Lazistan, Kürdistan, Polonezköy derken..

17 Haziran 2019 Pazartesi

Birileri fincancı dükkanına giren fil gibi.

Bu tartışmanın kime ne faydası var. “Rum”u tartışıyorsunuz da, “Rumeli” neresi? Ya da “Urumiye”?..

Kürdistan Mebusu, Lazistan Mebusu. Yahu Heyet-i Temsiliyede, 1. Mecliste ya da Misak-ı Milliyi kabul eden mecliste bunlar yok muydu?

İsim olarak “Adanüs”e atfedilen Adana ya da “Kayzer”e atfedilen “Kayseri“ adını değiştirmeyeceksiniz umarım. Polonezköy’ü ne yapalım.

Bu kafa ile “Gavurdağı”nın adını “Nurhak dağı” yaptık. “Simon dağı” oldu “Saman dağı”!

Sahi madem el atıyorsunuz, “Augustos” adını da değiştirelim. Sahi “Mayıs” demek ne demek!. “May”dan mı alındı ya da işin “mayıs’ını mı çıkardık”! “Arz-ı Rum” adından çevirdiğimiz ya da “Erzen-i Rum”dan dönüştürdüğümüz Erzurum adı bu hali ile Türkleştirilmiş mi oluyor?!.

Rum, Yunan, Bizans, Konstantinapolis, hepsi birbirine karıştı.

Sahi, FatihDoğu Roma Bizans’ın İmparatoru” unvanını da taşımıyor mu idi!

Cüneyt Arkın bir “film çevirdi” Bizans “Kahpe” oldu!. “Bizans entrikaları”nı konuştuk da, “saray” varsa her zaman “entrika” da vardır. O güç ve serveti elde etmek, ona ulaşmak isteyenler her türlü entrikayla imtihan olunurlar. Bu Mekke de olsa böyle, Endülüs de olsa böyle, Babür de olsa öyle! Ertuğrul’un çadırı ya da Selçuklu sarayı, Osmanlı sarayı, Emevi ya da Abbasi fark etmiyor.

Bu Rum, Bizans, Konstantinapolis konusunda kafalar çok karışık.

Kur’an-ı Kerim’de Rum suresi var. Ahiyan-ı Rum, Baciyan-ı Rum, Gaziyan-ı Rum, Rumeli, Arz-ı Rum. Burası Bilad-ı Rum’dur. Asıl Roma burası, orası “Batı Roma”. Doğu Roma’yı batının elinden kurtaran Fatih’tir. Katolik gelenekten gelen İtalyan sanatçı Donizetti, Zonaro gibi isimler, “bizim Roma”yı batıya tercih etmiştir. Osmanlı fetihlerini, adaletini, müziğini savunmuşturlar.

Biz ne Fatih’i anlayabildik, ne de fethi! Sahi, Fatih’in Edirnekapı’dan İstanbul’a girişini resmeden o tabloda, Zonaro niçin kendini Fatih’in koruyucusu olarak göstermiştir. Soldaki pala bıyıklı, o resmi yapan kişidir. Fatih, Bizans’ı Vatikan’ın işgalinden, Ortodoksları Katoliklerin baskısından kurtaran kişidir aynı zamanda. Yeni Bizans İmparatorudur. 

Hiç düşündünüz mü, Bizanslı gençler, fetih öncesi niçin İstanbul sokaklarında yürüyerek, “Başımızda kardinal şapkası görmektense Osmanlı sarığı görmeyi yeğ tutarız” diyorlardı.

Fatih’in Edirnekapı’daki asker sayısı, fetih sırasında Bizans’ın nüfusundan fazlaydı ve Fatih’in ordusundaki Hristiyan asker sayısı ise, Bizans’ın ordusundan fazla idi.

Fatih içtimai hayatı, Hz. Ömer’in Kudüs beyannamesine göre tanzim etti. Hz. Ömer’in mirasına sahip çıkarak, Süryani kadim patrikliğinin hamisi oldu. Ermeni patrikliğini kurdu. Rum patrikliğinin başı oldu. Konstantinapolis’i Katolik Vatikan’a teslim etmedi. Katolik Vatikan’a Ortodoks Bizans’la karşı çıktı. Osmanlı bürokrasisini de Bizans bürokrasisini ıslah ederek aldı. Yani Bizans, Rum, Konstantinapolis, Osmanlı anlayışında tehdit değil imkandır.

 İngiltere’de bir yılda Bizantoloji üzerine eğitim alabileceğiniz 40’a yakın en kısası 6 ay süren sertifika programları, lisans, yüksek lisans, doktora programları hayata geçiriliyor, bizde doğru düzgün bir Bizantoloji kürsüsü bile yok. Doğru düzgün yayın yok, birkaç bireysel çabayla yapılan çalışma ve yayın var o kadar. Bakın illerin geleneksel isimlerinin yüzde 99’unun ismi Türkçe değil! Hatta bugünkü isimleri de büyük ölçüde öyle. Prof. Dr. Mehmet Ali Kılıçbay ve bazı akademisyenler “Türkiye” adının bile Türkçe olmadığı görüşündeler. Asia, Rusia, Almania, Avustralia, İtalia, Algeria, Romania, Albania, İndia, Syria, Bulgaria, Polania, Georgia, Ermenia, Fillandia, Letonia, Estonia.. Bu sonu “İA” ile biten ülkelerin isimlerini ilk kez kim kullandı!.

