Haydi Bismillah

21 Nisan 2019 Pazar

Mansur Yavaş Ankara’da caddeleri “Haydi Bismillah” afişleri ile donatmış.

CHP, Ankara, “Haydi Bismillah!”

Ben de ekleyeyim: La havle vela kuvvete illa billah!

Olmaz olmaz deme olmaz olmaz. CHP’li laikler buna ne diyecek şimdi. Biri gidip Eyyub Sultan’da Kur’an-ı Kerim okuyor, ötekisi Ankara’da siyasete “Bismillah” diye başlıyor.

Bekri Mustafa Ayasofya’ya imam mı oluyor, yoksa bizim (!) zengin muhafazakar patronlar, Kur’an okuyarak yaptıkları açılıştan sonra içki servisi yapıp, dansa mı kaldırıyorlar hanımefendileri.

Eski CHP’li bir belediye başkanı kurban keserek genelev açmıştı bir zamanlar.. Hasan Aksay bir zamanlar siyasi bir toplantıda, Bismillah, Maşallah, Fe sübhanellah, İnşallah, Allah Allah dediği için hakkında “çok Allah demek”ten, laikliği ihlal “suçu”ndan hakkında soruşturma açılmıştı.

İsmet Paşaya demişler ki, “hiç ‘Allah’ demiyorsunuz”!. O da demiş ki, “Allahaısmarladık diyorum ya!

CHP’de müthiş, baş döndürücü bir değişim yaşanıyor.

Laikçi Kemalistler bu işe ne diyor bilmiyorum. Sesleri çıkmadığına göre onlar da alışmaya çalışıyorlar demektir. Muhafazakarlar sekülerleşir ve dünyadan kâm almaya başlarken, CHP’liler muhafazakarlaşıyor, hatta seçmenle diyalog kurarken daha dindar bir profil çizme noktasında imaj değişikliğine gidiyorlar.

CHP tabanında da bir kırılma yaşanıyor. HDP ile yakınlaşma sonucu ulusalcı kanattan kopmalar oldu. İyi Parti ile yakınlaşınca, Ergenekoncular bu işten rahatsız oldu. Bu dini söylemler, CHP’nin laikçi kanadında rahatsızlıklara sebeb oluyor.

Bizim dindar geçinen muhafazakarlara da bir haller oldu! Başörtüsü artık sıradan bir aksesuvar. Hac turizm, kurban kebab bayramı. Servetle tanışan birileri araya kimseyi almamak için saflarını sık tutuyorlar. Hatta şimdi onlar Kemalizm’e doğru yol almaya başladılar. Daha liberal takılıyorlar. Hepsi demokrat oldu. Milliyetçi bir söylem geliştirdiler. Daha çağdaş takılıyorlar. Daha reformist bir din anlayışına sahipler.

Evet, servet ve iktidarın dönüştürücü bir gücü var. Bunlara sahip olmak isteyenler, devleti ve toplumu kendi inançlarına göre değiştirmek için yola çıkarlar. Ama bu dönüştürücü güç önce onları dönüştürür.

Sahi bu gidişin sonu nereye varacak!

Evet, evet, artık “sağ-sol” sahici bir ayrışma değil. Gençler zaten artık “ne sağcı, ne solcu, futbolcu”.

Bakın, bugün Türkiye’nin en muhafazakar partisi CHP’dir. Hatta ideolojisini dinleştiren  teokratik, zaman zaman monarşi ya da otokrat, zaman zaman oligarşik bir yönetim anlayışına sahiptir bunlar.

Bunun ilk farkına varan İdris Küçükömer’di. Sağ-sol dikey bir bölünmeydi ve sosyolojik anlamda artık dikey değil, yatay bir bölünme sözkonusu idi. Mesela kim insan haklarını, hukuk devletini, katılımcı, çoğulcu ve şeffaf bir yönetimden yana, ona bakmak lazım. Bunlar her kesimde de varlar. Ya da iki kesimde de bu değerden uzaklaşanlar var. Ama bu denge sol aleyhine bozulurken, sağdan ve soldan belli bir kesim oportünizme kaydılar..

Dans öncesi Kur’an, laik nutuk ve karşı mahallede kadeh tokuşturduktan sonra icabında Kur’an-ı Kerim tilaveti. Halkın nabzına göre şerbet. Oportünizmin erdem diye pazarlandığı bir mecraya dönüştü siyaset. Kilisede mum yakacaksın, Havra’da dua edeceksin, Camide Kur’an okuyacaksın, Cem evinde Semaha durup, Halkevlerinde laikliğin erdemi üzerine konuşacaksın. Sonra da LBGT’lilerle birlikte özgürlük eylemine katılacaksın. Ne güzel değil mi!?

Bakalım şimdi İBB’de bundan sonra neler olacak. Erdoğan “kızgın demiri soğutalım” diyor da nasıl soğuyacak. Birileri bir yandan ocağa kömür taşıyor, öbür yandan birileri körüklemeye devam ediyor!. Herkes merakta, mazbata iptal edilecek mi? Seçim yenilenecek mi? Seçim yenilenecekse seçime eski adaylarla mı gidilecek? Peki seçimde beklenen sonuç çıkmazsa ne olacak? Yine benzer itirazlar yaşanır mı, yaşanırsa ne olacak! Taraflar seçim yenilenirse yoğun bir kampanya yapacaklar mı? Bunun ülke ekonomisine, toplum psikolojisine yansıması nasıl olacak? Yolsuzluk varsa ki, az ya da çok var, peki bu yolsuzluğu yapanlar, üstünü örtenler, yardım ya da yataklık edenler hakkında ne gibi bir işlem yapılacak? Seçim yenilenecekse, seçime giderken AK Parti, parti yönetimi, bakanlıklar ve bürokraside bir temizlik hareketine girişecek mi? Bu soruların cevabını önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Bakalım İmamoğlu bu süreçte ne yapacak! Mazbata iptali ya da seçimin yenilenmesi kararı hemen mi verilecek, beklenecek mi? Böyle bir durumda, bu süreçte İmamoğlu ne yapacak. Belediyede üst düzey atamalar yapılacak mı? Mesela HDP, İyi Parti ve SP’den bürokrat ataması yapılacak mı?

Öyle anlaşılıyor ki, İmamoğlu’nun her adımı AK Parti tarafından yakın takibe alınacak. Mesela İBB veri tabanının kopyalanmasına ilişkin talimat önemli, bunları kim, niçin istiyor. Burada hem kişi, hem devlet kurumlarına ait özel ve hatta gizli bilgiler var. Bunların başkalarının eline geçmesi ciddi bir sorun. Tek başına böyle bir girişim bile İmamoğlu için sonun başlangıcı olabilir..

Öte yandan; İmamoğlu acil işler dışında bütün işlemleri, ödemeleri durdurdu. Bu işlemlerin kaç saat, ya da kaç gün durdurulduğuna dair bir açıklama yok. Resmi işlemlerde devamlılık sözkonusudur. Yönetim değişmiştir ve hukuki süreç de henüz tamamlanmamıştır. Bürokrasi görevinin başındadır. İmamoğlu günlerdir mazbata bekliyordu, aldı. Üst yönetimi ile ilgili acil eylem planı olması gerekir. Atamalar da arkasından gelir. Bütün sistemi durdurması doğru değil. Denetim sağlarsınız. Belediye meclisi üyeleriniz var. İşlemleri denetlersiniz, ama “durdurmak” niye!

Bakıyorum da, bu gidişle İBB İmamoğlu için, eğer daha dikkatli, anlayışlı, sabırlı bir şekilde hareket etmeyecek, çevresindeki “eski dostları”nın dolduruşuna gelecek olursa “Dua ile istenen bela”ya dönecek gibi. Hem İBB’de, hem de kendi partisi, kendine destek veren partiler ve muhalefet kanadı ile bir denge tutturması çok kolay ve hatta mümkün gözükmüyor.

Kandilde dualar edildi ve önümüzde Ramazan ayı var. Sonrası yaz. Öyle anlaşılıyor ki, bu yılın dörtte üçünü seçim tartışmaları ile geçirdik, geçiriyoruz, geçireceğiz. Bu süreçte ekonomi ne olur bilmiyorum. Toplum çok gerildi. Bunun seçmen ve siyasi partiler üzerinde ciddi, radikal, şok etkisi yapacak sonuçları olacak. Kazanan-kaybeden fark etmez. Kimse bu sonuçtan memnun olmayacak. Çünki işin tadı kaçtı. Ve bu sonuçta herkesin payı var. 

Madem bu kadar pahalı bir sonuçla karşı karşıyayız, inşallah bundan ders alırız da, aynı yanlışı tekrarlamayız.. İktidar aşkı ve rakip nefreti gözümüzü ve vijdanımızı köreltmemeli. Unutmayalım, aşk ve öfke aklı zail eder. Aklı zail eden hiçbir şeyde hayat yoktur! Selâm ve dua ile.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • NazNaz29 gün önce
  Allah razi olsun
 • Hasan.h.kayaHasan.h.kaya1 ay önce
  Hem diyeceksiniz,82 milyon vatandaşımızı kucakliyacagiz,hem de armudun sapı üzümün çöpü diye milleti ayiracaksiniz. Bir merdiven düşünün , çıkışı varsa inişide,var hatalarinizi kabul edin,başarısız oldunuz.eyyyy... cumhur ittifakı başınızı ellerinizin arasına alın bir düşünün ,biz nerede hata yaptık ki.
 • ÖzaltınÖzaltın1 ay önce
  Şu fetöcülerin bizde oy verdik demeleri yokmu güldürüyor beni ak parti yüzde 44oy almış hala eleştiriliyor. Sizler oy verdiyseniz niçinyüzde60 olmadı.süleymancı,cemaat,fetö cemaat,pkk cemaati, abdullah cemaati,davudoğlu cemaati,ak parti neyaparsa yapsın oy vermezler iradeleri ellerinde değil bir kitlede var en iyi müslüman bunlar iktidar düşmanları Hz Aliyi Hz Osmanı
 • Hadisi SerifHadisi Serif1 ay önce
  Hz. Sevban radiyallahu anh Peygamberimizden rivayet ettigi hadisi serifte :Yiyicilerin sofraya birbirini cagirdigi gibi musluman olmayan kavimlerin uzerinize ususecegi gun yakindadir. Orada bulunanlardan birisi şöyle dedi:-Bu durum bizim azlığımızdan mı olacak? Allah Resülü (sav);-Hayır! Bilakis siz çok olacaksınız.Fakat sizin çokluğunuz selin üzerindeki çer çöp gibi olacaktır.Allah,düşmanlarinizin kalbinden sizin korkunuzu sökeceksizin kalbinize vehn bırakacak. Orada bulunanlardan birisi:-Vehn nedir ey Allah Resulü?-Vehn dünyayı sevmek ve ölümden hoşlanmamaktır. (Ebu Davud 4/111, Ahmed bin Hanbel Müsned 5/278
 • Selim adsızSelim adsız1 ay önce
  Sayın Dilipak iğne bize çuvaldız başkasına. Şimdi iğne bize diyemi ve neden demediniz Rüşvet alınırken Bismillah diyenleri neden demediniz Çalsada Bizden onlar Allah diyenleri neden demediniz Kul Hakkı Yerken Elhamdülillah diyenleri neden demediniz Adaletsizlik yapanların Cumalara gittiklerini kuran okuduklarını 5 vakit namaz kıldıklarını oruç tuttuklarını zekatını komşusu aç yatana değil adaletin komşuyada yandaşa da düşmanada sağlanması gerektiğini.Biz Böşörtüsü Türban Tesettür derken Kul Hakkının Haram olduğunu unuttuk biz şekle baktık Gerçekten Ahlak li olup olmadığına Adaletli olup olmadığına değil. Ya Allah insana Mal veril Mülk verirAkıl verir Kalem verir Eş verir Dost verir Arkadaş verir oh verir Yol verir Yürü der Adamı Sınava Tabi Tutar. Ya sınavımızı geçtik mi ?
 • FerhatFerhat1 ay önce
  Hocam iblis Kur'an ayetlerinde Rabbimiz in zikr ettiği gibi bize kimi zaman solumuzdan kimi zaman sağ yanımızdan yaklaşıp bizi yaradılış gayemizdensaptiriyor. Ülkemizdeki sol güruhun kumaşının kimler tarafından dokunduğunu zaten biliyorduk, fakat bize sağımızdan yaklaşıp bizi yönetenler de malesef son yirmi yıl içinde büyük darbe vurdular. Nitekim buda Kur'an ayetlerinin ne kadar da doğru olduğunun en iyi kanıtıdır bizim için. Zira sol cenahlar nasıl siyonizmin nizami ve çıkarları için çalışıyorlar ise, ülkemizdeki sağ güruh da aynı şekilde iblisin talimatlarına amade şekilde çalışmakta malesef.
 • AhmetAhmet1 ay önce
  Selamunaleykumfransadayaşayan kardeşim Allah cc zahirini sünneti seniyeile ziynetlendirsin ehlisünnet itikatı ile yaşatsın müsliman olarak medineyi münevverede öldürsün. Kardeşim fransadada ölsen ģörevli melekler seni cennetül bakiye götürür
 • MisafirMisafir1 ay önce
  Bir de şunu düşünelim. CHP halkı kabul etti, halka rağmen halkın başına geçemeyeceğini anladı. 17 yıl bir ders aldı. Artık baş örtüsünden tutun halkın tüm dini değerlerine saygı duymak zorunda olduğunu öğrendi. Sağa yaklaşmak zorunda kaldı. Bu milletin başarısıdır. Bu saatten sonra başa kim geçerse geçsin bilecek ki halkın değerlerine dine saygı duymak zorunda.
 • MayaMaya1 ay önce
  Bence artık insanlar sağ veya sola bakmıyor. Bence normal vatandaşın ((siyasetle ilgilenmeyen çok içine girmeyen doğru dürüst vatandaş)) aradığı tek şey. DOĞRULUK.Kimin yönettiği önemli değil herkes adilane yönetim bekliyor. Siz ve sizin gibiler hala 20 yada 30 yıl önce CHP şunu yaptı diyor. arkadaş şimdiki iktidarda 25 yıl önce böyle değildi adamlar bozuldu. Herkes değişiyor şuanda herkes sadece adalet ve doğruluk arıyor
 • İmam hatipliİmam hatipli1 ay önce
  Ben kimliğimi evirdim çevirdim ama dinimi bulamadım. .. Cumhur ittifakını destekleyen bir Türk milliyetçisiyim ama yerden yere vuruluyorum. Bana birileri yardımcı olabilir mi değerli hocam
 • AnkaraliAnkarali1 ay önce
  Yahu sizin gibiler memleketi bölüp parçalayıp bu hale getiriyor biraz yapıcı olun yıkıcı değil cup 20 yildir sindirdi az da siz sindirim. Bu memleket sadece sizin değilsaygı lütfen.
 • emekliemekli1 ay önce
  dini siyasetin içine çektik ülke ne durumda batma noktasına geldik din bir vicdan meselesidir vede ALLAH la kulu arasındadır kiç kimse bir başkasından dolayı ALLAH katında yargılanmaz her kes kendi yaptıklarından yargılanır nasıl gizli yapılan ibadet ibadetlerin en hayırlısıdır ayeti de bunu açıkca ifade etmektedir
 • ANKARAANKARA1 ay önce
