• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Abdurrahman Dilipak
Abdurrahman Dilipak
TÜM YAZILARI
01 Ağustos 2020

“Hutame” nedir, bilir misiniz?

Allah (c.c) kitabında sorar: “Hutame nedir bilir misiniz?”

Peki, “Hümeze” ve “Lümeze” ne demek bilir misiniz! “Ödül” “1 Milyon” değil. “Cennet”! Kaybederseniz gideceğiniz adres belli. Cehennem!. Allah korusun, oraya gidenler, bu dünyada bilmek istemedikleri, “Hutame”yi o gün görecekler ve o gün hiçbir pişmanlık fayda sağlamayacaktır.

Kimse Allah’ı yalanlayarak huzur ve saadete, sağlığa kavuşamaz. Haram para, haksız ele geçirilen makam kimseye fayda sağlamaz. Bu dünya etme-bulma dünyasıdır. Zulm ile abad olunmaz!. “Alma mazlumun ahını, çıkar aheste aheste” denmiştir. Bir de bunun ahireti vardır. Haram mal ile beslenen çocuklar bu mirası reddetmek yerine sahiplenirlerse o haram lokmalar o çocukları da zehirler.

Şeytan onları “yeryüzünde bir cennet, ebedi bir hayat” yalanı ile aldattı.

Bakın bu “kadro” dedikleri sapıklara güvenmeyin. Bunlar çıkarları için herkesi satarlar. Yalan söylerler, iftira ederler.. Bu kargaları besleyenler gözlerini sakınsınlar. Allah bunları onları örgütleyenlerin başına bela eder. Onlar kazdıkları kuyuya düşerler. Bu işler böyledir.

Dün olduğu gibi bugün ve gelecekte kadrolaşma adına kamu makamlarını yandaşlarına peşkeş çekenler farklı kimliklere sahip olsalar da aslında onlar zihniyet ikizi tek bir millettirler.

Gelin “kamu malı”na el uzatarak “kul hakkı”na girmeyin. Şevket Eygi şöyle yazmıştı 15 yıl önce: “Son otuz kırk sene içinde Müslümanlar ateşle imtihan olunuyorlar. Haram para ve kazanç ateştir, yakar. İhalelere fesat karıştırmak ateştir.” Rüşvet ve torpil ateştir yakar.. Kadrolaşma adına ehliyet ve liyakati bir kenara bırakmak ateştir yakar! Riba ve israf, gurur ve zulüm ateştir yakar. “1- Veyl o insanları çekiştirip kaş göz işaretleriyle alay edenlerin bütününe. 2- Ve bir mal toplayıp hep onu sayana! (Burada servetin şımarttığı insanlardan söz edilir. Onlar kendilerini diğer insanlardan ayırır. Onları hakir görür ve onlarla alay eder, onlara akıl öğretmeye, onları kontrol altına almaya ve onları terbiye etmeye çalışır. Yani onlara karşı İlahlık ve Rablik taslar) 3- Malının, kendisini ebedi yaşatacağını sanır. 4- Hayır, (Vazgeçsin bu hülyadan, malı kendisini kurtaramaz) andolsun ki, o Hutame’ye (Cehenneme) atılacaktır! 5- Bildin mi Hutame nedir? 6- Allah’ın, tutuşturulmuş (yakıcı) ateşidir 7-  (O ateş) Ki, (bütün bedenlerini kaplayacak ve kalplerinden hissedecekleri) gönüllerin ta üstüne çıkar! 8- O (ateş ocağının kapıları), onların üstüne kapatılacaktır mutlaka, 9- Uzatılmış sütunlar içinde (bağlanmış) olarak.”  

Ne kadar çok “insan” bedenini cehennem odunu yapmak için yokuş aşağı koşar gibi gidiyor.

“Âyetlerimizi hükümsüz bırakmak için yarışanlara gelince, işte onlar Hakk›ın huzuruna azab içinde getirileceklerdir.” (Sebe/38)

“İnananlar arasında kötü söz ve davranışın yayılmasını arzulayan kimseler için dünyada da, ahirette de acı veren bir azab vardır. (Her şeyi) Allah bilir; siz bilmezsiniz.” (Nur/19)

“Ey iman edenler! Mallarınızı aranızda haksızlıkla yemeyin. Ancak kendi rızanızla yaptığınız ticaretle yemeniz helaldir. Birbirinizin canına kıymayın. Şüphesiz Allah, size karşı çok merhametlidir. 

Kim, zulüm ve tecavüz yolu ile bu yasakları işlerse, yakında onu cehennem ateşine atacağız. Onu ateşe atmak da Allah’a pek kolaydır.” (Nisa/29-30) 

Namaz kılmaz, oruç tutmaz, Hacca gitmez, zekât vermez, yeryüzünde kibirle yürür, yetimi horlar, riba ve tefecilik yapar, ihaleye fesat karıştırır, torpil yapar, işi ehline vermez, istişare ve şura yapmadan başkalarına karşı hüküm kurarsa, akrabalarını arayıp sormaz, komşularına karşı görevini yerine getirmez, cahillerden, zalimlerden olur, zina eder, çalar-çırpar, insanların canına kasdeder, helal-haram dikkat etmez, dünya malına tamah ederseniz o zaman varacağınız yer bellidir.

