞTURMA OLMAK ÜZERE, ÇOCUKLARA NEŞELİ BİR GÜN GEÇİRTMEYİ HEDEFLERİNDE BULUNDURUYORDU. 23 NİSAN 1927'DEKİ İLK BAYRAM TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNİN KURUCUSU VE DÖNEMİN CUMHURBAŞKANI MUSTAFA KEMAL PAŞA HİMAYESİNDE GERÇEKLEŞTİRİLMİŞ, ETKİNLİKLER İÇİN ATATÜRK ARABALARINDAN BİRİNİ ÇOCUKLARA TAHSİS ETMİŞ VE CUMHURBAŞKANLIĞI BANDOSUNUN KONSER VERMESİNİ SAĞLAMIŞTIR. O YIL CEMİYETİN ANKARA'DAKİ BİNALARINDAN BİRİNE ÇOCUK SARAYI ADI VERİLMİŞ VE BURADA DÜZENLENEN ÇOCUK BALOSUNA İSMET (İNÖNÜ) BEY'İN ÇOCUKLARI DA KATILMIŞTIR. PEKİ ;23 NİSANIN ÇOCUK BAYRAMI OLARAK KUTLANIŞI 23 NİSAN 1927'DE ATATÜRK'ÜN HİMAYESİNDE BAŞLAMIŞ, CUMHURBAŞKANLIĞI BANDOSU ÇOCUKLAR İÇİN KONSER VERMİŞ VE ANKARA'DA ÇOCUK BALOSU DÜZENLENMİŞTİR. 1928'DE DR. FUAT (UMAY) BEY'İN TEKLİFİYLE DAHA GENİŞ İÇERİKLİ BİR PROGRAM HAZIRLANMIŞ, İLANLAR VERİLMİŞ, HALK DAVET EDİLMİŞ, ÇOCUK ALAYLARI OLUŞTURULMUŞ, YARIŞMALAR VE GEZİLER DÜZENLENMİŞTİR. 1929'DAKİ 23 NİSAN'DAN ÖNCE23-30 NİSAN HAFTASINI ÇOCUK HAFTASI OLARAK DUYURMUŞ, ETKİNLİKLER ÇOĞALTILARAK BİR HAFTAYA YAYILMIŞTIR. ASIL BAYRAM YİNE 23 NİSAN'DA KUTLANMIŞ, ÇOCUK BALOSU YİNE ATATÜRK TARAFINDAN HİMAYE EDİLMİŞTİR. YİNE DE HEC VE TÜRK OCAĞI'NIN BÜTÜN ÇABALARINA RAĞMEN ÜLKE ÇAPINA YAYILMADA SORUNLAR YAŞANMIŞTIR. BİRKAÇ YIL BÖYLE GİTMESİ ÜZERİNE, KIRKLARELİ MİLLETVEKİLİ DR. FUAT UMAY'IN TEKLİFİYLE 20-30 NİSAN ARASINDA TÜM TELGRAF VE MEKTUPLARA HİMAYE-İ ETFAL ŞEFKAT PULU YAPIŞTIRILMASI MECLİSTE ONAYLANDI. YASA, 14 NİSAN 1932'DE YÜRÜRLÜĞE GİRDİ. 1933 23 NİSANINDA ATATÜRK YENİ BİR GELENEK BAŞLATTI. O SABAH ÇOCUKLARI MAKAMINDA KABUL ETTİ VE ONLARLA SOHBET ETTİ. AYNI YIL STADYUMLARDA BEDEN HAREKETİ GÖSTERİLERİ YAPILMAYA BAŞLANDI. O BAYRAM, MİLLİ EĞİTİM BAKANI REŞİT GALİP BEY'İN KALEME ALDIĞI ANDIMIZ ÇOCUKLAR TARAFINDAN İLK KEZ OKUNDU.ŞİMDİ UÇKUN KARDEŞ BU BAYRAM; 1929'DA ÇOCUKLARA İLGİ DAHA DA ARTMIŞ VE O YIL VE DAHA SONRAKİ YILLARDA 23-30 NİSAN HAFTASI "ÇOCUK HAFTASI" OLARAK KUTLANMIŞTIR. DAHA SONRALARI, 70'Lİ YILLARA KADAR ULUSAL BOYUTTA ÜNLENEREK VE KATILIMI ARTIRARAK İLERLEYEN 23 NİSAN ÇOCUK BAYRAMI KUTLAMALARINA 1975'TE TÜRKİYE RADYO TELEVİZYON KURUMU DA KATILMIŞ VE BİR HAFTA ÇOCUK PROGRAMLARI YAYIMLAMIŞTIR. 1978'DE MECLİS BAŞKANLIĞININ İZNİYLE MECLİSTEKİ TÖRENLERE ÇOCUKLARIN DA KATILMASI SAĞLANDI. 1979'DA BU UYGULAMA ANKARA İLKOKULLARINDAN GELEN ÇOCUKLARLA DÜZENLİ OLARAK BAŞLATILDI, 1980'DE DE BÜTÜN İLLERDEN GELEN ÇOCUKLARLA "ÇOCUK PARLAMENTOSU" OLUŞTURULDU. 1979 YILININ UNESCO TARAFINDAN DÜNYA ÇOCUK YILI OLARAK DUYURULMASI ÜZERİNE, TRT TARAFINDAN DÜNYANIN BÜTÜN ÇOCUKLARINI KUCAKLAMAYI AMAÇLAYAN BİR PROJE HAZIRLANDI VE 1979 YILINDAN İTİBAREN TRT ULUSLARARASI 23 NİSAN ÇOCUK ŞENLİĞİ ADIYLA UYGULAMAYA KONDU.BU GÜNKÜ ADINI DA ,DÜZENLEMEYİ 1981 DEN SONRA KENAN EVRENVEMİLİ BİRLİKKOMİTESİ KOYUP DÜZENLEMİŞTİR.YANİ BU BAYRAM HAVASI MECLİSİN KURULMASINDAN ÇOK ÖNCESİ OSMANLIDAN BAŞLAYAN SAVAŞTA YETİM KALAN ÇOCUKLARI SEVİNDİRİP MUTLU ETMEK ADINA YAPILAN BİR HADİSE,ULUSAL KAHRAMANIMIZ, MUSTAFA KEMALİN SAYESİNDE BİR ÇOCUK BAYRAMINA DÖNÜŞTÜRÜLMÜŞ VE ONUN ÜLKE VE DÜNYA BARIŞINDA TÜM DÜNYA ÇOCUKLARININ BİRLİKTE BARIŞ İÇERSİN DE YAŞAMASI İÇİN DE O KUTLU GÜN BİR VESİLE OLMAKTADIR.(Kaynak bütün kurumsal veriler ve cerideleri inceleyin o döneme ait .)..
 • YunusYunus1 ay önce
  bu güzel günün geleceğimiz olan çocuklarımızın bayramı ilan edilmesi ne eksik ne fazladır, yeryüzünde böyle başka bir irade yoktur, Atatürkün dehası ortadadır, günü geldiğinde bunu hakkını vererek kutlayacağız inşallah, o güzel günlere az kaldı inşallah, başımızdaki belaları teker teker def edeceğiz
 • Nurullah Nurullah 1 ay önce
  Yazının sonunda kendime şunu sordum. Ne okudum? Birinci meclisten Sri Lanka'ya uzanan bir yazı. içinde YSK da var, 23 Nisan da. Belki yorumcular benden çok fazla istifade etmiş olabilirler. Yorumları okumayı seviyorum. Muhalif veya Destekçi ayrımı yapmadan tüm yorumları yayınladığınız için Akit ekibine ne kadar teşekkür etsem azdır.
 • KemalKemal1 ay önce
  Saltanatın tam zıddı olan bu sistem saltanatın ihyası falan değildir, o günlerin konjönktürüne göre bir geçişti, saltanat da bunu kavramış saltanatın ülke geleceğinde yerinin olmadığı kabul edilmişti
 • Tata TongaTata Tonga1 ay önce
  insan yaşlandıkça beyin hücreleri de ölüyor hali ile. kafa basmıyor
 • M.yildirimM.yildirim1 ay önce
  Baykuşların ötmesi Allah'ın takdirini değiştirmez.Selam Hüda'yatabi olanlara.

Günün Özeti