Türki”, “Kürdi” kelimelerini pek kullanmaz olduk. “Kürdili hicezkâr”, “Acem Kürdi” makamlarını ne yapacağız bu arada!?. Bu tegannicilere ne anlatacaksınız ki!

Türk tarihi ile ilgili de mitolojileri bir kenara bırakırsanız, Hz. Nuh’a kadar götürenler var. Bu rivayete göre Ham, Sam, Yafes 3 kardeştir. Bunlardan Yafes Türklerin atasıdır. Ham Arapların, Sam Yahudilerin. Bu rivayeti esas alırsanız bütün kavimler 3 atadan türemiştir. Bütün insanlar buradan dünyaya yayılmıştır. Bu hesaptan bir ırk çıkmaz. Hz. İbrahim döneminde Hz. İsmail’den gelenlere Arap; İshak b. Yakub AS’den gelenlere Beni İsrail denmiş. Arapça ve İbranice aslında Aramicenin lehçeleridir.

Orhun yazıtları, Gök Türkler derken bu günlere gelinir. Bugünkü anlamda ırk tanımı, ulus tanımının ortaya çıkışı 1648’lere kadar uzanır. Neyse bu konu bahsi diğer. Ulus, kana göre mi, dile göre mi, dine göre mi, doğduğu toprağa göre mi belirlenir, bu da ayrı bir tartışma konusu.

Türkçe, Anadolu’da yaşayan 50’ye yakın halkın dil ve geleneklerinden beslenerek zenginleşti. O kaynak kurutulunca zayıflamaya başladı ve batıdan ithal kelimelerle ayakta durmaya çalışıyor.

Birileri hâlâRum” diye bir halktan söz ediyor. Onlar Anadolu’nun yerleşik Hristiyan halkı. Çoğu Müslüman oldu. Bunları tehcir ederek, “Yunan” diye uydurdukları bir hayali ulusa yamamaya kalktılar. Bakın Yunan diye de bir halk yok!. Ülke yok, medeniyet yok. Balkanlar ve Anadolu uygarlıklarının kavşak noktasındaki bu halkla biz asırlarca iç içe yaşadık. “Rembetiko” diye ortak bir müziğimiz var. Oyunlarımız ve mutfağımız var. 

Onlar, İon’lara “İonia”dan galat  Yunan” diyorlar.. Orası İonia. İon’lar ise, Girit ve Moro’da yaşayan Roma, Kartaca, Mısır, Mezopotamya, Helen, Kuzey Halkları, Balkan ve Kafkas halklarından oluşan bir off-shore topluluğu. Orası Ege ile Akdeniz’in aktarma istasyonu olarak kullanılan bir yer. Grek deseniz o da yok. Grek Likyalı denizcilere verilen bir ad. Grekçe de Likca’nın avamicesi. Yunan mitolojisi dedikleri Kaf dağı hikayeleri Babil ve Mısır mitolojisi. Orası Helen’in devamı ve bir Makedon uygarlığı.