Peygamberimiz “ağzınızın tadını kaçıran ölümü sıkça anınız” der. Biz ölümü fazla hatırlamak istemiyoruz. Bunun tabi sonucu olarak “cennet” ve “cehennem” pek de aklımıza gelmiyor. Oysa ölüm bizi beklemediğimiz bir anda yakalayacak. Herkes ölecek yaştadır.

Gerçek hayat ahiret hayatıdır. Biz acılarla dolu, geçici bir hayatı, ebedi olana tercih ediyoruz. Hepsi dünyada kalacak şeyleri biriktirme konusunda muhterisiz. İhtirasla istediğimiz her şey bizim imtihanımız olacaktır.

Bu dünyada yaptığımız ve yapmamız gerekirken yapmadığımız her şeyden hesaba çekileceğiz hâlbuki! Yaratılış ve bu dünyaya geliş gayemizi unuttuk sanki. Servet, iktidar, makam ve güç başımızı döndürdü!

Biz ahir zaman peygamberinin ümmetiyiz ve tarihin kırılma noktalarından birinde yaşıyoruz. Ahir zaman fitnesi yakıcı bir fitnedir. Kim bilir, belki, gelecek günler, geçen günleri aratabilir. Şimdi tövbe zamanıdır. Sabırlı olacağız ve haksızlıklara karşı direneceğiz. Allah’ın yardımı bizimle olduktan sonra ne gam! Hayr olan işi asan eden Allah, bizim işimizi kolaylaştırdıktan sonra ne gam. Zalimler, cahiller, inkârcılar, müşrikler, münafıklar, müstekbirler, mürtefinler düşünsünler bu yolun sonu nereye varır diye. Düşünsünler ve çok geç olmadan tövbe edip geri dönsünler. Yoksa yolun sonu belli: Zalimler için yaşasın cehennem. Benden söylemesi. Selam ve dua ile. 

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Oğuzhan

BÖYLE BUYURDU ZERDÜŞTÇÜLÜK.....DÜN BUGÜNDÜR .... Osmanlı tarihlerinin hakkında çok şeyler anlattığı Ester Kira, 16. asır İstanbul'unda yaşadı. Kanuni Süleyman zamanında saraya kapılandı ve zamanla imparatorluğun en güçlü ismi haline geldi. Gücünün zirvesine çıktığı devir Üçüncü Mehmed'in iktidar seneleriydi. Hükümdarın annesi Safiye Sultan'ı elde etmiş, önce İstanbul gümrüklerini kendisine bağlatmış, zamanla bütün tayinlerde sadece onun sözü geçer olmuştu. Rüşveti devletin bütün müesseselerine o sokmuştu ve artık hiçbir iş Ester Kira'yla iki oğluna rüşvet vermeden yapılamıyordu. Gümrüklerden ve rüşvetten kazandığı parayla sarayı da, askerleri de, iktidarı da besliyordu ve seneler böyle geçti. Sadece tayinleri değil, aylıkların miktarını ve hesabını da yapıyordu Kira... Garip bir de âdeti vardı: Altın paraların âyarı tam olanlarını kendisine saklayıp maaş ödemelerini düşük âyarlı parayla ödemeye meraklıydı. Ama günün birinde askerlerin aylıklarını da âyarı düşük paralarla vermeye kalkışınca talihi tersine döndü. Sipahiler ayaklandılar, padişahı ve sarayı tehdit ettiler, Üçüncü Mehmed de artık yetmişine merdiven dayamış olan Ester'i gözden çıkarıp isyancılara teslim etti. Hemen ayaküstü de olsa resmen hesap sorma faslı başladı. O zamanlar CMUK falan yoktu, kanun zanlıların işkenceye konulmasını emrederdi. Emre uyuldu, Ester'e ve oğullarına işkencenin bin türlüsü yapıldı, altınları nereye sakladıklarını söylemeler.i istendi. Çocuklar ‘‘Servet bize değil, anamıza aittir. Ona sorun!’’ dediler. Kira ise ‘‘Devletin tek kuruşunu bile yemediğini’’ söyledi, ‘‘Ben aileden zenginim. Birkaç altınım varsa annemden, babamdan kalmıştır’’ diye dil döktü ama canı biraz fazla yanınca dili çözüldü. Bulunan iki milyon altına devlet el koydu. Sipahiler, 1600 senesinin 1 Nisan'ında Ester Kira'yla büyük oğlu İlya'yı parça parça ettiler. Yaşlı kadının cesedi küçük parçalara ayrıldı, bazı organları Kira'ya verdikleri rüşvetler sayesinde makam sahibi olanların kapılarına çivilendi, etleri köpeklere yedirildi. Neticede devlet Kira'dan kurtulmuş ama imparatorluğa Kira sayesinde musallat olan rüşvet, çok güçlü bir kurum halini almıştı....,.
 • Yanıtla

Mehmet

Değerli hocam İsra 53. ayette Alemlerin rabbi olan Allah c. c şöyle buyuruyor.. " Kullarıma söyle sözün en güzelini söylesinler sonra şeytan aranıza girer. Çünkü şeytan insanın apaçık düşmanıdır." Peygamberimiz Muhammed kimseyi incitmedi asla sesini yükseltmedi. O sadece açıklayıcı uyarıcı oldu öğüt verdi hem de sözün ve davranışın en güzeliyle Bize de onun yolundan gitmek yakışır onu örnek alan ümmeti olarak.
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı