McKinsey’den Huawei’ye

24 Nisan 2019 Çarşamba

Eğer Huawei krizi Çin ve ABD’yi bir savaşın eşiğine getirecek kadar önemli ise, o zaman uzay savaşına “yıldızlar savaşı”na hazır olun. Daha doğrusu, her an uzaydaki uydular çalışamaz hale gelebilir, ya da uzayın derinliklerinde kaybolabilir. Şimdi “uzay casusluğu” peşindeler. Herkes bir birinin bilgisini çalmaya çabalıyor. Bundan birkaç yıl önce, Kanada’nın en büyük bilişim şirketlerinden biri battı. Oysa Kanada yazılım sektöründe öncü ülkelerden biri idi. Kanada’da Bilgi ve İletişim Teknolojileri (BİT) sektöründe 36.000’in üzerinde şirket var. Büyük çoğunluk yazılım ve bilgisayar hizmetleri endüstrisinde yer alıyor. BİT sektörü, çoğunlukla küçük şirketlerden oluşuyor ve 31.000’den fazlası 10 kişiden azını istihdam ediyor.

22 Temmuz 2010 tarihinde basında şöyle bir haber çıktı: 1997 yılında kurulan ve Türkiye’de bilişim alanında faaliyet gösteren Netron Teknoloji Şirketi ve Microsoft tarafından dünyada en iyi üç eğitim merkezinden biri olarak seçilen yaklaşık 80 bin kurumsal müşteri - mezun öğrenciye hizmet veren “Netron Bilişim Akademisi” iflas etti! Netron’un üzerinde çalıştığı çok gizli projeler, Netron tarafından sonuçlandırılmadan, Çinliler tarafından kısa süre önce benzer özellikleri olan bir ürün olarak piyasaya sürülüyordu. Şirket iflas edince, binlerce kişinin çalıştığı şirket ana merkezi, Kanada Savunma Bakanlığına verildi. Bakanlık bazı tadilat için bazı duvarları yıkınca gerçek ortaya çıktı. Duvarların içi tamamen dinleme cihazları ile dolu idi. Netron’un binasını rakiplerinden çok daha ucuza bir Çinli müteahhit firma yapmıştı. Netron’un projeleri Çin tarafından çalınıp, onlardan önce piyasaya sunuluyordu. Bu gerçek ortaya çıkınca bina tamamen yıkıldı. Bu ve benzer olaylar ne ilk ve ne de sonuncu. Ve bu işlerde hedef sadece Kanada ya da benzer ülkeler değil. Herkes hedef!

Huawei kendinden ibaret bir şirket değil. Mesela Huawei’nin arkasında Rothschild’lerin olduğu söyleniyor. Yani ABD-Çin teknoloji savaşı aslında Rothschild - Rockefeller vekalet savaşı da olabilir. Bu savaş Derin ABD ile Derin İngiltere’nin hesaplaşması ya da “köşe kapmaca oyunu” olabilir.

Siz, biz, Apple, Samsung ya da Huawei alırken, sadece bir teknoloji almıyoruz. “Bağlanıyoruz”, düşünce ve davranışlarımızla sömürülüyor ve uluslararası sibernetik sisteminin “oto kontrol” sistemine tabi “birey”ler oluyoruz. İstihbarat örgütleri için ise bedava birer biyonik robot! Aslında bu hesaplaşmanın hedefinde biz varız biz! Elimizdeki teknolojik oyuncaklarla oynarken, farkında olmadan mayınlı tarlada top oynuyoruz! Sakın kulaklıklarınızı çıkarmayın(!) “online” kalın. Subliminal komutlar kesintiye uğramasın. Celladınız üzülür sonra!

Sahi bir zamanlar uçaklarda Samsung ile ilgili anonslar yapılıyordu. Teröristler birbirine el bombası yerine Samsung telefon fırlatıyordu, ne oldu! Volkswagen’ın Emisyon Skandalı haberleri unutuldu gitti. Balık hafızalı bir toplum olduk galiba!

Huawei’yi anlamak için “Voltran”dan gözümüzü ayırıp, “Netron”a bakmak gerek. Starwars’dan gözlerinizi ayırmazsanız, “yıldız savaşları”nı anlayamazsınız. Ama nasıl gözümüzü ayıralım ki, uçağa biniyorum “Starwars” oyuncuları ve “Lego” bana “nanik” yapıyor. “Kemerlerinizi bağlayın, uçmaya hazır olun” diye göz kırpıyor. “Lego” “cinsiyet ayırımcılığı’na hayır” diyor ve “ünisex” karakterler üretiyor bu arada! Oysa ne kadar masum, şakacı, cici gözüküyorlar! “Şeytan tüyü” var onlarda. Nitekim “Ağuyu altın tas içre sunarlar, bal da onun suç ortağı.

McKinsey bu işin neresinde derseniz, işte bir çocuk oyuncağından bir cep telefonuna, oradan bir istihbarat savaşına giden yolda bir “sosyal siyaset planlaması” yapmak gerekiyor. Bu “akıllı” abiler-ablalar bu işi yapıyorlar.

Yani, siz tekrar IMF’den ya da “büyük biraderler”den birinden borç alacaksanız, onlar size bir ekspert gönderecekler. O ekspert bunlardan olacaktır. Eğer sizde “marka alerjisi” varsa, başka bir isim altında da gelebilirler. O konuda çok anlayışlı, uyumlu olacaklarından emin olabilirsiniz. Köpek dişlerini daha sonra gösterecekler çünkü. Her şeyin bir zamanı var. Bu konuda sabırlıdırlar. Önce oltayı yutun, zaten daha sonra yem de istemeyeceksiniz. Hem zaten, bir yandan size sopa gösterirken, öte yandan havuç uzatacak biri mutlaka vardır. O da onların adamıdır aslında. Sopa gösteren de, havuç uzatan da kendileri olacaktır. Ölümü gösterip, hastalığa razı etme taktikleri bunlar. BÇG’yi örgütleyenler de, FETÖ’yü örgütleyenler de aynı Şeytanın askerleridir. Soğuk savaşın “tavşana kaç, tazıya tut” diyenlerin aklı da aynı akıldır.

Bakın bu cep telefonları oltaya taktıkları yem gibi. Bu cihazlar üzerinden politikacılar, diplomatlar, işadamları, gazeteciler, yani hepimiz adım adım izleniyoruz. Sosyal Media üzerinden sosyal metrik sistemler üzerinden her dakika izleniyoruz. 

Uluslararası finans kuruluşları bu sistemde Mafyöz ilişkiler içindeler. Açıkça finansal tetikçilik yapıyorlar. Kara para ilişkilerini ve finansal trafiği yönetiyorlar. IMF, Dünya Bankası, LIBOR fark etmiyor. Borsalarda, Merkez Bankalarında etkinler.

IMF’siz IMF Programı” daha pahalıya gelirse, niçin ortağı olduğumuz IMF’ye gitmeyelim ki! Oyun bu.. Adres belli. Siyaset “Seyisliğe” benzetilir. Kim bilir belki de farkında olmadan dönüştürülmeye başladık bile. Kim bilir, kaçtığımızı sandığımız şeye doğru koşuyoruz.

Bize “akıllı” olmayı değil, “akılcı/rasyonalist” olmamızı öğütlüyor birileri. Daha sonra “pragmatik” olmamızı isteyecekler. Bir de “tarihi maddecilik” gibi, sebeb-sonuç ilişkisine dayalı “determinizm”i getirip önümüze koyacaklar. Artık, varacağınız yer bellidir! “Mecburen” değerlerinizden taviz vereceksiniz demektir, gittiğiniz yol! Düşünün bakalım, siz oltayı ilk ne zaman yuttunuz! Unutmayın, “Oltayı yutan balık yem istemez.

