Kendim ettim kendim buldum

06 Nisan 2019 Cumartesi

Bu yazı, seçime doğru aday listeleri açıklandığı gün yazıldı. Bugün aynen yayınlıyorum.

Adayların çoğu belli oldu. Bundan sonra kapsamlı bir değişiklik beklenmiyor. 1 Nisan için yazımı yazdım, dosyaya yerleştirdim.

Kim ne yaparsa kendine yapacak. Tencere yuvarlanacak, kapağını bulacak. Her topluluk layık olduğu gibi idare olunacak. Toplum kendini değiştirmeden, Allah onlar hakkındaki hükmünü değiştirmeyecek. “İçimizdeki beyinsizlerin işledikleri yüzünden” ciddi anlamda bir sıkıntı yaşanacağını düşünüyorum.

Her şey yolunda gitse bile, Allah bizi mallarımız, canlarımız ve sevdiklerimizle, kimi zaman artırarak, kimi zaman eksilterek imtihan edeceğini söylüyor. Buna toplum ve biz ne kadar hazırız.

Allah servet ve iktidarı halklar ve ülkeler arasında evirir, çevirir. Bana kalırsa, düşsek bile yine kalkar, yolumuza devam ederiz, eğer iman ve istikametimizi kaybetmezsek. Değilse halimiz yaman.

Bu, yukarda yazdığım ölçülerin kaynağını biliyorsunuz sanırım. Size sorayım, seçeceklerinizi sormuyorum, toplumun liyakatını, müstehakını, istihkakını soruyorum. Sizce daha iyi bir yönetime layıklar mı? Bu insanlar, ekonomik, sosyal, siyasal açıdan daha zor bir imtihana tabi tutulduklarında, istikamet ve tercihlerini muhafaza etmede sabır gösterirler mi?

Aziz millet”, “Muhteşem tarih”, “Ebed-müdded” tartışmalarını bir kenara bırakalım, Bu toplum genel olarak daha iyi bir gelecek için bedel ödemeye hazır mı? 15 Temmuz’da muhteşem bir direniş gösterdiler. Küçük bir azınlık direndi ve Allah onlara başarı verdi. Bu durum tekrarlanmayabilir. 15 Temmuz’daki bu fedakarlığı, bölgemiz ve dünyadaki haksızlıklara, zulme, sömürüye karşı gösterebilir miyiz? Allah bizim ellerimizle zalimleri cezalandırmak ve mazlumlara yardım etmek istiyor. Eğer O’nun rızasının tecellisinin vesilesi olmayacaksak, Allah’ın yardımı bize ulaşmayabilir. Çünkü Allah cahil ve zalim bir topluluğa yardım etmez. Haksızlıklar karşısında susanlara, yardım etmez. Zalimlere yardım edenlere de dokunur o ateş!

Bakıyorum da, bazı adayları ne kadar çok görünür olurlarsa o parti daha çok oy kaybeder. Ne ve kim olduklarını bildikleri halde onlara oy verecek olanlar, kasabının bıçağını yalayan koyuna benzerler.

Hemen hemen bütün partilerin adayları seküler tipler.

Laiklikten kurtulalım derken sekülerizmin ağına takıldık. FETÖ’nün birinci görevi dini sekülerize etmekti. Servet ve iktidar yolu ile bu iş büyük ölçüde başarılmış gibi gözüküyor, dünden bugüne FETÖ ile mücadelede hâlâ bir zihniyet mücadelesine dönüştürülemedi. Örgütle mücadele çerçevesinde kaldı. Dinin sekülerleştirilmesi, atomize edilmesi, rasyonelize edilmesi, nötralizasyon ve agnostizm tam gaz yoluna devam ediyor.

Kendim ettim, kendim buldum” dememek için son çıkış geçildi de belki servis yolundan geri dönüş denenebilir mi diyeceğim ama, artık zor. Aslında yolları suçlamanın bir faydası da yok “Ben yolumu kaybettim, yolların günahı ne” diye ağıt yakmak zorunda kalınmaz inşallah! Kim bilir, bazı kişiler bakarsınız hatasını anlar ve tevbe eder. Nasıl olacak bu iş bilmiyorum ama, durum bu..

Ben sonuçtan bağımsız olarak, “Hakkın rızası”nı düşünmekten yanayım. İşte o zaman, bakarsınız bize şer gibi gelen şeyde Allah hayır yaratmış. Yoksa bizimkiler ne yaparsa yapsın, ötekiler gelmesin diye onlara razı oluruz. Bakarsınız, gün gelmiş, boynuz kulağı geçmiş.. Ya da bizimkilerle onlar arasında fark kalmamış, ya da fark fark edilemeyecek kadar az. Farkı fark edemiyorsunuz bile. İşte o zaman ben; o zaman “Bizden” değilim. Değil mi ki, Karakoç’un dediği gibi: Halka tepeden bakan / Göğsüne benlik takan / Yalanla yatıp kalkan / Moiz de olsa aynı Vaiz de olsa aynı. Doğruluktan kaçan zat / Menfaati seçen zat / Haram yiyip içen zat / Murdar da olsa aynı / Serdar da olsa aynı.

Biz biliriz: “Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. 

Namuslu insanların siyasete ve bürokrasiye girmekten korktuğu bir zamana doğru sürükleniyoruz. Ben fazla dayanamam diyor kimi, kimi beni orada rahat bırakmazlar, yaşatmazlar endişesi yaşıyor. Yakın çevresi, amirler, toplum.. Çoğu kimse hakkına razı değil. Haksız da olsa haklı çıkmak istiyor. Onu cür’etkar kılan emsal gösteriyor. “O yapıyorsa ben niye değil” diyor. Kimi aşiret derdinde, kimi şimdiden kaşık belinde dolaşıyor, nereyi, nasıl, kime parselleyeceklerinin hesabını yapmış. Bunun sağı-solu yok. Türkü-Kürdü, Alevisi-Sünnisi yok..

“İçimizdeki beyinsizler” deyip durduğum, “içimizdeki Pensilvanyalılar”, “içimizdeki aç kurtlar” işte onlarla nasıl mücadele edeceğiz. İçimizdeki Şeytanlardan yakamızı kurtaramazsak halimiz yaman!

Bunları bile bile mi getiriyorlar bilmiyorum. Ama birileri bu işlerle şöhret bulmuşken, partilerin yöneticilerinin bunu bilmemesi anlaşılır bir şey değil.

“Ötekilerden kaçan bize yeter” mantığı ile siyaset yapılmaz. Siyaset “Satınalma”, “ihale”, “maddi çıkarlar”la sınırlı bir ilişkiden ibaret değil. Sanırım bu seçim birçok açıdan sürprizlere gebe bir seçim olacak. Partilerin hemen hemen tamamında, parti üst yönetimi, grub ve yerel yönetim adayları ile ilgili ciddi sorunlar yaşanıyor. Şehir benim evimdir. Şehrin emanetini alacak kişiye “evimin anahtarını emanet etmem konusunda” güven duymam gerek. Ehli hal vel akt, ehliyet ve liyakat, emanet ve velayet açısından güvenilir biri olmasının yanında vekalete hıyanet etmeyecek biri olması gerek.

Bizim geleneğimizde “kamu malı”, “kul hakkı” olmasının yanında  yetim hakkı” kategorisindedir. Yetim hakkına el uzatanların namazları da kabul edilmeyecektir. Vay o siyaset bezirganlarının haline ki, onların kazandıkları cehennemde sırtlarında taşıyacakları odunların parası olacaktır.

Duyuyorum aşiretler, cemaat mensupları Ankara’yı mekan tutmuşlar, kendi adamlarını aday gösterme peşindeler. Bir yandan da öteki adayları karalayan yalan yanlış beyanlarla kendilerine alan açmaya çalışıyorlar. Herkes aynı şeyi yapınca, tepedekiler de kime inanacaklarını şaşırıyorlar.

Hani işi ehline verecektik! Ehliyet ve liyakat imandan önce gelecekti.

