Koç, spor, vesaire..

04 Aralık 2018 Salı

Ben “Eğitim”e, “Spor”a, “Kültür”e, “Aydınlanma”ya karşı biriyim.

Birileri beni, çocuklarımı “eğmesin”ler, “eğitmesin”ler. Biz “Raina” diyenlerden değiliz, dostlarımıza bile “Unzurna” diyenlerdeniz. Mesela ben Hanefiyim. Benim “imam”ım, annesi ile daha sonra evlendirdiği üvey babasının öğretilerinin dışında, imameti değil, Hilafeti seçti. İşin ilginç yanı o Hilafet yanlısı idi, ama Halife tarafından öldürtüldü. O iki talebesi tarafından eleştirilince, “Ben size böyle mi öğrettim” demedi. Onları notunu kırmakla, “size icazetinizi vermem” demedi, “Eğer iki talebem birlikte (İmam-ı Muhammed ve İmam-ı Yusuf) bana itiraz ederse, siz onlara uyun” dedi. Yani hiçbir beşeri kuralı “Muhkem Nas” haline getirmedi. O bunun “İlahlık ve Rablik” anlamına geldiğini bilir. İlah “Hüküm koymak ya da Norm koyan”, Rab “Terbiye eden” anlamına gelebilir. Bir hayvanı ehlileştirmek adına, ihtiyacına uygun hale getirmek için ehlileştirebilir/evcilleştirebilir/ eğitebilirsiniz, ama bir insanı değil. Beyaz adam, Kızılderililere, karaderililere, sarı ırka, kendinden olmayan, hatta kendinden olup da, kendi planlarına uymayan kişileri, kendi inanç, ihtiyaç ve güvenlik endişelerine göre “norm” olarak belirlenen kurallara uygun davranmayı öğretmek ve alıştırmak için L’ecole’ler oluşturdular ve eğittiler.1500’lerde başlayan “Beyaz Adam”ın “dünyayın keşfi”, tarihin en büyük katliamlarının ardından 1700’lerde yeni bir bilim, sanat, felsefe, mimari, siyaset, ekonomi, düzen ve “yaşam tarzı” üretmeye başladılar. Yeni “Model”ler, “Stat”, “Statü”ler, “Statüko”lar oluşturmaya, 1789 sonrası ise dünyaya nizam vermeye başladılar.

Spor yapacaktık, onlara göre sağlıklı yaşamak için. Spor aslında Biyolojide “Bitkilerin ya da bir hücreli hayvanların çok özelleşmiş olan ve yaşamın sürekliliğini sağlayan üreme yeteneğindeki hücrelere verilen ad” idi.. Aslında “Sporla üreyen bitkiler”, bitkilerin en ilkel bölümünü oluşturuyorlardı. Batı “Cultur”una göre, “İnsanın doğal yaşam biçimini/forumu”nu korumak için spor yapması gerekiyordu. 

Eğitim de aslında okul üzerinden “Kültürel bir norm” oluşturmak için gerekli idi. Bu anlamda norm, toplumsallaşma sürecindeki grup üyelerinin  sosyal ilişkilerinde ortaya çıkan ve “birey”lerin grup içinde nasıl davranacaklarını belirleyen kural ve beklentilere verilen ad idi. Yine beyaz efendilerimiz bizi normalleştirmek için bize “İlahlık” ve “Rablik” taslıyorlardı. Yoksa “anormal” olmuş olacaktık ve dışlanacaktık. Ya da “insanlaşma aşamasını tamamlamamış maymunlar” olarak damgalanacaktık, tıpkı Darvin’in yaptığı gibi. “Norm” batılı efendilerimizin (!) bizim için, birey, toplum ve devletler ölçeğinde koyduğu “uyulması gerekli kural”lara verilen ad’dır.

Mesela, kültür de, aslında, aynı zamanda hayvanlar için, tarımsal ürünler içinde kullanılır. “kültür ırkı” (İng. culture race) dediğinizde “Ekonomik açıdan önemli bazı hayvan ve endemik bitkilerin özel koşullar alanda yetiştirilmesiyle oluşturulan ırklar”a verilen ad’dır. Bizdeki kültür, benzer bir amaç ve yöntemle insanlara karşı uygulanır. Yani tarım ve hayvancılıkta aranan mükemmeliyetçiliğin insana uygulanmasıdır ki, burada amaç, ekonomik, siyasi, sosyal ve seküler bir amaçtır.

Umarım, niye “Okul”a, “Eğitim”e, “Spor”a ve “Kültür”e karşı olduğumu anlatabildim. “Aydınlanma felsefesi” bu anlamda 1789 Fransız devrimi ile  Fransız Kültürünün evrenselleştirilmesi adına oluşturulan Laik ve Seküler bir “Mode-r-nleştirme” sürecidir. Yani Batılılaştırmaya yönelik, batı değerlerini “Modern / Çağdaş” bir akım olarak “Moda” haline getirmeye çalışan bir akımın adıdır. Aydınlanma, Batı siyasasının, iktisadının, teoloji, tarih ve yağmasının kutsanması ve evrenselleştirilmesi adına bir operasyonun adıdır aslında. Onun için ben bir Müslüman olarak ne batılı anlamda “Sağcılığı”, ne Aydınlanma felsefesinin ürünü olan “Aydın” olmayı kendime yakıştırmam. “Sivil” olmak bile, “Politik toplum” diye bir olguya karşı dengeleyici bir argüman olarak, zaruret gereği ihtiyadla, arızi olarak kabulleneceğim bir nitelemedir.

Şimdi gelelim, Koç’ların Spor ve Kültüre ilgisine. BJK, FB, GS deyince akla hemen Rahmi Koç, Ali Koç, Kıraç ailesi geliyor. Sahi devletin, sermayenin ve FETÖ’nün bu konuya ilgisinin arkasında ne var. Diktatör Salazar’ın “Siesta, Fiesta, Futbol” dediği bu iş “en kârlı bir yatırım alanı” mı, yoksa birilerini kolay provoke edilebilecek bir  Holiganlar ordusu” kurma hayalinde mi?

