Hz. Musa, Hz. Davud ve..

04 Eylül 2018 Salı

Bu yazıyı başta “Reis” olmak üzere, külliyedeki herkese ve “Ben de iman edenlerdenim” diyen kardeşlerime yazıyorum:

Kur’an-ı Kerim bize Hz. Musa ve Hz. Davud’dan örnekler verir. Hz. Musa zulüm altındaki kavmini Firavunun zulmünden kurtardı, denizi yarıp geçtiler. Aç kaldılar kendilerine Bıldırcın kebabları, kudret helvaları ikram edildi.

Ben-i İsrail’e aynı anda iki Peygamber rehberlik ediyordu: Hz. Musa ve Hz. Harun.

Biz Peygamber değiliz. Dolayısı ile “Masum” da değiliz. Hz. Muhammed (SAV)’e verilmeyen gök hazinelerinin kapısının anahtarı bizden birinin elinde de değil. “Mucize” gösterecek de değiliz.

Evet, kuyudaki Yusuf’u Mısır’a sultan eden Allah bizi yeryüzünün varisi kılmak istiyor. Kuyudaki Yusuf’u Mısır’a sultan eden Allah O’nu ve kavmini 7 yıl bolluk ve 7 yıl kıtlıkla imtihan etti.

Allah bizi de, mallarımız, canlarımız ve sevdiklerimizle, kimi zaman artırarak KİMİ ZAMAN EKSİLTEREK imtihan edecektir. Ve o Allah, biz kendi hakkımızdaki hükmü değiştirmeden, bizim hakkımızdaki hükmünü değiştirmeyecektir. Ve o Allah, cahil ve zalim bir topluluğa, kafirler, fasıklar ve münafıklar topluluğuna yardım etmeyecektir. “İçimizdeki beyinsizlerin işledikleri yüzünden helak olan bir kavim olmak istemiyorsak” yeniden bazı şeyleri düşünmemiz gerekiyor.

Babamız Peygamber olsa gelse, bizi kurtaramaz. Herkes için yaptığının karşılığı vardır. Kurtarıcı yok. Kurtuluşa, Allah’a, Resulüne ve kitaba çağıran rehberlerimiz vardır, kendine çağıran değil! Sakın, Şeytan bizi Allah’la aldatmasın ve biz de Din ve devlet büyüklerimizi İlah ve Rab edinmeyelim. Onlardan güç yetiremeyecekleri şeyler istemeyelim ve onlar da kendi ellerinde olmayan şeyleri vaad etmesinler.

Değişmesi gereken, başımızdakilerden önce biziz biz! İktidar sahipleri, toplumun aynadaki görüntüsüdür bir bakıma! Bunu anlayalım artık.

Hz. Musa kavmini Firavundan kurtardı, ama mucizevi bir kurtuluşla esenliğe çıkanlar daha Kudüs için yola çıkmadan, daha o muhteşem günün hatıraları canlı iken, o olayın üzerinden aylar geçmeden sapıttılar ve Allah da onların yollarını sapıttı. Hz. Musa Tur’a çıktığında, kavmi, Samir’in yalanına uyup altın bir buzağıyı Allah’a şükran nişanesi olarak sunmaya kalktılar da lanetlendiler. Bu olaydan sonra yanlışların arkası gelmeye devam etti ve 15 günlük Kudüs yolculuğu tam 40 yıl sürdü. Hz. Harun yolda vefat etti. Hz. Musa Kudüs’e varamadan O da yolda vefat etti ve Yuşa aleyhisselam kavmini Kudüs’e götürdü.

Sapıtan bir kavmi Allah’ın elinden alacak bir lider, önder yoktur! Hiçbir halk, hiçbir devlet, masivaya ait, kul yapısı hiçbir şey ezeli ve ebedi değildir ve olamaz.

Çoklukla övünmeyin. Yaptıklarınızla övünmeyin. Veren Allah alır da. Kimse Hz. Süleyman kadar zengin değildi, olmayacak da. Onun serveti bir asır bile sürmedi. Mucizevi bir şekilde inşa edilen Mabedinin taşlarının hiç biri yerinde değil artık. Elinizde Hz. Musa’nın asası, Hz. Davud’un kılıcı, Hz. Süleyman’ın yüzüğü olsa ne yazar. Onların sahiplerinin durumu ortada değil mi?

Hz. İsa, “Mesih”ti. Ruhul Kuds’tü, kavmini mi kurtardı, kendini mi?

Kurtaracak olan Allah’tır, o zaman yalnız O’na sığının ve O’ndan yardım dileyin.

Bizim için tek onur, tek görev, O’nun rızasının tecellisinin vesilesi olmaktır. O bize değil, biz O’na muhtacız. O’nun kolaylaştırdığından kolay, zorlaştırdığından zor bir iş yoktur. O görür, duyar, bilir, Kadiri mutlak / Mutlak iktidar sahibidir ve O “ol” der ve o şey hemen olur. Olduran, öldüren, diriltecek olan, kadere, rızga ve ecele hükmeden O’dur.

Hiçbir ölümlüye “öl de ölelim, vur de vuralım” demeyin, aklınızı kiraya vermeyin, haşa birilerinin “Tanrıyı kıyamete zorlaması” gibi kimse Allah’ı iktidara zorlamak gibi bir gaflete düşmesin.

Haksız kazanılan paralar ve gasbedilen, ehliyetsiz ellerdeki makamlarla, “kem alat” ile “kemalat” olmaz, bilesiniz!

İnsanlar ne çabuk umuda kapılıp, ne çabuk ye’se kapılıyorlar. Hani O bizi” sabreden, şükreden, direnenlerden” bulacaktı. İman ettiğimiz kitapta bunlar yazılmadı mı? Biz de bunları kabul ederek mü’min olmadık mı? Hani “Havf ile reca” (Korku ile umud) arasında bir yerde duracaktık.

“Bir musibet, bin nasihattan hayırlıdır” derler ya, bu musibetlerin arkasında gizli bir “hayır” vardır diye düşünüyorum. “Bize hayır gibi gelen şeylerde şer, şer gibi gelen şeylerde Allah hayır murat etmiş olabilir”. Bizim bir silkelenmeye ihtiyacımız vardı.

Ben düşmanlardan korkmuyorum. Hiç korkmadım. Ben kendi içimizdeki “beyinsizlerden” korkuyorum. Onları çok sevmiştik oysa ve onlara makam, mevki, itibar ve servet ikram etmiştik!? Çevremizi onlar kuşatmıştı. Ve sonuç: Gelinen nokta ortada. Haram para, fuhuş, kumar, uyuşturucu, rüşvet, torpil, hangisini sayayım ki.. İmam-Hatiplerde, İlahiyatlarda namaz kılanların oranı ne biliyor musunuz. Başörtülülerin ve sakallıların savruldukları yeri görüyoruz. FETÖ durduk yerde ortaya çıkmadı. Şeytanın varlığı günah işlememizin bahanesi, gerekçesi olmaz. Peki bu yalan dine bu kadar insan nasıl kaptırdı kendini. Ve bu sapkınlık içindekiler FETÖ’cülerden ibaret mi sanıyorsunuz.