Diğer adayları görünce, filan kardeşim bu konuda benden daha iyidir diye daha iyisi biri için adaylıktan çekilen kimse var mı? Yoksa ben kime ne diyeyim ki. Aksine ötekine iftira eden, ötekini tehdit edenler var.

Neyse ki olup bitenleri gören, akıllardan ve kalplerden geçenleri bilen, kapalı kapılar arkasında konuşulanları duyan bir Allah var. Sonuçta Hayır da, Şer de Allah’ın iradesi içinde. Biz O’nun rızasına tabi olalım. Olacak olan olacak. Gelecek olan gelecek, gidecek olan gidecek. Ama aynı zamanda biz bu süreçte yapıp yapmadıklarımız, söyleyip söylemediklerimizle, aklımızı kullanıp kullanmadığımızla imtihan olacağız. Asıl seçim bu! Asıl sonuç da burada sandıktan çıkan sonuç değil, sonuçta Allah’ın rızasına ulaşıp ulaşamadığımızla ilgilidir. Şeytan da Allah’ın iradesi içindedir. Biz Allah’ın rızasına talibiz. Sonuç, biz görevimizi doğru bir şekilde yaptıktan sonra, bize göre “olumsuz” çıksa ne gam. Bize şer gibi gelende Allah hayır murat etmiş olabilir. Hem demiyor muyuz, Hak şerleri hayreyler diye. Görelim Mevlam neyler! Selâm ve dua ile.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Oğuz ünal kayapınarOğuz ünal kayapınar1 ay önce
  Her virgül ve noktası doğru, imzalı..doğru tespitler
 • Fedai ..Fedai ..1 ay önce
  Bakara suresi 47 ve 122 . Ayetlerin oncesi ve sonra ki ayetlerle beraber okunmasi daha anlamli olur
 • Mehmet ÖnerMehmet Öner1 ay önce
  Ehliyet ve Liyakat hak getire, yaşadım ve gördüm. REİS çalışır, PARTİ yaşar anlayış artık bu şekilde...
 • arnarn1 ay önce
  B. yıldırım, Sağ tarafındaki istanbul Vekiline dikkat etsin. Binali Önden Yol Açsın, Parsayı Ben Toplayacam derdinde. binalibeyi ezer geçer. şimdilik sesi çıkmıyor.
 • Adnan Yüksel Adnan Yüksel 1 ay önce
  Aynen kim ehliyet liyakat sahibi o tercih edilse iyi idi ama malesefki liyakatsiz kişiler oy kullanan larıda zor durumda bırakıyor
 • AyşeAyşe1 ay önce
  Düşüncelerime tercuman oldunuz.tbr
 • ramazan güven ramazan güven 1 ay önce
  Sayin dilipakbu yazinizin altınaimzami atarımbiz inançlıinsanların duygularınatercüman olmuş sun hak yolundayürüme kgerekir saygilarimla
 • ÖzkanÖzkan1 ay önce
  Haksızlık eden kendi içimizde olsa bile asla adaletten ayrılmamalıyız. Her daim tarafsız yazılar yazmanız dileği ile kaleminize sağlık.
 • FatihFatih1 ay önce
  Perinçek le yatan Perinçek gillerle kalkar.Sanirim Dilipak itidal tavsiye ediyor Perinçek Avrasya NATO ve Akp ,S400 ,f35,...pis kokular geliyor ...hayırlısı..
 • Yüksel AkyüzYüksel Akyüz1 ay önce
  Eyvallah hocam... Aynen katılıyorum.
 • fas fasfas fas1 ay önce
  yos
 • Nadir belkısNadir belkıs1 ay önce
  İzmir demokrat değil aynı oyu sürekli alıyor onlar hiç eleştiriyorlar mı hayırAntalya nasıl oda aynı Adana yine aynı Mersin aynı bunların chp lileri eleştiriyormu chp belediyelerini noter gibi tasdik ediyorlar onlara kalırsa biz yobazız soğan patates fiyatları kasıtlı arttırıldı bundan sonra ucuzlarsa bilinki sebep chp onun veritabanıdır. Bundan sonra her seçimde soğanı iktidara gelebilmek için pahalı yedirecekler siz görün adamların eline anahtarı verdiniz
 • Sayın DilipakSayın Dilipak1 ay önce
  Ankara’da tam bir kurtlar sofrasına bizzat tanık olanlardanım. Ehliyet ve liyakat OUT, düzenbazlık ve şahsiyetsizlik İN.
 • OkuyucuOkuyucu1 ay önce
  Hocam,meslek hayatım çeteleme yapmakla geçti. Görevim gereği pek çok ve çeşitli bilgiyi çeteleme usulüyle kağıt üzerine döktüm. Elde ettiğim sonuçları rakamlarla ifade ettim.Çeteleme şayet dinç kafayla azami dikkat gösterilerek yapılmazsa sizi çok rahat yanlış sonuçlara götürür. Çünkü bütün verilerin hiç atlama yapmadan , gözden kaçırmadan tek tek kağıt üzerinde görülmesi gerekir. Değerlendirme yapılırken de türevi, integrali ,fonksiyonu bilmeniz gerekmez ama basit dört işlemi bilecek bir matematik zekası gerektirir. Çünkü üst birimlerle sunduğunuz belgelerdeki rakamların birbiriyle örtüşmesi gerekir.Rakamlar üstten, alttan,sağdan, soldan nereden toplarsanız toplayın birbiriyle örtüşür.Yine görevim geregi bana gönderilen çeteleme sonuçlarını da çok değerlendirdim. Birbiriyle uyuşmayan belgeleri kabul etmedim,düzeltmeye gönderdim. Bu sebeple yeri geldi meslektaşlarımla kavga ettim.Yeri geldi beni anlayıp sen haklısın dediler.Yeri geldi bizi bununla uğraştırma, sen duzelt dediler.Bu konuda farkındalık kazandırmak çok önemlidir. Bazıları söylediğinizi bir kerede anlar,bazıları iki kerede anlar, bazılarına da emek harcayıp anlayıncaya kadar anlatmamız gerekir. Ve bu çeteleme yöntemi oy saymak gibi kul hakkına girebilecek hassas verilerin değerlendirilmesi için kullanıyorsa,sandık başında görev alanların, parti müşahitlerinin bu konuda farkındalık ları yoksa ;çok rahat A kişisinin oyu B kişisine B kişinin oyu C kişisine yazılabilir. Mesela bağımsız bir adayın oy kullandığı sandıktan kendisine hiç oy çıkmamış. Özetle Hocam,o çok özlemini çektiğimiz ehliyet ve liyakat bu oy sayımları sebebiyle bir kere daha karşımıza çıktı. Ben diyorum ki emanetleri ehline verelim.Kimsenin canı yanmasın. Bağımsız adayın kendisine verdiği bir oy bile zayi olmasın.
 • Nazım KARAMEHMETNazım KARAMEHMET1 ay önce
  PKK ile işbirliği yapanları da eleştir bir bakın Kürt devletini kurma peşinde olan Temelli İsrail'e methiyeler düzüyor.
 • Yaz dostum yaz Yaz dostum yaz 1 ay önce
  Hocam Allah razı olsun . Sen sürekli yazdın , ikaz ettim, uyardın ..Doğruları yazan iyi ki siz varsınız . Davayı ayakta tutacak fedakar , cefakar , liyakat ehliyet sahibi insanlar her tarafı sarmış güç odakları tarafından ya görevden alınıyorlar ya da göreve getirilmiyorlar . Nasıl bir yapı kurmuşlar Ve bu yapıyı hala nasıl güçlü tutabiliyorlar . Bürokratik ve siyasi oligarşi tam da bu olsa gerek ...
 • Yeniden RFPYeniden RFP1 ay önce