En yaygın spor “Futbol”.. Futbol kumar mı, eğlence mi, spor mu? Bir de yapan ve izleyen için kesin sağlıklı bir durum değil. Zaten spor seyirlik bir oyun olmasa gerek. Sosyal Media’da bakın Koçların sporla ilgisi anlatan ne buldum: Koç Ailesi, Rahmi Koç üzerinden Beşiktaş, “Derin adam” denilen  İnan Kıraç üzerinden Galatasaray üzerinde çok etkin. Geriye sadece Fenerbahçe kalmıştı. Ali Koç da Fenerbahçe’ye Başkan oldu. Artık “3 büyükler” yerine “3 Koç’lar” tabirini kullanmak daha doğru olur.

Rahmi Koç anlatıyor, Vahap Munyar yazıyor: (Hürriyet 28.6.2008): “Babam yaşlandıkça, daha doğrusu yaşı ilerledikçe, enerjisi artıyor, günü 36 saat gibi yaşıyor. İçindeki Beşiktaş sevgisi iyice su yüzüne çıkıyor. Fenerbahçe başarılı olunca, babamın üzüldüğünü görüyorum, ben de üzülüyorum. Beşiktaş başarılı olunca, babam seviniyor ama benim üzüldüğümü görünce, yine üzülüyor. Onun böyle etkileneceğini küçükken düşünebilsem, Beşiktaşlı olabilirdim.” (…) “Rahmi Koç, çeşitli sohbetleri sırasında Mustafa Koç ile Ali Koç’u evdeki garsonun gizli gizli Fenerbahçe taraftarı yaptığını, Ömer Koç’u ise son anda Beşiktaş saflarında bırakmayı başardığını anlatıyor. Önceki akşam Mustafa Koç’a bu konuyu bir kez daha sordum: “Evet, beni evimizdeki garson Fenerbahçeli yaptı. Ali’ye ise ben ’Oğlum başka seçeneğin yok, sen Fenerli olacaksın’ diye bastırdım. O sıralarda 5 yaşında olan Ali de Fener’i seçti.

Bir küçük not daha: 18.2.2018’de Ali Koç FB’li hanımlarla bir araya gelmiş ve orada demiş ki: “Fenerbahçe Atatürktür.” Harika değil mi, işte bu! Koç grubu, “Üniversiteli gençleri spor, müzik ve eğlenceyle buluşturan gençlik festivali Koç Spor Fest”in ana sponsoru. Flates, Zumba, ne ararsan var bu Fest’de. Koçlar ne zaman, nereye yatırım yapacağını bilir. Vehbi Koç daha 1965’te Fetullah Gülen’le masaya oturmuş ve 17 Aralık’tan önce Türkçe Olimpiyatları’nın ana sponsoru olmuştu. Koçlar, hemen hemen bütün spor kulüplerinin sponsoru oldu. Özellikle futbol, Koç ailesinin “gizli ve derin aşkı”..

Bakın yarın, stadyumlardan başlayan Gezi benzeri bir kalkışma olursa ve Koç ben bu işten sorumlu değilim derse ben inanmam. Zarar eden ve hiç kimseye, hiçbir faydası olmayan bu iş, bir işadamını niye bu kadar ilgilendirir ve devlet nasıl bu işe bu kadar para yatırır, yatırım yapar, basın nasıl bu işe bu kadar zaman ve sayfa ayırır, borsa nasıl bu kadar zarar eden bu şirketlerin hisselerini “halka arz” eder. Bu sorulara akıllı uslu cevap verecek biri var mı? Bu gibi faydasız işlerden Allah’a sığınırım! Selâm ve dua ile.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • AyşeAyşe4 ay önce
  O sporla bizim spor aynı değil hocam sen çok yanlış anlamışsın
 • şabanşaban4 ay önce
  oldum olası şu profesyonel futbolu hiç faydalı bulmamışımdır. bana göre 22 kişilik bir sirk gösterisi gibidir. topu maharetle kullanıp rakibin kalesine sokunca ne oluyor yani. kime ne faydası var. ne üretiyorsun. topluma ve insanlığa ne kazandırıyorsun. tam tersi her yönüyle katmerli zarardır. bunun üzerine küçük bir kitap bile yazabilirim. Allah biziıslah etsin bu profesyonel futbol saçmalığından kurtarsın.
 • Şenol Aydın Şenol Aydın 4 ay önce
  Dinin ilk emri olan oku kelimesini sadece din kitabından ibaret zanneden bir akıl hocası daha nede olsa iktidarın yandaşısın size göre cahil insan her zaman yönetimdekileri destekler ki zaten kendileri de bunu belirtiyor hey yavrum hey evladını okutmayıp cahil bırakan halkları gün gelir başkasını yönetir bak afrikaya bak ortadoğuya gör gerçeği tabi görecek göz kalmışsa sende
 • GaripGarip4 ay önce
  Sayın Dilipak,seküler ve materyalist düşüncenin eğitime,kültür, sanat ve spora olan etkisi,insanların egolarını şişirmekle beraber bizim dini değerlerimizi olumsuz etkiliyor ...düşüncesini yazınızdan çıkarmamız gerekiyorsa, bu bağlamda yazıniz çok ağır ve karışık olmuş.Örneğin :Osmanlıdaki uygulamalı derslerden " Riyazat ı Bedeniyye Dersi"yani günümüzdeki ismiyle Beden Eğitimi ve Spor Dersinekarşıysaniz bunu daha net ifade etmeniz benim gibi okuyucuların düşüncesini daha berraklastiracaktir,düşüncesindeyim.Saglik ve afiyetle kalın insaAllah...
 • Şule BayraktarŞule Bayraktar4 ay önce
  Bahsettiğim kaba davranan başörtülü kadının Ak trol olup olmadığını bilmiyorum, genelingünahını almayayım.
 • Güneydoğu Güneydoğu 4 ay önce
  Hocam Ülkede bu hayınlar ikiyüzlü kurumlar ve üniversitelerde hainlerdennezaman hesap sorulacak hala sırıtıyorlar
 • şule bayraktarşule bayraktar4 ay önce
  Yazı üslup kelimeler ağır ve zor anlaşılır, lütfen sadeleştirin hafifletin daha kolay anlaşılır olsun, insanlar İslamdan ve islami terimler hilafet çarşaf vs. korkuyorlar ne gelecek kimler gelecek neler yapacaklar, insanlardan intikam alınmaya, kadınlar zorla çarşafa sokulacak, 4 kadınla evlenilecek, kafirler öldürülmeye başlanılacak vs. Bunlardan korkuluyor ve belirsizlik daha çok korkutuyor.
