İktidarın dolarla, muhalefetin kongre ile imtihanı

09 Ağustos 2018 Perşembe

Dolar tırmanışını sürdürüyor. Herkes soruyor, şimdi ne oldu da Dolar ve Euro ve bu sisteme bağlı dövizler çıldırdı. Gerçek şu ki, Türkiye uluslararası sitemin saldırısı altında. Bu saldırıların daha bir süre devam etmesi bekleniyor. Yönetim ve toplum direniyor.

Restleşmeler devam ederken, bir yandan da gerilimin daha fazla artmasını engellemek için dirsek teması korunuyor. Önümüzdeki günlerde Türkiye’den Adalet, İçişleri ve Enerji Bakanlıklarını temsilen bir heyet ABD’ye gidecek. Telefon diplomasisi devam ediyor.

Sistem sadece Türkiye’ye saldırmıyor. İran’a da saldırıyor, Venezuela’ya da. Topyekûn saldırıya geçitler. ABD petrol şirketleri petrol fiyatlarını düşürerek Venezuela gibi geliri petrole bağlı ülkeleri krize sokabiliyor.. ABD Türkiye’de Dolar sopasını kullanıyor, Venezüella ve İran’da petrol sopasını.. Bazı ülkelerde terör sopasını kullanıyor. 

Dünya bugün düne göre daha zor bir eşikte.

CHP’nin derdi başka. Zaten onların Türkiye diye bir meselesi yok. İktidar ne der ya da ne yaparsa tersini söylemeyi ve yapmayı siyaset yapmak sanan bir muhalefet var.

CHP zaten bugün kendi parti içi muhalefeti ile başı belada.

Delege sayısının yarısından fazlası kongre istemediği için genel merkez kongreye hazır dedi, ama parti içi muhalefet geri adım atmıyor. Yeni bir kongre talebi mümkün. Ama zaten bu sayı ile kolaylıkla seçimsiz tüzük kongresi toplanabilir. Tüzük değişikliği ile yerel seçimlerde aday belirlemek için genel merkezin yetkisi sınırlandırılıp, bu konuda ön seçim şartı getirilebilir. Başka değişiklikler de gündeme gelebilir.. Zaten böyle bir değişikliğin ardından Kılıçdaroğlu’nun süngüsü düşer. Belki istifa da edebilir ve parti delege talebi ile ya da zorunlu olarak yeniden kongreye gidebilir.

Bu sonuç bile CHP’de taşların yerinden oynamasına yetti. “Gerekli sayı yok” açıklaması gerçeği tam olarak ifade etmiyor. Gerçek şu: Parti içi muhalefet 622 delege talebi gerekli idi biz 630 belge verdik diyor. Genel Merkez 569 belge geldi diyor. Genel Merkeze göre 31 delege belgesini geri çekmiş.

Gelinen noktada ya mahkemelik olacaklar ya da yeni bir hamle söz konusu olacak.

Parti içi muhalefeti umutlandıran şey, kongre talebinde bulunan kişilerin tamamına yakın kısmı aktif delege. İmza vermeyenlerin yarısı, yani delege sayısının dörtte biri milletvekili ve Genel Merkezdeki Kılıçdaroğlu tarafından atanan parti kademesindeki üyeler.

Eğer yerel yönetimlerde başkan ve delegeleri genel merkezdeki bu Kılıçdaroğlu seçemeyecek olursa, delegelerin salt sayısını bırakın, üçte ikiye yakın kısmı saf değiştirebilir.

Yani Kılıçdaroğlu’nun direnme şansı yok. Kılıçdaroğlu gerçeği görüp, daha fazla “istenmeyen adam” görüntüsü vermek istemeyebilir. Ama direnmeye karar verirse kriz bayramdan sonra daha da derinleşebilir. Eylül ayında bir tüzük değişikliği kongresi düzenlenebilir.

CHP’nin işi zor. Erdoğan “idam ile ilgili Anayasa değişikliği gerçekleşirse ben hemen onaylarım” diyor. Bunu başından beri söylüyor. Tabi, bunun için Anayasa değişikliği gerek. AK Parti ve MHP’nin oyu buna yetmiyor. İyi Partiden ses yok. CHP sazan gibi atlıyor. Zaten CHP, HDP’ye verdiği örtülü destek sebebi ile eleştiriliyor. Yani sabıkalı. Bu çıkışı ile terör ve darbeye karşı geniş kitleler tarafından gözden düşmeye devam edecek.

Kongre açısından en sorunsuz parti AK Parti. Hatta bu kongreden güçlenerek çıkacaklar. CHP’de kongre kriz vesilesi. İyi Parti kongreye genel başkanını değiştirmek için başladı ama muhaliflerin istifası ile “malumu ilam” anlamında bir kongre gerçekleştirilecek. İyi Partide bir bölünme olup olmayacağını önümüzdeki aylarda göreceğiz. Yerel yönetim seçimlerinde aday belirleme ve seçim sonuçları ile ilgili ciddi tartışmalar yaşanması bekleniyor.

Tabi Genel Başkan grup üzerinde etkin bir rol üslenemeyecek. Parti grup başkanı bir milletvekili olacak. Dolayısı ile İyi Parti’de iki başlı bir yönetim söz konusu.

Bu arada İyi Parti’deki çözülme devam ediyor. Ben önümüzdeki günlerde yeni sürpriz istifaların olabileceğini düşünüyorum. Mesela Ersönmez Yarbay ve o çizgide olanlar bakalım ne yapacaklar. Kongreye katılacaklar mı?

Türkiye bayram haftasına girerken birçok bakımdan kritik bir eşikte bulunuyor. 3 partide kongre havası hakim. İnce iddialarından vazgeçmiş değil. Süreç Kılıçdaroğlu’nun aleyhine gelişiyor.

İyi Partide ne olacağını kongre sonunda göreceğiz.

AK Partide genel merkez kadrolarında büyük ölçüde bir değişim bekleniyor.

Öte yandan Türkiye ve ABD birbirini test ediyor. Kimse geri adım atmıyor. Ama her iki tarafta da çözüm için çaba gösteren lobiler var.

Ben Türkiye ile ABD arasında çözümün kolay olmadığını düşünüyorum. Bronson, FETÖ, PKK, Irak ve Suriye politikaları, İsrail (Kudüs ve Gazze) ABD’nin Suriye ve Irak’ta kendine bağlı bir askeri güç oluşturma ve bir Arap koridoru ile Türkiye ile Arap ülkeleri arasında bir koridor açma çabaları, hepsinin bir anda çözülmesi mümkün değil.

Özellikle Dolar krizi sürecinde yaşananlar, Türkiye’yi bir yol ayırımına getirmiş bulunuyor. BRICS, Şangay, NATO, AB ve ABD ile ilişkiler, NATO, BM, Türkiye’deki Amerikan üsleri konusunu yeniden değerlendirme konusunda geri dönülmez bir yere doğru itiyor.

Türkiye nükleer santral yapımından, Kanal İstanbul’dan, 3. havaalanından, savunma sanayiinden vazgeçmeyecek. Uluslararası ticarette kullanılacak ortak bir para biriminin hayata geçirilmesinden, dünya 5’den büyüktür iddiasından vazgeçmeyecek.

Türkiye’nin daha fazla oyalanmaya ve aba altında sopa gösteren tehditkâr açıklamalar konusunda tahammül sınırlarının sonuna geldiği de açık bir gerçek.

Türkiye ile ilişkileri daha fazla germenin, ABD ve AB ülkelerinde başka sıkıntılara yol açacağını, “fincancı dükkânına giren fil misali” sağa-sola saldıran Trump da öğrenecektir bir gün. Ya da birileri ona öğretecektir. ABD’deki iç gerilim böyle devam edecek olursa bir 11 Eylülün uzak bir ihtimal olmadığını da görmek gerekir.

İçerideki işbirlikçiler de ABD’ye güvenerek meydana çıkacak olurlarsa onlar da ABD ile birlikte bedel ödemek zorunda kalacaklarını, halkın Batılıların intikamını önce kendilerinden alabileceğini bilmeleri gerekir.