Rum”a kızanlar, “Trek”ler hakkında ne düşünüyorlar. Trakya demeyelim mi şimdi Edirne, Tekirdağ, Kırklareli havalisine. Birileri bizimle, kendilerine Yunan diyenlerle dalga geçiyor. Biz de bu ucuz, basit, aşağılık oyuna balıklamasına dalıyoruz. Politikacımız da, Mediamız da, sözde aydınlarımız da bu ucuz oyuna alet oluyorlar. Bu tartışmaya her iki tarafta dini, tarihi alet edenler de var. Karadenizliler üzerinden, kimi Pontus’lara gönderme yapıyor, kimi Topal Osman üstünden birtakım göndermeler yapıyor. Ne oluyoruz ya hu! Selâm ve dua ile.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • HasanHasan1 ay önce
  Adı geçmişken Topal osman konusunda yazsaniz diyorum.konu üzerinde muhtelif fikir-rivayet karmaşası kafa karisikligina sebep oluyor.
 • Zeki özZeki öz1 ay önce
  Birileri fincancı dükkanına giren fil gibi. Sayın Dilipak'ın hocam yazılarınızı takip etmeye çalışıyorum. Zaman zaman yazılarınız aç kurtlar sofrasına Dalan entellektüel koyun gibi. Şu zamanda yazdığınız bu yazıyı okuyarak ve size bu yorumu yazarak gereksiz bir zaman israfına maruz kaldığımı inandığım için size hakkımı helal etmiyorum.
 • Ağdacıoğlu Ağdacıoğlu 1 ay önce
  Hocam sizinde mensubu olduğunuz basın grubu İmamoğlu için Rum Yunan papazoğlu gibi hakaretler yazdılar, anası Tesettürlü babası kendisi abdesti alan namaz kılan Oruç tutan alnı secdeye gelen kuran okuyan bir Müslüman'a haşa sen Müslüman değilsin sen Türk değilsin iması yapmak insanın kendisini dinden çıkarmazmı ,
 • AlbayrakAlbayrak1 ay önce
  Fatih’in Edirnekapı’daki asker sayısı, fetih sırasında Bizans’ın nüfusundan fazlaydı ve Fatih’in ordusundaki Hristiyan asker sayısı ise, Bizans’ın ordusundan fazla idi.İstanbul'u fetheden komutan ne güzel komutan,onun askeri ne güzel asker. Bu hadisden övülen asker Hıristiyan olan asker mi oluyor?.Yoksa kafa feto kafası mı .
 • Mehmet Mehmet 1 ay önce
  Koltuk ve para için herşey mubah bizde.Adam 13 adayı yunanlılara veriyor ama karadenizliye pontus diyor.Halk eğitimsiz,okumayan olursa sonuç bu
 • roma ve greklerroma ve grekler1 ay önce
  Tarih kitaplari, Roma'nin Grek'lere: Ege'nin sidikli hirsizi'' dedigini yazar
 • Demokrat muslumanDemokrat musluman1 ay önce
  Lazistan ve kurdistan,a selamlar
 • MemoMemo1 ay önce
  YÜCEL BACAKÇITEŞEKKÜR , YÜREĞİNİZE SAĞLIK.BEKA ' NE OLDUUUUUU EYY AKPBEKA' ". ".EYYYY. MHP
 • ÇOK ÖNEMLİÇOK ÖNEMLİ1 ay önce
  Allahtan kamil iman isteyin kamil marifetullah isteyin habibullahın sünneti dairesinde elinizden gelen kulluğun en güzelini sergileyin ama amelleriniz ilahınız olmasın siz allaha ihsan etmediniz allah sizi kullukla rızıklandırdı siz dünya cennetini yaşadınız ki kulların birçoğu bundan mahrumdur siz zaten alacağınızı aldınız allahın huzurunda sanki hiç ameliniz yokmuş gibi durum bütünüyle allahın izzeti ikramının neticesi olan bir kuru imanınız bir kuru canınızla bütün dayanağınız tutar dalınız allahın şefaati ve ol emri olsun unutmayın ki habibullahı bile cennete sokan ameli değil allahın rahmetidir allaha emanet olun
 • Şu tarife bir bak Şu tarife bir bak 1 ay önce
  Şarka bakmaz, garbı bilmez, edepten yok payesi bir kızarmaz yüz, bir yaşarmaz göz bütün sermayesi (M. A. Ersoy) Hem de Etnos'un şahanesi
 • Bahadır AlptekinBahadır Alptekin1 ay önce
  Bu kelamları ancak Cemil Meriç'ten duyabilirdik... Son 30 yılın yazısıdır. Teşekkürler Dilipak....
 • Yunan komşumuzdur sanmayın samimi dostumuzdurYunan komşumuzdur sanmayın samimi dostumuzdur1 ay önce
  2017 Kasım ayı. Naim’i kaybettik. Cenazeye yakın arkadaşı halterin sembol ismi Valerios Leonidis de katılır. Naimin tabutunu ağlayarak öper.Komşuda yer yerinden oynar. Leonidis, Yunanistan Halter Milli Takımı'ndaki antrenörlük görevinden derhal alınır. İşte bu komşudur 2 Nisan günü İmamoğlu’nu manşete çeken. Herşey açık değil mi?
