Kazanan kim, kaybeden kim!

06 Haziran 2019 Perşembe

Bugün bayramın son günü. Yine vahyin gölgesinde, Allah’ın bizden istediği tebliğ görevini hem kendi nefsime, aile ve akrabalarıma, dostlarıma, hem din kardeşlerime ve hem de tüm akıl sahiplerine bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Bunlar genellikle okuyup durduğumuz, ama anlamadığımız ve yerine getirmediğimiz şeyler. Aslolan okumak, anlamak ve gereğini yapmaktır.

Bıkmadan, usanmadan, kınayanların kınamalarına aldırmadan bu görevimizi yapmamız gerek. Kırıcı olmadan, güzel söz ve hikmetle.

Burada dikkat etmemiz gereken asıl nokta şu: Güzel sözle hakkı tebliğ etmek. Mahkûm etmek, hakaret etmek, tehdit etmek değil, kazanmaya yönelik bir dil kullanmak. Bu noktada ölçü şu: Taife giden Peygamber gibi olmak. “Bizi öldürmeye gelenler bizde dirilsinler” diyebilmek! Asıl büyük “kazanç” bu!

Aslında bunların çoğu bildiğimiz şeyler. Mesela Fatiha’yı günde 40 defa okuyoruz da, sonuç!

Birileri yapıp ettiklerinde, heva ve hevesleri konusunda hem muhayyer olmak istiyor, hem de tevbe etmeden ve hiçbir bedel ödemeden affedilmek ve cennete girmek istiyor.

Zaten bu dünyada da öyle işitiyorlar ve işlerini öyle götürmeye çalışıyorlar. Allah da onlara mühlet veriyor ve “sevgili Şeytanlarının” yalanlarına inanıp nefislerinin gösterdiği yönde yürümeye devam ediyorlar.

Biliyorum, Ramazan ayında bile, günlük işleri ve hayatları ile ilgili Kur’an-ı Kerim’den alıntılar yaparak ikazda bulunduğum için birilerinin canları sıkıldı. Çünkü ağızlarının tadları kaçtı, yüreklerine korku düştü. Ve zaten ben de bunu istiyordum! Müjdelemek ve korkutmak! Ve hepimizin asıl durması gereken yer de burası: Havf ile Reca, Korku ile Umud arasında bir yerde durmak!

(Maun 1-7): 1.Dini yalanlayanı gördün mü? 2. İşte o, yetimi itip kakar; 3. Yoksulu doyurmaya teşvik etmez; 4. Yazıklar olsun o namaz kılanlara ki, 5. Onlar namazlarını ciddiye almazlar. 6. Onlar gösteriş yapanlardır, 7. Ve hayra da mâni olurlar. 

Fecr 6-14: Görmedin mi, Rabbin ne yaptı Âd kavmine; Ülkeler içinde benzeri yaratılmamış olan, sütunlarla dolu İrem’e; Vadide kayaları oyarak şehir yapan Semûd’a; Kazıklı Firavun’a? İşte bunların hepsi ülkelerinde azgınlık etmişlerdi. Oralarda durmadan fesat çıkardılar. Bu yüzden Rabbin onların üzerine kırbaç gibi ceza yağdırdı. Çünkü Rabbin her şeyi yakından izlemektedir. 

Nemrut’un akıbetine bakın, belamın akıbetine bakın! Herkes için yaptığının bir karşılığı vardır. Miskal-zerre kadar bir iyilik ya da kötülük de olsa.

Nahl 16/112-113 Allah; (Mekkelilerin durumunu) şöyle bir şehri örnek veriyor: Bu şehir güvenlikli ve huzurluydu; her yerden oraya bol rızık geliyordu. Derken ahalisi Allah’ın nimetlerine karşı nankörlük etti, Allah da onlara yapıp ettikleri yüzünden genel bir açlık ve korku felâketini tattırdı. Oysa onlara kendi içlerinden bir peygamber de gelmişti. Ama onu yalancılıkla suçladılar, bu yüzden de haksızlıklarını sürdürürken azap onları yakalayıverdi. 

Tevbe 24: De ki: “Eğer babalarınız, oğullarınız, kardeşleriniz, eşleriniz, aşiretiniz, kazandığınız mallar, kesada uğramasından korktuğunuz bir ticaret ve beğendiğiniz meskenler size Allah’tan, peygamberinden ve O’nun yolunda cihattan daha sevgili ise, artık Allah’ın emri gelinceye kadar bekleyin! Allah, fasık topluluğu doğru yola erdirmez.”

