Kılıçdaroğlu nereye koşuyor?

04 Mart 2019 Pazartesi

Kılıçdaroğlu nereden geldi, nereye gidiyor? Nereden, nasıl, niçin ge(tiri)ldiği sır değil. “Geçici protez”di. Baykal’ı kim, niçin gönderdi ise, bu zatı da onlar, yerine daha uygun birini bulana kadar geçici olarak getirdi.

Kalıcı” biri bulunamadı. CHP’de akıllı çok ya! CHPFraksiyonlar partisi”. Herkes “Müzmin muhalif”. Muhalefet edecek birini bulamazlarsa birbirlerine muhalefet ederler. Hır çıkarmadan duramazlar. En iyi halleri “rakı, tuzlu leblebi” eşliğinde “N’olacak bu memleketin hali” muhabbetidir. Fazla bir bilgileri olmasa da, “kesin çözüm” olan kanaatleri vardır.

CHP etiketinde “solcu” yazan “Muhafazakar” bir partidir aslında. “Ulusalcı” geçinen “İşbirlikçi”, “Laik” olduğunu iddia eden “İdeolojisini dinleştiren ve mutlaklaştıran”, “Cumhuriyetçi” olmakla övünen bir “Tek Adam” partisidir.

Bunlar 6 OK’u bile bir seferde sayamazlar. Zaten 6 OK dedikleri, İtalya, Rusya, Fransa’dan devşirdikleri güya “Cumhuriyet Halk Partisi’nin siyasi programını oluşturan altı ilke” 1927’de Cumhuriyetçilik, Halkçılık, Milliyetçilik ve Laiklik olarak dört ilke idi. Dikkat buyurun CHP yani CUMHURİYET Halk Partisi, “Cumhuriyetçi” değil, “Cumhuriyet” Partisidir. Bu tanımlama, TEK PARTİ dönemindeki zihniyetin bugünkü CHP’de hâlâ sürdürülmek istendiğini gösteriyor. 10-18 Mayıs 1931 tarihlerindeki üçüncü parti kurultayında Devletçilik ve İnkılapçılık ilkeleri eklenerek “altı ok” kavramı benimsenmiştir.

Allah rızası için söyleyin, CHPCumhuriyetçi Parti” mi. Hadi “Cumhuriyetçi” demeyelim, “Cumhuriyet (…) Partisi” mi? Güldürmeyin. Sahi “Cumhur” ne demek, Cumhur abi!

Cumhuriyetçilik “Çoğunlukçuluk” demek. CHP Çoğunlukçu Azınlık Partisi! Soyadı “Uzun” olan “Cüce”. CHPHalkçı” da değil, Milliyetçi de. Laik de değil, Devletçi de. Zaten Devletçi kimse kalmadı. “Ulus devlet” desen, o bitti. 1685 Vestfalya süreci bitti. İnkılabçılık konusuna gelince CHP Türkiye’nin en muhafazakar partisi. 19.YY sonunda, savaş yıllarında oluşan kavram ve kurumlarla 21.YY açıklamaya çalışan bir CHP var. CHP darbeci, militer bir parti. Ama öte yandan, nev-i şahsına münhasır, imtiyazlı bir parti.

Şimdi Mustafa Sarıgül’e bakın. DSP’nin başına geçip CHP ile birleşerek, CHP’nin başına geçmeye çalışırsa bu benim için sürpriz olmaz. Yani bu seçim Kılıçdaroğlu ve CHP için bir kırılma noktası olabilir.

Bakın ABD ile İngiltere ve Avrupa birbiri ile birçok konuda anlaşamıyorlar. Ama Maduro konusunda anlaşabiliyorlar. Birileri CHP konusunda Sarıgül konusunda anlaşabilirler. Sanırım o Sarıgül, bu seçimleri bir kaldıraç, tramplen tahtası olarak kullanmak isteyecek. O pragmatik bir politikacı.

Bakın, Baykal 1 Mart tezkeresinde iyi bir sınav vermedi. Onlar sandılar ki, AK Parti kurşun asker olarak gidip tezkere lehinde oy verecek. CHP’liler de bu vesile ile AK Partiye yüklenecekler. Onlar tezkereye karşı değiller. Tezkerenin faturasını AK Partiye yükleyip, bundan “siyasi rant” sağlayacaklar. Ama evdeki hesapları çarşıya uymadı. Oylamanın geçmesi için nitelikli çoğunluk gerekiyordu. AK Parti fire verip, CHP’de oylamaya katılmayınca tezkere geçmedi. CHP’liler oylama sonucunu görünce, çıktıkları kulisten genel kurul salonuna koşarak geldiler ama geç kaldılar.

Tezkere geçseydi, Amerikan planına göre bu başlangıç olacak, ABD Türkiye’yi yanına alıp, Büyük Ortadoğu projesi için bizim askerimizi taşeron olarak kullanma planı yapıyordu. Bizi “ucuz asker” deposu olarak, Türkiye’yi “Askeri üs” olarak kullanmak istiyordu.

Öte yandan, bu işi askerler de istemiyordu. Eğer tezkere geçseydi, BÇG’li subaylar, yani FETÖ’ye karşı kanadın lider takımı pusuya düşürülüp, başlarına çuval geçirilip kaçırılacaktı. FETÖ’cüler de gidip onları kurtaracak, onlar emekli edilip, yerine FETÖ’cüler geçirilecekti. Yani 15 Temmuz’a gerek kalmayacaktı.

Baykal, Erdoğan’ın tekrar siyasete sokulmasında kilit bir rol üstlenmişti. Erdoğan’ın arkasında MİT ve emniyet istihbarat, önünde Cumhurbaşkanı olarak Baykal duracaktı. Erdoğan 3’lü kararname ile atanan özel kalem müdürünü bile atayamayacaktı. Davul Erdoğan’ın sırtına yüklenecek, tokmak başkasının elinde olacaktı. Baykal rolünü iyi oynamayıp, Gül Çankaya’ya çıkınca, Erdoğan’a karşı plan çöktü. Baykal da Kaset operasyonu ile cezalandırıldı. MHP’ye de bir ayar çekilerek, “Kızım sana söylüyorum, gelinim sen dinle” dendi. CHP’nin başına yeni bir isim bulmak gerekiyordu. Kimi getirseler, öteki kanat karşı çıkıyordu. Sonuçta toplumda karşılığı olmayan, ihtiraslı, kendini isbat etmek isteyen ve her pazarlığa açık birini buldular. O kişi geçici protez olarak CHP’nin başına geçirildi. Ama CHP aslında siyasi anlamda bir Oligarklar koalisyonudur. Kimi getirirseniz getirin ötekiler karşı çıkacaktır. Kimse güçlü birine destek vermeyecektir. Çünkü kendisi güç toplayıp, o makamı ele geçirmek istemektedir. Onun için Kılıçdaroğlu oradadır. Gücü güçsüzlüğündedir(!). Ama çok yıprandı, yeni kalıcı bir lider bulamasalar bile, yeni bir geçici protez gerekecektir.

Bu seçimlerin bir yerel seçimden çok daha fazla anlam ve değer taşıdığını düşünüyorum. Seçim sonuçları mart ayından sonraki süreçte yaşanacak krizlerin şiddetini belirleyecektir. “Türk Sovyeti” ve “Mor Babalar” nisan sonrası için hummalı bir faaliyet içindeler.

