Her şeyi yeniden düşünmek

06 Eylül 2019 Cuma

Her şeyi yeniden düşünmemiz gerek. Mesela “yeniden iman” etmeliyiz. “Atalarımızın dini”nden “Allah’ın dini”ne dönmeliyiz. Önce iman, sonra karşılığını muamelelerimizde gördüğümüz bir ibadet, dünyevi taleplerimizi dile getirdiğimiz değil, kulluğumuzu hatırlayıp, ilahi rızaya ulaşmak için dua!

Dua ile belasını istiyor bazı insanlar. “İnsanlardan öyleleri vardır ki,‘Ey Rabbimiz! Bize bu dünyada ver’ diye dua ederler. Böyle bir kimsenin âhiretten hiç nasibi yoktur. İnsanlardan öyleleri de vardır ki, ‘Ey Rabbimiz! Bize bu dünyada da iyilik ver, öteki dünyada da iyilik ver; bizi cehennem azabından koru’ derler.” Kendi halimize bakalım, dininiz ve dualarınız dünya nimetlerine ulaşmak için mi bir basamak, yoksa dünya nimetlerini, imkanlarınızı ayaklarınızın altına alıp üzerinden ahiret nimetlerine ulaşmak için basamak olarak kullandığınız bir merdiven mi?

Kabine değişmiş ya da değişmemiş, ekonomi düzelmiş ya da düzelmemiş, “Fırat’ın doğusu” gitmiş ya da kalmış, dünya yıkılsa umurumda değil. Umurumda olan kötülüklerin önlenmesi için, emri bil maruf ve nehyi anil münker uğrunda mallarım, canlarım ve sevdiklerimle, kalbim, dilim, kalemim, elimle, bedenimle Allah yolunda Hak namına görevimi yapıp yapmadığımdır. Yoksa arkama bile bakmam! Allah bizi mallarımız, canlarımız ve sevdiklerimizle kimi zaman eksilterek kimi zaman artırarak imtihan ediyor. Kıyamete kadar böyle olacak. Dünya işlerinde, “bize hayır gibi gelen şeylerde şer, şer gibi gelen şeylerde Allah hayır murat etmiş olabilir”. Ne Hızır kıssasından, ne Talut-Calud’dan, ne Hz. Musa, ne Salih peygamber, ne Hz. Lut ve Nuh ailesinden, ne Hz. İbrahim ailesinden, İmran ailesinin başına gelenlerden,  (Onlara selam olsun) ne Peygamberimizin yaşadığı dönemde olanlardan ve 4 halife döneminden ders alıyoruz.

İmam-ı Azam’ı kim niçin öldürdü. Ya da Hz. Osman, Ömer, Ali RA’ların başlarına gelenleri hatırlayalım. Taife giden Peygamberin örnekliği nerede kaldı. Hani Taife giden Peygamber gibi olacaktık. Bu öfke, bu kibir ve bu “ben’lik! Neyle mağrur olursanız ve neyi ihtirasla isterseniz Allah sizi o şeyle imtihan eder. Siyasilere söylüyorum. Bürokratlara söylüyorum. İşadamlarına söylüyorum. Kalem ehline, ilim, hikmet ve sanat erbabına söylüyorum, askerine, polisine, istihbaratçısına, trolüne, STK’cısına söylüyorum: Fe eyne tezhebu.. Bu gidiş nereye! Durun kalabalıklar bu sokak çıkmaz sokak. Yahu hani istişare ve şûra bize farz kılınmadı mı? Hatta savaş hattında, cephede, komutanlık eden kişi bir Peygamber. O soruyor ve gençler cevap veriyorlar. Peygamber bir şey söylüyor, gençler soruyor: Vahiy mi geldi, sizin fikriniz mi! Benim fikrim diyince, o zaman bizim fikrimiz de bu diye, aksi yönde görüş beyan ediyorlar. “Öl de ölelim, vur de vuralım” demiyorlar. Peygamber fikrinden vazgeçiyor, gençlerin dediği oluyor fakat sonuç bozgun. Gençler gelip özür diliyor: “Ey Resul Allah’a yemin olsun ki, bundan sonra sen bir şey söylersen, biz ağzımızı bile açmayacağız”. Ayet geliyor. Hayır Peygamber soracak, siz söyleyeceksiniz. Siz doğru yaptınız yine böyle yapacaksınız, ben bu işin böyle olmasını istedim anlamında haber geliyor. Bu olay cephede, askerle ve komutan arasında geçen bir olay, bir ayetin esbabı nüzulü. İşin aslını tefsirlerden okuyun, siyerde okuyun.

Bize ne oldu da, iman ettik dediğimiz şeyi unutuverdik..

Cuma namazında, emirel mü’minin halife adil Ömer hutbede. Hz. Ömer, “Mihrinizi düşük tutun da evlilik kolay olsun” der. Ne var bu sözde, Emir-el müminin bir nasihatta bulunuyor. Hayır! Bulunamaz. Biz bugün bunu mahalle camiinde imama bile söyleyemeyiz. Söyleseniz cemaat susturur sizi! Halimiz bu! Hadler vardır. Had aşılmamalıdır. Bir kadın kalkar Cumaya gelmiş. “Ey Ömer, müminlerin emiri. Allah’ın kitabında bir ölçü belirtmediği, Resulullahın bir nasihatte bulunmadığı ve bizimle istişare edip görüşümüzü almadığın bir konuda, Hutbede halife olarak beyanda bulunamazsın”. Hz. Ömer susar ve “Vallahi kadın Ömer’i susturdu” der. Ravi der ki, “Arkama dönüp kim bu kadın diye baktım. Uzun boylu, yüzü çopurlu, zenci bir kadındı”. O kadın bir köle kadın da olabilirdi. Biz bu gelenekten geliyoruz. Ve bu menkıbeleri anlatarak bugünlere geldik. Hutbede Hz. Ömer’e cübbesinin hesabını sorarlar. “Yoksa” derler, “seni dinlemeyiz!”

Adalet yoksa barış da yok. Adalet yoksa barış teslimiyettir. Devletlilerin İlahlık ve Rablik iddiası ve zulüm vardır o diyarda. Adalet ve barış yoksa hiçbir özgürlük güvende değil demektir. 5 temel emniyetten zaman içinde eser kalmaz. Müminlerin emiri cam evde oturmak zorundadır. Eminlik bunu gerektirir. Kapısı Mabedin kapısı gibi daim açık, makamının penceresi yere yakın olacaktır.

Şunu kabul edelim: Bizim boşa geçirecek bir saniye zamanımız yok. Boşa harcayacak bir kuruş paramız da yoktur. Feda edecek bir tek insanımız da yok. Biz, “Bizi öldürmeye gelenler, bizde dirilsinler” diyenlerdeniz. Firavun’a bile “güzel söz ve hikmetle hakkı tebliğ ile” emrolunduk.

