THY-66-TL-Mart-2018

“İçgüdü” değil “şeytani dürtü”

14 Mart 2018 Çarşamba

Önce küçük bir not: İns’in, yani insan’ın da Şeytanı vardır. Yani “Şeytanlaşan insan”, “Veresetüşşeytan” olan insanlar da vardır.

Psikologların dediği gibi, “insan kendi başına bir varlık” değil. İslam, “Hümanist” bir anlayışı öğütlemez bize. “İnsan merkezli” değil, “Hak merkezli” bir anlayışı öğütler.

İnsan, “ahsen-i takvim” olarak yaratılmıştır, ama insan “ekmel-i mahlukat”, “eşref-i mahlukat” olabileceği gibi “Belhum adal” da olabilir.

Evet, insan “çok zalim” olabilir. “Çok cahil” de! “Çok merhametli” ve “çok alim ve zahid” olabileceği gibi.

İnsan çok “aceleci” de olabilir, “teenni” ile hareket eden, “sabırlı” bir kul da olabilir.

“Kibir küpü” de olabilir, “tevazu ve edep timsali de. “Menfaatçi”, “ego santirik / ben merkezci” biri de olabilir, ihsan ve ikram sahibi de..

“Nankör”, “haris/ihtiras sahibi”, “cimri” biri de olabilir, “cömert”, “vefa” sahibi biri de.

İnsanoğlu “Kıskanç”, “Hased’çi” ve birçok yönden “Zayıf” bir kişiliğe de sahip olabilir. Güçlü, kararlı, cesur biri de. “İnsan bu!”

“Gerçekten insanların çoğu yoldan çıkmıştır.” “Ne kadar istersek isteyelim  halkın çoğunluğu inanmayacaktır.”, “’İnandık’ diyenlerin bazıları da, ortak koşmadan Allah’a inanmayacaktır.” “Halkın çoğunluğu inkarda direnecektir”. “Onlara ‘yeryüzünde bozgunculuk yapmayın’ dediğinizde, ‘biz ancak ıslah edicileriz’ diyeceklerdir, iyi bilin ki onlar bozguncuların tâ kendileridir”.

İnsan kaç kişilikten oluşur? Ruh, can, nefs, akıl.. Başka; nefsimize taht kurup oturan Şeytan, kulağımıza vesveselerini fısıldayan Hannas (Cin) ve bizi fıtratımıza, yaratılış gayemize uymaya çağıtan, “Galu bela zamanında”ki misakı hatırlatan, koruyan, şahidlik eden Melekler.

Ruh, hasta olmaz. Yanılmaz. O ilahi bir nefha, cevherdir.

Biz bu ruh, can, nefs ve akıldan sadece aklımızı yönetir, akıl vasıtası ile canımızı korur, nefsimizi terbiye ederiz. Bunu da ancak, aklımızı vahiyle terbiye ederek başarabiliriz.

İşte o “içgüdü” denilen şey sakın “Şeytanın dürtüsü” olmasın.

Mavi Balina, aslında, yapay zeka ile bilgisayarın sizi tanıyarak, sizin özellik, meziyet ve zaaflarınızı öğrenip, sizinle oynadığı bir oyun. Bu oyun size meziyet ve zaaflarınızı gösterip kendinizi kontrol etmenizi sağlayan bir oyuna da dönüşebilirdi. Müfsit bir akıl, makinenin insanın zaaflarını kullanarak ona karşı bir tuzağına dönüştü. Bir cinayet makinası haline geldi.

Siz onun açtığı kapıdan adımınızı attığınız anda sizi ve sizin üzerinizden çevrenizi, hayallerinizi, korkularınızı, umudunuzu anlıyor ve sizin zaafınızı kullanarak sizinle bir “rus ruleti” oynuyor. Ve sonuçta kazanan hep o oluyor.

Böylece, gelecekte, toplumun başına bela olacak “pislik”leri (onların ifadesi) yemleyip, onları tesbit edip, intihara sürükleyerek, onların kendi kendilerini yok etmesini sağlıyor.