Bir gazeteci arkadaş, “Siyasete TBMM’nin en genç milletvekili olarak giren, Baykal’a karşı Genel Başkanlık yarışına soyunan, Kılıçdaroğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına Aday olarak soyundurduğu Mustafa Sarıgül’e, 4 yıl aradan sonra Şişli İlçe Belediye Başkan adaylığı neden çok görüldü?” diyor. Ve ardından cevabını da kendi veriyor: Sarıgül’ün CHP bağlantısı ve herhangi bir yerde görev üstlenmesinin, ileri bir süreçte karşısına Genel Başkan Adayı olarak (Baykal örneğinden olduğu gibi) çıkması endişesini taşıyordu. Geldiği gibi gitmek istemiyordu. Bunun için Sarıgül’ün Şişli Belediye Başkan adaylığına da “Hayır” dedi.. Üstelik Sarıgül’ün Şişli İlçesi Belediye Başkanlığı’nı kazanacağını bilmesine rağmen..

   Sarıgül ile hareket eden etkin bir lobi olduğunu unutmamak gerek. Sarıgül’ün Şişli İlçe Belediye Başkanlığı adaylığı ile başlayan süreç, CHP Genel başkanlığı ile sonuçlanırsa bu sürpriz olmamalı. Sarıgül’ün “geçici” mi, “kalıcı” mı olduğunu zaman içindeki performansı ve ego’su gösterecek. Sarıgül, büyük ihtimalle, CHP’yi merkeze çekmeye çalışacak ve 2023 için kolu sıvayacaktır. Bu konuda onu destekleyecek, iç ve dış kaynaklar, media ve sermaye desteğinin de olduğunu unutmayalım.

Neyse galiba bu konuya yarın da devam etmem gerekecek. Selâm ve dua ile..