 • yusuf toygunyusuf toygun4 ay önce
  Sevgili Mehmet OKUTAN, "eğitimin" faydalı mı, zararlı mı olduğunu öğrenmek istiyorsanız. bütün dünyaya okullaşmayı azalttığınızı ve eğitimi kıstığınızı söyleyin ve düşmanlarınızın tavrına bakın. eğer sizi alkışlarlarsa demekki "eğitim" faydalıdır ve kişi sayısı kadar okul açın. yok eğer mırın kırın eder, sizinle ilişkilerini kesme tehdidinde bulunurlarsa gerçekte "eğitimin" kime yaradığını öğrenmiş olursunuz. BATI EN ÇOK BİZİM EĞİTİMSİZLERİMİZDEN KORKMAKTADIR. ZİRA ONLARIN TEPKİLERİNİ ÖLÇEMEMEKTE, ONLARI DENETLEYEMEMEKTE VE ONLAR HAKKINDA HİÇ BİR PROJE YAPAMAMAKTADIR. Haşiye: Talim ve terbiyeye karşı değilim, "eğitime" karşıyım.
 • TürkiyeTürkiye4 ay önce
  Sport:ikdidar,para. Kitleleri kontrol Temel. : SPORT TTTTT!!?????
 • Mehmet OKUTANMehmet OKUTAN4 ay önce
  Sayın Dilipak, Çocuklarınızı terbiye etmediniz mi? Allah Resulü(S.A.) ümmetini eğitmedi mi? Eğitime karşı olmanızın ne anlama geldiğini ben anlamadım. Ben anlamadıysam başka hiç kimse de anlamamıştır.MEHMET OKUTAN, Eğitimci, Akademisyen
 • ramoramo4 ay önce
  ... Bu mu gündem. Eğitim gereksiz, spor gereksiz, kültür gereksiz. Eee o zaman çocuklarımızı ne için eğitiyoruz ki. okullara, kurslara göndermeyelim. evde otursunlar. faccebook'ta saçmalasınlar. okumasınlar, yazmasınlar. Düşünmeyi unutsunlar. Eğitim öğretim ile içiçedir. Ve kuranın ve peygamberin emridir. Nasıl oluyor ben anlamıyorum. Hiç işimiz gücümüz kalmadı eğitimin, sporun gereksizliğini mi tartışacağız. allah aşkına yapmayın. Bu nasıl bir bakış.
 • yusuf toygunyusuf toygun4 ay önce
  "spor, kültür, eğitim, sanat, sosyoloji, felsefe, psikoloji v.s" batının rablık araçlarıdır. okullarında bu dersleri okutan ve eğitimi şart koşan hiç bir toplum batının kölesi olmaktan ve batıya avuç açmaktan kendini kurtaramaz...ben şahsen eğitilmeyi onuruma yakıştıramam. itler eğitilir ve eğiticisinin istediği gibi davranır, beni eğitmeye kalkmak bana ... muamelesi yapmaktır.
 • MCGMCG4 ay önce
  ... Futbol öyle birşey ki kadınlar bile izlerken hakeme ana avrat küfrediyor. Ben şahit oldum, tiksindim vazgeçtim.
 • AtarAtar4 ay önce
  Gerçekten bir yazıyı okudum bir yorumları okudum....
 • Güneydoğu Güneydoğu 4 ay önce
  Teşekkür hocam bizi aydıntın allah müslümanları korusun
 • hercaihercai4 ay önce
  Oyle olanak ellerine verildi, demekki ellerinden alinmasi lazim! O da Hukuk Devletinde olur! Haa, bunlarin, yani Koc ailesinin kim olduklarini da biliyoruz! Halkimiz da aptal degil!
 • Yaşar DerinYaşar Derin4 ay önce
  Muhterem bunlar saklı gizli bilgiler değil lakin halkımız hayat şartlarının verdiği sıkıntılarını içini boşaltabileceği obje olarak tercihini spor camiasına yapmıştır..Mamafih ekranlarda aynı cümleleri ,bilinenleri tekerrür etmektense zengin başka fikir/düşünce sahiplerine de söz hakkı verilebilse... Keşke, Çok şey istedim ...selam ve dua ile
 • İbrahim tatlıkesİbrahim tatlıkes4 ay önce
  Okurken ...
 • Şule BayraktarŞule Bayraktar4 ay önce
  Ak trollerin paylaşımlarına bakıyorum hepsi evliya enbiya, ama profilinde başörtülü bir genç kadının paylaşımlarından birini fav beğeni birini rt yaptım dönüp bana yazmış ki Sen kimsin ne hakla benden izin almadan beğenip paylasıyorsun yazmış, oysa amcam vefat etti yazmış yanındayım ve başsağlığı niteliğinde beğeni yapmış ve bir Dua hesabının paylasımını rt yapmış bende onun gibi onu paylaşmıştım,bencillik acımasızlık intikam naraları kendilerini yüksek görme sonradan görmelik, bulundukları durumun kıymetini bilmeme, saygısızlık küfürlergırla gidiyor ama sözde çok iyi müslümanız ama temsilde reziliz, kim intikam ve zulüm yanlısıysa onun yanında değilim.
 • AdemAdem4 ay önce
  Sayın dilipak inanın bu yazınızı okuyunca ben sizden daha çok merak ettim ve acaba dedim devlet bütün organlarıyla akp nin elinde ve sizde bu iktidara destek veriyorsunuz bu soruları bizim sizin adınıza yetkililere sorun ve hem bizim hem sizin merakımızı giderin
 • Sami GökkayaSami Gökkaya4 ay önce
  Sn Dilipak, ... Spor, müzik, sanat, resim, heykel, edebiyat, insanı daha ılımlı, hoş görülü ve daha anlayışlı yapar. Hele eğitim olmadan kendimizin dışına çıkamayız, başka insanları başka dünyaları tanıyamayız, bir iş, meslek sahibi olamayız, üretemeyiz, karnımızı doyuramayız, dünyadaki milli varlığımızı bile koruyamayız,Unutmayın Allah'ın büyüklüğünü bile eğitim yolu ile keşfedebiliriz.
 • Riza emekterRiza emekter4 ay önce
  cok guzel.Benim size tavsiyem, elektrik kullanmayin, sakin arabaya binmeyin, modern evinizden tas toprak bir yapiya tasinin, butun elbiselerinizi cope atip, elde yapilmis kiyafetler bulun, soba kullanmayin. Isinmak icin tandirda tezek yakin.Kesinlikle bilgisayar, kagit, kalem falan da kullanmayin.Tum bunlar gavur icatlaridir. ...
 • LeventLevent4 ay önce
  Hocam ! ... Okuyan biri olarak bakış açınız şaşırttı.Sporla , kültürle ilgilenen kişilerden ne zarar gördünüz ? Neyse...
 • Şule BayraktarŞule Bayraktar4 ay önce
  ... sanırsınız Osmanlı yıkılmamış darbeler zulümler başörtüsü yasağı olmamış biz Dinimizi öğrenmişiz ve Amerikan ve Batı özentisi filmleriyle büyümemişiz gibi ... bu konuda tüm hocaları kınıyorum, aklıma geldi fetöcülerde böyle yapıyorlardı, bir kere tv de denk gelmiştim bir fetöcü bozuntusu arastırın sözlük alın yorulun kelimelerimiz ne anlama geliyor öğrenin demişti ileri zekalı...
 • Okur okurOkur okur4 ay önce
  Son zamanlarda okumuş olduğum ... bir makale olmuş....
 • Adem BuzAdem Buz4 ay önce
  Hocam bunu gündeme taşıdığınız için teşekkürler.Şahsi kanaatime göre Ali Koçun FB başkan olmasının temel sebebi bir kitleyi elinde tutmak istemesiydi farklı düşünmediğimiz için düşüncemi teyit etmiş oldum
 • şenay doğanşenay doğan4 ay önce
  abdurrahman abi biliyorsun bir müslümanın özelliklerinden biri de allah rızası için yürürken kınayanın kınamasına aldırış etmemektir hilafete karşı olmakla birlikte yazın bana çok iyi geldi belki bir gün size çok şey anlatırım eğer rabbim ol derse o zaman bu yazıya döneriz yoksa bana çok iyi geldiğini bil allah da şahit allaha emanet ol
 • RabiaRabia4 ay önce
  EuzubillahiminesseydanirracimbismillahirrahmanirrahimDöl yataklarında size dilediği gibi sûret veren O'dur. O'ndan başka ilah yoktur; üstün ve güçlü olandır, hüküm ve hikmet sahibidir.ali İmran süresi 6.ayet.elhamdulillah.sayin Dilipak misyonerlik faaliyetlerinin en sistemli uyduğu faaliyetlerden biri biliyormusunuz.Allah bize hidayet versin amin.saygilar selam ve dua ileAllaha emanet olun teşekkürler HasbinAllah'u ve nimel deriz.birde Sayin Dilipak duydukki rahmetli Erbakan hocanın oğlunun partisi kapanacagi yerde CHP kapatılmalı.Allaha havale ediyorum saygılar selamlar
 • Yusuf ArıkYusuf Arık4 ay önce
  Genellikle beğendim.Tek tip insana ben de karşıyım. Ben sadece futbolun diğer şeyler gibi dürüst oynanmadığını düşündüğümden bazen özetleri seyreden yarı taraftarım.Belediye takımları için ne diyorsunuz.Mesela Başakşehir. Veya nereden finanse edildiğini bilmediğim Kasımpaşa.Bende herkesin başkasının hakkına tecavüz etmeden özgür olmasını isterim.Müslümanım ama arap hayranı değilim.Türkçe dışında ki dilleri çok bilinen kelimeler değilse kullanılmasını doğru bulmuyorum.Laiklik bence devlet idaresinde şart.Kişi zaten nasıl inanırsa inansın laik olmaz inancına göre yaşar.Devlet bütün inananlara (ateizm de bir inanç biçimi) inancını yaşama için serbestlik ve koruma sağlamalı.
 • Yaşlı DoçentYaşlı Doçent4 ay önce
  Sayın Cumhurbaşkanımız; 25-30 yıl boyunca Üniversitelerde öğretim elemanı olarak çalışmış; 10 binlerce öğrenci mezun etmiş; 50 yaşlarını geride bırakıp emeklilik aşamasına gelmiş Doçentlerin, Profesör olabilmek için, 5 koca yıl beklemelerine gerek olmadığına karar vermenizi, yaşlı Doçentler olarak istirham eder, saygılarımızı arz ederiz.
 • Ali aslanAli aslan4 ay önce
  ... zirve yapmış ... Sizin kültürünüzde bu
 • HukukçuHukukçu4 ay önce
  Sayın Cumhurbaşkanımız; Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesindeki öğrenci kıyımına müdahale edip, kıyımı durdurmanızı, saygılarımızla, istirham ediyoruz.
 • Halil KorkmazHalil Korkmaz4 ay önce
  Hırsızın, üçkağıtçının, kamu malı ile semirenlerin, sermayenin, zorbanın tetikçisi iseniztabi ki “Eğitim”e, “Spor”a, “Kültür”e, “Aydınlanma”ya karşı olacaksınız. Aksi halde, eğitimli, aydın insanlar, sizin Allah ile aldatmanıza, ayak oyunlarınıza kanayacağına göre, ağababalarınız kimi sömürecek?
 • İlbeyhan İlbeyhan 4 ay önce
  Kardeşlerimaçık söylüyorum,biz 80 milyon etle tırnak gibiyiz..Ülkemizin kedisi bile , bizim için azizdir....Yaradanın yarattığınınhepsi ,başımızın üstündedir.. Ermenisi , Rumu, MusevisiT.C yurttaşı,ben ne isem onlarda odur...Hepimiz bu toprakların çocuklarıyız...Dabağyan , Hrant Dink rahmetlilrri unutmadık..Musevi genç bir arkadaşım vardı ,ismi LEO ...Askerliğini Şırnak'Ta yaptı , tabii yapacağım ben bu vatanın çocuğuyum dedi...Hain olduktansonra isterse OĞUZHANIN torunu olsun ,hainse haindir..,İşte bu yüzden Atatürkcü veya Dinci sahtekarları ,samimi müslümanlardan samimi Atatürkçülerden ayırmak çok önemli...15 temmuzda gördük ,Fetoşun p..leri, Yurtta sulh ,cihanda sulh diye ATATÜRKÇÜ kılığında Amerikancıdarbeye kakkıştılar...Hem Dinimizi ,hemde Mustafa Kemalimizi istismar ettiler ..İYİ parti ,YCHPAmerikaya ,Natoya bağlıyız diyorlar ...Bir yandanda Atatürkçülüğü ,müslümanlığı kimseye bırakmıyorlar...Sahtekarlar..Biz İki MUSTAFAMIZ'dan da vazgeçmeyiz ..Biri HZ.Peygamberimiz Muhammed Mustafa , diğeride Gazi Mustafa Kemal....