Selam ve dua ile.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • rrrrrr11 ay önce
  istem sadece Türkiye’ye saldırmıyor. İran’a da saldırıyor, Venezuela’ya da. Topyekûn saldırıya geçitler. ABD petrol şirketleri petrol fiyatlarını düşürerek Venezuela gibi geliri petrole bağlı ülkeleri krize sokabiliyor.. ABD Türkiye’de Dolar sopasını kullanıyor, Venezüella ve İran’da petrol sopasını.. Bazı ülkelerde terör sopasını kullanıyor. (yazın eksik kalmış abd nin baskısı sonucurusya rublesinin değeri düşüyor çin vızıklamaya başladı) geçmiş yazılarda bahsettiğiniz bitik, ölü abd bunları hemde aynı anda yapıyor. bence fikir işçiliğini bırakın siz bu işi bilmiyorsunuz tarla tokat alıp patetes yetiştirin
 • RabiaRabia11 ay önce
  Euzubillahiminesseydanirracimbismillahirrahmanirrahim(İsa) Dedi ki: "Şüphesiz ben Allah'ın kuluyum. (Allah) Bana Kitabı verdi ve beni peygamber kıldı."Meryem süresi 30ayet.elhamdulillah.sayin Dilipak iyi Parti ve İnce herkesin Başkanımıza koşarak gittiği son seçimlerde kendi kampanyalarında başkanımızı taklit ederek ondanmis gibi göründüler ve meclisede girebildiler.dusunun bir kere Cumhur İttifakı na evet demiş milliyetçi olanSayin devlet Bahçeli'nin partisinden yikicaz saticaz diyerek diyerek bir grup ayrılıyor adinada iyi Parti diyor.bende Yok artık diyorum olsa olsa taklit parti olur derim.sonrada çok seviyesiz bir politika yürütecek ve halkın faydasına bütün yolları kapatacaksin.Allah Rabbim bunlara firsant vermesin.amin.Halkimiz uyansın bunları azarlayarak doğru yola gelmelerini sağlayalım.devletimiz bizi düşünüyor defalarca anons yapılıyor hava durumu söyleniyor.herturlu imkaniyla yanımızda.Allah devletimize yardım etsin zeval vermesin.amin.coksukur halimize.estagfirullah.yasal boşluklar israiliyat düşüncesine fırsat vermesin deriz.sanirim 90li yıllarda suçluların ceza almamasını gozlerimizle gördük.icimiz acıdı.Allah Başkanımızdan razı olsun amin.saygilar selam ve dua ile Allah'a emanet olun teşekkürler HasbinAllah'u ve nimel vekil deriz
 • Sİ MURGSİ MURG11 ay önce
  ...HEP DIŞ GUÇLER
 • Ers61Ers6111 ay önce
  Levent misin, ne melûnsun? Saçma sapan yorumlar yapıp hükûmete olan kinini kusma. Biz hükûmetimizden memnunuz, memnun değilsen sen defol git bu ülkeden. Ekonomik kriz olmasın diye Abdye boyun mü eğelim, hamiyetsiz, izzetsiz herif!
 • İhsan Aydogduİhsan Aydogdu11 ay önce
  Ya hep dış güçler vs ula bıktık hele ...
 • MustafaMustafa11 ay önce
  Tamam anladık dış güçler iç güçler neyse ne , bununla ilgili bir planı yokmu devletin, Yaaaa dövizi altını olanlar bozdurmassa ne olacak o zaman, ben 1632 TL emekli maaşı alıyorum sağlığımdan dolayı ek iş yapamıyorum oğlan var üniversite de kız var lisede ev kira olmuyor hocam yetmiyor, artık bir umutta göremiyorum , muhalefeti zaten hiç saymıyorum Allah sonumuzu hayra çıkarsın.
 • LeventLevent11 ay önce
  .......
 • atilla atilla 11 ay önce
  Abi ülke batıyo bi kendinize gelin çeki düzen verin birazcık vatan severlik olsun ya HALA CHPYE SALLAMA peşindesiniz bu krizi nasıl atlatırız onun üzerine düşünün eleştiri yapın tabi çokta umrunuzda değil olan millete oluyor
 • Saçmalı YORUMSaçmalı YORUM11 ay önce
  Dış güçler AK Parti geldi geleli bizimle uğraşıyor.Ancak AK Parti daha önceki saldırılara karşı koyabiliyordu.Şimdi neden karşı koyamıyoruz.Acaba, AK Parti AKP'lileştiği için olabilir mi?Önceden tasarrufa azami dikkat eden parti, şimdi savurganlık tuzağına düşmüş olabilir mi?
 • turgutmeyveciturgutmeyveci11 ay önce
  SOSYAL HAYATIMIZIN TEDAVİ REÇETESİBütün Ekonomik sıkıntılar, cinayetler, Aile geçimsizlikleri, kıtlıklar, piyasa bozuklukları, Seller, depremler, yangınlar, çeşitli hastalıklar, savaş ve katliamlar gibi dünya hayatımızdaki her çeşit bütün sıkıntıların ANA SEBEBİ Her gün sosyal yaşam içinde Yüce Allah’ın Kitabı Kur’an-ı Kerime göre Tam olarak yaşanmaması ve yüce Allah’ımızı CC. bütün Mülkün ve olayların tek Sahibi ve Yöneticisi olarak görülmeyip unutulmasıdır.