Kasap köfte

08 Eylül 2018 Cumartesi

Bugün “beslenme” üzerine yazacağım. Kasap köfte serbest bırakılmış, niye yasakladılar, niye serbest bıraktılar bilmiyorum, ama ben kasap köfte yemeyeceğim. Şarap da, bira da, cola da, gazoz da serbest. Hem de üzerinde “Türk gıda kodeksine uygun” olduğu yazılı. Umurumda değil.

Peygamberimiz “hanif” yaşadı. Tek tip yedi. Tamam bize “haram” değil ama, aynı öğünde iki hayvansal gıdayı yemek çok da sağlıklı değil.

Bizim geleneğimizde yemek iki öğündür. Ara öğün işlenmiş gıda değil, mevsim sebzesi, meyvesi, süt, hurma, neyse o.

Mesela tatlı ve meyve yemekten önce yenir. Rafine şeker yok. Rafine tuz da yok. Tatlı dedimse, bal, pekmez gibi şeyler.

Hayvansal gıdalardaki hormon, enzim, vitamin ve mineraller o organik forum içinde negatif anlamda gıda etkileşimine sebeb olabilir.

Aslında gıda/gıda etkileşimi, gıda ilaç etkileşimi, ilaç ilaç etkileşimi, doz aşımı, endüstriyel gıdalardaki koruyucu kimyasal gıda katkı maddelerinin bunlar üzerindeki etkisi, çevre etkisi gibi faktörler ne yazık ki es geçiliyor. Kırmızı şişedeki ilaçlar alındıktan sonra yüksek ışık ve ultravioleden sakınmak gerek, ama denize giriyor, güzellik salonunda solar cihazına giriyor. İntihar ediyor aslında. Kimin umurunda!? Bu abur-cuburlar, sağlıksız beslenme ve alışkanlıklarımız sonucu biyokimyamız bozuluyor. Alerjik hastalıkların bir çığ gibi büyümesi boşuna değil.

Ekmek, su, hava, toprak bozuldu, zehirlendi.

Yediğimiz ekmek ekmek değil. Buğdaydan kaçın. Mısır, pirinç, soya hepsi elimizden çıkıyor. Buğdayda bir karakılçık bir Siyez kaldı gibi. Ama bir kıpırdanma da yok değil.

Paketlenmiş, özellikle uzun ömürlü hale getirilmiş hiçbir şey yemeyin. Kutu ayran da olsa, süt de olsa UHT ise içmeyin. Bizim geleneğimizde Peygamberimiz bir gün oruç tutar, bir gün yerdi. Biz buna savmu Davud diyoruz. Siz her selam verdiğinize çay-kahve ısmarlamaya devam edin!

Zorunlu olmadıkça, bazı gıdalar hariç 7 gün aynı şeyi yemeyin. Vücud artık onu üretmekten vazgeçer. Fazlasını atamazsa stoklamaya başlar. 

İçtiğimiz sular genelde sağlıklı değil, ama zaten fazla su da içmiyoruz.Yediğimiz ceviz, fındık, fıstık çekirdeği kavurup bir de tuzluyoruz. Uçucu yağlar uçuyor, vitaminleri öldürüyoruz. Onları ilahi ambalajında muhafaza edip, yerken kabuğundan çıkarmamız gerekirdi oysa.

Simiti, pideyi, üzerindeki o susam ve çörekotunu fırınladıktan sonra yiyoruz. Yani faydasız hale getirmeden yemiyoruz. Hele o kandil simidi yok mu? Hamuru hamur değil, mayası maya değil.

O abur-cuburları, fastfood’ları saymıyorum bile.

Madensuyu içiyoruz da bakıyor musunuz mineralleri, anyonları-katyonları neler? Demire mi ihtiyacınız var, kalsiyuma mı, magnezyuma mı ihtiyacınız var? İçindeki zararlı maddelerin oranı ne? Marka mı, lezzeti nasıl herkes ona bakıyor. Mesela aromatize madensuyu da içmeyelim.

O kutulanmış meyve sularını da geçin.