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • ERDALERDAL3 ay önce
  BİZİM İŞİMİZ GÜCÜMÜZ MUHALEFET MUHALEFETİN SÖYLEMİ O SADECE SÖYLER . VARLIK KUYRUKLARININ SEBEBİ MUHALEFET Mİ YOKSAÜLKEYİ YÖNETENLER Mİ .ONU BUNU SUÇLAMANIN ZAMANI DEĞİL ARADA BİR AYNAYA BAKMAK VE ÖZ ELEŞTİRİ YAPMAK LAZIM BANA NE K.K' DAN, D.B' DEN, M.A' DEN,S.D' DAN, T.K 'DAN
 • ÖzkanÖzkan3 ay önce
  Bildiğim kadarı ile 1 Mart tezkeresinin geçmemesine en çok kızan Erdogan olmuştu!... 1 Mart tezkeresi Erdogan ne demiştir diye internette yazın, görün.
 • nostaljinostalji3 ay önce
  Ülkenin ana muhalefet başkanını bu adamı kim getirdi demek siyasi üsluba uygun değildir. Muhalefetten te yarıncevap gelebilir. Kimin nereye koştuğu sorusuna gelince asıl iktidar nereye doğru koşuyor,bence yokuş aşağı...! Bu arada siz geçici protez arıyorsanız bu yıkılmaması için AKPtakılan MHP protezdir. !
 • Hasan Hasan 3 ay önce
  Elinize sağlık Abdurrahman bey, Bay Kemal çekil, ülkeyi yönetemiyorsun, iç düşman dış düşman deyip duruyorsun, elin armut topluyor ki bir şey yapamıyorsun, tanzim satışlar, kuyruklar, halkın neredeyse yarısı yoksul, yardıma muhtaç, bir de Suriyelileri bela ettin başımıza, yeter artık akp gelsin de rahat nefes alalım.
 • Ehli BeytEhli Beyt3 ay önce
  Tesev üyesi, soroscu, fetösever kk ile bir avuç hain fetöcü yöneticinin abd ve ab adına teslim aldığı bu chp, artık ihanetin adresi olmuştur. Bence bu kadarı onlara yeter. Gereken ders bunlara 31 martta verilecek. Fazlasına da değmezler zaten.
 • Ahmet ÖzAhmet Öz3 ay önce
  Abdurrahman Bey;''Geçici protez''benzetmenizle taşı gediğine koymuşsunuz.İktidar yönetiminde bu bahsettiğiniz ve Sayın Kılıçdaroğlu'na yaftaladığınız ''Geçici protez''ler yok mu?Kaset hazırlamaya da gerek kalmadan,medyaya,sanki kendi rızasıyla ayrılıyormuşcasına beyanatlar vererek görevlerinden ayrılan ''Geçici protez''ler konusuna niçin değinmek istemediniz?Aslında Sayın Baykal'ın,Sayın Cumhurbaşkanımıza,muhtar bile olamaz dendiği sıralarda,can simidi gibi jesti olmamış olsaydı,belki de kendisine kaset suikastı yapılamayacak,Sayın Baykal,partisinin başında kalacaktı.Rahmetli Demirel'i şimdi çok arıyoruz.Hiç bir şey yapmadıysa,geride çok güzel hatıralar bıraktı.Mesela,kendisi aleyhinde ağır sözler edenlere ve çok ağır yazılar yazanlara,basın emekçilerine karşı şikayetçi olmadı.Karikatüristlerle uğraşmadı.Hakaret davalarıyla zamanını harcamadı.Hafızalarda kalan güzel anılardan sadece biri bu durum.Bu gün yurttaşların ağızlarını bıçak açmıyor.Mutsuz ailelerin sayısı sayılamayacak kadar çok.Demem o ki,Sayın Kılıçdaroğlu'nun nereye koştuğu hiç önemli değil.Esas önemli olan milleti suskunluğu.Saygılarımla.
 • dededede3 ay önce
  aman tanrım.insan bu kadar yalancı olur mu 1 mart tezkeresini de chp ye yıktın ya bravo.senin adam çıkıp bob eşbakanıyım dediği halde hala chp yi suöluyorsun.yahudi cesaret madalyası aldığı halde chp yi suçluyorsun.bu durumda proje adamı kılıçdaroğlu mu asrın lideri dediiniz ülkeyi batıran mı.insan bu kadar fanatik olmaz.bu kadar halkı yanıltmaya çalışmaz.arada bi eleştiri yapıyorsunuz ya.korkudan onu denglemek için bu gün kılıçdaraogluna yüklendiniz.
 • erhanerhan3 ay önce
  Dilipak başka günlerde AKP ye bazı göndermeler de bulununca "bravo" çekenler,bugün KK da bahsedince nasıl da öfkeliler. Dilipak anlamıştır, daha öncelerikimlerin ,niçin "aferin" dediklerini
 • hacı emin nevruzhacı emin nevruz3 ay önce
  Allah için söyleyin dediniz söylüyorum.Yorumlarınızın hiç bir tutarlılığı yok, bilimsel analist sıfır, Tarihsel gerçeklikten uzak, Siyasi Biat (bu zaten siz de bir hastalık), Konu ;CHP mevcut durum analizi ise haklı tespitleriniz var, ancak Kuruluş nitelikleri (Kurumsal ve Tarihsel sorumluluk ilkeleri) açısından tamamen saçmalamışınız sayın Dilipak.yine sınıfta kaldınız ve okurlarınızı sağlıklı bilgilendirmiyorsunuz. Günahı boynunuza.!...
 • sonersoner3 ay önce
  Son seçimde foxtv de saat 23.00-24.00 arası muharrem adam kazandı deyince ne kadar üzüldü ismail fatih. Onlar bekliyordu ki muharrem aday olması münasebetiyle inandırıcıda olur tahminiyle milleti ysknın önüne sokaga çıkaramadık diye üzüntüden seçim özrl yayınını bile kesip eski dizi yayınına geçtiler kahrından. Bu seçimdede anketçiler üzerinden bir algı ile yine fitne peşinde oldukları açık. Şu kadar büyük şehirde kafa kafaya demek hile yapıldı yapılacak yapılıyor yaygarası zemini için ortam hazırlama
 • Ebu ZerrEbu Zerr3 ay önce
  Mesela yattığı yerden maaş alan onbinlerce bankamatik memuru, kovsan dahi gitmryecek dinozorlar, 65 yaşına kadar üretmeden yan gelip yatanlar pinekleyen kamu gòrevlileri gibi asalakları yazki hakiki bir katkın olsun. Bu işe yaramaz adamların millete, devlete yük olduğu bir ülkede bu kadar genç işsizin hakkını kim savunacak. Onbinlerce âsalaktan boşalacak yerlere bu gençler alınsa kötü mü olur. Bu gibi durumları gündeme getir ki yaramıza derman olsun. Milyonlarca işsizin, yüzbinlerce hakkı açıkça gasbedilmiş üniversite mezunlarını yazki sesleri duyulsun. Gelir ve kamudaki ücret adaletsizliğini yazki milyonlarca çalışanın hakkına katkın olsun. Nasıl ki kenevirde, mc kinseyde güçlü bir irade koyduysan bu konularda da iradeni bekliyoruz, önerilerini ve su götürmez gerçekçi tesbitlerini bekliyoruz. Toplumun ortak dertlerini, taleplerini dile getirsen buralardan ses versen, kötü mü olur. İşsiz gençler ve işsizlik bu toplumun kanayan ortak yarasıdır ve bu nedenle onlara kulak vermeni ve buradan güçlü bir seslenişlerini bekliyoruz. Ne kemal, ne halife nede norm değil bizim ihtiyacımız. Mağdurları yazmanı, toplumun kanayan yaralarını yazmanı bekliyoruz. Uyarıcı olmanı, umuma abilik yapmanı bekliyoruz. Çünkü buna hem gücünüz var, hem bilginiz var, hemde hakimiyetiniz var. Selam ve Saygılarımla.
 • Sancar Sancar 3 ay önce
  Eyyyyybenimbeyniuyuşturulmuş mümin kardeşlerim..... (gassalönünde meyyid , şeyhi olmayanınşeyhi şeytandırvsgibizırvalarla) UĞUR MUMCU,HABLEMİTOĞLU,EŞREF BİTLİSniçin öldürüldüdersiniz.... PKK, FETÖ ,RABITAya ışıktutunca arkalarındanAMERİKA İSRAİLİNGİLTEREÇIKTI.... EYYYYYMİLLET DÜŞMAN BUNLAR ;DEDİKLERİ İÇİN ÖLDÜRÜLDÜLER....Ülkücü,FETULLAH cı , Hizbullah cı , PKK cıgladioya katlettirdiler.... ALİNURAKTAŞ denenfetöcüpislik buisimleri ağzına almasın.... Yaratık....