İşte Ayet-i Kerime“ ONLAR,GÖRMÜYORLAR MI? - düşünmüyorlar mı - Kİ HER YIL, BİR VEYA İKİ KERE İMTİHAN EDİLİYOR, ÇEŞİTLİ BELALARA ÇARPTIRILIYORLAR DA, HÂLÂ NE TÖVBEYE YELTENİYORLAR, NE DE ÖĞÜT ALIYORLAR. ”Tövbe Suresi 126 İŞTE BÜTÜN BU SIKINTILARIN TEDAVİ REÇETESİ,KUR’AN-I KERİMİ ANLAMLARIYLA OKUYUP, EMİR VE YASAKLARINA GÖRE YAŞAMAK VE HER ŞEYİN TEK SAHİBİ YÜCE ALLAH’IMIZI CC. HİÇ UNUTMAMA GAYRETİNDE OLMAKTIR.Eğer bu sıkıntılardan ders alınmazsa, işin çok daha kötü tarafı ise, bu belaların Kıyamete kadar hep devam etmesiyle beraber, Ahiretteki uzantısı olarakta, dehşetli azaplar ülkesi olan ebedi Cehennemlerin insanlığı bekliyor ve gözlüyor olmasıdır. İşte Ayet-i Kerime “CEHENNEM PUSUDA...HER AN ELİNE DÜŞECEK AVLARINI GÖZLEMEKTEDİR.- Kur’andan uzak yaşayan o - AZGINLAR İÇİN, O CEHENNEM; İÇİNDE, ASIRLAR, ÇAĞLAR, DEVİRLER BOYU, EBEDİYEN KALACAKLARI BİR DÖNÜŞ YERİDİR.”ORADA NE BİR SERİNLİK, NE BİR İÇECEK TADARLAR. İÇECEK OLARAK SADECE KAYNAR SU İLE İRİN BULURLAR. BU, YAPTIKLARININ TAM KARŞILIĞIDIR. ÇÜNKÜ ONLAR BU HESAP GÜNÜNE – tam - İNANMIYOR - veya inansalar dahi, tam olarak - KUR’ANA GÖRE YAŞAMIYORLARDI.Amme Suresi 21.
 • ali koçali koç11 ay önce
  EY YORUMCULAR DURUN -- KARUN HAZİNELERİYLE YERİN DİBİNE BATTI -- FİRAVUN KIZILDENİZDE GEBERDİ--DAHA BİR ÇOK ÖRNEKLER VAR BEN İNANIYORUM Kİ BU ABD VE AVRUPA BİRLİĞİ EN KISA ZAMANDA BİR ŞEKİLDE BU İKİ ÖRNEK GİBİ OLACAK İNŞAALLAH YETERKİ BİZ İNANALIM HAKTAN AYRILMAYALIM ONLARIN TUZAKLARI BİR ŞEKİLDE BOZULACAK İ İNSANLARINKALPLERİ ALLAHIN ELİNDE
 • vatandaşvatandaş11 ay önce
  merak ediyorum herşey dış mihrak ust akıl vs vs vs .. Yahu Allah aşkına yönetimde olanlar bahane üretme yerimi cözüm yerimi.. lüks mersedesleri makam aracı olarak dış mihraklarmı emrettimücahitlikten mütahitliğe soununanları ust akılmı önerdi.. vah bize yazık biza hayıf bize....
 • KapaliçarşiKapaliçarşi11 ay önce
  Sayın Hatipoğlu mukemmelsiniz hatta mukemmeliyetin zirvesisiniz maasaallah Rabbim sasirtmasin.Demek 900000(dokuzyuzbine) dolar sattin,1600(binaltiyuze)dolar aldın.Helalvallahi,kapalı çarşı dovizcileri,ayaklı borsa dahi çözemedi bu işi koca gun.Aklini aldınız kapalıcarsi piyasasının.Maasaallah Allah devamını versin harikulade bir riyaziyeniz var.İnsaallah milli irade sizden nasiplenir muhterem saygilar
 • birolbirol11 ay önce
  Altının fiyatı bile dolarla belirleniyor sen ne anlatıyorsun kardeşim.Erbakanın milli ekonomi modelini uygulamaktan başka kurtuluş yok.
 • uzman analistuzman analist11 ay önce
  dolar 5.5 lara dayandı.özellikle enerji şirketlerinin doğalgaz kullanan açıklanan son karardan sonra ekstra % 10 gibi bir maliyeti daha geldi.***nasıl böyle yanlış bir karar alındı ...dolar tutulamıyor...ekonominin en kötü beslemesi belirsizliktir..güvensizliktir..yazık oldu yeni döneme..keşke acaba Sayın Babacan olmalıydı mı **öyle bir ustaya ihtiyaç şimdi daha belirgin ortaya çıktı..
 • nadim hatipoğlunadim hatipoğlu11 ay önce
  kimse fırtınanın büyüküğüne bakmaz herkes kaptanın gemiyi limana sağ salim yanaştırdığına bakar bu ve bunu gibi son senelerde tüm oynanan oyunları ALLAHCC. İZNİ İLE bertaraf eden sayın reis ve ekibi İNŞAALLAH bunuda yenecek basirete sahipler tüm iç ve dış hainler münafıklar düşmanlar bir anda saldırıya geçtiler HER KES İŞİNE BAKSIN BU HÜKÜMET ALLAHCC. İZNİ İLE EN KISA ZAMANDA BU İŞİN ÜSTESİNDEN GELİR İNŞAALLAH. BİZE MİLLET OLARAK MANEVİ MADDİALANLARDA ÇOK ÇALIŞIP ÜLKEMİZİ BU DÜNYADA BÜYÜK DEVLET OLMA YOLUNDA SİLAH SANAYİNDE TEKNOLOJİDE İLİMDE BİLİMDE İLERİYE GÖTÜRMEK DÜŞER.28 şubattan bir ay evvel 1000 dolar borç aldım 900 binliraya bozdurdum bir ay sonra 1600 tly aldım borcumu ödedim bu ülke neler atlattı bunuda atlatır İNŞAALLAH.
 • AyıpAyıp11 ay önce
  Dolar ileride düşünce akp düşürdü olacak oh ne güzel hayat kötü olan her şey dışarıdan iyi bir şey olursa akp yaptı kargaları bırak akbabalar bile güler inanmaz da inananlar var hala ben ona şaşıyorum.
 • adam olmakadam olmak11 ay önce
  Belediyeler israf ve BATAKLIK CEHENNEMİNDELER.. İnternete girin en BORCLU belediyeleri görün6 milyardan başlıyoooorrr. ve İSRAFI VE SALTANATI GÖRÜN. Bu israf ve musrifliğigiderin,KAMU DA SALTANAT DEVAM EDİYOR. ne dolara ihtiyaç kalır, ne de borçlanmaya. Keramet beklemeyen. Keramet mafireti kendinde ara.
 • MemoMemo11 ay önce
  Geltekin kardeşim evrim devam ediyor. Bu insan yaşamında, aile yaşamında her şekilde devam ediyor. Bugün ABD nufusunun sadece %3'ü tarımla, hayvancılıkla geçiniyor. Nufusun %97'si şehirlerde sanayi, üretim, hizmet sektörlerinde isdihdam ediliyor. Bizde de bu oran her sene değişiyor, kırsaldan şehire akış devam ediyor, edecek. Bunu evrim olarak görmek ve buna adapte olmaya çalışmak lazım. İnsanları zorla köyde tutamazsın, şehirde iş ve yaşam sunmak zorundasın. Gelecek nasıl olur bilemeyiz ama bu yollardan 50 yıl 100 yıl önce geçen ülkelerin ayak izlerine bakarak, bizi neler bekliyor tahminde bulunabiliriz. Benim fikrim akıntıya karşı kürek çekmenin bir faydası yok şeklinde.
 • MemoMemo11 ay önce
  Arifhan, bu bilginin kaynağı nedir?
 • arslanbeyarslanbey11 ay önce
  2.bir 11 eylül olacak diyerek başınıza durduk yere ihale aldınız Abdurahman bey,ne demişler insan ne çekerse dilinden çeker.
 • melih53melih5311 ay önce
  chp yönetimi direniyor.vatan aşkı**memlekete hizmet aşkı herşeyin üzerinde chp li üst yönetimin...ha bu arada chp li bu yöneticiler işbanka halk adına yönetim kısmı için de yönetici atıyor**??bu arada şans işte işbank iştirakler*borsada k.yatırımcısına kan kusturmaya devam ediyor.**işfinans içinde hediyesi işfaktöring borsada borsa payları % 75**gibi anormal bir oranda EL DEĞİŞTİRDİ.**nasıl oldu **örneği varmı sorulduğunda chp liler cevap verir artık.**yeni yönetimede borsadan alımlı hisse payla giren ortak**işbanka dolaylıda olsa büyük sinerji katacaktır mali katkısıda olacaktır muhakkak.**sonra tesadüf işte şimdi işgyo ve tskb **valsleri izliyoruz..bakıyoruz işfinans ekibi oralarda**şans işte**tesadüf....hisse göçüklemesi yaşıyor..bakıyoruz işyatırım var..günlerdir işgirişim**iştirakine destek alımı yapıyor hisseyi uçuruyor.şans işte işgirişimciler ihya oldular***??da orada işgyo tskb hisseleri çöküşte gıkları çıkmıyor bu işyatırımcıların ..şans tesadüf.****bakalım chp liler sorulduğunda ne diyecekler.***
 • ArifhanArifhan11 ay önce
  Müslümanlar necaseti su ile temizler.hayran olduğun Avrupa tuvaleti 16.ýy dan sonra öğrendi.
 • Demir Demir 11 ay önce
  Konuşma değil icraat zamanı.bol keseden hamaset yapmak kolay.bu işin çözümü iki kesime düşüyor:zenginler ve gurbetçiler.para döviz bu iki kesimde var.fedakarlık yaparlarsa bu saldırıyı da bertaraf ederiz inşallah.normal halkı çırpsan ne çıkacak ki.
 • sivri sineksivri sinek11 ay önce
  tuvalet kağıdını bile amerika icat etti. taşa silerim diyen varsa dolar kullanmayalım.
 • Hasan uzunHasan uzun11 ay önce
  İsraf,savurganlık almış başını gidiyor devlete sülocular ve adıyamancılar çörekleniyor 10 sene sonra bunlarda darbe yapmaya kalkacak bu devlet akıl yanmayacak mi ?ümitlerimiz vardı oda tükenmeye başladı.. İlla halkmı sopayı enine alacak
 • memomemo11 ay önce
  ülkeyi daha kalite bir ekibin yönetmesi şart. ahbap - çavuş İETT ekibiyle ne ekonomi ne de dış politika yönetilir. Vatandaşa da VER MEHTERİ.
 • nafo35nafo3511 ay önce
  Ekonomi üretim ve teknoloji ile gelişir. Bunu bilmek için profesör olmaya gerek yok. Ama biz ne yaptık, gelen sıcak parayı betona gömdük, bir tane fabrika açmadık üretmedik. Yüksek faizler ile alınan paralar, köprü yol ve binalara gitti. ALLAH aşkına sorarım, en basit koşulda yetişen bir sebzeyi meyveyi para basarak alan bir ülkenin, para birimi nasıl değerini koruyabilir?
 • BizBiz11 ay önce
  Sayin dilipak size defalaca cagri yaptim cevap vermediniz.isci doviz hesaplari neden kaldildi ?...neden yetkilileri uyarmiyorsnuz ?devlet yaniyor..milletin oz kaynaklari varken neden gerei calismalar yapilmiyor.Avrupada HOLDINGZEDELER e yardim edilmesde gurbetciler Anavatani yalniz birakacak dyguda asla deil saygilarimla...
 • BizBiz11 ay önce
  S.s.aleykùm. insanlar iyiyide kotuyude kendi elleriyle yapiyor.tahtakakale doviz burolari kapatilmali.doviz bankadan alinmali satilmali satarken % kac devlet ali-satis arasindaki kardan vergi almali tv de bir haber programinda duydum memrlar tum maaslarini dolara cevirip 15-20dolar gunluk ihtiyaclar icin bozdurup aksam kalAni tekrar dolara ceviriyorlarmis.milli duygu yoksa.milli-vérgi olmali.dunyanin hic bir ulkesinde borsadan dovzden para kazanan hangi ulke var?dovizle kira yurtdisi kredi odeme sonra devlete yuk...saygilarimla...
 • cengceng11 ay önce
  dış güçler dış güçler yoksa biz mükemmeliz herşeyi çok iyi yapıyoruz hep bu dış güçlerin oyunu