Tarımda kimyasal, imalatda kimyasal, temizlikte kimyasal, içimiz dışımız kimyasal oldu. Plastik ambalajlar, koruyucular, tadlandırıcılar, renklendiriciler.

O yetmiyor zaten, hemen herkes ne bulursa yüzüne gözüne sürüyor.

Şu yaşlı-genç fark etmiyor, elinde bir telefon, kulaklarında bir kulaklık, ne yaptıklarının farkında mı bu insanlar. 40’ından sonra görürüm o gençleri, duymama, kulak çınlaması ve kulak kaşıntısı ile doktorlara taşındıklarında. Allah (cc) kulağı kepçe gibi yaratmış, kulak içi helezon şeklinde, içinde tüyler var ve jelimsi bir madde ile kaplı kulak duvarı. Siz kulağınıza bir tüp sokuyorsunuz, kulak zarını bombardumana tabi tutuyorsunuz. O kulaklıkların içine o jelimsi madde de sızıyor. Onun içinde mikrop ürüyor ve siz onu kulak zarına fırlatıyorsunuz o ses dalgaları ile. Zaten kulağınızın içinde elektromanyetik bir alan da oluşturuyorsunuz. Elektronik detay sesler beyninizi yoruyor. Subliminal mesajlara açık bir hale geliyorsunuz öte yandan. Hani dinledikleri müzik de müzik olsa. Zaten o gençler bu kafa ile giderlerse birkaç yıl sonra sadece bateri ve tiz sesleri duyar hale gelirler. Klasik musikideki birçok sesi duy(a)mazlar

O elbiseler, Piersingler, Tattolar.. Tatminsiz, huzursuz, stresli, agresif hem biyolojik hem de psikolojik açıdan kırılgan, her türlü hastalığa açık bir nesil geliyor.

İlaç, aşı, yediklerimiz içtiklerimizle zaten kadın-erkek doğurganlık ve çocuk yapma kapasitemiz çok hızlı bir şekilde düş(ürül)üyor.

Sahi bizim gıda mühendisliğinde, Veteriner Ziraat mekteplerinde ne okutuluyor bizim çocuklara. Tıb, Eczacılık hangisini sayalım ki. Gıda mühendisliğinde mesela kenevir üzerine bir çalışma olmuş mudur bugüne kadar. Bu konu “Tabu” tabii. Peki bitkisel droglar konusunda ne gibi çalışmalar var. Tıbbi Sülüğün %80 i bizde, peki bu konuda kaç bilimsel makale yayınladık. Sülük havzaları koruma altında mı?

Hormonla, küspeyle beslenen, hasta olmasın diye antibiyotik yüklenmiş, fazla süt versin diye hormon verilen, geni ile oynanmış sığırların etinden sütünden ne hayır beklenir.

Kooperatif şeklinde küçük işletmeler kurmamız gerek sanırım. Ahi Evran, evrensel barış ve kardeşlik için sufi gelenekten beslenen bir esnaf hareketi idi. Bizim tarikat vakıfları neden bu tür taleplerde bulunmaz ya da örnek çiftlikler oluşturmazlar.

Efkar bastı değil mi? Şimdi bir sigara yakın! (Tevbe estağfurullah, sakın ha!) Bu “Tarikat-ı Duhaniye” (!) var ya, üzülünce sigara içiyor, sevinince de, ne yapacağını bilmeyince de!

Ey Nebi! Hani demiştin ya, “Faydasız ilimden Allah’a sığınırım”. Ümmetin ne kadar faydasız, malayani işler peşinde.. Dünya hayatını, ilimi oyun ve eğlence edindiler. Bize anlayış ve bize Hak’kı Hak, batılı batıl göster ve Hakta toplanmayı nasib et. Selâm ve dua ile.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • MrcHafize MrcHafize 4 ay önce
  Ağzınıza sağlık hocam. Keşke bu aydın fikirlerinizi hayata geçirebilsek. Üretim değişse temelden başlasak keşke
 • sivilsivil4 ay önce
  ..BİR İŞİ DE UZMANINA BIRAK!
 • TUĞRULTUĞRUL4 ay önce
  Sadece tüm partiler belediyelerde değil işlerine gelen her yerde birleşip el birliği ile kanunları kaş ile göz arasında çıkarıyorlar! Örneğin milletvekili maaşları ve ayrıcalıklıları hususunda da birbiriyle geçinemeyen tüm partiler bir saat içinde yasayı geçirdiler. Amaç insanımıza hizmet etmek değil (iyileri tenzih ederim) küpünü doldurmak. O kadar vatan sevdalısı ise buçoğu sonradan görme aç gözlü zevata ya maaş vermeyelim ya da normal bir memur maaşı verelim bakalım kaç dakika Meclis’te veya belediyede oturacaklar??
 • Tarık EreganTarık Eregan4 ay önce
  .. Bakanlıklar memurlar ile dolup taşmış ama ruh kalmamış Hey AK Parti ne zaman şahlanacaksın ne zaman bu millete organik et ve un yedireceksin Hindistan'da kanser oranı hastalıklar içersinde yüzde birlerde iken Türkiye'de her yıl artış gösteriyor yazıklar olsun.. Ayrıca bu ülkenin en büyük problemi denetleme yapılmaması.. devlet temel görevlerinden birini ihmal ediyor..yerel yönetimler pazarları bile denetlemiyor sahte tereyağları üçkağıtçı köylüler tarafından pazarda satılıyor kime şikayet edeceksin? Allah'ım görevini layıkıyla yapmayan devlet memurlarını, siyasileri ve belediye yöneticilerini sana havale ediyoruz...
 • İkrarİkrar4 ay önce
  Sayin tugrul beyi bilgilerinden dolayi tesekur ediyom kendisini tenzih ediyomvasiflarini bilemedigimiz icinbir vatandas olarak ilgilenirken uyarirkenbu yetkililerden tek bir cevap veya bilncdiren bir bilgi lutfetmiyorlar.hocalarin yanliz cami kursusunden konusuruz dedigi gibi yetkililerde o konusma aciklama bize ayit der gibi yorumcularda olmasa faydali bilgi gonderene tesekurler
 • VeliVeli4 ay önce
  Allah razi olsun...Karanlığa küfretmektense, gerçek ve somit bir ışık yakalım ey yorumcular, ey halk.Kendimizin doktoru olmak zorundayız. Her konuda milli seferberlik gerek.
 • TUĞRULTUĞRUL4 ay önce
  Gıda günümüzde en stratejik savaş unsuru. Savaşlarda yenemedikleri toplumların genetiğini bozmak üzere son yarım asırdır ciddi bir çalışma var. Müslümanlar domuz eti vb konularla uğraşıp tartışırkenet elde etmek üzere beslediğimiz hayvanlara verilen yemlerin içinde kan,kemik tozu , sakatat ve domuz kalıntılarının hiç kimse farkında bile değil. 