  S.dilipak Her topluluk layık olduğu gibi idare olunacak. Demişsiniz, Bence bu doğru deyil, Örnek Hz. muhammed ss. olması gerekir. Dolayısıyla aramızdaki en iyilerden en takvalı ahlaklı olanlardan lider seçeriz ve o bizi kendine benzetir biz ona ahlaki açidan islami açidan vicdani açidan bakarız ve gıbda ederiz onu örnek alırız. Mesela Erbakan Hoca gibi bir liderimiz olsaydı çok farklı olurdu Lider halkının dünya hayatından sorumlu olduğu gibi ahiret hayatından da sorumludur. Lider hasla yalan söylemez iki yüzlü olmaz yolsuzluk yapmaz birleştirici olur.
 • He heHe he1 ay önce
  Ideoloji her zaman alt tabakanın işi olmuştur.Üst taraftakilere tarih boyunca hiçbirşey olmamıştır.Gençleri önce sağcı solcu sonra alevi sünni diye birbirine kırdırdılar sonrada onların omuzlarında yükseldiler.Siyasetçinin ahlaklısını bulamazsınız.Onlar için birilerini kırmak ahmaklık gibi geliyor bana.Ne anlatırsaniz anlatın onlar sizi dilemezler.Buraya ne yazarsak yazalım yazarin okumadiğı gibi.Bırakın bunlar için birbirinizi yemeyi değmez.Biz ne zaman toplum oluruz.Tüm önyargilarımızı nir köşeye bırakip liyakati öne aldığimızda.SAYGILARIMLA
 • HELAL HORUSHELAL HORUS1 ay önce
  Evinize gelenlere resmini yaptığınız horusun gözünü yine gururla gösteriyor musunuz? Seçim sürecinde ve de halen olaylara horusungözünden bakıyorsunuz.
 • Ankara Ankara 1 ay önce
  Ankara’da İl teşkilatı , ilçe teşkilatları , bakanlık merkez teşkilatları ve Ankara’daki bürokratlardan hesap sorulmaz , görevden almalar hemen yapılmazsa eyvah ki eyvah .
 • Liyakat MIŞ . Güldürmeyin ...Liyakat MIŞ . Güldürmeyin ...1 ay önce
  Liyakat liyakat diye konuşan ve böyle şov yapanlar var ya...Güldürmeyin insanları . Liyakat diyeceksiniz kendi eşinizi dostunuzu bir yerlere genel müdür , daire başkanı vb yapacaksınız . Ahhh reisim ahhhh . Senin kredini yiyen yiyene ...
 • AhmetAhmet1 ay önce
  Allah razı olsun hocam yine döktürmüşün doğruları yazmışsın ama şunu biliyorum bu dünyada menfaatini gözeten, kul hakkı yiyen, bir yerlere gelmek için başkasının üstüne basan bu dünyada da ahirette de gülemeyecek... Allahu Teala ellerindekileri alacak o herşeyi görendir...
 • Ah şu Bürokrasi Ah şu Bürokrasi 1 ay önce
  Ankara’da bürokrasiye hep reisin misyonu ile alakası olmayan yalaka yağcı ve güce tapan adamlar,,güçlü vekillerin , külliyedeki bir takım tanıdıkları adamların , bürokrasiyi düzenlene konusunda her dönem. Uzman Olan güç odakları eliyle Ankara’da bürokraside önemli görevlere geldiler ve gelmeye devam edecekler . Adamlar sistemi kurmuşlar .Gerisi hikaye ....
 • Mehmet Mehmet 1 ay önce
  Sayın dilipak,fetö üstü ihanetti uyanıklar kaçtı.Ortasi ticaret ve gariban olduğu için bunların okullarında,yurtlarında kalan ibadet kısmı içerde. Ibadet kısmı para yedirerek icerdende çıkamıyor.En önemlisi.ibadet kısmında bir kişi içerde ama çevresini zihinsel fetö yaptık.Dogru söylüyorsunuz fetö ile zihinsel mücadele yapilmadi
 • PERİŞANPERİŞAN1 ay önce
  Perişanım perişanızne ağıztadı kaldı ne uyku.
 • MEB lojmanları MEB lojmanları 1 ay önce
  MEB lojmanlarında oylar CHP ye gitmiş . Ojhh ne güzel ya . Bu adamların referanslarını mutlaka görevden alın artık . Her kinse .Merkez teşkilatı , ilçe müdürleri , İl müdürleri .. Reisim araba doğru gitmiyor , direksiyonda yanlış adamlar var . Artık blr zahmet el atın . Bence oturun tek tel Ankara’daki yöneticileri inceleyin ..Ne defola göreceksiniz ...
 • Bu gidiş nereye Bu gidiş nereye 1 ay önce
  Güven kaybı ciddi olarak başladı . Radikal önlemler alınmazsa ANAP gibi biter. Ankara’da bakanlık merkez teşkilatını ciddi görevden almalar olmazsa çoğu bakanlar bakan yardımcıları görevden alınma ise hikayenin sonu çok daha hüzünlü biter .
 • Nisa 88Nisa 881 ay önce
  Sayın yazar,Yazılarınızı ne zamandır takip ediyorum.Aslında öğrencilik yıllarımda bir iki sohbetinize de katılmıştım. O zamanlar aklı başında,samimi bir Müslüman olduğunuzu düşünürdüm. Elbette insanın kalbini hakkıyla sadece Allah bilir. Lakin son dönemde yaptığınız eleştirilere “haklılık payı var, amenna” demekle birlikte, bunlar en çok Ak partinin aleyhine oldu ama. Ondan daha acısı açıkça İslam’a saldırmak yerine gizliden düşmanlık yapanların da işine yaradı. Mızraklarının uçlarına Kuran ayetleri takmalarına yardımcı oldunuz. Ellerine bir mızrak da siz verdiniz. Sadece siz değil, bazı yazarlarınız da hatta. Gafiller sizin eleştirel söylemlerinizi çok tekrarladı lakin iman etmedi .Münafıklar da hidayete ermedi. Farkında mısınız?“Biz sadece uyardık ve uyarmakla sorumluyuz. “demek çok doyurucu bir savunma değil. Açıkçası artık samimiyetinize inanmıyorum. Şunu da bilin isterim:Bu camianın içinde aklı başında ,samimi insanlar da sandığınız kadar az değil.
 • KORKU KORKU 1 ay önce
  Milletin kaygısı şu ki bu CHP li belediyeler Ankara , İstanbul ve diğer şehirlerde öyle güzel çalışma yapacaklar ki , bir daha buraları alamayız . Göreceksiniz bunu başaracaklar . Adamlar uyandı artık . Reis doğru düzgün liyakatli ve Çalışkan sadakatli adamlar bulabilir bürokrasiyi de baştan aşağıya yenilerse , İl ve ilçe teşkilatlarına da doğru dürüst adamlar getirebilirse çabuk toparlarız ..,
 • Ankara’da Hesap Zamanı Ankara’da Hesap Zamanı 1 ay önce
  Reis sahi Ankara’yı kaybettiren siyasetçiler ve bürokratlardan hesap sorabilecek mi ? Keçiörenden Haseki ye yeterli oy çıkmamış . Sahi Ankara’daki İl müdürleri ve ilçe müdürlerini reis göreve getirmedi mi? Neden bu bürokratlar aman suya sabuna dokunmayalım , biz bu işlere karışmayalım diyerek seçimlerde hiççççç çalışmadılar acaba . Bu adamlar kimin adamı sahi .. yazık çok yazık . Bunlardan hesap sor reis yoksa gidişat çok kötü . Senin adam ettiğin görev verdiğin İl ve ilçe müdürleri sana çalışmadılar haberin olsun . Demediler deme ...!!!
 • Kominist Başkan Kominist Başkan 1 ay önce
  Sahi şu kominist Başkan gibi geliri gideri harcamalarını düzenli olarak halka gösterecek , yayınlayacak Beledşye Başkanı neden çıkmıyor ? Hani o kominist ya .. Hadi buyurun ...
 • erhanerhan1 ay önce
  "demiştim ben..." Ne diyordun ? Aylarca her günonca yanlışları olan hiç kimseye tek laf etmedin ve sadece"AKP liler şöyle kötü ,böyle kötü " anlamları taşıyan laflar,imalar,göndermeler.... yapıp durdunve Akit emaksatlı dadanan CHP lilerde alkış almak sana yetti ve böbürlendirdi
 • ArgunArgun1 ay önce
  Cok gizemli bir yazi olmus/ Isaret ettiginiz kisiler veya gruplar her kimse bunlari acikca nicin yazmiyorsunuz da imali ve gizemli cumleler ile fal bakar gibi analizler yapiyorsunuz/ Secimlerdeki aday belirleme parti liderlerinin iki dudagi arasinda/ Hal boye olunca nicin sikayet ediyoruz ki/ Her parti lideri ben bu partinin Sultaniyim diyor/ Bazi parti liderleri ve partilerin yonetim ekipleri bu Sultanlik durumuna vatan hainligini de ekleyince isler kontrolden cikiyor/ Parti liderleri adaylari belirledigi ve parti yonetimleri vatan hainligine devam ettigi surece biz istedigimiz kadar kendimizi DEMOKRASI ile avutalim/ Mevcut secim kanunlari ve duzenlemeleri ile hicbir kimse secimlerde gercek bir politik katilimdan soz edemez/ Hem genel hem de yerel secimlerde aday adaylarini mutlaka secmen on secim ile belirlemelidir/ Hicbir partinin terorden beslenen partiler ile acik veya gizli isbirligi yapmasi affedilir bir durum degildir/CHP ve IP nin son yerel secimlerdeki pozisyonu ve uygulamalari cezasiz kalmamalidir/Milletimiz bu teror destekcileri ve teror isbirlikcilerine hakettigi cezayi mutlaka kesecektir/
 • JurnalJurnal1 ay önce
  Sandık simsarlarına gereken ceza verilmez ise AKP SEÇMENİ BİR DAHA'Kİ SEÇİMDE SANDIK BAŞINA GİTMEYİ BOYKOT EDECEĞİNİ SÖYLÜYOR...BEN VE YAKIN ÇEVREMDE AYNI KANIDAYIZ...
 • Kibir Abideleri Kibir Abideleri 1 ay önce
  Maalesef belediye başkanları Ve yardımcıları kibirden millete tepeden bakarak, harcamalarını halka açık bir şekilde açmadıklarından Arsa, arazi , imar kaydırma , rüşvet işine bulaştıklarından sonuç böyle oldu . İnşaallah ders alınır ama çokkkk zor imkansız gibi .
 • ŞEFFAFLIK VARMISINIZ ???!!!!!!!!!ŞEFFAFLIK VARMISINIZ ???!!!!!!!!!1 ay önce
  Hocam Allah razı olsun doğruları Allah için yazmaya devam edin . Belediye başkanları koltuğa oturmaya başladı . Çok değil bir ay sonra kibirlerinden yanlarına yaklaşamaz kimse . Tecrübe ile sabit malum .. Ankara ve ilçe belediyeleri belediyeleri kaç kira borçla teslim aldı Allah rızası için bunlar açıklansın vatandaş olarak bilmek hakkımız .Bir de Ankarada ak partili belediyeler eğitime ne kadar kaynak harcamışlar baksınlar . Baksınlar ki CHP li yenimahalle ve çankaya belediyeleri mi eğitime çok kaynak ayırmışlar Ak partili belediyeler mi çok kaynak ayırmış ortaya çıksın .Tuncelideki kominist başkan kadar her şeyi halk ile paylaşacak babayiğit belediye başkanı Çıkar mı acaba ??
 • Deist mehmetDeist mehmet1 ay önce
  Ya Allah dualari kabul etmiyor, yada duzgun musluman kalmamis dualari kabul gorsun?
 • FerhatFerhat1 ay önce
  Öncelikle Allah düşmanlarının ve bizim düşmanımızın kim olduğunu iyi okuyup doğru teşhis etmemiz gerekiyor. Kısacası gayesinin ve niyetini iyi okuyup bilmek gerekiyor. Aksi takdirde derin gücün oluşturmuş olduğu şeytan üçgenine kapılır ve çırpındıkça kendimizi girdabın içinde bulur ve sebebini dahi kavrayamadan kendimizi 200 yıldır olduğu gibi her defasında denizin dibine savruluruz.Masonik derin güç, gücünü dünyada oluşturmuş olduğu farklı dengeler ve ideolojilerüzerinden almakta, zira dünyamızda ve yurdumuzda kontrollü bir şekilde fitne, ihtilaf ve kaos ortamları yaratarak insanlığı kendi çizmiş olduğu sınırlar dahilinde çaresizliğe sürüklemekte, bir nevi kendi gelistirmiş olduğu ideoloji ve dengelerin haricinde insanlara stratejik olarak seçenek bırakmamakta.Velhasıl uygulamaya koyduğu strateji vasıtası ile insanların şuurunu teslim alarak insanlığı kontrollü bir şekilde karanlığa sürüklemekte. Kısacası dünyada iki kutuplu bir düzen olusturarak, insanları ve ulus devletlerin arasında, gerek parlamenter yapılarda olduğu gibi, gerek ulus devletlerin arasında oluşturmuş olduğu ikikutuplu cephe vasıtası ile insanlıgı kendi şeytani emelleri için kullanmakta. Bir tarafta muhafazakar NEO LİBERALİST bir cephe olusturatak , diğer taraftan PROGRESİV/ KOMMUNİST/SOSYALİST bir cephe oluşturarak, bu iki cepheyi kontrollü bir şekilde birbiri ile muhalefet ettirmekte. 17. yüzyilda aydınlık adı altinda Fransa'da ki liberalizm ve hümanizm odaklı ihtilallerive 19. yüzyılda Rusya'daki gerçekleşenkızıl devrimi arkasında aynı masonik güç bulunmakta. Hatta topraklarımızda Tanzimatları ve hümanizm dayanan liberalizm odaklı inkılapları ve AB reformlarınida gerçekleştiren aynı güç. Kısacası ülkemizdeki liberal sağ, liberal sol, liberal İslâm, komünist partileri nın hepsi aynı kabloya bağlı ve aynı derin güce hizmet etmekteler. Nitekim AB yi yöneten, ABD yi ve Rusya'yı ve hatta ülkemizi yöneten güç hep aynı güç. Ve bu güç bizim karşımıza bin bir suret ve kılıktan kılığa bürünerek şuurumuzu teslim almış durumda. Nitekim biz kuyudan çıkmak için her defasında sefihliğimiz ve imanımizdaki zayıflıktan dolayı hep bizesunulan yanlış ipe sarılarak kuyunun dahada derinliklerine batmaktayiz. Bize kurtuluş olarak uzatılan ip özünde deccalizme dayanan ideolojilerin ve dünya düzeninin kokusmus ve çürümüş işlerinden ibaret ve bizi der defasında dahada kuyunun derinlerine düsmemize sebebiyet vermekte. Maalesef biz evimizin, kapımızın anahtarını iblise teslim etmiş vebu satanist hahamların bizim ahlakimizi ve hayatımiza yön vermesine göz yumuyoruz. Bir bilinçli ve yahut bilincsizce onların kurmuş olduğu parti ve deccalizme dayanan deolojilereni inanarak onların kurmuş olduğu şeytani düzene tabi oluyoruz. Halbuki Allah Teala bize Bakara süresindeki apaçık bildirmekte" Hak ile Batılı birbirinden ayırdık, kimki tağutu red eder ve Allah'ın ipine sımsıkı sarılır ve Allah'ın yasa ve emirlerine inanirsa, o kopması mümkün olmayan sapasağlam bir kulpa yapışmıştır". Allah cc bu sebepten dolayı da biz kendi üzerimizdeki hükmü değiştirmediğimiz müddetçe, yani tevhide sarılıp, tevhidi kurtuluş olarak görmediğiniz müddetçe, bizim üzerimizdeki olan hükmü değiştirmeyecektir. Öncelikle şirk koşmaktan ve deccalizme dayalı şirk sistemlerinden arınmamız ve Allah Tealanın bize emr ettiği şekilde hayatımızı ve ailemizi şekillendirmemiz gerekmekte. Aksi takdirde Kabbala Siyonistlerin kurduğu sağlı sollu sistemin sınırları içinde top koşturan bir köleden hiç bir farkımız olmayacak. Fakat milletimizi doğru yönlendirip aydınlatacak basın ve bilgin insanlara ihtiyacımız her geçen gün daha çoğalmakta. Selam ve dualarla
 • BiçareBiçare1 ay önce
  Yolların tabii ki günahı yok...Bir kaç yıl önce yol ayrımına geldik.Siyasi etik yasası çıkacak ve biz sonu güzellikler olan yola girecektik.Dendi ki, bu yasa çıkarsa il ve ilçe başkanı yapacak adam bulamayız.Ve sonu uçurum olan yola girdik. Geri dönüşü yok. Bizi Allah'tan başkası kurturamaz. Biz kendimizi düzeltmedikçe Rabbimiz de bize yardım etmeyeceğine göre...
 • KAzımKAzım1 ay önce
  "İSkANBUL"lular hadi yine iyisiniz. Aradaki oy farkı kapanıyor. Yani 2-3 defa daha oyları baştan sayarlarsa kesin bu işin kazananı belli olacakmış. İSLambulu önce istanbula şimdi de iskânbula çevirenlere çook teşekkürler.
 • Abdullah DilerAbdullah Diler1 ay önce
  .....Sayın DİLİPAKBalıkesir Erdek te chp belediye başkanı aday oldu chp den, adam 17 ay maaş vermemiş borçsuz belediyeyi 250.000.000 TL borca sokmuş 1999 da ANAP 2004 te AK PARTİ 2014 te CHP den seçim kazanmış t15 ılda tek bir eseri yok, şaka değil bir tek eseri yok şehirde satmadık belediye mülkü bırakmamış...c.başkanına hakaretten 11 ay 15 gün cezasını silivri de seçime 10 ghün kala yatıp denetimli salıverilmiş belediye başkanlığı düşürükmüş ama seçme katılıp kazanmış....neden tül ilçe halkı 1989-1999 arası görev yapan efsane başkan Hamit NURAL ı isterken enişte ziya İLGEN in abisi Mustafa ilgen in ısrarı ile adı sanı duyulmamış selamsız buzdolabı gibi soğuk bir aday çıkardı ak parti tek kerameti ENİŞTE Ziya İLGEN in köylüsü akrabası olması , ...kampanya başladı adam elindeki yazılı metni okuyamayan biri çıktı....ve ölü bir hp adayına karşı seçimi 1500 fark ile ak parti kaybetti....demek ki biz siyasi parti değil , aile şirketi olmuşuz...ve artık teşkilatlar ın parti ye inancı da kalmadı.....
 • AkilAkil1 ay önce
  Haram yiyen ateş yemiş olur denmiyor muydu? Peki haram yenirken sizin gibi göz yumanlar, susanlar ne oluyor? Dilsiz şeytan mı?...
 • kalelikaleli1 ay önce
  takdir ettiğim siyasetçi eşleri.rahmetli demirel in rahmetli hanımı ile sayın baykal ın eşi olcay hanımefendidir.bu iki hanımefendi siyasete bulaşmadan her şeye burunlarını sokmadan yaşadılar.
 • KEMALİSTKEMALİST1 ay önce
  İNSANLAR 3 KURUŞEKMEK PARASI İÇİN MÜCADELE VERİP HAYAT KAVGASI İÇİNDELER, BİRİLERİ NEYİN KAVGASINI VERİYOR NEYİN İÇİNDELER..?
 • kibarcikkibarcik1 ay önce
  muhterem cok yerınde bır yazı bu yazının ıcerıgını daha evvellerde işlemiştin ama bu sıyasetcılernedense kendılerın başta oldugunda her işleri dogru kendınlerı adeta layesüz gibi bu işte rabbım nemurat ettıyse amanna ve sadakna iştişare istıhare yoksaldım cayışra mevlam kayıra şimdi o hırsızlıgı yapan sandık başkanlarınıtesbır edıp hemen hangıkamuda görevli ise işine son maaşına zam koparacan kaasınıveselam
 • Gülsüm RamazanoğluGülsüm Ramazanoğlu1 ay önce
  Yuregimdeki sikintiya, su secimin de bir baska zulme donusmesini seyretmenin ic daralmasina iyi geldiniz..
 • AliAli1 ay önce
  Adaylarla ilgisi var mı yok mu bilemedim.istanbul adayı Binali bey:sonuç ortada,Kahramanmaraş onikişubat nahçiçek(yüzde 68) ortada...Demekki millet kutuplaşmaya zamma kibre liyakatsızlığa torpile vs karşı dikkat çekmek istemiş.Evet çalan kişi başka çalana göz yumar.Torpilli kaz gelen yeri bilir.
 • AliAli1 ay önce
  Nasrettin hocanın kazan hikayesini okuyun tam bu seçimin kıssadan hissesi. Yenerken demokrasiye sandığa inanıyon da yenilince niye inanmıyon ?
 • MahmutMahmut1 ay önce
  Akit yazarlarının yazilarinda ve okuyucu yorumlarında hep AKP nin suçları günahları çok kötü olduğu beceriksiz olduğu fetoculara haksızlık yapıldığı vs yazılıp duruluyor.chp ye tek kelam yok diğer partilerin teröre verdiği destek hiç yazılmıyor.diğer parti belediyeleri mükemmel şeffaf harika.kusursuz.biraz karşı tarafın kusurlarını da yazın
 • AyşeAyşe1 ay önce
  Yazılarınızı çok faydalı buluyorum. Doğru bildiklerinizi söylemekten vazgeçmeyin sayın yazar. Doğrular tektir. İnandığımız gibi yaşamalıyız. Yaşadığımız gibi inanmak için zorlama bahanelere sığınmak ahiretimiz kurtarmayacaktır.
 • kalelikaleli1 ay önce
  imdi sayın dilipak ta doğrular söylüyor diyor ki ben her şeyi biliyorum bakın dediğim gibi oldu diyor.tersi olsaydı başka şey dile getirirdi bekara karı boşamak gibi yani.
 • ali dalali dal1 ay önce
  din ,iman,kitap,deyip müslümanlara ,insanlara yararı olmaYAN VE YUKARDAN BAKAN KADAR TİKSİNDİREN BİR ŞEY YOKTUR .NEYSE VAKİT VAR DAHA.
 • İLBEYHANİLBEYHAN1 ay önce
  gelinşu komunist başkanımaliye bakanı yapalım....dini imanı bilmemde ,herkes kendi zaaab olsun...ama bir şeye kefil olurum....PARANIZI ÇALIP ÇALDIRMAZ...BİRDEHORMONLU ,ZEHİRLİ GIDA ,SAHTE BAL YEDİRTMEZ.... MALİYE BAKANI OLSA BUNDAN KÖTÜ OLMAZ ,BAKARSINIZ 5 YILDA DÜZE ÇIKARTIR....NE KAYBEDERİZ ...HAAAA BİRİLERİ KAYBEDEBİLİR....
 • kalelikaleli1 ay önce
  takdir ettiğim bir siyasetçi eşi var.Baykal ın eşi olcay hanım.bir gün olsun onun her şeye burnunu soktuğunu görmedim.
 • AhmetAhmet1 ay önce
  Musaaabiraz masal kitabi okusan nasilolur.masallar daha anlasilir
 • MALKOÇMALKOÇ1 ay önce
  FATİH MAÇOĞLUNU MALİYEBAKANIYAPSALAR,bir yılda toparlanır ekonomi...
 • ATAKURTCUATAKURTCU1 ay önce