Ali İmran 159’u aklımızdan hiç çıkarmayalım: “Sen onlara sırf Allah’ın lütfu sayesinde yumuşak davrandın. Eğer kaba, katı kalpli olsaydın, hiç şüphesiz etrafından dağılır giderlerdi. Onları affet, onların bağışlanmasını dile, iş hakkında onlara danış, karar verince de Allah’a güven, doğrusu Allah kendisine güvenenleri sever.”

Allah’ı yalanlayarak kimse zafer ve saadete ulaşamaz. 159, Resule uyarıdır. Resulün yolundan gitmeyenler gazaba uğrarlar. “Biz Allah’ın ipini bırakırsak, Allah da bizim ipimizi bırakır.Fasıklar ve cahiller, zalimler ve gasıplarla iş tutarsak, işin bereketi kalkar, Allah’ın yardımı kesilir ve ateş bize de dokunur. “Çünkü Allah cahil, zalim ve fasıklara yardım etmez.

“İçimizdeki beyinsizlerin işledikleri yüzünden bizi helak eder misin Allahım” diye sıkça dua edenlerden olalım. Veda haccında Resulullahı hatırlayın, “kimin alacağı varsa gelsin istesin, kime vurdumsa gelsin hakkını alsın” der. Onun ümmeti ona benzemeli. İnsanlar bize bakıp Müslümanlıktan soğuyorlar. Bizden ayrılan ya da bizi eleştirenleri dışlıyoruz. Cemaat yapıları da öyle, dernekçiler de. Siyasetçisi de. Yanlış! Böyle bir yere gidemeyiz. Beka endişeniz gerçekleşir. Zaten Allah’tan başka bu kainatta baki olan hiçbir şey yoktur! Kul kendi yaptığını Allah’a nisbet edemez!

Neyse! Kimin ne yaptığı, ya da şu şöyle olursa bu böyle mi olur, benim umurumda değil. Ben aklımın erdiğince hakkı haykırmaya devam edeceğim. Hakkın ve halkın gören gözü, işiten kulağı, tutan eli, haykıran sesi olacağım. Olacak olan ne varsa o olacak. Kimse onu hızlandıramaz ya da engelleyemez. Bu süreçte kim ne yapıyorsa, rızaya ya da gazaba uğrayanlardan olur. Benim duam, günde 40 defa tekrarladığımız, “Bana hakkı hak, batılı batıl göster, Hak’da toplanmamızı nasib et. Bizi nimet verdiklerinin yoluna ilet, gazaba uğrayanların değil” duası olacak ve bu duanın nefsime vacib kıldığı eylem üzere olmaktır. Bunun anlamı da Allah’a adanmış bir ömür ve O’nun rızasının tecellisinin vesilesi olma iradesine dayalı bir anlayıştır.. Sonuçtan değil seferden sorumluyuz. Seferin yönü, hedefi, şekli eğer rızaya uygun değilse, kaçtığımızı sandığımız şeye doğru koşuyor olabiliriz. “Ameller niyetlere göre” olsa da, bazan, bazı durumlarda “Cehennemin yolları iyi niyet taşları ile döşeli” olabilir. Şeytan bizi (bu konuda da) Allah’la aldatmasın”. Selâm ve dua ile.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • ORHAN İNANORHAN İNAN2 gün önce
  ATALARIMIZIN DİNİ YÜCE ALLAH(CC) 'IN EMRETTİĞİ VE YÜCE RESÜL(SAV)'ÜN TEBLİĞ ETTİĞİ DİNDİR..YOLLARI, EHL İ SÜNNET'İN YOLUDUR.BİZ DE HAMD OLSUN,ONLARIN YOLUNDAYIZ..BUNDAN BİR MÜSLÜMAN NİÇİN GOCUNUR? ANLAYAMAM..AKIL AKIL DİYE DİYE KIT AKILLARININ DAR ÇERÇEVESİNDE HAPSETTİKLERİ DİNLERİ İLE ,MÜSLÜMANLARA NİZAM VERMEYE KALKANLARA YAZIKLAR OLSUN..
 • Fatma AkkayaFatma Akkaya7 gün önce
  Bu ne guzel bir konudilinize emeginize saglik. Ra bim dogru yoldan haktan sapanlara dogruyolu nasip etsin . Selam ve dua ile
 • Hasan aslanHasan aslan8 gün önce
  Ben bazı müslümanların haline bakarak müslüman ların ve İslamın geleceğinden ümit kestim ve islamdan soğudum 25 yıldır islami düşünceye sahiptim bazı müslüman ların zalimleremeylettigini görünce ümidini yitirdim Hz Huseyininin kanı elinde olanlar kertenkeleyi tartisiyorlar yazık
 • Kürd kardeşinizKürd kardeşiniz8 gün önce
  Yeni eğitim öğretim dönemi başladı ve hala çocuklarımız kendi dilinde eğitim alamamakta
 • Ergin özçubukcuErgin özçubukcu8 gün önce
  Bu yazılar içerisinde hayır beslenen her toplulukda ses e dönüşsün. Sesler eyleme dönüşsün. Eylem hayata can olsun. Ama içerisinde hayır beslenen het toplulukda her toplulukta.
 • Mustafa Mustafa 9 gün önce
  2 - İşte o kitap, bunda şüphe yok, müttakiler (kötülükten korunacaklar) için hidayet tir. 50 - Yoksa cahiliyye hükmünü mü arıyorlar? kesinlikle bilen bir toplum için Allah'tan daha güzel hüküm veren kim olabilir?