McKinsey’in geçmişi karanlık, bugünü de. Sabıkalı bir örgüt. CIA’nın taşeronluğunu yapan bir Truva atı!. FETÖ ya da BÇG de aynı merkezler tarafından örgütlendi. Bunların kadrosunda şeyh de var fahişe de.. Ne yapıyorsanız, bunu bilerek yapın. Ama şunu unutmayın ki, yeryüzünde ilahlık ve Rablik taslayanların ve onlarla işbirliği yapanların bir hesabı varsa Allah’ın da bir hesabı var ve galib olacak olan O’dur! Onlar ıslah ediciler değil, bozguncuların tâ kendileridir. İnsanları hasta edip, ilaç satmaya çalışan doktora benziyorlar. Ağuyu altın tas içinde bala karıştırıp sunuyorlar.

Şimdi şiir okuyalım: 

“Allah’a dayan, sa’ye sarıl, hikmete ram ol. Yol varsa budur, bilmiyorum başka çıkar yol.” 

Ama bir de biz buraya nasıl geldik, onu düşünelim. “İnni küntü minezzalimiyn” diyelim. Bu sonucun müsebbibi bu adamları siyaset, bürokrasi, belediyeye kim, nasıl getirdi bir de ona bakalım!

Tabii benim tuzum kuru. Sırtımda yumurta küfesi de yok. Suya düşen yılana sarılır derler. Ve dahi bekara karı boşamak kolaydır. Hele bugünkü şartlarda! Onu da biliyorum. Ama tek gerçeğin, önümüze sunulan seçeneklerden ibaret olmadığını da biliyorum. Arayan Rabbini de bulur, belasını da! O neyi aradığınıza bağlı, bir de rehberiniz, kılavuzunuz kim! Selâm ve dua ile.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Hadis-i ŞerifHadis-i Şerif28 gün önce
  Hz. Sevban Radıyallahu Anh'ın Peygamberimizden rivayet ettiği hadiste ( Yakında, yemek yiyenlerin birbirlerini sofraya çağırması gibi dusmanlarinizda sizinle savaşmak için birbirlerini davet edecekler.Orada bulunanlardan biri : O gün bizim azlığımızdan diye sorar?. Hayır, Bilakis siz çoksunuz. Fakat sizler selin üzerindeki köpük ve selin getirip yığdığı çer çöpler gibi zayıf olacaksınız. Allah düşmanlarımızın kalbinden size karşı duyduğu korkuyu çıkaracak ve sizin kalbinize vehn atacak. Orada bulunanlardan birisi : Vehn nedir ey Allah Resulü? diye sordu. "Dünya sevgisi ve ölüm korkusudur" diye buyurdular ) (Ebu Davud Melahim ,5) , (Ahmed b. Hanbel Müsned 2/359)
 • NazNaz28 gün önce
  Allah razi olsun
 • Ömer Faruk Ömer Faruk 1 ay önce
  Bu olta meseleside beka sorunu gibi bir şey.Her birimizin İslam ve iman konusunda bir beka sorunu umut ve korku arasında olmak durumu vardır.... İlk oltayı yutma yaptığımız ilk günahtır. Rabbim gözyaşı ile kendimizi temizleyenlerden eylesin. Şeytandan kaçıp Rahmana ulaşanlardan eylesin. Eşimizle aramızdaki muhabbeti artırsın. Lokman İn evladına nasıhatlerini nefsinde uygulayan ve hayırlı evlatlarına anlatanlatdan eylesin. İsraftan ve faizden son sürat hep beraber kaçanlardan eylesin..... Küçücük aklımızla Rabbimizin şirketinde çalışma onuruna erişenlerden eylesin. yine küçücük aklımızla kendini çok büyük gören, kendini efendi, terbiye edici ve kanun koyucular olarak gören deccalleri devirenlerden eylesin. Amiin. Allah a emanet
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  Katil batının tüm katliam ve soykırım resimlerini tüm dünyaya duyurun hergün iki sayfa Her gazete yayınlasın 365 gün taki batı katilliğini kabul edenekadar yayınlayın . Katlettiğiinsanların cocuklarınıuyandırma kadar yayınlayın
 • Mehmet Mehmet 1 ay önce
  Bütün aktörler bu yapılardan yönetiliyor.Bop ile 21 ülkenin sınırları değişecek dendi ve biz buna ortal olduk.Suriye karıştı ve pkk sınırımıza yerleşti. Şimdi aynı senaryo bizim içimizde sergileniyor ve bahçeli bu değirmene şu taşıyor. Abd ve israil g.dogudan toprak koparmak için iç karışıklık çıkarmaya çalışırken biz ayrisiyoruz
 • JCKJCK1 ay önce
  Timur Bey,Bu kadar acimasiz olmayin yazarin NORTEL hakkinda yazdiklarina...ben Ottawa'da o sirkette 15 yil calistim. Olay rekabet degil shareholder'larin acgozlulugu idi. Daha cok bonus almak ve senin deyiminle (turk sirketlerini kinayarak soyluyorsun) koseyi cabuk donme anlayisiydi. Ne oldu kimse NORTEL'in adini sanini bilmez ama onun splinterleri binlerce sirketin kurulmasi neden oldu. Insan her yerde insan ki o cikar icin yalan soyler, satar herseyi ve herseyini.
 • Zekeriya Gökçe Zekeriya Gökçe 1 ay önce
  Sri lanka saldırısını deaş üstlenmiş yani fail abd... peki şimdi hangi müslüman ülkeye saldıracak ve sömürecek.Artık insanları öldürecek sözünü geçtik. Onlar İçin tek gerçek sömürü..onlar İçin insanların hiç bir kıymeti yok.
 • Timur Timur 1 ay önce
  Sayin Dilipak, size tavsiyem derede yüzün, derin göllere girmeyin. Sizin dediginiz sirketin adi Nortel Networks dir, Türkiyede Netas sirketide buna bagliydin. Kanadanin en büyük sirketiydin ve 100 binde fazla calisani vardin. Liberal ekonomi sistemine dayanamadigi ve yanlis ürüne yatirim yaptigi icin iflas etti. Faliyet alani Telekommunikasyon ve Internet aglariydin. Siz hikaye yaziyorsunuz. Rekabete dayanamiyan sirket iflas eder. Ikici örnek Finlandiyadan Nokia Networks. Huwei evet hirsizlik yaparak büyümüstür, simdi kendi ürünleri var. Hirsizligi aza indirmistir. Nortel Huawei olsada batacaktin, olmasada. Her büyük sirket öteki büyüklerle rekabet halindedir, mesala Huawei ile Cisco. Huawei cin devletinden büyük destekler aldi ve aliyor. Büyük cinli sirketlerin hemen hemen hepsi böyle. Önemli olan ben ne yapiyorum demektir. Türk halkinin en büyük zaafi köseyi dönme anlayisidir. Sabir yok iyi egitim yok söz dinleme yok, ama baskalarini suclamada bir numara. Zaten ben su andaki devlet ve egitim sistemiyle Türkiyenin ikinci dünya devleti statüsünden kurtulabilecegine imkan vermiyorum.
 • AhmetAhmet1 ay önce
  CUMHURİYET DÖNEMİNDE İLK OLTA MARŞAL YARDIMLARI İLE YUTTURULDU.OSMANLIDA İSE İLK OLTAKANUNİ DÖNEMİNDE KAPÜTÜLASYONLARIN KABULÜ İLE YUTTURULDU DİYE BİLİYORUM.YALNIŞSA DÜZELTİN
 • Terbiye-i NefsTerbiye-i Nefs1 ay önce