  Sayin Dilipak,yazilarinizda surekli olarak ortada esitler arsinda bir mac cereyan ediyormus gibi anlatiyorsunuz olaylari.Halbukii hic alakasi yok.Derinlemesine bakildiginda yiginlarin olan bitenden haberleri yok,varsa bile cok da umurlarindave de etkileyebilecekleri yorungelerde degil gelisen olaylar para-ekmek kaygisi disinda.Mucadele azinlik olan entellektueller arasinda(ateistlerle inanclilar arasinda)geciyor ve yiginlarin bu gercekten haberleri yok.Cunku surekli olarak kandiriliyorlar.(Ornek musluman gorunumlu bir adami ateist partiden aday yapip muslumanlara sectirtiiyorlar,parti ideolojisinin hic bir onemi yokmus gibi gosterilerek,halbuki asil mucadele ideolojiler arasindaki mucadeledir).Bunun gibi Turk silahli kuvvetlerinin ana ve temel ideolojisinin(laiklik ve baticilik) PKK nin ana ve temel ideolojisiyle ayni oldugunun buyuk bir virtuozlukle saklanmasi gibi.(Askeri lojmanlarda cikan CHP oy orani yuzde 80).Bu bile kominist kurt katillerle kirk yildir suren savasin neden sonucsuz kaldigini anlamaya yeter bir gram beyni olan insanlar icin.Simdi buradan baktiginiz zaman entellektueller arasinda cereyan eden bu savasta da bir esitlik olamadigini rahatlikla gozlemleyebiliriz.Nasil?:Taraflardan biri(ateist/laik olan taraf)surekli oldurme kaabiliyteine ve kapasitesine sahip maddi ve felsefik olarak.Ve de surekli bu ozelligini kullaniyor darda kaldiginda(secimleri kaybettiginde,Turkiye nin askeri darbeler tarihi).Cunku boyle oldurmelerde ve iktidar hirsizliklarinda kendisinden kimsenin hesap soramayacagini biliyor,cunku arkasindaki guc(silahi aldigi guc) emperyalist guc.Ve bu guc an itibariyla dunyada parasal olarak sinirsiz bir guce sahip ve materialist kesimden satin alamayacagi adam yok.Silah ve teknik olarak da ustunler.Yani ateist-materialist olmayan ikinci cenahin isi sizin de vurguladiginiz gibi Allha kalmis.Hic bir sanslari yok normal sartlarda.Tayyip gibi birkac gonulden inanmis gozu kara cengaverin korkusuzca savasmasiyla olacak bir is degil bu.Cok buyuk bir ideolojik mobilizasyon lazim ve bu hareketlenmeyi de emperyaliste bogdurmadan selamete ulastirmak lazim.Yani imkansiz degil ama,cok cok zor bir is.Insallah emperyalst/materiyalist fazla kan dokme firsatini bir daha yakalayamaz.Cunku kan dokme onun yapmaya doyamadigi asil isidir.
 • AhmetAhmet1 ay önce
  Arif .dedihin dohruise yazinin baslihi tam oturdu.Busecim akp verilen son avanstir. Memlekette hersey tersine gidiyor,Turbanli badi giysili kizlarimiz calisiyorlar heryeri isgal ettiler.kadin muftilerimiz bile var. Delikanli genclerimiz is bulamiyolar,evlenemiyorlar.Bu gidisin sonu felaket.Bin yolda islenen gunahlarin cohu birgunde islenir oldu.Hala dahacok ozgurluk istiyorlar.Aman Allahim aman galiba ahirzaman
 • KızgınKızgın1 ay önce
  Akparti 18 yıldır iktidarda. Elhamdulillah. İslama ve mislimanlara yaptığı yardımlar sayısızca. Hele önceki hükümetlerin sayısız haram işlerini; bizzat RTE kendi elleriyle değiştirdi. Sayayım mı? NE olur sevgili yorumcular siz sayın; Hangi haramların ortadan kalkması için çalıştığını?
 • Rumeysa Akkılıç Rumeysa Akkılıç 1 ay önce
  - Bakan olup, sadece kendi eşine dostuna “bakanlar” ,- Milletvekili olup, seçildiği şehrin çay ocağında halk ile bir bardak çay dahi içmeyip, koltuklarında uyuyanlar,- Belediye başkanı olup, israfa, yolsuzluğa göz yumanlar hatta bizatihi bu pisliğin içinde olanlar,- Kadın Kollarının süslü, full makyajlı, parti bütçesi ile düzenlenen lüks kahvaltıların ev sahipliğini yapan kokoşları,- Gençlik kollarının Reis’den daha havalı, ülkeyi kurtardığını zanneden züppeleri,-İl İlçe teşkilatlarının, tek hedefi sonraki bir üst basamağa yükselmek olan koltuk sevdalısı aşağılık kompleksinde yerin dibine batan akepeliler,AK PARTİNİN OYLARINI ÇALDILAR!!!Mehmet Mülayım
 • Rumeysa Akkılıç Rumeysa Akkılıç 1 ay önce
  Bir sene öncesine kadar Dine, Geçmişe ve Ak partiye küfredenlerin? Bir yıl sonra savcı ve başlara tac yapıldığını gördüm.!!! 17 yıl boyunca şuurlu, derdi davası, ahlakı olan şuurlu insan yetişmesi için hiçbirşey yapılmadı... Yapmak için mücadele verenlerin hayatı karartıldı... Yüksek bilir/Şuurlu İnsan Yetiştirmek İstenmeyerek, Allah ın bahşettiği seneler ve imkanlar bilerek/isteyerek ziyan edildiğini gördüm....!!!
 • MusaMusa1 ay önce
  Sürekli içimizdeki şunlar,içimizdeki bunlar deyip duruyorsunuz? O zaman size soralım siz içeride misiniz yoksa dışarıda mı? İçimizdekileri veya dışımızdakileri ayırt etmenin ölçüsü nedir Sn.yazar?Yazılarınız kitabın bir kısmını alıp,bir kısmını terk etmek tabiri ile birebir örtüşüyor Sn.Yazar.Farkında mısınız bilmiyorum.Neyi savunuyor,neyi kayırıyor ve neyi yeriyorsunuz belli değil.Savunduklarınızla,yerdikleriniz arasında bir fark yok ki?Paranın iki yüzü.
 • ŞenayŞenay1 ay önce
  Hani siz diyorsunuz ya kamu malı kul hakkı yetim hakkı ha işte bunları öyle bir yedilerki bu sizin dindar görünen kardesleriniz bu güzelim dini dillerine dolayarak hiç bir kaidesine kuralına uymadan yalan haram ihanet içinde bulundular ben inanıyorum lalemlerin sahibi olan Rabbim mutlaka cezalarını verecek ama bu dünyada ama ahirette
 • yusuf demirtaşyusuf demirtaş1 ay önce
  medyada ve sosyal medyada muhtarların bedava devlet kesesinden ispanya ve umre gezisi birçok dindar ve seküler kesimi çok kızdırdı.her şehirden gençlerin ve yaşlıların bedava belediye kesesinden istanbul ve çanakkale gezileri bedava bisiklet dağıtmalar da aynı şekilde benim gibi muhafazakar dinine bağlı insanları kızdırdı. bizler belki ülkemizin beka meselesi söz konusu olunca bu tür olumsuzluklara kızılcık şerbeti içip katlandık yine de elimiz çekine çekine oyumuzu AKP ye verdik ama bilinsin ki bu tür uygulamalar seküler kesim ve özellikle gençlerde daha fazla yankı buluyor maalesef. belki de bu son yerel seçimlerde oy kaybını bu gibi olumsuz uygulamalar açıklar. Artık AKP kendini ve uygulamalarını sorgulamalı.
 • YurttaşYurttaş1 ay önce
  Şu 16 yıllık akparti iktidarında çok şeyler öğrendim.Batı ülkeleri içimize her köşe başına adamlarını yerleştirmiş.Adamlar senden görünüp,hep belaltı çalışıyor.Belki yorum yaptığımızda belli olmaz artık anneme babama bile güvenim kalmadı.Ama kendimize kızmıyorum,batı ülkelerini takdir etmek zorundayım,adamlar hepsinin bedelini verip satın almış.
 • KEMALİSTKEMALİST1 ay önce
  :)) TEZGAH- TEZGAH-TEZGAH... HEPSİ!