 • GeltekinGeltekin11 ay önce
  Memo rumuzlu arkadas hangi fikirdesin bilmem.sana soyleyeyim tabiata bir bak hepsi aynımı yaz işleri ayrı kış isleri ayrı allah bir denge yaratmış herkes şehirde yaşamaya kalkarsa şu malum duzen ortaya cıkar.etin kilosunu yakında 100 tl ye yersin bol bol gdo lu tahıl yersin sahte peynir tereyeg bol yersin sen ekonomini uç bes kapitaliste teslim edersen yakında brezilya arjantin digerlerine benzersin onuda gectik sen sehirde yetisene is bulamuyon köyleri boşalt getir zaten hızlı bir makinalasma almış başını gidiyor 20 kisinin yaptigı işi bir makina yapıyor ee nası hepsini is bulcan.esas senin mantıgın cöküyor belkide mark sın dedigi olcak.sanayilesmis somürgeci ülkeler yıkılacak.
 • Durmak yok....Durmak yok....11 ay önce
  Çok zor bir sınavdayız...dolarla dünyaya hükmedenler şunu gayet iyi biliyorlar...eğer Türkiye dolar üzerinden yapılan saldırıları bertaraf ederse ki edeceğimize inanıyorum...kurdukları sömürü düzeni büyük bir darbe alacaktır.....bunun önüne geçmek için dışarıdan ve içimizde ki gönüllü haçlı-siyonist artıkları üzerinden saldırıyorlar...Biz doğru olalım...uyanık olalım...daha çok çalışalım...çalışalım...çalışalım...Allah bizimledir....
 • AhmetAhmet11 ay önce
  faizler artmasın diyen doların yükselişne seviniyordur . asıl ihanet te budur
 • Abdulcabbar Abdulcabbar 11 ay önce
  Siyon zındıkları dolar üzerinden Türkiye’ye oynamış olduğu oyun osonunun zındıkların geldiği anlamına gelir. zira bu oyunla birlikte Amerika’nın saftirik halkı dahil Avrupa ve bütün dünya gördü ki bu para basma yetkisini gasbetmişolan Ve darphaneleri elinde bulunduran Sion zındıkları her an kendilerini de vurabilir. dolayısıyla bu hareket sonunda bütün dünya bu siyon zındıklarına karşı birleşecektir. Bu aleyhissalatu vesselam efendimizin rivayetlerinden böyle anlaşılıyor...Vesselam
 • Abdulcabbar Abdulcabbar 11 ay önce
  Siyon zındıkları dolar üzerinden Türkiye’ye oynamış olduğu oyun osonunun zındıkların geldiği anlamına gelir. zira bu oyunla birlikte Amerika’nın saftirik halkı dahil Avrupa ve bütün dünya gördü ki bu para basma yetkisini gasbetmişolan Ve darphaneleri elinde bulunduran Sion zındıkları her an kendilerini de vurabilir. dolayısıyla bu hareket sonunda bütün dünya bu siyon zındıklarına karşı birleşecektir. Bu aleyhissalatu vesselam efendimizin rivayetlerinden böyle anlaşılıyor...Vesselam
 • Secih BaşaranSecih Başaran11 ay önce
  YÜZ YILI AŞKIN BİR SÜREDEN BERİ BU MİLLETİN BAŞINA GEÇİRİLEN SİSTEMİN DIŞINA ÇIKIP YENİ BİR SİSTEM KURMADIKÇA BU ÜLKE KURTULAMAZ. MEVCUT SİSTEMİN NERESİNDE NE VAR KİMSE BİLMİYOR. NE DOLARA HAKİM OLABİLİRSİNİZ NEDE EKONOMİYE. ŞİMDİ YAPILAN SADECE ADINI DEĞİŞTİRMEK MESELE AD MESELESİ DEĞİL BÜTÜNÜYLE DEĞİŞMELİ. 1800/1900 LÜ YILLARIN SİSTEM VE KANUNLARI İŞLEMİYOR. BU ÜLKEDE DOLAR ÇIKTIĞI YERDEN KALICI OLARAK HİÇ İNMEDİ VAMPİRLER SIRTIMIZDAN BESLENİYOR. DOLAR GEÇİCİ OLARAK İNSEDE ARTIK 5 TL DOLAR BU ÜLKEMİZDE İNMEZ! SİZE ÖRNEK; DÜN SABAH ŞAHİT OLDUĞUM BİR OLAY KÜÇÜK BİR HASTANENİN BAŞHEKİM KORUMA KONVOYU, İKİ PASSAT VE TAM TAMINA ALTI KORUMA, SANIRSINIZ BAŞKANI KORUYORLAR, BİR İNİŞ BİR HAVALAR, BU MİLLETİN PARALARIYLA BU MİLLETE HAVA ATIYORLAR KAFADAN BİR HESAP YILLIK MALİYETİ 700.000 TL TAMI TAMINA YEDİYÜZBİN FAZLASI VAR AZI YOK! BİR BAŞHEKİMİN TÜYÜ BİTMEMİŞ YETİMİN MALINDAN ALDIĞI BU RAKAM İLE BU ÜLKE AYAKTA KALABİLİR Mİ? ALLAH C.C BUNA RAZI GELİR Mİ, BENİ, PARA YOK DİYE EMEKLİ ETMEYEN DEVLET BU BAŞHEKİM İÇİN YILLIK 700.000 TL HARCIYOR VE BU RAKAM SADECE BİR DAKİKA İÇİNDE ŞAHİT OLDUĞUM BİR DEVLET HARCAMASI.
 • KocasolakKocasolak11 ay önce
  Hocam döviz arttıkça ithalatımız azalacaktır, yeter ki faizlerimiz artmasın. Döviz borcu olan şirketlerimize gelince, aldığı dövizi başta lüks oto olmak üzre israf etmediyse iflas etmiyecektir. Aldığı dövizi israf edenler de batmaya mahkumdur.
 • Erdinç SeyhanErdinç Seyhan11 ay önce
  Ekonomist değilim.velakin bu baş belası abd doları neden güzel ülkemi perişan etsin.isterse 50 lira olsun bir dolar banane.almam kardesim dolar.dış ticaret dolarla yapılıyormuş neden büyük şeytanın parası her yerde geçermiş.karşılığı olmayan kağıt parçasını neden alayım.kendimce bu dolar belasından şu şekilde kurtuluruz.1.yatirmlardaki faiz oranı yüzde 1 in altına cekilsin.2.dış ticaretaltın endeksli olsun.doları sadece ülkeye turist olarak gelenler kullansın.aldığımız enerjinin örneğin petrol varil fiyatı o ülke ile altın hesabından işlem gorsun.3.ithalat minimize edilmeli yerli üretici desteklenmeli