Talut - Calud olayını hatırlayın. Düşmanın güçlü ordusuna karşı güçlü bir muvahhidler ordusu. Yola çıkarken öyleydi. Başlarında güçlü bir komutan. Irmaktan geçerken su içmemeleri, içeceklerse de çok az içmeleri istendi. İçenler çok büyük çoğunluktaydı ve kana kana içenler nehrin bu tarafında kaldılar. Geçenler yüzlerle ifade edilen küçük bir topluluktu. Düşmansa çok güçlüydü.

Sonuç: Azınlıkta olanlar, güçlü komutanın savaş taktikleri ile değil, Davud’un sapanı ile savaşı kazandılar. Allah dilerse böyle olur. O, Zebur’un ikram edildiği Davud AS’ın oğlu Süleyman AS da, babası vefat ettiğinde daha 12 yaşında idi. Oysa 19 oğlu vardı Davud AS’ın. Allah Süleyman aleyhisselama Mabedin inşasını ikram etti. İlim ve hikmet, güç ve kuvvet, bütün zamanların en büyük servetini verdi. O da sadece kendi kısa ömrü ile sınırlı idi.

Hz. Süleyman, İsa AS’dan 900 yıl kadar önce yaşadı. Güç, iktidar ve servet konusunda kamu alanında sorumluluk üstlenenler Hz. Davud ve Hz. Süleyman’ın hayatını okumadan işe başlamasınlar. “Kılıçların” ve “yüzüklerin efendisi”nin sırrı bugünümüzü aydınlatacak birçok hikmeti içinde barındırıyor.

Övünmeyi, dövünmeyi bırakalım. İmtihan oluyoruz. Tek gerçek bu. Korku, tereddüt, ye’s yok. Onlar iman zaafıdır. Bizi gören duyan, bilen hüküm sahibi bir Allah var! Allah’a dayanın, sa’ye sarılın, hikmete ram olun! “Yol varsa budur, bilmiyorum başka çıkar yol.” Allah bizim ellerimizle zalimleri cezalandırmak ve mazlumlara yardım etmek ve bizi yeryüzünün varisi kılmak istiyor olamaz mı? O zaman O’na layık olmaya bakalım.

Hz. Musa, Hz. Harun, Hz. Davud ve Hz. Süleyman’ın ali ve ashabına selam olsun. O soyun son risaletine sahip İsa Mesih AS’a, hepsinin ortak atası Al-i İbrahim’e ve  Onların hakikatını bize ulaştıran hatemünnebiye de. Selâm ve dua ile.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Bilan inanBilan inan5 ay önce
  Ayşe kardeşim. Allah cc rum,isra, kehf sürelerinde bütün sorunların cevabı kurandadir buyuruyor subutu kati olan kuran değilde, delaleti zanni olan yol kazalarına uğrayan hadisler konusunda bukadar garantili konuşmak sıkıntılı değilmi..?
 • Ayşe Özdemir Ayşe Özdemir 5 ay önce
  .....Rasulullahin hadislerini okuyunuz.orda tum sorularinizin cevabini bulacaksiniz.hem de apaçık. ..
 • Ayşe Özdemir Ayşe Özdemir 5 ay önce
  Hay Allah razi olsun.Kuran okumayan Hadis okumayan siyasetçi istemiyoruz.Nolur peygamber kissalarini herkes okusun.tefsirlerini de.cok dersler ibretler var.cook..
 • Mahmut karadumanMahmut karaduman5 ay önce
  Abdrrahman hocam benim içimde geçen duygularımı kalemle yazıya dükmüş. Allah razı olsun. Bizler Allah ve onun gönderdiği peygambere bağlı kalırsak ve bizlere öğrenmemiz gerekeni öğrenirsek yaşarsak elbete Allah bize yardım edecek ve Allahın izniyle ünümüzde hiç bir göç kuvvet dayanmaz.Allah bütün inananların yardımcısı olsun. Tekrar Abdurahman beye selam ve saygılarımı suar Allaha emanet olunuz.
 • Hamit DAYANIRHamit DAYANIR5 ay önce
  Allah hepimize merhamet etsin. Biz ne zaman dinimizin emrettiği ahlaklı ve vicdanlı insanlar oluruz , işte o zaman kurtuluruz.
 • kemalkemal5 ay önce
  Bugün islam ülkelerinin hali ortada. Kafir dediğimiz ülkeleri de görüyoruz. Müslüman ülkelerdeki zulümlerden kaçanlar ölümüne batılı kafir ülkelere kapak atmak için her türlü mücadeleyi veriyor. Batılı ülkeler izin verse islam ülkelerinde insan kalmaz. Mitolojik hikaylerle bu işler çözülmez. Eğitim, bilim, teknoloji, yatırım... bizi kurtaracak bunlardır. Atatürkün gösterdiği çağdaş ülkeler seviyesi hedefimiz olmalı. gerisi lafü güzaftır.
 • Sinan HocaSinan Hoca5 ay önce
  Bu yazıyı hutbede okuyabilirmiyim?
 • Goknar toprakGoknar toprak5 ay önce
  Allah razı olsunKeşke Allah'ın kulu olduğumuzun farkına varabilsek Allahım tüm ümmeti Muhammed'i Salih kul eylesin.
 • Necdet AtasoyNecdet Atasoy5 ay önce
  Değerlerini ve sünnetullahı geçici hırs, arzu ve ihtiraslarına farkında olmadan heba edenler için daha ne söylenebilinir ki. Daha nasıl yardımcı olunabilir? Gönlüne, kalemine sağlık Abdurrahman Ağabey. Selam ve duayla...
 • EbuzerEbuzer5 ay önce
  Hep bir şey olma peşindeyiz, Önce insan olabildik mi? İmkan verilince iyi sapmışlardan olduk.Bu iktidar ve biz sınıfta kaldık.Hala hatamızdan dönmeyi bırakın hatalarımızı görmeyi başaramıyoruz.
 • Raif temürRaif temür5 ay önce
  ....GDO lu besinler yiyoruz, israf hat safhada. Allahın haram kıldıgı şeylerin tamamı. fazlası yapılıyor...
 • EbuzerEbuzer5 ay önce
  Allah ın bizim gibi insanlara "sözde mümin" vasi kılacagını düşünmek aşırı iyimserlik. körlük. veya kibirdirdir.
 • zekeriya geçgelzekeriya geçgel5 ay önce
  allah razı olsun hürmetler
 • Adem yavuz SÖNMEZAdem yavuz SÖNMEZ5 ay önce
  Allah onları Kur'an 'da bize ders alalım diye örnek olsun diye zikretmiş ve bugün tam da buna ihtiyacımız varken , siz kalkmış adamı ajan olarak damgalamaya. Helal olsun size. Demek ki hayat kitabınız olması gereken Kur'an ıdaha çok ve anlayarak okumalısınız. Geçmişten adam hisse kaparmış... Ne masal şey!Beş bin senelik kıssa yarım hisse mi verdi?"Tarih"i"tekerrür"diye tarif ediyorlar;Hiç ibret alınsaydı, tekerrür mü ederdi?Mehmet Akif ERSOY
 • TC Hakan VefaTC Hakan Vefa5 ay önce
  s.AGönlünze yüreğnze sağlık ömrünze berketOlğanüstü muhteşem ve bir o kadar fevkalede mükenbel bu anlamlı mandar fevkalede mükenbel Mesajınzı Beyeni hayranlıkla gıpta ile okuyup çok keyf bulup ve haz aldım bu çok deyerli mesajınza mutabık kalarak harfiyen size katılıyorum Aziz usdat Allah tarafından terbiye edilen Namusu ekber Bütün Peyganberin her tavri hareketi yaşam tarzları ve nakl ettikleri hakıkatdakı tek gerçek her iman edip İslam Şerefyle müşerref olmuşlar içinGönlünze yüreğinze sağlık aziz Usdat.Kalbi selamlar dua ile.
 • MuratMurat5 ay önce
  Sen köprüyü geçtin galiba
 • Akyarli6Akyarli65 ay önce
  Arkadaslar, Devlet islerinde itibardan tasarruf olmaz. ...
 • Osman ÖzkanOsman Özkan5 ay önce
  dilipak hocam uyarılarınıziçin çok çok teşekkür ediyorum ben kendi payıma düşenleri aldım cenabı hak ilminizi ve ömrünüzu bereketlendirsin AMİİİN.
 • burhan örsoğluburhan örsoğlu5 ay önce
  öngörünüz mükemmel ALLAH ın kitabını bir yana koyup şeyhini şıh ın söylediklerini kabullenenler yüce yaratanın bize söylediği/ ya atalarınız yanlış yolda iseler sizdemi yanlış yolda olacaksınız/ yetmezmi / biz KURAN ı kolaylaştırdık anlayasanız diye/ yarattığım kullarımla aramdan çekilin/ diyen ALLAH ımKURAN dan hesaba çekileceksiniz diyen güzel RABBİM sözleri bize yetmiyorsa yazıklar olsun bana ALLAH ım sana sığındım
 • Mustafa KöseMustafa Köse5 ay önce
  Kur'an sız bir din tek kurtarıcı tarikat şeyhleri . Bazı Osmanlı eserlerinde kitabeler . İşlerinizde sıkıştığınızda kabir ehlinden yardım isteyin (diye uydurma )hadis .Mahmut ustaosmanoglu din adına yazılmış Kur'an tevsirindebile yer verilmişbu yalana ruhulfurkan ikinci cilt sayfa 82 1992baski.sonra bu millet neden iman etmiyor deve gibi neremiz doğru .amelden öteye geçemeyen bir ümmet hiç mi söylemesi gerekenlerin suçu yok. Bakara suresi 159 a ne zaman iman edecek imamlar imam gibi söz söyleme durumunda olanlar.? Sahi dilsiz şeytanlar kimler
 • Mustafa KöseMustafa Köse5 ay önce
  Tamam vatandaş taşın altına elini soksun ya devlet bu kadar israf bir belediye başkanının dokuz makam aracından bahsediliyor (kiralık) neden makam aracı vatandaşla belediye başkanları her zaman yanyana . Hz Ömer r.anh devletin mumuyla kendi özel işini yapmamış .kimse Ömer beklemiyor ama el insaf ! Cumhur başkanı hariç makam araçları yerli ve milli olsun şimdiden bütün araçlar satilsin .bir düğüne devletin basının iştiraki kaç TL iştirak edilmesi bu masraf bes on parca halinde Direk evlenenlere verilsin evlenenler daha mutlu olur . Diyanetin başkanı ve 120bin imam ve müezzin her cuma tek koruyan Allah subhanehu ve teâlâ dır diye vaaz verecek ama başkan zırhlı araçla gezecek .başkanı Allah CC değil zırhlı makam aracı mı koruyacak
 • İsmail İsmail 5 ay önce
  Mü'minlerden öyle adamlar vardır ki, Allah'a verdikleri söze sâdık kaldılar. İçlerinden bir kısmı verdikleri sözü yerine getirmiştir (şehit olmuştur). Bir kısmı da (şehit olmayı) beklemektedir. Verdikleri sözü asla değiştirmemişlerdir.Bunun böyle olması Allah'ın, doğruları, doğrulukları sebebiyle mükafatlandırması, dilerse münafıklara azap etmesi yahut onların tövbesini kabul etmesi içindir. Şüphesiz Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.Allah inkar edenleri, hiçbir hayra ulaşmaksızın kin ve öfkeleriyle geri çevirdi. Allah, savaşta mü'minlere kâfi geldi. Allah kuvvetlidir, mutlak güç sahibidir.AHZAP23/24/25
 • İbrahim.İbrahim.5 ay önce
  Abdullah düşüncelerime tercuman olmuşsunuz.Az önce Nedret Ersever'e twit attım.Yapılan fütursuz harcamalar ve halk'la dalga geçer gibi aynen devam eden savurganlık.Safhımızdan dolayı yıllardır yanlı medya gibi yapılan tüm haksız davranış ve harcamaları bir şekilde savunmaya çalıştık,ancak bu saatten sonra hasbin Allah ve'nimel vekil diyorum.Bu işin peşini bırakmayın.Rabbim bizi münafıklıktan korusun.
 • G.hG.h5 ay önce
  Ey rabia ne zaman ak partini hatalarını göreceksin.mesela getirdigi feminist yasaları neyle yoruluyacan.tabi herhalde çok zorlanıyorsundur kitapta sünnette karşılıgını bulamadıgın için.
 • AslanAslan5 ay önce
  Sayın yazar katılmamak elde degil dogru.peki hukumet ne yapiyor hala batının yasalarını getirip topluma enjekte ediyor daha dogrusu sayın yazar baş örtülü olacak aynı zamanda modernist feminist deist olacak.camiye namaza gidecek kimseyle selamlaşmayacak kimseyle dertlesmeyen hal hatır sormayan parayı makamı mevkiyi rehber edinen bir nesil yetişecek islamla harmanlanmış ibadette sekli müslüman hayatta hukukta ahlakta tam bir batılı daha dogrusu povloscu müslüman akım.bunları bugün görüyoruz.kadındada erkektede fakirdede zengindede türktede kürttede.kısaca insanları tayyib bey kuş sütüylede beslese musanın akibetine ugrayacak sırtını döndügünde başka bir buzagıya tapacaklar.çünku insanlara is aş vermek başka bi şey insanların imanın tadını almaları başka bişey.talutun ordusunda ki imtian kaliteliyle kalitesizi ayırmak.tayyib bey önce sen o deist çevreden bir kurtul ve asla ah alma.
 • AslanAslan5 ay önce
  Sayın yazar katılmamak elde degil dogru.peki hukumet ne yapiyor hala batının yasalarını getirip topluma enjekte ediyor daha dogrusu sayın yazar baş örtülü olacak aynı zamanda modernist feminist deist olacak.camiye namaza gidecek kimseyle selamlaşmayacak kimseyle dertlesmeyen hal hatır sormayan parayı makamı mevkiyi rehber edinen bir nesil yetişecek islamla harmanlanmış ibadette sekli müslüman hayatta hukukta ahlakta tam bir batılı daha dogrusu povloscu müslüman akım.bunları bugün görüyoruz.kadındada erkektede fakirdede zengindede türktede kürttede.kısaca insanları tayyib bey kuş sütüylede beslese musanın akibetine ugrayacak sırtını döndügünde başka bir buzagıya tapacaklar.çünku insanlara is aş vermek başka bi şey insanların imanın tadını almaları başka bişey.talutun ordusunda ki imtian kaliteliyle kalitesizi ayırmak.tayyib bey önce sen o deist çevreden bir kurtul ve asla ah alma.
 • VeyselVeysel5 ay önce
  Topu dolandırmanın manası yok. Somut olarak kişi ve olay adı vererek eleştiri yapmanız lazım. ....Son olarak nerede yazınızda örnek verdiğiniz peygamberlerin yaşamı nerede bizim yöneticiler...
 • Hüseyin Özkan Hüseyin Özkan 5 ay önce
  Kardesım tevhidi bir duruş sergilemeden bu düzelmez abdurrahman bey şimdimi aklınıza geliyor düne kadar övdüğünüz zümreyi şimdi mi yanlış yaptığının farkına varsınız allah hidayet nasip etsin
 • TalhaTalha5 ay önce
  dilipak kardeşim yahudi literatürünü her fırsatta sonuna kadar kullanıyorsun, oysa islam literatürü hayatın kendisidir, bozulmuş dinlerin literatürü ne kadar doğru? İtici olmaya başladı!
 • tuzcutuzcu5 ay önce
  Nehri geçemeyenlere ne oldu acaba....Ortalık sakinleşince karşıya geçmiş olmasınlar :)))
 • MurtiMurti5 ay önce
  Dinin istismar edilmesini hazm edemiyorum ,heleki şu dönem itibariyle sanki bu ümmetin fırka i naciyesi biziz muamelesi ni anlamış değilim içlerinde peygamber olmasına rağmen Uhud savaşında ne oldu Hz Davut an önce onu belirtmek lazım peki cemel , Sıffin,bunlara ne diyecegiz sahabenin içtihat farkimi peygamber in irtihalinden 20/30 sene sonra olanlar bunlar ne için iktidar hırsı ümmete ne kazandırdı, sonra kendini bilmezler Osmanlınin kardeş ve siyaseten vezir katline anlam veremiyor , ilahiyat mezunuyum diyen dinî sadece akıldan ibaret sayan kitap yüklü cuhela takımımı dersiniz , kısacası kendi hatalarimizla yuzlesemedik birilerini kutsadik dokunulmaz kıldık menkıbe lere gomulduk zaman mekan kavramı ni yitirdik asrı saadet i şekil sandık oysa imanen ve amelen asrı saadeti anlamadik elimizden gelse herkes hoca olsun ama kardeşim bu milletin doktora,muhendise,copcuye de ihtiyacı var kız okumasın ama eşim kadın doğum cuya gitsin oldu olacak deveyede binin arabayı inkar edin olmaz mi ha gökten ebabil beklemeyin dua edin başınıza Kaya yağmıyor, Osmanlı nin son dönemlerinde hilafet makamı öne çıkmıştı bizde de madde ye tapmayi ogreten sisteminin aksine menkıbe üzerinden ders verilmeye çalışılıyor zina,kumar, faiz ,gay, lezbiyen, ensest sonrada gel utanmadan sıkılmadan Allah tan saadet iste ha madem Hz Musa dedik İsrail kavmininotuz küsur yıl çöl macerasını unutmayın o mukaddes şehre layık bir nesil gerekiyor du sizde kirilacaksiniz tukeneceksiniz belki zurriyetinizden Allah Salih insanlar çıkaracak
 • mükremin sarıgülmükremin sarıgül5 ay önce
  oALLALAH CC güzeldir. herişi güzeldir delaletecehalete düşmek zelilliğinden bizleri korusun en büyük cehalet ALLAH AZZEVE CELLEYİ TANIMAMAKTIR varlıkonundur sözve hüküm onun dur
 • melih53melih535 ay önce
  sayın hocamsizi keyifle okumaya devam ediyoruz.gerçek Allah sevgisi dolu bir insan olarak sizi seviyor ve saygı duyuyoruz hocam.entellektüel yazar kaç kişi Türkiyede..mehmet barlas , son zamanlarda nihat doğan .. ve siz hocam...
 • VelimertVelimert5 ay önce
  Kapıdır..Anahtardır...Hazinedir...Hazinedardır....Bir ömürlük tefekkürde buraya varamamak hazindir....
 • RabiaRabia5 ay önce
  Euzubillahiminesseydanirracimbismillahirrahmanirrahim Onlar, müminleri bırakıp kâfirleri dost edinen kimselerdir. Onların yanında izzet ve şeref mi arıyorlar? Halbuki bütün izzet ve şeref Allah’a aittir.nisasüresi139.ayet.elhamdulillah.Sayin Dilipak saygılar selam ve dua ile Allah'a emanet olun teşekkürler HasbinAllah'u ve nimel vekil deriz
 • VelimertVelimert5 ay önce
  Hatta ve hatta.Mübalağasız söylüyorum kapıda o hazine dahi odur.Hz. Muhammed SAV
 • Serkan aydinSerkan aydin5 ay önce
  Kardesim sen ne diyon ya..senin peygamberin benim peygamberim die bisimi var..tabiki yeri geldiginde icap ettiginde kuranda gecen her peygamber den misal verilecek..onlarda bizim peygamberlerimiz niye ayirima tabi tuyuyon..peygamberlere inanmaz isek allah korusun kafir oluruz..musada isada lut ta nuhta muhammedde kuranda gecen gecmeyen tum peygamberler benim peygamberimdir allah razi olsun onlardan..insanlarin yazdığı peygamberimize addedilen hadislerden ornek verilecegine allahin kitabi ve bozulmamis kurandan ornek vermek daha makbul ve saglikli olur..hadisler allah korumasına bagli degil ve insanlarin cok sonraları kaydini aldığı zan uzere tutulmuş rivayetler tevaturlerdin..sahihlerde vardır kurana uymayanlar sahih değildir..zaten müslümanlar in bu hale gelmesindeko en buyuk sebeb kuran in terk edilmesi onun yerine tasavvufi anlayışın hükümlerinin genel akide anlayisana galebe calmasi ve yalan yanlış sahihlerin sanki islamin hukuku gbi kabul görmesi hurafeler seyh sih tekke tarikat hikayeleri nin islam adina anlatilmasi..ne zaman gerçek anlamda kurana doneriz o zaman duzeliriz..sen mesela hic gercek anlamda kurani bastan asagi tefsirini okuyup kafani patlattinmi ikra ettinmi dusundunmi kafani yordunmu kardes??
 • VelimertVelimert5 ay önce
  Din kardeşim Abdurrahman gök hazinelerinin kapısının anahtarı Hz.Muhammed S.A.V. e verildi sevgili kardeşim.
 • VelimertVelimert5 ay önce
  Din kardeşim Abdurrahman gök hazinelerinin kapısının anahtarı Hz.Muhammed S.A.V. e verildi sevgili kardeşim.
 • MisafirMisafir5 ay önce
  Diyorsunki Allah in Kuranda anlattigi peygamberleri anlatmasin:) onlar seninde peygamberin bunu biliyormuydun...
 • Zeynep ALTUNZeynep ALTUN5 ay önce
  Sağolun hocam ALLAH razı olsun uyarınız harika rabbim bizlere ibret almayı nasip etsin
 • Serkan aydinSerkan aydin5 ay önce
  Hayir inanıyorum elhamdulillah.inanmazsam inanmam derim bu kadar basit ve muslumanim cok sukur..ama senin gibiler den tek farkım insanları otekelestirmem direk imansizlikla yaftalamam ve senin gbi seyhlerrin sihlarin pesinden tasavvuf cu anlayışla gitmem,sana kurandan ayetle örnek vereyim "kalpleri ancak allah bilir"..yani kimsenin imanini sorgulama bunu asla bilemezsin once kendine don bak ve kuransan ayetle yine "ey iman edenler iman ettinizmi"ayetini hatirla ve kendini sorgula ben gercekten iman ettim mi diye.insanlari direk polarize edip kutuplastirip itici olmayın, ben senin hic hapmadigin seyi yaptim senin gbilerle benim aramdaki fark siz sorguzuz sualsiz koru korune inanırsizin ezbercisinizdir atalarinzdan gordugunuz herseyi dogru addedersiniz.dogmatik düşünürsunuz kendi fikirleriz muhasebeniz olmaz..akli meleikelerinize zincir vurmussunuzdur..ben sorular sordum cevabını arıyorum inkar etmiyorum varsa cewaplarin onlari şöyle bilelim..abdurrahman dilipak hoca icinde bu kadar kolay degil dedim isler onun anlattigi gbi yurumuyor gercek hayatta bu kadar..
 • RabiaRabia5 ay önce
  Euzubillahiminesseydanirracimbismillahirrahmanirrahim saygılar selam ve dua ile Allah'a emanet olun teşekkürler HasbinAllah'u ve nimel vekil deriz.
 • SerkanSerkan5 ay önce
  Abdurrahman bey anlaşılan sizde devletten ümidi kesmişsiniz.
 • Ömer ADALETÖmer ADALET5 ay önce
  İsa Musa ve Davut üzerinden iyi anlatmışsın İnancın olan Yahudilik ve Hristiyanlığı.. İnancın olan Yahudiliğe ve Hristiyanlığa...
 • Metin AygenMetin Aygen5 ay önce
  Arkadaşlar maksadını aşan cümleler kurup, günaha girmeyin. Bütün peygamberler aynı hikmet tarafından tüm insanlığa rehber olsunlar diye görevlendirilmiştir ve aynı yola davet etmişlerdir. senin ki, benim ki büyük hata olur Maazallah. Dinlerin geldikleri nokta kıyaslanabilr, tartışılabilir fakat peygamberler asla! Ammani dikkat:))
 • Cevdet TokatCevdet Tokat5 ay önce
  Maalesef sözün ve öğüdün kâr etmediği günlerde yaşıyoruz. Allah rızasınatalip olanlar cenneti bu dünyada ele geçirdiler, ahireti unuttular ve şeytan onlara bu dünya cennetinin geçici olduğunu unutturdu. Her alanda korkunç bir sorumsuzluk ve aymazlık var. Rabbim bize yardım et.
