Karanlık aydınlığın yokluğudur

07 Haziran 2019 Cuma

Bilderbergciler 30 Mayıs’tan  2 Haziran’a kadar İsviçre’nin Montrö şehrinde toplanmışlardı. Koç ailesinden bir, Koç Üni’den ve Özyeğin Üni.’den 3 akademisyen, CHP’den bir kişi çağrılmış.

Konuşulan konuların başında, “Uluslararası düzenin yeniden inşası için kalıcı sürdürülebilir stratejiler ve bir eylem planı” varmış. Tabii “AB’nin geleceği”ni de “Brexit”i de konuşacaklardı. Hatta NATO ve İsrail’in geleceğini de konuşmuşlardır. Bir diğer konu başlığı, “Kapitalizmin geleceği ve yeni para politikası ve finansal sistemin inşası” imiş. Bitcoin’i konuşurken doların geleceğini, LIBOR’u falan da konuşmuş olmalılar. “Media’nın geleceği”, “Sosyal medianın geleceğin dünyasının inşasında etkin kullanımı ve yapay zeka” da bir başka konu başlığı idi. Rusya, Çin ile ilişkiler de gündeme gelmiştir. Uzay savaşları da gündeme gelmiştir, Terör de. Tabii neler konuşuldu, nasıl bir görüş üzerinde uzlaştılar ve bu konuları hayata geçirmek için bundan sonra nasıl bir adım atacaklar bilmiyoruz. Bunlar Avrupa’daki Amerikan muhibleri!

Ha! Onlar bu toplantıyı yaptıklarından bir gün sonra Siyonistler Kudüs’te Mescid-i Aksa’ya baskın yaptılar. Yani ramazan bitmeden yaptılar yapacaklarını! Ardından Danimarka’da saldırılar oldu. “İslamofobia” onların gündeminde yok! “Zenginin parası züğürdün çenesini yorar” derler. Onları yaptıkları, yapacakları üzerine yorum yapacağımıza ve hayıflanacağımıza kendi sorumluluklarımız üzerine akıl üretsek daha iyi yapmaz mıyız.

Gideceği yeri bilmeyen kaptana hiçbir rüzgâr fayda sağlamaz. Ve karanlık aydınlığın yokluğudur. Işık gelince karanlık yok olur. O zaman “Karanlığa küfretmeyi bırakıp, kalkıp bir mum yakalım”. Şeytana lanet okumaktan, Resulullaha salat getirmeye fırsat bulamıyoruz.

Bu tür toplantılar ilk kez yapılmıyor. Bu kadar kalabalık toplantılarda karar da alınmaz. Daha dar kapsamda kimsenin haberi olmadan birçok toplantı oluyor. Bu toplantılardan sonra bölgede daha küçük ama daha alt seviyede kişilerin, işadamları ve gazetecilerin, STK temsilcilerinin de katıldıkları toplantılar da olur. Bu toplantılar yapıldı kızılca kıyamet kopacak da değil, bu toplantılar hiçbir değeri olmayan toplantılar da değil. Bu toplantıya katılan birtakım “modern hariciler”in gözünde sanki yeryüzü hakimlerinin huzuruna davet edilmiş, kendilerinin muhatap alınmış olmasının bile büyük bir değer taşıdığı gibi bir algı sözkonusu. “Buralarda bir karar alınır ve o şey olur” gibi hava uyandırılıyor. “Onlar plan yaptılar”sa Allah’ın da bir hükmü var. Şeytanı veli ve vasi edinenlerin planları boşa çıkmaya mahkûmdur. Onların gücü bizim cahilliğimiz ve zaaflarımız kadar büyüktür.

Tamam, dikkat edelim. Koç ailesinden birinin çağrılmış olmasının ayrı bir anlamı var. Bu önemli. CHP’den birilerinin çağrılmış olması da önemli. Onların muhatapları aynı zamanda niyetlerini de ortaya koyuyor.

Eskiden bizden birileri de çağrılırdı, bu sene çağırmamışlar. ODTÜ ve Boğaziçi’nden de çağırırlardı, bu sene Koç Üni. ve ÖzyeğinÜni’den çağırmışlar. 126 davetli var. Düzenleme komitesinde 4 kişi var. Onlar da Fransız, ABD’li, Hollandalı ve Alman. 126 kişiden 5 Türk vatandaşını çıkarsanız hepsi Avrupalı. Başka Müslüman ya da Rus filan da yok. Hatta Balkanlar’dan bile fazla kimseyi almamışlar. Yahudi var ama İsrail adına katılan da yok. Bu ABD’nin “Yüzyılın projesi”nin konuşulmadığı anlamına gelmiyor tabii. Kushner varsa İsrail’e gerek yok. En popüler isim Henry Kissinger, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, NATO Genel Sekreteri  Jens Stoltenberg ve Kushner. Bir de ABD Savunma Sekreterliğinden James Baker.