Her “islah edici, şifa verici, cennetin yolunu gösterici” olduklarını söyleyenlere kanmayın. Şeytanın bizi Allah’la aldatmasına izin vermeyelim. Bir yandan din kisvesi altında toplumu ifsad edenlere kanmayalım, bir yandan da din ve devlet büyüklerimizi ilah ve Rab edinmeyelim. “Gökyüzünün hazinelerinin, ya da din gününün, cennetin ve cehennemin anahtarı Allah’tan başka kimsenin elinde değil.” Allah’tan başka kimse gaybı bilmez ve kimse kalplerin tasarrufuna sahip değil. Kadere, rızga, ecele hükmeden O’dur. Şifa veren O’dur. O’nun ortağı yoktur.

Bakara 10-12: (Onların) “Kalplerinde hastalık vardır. Allah da hastalıklarını artırmıştır. Yalan söylemekte olduklarından dolayı, onlar için acı bir azap vardır.  Kendilerine: ‘Yeryüzünde fesat çıkarmayın’ denildiğinde: ‘Biz sadece ıslah edicileriz’ derler. Bilin ki; gerçekten, asıl fesatçılar bunlardır, ama şuurunda değildirler”.

Kastım, niyetim Hakk’ın rızasını kazanmaktan başka bir şey değil. Yoksa birilerini kızdırmak ve kafasını karıştırmak da değil. Karışık kafaların efkarını Kur’an-ı Kerim’in filitresi ile düzeltmelerine ve mutmain bir gönüle sahip olmalarını sağlamak. Allah’ın ayetlerini okuyunca içleri sıkılanlara gelince, onlar doktordan kaçan hastaya benziyorlar. Biz davetimize devam edelim. Gönül kapılarını çalmaya devam edelim. Belki bir gün açılır, değilse varacakları yer ne kötü bir yer..

