İdlib’de neler oluyor?

09 Eylül 2018 Pazar

ABD taktı kimyasal silaha. Varil bombası daha mı “insani”. Fosfor bombası daha mı insani?

İsrail kullanmıyor mu bunları. Peki niye kimsenin sesi çıkmıyor.

TRT’de, eskiden bir “Evet-Hayır” yarışması vardı. Erken bir şekilde tuzağa düşenler için sunucu, “Bu sayılmaz” diyor ve oyun devam ediyordu.

Kimyasal silah “Rum malı” değilse de sayılmaz. Çünkü sorun “insanilik” sorunu olmadığı gibi, asıl konu “Suriye” de değil.

“Koyun can derdinde, kasap et derdinde” misali, birileri kendilerine bu kan ve gözyaşından servet ve iktidar üretme çabasında.

Evet hedefteki ülke Suriye, hedefteki halk Suriye halkı. Peki Suriye devleti genel anlamda masum mu, ya da Suriye halkı bir bütün olarak masum mu?

Evet, evet insanlar bir konuda zalimken bir başka konuda mazlum da olabilir. Mazlum olma konusu da kimseye zulmetme hakkı vermez. Böyle bir hak yoktur.

İran ve Rusya’nın Suriye üzerinden hakimiyet kurma çabası var. Rusya’nın Akdeniz’de donanma bulundurması için Suriye’deki Tartus üssüne ihtiyacı var. Onun için Suriye’yi görmezden gelemez. Onun için Türkiye’ye ve İran’a ihtiyacı var. İran’ın ise Irak ve Suriye üzerinden Akdeniz’e bir Şii koridoru açma hesabı var. Bu plan açısından Suriye İran açısından olmazsa olmaz öneme sahip.

ABD ise Rusya’yı Karadeniz’e hapsetmek için Tartus’tan çıkarması lazım. Suriye üzerindeki kavganın asıl sebebi bu.

Peki İngiltere ve Fransa burada ne yapıyor? ABD’nin uluslararası hukuk açısından Suriye üzerinde bir hakkı yok. Onun için DAEŞ’i örgütledi, DAEŞ’e karşı SDG / PYD’yi örgütledi, o bahane olarak girmeye çalıştı. Ama, öte yandan uluslararası hukuk açısından Suriye’nin iki garantörü var: İngiltere ve Fransa. Scycos-Picot deklarasyonu ile belirlendi bu sınırlar. Bilad-ı Şam oldu Suriye. Onun için ABD, NATO ittifakı çerçevesinde, bu garantörlük hakkından yararlanarak, BM’yi de arkasına alıp, Suriye’ye girmek istiyor.

Tabii, İsrail, Mısır, Yunanistan, Kıbrıs Rum kesimi de ABD’ye destek veriyor. Suudi Arabistan ve BAE’nin ise adeta eli mahkum.

Hani burada bir çatışma çıkarsa İsrail sınırlarını genişletip, bir emri vaki ile Filistinlileri yeni işgal edeceği topraklara sürecek. İsrail, “Megalo İdea”sına ulaşmak için böyle bir ortamda 3. Adımı atarak Mescid-i Aksa’nın yıkılması ve yerine Süleyman mabedinin inşası için yeni bir süreç başlatacak.

ABD bir yandan da bu projeye destek vermek istiyor. Onun için de elini çabuk tutması gerekiyor.

Suriye’de bir savaş durumunda Müslümanların İsrail ve onun bölgedeki işbirlikçilerine karşı öfkesini kontrol etmek için, dikkatleri Mekke ve Medine’ye çekmek istiyorlar. Bunun için de İran ile Suudi Arabistan arasında bir füze savaşı uzak bir ihtimal değil. Ve tabii böyle bir savaşın sonunda da, bugünkü gibi bir Suudi Arabistan kalmayacaktır.

Suriye böyle bir ortamda Rusya ile ABD’yi karşı karşıya getirip, “benden sonrası tufan” anlayışı ile BM’nin gözetiminde uluslararası bir uzlaşma ile kendi iktidarını garanti altına almak istiyor.

Türkiye konuya insani açıdan yaklaşmak istiyor. Muhtemel bir savaş ya da saldırı durumunda İdlip’ten gelebilecek göçmenleri Türkiye’ye gelmeden Afrin’deki güvenli bölgelere kaydırarak onlara Suriye topraklarında bir yaşama alanı oluşturmaya çalışıyor.

Türkiye Suriye konusunda kilit ülke. Türkiye AB’ye aday, NATO’ya üye bir ülke, ama ABD ile de, AB ile de sorunları var. Öte yandan; Rusya ile yakın ve sıcak bir işbirliğine sahip. İran ile de İran’ın etnik yapısı, Müslüman kimliği, komşuluk ilişkileri açısından özel bir yakınlığa sahip. Türkiye’nin konumu, bu güçler dengesinde dengenin yönünü değiştirecek, kantarın ince ayarında olduğu gibi bir ağırlığa sahip.

Trump ne yapacaksa önümüzdeki 50 günde yapması gerek. İsrail’in 60 günlük planından kalan süre de o kadar. Türkiye’deki iç dengeler açısından da önümüzdeki 50 gün son derece önemli.