2016 sa çıkan bir yasayla yemlerin içinde bir miktar kan vb olabilir diyor. Ya allanıp pulllanan her defasında insanlara sağlıklı bir hayatı vadeden margarin ,içinde glukoz olan çikolata yiyecek ve içeceklere ne demeli? Hele devletin göz göre göre üretimine iZin verdiği kola vb ürünlerfast food ! Hepsi zehir ve genetiğimizi bozmak üzere dizayn edilmiş. Daha hibrit buğday gdo lu Mısır’a hiç değinmiyorum! Devlet glukozdan hayvansal katkılara ve kimyasallara yiyeceklerimize eklenen katkı maddelerini seyredip kanunlara uydurmakla meşgul! Rock feller vb global patronları gücendirmemek için yine tarım bakanlığı hiç gerek yokken gdo lu pirinç ithal etmekle uğraşıyor! Siz siz olun yine de en azından çocuklarımızı koruma adına TÜRK kültüründe olmayan ve ısrarla soframıza konulmaya çalışılan hibrit tavuk gdo yiyecekler ve içeriğinde glukoz olan çikolata bisküviyi( Ülker -eti ) hangi firma olursa olsun kesin olarak almamalıyız.
 • ereneren4 ay önce
  Makinalı tarıma geçince işlenmeyen boş araziler işlenir oldu. Tarla kenarlarında otlak alan olarak bırakılan kıraç alanlarda işlenir olduğu için artı meyveciliğe aşırı yönelme olduğu için artı gece arazi çobanlığı yerine endüstriyel ahır hayvancılıcılığına yönellme oldugu için tahıl ekende azaldığından saman ithalatı sembolikde olsa oluyor
 • nacinaci4 ay önce
  İri çekirdekli koyu yeşil yerli organik karpuzdan bulabilene helal olsun. Yerli tohum kaybolmaya mahkum olursa kabak aşı tatsız tonajı üretici için iyi ama tüketici için yavan karpuzu ihraç etsek bile geri gelmezmi
 • asımasım4 ay önce
  10-15 yavru yapmış sütten kesilmiş keçi koyun inek eti ile 1-2 yaşındaki kuzu koç oğklak teke dana düve boğa eti bir olurmu?. Bana göre tezgahta ayrı ayrı satılmalı vatandaş ne aldığını bilmeli. İlla bunu ab ülkeleri yaptıktan sonra yapmak zorundayız. Keza yumurtadan kesilmiş yaşlı tavuk hindi eti
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer4 ay önce
  Amin.
 • erhanerhan4 ay önce
  Hocam 1960-70 yıllardaki köy ilkokulları na verilen hasun süttozu vita yağı üçlüsü konusunda ne dersiniz. Bunlar köylerdeki çocukları zeki gençlik yetiştirme amaçlımıydıki.
 • MemoMemo4 ay önce
  Üstad memleketimizdeki en büyük sorun ağzı olanın konuşması. Bu durumdan rahatsızlık duymuyor musun?
 • RabiaRabia4 ay önce
  Euzubillahiminesseydanirracimbismillahirrahmanirrahim"Bu Kur'ân bir hidayet rehberidir. Rablerinin âyetlerini inkâr edenleriçin ise, en kötüsünden acı bir azap vardır."Câsiye suresi 11.ayet.elhamdulillah.Sayin Dilipak Allah'u Teâlâ Kur'an'ı Kerim le dilediğini hidayete erdirir.takva isteyene verilir.boyle biliriz.kitap yüklü merkepde olabiliriz Allah muhafaza amin.biz göz yaşını Allahın rahmeti olarak görürüz tıpkı yağmur gibi.Rabbim rahmetini gazaba çevirmesin duamizdir.su anda FETÖ nun savaşını veriyoruz onlar bana göre ikinci senaryoya geçtiler.yumusak despotluk diyesim geliyor anlayana.bazende yazılarından canavar gibi sestonlarini ben anlıyorum elhamdülillah.bunlarinsan olamaz.ulkerin birara reklamı vardı tıpkı onun gibi.birde Kur'an'ı Kerim i ağızlarina almıyorlar mi bunlar helak olacak elhamdülillah.Allahu teâlâ güçlüdür tekdir büyüktür.bunlarin oyunlarını başlarına geçirecektir evelallah.ona güveniyoruz Allah'a dayaniyoruz başaracağız.cenneti kazanacağınız inşaallah.Allah büyüktür.bugunde bu ayeti paylaştım.casiya yani hepimizin Allah'u Teâlâ nin karşısında dizlerimiz üzerine cokecegimiz gün Rabbim bizi utandırmasın sevindirsin.insaallah.Lailahe illallah de ve kurtul diyor rasulullah sav efendimiz.saygilar selam ve dua ile Allah'a emanet olun teşekkürler HasbinAllah'u ve nimel vekil deriz.