  La İlahe İlla Ente Subhaneke İnni Küntü Minezzalimin.Allah Razı Olsun hocam, İnşallah Allah'ın Yardımına muvaffak olanlardan oluruz.. Aminn..
 • Başoğlu Başoğlu 1 ay önce
  Okur Yazar ; aynen katılıyorum. Fransa'dan ,Medine ye uçacak arkadaş her konudan haberdar. Ekonomi, Siyaset , Milli Eğitim,Tarih, İslam vs .lakin hep yanlış yalan provakatif bilgilerle donatmış kendini. Kibri dağları aşmış , Dilipak Bey'i sorguluyor. Camı açmadığı için ne yazdığını da bilemiyor. Bir de yazıyorum ,yazmıyorum nikli bir yorumcu var ,ona da tavsiyem harbiden yazma. Herkes yazamıyor.
 • Mertürk Mertürk 1 ay önce
  Döviz kurunun biraz yüksek olması ,üretim ve ihracat için her zaman iyidir. Şimdilik ,aramal ve hammadde bakımından dışa bağımlı olsakda, sonuçta ,1 dolarlık bir aramal ve hammaddeyi alıp işleyip 3-4 dolarlık ,katmadeğeri yüksek yeni bir ürün elde ediliyor,1 dolarlık kısmında zarar ederken 3-4 dolarlık kısmında kar ediliyor. Totalde ,aynı ürünü üreten rakip ithal mala karşı daha iyi fiyat avantajı sağlanmış olunur. Artık ,robotik üretim teknikleri ile Üretim teknikleri artık küreselleşmiştir. Marka logoları kalktığında, bütün ürünler ,nerdeyse birbirinin aynıdır. Bundan dolayı ,bir malın satılması için fiyat avantajı hayatidir. Düşük kur ,aramal ve hammaddelerin yerli olarak üretilmesinde de ,en büyük engeldir. Ucuz ,ucuz ithal etmek varken,karlı olmadığı için, kimse ,yerli aramal ve hammadde üretmek için yatırım yapmaz. Zaten yapılmadıda. Peki üretim ve ihracat için, döviz kur u bu kadar hayati iken ,döviz kur u nasıl belirlenecek.? Serbest piyasa gereği elbette kur sabit tutulmaz,fakat ,kur reel olarak bir bant aralığında hareket etmelidir. Nasılki kur fırlatınca ,merkez bankası buna müdahale ediyorsa, enflasyona rağmen döviz artmıyorsa ,ve kur reel olarak düşmeye başlayıp yerli üreticinin rekabet güçlerini azaltıyorsa,merkez bankası piyasadan dövizi çekmeli. Milli düşünen bir merkez bankası bunu yapabilmeli. Bunu yapabilecek sayısız imkân ve kabiliyete sahiptir. Küresel para fonlarının yönlendirmeleri ile hareket etmemelidir. Kur ,reel aşırı düşüp ,üretim ve ihracatı baltalayıp ,zıplama öncesi şartları oluşturup ,zıplayacağına , kimsenin ruhu duymadan, kuru olması gereken bantın içine sok. Kur ,zıplayarak ,ekonomiyi bozarak değerini bulacağına, bunu önceden öngörüp ona göre davran. Düşük kur un ,ithalatın artmasına ,ihracatın ise yeterince artmamasına neden olup ,döviz açığı oluşturarak ,ilerde kur zıplamalarına neden olacağını öngörmek ,bastığı dalı kesen Nasrettin hocanın ,ağaçtan düşeceğini bilmek arasında fark yoktur. Ah bunu bizim ekonomi yetkilileride bir anlasa. Halihazırda merkez bankası reel efektif döviz kur u hesabı yapıyor. 2003 yılı baz alınarak reel efektif döviz kuru hesaplıyor. 2003 baz alınması yanlıştır. 1999 yılı baz alınmalıdır dalgalı kur a geçilmeden önceki durum ,gözönünde alınmalıdır. Ayrıca, AB ve ABD dışındaki ülkelerin, paraları hesaba katmak sağlıklı değildir. Bu ülkeler ,diğer ülkelerin baskısından kurtulmak için , paralarının değerini bilerek yüksek gösteriyorlar. Dünya ,kur savaşları üzerinden ,ticaret savaşları yaparken, biz onyıllarca düşük kur ile başka ülkelerin açık pazarı olduk. Osmanlıdaki kapitülasyonlar ne ise ,düşük kur da ülkemiz için odur
 • JCKJCK1 ay önce
  Burada ben kucuk bir sey soylemeliyim. Netron diye bahsettiginiz kanadali bir sirket yoktu ve yok. O sirketin adi "NORTEL" idi. Soylediginiz seylerin buyuk kismi dogru, ismi haric.
 • FerhatFerhat1 ay önce
  Hocam Allah razı olsun siz halkı uyarıyorsunuz, fakat halkımız adeta sihirlenmiş gibi kendi celladına aşık olmuş vaziyette iblisin kucağına doğru koşuyor. Şuursuzluk almış başını gidiyor. İblise kulluk etmediklerini düşünseler ve iddia etseler dahi Allah´a ibadet etmemekteler. Aksine Biderberger gibi satanist Masonların başımıza atadıkları partilerden ve bunların inşaa etmiş olduğu bozuk düzenden medet ummaktalar. Bilincli ve bilincsizce destek verdigimiz partiler yüzünden kendi ellerimiz ile fani dünyada zilleti, ayni zmanda ahiretlerini harab eylemis oluyoruz. siysi iktidar IMF den direk borç almamış gibi gözükse dahi, Siyasi iktidarınAB-MAsterplanları doğrultuşnda gerçekleştirmiş olduğu serbest piyasa odaklı özelleştirmelerin gerekceleri şaibesini korumakta. AB ye uyum paketi vasıtası ile uygulamaya konulan AB-Masterplanısadece ekonomimize şekil vermiyor, aynı zamanda aile politikalarına, sosyal ve eğitim alanlarındaki cinsiyerler arası eşitlik adı altındaki envai çeşit sapkın ve azgın projeleri kapsıyor.Siyasi iktidar gelen tepkiler üzerine MC-Kinsey gibi Rotschildlerin ve CIA nın bir alt kuruluşu olan danışmanlık hizmeti veren bir kurum ile çalışmayı iptal etmek zorunda kalmış gibi gözüküyor olsa dahi, fiilen gayri milli ekonomik uygulamalar hiçde öyle gözükmüyor, zira siyasi iktidarın başka isim altında kamufule olmuş danışmanlık şirket ile çalışmadığı manasına gelmez. BÇG, Feto, Ergenokon gibi örgütler ve meclisteki liberalizm odaklı partilerin çoğu derin devlet tarafından kendi şeytani çıkarları için kurulmuş olan partilerden ibaret. Şeytanın bize her yönden saldırabileceğini, ancak en fazla sağ yanımızdan; yani hak adına, Allah adına, iyilik ve güzellik adına; sureti haktan görünerek yanaşacağını unutmayalım. Bu nedenle, özellikle Allah adına ve rızasına yaptığımız amellerimizi, şeytanın etkileri yönünden ciddi olarak muhasebe edelim. Nitekim Allah ın adını kullanarak AB kriterlerine dayalı sapkın ve bozgun reformları gerçekleştirerek adeta Yeni dünya düzenini kurmak isteyen iblisin veletlerinin misyonerlikgini yapmaktalar.Bu gerçekleri göremeyecek kadar ya kör yada piyasada dolaşan bazı Tarikat ve şeyh liderlerinin siyasi iktidarı ilahlaştıracak kadar şefih olmaları gerekiyor.