  Ankara’daki büyük ilçelerin Keçiören Altındağ Etimesgut Çankaya Mamak Ymahalle gibi büyükşehir belediyesinde büyük oy kaybı yaşayan ilçelerin ve Ankara ilinin İl müdürleri ,ilçe müdürleri bürokratları tek tek masaya yatırılıp bınların ne yaptıkları ne yapmadıkları ,nerelere hizmet ettikleri ortaya çıkartılmalı ve arkalarında kim okursa olsun kimsenin gözünün yaşına bakılmamalıdır .Seçim sadece siyasetçilerle kazanılmaz . Siyasetçiler daha ne yapsın ? Gece gündüz çalıştı adamlar ..,
 • Vatandaşın Nabzı Tutulamıyor ??Vatandaşın Nabzı Tutulamıyor ??1 ay önce
  Al parti maalesef sahadan ve vatandaştan kopuk teşkilatlarla , siyasetçilerle yol yürüdüğü İçin vatandaşın nabzını tutamıyor artık .Mevcut teşkilat mensupları , vekiller be özellikle bürokratlar halkın gönlüne girmekten çokkk uzak kaldılar . Ciddi bir değişim yapılması şart gözüküyor . Ama bu ciddi değişimi yapacak ne siyasi irade ne de bürokratik irade yok gözüküyor . Yazık oncayıllık birikim heba edilecek gözüküyor ..
 • Ben France Côte d'Azur'den (Medine'de ölmek isteyen)Ben France Côte d'Azur'den (Medine'de ölmek isteyen)1 ay önce
  Sayın iman etmiş salih ameller peşinde koşan canım kardeşlerim, size sevgilerimi sunuyorum. Sizi sevmeyimde kimi seveyim ben. Rasûlullah sav'ın doğarken "ümmetim ümmetim" ve vefat anında "ümmetim ümmetim" diyen siz muhterem kardeşlerimden daha kıymetli birşey varmı. Mümin mümin'i tanır cünkü arada bir gönül bağı var. Dil yalan söyleyebilir ama kalp yalan söylemez. Kalp alemi yüze aksır. Temiz saf duygulu bir mümin yüzdeki nuru ve şeri hemen farkeder. Müminler kardeştirler. İnsan hiç toplum arasında kardeşini tanımazmı. Hemen tanır. Müminlerde öyledir, toplum arasında birbirlerini hemen tanırlar. Bu hal, gayri müminler içinde geçerli. Onlarda birbirleriyle kardeştirler. Onlarda birbirlerini hemen tanırlar. Birbirlerinin yüzündeki şer'i hemen farkederler. Ama onlar müminlerin bir araya gelince bir sekinet ortamı oluşturdukları gibi, onlar bunu yapamaz, çünkü müminlere o ortamı lutuf eden Allah cc'dir. Tabi ki mümin olmak bambaşka bir şey. Allah nasip etmediyse, bütün dünyanın servetini versen satın alamazsın. Allah nasip etmediyse, 9 yaşında hafızda olsanda, kuran'ın meal ve tefsirini de yapsan, yine elde edemezsin. Bu yüzden, ey mümin kardeşim, o eşsiz satın alınmaz kendi kendine kazanılmaz imanını iyi kullan, onu her alanda iyi kullan. Boş rahat sandığın ıstırahat vakitlerinde bile neye baktığına, neyi dinlediğine, ne ile meşgul olduğuna çok dikkat et. Cünkü sana bu iman'ı lutuf eden, onu istediği zamanda senden geri alabilir, ve ne sen nede başkası "bunu benden neden geri aldın"diye de sorguya çekemez. Hal böyle iken, ben sana daha başka ne diyebilirim, imanını bir mucevher gibi koru demekten başka. "Allah ve Resulüne itaat edin". "Resûlullah size neyi yasaklıyorsa ondan uzak durun, size neyi emrediyorsa onu yapın". "Allah ve melekler, Rasulullah'a çokca salâtu selam ederler. Sizde ona salatu selam edin". "Resûlullah kendi hevasıyla konüşmaz".
 • GİRESİNLİGİRESİNLİ1 ay önce
  CHP TOPLUMUN ÖZ DEĞERLERİ İLE DAHA BARIŞIK OLMADIKÇA İKTİDAROLUNAMAYACAĞINI ANLAMIŞ VE ONA GÖRE STRATEJİ VE SİYASET GÜDÜYOR. DA BİZİM MAHALLE SİYASİ SLOGAN HALİNE ÇEVİRİP RANT DEVŞİRME ARACI YAPTIĞI DEĞERLERİMİZE OLAN İTİKADINI VE AMALİNİ GÜN BE GÜN KAYBEDEREK TAM DÜNYEVİLEŞİYOR .
 • Sher EzSher Ez1 ay önce
  Nasıl olurda kendini düşůnen adam sayan bireyler 21yy da hala dinçi olabiliyorlar,dinci diyorum dindar degil.Yani dini kendine medlek ve menfaat etmek.
 • imamarüzgarimamarüzgar1 ay önce
  ŞÜPHESİ OLAN SU AĞIRLIĞI KALDIRAMAZ MIŞ VE AĞIRLIĞI DİBE GÖNDERİRMİŞ.ŞİMDİ MADEM Kİ BÖYLESİ BİR DURMAHERKES HEP BİRLİKTEEL BİRLİĞİ İLE OLSUN DİYE ÇABA SARF ETMİŞLİK VAR EH ÖYLEYSE SUYUN VANASINI KAPATSA KİM NEDEYEBİLİR PARASAL ANLAMDAKİ ÖÇDEMELER İLE İLGİLİ DURMA MÜDAHALE ETSE KİM NE DİYEBİLİR AYLARCA ÇÖP KALKMASA KİM NE DİYEBİLİR BÖYLESİ BİR SÜREC VAR İSE VE ŞİMDİ YOK ORADA BU ÇALDI YOK BURADA HAYVANLAR SEÇMEN OLDU BİR HAKİKATMİDİR BUNLAR EVET PEKİ YETERLİ BİR SONUÇ OLUŞTURDUMU.NETİCE İTABARI İLE ONA BAKMAK GEREK.SEVMEK BAZEN ACI OLABİLİR.ŞİMDİ BU ÜLKEDE FETÖ CHP VE MİLLET İTTİFAKI OLUNACAĞI BİLİNMİYORMUYDU BİLİNİYORDU. ŞİMDİ NE SÖYLEMEK GEREK OZAMAN VE BU SÖYLEM ÖNCELİĞİNİ KİM HAK EDİYOR.BİR GÖREV ANLAYIŞI NASIL OLMALIYDI OZAMAN BÖYLESİ BİR ÖNEMLİLİK ARZ EDEN SÜREÇTE.BUYRUN BİRDE BUNU BURDAN HAZMINI YAPIN YERKEN.
 • RabiaRabia1 ay önce
  EuzubillahiminesseydanirracimbismillahirrahmanirrahimArtık sen, sana emrolunanı açıktan açığa bildir. Allah'tan başkalarına ilahlık yakıştıranlardan yüz çevir, onları kendi hallerine bırak.hicr süresi 94.ayet.elhamdulillah.Sayin Dilipak bu ülkede vatan şaşmazlar nasıl öldüyse fet örgütü de her iki cihanda cezasını görecektir.sehitler tepesi boş değil.biz sulh isteriz.savas isteyenlere karşı durmasını biliriz daima.bunu anlıyoruz.slogan Seninleyiz Erdoğan.saygilar selam ve dua ileAllaha emanet olun teşekkürler HasbinAllah'u ve nimel vekil deriz
 • Birlik zamanı Birlik zamanı 1 ay önce
  Gün birlik ve bareberlik zamanı .. Pusuda bekleyenlere fırsat vermemek lazım . Sükunetle bu günleri atlatırız İnşaallah .
 • Dua ZamanıDua Zamanı1 ay önce
  Bu milletin yükünü tek başına 20 yıldırgece gündüz çeken REİS' e ve milletimizin birliğine beraberliğine DUA edelim . Şimdi dua zamanı .
 • ANKARA Ve BÜROKRASİ ANKARA Ve BÜROKRASİ 1 ay önce
  Memur şehri olan Ankarada seçimlerin kaybedilmesinde en önemli etkenin Ankaradaki bürokratlar olduğu söyleniyor . Özellikle Ankara'ya dışardan getirilen il müdürleri ve ilçe müdürleri . Sahi bunları bu göreve getiren Anksra vekilleri , Bakanlık üst düzey bürokrasisi bunu Ne için yaptı acaba ? Her şey araştırılmalı Ve acilen doğru değişimler yapılmalıdır ???
 • Acil Tedbir Acil Tedbir 1 ay önce