Bölgede bir çatışma ihtimali uzak değil. Hatta belki de bu kaçınılmaz. Eğer bugüne kadar bu çatışma olmadı ise, kimsenin böyle bir çatışmanın sonucundan emin olmadığı içindir.

Tamam! Varsayalım, ABD Doğu Akdeniz’deki donanması ile bir gece ansızın Suriye’deki bütün ortak askeri tesisleri ve Tartus’u vurdu. Herhalde Rusların eli böğürlerinde bekleyecek halleri yok. Onlar da Hazar donanması ile 6. filonun Amiral gemisinden, uçak gemisine kadar vurmayacağı bir hedef olmasa gerekir. Göreceğiz orada Patriot’ların ne kadar koruma yapacağını.

Rusların da Akdeniz’de donanması var. Böyle bir savaş bir anda dünya savaşına da dönüşebilir. O zaman ne NATO kalır, ne BM.. Ne de İsrail kalır. Bölgedeki kukla hükümetler de kaçacak yer bile bulamazlar. Avrupa da bu krizin altında kalkamaz. O global şirketlerin de akıbeti hayrolmaz.

ABD bugüne kadar saldırmadı ise, bu korkusu yüzünden. Bu durumda geleceği kimse tahmin edemez ve gelecek asla geçmişin devamı olmaz. Yeni bir dünya kurulur ve kim ayakta kalmışsa onlar bu yeni dünyada yerlerini alırlar. Bu yeni dünyada kapitalistlere yer olmaz. İsrail’e yer olmaz. Sınırlar, rejimler ve iktidar yapıları değişir.

Akacak bir kan varsa, o damarda durmaz. İşler bu noktaya geldikten sonra olayların şiddeti azalsa da, kan akmadan kalıcı bir barış zor. Savaşın süresi ve akacak kanın miktarını belirleyecek olan esbab, insanlığın, zeka ve cesaretidir.

Selâm ve dua ile..