 • Malkoç Malkoç 1 ay önce
  El-Halbour'a dayandırılan habere göre, 20 PYD-DSG'li teröristin Mossad'ın eğitim kursuna katılmak için İsrail'e gittiği iddia edildi. BAĞIMSIZKÜRDİSTAN ÖYLEMİ ,BİZ DEYEDİK..... MUSANIN ÇOCUKLARI..... DAVUD YILDIZI, SAHİBİNİNSESİ , ODEONKÖPEKMARKA.... BÜYÜK İSRAİLE HİZMETYOLUNDA,KAPI İTLERİ.....
 • 1 ay önce
 • AliAli1 ay önce
  Delik kocaman Hocam piyasa her açıdan çok bozuk nereye gidiyoruz
 • TarihTarih1 ay önce
  Siyaset üstü entellektüel bilimsel ve akılcı bir yazı..müslüman olmanın zorunluluklarından biri olan entellektüel olmanın güzel bir örneğini ortaya koyan güzel bir yazı..
 • ÖmerÖmer1 ay önce
  Siyaset üstü bir yorum, bugünlerde bulmak çok zor.Derin konular ve derinlemesine yorumlar. Teşekkürler. İnşallah anlaşılır.
 • ÇOK ÖNEMLİÇOK ÖNEMLİ1 ay önce
  aradan nice zaman geçti dün namazda habibullah kalbimi açıp içine rahmet koydu inşirah suresinden beni de nasipdar ettiler ben cennete girersem orada çok ibadet etmek istiyorum birgün bütün mahlukatın aşkla allaha ve rasulüne dönüşünü nefsime ait muratlarıma da erdiğimi hayal ettim ve ya rabbi bana cennette hamdin zirvesini kerem et dedim o sırada habibullah o hamdi bana bağışlarmısın buyurdu tereddüt ettim istediğim hamdi ona bağışlarsam boşluğa düşermişim gibi hissettim o sırada habibullah yazık oldu salebeye buyurdu derhal tövbe ettim nasr suresini okurken sadece allah ve rasulünü anar nefsime paye çıkarmam allaha emanet olun
 • muhammetmuhammet1 ay önce
  erken emeklılık cıkdımı
 • ÇOK ÖNEMLİÇOK ÖNEMLİ1 ay önce
  sıkıntılarımdan kurtulmak için inşirah suresini okumaya karar vermiştim inşirah suresi dile geldi ya rabbi beni eline koyma buyurdu peki dedim birtanem sen habibullahın üstüne indin seni okuyunca hep onu anarım nefsime paye çıkarmam sadece dara düştüğünde isyan etmemek için her zorluktan sonra bir kolaylığın olduğunu anar sabredenlerden olmaya çalışırım senden alıp alacağım da bu olur dedim ve o günden sonra inşirah suresini okurken hep habibullahı andım nefsime paye çıkarmadım
 • turgayturgay1 ay önce
  üst akıl memlekete nasıl etki ediyor biliyormusunuz?fetö cülerin pkk lıların ekranlardan şurdan burdan siyasilerle ilgili destek açıklamalarını iyi düşünün. kendi memleketimizin insanına düşman olmanın sonu pek hayırlı görünmüyor. selam ve dua ile...
 • YÜCEL BACAKCIYÜCEL BACAKCI1 ay önce
  MEDENİYETİN BEŞİĞİ GREK/YUNAN DEĞİLDİR BENCE...GREKLER 'CİN ALİ' DİYE TABİR ETTİĞİMİZ BAŞ KOLLAR,GÖVDE VE BACAKLARDAN OLUŞAN ÇOK BASİT İNSAN FİGÜRLERİ M.Ö. 1800-2000 LERE DAYANIR.AMA O TARİHLERDE MISIR DA NORMAL İNSAN FİGÜRLERİ İNSAN ÖLÇÜLERİN DE ÜZERİNE GİYDİKLERİ ELBİSELERİN KIVRIMLARINI BİLE VERMİŞTİR MISIR ESERLERİ..GREKLER DE İSE TAAAAA M.Ö.400-500 YILLARI ARASIN DA ANCA BU DENLİ DETAYLI ESERLER VERİLEBİLMİŞTİR.(ÖRNEK PARTHENON TAPINAĞI).YANİ MEDENİYETİN BEŞİĞİ GREK DEMEK MISIRI AÇIKLAMAMAKTIR.MISIR ESERLERİ ORTADAYKEN BUNU DİYEMEZ KİMSE,İDDAA EDEN ÖNCE MISIRI AÇIKLIĞA KAVUŞTURACAK...GELELİM ANADOLU YA...BİZİM ATALARIMIZTA M.S.380 LERDEKAVİMLER GÖÇÜNDEN SONRA İLK ANADOLU YA GİRMEYE BAŞLAMIŞLARDIR.O ZAMAN ROMA İMPARATORLUĞU DOĞU VE BATI OLARAK İKİ DEVLET GİBİ YÖNETİLİYORDU.AVRUPA HUN HÜKÜMDARI ATTİLA/ATİLLAZAMANIN DA DOĞU ROMA VERGİYE BAĞLANMIŞTIR,VERGİLER 2/3 KATINA ÇEŞİTLİ ANLAŞMALARLA ÇIKARILMIŞTIR.BATI ROMAYI KUŞATAN TÜRKLER ARAYA PAPA NIN GİRMESİYLE ANLAŞARAK İSTİLA ETMEMİŞLERDİR.(PAPALIK TAAA O ZAMAN DAN BERİ SİYASİ GÜÇ İDİ).O ZAMAN ATALARIMIZ BATI ROMAYI YIKSA BELKİ DE DOĞU ROMAYI DA YIKACAK VE KATOLİKLERİ YERYÜZÜNDEN SİLECEKTİK.BU BİZANSIN YAŞAMASINI YAKLAŞIKTAAA 1000 YIL SONRA FATİHİN İSTENBULU FETHİNE KADAR SÜRDÜ...BİZANS DEMEK ENTRİKA DEMEK,SARAY OLAN HER YERDE ENTRİKA OLUR.