Oyun içinde bir oyun! Şeytan, kötülüklerle savaşan bir melek maskesi ile çocuklarımızı ayartıyor.

Hem çocuklar günahsız değil mi? O zaman bu oyunu oynarken, altın vuruş, size yeni, başka, ilahi düzende mutlu bir hayatın kapısını aralayacaksa, dünya sürgününe niye son vermeyesiniz ki! Oysa intihar, kendi kendini öldürmek, şirkten sonra en büyük günahtı!

Şeytan çocuklarınıza cennet ve ebedi bir hayat vaadediyor ve Allah’ın ona verdiği ömrü, kendine sunmasını istiyor.

Askerlerimiz Afrin’de savaşırken, biz şehadeti konuşurken, bir “düşman” evimizde çocuklarımızı avlıyor. Bunun FETÖ, DAEŞ, PKK, PYD’den hiçbir farkı yok. Fuhuş, kumar ve uyuşturucu üzerinden de gelebilirler.. Geliyorlar da!

Organ mafyası değil bu gelen, çocuğunuzun beynini, kalbini çalıyor. Bazen sarık sarar gelir. Onun için denmiştir ki, “Din büyüklerinizi İlah ve Rab edinmeyin”, “Şeytan sizi Allah’la aldatmasın” diye!

İnsan Firavunun sarayında hakka ulaşabileceği gibi, Peygamberin evinde sapıtabilir de..

Birçok kız psikoloji okuyor. Ama onlar “Human”ı anlamaya çalışıyorlar. Sosyoloji de öyle. Biyoloji de, psikiyatri alanında eğitim görenler eğer bu konudaki İslami bilgi ve anlayıştan uzaksalar, onların çözüm diye dayattıkları şey, kaş yapayım derken göz çıkarmaktan öte bir çaba olmayacaktır.

Aile danışmanlıklarındaki uzmanlara bakın bakalım, evlenip, mutlu bir aile kurabiliyorlar mı? “Yaşam koçları”nın çoğu “yeryüzünde bir cennet” vaadi ile Şeytanın asistanlığını üstleniyorlar. Hedonist, rasyonalist, pragmatist, “adrenalin bağımlısı”, “çile”den, “feragat” ve fedakarlık”tan uzak bir nesil geliyor. Onların hayatlarında din, ritüeller, seremoniler ve ikonalarla bezenmiş bir gelenekten ibarettir. Kültürel bir aidiyeti ifade eder, onlar için din. Tarih desen bir “mefahir” ve “folklor”dur birileri için.

Bazı şeyleri yeniden düşünmemiz gerek. Yarın çok geç olabilir. Fulbright ya da Monteserro aklı ile NLP yaklaşımları ile kendi medeniyetimizin vaad ettiği o “asude bir bahar ülkesi”ne zor varırız. Onlar “başarıya” odaklanmış, Allah’ın o, bizi “mallarımız, canlarımız ve sevdiklerimizle kimi zaman artırarak, kimi zaman eksilterek imtihan edeceği” imtihandan çok uzak, “Tanrı’yı başarıya, iktidara, servete zorlayan, mecbur bırakan, Promete gibi, Tanrının elinden ekmeği ve bilgiyi çalan insan” anlayışı ile varacağımız yer, neresidir aceba!?

Sahi, bir araştırın bakalım, niye, “Mavi Balina” oynayan çocuklar, daha çok, niçin “sanat okulu”ndakiler değil de, “İmam-Hatip”te okuyanlar! İlginç ve ürkütücü değil mi? Önder, İlim-Yayma ve Ensar bunun üzerinde düşünmeli. Övünmeyi, dövünmeyi bırakıp hep birlikte sormalıyız, “biz nerede yanlış yaptık” diye. Bu gerçeğe giden yolda, o fiziki mekan olarak çok mükemmel İmam-Hatiplerde namaz kılan öğrenci ve öğretmen sayısına da bir bakalım.. Oysa bu gençler, bizim için Allah’ın rızasının tecellisinin vesilesi olacaktı. Allah onlar eliyle zalimleri cezalandıracak mazlumlara yardım edecekti. Onlar insanlığı kurtuluşa davet eden davetçiler, zamana mekana şahidlik eden, Hakkın ve halkın gören gözü, işiten kulağı, tutan eli, haykıran sesi olacaktı. İnşallah yine olacak. Tamam Şeytan bize karşı, yardımcılarını da yanına alarak, “topyekûn saldırıyor”, fazla mesai yapıyor. Ama Allah’ın yardımı ile yine kazanacağız. Yeter ki, Allah’ın ipine tutunalım. Cahillik etmeyelim, zalimlerden olmayalım, sabreden, şükreden, direnenlerden olalım.

