İstanbul Sözleşmesi üzerine

18 Temmuz 2019 Perşembe

Tekrar söylüyorum: Bakın bu sözleşmeyi insanlar 15 Temmuz ile kıyaslıyor! 

Sözleşmenin orijinalini görmek isteyenler www.coe.int/conventionviolence’den “convention_ 210_turkish” yazın orijinal belgeye ulaşabilir. Bu sözleşme 121. Avrupa Konseyi Bakanlar toplantısında kabul edilmiş. O zaman Türkiye dahil 13 ülke imzalamış. 1 Ağustos 2014’de de yürürlüğe girdi.

TBMM 24. yasama dönemi, 2. yasama yılı, sıra sayısı 81’de TBMM zabıtlarında sözleşmenin onaylanmasının uygun bulunduğuna dair kanun tasarısı ile Kadın-Erkek Fırsat eşitliği komisyonu ile Dışişleri Komisyonu raporları var. 11.11.2011’de Başbakan olarak Erdoğan’a tasarıyı imzalatmışlar. Gerekçede bu sözleşmenin hazırlanmasında “Türkiye’nin öncü bir rol üstlendiği”, “Türkiye’nin imzasının ayrıca sembolik bir değer taşıdığı”, “Bu sözleşmenin ülkemizin saygınlığı artırdığı” belirtiliyor. (Bakınız Başbakanlık, Kanunlar ve Kararlar Genel Müdürlüğü sayı: B.02.0.KKG.0.10/101-413/3604)

Bu belgeleri ve komisyonlardaki müzakere zabıtlarını TBMM arşivinden indirebilirsiniz. Kim ne demiş orada yazıyor. Alt komisyondaki tartışmaları yazınca AK Parti komisyonundan birileri bana tekzip gönderdi. Bunlar yaptıkları işe inanıyorlar.. Bu konuda diğerlerinden neredeyse hiç farkları yok. Ötekilerle işbirliği yapıyorlar ve aynı şeyleri söylüyorlar.

Söz konusu Meclis Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu raporunda ise Başkan olarak Azize Sibel Gönül, Başkan Vekili olarak Binnaz Toprak, Öznur Çalık, üye olarak ise Tülay Kaynarca/sözcü, Mesut Dedeoğlu/ Katip, Fatma Salman Kotan, Canan Candemir Çelik, Sabahat Akkiray, Gönül Bekin Şahkulubey, Safiye Seymenoğlu, Gökçen Özdoğan Enç, Kemaleddin Aydın, Sedef Küçük, Dilek Yüksel, Alev Dedegil, Nurcan Dalbudak, Mehmet Kerim Yıldız’ın imzaları bulunuyor.

Bu sözleşme ile ilgili Dışişleri Komisyonu 24 Kasım 2011’de bir rapor sunmuş. “Sözleşmeye çekince koymadan imzalanmasının önemli olduğu”na vurgu yapılmış. İmzalar: Başkan Volkan Bozkır, Kâtip Gönül Bekin Şahkulubey (Sözcü), Ömer Faruk Loğoğlu, Ali Rıza Alaboyun, Emrullah İşler, Mehmet Ali Ediboğlu, Sinan Ogan, Faik Tunay, Mehmet Muş, Osman Oktay Ekşi, Osman T. Korutürk, Rıfat Sait, Abdullah Çalışkan, İdris Bal, Hasan Karal (Sözcü), Burhan Kayatürk, Nazmi Gür.

O metni onaylayan Bakanlar Kurulu şu isimlerden oluşuyor: Başbakan T. Erdoğan. Bakanlar: B. Bozdağ, A. Babacan, B. Atalay, S. Ergin, F. Şahin, E. Bağış, N. Ergün, F. Çelik, E. Bayraktar, A. Davutoğlu, M.Z. Çağlayan, S Kılıç, M. Eker, H. Yazıcı, İ.N. Şahin, C. Yılmaz, E. Günay, M. Şimşek, Ö. Dinçer, İ. Yılmaz, V. Eroğlu, F. Şahin, B. Yıldırım.

Evet, bu konuda kim bilgi ve belgeye sahipse bu konuda konuşmaya davet ediyorum.

Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi”, bilinen adıyla “İstanbul Sözleşmesi”, “kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddetle mücadele gerekçesi ile11 Mayıs 2011’de İstanbul’da imzaya açıldı ve 1 Ağustos 2014’de Türkiye’de yürürlüğe girdi.

Bu konuda eleştirinin odağında bir örgüt var: KADEM Kadın ve Demokrasi Derneği. Kadınlarımızı geleneksel değerlere karşı hassas, bu değerlerin uygulayıcısı ve demokrasinin inşası için bilinçlendirmek, etkin birer aktör haline gelmelerine hizmet etmek üzere 16 kurucu üyenin bir araya gelmesiyle 8 Mart 2013 tarihinde, Dünya Kadın Gününde kurulmuş. KADEM Vakfı da 5 Temmuz 2015’de kurulmuş.

KADEM Vakfı’nın kurucuları şu isimlerden oluşuyor: Sümeyye Erdoğan, Emine Sare Aydın Yılmaz, Hafize Şule Albayrak, Sema Silkin, Reyhan Kalyoncu, Fatma Kübra Saruhan, Sevim Zehra Kaya, Esra Varank, Özgül Özkan Yavuz, Sezen Güngör, Sena İpşirli, Kadın ve Demokrasi Derneği KADEM.”

Yani, dernek İstanbul Sözleşmesinden önce, vakıf ise sonra kurulmuş.. Gelinen noktada aile dağılma noktasına geldi. Erdoğan’ın 3 çocuk çağrısı artık bir hayal, çünkü artık gençler evlenmiyor ve evliler de boşanmak için kuyruğa girmiş durum. Geçen gün Ankara’da adliyeye gittim. Asliye Hukuk Mahkemesini arıyordum. Eski Asliye Hukuk katı Aile Mahkemesi katı olmuş ve hepsinin önü dolu. Asliye Hukuk ise başka yere taşınmış.

Adli istatistiklere bakın ne demek istediğimi göreceksiniz.

Bakın kamu yararına olmayan hiçbir yasal düzenleme hukuki değildir. Hukuka aykırı yasa suç aletidir. Milli iradeye dayanmayan hiçbir düzenleme sürdürülemez. Kamu yararı olmayan bir düzenlemede ısrar kamu vicdanını yaralar ve uygulayıcıları zor durumda bırakır.

Bu süreç içinde Aile Bakanı olarak görev yapan herkes bu konuda görüşünü açıklamalıdır.

Bu süreçte konuyu müzakere eden TBMM Başkanları, Grup Başkan yardımcıları, ilgili komisyon üyeleri bu “Milli felaket” konusunda görüşlerini açıklamalıdırlar.

Bu arada ezanın Türkçeye çevrilişinin 87. yılı. Aradan 87 yıl geçmesine rağmen, ezanın aslına döndürülüşünün üzerinden yarım asrı aşkın bir zaman geçti. Ezân-ı Muhammedî’nin aslına çevrilmesi, 16 Haziran 1950’de gerçekleşti. Aradan 69 yıl geçti. Bu konuyu hâlâ hatırlıyoruz. Eğer bu İstanbul Sözleşmesi konusunda gereken yapılmaz ise onlarca yıl sonra bile bu acı milli vicdanda zonklamaya devam edecektir.

Ezan, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 18 Temmuz 1932 tarihli bir genelgesi ile ezan 18 yıl boyunca Türkçe okundu. Mustafa Kemal’in emriyle ilk kez 1932’de ezan Türkçe olarak okunmuş, İsmet İnönü zamanında devam etmiştir. Destek bulsaydı, gündemde “Türkçe Kur’an” da vardı. Hatta Kur’an-ı Kerim’deki ahkâm ayetlerinin çıkartılıp yerine Nutuk’tan parçalar eklenmesi de vardı. Daha önemlisi “Türk’ün yeni Amentüsü” diye bir metin de yayınlanmıştı. Behçet Kemal Çağlar Türkçe Kur’an-ı Kerim’den bazı ayetleri şiir şeklinde yazmaya başlamış bir de Mustafa Kemal için yazılmış “Türkçe Mevlid”i başlayıp bitirmişti.

Bugünün yöneticileri, yukarıda adı geçen isimler yarım asır sonra rahmetle anılsın istiyorum. Onun için bir an evvel bu yanlıştan dönülmesi gerek. İyi işlerde ve yanlıştan dönmede acele etmek gerekir. Şeytan insanları bu konuda, birçok bahaneler ileri sürerek tembelliğe sevketmek ister. Kaybedilen zaman zulmün armasına vesile olmaktadır ve zulm ile abad olunmaz. Allah cahil ve zalim bir topluluğa da yardım etmez. İçimizdeki birilerinin heva ve hevesleri, ihtirasları uğruna da bu iş savsaklanamaz.