  Ak partinin çok acil reisin liderliğinde 10 -20 Kişilik mahrem çekirdek bir kadro kurup , yeni bir yol haritası , yeni tedbirleri acilen devreye koymassı şart .Tabi bu kadro şu andaki siyasi. Ve bürokratik kadrolardan asla , kesinlikle olmamalıdır . Bu ekip temiz , düzgün , dürüst , kirlenmemiş , herkesi kucaklayıcı insanlardan siyasi ve özellikle bürokratik kadrolara getirilmelidir . Tabi böyle düzgün insanları ikna etmek , mümkün okur mu? Bu tedbirler alınmazsa Ak parti biter ..
 • kibarcikkibarcik1 ay önce
  yok mısafır sen olmazya esas mesele dini islamı 80yıldır asagılayan bır besmlesız zıhnıyetının eyup sultan kur anokuma ankarda haydıbısmılahpankartlarıasıyorlar bunlarınbasına saksımıdüştü kigocunmak ne hadımıze acaba samımı olmaları muhlakta bızmı anlayamıyoruz cemayuz evvelrıbozuk veselam
 • din günü geldiğinde din günü geldiğinde 1 ay önce
  Ayasofya'daki kin kapısı derken Fener Rum Patrikhanesi nin kastedildiğini belirmek istedim sürçi lisan olduysa özür dilerim.
 • Abdullah Yıldız Abdullah Yıldız 1 ay önce
  Hocam zaman zaman yazılarınızdan istifade ediyorum, bizim için de oluyor. İşi ehlinden öğrenmek farklı bir şey. Objektif olmanızı istirham ediyorum. Anlamadığım bir husus var. Birisi domuz yemiş, onu da sosysl medyada paylaşmış. Keşke yapmasaymış, kim olduğunu bilmiyorum. Malumunuz dinimizce haram. Herşeyi halletik de bir o kaldı. Şu anda ülkemizde : faiz, içki, zina, yalan, hile, ihanet, iftira, hırsızlık, haksızlık, hukuksuzluk, torpil, küfür, vs. yapılmıyor, yok diyebilir miyiz?? Trakyanın alayında domuz çiftlikleri var, harıl, harıl çalışıyor! 5 bin kişilik camide sabah namazında bir saf olamıyoruz. Güzelim memlekettimizde hekes halinden memnun gözüküyor!! Allah sonumuzu hayır etsin. Selam ile..
 • Özcan OzcanÖzcan Ozcan1 ay önce
  Lbgt yi 2004 yilinda kim meşru hale getirdi? Ondan söz edin.hem bu gerilimin gercek faillerini,ekonomide adı konmamış krizin adını söylemek ten niye imtina ediyorsunuz? Seçim le başa gelen kim olursa olsun niye Allah yardımcınız olsun! demiyorsun uz?Bu ülkeyi sen ,ben kavgası geriletir zayiflatir. Bunu yapip sucu saga sola atmaninanlami yok....
 • alkanalkan1 ay önce
  AH BEDİLİPAK HANİ İŞİ EHLİNE VERECEKTİNİZ.AKP NİN SP LİLERİ DIŞLAMASINDAN SONRA OLURKİ BELKİ SP LİLERDEN BİRİLERİNE İSTANBUL BELEDİYESİNDE GÖREV VERECEK OLURSA ONUN ÖNÜNE GEÇMEK .BUNU BAŞARAMAZSAN BAKIN CHP SP LİLERE GÖREV VERDİ İTTİFAKLARI DEVAM EDİYOR İFTİRASI ATMANIZ İÇİN ALTYAPI LUŞTURUYORSUN.ALLAHTAN KORKUN CHP DEN DEĞİL.HESABI ALLAHA VERECEKSİNİZ CHP YE DEĞİL.
 • ramazankoçramazankoç1 ay önce
  benaslenmhpliyimşuandapartilere güvenmiyorum ama kindar değilimsenin gibişukini bırakyavaşbismillademişgudmorhınmu demeliydi biri cenazede elini sıkmıyor ikinizinkide kinnefretbana isladanbahsetme isladakinvarmıavrupadaki müslümanlarıdaikiyeböldünüz benyaşadımdingörevlisigelipburdasize rahatnamazkıldırmamdiyen sizin gönderdiğinizdingörevlisiidi banabundansonraislamdanbahsetme.
 • MisafirMisafir1 ay önce
  Din ticareti başkalarının eline geçti diye gocunmak niye. Yoksa birileri dini tekel mi kurmak istiyor.
 • BAL-KES-10BAL-KES-101 ay önce
  PROJE OLAN İMAMOĞLU DEĞİL, PROJE İMAMOĞLU'NA SEÇİMİ KAZANDIRMAK ÜZERİNE KURULMUŞ.....OLUR MU ? BAL GİBİ OLUR ..NEDEN ACABA . ŞUNDAN , AK PARTİ VE ERDOĞAN NEFRETİ FİT YAPMIŞTI SOL CENAHTA, 1 YILDIR KAZANDIKLARI SEÇİM YOK, BU DURUM DEVAM ETSE İÇERİDEN VE DIŞARIDAN RAHATSIZLIK DEVAM EDECEK , ŞİMDİ NE OLDU , İSTANBUL,ANKARA,ANTALYA CHP YE BIRAKILIP YENİLE YENİLE ÇILDIRMIŞ DURUMDAKİ MUHALEFETİN GAZI ALINDI..İSTANBUL B.ŞEHİR MECLİSİNDEN BELLİ DEĞİL MİAK PARTİ 180 CHP 120 ÜYE VERDİ MECLİSE..ANLAYIN ARTIK...YA DA BU İŞTE BÜYÜK BİR SAHTEKARLIK VAR...NOKTA
 • engineerengineer1 ay önce
  Aşık SefaiOğuz ata Korkut ata atanınKemiğini sızlattınız yatanınAnasını ağlattınız vatanınÖtelerin ötesinde iz nerdeSoysuzlarda utanacak yüz nerdeDağda bal yiyormuş diyorlar ayıÜzümle beslenir kısrağın tayıKatıksız ekmeği ye memet dayıÇorba kaynıyormuş hanı tuz nerdeSoysuzlarda utanacak yüz nerdeDeli dumrul bir köprüden alırdıAcep kırk köprüden alsa nolurduHaramiler kahır edip ölürdüHelalmiş harammış bilen öz nerdeSoysuzlarda utanacak yüz nerdeKimileri nefsi ile yarıştıŞerefsizce bey dedikçe kırıştıSekiz yıllık dokuz aylık karıştıHükmü ilahidir otuz cüz nerdeSoyzuslarda utanacak yüz nerdeDüğün düğün değil toylar toy değilHanlar ham yıktı beyler bey değilHepisini topla getir şey değilHamlar pişer ama hani köz nerdeSoysuzlarda utanacak yüz nerdeYalan söylüyonuz özünüz koktuRiyakar gözünüz yüzünüz koktuMidemiz bulandı tuzunuz koktuSefaiye verdiğiniz söz nerdeSoysuzlarda utanacak yüz nerde
 • HiraHira1 ay önce
  Diğer yazım yayınlanmamış. Sadece solculara da suç bulamayız. En çok serbestlik lgbtye varıncaya kadar ak parti döneminde gerçekleşti. Eğer Kılıçdaroğlu AB yasalarını uygulasaydı gerçekten de insanımız demediğini bırakmazdı. Ama türban takanlar namaz kılanlar yapınca sanki onlara artık her şey mübahmış gibi davranıldı. Yapılan icraatlar akıllara zarar boyutuna ulaştı. Diyanet galiba kadın müftü alıyormuş her yere. Yakında Allah korusun ama erkeklere namaz kıldırması için kadın imam da atayacaklar. Ne yapmaya çalışıyorlar cümlemizi helak mı ettirmek istiyorlar? Allah akıl fikir versin diyeceğim ama galiba para hırsı kapalı kesimi bozdu. Hem CHP ye dair eleştiri yazısı yazdım hem de AKP ye. İki tarafın insanları da çok fanatik. Sadece öbür tarafa suç buluyor. Oysa hepimiz önce kendi yanlışlarımıza odaklanmalıyız. Yoksa birlik olamayacağız.
 • din günü geldiğinde!din günü geldiğinde!1 ay önce