 • Mertürk Mertürk 1 ay önce
  Gelişmekte olan bütün ülkeler,yerli firmalarının rekabet güçlerini artırmak için ,yerel parabirimlerinin reel değerinin artmasına izin vermezken, Türkiye ,CELLATINA AŞIK MAHKUM ,gibi Türk lirasının reel aşırı değerlenmesi desteklenmiştir.Hiçbir ülke, kendi yerelpara biriminin reel aşırı değerlenmesine izin vermez.Tam tersine ,kendi yerel para birimlerinin reel değerini düşürerek, kendi yerli üreticilerinin rekabet güçlerinin artmasına neden olarak,üretim ve ihracatlarının artmasını sağlarlar. Trump bile değerli doların ABD nin ,üretim ve ihracatını olumsuz etkileyecepini buna izin vermeyeceğini söylemiştiri.2000 yılından beri ,ABD nin bütün baskılarına rağmen, ÇİN kendi yerel parasının değerini yükseltmemiştir. Hatta uzakdoğu ülkeleri , gelişmiş ülkelerin baskısısından kurtulmak için, enflasyon ve başka rakamlarla oynayarak, kendi paralarının değerini bilerek yüksek göstermişlerdir. Dünyada ,kur üzerinden ,ticaret savaşları devam ederken ,CELLATINA AŞIK MAHKUM gibi ,aşırı değerli türk lirası desteklenip, yerli üretim baltalanıyor. Düşük kur ile ,ithalatın ucuzlaması ile enflasyon biraz düşer ,amma velakin ,düşük kur ile artan ithalat ve cari açık ile ,oluşacak döviz açığı nedeni ile ilerde oluşacak döviz fırlaması ile ithal malların fiyatının artması ile ,daha önce düşük kur ile gelen düşük enflasyon ,gelen kur zıplaması ile birikimli olarak geri gelecektir.Şimdilerde olduğu gibi. Matematiksel zeka özürlü ekonomistleryüzünden ülke ekonomik krize sürükleniyor
 • NurullahNurullah1 ay önce
  "Keşke araba yerine telefon üretseydik" diyen var. Yetişin komşular. Vay ben başımı nereye vuram oooyyyy ben başımı nereye vuram a dostlar. Adam araba ürettiğimizi sanıyor yala.
 • MuharreMMuharreM1 ay önce
  Hocam sizden bir rica olacak.Bu kadar sıkıntının ve telaşın içinde sizin yazılarınızı okumaya çalışıyorum. Lütfen yazılarınızı biraz kısa yazın ve sesli makalele de geçin artık.Selam ve Muhabbetlerimle.
 • Mertürk Mertürk 1 ay önce
  Döviz kur u ne olmalı? Burda hesaba katılması gereken, sepet kurdur. Yarım dolar+ yarım eurohesaba katılmalıdır. Dalgalı kur rejimine geçilmeden önceki dönem hesaba katıldığında,1999 dan günümüze gelirsek , Türkiye ile AB-ABD arasındaki enflasyon farkı düşürürüldüğünde bugün doların olması gereken değeri, 1 dolar=5 TL civarıdır. Bunun üstündeki değer üretim ve ihracat için rekabetçi bir seviyedir. Ama uzun süre düşük kur ile yerli aramal ve hammadde üretimi için yatırım yapılmadığı için ,ülkemiz,üretimde 70-80% oranında, ithalaramal ve hammaddeye bağlı. Üretim ve ihracat arttıkça, ithalatta fırlıyor. Aramal ve hammadde üretimi için yatırım yapmaya başlasak,birkaç yıl sonra faydasını görürüz. Tabi bunun için devletin,0,98% faizle zararına konut kredisi vereceğine, bu tür yatırımları desteklemesi lazım. Haddi ben sanayici olsam ,bugünkü kur seviyesi üretim ve ihracat için uygun olsa bile, yarın bir yerlerde ,aşırı sıcak para gelse biryerlerden dolar gelse ,dolar 4 TLye kadar gerilese ,devlette bu durumu destekler. Bu durumda 5 TL civarı kur,üretim ve ihracat için iyi iken ,4 TL kur seviyesi ile benim üretim ve ihracatım,karlı olmaz. 2001 yılındaki kur artışından sonra ,ülkede üretim ve ihracat patlaması yaşandı. Yassı çelik üretimi için büyük yatırımlar yapılmış ,fakat üretime geçildikten sonra aşırı değerlenen TL nedeni ileyassı çelik üretimi düşük kalmış ,ithalat artmıştı.2016 yılında ,18 milyonton üretim kapasitesine rağmen 40% kapasite ile,8 milyonton yıllık üretim yapılmıştır. Milyonlarca ton yassı çelik ithal edilmiştir
 • Okur yazarOkur yazar1 ay önce
  Medinede ölmek isteyen!!! günlerdir işi gücü bırakıp yazılarını okuyorum... Kelimeler kifayet etmedi biride çıkıp sana sen ne kafa yaşıyorsun demedi...yazma kardeş yazmaaaaa şarjına yazık insanların özne ve yüklem kullanmadığın cümlelerini çözmek için harcadığı zamana yazık, gaflette bulunup seni bir kere okuyan insanların yazılarını ve düşünce dünyanı görünce şeytan görmüş gibi kaçma çabalarına yazık. Ha bu arada bulunduğun yerin camını aç içeri oksijen girsin!!!
 • NurullahNurullah1 ay önce
  "Araba yerine telefon mu üretsek" diyen var. Vay be... adam araba ürettiğimizi sanıyor. Böyle insanlara ne desen inanır. Demek ki milleti kandırmak için süper zekalı olmaya gerek yok. Ben de milleti kandıranları üst akıl veya ultra yetenekli zannederdim.
 • sancarsancar1 ay önce
  KAAN kardeş , KAMRAN İNAN:HAİNİBU KADARBOLBİR DEVLETGÖRMEDİM demiştiyıllar evvel ....bu günleri görmeden.... ağzına sağlık , ALLAH SİZLERİ HEP VAR ETSİN.... ANCAK ŞEREFLİinsan,kula kul olmayan insansaymaya kalkarsakmescitdebir safıoluşturacak ya dakahvedeokey masası kuracaksayıdaadambulamayız.... ipler puştun eline geçmiş....kimi ATATÜRK ,KİMİMİLLİYETÇİLİK ,KİMİ MÜSLÜMANLIK ,KİMİ İSRAİLİN ABDNİN KUCAĞINDA BAĞIMSIZ KÜRDİSTAN diyor....ABD muhibi ,DAVUDOĞLUmüteakibi HAKAN ALBAYRAK larümmet diyor....hepsi de aslındaCUMHURİYET ,İSLAM VE TÜRK MİLLETİNİN düşmanı.... ASLINDA ATATÜRKE DEĞİLTÜRKE VE İSLAMA DÜŞMAN BUNLAR...AYNIFETÖ GİBİ....FETÖ ÖLMEDİ YAŞIYOR... BUNLARİBADULLAH değilABD_ULLAH....BARZANİGİLLER , BENİ KUREYZALI PRENS SELMANLAR , GÜLABDÜLLER ,DAVİDOĞULLARI HEPSİ MUSA'nınçocukları...musanın gülleri....
 • müslümmüslüm1 ay önce
  Yola çıkarlarken Erbakan Hoca ve Milli Görüşü bırakıp, kendilerine rehber ve kılavuz olarak McKinsey, FETÖ yü seçenlerin ülkeyi getirdkleri durum ortada. Devletin bütün varını yoğonu sattılar. Çilgınprojelerve betonayatırdılar. Yap, işlet devret diye milletikandırarak yapılan köprü, yol ve hastanelere taahhüt verdiler.Devletin vergi gelirlerini de bu taahüt ve faiğzlere bağladılar. Ama hernedense kendileriher zaman suçsuz,günahsız ve de bulnmaz bursa kumaşıdırlar. Kendilerini eleştirenler ise vatan hainidirler...
 • Mehmet Ay Mehmet Ay 1 ay önce
  Sayin yazar, Türkiye nin ürettigi hangi teknoloji var?Teknolojin olmaz ise kullanilmaya devam ederler.Selam ve dua ile.
 • erhanerhan1 ay önce
  Mertürk e,ama kur yükselince de bu sefer de" dövize bak dövize nerelere çıktı ,paramız pul oldu,battık, batırdılar ..." diyorsunuz. Diğer yanda döviz artıncaithalgirdilerin maliyeti artıyor vebu haliyle fiyatlara ve enflasyon a yansıyor. Bu işler,bu dengeler, öyle sandığın gibi basit ve kolay değil. Betonlaşmaya gelince bu şehirleşmenin kaçınılmaz bir sonucudurzira konut gereksinimive talebi oluşuyor ve bu kerpiç evler ve çadırlarla mı karşılanacak. Monetaristyaklaşımlar ve uygulamaların etkisi geçicibir yere kadardır. tek çözüm üretim artışıdır .Ben iktisat ta lisansüstü yaptım işe yaramadı. ama hiç te bari gidip, 200 meyveağaç yetiştirerekreel ekonomiye katkı sağlamış oldum .Peki ya sen...!
 • Malkoç Malkoç 1 ay önce
  PKKERMENİŞEHİTLERİ (LEŞLERİ OLACAK) ADINA BİRLİKKURMUŞ....BİR DE YAHUDİ LEŞLERİ ADINA KURSUN... NE DE OLSADEDELERİ MOLLA MUSTAFABARZANİ ;MOSSADIN , MOŞE DAYAN'IN KUCAĞINDA BÜYÜDÜ....YAHUDİKUCAĞINI SEVERLER.... BENİ KUREYZALI SUUDailesi gibi...
 • KaanKaan1 ay önce
  SANCAR arkadas Kavakcilari yi saymissin. Bu soyun geri kalani nerede tunekliyo bi desen hele ? Biri almanyaya eyalet sistemini arastiramaya gonderilir, biri konsolso bilmem nesi digeri ne oldugu belli olmayan danisman ... Devlete ciddiyet kalmadi. Ha bi de bunlarin Erzincan da Iranlilar la neleri pisirdiklerini bi yazsak sayfadan atarlar.
 • Denizli 25fvbjjfsdud347Denizli 25fvbjjfsdud3471 ay önce
  Vurdumduymazlik düşünememezlik adece bizim toplumda,Turk milletinde görulmekte bu devirde,kanisindaydik.Boyle hassas bir mesele [Kanada} uzere olacaksin ve boyle bir tuzagi hesabetmeyeceksin.Boyle bir ihtimali goze almayacaksin.Şaşilasi durum.20 sene once hicbir yetkinlik ve etkinligi olmayan kirsal kesimde yaşayan bir gencin,olurda dinlenir izlenirmiyim hesabi depresiflik şizofrenlik mi?akimi sezgi mi?hassasiyet mi? Veya başka birşey onu söylemicem
 • Kocasolak Kocasolak 1 ay önce
  Gençlerimizya top ya pop, dışında kalanlar da kafasını ŞEYH veya cemaate kiraya verenlerden oluşuyor. Buna milli eğitim bakanımızın ÇÖZÜM ve yol haritası nedir???? Sıfır.
 • SılaSıla1 ay önce
  Alçak AbdülfettahELsisiye mektuo_______________________________________________Sen benim gözümde bir rivayettin.((sandık ki islâmın hizmetçisisin. Meğer; Nefsinin, AB kriterlerinin, ABDnin, israilin, pozitif ayrımcıların hizmetlisisin..))________________________İlk değil ALÇAĞI yüksek görüşüm((parayı-kadını-makamı-şöhreti görünce; ahiretini kaybeden ilk sen değilsin.))____________________________________________________________Sanma ki sen bana ihanet ettin.((Sen müslümanların kuyusunu kazıyorsunAMA asıl kendin düşeceksin kazdığın Cehennem çukuruna.))______________________________________O senin aslına rücu edişin.((Gerçek yüzünü şimdi görüyoruz))________________________Gün olur kediye düldül derim ben.((Allah bazılarını kör edebiliyor-gören körler..))__________Gün olur baykuşa bülbül derim ben.((Allah bazılarını; sağır edebiliyor-HAkk'ın çağrısına sağır kulaklar..))_________________________________________________________________ Tedirgin etse de gerçek ötüşün.((Gerçek yüzün; ancak müminin ferasetiyle anlaşılıyor))____O senin aslına rücu edişin.((Meğer sen şeytana pabucunu ters giydirirmişsin))___________Caymadım cüceyi YÜCE görmekten.((Hâlâ senden hizmet; şeytandan da tövbe etmesini bekliyoruz:))_____________________________________________________________Caymadım CAHİLe cüret vermekten.((Bu kadar cahil-cühela-fah?şeVesatıcıları.....; ehil olmadıkları işlere-rütbelereNASIL umarsızca getirilebiliyor?))________________________Gözümden düşse de hal ve gidişin.((İnsanlarımızı islamsız bırakma isteğin; kime hizmet ettiğini ortaya çıkardı))_______________________________________________________O senin aslına rücu edişin.((Allah dilemese; biz nasılSENİ bilebilirdik?))________________İlk defa vurmadım başımı taşa.((ÜLKEcek darbe yemekten başımız döndü))_____________Yanıla yakıla geldim bu yaşa.((Bu kadar darbeyle-ihanetle nasıl hâlâ ayaktayız? Allah'ın bizimle ilgili; mutlaka bir planı vardır.)) ___________________________________________Sanma ki sen beni aldattın hâşâ.((Güncellemeye çalıştığın islâmla-öfkeliVEkindarsözlerinle-şiirlerinle; ancak kendini VE asalaklarını kandırırsın))_______________________________Çoktandır başladı bende bitişin.(("Biz; kültür ve eğitim alanında da, maalesef başarısız olduk" itirafın; beni sana düşman etti.))_______________________________________________O senin aslına rücu edişin.((Gerçek yüzünü gördük çokşükür.))_______________________Kâhrını çektiysem vardır bir neden.((İsyan etmiyorsak eğer ki Senin politikalarına VE islamsızlığına; bu Allah'ın kaderine teslim olduğumuzdandır. Sadece durum tespiti yapıyoruz VE hesap görücü olarak; ALLAH yeter...))_______________________________________Sensin bu duyguyu bende üreten.((Bu kadar senedir başımızdasın bir şahlanış göremedik. İhanetleriniVEitiraflarınıVE başarısızlıklarını dinlemekten bıktık.))______________________ Gübredir toprağı verimli eden.((Elini nye attıysan kuruttun. Kuraklığın-kıtlığın-israfın-pahalılığın-aşırılığın-lüxün-zinanın-gençlerdeki imansızlığın tek müsebbibi sensin))_________Kim kimi kullanmış şöyle bir düşün.((Sen mi fetöyü kullandın; devleti ele geçirmek içinYOKSA fetö mü seni kullandı devleti ele geçirmek için???Sen mi dini kullanarak BİZİ islamsızlaştırdın YOKSA ortağın mı???))