 • Ali rızaAli rıza3 ay önce
  Akıl kusuru göz kusuru gibi nesneleri renkleri ayırt edemez , göz kusurları tedavi edilir , amma akıl kusuru tedavisi mümkün değil mezara kadar gider , allah insanları akıl kusurundan korusun,amin
 • HiraHira3 ay önce
  CHP insanları dinden uzaklaştırmak istedi yapamadı ama AKP din adı altında insanları dünyevileştirerek başardı. Bazı arkadaşlarında yazılarında belirttiği gibi gerek ülkemizde gerek de dünyada şeytanın emirlerini yerine getirmedikten sonra sana makam vermiyorlar. Bütün iyi niyetli doğruyu söyleyen insanlar ya öldürülmüş ya da susturulmuştur. Dünya dediğin 3 gündür hele ki son yıllar daha çabuk geçmekte. 3 günlük dünya için nefsini satanlar ne kadar ahmak olduklarını o gün görecekler Allah'ın izniyle...
 • BOŞ VEEERRR..BOŞ VEEERRR..3 ay önce
  Sayın A.D siz bırakın CHP yi zaten kendi kendilerini yiyip duruyorlar. Asıl AKP yi eleştirin.Bir de AKP yi eleştirirken hiç etmeye çalışanlar hele söyleyin hangi partiye oy verelim....
 • İLBEYHAN İLBEYHAN 3 ay önce
  ABDKUDÜS KARARINI BU GÜN AÇIKLADI... KUDÜS İSRAİLİNBAŞKENTİDİR dedi..... 5günöncedeTrumpınsiyonist , EVANGELİST,fetöhamisi aşağılık damadıKUSHNER, sarayda damat BERAT 'la ikibuçuk saat baş başagörüştü.... sonrada uçağınaatlayıpprens selmanagitti.... ....
 • Mehmet GöktepeliMehmet Göktepeli3 ay önce
  Şaşkınlık emareleri, eşini, hala diye görür- imiş.
 • TacettinTacettin3 ay önce
  Hocam o değil de mazallah bay kemal bırakıyorum ulan chp başkanlığını.Ak partiye geçiyorum der ise ve de reis de onu kucaklar ve genel başkan yardımcısı filan yapar ise o zaman ne yazacaksın çok merak ediyorum.Zor bu işler
 • memetmemet3 ay önce
  kılıçdaroğlu adalete koşuyor halka koşuyor dürüslüğe koşuyor insanlığa koşuyor asıl sizlere şunu soruyorum bu bazı akp liler nereye koşuyor acaba biri cennetden tapu dağıtıyor biri berat belgesi dağıtıyor ALLAH aşkına bunu bir dile getir abdurrahman efendi dinimizi bu kadar ayaklar altına alanlara bir sözün yokmu bu nasıl müslümanlık ayıp yazık her gelen cennetden tapu dağıtıyor haşa ALLAH la konuşuyorlar bu nasıl bir yozlaşma diyanet başkanlığı nerede lakin diyanette aynı şebekenin içinde lanetler olsunALLAH sonumuzu hayır ede islamiyeti yok etmek için uğraşıyorlar ama ALLAH büyük mutlaka bu mazlum TÜRK milletine bir kurtarıcı birleştirici gönderecek inşallah umudum tam
 • YaziyoromYaziyorom3 ay önce
  Kilicdaroglu ,nereye kosarAdalet icin yurumustu belki isinmistir ,simdi Avrupaya dogru kosuyor.kilicdaroglu sadece sevimden secime hep geriden gelen yaris ati gibi dostlar alis veriste gorsunevet kosuyorda ne oluyor kimse ona sormuyor bu secimden beklentin ne hep camurlu yolda kosuyor.
 • MerhabaMerhaba3 ay önce
  "Tezkere geçseydi, Amerikan planına göre bu başlangıç olacak, ABD Türkiye’yi yanına alıp, Büyük Ortadoğu projesi için bizim askerimizi taşeron olarak kullanma planı yapıyordu. Bizi “ucuz asker” deposu olarak, Türkiye’yi “Askeri üs” olarak kullanmak istiyordu." Diyorsun yazar hoca hazretleri.BOP eş başkanıyım diyen biri vardı mitinglerde. Müslüman olup geniş geniş bile bile doğru söylememek çarpıtmak nasıl bir duygu. Allah tan korkuyor musun? Ben ondan korkmuyorum ama sizden çok korkuyorum. Allah islamı ve insanı sizden korusun.
 • Ebu ZerrEbu Zerr3 ay önce
  Maşallah sayın yazar heryerden girip çıkıyorsun. Tarihi bırakalım tarihçiler yapsın, bilimi, bilim insanları, siyaseti de siyasetçiler yapsın. Sizde gerçekleri yazın. Çarpıtmadan, eksiltmeden, abartmadan. Sorunumuz büyük. Hakkı ve Hakikatı siyasete indirgemeden, dini mübini bu işlere bulaştırmadan, sorgulayarak, şüphe ederek, dogmalara esir olmayarak, nasları kutsamayarak, şablonik ifadeler üzerinden algı oluşturmayarak ve vebal almayarak yazabilecek ender yazarlarımızdansınız. Çok şeyler biliyorsunuz ve şahitsiniz bir çok bilmediğimize. Bunların sizde kalması ve sizinle gidecek olması ne acı. Kamu hakkı adına bu vebali daha ne kadar sürdürebilirsiniz bilmiyorum. Hani söylemediklerimizden ve yapmadıklarımızdan da sorumluyduk? Selam ve Saygılarımla.
 • Hasan YiğitlerHasan Yiğitler3 ay önce
  Hocam, senin gibi namuslu insanlar bir bir yandaş medyadan kovulunca, Ardıç kokulu bu yazıyı yazmak zorunda kaldın! Çünkü çok eğreti duruyor!
 • Ebu ZerrEbu Zerr3 ay önce
  Sorun chp değil, sorun akp de değil. Sorun hepsinin antidemokratik ve tek adam parisi olmasıdır. Sorun hepsinin 82 darbe anayasası ürünü olmalarıdır. Sorun hepsinin çıkarcı, elitist ve oligarşik kapitalizmin sac ayakları olmalarıdır. Sorun hepsinin ayrıcalıklı, küstah, baskıcı ve dayatmacı olmalarıdır.Sorun bunların kan emici sivrisinekten beter olmalarıdır. En büyük sorunda bunların şakşakçılığını yapanlardır. Siz havanda su dövün sayın yazar, su dövün. Bunların hepsi rahmetli Erbakan hocanın dediği gibi taklitçidir. Üst akıl, esas başı belirler, başta ayakları. Biz ayak bile değiliz, basıp çiğnediği çayır, çimen, topragız. Ve ayaklarıda bize seçin dayatır. Sanki seçiyormuş gibi yapıyoruz her seferinde. Emrinden çıkanı ya kulağından tutar atar, ya cezalandırır, yada yok eder. Bu kadar basit. Adamın siyonist damadı geliyor birden bire. Çok ilginç. Ne hesap? Düğün değil bayram değil ve bu ziyarette hiç hayır değil. Bizler yandaş olmadan yanlışı ifade etmekle mükellefiz. Chp yönetiminde öyle birileri varki mide bulandırıcı ve gerçektenaşağılık tipler. Ve bunların fetö işbirlikçisi olduğuna dair ciddi haberler sızıyor basına. Ak partide bilinen meşhur kriptolar gibi. Ve tüm partilerdeki bu birilerine hala dokunulmuyor. Neden? Biz hayatımızı verdik bu işe ama korkunçbir boşluk var bu konuda. İşte dokunulmayan o rezillerden bazıları bir parti kuruyorlarmış. Seçim sonuçlarını ve sonrasını bekliyorlarmış. Demekki Reis odaklı başka bir operasyon var gündemde. İçten ve sinsice. O zaman işte beka meselesi olur bu. Bunlar seçilmiş mi, atanmış mı siz karar verin. Parti liderleri abd, ab, siyonizm güdümlü olmak zorundadır. Yoksa oraya gelemezler. Veya orada kalamazlar. Erbakan hoca gibi, Ecevit gibi. Maslesef kör döğüşünden ve it