 • mehmetmehmet1 ay önce
  benim gibi köylüler açık açık chp ye eli gitmeyip oyu boşa attığını söylerkensandık başındaki akparti görevlileri nin çoğu gizli gizli chp ye oy verdi bu memurlr makamlarında yükselmek için akp li gibi görünüp birde facebooktaakp lehine yağıp esiyorlar aslında chpye oy verip birde akp adına sandıklarda görev yapuyorlar ama köyde oturan anneleri onların aslında chp li olduğunu ağzından kaçırıveriyorakpartinin işi çok zor riyakarlar partiyi ele geçirmişbizim gibi köylü çiftçilik yapangerçek gönülvermişler dışlamış unutulmuş larda chp ye eli gitmeyip oyu boşa atıp saklamıyoruz
 • UrfaUrfa1 ay önce
  Allaha razı olsun hocam
 • Hocam Allah razı olsun çok güzeltarifediyorsunuzne yazikkidoğrudiyenidokuz KöydenkovuyorlarTamer Yaşarsel ve duaile
 • Dadaş 25Dadaş 251 ay önce
  Yerinde. Bir tespit kalemine sağlık.Allah razı olsun. Içimizdeki guyguları paylaşımda bulundunuz için mevla sizlere imam aydınlığı versin. Duâ ile kalalım.
 • Mehmet ErtürkMehmet Ertürk1 ay önce
  17 yılda kaç seçim yapıldı sayısını karıştırıyoruz. Dünyada bizim kadar seçime giden sanırım yoktur. Üstelik katılım oranı da 80 yudeleri üzerinde. Lakin dış mihraklar üstelik savunma paktı yaptığımız muttefiklerimiz. Içeride de munafiklar bizim icimizi daraltiyorlar bir sikkinlik veriyor. Cenaballahin vardır bildiği gün ola harman ola. imtihan dünyası bu. "Vemekeru vemekerullahu hayrul meakirin ;" Ayeti mealine havale ediyorum..
 • MehmetMehmet1 ay önce
  Orgut orgut deyip hic suca bulasmamis ancah 25 sene once gittigi dersane yada yalanci itieafci beyanlarini yada 2012 den once kapatilan banka hesaplarini bahane edilerek ihrac edilen hapse atilan bu ihrac bahane edilerek %80 agir engelli otistik 4 yasindaki cocugun kesilen engelli maaslarinin vebalini kim yada kimler nasil odeyecekler. Vijdaninin oldugunu dusunenler bunlari hak ettiler diyemi dusunuyor... yazik.. iyiki Allah var.. iyiki cennet cehennem var...
 • Murat ÖzelMurat Özel1 ay önce
  Bazen ayarı kaçırıyorsun hocam, nerdeyse cephede göğüs göğüse mücadele var, bu aşamada ahlak dersi vermekten çok bir şey yapamıyorsak dua etmek lazım.Birileri gargaraya getirip milletin hakkını hukukunu iç etmeye çalışıyor.Bu işler sonuçlansın ondan sonra özeleştiri yaparız.
 • ahmetahmet1 ay önce
  kalemine sağlık hocam bende sizin yazınıza ilave olarak kuran-ı Kerimde cenab-ı Allah mealen şöyle diyor.''işi ehline veriniz, insanlar arasında hüküm vereceğiniz zaman Allah'ın adaletiyle hüküm veriniz''diyor ama ne yazık ki sizlerinde yukarıda bahsettiğiniz hadiselerle yoğrulup gidiyoruz maalesef!!
 • Sayın DilipakSayın Dilipak1 ay önce
  Sayın Dilipak toplum sekülerize olurken buna karşı en çok mücadele etmesi gerekenlerden biri köy imamlarıydı. Ancak köylerde ikamet eden imamlar köy kahvelerine dahi çıkmıyorlar. Ezan da zaten merkezi sistem ile okunduğundan imamların ezan okumalarına da gerek kalmadı. Caminin cemaati olmayınca imam da camiye gitmiyor. Mevlit ve mukabele kovalıyor. Oysa akşamları kahveye çıksalar köylüyle ilgilenseler sorularına cevap verseler tatlı dille yanlış bilinenleri doğruya çevirseler köyden kente yaşanan sekülerizmin önüne ciddi ölçüde geçilir. Evet sekülerizm köyden kente taşınıyor.
 • AyseAyse1 ay önce
  Dinle devlet işlerini ayırmak Atatürk’ün yaptıgı en dogru işlerin başında geliyor politikacılar yalandan,haksızlıktan,hırsızlıktan besleniyor günümüzde eşitsizlıgin adaletsizligin hırsizlıgın oldugu yerde İman olmaz
 • Ramazan doğduRamazan doğdu1 ay önce
  Abdurrahman bey yazılarını okurum ak partili görünüyor ama hep bel altından vuruyorsun Binali Yıldırım bu ülkede hizmet den başka ne yaptı Binali Yıldırım kötü bir tercihmi seni ben tebrik ederim kına yakabilirsin millet ittifakı için de yorumlarınızı bekleriz efendim
 • ALİ AKSAKALALİ AKSAKAL1 ay önce
  Selamın aleyküm hocam sizinle farklı siyasi görüşlere sahip olsamda sizinle dünya görüşümüz aynı aslolan Allah'ın rızasını kazanmayı amaç edinenlerin peşinde gitmektir görüyorumki bu günkü iktidar kahirekseni yolunu şaşırmış asla ve kat'a benim temsilcim olamaz bugüne dek müslüman coğrafyası üzerinde söyledikleriyle yaptıklarını karsilastirdigimda diğer taraftan sebep olduklarını da ekledigimde sonucu kahredici buluyorum bir müslüman olarak bundan hicap duyuyorum. Bunun yanısıra sizin çizginizin sapmadan devam ettiğini görüyor ve takdir ediyorum selamlar.
 • Fransa abdullahFransa abdullah1 ay önce
  Slm yaziniz bana bediuzzamanineuzu billahi minesseytani vessiyaseh suzunu cinlatti nekadar da yerinde ve veciz demis daha neler dememiski allah demis onun rizasi demis ona neler teklif edilmemis o ise o gunun ihtiyaci olanerkan i imanin surlarin i tahkim etmisbir yad i cemil olmus nerden nereye geldimneler yazdim ne alaka demeyiniste icimin sesi bunlari yazdim sizde cirpiniyorsunuz goruyoruzvazifenizi yapiyorsunuz bir okurunuz olarak size katiliyorum ve dua ediyorum alla izan vere hurmetler
 • BAHAR mı SON BAHAR mıBAHAR mı SON BAHAR mı1 ay önce
  Bütünü görmek her insana nasip değil.Ayrıca, insanların göründükleri gibi olmayabileceği gerçeğini, çabuk unutmuş olmalıyız.Bu ısrarlardan anlamlı bir sonuç çıkar.Her yer namuslu uzman dolu ama , erdoğan organize edemiyor, beceremiyor.Hooop nereye geldik, istedikleri yere.Bu nasıl kepaze bir dünya arkadaş.Davulu taşıyan kim, tokmak yarışına girenler kim.Ey beğenmeyenler, bizden görünümlü, kuzu kılığına girmiş saldıran ( kurt değil) leş yiyen çakallar.sizin insafınız kurumuş.Yangina su taşıma yarışına girmişsiniz.Bu köşe yanıyor diye, iktidarı yaktığını sanan zavallılar.Gürültünün arkasında dönen dolapları ve ürettiğiniz olumsuz enerjinin kime hizmet ettiğini göremeyecek kadar intikam perdelisiniz..Ve tabi olmassa olmaz, her fareli köye yetecek kadar kavalcı bulmak, hiç sorun değil memlekette.Akılları da ancak gemiden erken atlamaya yarar.(kısa bilgi)Fareye anadolu da sıçan da denir.
 • arifarif1 ay önce