Peki neden bizim böyle, politikacı, gazeteci, akademisyen, STK temsilcileri, işadamlarını bir araya getiren forumlarımız yok. Bakalım ASAM ve “Avrasya Barter” üzerinden D8 ülkelerinden başlayarak, belki önümüzdeki günlerde bu tür buluşmalar için birtakım adımlar atılır. İslam dünyası, Türk dünyası, Balkan-Kafkas, Afrika forumu neden olmasın? Bağlayıcı kararların alındığı forumlarda her şey açık ve rahat bir şekilde konuşulamıyor. Bu tür forumlar bir bakıma bir fikir fidanlığı oluyor. Aslında bunun farkına varmaya başladık. SDE’nin de bu yönde birtakım çalışmaları var. Bazı politikaları kendi aramızda tartıştıktan sonra iktidarlara sunmalıyız. Birbirimizin tecrübelerinden yararlanmalıyız. Birbirimizin korku ve umutlarını, beklentilerini ciddiye almalıyız. Ancak o zaman “efradına cami, ağyarına mani” bir iş başarmış oluruz. Bu tür çabalar, istişare ve şûra anlamında süreç için katkı sağlamış olur.

Mesela Davos’da böyle bir toplantı. Katılımcılar bir dayanışma içinde belli politikaları hayata geçirmek için güç birliği yapıyorlar. Birilerinin yanlışını eleştirirken, “La ilahe” dedikten sonra “İllallah” derken, doğrusunu, olması gerekeni bizim yapmamız, örneklememiz gerek.

Zaman cilalı adamlar çağı. Cilalı fikirler çağı! “Ağuyu altın tas içre sunuyorlar, bal da onun suç ortağı.” Agresif birini alıp, adeta sinirlerini söküp, uysal bir adama dönüştürüyorlar. Kime ne söyleyeceğine danışmanları karar veriyor. Onun bir fikri yoktur artık. Muhatabının duymak istediği şeyi söyleyecektir. Berberi, terzisi iyi seçilecek. “Ye kürküm ye” devri ya. “İmage maker”leri var. Ses mimik, jest, media desteği ile önce cinsiyetsizleştirecek, sonra onu zamanına ve zeminine göre yeniden yapılandıracak. Bunlar için deterjan mı pazarlıyor, politikacı mı, sanatçı mı ya da bir fikir mi, önemli değil. Yöntemleri aynı. Çalkala, köpürt! Sadece “star” üretilerek o “idol” hale getirilmiyor. Toplum da onun peşine takılması için o da yeniden üretiliyor. PR diyorlar buna. Public Relation, yani Halka ilişkiler, ya da Pazarlama! Pazarlanan her şey önce “meta”laştırılacak. Mesela misyonerler için din dedikleri şey bir “meta”dır. Saul de öyle yaptı, FETÖ de öyle yapıyordu, PKK da öyle yapıyor. Siyaset pazarlamasında da mantık aynı. Buna şimdiler de sosyal siyaset planlaması diyorlar. O seçim sloganları, müzik, sloganlar, üretilen imajlar hep bu aklın ürünü olan şeyler. Gurur, kibir, meydan okuma! Bunu yapmayan kalmadı zaten. Alameti farikalar (Ayırt edici özellikler) kayboluyor. Unisex, cinsiyetsiz, yok aslında bir farkı, tek farkı adı olan, sanal aidiyet duygularının köpürtüldüğü kampanyalar. “Men teşebbehe” artık out! Şu aday, şu partiden aday olamadığı için tam karşısındaki partiden aday olabiliyor. Şu reklam ajansı, şu partinin kampanya işini alamadığı için karşı (firmanın), (afedersiniz) partinin reklam kampanyasını üstlenebiliyor. Yani anlayacağınız, parayı veren düdüğü çalıyor. Durum bu. Şikâyet etmeyi bırakıp çözüm üretelim. İstikamet ve eylem, çözüm burada. Selâm ve dua ile.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • MualifMualif8 gün önce
  Sn Dilipak çok güzel yazmış ama yorumlara göz atınca pek anlayan yok.