 • Mustafa Mustafa 9 gün önce
  Kuran yetmez diyenlere. De ki “Ben sizi ancak vahiy ile uyarıyorum.” (21-Enbiya-45)Böylece biz seni, kendilerinden önce nice ümmetlerin gelip geçtiği bir ümmete, sana vahyettiklerimizi okuman için gönderdik. (13-Rad-30)Bu Kuran, bana, sizi ve ulaştığı kimseleri uyarmam için vahyolundu. (6-Enam-19)Onlara ayetlerimiz apaçık belgeler olarak okunduğunda bizimle karşılaşmayı ummayanlar derler ki: “Bundan başka bir Kuran getir veya bunu değiştir.” De ki: “Benim onu kendiliğimden değiştirmem asla mümkün değildir. Ben sadece bana vahyedilene uyuyorum. Eğer Rabbime isyan edersem büyük günün azabından korkarım.” (10-Yunus-15)Kur’an Detaylandırılmış ve Ayetleri Allah Tarafından Açıklanmıştır:Andolsun ki size açıklayıcı ayetler, sizden önce gelip geçenlerden örnekler ve korunup, sakınanlar için de bir öğüt indirdik. (24-Nur-34)Bunları Kuran’da türlü türlü şekillerde açıkladık ki öğüt alıp hatırlasınlar. Fakat bu sadece kaçışlarını artırıyor. (17-İsra-41)Andolsun bu Kuran’da her örnekten insanlar için türlü türlü açıklamalarda bulunduk. İnsanların çoğu ise tanımamakta ayak diretmektedirler. (17-İsra Suresi-89)Bak iyice kavramaları için ayetleri nasıl türlü şekillerde açıklıyoruz. (6-Enam-65)Bilgiyle uzun uzadıya, etraflıca açıkladığımız, inanan bir toplum için doğruya iletici ve rahmet olan bir Kitab’ı onlara getirdik. (7-Araf-52)Bu bir kitaptır ki, Hakim ve Her şeyden Haberdar olan, ayetlerini hüküm ifade edici kılmış ve sonra detaylandırıp açıklamıştır. (11-Hud-1)Peygamberimizin Hesap Günü Ümmetinden Şikâyetçi Olma Sebebi:Ey Rabbim! Benim toplumum bu Kuran’ı terk ettiler. (25-Furkan-30
 • Ali Eren Ali Eren 9 gün önce
  aAbdurrahman Bey! 1- Her iki-üç yazınızda kullandığınızbir kaideyi devamlı yanlış yazıyorsunuz. Bu kaidenin doğrusu, "Efradını cami ağyarını mani" şeklindedir. 2- İla cehennemüzzümera yazarsanız, arapçaya yeni başlayan talebeler bile güler, gülüyorlar. 3- Kaç keredir Lut Aleyhisselam'ın karısı ve çocuklarının imansız olduklarını yazıyorsunuz. Hayır öyle değil. Oğlu yoktu, kızları vardı ve hepsi de iman etmişlerdi. Sadece karısı inanmamıştı. Siz çocuklarının inanmadıklarını yazmakla, müslümanlara imansız demiş oluyorsunuz. Bunun çooook büyük vebali var. 4- Bu yazınızda da ayeti, Fe eyne tezhebü yazmışsınız. Yine bu da yanlış. Yazıda ayetin arapçasını yazmaya mecbur muyuz? Yazmaya kalkışıyoruz ama yanlış yazıyoruz. Bilmediğimiz, üstesinden gelemeyeceğimiz meselelere girmesek daha iyi olmaz mı?Hala ve israrla atalar dini diye bir mechülden bahsediyoruz. İslam geleli 14.5 asır oldu. Hala atalar dinine mensup olanlar varsa bu atalar dini hangi din? Bu ümmetin şu anda kabul etmiş olduğu din mi atalar dini? Atalar dini, sadece yanlış ve sapık bir din olduğu zaman kötülenir. Eğer ataların dinini kabul etmek sapıklıksa, siz, biz niçin dedemizin kabul ettiği ve bize öğrettikleri bu dini kabul ettik? Bizim atalarımızın dini de İslam. Atalar dini kötüyse bunu atalım ama hangi dini kabul edeceğiz? Diyelim ki attık atalarımızın öğrettikleri İslamı, hangi dine gireceğiz? "Efendim ben onu demek istemedim" diyeceğinizi biliyorum. Öyleyse ne demek istediğiniziherkesin anlayacağı şekilde yazmalısınız ki, "atalar dini" ifadenizden İslamı kasdetmediğinizi okuyucular anlasınlar. Atalar dinini terk edeceksek, 14 asırdır İslam hakkında yazılan eserleri de atmamız lazım. Atalım mı? Öyle ya, onlar bizi sapıklığa götüren kitaplar olduğuna göre?... Alınmayacağınızı bildiğim için kelimeleri zorlanarak seçmedim. Çünkü bizbirbirimiz biliyoruz. Velhasıl, okuyucunun anlaması için net yazsak daha iyi olur.
 • mertmert9 gün önce
  sayın dilipak güzel yazılarınız var müslümanların farkında olmadan yaşadıklarıları hayat kendimde dahil gidişatmız yani rotamızı kaybediyoruz.Kimi 5 adım önde ama bizde geriden farkında olmadan savruluyoruz.Bize kaleminizle öz eleştirimizi yaparak hatırlatmanız yerinde.Ayrıca sizden bir araştırma yapmanızı isterim bilim teknik alanında ülkenin gençleri.Yani beyin göçü gibi politkalar.Mesela devlet beyin göçünü tersine çevirmek için çok iyi ücretler burslar araştırma fonlarıyla destekliyor.Şart yurtdışında çalışan öğrenci hocalar araştırmacılar için. İki soru soracam. Güzelde millet çok iyi diyor fakat bunlar tersine dönerken içerde mevcut devam eden hoca öğrenci araştırmacılara cüzi rakamlar yada bişi yok denecek kadar rakamlarla öteleniyor.Sonuç tersine yurtdışından ülkeye dönüş fakat yurt içinde yetişmişlerde bu adaletsizliği görünce yurtdışına gidiyor bu nasıl iyileştirme. Elindekininde koru kıymetini bil. Diğeri yurtdışına giden her adam liyakatli mi ki geri dön diyorsun.Sonra her sene meb yurtdışına yetiştrmek üzere milyonlarca tl harcayıp öğrenci gönderiyor.Güzel görünüyor.Fakat bu sistem en az 50 seneden fazladır uygulanıyor bu yetişip dönenlerin ülkeye bilime tekniğe katkısı nedir.kısır döngü var.Performans değerlendirmesi varmı yoksa ünilerde yer mi kaplıyorlar. Yani buradanda bir yazı olabilir.Mesela tubitak ne yapıyor ileri kağıt üstünde çok şey var çok para destek veriliyor bakınca ama kaçı yerini buluyor geri dönütü ne oluyor.