Hasan Aksay’ın geçen gün makalesinde ifade ettiği gibi, “madem ancak kalpler Allah’ı anmakla huzur bulur. İnsani Yüceliğe maden, akıl, iman ve vicdanla ulaşılır”, o zaman haydin hep birlikte hablullah’a tutunalım. Allah’a, Resul’üne ve kitab’a yönelelim. Yaşayan Kur’an ve veresetül enbiya olalım. Sakın, İmam-Hatipli olalım, ama “İmam-Hatipçilik” yapmayalım. Müslümanız biz Müslümancı” değil! “Ben Müslümanlardanım” diyenden daha güzel sözlü kim olabilir! Biz alemlere rahmet olarak gönderilen bir peygamberin ümmetiyiz! 

Çocukların saf aklı, iş, bürokrasi, siyaset çevresindeki konuşulanlara ailelerinin dünyası ile  inanç dünyası arasında bir paralellik kuramamanın getirdikleri bir travma sözkonusu olabilir mi? Selâm ve dua ile..

 

YORUM YAZ

 • DüziçiliDüziçili4 gün önce
  Gnostik islam anlayışının ürünü olan konuların üzerine ciddiyetle ve korkmadan gitmek gerekiyor. Ucu zülfiyare de dokunsa bu artık kaçınılmaz. Tüm gnostizmin temelinde şeytanın benliği yatmaktadır. Yani sen sen isen bende benim diyen bir şeytan iblis Allahlık taslamakta allah olduğunu ileri sürmekte, Allahlaştığını onunla bir ve bütün olduğunu iddia etmektedir. Bakın etrafınızdaki fetöcülere bir santim bile yerlerinden kımıldamıyorlar. Neden ? Fetullah sevgisinden mi yada ibadetlerinden dolayı mı ?hiç sanmıyorum. Oysa ki her şey faş edilmiş tüm pislikler ortaya çıkarılmış olmasına rağmen bu bağlılığın sebebi saf ve masum kandırılmış ibadet kategorisinde olmaları mı yoksa kendilerinin ALLAH OLDUKLARINA İNANDIRILMIŞ GNOSTİK İSLAM anlayışı mı.? işte mücadele edilmesi gereken bu gnostik anlayış olmalıdır. Yoksa bugün fetöcü olmuş yarın metöcü şucu bucu adı ne olursa olsun farketmez. Bu mücadelenin adresi büyüklerimiz tarafından diyanet olarak gösterildi gösterilmesine.peki sorarım size faiz haramdır diye açık ve sarih ayet ortada iken adı diyanet olan bu makam bu ülkede faizi nasıl yasaklattırabilecek.?dedik ya ucu zülfiyare dokunacak diye. o halde hocamıza sormak gerek nasıl olacak bu iş diye. Gnostik hristiyanlıktaki kurumsal yapılaşma içinde olan papa kardinal ve papazlardan sonra gnostik islam daeksik olan rahibelik makamının da tesis edilmesine mi geldi sıra. doğru ya bir fıstık yeşili kalmıştı. Bazı şeyler düzelsin derken daha da kötüleştiriyoruz. sonra hepbirlikte birbirimize bakarak soruyoruz NERDE KALMIŞTIK ?....
 • ÖmerÖmer5 gün önce
  Hocam sizi gençlik yıllarım dan beri takipederim. Sizden ricam Ömer Turan gibi hiçbir ilmi vasfı olmayan insanları akittv ye çıkarıp çizgiden ödün verdiniz hiçbir kur' ani bakiş açısı olmayan , bu zatı sadece iktidara yakın olmak adına degerli Alimlere dil uzatmiştır. Umarım bunu telafi edersiniz. Onlara da cevap hakkı doğmuştur. vesselam
 • BizBiz5 gün önce