ÇOK ESKİDEN DE BÖYLEYDİ ŞİMDİ DE BÖYLE NERDE SARAY VAR ORDA GÜÇ VAR GÜCÜ YİTİRMEMK İÇİN ENTRİKALAR VAR...BAKIN ABD YE,İNGİLTERE YE,İSPANYA YA VE BİZE...GÜCÜ KAYBETMEK İSTEMEYEN İKTİDARLAR TÜRLÜ ENTRİKALAR ÇEVİRİYORLAR..YOKSA İSTANBUL DA NE DEĞİŞTİ DE 180 DERECELİK BİR POLİTİKA DÖNÜŞÜ OLDU!BEKA SORUNU YOK OLDU Kİ ASKERLİĞİMİZİ BİLE YENİDEN DİZAYN EDİYORUZ!İLLET-ZİLLET YOK OLDU MİLLET İTTİFAKINA OY VERENLER MEĞER TERÖRİST DEĞİLMİŞ Kİ CANLI YAYINDA ADAYLARI MUHATAP ALINDI DİMİ!HAFTA SONU SEÇİM VAR!TEKRARLAMAKLA ÜLKENİN BİR YILININ DAHA BOŞA GİTMESİNİ SAĞLADILAR,DOĞU AKDENİZ DE SURİYE DE BASRA KÖRFEZİN DE OLANLARDAN UZAK TUTUYORLAR,SÖZ SAHİBİ YAPMIYORLAR.BİZİM YUNAN DEDİĞİMİZ GREKLER BİZİM ASKERİMİZİ GÖZALTINA ALMAKLA TEHDİT EDİYOR,İŞGALCİ DİYOR...NEREDE ADAM GİBİ CEVAP VERMEK YOK...BİZİM KÜLTÜR BAKANIMIZIN ŞİRKETİ DE HER GÜN YUNAN ADALARINDAKİ OTELLERİN REKLAMINI YAPIYOR,TATİLE BURALARA GİDİN DİYOR.KİM Mİ?HANİ YARI ÇIPLAK HALİYLE HİZMETÇİSİNE BAYRAM HARÇLIĞI DOLAR VEREN YENGEMİZİN BEYİ! HANGİ TUR MU TABİ Kİ 'ETS TUR'...SAHİ SAYIN KÜLTÜR BAKANIETS Yİ NE ZAMAN BIRAKACAK YA DA BAKANLIĞI....BİR SORU DAHA AK PARTİNEDEN AKP OLDU?İÇİN DE GERÇEK TEN AK PARTİLİ OLAN KALDI MI?
 • yaşar öndülyaşar öndül1 ay önce
  hay ağzınıza sağlık!...çok teşekkürler
 • 1 ay önce
 • engineerengineer1 ay önce
  İBRANİCE AYNI ARAPÇA GİBİ SAĞDAN SOLA YAZILIYOR, YAHUDİ ŞERİATİ İLE İSLAM ŞERİATİNDE BENZERLİKLER ÇOKTUR, YAHUDİLER KOŞER(HELAL) OLMAYAN ETİ GIDAYI YEMEZLER, RAHMETLİ AYHAN SONGAR , YURT DIŞI SEYEHATLERİNDE GÜVENLİ OLDUĞU İÇİN KOŞER MENÜ İSTEMİŞ, ARAPLAR VE YAHUDİLER AMCA ÇOCUKLARI OLDUĞUNA GRE EN BÜYÜK ANTİSEMİTLER YAHUDİLER, ÇÜN Kİ AMACA ÇOCUKLARINI ÖLDÜRÜYORLAR, AMA DİYECEKSİNİZ Kİ ÜLKEMİZDE ANASINA BABASINA SİYANÜRLÜ ŞERBET İKRAMEDENLER DE VAR, NİTEKİM İLK CİNAYETİ ADEM PEYGAMBERİN ÇOCUĞU İŞLEMEDİ Mİ? DEMEKKİ BU YÜZDEN MELEKLER CENAB-I HAKKA . yeryüzünde kan dökecek bir kavim mi yaratacaksın sormuşlar, Hasaneyn'in kanını dahi dökmüş olan insanoğlu ne kadar zalim ve ne kadar nankörüz değil mi? Efendimiz sav in reyhanlarını katleden biz müslümanlar için gün yüzü görmek olabiler mi?
 • Gercekler Gercekler 1 ay önce
  Aramızda kalsın işsizlik çok artmış. Böyle konulara devam mesaja sakız cignemeyın günde 1 öğün yiyin aaaa bak orda ne var gibi dikkat dagitalim. ..ALMANYA ALMANYA KISKANMA BİZİ. ...Merhaba Suriyeli kardeşim hayırlı işler bol kazançlar. ..iyi insanlarız ya..Mehmet az ye oğlum yarına kalsın. ..saygilar
 • Ayşe Ayşe 1 ay önce
  Vallahi sende bir karar ver dilipak kimden yanasin chpkk nin yalancı tokatci adayına hiçbir lafın yok onlar batıl davalarına sımsıkı sarılmış sen ak partiyi devamlı tenkid ediyor sun murat a saldırıyı bile yazmiyorsun
 • Abuzer polatAbuzer polat1 ay önce
  Memleket suriyelilerin, katarlilarin, atabistanlilarin , parlistanöilarin vs olmus bay yalaka neyin derdine dusmus . bide musöumanlik diye ortaya cikmis .once dogu olmayi ogren yalaka
 • BilalBilal1 ay önce
  Oyle tadlar oyle sehvet oyle kibir oyle makam mevki san sohret ballı zehirler var ki koyu bir milliyetci biri bile bir bakiyoruz pkk ile yanyana gelmiş olabiliyor,guc ve zevk zehirlenmeleri ile ANİNDA degisebiliyor insan. O yuzden sadece islam insanı frenleyebilir kontrol altinda tutabilir. Haberlerde elektrik diregine tecavuz eden vardi simdi suc bunun mu yoksa7-24 TUM TV'lerde halki azdiran munafik yoneticilerde mi? Az evel yemek programina baktim çagla şikel kilotla cikmiş( ona nini etek diyemem) ve misafri de dindar dediginiz akp nin bakanlik yapmis Antep baskani fatma. Soyle yemek yapilur boyle tatli yapilir yav sen mutfak islerini yapsana niye secim meydanlarinda kur-an sallayip yonetim icin halktan oy istiyorsunuz ki? Ayni sekilde diger siyasetcilerde ayni, erdogan misal kiyametleri kopardilar tesettur filistin kur-an dediler halkin en cekirdek aileyi bile kutuplastirdilar babayi ogluna dusman ettiler sen baska partiye py veriyon diye, sonra başa geldiler gemi işine girdiler! Yav madem ticarete atilacaksiniz niye muslumanlari kandiriyorsinuz.