 • Fransa abdullahFransa abdullah9 gün önce
  Slm cancagizlar sizin akp ye zarar verdiginizi mirildaniyorlar gormez duymaz akl etmez olunca kendilerinin yol actiklari zararlari ne demeli bilmemki dua edelim allah izan versinsanki siz hasimsiniz halbuki onlarin hayrina olan uyarilarinizi nasilda anliyorlar hurmetler
 • tacettin tacettin 9 gün önce
  Erdogan ve ALİ Babacan da (2 defa) katılmıştı bu toplantılara...no comment
 • ÜzüntüÜzüntü9 gün önce
  Türkiye için başka yerlerde planlar yapılıyor karşında sıkı durmamız lazım ama enderun teravisinde olduğu gibi önde protokol namaz yeri arkada bariyer arkada halk olursa gerektiğinde o arkadaki halkı bulamazsınız görüntüler çok rahatsız edici üzüldüm
 • Ali talak samsunAli talak samsun9 gün önce
  Değerli hocam ellerinize sağlık,,, yazılarınızı takip ediyorum,, özel ziyaret etmek isterim sizi vaktiniz olursa ,, akparti il teşkilatında, aktif 15 yıl siyaset yaptim, en son il genel meclis üyeliğiyle son buldum,, akpartiliyim, sadece reisimize çok üzülüyorum ,, sizin gibi en 10 kişi yanında olsa yeterli,, doğru,nun konuşulması,, algının doğru yönetilmesi,,, 2002 ruhuna inanan toplum kayboluyor ,,, saygilarimla
 • HakikatHakikat9 gün önce
  Dunyanin super gucuymuş yok uzayin super gucuymuş. .çinmiş abd'ymiş hepsi tasavvuf ehli evliyaullahin tek bir işaretine bakar. .bunu bilir bunu derim..akıllı insan cani gönulden bir muŕşidi kamile bağli olmali. ..
 • HASİPHASİP9 gün önce
  Sayın Dilipak istanbul seçimleri için verilen tavizlerin sınırı yok mu? Şimdi de aftan söz ediliyor. DSP yi Rahşan affı bitirdi. Şimdi de bu affı MHP bilerek zorluyor. Çünkü bedelini AK Parti ödeyecek. Uyuşturucu satıcıları katiller serbest kalacak.
 • Timur Timur 9 gün önce
  Türkün ve TC nin tarihinin cogu yalan. Biz bu yalanlarla yasamaya devam ediyoruz. Benim cocuklugumda düsmanlar Yunan, Ermeni ve Yahudiydin, ta 40 yil önce. Daha hala ayni düsman tanimi. Hep bir kahramanimiz var, hep Dünyanin bizim sayesinde döndügünü zannediyoruz. Sanki lanetlenmis bir toplum gibi sonu ve basi olmuyan bir dairenin üzerinde dönüp duruyoruz. 8 milyon yüksek okul talebesi var ama 1 tane dünya capinda bir is beceren insanimiz yok. Sayin Dilipak biz kendi halimize agliyalim.
 • dedeslidedesli9 gün önce
  hey kalbi güzel insan...istanbulun yusufu...cok yakinda huzuru...insanlarin umudu...cocuklar bekledi durdu...abi, abi, ekrem abi...analar derki ogul...haziran boldur bol...yirmibiri gündönünümü...cevirdim sana yönümü...gördüm sende bir nur...hep böyle dik dur...yirmiücünde davula vur...hemen dügün dernek kur...evleniyor istanbul...imam gel kiy nikahi..oglan da tam delikanli...EVET de be istanbul..
 • bedri erginbedri ergin9 gün önce
  çözüm biziz
 • YAKAMOZYAKAMOZ9 gün önce
  Amerika İsrail ve İngiltere derin Devleti'nin Türkiye'deki proje partisi AKP nin miadı doldu galiba yeni bir partiyi proje partisi olarak hazırlıyorlar ki bu toplantıları yapıyorlar. Reis de zaten proje partisi olduklarını "Ben büyük ortadoğu projesinin eşbaşkanıyım"diyerek açıklamıştı yeni eşbaşkanı büyük ihtimalle İmamoğlu. Velhasılıkelam siyasetten iyi adam çıkmaz. Euzu billahi mine'ş-şeytan ve's-siyaset
 • ChimeraChimera9 gün önce
  Sayin Dilipak,Bu kadar dunyadan bihaber, tamamiyle kabukta kalmis ve kesinlikle sistemi cozememis yazilarin musterisi kim dogrusu cok dikkate sayan. Iste ingilizce bilmeme ve dunya gorgusu olmama ile alakali tuhafliklar maalesef.
 • Tamam Tamam 9 gün önce
  Hocam dilinizin altında çok bakla var. Söylemeye korkuyorsunuz. Hak ehlisiniz ama bu düzenin sizi bile yok etmesinden çekiniyorsunuz. Birgün açık açık yazacaksınız ama o zaman vakit geçmiş olacak. Parası olanın daha iyi üniversitede okuduğu daha iyi hastanelerde tedavi olduğu, daha iyi koşullarda askerlik yaptığı yada tamamen muaf tutulduğu sosyal adaletsizliğin her tarafı sardığı bir ortamdayız. Liyakatin olmadığı yerde rekabet biter. Rekabet biterse öğrenme biter. Gelişme biter.
 • HALİTHALİT9 gün önce
  Abdurrahman bey şu olana bakar mısınız? Parti iyice halktan koptu. Sizin uyarılarınızı dinleyen yok.“Esenler Belediye Başkanı ve AKP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Grup Başkanvekili Tevfik Göksu, İstanbul'da bayramlaşmanın yapıldığı mekanın önünde sıkıntısını anlatmaya çalışan bir vatandaşı tersledi. Göksu, '8 ay oldu iş bulamıyorum' diyerek kendisine dert yanan vatandaşa, elinin tersiyle git işareti yaptı.”
 • dindar kindardindar kindar10 gün önce
  Özdemir İnce köşesinde ilginç bir yazı yazmış:Mevcut anayasayı ve yasaları uygulamayan, demokrasi sabıkalısı bir yönetimin iyileştirme bahanesiyle bir “Yargı Reformu Strateji Belgesi” açıklaması aklı başında insanları inandıramaz. Mutlaka bir tuzak vardır işin içinde. AKP iktidarının ve Başyücelik’in her türlü marifetinden ağzı yanmış, aklını Ortak Akıl’a teslim etmemiş özgür ve akıllı her insan, ürkerek “Hiçbir şeyi iyileştirmeyin! Adil olun yeter!” diye düşünür. TBMM’yi işlevsizleştiren, parlamanter demokrasiyi yok eden, demokrasinin temeli olan kuvvetler ayrılığı ilkesini tersine çeviren, Cumhuriyetin kurucu ilkelerine karşı savaş açan bir siyasetçinin demokrasiye olumlu katkıda bulunmasına ancak akılsızlık inanır.***Yargı Reformu Strateji Belgesi’nin beş önemli maddesi ve eleştirisi: 1- İfade özgürlüğü güçlendirilip daha ileriye taşınacak. (İnandırıcılıktan uzak gereksiz bir çaba. Mevcut özgürlüklere saygı yeter!)2- Tutukluluk süresi, soruşturma ve kovuşturma için ayrı ayrı düzenlenecek. (Gereksiz! Adil ve tarafsız olmak yeter!) 3- Makul sürede yargılamanın ihlaliyle ilgili şikâyetler için mekanizma kurulacak. (Makul sürede yargılama yapılabilir; şikâyet için özel bir mekanizma kurup milleti üzmeyin!) 4- Hâkim ve savcılara, coğrafi teminat güvencesi getirilecek. (İyi de, ertesi gün 3 bin bilmem kaç hâkim ve savcı neden tarumar edildi?) 5- Çevre, imar ve enerji için özel mahkemeler kurulacak. (Özel mahkeme gerekmez; rant, rüşvet ve avanta çeteleri korunmasın; havuza su pompalanmasın yeter.)***Meğer, Türkiye Barolar Birliği’nin “hörmetli” Başkanı Metin Feyzioğlu belgenin hazırlayıcılarındanmış ve “Açıklanan belgeyi sadece bir reform belgesi olarak görmüyorum, Türkiye’nin büyük kucaklaşmasının adı olarak nitelediğim Türkiye ittifakının yol haritası olarak görüyorum” diyesiymiş. Genç arkadaş, geçmişte AKP’yi destekleyen “liboşlar”, “acayip” solcular, İkinci Cumhuriyetçiler, “Yetmez Ama Evetçi”ler, Ana Rahmine Haklı Düşenler bu partinin ve R.T. Erdoğan’ın geleceğine de kefil oluyorlardı. Günümüzün AKP ve Erdoğan destekçileri bunların geçmiş eylemlerinin “müteselsilen” sorumlu ortağı olurlar. Hukukçular bunun ne anlama geldiğini çok iyi bilirler. Ayrıca avukatlara Yeşil Pasaport verilmesi de kuyruklu masal. Avrupa Birliği’nden izin alamazlar. Avrupa Birliği Yeşil Pasaport furyasından son derece rahatsız. Avukatlara da verilmesi durumunda Yeşil Pasaport’a vize getirebilir...
 • Acep söylesem miAcep söylesem mi10 gün önce
  Sakın akp de böyle bir toplantının değişik bir isimle abd dekiversiyonunda kurdurulmuş olmasın
 • Malkoç Malkoç 10 gün önce
  BÖLÜMLERAna SayfaVideoYazarlarÇok OkunanlarKategorilerİletişimGizlilik, Şartlar, Kullanım SözleşmesiCOPYRİGHT 2018 ODATV.COMNihat Genç yazdı: Yarattıkları canavarlarla artık ba edemiyorlarNihat Genç yazdı07.06.20191.4kShares 1.4kİslamcılar ve liberaller "cemaat ve tarikatların" özgürleşmesi için yıllarca coşarak övgüyle kucak kucağa aynı ekran ve gazetelerde birlikte yazıp çizdiler. Cemaatleri çok kültürlülük ve hoşgörü ve fikir özgürlüğü skalasının en başına aldılar. Şimdi, İslamcılar ayrı liberaller ayrı, yarattıkları canavarlarla uğraşamıyorlar."Diyanet'in raporu" diye ortalıkta bir rapor dolaşıyor, "Diyanet'in mi değil mi", "Diyanet içinden bir klik yazdı" diye suçlamalarla ortalık karıştı... İşte bu diyanetin raporu elimize geldi, diyanetin "cemaat raporu" ülkemizin son otuz yılına damgasını vurmuş cemaatlerin önünü açan rezil siyasetleri anlamak için biz uzaktan izleyenlere çok şey anlatıyor.Rapor, iyi cemaatler kötü cemaatler diye AKP