dalaşından başka bir şey izlemiyoruz sayın yazar. Bu ülkede kanunlar garibana işlemiyor mu? Bu ülkede yıllar yılı bir zengin çocuğu veya bunların çocuğu cephede, kışlada veya karargahta askerlik yaptımı? Bu ülkede bunların çoluğu, çocuğu anadolunun herhangi bir üniverstesinde okudumu? Ya yurt dışındalar yada paralı özel üniversitelerde. Ayrıcalıklı ve lumpen burjuva çocukları gibi. Ya sandığa gidip vebal alarak, ehveni şer deyip kerhen oy vereceğiz. Yada hepiniz yerin dibine batsın deyip o vebale ortak olmayacağız. Tıpkı Ali Rıza Demircan hocanın ifadeleri gibi. Darbe ve abd mamulü, tek adamcı, faşist zihniyetli partilerle, demokratik olmayan bir sistemle, rüzgar gülüamigolarıyla ve yanar döner şakşakçılarıyla bu kadar oluyormuş. sayın yazar bu kadar oluyormuş. Kısaca batı cephesinde yeni bir şey yok. 30 40 50 60 yıl öncesi gibiyiz, hatta daha da kötü, Emperyal zincirleri kırmadıktan sonra, bir başkasıda zaten mümkün değil!
 • VidalVidal3 ay önce
  İktidar cenahında siz ve bir kaç kişi doğru seylerle çıkıyorsunuz karşımıza ama en çok bazen üzüldüğüm bazen tebessüm ettiğim bam bam söylediğini esirgemeyen Erdoğan sizleri konturpiyede bırakıyor tabiki sizde reiside idare etmek adına dengelemek için ödün veriyorsunuz bazı şeylerden üzücü bir durum
 • Kamil KayaKamil Kaya3 ay önce
  İyi diyorsun,hoş diyorsun da Tayyip Erdoğan hala 1 mart tezkeresini savunuyor.Geçmesi lazımdı diyor. Geçmemesi yüzünden bu hallerdeyiz diyor.
 • Mehmet AliMehmet Ali3 ay önce
  CHP, Kılıçdaroğlu'ndan daha iyisini hak ediyor, bu kesin. İş CHP seçmenine kalsa 1 dakika kalamaz parti başkanı olarak ama oyu sadece delegeler verebiliyor, haliyle ölene kadar bırakmaz, korur koltuğunu. Aynen diğer siyasi partilerde olduğu gibi. Sizin öngörünüz, Sarıgül'ün partinin başına geçeceği falan ancak çocuk masalı olarak dinlenebilir. Fikirleriniz bence gerçeklerden uzak.
 • AKLIN YOLUAKLIN YOLU3 ay önce
  izmci arkadaşlar, paylaşılmış osmanlıdan geri kalmış anadolu topraklarına, ikinci bizans kuruldu, seneryosu yazılıp anadolu halkına yedirildi, demiyorsunuz da !!!hala kurgulanmış tiyatronun seneryosunu, ilk günkü kadar taze kelimelerle , 100 yıl sonra , yeniden yedirmeye çalışıyorsunuzya, tebrik ediyorum...Her bir ayağı sağlama alınmış tiyatro masasının özünü oluşturan unsurların neler olduğunu tek tek yazmaya gerek yok.Ekonomiden gir, medyadan çık... Geçmişi geçtik , şu mevcut duruma bir bakın ki nerelere geldik.. 1-Türkiye ikinci bir yahudi devleti projesinin ve abd-isr destekli savunucuları 2-.Büyük erm. projesinin, abd-eu-ru destekli savunucuları 3- Kürdistan devleti projesinin, abd-eu-ru destekli savunucuları 4- Helen devleti projesinin, abd-eu-grk destekli savunucuları .. en iri ihanet odakları ...Şimdi siz gerçekten, 100 yıl önce kurgulanmış ulus devlet kurgusu ile bu hainliklerin altından kalkabileceğinizi mi zan ediyorsunuz, yoksa, böyle bir derdiniz yok, hainlerin yollarını açmak gibi asli bir öngürünüz mü var.Bu konuda çok şüpheli konumdasınız.Geldiğimiz noktaya, ne kadar beceriksiz olursa olsun, bir akp ile gelmiş olamayız...Bu kadarını akp bile beceremez..Tuttuğunuz yol yol değil, ortaya çıkan sonuç eser değil...Hiç olmaz ise ulusalcılık mantığınızı çalıştırın da, bir arada durmamızın, mantıklı bir gerekçesi olsun.Aksi halde, emperyal küresel hakimiyet, ortada kavgası yapılacak bir medeniyet bırakmamaya kararlı..Aklın yoluna davet, bu kadar...
 • SılaSıla3 ay önce
  CHP' de olsa, TKP'de olsa, HDP'de olsa islamı ve müslümanlıklarını inkar etmedikleri sürece din kardeşimizdirler. Her ne kadar islamdan bihaber olsalar da onlar için sadece iyi dileklerde bulunabiliriz. Umulur ki; inşallahislah olurlar ya da oluruz. Bu nedenle hiç kimseye, (Gavur da olsa) küçümseyici ifadeler kullanmamalıyız. Sadece islah ediciler olmalıyız. Kindar ya da aşağılayanlar ya da üsten bakanlar, ya da kınayanlardan... olmamalıyız. Bakma sen bu konuşan başka(n)lara... Onları tanımlamak için çok güzel kelimelerim var ama.....boşver. Biz kendimizi düzeltmeye bakalım. Emin ol o zaman kendi günahlarından başka yargılayacak bir Allah'ın kulunu bulamazsın. Şu an bütün vebal iktidar partisinde. Cumhuriyetin ilk yıllarından taaaaa bu zamana kadar düzeltmediği, düzeltemediği, düzeltmeye yeltenmediği herşey onların ve onlara oy veren garibanların ve onları koruyan yazarlarının ve destekçilerinin boynundadır. Maazallah.
 • FerhatFerhat3 ay önce
  Kilicdaroglu gibi zaatlar cogu diger partilerin basindaki zaatlar gibi küresel derin güclerinmemleketimizde basimiza atadiklari siyasi aktörlerden ibarettir.Dünyayi sömüren Siyonist derin gücler aramizdaki devsirmeleri basimiza ataya bilmeleri icin yüzyillardir cekirdekten egitip büyüttükleri ve kendi elleri ile yetistirdikleri devsirmeleri hazirlayip basimiza atamislardir. Tabiki bu bozuk düzenin tmellerini atar ikenyurdumuzda tek partili bir gecis dönemi gerekmekte idi, bunu da baski ve dayatmalar kanli bir sekilde basardilar. Ileriye dönük ise cok partili sitemin kacinilmaz, keza siyonistler tarafindan düzen muhalefet görüntüsü ile tektrardan kurgulanmasi gerekmekte idi. Fakat bu sadece bir tiyartro saahnesinden ibaretti, zira birbirlerine muhalef edermis gibi gözüken liberalizm odakli partiler özündehepsi ayni kabloya bagli ve ayni firizden beslenmekte veliberalizm odakli siyonizme hizmet eden partilerden mevcuttu. Bu memleketimizi yöneten derin gücler mevcut memleketimizdeki devsirmeleri kimi zaman basimiza lider kimi zaman siyasi partinin baskanlari olarak atadilar. Bu aynitezgah ve tiyatro sahneleriyillardir Avrupanin cogu ülkesinde de uygulanmaktadir. Aslinda kilicdaroglu nereye gidiyor sorusundan ziyade memleket 200 yildir nereye gidiyor, ve memleketi liberalizm odakli siyonist ve bozguncu dünya düzenine entegre eden proje partileri memleketi nereye sürüklüyor diye kendimize böyle bir soruyu yöneltmis olmamiz gerekmekte. Gercek olanmemleketimiz siyasi ve ekonomik durumu ve millietimizin ahlaki degerleri her gecen gün daha da kötüye gitmekte.Iblisin cocuklari Siyonistelerin 17. Yüzyilda gelistirdigi liberalizm odakli bu adi düzenin yerli hamilerinin sayesinde memleket siyasi, ekonomik, askeri, sosyal ve hatta egitim alanlarindatamamen bu iblisin veletlerinin iradesine teslim edilmis vaziyette. Kisacasi bu iblisin veletleri Canakkaleyi coktan gecmis ve bizim ahmakligimiz yüzünden bizim akillarimizi kiraya almislar ve memleketin bütün mekanizmalarini bankasindan tutun siyasi , ekonomik ve hukuk sistemini bunlar sekillendirmekte. Biz de malesef ahmakligimizdan dolayi bu siyonist düzeni kuran masonik güclerin sömürgesi haline dönüsmüsüz. Bunlar bizim öz vatanimizda bizim öz milli ve manevi degerlerimize savas acarak memleketimizin bütün kilit pozisyonlarini isgal etmis durumdalar. Bu teslimiyetin en doruk noktasi ve zilletin en yüksek sevyesidir. Iblisin yetistirdikleri devsirmelerincogu kilit pozisyonlara yerlestirilmis durumda ve memleketimiz üzerinde her an askeri, siyasi ve ekonomik operasyon yapabilme kabiliyetine sahipler. 