Selam ve dua ile..

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Hatice özdemir kokluHatice özdemir koklu20 gün önce
  Ensest ilişkiyi engelleyin aile içi şiddeti engelleyin kadın cinayetlerini engelleyin kızların hayat kadını olmasını engelleyin yoksa insanlar cahiliye devri gibi kızlarını diri dır gömecekler Istanbul sözleşmesinin iptali isteyenler görmüyor mu ailenin temeli dinamitli zaten cinayetler ihanetler ensest ilişkiler sokağa düşen çocuklar yitirilen canlar ve umutlar artık kadınlar gözü mor dolaşmasın hiç bir kadın kuma istemez kocasının dostu olsun istemez kızlar kadınlar ağlamaktan yoruldu artık erkeğin şiddet eğilimine çözüm bulun erkek cinsin ıslah edin o zaman
 • BarışBarış28 gün önce
  Alma mazlumun ahını bu sözleşmeyle ve uygulamalarını yapanlarin bu kanunlara güvenip hayatını dizayn etmeye çalısânlařın vay haline. Sakın şeytanın peşine düşmeyin; zira şeytan sizin açık bir düşmanınızdır.
 • NihalNihal29 gün önce
  Sayın Hocam, aaaaaynı kaygıları ve hatta fazlasını tum kalbımle desteklıyorum.KADEM Vakfı’nın kurucuları Lutfen bu yanlıştan bir an once donunuz.Ben bir kadınım ancak bırkadın olarak istanbul bildirgesin den donulmesi gerektıgını dusunuyorum.Lutfen toplumun onurlu ve asil aıle yapısını bozmayın.Bize ecdadımız sağlam bir aile yapısı bıraktı. Bız eskisi gibi sevgi ve sefkat dolu herşeye rağmen yuvasını ayakta tutmaya çalışan anneler istiyoruz..
 • Mikdat ÇapanoğluMikdat Çapanoğlu29 gün önce
  Hocam Allah razı olsun yıllardır bize ağabeylik rehberlik yaptınız sizi takdir ediyoruz bu gibi onemli meseleleri tahlil buyurdugunuz için selametle hocam Allah zeval vermesin
 • ZaimZaim1 ay önce
  Bazı vekillere bakıyorum da AKP 3 dönem mecliste tutmuş ama bir çakıl taşı bile dikmeden sadece koltuk işgal Edip defolup gitmiş. Şimdi acaba hangi bakanlıkta maaş alıyor... AKP'yi muhalefet denen acizler topluluğu değil kendi içindeki ağaç kurtları çürütüyor...
 • halıl ekrem salalıhalıl ekrem salalı1 ay önce
  onların yaptığının aynısı vakıf ve derneklerin kurulmasına yardımcı olunuz.
 • Zübeyde kamalakZübeyde kamalak1 ay önce
  AB uyum yasaları İslama ve Türk toplumuna uyumsuzluk yasalarıdır demiştik sadece istanbul sözleşmesi değil buna dayalı çıkartılan 6251 sayılı LGBT Lİ BİREYLER YASASIDA İPTAL EDİLMELİDİR HATTA AB DEN GELEN TÜM TORBA PAKET YASALAR İPTAL EDİLMELİDİR EĞİTİM BAŞTA OLMAK ÜZERE TÜM ALANLARDA OSMANLININ USULLERİNE DÖNÜLMELİDİR GRAVİO EŞCİNSELLER KOMİSYONUNA GÖNDERDİĞİMİZ TEMSİLCİLERDE ÇEKİLMELİDİR
 • ElifElif1 ay önce
  Erkek üstündür kadinin boşanma hakki yoktur
 • Ümit Ersoy Ümit Ersoy 1 ay önce
  Yazıklar olsun
 • ElifElif1 ay önce
  Allah burda yorum yazan erkeklerden korusun bizi kadinin boşanma hakki yoksa peygamberimiz hala kızı zeynep ile nasıl evlendi.bir hatırlayın
 • ElifElif1 ay önce
  Alamadığım 2011 de imzalandi işe tepki niye şimdi
 • mehmetmehmet1 ay önce
  sayın Dilipak, söz konusu sözleşme bir sonuçtur. hiçbir şekilde boşanmalara yahut evliliklere pozitif bir katkısı olmayacaktır. eğer gerçekten aile kurumunu güçlendirmek istiyorsanız öncelikle ülkedeki refah seviyesini artırmanız gerekir. gençler evlenmiyorsa iş yok diye evlenmiyor. ben 24 yaşındayım. üniversiteyi yarıda bıraktım çünkü mezun olsam ne olmasam ne? mezun olunca alacağım maaş 3000 lira. eş dost hayatım var. bunun için evlenmeme gerek yok ki. bana ilgi gösteren partnerlerim de var. ne diye evlilik işine gireyim? düğünü kınası parası her şeyi ayrı dert. insanlar evlenecekse önce mutlu olacağına ikna olmalılar. şimdilerde neden evlenip de başıma dert alayım diyor herkes.evlenen arkadaşlarına hayatlarını sorun. sizlere neler anlattıklarnı duyunca ağzınız açık kalacak. aldatmalar mı dersiniz, eşim para kazanmıyor ben de onu sevmiyorum diyen kadınlar mı dersiniz... neler var neler. bir de çok gülüyorum her çocuk rızkıyla doğar gibi sözlere. yahu kadın para görmeyince aldatıyor terkediyor. bu yüzden boşanmalar. sizin sandığınız gibi olmuyor o hikayeler. ben 20 yaşıma kadar inandım namazımı kıldım her şeyi eksiksiz yaşadım. din dediğiniz hikaye ne yazık ki karın doyurmuyor. sizin sevdiğiniz kadınlar dindar olduğunuzu duyunca kaçıyor zaten bu da bambaşka bir terane neyse. sizler inandığınız kitaptan dahi türkçe olacak diye korkuyorsunuz.allah aşkına cevap verin kaçınız ezanın türkçe anlamını biliyor da türkçe ezana karşı çıkıyor????hepiniz öküzün trene baktığı gibi kaldınız biliyorum... gidin hemen kurtulun bu boş beleş hocalardan. saygılar dilipak bey :d
 • Sonsöz..!Sonsöz..!1 ay önce
  Bu özsüz sözleşmeden en kısa zamanda kurtulmayız..!
 • EKOLL EKOLL 1 ay önce
  Sn. Erdoğan yeni evlenenherkese en az 3 çocuk derken aile kavramını dinamitleyen bu sözleşmeyi nasıl imzaladınız?Vebaliniz çok büyük. Çok kişinin ahını aldınız ve almaya devam ediyorsunuz. Toplumda size karşı aşırı bir öfke ve kin var. Etrafınızdakiler söylemiyor olabilir ama biliniz ki aynı hatalara devam ederseniz ne 2023 ne de sonrası yok. Aklınızı başınıza alın. Bizden söylemesi. Şunu da biliniz şimdiye kadar hep Akpartiye oy vermiş biriyim. Uyarıyorum.
 • BirolBirol1 ay önce
  Ahmed isimli yorumcu,Allah katında üstünlük yalnızca takvâdadır.İslamın ayetlerle sabit hükümleri vardır.İslam bir ideoloji değil Allah'ın dinidir.Seküler perspektiften bakarak İslam'ın emirlerini anlayamazsın.
 • Vatandaş...Vatandaş...1 ay önce
  @Mehmet Ali Yıldırım: Pek haklısınız, muhterem..! Bunu "fonlayanlar", kadını "savunmaya" değil "soymaya" çalışıyorlar! Devletimiz, her hâlde erkeği de savunmakla mükelleftir ve dahî bütün vatandaşlarını.!?
 • OfluOflu1 ay önce
  Allah cahil ve zalim bir topluluğa da yardım etmez. İçimizdeki birilerinin heva ve hevesleri, ihtirasları uğruna da bu iş savsaklanır. Maalesef.
 • Ak P’ye sallayan FETÖ robotlarıAk P’ye sallayan FETÖ robotları1 ay önce
  Baş açan, içki içen, mini etek giyen, kopya çeken, kumpas kuran, zorla himmet gaspeden, din kardeşinin ayağını kaydıran milletini satan ve kendi dindaşını katleden alçaklar mikroplar Ak P nere siz nere. İblisin şakirtleri nere samimi müslüman nere. Kul hakkı bilennere hak hırsızı robot şakşrt nere. Samimi Müslüman ağzıyla yazsanız da sahte yorumlarınız çok aşikar.
 • Mehmet Ali YıldırımMehmet Ali Yıldırım1 ay önce
  KADEM'İ SÖZDE SOSYAL HİZMETLERİNDEN DOLAYI PARAYA BOĞAN AB,BM,İKB, GİBİ ORGANİZASYONLAR, NEDEN SURİYELİ MÜLTECİLER İÇİN ON PARA VERMEZLER? YOKSA AYLAN BEBEKLERİN KIYILARA VURMASI KADINA OLAN ŞİDDETTEN DAHAMI AZ ÖNEMLİ? KİM BİLİR BELKİDE BUNLAR KADINA OLAN ŞİDDETTİ BİTİRMEK İÇİN DEĞİL, BİLAKİS SÜRDÜRÜLMESİ İÇİN FONLANIYORLAR!ÖYLE YA KADINA OLAN ŞİDDET BİTERSE BU FEMİNİSTLER NE YER NE İÇER? EVET; SANIRIM TEK SERMAYELERİ BU.
 • Aslan akbeyAslan akbey1 ay önce
  Allah bu sözleşmeyi inatla savunanları lut kavmiyle birlikte hasretsin. Mazlum erkeklerin ahlariniaheste ahestecikartsin bunlardan. Zira bu insanlar erkeklere hic mi hic acimiyor. Ne Allahin ayetleri ne de peygamberimizin sünnetleri isleeine gelmedigi icin bunlarin umurunda degil. Allah ta bunları gormezlikten gelsin insallahh
 • Ömer Faruk Ömer Faruk 1 ay önce
  Bu emperyalist güçler işte böyle savaşırlar. Bizler. MUsa as. a israiloğulları nın dediği gibi diyemeyiz. Sen git Allah’ın ileonlarla savaş ve kazanın. Bizde arkanızdan gelip oraya girelim. Hayır hayır zaten kabul görmedide. 40 yıl çölde dolanıp durdular. Sonunda akleden bir nesil geldi. Savaştı ve vadedilen galibiyet onlara verildi.... Bizler nekuvvetli bir ordu ile, ne de kuvvetli bir ekonomi ile ne de kuvvetli bir komutan ile emperyalizmi yenemeyiz. Emperyalizm ancak halkların gücü ile yenilebilir. Eğer emperyalizmin silahsız gücüne iman ile karşılık verirsek zaten silahlı gücü Çanakkaleden dün geçememişki bugün geçsin.Biz dünya hevesimiz için arabamızı telefonumuzu TV mizi,şu veya buyumu gereksiz bir şekilde değiştiriyorsak. İsraf edenler şeytanların kardeşidir. e muhatap oluruz. İşte bizi bu şekilde yenerler de, bizler de. kimimiz Tayyipe, kimimiz Temele, kimimiz kılıçdaroğluna, kimimizde demirtaşa kızarız da. Bu hengameden kurtulamayız. Yani kuyunun içinde kalarak kuyudan kurtulmaya çalışmak gibi birşey bu......Öyleyse hep beraber sivil inisiyatif oluşturalım. Faize savaş açalım.İsrafa savaş açalım. Ve diğer İslam dışı olan herşeye. Ama bilincimizle, önce kendi nefsimizde kazanalım, sonra çevremizde bunu başarmaya çalışalım. Dilipak ağabeyimiz de bu sivil inisiyatif in başında olsun. Olmazmı abi.
 • HacaliHacali1 ay önce
  Evli ve mutluyum. Ama şu sözleşme çok can sıkıcı, ne demek kadının beyanı esastır. Züleyha'lar Yusuflar'i daha kolay yaksin diye mi
 • MemoMemo1 ay önce
  Sakın yine KANDIRILDIK demeyiniz.Peki ne olacak şimdi. Ulan bu ülkeyi Dingonun Ahırına çevirdiniz.Allah hskkınızdan gelsin.Demekki kimsenin bir b..k bildiği yok.Çekilin gidin bir bilen gelsin. Bu ne arkadaş yav. Hiç mi bir düzgün iş yapılmaz bu ülkede.
 • MuratMurat1 ay önce
  Allah bu sözleşmenin yazılıp onaylanmasinda ve kanunlasmasinda rolü olanlara feraset, zihin açıklığı, vicdan ve merhamet versin. Yoksa bu onların ve mesul oldukları toplumun da helakina neden olacak.
 • RabiaRabia1 ay önce
  Euzubillahiminesseydanirracimbismillahirrahmanirrahim müslümanlar sadece kardeştir.hucurat süresi 10.ayet.elhamdulillah.Sayin Dilipak tamam aileyi düşünüyorsunuz bir yanlış varsa donulmeli yanlıştan.Aile kurumu çok önemli şu anda pahalılık da var.guclu Türkiye de insanların beklentileri de arttı.bakin bu Kılıçdaroğlu nu Allah affetmesin.cok zararli birisi.kardesinin şehit edilmesine göz yumucak hâle geldi.artik iflah olmaz.bir yerlerden işaret alıyor zulmü meşru kılıyor.sizlerde biliyorsunuz.gazetecisiniz . fetö bir terör örgütü resmen.bunlara göz yumulmuyor.fakat münafık karakterli insanlar.aramizda münafık çok.ben müslümanlardanim.her daim nefsimizle mücadele ederiz.hayat bir mücadeledir zaten.fakat zorlu inkarcilar vardı tarihtede.peygamberimizin sav in sorusu üzerine Nevfel""Yâ Rasûlallah! Deliğinde bulunan tilkiyi bekler durursan, yakalarsın!Onu kendi haline bırakırsan, sana zarar vermez!" dedi.elhamdulillah.bunun üzerine peygamber efendimiz sav dua etti.cokcan yakmislardi sahabenin isteği üzerineAllah'ım! Sakîflere doğru yolu göster. Onları bize getir.diyerek dua etti.ve tabiki sonunda duası kabul oldu.bizde gafletten uyanilmasini müslümanlara bu vesileyle hatirlatmis olalım.elhamdulillah.sehit olan konsolosluk gorevlimize Allah'tan rahmet yakınlarına sabır diliyorum.bu arada KADEM kurucusu Sümeyye Erdoğan olması hasebiyle saygı duyuyorum. saygilar selam ve dua ile Allah'a emanet olun teşekkürler HasbinAllah'u ve nimel vekil deriz
 • Ahmet mi Ayşe miAhmet mi Ayşe mi1 ay önce
  Yoksa sende erkek rumuzu ile yazan feminist kadinlardanmisin Ahmet yoksa böyle ponçik yazilari yazacak bizim mahalleden pek erkek cikamaz evet erkek ustundur kadindan ve kadindan ondedir bu demek değil ki kadin degersiz hayir ama Allah takdiri bu hi bazi kadinlar vardir ben tirnagi bile olamam o ayri ancak tek bir peygamber yokturki kadin olsun islamda kadina bir çok hak vermistir vebir cok sinirda koymustur siz ponçik feministler bunu anlmazsiniz sahte hadis dahi uydurusunuz isinize gelince
 • Sema, atanı tanıSema, atanı tanı1 ay önce
  Düşmanın harflerini alacaktı niye savaşıldı bu kadar kafan çalışmıyor mu? Aklın sıra algı yapmaya çalışıyorsun. Latin harfleri alınınca okuma yazma sıfıra indi. Latin harfleri hiç bir katkı sağlamadı.
 • İLBEYHANİLBEYHAN1 ay önce
  AHMETTAŞGETİRENDİYEBİRY......ŞAK VAR ...İSLAMCI YAZAR DİYEGEÇİNİYOR...MIY MIYMIY MIY MIY......YUMUŞAKY...ŞAK.....DEVLETFETÖCÜLERLE BARIŞMALIYMIŞ ..... ABDVATANDAŞIKAVAKÇIZADELERİNBABASI DA GEÇENSENE, FETOŞÖZÜRDİLESİNBARIŞILSINDİYEAKILVERMİŞTİ..ÇÜNKÜCİAÖYLEİSTİYORDU... ..MEMLEKETE DÖNSÜNDEMİŞTİ.... ENİYİSİNİN....
 • sema emine aydınellisema emine aydınelli1 ay önce
  Gencoğlurumuzlu yorumcu,"Osmanlıca Arapçaiçiçe geçmişti" derken hangi dili kastediyorsunuz acaba...Sanırımeskiden okuyup yazdığımız ve konuştuğumuz, Arapça ve Farsça kelimelerin daha çok olduğu dili söylüyorsunuz. Bu dildekullanılan gramer Türkçegramerdir. Biraz fazla Arapça kelime söylüyorsun diye Kuran dilini anlamaya kalkmak nasıl biryanılgıdır, o kadarkolay mı Kuran ı okumak, anlamak.Kuran ıTürkçe tefsirinden ve anlayarak okumamız gerekir. "Selanikli" diye aşağılamaya kalktığınız Ata mız, latin harflerini kabul edinceülkede okuma yazma oranı çığ gibi büyüdü.Şekili bırakıp öze bakalım, Kuran ı ana dilimizde okuyalım ve Müslüman olalım. Müslüman,Atatürk e dil uzatmaZ.
 • Ahmet61Ahmet611 ay önce