Bayramımızı tekrar tebrik ediyorum. Bugünlerin bizi mübarek kılması için selâm ve dua ile.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • EmrahEmrah15 gün önce
  Evet ayetlerle insanları tebliğ edelim bu hak olan. Ayetler inananları bağlar peki inanç ve inanamamak arasında gidip gelenler!Hakkı söylerken batıl da bu demek gerekmez mi? Hak bu batıl bunun zıttı diyerek sadece yol buradan gider demekle yetinmiş olmuyor muyuz? Sizin hep kullandığınız tabirle balla sunulan ağulu aş budur demek gerekmez mi?
 • SelahattinSelahattin18 gün önce
  Hocam kalemine sağlık yazınızı okuyunca içimiz ferahlıyor aynı zamanda yapacağımız hatalar konusunda bize ders veriyor selam ve dua ile
 • RabiaRabia18 gün önce
  EuzubillahiminesseydanirracimbismillahirrahmanirrahimEy iman edenler, sabredin ve sabırda yarışın.(sınırlarda) nöbetleşin. Allah'tan korkup-sakının. Umulur ki kurtuluşa varırsınız.aliimran süresi 200.ayet.elhamdulillah.sayin Dilipak Allah razı olsun.saygilar selam ve dua ile Allah'a emanet olun teşekkürler HasbinAllah'u ve nimel vekil deriz.tesekkurler
 • YusufYusuf18 gün önce
  Nefesini ıslah etmeyen başkasını ıslah edemez.Önce nefsinden ıslaha başla!
 • Elif melekElif melek18 gün önce
  Akpliler de galiba fetoculer gibi makyevelist oldu.yalniz o yola girenler kaybediyor
 • Sancar Sancar 18 gün önce
  Belediye başkanlığı seçimlerinikaybedenYILMAZ CAN,Giresun üniversitesi REKTÖR YARDIMCILIĞINA ATANDI.... Belediyeci olamayınca,eğitimci olsun demişler....
 • AbdülkadirAbdülkadir18 gün önce
  Sayın Dilipak Türkiye dahil islam dünyasının böyle peri perişan olmasının nedeni nedir. Yeni akit camiler hınca hınç doldu taştı diyor. Peki adama sormazlar mı camiler doldu taştıysa İslam dünyasının ümmet olması lazım birlik beraberlik olması lazım.Batılılara karşı tek vucut olması lazım.Toplumun ahlakının çok yükselmesi lazım. Kur'anın kriterlerine göre ilk 40 da hiç bir islam ülkesi yokmuş.Yani müslümanların bunu çok çok düşünmesi lazım.Ama düşünen çok az sayıda ,nsan varonlarada yapmadıklarını bırakmıyorlar.Dedim ya Kur'anı mehcur bırakan bir islam dünyası asla ve kat a batılılara karşı gelemez. Zaten her şeyi görüyoruz.Bir tarafta fakir islam dünyası diğer tarafta ise zeng,in ve zengnlikten azmış bir islam dünyası.Körfez ülkelerine bakarsan bunların sanki hiç bir dertleri yok.Çok rahat bir şekilde yaşıyorlar ve kimseyi umursamıyorlar.Ve işin ilginci Allah da onların üzerine bir felaket de vermiyor.
 • Emekli48 Emekli48 18 gün önce
  Hocam, birgün de; "Şeytanın insanı Allahla aldatması" ile ilgili ayeti geniş olarak açıklasanız çok iyi olacak. Günümüzde;herkes kendi düşüncesini, yaptığını, yaşantısını (başta ben) en doğrusu kabul ettiğinegöre; aldatılıyoruz galiba. Farkında değiliz amma; akın, akın biryerlere sürükleniyoruz.
 • NuriNuri18 gün önce
  Allah iyilerle beraberdir.Selamlar.
 • Malkoç dan VEFA KARDEŞE Malkoç dan VEFA KARDEŞE 18 gün önce
  Ömrün uzun olsun kardeş, sen senin gibiler oldukçaumudumuz ve gayretimiz, inancımızhep var olacak.... İMAN VE AKIL.... diğerifetoşa..
 • Şu Çılgın Türkler Şu Çılgın Türkler 18 gün önce
  Allahın Selametiüzerimize olsun inşallah,dünden ders alarak bugünüyaşamaya calismak yarınlara hazırlık yapmak içinhepsinden önceyüceyaradanimizinalemlere rahmet olarakgönderilen seçilmişinsan Hz.Muhammed Mustafa s.a.s peygamber ve kutsal kitabimiz Kuran ı Kerim in indirildiği o gecenin olduğubir Ramazan Şerif i geride bıraktık yenisine kavusuncaya kadar dilerim Allahdan rabbimizin fitratimiza uygun yaşamı kalbimize indirdiği o degerli anı bizim Kadir gecemizi yani karanlıklardan aydinliklara cikaran o ani hepimize nasip etsin.
 • Abuzer polatAbuzer polat18 gün önce