 • NurullahNurullah1 ay önce
  Konu Yunanistan'dan açılmışken ikaz edeyim. Yunanistan Ege'de Türk adalarını sinsi sinsi işgal ediyor. Bizim adalarımızda silahlanıyor. Biz ne mi yapıyoruz? Seçim iptal edip onaylanıp duruyoruz. Yunanistan, Ege'de malı götürüyor. Madem ülkece uyuyoruz Allah rahatlık versin hepimize.
 • ismailismail1 ay önce
  affınıza sığınarak,eşek eşeklik köpekte köpeklik yapsın diye yaratıldı.eşeklik yapanbir köpekköpeklik yapan bir eşek gördümü hayretler içinde kalırız. tabii yaşam gereği her yaradılmışa verilen hizmetler vardır. Her canlı yaradılış gayesine çalışır. İnsanın yaradılış gayesi de Allah'ın yer yüzünde vekili olasıdır.Bismillahirrahmanirrahim Amaç Allah'ın vekilli olamak ise Allah'tan ayrı gayrı atılan her adım pişmanlıkla sonuçlanır. Evet bu gaye adına birleşen insanlar bir milletolur. Bir de karşı zümre vardır ki Madde,şan, ve zenginliğin hedef olduğu yani Putları kendine şiar edinen. (bu zümreyi anlatmak zordur Allah'ı bilirler fakat isterlerki insanlar Allah'ın değilde kendi köleleri kulları olsun) acıkçası düz anlamı yahudiliktir (Musa'lık Musevi demedim) Evet Her ikizümreninbir amaçları vardır tarihte millet olmuşlar. diğerleri hangisi güçlüyse bunlara boyun eğmiştir. Amaçsız insan millet olmaktan yoksundur. Soy ise düşünce hangi soydan olduğunu düşünürsen oradansın. Bilemiyormusunörnek vereyim İngiliz hepsini sana ödettirir. Alman herkes kendi hesbını ödesin. Türk dur gardaş ben ödeyeyim der.
 • BİZİ YANLIŞ ANLADIN DİYEYENLERBİZİ YANLIŞ ANLADIN DİYEYENLER1 ay önce
  dördüncüsü kalbini kazanırsak bize dua eder diye düşünüyorsanız şunu bilinki DUASI HABİBULLAHTAN DAHA MAKBUL HİÇBİR KUL YOKTUR HEDEFİNİZ HABİBULLAHIN KALBİNE GİRİP ONUN DUASINI ALMAK OLSUN allaha emanet olun
 • BİZİ YANLIŞ ANLADIN DİYEYENLERBİZİ YANLIŞ ANLADIN DİYEYENLER1 ay önce
  birincisi allah kadını baş olsun diye yaratmadı evinin hanımı olsun kendisine kulluk etsin eşine de can yoldaşı ve neşe kaynağı olsun diye yarattı takdir edersiniz ki ben de bir kadınım ve baş değilim ikincisi ben de dahil hiçkimsenin sizi nasıl anladığınızın hiçbir önemi yok ASLOLAN ALLAH VE RASULÜ SİZİ NASIL ANLADI üçüncüsü allahın sevdiklerine ölüm yoktur NİSA 69da allah ne buyuruyor dikkat edin hakkıyla tevekkül eder hakkıyla itaat eder salih ameller işlerseniz sevilmişler yanınınıza gelir
 • ekrem kuruekrem kuru1 ay önce
  bu konu tarihçiler tarafından irdelenmeli. herkes her konuda konuşmamalı
 • alioğlualioğlu1 ay önce
  gelişmiş ülkeler dünyanın tümü içinde kendi ülkeleri için fikir,tedbir,iktisadi,sosyal,siyasi fikirlerle büyük menfaatler elde etmeyeçalışırken biz çocukların yaptığı gibi çamurdan oyuncak evlerle meşgulüz. Onlar silah satarak keselerini doldururken biz ondan mı alalım bundan mı alalım tartışmasını yapmaktayız dünyanın bir köy olduğunu görmeyip hala ırklar üzerinde yazıyoruz.
 • oğuzhan peruoğuzhan peru1 ay önce
  muhterem Abdurrahman agabey... mevlana Celaleddini Rumi'yi de bir izah etseniz. Rumi denilmesinin hikmeti sizce makul mü? veya onu Rumi olarak tanımlamamak daha doğru olmaz mı? meselenin ideolojik bir şekil aldığını düşünmüyor musunuz?
 • İon yunanİon yunan1 ay önce