 • İkrarİkrar4 ay önce
  Selam ve dua ile sayin hocam hayirli gunler kolay gelsin
 • İkrarİkrar4 ay önce
  Memleketimizde her meslekden neden insan yetistirilmiyor mesela okulu bitirdi is hayatina atilacak ziraat ahcilik ektirik su tessati firincilikmarangoz demir dograma kaynak bina yoneticisihasta bakicisi sirf bir iki sene bonservisli mesela kuafer masajci ne gibi vasifli insan yetistirip isi ehline vermek lazim derseniz zaten var mesrlede yok
 • Hocam ellerine saglık şaşılacak birşey yok böyle istiyoruz böyle oluyor ne ekiliyorsa o biçiliyor demekki mayamızda ciddi sorunlar ve bulaşan mikroplar var oda ardımızdan gelen nesile bulaşıyor acil karantinaya gerek var tüm dünyaya gerekiyor..
 • GerçeklerGerçekler4 ay önce
  Yıllar önce bir mitingte Erdoğan: "Bu milleti aşılarla kısırlaştırdılar" demişti. Yıllardır bebeklere ithal aşılar yasal zorunluluğu olmadığı halde zorla yapılmaya çalışılıyor. Ve yıllardır da yerli aşı üretimi yapılacak deniliyor. Ortada yerli aşı hâlâ yok..
 • ŞaşkınŞaşkın4 ay önce
  Kardeşim "memo", sen yazarı yeterince takip etmemişsin anlaşılan! Yazarın değindiği konu başlıklarından bazı örnekler vereyim istersen: Astronomi, Astroloji, Telekinezi, Sibernetik, Kuantum Fiziği, Öklid Geometrisi, Big-bang, EvrimTeorisi, kadim kültürler (Atlantis, Mu), yakın kültürler (Aztekler, Mayalar, Sümerler, Mısırlılar, Romalılar), vs., vs. ... Bunlar bazıları!... Şaka değil!
 • maraşlımaraşlı4 ay önce
  Nasreddin hocanın Timu lenk ve fil hikayesini bilmeyeniniz yoktur. Öncelikle müslüman bilgili kültürlü , anlayışlı , basiretli ferasetli olur. Zaten dinimiz ve peygamberimizin hayat vve yaşamla ilgili sözlerini okursak gereken bilginin tamamı mevcut , illa kütüphaneler dolusu kitap okumak ve avrupada tahsiile gerek yok . Şimdi memo yemek konusunda sana peygamberimizin altın öğüdünü hatırlatayım. yemeğe acıkmadan oturmak doymadan kalkmak ve az çeşit yemek , bu bilgi için illa ecnebi profların bilgisine gerek yok , azcık okuyup araştırsan yaşam hakkında bilgin olur. Basit bir diz romaztiması için gitmediğim doktor kullanmadığım ilaç ve merhem kalmadı artık isyanlardaydım en son dizlerimden hacamat yaptırdım ve ağrı sızıdan kurtuldum. en bast migren batı tıppında varmı çaresi yok çare uyuşturmak , ama git bir hacamat yaptır bak bakalım ağrı sızı kalıyormu , önyargılarla hareket etmeyelim. yazarın yazısını okuyup düşünün yalanmı doğrumu bir araştırın yargısız infaz yapmayın söyledikleri yalanmı , gelelim fil hikayesine herkes eleştirmeyi çok iyi bilir ama gel elini taşın altına koy dedinmi bir Allahın kulu kalmaz ortada , hazı gıdayı kola ile içersin , yemeğin üstünede sigaranı tüttürürsün , ondan sonra hükümet yetiş ölüyorum , hükümetin icraatlarını tasvip etmiyoru ama halk olarakda biz çok dürüst değiliz anlayacan neye layıksak öyle yönetiliyoruz. Önce düzeltmeye kendimizden başlayalım isterseniz.