15 Temmuzda yasanan darbe girisimleri dahi iki siyonist derin gücün arasindaki ihtrilafa dayanmaktadir.Eger 15 Temmuzlar olmasa idi belki dünyayi ve memleketimizi vesayeti altina alan iki derin güc arasindakii cikar mücadelesininyani kemmik dalasi hic ifsa olamyacakti. Zira bu iki siyonist derin güc arasindaki kapisma AB ve ABD arasinda da gecen siyonist güclerin mücadelesini yansitmakta . Fakat bütün bu olanlar sanki beka mücadelesi imis gibi yansitilmakta millete. Iblis ile ittifak kuran parti ve olusumlar sayesinde 200 yildir tikir tikir isleyen bir sürec mevcut ulkemizde. Ihanet projeleri Tanzimat döneminde baslayip inkilaplar ile cumhuriyet döneminde devam etmistir. Günümüzde ise bu iblis ile ittifak kuran iblisin yerli varisleeri AB reformlari ve projleri ile hiz kazandirtmistir.
 • Ali aslanAli aslan3 ay önce
  Abdurrahman biraz utanma olur, bu nasıl Müslümanlık ? Evet bir CD ile Baykal gitti, kumpası kuranda feto idi, o zamanlar feto ile Tayyip imam nikahlı idiler, fetonun savcısı Tayyip idi, biliyorum bunu eklemeyeceksiniz
 • RabiaRabia3 ay önce
  EuzubillahiminesseytanirracimbismillahirrahmanirrahimEy insan, gerçekten sen, hiç durmaksızın Rabbine doğru bir çaba harcayıp durmaktasın;sonunda O'na varacaksın.insikak süresi 6.ayet.elhamdulillah.Sayin Dilipak Allah-u tealaayette açıkça belirtildiği gibi Onun için çabalayan kullarını unutmuyor.eniyi vekil elhamdülillah. Bunlarsa suçluiftiracı gönülden kör ve sağır ve yalancı. Müslümanyalancı olamaz.ben müslümanlardanim. Bunlara hasbinallahu ve nimel vekil deriz. Saygılar selâm ve dua ile Allaha emanet olun. Teşekkürler
 • Malkoç Malkoç 3 ay önce
  KUSHNER, James Jeffrey derken Ankarayıçarşı yoluettiler,hayraalametdeğil.... ObamazamanındaAntalyadaÇİNfüzelerini iptaletmiştik.... Bu defada RUSS400 leriiptaledipAMERİKANIN KUCAĞINAyineatlarsak, dümensuyunagirerseksonuçlarınahazırmısınız.....
 • FerhatFerhat3 ay önce
  Abdurahman hocam biraz uzun yazmanıza rağmen severek takip ediyoruz.
 • MustafaMustafa3 ay önce
  Yaşanan hayatlara bakıyorum ve neden Ebu Cehil in iman etmediğini çok daha iyi anlıyorum. Resulullah sav getirdiği din Ebu Cehil in menfatina dokunmasaydi ilk iman edenlerden olurdu. Anlayana
 • KEMALİST:(1 BÖLÜM) NEDİR ŞU KAMÂLİZİM, BİRİLERİN UYDURDUĞU DİNMİDİR YOKSA?MERAK EDİLEN SORUNUN CEVABIKEMALİST:(1 BÖLÜM) NEDİR ŞU KAMÂLİZİM, BİRİLERİN UYDURDUĞU DİNMİDİR YOKSA?MERAK EDİLEN SORUNUN CEVABI3 ay önce
  BAŞLANGIÇ: BU TARTIŞILAN ,SAPTIRILAN KONUYU BİLGİLENDİRELİM: Atatürk’e ve ilkelerine hiçbir tarihi bilgisi olmaksızın saldırmayı, İLERİ GÖRÜŞLÜLÜK veya DİNDARLIKzanneden MUHAFAZAKAR BİR KİTLE VARTürkiye’de…AMABUKİŞİLER ACABA SOYUNUN ,SOPUNUN NEREDEN GELDİĞİNİ BİLİYOR MU? SORSAN BİLİYOR GÖZLERİNİ YORSA GERÇEK KAYNAKLARDAN ARAŞTIRIP GELSEHİÇ BİR ŞEY BİLMEDİĞİNDE BİLMEKTEDİR! Peki neden bütün bu saldırılar ve neden “KAMALİZİM” değişen bir soy isim SÜREKLİ BİRİLERİN DİLİNDE PELESENK VE İRONİLEŞMİŞ anlamda telaffuz edilmektedir: Manaya bir cevap verelim:“KAMALİZİM NEDEN, KEMALİZM OLDU” VE” DİN İDEOLOJİSİ HALİNE GELDİ “?DİYENLERİNSORUSUNA YANIT VERELİM:İLK ÖNCE ATATÜRK HERHANGİBİR YABANCI SİYASAL AKIM VEYA İDEOLOJİ İLE AÇIKLANAMAZ ..ÇÜNKÜ ATATÜRKÇÜLÜK TÜRK HALKININ YURDUNDAN VE TABİATINDAN DOĞMUŞTUR BUNU HERKES BİLECEK…Şimdi Atatürkçülük veya Kemalizm, Türkiye Cumhuriyeti'nin sekülerizm ve Türk milliyetçiliği üzerine temellenmiş kurucu ideolojisi olarak tanımlanır. Atatürkçü ideolojinin temellerini, Atatürk'ün düşünce ve uygulamalarıyla ortaya koyduğu amaçlar, ilkeler ve gerçekleştirdiği DEVRİMLER oluşturmaktadır .KAMALİZİM NASIL KEMALİZM OLDU :İLK ÖNCE ŞUNU ANLAYALIM "Atatürkçülük “ün eş anlamlısı "Kemalizm" ise Türkiye'de 1930'larda kullanılmaya başlanmıştır. Ayrıca Görkem Beye ,burada cevapverelim 1934'te Türkiye Cumhuriyeti İçişleri Bakanlığı, Türk kültürü ve Türkiye Cumhuriyetini tanıtmaya yönelik olarak La Turquie Kemaliste (Kemalist Türkiye) dergisini yayımlamaya başlamıştır. Daha sonra arkadaşlar Mustafa Kemal'in kurduğu bu düşünce sistemi, Cumhuriyet Halk Partisi'nin 9 Mayıs 1935'te toplanan IV. Kurultayı'nda kabul edilen 1935 Programı'na [Kamâl Atatürk ad ve soyadına atfen] "Kamâlizm" olarak geçmiştir Daha sonra alınan bir kararla da :1953'teki 10. Kurultay'a kadar Kemalizm, parti programındaki yerini korumuş, bu tarihte kaldırılarak "Atatürk Yolu" kavramı getirilmiştir<<.İZİMLER>>KONUSU BİRİLERİN KAFASINI KARIŞTIRMAKTA ONU AYRI BİR KONUDA AYDINLATACAĞIM…!Şimdi Mustafa Kemal Atatürk yada sadece Kemal Atatürk İsminin(MUSTAFAKAMAL) ATATÜRK’TEN Değişim sürecive manası :OSMANLI DEVLETİNDE Sosyal hayattaki, eksikliklerden biri de "soyadı" idi. Halkın çoğunluğu öz adını kullanıyordu. Çoğu kez erkeklerbabalarının ve kadınlar kocalarının öz adını kendi adlarına ekliyorlardı. Mahlas, lakap ve aile unvanı kullananlar da vardı. Toplum içi ilişkiler yoğunlaştıkça, aynı aile bireylerinin tek isim altında gösterilmesine duyulan gereksinme artıyordu. Evlilik birliğinin adsız olması çok sakıncalı idi. Öte yandan nüfus işleri karmakarışıktı. Askere alma işlerinden, ekonomik ilişkilere kadar soyadı yokluğu yüzünden büyük zorluklar çıkıyordu. Askeri okullarda öğrenciler doğuş yerlerine göre adlandırılırdı arkadaşlar . Örneğin: Mustafa Kemal Selanik, Ali Fuat Salacak gibi. 21 Haziran 1934'te 2525 sayılı "Soyadı Yasası" kabul edildi. Bu nedenle her Türk'ün öz adından başka soyadı taşıması da zorunlu tutuldu. Soyadları Türkçe olacak, "rütbe, memuriyet, yabancı ırk ve ulus adlarıyla ahlaka aykırı ve gülünç" olan sözcükler soyadı olarak kullanılmayacaktı. 26 Kasım 1934'te 2258 sayılı özel bir yasa ile Mustafa Kemal'e, "ATATÜRK" soyadı verildi. Ve bu adı başkasının alması önlendi. Böylece Bizler ona arkadaşlar ulus olarakbu büyük insana en büyük armağanını vermiş olduk. Mustafa Kemal'in yaşamında en mutlu olduğu günlerden biri de, içinde bir de TÜRK adının bulunduğu ATATÜRK soyadının verildiği gündür.NOT:.(DEĞİŞİMİ) AtatürkKemal ismini neden tercih edilmiştir mana olarak onu ayrı tartışırım uzun konudur uyarlanmış Atatürk soyadının verildiği 1934'e dek gazete gibi medya organlarında ona sıkça "Gazi" denerek hitap edilirdi. 1935'te, Soyadı Kanunu'ndan sonra çıkarılan nüfus cüzdanlarından ikincisinde, Arapça bir ad olan Kemal'i milliyetçi tavrı doğrultusunda Eski Türkçede "büyük kale" anlamına geldiği iddia edilen Kamâl adıyla değiştirdi. 1934 ve 1935'te çıkarılan iki nüfus cüzdanına da Mustafa adı sonra yazılmamıştır KAMAL yada KEMAL aynıdır Mana bakımları farklıdır halidir amaalfabe devrimi eski TÜRKÇE LATİNCEDEKİ DEĞİŞİMKemal Arapça bir kelimedir? Atatürk Kemal ismini milliyetçiliğinden dolayı tercih etmiştir? Namık Kemal…gibi Yeni alfabenin kabulünden sonra yenilenmiş nüfus cüzdanlarından "993.814-B seri ve 51 sıra numaralı" cüzdanda Adı: Kemal, Soyadı: Atatürk; "993.815-B seri ve 51 sıra numaralı" cüzdanda Adı: Kamâl, Soyadı: Atatürk, Meslek ve İçtimai vaziyeti: Reisicumhur, Medeni hali: Evli değildir, nüfus kütüğüne yazılı olduğu yeri ise Ankara Vilâyeti Çankaya Mahallesi Hane No. 139, Cilt: No. 56 ve Sahile No. 49 olarak yazılmıştır. Ayrıca Vatandaşlık Web sitesinde diğer değişimler yapılmıştır(2.bölüm Mehmet Şeref Aykut Kitabı (“KAMALİZİM BİR DİNMİDİR” SORUNUN YANITI) Saygılarımla….
 • a.lideria.lideri3 ay önce
  biraz da başka konular yaz. örneğin:R. T. Erdoğan’ın, muhalefete yönelik “Zillet İttifakı” söylemi, bundan tam 61 yıl önce, A. Menderes’in, yine muhale-fete yönelik “Nifak Cephesi” söylemini akla getiriyor mu gibi?
 • Argun KoparArgun Kopar3 ay önce
  Sayin yazar CHP ye muhafazakar bir partidir diyerek CHP yonetimini muthis bir sekilde onurlandirmissiniz/ CHP yonetimi psikopat duzeyinde seckinci/ kendileri disinda herkese tepeden bakan/ dislayici/ fasist cuntaci/ ve bu ulkenin en seckin vatan hainleridir Adaletin saglam isledigi ulkelerde vatan hainlerinin cezasi ise bellidir/ Bu durumda Kilicdaroglu kossa kossa cellatina dogru kosuyordur/ CHP bir politik parti degil Jakobenler/seckinciler/kulubudur Bu seckinler kulubu ve vatan hainleri guruhunu bize politik parti diye sunanlari lanetliyorum
 • DERDE DEVADERDE DEVA3 ay önce
  kontrol mekanizmasını hiçbir zaman elimize vermemiş, derin organizmayı bilenler için, chp hdp veya diğer muhalefet tamamen teferruattır. belediye hizmetleri hariç, tüm yönetim unsurları malesef abluka altındadır.meclis halk için kurumuş tiyatrodur.15 inde bombalamış olmaları, kendinde güç vehmeden halka ihtar içindir.Değerlerimizi tamamen işgal etmiş ve meyvalarını toplamaya devam eden, bu şer yapıyı yıkmak için yola çıkanlara , allah cc yardım etsin.Bilinçlenmiş halk tek silahımızdır.Halk, gaflette israr ederse, başarı mümkün ve müstehak değildir.Kümesteki tavuklar gibi yüz yıl daha gıdaklar dururuz...abd , suriye ve ırakaavrupa birliğini davet ediyor, rumlar kıbrısa avrupa birliğini davet ediyor, muhalefet bir olmuş, avrupa birliğini davet ediyor...açıkça yeniden sevr e zorlanıyoruz..Neden !!! milletin gerçek bilgi ile uyandırılmasına katkı sağlanmıyor da, halk tiyatrosunda meddahlık yapılıyor.Derin gerçekleri, önde gidenler açmayacak da kim açacak.Gibi gibi yapmaya devam eden iktidar da, akiller de suçludur.Bizi bu çıkmaz günlere getiren tarzları terkedemiyor olmak, acziyetin cesaretsizliğin ifadesidir..Bizimkiler bizimkilerle oyun oynuyor, kısır teselliler ile gün geçiriyoruz..Düşmanın , içini istediği gibi doldurup, izin verdiği kavramlar ile, istediği gibi tetiklediği gündemlerde eğleniyoruz.Aslıllara asla dokunamıyoruz..Kaybetmekten korkacak neyimiz kaldı ise, bunun adı da tedbir oluyor.Manüple edilmemiş köşemiz kalmamış, heyhaat nerede kurtuluşun ümidi...Ağlamak bize helal olmuş...çok basit bir sağlama yapın dilerseniz, ne chp yok olsa bu memleket düzelir, ne akp yok olsa bu memleket düzelir.100 yıllık tiyatroya seyirci toplamaktan vaz geçmek zamanı hala gelmedi mi !!! Ey uyanmamakta ısrar eden milletim...
 • Abdulmuttalib el-Arabi bin Rükneddin..Abdulmuttalib el-Arabi bin Rükneddin..3 ay önce
  valla bu CHP cok kötü bi parti.. 17 senedir tepemizde, tren kazalari, cesitli felaketler, durduk yerde binalarin cökmesi, domates biber sogan fiyatlari, Suriyeli-Afganli göcmenler hepsi ama hepsi Ce Ha Pe nin marifeti!.. ahhh, Kilicdaroglu ahh!!.. senin yatacak yerin yok :)
 • İLBEYHANİLBEYHAN3 ay önce
  Kılıçdaroğlu ,TRUMP ,KUZEY KORE LİDERİ KİM , İNG KRALİÇESİ MARGARETHnereyekoşarsa koşsunlar.... onların derdibizimi gerdihocam.....nalınamıhına vurma yol değil......AKPTÜRKİYEYİNEREYE KOŞTURUYOR…..MESELE BU ….GERİSİ LAFIGÜZAF....ALLAHkılıçdaroğlununmüstehakını versin....
 • GİRESİNLİGİRESİNLİ3 ay önce
  Bu CHP yi bu şekilde şekillendirip orda tutanlar AKP ye hizmet için tutuyor olmasın.
 • LütfiLütfi3 ay önce
  17 yıldır CHP yönetiminde olan ülkemiz sonunda "BEKA" sorununa geldi dayandı.Ey millet kurtaralım bu ülkeyi CHP yönetiminden.
 • Kocasolak Kocasolak 3 ay önce