  Alparlan Anadolu' nun kapılarının Türklere açıldığı savaşta hangi sayıda düşmana hangi sayıda askerle; neye teslim olarak savaşmış ve galip gelmiş idi. Ayağımıza elimize ve dilimize niçin pranga vurulur. Şeytan mutlu edilir, Ayasofya' daki kin kapısını açmayan kavim den, insan ve dost olur mu "Zalimleri ve Kafirleri kendinize dost edinmeyin yoksa Ateş size de dokunur" derken ne denmek istenmektedir' de birileri hala bu sözden niçin ders almamaktadır, bir süre önce bu tabakta 1/4 domuz vardı diye övünç dolu ifadeler kullanan ile şerif hüseyin arasındaki fark nedir. "İnna Lillah ve İnna İleyhi Raciun"
 • KayikciKayikci1 ay önce
  Namaz kilmak,Kur'an okumak,Allah demek hicbir partinin ve kimsenin tekelinde degildir.Bu milletin dinine,inancina saygi gostermeyenler zaten bu milleti yonetemeyeceklerini anladilar ama dini siyasete alet etmede bir sakinca gormeyenler zaten 20yildir bu ulkeyi yonetenler degiller mi?Bunu dile getirmekten de rahatsizlik duymuyorlar ayrica.Demekki bir sakinca yok
 • din günü geldiğinde!din günü geldiğinde!1 ay önce
  "İnna lillah ve inna ileyhi raciun" ne demekti. "Emaneti ehline veriniz emanetin ehline verilmediğini gördüğünüz an kıyameti bekleyiniz" ne demek. Türkiye deki göçmenler için referandum sandığı konulsun ve açık oy olsun bu insanların Türkiye' de kalmasını ve korunmasını isteyen insanların gelirlerinden finanse edilsin dense ne denir acaba bu insanlar için harcanan para övünç kaynağı gibi anlatılıyorda niçin tank palet fabrikası için gereken 35 milyon dolar içinbmc' nin ortağı katar dan işletme kredisi için el avuç açılıyor. Ne Arabın Yüzü ne Şamın Şekeri ne demek, Türk Halkı ya da Milleti Tarihin hiç bir döneminde dayatmaya boyun eğmemiştir.ç inanmayan tarihimizi bir okusun İngiliz Altınları uğruna Osmanlı nın askerlerini demiryollarını bombalayıp şehit edenler ve ortadoğuyu ingiliz öncülüğünde hristiyanlara teslim edenler kimin kavmi idi ve bu kavmin cehennemlik zalim reisül ulemasından olan hüseyin kimin evinde kimin toprağında kimin korumasında son günlerini yaşamış idi. zalimler için yaşasın cehennem. "İnna Lillah ve İnna İleyhi Raciun"
 • isa keskinisa keskin1 ay önce
  Ülke ekonomisi ayrı seçim harcamaları sadakası.Telaşa gerek yok. Seçimde keramet vardıııır. Adaletin en önemli tecelligahı seçimlerdir. Yıllardır adalet adalet diye yollarda gezen sözümona demokrasi havarileri, her seçimi hileli gösteren yenilgiye doymaz kartonpiyer pehlivanlar, bu sefer on binlerce oyu çalarken fena yakalandılar. Allah(c.c.) YSK' ya 'Adl' sıfatıyla yardım eder İnşallah.
 • mvlütmvlüt1 ay önce
  chp bu.....hdp kan kardeşi ip le lgbt de yol arkadaşı...normaldir....
 • Durum Vahim Durum Vahim 1 ay önce
  Seçim sonuçları özellikle büyükşehirlerde yeni bir belediyecilik yönetim anlayışını getirecek gözüküyor . Eğer muhalefet partileri belediyeleri açıl şeffaf Ve iyi yönetirlerse Türkiye'de seçmenin siyasi tercihleri çok farklı yönlere doğru kayacaktır . Yeni bir siyasi parti halka bir umut olarak pompalanacaktır . Ak parti tekrar düzgün siyasi ve bürokratik kadrolarla değişim yapma iradesi göstermesi de imkansız gözüküyor . Çünkü siyasi ve bürokrasi karar mercilerine yerleşen güç odakları asla bına müsade etmeyecektir . Reis bunların çoğunu bilmiyordur zaten . Kendisine doğru bilgi akışı Yok gözüküyor .
 • SADIKSADIK1 ay önce
  Toplumumuzda müminler azalıyor, münafıklar çoğalıyor. Kişilerin inançlarında samimiyetsiz, işlerinde iki yüzlü olmalarına şaşırmıyorum artık.
 • Dinar kürt Dinar kürt 1 ay önce
  1- Allaha kurana peygambere inanıyorsak Allahındediği peygamperin dediği olmalı hayatımızda 2- Abdurahman bey: türkiyede siyasi partilerinbaşarısı yada sıtratejileri falanyok ülkede Allah razı olsun hak cemaatler hızla insan yetiştiriyor o yüzden seçmen (sağcı - muhafazakar- dindar ) her ne derseniz işte o yüzden chp muhafazakâr lara yanaşıyor. Birileride bunu çok iyi bildiği için Fetö üzerinden Cemaatları ÖCÜ leştiriyor3- ak partiye kimse zarar vermedikendi bindiği dalı kesti . nasıl mı ?# parti yönetimindeki büyük çoğunluk olan modern dinciler dünyalıkta yarıştıdüya malı hırsı ahiretiutturdu ve halksıkıntı içinde iken onlar lüks hayatlarını yaşadılar son model ev ve arabaları ile . bana göre zor günlerde gemi yi ilk bırakıp kaçacak olan da bunlar# fetö operasyonlarında en çok zarar gören Muhafazakar kesimin çocukları oldu %90 # milliyetçi söylemler kürtleri rahatsız etti ve ak partiden duygusal kopuşlaroldu # Yeni nesilin durumu . Yeni nesil yokluk görmemiş. Yeni nesil dindar değil. Teknolojij çağın getirtiği menfatçi ve dünya menfaatine göre davranış sergiliyor.# sayıları milyonları buşan ÜNİVERSİTELİ işsizlerKardrşim bu kadar üniversite mezununa ne gerek var hepsi işsiz bana parası ile 30 yaşına gelmiş ömrünün üretim yıllarınıtüketerek geçiriyor. artık kimse çalışmıyor adam masa başı iş istiyor. Babasınınişine bile uğramıyor bu saatten sonra meslekte öğrenemezler. Bunları ne yazık ki bu nesili kaybettik # süper marketler - i şaat sektörü_ve marka mağazalar PARAYI BELİRLİ BİR GRUBUN tekelinde topladı halnta para yok her şehirde para %15 şik kesiminelinde toplanmış. Bu yorumumu köşenize de taşıyabilirsiniz
 • OrhanOrhan1 ay önce
  Artık ötekileştirme ayrıştırma kutuplaştırma yazılarınıza son verin.. chp ateist bir tek akp müslüman öyle mi?Akp li vekiller bakanlar değilmiydi reisinizi peygamber, allah yerine koyan? Hangi dine giriyor bunlar,Montajmı yoksa o görüntüler
 • ÖzkanÖzkan1 ay önce
  Benim anlamakta zorlandığım, chp oyları çaldı deniliyor ya; neden akp nin meclis üyeleri daha fazla? Burda bir gariplik yok mu? Bunlar bu kadar salak mı da üyelere verilen oyları calmayıp;Akp ye esir oluyor?
 • Yılmaz Yılmaz 1 ay önce
  Yazıklar olsun. İnsanların inançlarına siz mi karar vereceksiniz. Gerçek müslüman insanlar hakkında giybet yapmaz. Bence yaptığınıza göre sizin inancınız sorgulanmalı.
 • ihbarnameihbarname1 ay önce