 • hakanhakan9 gün önce
  ona buna soruyorsun, keşke biraz da kendine sorsaydın; yazı diliyle soruyorsun tabii, ama hal diliyle? ben göremiyorum. yazılarını binde bir okurum. bir defasında, zulmün sona ermemesi için verdiğin akılları nasıl da yazıya dökmüş olduğunu hatırlıyorum. müslümanım diyorsun, inanıyorum tabii ki, tamam. ama egonu yendiğini hiç düşünmüyorum (bunlar bence, kusura bakma)
 • Evet hocam Evet hocam 9 gün önce
  ne yazikki şeytan ümmeti Muhammed i Allah'ım iz ile kandiriyor. gerçekten kör mü %99 u müslüman olan ülke yada yediklerimizle uyutuluyor uyuşturuluyor mu? aleykum selamRabbim gafletten uyanmayı nasip eylesin cümle ümmeti Muhammed i
 • işin doğrusuişin doğrusu9 gün önce
  evet evliliğin zahmetli olmayanı kolay olanı hayırlıdır.bu konuda rivayet vardır.ama tabii hazreti ömer hassasiyeti işte
 • Mustafa Erdoğan Mustafa Erdoğan 9 gün önce
  Allah razı olsun Hocam. Yaramıza parmak bastınız. Biz Ak Partili bürokratlar dururken ne kadar komünist- kafir varsa boş kadrolara AKP’li bakanlar tarafından atandı. Biz homurdanınca da bize “2 kişiden birinin oyunu aldık, elbette Solcu kardeşlerimize de kadro vereceğiz!”diyerek savunma yaptılar! Biz göreve talip olunca “Görev istenmez verilir!” Dediler. İktidar olduk; boş kadrolara atanan seyyar kıbleli bu şerefsizler yüzünden muktedir olamadık. Bu Kanserli Hücre şeklinde faaliyet gösterenlerin temizlenmesi mümkün değil. Dolayısıyla tüm bu yapılanları biz fazlasıyla hak ettik! Bir şey söylemeye hiç hakkımız yok!Reis yeniden partiye çeki-düzen verecekmiş! Hepsi hikaye, gemi batmak üzere! Sanayi ve Teknoloji bakanlığında 55 yaş altındaki Ak Partili 50 üst düzey bürokratı emekliliğe zorlamak için doğuya sürerken 70 yaşındaki bürokrasiden bihaber adamı Bakan Yardımcısı yaptılar! Bu sürgünlerde AKP’li bakanın imzası vardı, CHP’nin değil!Onlar, şerrinden emin oldukları için, dostlarını kendilerinden uzak tuttular. Kendilerine bağlamak ve kazanmak için de; düşmanlarını yakın tuttular. Yakın tuttukları düşmanları dost olmadı. Ama uzak tuttukları dostları düşman oldu. Herkes düşman safında toplanınca yıkılmaları mukadder oldu.Selvi gibi ümitlerDöndü birer iğdeye,Geçti Bor’un pazarıSür eşeğini Niğde’ye!
 • israfilisrafil9 gün önce
  Üç yıldır sizden bekledığim duruş bu. Khk ile fetö bağlantım var diye işten attılar. Bugüne kadar (3yildir) ne şu suću isledin diye ne soran var nede işlemedığimı söyleyebileleceğim ispatlayacaģım bir makam var. Ispat edin köprüden atlamassam namerdim diyirum duyan yok. Evim yuvam itibarim her şeyimi kaybettim. Kendi ülkemde uģruna 3. Sinif vatanfaşim. Çalışmam yasak yurt dısina ćikmam yasak suçsuzlüğumü ispat için davada açamıyirum. Onlarda beni dava etmiyor bu zülmü yaşiyirum. En kötüsü bunu bana reva görenler dindar oldüģunu söyleyenler onu destekleyenlerde yine dindarlar. Bu süreçte yeniden araştirdım bu yapılanların bir tanesi bu dinde olsaydı bir dakika bu dinin mensubu olarak kalmazdim. Yine gördümkı bu dindarların yaptıkları yaşadikları islamda yok. Bu olsa oksa akp dinidir. Herkes bilsinki Allah zalimleri cehenneme koyacağini ancak onları destekleyenleride yakacaģinı vaad ediyor. Şüpesiz Allah vadinden caymaz. Söyleyecek ćok sözüm var ama... Sadece ADALET istiyorum.
 • FerhatFerhat9 gün önce
  Hem Hz. ÖMER in adeletinden bahs ederler hem de iblisin yolundan ayrılmazlar. Bunlar modern çağ ın Bel'am ları. Bunlar siyon dağının gölgesinde çadır devleti olmaya alışmış lar. Bunlar Allah ın bize emr ettiği dosdoğru yolun ortasına oturup iblis ve iblisin varisleri masonlar ile ittifak kurup bizi kıyamete kadar saptirmaya and içmisler. Onların bir tuzağı var ise, elbette yüce rabbimizinde bir tuzağı vardir, zira rabbimiz tuzak kuranlarin en yücesidir.
 • ÇAKIR EFEÇAKIR EFE9 gün önce
  SAYIN DİLİPAK İŞTE BU. SANA YAKIŞAN YAZI BU. MÜSLÜMANLARA ANCAK BÖYLE ÖRNEK OLUNUR. ALLAH CC BİZLERİ DÜNAYADA HER HAL VE ŞEKİLDE İMTİHAN EDİYOR VE OKUDUĞUMUZ HER KELAMINDAN SONRA, BİZİ HEP UYARIYOR" SİZLERE AKIL VERDİM HİÇ DÜŞÜNMEZ MİSİNİZ?" DİYE. BU GERÇEKLER AP AÇIK TÜM MÜSLÜMANLARIN ÖNÜNDE İKEN HATA YAPAN, İHANET EDEN, SAVRULAN, SATIN ALINAN, ŞANA,ŞÖHRETE,MAKAMA, DOLARA TAPAN MÜSLÜMAN MIDIR? OLSA OLSA "MÜNAFIK" TIR. ALLAH CC CÜMLESİNİ KAHRU PERİŞAN ETSİN İNŞANLAH.
 • Adalet Adalet 9 gün önce
  Tamam da üstad niye kızıyorsun bülent arınçla istişare ediliyor işte..
 • Hasan İskenderoğlu Hasan İskenderoğlu 9 gün önce
  Okunmas, üzerinde durulması ve düşünülmesi gereken güzel bir yazı.
 • ATEISTATEIST9 gün önce
  feto davalarından beraat yada takipsizlik alan onbinlerce mağdur görevine döndürülmedi. 100 kişiye yakınında evine ekmek götüremedigi için intihar etti.Eyyy müslümanlar vicdanınız rahatlı?Safları siklastiralim mi? Reisi iz iyi kuran okuyormu? Iktidarın rahatı ve rantı için çalışmaya devam edin. Desteklerin. Kimsenin ahireti düşündüğü yok. Hesap mi? Hepinizin kalbi temiz biliyorum Allah sizi af edecek. AK PAR TIYE OY VERMEK CENNET IÇINYETERLI
 • OtetOtet9 gün önce
  Sayın dilipak işte budur halk sizden bunıu istiyor. Vicdanımıza perde çekmeyelim. Adaletsizlik karşısında durmak ençok size yakışır....