 • ümit demirkanümit demirkan5 ay önce
  Abdurrahman Dilipak ve bazı hocalar ve de yazarlar hiç dikkat ettiniz mi hep Yahudi peygamberleri anlatırlar. Peygamber efendimiz Hz Muhammed (as) dan ya hiç bahsetmezler yada hafif den bir değinirler. Ne demişler testinin içinde ne varsa dışına da o sızar. Ulan hepiniz mi Yahudi israilin ajanısınız demek geliyor içimden. Öyle değilseniz Peygamber efendimizden daha çok niye Yahudi peygamberlerin reklamını yapıyorsunuz. Peygamberimizden iyi Misal mi var
 • Yılmaz CEYLANYılmaz CEYLAN5 ay önce
  Allah razı olsun hakkı ve hakikati yazarak müslümanları gayet güzel uyarmıştır.
 • Kamil kayanKamil kayan5 ay önce
  Fettoş nonoşunun ....leri yorumlarla salya akıtmışlar,daha intikamımızalındımadı ki,şimdilik kendinizi güvende hissedin,feryadınız arşa çıkacak.size güneş batıdan doğdu,istediğiniz deliğe girin,Amerika babanıza sığının,İsrail annenizin kucağına atlayın, akıbetiniz gayya kuyusu olacak
 • samisami5 ay önce
  demekki neymis, eyy fakirler sabir edin sakin isyan etmeyin yoksa allaha sirk kosmus olursunuz, bu kaderi size allah bicti oturun ölene kadar sabir edin. birilerinede allah sizin vergilerinizle zengin olmayi nasip etti sakin buna karsi gelipte sirke girmeyin. öteki dünyada kralsiniz be olum
 • MemoMemo5 ay önce
  Uzun yazıyı ben size özetliyeyim: "işimiz Allah'a kaldı"
 • ahmetahmet5 ay önce
  Kardeş, bu söylediğinle ilgili ayet var, hoca bu ayete göre konuşuyor :"sakın ola ki şeytan sizi Allah hakkında aldatmasın" (Fatır suresi 5. ayet). Yani şeytan gelip kulağımız üfleyebilir : "ya Allah çok bağışlayıcıdır, bu hatayı, bu günahı ettikten sonra, tövbe eder Allahın merhametine sığınır, böylece affolunur sıyrılırım" deyip insanları harama günaha sürükleyebilir. Üstat bunu kastediyor...
 • RasimRasim5 ay önce
  Efendimizin sünneti seniyesi ortada iken ne arıyoruz,neden onu anlatmıyoruz.Halbuki tüm problemlerimiziçözecek iksir onda.Dünyaya dört elle sarsılmışken gönüller e girmemiz,mümkün değil
 • maraşlımaraşlı5 ay önce
  100 yıla yakındır fabrika ayarları oynanmış , doğu ve batı kültür arasında kalmış , ve zoraki batı kültür dayatılarak yozlaştırılmış ,İstemediği halde sırf bir kaç beceriksiz açgözlü yüzünden 1.dünya savaşına sokulup 3 milyon askeri bir o kadarda yaralı , ve kalanlarada batılı gömleği giydirilmeye çalışıldı. sonra batılı kanunlara uymayan savaştan sonra kalanlarada irticacı denerek asıldılar oda yetmedi dilleri oda yetmedi kıyafetleri oda yetmedi mabedleri kapatılarak eşi benzeri görülmemiş bir zulme uğradı bu millet , tabi bu kadr tahribattan sonra temiz kalmak ne ala , daha çok siyasetçi yer , menderes ten erbakana ordan özala vs çok siyasetçi yedi bizim milletin aç gözü , yağmur nereye tarla oraya mantığı ile nice vatansever yiğit insanlar heba oldu güzel yurdumda , ne zaman bu düzene karşı çıksa kral çıplak dese birisi hemen ipi çekildi. Hiç kimse sorgulamadı neler oluyor bize neden 100 yıldır üzerimize oynanıyor neden her 10 yılda bir darbe yiyoruz diye , herkes üzerimize 50 -100 yıllık planlar yaparken bizim hiç planımız olmadı. Ne zaman içimizden biri çıkıp özümüze döndürmeye çalışsa önce dindarımız karşı çıktı ve dedilerki aman bize dokunmayan yılan bin yaşasın , Bizdeki açgözlüler reiside yerler , akp nin yıkılışada diğerleri gibi açözlü tabanı yüzünden olacaktır. Selametle
 • HiçHiç5 ay önce
  İsa Musa bıktık artık. Başka konu yok mu ...
 • gürcü papazıgürcü papazı5 ay önce
  günümüzün yazarları islam dini diye yahudilerin dinlerine soktukları israiliyeti ordan da islama sokulanları yazıyorlar...milletde islam dininden soğumuyor mu? çevrenize bakın...
 • g.haberg.haber5 ay önce
  Bugünkü haberlerden biri:..."Burada çok avukat dövdük sizi de dövelim mi"İstanbul Bayrampaşa İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde görevli bir komiser, bir şüphelinin ifadesine katılmak isteyen kadın avukatı, iddiaya göre, önce copla dövdü ardından silah doğrulttu. Avukatın şikayeti üzerine komiser dahil 4 kişi açığa alındı.
 • Tarık EreganTarık Eregan5 ay önce
  YAZDIKLARINIZI AK PARTİ'NİN MERKEZ KARAR YÖNETİM KURULU YANİ M K Y K DA BİRİLERİ ACABA OKUYOR MU YOKSA SADECE ALTTAKİ BİZLER Mİ OKUYORUZ?
 • ZaferZafer5 ay önce
  İşler kötüye gittiği zaman hep Allaha sığınırız bu uyarıları ak parti ye daha önce yapsaydınız gerçi dinlemezlerdi bizim her yaptığımız doğru diyorlardı sonuç ülke her yönüyle uçurum kenarında bakalım geri dönebilecekmiyiz
 • ZaferZafer5 ay önce
  Peygamberimiz (s.a.v)olan selaminiz Musa Aleyhisselama olan selamın yanında sönük kalmış hocam
 • AraştırmacıAraştırmacı5 ay önce
  Allah cc razı olsun .Kursların bir şekilde devam ettiğini tevafuken öğreniliyorsa ve Başkanın çoğu şeyden haberi yok diyenler varsa ve Halkbank olayını sadece sol basın gündeme getirirken Akit susuyorsa ülkeyi yönetmeye çalışan Reis bir silkinsin ve dün Mücahit olduğunu söyleyenler müteahhitlikte ise onları kovmayıp ve kendini kılıç gibi keskinikaz edenleri kovuyorsa vah ki vah.Almanlar Rusların geldiğini haber vermeyen her şeyi tospembe gösterenler yüzünden perişan olmuştu.Yola çıkılanlar afaroz edilip yolda bulunan şaklabanlara teslim olunursa sonuçtan umut beklemek gaflettir.
 • akınakın5 ay önce