 • Mustafa KöseMustafa Köse4 ay önce
  Tevhid yok itikad sıfır tagut bir çok zaten bu ülkede şirk hiç yok .ebedi hayatı kaybetmişiz ne yerse yesin dedi doktor
 • Ahmet KoçakAhmet Koçak4 ay önce
  memo rumuzlu yorumcu,aklı her insanda vardır,yazarın yazdıklarını tüm akli selim doktorlar basbasbağırıyorlar.herkesin kabul ettiği kimyasal zehirlenmemiz seni rahatsız etmiyormu.eskiden kanser kelimesi duymazken ne olduda heryerde kanser vakaları çoğaldı.eski insanlar çeşit çok olmadığı,raflanmış ürünlerin olmadığı ortamlarda az yerler fakat temiz yerlerdi.şimdi çeşit çok hastalıklarda çoğaldı.biraz araştırıcı ol.
 • Mustafa KöseMustafa Köse4 ay önce
  Zaten Ramazan oruç tutma ayı nı yitirdik ,yemek yeme ayına döndürdük .ramazan Bayramı mı faizle şey kirediyle çıplaklık lı tatile çevirdik . Var ağalar yiyin patlayınca ya kadar yiyin
 • ERKAN DEĞİL, ERKAM OLACAK... ERKAM BİN SABİT.ERKAN DEĞİL, ERKAM OLACAK... ERKAM BİN SABİT.4 ay önce
  ERKAM BİN SABİT,PEYGAMBERİMİZ MEDİNEYE HİCRET ETTİĞİNDE EVİNE MİSAFİR OLARAK GİDİLEN SAHABEYDİ.OKUDUĞUNUZU DOĞRU OKUYUN,ANLADIĞINIZI DOĞRU ANLAYIN.
 • yörükoğluyörükoğlu4 ay önce
  Lütfen herkes okusun Bakara suresi ayet 211 bize 1400 evvel ne demiş ne emretmiş
 • birisibirisi4 ay önce
  haydarpaşa numune siyami ersek hastanelerinin beltur kantinlerine uğradığımızda görüyorum kola var ıhlamur kuşburnu yazın bulundurmadıklarını söylediler. hastane yakını olunca bir bitki çayına ihtiyaç duyulabiliyor, hastası yaşlısı çay içemeyen umursanmıyor. bir iki kutu olsa hiç değilse. özel işletilen kantin olsa mutlaka bitki çayı bulundurmayı akıl ederlerdi.
 • ErkanErkan4 ay önce
  Reis hangi birisiyle ilgilensinki ? Etraf savas alani itler firsat kolluyor sinir otesinde, icimizde ki hainleri saymiyorum bile..
 • IlbeyhanIlbeyhan4 ay önce
  Boksorun birihabiredayak yiyormus....Nefes nefesegong calincasandalyeyekendini atip nefesleniyormus,antrenorudeher seferindekoçum benim cok iyi dogusuyorsun , adami perisan ettin diyormus...Dayagi yiyen boksorsonundaisyan etmis,yahocam demisbenadamiperisan ediyorsam ,DAYAGIYIYENKIMdemis...Bende soruyorum hocam 17senedir,KOROhalindeulkemizinakillara zararbi bicimdegelistigini ,kalkindigini, butundunyaninhasettençatladigini,analarindaha onceboyle evlatlardogurmadigini, M.Ove M .SgibiAKP den once veAKP den sonradiye ayirmadikmi....Asri Saadet gibi...Belediyecianlayisiyla , FETOSUNruyalariyla, sumuklu mendilleriyledegildeakla , bilime , esyanin tabiatina uygun , gelecek nesillerigozeten dusunen bi anlayislaislerimizi yapsaydik , GDO lu kanserojen misir suruplarina (CARGILL ) , hormonlu tavuklarla , domateslerle ,vs vs kendimizi ve cocuklarimizi zehirlemeseydik...Dunyanin çoplerinin ITHALATcennetiolmasaydik... Bu surecteDINDAR ve KINDAR nesil projesinin %50 sinde basarili olduk Allah var...KINDAR kismini yetistirdik , (tecavuzcusu ,anasini babasini kesenini ,hayvan cocuk tecavuzculerini, fetosun sapik robot casuslar gibi ulkesinin insanina ,polisine ,askerine kastedenini vs vs) simdi sira geldibu KINDAR Sapik nesilden DINDAR yetistirmeye....Ama hakki teslimedelim BelediyelerdeButun partiler kolkola Imar plani tadillerini jet hiziylagecirdiler...40konut sigacak yere400konut yaptik....Herseyi yaptik , amainsani ve tabiatiyok ettik...Simdi youtubedanhayvanlardan sevki ilahiylemerhamet. sevgi ,dayanisma ,fedakarlik gibi bizlerde olmayan ,bir zamanlarvar olan duygulari hatirlamaya calisiyoruz..Kisaca HayvanlardanINSANLIKogrenmeye calisiyoruz...Selam ve dua ile