 • FerhatFerhat9 gün önce
  Biz atalarımızdan böyle öğrendik ve onların yolundan yürüyeceğiz demekle doğru yola iletileceğimizimi zamnediyoruz, zinhar biz resulallah efendimizin bize öğrettiği ilm ve göstediği istikamet üzerinde hayatimiza şekil vermediğimiz müddetçe karanlığın zilletinden sıyrılıp aydınlığa kavuşamiyacağımız bir gerçekdir malesef. Dolayısıyla herbirimiz önce tam manada iman etmeliyiz ve bozulan fitratimizi ve gönüllerimizi Allah'in zikri olan kerim Kitabımız Kur'an ahlakı ile tamir edip Tevhid nizaminı hayatimizin merkezine almalıyız. Dünya saltanatına haps ettigimiz daralan ruhlarımızı ve kararan kalplerimizi ancak Kur'an ın nuru ike aydınlatıp parlatabiliriz. Tabiki önce zelil olmaktan kurtulup düstüğümüz karanlığın zilletinden nasıl mümin olarak kurtulabiliriz diya kafa yormaliyiz, zira islam mülkünü gasp etmiş olan ve dünya saltanatını elinde tutan siyonizme karsı ancak Allah'ın ippine sımsıkı sarılıp Tevhid sancağı altinda toplandigimiz zaman kurtuluşa erebileceğimizi idrak etmeliyiz, aksi takdirde siyon dağının gölgesinde çadır devleti olmaktan ve dini kısıtlanmış izzeti ve onuru elinden alinmiş bir ümmet olarak zelil bir şekilde kıvranıp helak olacagimiz bir hakikattir. Rabbimiz bizi ilmiyle kuşattığı saliha kullarından eylesin.
 • yusufyusuf9 gün önce
  Ağzına diline sağlık hocam. Duygularıma tercüman oluyorsunuz. Sizin yazdıklarınızdan muhakkak toplum olarak ve birey olarak ders almamız lazım. Yaşadığımız dönemde maalesef dini kendimize uydurduk. Biz dine uymadık.Başımıza gelenlerin sebebi bu. Yüce Allah (cc) bizi ıslah eylesin ve hidayet nasip etsin. Şeytan bizi Allah ile aldatmasın. Amin...
 • MaraşlıMaraşlı9 gün önce
  Hocam hep bahsedilir Hz Ömer in adaletinden ama bu adaletin sağlanmasında büyük pay sahibi o zamanki sahabe ve halktır. Halk adil olduğu için hakkını aradığı için Hz Ömerde çekinmeden hesabını veriyordu. Demem oki ondan bundan adalet bekleyeceğimize önce biz adil olalım başımızdakiler kendiliğinden düzelir. saygılar
 • hay hayhay hay9 gün önce
  bu kadar yazıiıp çiziliyorda işler tersine gitmeye devam ediyorsa. kıyameti yarin beklemek gerek."din nasihattır " bu sözler taşa söylenseydi şimdiye kadar taş erirdi. ama etten olan kalp ders almıyor. bu gidiş hayra alamet değil. katılaşmış ve kakarmış kalplerle ilgili hiçte iyi haberler verilmiyor. ama olan melekte olacak. yarabbi masumlar hürmetine hayvanlar bitkiler hürmetine meleketi koru.bu son kaleyi düşürme. zaten düşmüşte senin mucizenle ayakta duruyor.
 • Ahmet sarıyıldız Ahmet sarıyıldız 9 gün önce
  Allahu Akbar
 • al sana m. islamoğlusal bir söylem!al sana m. islamoğlusal bir söylem!9 gün önce
  "Atalarımızın dininden Allahın dinine dönmeliyiz" Bu ne yaa? Bu millet putperest mi?
 • erhanerhan9 gün önce
  EN İSTENMEYECEK ŞEY, DEŞİFRE EDİLMEKTİR VE ONUN İÇİN YORUMLARIMA AMBARGO UYGULUYORSUNUZ
 • MardinliMardinli9 gün önce
  Sayın Dilipak hocam dilinize elinize sağlık çok mükemmel bir makale.Dunya hayatı geçici bir hayattır tabi biz dünyada olduğumuz müddetçe buyurdugunuz gibi hakkı söylemek mecburundeyiz.Bunu söylerken hedefimiz Allah'ın rizasidir bu ulvi hedef tabiki bedel ister çünkü bu yol.paygamberlerin yoludur bunun için zor bir imtihandir bize düşen imtihanı kazanmaktır Allah CC bizi hak yoldan ayırmasın ayaklarınız sabit kılsın amin selâm ve dua ile
 • Kraldan sevgilerle Kraldan sevgilerle 9 gün önce
  Hocam kapısı açık camları yere yakın olsun demişsinizde vallahi bizim sarayın camlarına yaklaşmamız bile mümkün değil
 • Selami Selami 9 gün önce
  Cumhuriyet Başsavcılığının suç suzdiye mahkemeye sevketmedigi mağdur memura kurumunda veya herhangi bir şahsa sorduğunda OLABİLİR cümlesini gerekçe göstererek görevine iade etmeyenler siz hangi dindensiniz. Suphesiz Islam sizden beri ve yücedir. Burada aylardır onbinlerce mağduriyeti yazan Sn Dilipak ve diğer yazarlardan Allah razi olsun. Bunlarasahip çıkmayan kâfir ve laiklerin adalet ve merhametine birakaniktidar ve tabana yazıklar olsun. Siz sıkıştığınız için ümmetin bölünmesinisafları sıkıştırmayı hocalara söylemeye devam edin
 • Aydın Aydın 9 gün önce
  Ben diyorum bu adam ABD projesidir diye. Apo ya bizim aileden diyen şahıstır. Mesaja bakınız. ATALARIN DİNİNİ BIRAK ALLA'IN DİNİNE DÖNELİM. Buram Buram Siyonizm
 • DecartDecart10 gün önce
  Iktidar şimdi beraber yola çıktığı arkadaşlarını fitne fücur la itham ediyor.Ümmeti bölmekle suçluyor. SUNU UNUTMASIN SON 5 YILDIR AK PARTI ISLAMI REIS ÜMMETİ TEMSİL ETMİYOR. Tüm müslüman yazar ve şahıslara kulağını tikamis. Dini islami kendi iktidarı için kurban etmekten çekinmeyecek tavır içerisinde.Taban da 3_kuruş dünyalık için her türlü adaletsiz ve yolsuzluğa destek veriyor. Camilerde sadece ak parti propagandası var. Müslümanların canlı sorunlarından bahsetmek imkansız. Onama soru sormak imkansız.Sn.Dilipak sen duygularımızın ve islami görüşün tercumanisin. Allah senden razı olsun.
 • Eren Eren 10 gün önce
  Sayın Dilipak çok doğru yazmışsınız. Makam ve mevki gidince insanların ne kadar karektersizleştiği ne kadar adileşebildiği ortada.Fazla söze hacet yok. Allah tuzaksın ve yaratılış Gaye’si unutulmuş gözüküyor.
 • İsmail AGARİsmail AGAR10 gün önce
  Sayın Dilipak yazdıklarınıza aynen katılıyorum.Ancak inancın içine emevi biat kültürü girdiğinden,Hak'ka giden yolda çok dikenler var.Onlar ayıklanmadan,söylediğiniz şeyler hep tekrarlanıp duracaktır.Saygılar.