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • ibrahim bozkurtibrahim bozkurt5 ay önce
  bu savaşta kim mehdilik kim decallık yapacak ortaya çıkar
 • İkrarİkrar5 ay önce
  Sayin ulusumun insani hainlik kimden gelirse gelsin bu kucumsenemez ister demirtas olsun ,ister foto ister musluman ,olsun bu kabul edilemez ney kabul edilemez hainlik birileri kahramanlik yaparken sehit olurken gazi olurken bir oy icin incinmesin diye hafife alinamaz oy vermek istemeyen dinde zorlama olmadigi gibi oy istemek vatan icin birlik olmamiz icin verilmeli hdp baskan olmus kurt vatandasimiz oy vermez kaygisiyla sucluya itimas gecilmemeli cunku bir siyasi parti ulkesini deyilde dis mihralarin istegi dogrultusunda hareket ediyorki cezalandirildi apoya verilen ceza gibi olmali bunlar deyilmi ulkenin huzurunu bozan avrupaya borazan
 • FerhatFerhat5 ay önce
  Hocam batinin19. Yüzyilda yurdumuzda kurmus oldugu liberal ve humanist olan gayri milii ve gayri ahlaki düzen kalirmi bu durumda. Yoksa biz hala batinin ilminin ve biliminin ipine sarilip özünden koparilmis bir millet gibi yasamaya devam edebilirmiyiz bu vaziyette.
 • FerhatFerhat5 ay önce
  Hocam batinin19. Yüzyilda yurdumuzda kurmus oldugu liberal ve humanist olan gayri milii ve gayri ahlaki düzen kalirmi bu durumda. Yoksa biz hala batinin ilminin ve biliminin ipine sarilip özünden koparilmis bir millet gibi yasamaya devam edebilirmiyiz bu vaziyette.
 • Mustafa KöseMustafa Köse5 ay önce
  Sn Abdurrahman Dilipak Diğer yazarlarla da paylaştım fikrimi . Kur'an'da seksen yerde geçen Allah cc Rab ismiesmaulhusnada yok O Rab ki ilk inen ayette geçiyor O Rab ki onun adıyla oku emrediyor . Sorum şu Rab ismi Esmaulhusnaya konulmayinca bilinçli veya bilinçsiz İslam dünyası bu sebeple mi okumuyor ve ya İslam dünyası okumasın diyemi Rab ismi esmaulhusnadan çıkarıldı ? Araştırmamanizi arz ediyor derdi iman olanlarla ortak bir çalışma bekliyorum
 • RabiaRabia5 ay önce
  Euzubillahiminesseydanirracimbismillahirrahmanirrahim.İnananlar için hâlâ vakit gelmedi mi ki, kalpleri Allah'ın zikrine ve inen Kur'ân'a karşı saygı duyup yumuşasın ve bundan önce kendilerine kitap verilmiş, sonra üzerlerinden uzun zaman geçmekle, kalpleri katılaşmış, çoğu da yoldan çıkmış kimseler gibi olmasınlar.hadid süresi 16.ayet.elhamdulillah.Sayin Dilipak Selahattin Demirtaş a bu kadar az hapis cezası verildi, haksızlık Allah'a havale ediyorum.zalimler için yaşasın cehennem.bu gercekmi inanamıyorum.oterorist değilse daha kim terörist HasbinAllah'u ve nimel vekil deriz.saygilar selam ve dua ile Allah'a emanet olun teşekkürler
 • Ilbeyhan Ilbeyhan 5 ay önce
  Bu DavudunoglununEmeviCamiindenamaz kilmahevesi insanlik için, geleceknesilleriçinfelaketoldudahaolacaklariAllahbilir...Keske ABD yeyaramislikiçinbuislerememleketibulastirmayaydinDavidson....Seninkilacaginnamazindageregi yoktu, binamaz olaydindaortaligi buhalegetirmeyeydin...Onceden SuriyedeABD ,Iran ,Rusya ,ISID ,HTS , PKK Devletimivardi...Turkiyede ipini koparmisdortbesmilyonkackinmi vardi...Envai cesit sapik ithal cetelermilleti sokaga cikamaz etti..Dahada olacaklardan baska...VaaaayGUL ABDUL vay, Vay Ingiliz vatandasi Memet Simsek vay,,,Illede Davudunogluesas .Hitler , Napolyon gibi...Uzun kullum ahmak olur ,kisa kullum fitne olur derler..Allah yolunuzu acik etsin
 • ESTERGONLUESTERGONLU5 ay önce
  Evetkimisi Lenini,kimisi stalini kimisi,Kamâli;kimisi Darwini,kimisi;zerdüştükimisi bunlarınhepsini sever./ Ancak ; Âkil , Hidayet ,İdrak, feraset, basiret sahibleri ki onlarsırat-ı müstakim yani istikametli yaniALLAH ve RASÜLÜNÜNemrettiği KUR'AN ve İMÂNcizgisinde -istikametinde ömürlerini tamamlarlarvedünya sinavini bitirmiş olarak huzur-u ilahiyeye vasıl olurlar.
 • BurhanBurhan5 ay önce
  Türkiye yanlış dış politikanın kurbanı oluyor maalesef!
 • Serkan aydinSerkan aydin5 ay önce