 • Samet BayraSamet Bayra4 ay önce
  ... Dunyanin her yerinde zengin is adamlari spor faaliyetlerinden reklam yaparlar. Bu kadar basit. ...
 • hb38hb384 ay önce
  A.bey siz 5-10 tane hükümeti eleştiren yazilar yazdınız...Hükümeti eleştirdiğiniz tarihlerin.BAŞKAN sayın RtE 'nin saraya danışman atamalarina denk gelmesi.bana çok manalı geldi.
 • AliAli4 ay önce
  Ustad, tabanda muslumanlar aile icinde parcalanmis,herkes birbirinden korkar olmus,anadolu da cocuklari okuyan ailer perisan vaziyette sen de hala kolplo pesindesin.macron un ne dedigini keske sen de duysaydin.muslumanlar tum kutsal degerlerimizi kaybet mek uzereyiz.
 • MemetMemet4 ay önce
  Yok artık taraftarlar gezi benzeri kalkışma yapabilirmiş! Daha neler? ..
 • NecmettinNecmettin4 ay önce
  En büyük hayalimdi futbolcu,okmak,oda bişeymi kulüp kyrup,kulüp ce birnci ligde oynamak,kimse bir yere satilmayacak,o kadar,dedemin bir lafı "torunum allah bu isten razı olmaz,"herşey bitti,ve bunun ecrini alacağımi biliyorum,bekliyorum,çünkü seviyorum,beni herkesten çok seveni nasil sevmem.
 • NazifNazif4 ay önce
  iyi bir noktaya deginmişsiniz sn hocam ,ve arkadaşlarla sohbet ederken koç ların takımları nasıl yönetimini söylüyordum,her bir bireyi bi kulübe vermişler .zaten rackeffeler'lerin Türkiye şubesi koç ailesidir .bunu kimse inkar edemez..millet olarak bilelim bunları akılı olalım.bunların oyunlarına gelmeyelim, aziz yildirima oyun yaptılar kureselciler
 • HataHata4 ay önce
  Yazınızı okudum ama spor ile sport arasında bir fark var. Türkçeye sport olanı spor diye almisiz, sonra spor kelimesi anlamını araştırınca o mana çıkmış. Yani iki ayrı kelime iki ayrı anlam var. Burada bir hata var.
 • Can AtakCan Atak4 ay önce
  @ilbeyhan off abi can acitiyor su yazdigin geyikler. Ne bagnaz yazi be! Medeniyet düsmanisin belli ki ( ki burada ne ciplakliga ne de sarhosluga atfim var ) Atatürkcü olan herkes soyunup, salonlardan cikmaz, alkolik müptezel midir? Nasil bos lakirdidir seninkisi. Nefretini tarikat ulemasina kus. TC ilelebet Atatürkcü kalacaktir. Istedigin kadar yirtin. Arap bedevisi hayranlari. Coook ilime bilime faydaniz dokundu cooook. Gelmis Atatürkcüleri elestiriyor. En azindan beseri ilimleri kovalayan ezan okununca tohum atan bezelye projeleri ile Tübitak ödülü almayan kafalardir o begenmediklerin. Biktik ya. Ilkellik bezdirdiniz
 • Yalman GüçYalman Güç4 ay önce
  Vehbi Koç derin görüşlü adamdı.Rahmetli Turgut Özal TL de konvertibiliteye geçme hazırlıkları yaparken,Vehbi Koç rahmetliye mekturp yazmıştı.Mektupta mealem "TL de konvertibiliteye geçerseniz,halk elinde TL ile bankalara hücum eder,döviz almağa başlar.Türkiye'de derin ve büyük BUHRAN a sebebiyet verirsiniz".Tabii Rahmetli Özal dinlemedi ve geçti.Yahu rahmetlinin yoluna kimler ne kayalar yuvarladılar?
 • melih53melih534 ay önce
  sayın hocamenflasyonuda yazın mesela.tüm dünya gıpta ediyo bize şimdi.bunlar ne refah ülke enflasyon eksi çıktı falan.kağıt üzerinde yapılıyorda ama piyasa uzmanları yemiyor hcam.bakın borsa ayna**güven aynası..sayın hocam bu yeni yönetim bi şekil çok büyük bir kriz çıkardı.durduramıyo..güven maalesef kendi kontrollalrındaki kurumlarda bile yok .orada bile sağlayamadılar ve piyasaya çok kötü yansıyor..bakın kamu bankaları borsadaki.**öncü çöküşcü ..güven sıfır ..hala enflastyon düştü acaip düştü diya yazan bi garabet basın var..sorgulamayan nasıl düştüğünü..ve ya düştümü gerçekten.düşse borsa uçardı ..şimdi daha kötüsü oldu kağıt üstünde rakamlarla oynayan bir ekonomi yönetimi ..nasıl güven duyulur.piyasa nasıl güvcen duyar..kriz çıkar durdurama sonra rakmlarla algı yarat .piyasa hesap uzmanı değil sanki..ve bu eknomi yönetimiyle ak parti seçime gidiyor...hemde konuşulan % 28 taban oy potansiyeliyle**..algı **önce yönettiğin kurumlardan başlayacak piyasaya yayılacak algı önemli bunlar bu işi düzeltir algısı önemli rakamlarla oynamayı bırakıp işleri düzeltmeye yönelmek ..
 • HubeydullahHubeydullah4 ay önce
  Reis den ülkedeki sporu ve futbolu ...
 • Mehmet AliMehmet Ali4 ay önce
  ... artık tuz kokmuştur.
 • makaramakara4 ay önce
  ekonomi hukuk ordu polis emniyet ne hale geldi bu konuları yazın...
 • HayatiHayati4 ay önce
  Aynı şeyleri partiler üzerinden de uyguluyorlar, bir kardeş Apartisinden diğer kardeş B partisinden üçüncü kardeş varsa C partisinden, kim seçilirse karlı şeyler cebe kazanan belli... Amaç güç ve servet sahibi olmak...