 • Ali rızaAli rıza10 gün önce
  Hocam, kul kendi yaptığını allaha nisbet edemez ,diye yazmışsınız güzel, peki amentü duasındaki beşinci şart olan vel kaderi ( hayrı vel şerri min allahi teaala ) nasıl anlıyacağız bi zahmet izah etseniz yani bizim yaptığımız şer kimden oluyorbizdenmi? Allahtanmı ?
 • enginengin10 gün önce
  Bir hdpli fıratın doğusu dinlenin batısındaki topraklar için buralara arzı mevhud toprakları derken bir diğeri kürtler ilk defa ab abd israil destegiyle bir devlet kurma fırsatı yakalamıştır demesine rağmen chp ip sp tüsiad tesev deki bu hdp ve deliler sevgisi niye?
 • Yeter..Yeter..10 gün önce
  Senelerdir aynı şeyleri tekrarlayıp duruyorsun..Doyduk!
 • diyar21diyar2110 gün önce
  Üstadım, Allah razı olsun. mükemmel bir yazı
 • Mazlum AslanMazlum Aslan10 gün önce
  Sn Dilipak siz yazıyorsunuz ama okuyanlar roman okur gibi, dinleyenler ney dinler gibi dinliyorlar. Evet olacaklar olur. Olacakları geri çeviremeyiz. Pek çok lidere olacaklar rüyada gösterilmiş ama onlar zulümle, akıntıya karşı kürek çekmekle başlarına gelecekleri önlemeye çalışmışlardır. Firavun ve Musa kıssası bunun açık bir örneğidir. Siz buna kirus, darius vbni ekleyebilirsiniz.
 • BaybarsBaybars10 gün önce
  Din İman Masa Kasa”dan bir alıntı: “Malı kışın aylarca ahıra kapatırsın. Sonra bahar gelince çayıra saldığında yeşil otlara nasıl saldırırsa bunlar da deliler gibi paraya saldırdılar. Nasıl mı? Örneğin; benim üzerinden her gün geçtiğim kaldırımı tam 4 defa söküp buranın taşını oraya, oranın taşını buraya yeniden döşeyerek. Tabii utanma vs. beklemek boşunadır.”DİN , İMAN , MASA , KASA....ALLAHDİYEDİYEÇALDILAR.... ALINLARISECDELİ , AĞIZLARI DUALI HIRSIZLAR..... ÇALDILARAMA ÇALIŞTILAR..... HER YERBETON,HER YERDOLAR...... DOLARIN ÜZERİNDE" İN GODWETRUST" YAZIYOR.... AMERİKALILAR ;BİZALLAHAGÜVENİRİZ "DİYOR... BİZİMMÜMİNLER İSE , BİZYEŞİL YEŞİLDOLARLARAGÜVENİRİZDİYOR..... TABİATINDEĞİL ,DOLARINYEŞİLİ.... ***
 • IHLASIHLAS10 gün önce
  Sadet zincirleri kurulmuş Din Iman lafta kalmis Talan her yerisarmış ALLAHIM Bizleri ıslah eylesin
 • Malkoç Malkoç 10 gün önce
  Yer ; DURUSU Konakları, Bulgaristan sınırında….Tarih : 24 EKİM 1999 Toplantıya katılan Kişiler ; Nail KEÇELİ, Münci İNCİ, Fehmi KORU, Emin ŞİRİN, Nazlı ILICAK, Yalçın DOĞAN, Bülent AKARCALI, Fehmi GÜLTEKİN, Tezcan YARAMANCI, Güler KÖMÜRCÜ, yağ fabrikatörü bir kadın, 3 tane Mimar Sinan Üniversitesinden Profesör , ABD Büyükelçisi Morton Abramowitz in görevlendirdiği Amerika’nın İstanbul Başkonsolosu Kate Schertz ve Konsolosluk arabasıyla kolunda yürüyen Tuğrul TÜRKEŞ ve tercümanları…ve İstanbul Belediye Başkanı R.Tayyip ERDOĞAN’ın danışmanı Erol MÜTERCİMLER… MÜNCİİNCİEROLMÜTERCİMLERE; TAYYİPBEYBAŞBAKANOLACAKdiyor.... Toplantıya, Amerikan Konsolosu bayan Kate Schertz ile elele-kolkola gelen TUĞRULTÜRKEŞ ,anlaşılanGÜNÜNDENBERİ ABD'NİN ,CİA'nın mutemedbir adamı, birçaşıtmış.....TEVEKKELİDEĞİL; ÖZBEKASILLIÜNLÜ CİACASUSURUZİ NAZAR ,TÜRK EŞLERİN EVİNDENÇIKMAZMIŞ..... KIZIAYZITTÜRKEŞİNBEYANI.... BABALARININ DA, FETOŞLA SARMAŞDOLAŞ FOTOĞRAFLARI ARŞİVDEMEVCUT....
 • Erdem Doğan Erdem Doğan 10 gün önce
  Sayin Hocam:milli eğitim bakanı yeni öğretim yılında öğretmen odaları için yenilikler yapmış (şifreli dolaplar vs. Daha kaliteli keyifli ortamlar olmuş. ) imanli, vicdanlı , dürüst vatansever nesiller yetiştirmek için buradan mı başlanmalı. şekilcilik maddecilik birinci basamak olmalı mi.. lutfen bir de bu konularda deginin. Allah in selamı üzerinize olsun
 • Adalet bir gün bize de lazim olacakAdalet bir gün bize de lazim olacak10 gün önce
  "Adalet yoksa barış da yok.".EVETADALET YOK BARIS TA YOK::INSANLAR BIRBIRLEIRNDEN NEFRET EDIOYRLAR::CUMHURBASKANI BASTA OLMAK ÜZERE O KADAR NEFRET TOHUMLARI EKILDI KI BIR DAHA BARIS GELMEZ. BIR AN ÖNCE NEFRET DILINDEN VAZGECMELI, HAKSIZLAR TEKER TEKER TELAFI EDILMELI...HELE HELE KHK LI ZULMÜNDEN VAZGECILMELI...SACMA SAPAN SUC ITHAMLARI ILE CEZAEVLEINI DOLDURAN ONBINLERCE SUCSUZ INSAN TEZ ELDEN CIKMALI...ONBINLERCE INSANIN AILELERININ AHINDAN KORKULMALI...