  S.a. Eline saglik hocam cok guzel bir yazi. Gunumuz sozde islamci gorunenler ve hakiki islama inanan insanlari musibeti ve Ayette verdiginiz verdiginiz gibi ALLAH cc.mallarimizla azaltmakla vecogaltmakla aciladigi bolum.Amenna vse sadakna.Ìsin aci tarafi mavi balina oyununda oldugu gibi.Avrupadada 300.000 gurbetcimiz kandirildi.Kandiflian musluman kandiran sahte ALLAH cc dan kormayan sozde muslumanlar.COZUUM de maalsef Musluman lardan deil de karsi taraftan insanlar cikip soyluyor.Nerede ALLAH cc dan korkan musiad diyanet milli partilerimiz.bir gunluk mesele konular ortaya konulur.cozum uretilir.Oyuna yasak.magdura kanuni duzenleme.haksizdan alinir.hakliya verlir.Maalesef bizler Dunyanin mazlum milletlerine sahip ckiyoruz en fazla bagis yapiyoruz diye ogunuyoruz.Amma sizinde zaman zaman dile getirdiginiz Aile Gdo nisasta sekeri artan obezite kanser vakalari Domuz etinde patlama kredi kartlari uysturucu vb acil konulari muslumanlar gormemezlikten geliyor.Allah cc.hakkimizda hayirlisini vermesi dilegiyle...
 • BizBiz5 gün önce
  S.a. Eline saglik hocam cok guzel bir yazi. Gunumuz sozde islamci gorunenler ve hakiki islama inanan insanlari musibeti ve Ayette verdiginiz Ayette
 • mete akınmete akın5 gün önce
  ABDURRAHMAN bey ,kaleminize sağlık gönüllere ve akla hitap eden bir yazı olmuş.Öğrenciler, gençler,büyüklerde kendilerin de iyi niyetli ,samimi,milli ve yerli bir iç dünya ,davranış oluşturmazlarsa hayatları boyunca gerilimli huzursuz yaşarlar.Hayatta iç ve dış huzurun en büyük kaynağı ALLAH ı her an senin yanında başarının ve kazancında vesilesi olduğunu bilmek ,hissetmektir.
 • Aynı cins iki çiçektenAynı cins iki çiçekten5 gün önce
  Başta insan olmak üzere, bütün varlıklar, az-çok çevrelerinden tesir almaktadırlar. Çevrenin varlıklar üzerindeki tesiri, eskiden beri bilinen bir hakikat olmakla beraber, son zamanlarda yapılan deneyler, mânevî hâllerin de madde üzerinde büyük bir tesiri bulunduğunu göstermiştir.Nitekim, bir müddet önce gazete ve dergilere mevzû olan “su kristalleri” bunun en müşahhas misallerindendir. Yan yana iki ayrı odaya konulan aynı cins iki çiçekten birinin üstüne Esmâ-i Hüsnâ yazılmış, orada Kur’ân-ı Kerîm tilâvet olunarak kendisine her fırsatta güzel sözler söylenmiştir.Diğer çiçeğin saksısına ise kötü sözler yazılarak asılmış, bu çiçeğin bulunduğu odada sıkça pop tarzı müzik çalınmıştır. Bir-iki ay gibi kısa bir zaman içerisinde güzel ve ulvî sözler söylenen çiçek serpilip büyümüş; pop müziği dinletilen çiçek ise kuruyup solmaya yüz tutmuştur.Bu hâl, eşyânın bile çevresinde olup bitenlerden nasıl radyasyon gibi bir tesir aldığını açıkça ortaya koymaktadır. İç dünyası, rûhânî derinlik ve idrâk melekeleri bakımından pek çok varlıktan üstün şekilde yaratılmış olan insanoğlunun, etrafındakilerden tesir altında kalması ise kat kat fazla olacaktır. Bu sebeple insanın çevre ve arkadaş seçerken, çok daha titiz ve dikkatli olması icab eder ki, bu karışık cemiyet hayatında huzur, rûhâniyet ve sürûr içinde yaşayabilsin.