  yazının ana fikri din iman dedik milyonları arkamıza aldık devleti ele geçirdik bizden olanı makamlara getirdik ihaleler verdik, bunların tamamına yakınını torpil ve kayırmayla yaptık zenginledik güçlendik toplumun diğer tarafını dışladık ama bizimkiler zıvanadan çıktı, lüks içinde uçaklar makam arabaları lüks konutlar yedik içtik sattık savurduk bir bolluktu hiç bitmeyecek sandık, şimdi satacak savuracak bir şey kalmadı birde hepsinin hesabı geldi ödeyecek güçte yok ne yapalım tekrar Allah sarılalım yine onun ayetlerini kullanalım kıtlıkla imtihan edildiğimizi söyleyelim nasıl olsa din tezgahı zarar etmez alıcısıda çok ister ye ister yeme
 • Özden ÖrerÖzden Örer5 ay önce
  Aynen
 • u.nediru.nedir5 ay önce
  taksşim üsküdar meydanları beton olmuş...yeşillik yok taşıma saksı ağaç dikmişler...uube neymiş diye merak eden gidip baksın...sizde bu konuda bir yazı yazın lütfen...son olarak da kabataş...
 • ZeynepZeynep5 ay önce
  Sayın hocam, hz musa ve asasına iletir misiniz elektrik faturası %33 zamla kapı gibi gelen asgari ücretle çalışan garibanın mutfağına gece evdekiler uyurken ejder meyveli smoothie ve 100lük ampul bıraksın belki ejderin çatallı diliyle ampulü yakmayı başarır.
 • Üstat keşke bu yazı şu günlerde açılmak üzere olan bütün okullarda ilk ders olarak ezberletilse ve iman edilse..başımıza ne geliyorsa cehaletten geliyor..ne ibret alıyoruz ne kurana inanıyoruz.bugün camiler cumalarda ve bayramlarda doluyor sanki beşvakit namaz rafa kalkmış kimse ezanı duymaz olmuş.artık uyanalım müslümansak şu iletişim çagında sokaklarda nara atmak için seçim bahanesiyle afiş bastırıcaz diye hazineyi boşaltıp sonrada ekenomik savaş tantanaları yapmayalım..akıllı olmanın yolu israfı lüksü bırakıp milletce dine ilme irfana sarılalım dogrusu adam gibi bir kul olalım..unutmayalım yunus demiş anne karnından çıktım pazara bir kefen aldım döndüm mezara..herkez bu mezarın yolcusuysa yolda çılgınlık yapmasın herşeyin bir gün mutlaka hesabını sorarlar..
 • MustafaMustafa5 ay önce
  Hocam gündeme dair muhteşem bir yazı Rabbim kaleminize kuvvet versin İnşaAllah.
 • Yunus Yunus 5 ay önce
  Güzel uyarıcı ve doyurucu yazı olmuş Hocam
 • ORHAN İNANORHAN İNAN5 ay önce
  KIYMETLİ HOCAM ELLERİNİZE SAĞLIK.KALEMİNİZ GÜÇLÜ VE GÖNLÜNÜZDEN GEÇİP KALEM İLE KAĞIDA DÖKÜLENLER DE YAZMA GAYENİZİN EN BÜYÜK TEZAHÜRÜ.İSLAM DAVASININ HİZMETKARI OLDUĞUNUZDAN ZERRE KADAR ŞÜPHEM OLMADI. ANCAK YAZILARINIZDA DEVAMLI KULLANDIĞINIZ,"ALLAH İLE ALDATMAK" TAMLAMASINDAN BİR ŞEY ANLAMADIĞIM GİBİ,ALDATMA KELİMESİNİN ALLAH KELAMI İLE BİRLİKTE KULLANILMASI DA BANA ÇOK İTİCİ GELİYOR. MÜMKÜN İSE BAŞKA KELİMELER KULLANMAK SURETİYLE MERAMINIZI ANLATIRSANIZ ÇOK MEMNUN OLURUM.ELLERİNİZDEN ÖPERİM.
 • engineerengineer5 ay önce
  Allah cc razı olsun, İnşallah, Cenab-ı Hak,bu harabezar ülke den ahlak ve maneviyat bakımından mamur bir bir ülke çıkarır, gayri İslami görüntümüzü İslami bir hale inkilab ettirir,üç tarafı denizlerle ve dört tarafı p..ştlarla çevrili Ülkemizi ve Milletimiz selamete erdirir, sahiller üç tarafı denizlerle ve fuhuş la çevrili Memleketimizi bu felaketten kurtarır, ekonomi mi? ahlak ve maneviyat yoksa, memeleketin her tarafı fuhuş azgınlık ve isyan kokarken hala dünyalıkda dünyalık diyebilenlere, firaset ve basiret nasibetsin Rabbi Rahimimiz inşallah, gelecek nesilleti nasıl bir tefessüh etmiş ortmam bırakıyoruz? farkındamıyız, kaybolan nesiller,tefessüh etmiş amerikan ve batı rtoplumlarına ne kadar da benzemeye ve hatta onları geçmeye başladı, Allah cc yardım etsin ne diyelim.
 • erdal.aydoganerdal.aydogan5 ay önce
  ey çağrıcı, ey toplayıcı seslendiklerine bak çoğu emir verici,çoğu yandakinin rızası yerine gelsin diye mazlumu kovan zalimi(eğer bir insan kendi ekmeğini hak etmediği şekilde başkasının ekmeğini elinden almışsa çıkar hedefyükselme bende varım deme)başa getiriyorsa,ağız damak tadı değişmişse,koltuk binek rahatlığı nefsine kabul ettirmişse,çalışma sabır azim inanç yerine aksinin aksisi yer almışsa ,fakir fukara borçluyu hiçe saymışsa ,büyük hayvanların ayakları altında ezilen karıncayı görmemişse v.s. okudukları eskiden peygamberimize dedikleiri gibi bir masal bir şiir gibi gelir hatta başından başlar üç kelimede bırakır..düzen adalet hakkanun koyma nerdeeeesömürü dünyası ben dünyası benim dünyası başlamış.zayıflıkmı zayıflığa ittirenlere bak. din mi umutsuzluğaezilmeye gönderenlere bak.yokmu var sizde görüyorsunuz.ama sen görevini yapıyon uyar çağırhatırlatörnek tarih hemde dinden ne güzel.silkelenmek silkelettirmek lazım vura vura ykıla yıkılasonuç sabredenlerindir.selam ve dua ileallah razı olsun elbette biri uyar yazıklarına bügun olmasada
 • Vatan TuranVatan Turan5 ay önce
  Enflasyon azmış gidiyor...
 • halilhalil5 ay önce
  Evet imam hatip te okuyangenclerimiz neden??? namaz kilmazki ??kizlarimiz neden basini suslu ortup yuzunu gozunu boyarki????? Suur verilmiyor bilincsiz imam hatip mezunlarini egitmeyen ogretmenlerinonce egitilmesi lazim!!! Burdan duyurulur????
 • İdris Esenİdris Esen5 ay önce
  Tek kelimeyle, Muhteşem! Allah ömrünüze bereket, kaleminize kuvvet versin. Sözlerinizi müessir kılsın.
 • i.dinii.dini5 ay önce
  En zengin %1’in milli gelirden aldığı pay 2007 yılında %17,4 iken, 2016 yılında bu oran %23,4 olmuş...Bu konuyu yazarmısnız...
 • Yunus 16Yunus 165 ay önce
  80 KARDEŞİM İLE PAYLAŞTIM. ALLAH RAZI OLSUN.
 • ali dalali dal5 ay önce
  serkan adlıyorumcusen açıkçainanmiyorum desenenebulaf kalabalığıseni zorliyanmıvarkarınnedir biliyormusunyazarken boyun tutulmandır.hocam siz yazın tekrardahayır vardır .biz buradayız.
 • BizBiz5 ay önce