 • Erdem Doğan Erdem Doğan 10 gün önce
  Senat Doğan ve Harun kardeşimin yazıları birleşince durumu özetliyor. Allah basitlerimizi açsın,idrakimizi artırsın. Davasi Hak olanlara, Hak yolda çalışanlara Rabbim her iki dünya için yardım etsin sonu cennet olsun. Hak davada olduğunu zanneden ancak nefsi galebe çalanlara da gerçek doğru yolu göstersin.DUNYALIK MENFAAT IÇIN MÜSLÜMAN GORUNENLERE HER IKI DUNYAYI DA ZINDAN ETSIN
 • idrisidris10 gün önce
  sayın yazar lütfen Atalarımızın dini nedir Allahın dini nedir açıklayın zira bizler Kuran ve sünnet ışığında yaşamaya çalışan insanlarız
 • Size ne oldu da ultraortodox yahudilerin kadin anlayisini islama taşidinizSize ne oldu da ultraortodox yahudilerin kadin anlayisini islama taşidiniz10 gün önce
  Size diyorum çünkü biz burda islamiñ seklini degil de özünü yasamaya çalisan insanlariz halen, hem ailemiz, hem vatanimiz, hem dinimiz için canla başla calisiyoruz. Bize birsey olmadı. Size ne oldu sahiden? Siz ingiliz alman vs insanlarla islamin özü olan güzel ahlak, hırsizlik yapma, yalan soyleme, mumin kendinden emin olunandır gibi öze dair vurgusunun tamamen ustunu kapatıp, şekle ait , (çunkü sekil ayirir birlestirmez) insanlar arasinda ayrimciligi yayacak konulari mesela sadece basortusunu yillarca il il dolasip anlattiniz, calistiniz ve bu oze dair konulari muslumanlara unutturdunuz.Merak ediyorum "Hirsizlik yapma,! yalan soyleme! iyilik yap! zekatinı ver! emri, basini ort emrinden daha mi az onemliydi, bunlara boyle bir mesai, boyle bir emek harcamadiniz, il il dolasip anlatmadiniz. Bunlari toplumsal boyutta odak konular yapmadiniz da sadece basortusune bu mesaiyi harcadiniz. Sahi size ne oldu da peygamberle,halifeleriyle catir catir tartisip hakkini arayan O kadin'in, toplumda gorunmeyen, duyulmayan, evin kedisi turunden bir konuma indirgenmis bir varliga donusmesini istediniz. Size ne oldu ki hristiyan ve ultra ortodox yahudilerin kadına bakisini islama tasidiniz? Neden yahudilere benzememizi istediniz? Yine soruyorum bati bizi dinimizden uzaklastirmak isterken, islamdan nefret ederken, neden basimizi ortmemiz icin bu kadar kaynak emek harcadi, anadoluyu karis karis dolasip bunu isledi. Niye calismak ibadettir, guzel ahlak, güven, dayanisma, hayirda birlesme konularini islemedi . Bugun o begenmediginiz kafir ( sizlerin bakisiyla kullandim bu kelimeyi, haşa ben kendisi ilan etmedikce kimseye kafir deme haddini bulmam kendimde. O ancak Allah'ın hükmündedir) batida insanlarin birbirine guven orani % 76,kendisinden emin olunan kisidir mümin diye tanimlanan muslumanlarin ulkesinde insanlarin birbirine guveni %6 . Yani bu istatistik mumin yok bu ulkede anlamina geliyor. Iste bu yuzden sizden "neden basortusunu toplumun gundemine getirdik onun icin verdigimiz mucadeleyi Allahin diger emirlerini anlatmak icin vermedik , cunku calmak, kotu ahlak, munafiklik,riyakarlık konulari basortusunden daha onemsiz konular islamda" baslikli bir yazi bekliyorum sizden.bu sizin borcunuz bize. Bir de ist. Sozlesmesi feshedilirse bir anda nasil fuze ureten, uzaya uydu gonderen, drone motoru yapabilen bir ulkeye donusecegimizi, tum dunyanin korktugu cekindigi bir ulke olup, batinin artik afganistan, pakistan, irak, yemende, suriyede muslumanlari bombalamaktan vazgecirtecegimizi, muslumanlari zilletten kurtarip bir anda refaha kavusturacagimizi da kaleme alin lutfen. Çunku tum musluman dunyasininson 300 yildir icinde bulundugu bu perisanlık, bu zillet bir basortusu bir de bu ist. Soz yuzunden. basortusunu hallettik sira ist. Soz. De.
 • Ahmet cemalAhmet cemal10 gün önce
  Yazınıza gönülden katılmamakmümkün değil lakin avazımız çıktığı kadar haykırıyoruz ve duymuyorsunuz elli yıldır aynı mahallede büyüdük aynı eserlerden beslendik aynı havayı teneffüs ettik ve batasıca bir banka hesabı bir dernek ve sendika üyeliği ile iltisak ve irtibat icat ettiler yıllardır sizde koroya katılıp yüzbinlerce masumu terörist ilan ettiniziçimizden attılar alkışladınız hasta ve engelli kız çocuğu babası birini mahkemelerde sürünüyoruz yirmi yaşındaki hakimlerin karşısında yine alkışa devam ediyorsunuz biz diyoruz kim millete kurşun sıktıysa darbe yapmaya kalktıysa Allah belalarını versin adalet hesabını sorsun siz sessiz yüzbinlerce sizde teröristsiniz diye bağırıp zulme ortak oluyorsunuz ve biz sonunda her sesi duyan herşeyi gören ve mazlumun ağına cevap veren RABBİMİZE bir daha iltica ediyor ve onun adaletine sığınıyoruz çünkü sizin adaletinize inanmıyoruz ve hesap günü görüşüp hesaplaşmayı Allahın huzurunda görüşmeyi bekliyoruz vesselam
 • CEVDETTCEVDETT10 gün önce
  Sağırdırlar, dilsizdirler ve kördürler.SÖZÜN VE ÖĞÜDÜN DEVLET BÜYÜKLERİ TARAFINDAN KULAK ARDI EDİLDİĞİ BİR ZAMAN DİLİMİNDE YAŞIYORUZ VESSELAM. Kellim kellim la yenfa=Söyle söyle boşuna.
 • Nurettin KAYANurettin KAYA10 gün önce
  Ümitsizlikleri bünyesinde barındıran bir yazı..Artık "hiç bir şeyi umursamayan" sadece kendi akıbetini düşünen "bencil" bir yazı..Pek de haksız da sayılmaz..Zira devir "kim kime, dum duma" devri olmuş..Allah cc'tan hayırlar diliyorum..
 • KocasolakKocasolak10 gün önce
  Allah c.c. yolunu, yolumuzu açık etsin. Bir ak partili yanlış yaptığında, chp bunun yüz katı fazlasını yaptı vr yine yapar diyor. Aslında doğru söylüyor ama, bu doğru onun yanlışını SİLMİYOR. Yanlışlar NASUH tevbe edilerek, yanlış kul hakkıysa, hakkını verip helalleşerek SİLİNİR. Biz doğru olanı yapıp eğriden uzak olduğumuz sürece İKTİDARDA olacağız, ne zaman doğru olanı terk ettik, dağılırız. AB ile mülteciler konusunda yaptığımız anlaşma YANLIŞTI, savaşı durduracak olan KÜLFETİ bize yıktılar. Bizdeki mültecilerin çeyreği AB ye geçseydi savaş anında DURDURULURDU. AB bizi para ve vize VAADİ ile kandırdı, netice ortada. Vize serbestisi ASLA verilmeyecek diye defaatle yazdım o günlerde, 42 yıldır ab ülkelerinde bizzat yaşıyorum, ab nin İLİKLERİNİbiliyorum. Türkiye mülteci anlaşmasını imzalamasa mısır, ürdün, veya bir başka ülke bunu kabul edebilirdi,bizde o idlip ve kalkan hareketlerini yapamazdık tabii. Kuzey ırak kürt yönetimi gibi kuzey suriye pkk yönetimi kurulmuş, Akdenize terör koridoru açılmış olurdu. Kazancımızı ve kaybımızı tartalım, zarar mı ettik kàr mı?