_______________________________________________________ O senin aslına rücu edişin.((Meğer şeytanla ortaklık içindeymişsin))____________________Oyun bitti bu son perde son gala.((Bundan sonra ne yapacağını göreceğiz; artık seçim yok inşallah hâyırlısıyla))_________________________________________________________ GÜÇLÜ OLSAN BAŞARIRDIN PEKÂLÂ.((Kendini kurtarıcı gösteriyorsun AMA senden ancak sufyan olur. ulan sisi))________________________________________________________Aslan rolü yakışmıyor ÇAKALa.((ÇakallıktaVEhainlikte level atladınAMAYine de çakalsın VE hainsin. ASLANolmaya çabalama; komiksin. ABD iki bağırdı; kuyruğunu kıstırmış kediye döndün..))_______________________________________________________________Bırak da kendine gelsin gidişin.((Koltuğunu ehline bırakVEçekgit Nolur...))______________O senin aslına rücu edişin..((Senin yüzünden daha çok darbe yiyeceğiz anlaşılanÇÜNKÜne idare etmesini biliyorsun, ne siyaset, ne de liderlik.... İşin gücün milletimizi birbirimize düşman göstermek))________________________________________________________________
 • SECİH BAŞARAN SECİH BAŞARAN 1 ay önce
  YOKSA BİZ ARABA YERİNE TELEFON MU ÜRETMELİYDİK...
 • SECİH BAŞARANSECİH BAŞARAN1 ay önce
  KISACASI HUAWEİ, SAMSUNG VEYA I PONE NE ALISAK ALALIM SONUÇ AYNI, PARMAK İZİ DAHİL BİLGİLERİMİZ YA ABDYE YADA ÇİNE.
 • şükrü onukşükrü onuk1 ay önce
  İlim , Allah'ın zati sıfatı , kim emek verirse o başarıya ulaşır ,baskın olur ve ortamı en iyi şekilde o yönetir. Herkes onu ya taklit ederyada daha iyisini yapmak için çabalar, her türlü hile desise ve ajanlıkla piyasaya hakim olmaya ve karşıdakini alt etmeye çalışır , bu en küçük işletmlerden küresel dev sektörlere kadar hep böyleydi böylede olacaktır. Herkes Farkında olsun olmasın bir kere ilme sarılırsa sen on kere sarılacaksın ,pes etmeyecek , umudunu kesmeyeceksin .Yurtdışına beyin göçü oluyormuş bunu tersine çevirme ile politik malzeme yapma tercihi bir olay. Silah sanayiindeki gelişmeler ve muazzam yenilikler çabaladığında üstesinden gelinemeyecek bir şey yoktur mesajı vermesi bakımından çok önemli . Ajanlık işin bir yönü , kaos oluşturarak çeşitli ayrışmalarla bölme , parçalayarak sabote etmede işin içinde var .Seçimlere şaibe karıştırma tek kazanma ,kaybettirmeden ibaretdeğildi bu netice bir mahalli seçimdi ,fakat herkesin ilk bakışta anlayabileceği kadar bariz bilinçli olumsuz durumlar 15 temmuz veya gezi benzeri ortamların hazırlanmasına yönelik bir çabaydı .Bu çabanın da bilinen ve bilinmeyen sayısız bileşenleri var . Seçimlerdeki hileleri taraflar kabul etse dahi yurtdışından kabul etmeyeceklerin olması bile bazıları için hiçbir mesaj ve anlam ifade etmemesi acınacak bir durum .
 • İroniİroni1 ay önce
  Sayın Dilipak nereye koşuyor.. herkese akıl verip uyardığı yere mi ? acaba ?
 • Sancar Sancar 1 ay önce
  Müslüman Türk milletinin hain ve düşmanlarınıaçıklıyorum... 1. GÜL 2.BABACAN 3. DAVİDOĞLU. 4. HDPKK 5. FETÖ 6.MERALGİLLER 7. LÜTFİ TÜRKKAN 8. AYTUN ÇIRAY 9.YENİ CHP KILIÇDAROĞLU VE ŞÜREKASI 10. BUĞRA VEBURHAN KAVUNCU 11. SEYİT TÜMTÜRK 12.İNG GÜDÜMLÜ TARİKAT CEMAATLER13.ALİ İHSAN ARSLAN VE başta fetoşun sağkolu damadı şürekası 14. FETÖ MUHİBİY. ZİYA KAVAKÇI 15. TÜSİAD 16. ÜNİVERSİTELER 17.HÜDAPAR (İSLAMİ KÜRTÇÜ) 18.AMERİKANCI ÇERKEZLER.
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  Batının belini kırmak için batının kafir batının Musevilerin tüm sömürge katliamları nı hergün Yayınlayın bütün gazeteleriki sayfa ayırın sessiz eylem yorumuz sadece Fotoğraflarla yayınlayın
 • mizanmizan1 ay önce
  Yazınız çok önemli konulara değinmiş. Ben de tüm dünyanın ve İslam aleminin şu GOOGLE denen arama motorunun topladığı bilgileri kimlere hangi niyetle sunacağını öğrenmelerini diliyorum. Çünkü çok pis kokular geliyor.
 • adil adil 1 ay önce
  allah sizin ömrünüzü bereketli kılsın
 • asımın nesliasımın nesli1 ay önce
  "Şirket iflas edince, binlerce kişinin çalıştığı şirket ana merkezi, Kanada Savunma Bakanlığına verildi. Bakanlık bazı tadilat için bazı duvarları yıkınca gerçek ortaya çıktı. Duvarların içi tamamen dinleme cihazları ile dolu idi. Netron’un binasını rakiplerinden çok daha ucuza bir Çinli müteahhit firma yapmıştı."bu herşeyi özetliyor. memleketin ne kadar sahipsiz olduğunu ortaya koyuyor. rahmetli özal da gizli bi bilişim yazzılım merkezi kurmuştu. 6. ayında şehit edildi. S. D. cumhurbaşkanı olunca ilk işi o merkezi ABD ye devretmek oldu. adamlar suyu gözünden içiyorlar. suyun başını tutmuşlar. bu kunuda abdulhamidin tahtı bırakması bir dönüm noktası olmuş. iaderi ellerine tam geçirmişler ondan sonra idare bazı dönemler hariç bizim elimize geçmemiş.
 • BilalBilal1 ay önce
  iş aramaktan bıkmıştım sinirden pasaportumu yaktım ne göreyim kağıt yanıyor içinden çipler teller kabak gibi çıktı ortaya. yeni kimlik / ehliyet dediler full çipli yapmışlar vatandaşı bbg gibi izliyorlar. Sen hala gavurlar telefonlarımızı dinliyor de. Bizimkiler daha beter abarttılar işi.Kendi toprağında mit tırlarını yakalatmayı başaran istihbaratımız bayılıyor vatandaşı takip etmeye altını parası var mı hangi odada saklıyor. Ben artık çipli ne varsa en uzak odaya koydum artık başım ağrımıyor. Baş ucumdayken yaydıkları sinyal radyasyondan 3_5 günde bir başıma ağrılar girerdi.
 • engineerengineer1 ay önce
  el füzesine binen tez inir diye bir laf vardır, yani fransız guyanasından fransız arien füzesine binen , bahsettiğiniz gibi bir savaşta bu füzeden tez iner ve iletişim diye birşeyi kalmaz, ama fransaya dayılanmaya devam.
 • AlperAlper1 ay önce
  Dış güç falan deyip,faiz vb. Adı altında ,ülkemizin değerleri Batıya aktarılıyor.
 • Mertürk Mertürk 1 ay önce
  Biz oltayı ,Kemal derviş ve IMF politikaları ile ,dalgalı kur rejiminine geçip ve bunu hala devam ettirerek yuttuk. Faizi ve enflasyonu siz kontrol edin ,döviz kur unu piyasa(yani küresel para fonları) kontrol etsin dediler. Halbuki döviz kur unu kontrol eden ,uzun vadede herşeyi kontrol eder. Sınırsız hürriyet olmadığı ,sınırsız serbest piyasa hürriyeti, sınırsız dalgalı kur rejimi ile ,düşük kur ile ,yerli üretimin baltalanmasına izin vermek ,akıl tutulmasıdır, ihanettir. 2002-2012 yılları arası, 212% bileşik enflasyona rağmen,döviz sepeti 22% artmış ,Türk lirası 80% üzerinde reel aşırı değerlenmiştir. Yerli üreticinin rekabet gücü yok edilmiştir. 2002 yılından itibaren ülkemize giren bol ucuz döviz ile döviz kur u, reel aşırı düşük tutularak,tarımda ,sanayide,aramal va hammadde üretiminde yerli üreticinin rekabet gücü yok edilerek,ithalat teşvik edilmiş, düşük kur ile ithalata ,teşvik pirimi uygulanmıştır. Bu dönemde sanayicinin ,yerli üreticinin feryadı duyulmamış, sanayicilikte, zarar eden birçok sanayici ,sanayiciliği bırakıp, müteahhitliğe başlayıp ,inşaat rantının peşinden koşmuş. Üretimden kar bulamayan ,hatta zarar eden ,yerli üretici ,üretimi bırakıp ,ithalatçılığa başlamıştır. Ülke ve millet ,uyuşturucuya alıştırılır gibi,düşük kur ve nimetlerine alıştırılmıştır. Ülke ve millet olarak,düşük kur tuzağı ile,üretmeden tüketen, birçok fabrikasını ,bankalarını,sigorta şirketlerini,borsasını ,birçok değerli varlığımızı vb. yabancılara sattık, üzerine birde,içerdeki sıcak para ile birlikte, küresel para fonlarından, 600 milyar dolar boçlanıp ,bu paraları ,emlak konut ve inşaat işleri ile betona gömüp ,geleceğimizi ipotek altına aldık.Allah , bu şekilde aklnı kullanmayan bir milleti inşaalah affeder. Allah,sonumuzu hayr etsin.
 • yeni türkiyeyeni türkiye1 ay önce
  günün haberi:Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) torpil atamaları ile “aile üniversitesi”ne dönüştürüldüğü ortaya çıktı. Üniversitedeki eş, dost, akraba atamaları sadece akademik personel içinde 250’yi aştı. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) üniversiteleri “cezası var” diyerek uyarsa da kişiye özel ilanlarla kurulan akademik kadroya, idari personel ve işçi kadroları da eklenince ÇOMÜ’deki skandal yüzlerce kişilik bir akrabalık ağına dönüştü
 • Nurullah Nurullah 1 ay önce
  2016-2019 arasında gerçekleşen olaylar da önceki tarihlerde gerçekleşen olaylar gibi yine ABD kaynaklı. Düşman gösterilenler, ABD istediği için düşman gösteriliyor. Siyasetçilerin timsah gözyaşlarına inanmayın. Siyasetçilere kanıp, gariban vatandaşlar olarak Şucu Bucu diyerek birbirimizi düşman görmeyelim.
 • erhanerhan1 ay önce
  " bugün buraya nasıl geldik, düşünelim..."derken, pekiSen bu noktayanasıl geldiğini de hiç düşündün mü?veya zaten eskiden beri mi böyleydin ?
 • MisafirMisafir1 ay önce
  Yazdıklarını kimse üzerine almıyor. Açık konuş.Sonra huzuru mahşer ben görevimi yaptım diyemezsin.
 • HalukHaluk1 ay önce
  Demissiniz ya hocam onlarin bir hesabi varsa Allahin hesabi da var diye bizler Allaha siginalim yeter
 • Değer Algısı DeğişimiDeğer Algısı Değişimi1 ay önce
  Neyin değerli olduğu konusunda kafalar bulandı. Bir yandan eğitimin çok önemli olduğunu söyleyip diğer yandan eğitimlileri toplumda hizmetçi konumuna getirerek eğitimlileri ülkeye küstürüp kaliteyi düşürdüler. Ömrünü eğitime adamış bir mühendis, bir doktor, bir akademisyen; eğitimsiz, kültürsüz kişilerin emrine/baskısına maruz kaldı. Eğitimi değersizleştirdiler. Bu basit bir şey değil, topyekün ülkenin kalitesi düştü. Beyin göçü vermenin çok zararı var. Bir mühendis mezun olana kadar çok büyük para harcanıyor devlet tarafından. Sonra bu kişi Almanyaya veya başka bir ülkeye gidince bu para boşa gidiyor, MADDİ ZARAR. Eğitimli, kültürlü, anlayışlı, medeniyetli bir birey dışarı gidiyor, KÜLTÜREL KAYIP. Dışarıya sadece işinin en iyileri olanlar gidebiliyor, BİLGİ, GELİŞME KAYBI. Hayırlısı
 • Ahmet61Ahmet611 ay önce
  Fransada yaşayan sevgili kardeşimA dilipak kardeşimiz bu davaya ömrünü verdi.Sen olaylari yanlış yorumluyorsum.Hz ömer buyurdularki doğrulari söylemek bana dost bıraktırmadi.Sevgili kardeş parti bizimdinimiz deyil yanlışları söylemek dosttun işidir.suizanda bulunmayalım hüsnüzan edelim dilipak kusursuz deyildir elbette.Velakin herzaman müslümanların yañında durmuştur savunmuştur vesselam
 • Malkoç Malkoç 1 ay önce
  İtibarnedir?Hz Peygamberin,Hz. Alinin, HZ. Ömerinmallarımülkleri, hanları hamamları, köşkleri, saraylarıyoktu.... Evleriherkesinevleri gibiydi... Mescidlerikerpiçten,üstü hurmadallarıyla kapatılmıştı... Dünyanınen genişkubbeli , bilmem kaçminarelicamiileri yoktu.... Yinegünümüzden bir misal ALMANYABAŞBAKANI MERKEL4+1evinde oturmaya devam ediyor.... Başbakan olmadan önceoturduğu evinde.... MERKEL'eitibarsız denebilirmi... El insafderlerinsana... İTİBARdaha yüksek, dahageniş, daha büyük, daha uzun BETON'la mümkünolurmuacaba.... AHLAK VEEHLİYETne anlama gelir,yoksa bunlar gibi unuttuğumuz bazıdeğerlermiİTİBAR getirir? Ne dersiniz...
 • Ahmet61Ahmet611 ay önce
  Abdulkadirkeşke ananseni doğurmasaydı demenin faydası yok Allahın yazgısı bu.Sen ayet te biliyorsun yakında tefsirde yazarsın. Bu mutezilerhariciler kafasıhic değişmez bunların islama verdiği zarar kafirlerden fazladır.Şerlerinden Allah cc ümmeti muhammedi korusun
 • AbdülkadirAbdülkadir1 ay önce
  Ama şunu unutmayın ki, yeryüzünde ilahlık ve Rablik taslayanların ve onlarla işbirliği yapanların bir hesabı varsa Allah’ın da bir hesabı var ve galib olacak olan O’dur! Sayın Dilipak Allahın planı Kur'anda yazılıdır. Sen sanıyormusun ki Allah onların planlarından daha etkili bir plan yapacak.Böyle bir şey yok.Allahın planı belli.İnsanlar birbirleriyle didişip dururken ansızın kıyameti koparıverecek.Yani ikide bir onların planları varsa Allahında bir planı var deyip kendimizi kandırmayalım.Allahın planı Kur'anda ayetlerde yazılıdır.Bakın abd istediğini yapıyor milyonların ölmesine sebep oluyor veya bizzat öldürüyor.Eğer sizin dediğiniz gibi olsaydı Allah buna müdahale etmesi gerekirdi.Ama görüyoruz ki müdahale etmiyor.Yani abd nin yaptığı planları bozmuyor.Onların planlarını bizim gibi çok güçlü olmayan devletler bozuyor.Yani Allah insanların yapıp ettiklerine müdahale etmiyor.Onun planı nihayi plandır.Yani insanlar birbirlerini öldürmekte artık son hadde vardığında ve toplum içinde iyiliği emredip kötülükten sakındıran insanlar yok olunca o zaman Allahın Kur'anında belirtmiş olduğu plan devreye girecek ve ansızın kıyamet kopacak.Ben bu ayetleri böyle anlıyorum.Siz yıllardır allahında planı var deyip duruyorsunuz ama Allahın planlayıp herhangi bir şeye müdahale ettiğini ben görmedim.Allahın müdahalesi ile ilgili de bir ayet var.Ben onu evrenin dünyanın tabiatın hassas dengesinin korunması olarak düşünüyorum.Çünkü evrende herşey bir dengede gidiyor bunu sağlayan bir güç olduğu açık.İşte Allah bu dengeyi sağlıyordur.
 • M. ArpacıM. Arpacı1 ay önce
  CHP millete hizmet ederek değil, hep istismara kazanmıştır. İsmet İnönü basit bir taş atmayı kullanarak ihtimale kadar gitmiştir. Bay Kemal yürüyüş sırasında basit bir saldırıyı aylarcakullandı. Şimdi yumruk olayını sanki yüzlerce insan kaybı varmış gibiortalığı ayağa kaldırıyor. Sol yapılmaması gerekenleri kendileri yapıyor. Hem teröristlerle iş yapıyor hem de şehit uğurlamaya gidiyor. Çok dikkatli olmalı, özellikle genç CHP lilere durumu anlatmak lazım. ABD elçilerini teklif ederek şirinlik gösteren bu sahtekarlara dikkat etmeliyiz. Selalar
 • Ben Fransa'dan (Medine'de ölmek isteyen)Ben Fransa'dan (Medine'de ölmek isteyen)1 ay önce
  Sayın Dilipak, artık seni tanısak iyi olur. Kendini bize bir tanıtsan. Araştırmacı gazeteci'sin tamam. "Bu gidiş nereye" diyorsun. Bende diyorum ki, "senin gidiş nereye acaba? CHP'yi sevmediğin belli tamam. Geçen ki yazında Peygamberin devesini yazdın, her yükselişin bir inişi var dedin, bu laf kimler içindi acaba? Senin özel bir hesaplaşman olmasın birileriyle? Özel hesaplaşmanı milli mücadeleye tercih edip bizide alet etmeyesin buna? Yoksa böyle bir şey varmı? Doğru söyle, biz ki seni okuyanları aptal yurduna koyuyormusun? Yahu ben sana Peygamberin Devesi hadisesini bu konuya alet ettiğin için çok ama çok ay'ıp attin desem, umurunda olurmu? Ter.bi'yesi.zlik ettin desem, bir kulağında girer bir kulağından çıkarmı? Hatırlıyormusun, önceki yazılarında, kaç kere Hz Ebu Bekir'in oğlu Muhammed bin Ebu Bekir hakkında, o büyük sahabe halkında "Hz Osman'ı şehit edenlerin başında gelir" dedin. Sen sayın Dilipak, acaba Muhammed bin Ebu Bekir, yani Ebu Bekir'in oğlunun tırnağı olabilirmisin? Ne diyor Rasûlullah sav? "Ashabım yıldızlar gibidir, kimi örnek alırsanız alın, doğru yolu bulursunuz" diyor. Peki ben öyle yazdığın her defasında te.rbiy'esizlik ettin desem, ne kadar umurumda olur acaba? Yahu ben sana soruyorum, senin gidişin nereye? Nedir bu hükümetle alıp veremediğin? Şahsi meselerine bizim beynimizi bulandırman doğrumu, bu bir yiğide yakışırmı? Dost acı söyler diyen sensin, acaba bu sözlerimi nasıl karşılayacaksın madem öyle. Acı söyleyen acı duymayı da göz önüne alacak. Yahu ego'n mu daha çok önemli yoksa birlik beraberlik ve milli mucadele mi? Bak arkadaş, toparla kendini, kendine gel, samimi söylüyorum. Değerli birisisin, değerini bil, sakın benide yanlış anlama, niyetim seni rencide yada rezil etmek değil, bunu okuyan iman etmiş salih ameller peşinde koşan kardeşlerim anlamıştır, sende anlamışsındır. Ancak kendine yazık edersin, vazgeç iyisimi bu inattan. Ben sende biraz inat görüyorum kusura bakma. Biliyormusun, kötü huyların içinde en kötü huy inattır. Birde şunu merak ediyorum: Tasavvuf hakkında ne düşünüyorsun? Nefs hakkında şu satırları paylaşsam: "İnsanın dünya imtihanında bünyesine nefsi yerleştiren Kudret-i İlahi, ona, “Emmare bi’s-su” olmayı bir tür mahkumiyet gibi tayin etmemiş, değişme, dönüşme, ve tezkiye olma imkanını da lutfetmiştir.İnsanın önüne, nefsin dizginlerinden tutup, onu taa, yukarılara, mutmainne, raziye, merzıye, kamile mertebelerine çıkarma ufku konulmuştur. Bir tür tırmanma şeridi, bir tür yücelme yolu. Bir tür mirac yolculuğu...Fücur da var nefs için takva da...Nefis terbiyesi denen şey, nefsi fücurdan alıp takvaya yöneltmek...Ve bu büyük cihad.Nefsi kulluğa boyun eğdirme mücadelesi...Cihadın tamamı, her şeyi Allah için kılma cehdi değil mi?Ve insanın kendi nefsi henüz boyun eğmemişken, cenk meydanında vuruşmanın bir anlamı olur mu?Kur’an’ın önümüze koyduğu “Tezkiye-i nefs” (nefsi arındırma) görevi, nefsi nefsi yönelişlerden arındırma ve nefiste olan biten her şeyi, Allah’a yöneltme terbiyesini öngörüyor.Bu çetin işi İmam Gazali “Şahin terbiyesi”ne benzetiyor. Gazali’yi okuyalım ve kendi nefsimizden yola çıkarak, Rasulullah Efendimiz’in “Büyük Cihad” ifadesi üzerinde bir kere daha tefekkür edelim. “Nefis şahine benzer. Bunu yetiştirmekve alıştırmak için karanlık bir yere hapsederler. Gözlerini kaparlar ve alıştığı her şeyden uzak tutarlar. Sonra yavaş yavaş et verirler. Böylece sahibine alışır ve ona itaat eder. Bunun gibi nefis de, alışkın olduğu adetlerinden kesilmedikçe, gözü, kulağı ve dili bağlanmadıkça, Allah Teala ile yakınlık kuramaz. İlk zamanlar küçük çocuğu memeden ayırmak gibi, bu da nefse zor gelir. Fakat bir zaman sonra, memeden kesilmiş çocuğun bir daha meme almaması gibi olur.” (İmam Gazali, Kimyayı Saadet)

Günün Özeti