  Birkadını kocası boşamadıktan sonra boş sayılmaz.başkasıylada evlemez.Allahın hükmü budur...siz nederseniz deyin bu hüküm değişmez.
 • NailNail1 ay önce
  Erbakan ve yazıcıoğlu nun ifşa edip milletimize tanıttığı işbirlikci ikştidarın, bu ve benzeri icraatlerine hiç şaşırmadım. Çünki kendilerine verilen rolü oynuyorlar. Ve milletimiz bunları tanıyıncaya kadar oynamaya devam edeceklerde.
 • Evlilik mi ev miEvlilik mi ev mi1 ay önce
  Ne evlenmesi bee bu asgari ücretle bekar geçinemiyor evlenip ne yapsın hiç bir şansı yok iş alanı zaten yok sigorta yok vergiyi işverenden zenginden değil işçiden alıyor iş veren daha zengin oldu işçi daha fakir Allah yardımcımız olsun...
 • süleyman kırışsüleyman kırış1 ay önce
  http://www.kurandersi.com/hikmet-calismalari/hikmet-calismalari-istanbul-sozlesmesi/tavsiye ederim. avukat muharrem balcı konuya hakim
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  Nisâ Sûresi / 144.Ayet144. Ey (hakiki) iman sahipleri! Mü’minleri bırakıp da küfre sapanları/inkârcıları/İslâm karşıtlarını velî (sırdaş ve başlarınıza idareci) edinmeyin. (Bunu yaparak) Allah yanında aleyhinize olacak (onlardan olduğunuzu gösterecek) açık bir delil mi vermek istiyorsunuz?1Kâfirlerin, müşriklerin/yahudi ve hıristiyanların, gerçek müslümanlara dost olmayacağı, müslümanların da onları dost/velî edinmemeleri gerektiği Kur’an’da sık sık zikredilmektedir. Ancak müslümanlar, zaruret hallerinde onları yönetimlerine karıştırmadan, onlarla ticaret gibi bazı konularda antlaşmalar yapabilirler. Ama münâfıkların da kâfirlerden daha tehlikeli olduğunu bilmek lazımdır.
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  Mümtehine Sûresi. 9 - Allah sizi, ancak sizinle din hakkında savaşan, sizi yurtlarınızdan çıkaran ve çıkarılmanız için yardım eden kimselere dost olmaktan men eder. Kim onlarla dost olursa işte zalimler onlardır
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  Bakara Sûresi.. 120 - Sen onların milletlerine tabi olmadıkça ne yahudiler, ne de hıristiyanlar senden asla hoşnud ve razı olmayacaklar. De ki, gerçekten de Allah'ın hidayeti, hidayetin ta kendisidir. Şânım hakkı için, sana vahiyle gelen bu kadar bilgiden sonra, kalkıp da onların arzu ve heveslerine uyacak olursan, sana Allah'dan ne bir dost bulunur, ne de bir yardımcı
 • FerhatFerhat1 ay önce
  Ahmed rumuzlu kardeş, anlaşılan o ki sen kadinlarin hukuken erkeklere nazaren üstün konumda olmasini isteyenlerdensiniz. Zira mevcut liberalizm merkezli medeni aile hukuna baktiginizda kadinlarin ailede reislik rolünü üstlendiklerini tesbit edebilirsiniz, zira kadina verilen tektarafli velayet davalarindan ve çocuklarina hasret giden babalarin magduriyetunden tutun evini terk eden kadinin süresiz nafaka talep edebilen kadinlarin davalarina kadar, tamamen bir zilletten bahs edebilirsiniz. En yüz kizartici mesele ise bir velayetdavasinda eger hukukcular söyle bir ifade de bulunabiliyor ise gerisini siz düşünün " bir annenin bşka bir adamla sevişmesi onun kötü bir anne oldugunu göstermez" diye. Buna ragmen velayeti kadinin hukuken üstün oldugu icin böyle ahlaksiz birine tek tarafli verilmesinin neresinde eşitlik ilkesi var? Demokrasideki Eşitlik ilkesi bize yillardir yutturulan bir safsata. Esitlik ilkesi olsa eşit ebebeynlik olur ve erkekler magdur edilip kadinlara ömür boyu nafaka vermek zorunda kalmazlar. Tabiki bu bahs ettiklerimden şiddete maruz kalmis kadinlar haric, tabiki kadinlar bizim baci ve analarimiz onlarinda kötü muameleye maruz kalmalarini da müsade etmeyiz. Fakat istanbul sözlesmesi masonik siyonistlerin projesi ve münafiklarim uygulamasi.
 • BirolBirol1 ay önce
  birol"a diye yazan yorumcu,Okumuyorsun araştırmıyorsun ezbere konuşuyorsun.Bu açıklamayı bile kendime zül sayiyorum.Okuda öğren.Suriye füzeleri olmadığı için değil,millet olamadığı için parçalandı.Milli birliği bütünlüğü olmadığı için parçalandı.Dış güçler Suriye'ye Truva atları sokarak parçaladı.Suriyenin S-400 ü yoktu ama S-75, S-125 ve S-200 füze sistemleri vardı.Türk savaş uçağı F-4 Phantom II,S-200 sistemi tarafından düşürüldü.Velhasil Aile bütünlüğü olmayan bir memlekette,milli birlik de olmaz.Bu tehlikeyi erkenden bertaraf etmenin yollarını aramak zorundayız.Silah da önemlidir.Ancak,bu mesele top'tan,tüfekten daha önemli bir meseledir.Hali hazırda Türkiye'ye hiç bir güç topyekün dışardan saldıramaz.Milli birlik bozulursa işte o zaman savunmasız kalırız.S-400 de bizi koruyamaz.Saddamında füzeleri vardı ne oldu peki.Saddamın yanındaki adamları satın aldılar Irak'ı içten fethettiler bunları bilmen lazım öğren bunları.
 • Ahmed, kadına en iyi hakkı islam vermiştir Ahmed, kadına en iyi hakkı islam vermiştir 1 ay önce
  Kadına islamın verdiğinden daha fazla hak vereceğiz diyen haksızlık eder. Bunun zararları özellikle bir asırdır görülüyor. Pespaye gibi onun bunun kucağına atmak mı hak. Batıl rejimlerin yaptıkları bu.
 • şenay doğanşenay doğan1 ay önce
  nasihat alınır mı bilmiyorum ama ben allah hakkı için söyleyeyim bir süre musa asın asasını sayıkladım gelse de ortada gezen yılanları yutsa diye yılandan kastım rabbimin kullarından istediği fıtratı bozan propagandalardı geçen gün asayı gördüm tayyip erdoğanı yuttu inşallah nasihat alır allaha emanet olun
 • AhmedAhmed1 ay önce
  Abdurrahman bey tamamen yanlış yaklaşıyorsunuz. Sorunu sözleşme yaratmıyor sadece ortaya çıkarıyor. Köleliği yasaklayan yasa köleleri ayaklandırıyor demek gibi bir şey sizinkisi. Kadınlar haklarını öğrendiler bu erkek egemen düzenin devamını istemiyorlar. Erkekler de kadınlarla eşit olmayı sindiremediler. Karar vermeniz gereken şu: dinimiz kadın ve erkeğin hak olarak eşit olduğunu kabul ediyor mu size göre yoksa erkeği üstün mü görüyor. Birçok dindar insan birincisinin doğru olduğunu düşünüyor. İkincisinin doğru olduğunu düşünenler ise dinimize zarar veriyorlar. Çünkü kadınlar uyandı bir daha haksızlığa boyun Eğmez. Başörtüsü sayesinde siyasal islamın en büyük destekçisi kadınlar oldu. Siz ise bindiğiniz dalı keserek kadınları küstürüyorsunuz. Elinizde bir tek zorba erkekler kalacak. Benden söylemesi.
 • AHMEDAHMED1 ay önce