 • cennetoğlucennetoğlu4 ay önce
  Manisa Turgutlu yolu üzerinde çeşmebaşı köyünde doğal bir sülüklü göl vardı. Göle balık salır birileri hangi balık türü bilmem ama balıklar sülükleri yediği için gölün yeni adı balıklı göl olmuş küçülen çekilen göl kadledilengöl
 • Rasim DUMANRasim DUMAN4 ay önce
  Abdurrahman DİLİPAK Hocam, siz sağdan soldan gelen tuhaf ve kibirli tenkidlere bakmayın, moralinizi bozmayın. İnsanlarımızın, emek sârfedip derlediğiniz böyle bilgilere ihtiyâcı var. Yazılarınızdan istifâde ediyoruz "Kenevir" konusuna birâz daha fazla temâs ediniz lütfen. Devletimizin, Ülkemizin ve Milletimizin, bu "kenevir yasağı" sebebiyle, nasıl muazzam kayıplara dûçâr olduğunu tekrâr tekrâr anlatınız lütfen. Selâm ve dua ile.
 • Yazıldığı gibiYazıldığı gibi4 ay önce
  Suç devlette bizi bunlar dan korumuyor sa devlet ne işe yarar
 • yörükoğluyörükoğlu4 ay önce
  Koçları tosunları tekeleri danaları düveleri obez yapalım çok para kazanalım ama onların etini yiyen insanlar da obez olmasın dersek ilim tıp buna ne der
 • MemoMemo4 ay önce
  Bilim adamı & Din adamı. Bilim adamı olmak zor iş, yıllarca oku, araştır anca belli bir konuda uzman olabilirsin ki o da zamanla aşınır gider sürekli kendini geliştirmezsen. Ama din adamı olmak gibisi yok, herşeyi bilirsin. İbadetten tut, dış politikaya kadar, Gıda'dan Ekonomiye Paraya, eğitimden Tarihe maşallah Din adamı her şeyi bilendir. Bilmiyorum demez diyemez. Mesela Gıda ile ilgili yazarken bir eğitimim yok bu konuda demez, benim kanaatim budur demez, aklından geçenler sanki evrensel gerçek gibi dan dan yazar. Bravo, yarın da Astronomi yazılarınızı bekliyoruz!
 • AA4 ay önce
  Birgün budamadan geliyorduk baktık bir bahçenin sahibi agaclara ilac atıyor az ilerde zeytin agacları vardı başladı onlarada atmaya sorduk kardas zeytine niçin ilac atıyon biz hiç gormedik duymadik zeytine ilac atıldıgını zaten atılmazda.şöyle dedi ilac atan kişi ya olsun hadi hastalanmadan atımda tedbir alim dedi.dedik kardaş sen hastalanmadan ilac içiyonmuki yazzik bu agaclara atıyon birde alıştırırsan agacların hastalıkla kendi mücadelesi biter.yazar bey o kadar cahil bir çifçimiz varki vara yoka ilac atıyor.hayvancılarında farkı yok kendi kendini imha eden bir nesil bu sacmalıklara dur diyecek kimsede yok.biz atamızdan bildik bileli zeytine ilac hatta hiç bi sey atmazlar budama ve gübre haric.
 • ÇakallımenemenciÇakallımenemenci4 ay önce
  Evet üstatın bu saydıklarının hiç birini yimeyin. Ama Chia tohumu eşliğinde Ejder meyveli Smoothie, Liçi meyvesi eşliğinde Efuli, Starex meyvesi eşliğinde Aloevera, zenjefilli somonlu Suşi, tartalet içinde Antakya usulü humus, kornisona sarılı dana Rozbif yinebilir. Birde kilosu 4bin dolar olan beyaz çay ve badem unundan keki eksik etmeyin sofranızdan. Malum buğday unu çok zamlandı bademunu kullanın. Sade ve mütevazi yaşayın.Peygamberimiz öyle yapardı.