 • ilbeyhanilbeyhan4 ay önce
  Atatürkçülük kisvesi altında yıllardır Müslüman Türk milletinin, değerleriyle oynadılar...Kılık kıyafetleriyle açılıp saçılmayı Çağdaşlık ,Atatürkçülük diye dayattılar...Atatürkçülük diye ellerinde İÇKİ kadehi , dans etmeyi , Onuncu yıl marşını söylemeyiyeterli zannettiler..Çalışmadılar ,üretmediler , salonlardan çıkamadılar...Bol bol İÇTİLER ,Şiir okudular... İZMİRDE iyi içer...İÇME işinde iyidirler....Zeybekçi içmelerinde bi mahzur yok ,din ve vicdan özğürlüğü var İÇSİNLER demiş... Ancak YEME işi bizim işimiz , İZMİRİ bana verin görün demiş...İçme işi İzmirlilerin ,yeme işi birilerinin işi...Fark ;birinde Atatürk ,diğerinde DİN... Neticede yıllardır yenip içiliyor, faturayıbeyin fonksiyonlarını kullanmamaya ahdetmişnecip milletimiz ,ve gelecek nesiller ödeyecek....Osmanlının borçlarını babalarımızın ,dedelerimizin ödediği gibi...YAZIK alayınıza ,şerefsizler...Zehir zukkum yiyip ,içseydiniz...
 • yüksel dinçeryüksel dinçer4 ay önce
  sayın Dilipak bu kadar koplo teoriyi nasıl yan yana getirdin her şeyde bir bit yeniği aramak güvensizlik ve beceriksizliğin belirtisidir müslüman ülkelerin oyuna gelmesi ve kullanılmasının tek sebebi var eğitimsizlik bunu görememek dindarların en büyük hastalığıdır tabi yayınlamayacaksınızyazdıklarım
 • KadirrrKadirrr4 ay önce
  Bir de "dünya küredir" diyenlere ...
 • KürşadKürşad4 ay önce
  Çalıştıkça batıyordum. 2 ay önce hayvanlarımı satıp zararla sektörden çekildim. Boş boş evde yatıyorum...Selam ve dua ile
 • VELİVELİ4 ay önce
  Ne Ay'a gidildi,,, Nede Mars'a... İkisinede gidilmedi??*,,,Yalan söylüyorlar,,, abd, ab nin her söylediğini neden düşünmeden doğru kabul ediyorsun?Belki gidilir,,,Çin ancak 2025 de gitmeyi önğörüyor Ay'a.. Kaldıki Mars daha uzak...
 • SahiciSahici4 ay önce
  Çıldırmaya az kaldı. Doktorum nerde? Bütün dünya plan yapıyor. Bu marsa uzay aracı indirdiler ya... Kesin Türkiye'de bir şeyleri karıştırmak için... Yazık... Dünyaya, insanlığa katma değerin nedir? Ona bak... İnsani evrensel değerler tek çıkış yolu...
 • Demir Inal Demir Inal 4 ay önce
  Tamamen katılıyorum. Futbol kulübü başkanlığı ( özellikle 3 büyükler) güç devşirme işidir, hele kötü niyetlilerin elinde çok tehlikeli olabilir. Bunun örneğini Gezi olaylarında "Çarşı" grubunu kim sokaklara döktü acaba?
 • vahitvahit4 ay önce
  Gezide tv proğramındaki konukları seyircileri hadi eyleme gidiyoruz diyen şovmenler bir yerden icazet almadan kendiliginden hareket etmiş olabilirmi?. Gezide okulları kapatıp hadiyin eyleme gidiyiruz diyen hocalar kendiliginden hareket etmiş olabilirmi. Sahi biz türkiyede müesses nizamı hakim kılmak için demokrasiye milli iradeye saldırmak için kaos ittifakı yaptık destekledik diyen özür dileyen birine rastlayanınız varmı hiç
 • erdalerdal4 ay önce
  Belkide kızıl sorosa dokunulacağını duyan işiten hissedenbirileri ucu bizede dokunacak diye erkenden stadlarda büyük başkan diye bağıracak bedavaya deplasmana gidecek taraftarların kollarının altına girerek önaldı. Ama bütün kanalların spor yorumcularıda alkış için büyük başkan demek için kendini hazır pozisyona getirmişti bile. Başarısızlıkta azize pay çıkaranlar aliye degil teknik direktöre pay verdiler hala veriyorlar. Sebep ne ise.
 • Bir DostBir Dost4 ay önce
  Hocam geçekler acıdır biberde acıdır o halde gerçekler biberdir felsefesiyle yaklaşmışsınız olaylara bu mantıkla Ben sporcunun zeki çevik ve ahlaklisını severim cümlesini nereye koyacağız. Babamın oğlu değil ama memleketin değerleri olan üç Koç'a biraz saygı.
 • Abdülkerim Korkmaz Abdülkerim Korkmaz 4 ay önce
  Yaaa hocam nedir bu sana ve cemaatine faydasız olan işlere karşı ...  biraz da ekonomiden yazarsanız ... elinize saglik
 • Can AtesCan Ates4 ay önce
  ... halkin büyük kismi zaten önüne konulani yer cinsinden. Ne sorar nede sorgular. ...
 • hıdır dikerhıdır diker4 ay önce
  ALLAH razı olsun sayın dilipak ...den öperim.çok doğru tespitler yapmışsın.
 • İmamı Azamİmamı Azam4 ay önce
  Koç ülkemizin dünyada ilk 300 üniversitesi arasında bulunan bir eseri kazandırdı. Binlerce işçi çalışıyor fabrikalarında...
 • FUTBOLDA HARAMLAR GIRLA DÖNÜYORFUTBOLDA HARAMLAR GIRLA DÖNÜYOR4 ay önce
  Amcam 2 senedir süper ligde olan bir takımın yönetim kurulunda. Bir ara köydeydik, amcam da oradaydı. Amcam almanya dan futbolcuyu takıma getirmeye çalışıyordu. Futbolcunun değeri 50 ise o 500 gösterip diğerlerini cebe atacaktı. Üstelik yardım amaçlı 50 100 de ateşleyecekti. Boylelikle hem yolsuzluk yapacak hem de yönetimde itibarı artacaktı!. Bu paraları devlet futbola yatırmasın kardeşim. Haramlar gırla dönüyor HABERİNİZ OLSUN.
 • Nuran DevresNuran Devres4 ay önce
  Bütün dünyada olduğu gibi bizde de spor kollarına, özellikle de futbole büyük ilgi vardır. Siz ilgi duymayabilirsiniz. Ama milyarlar duyuyor. Bundan size ne? Gene bütün dünyada bu spora ilgi duyan varlıklı iş adamları futbol klüplerine başkan olurlar ve büyük bağışlarda bulunurlar. FB 1907 yılından başlayarak yani Cumhuriyetten çok önce bir çok tanınmış başkana sahip oldu. içlerinde siyasetçiler dahil kimler, kimler var. Şimdi de sonuncusu olan Ali Koç'a mı taktık? Diğer takımlar için de aynı durum. FBB başkanı İktidarın gözdesi Yıldırım Demirören değil mi? Katar Şeyhi bile Avrupa'nın en ünlü futbol klübünü satın aldı. ..
 • Şanlıurfa Şanlıurfa 4 ay önce
  Hocam maske takmış ne kadar satılmış hain var
 • SancarSancar4 ay önce
  Şeker fabrikaları satıldı... Saglık ,Tarım , Sanayi bakanlıklarını geçtik ,onların çok mühim işleri var...Bu DİYANET  ,80 milyonu zehirleyen ,kanser müsebbibi bu kimyasalın yenilip içilmesinin HELALMİ ,HARAMMI olduğunuda bi aydınlatsa...Zehir yiyip içmek ,helalmi harammıdır? Tıpkı HARAM ve RÜŞVET yemenin ORUCU bozup bozmayacağı gibi...Selam ve dua ile
 • MaraşlıMaraşlı4 ay önce
  Bu koçların geçmişini bir irdelemek lazım , Cumhuriyet kurulurken içimize sokulan ticarette sanatta , siyasette ve diğer tüm kurumlardaki truva atlarını deşifre etmek lazım. Kim kimdir , gerçek ve sahte kahramanlar , açıklanması gereken bir çok yalan tarih var. Bunla ilgili Türk tarih kurumu belgeselle veyahut TRT deki Abdulhamid gibi dizilerle ortaya çıkarılmalı. Yüzyıldır uyutuluyoruz. geçmişimizle bağlarımız kopuk , Allah cc sonumuzu hayreylesin
 • Mehmet Mehmet 4 ay önce
  Bence plan bu sefer galatasaray taraftarını galyana getirmek koç geldi galatasaray haksızlık yapılmaya başlandı hemde çok açık ve kışķırttıcı insanlara adalet yok hissi veriliyor alenen isyana teşvik benim düşüncem ilk hedefleri galatasaray taraftarını küstürerek istanbul ankara belediyeleri ak parti den alacaklar sonraki hedef isyan ettirerek hükümeti hedef haline getirecekler
 • MalkoçMalkoç4 ay önce
  NOHUTMeksika'dan , Arjantinden....LEBLEBİ nin adı ÇORUM LEBLEBİSİ... Şeker şurubuMade in U.S.A... CARGİLL (Bursa) GDO lu Amerikan mısırından ,Bursada imal edilen kanserojen mısır şurubu ...Şeker tadında ama ŞEKER değil ,KİMYASAL...Kanserojen... ŞEKER fabrikaları satıldı ....YERLİ ve MİLLİ öylemi...İstanbulun ciğerleri bir birBETONKANSERİNEkurban ediliyor....BUGÜN sırada Üsküdarın son yeşilliği var,Floryadaki askeri alanın planları da değiştirildi,herikiside,imara açıldı...
 • Mehmet ayMehmet ay4 ay önce
  Sayın yazar, islam adına yapılan savaşlarda milyonlarca insan öldü, insani yaşatmak varken neden bu savaşlar oldu, bunun nedeni ekonomi sömürü iktidar savaşlarıydı.
 • Mehmet kurtMehmet kurt4 ay önce
  Ş.Urfa Allahsendenrazı olsun hocam sporu hiç sevmem bunları hiç düşünmedim sen doğru söylüyorsun
 • CahilCahil4 ay önce
  Spor'un batı kültürüyle ne alakası olduğunu anlamadım. Sevmeyebilirsin, ancak böyle saçma sapan değerlendirmelerini bence kendine sakla. Spor sağlıktır, beyin ve zekayı geliştirir, bence sen yapmaya başla azıcık kendine gelirsin ve biraz daha düşünürsün yazmadan önce
 • ibrahimibrahim4 ay önce
  birkaç sene önce sahi yerli araba yapılmıştı, nerde, ilgililer nerde, neyi kurtardık
 • AbdiAbdi4 ay önce
  Besiktas Carsi amblemi herseyi izah ediyor(digerleri farkli mi?),Anarsi sembolu A,.Maca giden taraftarlara bakiyorum acinacak durumdalar,haberleri yok,ruh halleride gergin anasini kaybetmis camiz buzagilari gibi bagiriyorlar,cagiriyorlar sanki savasa gidiyorlar.yenilince tis yok sadece uzuluyorlar(yakinina birsey olsa bu kadar uzulmez),yenen tarafta sanki kendileri atmis golleride nisbet yapiyorlar kendilerinden geciyorlar,aciyorum bu cocuklara.
 • AraştırmacıAraştırmacı4 ay önce
  ERGENEKONDAN NE HABER?28 ŞUBAT DAVASINDAN NE HABER?REİS ERGENEKONLA ANLAŞTI DİYORLAR DOĞRU MU?
 • ayhanayhan4 ay önce
  üstadın haklı olduğunu düşünüyorum
 • abdülahmatabdülahmat4 ay önce
  herşeyde bir ahkam kesme bilmem birşey yapma ..siyasal islam yani sizlerin yaptıklarınızı anlatsak oo
 • ahmet hamdi karaahmet hamdi kara4 ay önce
  ... CHP yi bitirdin,sıra KOÇ a mı geldi? ..
 • Tahsin KayaTahsin Kaya4 ay önce
  Sizinle aynı Dünya görüşünde olmasam da, sizi vicdanın sesi olan sayılı insanlardan biri olarak görüyor ve okuyorum. Eğitim ve spora bakış açınızı okuyunca, Spor Akademisi mezunu biri olarak. Üzüldüm...