  Abdurrahman bey tamamen yanlış yaklaşıyorsunuz. Sorunu sözleşme yaratmıyor sadece ortaya çıkarıyor. Köleliği yasaklayan yasa köleleri ayaklandırıyor demek gibi bir şey sizinkisi. Kadınlar haklarını öğrendiler bu erkek egemen düzenin devamını istemiyorlar. Erkekler de kadınlarla eşit olmayı sindiremediler. Karar vermeniz gereken şu: dinimiz kadın ve erkeğin hak olarak eşit olduğunu kabul ediyor mu size göre yoksa erkeği üstün mü görüyor. Birçok dindar insan birincisinin doğru olduğunu düşünüyor. İkincisinin doğru olduğunu düşünenler ise dinimize zarar veriyorlar. Çünkü kadınlar uyandı bir daha haksızlığa boyun Eğmez. Başörtüsü sayesinde siyasal islamın en büyük destekçisi kadınlar oldu. Siz ise bindiğiniz dalı keserek kadınları küstürüyorsunuz. Elinizde bir tek zorba erkekler kalacak. Benden söylemesi.
 • Mahkeme...Mahkeme...1 ay önce
  Mahkeme, kâdıya / hâkime mülk değildir. Her zaman yüce Türk Milleti'nin lehine hüküm verirler..!
 • Beyân esâsı...Beyân esâsı...1 ay önce
  Erkeklerler de insân olduğuna göre "beyân"ları muhakkak dikkate alınmalıdır. Hâkimler, muhâkemede tarafeyni (iki tarafı) dinlemekle mükelleftir..!
 • Başkan'ımıza..!Başkan'ımıza..!1 ay önce
  Lütfen, İstanbul'a ve Türk Milleti'ne hiç yakışmayan bu sözleşmeyi bir an önceyırtıp atarak ibtâl edelim..!Çok teşekkürler ..!
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  Sahabe cocuklarına tağutu reddettim Allah'a iman ettim. İLK öğrettikleri biz ne öğretiyoruz. Yusuf Sûresi 106 yı öğretiyoruz. Şirk li kalp geçersiz imanYusuf Sûresi.. 106 - Onların çoğu şirk koşmadan Allah'a iman etmezler (imanlarına az çok bir şirk karıştırırlar).
 • kötüyü kaldırdın yerine, yerine iyisini koyamadın;şimdi daha kötü sizi bekliyor.kötüyü kaldırdın yerine, yerine iyisini koyamadın;şimdi daha kötü sizi bekliyor.1 ay önce
  kötü kapatılınca daha kötüyü suçlama hakkınız olamaz.ehveni şer meselesi bu.
 • KaraKara1 ay önce
  Dilipak hocam yaziniz icin Allah razi olsun güzel yazmissiniz bi platform olsa hep beraber bu sözlesme ile mucadele etsek siz ilk adimi atsaniz yavas yavaş büyürüz bu pislikten bu ülkeyi kurtarsak
 • SADIKSADIK1 ay önce
  MÜNAFIKLARIN, ŞEYTANLARLA VE KAFİRLERLE İŞBİRLİĞİ FERASET SAHİPLERİNİ ŞAŞIRTMAZ.
 • KaraKara1 ay önce
  Dilipaki eskidende severdim şimdi daha da çok seviyorum herkesin anlamasinda gerek yok zaten bazi şeyler kapasite meselesi adam aile elden gidiyor diyor öbürü yazmış ali babacana hizmet ediyorsun cikarin ne ya iste biatçiligin kötü yani bu eleştirianlayamayan elestiri yapani fetocu hain sucu bucu goren bi zihniyet evet islamda biat vardir ama bu gun bi halife yoktur reisin islami konudaki zaaflari kusirlari hatalari ortadadir kisa şort giyen( daha yakin zamanda Istanbul sozlesmesini imzalayan ) kredi ile gemicik alan kendi sozu daha cok sey yazilir halife olurmu kimse kusura bakmasin sadece yasin okumak kafi değil halife olmaya bunu da lütfen yayinla sayin editör
 • FurkanFurkan1 ay önce
  Her seyin basi siyonist akp,dir.Dilipak bunu niye yazamiyorsun.Tayyib 15 temmuz darbe,si.Akp,lilerin bu bir proje demesi.Tayyib,in bop buyuk israil es baskani olmasi aileyi dagitmak gay,ler.Tayyib ozellikle secti israil abd ingiltere.Tayyib ne dedi emir komuta merkezim papaz elbisesi giy desin giyerim.Tayyib siyonist,lere calisiyor.
 • Başkan..!Başkan..!1 ay önce
  Başkan, sesimizi duyuyor musunuz ?!
 • Âileye atom bombası atılmıştır..!Âileye atom bombası atılmıştır..!1 ay önce
  Bu sözleşmeden derhâl çekilmezsek bizi, S-500'ler bile kurtaramaz.?!
 • Artık "nikâh"sız mı..?!Artık "nikâh"sız mı..?!1 ay önce
  Yani, "resmî nikâh" artık gerekir mi.?!
 • FerhatFerhat1 ay önce
  Hocam birileri hep zillet ittifakından ve millet ittifakından bahsediyor fakat iblis ile girilen ittifak malesef hep göz ardı ediliyor. Aslında iblis ile girilen ittifak toplum yapımızı hedef alan ve gelecek zamanda milli irademize darbe vuracak olan en büyük tehlikeyi oluşturuyor. En üzücü noktası ise birileri milletimizi elinde Kur´an sallayarak bu gayri ahlaki ve gayri milli yasaları onaylamakta. AB yasalarına uyum paketi adı altında bütün değer ve ölçülerimizin inceden inceye içi boşaltıyor. Bugün gelinen noktaya baktığınızda ahlaki yozlaşma hat safhaya ulaşmış durmda. Bunda bizim suçumuz yokmu hiç? tabiki var, zira her eline Kuran alan veresetül enbiya zanediyoruz ve her eline asa alanıda Hz. Musa zannediyoruz. Kısacası biz kulağımızdaki ve yüreğimizdeki mühürleri kirmadigımız ve gözümüzdeki perdeyi açmadığımız müddetçe azgınlık ve bozgunculuğa maruz kalacağız. Eğer siyonizmin ve bunların yerli veletlerinin hillelerine maruz kalarak bunların maskarası olmak istemiyor iseki ozaman önce Taptığımız lider, şeyh ve reis lerin eteğini bırakmamız ve kerim kitabımız Kurani açarak Rabbimizin bize zikr ettiklerini doğru idrak etmemiz gerek. Rabbimiz bize benim emr ettiğim dosdoğru yoldan yürüyün ve iblisin yeryüzünde veletleri Masonik siyonitlerin kurmuş olduğu Liberalizm ve kapitalizm merkezli düzene tabi olmayın diye emr etmekte. Mevcut bozuk düzen dahilinde hareken eden partiler adeta iblisin iradesi doğrultusunda kıyamet alametlerinin zuhur etmesinde çaba göstermekteler. Malesef AKP CHP nin yapmış olduğu inkılap ve reformları ve hatta tanzimat döneminde yapılan sözüm ona modernizm adı altındaki gayri milli ve gayri ahlaki reformları sollamış durumda. Üzücü olan hususda İstanbul sözleşmesi gibi ahlaksız ve gayri milli sözleşmenin insanların ALLAH yolunda hareket ettiğini zannettiği AKP tarafından onaylanmış olamsi. Uzun adam her seferine hedefinin AB ye, yani siyonist ve masonik iradeye dahil olmak istediğini söylemesi ve bunları yapar ikende Kur´an i eline alrak sallaması. Gerçek olan Bu imzalarin ALLAH ın rızası için atılmadığı, zira bu imzalar daha çok iblisin yeryüzündeki veletleri Masonların rızası için atılmış olması. Bunu onaylayana boş yere dünyayı vesayeti altında tutan Kabala siyonistleri üstün cesaret madalyası ile ödüllendirmediğinin bir kanıtıdır
 • Kadın beyânı esasmış..!Kadın beyânı esasmış..!1 ay önce
  Peki, erkeğin / babanınbeyânı.?!
 • ADNANADNAN1 ay önce
  CAMİDEN ÇIKANLARA ŞETİAT İSTİYORMUSUN DİYE SOR ANKET YAP % 20 ÇIKMAZ.KIRK YIL NAMAZ KILIYOR DAHA FATİHANIN ANLAMINI BİLMİYOR.BİZİM GİBİ MÜSLÜMAN GÖRÜNÜMLÜLERLE BİR YERE VARILMAZ.
 • abdulmetinabdulmetin1 ay önce
  "İstanbul sözleşmesi" denen bu ucube yasa/kanundan (her neyse) biran önce vazgeçilmelidir, yoksa vebalinden kimse kurtulamaz huzur-i mahşerde