  Dilipak abim allah icin yaz birilerine hos gorunmek icin degil yuzune bakinca iblisi görüyorum bi aynaya bak rabbim nurunu almis serrefsizkileride yaz yalakaliktan kurtul
 • ErolErol18 gün önce
  Maun suresini bugünkü siyasi İslamcıların ve ona destek olanların tümünün alınlarına büyük harflerle yazılmış bir etiketle yapıştıracaksın ibret için
 • BozkurtBozkurt18 gün önce
  Ne düşünelim sayın Dilipak ve gazetede her türlü emeği olandan Rabbim razı olsun
 • Abdullah Abdullah 18 gün önce
  Kazanan kaybeden mizan da belli olur sen yeter ki doğru ol ...
 • HayatHayat18 gün önce
  Hocam elinize yüregineze saglıkyazınizigercekdenALLAHDAN KORKANKUL ANLARSIZİKAZANACAGIZDIYE INSANLARIKIBIRLERINE YENIK DÜSENLER VEALLAHI UNUTUPKULA TAPANLAR ANLARSA BENCEVATANDIMA KAZANIR SAHISLAR DEGIL HOCAM
 • Av.H.Dursun Kızıltan Av.H.Dursun Kızıltan 18 gün önce
  Sayın Dilipak yazınızın içeriği için teşekkür ediyorum.İyiliği emredip,kötülükten sakındırmak her Müslümanın Asli̇ görevidir.Bu görevimizi ihmal ettiğimiz için,aile hayatımızda,sosyal ve siyasi hayatımızda dibe vurmak üzereyiz.
 • VefaVefa18 gün önce
  17 yildan beri yurt disi kredilerle finanse edilen insaat, rant ve tuketim ekonomisinin getirdigiagir sonuclarinin acilarini su anda inim inim cekiyoruz..... 17 yilda GSMH icinde sanayi sektorun payi %26 dan %16'yaindi.......Bilim, egitim ve ARGE' lere gereken onem ve destek verilmedi...Verilen bazi desteklerde carcur edildi.....insaat sektoruve kamu ulastirma ihalelerinde bu kadar kolay para kazanmak varken Hic kimse yillarca kar etmeden arastirarak , gelistirerek veemek harcayarakuretim sektoru ile ugrasmak istemiyor..... sanayi ve uretim sektoru teknolojiyi yakaliyamadi ve giderek daraldi.....Uretim sektorunden henuz para kazanmadan asfalti ithal, yakiti ithal, arabalari ithal etmemize ragmen Avrupadan daha luks yollar, tuneller, kopruler yaptik.....Ulastirma ve tasimasistemimizi en ekonomik secenekolan Demir yolu uzerine degil yandas mutahitler koseyi donsunler diyeen pahalisi olan Karayolu sistemi uzerinde kurduk......Bugun Adana'dan tarladan bedava meyve sebzeyi toplayip Istanbula gotursen kilo bazinda nakliye maliyeti 1 TL' geciyor........Hizla ve acilen uretim ve tasarruf ekonomisine gecilmezse bir kac yil sonra cumhuriyet tarihinin en agir krizi ile karsilasacagiz........Kamuda tasarrufa yonelik hala ciddi tek bir adim bile atilmis degildir....Yuz binlerce makam araci hala yerinde duruyorlar........Yeni saraylar yapilmaya devam ediliyor.....Yapilan her bir kamu binasinin saraydan farki yok zaten......Bizim burda yapilan il muftilik binasi otele donusturulse en az 5 yildizi alir. .....Neredeyse her gun cami, kamu tesisleri, yol, kopru acilis torenleri yapiliyor....Bir fabrika acilisina hasret kalmis durumdayiz.
 • Mehmet Ay Mehmet Ay 18 gün önce
  Sayin dilipak, güzel dinimizi siyasetlerine alet ederek iktidar sahibi olanlar, kendileri ve yasamlarinin nasil degistigi gün gibi ortada. BUNU gören insanlar, islamiyette hata arar oldu.Inandiklari islam ile iktidardaki inananlarin islami arasindaki derin ucurumu gördüler.Islam da calma, kul hakki yeme, iftira atma der. Iktidardakilerini görünce bunlar nasil müslüman diye celiskiye düsüyor.Bizler gece gündüz namazda kilsak, orucda tutsak, hic bir faydasi olmaz.Bizler ilk önce ahlakli olmayi ögrenecegiz, sonra islami yasayacagiz.Güzelim dini Ne hale getirdiler, siyasetlerine alet ettiler.Insanlari allah ile aldattilar.Bunun vebalini nasil tasiyacaklar merak ediyorum.Günümüzde yerseyi paraya indirgediler, ve basardilar da.Bu insanlara günlerce ayet oku acikla, hic bir faydasini göremezsin.Cürüme ta bastan basladi,Allah sonumuzu hayretsin demekten baska söz bulamiyorum
 • Ahmet koc Ahmet koc 18 gün önce