 • Roman KovalskiRoman Kovalski4 ay önce
  Bir halk türkümüz şöyle der: Kayınçom açmış yine şarabı selam veriyor bana. Mangalın üstünde köfteler, kayınço şarabın ismini heceler. Çok içme kayınço bırak artık muhabbeti vereceksen ver artık hain köfteyi." Sayın apturaman hocam bu halk türküsünden de anlayacağınız üzere sağlıklı beslenmeye dair bir çok türkülerimiz var. Mesela köftenin hain olduğundan bahsedilmiş yani bünyeye zarar verebileceğini halka anlatıyor. Çok içmemesini öğütlüyor, muhabbette aşırıya kaçmamalı tembihliyor. Böyle türküler yaygınlaştırılarak halkın eğitimine katkı verilsin hocam. Hükümetten beklentimiz budur.
 • MEHMET BİÇİMLİMEHMET BİÇİMLİ4 ay önce
  Yüreğinize sağlık.Çok önemli bir konu nesil zehirleniyor her türlü kötü alışkanlıklara çabuk kapılıyor kabu ediyoruz. Kendi değerlerimizi,beslenme şeklimizi son 30 yılda elimizin tersiyle ittiğimizden beri başta kanser,allerjik hastalıklar,hormonal gıdaların etkisiyle yada başka yöntemler kullanarak çocuk sahibide olamıyor nesil kötü bir beslenme alışkanlığı ile uçurumun kenarındayız.Okuyanda ezbere okuyor millet almış başını biyerlre gidiyor Allah milletimizi islah eyliye.Selam hürmetler MEHMET BİÇİMLİ
 • İsmet Kısmetİsmet Kısmet4 ay önce
  Marangoz köfte daha sağlıklı, talaş kebabı gibi..
 • MemetMemet4 ay önce
  Gıda terörüne dur diyecek kimse yok malesef, amerikan emperyalizminin kurbanıyız, reis bile bununla ilgilenmiyor!
 • YunusYunus4 ay önce
  İnsanların elleriyle yaptıkları yüzünden karada ve denizde fesat yayıldı umulurki dönerler diye allah onlara yaptıklarının bir kısmını tattırmaktadır..rum 41onlar iktidara geldigi zaman ekini ve nesli harab ederler.bakara suresi...peki islam ne diyor biz ne yapıyoruz.gdo lu tahıl ürunleri vücudu işletmiyor karın toklugu sadece peki sayın yazar biz niye bu hükümete oy veriyoruz aynı hamam aynı tas olsun diyemi.git batının pisliklerini getir diyemi gıda bozuk feminist yasalarla ailemizide bozdular kimsenin gıkı çıkmıyor.bu ülkede gıda terörü pkk dan bile tehlikeli.tarım ilaçları konrolsüz kullanılıyor ver verbildigin kadar hallerde numune alma zamanı geldi geçiyor fuzuli fazladan ilac kullanan ceza yemeli.hormon vücüt kimyamızı bozdu köysel hayvancılık bitti büyük çifliklerde hayvan hastalanmasın diye onlara göre kontrollü antibiyotik veriyorlar mera hayvancılıgı bitti 12 yıllık zorunlu egitim köy hayatını bitirdi buna paralel tarım hayvan köy tavukculugu bitti.markette satılan lar kusura bakmayan köy yumurtası falan degil.tıkmışlar bin tane tavugu bir alana kapalı al sana köy yumurtası.yakın zamanda bedenlerimizin kıyameti kopar .
 • CahilCahil4 ay önce
  iyide bunları hangi hükümet yaptı...
 • Yazık Yazık 4 ay önce
  Ee bugünkülerde kurtarıcı değilse bizi kim kurtaracak,bugün islam yaşanmıyorsa ne zaman yaşanacak,hala iktidar değil miyiz,yoksa muktedir mi olamadık

Günün Özeti