 • AliAli11 ay önce
  Yav 2014 aralıkta 2.20 sen dolar almıştım.yiğit bulut gibiler milletle dalga geçiyor.Hükümet Hz Yusuf kıssasını bilmiyor sanırım.
 • şükrü onukşükrü onuk11 ay önce
  ABD nin peş peşe büyük hırsla uygulamaya koyduğu yaptırımları sahaya yansıtamaması sonucu yaşadığı gerilim veher teşebbüsünde geri adım atma zorunda kalması , en son yapacağı işi hemen devreye koyma hırsıkendi içinde büyük çatışma yaşaması büyük ölçüde iktidarın dik duruşusebep olduğundan Türkiye’yi rahat bırakmayacağı , elindeki bütün kozları kullanacağı , İktidarın içeride birlik ve beraberlik oluşturma çabasının ise , karşı çıktığı şeylerin olmasını isteyen , bu konuda hiçbir kural tanımayanmuhalefetle olmayacağı bir gerçek . En kötü olanı geçti . Türkiye ,terör , darbe , sınırları koruyamaz hale getirme teşebbüsünden sonra dolar saldırısı altında , karanlığın tam zifiri anında hata yapmaya zorlanıyor . piyasa işleyişine müdahale edilmesi arzuları depreşiyor .Türkiye ne krizler atlattı bununda hakkından gelecek güç ve iradeye sahiptir .
 • KocasolakKocasolak11 ay önce
  Allah razı olsun hocam, dolar euro yaz diyenlere cevabını vermişsin. Abdülkadir kardeşe de katılıyorum. Allah bizi imtihan ediyor, israftan gururdan kibirden uzak olalım. Rabbim başkan erdoğan ın etrafına DÜRÜST daava adamları nasib etsin, sç gözlü muhterislerden uzak tutsun. Verilen kredi ve teşviklerin yerinde harcanıp harcanmadıpını KONTROL eden müfettişler DÜRÜST olsalardı bu gün üretimimiz daha bi çok olacaktı. Döviz manüplasyonu bu kadar KOLAY olmugacaktı, üretim için alınan krediye lüks oto alanları, bu kredileri DENETLİYEN devlet memurlarının CEZASI kesilsin, mallarına el koyulsun. İktisadi kısas olmadan rüşvetin iltimasın sonu gelmez, para çalanın, rüşvet alanın mallarına el koyulsun. Devlet garantisinde yurtdışından alınan krediler NERLERE harcandı?
 • AKINCIAKINCI11 ay önce
  bizliderimiz adam gibiadamerdoğanı dolarıindirsindiye seçmedik vatanımız kurtarsındiyeseçtikönce vatanöncevatangerisi teferruatbahçelibüyüğümüzüdeseviyoruz büyükvatanseverallahım hepsinden razı olsunmuzafferetsin siyonisthaçlı emperyaiziminekarşıamiiiiiiinn
 • Mehmet öztürkMehmet öztürk11 ay önce
  Soru şu:Terörist, diktatör, zalim, İslam düşmanı, fitne fesat merkezi bir ülkenin parası nasıl değer kazandığını biri anlatsın. Bu işlerin yarını çok tehlikeli.
 • MemoMemo11 ay önce
  1923 Türkiye'sinin nufusu 13 milyondan 81 milyona çıktı. E teknoloji de gelişiyor, sulaması ilaçlaması ekmesi toplaması artık makineleşti. Kırsalda iş kalmadı. Sen diyorsun ki 40 milyon kırsalda yaşasın. Nasıl bir mantık nasıl bir yaklaşım anlamak mümkün değil.
 • battalgazibattalgazi11 ay önce
  İstiklal Savaşı bitmedi devam ediyor nihayi hedef tam bağımsız Türkiye
 • Yener Yener 11 ay önce
  Ee şimdi ne oldu herkesin bildiğini tekrarladınız ne iktidarı eleştşrebildiniz nede sadra şifa olabildiniz sizinde işiniz zor hem milleti razı edecek hemde iktidara toz kondurmayacaksınız
 • selamselam11 ay önce
  Nediyelim bu da cenabi hakkin verdiği bir imtihan yani kuduzu kuduza çatistiriyor. Biz burda ah çekerken onlarda çeksin siyasi yalakalik ve yandaşlik adam kayirma ve torpilden basimizi kaldiramaz olduk Allah bunlari yapanlari kahruperişan etsin iki alemde de yüzleri gülmesin inşallah. Ben günahlarimi serefsizlik yapan siyasi ve idari kişileri yüklüyorum iki elim yakalarinda olacak haklarimizi helal etmiyoruz. Bizim demek istedigimizi vicdanli milyonlar anlayacaktir haramla işi olanlar zaten anlamaz azap onlarin üzerine olsun amin.
 • AlkanAlkan11 ay önce
  Ah be dilipak dış güçler diye diye bu hale geldik.......birde hesap günü mahkemeyi kübravar hesap var mizan var.orda çoğunluk güç ve paranın işe aramadığını göreceğiniz hakimlerin hakimi ALLAHİN HÜKMÜ VAR.
 • Uykuya DevamUykuya Devam11 ay önce
  İran, Venezuella ve Türkiye. Artık bu seviyede miyiz sevgili Dilipak. Dış güçlerin oyunu, millet direniyor öylemi?