  Yurtta sulh cihanda sulh mottosu tamamen saçmalık ve irrasyonel bir aanlayıştır.. ne demek yurtta sulh cihanda sulh anlayışı??tarihte hiç bu doktrin ile varlığını dewam idame ettirmiş bir ülke uygarlıkoldumu hiç tabiki olmadı bir tane örnek bulamazsiniz.. bu tam bir ütopya..ulkeler toplumlar uygarlıklar rekabet ve birbirlerine galebe çalmak üzerinevarlıklarını devam etme üzerine hareket ederler..diyelimkibiz dünyaya ve komşularımiza ilan ettik dedikki biz sulh istiyoruz baris istiyoruz bu baglamda herkesle kardeşçe paylaşımcı bir minvalde münasebetler de ilişkilerde bulunucaz desek siz bunun gerçekten olabileceği mi düşünüyorsunuz.. siz bunu isteyebilirsinİz fakat komşularınizin sizin üzerinizde başka olumsuZ tehlikeli gizli hesapları idealari planları olacaktır.. buadamın biri size silah çekmiş siz ise ona kardeşim ben cinayete kavgaya inanmıyorum ben hep iyilik yaptım bunu hakediyorum size çiçek vereyim o silahı indirin demeye benzer..turkler varlığını şimdiyekadar atilganlik savascilik dirayet kararlılık ve zor şartlara çabuk adapte olup dış tehditlere karşı çok iyi strateji belirleyebilmeleri sayesindebu zaman kadar gelebilmiselrdir..devletler milletler uluslar, insan birey anlayışıyla hüviyetiyle yönetilemez.. devletlerindostu dusmani iyiliğikötülüğü daimi barış ve savaş anlayışı olmaz sadece çıkarları olur ve bu çıkarları doğrultusunda konjektur ne gerektiriyorsa onu yapar..ataturk bu doktrini bilerek söylemiş tir..cunku savaştan yeni çıkmış güçsüz bir yeni devlet kurmuştu ve o devleti barış anlayışı ile bi müddet payidar kilabilmesi için savaşlardan uzak barışçıl bir profilde tutmak istiyordu.. atatürk pragmatist bir adamdır ve düşüncesi o zaman belli bir donem için mantiklidirama suan için değil..
 • FıratFırat5 ay önce
  Bize yine Atatürk gibi bir lider lazım
 • Serkan aydinSerkan aydin5 ay önce
  Kardeşim mustafa islamoglunu savunmuyorum zaten ama o tek tabanca takılan biri ona kadar daha çok ama çok tehlikeli sorunlar yapılanmalar var.islamoglunun yorumlarına katilmazsin olur biter ama önce tarikatlara ve tarikatların içindeki dis mihrakların etkisine bak..sen nazım kibrisinin tarikatina bi bakıp arastirdinmi hiç tamamen ingilizlerin kurduğu bir tarikattir.kibrisinin ingiliz kralicesine ve prens charles ha yaptığı methiyeler den haberin varmı .ac arastr..hele bi menzil tarikatının geldiği son noktaya bi bak yaptıkları islam dışı kepazeliklere..cubbelinin tarikatının ikiye bölünmesi birbirleriyle kavga etmelerine küfürler etmelirene..ve bu tarikatların hiç biri kurandan konuşmaz gelenekçi islam.denilen şeyh şıh kutup gavs evliya gibi sıfatlar vasıflar yükledikleri şahısların kitaplarından kulluyatlarindan ayrı başka birşey konusmazlar..islamoglu kurandan konuşur gene ama ayetlere farklı yorumu vardır katilmazsin olur biter adam zaten kesinlikle inanın demiyor bu benim yorumum diyorama diğerleri kesinlikle bizim dediklerimiz doğrudur bizden başka bir anlayış ve yoruma tabi olursan kafir olursun murted olursun gibi çok tehlikeli bir şekilde ithamda bulunurlar..sence tehlikeli olan ne burada..islamogluna kadar feto olayınin gerçek yüzü açığa çıkmadan önce tüm tarikatlar fetoyu övüyor du zaten bir tane fotoyu eleştiren tarikat varmıydi??.. cubbelinin hocasinin mahmut hocanın bile methiyeler i var feto hakkında. Bak net te bulursun..
 • KemalKemal5 ay önce
  Türkiye maalesef ortada kaldı
 • İsmail İsmail 5 ay önce
  insanoglu bu kadar acgozlu,bu kadar doyumsuz ve bu kadar vurdumduymaz oldugu surece,kan akmamasi mümkünmü. Selam ve selam
 • Abdullah KulAbdullah Kul5 ay önce
  Serkan aydın ısyanoglu fetodan sonra gelir abd ye ziyarete gidip methiye düzen babası tarafından sapık dikkat edilmesi gereken kişi siz de dikkat edin
 • Abdullah KulAbdullah Kul5 ay önce
  Kaderi terk edip imanı tehlikeli olanlar fetoya methiye düzenlerken rahatsız olmuyor musunuz
 • SelamSelam5 ay önce
  Yaşa Mustafa Kemal Paşa Yaşa
 • ilbeyhanilbeyhan5 ay önce
  sagduyunun sesiolmussun kardes , Allah razi olsun....Anadolununherkesi bir bilenguzelim muslumanligi ,muslumanlik bize yeter DINCILIK degil...ISLAMbirlestirir ,tarikatlar ,cemaatler , mezhepler boler....KULLUK yalniz ALLAHADIR...Yoksa sonu FETOS gibi , Adnanin KEDICIKLERIgibi olur...Zatenbudincilerbizimmuslumanlarabenzemiyor....AHLAK ve AKILdin budur , akilsizin ahlaksizin dini olmaz zaten...Aylardir soruyorumbasta Diyanet isleri baskani olmak uzerebutun Allameye ,tastan ses geliyor bunlardan cit yok...HARAM ve RUSVET yemek ORUCU bozarmi bozmazmi....Ne zor bi soruymus , bir iki benim gibi avamdan gariban hariç bir Allahin kulundan cevap yok...Neticede bisey yenmis oluyor...Selam ve dua ile ...
 • ilbeyhanilbeyhan5 ay önce
  sagduyunun sesiolmussun kardes , Allah razi olsun....Anadolununherkesi bir bilenguzelim muslumanligi ,muslumanlik bize yeter DINCILIK degil...ISLAMbirlestirir ,tarikatlar ,cemaatler , mezhepler boler....KULLUK yalniz ALLAHADIR...Yoksa sonu FETOS gibi , Adnanin KEDICIKLERIgibi olur...Zatenbudincilerbizimmuslumanlarabenzemiyor....AHLAK ve AKILdin budur , akilsizin ahlaksizin dini olmaz zaten...Aylardir soruyorumbasta Diyanet isleri baskani olmak uzerebutun Allameye ,tastan ses geliyor bunlardan cit yok...HARAM ve RUSVET yemek ORUCU bozarmi bozmazmi....Ne zor bi soruymus , bir iki benim gibi avamdan gariban hariç bir Allahin kulundan cevap yok...Neticede bisey yenmis oluyor...Selam ve dua ile ...
 • Serkan aydinSerkan aydin5 ay önce
  Abdullah mustafa islamoglu bozuksa sizin hocalarımız çok mu doğru.. asil muslumanligi dünya çapında bu hale getiren tamamen kuran akidesinsen uzaklasilmasi kuran in terk edilmesi onun yerine birçok uydurulmuş hadislerin sahih diye yutturulmasi ve en büyük darbede 1100 lu yıllarda başlayan salgin bir hastalikmis gbi yavas yavas ama tesirli islam dunyasina sirayet eden pantaizm paganizm samanizm hululizm ve hinduizmin anlayışının sanki islamın bir parçasıymis gibi islam anlayışına sentezlenmesi entegre edilmesi ve bunun tasavvuf adı altında yapilmasi..vahdeti i vücud denen" varlığın birligi tekligi" denen anlayış tamamen sirktir ve pantaizt her inacta görünür..hersey tanridir anlayışı inancı.bizede çok büyük alim evliya diye yutturulan hallaci mansur beyazıt bestami muhittin arabi mevlana şemsi tebrisi yunus emre gibi sözüm ona samanist mecusi kaideye sahip kişiler şahıslar ve bu ekoldekiler en büyük darbeyi vermiştir.. kuranı boş verin sorgulamayin akilla bulamazsınız siz ,size hocalarınzin seyhlerinizin anlattığına bakın keza seyhi olmayanin seyhi seytandir diyen tarikat anlayışı ve cübbeli gbi hocasinin azraili kovdugunu,hocasında tövbe hasa allah'ın tecelli ettiğini yansıdığını iddia eden,muhammed mustafa esittir allah diyen bu sapık anlayış,seyh şih hikayeleriyle insanlara uluhiyet semavilik ruhbanlik katan bu sapik anlayis yüzünden bu hale gelmis bu islam ümmeti..kuran terkedilmis onun yerine hadisler uydurma rivayetler tevaturler şeyh şih uydurma masalları malesef kuran in yerini almıştır.. halada bunu göremeyen abdullah gibi insanlarda çabası.. sonra feto feto..daha çok feto çıkar siz şeyh şıh anlayışıyla insanları yüceltir sorgulama kuran okumaz saniz
 • HacıHacı5 ay önce
  Ha birde hatay ve kilis var.Suriyeliler hem çoğunlukta hemde ev ve arazi alıyorlar.Buradaki suriyeliler ypg ve esed dışlarından oluşan ve bilinçli bir yerleşme olursa biz ne yapacağız.Hatay koridorunun açılması için bir proje var ve biz buna giz yumuyoruz.Abd ve ypg oyununu göremiyoruz mu yoksa bop devam mı ediyor.
 • HacıHacı5 ay önce
  Ilbeyhan bilmiyorsan yazma.Kurdistan israil ve ermeni projesini yani bop u cemaatler mi destekledi.Ataturk zamanında mi suriye sınırına hamurdan pkklilar girdi.Bence muaviye zamanındaki dışı deve hikayesini oku
 • HukukçuHukukçu5 ay önce
  Sayın Cumhurbaşkanımız; Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesindeki öğrenci kıyımına müdahale edip, kıyımı durdurmanızı, saygılarımızla, istirham ediyoruz.
 • SelamSelam5 ay önce
  Herkesin bir hesabı varsa Allahın da bir hesabı var. (Hani bir vakitler, o kâfirler, seni tutup baglamak veya öldürmek veya sürüp çikarmak için sana tuzak kuruyorlardi da, onlar tuzak kurarken Allah da karsiliginda tuzak kuruyordu. Öyle ya, Allah tuzaklarin en hayirlisini KURAR.ENFAL 30)Ben iman ediyorum ki Allah en büyüktür ELHAMDÜLİLLAH
 • Ömer Faruk ÜnalÖmer Faruk Ünal5 ay önce
  Sayın yazar.... Netice ne. Hiç.
 • NezirNezir5 ay önce
  Putin&Turump’un son buluşmalarında,Putin,Trump’a bir futbol topu hediye etti, ABD de futbol topu yokmuydu da böyle bir hediye verdi, sonra topun içinde çip vardı gibi yine kel alâka bir iddia ortaya atıldı. Bence O topun içinde hiç bir şey yoktu, o bir sübliminal mesajdı, acizane bu fakirin görüşü, o top küreyi yani Dünya’yı temsil ediyordu ve Putin, Trump’a topu vermekle, “KÜRE SENİNDİR” manasına gelebilecek teslimiyetinin sübliminal mesajını vermiştir, merak ettiğim konu ise Putin’i bu kadar korkutan nedir.Bu gelişme ile Rusya’nın yıkım startı verilmiştir,zaten Rusya’nın yıkım plânının mevcudiyetini çok insan bilir. Mısır’da Mursi devrinde İsrail’den bir heyet gelip, sisi ile gizli bir görüşme yapmıştı ve hemen akabinde sisi darbe yapmıştı, bu insanları korkutan ve aniden değiştiren ne olabilirki, benim aklıma pramitin üstünde ki tekgöz geliyor. Bunlar kimsenin moralini bozmamalı son sözü Rabbimiz söyleyecektir, Rabbimiz, nasıl ki şimdiye kadar kurulan tuzakları bir, bir bozmuştur, bu büyük tuzağı da bozacaktır.
 • hacıhacı5 ay önce
  ....Cuma hutbesinde göç dalgası hutbesi veriliyor ve arkasına gereksiz tahran toplantısı.Biz toplantıya gitmeden rusya iran ve esad idlibi vuruyor....Birde ticarette rusya ve irana bağlandık vay halimize
 • AliAli5 ay önce
  Müslümanlar olarak elimizde ne varda adamlar bizden korksun savaş açmasın. Savaş açtı diyelim taş mı atacan. Filistinliler gibi. Adamlar uzaya çıkmış sana verdiği eski teknoloji silahlarla şov yap. ..
 • zaferzafer5 ay önce
  ...Atatürkün yurta sulh cihanda sulh politikasina geri dön .
 • IlbeyhanIlbeyhan5 ay önce
  Arkadaslar , kardesler mesele;Kurdistan adialtinda BUYUKISRAIL+BUYUKERMENISTANprojesidir....Bu projeninmimarlariUSA +ISRAIL+ FinansorEvangelistler...Icimizdekiisbirlikçileri,Ingiliz organizelidinigorunumlutarikatlar ,cemaatler ,siyasiler...Yine Ataturkçu gorunumluAkademisyenler , Karen Foggçocuklari , BAYKAL sonrasiAtaturkculeri tasfiye etmisYeni CE HA pE ,Unlu CIA casusuRUZI NAZARdan feyz almis, Akrabasi ENVER ALTAYLI , yine onun kuzeniBURHAN KAVUNCU ve abisinin ogluSALTUK BUGRA HAN in parti SozculuguyaptigiIP yani IYI oldugunu soyleyen parti...Saltuk Bugranin hangi tezgahlada dokundugunu masaya yatirmakta fayda var....FETUL CIA kiliktan kiliga girerek icrai sanatina devam ediyor... Marxist Leninistkisveli CIA-MOSSAD kopegi PKK ve Barzanistanhainleri...Guller, Beybicanlar , Davidsonslar(Davudunoglu) ISID,EL Kaide ,HTS ,Beni Kuseyra yahudi kabilesinden gelen SuudAliesi ve surekasi bilmemne , bilmemne , ve envai çesit ,mebzul miktarda hain 7/24ihanete ve efendilerine hizmete devam ediyorlar..Aklinizi basiniza alin DUSMANUSAdir...Biraz gulucuk atinca Çarsaftan kol atipdaumitlenmeyin....YasasinTam bagimsiz TURKIE CuMHURIYETI , Avrasya Birligi...Din Ahlaktir ,Ahlaksizin dini olmaz...Selam ve dua ile
 • FıratFırat5 ay önce
  Sayın yazar ... Türkiye için kilit ülke diyorsunuz  ... Türkiye kilit ülke ise anahtar kimde yeni müttefikimiz Rusya bile takmıyor Türkiye'yi
 • MurtiMurti5 ay önce
  Yapılan her yorum kişiyi bağlar üstelik elinde fazla enstrüman yokken sayın yazarda böyle çorba varı Arap çorbası vari çeşni si bol ayeti,hadisi , tarihi , ekonomisi yok yok böyle bir ortamda konuşmamak olmaz elbette bizimde söyleyecek birseylerimiz olacak Rus ebedi düşman, Suud,bae onlar kukla eli mahkum mısır desen firavun Kürtler İsrail uşağı Ortadoğu bataklık adamların elinde 10 dünyayı imha edecek nükleer silah var bizden mı korkuyorlar hem kiliseye mum yak hem camiye gitmek vari bir tutumla nasıl olacak bu işler Türklük vurgusu yapsam orta Asya'da ki Türklerle git gel ile işler nasıl yürüyecek ,din desen Arapların sana bakış açısı nasıl Balkanlar ne alemde Türkiye cumhuriyeti diyoruz ama Osmanlı mirasına sahip çıkıyoruz anlayacağınız kemalist virüs hafızayı bozdu gece kondu varı bir toplum yarattı idlibteki tek cekincemiz mülteciler in getireceği ekonomik sosyolojik yük birde bölgede işgal ci güç durumuna dusmemiz burasıda düşerse yarın afrin elbab da düşer bölgede senle hareket edecek yerleşik nüfus olmazsa kime ne izahatte buluna bilirsin 2000 yıllık devlet gelenegimiz var 90 yılda budandi devlet aklı kalmadı biz sadece refleks gösteriyoruz elin oğlu bütçeleri yüz milyonlarca dolar olan düşünce kuruluşu ile hareket ediyor oyun kuruyor ,90 sene evveline kadar bir eyaletin olan gidip geldiğin yerler sana yabancı oranın halkı yabancı üstelik bunu senin zihin yapina yerleştirmiş okumuş ünv son sınıftaki diploma li cahiline sorsan ne anlatabilir dilini,tarihini, dinî ni , coğrafya sini bunlara yabancı 12 milyon luk Yunanistan in ideali varken 90 milyon luk bizim davamiz ne oldu davamiz kızıl elma değil kardeşim onun üstünde olan bir dava beni İsrail seçilmiş kavim safsatası varya birde buradan bakın orta Asya'da dan İslam'la sereflenmiz bir kavim savaşçı Türkler 1000 yıl İslam la süper güç olmuş bir kavim şimdi kim seçilmiş karar verin