siyasetine bağlı ya da karşısındakileri önce işaret edip sonra elimine ediyor. İşin içinden çıkmak mümkün değil. Kim iyi kim kötü siyasi hükümet karar veriyor. İktidar değişince her halde Diyanet'in raporu da değişecek iyi cemaatler kötü cemaatler yer değiştirecektir.Kim iyi kim kötü kıstasları binbeşyüz yıllık din tarihinin bütün fıkıh tartışmalarını kedinin kuyruğuna bağlanmış teneke gibi delirtircesine peşinden sürüklüyor. Yani kim iyi kim kötü ayrımı içinden çıkılmaz sorunlarıyla kendi içinde kilitlenip problem olup kalıyor, yanisi, dibine kadar boka batmışlar, cemaat bataklığından çıkamıyorlar, dini diyaneti de bu bataklıktan çıkartamıyorlar.Liberaller bir zamanlar İslamcılarla birlikte yedikleri hurmalar tırmalamaya başlayınca köşelerinde ağlamaya başladılar.İslamcı iktidar da bir zamanlar ajan cemaatlerle birlikte yedikleri hurmalar tırmalamaya başlayınca rapor üzerine rapor yayınlayıp o cemaat bizden öbürü değil diye onlar da ağlayıp sızlamaya başladılar.Hem liberaller hem İslamcılar işin içinden çıkamıyorlar ama cemaat ve tarikat sevdalarından da vazgeçemiyorlar.Ve liberaller yola çıktıkları siyasi hükümetin bu raporu karşısında Diyanet'e "kemalist", "28 Şubatçı" fişlemeci, ve hatta Diyanet'in raporu için "Milli Güvenlik Kurulu Kararları" gibi suçlamalar yöneltiyor.Küresel savaş ağalarının piçleri, yiyin birbirinizi, yarattığınız bu canavarlar devleti hukuku hepinizi yiyip bitirinceye kadar akıllanacağınız yok.Ahlaksız bilgisiz şarlatanlar, devlet kendi egemenlik sahasında ikinci bir "otoriteye" hak ve özgürlükler neden versin? İşte gözünüzün önünde ikinci bir otorite palazlanıp büyüyüp devleti ele geçirdi.Modern bir toplumda herkes anayasaya karşı sorumludur, şeyhe karşı değil.Şeyhe "bağlılık", şeyhe "biat" etmek ne demek? Allah'a iman gibi şeyhe iman ediliyor.Allah'a iman sizi kendi seçimlerinizde özgür bırakır, ama şeyhe iman, sizi şeyhin kurulmuş robotu kölesi haline getirir.ŞEYHE İMAN EDİLMEZVe sosyoloji psikoloji pedagoji bize öğretti ki, küçük yaşlarda bir şeyhe bir cemaate bağlanan çocuklar ajanlıktan çekinmiyor, siyasi şizofren haline geliyor, ağbileriyle eşcinsellikten utanmıyor, ve aile ve ülke mensubiyeti yerine şeyhine cemaatine karşı adanmış bir kimlik ediniyor ve çalmaktan korkmuyor, ve şeyhin günahlarını pisliklerini görmüyor, ve grup aidetiyle devlet düşmanı yasa düşmanı haline geliyor. Şeyhe iman, dünyanın her tarafında aynen bu sonuçlara çıkıyor
 • Mehmet Ay Mehmet Ay 10 gün önce
  Sayin hocam, bu karanlik kimin isine yariyor, ilk önce ona bakmamiz gerekiyor.Bu karanlik dönemde, Türkiye de neler oluyor, Bu karanlik dönemde, Türkiye de yeni buluslar mi yapilmis,Üretim mi artmis, insanlarin alim gücümü Artis,Beka sorunumu halledilmis.Cevre ülkeler ile dostlugumuz mu ilerlemis.Bu iktidar tek düsündügü kendi yandaslaridir.Hocam, binali Bey 2002 den sonra bu kadar serveti nasil kazanmis,Erdogan ve ailesi, nasil calismislarda bu kadar servete sahip olmuslar.Allah adina sizden bunlarin cevabini bekliyorum.Hocam, siz allaha inanan allahtan korkan birisisiniz, bize gercekleri yazmanizi rica ediyorum.Ölümlü dünyada yasiyoruz, bunun birde öbür tarafi var, allahtan korkuyorsak, amenna korkuyoruz, gercegi söyleyin halka.Kim ve hangi düsünce tasiyorsa tasisin. Müslüman islam adina gercegi yazin.Selam ve dua ile.
 • Hasan YosunkayaHasan Yosunkaya10 gün önce
  Merhum Erbakan Hoca bir deha idi. Her şeyin yerlisini, milli olanı üretiyordu.Kurduğu D 8 leri mutlaka hayata geçirilmeliyiz..Bunun yanında diğer uluslar arası formları da ihmal etmemeliyiz..Yoksa her şeyi bırakıp düşmana teslim olmaktan başka çaremiz kalmaz.
 • elyunusielyunusi10 gün önce
  Ne varmış kurumlarda ben anlamıyorum tıkır tıkır işliyor. halk memnun bişer yok islama yakın insanlar kurumlarımızda daha iyi olmaz ki bu. allahtan ne istiyorsunuz eskiden de ahlaksızca memurluk yapnlar vardı şimdi müslimanlar memur yapılıyor bence hereşey çok güzel.
 • KocasolakKocasolak10 gün önce
  Aynen katılıyorum hocam. Chp nin ihanetini konuşmaktan SÖZ verdiğimiz icraatları unuttuk. Başkanlık seçimlerinde dilimizden düşürmediğimiz BÜROKRATİK OLİGARŞİ ne oldu? Hani memurlar yasası değişecekti??? Sırf döviz düşsün diye faiz artırdık, bahanesi gıda enflasyonu. Bizim gıdalarımızın %90 yerli, maliyet giderleri SADECE mazot dolar ile. Dövizin artması HALK için niğmettir, çünkü üretim artar işsizlik düşer. Dövizin yükselmesi FAİZ LOBİSİNİ vurur, çünkü faiz düşer. Sorarım size? Üretici için yüksek faiz mi yoksa yüksek döviz mi TEHLİKE? Çin, parasının değerini artırmamak için baskılara direnirken, bize ne oluyor? Ak parti hükümeti, ükemiz için DOĞRU olanı yapsa, seçim için propaganda yapmasına dahi GEREK YOK. Millet her şeyi YAŞAYARAK görüyor. proje Chp için, cümle kurmaya bile gerek kalmayacak.
 • TAKİTAKİ10 gün önce
  DOĞRU HOCAM BATI AVRUPA VE KUZEY AMERİKA VE AMERİKANIN ŞIMARIK OĞLU İSRAİL DÜNYADA ETKİNLİKLERİNİ KAYSBETMEMEK İÇİN TOPLANTI ESKİDENDE VARDI ANCAK BİZİ PEK BAĞLAMAZ BİZİ ZATEN ASYALIİSLAM COĞRAFYASINDA GÖRÜYORLAR TABİKİ BATI AVRUPA VE KUZEY AMERİKADA ÇARK EDEN ZENGİN İSLAM ÜLKELERİ SERMAYESİ DE AZ DEĞİLBATI AVRUPA VE KUZEY AMERİKA NIN STANDARTLARI YARGISI SANAYİSİ ÖNGÖRÜLERİ SİYASİ BİLGİLERİ KÜÇÜMSENMEMELİÖRNEĞİN YARGILARINDA YARGIÇ BAŞKANI PARTİ BAŞKANLARINI AZİL EDEBİLİYOR. EKONOMİ İLİMLERİ MEVCUT İLİMMİ SİYASETTE VE HER ALANDA KULLANIYORLARAL GORİTMA MATEMATİĞİNİ İYİ BİLİYORLAR ÖRNEGİN TÜRKİYENİNNERDEN NEREYE KADAR İLERLEYECEĞİ 50 YIL İÇİNDE EKONOMİSİNİ AL GORİTMA İLE HESAPLIYORLARBİZİMKİLER GİBİ HAYALCİ SAVSATA İDOLOJİ YAZAN SAÇMALAMA FİKİRLERİ YOK GERÇEK VE HAKİKİ OLARAK YAZIYORLAR UYGULUYORLAR BAŞARIYA ULAŞIYORLAR BİZ FETÖ TERÖRÜNE KARŞI BİRLEŞEMEDİK FETÖ TERÖR ÖRGÜTÜ OLDUĞU HALDE FETÖYE TERÖR ÖRGÜTÜDÜR DEMEYENLER VARLOBİ FAALİYETLERİ BATININ LOBİ FAALİYETLERİ ÇOK İYİ MISIRI BASİTÇE IRAKI BASİTÇE LİBYAYI BASİTÇE SUDANI BASİTÇE YUGOSLAVYAYI BASİTÇE YIKIVERDİLER SİYASET BİR DEVLETİN DİREKSİYONUDUR BATILILARBİR YOL TUTUMU ASLA O YOLU TERKETMİYORLAR YALNIZ BELLİ ZAMANLARDA DURDURUYORLAR FIRSATLADIMI ÇIKARTIYORYENİ DÜNYA KITASI AFRİKA BATI AFRİYA YÖNELDİ BELKİ ÇİNE KARŞI TÜRKİYEYİDE AFRİKADAN ÇIKARTACAKLAR PLAN BU RUSYAYI AFRİKADAN ÇIKARTACAKLAR AFRİKAYA ÇİNİN GİRMEMESİ İÇİN TEDBİİRLER ALIYORLAR GÖRÜNEN BU BATI ESKİ SÖMÜRGELERİNE GERİ DÖNÜYOR BAKIN ABD BREZİLYAYA YÖNELDİ ÇİN VE RUSYAYA KARŞI SİYASİ TAKTİK VE MANEVRALARI İYİ BİLİYORLAR BİZDE İSE ESKİ ESKİ ANLATILIYOR ESKİYE GÖÇÜP KALMISIZ PARTİLER DE MİSYON VİZYON YOK MUHALET PARTİLERİN VİZYONU MİSYONU YOK İLERİ DÜŞÜNCE YOK HEP ELEŞTİRİ1300 LI ÖNCEKİ EMEVİ ANLATILIYOR ONU YAPMIŞ BUNU YAPMIŞ DEDİKODU TARİHİ BUGÜN ERİTRE 1997 YILLARINDA BAĞIMSIZ OLDU ALTIN MADENLERİNİ YENİ ZELAND İŞLETİYOR AVUSTRALYA İŞLETİYOR ERİTRE NERE AVUSTRALYA NERE YEENİ ZELAND NERESOMALİYE SOY KIRIM NEDEN AÇILMAMIŞ PETROL YATAKLARI GELECEĞİN BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ YANİ İLERİYE DÖNÜK GERÇEKÇİ HAKİKİ FİKİRLER HAKİKİ EKONOMİK FİKİRLER BATIDA İYİ EĞİTİM ALMIŞ EKONOMİSTLER OLMASI GEREKECEK İLİM ÇİNDE DE OLSA GİDİN ALINIZ HADİSİ NERDE KİM GİTTİ ÇİNE MARKO POLO KİM GİTTİ ÇİNE ALMANLAN KİM GİTTİ ÇİNE İNGİLİZLER BAKIN SAYIN HOCAM TÜRKİ CUMHURİYETLERE ONLARLA BİLE AYRIŞIYORUZ YENİ DİN TENGİRİCİLİK YAYILIYOR HEMDE İSLAMA DÜŞMAN ORALARI BİLE KAYBETME İHTİMALİMİZ VARBULGARLARLA TERSİZ NEDEN ONLAR HRİSTİYAN OLDU MACARLAR EH BİRAZ BEYAZ RUSYADA BİRAZ TÜRKLÜK VAR BİRAZDA BEYAZ RUUSYAY YÖNELSEK HEMEN ONLARLA ARAMIZI BOZAN ÖZELLİKLE BİZİM ÜLKEMEZİN ÇİNDEKİ MEKANİZMALAR DIŞ GÜÇLERİN MEKANİZMALARI BOZUYORS 400 DEN SONRA BAHANE NÜKLEER SANTRALLER SONRA KIPRIS AÇILAMAK İSTENE AMERKİAN ÜSSÜ SONRA ERMENİİSTANDAN KALDIRIN AMBORGOYFU DİYECEKLER SONRA SURİYEDEN ÇEKİL SONRA KATARDAN ÇEKİL V.S V.S ÇUMHUR BAŞKANIMZA ALLAH KOLAYLIK VERSİN CUMHURBAŞKANIMIZIN İŞİ ZOR
 • TRTR10 gün önce
  Bu ülkede baş örtülü kızlarımızın okuyamama ve kadınlarımızın çalışamama gibi problemleri vardı. Kılık kıyafet problemleri bu iki esastan ibaretti. Kot pantolonla işe giden, saçı kalalı biribirine girmiş kişilerle kurumlar dolmaya başladı. Özellikle, eğitim kurumları... Kimin memur kimin vatandaş olduğu belli bile olmuyor. Sonra kalk sen öğrenciye "kot giyme, sakal kes, ..." de... Ben bir halk olarak çok rahatsız oluyorum bu gibi şeyler...
 • BilalBilal10 gün önce
  Toplantilarda başka ne konuşulacak ki sayin yazar? Belli degil mi yani. Sayin dost Trump bir sonra ki ülkeye saldirdiginda Turkiye olarak kaç multeci alabilrsiniz, Turkiye madem multeci deposu oldu bu insanciklara neler satalim , biskevit çikolata markalari en dandik sagliksiz şeyleri kakalayin gitsin. Turkiyenin en super tatil sahil kiyilarini ozellkle yabancilarin maximum yerlilerin ise minumum yaralanacagi hale nasil getiririz. Yani bu gibi weyler konuşuluyor hep bu toplantilarda başka ne olacak ki?
 • Ahmet DüzgünAhmet Düzgün10 gün önce
  Fehmi Koru efendi yok mu?
 • TRTR10 gün önce
  Artık şu atamalarda şu yöneticilere veya idareciler lütfen artık dikkat edin. Zatlar icraattan çok aslı olmayan bol bol resim çektiren, bazı kritik konuları bol bol süsleyen, sosyal medyada reklam ve görsel sanatlar üretir gibi bol bol poz veren ama kurumundan bir haber olan şu yalan dolancılardan vaz geçin. Cemaat veya cemiyet mantığıyla atamalar kurumları çok yoruyor. Rahatsız ediyor. O gibi zatların azami çoğunluğu da zaten antin-kuntin işlerle uğraşıp duruyor. Asli görevlerinden ziyade kendi yalan dolanlarına zemin hazırlama, sosyal medyayı kullanma, görevinin ahlaki boyutunu esas görmeyen ve kendi gibi zatlarla işlerini sürdürme derdindeler... Yazık oluyor kurumlara...
 • KUKU10 gün önce
  Halk nazarında hiçbir hatırı olmayan siyasetçiler hala belirleyici, karar verici ve her türlü raporlaştırmalarda aktif ise yapılacak hiç bir iş kalmamıştır. Bu gibi insanlara siz hala umut bağlayıp hala onlarla yola çıkıyor ve onların etrafınızda gezmesi, el pençe durmaya devam etmesi daim ise yapacak bir şeyler yoktur. ÇÜNKÜ halk o gibi insanları sağınızda solunuz da bile görmek istemiyor. Bunu anlayın artık...
 • KUKU10 gün önce
  Karar verici insanlar iyi seçilmediği sürece, yalancı, menfaatçi ve antin-kuntinciler bir şekilde şutlanmadığı sürece bu iş bitmiştir...
 • ALLAH YOLUNA NASIL GİRİLİR MUM NASIL YAKILIRALLAH YOLUNA NASIL GİRİLİR MUM NASIL YAKILIR10 gün önce
  mesajın biri çıkmamış tkrarlıyorum gücünün yettiği ibdetleri yaparsın diline en kolay gelen zikri sürekli olmak üzere adet edinirsin allah verasulu seni kovduğu zaman yarbbi ben adem evladıyım gidecek yerim çalacak kapım yok der kapıda sabırla açılışını beklersin bu bir imtihan adem mi olacaksın şeytan mı
 • şenay doğanşenay doğan10 gün önce
  bu hal asla senin iyiliğn kerametin değildir allah ve rasulünün şanı izzeti ikramı güzel ahlakı VE SANA GÖSTERDİKLERİ SONSUZ SABIRDIR çıktığın kabuğu unutmaz allah ve rasulüne ebediyyen minnettar kalırsın allaha emanet olun
 • şenay doğan şenay doğan 10 gün önce
  o ilk basamağı çıkana kadar allah ve rasulüne verdiğin eziyetten ötürü af diler nasuh tövbe edersin allahın şefaatine sığınıp bana hazinenden öyle bir nur ver ki size ettiğim zulmü telafi etsin dersin kerem edilince o nura sımsıkı yapışırsın çünkü yakıp yıktığını kırıp döktüğünü tamir edeceksin bütün basamakları bu hal üzere çıkacaksın bir gün bakacaksın ki ipi göğüslemişsin şeytanlar seni bir birr terketmeye başlamış salihler sıddıklar şehitler peygamberler yanına gelmeye başlamıştır
 • fetö' nün huysuzu fehmi de oradaydımışfetö' nün huysuzu fehmi de oradaydımış10 gün önce
  Bil derberg, bile derberge; bire derberg aman bi derberg gel seninle beraberg bir berberg toplantısı yapalım demiş.
 • şenay doğanşenay doğan10 gün önce
  eğer allah ve rasulü seni el bebek gül bebek değil de döverek terbiye ederse dayak yiyen küçük çocuğun kendini döven annesine sarıldığı gibi canın yandıkça allah ve rasulüne sarılırsın ayıpları örtmek senin şanındır ama örtsen bile sen görmektesin allahım beni öyle temizleki sen de görme artık dersin bu yoldan asla dönmezsin sabredersen bir de bakmışsın ki merdivenin ilk basamağını çıkmışsın bu başarıyı allah ve rasulüne verirsin
 • Uslamlamasal önerme:Uslamlamasal önerme:10 gün önce
  Karanlık aydınlığın yokluğudur; ama aydınlık karanlığın yokluğu değildir: O HALDE KARANLIK BİZÂTİHÎ YOKLUĞUN KENDİSİDİR.
 • ALLAH YOLUNA NASIL GİRİLİR MUM NASIL YAKILIRALLAH YOLUNA NASIL GİRİLİR MUM NASIL YAKILIR10 gün önce
  bildiğin bütün kötülük ve pisliklerini toplarsın yalnız topladıkların senin bildiklerinin tamamıdır asla allahın bildiklerinin ve gördüklerinin tamamı değildirr topladığım pisliklerle çıkarsın allahın huzuruna ya rabbi ben buyum dersin bundan razı değilim ama gücüm de kendimi düzeltmeye yetmiyor şefaatinle beni ıslah et dersin habibini kitabını bana yoldaş et dersin ben sizi razı etmek size murat olmak sizinle rızıklanmak dünyada ve ahirette cenneti yaşamak istiyorum dersin
 • yalovali77yalovali7710 gün önce
  Hoca senin yazarların Türkiye de gündem yapıyor, başka işimiz yokbunlarla mı uğraşacak memleket. Neyin kafası yapılıyor, hedef neresi bilelim.

Günün Özeti