  Yunan diye bir halk yok bir medeniyet yok demek insanı mahçup eder. Herodot amca kızar. Medeniyetin temeli İon/Yunan medeniyetine dayanır. Bilimsel düşünce Yunan aklının ürünüdür ve Yunan/İyon halkı Helen ya da Rum değildir. Roma medeniyeti İyon/Yunan ve Etrüsk medeniyeti üzerinde yükselmiştir. Yunanistan’ın adına kendileri ve dünyanın bizim dışımızdaki geri kalanı Grekya der. Grek/Helenler genetik ve kültürel olarak ilgileri olmadığı halde Yunan medeniyeti ile özdeşleştirilmeye çalışılmaktadır ve büyük bir hırsızlıktır bu....
 • NEFİSLERİNİS SİZİ KANDIRMASINNEFİSLERİNİS SİZİ KANDIRMASIN1 ay önce
  bundan sonra ben kendi yolumda yürür sonucu allaha bırakırım inşallah olağanüstü birşey olmadığı takdirde insanlara da karışmam inşallah ama allah rızası için söylemek istedim dün allah peygamberini araba gönderince arap peygambere teslim oldu ve allahu ekber dedi türke gönderince kafa tuttu ve şeyhim liderim ekber dedi allah da allahu ekber diyeni yüceltti dediğimdebiz sana inanmıyoruz diyenler oldu sevindim demek ki inanmadıkları benim peygambere inanacaklar diye düşündüğümde allahu teala onlar yalancıdır buyurdu allah bilir siz bilmezsiniz nefisleriniz ve şeytan sizi kandırmasın allaha emanet olun
 • Serdar CarkoSerdar Carko1 ay önce
  Çok güzel tesbitler.Çoğunluğumuzun bu görüşleri anlaması Önemli.
 • bay abdurrahmanbay abdurrahman1 ay önce
  Neyse ki başkanlık sistemine geçtik ve kambiyo vergisi meclis yoluyla konulmadı.Yoksa kaldırmak için uğraş dur.Kambiyo vergisini 1 ay önce koyan RTE , yarın kaldıracağını söyleyen de RTE değil mi?
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  Bu ülkeyi çok sevdiğini söyleyenler projeniz ne. Neden kafa kafakaya verip birlik olamıyorsunuz. Müslüman Bi birlik olabilse kimse duramaz Müslümanın önünde
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  Meğer İstanbulu nekadar çok seviyorlarmış. İstanbulu bukadar çok seviyorsanız ikinci olan birincinin yardımcısı olsun
 • Ahmet BingölAhmet Bingöl1 ay önce
  Abdurrahman bey günlerdir Akpartiyi eleştire eleştire karşı mahalleden epeyce bir aferin aldın. seçim öncesi pek bir sevdiler seni. Akit gazetesinin Yayın müdürü Murat Alan diye birisi var tanırmısın. Galiba tanımıyorsun tanısan en azından yazının altında bir dipnotla da olsa geçmiş olsun der yapanlara ve yaptıranlara bir eleştiride bulunurdun. hani hep söylersin ya . yaptıklarımızdan da yapmadıklarımızdan da hesaba çekileceğiz diye. haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır diye. müslüman bir kardeşimiz hemde aynı gazetede birlikte çalıştığın bir arkadaşın alçakça saldrıya uğruyor ve sen susuyorsun. 
 • selmanselman1 ay önce
  Hocam, Hayrettin Karaman son yazılarında siyasi savaş içinde yalan söylemeye izin verdi sanki. Bu durumu yazar mısınız?
 • KadriKadri1 ay önce
  Yahu,mesele milliyet etnik köken değilki abdıraman abi,bizansı,pontusu hortlatma davası,ecnebilerin depreşmesi hadisesi,halk! partisi zihniyetinin ecnebileşme çabası illaki bu topraklarda,soylar,islamlaşmış gayri müslimlerle harmanlandı,kimisi ermeni,kimi rum,dinlerini kimi unuttu,kimi,gizledi,kimi hidayete erdi.ama bu toplum kendini ne hissediyorsa o dur,onun içun toplumu güzel ahlakla ahlaklanmasını sağlayacak dinamiklerin hayata geçirilmesi esastır
 • AlperAlper1 ay önce
  Her yıl yapılan,İslamılık endeksinde,son sıralara doğru dereceye girdiğimizi,kafir,dış güç denen Batının bizi geçtiğini,İslama hizmet değil,takoz olduğumuz gerçeği ve din pazarlamakla ançak dibe vurulduğu gerçeğini,hatırlatalım.
 • ŞaşkınŞaşkın1 ay önce
  "Ümmerçi" bakış açısından yazdıklarınızın çoğu doğru görünüyor. İktidar partisi, her ne kadar Rum, Ermani, Yanan, Bulgar, Pontus gibi sözcükleri, bu unsurları ümmete katmaya çalışmak yerine, küfür babında kullanıyor olsa da anlaşılan siz daha geniş bakıyorsunuz. Anlayamadığım, CHP sözcüğü geçtiği anda herşeyi unutuyor olmanız! Öyle ki inandığınız değerleri anında "rafa" kaldırıp bir "şeytan taşlama" ayinine başlıyorsunuz. Ufku bu kadar geniş bir insanın, bu üç harfte (CHP) sıkışıp kalması sizce normal mi? (Kibriti gözünüzden uzak tutarak bakın!)