 • AliAli5 ay önce
  Rusya Suriyeye Esed'e destek icin mi geldi? Hayir! İsrail'in emri ve garantisiyle gemeldi getirildi. 2015 de Netenyahu defalarca Rusya'ya gitti ve uluslarararsi baski uygulanmayacagi, ABD'nin sessiz kalacagi garantisini vererek Kirim'da baski altinda olan Putin'i dusmek uzre olan Esed'in imdadina yetistirdi.
 • asımın nesliasımın nesli5 ay önce
  akacak kanın abd ve rus kanı olması gerek ki dünya durulup işgal, terör ve zulüm bitsin. onların biriyle dalaşıp yok etmeleri gerekir. dünyanın başına bela iki zalim. yoksa dünyada düzen ve huzur olmaz. inşallah rabbım oyunlarını başına geçirip birbirlerini yok ettirir. insanlık tarihi bir nefes alır. " Ve mekeru ve mekerallah, vallahü hayrul makirin.' amin
 • ŞaşkınŞaşkın5 ay önce
  Türkiye "kilit ülke" falan demişsiniz de bu kilidin ne olduğu belle değil!? ABD gazı ile bir çırpıda Suriye'yi düşman ilan etmedik mi? Bahanemiz ise Suriyeyi "Esad" değilde "Esed" yönetiyormuş! Oh ne ala, devlet başkanlarını beğenmediğimiz tüm komşularımıza savaş ilan edelim en iyisi. Suriye'de bulunan hemen her devlet (kimisi davetli Rusya/İran, kimisi davetsiz ABD/Türkiye) kedi ülkesinin çıkarlarının peşinde; biz hariç!? Bizim tek hedefimiz "Katil Esed'i" yok etmek. Ne kilit ülkeyiz ama!.
 • AdnanAltiparmakAdnanAltiparmak5 ay önce
  TurkiyeKatar anicingitti .Katarikorumakicin .IrannicinSuriyeyikorumakicin , Suriyeyegelmesin .Ben TurkiyeCumhurbaskani olsam her seyi yaparim ..Benimsozumgecsindiye .Iranda yaparaynisini .SayinDilipak Iraninbudusuncesini elestiriyor .Turkiyeikihavtaicinde Suriyedecumanamazikilacaktinicin.Hakimiyetinigenisletmekicin .SayinDilipakadiyorumki,,oynamasinibilmeyengelinyerim dardermis . ..
 • AdnanAltiparmakAdnanAltiparmak5 ay önce
  Abdullahbeyefendi makaleile alakali yorumyaz . 
 • MemoMemo5 ay önce
  5 dakika düşün be birader. Diyelim ki senin duaların kabul oldu ve bütün batı yok edildi. Türkiye yada diğer İslam ülkeleri nasıl mutluluğu ve huzuru bulacak bu durumda? Hele bir anlat da cahil bizleri aydınlat! Mesela artık rüşvet, hırsızlık, cinayet vb. Hiç bir suç işlenmeyecek mi ülkemizde. Hep israil mi suçluydu bugüne kadar?
 • Abdullah Abdullah 5 ay önce
  Mustafa isyanoglu abd ye fetoya methiye düzer indirilen din diye kendi yazdıklarını anlatır. Hadis kabul etmez. Peygambersiz kendi uydurdugu dini anlatır. Yakında çıkar kokusu. Allah bunlar gibilerden korusun ümmeti
 • Abdullah Abdullah 5 ay önce
  ......
 • İkrarİkrar5 ay önce
  İdlib icin kucun bir paylasim bir insan taralanir uzugunu kaybeder olmemesi icin tum caba sarf edilir fakat istemezler tarafindan bu hastanin okjijeni cekiliyorsa olmesi icin dusmani hareket yapiliyorsademek bela kacinilmaz oyle bir bir savas olursa Allah korusun yazacak tarih kalmaz bunu sadece insan olan anlar hayvanlar anlamaz.
 • İkrarİkrar5 ay önce
  Selam ve dua ile sayin hocam dun bir yazi okudum paylasmak istedim avrupali insana ve kendinden baskadina deger vermezken, hayvani duskunlugu sempatisi sevgisi tevecugu neden cevabi avrupada aile komsu misafir dost olmadigi icin aradiklarini hayvanda buluyor biz zannediyokki bu avrupa insan haklarina deger verdigi gibi hayvanida savunuyor ve koruyor biliyok hayvanlar itiraz etmiyor emredileni yapiyor verileni yiyor ne derse sahibi diyor.onumuzdeki sali gunu hicri yilbasi bir muharrem dimdiden islam alemine hayirlar getirsin kalin saglicakla
 •  O ZAMAN ORDU FETÖNÜN ELİNDEYDİ O ZAMAN ORDU FETÖNÜN ELİNDEYDİ5 ay önce
  ...O ZAMAN ORDU FETÖNÜN ELİNDEYDİ.
 • Osman Osman 5 ay önce
  Slm arkadaslar hocasız aklınızyokmu hoca yasadı bıttı sız olene kadar hocanın aklı ılemi calısacaksınız hocaya verdıgınız degerı allah resulune vermıyorsunuz
 • MemoMemo5 ay önce
  İdlib olayının sonuçları nasıl olacak? Orada sıkışmış olan terör grupları yok mu edilecek yoksa ülkemize mi sızacaklar? Nedir yorumunuz sayın hocam? Benim yorumum: Eğer 2-3 milyon mülteci ile beraber bu aşırı radikal islamcı örgütler Türkiye'ye girerse ülkeyi yaşanmaz hale getirebilirler. ...
 • KemalKemal5 ay önce