  Savcılarımıza buradan ihbarda bulunuyorum........Şehrin bizzat kendisi, büyük suçlu olmuş... Bütün suçları-suçluları; Şehrin kendisi bizzat finanse ediyor..... Her şeyin müsebbibi-azmettiricisi artık bu şehirdir. Lütfen şehrii tutuklayın artık........ Ya da İslah olması için ne gerekiyorsa onu yapın???.AMA siz İSLAH edeceğinize...... daha da azdırıp aramıza salıyorsunuz. Nden islah edenlerden değilsiniz??? Öyleyse kendinizi Nden; "Biz islah edicilerdeniz" diye tanıtıyorsunuz ??? <<<< "Kendilerine “Yeryüzünde fesat çıkarmayın!” denildiğinde, “Biz; sadece ıslâhâtçılarız” derler.(Bakara suresi. Ayet11)>>>>Şehrimiz namussuzVEkafir olmasaydı... Bu kadar insanın hayatını çalan, BAşçalan-hırsız-hâyÂsız olmasaydı;..... Bu kadar vicdansızlıklar-yolsuzluklar-rezaletler-israflar-dinsizlikler-âhlâksızlıklar.... hiç yaşanır mıydı???(Başka kötü kelimeleri de yaşıyoruz AMAaa; terbiyem müsaade etmiyor.) Ulan Şehir!!!! İnsanlarımızı ne hale getirdin SEN???Kendi kendini batırmaya uğraşsan, Asla bu kadar batamazdın.............Kimler batakhaneye düşürdü seni???Ne kadar da sakin Ve temiz bir şehirdin....... Ey Şehir; kimler hâk yoldan saptırdı seni??? Vampirler mi sana kılavuzluk etti, yoksa Şeytanlar mı???Bu arada; Vampirler gerçekten de varmıs yaa; Artık emin oldum. Şehrin kanını emen. İçtikçe içen.....şiştikçe şişen; dinsiz-imansız-islamsız VAmpirler. İktidar hırsları yüzünden.... HEr türlü masumun-yetimi kanını emerler.... Sonuç BEka meselesi; hele hele KEndi iktidarlarının, menfaatlerinin bekası ise.... aslaaaaa düşünmezler, yetimin malıymış, garibin hakkıymış, halkın emaneti, HAkk'ın ihsanıymış aslaaaaaa düşünmezler. Heeeep İslamdan bahsederlerAMA islamı; yaşamaya-yaşatmaya asla çalışmazlar. Sanki sadece Cehennem'i doldurmakVE şeytanlarına yaranmakiçin yaratılmışlar???.....
 • HiraHira1 ay önce
  Söz konusu vatan olunca sağcısı solcusu muhafazakarı hepimiz birlik oluruz Allah'ın izniyle. Hepimiz insanız ve hatalar yapıyoruz doğal olarak. Yine de birlik olmamız gerektiğini düşünüyorum dışarda düşmanımız bol ne de olsa. Umudu kaybetmekte çok kötü sonuçlar doğurur. Bunu istemem. Her birimiz biraz öz eleştiri yapar ve karşımızdakinin iyiliğini istersek daha iyi olur kanımca. Bu aralar gelecek çok kötü olacakmış gibi geliyor. Belki de haberleri okumaya ara vermeliyim. Dua edelim güzel günler için....
 • Millet Millet1 ay önce
  Sizin dininiz 17 sene önce geldi.Siz anlamazsiniz yüce rabbimizle aramizdaki inanci. Siz önce sayfanin ismini degişin. Böyle acik acik isminizle rencide Olmayin.ak it diye isimmi olur.gerci kemik yalamak meslek oldugu için. ....milleti bölmeye, ayirmaya hatta irkçiliga götürmeye calisan sizin gibi neyidi mechul medyalar.insanlar ne duysa ona inanir.cunku medyasinizya.ama gecti. Tarafiniz var sizin.baska kapiya
 • Y. Akit okuru Y. Akit okuru 1 ay önce
  Abdurrahman bey, yazılarınızdan anladığım kadarıyla hep bir siyasi eğilimi koruyup kollama gayreti içerisindesiniz. Muhalif olanlara da müslüman gözüye pek bakmak istemiyorsunuz. Neden? Size ilahi bir vahiy mi geldi ki din adına ahkam kesiliyorsunuz. Ahiretinizden bu kadar emin misiniz? Sizin gibi düşünmeyenler, dürüst, hakkaniyetli, doğru, fedakar, dinini, vatanını sevemez mi? Hüsnüzan etmek varken, suizan niye? Kusura bakmayın hocam biraz sert yazmak zorunda kaldım. Selam ve dua ile..
 • Kocasolak Kocasolak 1 ay önce
  Yaz geliyor tarım, dikim ve hasat zamanı. İnsanlar hesap kitap ve pilan yapamaz oldu. Neyin fiyatı ne? Ne olur, ne olmaz? Millet ne yetiştirmek istediğine karar veremiyor. Tarım bakanı NERDE? Kaç adet resmî aracı var? Kimler nerde kullanıyor bu araçları? Bütün bakanlıklar için aynı soruyu sorabilmeliyiz. Ak parti ŞEFFAFLIĞI sağlamak zorundadır. Aksi halde Reis in karizmasını da tüketeceğiz. Milletin umudu bu. Danışmanlar YANLIŞ hesap yapıyor, kendi BATAK çevrelerinin etkisinde kaldıkları için, iyi niyetli de olsalar YANILIYORLAR. Reisim, Laiklerden korkmadan, GERÇEK dini önderlerle konuşmalı. Bir imam, bir otobüs şoförü, bir taksi şoförü, bir öğrenci, bir papaz, bir pazarcı, olmak üzereher kesimden KARŞILIKSIZdurum soruşturması yapılmalı.Bunlar gizlice ÇOK YAKIN biri tarafından habersiz seçilip getirilmeli, kimseye birşey söylememesi karşılığı alınan yere geri bırakılmalı. Her altı ayda bizzat reis konuşmalı bunlarla. Korumalar ve avanesiyle millete açık yerde konuşmakla DEĞİL böyle baş başa HASBİHAL edilerek, samimi ortamda anlaşılır toplum. Ak parti dağılırsa ülke dağılır, chp ve ortakları ülkeyi bitirir.
 • cCcihaD cCcihaD 1 ay önce
  kömürü körükleyenlerin başında sen varsın. ayrıca CeHaPe den kopanlar feto nün CeHaPe yi artık kontrolü altına aldığını gördüler feto CeHaPe üzerinden yaşamını sürdürecek feto nün diğer siyasi kanadı iyiparti ile artık ortak birde akparti yi bölmek adına gül ve d.oğlu partisi çıkarsa %65lik sağ seçmen parçalanmış olarak CeHaPe önderliğinde feto hedefine ulaşacak. akparti yi ele geçiremeyen feto artık CeHaPe yi örümcek ağı gibi sarmıştır. Artık abd nin avrupa nin kuklası olan feto ile yeniden mandacı siyaset ve mandacı içpolitikalar geliştirilecek, sözde egemenlik milletindir diyenler artık tek egemenin batı olduğunu bağırıyorlar. Son adımları RTE ın iktidarı kaybetmesi olacak.
 • AhmetAhmet1 ay önce
  Ahmet öz yazmış daha ne diyeyim.lütfen onu okuda bu kadar her şey ters giderken iktidar yerine muhalefeti eleştirebilmeniz ne kadar olağan dışı akıl fikir diliyorum size
 • ŞaziyeŞaziye1 ay önce
  İnandığımız bir gerçek var !! Kalbi ile dili aynı olanın ( İki yüzlü olmayan) İLAHİ kuvvetle desteklenir. Onlar senaryo yazar, bilmezler ki senaryo yazarken bileilahioyununfigüranı olduklarını !! YaaBAŞKAN Sizin en büyük gücünüz işte bu SAMİMİYETİNİZ....YA SAMİMİ OLACAKLAR, ki onlara göre değil; YA DA BÖYLE SENARYOLARLA ,ilahi oyunda figüran lık yapacaklar.