  15 Temmuz FETÖ'cü darbe girişiminin kilit ismi olarak gösterilen ve firari olan Adil Öksüz’ün kuzeni Ahmet Doğan, AKP’den Kahramanmaraş Andırın Belediye Başkanlığı’na seçildi ve mazbatasını aldı. Bu CHP fetocu uzak durun yaklaşmayın
 • Abdulmuttalib el-Arabi bin Rükneddin..Abdulmuttalib el-Arabi bin Rükneddin..1 ay önce
  muhterem agbim, secim öncesi sen cok hakliydin da seni takan yoktu.. Bosver sen de takma, kafana göre takil, hicbir seyi dert etme, keyfine bak, bu yasta sana siyaset degil dini ve felsefi degerlendirmeler yakisir.. cünkü sen gercekten bir filozofsun..
 • Mehmet Ay Mehmet Ay 1 ay önce
  Topal ördek. Bu söz inancin insanligin bittiginin göstergesidir.Tabi anlayana.....
 • hsynhsyn1 ay önce
  Hocam.teşekkürler. yazılarınızdan fevkalade istifade ediyoruz. ayrıca bu minvaldebir iki noktaya bu fakirtemas etmek istiyorum:1. Kadınları yuvalarından çıkarıp her yere koymaya teşvik eden akparti elbette sağlam tokat yiyecekti. Biz erkekler karılarımızı mı işe yollayalım...Bu kadar saçma teşvik mi olur?o kadar yıl okuduk şimdi iş bulamıyoruz. yazıktır. vebaldir. 2 Belli ki haram yemek feraseti kapatıyormuş. Dostu düşmanı ayırt edemez hale getiriyormuş.çünkü şu ak partili idarecilerin çoğu yalakaların kurnazlık oyunlarının önüne geçemeyecek kadar ahmak olmak zorunda mı?çok koyu hdpli, kürtçü,müteahhitamcam ağzıylalaf yaparak bu akpartililer gözünde nasıl evliya gibi gözükebiliyor anlamıyorum. Yazıktır.Günahtir. Allah aşkına feraset biraz. haramlarmı gözünüzü kapattı. cemaat yardımı adı altında yediğiniz rüşvetler müslümanlara da, cemaatlere de ihanettir. silkelenin. Kendinize gelin Allah aşkına .
 • AbdiAbdi1 ay önce
  Allah gerçek iman, akıl ,fikir ,sabır versin,demekki sadece maddiyatla olmuyor,memlekete tatile geliyorum,çoğu zaman esefle şahit oluyorum acınası hallerimize,gençlerinde,büyüklerinde ağzından küfür ,pislik,lağım akıyor,yeyip içip çöpü olduğu yere atıyor,yalan,dolan,hırsızlık,kapris,efelik,kabadayılık,israf vs.vs,şuna şahit oldum ki o da bu halde olanlarınbu dünyada bir şekilde muhakkak cezalandırıldığıdır.dürüst,saygılı olmalıyız yoksa Allah bir gün pisletenide,pisliğidetemizler,belki bir sel ile veya ataş ile.sahip ol gardaş ele dile.Allah yar ve yardımcımız olsun.
 • Enbiya SARMAŞIKEnbiya SARMAŞIK1 ay önce
  Abdurrram Hocam ağzına sağlık, bir nebzede olsa yüreğimize su serptiniz, dilimize tercüman oldunuz. Çook Teşekkürler. Sizin gibi doğru bildiğini inanç süzgecinden geçirerek yazılar kaleme alan hocalarımızın varlığı bizleri çok ve çok memnun ediyor.
 • erolerol1 ay önce
  süper
 • CobraCobra1 ay önce
  Diyorsunuz ki işin ehline verin tmm işte bunların hepsi işin ehli adam lar çalmakta bir numara yani işin ehliTürkiye de kim gelirse gelsin fark etmez. Türkiye nin
 • erhanerhan1 ay önce
  "beni dinlemediniz, beni dinlemediniz, beni dinlemediniz....dinlemediniz......" o dinlemedinizdediğiniz lafların tamamı AKP ye itham ve isnatlarla dolu idi ve başkalarına ise tek laf yoktu.Bazıları belki seni dinlemiş bu yüzden ,"madem AKPbu kadar kötü ,diğerleri de iyi o halde oyum CHP ye"demiştir.Ve şimdide kalkmış "dinlemediniz,ağlayın biraz " diyorsun. Oysa olay şu : CHP yanlıları partilerine yaparsa yapsın.adayları nasıl olursa olsunarkasında durdular. ,bazılarınız da onlara katıldılar.( bilerek veya bilmeyerek ,eğer tutumunuzbirilerininişine yarıyorsa, bu da desteklemektir )
 • hamidohamido1 ay önce
  Enbüyük ve en güzel nasıhat Kuran ve Sünnet tir.Maalesef ortak bir tarafımız da oki Nasihat, ve öğüt dinlemiyoruz. O nedenledeSelamete kavuşamıyoruz.
 • Ahmet Demir Ahmet Demir 1 ay önce
  Çok doğru sayın yazar İstanbul da esnafim mal ve can guvenligimiz yok hırsız lar hem çalıyo polis goz uymuyor hakim serbest bırakıyor aynı hırsız geliyor tehdit ediyor devlet te usul suzluk ruşvet alenen donuyor kimsenin umurunda olmuyor sonunda hırsız o sorumuz sorumlunun oyunu çalıyor arkadaş bağırıyor bizde zevkle izliyoruz inşallah bize çekdirdiklerini daha fazlası nı onlara çektirirler çektireceklerinden de eminim, bunlar olurken :Binali Yıldırım başbakan dı yani en yetkili kişiydi yani alt yetkili ler de biliniyor AllAH belalarını verdi
 • HasanHasan1 ay önce
  Ya sandık denen şey inancımız içinde bile değil,dünyanın rutin işi dinin esası değil.kalkıp rızayı ilahiyi sanki sadece oy atmakmış gibi konuşuyoruz.ülke 81 milyon ise herkesin bu ülkeyi yönetmeye hakkı var,neden kendimizi vazgeçilmez zannediyoruz
 • TunçTunç1 ay önce
  bizim adamlar diye aşırı güvenmemiz yaktı bizi hocam...Farklı ve zıt düşünceler döneminde bile böyle zulüm yaşamadık hocam...Başa gelmiş Tarım Bakanlığının bu bürokratları ne kadar da kötü insanlar ki temiz insanlara tuzak kurup, aldatıpyalvartarak ahlakı yok ettiler.güveni insanlığı yok ettiler.O kötüler gitsede yerlerine alıştırdıkları eserleri bırakıyorlar...
 • TunçTunç1 ay önce
  bizim adamlar diye aşırı güvenmemiz yaktı bizi hocam...Farklı ve zıt düşünceler döneminde bile böyle zulüm yaşamadık hocam...Başa gelmiş Tarım Bakanlığının bu bürokratları ne kadar da kötü insanlar ki temiz insanlara tuzak kurup, aldatıpyalvartarak ahlakı yok ettiler.güveni insanlığı yok ettiler.O kötüler gitsede yerlerine alıştırdıkları eserleri bırakıyorlar...
 • HalukHaluk1 ay önce
  Hocam bu ulke hepimizin yeni secim sisteminde ulke ikiye bolundu insanlar kamplasiyorasil tehlike bu
 • Kenan kolsuz66@gmeil.comKenan [email protected]1 ay önce
  Bazan kendi belamızı kendi elinizle istiyoruz.Sevenler çok!Hata kimde bilmem!Yeryüzünde yaşananchiç bir hadise yoktur ki daha önce deftere yazılmış olmasın.
 • AlperAlper1 ay önce
  Ö zaman ısrarla nerden buldun?vergini tam ödedin mi yasası çıkması için kampanya yapsın,Müslümanlar. Tabii şeffaf ve bağımsız kişiler tarafından araştırılmalıdır. Gerisi boş,insanları oylama.
 • birisibirisi1 ay önce
  millet ittifakı hakkında da mübarek eleştirilerinizi bekliyoruz efendim. akp akp akp diye diye seçimi de yedik hep birlikte

Günün Özeti