  S.s.aleykum. hocam yine mesajin alinmistir.hakikataten ALLAH cc.adini ve Ìslami kullanarak dunya da cuvallarini dolduranlar ote yanda cogunlugu gecim sikinttisi cekenler icimizi yakiyor.Hep duyuyoruz ve diyoruz Dunya yalan olecegiz sonsuz hayat obur dunyada diye amma velakin para makam lux hayat maalesef bizleri bozuyor.ben bir okunuruz olarak gunlerdir yaziyorum siz ve akit ailesinden bir cevap yok.ALLAH cc.herkese rizkini vermis kimine tarim kimine petrol kimine su kaynaklari.bizim senelik 80 90 milyar civarinda gaz petrol minarel yaglar lng gibi odeme acigimiz var.hatta elektrik bile ithal ediyoruz. Dunyada enkolay temiz enerji uretme akan suya dinamoyu daldirmak.heryere milletimize 40-50 tl maliyetli bu micro dinamo kurduralim iki hayva besliyene extra1 cent kwh oeme tesvigi olsun.devlet elektrigi alsin.sanayimiz iscimiz maliyemiz kobilerimiz milletimiz kazansin.paramiz bizde kalsin.buyuk sehirlere goc tersine donsun.hayvancilik tarim canlansin.Hibe deil ciazlarin parasi uretilen elektrik parasindan kesilerek geri odenip bu zincir buyusun devlete yuk olmasin.bu teknoloji aselsan ve kobilerimizde var.oncelikle belediyeler baslatip ulkemize yayilsin.Muslumanlik kendisi icin istedigini kadesi icin isteyen insandir.s.aleykum. saygilarimla...
 • Dengeli bütün Dengeli bütün 5 ay önce
  Amentüyü bilenler bilir. İmanın şartıdır aynı zamanda hayır ve şerrin Allah'tan geldiğini bilmek. Bilmek yetmez idrak etmek lazım. O halde neymiş kötüye şerre karşı bizim ne yapacağımızı soran arkadaşlar; sen önce ne taraftasın. Sonra ne yapacağını anlarsın. Senin bir sorumluluğun var, hayrın tarafında durup şerre varlığından ve yaptıklarından dolayı teşekkür edip selam verip kendinin doğru tarafta olmasını sağladığı için... gerisi teferruat. Önce ne taraftasın.....
 • Zekeriya Gökçe Zekeriya Gökçe 5 ay önce
  Zülcelali velikram olan yalnız Allah’tır. Ne varlığa sevinirim ne yokluğa üzülürüm.Aşkın ile avunurum. Bana seni gerek..Ahilere cennet gerek...Gene bağladık sufilere :)))
 • hamidohamido5 ay önce
  İmtihan ediliyoruz,olunuyoruz. İmtihanda kopya yasaktır. Kulun,Mümin in imtihan nında ise kopya serbest edilmiş Elhamdülillah. Ve Kuran Sünnet önümüzde. Ve kula Rehber ve klavuzu ile beraber düşmanı da bildirilmiştir. Onlar nefis ve Ş eytandır. Allah kuluna akıl ve irade gibi büyük niğmetler vermişmazerete mahal( Ahirette) yok .İlim İhlas Amel sonsuz kurtuluş için olmazsa olmaz buyurulmuştur.
 • AliAli5 ay önce
  Guzel aciklama etkileyici nice hayirli gunlere dilipak....
 • İbrahimİbrahim5 ay önce
  Ahirzaman Mehdisi(A.S.)'İne de SELÂM OLSUN...
 • MardinliMardinli5 ay önce
  Sayın dilipak hocam Allah cc razı olsun dilinize yüreğinize sağlık.Mükemmel bir yazı Allah cc sizin gibi imanlı ve imanın tadını tadanlar cogaltisin amin.Sayın hocam hem yazınızın açılışı hemde kapanışı çok mükemmel.Biz dünyaya gelişimizin hikmeti Allahın kanunu hakim etmek içindir.Allah cc babamiz adem as yaratmadan önce meleklere inni ceilunfilardi halifetun.melekler ey rabbimiz bu halifeyi yaratacaksın yer yüzünde kan akatacak bozgunluk yapacak kala inni alemu me le telamun konu uzundur.Malumunuz melekler bizden daha fazla Allaha ibadet ediyorler insan oğlu hatalı olmasına rağmen Allah cc katında değerli bir mahluktur.Çünkü insan oğlu devamlı sınavdayız bundan dolayı insanın işi zordur.Biz insan olarak her çeşide imtihanla imtihan oluyoruz dünya malı makam sıhhat hastalıkla imtihan oluyoruz.Gelelim bugünün halimize gereken sınavı veremiyoruz.İnsanlar bir birimize mani oluyoruz bunun için bir yere veramiyoruz.Halbuki Allah cc şöyle buyurur teavanu elelbirri vettakva yani iyilik takva üzerine yardimlasin.Ama maalesef insan oğlu bugün şer üzerine yardimlasiyor.Burda kayib ediyoruz ve bu yüzden bu hale düştük.Allah cc sonumuzu hayır etsin insaallah ümmet olarak hedefimize ulaşacağız.Yeterki imanımıza göre hareket edelim vel akibetu lilmuttakindir selam ve dua ile
 • İlahi azapİlahi azap5 ay önce
  Avrupa ve ABD'de hemcins nikah yasal. Bu da onlarin yakinda ilahi bir azaba ugrayacaklarinin delilidir.
 • Serkan aydinSerkan aydin5 ay önce
  Bu işler o kadar basit değil hocam gercekten degil..insanlar insandir fitratlari geregi günaha harama megillidir..ragbet eder..hic dusundunuzmu peki bu kadar peygamber gelmiş ama cogu basarisiz olmus en azindan bilinenler..tarihi şöyle bi araştırın taa sumerlerden m.o 4000 li yıllardan bir baslayin..nemrutlar firavunlar tanri-krallar(lakaptir)..yani bilinen tarihte hic bir zaman hak dogruluk iyilik dunyada muktedir olamamastir hic bir zaman oterite olamamıştır s güçunu kudretini tecelli ettirememistir statükosunu olusturamamistir.." sadece peygamberimizn kurduğu islam devleti asri saadeti zamani die nitelendirilir fakat buda cok kısa surmus ve belli bir lokasyondan oteye gecememistir ki sahabeler bile ic savasa tutulmuştur bu surecte..ttarihte her zaman batıl gucler hukum surmus tur ..ornegin firavunlar nemrutlar cinde pagan tiranliklar iskenderin pagan muazzam ordusuroma imparatorluğu pers imparatorlugu mogol imparatorlugu britanya imparatorluğuhaçlılar amerika sovyetler simdi cin ve suan 300 yıldır dunya gizli devletini olusuturan yahudi banker elit zumre..Elinizde Hz. Musa’nın asası, Hz. Davud’un kılıcı, Hz. Süleyman’ın yüzüğü olsa ne yazar. Onların sahiplerinin durumu ortada değil mi?" Demissiniz,bunlar olduğu halde ummetler sapitmis topluluklar batila dusmustur peki bunlar bile olmadan bizler napicaz??hic "dinlerin basarisizligi" gbi arguman çerçevesinde bu sorularin cevabını aradınız mi??..hz.suleymanin muaazzam essiz münevverdediğiniz servetinin niye hic bir en kucuk ornegi kalintisi buluntusunun izine tarihte rastlanmıyor ????musa peygamberimiz firavun tebligini kabul etmeyince niye sadece ona inananazinlik bir toplumu ihya etmekle yetindi??o zamanlar anadoluda hititler suriye ve irak tarafinda asurlular babilleryemende baska uygarliklar varken niye tebligi diğerlerineiletmek gbi bir gayrete dusmedi..sorular sorular...

Günün Özeti