 • AHMED......eAHMED......e1 ay önce
  Son nefese kadar(son nefeste dahil) kimin nereye gideceği belli olmaz. Allah kimi dilerse onu cennetine koyacaktır. Siyasetin alçalttıkları gibi; insanlarımızı yaftalamayın lütfen. Allah'ın rahmeti herkesi kapsar.
 • IHLASIHLAS1 ay önce
  Sayın VEYSİ ADLI YORUMCUNUN YAZISINA KATILIYORUM ALLAH MÜSLÜMANGEÇINENLERI ISLAH EYLESİN
 • M.mustafa yıldırımM.mustafa yıldırım1 ay önce
  Rüzgara göre yön değiştirenlere dair yazılarınızı bekliyoruz.Selamlar.
 • HiraHira1 ay önce
  Tanzimatçılar ve günümüzde CHP dine karşı gelerek ellerine batı karşısında eziklik dışında ne geçti ki. Sürekli din bilime karşı derler ama kendileri de bizi teknolojik olarak ileri götüremezler. Laiklik ülkemizde dine düşmanlık olarak uygulandığı için insanlar chpye güvenmiyor. Belki dediğiniz başkanlar halkın güvenini kazanmak için dediğiniz gibi yapıyorlardır. Çünkü onlar gayet iyi biliyorlar ki insanlar türbanlı bir kadını ve Kuran okuyan bir insanı görünce dindar zannediyor. Her şeye hoşgörü deyip İslam'a hoşgörü göstermeyenler bir de dini hoşgörüsüzlükle suçlayanlar çelişki yumağındalar zaten. Laiklik aslında Fransızların yaşadığı gibi deyip laikliği benimseyen din kardeşlerime de şunu demek isterim. İslam hayatın bütününe etki ediyor. Oysa laiklik buna izin vermiyor. Allah egemenlik bana ait diyor. Laiklik ilkesiyle dine sen bize karışamazsın ama biz sana karışırız diyor. Uzun bir yazı oldu burada kesiyorum.
 • erginergin1 ay önce
  Hani psikoloji de yansıtma diye bir kavram,olgu var. Buna göre ,"kişi kendisindevar olan şeyleri başkalarına yükleme ve bunlarla başkalarını suçlama " Ne dersiniz , Dilipak ta bu tarife uygun mu.. !?
 • IsmailArslanIsmailArslan1 ay önce
  Artik sagci solcu milliyetcimuhafazakar musluman gavur gibi toplumu ayristiran kavramlarin biranlami kalmadi.Aslolan kisinin hak hukuk adalet anlayisinin vicdaninda ne kadar yer aldigi olaylar karsisindaki tutum ve davranisi.Yoksa hala sizdense kotudur bizdense iyidir ilkel dusunce mantigi ile olaylara yaklasiyorsa birakin erdemli olmayi insan bile olamaz bu tur kisiler.
 • NursemaNursema1 ay önce
  Selamünaleyküm hocammaalesef üç ayları seçim tartışmalarıyla beka ile patates soğan patlıcan ile geçirdik batı alan üsküdarı geçmiştir işin sorumluları muhasebesini yapsın artık biz gerçek gündemimize rahmet ve mağfiret ayı olan ramazan ayına odaklanalım
 • Ramazan Can AyvazRamazan Can Ayvaz1 ay önce
  Ne o sn. Dilipak Bismillah demek birilerinin tekelinde mi sizin yazıları bazen okuyordum da bunu da gördüm okudum ve ayıpladım çok yanlış Allah'a ve dine inanç insanın içinde ne kılığında ne de kazanç kapısı haline getirmede
 • AHMEDAHMED1 ay önce
  Yorumcu Ahmet öz. CHPli siyasetçilerin kalbini yarıp bakmaya ne gerek var. kendileri ağızlarıyla din düşmanlıklarını, halkın gelenek , görenek ve diliyle alay ettiklerini Türkiyede 5 yaşındaki çocuklar bile biliyor. Dinimizce haram olan domuz etini yeyip fotoğrafını çekip Twittera koyan CHP linin kalbini yarmaya ne gerek var?
 • T.KRALT.KRAL1 ay önce
  pkk'ya ne kadar dua etseniz az. Şimdi diyet ödeme zamanı. Diyetten sonraki durumu tartışırız.
 • Hayta Hayta 1 ay önce
  Ben oldukça batı sayılan bir yerdeyim ve burası komple CHP ve yıllarca buradan güneydoğuya cok asker gitti ve gene çağırsalar gidecek yapıda lar ve din iman şehitlik olgu su herkez de var ve sn yazar anladım ki biraz durumu dengelemek içinyazarken din iman karıştırmayın bırakın artık şu işleri haydi bismillah yazmakla bir saat sizin yazdığınız çok farklı siz incine cinciğine kadar kullanıyorsunuz din imanı
 • Eyüp Eyüp 1 ay önce
  Herkes göründüğü gibi olsa memleket düzelir
 • irfanirfan1 ay önce
  Sabah bir kanalda mehmet akifin cenazesine katılan konuşma yapan öğrencilere takibat yapıldıgı anlatılıyordu. Vaktin tamim gazetesinde mehmet akifin milli degil dini bir şair oldugu anlatılıyormuş. İnsanın ilk aklına chp danışman hayim naum ikilisi geliyor. Tabi birde türkiye türklere bırakılamayacak kadar önemli bir ülkedir diyenler
 • ertanertan1 ay önce
  Dün akşam habertürk kübra par programın canan kaftancıoglu kendisinin ikinci planda kalarak ama 200 bin kişi ile seçime gönüllü ve görevlilerle hazırlandıklarını bunuda kendisinin yaptıgı imasıyla hiç kimse eşi 1,5 kaburga kebabı yedi diye seçim kaybetmez kaybetmiyor diyordu
 • Arı mayaArı maya1 ay önce
  Anlamadıysan anlatayım iki kelime ile, kavga değil kucaklaşmak istiyoruz baskı değil özgürlük istiyoruz, siz istemiyorsanız gidin kardeşim bu ülkeden biz kalanlarla kucaklaşırız.
 • Ahmet ÖzAhmet Öz1 ay önce
  CHP'nin HDP ile yakınlaşmasını ironik dille yazıyorsunuz.Ak Parti'nin HDP ile olan kankalığını ne çabuk unuttunuz?Unutmadınız elbette.Yazılarınızda ve yazılarınızda serdettiğiniz fikirlerinizde samimi olmadığınızı düşündürüyorsunuz okurlarınıza.Hala ayrıştırıcı,insanları kamplaştıran bir dil kullanıyor,CHP'li siyasetçilerin kalplerini yarıp da kalplerinden geçenleri öğrenmiş,aynel yakıyn bilgiye sahipmişsiniz gibisiniz.Neden bu kadar eminsiniz?Ela ya'lemü men halak?Kalplerden geçeni sadece Allah bilir.Bir de siz mi bilirsiniz?Bu kadar bilgi sineye yük değilmidir?Çok bilen,çok yanılır.Her bir yazınız inanç aromalı.Ayetler,hakikatleri söyler.Ayet ve hadislerle,kendi siyasi anlayışınızı meczederseniz,çıkan sonuç,nefsani duygulara hitap eder.Ülkede siyasi parti namına bir şey kaldı mı?Tek siyasi parti var,o da Ak Parti.Son seçimde yine en çok oyu alan Ak Parti.Aldıkları oy,çok olsa da bıçak sırtı.Bu bıçak sırtı oyun sorumlusu olarak siz CHP'yi göstermeye çalışıyorsunuz.Bu durum ironik değil mi?İnsanlarımız,bir kuru soğana muhtaç düşürülmüş.Pahalılık had safhada.Siyasi iktidarın yanlış ekonomik adımları,liyakatsız ve basiretsiz siyasi kararlarında,bu bıçak sırtı oyların hiç mi karşılığı yok?Lütfen,hakikati bulandırmayın.Ak Parti anlayışı,hatalarından dönmeli,israfı kaldırmalı,nefislerinden,arzu ve heveslerinden fedakarlıklarda bulunmalı.Millet ekonomik nedenlerden sokağa çıkamıyor.Her hanede 2 işsiz var.Faturalar ödenemiyor.Tencerede aş kaynamıyor.Bunun sorumlusu,bıçak sırtı oy verenler mi?Abdurrahman Bey;Arada bir yazdığınız sağ duyunuzun sesine kulak verin lütfen.Kendi yazdıklarınızla,fikirleriniz uyuşmuyor.