  Hocam partiler toplumun aynasıdır, CHP Batı hayat tarzını AYNEN kabul edelim diyenlerin partisi. İslama ait,sadece müslümanım denmesine müsaade edelim Batı’ya tam entegre olasıya, diyen bir parti. Ak parti,batının PARA, teknik ve DÜZENİNİ, faiz,içki, kumar,zina hatta eşcinselliği kabulü yanında, müslümanlar da istediği gibi yaşasın diyen bir parti. Batı’ya bağlanmada ikiside aynı. Ancak, faiz, içki,kumar, zinayı kaldıracak, Batı’yı terk edip İslam şeriatini uygulayacağım diyen bir parti,yüzde kaç oy alır? Yüzde doksanbeş müslüman seçmenimizin durumu BU. Müslümanım demekle müslüman olunuyor mu? Biz daha İslam Şeriatini AYNEN uygulayacağız diye bir parti dahi kuramadık. Ama müslümanız! Şeriati Kuran’ın uygulanmasını istiyoruz diyen bir parti KURMAK her müslüman için farz mı, vacip mi? Bu uğurda mallarımızla canlarımızla mücadele etmedikçe biz neyiz?Batı, deaş gibi akımları kurarak aslında bizim önümüzü tıkıyor, legal arenaya çıkar çıkmaz bizi illegal arenaya IŞINLAYIVERİYOR. Batı,güç birliğini kaybetmeden müslümana hayat hakkı yüzde onbeş. Ak parti buna direnenlerin, chp buna teslim olanların partisi
 • ORHUNORHUN3 ay önce
  Sayın Dili pak bey efendi sürekli CHP saldırmalı yazılarınız yada anlamsız yazılarınız var bunun nedeni yaklaşan seçimler olabilir mi ?sanki bir şeyler gizliyormuş gibisiniz korku var gibi de bunları bahane eder gibisiniz ?
 • Kemal Kemal 3 ay önce
  En iyi halleri “rakı, tuzlu leblebi” eşliğinde “N’olacak bu memleketin hali” muhabbetidir. Fazla bir bilgileri olmasa da, “kesin çözüm” olan kanaatleri vardır.Yazınıza bu cümleyle başlayarak yazdıklarınızı ne kadar tarafsız bir şekilde yazdığınız belli oluyor sayın Dilipak.
 • Ahmet Faruk Çarıkcıoğlu Ahmet Faruk Çarıkcıoğlu 3 ay önce
  Kılıçdaroğlu Kandile doğru koşuyor.
 • AlperAlper3 ay önce
  Başkalarının hatası,birilerinin erdemi olamaz.İslamın bütün öğretilerini hem de islamcılık adına,çiğneyen ler,le kıyaslarsan, b akalım ne ortaya çıkar?
 • bay abdurrahmanbay abdurrahman3 ay önce
  CHP iktidarda değil ki neden hababam chp ve kılıçdaroğlunu yazıyorsun?İktidarada olan ve müslümanız diyen akp nin milletvekili bize oy verirsenizAllah mahşerde size hesap sormaz diyen için tek lafın yok mu?
 • ORHAN İNANORHAN İNAN3 ay önce
  1 MART TARİHLİ YAZINIZ SAADETLİLERİN ELLERİNDE SAĞA SOLA GÖNDERİLİYOR."AK PARTİLİLERİN TOPU KAHROLSUN!" DEDİĞİNİZ YAZI GİBİ LANSE EDEREK GÖNDERİYORLAR VE BUNU ÇOK MUTLU BİR ŞEKİLDE YAPIYORLAR. TAM DA BİR PARTİDEN BAHSETMİŞ İKEN BİRAZDA ANLAŞILIR VE AÇIK BİR ŞEKİLDE ŞU PARTİLERİN TAMAMI HAKKINDA BİR ŞEYLER YAZSANIZ DA SİZİ ORAYA BURAYA ÇEKİŞTİRMEKTEN VAZGEÇSELER,DİYORUM.SİZİ AKP YANDAŞI GAZETECİ OLARAK NİTELEYEREK ,AKP KARŞITI SÖZ SÖYLEDİĞİNİZİ İMA EDEREK ,BUNU YAPIYORLAR Kİ,YAPTIKLARI AJİTASYONUN KIYMETİ ARTSIN..YAZILARINIZI DEVAMLI TAKİP EDEN BİRİSİ OLARAK,BU GÜNE KADAR PARTİLER İLE İLGİLİ UYARICI YAZILAR YAZDIĞINIZI VE BU YAZILARDA VAR OLAN YANLIŞLAR İLE İSTEKLERİNİZİ BELİRTTİĞİNİZİ BİLİYORUM.YAZIMIN BAŞINDA BELİRTTİĞİM GİBİ, BU ŞEKİLDE YAZILARINIZIN SAPTIRILARAK PAYLAŞILMASINI ÇOK YADIRGADIM.ACİLEN ÖZELLİKLE SAADET PARTİSİ BAŞTA OLMAK ÜZERE PARTİLERLE İLGİLİ BİR DEĞERLENDİRME YAPMANIZIN ÖNEMLİ OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYORUM. ŞİMDİDEN ELLERİNİZE SAĞLIK.
 • MustafaMustafa3 ay önce
  Peki siz nereye koşuyorsunuz. Onlarca Tagut gırtlağa kadar şirk, itikad sız, tevhid siz , aldığı maaşı az bulan haksız kazançı mubahlaştirmaya çalışanlara meyllettiniz
 • bay abdurrahmanbay abdurrahman3 ay önce
  Trump'ın Yahudi damadı geldi ve gitti.Ne konuşuldu, ne pazarlık yapıldı ?Bunları yazın.
 • MustafaMustafa3 ay önce
  Kılıçdaroğlu'nun nereye koştuğu belli!
 • Yunus 16 Yunus 16 3 ay önce
  Hocam, BIRAKIN KEMAL NEREYE KOŞARSA KOŞSUN. CHP NİN RENGİ GÜCÜ BELLİ %25. BU YILLARDIR BÖYLE. ERDOĞAN DA BOŞUNA ONUNLA UĞRAŞIYOR. ( Sürekli aynı konuyu Bay Kemal veya SSK yı batırdı... gibi kelimeler ters tepmeye başladı) Mesela Kemal SSK YI BATIRIRKEN HÜKÜMET BAŞBAKAN BAKAN NEREDEYDİ? ONLARIN SUÇU YOK MU? ADAMIN KAPASİTESİ ORTADA CHP Yİ SOLDAN SAY %25, SAĞDAN SAY %25. HEPSİ BU KADAR. ESAS MESELE SAĞ TARAFTA % 65 - 70 LERDE OY GÜCÜ VAR!!! SİYONİSTLER BU GÜCÜ HER ZAMAN BÖLÜYORLAR!! SAĞ TARAFTA PARTİ KURULMASINI TEŞVİK EDİP, SOL TARAFTA ENGELLİYORLAR!!! ESAS TEHLİKE YA DA UĞRAŞILMASI GEREKEN SAADET İN YÖNETİMİ KİMİN ELLERİNDE? TEMEL İN DİNİ DUYGULARI SÖMÜRME Sİ!! MERAL İN ÜLKÜCÜ OYLARI BÖLMESİ!! FATİH İN PARTİ KURMASINI KİMLER İSTEDİ?? İSTİKLAL İSTİKBAL BEKA DURUMU YAŞIYORUZ!!! OY LAR BÖLÜK BÖLÜK BÖLÜNÜYOR!!! HİÇ DEĞİLSE % 65-70 YEK VÜCUT OLAMIYORUZ!!! BIRAKIN BU % 25 CHP İLE UĞRAŞMAYI!! ERDOĞAN DA BIRAKSIN! AYNI KONUŞMALAR BELLİ BİR SÜRE SONRA ERDOĞAN A ANTİPATİ, CHP YE SEMPATİ YE DÖNÜŞÜR. ESAS FATİH İN PARTİ KURMASI KİMLERİ SEVİNDİRDİ ONA BAKALIM....... DOST ACI SÖYLER. BAŞKAN ERDOĞAN A SELAMLAR
 • ismailismail3 ay önce
  Yazarlar; kimseyi beğenmez !, herkesi en ağır eleştirir, sen ne yaptın diye sor ortaya bir şey koyamazlar. Siyasete yön verdiğini zanneden sizlere bir çağrı; buyurun parti kurun ortay çıkın ne olduğunuzu Millet bir görsün.
 • DayıDayı3 ay önce
  40 yıldır milletimizi şehit eden PKK ve HDP den oy isteyen ip CHP bu utanç size yeter. Beddua etmiyorum bile size degmezsiniz.
 • ayhanayhan3 ay önce
  Üstad içimizde biraz siyaset, birazda sosyoloji ve sosyal bilimler okumuş bir çok kişinin anlayabildiği bir konuyu muhteşem bir chp analizi yaparak açıklamışsınız. Umarım yorum yazmaya niyetlenen chp li vatandaşlarımızda yazınızı okurlar ve hakkı teslim ederler. Bu savrulmayı 1994 den bu yana izleyen chp kitlesi, tabanı ve gençlerini kastediyorum, artık uyanırlarda bu gidişe bir son verirler.
 • MaliMali3 ay önce
  Cumhur halk demektir. Şimdi siz söyleyin Dilipak,cumhur ittifakı dışındaki partilere ağzına geleni söylüyen birisi herkesin cumhurbaşkanı olur mu..?
 • mvlütmvlüt3 ay önce
  chp bu milletin başına beladır...."kendi ellerimizle işlediklerimizin yüzünden" chp den çekiyoruz ...sanki....
 • Paçaları sıvasa daha iyi olur; sızar çünkü.Paçaları sıvasa daha iyi olur; sızar çünkü.3 ay önce
  "Sarıgül, büyük ihtimalle, CHP’yi merkeze çekmeye çalışacak ve 2023 için kolu sıvayacaktır."
 • Veli Veli 3 ay önce
  Sn Üstad,,,Yeni Anayasa!!!Taşörene. doğrudüzgün kadro!!!Eyt!!!Va'di yerine kedirmek çok mu zor???Va'dedmek kolay di mi?PKur'anı Kerim vallahide billahide tallahide bütün partilere eşit mesafeden bakıyor,,, bana göre,,, kalın sağlıcakla.
 • Kılıçdaroğlu nereye koşuyor?Kılıçdaroğlu nereye koşuyor?3 ay önce
  Aaa, ayol bilmiyor musun? Esfel-i safilin' in gittiği mekana; partisinin 1., 2., 3., liderlerinin olduğu yere yani. (ek bilgi: 4. sü mefluç olarak henüz hayatta, meclis ona maaş da veriyor)

Günün Özeti