 • Çetin bir imtihanÇetin bir imtihan5 gün önce
  Aslında birbirlerine zıt karakterlerin barındığı bir dünyada yaşamak, pek çetin bir imtihandır. Bu imtihanın bedeli ise Cennet ve Cemâlullâh’tır. Bu sebeple insanoğlu, bu imtihânı aşmaya mecburdur. Zîrâ dünya imtihânını geçerek ilâhî vuslata nâil olmak, aynı zamanda insanın yaratılış gâyesini teşkil eder. Bunun için de onun, kötü sıfatlardan sıyrılıp ulvî vasıflara ve faziletlere sahip olması, yani insanlık şeref ve haysiyeti ile yaşaması gerekir.Âdeta her ferdi, bir hayvanın karakterine bürünmüş bulunan böyle bir toplum içinde yaşayan insanlar, her zaman dikkatli ve uyanık olmak zorundadırlar. Zira insan, her zaman kendisine yakınlık gösterip, onun hayır ve iyiliğini isteyecek sâlih ve sâdık insanlarla beraber olamaz. Sâlihlerin sohbetine sık sık devam etmiş tâlihli insanlar nâdiren varsa bile, onların birliktelikleri de zaman ve mekân şartları ile sınırlıdır. İnsanoğlu, hem böyle hayırhâh insanların nâdir oluşu ve hem de onlarla beraberliğinin sınırlı bulunması sebebiyle menfî karakterli insanlarla beraber nasıl yaşanacağını öğrenmelidir. Nitekim tarihî bir hakikat olarak Firavun’un sarayında yetişen Hazret-i Mûsâ ve yine isyankâr Firavun’un mü’mine hanımı Asiye vâlidemiz, yüksek takvâları sebebiyle, aslî hüviyet ve îmanlarını muhâfaza etmişlerdir. Geçtikleri pek çok bâdire ve meşakkatler, onların imanlarını zaafa uğratmamış, aksine takviye etmiştir.Diğer taraftan içten ve dıştan devamlı sûrette menfî telkin ve tesirlere muhatap olan insanların, her an teyakkuz hâlinde bulunması gerekir. Aksi hâlde bu hususta gösterilen küçük bir gaflet ve başıboşluk, bazen beraberinde büyük maddî-mânevî felâketleri getirebilmektedir. Allâh’ın gadap ve rızâsının, kişinin hangi amelinin neticesinde tecellî edeceği belli olmadığı için, her hareketimizde bu nezâketi gözetmemiz şarttır.
 • ÇAGRIDEMIRÇAGRIDEMIR5 gün önce
  uretım ekonomısı olmadan, meslek sahıbı caga uygun becerı kazanmıs kımseye mınnet etmeden ekmegını cıkarangencler olmadan olmaz....Tabbıkı ahlakıledeplı olmalı.ama vasıfsız olurlarsaya bır sıyasetcının ,ya bseyhın.ya fetonun yada ısıdınpkk nın kucagına dusecekler.Devlet ınsanını kımseye muhtac etmemelıyoksa Allahın degıl onun bunun kulu olurlar.DIN AHLAKTIR AHLAKSIZIN DINI OLMAZ
 • Mahmut.Mahmut.5 gün önce
  Hocam daha ilkokulda .cocuklari ayirirsak muzurlugun büyümesini tesvik etmiyormuyuz.?tek yönlü egitirsek eksik kalan yana merak artacaktir.
 • Şerafettin Gökkaya Şerafettin Gökkaya 5 gün önce
  Allah razı olsun ABDURRAHMAN abi
Daha fazla yorum göster