 • AkiAki4 ay önce
  Sayın yazar Koç daFetöcü ve gezici yapmış bulunuyor şu an ne hikmetse mecliste savunan ziyaret eden etkinliklerine katılan binlerce siyasi olmuyor hemde resimlerle konuşmalarla her desteğiverdikleri halde adaletiniz bu , çıkar üzerine savunulan din din değil ahlak ve adalet getirmez o din Allah'ın indirdiği değil sizin oluşturduğunuz ilahi olmayan bir dindir artık, dinin adaleti testere gibidir bir sana bir ona eşit dağıtır sizinki keser gibi hep bana hep bana, herkes suçlu bir siz değilsiniz
 • AlperAlper4 ay önce
  AKP Zaman'ında kim Nasıl zenginleşti onları yaz,50000 dolarlık çantaları falan da yaz.Faiz,rant, zirve yapmış ama Türkçe ezana takmış.Dini araçsallaştırarak,insanları islamdan uzaklaştıranların Allah cezasını verir umarım en kısa zamanda.FETÖ Nasıl tokat yediyse,geride kalan din tüccarları bu sondan kaçınılmaz ,sünnetullah işler.
 • VELİVELİ4 ay önce
  Gelecek tekfuremizi yazıyor olduğunuz için ayrıca müteşekkirim Üstadım...ABD donanmasına karadenizde taviz verilmemeli,,, Karadenizden kuşatmaya izin verilmemelidir.Türkiyede temiz sicilli ve güvenilir kişiler ''Gönüllü Sivil Savunma Müfettişi'' adı altında silahlandırılmalı,,, emekli vatansever asker ve polisler ''Silahlı Sivil Güç'' olarak görevlendirilmelidir...
 • ihsihs4 ay önce
  Elinize sağlık hocam.
 • Kocasolak Kocasolak 4 ay önce
  Aynen katılıyorum hocam. Bu kadar zarar eden “ şirketler “ nasıl borsada hisse satabilir? Başka HER ŞİRKET için, akıl ve mantık olmadan ekonomi olmaz diye BAS BAS bağıran borsacılar, ekonomistler sus pus. İnsan dünyaya AT gibi koşturmak için gelmedi, hele o koşuşturmaları seyretmek için, asla.
 • abdurrahmanabdurrahman4 ay önce
  Demirören grubunu kim neden basında tekelleştir di?, TFF başkanı kim, neden ?KOÇ grubunun sanayi şirketlerinde kaç yüz bin kişi çalıştığını biliyor musun?.....
 • Osman ÖzkanOsman Özkan4 ay önce
  ali koç 2. gezi eylemlerini başlatmak için görevlendirilmiş beşinci kol elamanıdır ben bunu bilir bunu söylerim. günü gelince hep beraber göreceğiz.
 • AntepliAntepli4 ay önce
  Mükemmel tespit...
 • mehmetmehmet4 ay önce
  Mükemmel bir yazı.Hocamız çok hassas bir noktayı objektif bir şekilde ele almış.
 • MehmedMehmed4 ay önce
  Ne güzel yazmışsınız, Allah sizi hayırlarla mükafatlandırsın (amin)
 • Hasan BaysalHasan Baysal4 ay önce
  İyi hoş da; sende birileri için bir norm oluşturmaya çalışıyorsun! Onların normun uymayın, benimkine uyun diyorsun...
 • mehmed arıcanmehmed arıcan4 ay önce
  Devasa Stadlara tonlarca para yatıranlar ve bunlara oyları ile destek verenler ahirette nasıl hesap verecekler, ben hakkımı helal etmiyorum.
 • kanikani4 ay önce
  ... carsiyi pazari emekliyi isciyi memuru esnafi yaz ...
 • 1789 Fransa darbesi! Devrim, deil1789 Fransa darbesi! Devrim, deil4 ay önce
  1789 Fransa darbesine sizde, '' 1789 Fransız devrimi.. '' dediniz ya!? Daha kime ne anlatikabilir ki..
 • HakanHakan4 ay önce
  YArım anlatmasaydınız iyi olurdu Federasyon başkanı kim ve kendisine hangi imkanlar kim tarafından sağlandı ayrıca Başakşehir denilen klüp İBB bütçesinden gençler için ayrılan paralar neden Milyon Euro verilen futbolculara ödeniyor kim destekledi bu klubü birden yükseldiler seyircisi yok forma satışı yok arkasında kimler var birden buralara geldi bunlarıda yazsaydınız ya Göksel Gümüşdağ kimin sayesinde bu kadar geniş yetkili oldu futbolda ne etkisi var yahu istemediğinizi yazıyorsunuzda esas olanları atlıyorsunuz onlarıda yazsanıza MHK başkanı kim mesela kimlerle iş yaptı bunlarıda anlatın ama sürekli Koç yazıyorsunuz düşmana vur bizimkiler ortaya çıkmasın olur mu öyle birde üstad deniliyor bu iş öyle olmaz daha açık yazın mesela AK Partililer zenginlikle boğuluyor bu isimler nasıl kısa zamanda dehşet servet sahibi oldu bunlarada el atsanıza ama olmaz çünkü onlar sizden dimi. yahu Yıldırım Demirören kimin desteği ile duruyor herkes biliyor Başakşehir kimin desteği ile yaşıyor buralara zıplıyor herkes biliyor hatta EVET çi futbolcular nerde bakınca görünüyor. Anlatın hadi
 • hazin sonhazin son4 ay önce
  Tayyib Erdoğan düşmanları Ali için; "Aziz Yıldırım diktatörü gitti, şimdi sıra Tayyib' de" diyorlardı. Bunlar serseri, it ve kopuk takımıydı. Ama kader-i İlâhi onlara nasıl bir ders verdi, gördünüz mü; biz gördük. Peki onlar da gördüler mi? Hayır, çünkü onlar körler!
 • tuzcutuzcu4 ay önce
  Kalkışma yapacaklarsa gene yapsınlar ama; önce Hayvan Çiftliği'ni okusunlar...Hayvan çiftliği güzel bir roman değil mi Sn. Dilipak? Harika bir peri masalı, bir çırpıda okunur siz de tavsiye edin de önce bu romanı okusunlar....Karar elbette herkesin kendi kararı....Okumasalar da olur.

Günün Özeti