 • sara"mısın kara"mısın neysen artık!.sara"mısın kara"mısın neysen artık!.1 ay önce
  ne demek şeritaı savunan parti yok.bbp var ya!... senin cehaletini yerim.sırf laf olsun diye yazılmaz.daha görünürde olmayan çok parti var.ama reklamı yapılmayor.
 • hacıhacı1 ay önce
  Varlık fonundaki milli piyangoyu ingiilizler aldı.Müzeleri deak partili birinin ortak olduğu yahudi şirketi aldı.Sayın dilipak dışımız müslüman içimiz münafık.Başkanlık sisteminin faydaları
 • Yusuf DURSUNYusuf DURSUN1 ay önce
  Dilipakı eskiden çok severdim ama şimdi sevmiyor son zamanlarda sadece Abdullah GÜL ve Ali BABACANA Çalışıyor ne gibi bir çıkarı var bilmiyorum Hükumetin yaptığı her işi eleştiriyor bu Hükumet hiç bir olumlu iş yapmıyor mu yapmazsa bile Avrupa ya ve Amerika yadik durması yeterde artar bile
 • Malkoç Malkoç 1 ay önce
  GÜL& BABACAN ın yenipartisininismi,< NEW TAZE BAYAT PARTİ>olsun.....
 • Kalender KaağanKalender Kaağan1 ay önce
  Sayın Dilipak; Rahmetli Yaşar Nuri Öztürk ve Prof.Dr. İlber Ortaylı (Söz Hangisinin bilmiyorum) diyor ki: Eğer Kur'an Türkçe okunsaydı herkes manasını da öğrenirdi. Dolaysıyla bu din ticareti yapanlar, villalarda oturamaz, Mercedeslere binemezler diyor. Çok doğru. Hadi herkes ezanın namaza çağrı olduğunu az çok biliyor. Ama Kur'an'ın ne demek istediğini kim anlıyor? Kur'an başka dillerde oluyor da neden Türkçe olmuyor, ne sakıncası var. Zira Cumhurbaşkanımız Diyarbakır'da size Kürtçe Kur'an bastırıp getirdim dememiş miydi?
 • sarasara1 ay önce
  LBGT ler serbestce faaliyet gosterirken neden şeriati savunan bir parti yok?!.
 • anadoluanadolu1 ay önce
  80 kişi "şeriat istiyoruz .!" diye yürüyemezken,80.000 bin kişi hep birlikte eşcinsellik için yürüdü .ne günlere kaldık!!.
 • AHMET AKAHMET AK1 ay önce
  HOCAM ALLAH SİZDEN RAZI OLSUN. BU KONUDA LÜTFEN SAYIN CUMHURBAŞKANIYLA BİZZAT GÖRÜŞÜN BU İŞİ HEMEN ÇÖZÜME KAVUŞTURSUNLAR VE BU ÇÖZÜM İSALAMIN EMİRLERİ ÖLÇÜ ALINARAK YAPILMAZSA GERÇEK MANADA BİR ÇÖZÜM DE OLMAYACAKTIR. MAALESEF AK PARTİ İNANÇLI BİREYLER YETİŞTİRME KONUSUNDA CİDDİ MANADA HİÇBİR POLİTİKADA ÜRETEMEDİ. BİR ANAYASAYI BİLE DEĞİŞTİREMEDİ. DİNDAR KESİM DAHADA ÇOK YOZLAŞTI. ALLAH SONUMUZU HAYIR ETSİN.
 • Merhaba Merhaba 1 ay önce
  Abdülkadir, aklının ermediği bilginin olmadığı sahalarda fikir yürütmek Allah muhafaza farkında olmadan imanı götürür.Bunun şakası olmaz. Samimiyetinden eminim ama "bilmiyorsanız bilenlere danışın" emri doğrultusunda hareket etmeliyiz. Selamlar..
 • birol"abirol"a1 ay önce
  şurda yazmak bana zul geliyor.cümle israfı.kafan çalışmayor birol.çalışmıyor.süriye bi bakıver.füzeleri olmadığı için şimdi aileler paramparça bile değil yok oldu.vatan diye bişey kalmadı ellerinde.
 • KLMKLM1 ay önce
  Ismail Bektaş,Ahmeda,Ramazan Yığın, Anlaşma, başlıklı veya rumuzlu yorumlar ,yorumumda tasarruf sağladı.Diger yorumlarada bakmadım.Kadın haklarını baskalarindanögrenecek değiliz.Bu hem Islam hem Türk kültüründe var.Bu fıtri bir mesele ve fıtri anlayıştır.Bunun kanuni öğretisi olmazdenebilir.Her iki cinsin birbirine baskın ve çekinik yönleri vardır.Kadin kadınlığını erkek erkekliğini bilmeli.Şiddeti gerektiren hallere sebeb olan kadında olabilir erkekte.Kocasi evi ailesi için çabalarken kocasını aldatan kadına ne demeli?Çalışmayıp berduş hayat süren,aile sorumluluğu olmayan uyku kadına yükleyen ondan geçinen birde borclandiran erkeğe ne demeli?Çok sayıda örnek verilebilr bu konuda. Bence insanların ruh kimyası/simyasıarızalı.Kadin erkek gibi olmak istiyor sosyal alanda.Erkek gibi giyinmek istiyor.Ruhunda efendi bir vasıf var.Gizliyor, gizleyemiyor...Erkek trasi,pantalon vs vs...O kadın bence ırkçıdır,kadın ruhu taşımaz,yıllarca bekar yaşasa insan yine dönüp bakmaz.Bu kısiden kişiye degisebilir bir durum olabilir.Belkide ben anomalim veya körüm dinen..Ama aslolanın fıtri olanın bu olduu görüşündeyim.Kadinin çekiciliği vakarettedir,latif yaratıktır,edeptedir giyim tarzındadır.... Tüm sorunlar veya bazı sorunlar ķokten çözülür.Bir ısletmede paketleme bölümüne ürünler arızalı geliyorsa,bir eleman düzeltir,olmazsa ikinci üçüncü eleman paketi düzeltir veya yönünü çevirir.Ama soruna sebeb olan ana aygıta müdahale ettiğimizde sorun çözülür.Tohumda çekirdekte arıza varsa istediğin kadar zirai müdahale et ya yetersiz ya boşa....Ağacı mı kökleydim?Caizse köklemiş,değilse sağlam tohum ekip. sağlamların baskın olması için uzun süre beklenir mücadele edilir. İş olsun diye yazdım,zira ifadelerim adapte olmadığımı ibare eder.Saliver gitsin güçün yetmiyorsa su aka aka........ Vesselam..
 • CaNCaN1 ay önce
  Ey Erkek Milleti, bu kanunlarla evlilik yapmak aptallık enayilik..Vesselam.!!!
 • GorkemGorkem1 ay önce
  Allah Allah aileden, cocuk sayisindan ezan konusuna nasil geldin hayret ettim. Haklisiniz bu gidisle kokumuz kuruyacak cunku genc nesiller cocuk mocuk istemiyor.. onlar sadece kariyer ve gununu yasamak istiyor..
 • BirolBirol1 ay önce
  Erhan sen ne anlatıyorsun yahu! Aileler dağılıyor.Toplumun kimyası bozuluyor.Aile kurumu yerle bir olduğunda devlette yerle bir olur.İç çatışmalar başlarsa S-400 mü koruyacak seni.Kaleyi içten fethediyorlar sen surları güçlendiriyorsun neye yarar.Truva atlarıyla kalelere giriliyor sen S-400 sarhoşluğu yaşıyorsun.Bu işin sonu bozgun hala anlamayacakmısın.
 • Hayrullah ereliHayrullah ereli1 ay önce
  Hocam eyip bükmeden sözleşmeyi imza atan dönemin başbakanına zorla mı atırdılar demek istiyorsun bunu net olarak bilmeye hakımız yokmu eyer dediyiniz gibiyse daha neler imzalamişizdır.
 • Muhâfazakâr iktidâr..!Muhâfazakâr iktidâr..!1 ay önce
  Muhâfazakâr iktidâr, müslümanları zînâya mı zorluyor.?! O zaman 2023 seçimleri ve Başkanlık şimdiden gözden çıkarılmış demektir..!
 • Zînâyı teşvîq mi.?!Zînâyı teşvîq mi.?!1 ay önce
  Zînâyı mı teşvîq ediliyor.?!
 • Resmî nikâh artık suç mu ?!Resmî nikâh artık suç mu ?!1 ay önce
  "Resmî nikâh", artık suç mu ?! ..أليس منكم رجل رشيد ؟
 • MuhafazakarMuhafazakar1 ay önce
  2014 imzalanan bu sözleşme neden şimdi revaçta muhalefet biraz palazlanınca ne yapacağını bilemiyor neye saldıracağınıda hainlerin sayesinde kendilerine biraz kemik atılınca işte böyle saldırırlar hele iktidara gelseler ne yaparlar ??????????
 • Asya Asya 1 ay önce