 • TAVSİYECİTAVSİYECİ10 gün önce
  Kardeşlerim: İnsanoğlu gerçekten çok azgınlaştı. Kıyamete doğru sürükleniyoruz. Vakit yaklaşıyor. Yaşadığımız zaman gerçekten çok kıymetli. Saniyesi bile altın değerinde. Peki bunun kıymetini biliyormuyuz. Tabiki de hayır. Yazık gerçekten, çok yazık. Telefonların başında ve televizyonun karşısında yitirdiğimiz zamana yazık. O, zaman asla geri gelmeyecek ve pişman olup ağlayacağız. Ama iş işten geçecek. Kıyamet saati gerçekten çok yaklaştı. Büyük alametler ortaya çıktığı zaman kıldığınız namazların ve tuttuğunuz oruçların size hiçbir faydası olmayacak. Çünkü gerçekler günyüzüne çıktığı zaman imtihan da ortadan kalkacak. Onun için bir secdenin bile altın değerinde olduğu bu zamanı en güzel şekilde değerlendirelim. (Allah'a emanet olun).
 • Kemal DEMİREL Uludağ Üniversitesi Genel SekreteriKemal DEMİREL Uludağ Üniversitesi Genel Sekreteri10 gün önce
  Allah milyonkere sizden razı olsun. Selam ve dua.
 • VefaVefa10 gün önce
  "Insanlar bize bakip muslumanliktan soguyorlar"......Evet malesef dogru bir durum.........Hesap gununde bununAllah katinda vebali cok Agir olacaktir............Hic bir sahsi namaz, oruc, hacveya umre insanlari kitlesel olarak islamiyetten sogutmak ve Allah'tan uzaklastirmaya sebep olmanin vebalini temizliyemez..........Domuz yagi disinda kendine her seyi helal goren Dindarlar yuzunden Haktan uzaklasan insanlar hesap gununde;"Ey Rabbimiz,iste bizi dunyada senden uzakladtiran kusilerbu dindarlar kullarin idi diye bizi isaret edecekler.....Fidyesi, telafisi, geri donusu olmayano hesap gunu ne zor bir gun olacaktir..
 • şenay doğanşenay doğan10 gün önce
  nazardan yola çıkınca yolum siyasal islama çıktı siyasal islamın islama verdiği zararın haddi hesabı yok islam dünya saltanatına araç olmuş herkes dünya saltanatını allahtan ve rasulünden çok daha fazla seviyor ya rabbi dedim eğer bunları cezalandırmak dininin oyuncak olmadığını göstermek için chpyi iktidara taşıyacaksan başımla beraber allah nur 55 de yeryüzünü salihlerevaad ediyor herkes bu hususta nefsi için çalışıyor ben allah ve rasulünün kuranın ve peygamberler ordusunun meleklerle birlikte yeryüzünü ele geçirmesi için çalışacağım inşallah ister iktidarda akp olsun ister chp ama chp iktidara gelirse nereden çıktı bu chp demem artık allaha emanet olun
 • dvtdvt10 gün önce
  her birimize ibretlik bir yazı, Allah razı olsun. selam ve dualarımla.
 • adladl10 gün önce
  Sayin hocam son 6 aydir hep adaletten hukuktan ve kul hakkindan bahsediyorsunuz bunu acik acik yazmanizi ustiyoruz.
 • şenay doğan şenay doğan 10 gün önce
  çok güzel bir çiçeğim vardı aslında birçok yerde olan bir çiçek ama hiç kimsenin ki benim ki kadar sağlıklı ve gösterişli değildi salon çiçeği idi aslında ama benim yatak odamda duruyordu çünkü orayı seviyordu birgün çiçeğimi kucaklayıp insanların yanına getirdim insanlar baka kaldı dipleri düştü şimdi çiçeğimde o güzelliğinden eser yok bozuldu nazar değmiş ya rabbi dedim insanların hatasını ben niye çektim ki sonra aklım girdi devreye insanlar bir güzelliği Allahtan değil de güzelin kendisinden bilirse nazarları bozulur ve bozuk olan nazarları güzele zarar verir bu allahın allaha unutanı zelil edişidir olayın senin malında hasara neden oluşu malının allah yoluna infakıdır ya rabbi dedim helali hoş olsun
 • Mustafa Mustafa 10 gün önce
  Kurana değil. Uydurulmuş sünnet dinine iman ediyoruz. KURANA DÖNENE KADAR düzelmeyeceğiz. Rasulullah sav min hayatı kuran, Rasulullah sav müminleri KURANA mı çağırmış oluyor yoksa kendine mi!!!!?
 • alioğlualioğlu10 gün önce
  GÖK TANRISI HU DİYE ŞİİRLER TEKRAR TEKRAR TRT DE OKUNUYORSA ALLAH IN DİNİNDEN ATALARIN DİNİNE DÖNÜŞ VAR DEMEKTİR
 • Ali KayaAli Kaya10 gün önce
  Muhteşem...
 • AbdullahAbdullah10 gün önce
  M.isyanoglu da uydurulmuş dinden indirilmiş dine davet ederken peygambersiz din istiyor. Kaderi inkâr hadis kabul etmez bir din Rabbim serlerinden korusun.
 • AristoAristo10 gün önce
  Peygamberler yoldasın olsun. Iktidarın ve tabanın gözleri öylesine dünya mali ile kararmış ki Araf 179 u hatırlatıyor insana. Allah sonunu hayır eylesin.Ne diyelim
 • HARUNHARUN10 gün önce
  Cumhurbaşkanı Hz.omer arıyor ya.iste sana Hz.Omer al karşına konuş diyeceğim ama reis doğru söyleyen dik duran hiç kimseyi sevmiyor istemiyor.Onunda tabandaki müslümanın da feraseti basireti yok.onlar sadece dünyalık peşinde. Alahbislah etsin
 • Ömer TayyarÖmer Tayyar10 gün önce
  Ümit var olunuz bizim tohumuz da islam var ondan kopamayiz . Bizi çamura gomseler dahi biz bir tohumuz ve yine islam üzere musluman olarak dogariz. Rabbim Haktan yana olanlardan eylesin bizi. Amin.

Günün Özeti