  Biz olaya islam acısından bakak.türkiyeni sonu herhalde allahın haramlarını helal yaptı hükümetiniz yüzbunlerce ailenin yıkılmasına vesile oldu.basta zina ve feminist yasaları müslüman topluma uygulayıp düşmandan bile tehlikeli işler yaptı hükumetiniz yalanmı.yüzbinlerin ahını aldı hükümet aile reisligi kavramını sahte ilahiyatçı ve hocaların destegiyle feminist yasalarla yok ettiniz yeni nesil ipsiz sapsız bir nesil yetişiyor sayenizde.hukumetin her hatasına destek oldunuz bir ülkenin iç işine karıştınız yok ettiniz bir ailenin iç icine feminist yasalarla müdale ettiniz milyonları mahkemelik ve rezilettiniz.bu iyi günlerimiz daha neler görecegiz allah bilir.bu ülkedeki hocayım diye geçinenlerin çogu hükümetin batı yasalarını destekliyor aynı israilogularının hocaları gibi.konustumu ahkam kesiyorlar cıkıpta batı yasalarını enjekte eden hükumete en ufak bir uyarı bile yapmıyorlar.mustafa islamogluda dahil.güzel tefsir yapıyor ama cıkıpta yöneticileri uyarmıyor.
 • hamidohamido5 ay önce
  Olmaz ,ne Türkiye de ne Ortadoğuda vede dünya da istenilen beklenen huzur olmaz olmaz. Israil varken olmaz. Müslümanlar, ve yahudi olmayan dünya milletleri bu yahudileri HaşaAllah tan dahamı iyi tanıyor?Efendimiz (sav) den ve Onun ashab ından dahamı iyi tanıyor?Bu beni Israil oğullarını ya adam akıllı hor ve zelil etmedikçeveya bir savaş ile israil devleti tamamen ortadan kaldırılmadıkca ne şark da ne garb da ne maşrık ne mağrıp hatta kürrei arzda bırakın ıns i cinler alemide rahat ve huzur bulamaz bulamaz.
 • CahilCahil5 ay önce
  Milleti savaşa mı hazırlıyorsunuz Bop projesi elinizde mi patladı suriyeye girilmesine zamanında neden izin verdiniz bunları sormayacaklar mı size acaba necmettin erbakan arap baharı denen yalan baharının israil abd ingiltere projesine verilen desteğin yanlış olduğunu ifade ederken hatırarsanız bu suriyeye gelecek sonra tehdit türkiyeye dönecek ve türkiye ozaman anlayacak demişti hatta istenilen iran ile savaş çıkarılması ve bunlar o savaşa bile girer demişti hatırladınız umarım günah çıkarmaya çalışmayın arap baharına verilen desteğinizi biliyoruz sonucunuda biliyoruz libya paramparça oldu 7 ayrı parçaya bölündü suriye nin durumu ortada mısır indirildi yerine ABD ajanı geldi hatırlayın müslüman kardeşler gelecek demişlerdi size söz vermişlerdi dimi esad gidincede kuzey ırak ve suriyede eyalet sistemi ile başkanlık modeli önerildi sizde atladınız ama hepsi nafile allahında planı vardı belki birgün pişam olup itiraf etmeye başlayınca anlatırsınız bunları
 • Serkan aydinSerkan aydin5 ay önce
  Amerika ile rusya nin savaşacağına inanmıyorum bu bir dünya savaşı demek olur ve iki tarafta çok şey kaybeder bu yüzden asla böyle birseye kalkismazlar bu net..ama her güç odağının bir hesabı var suriyede.bu savaştan en kazançlı çıkan şuan için rusya..abdnin ortadoguyu yıkım projesinin suriye aşamasında en karlı çıkan rusya..rusyanin en önemli derin eski hedeflerinden biri olan sıcak denizlere inme hayalleri gerçekleşti hem suriyede bir çok yeri hemde akdeniz limanında önemli usler kazandı ve esad rejiminin garantoru olmasida çabası.. esad die bisi kalmadı aslında esad demek rusya demek.bu sayede rusya muazzam kaynaklara sahip olan gunumuzun yeni zengin interlandi bölgesi olan akdenizede yerleşti üstelik yeni ipek yolu projesinde akdenizin önemi paha biçilemez..abd bundan çok rahatsız diğer rahatsızlığı ise kürdistan devletini tam olarak kurduramamasi ve kurt devletine tahsis edecegi suriyeninak denize acilan limanlarını rusya ya kaptırması.. iran ise şii hilali kurma peşinde israilli baskılara ve irana yapılacak operasyonda ön cephe açma derdinde..israilin ise derdi büyük israilli ilk gerçek adimi atma süleyman tapınağına kurma şii sünni savaşı.. türkiyenin hedefi kurdistanin kurulmasını engelleme ve olası büyük göçü suriye durdurma..kureselci bankerlerin hedefi yeni ipek yolunda abd ve rusya yi etkisizleştirme diskalifiye etme akdenizi avrupa ve çin arasında paylaşma suriye yi ise yeniden inşaa 'sinin çinli küresel şirketler tarafından yapılması.. yani dünya çok gerçekten çok karışık ama dünya savaşı çıkaracaklarını sanmıyorum cunku bole bi savasi kontrol edemiyceklerini hepsinde biliyor ve kazançlarını kaybetmek istemiyorlar..yalniz abd idlibi bahane ederek rusya yanin usleri hariç iran ve suriye rejimini vuracak büyük ihtimal

Günün Özeti