  İster kabul edin ister etmeyin kadınların ciddi bir şiddet problemi var. Yetişme çağında hayatı yüklenecek donanım kazan ayan erkek çocuklarının maddi ve manevi sorumluluklarını taşıyamama problemi var. Hiç çalışıp emek vermeden Sosyal medyadaki hayatlara özenme problemi var. Hiç bir iş yap ayan gençlerin anne babayı beğenmemesi problemi var. Sözleşmeyi iptal etmek sandığınız gibi aile sorunlarını çözmeyecek.
 • kul hakkı ekkul hakkı ek1 ay önce
  yazının devamı:ezan şu anda okunduğu gibi değişmeden kıyamete kadar kalacaktır. 40-50 li yıllardaki devlet büyüklerimiz hakkında o günkü şartları bilmeden atıp tutmak bizim haddimize yada hakkımız değildir. (ek düzeltme)
 • ramazan yığınramazan yığın1 ay önce
  TAYYİP ERDOĞANA İMZALATMIŞLAR DİYOR ...burada iki mana var 1- tayyip erdoğanı aldatmışlar ve imzalatmışlar..oda zaten ne imzaladığını seçemeyen birisi2- tayyip imzalamak istememiş de imzalamak zorunda bırakmışlar ...hangisi ? sayın dilipak açıklarmısın
 • SerkanSerkan1 ay önce
  Sayın hocam,,yazılarınızı begenerek ve büyük keyf alarak okuyorum. Yazınızda kimin ne yaptığı ve imzaladığı aşikar ortadadır.Her konuda özgür-demokratik ve milli değerlere önem vererek;aslımızın-ne olduğumuzun-neye inandığımızı-nasıl yaşamamız gerektiğini hatırlattığınız için ayrıca teşekkür ederim. Maalesef iktidar ve çevresi bu sözleşmeye bu kadar itiraz ve tepki gelmesine rağmen kılını bile kıpırtdartmıyor. KADEM denilen dernek zaten başlı başına bir sorun.Zaten toplum olarak ekonomik ve toplumsal buhranlar geçiriyoruz. Erkeği ezerek-kadınlara özgürlük verilmez. Birçok Avrupa ülkesi bu sözleşmeden çıktılar. Yaptıkları açıklamada bile bir-kaç sapkın düşünceli insanı memnun etmek için-aile birliğini yıkamayız dediler. Ayrıca sizin gibi doğru söyleyen yazarlar susturuluyor-bu arada YENİŞAFAK GAZETESİNİ AYRICA KINIYORUM. DEĞERLİ YAZARI YUSUF KAPLAN'ı gelen tepkilere rağmen savunamadı.Ortak aklı ve toplumsal değerleri gözönünde bulundurarak bu sözleşmeye nokta koymalıyız..
 • mehmetmehmet1 ay önce
  Kocasına karşı güçlü kadın, ekonomik bağımsız kadın dedikleri niye çocuk doğurup uğraşsın ki?
 • MülayimMülayim1 ay önce
  "Malkoç" kardeş, babacanın o sözünü dün gibi hatırlıyorum.hatta kendimdenşüphe ediyordum öyle bir laf etmedi de ben mi yanlış hatırlıyorum diye. "Irak'a ilk bomba düştüğünde kasalarımıza dolar yağacak" dediğini dün gibi hatırlarım. Bu lafı bugün bir siyasi etse ne deriz acaba? Peki o günlerde neyin şarhoşluğundaydık da böylesine bir alçaklığa ses çıkarmadık, tepki göstermedik. Ne yapıyor bu siyasiler, millet ile nasıl alay ediyorlar. Rabbim bilmeden kasıtsız işlediğimiz günahlarımızı affetsin
 • kul hakkıkul hakkı1 ay önce
  70 yıl önce ezanla ilgili, inançla ilgili bir tasrrufta bulunulmuş olunması hiç yadırganmamalı. bir tecrübe olmuş. aynı yanlışlar 70 yıl sonra da yapılacak mı onun üzerinde durulmalı. hatta daha ileri gidilip bir siyasi nin peygamberle kıyaslanması bile tartışılıp tvlerde konuşulmalı tartışılmalı. ders alınmalı. Allah her ne yaparsa bir sebebi vardır. yetmiş değil 700 yıl sonra bile bu olayları konuşturmak için bunlar olmuş olabilir, ancak Allah bilir. bize düşen tartışma: ezan avrupada bir şehirde okunacak: orada arap, afgan, hint, afrikalı, türk, çinli milletten müslümanlar var: ezan hangi dilde okunmalı sizce? cevabı buldunuz bile! bu konuyu cumhuriyetin kuruluş dönemindeki onca sorunlu dönemindeki birbirinden değerli yöneticilerini töhmet altında bırakmaya çalışmak hem sizin haddinize, hem de hakkınız değil. SELAM VE DUA İLE.
 • Sinan Sinan 1 ay önce
  Hocam samimi müslümanların söylediklerine sağır ve kör bunlar , bir de biraz açıklarını söyleyince hemen kripto fetöcü lakabını yapıştırıyorlar.
 • erhanerhan1 ay önce
  yine buldun mu AKP ye çatacak bir şey. Tamam bu sözleşme bazı sakıncalar barındırıyor ve zaten Erdoğan da ,"bu bir nas değil "demişti. Peki sen, başka yanlışlar yapanlara niye tek laf etmiyorsun. (gerçi edip, etmemen dert değil)Örneğin, S-400 lerekarşı çıkanlara .Oysa bir ülke savunmasını güçlendirip ,caydırıcı önlemlerini almazsa, ülke her türlü riskler ve tehditlerle karşı karşıya kalınca , nekadın, ne erkek haklarısağlanır
 • Ahlaksızlık normal görülemezAhlaksızlık normal görülemez1 ay önce
  Ahlaksızlıkla mücadele edileceğineiyice sapıklık yapılmaya çalışılmış. Kabul edilir birşey değil...
 • cmtncecmtnce1 ay önce
  kadın yüzyıllardır ikinci planda bırakılmış. birden kabakçiçeği gibi açılım yapmaya kalkışmak! ne kadar doğru? kadına eşit şartlarda çalışma hakkı, kadınlık vazifesinden dolayı ekstra pozitif ayrımcılık, çocuğuna kreş-anaokulu vb hizmetler sunuldu mu? kocasından ayrılmak la iş biter mi? kocaya ömür boyu nafaka ödeme hatta parası yoksa hapis!, kocasından kadını korumak! çocuklar bu sahnede nerede? anlayamadım bu kamu yararı kısmını? herkesehapishane yapmak ile rzidansta oturmak arasında beyin jimnastiği yaptım ilgi kuramadım. bazı şeylerde biraz sabır lazım. herşeyi 10 yılda yapmaya kalkmak, helede herşeyi bu dönemdeki yöneticilerden beklemek! birazını da bırakın toplum, kadın, çococuk, nine dede, muhtar, hakim, aile doktoru, psikiyatrist yapsa nasıl olur acaba?
 • TAVSİYELERTAVSİYELER1 ay önce
  Hesap günü geldiğinde ve yediğimiz naneler ortaya döküldüğünde, Allah'a ne cevap vereceğiz: Allah'ım, bizimkiler bir sözleşme yapmışlardı da (İstanbul Sözleşmesi) biz de, ona uyduk mu diyeceğiz. Yoksa: Allah'ım, İslâm'ın aile yapısından haberimiz yoktu, biz daha çok dizilerdeki karakterleri örnek alıyorduk mu diyeceğiz. Yoksa: Allahım, sosyal medya'nın ihtişamına mı kapıldık diyeceğiz. Bırakalım bu hikayeleri. Bütün bu yozlaşmayı, bir sözleşmenin üzerineyıkarak ancak kendimizi kaldırırız. Allah'ı nasıl kaldıracağız.
 • maraşlımaraşlı1 ay önce
  Milletçe okuma alışkanlığı olmadığı için önümüze konan her evrağın altına imza atarız. Oysa dinimizin ik emri okudur.
 • ALİYALINBAŞALİYALINBAŞ1 ay önce
  Sayın,DilipakSizi 20 yıldır sosyal medyadan takip ediyorum,aşağı yukarı aynı yaşlardayız.Büyüklerimizden aldığımız işaret üzerine Reisin Partisi kurulduktansonra fert olarak,çalıştım.Ak Partili olarak ,Tek kuruş dahi nemalanmadım.Ama gücümün yettiğince aidatdır,şudur,budur nakti harcamam oldu.Sizi ilgi takip ediyorum,Hele son İstanbul sözleşmesi ile çıkışlarınızı ilgi,saygı ve takdirle takip ediyorum.Rabbim sizi kem gözlerden muhafaza eylesin.Sizden ricam,İstanbul sözleşmesi ile girişimi (platformmu olur yoksa sivil toplum direnişimi olur)başlatmanız.Ben aciz fert olarak hemen sahaya inmeye hazırım.Vesselam.Selam ve saygılarımla.