 • YORUMYORUM11 ay önce
  Sayın Dilipak selamlar.Yine güzel bir yazı.Dolara karşı yapılması gerekenler belli.Hükümet bu konuda tedbirlerini almaya devam edecektir.Başkan Erdoğan Putin in yaptığı gibi dolar patronlarını toplayıp, ABD ye dolarları kaçıranlara hesabını sormalı.Bu devletin milletin paralarıyla adam olup sonra ihanet etmenin bedelini ödemek zorundalar.CHP de KK nın bu kadar silkelenmesine rağmen koltuğunda oturması,bu adamı buraya getirenler tarafından himayesinin devam ettiğinin göstergesi olarak görülebilir.Bu ülkeye her alanda destek yerine köstek olanların hesaplarının sorulacağını bilmeleri gerek , en azından vatandaş olarak bunu istiyoruz.ÜLKEMİN GÜZEL İNSANLARI ; ALLAH IN SELAMI BEREKETİ İNAYETİ ÜZERİNİZE ÜZERİMİZE OLSUN.
 • DevletDevlet11 ay önce
  Aslında şu oldu.liberal vekapital ekonominin sonu gelmeye başladı.malesef son 15 yılda fütursuzca uygulanan liberalist politikalar aşırı alt yapısız şehirleşme köylerin boşaltılıp 12 yıllık zorunlu egitim saçmalıgı kırsalda ekonomik üretim adeta yok oldu.türkiye gibi ülkeler de en az toplumun yüzde ellisi kırsalda kendi kendine yeten bir ekonomik yapıda kalmalıydı orantısız göç hem sosyal kültürel yozlaşma hem üretimsizlik ahlaki bozuntu gençligin bozulması tembel nesil hazırcı eyyamcı aklınıza gelensosyal ekonomik düzensizlik temelinde kontrolsüz göç politikaları bu güne getirdi.kırsallar o kadar boşaldıki ekilmeyen araziler hayvancılık toplumun ihtiyacını karşılamıyor.aslında köyler bacasız bir fabrikaydı herşeyini kendi karşilar fazlasıyla şehirlere üretim gider hem kendini çevirir kimseden gidip iş istemez as istemezdi.bizi yönetenler şunu anlamıyor bizim batı gibi sömürgelerimiz yok .sen gidiyosun batının ekonomik yapısını sosyal kültürel yapısını kendine örnek alıyon.bu toplum yakında büyük felaketlere düçar olacak.rayından bu kadar çıkan toplumun sonu hiç iyi olmaz belkide sonun baslangıcını yaşıyoruz.kendi öz degerlerin varken başkasını örnek alırsan batmaya mahkum olursun.
 • tuzcutuzcu11 ay önce
  Tahammül sınırına daha çok var hocam....Önce Üsleri kapatmak lazım....Sonra başka şeyler bulunur; hemen sertleşmek olmaz....Ben çok sertim diyen adama demişler adın Mülayim; sert olsan ne olur....
 • AbdülkadirAbdülkadir11 ay önce
  IMF açıklama yapmış Türkiye hükümetinden mali yardım isteme niyetinde olduklarına dair bir işaret almadık diye. İşte bu açıklama Türkiyeye oynanan oyun gözler önüne seriyor. Amerika 2019 yılına kadar karşılıksız bastığı 19 trilyon dolar parayı geri çekiyor. Tabii bunu yapmasının önemli bir sebebi var. Hayata geçirilmek istenen ipek yolunun tek hakimi olmak. Bunun içinde bu ipek yoluyla bağlantılı olan 65 ülkeyi imf ye muhtaç hale getirmek.Bunlardan 55 i şu anda imf ile anlaşmış veya masadalar geriya sadece bizim de dahil olduğumuz 10 ülke kaldı.İşte bunun için doları yükseltip dolarla iş yapan ülkelerin mali yapısını bozmaya çalışıyor.Tabii ülkeler dolardan çıkıp euroya geçmesinler diye euroyuda dolarla beraber yukarı çekiyorlar.Bu arada altınada yönelmesinler diye uluslararası düzeyde altının ve gümüşün fiyatınıda düşürüyorlar. Yani ülkeleri imf ye muhtaç kılmak için her şeyi planlamışlar.Dolar 2019 yılı sonuna kadar 15 olursa sakın şaşırmayın.Yani Türkiyenin abd ye heyet göndermesi bbir şeyi değiştirmeyecektir.Brunsonu versekte yine değişen bir şey olmayacaktır.Dolar yükselmeye devam edecektir. Bu oyunu sadece diğer ülkeler toplanıp birlikte hareket ederlerse bozabilirler.Aksi halde abd nin planı tıkır tıkır işliyor.Biz imf ye muhtaç olmamak için turizm ve ihracatımızı artırmalıyız. Ve en önemlisi israfdan da kaçınmalıyız.Turizm bölgelerinde aşırı israf var. İnsanlar açlıktan ölürken oralarda israfların olması bereketimizide götürür ve abd nin eline yağ sürmüş oluruz.
 • Borcunu ödemeyen çölcü!Borcunu ödemeyen çölcü!11 ay önce
  Sözcü' nün, devlete bir 'anırma' borcu olan bi yazarı var; hadi başkaları neyse de geçen gün o da dolara ağlamış! Lanğ olm, Yerebatandaki helaya girip 1 milyon TL verip çıkıyorduk, 1 dolar bilmem kaç milyon idi, buralara getiren zatenTayyib Bey oldu, bunak! Sen bir anır önce Taksim' de, anır; dolar artışını sonra değerlendirirsin la!

Günün Özeti