 • Onur Doğan Onur Doğan 1 ay önce
  Yunan diye bir halk yok ama yunan diye bir düşmanımız var bunu da inkar edemeyiz, tarihin ne dediği önemli belki ama esas mevcut durum önem arz ediyor, siz ne diyirsunuz; tarih övgü yada sövgü kitabı değil... biz içerde bir birimizi yerken düşmanlarımız 1800 lü yıllardan yarım kalan hesabı kesmeye çalışıyorlar,siyasetcilerhâlâ sahsi menfaatlerinin pesinde, ülke icin önümüzdeki 20 yıl için ne yapılıyor? Göz boyamak icin bir kaç milli proje söylemi... evet ben de zamanında Ak partiye oyverdim verdik, uzun vadeli projeler vaad edildi,geldiğimiz nokta ne,neler vaad edildi neler yaşandı? Son 20 yılın muhasebesi yapılıyor mu? (Iktidar 17 yil) son 10 yılın muhasebesi? Daha bir eğitim sistemi ortaya çıkaramadık3 kuşak heba oldu, çocuklar babalar gününde babasını kesiyor. bir örnek örnek olamaz derseniz sokağa çıkın etrafa bakın... edep haya namus şeref eski Türk filmlerinin söylemlerin de duyuluyor artık.Milletimiz sag sol olarak öyle bir duruma geldi; ki bir taraf âdeta yunan ecnebisi diğer taraf vatanını savunan vakur anadolu halkı. Sayın Dilipak Nuh tufanı na kadar neden geriye gidiyoruz.Solcularda sağcılar da bu milletin evladı degilmiydi?Siz daha iyi hatırlarsınız belki, Şimdi sag sol diye birbirine olmadık hakareti yapanlarin dedeleri 1970 lerde ekmek kuyruğunda aldıkları 2 ekmekten birini paylaş miyor muydu? Nereden ne duruma gelmişiz...Iktidar da muhalefet de benim için aynı. ülkeyi düşünen samimi siyasetçi yok hepsi şahsi çıkar peşinde. Milleti bölmeyelim ortak payda bulmaya çalışalım. SAĞI SOLU SAVUNMAYIN siz de.zahire bakarız inandım diyorsa müslümandır. camiye hacca gidip munafik olanlar yok mu ? her devirde vardı simdi de vardır KALPLERİ ALLAH BILIR.
 • HuseyinHuseyin1 ay önce
  Sen onu siyonist kopegi akp,ye soyle.Tayyib gurur duyuyor.Ben bop buyuk israil es baskaniyim diye.Sen ona destek veriyorsun.Yani senin ipin siyonistlerin elinde.Hepiniz tayyib akp dinciler siyonizme hizmet ediyorsunuz biliyorsun degilmi.
 • MuratMurat1 ay önce
  Bu yazı ile kime selam çaktın şimdi? Belli ki kuyruk acın var, sende aktüelite üzerinden hesap görme derdindesin. Yazık çok yazık, sana değer veriyorduk. ;çerik doğru olabilir, lakin zamanlama doğru değil ve de bu zamana böyle bir içerik, olsa olsa FİTNE ya da kuyruk acısı neticesi olabilir
 • Deli Kurt Deli Kurt 1 ay önce
  Hocam sizi rambetiko yaparken gorsek, emin olun topluma çok buyuk katkisi olur. Tek endisem, bizim halk Abdurrahman Hoca rambetiko yapiyorsa, bize her yol Paris demesin.
 • ZaferZafer1 ay önce
  Karıştır hoca karıştır. O eski Rumları unut o zaman ki kral veya yöneticilerden halk bıkmış Osmanlı dan yardım istiyordu şimdi hangi AB ülkesi ve ya Balkan ülkesi başındaki liderden şikayetçi olup da Türkiye'den yardım istiyor hepsi bize düşman müslümanlara düşman bak yeni Zelanda ya bak Almanya daha niceleri sen kalkmış Rum u Ermeni yi Hiristiyanı Hıristiyanlığı bize şirin göstermeye çalışıyorsun senin gidişat hayra alamet değil demedi deme son nefeste şeytan ayağını kaydırmasın deri gibi!
 • Dilipak Hocam Dilipak Hocam 1 ay önce
  Sağ ve sol dan başka bir yol daha var. O da Saadet. Bu söz 2 Temel’den birisine ait. Sezai Temelli sokak sokak çalışıyormuş. Karamollaoğlu Temel ise boş durmuyor. İlle de Saadet diyor. Bu seçimde kazanma ihtimalimiz yok. Vicdanınızla karar verin demiyor. Sağ Sol bir de milli görüş varmış. Trump Netanyahu Macron Alman Selman Sisi FETÖ PKK İstanbul’u almak için vuruyor. Yetmiyor bir de sakallı Temel vuruyor. Bu da milli görüş oluyor. Görüş kısmı tamam. Ama bu tavır nasıl milli oluyor. Hocam?

Günün Özeti