  Selam olsun sayın Dilipak diyorum. Çünkü Allah’ın selamı ile gönlün kendine gelsin istedim. Sen siyasi bir yazarsın senden insanlar olaylara İslama uygun yön vermeni beklerken sen çıkmış helak olmuş kavimlerin hallerinden bahsediyorsun. Kafa karıştıran bu tutumun bizi tereddüte düşürüyor, eskidendi düşürdüğü gibi. Peygamberimiz
 • BilalBilal18 gün önce
  Allah'in ayetleri okununca içimiz sıkılmıyor sayin yazar sadece ilgisiz ayetleri tekrar edip duruyorsunuz. Sayin dost obama/trump ile bir olup tum musluman ulkeleri kan golune cevirip petrollerini caliyorsunuz, milyonlarcca insani multeci hale dusuruyorsunuz, ARZ'da bozgunculuk cikariyorsunuz sonra da bolbol namaz kilin ayetlerini yaziyorsunuz Allah risga kefildir diyorsunuz Allah faturalarinizi öder akşam yemeginizi hazirlar...... iflah olmaz bir kadercisiniz..... peki o zaman misal maide suresinde ki Allah'in kanunlari ile hukm etmeyenler kafirlerin ta kendileridir gibi bir suru ayet var onlardan niye ASLA VE KAT'A bahsetmezsiniz? Saraydan fircayi yersiniz dimi? Sonra da ayet okuyunca rahatsiz oluyorlar diyorsunuz. Biz zaten namaz kiliyoruz mubarek sen binlerce şeriat ayetlerinden bahset bize.
 • dindar kindar - hak ve adalet ve hukukdindar kindar - hak ve adalet ve hukuk18 gün önce
  Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) mart ayında öğretim elemanı alım ilanı vererek başvuru şartlarını açıkladı. İnşaat Fakültesi Harita Mühendisliği Bölümü Ölçme Tekniği Anabilim Dalı’nda bir kişilik kadro açılarak “Almanca ders veriyor olabilme” şartı konuldu.Bugüne kadar Almanca eğitimi verilmeyen YTÜ’nün ilanının içine böyle bir şartın neden konulduğu sonradan ortaya çıktı. Kadro ilanından 3 ay sonra İnşaat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Vahap Engin Gülal’in kurum bilgilerinde Anabilim Dalı kısmında Ölçme Tekniği yazdığı görüldü.Cumhuriyet’ten Zehra Özdilek’in haberine göre; doktorasını Almanya’da Hannover Üniversitesi’nde yapan ve tek Almanca bilen profesör şartını sağlayan kişi olan Gülal, açtırdığı tek kişilik kadroya kendisi yerleşti.
 • Mustafa AyhanMustafa Ayhan18 gün önce
  Allah senden razı olsun.
 • Mustafa ayhanMustafa ayhan18 gün önce
  Allahım, yüce Rabbim senin gibi uyarıcı ve mücdeliyici kullarını artırsın. Amin
 • İLBEYHAN İLBEYHAN 18 gün önce
  Birgün gelecekherkesTÜRKİYE CUMHURİYETİYURTTAŞIolmanın,nüfus cüzdanının değerinianlayacak, temenni edelim geç olmasın.... Bir zamanlar Libyalıların, Iraklıların, Suriyelilerin debir devletleri , nüfus cüzdanlarıvardı.... Sonra bizimkilerinde çabasıyla USA veşürekasıBAHAR getirmeyekarar verdi.... Neticeşekilde görüldüğü gibi.... ...
 • Malkoç Malkoç 18 gün önce
  1947 den beri 70yıldırABD nin dediğini yaptık , bir hayrını görenvarmı... ..Terörünarkasında, iç çatışmaların arkasında, bütün ihanetlerin arkasında ABD İNG İSRAİL ve şürekası var.... Bir de 500.000.000.000 milyar dolar borç.... Üstelik bir defetullah ve YCHPHDPKK'nınpiçlerinibesleyip, silahlandırıpvatan topraklarına salıyor .... S400 alırsakF35 vermezmiş.... F35 im sivri ucu müteahhİT , dedesi karı pez.... giTRUMPINbi yerine girsin.... GELECEKLERİ VARSA , GÖRECEKLERİ de VAR.... U. S. A SONUN BAŞLANGICINDA,YÜKSELEN AVRASYA'dır.... Gelecek AVRASYANINDIR.... ABD haddini bilmek zorunda kalacak... Sömürü, kan, vahşet, ahlaksızlıkların beşiği, ini AMERİKADIR.... Siyonistlerin çakalı , maşası,kapı iti ABD.... BAKİOLAN ALLAHTIR.... Coniler için koca kıçlarınıkaldırma zamanı.... Yaşasınbağımsızmilletlerindayanışması, YAŞASINTAM BAĞIMSIZTÜRKİYE CUMHURİYETİ....
 • IsrafilIsrafil18 gün önce
  Sizi eleştirenlerdenim. Sebebi yazılarinizin üst kısminda yazdiklariniz deģil sonunu oy kaybi iktidardan düsmeye bağlamaniz Biz Allahın emirlerini oy artırmak yada bir şekilde iktudarda kalmak için yani insanları kandırmak için değil Allahın emri olduģu için yerine getirmeliyiz
 • HABİBHABİB18 gün önce
  Abdurrahman bey İstanbulu kaybetmesi AK Parti için en hayırlısı olacak. MHP ‘ nin elinden kurtulacak. Gerçi zaten MHP oy kaybettiriyor.
 • ileri demokrasiileri demokrasi18 gün önce
  İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB)mülkiyetinde bulunan 20’ye yakın gelir getiren taşınmazının AKP’li Esenler Belediyesi’ne devredilmesi gündemde. Devredilecek yerler arasında kültür merkezleri ve İSPARK otoparklarının da bulunduğu iddia ediliyor
 • Mustafa Mustafa 18 gün önce
  İslam dünyası kan ağlarken bayram yapanlar kaybediyor.
 • Hasan TahsinHasan Tahsin18 gün önce
  Sizin karşı mahalleden merhaba.Kaybeden sizin mahalle.kazanmasını bilen bizim mahalle.hayatalarına mal olduğunuz çocuklar ve kendi adıma hakkım size helal değil.hesap ahirette.takkeyi önünüze koyun ahirete kadar tövbe edin.yapacağını yap sonra tövbe ederiz.siyaseten tövbe dinen tövbe ahlaken tövbe.
 • GülerGüler18 gün önce
  Nasıl ki iman, ölüm vaktinde insanı idamı ebediden kurtarıyor, öyle de herkesin hususi dünyasını dahi idamdan ve hiçlik karanlıklarından kurtarıyor. Ve küfür ise, hususan küfrü mutlak olsa, hem o insanı, hem hususi dünyasını ölümle idam edip, manevi Cehennem zulmetlerine atar. Hayatının lezzetlerini acı zehirlere çevirir. Hayatı dünyeviyeyi ahiretine tercih edenlerin kulakları çınlasın. Gelsinler, buna ya bir çare bulsunlar. Veya imana girsinler, bu dehşetli hasaretten kurtulsunlar
 • olcayolcay18 gün önce
  Maun namazları ? Dilipak hocanın cesaretle buna vurgu yapması önemli
 • AhmetAhmet18 gün önce
  Müslümanlığın tek sorunu Kuranı okumak anlamamak ve bizi YARADANDAN KORKMAMAK
 • TAKİTAKİ18 gün önce
  ÇOK DOĞRU HOCAM
 • GülGül18 gün önce
  Allah sizden ebeden razı olsun sayın Dilipak sanki taa Asrı Saadetten bir nida duymuş gibi oldum
 • bir bilenbir bilen19 gün önce
  insan haklarına saldıranları kuran-i kerim lanetlemiştir yerleri cehennemdir onların, istediğin kadar namaz kıl oruç tut hacca git hiç farketmez milletin malını ye israf et fakirin fukaranın hakkını gasp et sonrada camide cami ,ebu cehilde aynısını yapıyordu. yapmadığı hainlik kalmadı siyasal islamcılar en sonunda oylarda dadandınız adamın hakkını yemeye kalktınız, Allah size lanet etsin ki etmiştir.
 • Malkoç Malkoç 19 gün önce
  U. S. Atıpkıkanserhücresi gibidir.... Vücudumuz normalhücregibi kabul eder, düşman veya zararlı, bozukhücre tanımını yapmaz... Dolayısıylavücudunsavunmamekanizmasıharekete geçmez... Kanser bütün vücudu sarar.... sonraölüm kaçınılmaz olur... DÜNYA VE ÜLKEMİZİN VÜCUDUNDAKİKANSERHÜCRESİAMERİKADIR... Vücud dostzanneder,vekanserli hücreleri beslemeye devam eder.... 90 lı yıllargüya yanlışlıklaMUAVENETinkaptan köşkünüvurdular... 5şehidimiz vardı.... USAdeniz kuvvetleri, TÜRK deniz kuvvetlerinin gemisinekasden ve taammüdenateş açtı.... PKK, FETÖ, IŞİDİsilahlandırdı, asker polis, yurttaşlarımızasaldırttı... ÇUVALI UNUTMADIK.... DÜŞMAN U. S. A ,TAM CEPHEDEN SALDIRIYA DEVAM EDİYOR....
 • Recep KURTRecep KURT19 gün önce
  Sizi herşeye rağrem doğruları yazdığınız için seviyoruz. Allah razı olsun. Hayırlı bayramlar.
 • Fransa abdullahFransa abdullah19 gün önce
  Slm hocam ne kiziyorlar ne utaniyorlar galiba deve kususu ornegi basini kuma gomme veya sizin ifadenizle doktordan kacan hastalar allah izan vere bayraminiz mubarek ola hurmetler
 • Muharrir kimdir? Muharrir kimdir? 19 gün önce
  Ya bizatihi Şeytan veya İnsi şeyatin yahut kendi nefsiyle mücadele eden İlim erbabıdır. İlk ikisi siyasete taalluk eder. Milletin hukukunu muhafaza için muharririn deruhte etmesi gereken mühim bir vazifedir. Ta ki müfsid ve münafık fikirler milleti ifsad etmesin

Günün Özeti