 • can"acan"a1 ay önce
  okuduk can.yeni kitap okumaya başlayanalar için çok güzel geliyor.ama işler ideal anlamda öyle yürümüyor.bir kere kadın erkeğe itaat etmeli mottosu yanlış.çünkü kuran erkekle kadını istişareyi önerir.sözlerin en güzeline uymak kuranda geçen bir ayettir... vs vs...
 • gencoglugencoglu1 ay önce
  akpartinin başarısız olduğu 3 konu var AİLE ve TARIM ve EĞİTİM. tarım ve eğitimde yarı yarıya mazur görülebilecek mazeretleri var tarımda köyden kentlere göçler çok çok fazladır buna engel olmak imkansız haliyle köyünde hiç değilse kendi yiyeceğini ekip biçen vatandaşlar kente göçün sadece tüketen taraf olunca gıda tarımda makas açıldı devlet çok destekler verdi fakat bizim milletin kurnazlığı verilen destekleri şahsi işleri için kullanması bide üstüne tarım konusundaki yanlış politikalar çok yanlış sonuçlara sebep oldu eğitim konusuna gelince eğitimcilerin %90 ı kamalist zihniyetten gelmeydi tek yaptıkları kamalistleri övmek ve yüceltmekti öğretmenliğini yapan çok çok azdı işini layıkıyla yapan öğrtmenler olmadığı için eğitim zayıf kaldı yeni gelen nesilden çoğunluğu öğretmenliği sadece para kazanmak için yapmaya başlayınca üstüne sürekli sistem değişikliğine gidilince eğitim zayıf kaldı. amma AİLE KONUSUNDA tüm sorumluluk ve vebal akpartinindir. kadını dışarı çıkarıp aileden koparmak için yapmadıkları iş kalmadı, kadını iş hayatına sokmak için kadını çalıştırmak için kadına yönelik pozitif ayrımcılık adı altında okadar çok uygulamalar yapıldıki artık EV HANIMLARI KENDİLERİNİ SUÇLU HİSSETMEYE BAŞLADILAR çalışmaya mecbur hissetmeye başladılar zaten İŞSİZLİĞİN EN BÜYÜK SEBEBİDE KADINLARI AİLEDEN YUVASINDAN KOPARIP KAPİTALİST SİSTEMDE ÇALIŞMAYA ZORLANMASIDIR. boşanma davalarının %90 ınını kadınlar açıyor ve boşanma sebeplerinin %95 i ŞİDDETLİ GEÇİMSİZLİK SEBEBİYLE AÇILIYOR ve boşanma davası açan kadınların %90 I EĞİTİMİ YÜKSEK ÇALIŞAN KADINLAR. şiddet demiyorum yanlış anlamayın şiddetli geçimsizlik diyorum YANİ UFAK BİR TARTIŞMA SÜRTÜŞME vs. yahu ailesini eve davet etti diye kavga edip boşanma davası açan kadınlar gördüm çünkü tahammül sabır sıfırlandı ERKEKLER ÖCÜ GİBİ GÖSTERİLDİĞİ İÇİN SAYGINLIKLARI SIFIRLANDIĞI İÇİNDE KADINLAR UFAK BİR SES YÜKSELTMEDE KAPIYI VURUP GİDİYORLAR YADA KOCALARINI EVDEN KOVUYORLAR.EEE BOŞANMALARI BUKADAR KOLAYLAŞTIRIRLARSA OLACAĞI BUDUR.
 • İSMAİL AYDEMİRİSMAİL AYDEMİR1 ay önce
  SN HOCAM. AİLE MAHKEMELERİNİN SAYISI HER GEÇEN GÜN ARTIYOR. ARTAN İŞ YÜKÜNÜ (AİLE İŞLERİ) KARŞILAMAK İÇİN. REEL VERİLER ORTADA. SIRADAN VATANDAŞ BUNU GÖZLEMLEYEBİLİR...
 • TAVSİYECİTAVSİYECİ1 ay önce
  Yorumlar gerçekten çok güzel, ama hep İstanbul Sözleşmesi üzerine. Ben suyun önünü çevireyim de başka tarafa doğru akmaya başlasın. Yoksa akşama kadar aynı şeyleri yazıp duracağız. Ya Allah, Ya Bismillah!
 • gencoglugencoglu1 ay önce
  CaN isimli yorumcuya katılmakla birlikte bahsini ettiği yasa maddesinin içeriğinde sadece KADININ BEYANI ESASTIR maddesi değildir tehlikeli olan asıl tehlikeli hükümler ise KOCA, BABA, AB YANİ AİLEDEKİ ERKEKLER KADINLARIN GİYİMİNE KUŞAMINA ASLA KARIŞAMAZLAR kadın çıplak bile gezse bile kesinlikle laf edemezler ederlerse CEZA ERTELEMESİZ 1-3 YIL ARASI HAPİS CEZASI ALIRLAR BU CEZA ERTELENMEZ AFFEDİLEMEZ DENETİMLİ SERBESTLİK KAPSAMINA ALINAMAZ, devam edelim ailedeki çocukların MAAZALLAH KULAĞINI BİLE ÇEKEMEZSİN odaya kapatamazsın dışarı çıkmasına asla engel olamazsın bunları yaparsan cezası 6 ay-2 yıl arası hapistir yani erkeğin ailedeki otoritesi SIFIRLANARAK ZATEN PAMUK İPLİĞİNE BAĞLI OLAN AİLELER ŞİDDETE TEŞVİK EDİLEREK YIKILMASI AMAÇLANMIŞTIR ve bunu YAPTIRANDA KADEM DERNEĞİDİR çünkü vekillere baskı yapıyorlar ve fazlasıyla etkililer
 • CaNCaN1 ay önce
  Sema Maraşlının kaleme aldığı "Erkeklerde insan sayılsın" yazsını okumanızı tavsiye ederim.
 • şükrü onukşükrü onuk1 ay önce
  Bu sözleşme kağıt üzerinde kalır , millet buna itibar etmez , asl olan milletin yaklaşımı , nice kanunlar var uygulama imkanı yok , Türk aile yapısı sağlam buna mı itibar edilecek öyle çeşni olarak durur. Bir taraftan demokratik uygulamalara aykırı kanunlar yürürlükten kaldırılırken arada böyle sözleşmeler sıkıştırılırsa esasın yanında bu bir ayrıntı olarak kalır düşüncesiyle pek önemsenmemiş , safiyane yaklaşımlarla ve dengeler gözetilerekhareket edilmiş ve ikna edilmiş olabilir ama unutulmaması gereken şeytanın ayrıntıda gizli olduğu bir kere toplum yapısı bozulmaya görsün düzeltmek imkansızlaşır . Son yıllarda kadına karşı yapılan şiddet olaylarının allandıra ballandıra önyargı ve peşin hükümlerle tvlerde yayınlanması kitlesel bir infiale yol açmış nafaka uygulaması , kadına şiddette pozitif ayrım gibi konularda muhalefet etme , karşı görüşte direnme imkanları ortadan kaldırılması benzer bir çok uygulamanın önünü açacağını tahmin etmekte pek zorlanılmaz .
 • şükrü onukşükrü onuk1 ay önce
  Bu sözleşme kağıt üzerinde kalır , millet buna itibar etmez , asl olan milletin yaklaşımı , nice kanunlar var uygulama imkanı yok , Türk aile yapısı sağlam buna mı itibar edilecek öyle çeşni olarak durur. Bir taraftan demokratik uygulamalara aykırı kanunlar yürürlükten kaldırılırken arada böyle sözleşmeler sıkıştırılırsa esasın yanında bu bir ayrıntı olarak kalır düşüncesiyle pek önemsenmemiş , safiyane yaklaşımlarla ve dengeler gözetilerekhareket edilmiş ve ikna edilmiş olabilir ama unutulmaması gereken şeytanın ayrıntıda gizli olduğu bir kere toplum yapısı bozulmaya görsün düzeltmek imkansızlaşır . Son yıllarda kadına karşı yapılan şiddet olaylarının allandıra ballandıra önyargı ve peşin hükümlerle tvlerde yayınlanması kitlesel bir infiale yol açmış nafaka uygulaması , kadına şiddette pozitif ayrım gibi konularda muhalefet etme , karşı görüşte direnme imkanları ortadan kaldırılması benzer bir çok uygulamanın önünü açacağını tahmin etmekte pek zorlanılmaz .
 • Yıldırım Yıldırım 1 ay önce
  Sayın Dilipak. "Erdoğana imzalatmışlar" cümlesiile yapmak istediğiniz laf cambazlığınız dışında, bu yazıdaki fikirlerinizde sizi destekliyorum. Konu ile ilgili duyarlılığınız için teşekkür ediyorum.

Günün Özeti