 • AbisiAbisi1 ay önce
  Ak parti CHP zihniyet ve görünümlü açık seçimlerden bakan rektör valiüst düzey yönetici yaparda chp onun argümanlarını kullanmasını, ama onlar munafikane yapıyor biz ciddi yapıyoruz. Adamlar fikren de chpli atanınca bizi ak parti atadı onlar gibi biraz oryantal munafiklik yapıp sağ gorunelim demiyor. Tabi buda sandığa yansıdı.
 • erhanerhan1 ay önce
  Eleştirdiğintutumların tümü,tamamı, hepsi,,sendedevar
 • ayşe gülayşe gül1 ay önce
  bırakalım 5 yıl yönetsinler . ne mal oldukları ortaya çıkar. her şer de hayr var. gençler görsün ne olup olmadıklarını.
 • osman özkanosman özkan1 ay önce
  sağideğer Abeyim hocam dilipak efendi zatı alinizi 40 yıldır takip ederim bu kırk yıl içerisinde ilahı kaynaktan beslenen mesajlarınız yol göstermeleriniz köşturmalarınızla hep beraber erbakan hocamızla kısmen yakaladığımız reecep tayyip erdoğanla sistemini bile değiştirme kudretine eriştiğimiz iktidar mucadelemizde. bizzat zatı alınızı tanimayan isminizi düymayan ak partili yöneticilerin oldugu bir ak parti teşkilati devşirilmiş islama ve müslümanlara himeti birakın islama ve müslümanların kökune kibrit suyu döken bir teşkilat yapılanmasına dönüşmütür ve bu teşkilatın başindaki reisimiz RECEP TAYYİP ERDOĞAN. HER SÖYLEM VE EYLEMİNE ALLAH DİYE BAŞLARKEN teşkilatları yallah yallah diyerek bu günlere gelindi ankara ve istanbul kaybedildi dolayısıyladört buçuk yıllık huzur kalkınma ve kardeşlik dönemine başlama nimetinin üzerine karlar yağmaya başladı BURADA İŞ RECEP TAYYİP ERDĞAN REİSİMİZE KALDI BAKALIM BİNBİR BAŞLI KARTALI TAŞİMAYA DEVam,mı diyecek yada süleyman demirelin dediği gibi hiç bir faninin ret edemeyecği cumhurbaşkanlığı makamının dahada güçlenmiş saltanat ve kudretinedünya fanilerinin ihtiraslı bakışları altında havanda su döverek,mi günlerini geçirecek,yada BİR ANDA UYKUDAN UYANIP ÖNCE TOPLADIĞI İL BAŞKANLARINASONRA VALİLERİNME KAYMAKAMLARINAEMNİYET MÜDÜRLERİNE ABDURRAHMAN DİLİPAK KİMDİR SADIK ALBAYRAK KİMDİR BU İNSANLAR NİÇİN VEKİLİK İÇİN BAKANLIK İÇİN GÜNDEMDE OLMAMIŞLAR DEYİP YENİ BİR ATILIMMİ BECEREBİLECEK,mi tüm mesele burada gizli mevla görelim neyler neylerse güzel eyler.
 • Hasan barut Hasan barut 1 ay önce
  Sevgili dilipak memlekette gidişaat bu kadar vahimmi hiçmi iyi giden birşey yok bu işlerin düzelme iyiye gidiş zormu.ALLAHA EMANET
 • Halil çelebiHalil çelebi1 ay önce
  Hocam imamoğlu akıllı biri ise size siyasitarafsızlığınadan dolayı danışmanlık teklif eder
 • N.yilmazN.yilmaz1 ay önce
  Sayın dilipak dini araçsallaştirarak iktidara gelme yolunu AKP açtı.Şimdi aynı yolu başkaları kullaniyor... Şikayet etme yerine bu yol yanliş denmeli değilmi?
 • MaskosuMaskosu1 ay önce
  Ehli sünnet müslüman ahaliden aldıklarını CHP verecektir. Küfür geldiği gibi gidecek demişti Bir büyük âlim. Buna ancak sevinmek lazım sayın yazar. Allah nurunu tamamlayacak ve bunu kâfire bile yaptırır. Bozuk sistemin devamını temin Eden münafıklar hariç. Darı İslam olmaya ramak kaldı; şükürler olsun. Herkes onun için çalışıyor!
 • Malkoç Malkoç 1 ay önce
  HanefiAvcı'nın ;HALİÇTE YAŞAYAN SİMONLARIgibiyizhepimiz..... Bu kitaptayıllar önce FETÖ yüanlatmıştı.... Bir tespityapmıştı bu kitapta.... Yıllar önceHALİÇ çokkirli vepis kokardı , yanından geçerken dahidayanamazdınızder... İlginçolanyaz akşamlarındaO semtteyaşayan ailelerpis kokuyu umursamadanHALİCİNKIYISINDAPİKNİK YAPAR , ÇOLUKÇOCUKmangal keyfiyapar, yiyipiçerlerdider.... İştebizler gibi kendisiniMÜSLÜMANSANANLARINdurumuSİMONLARAbenziyor... Yaşadığımız çevreyitoplumuBATAKLIĞAçevirdik, ama halen kendimizi MÜSLÜMAN, zannediyoruz... Birazarapça, biraz hac ve umre, 5 yıldızlıotellerde iftar sofraları,wakkodan rengarenk eşarplar,audi cipler, AVMler, REZİDANSLARvs vs.... Foseptikçukurundayaşayıp ,temizliktendem vurma gibi.... Eyyymümin olduğunuzannedenkardeşler, boğazınıza kadarçirkefin içindeMÜMİN OLUNMAZ.... İNSAN DA OLUNMAZ... HEM HIRSIZ HEM DE MÜSLÜMANHİÇ OLUNMAZ.... MÜSLÜMANLIK BİZLERDEAYLAYILDIZ'LAR KADARUZAK.... AĞZINIZAALMAYIN... CİPLERİNİZ, REZİDANSLARINIZ , 7 YILDIZLIHAC VE UMRETURİSTİK GEZİLERİNİZyeter sizlere.... Hiç olmazsaMüslümanlık İşinibaşkalarına bırakın...
 • TalipTalip1 ay önce
  Yazar bey.bu başkanlık sisteminin başta ak parti ve hükümet için ne kadar tehlikeli bir sistem olduğu ak parti yi bitirmek için kurulmuş bir tezgah olduğu gün gibi ortada.eski parlamenter sistemde ak partiyi yikamayacaklarini anlayınca parti içindeki hainler sözde akildaneler Erdoğan'a başkanlık için ikna ettiler.yani Erdoğan'ı sonun başlangıcı için kurulmuş bir tuzakti başkanlık..bakın sokaktaki insan soruyor hadi başkanda oldun bu pahalilik neden aile ve gençlik ile ilgili en ufak bir adım yok üstelik birde daha kendi sandıklarina sahip bile çıkamayan bir yönetim algısı hızla toplumda yayılıyor..vahim bir hataydı bu yeni sistem Türkiye gibi aşırı uçların olduğu bir toplumda başına chp gibi partiler çekerse hükümete gelirse bakın siz gumburtuye devlet kaç parça olacak görürsünüz..Erdoğan etrafındaki kargalarla bu şekilde giderse sonuç malum..şu bir gerçek bu bir ak parti ve Erdoğan için kurulmuş bir tuzakti hemde kendi içlerinden planlanmış bu zokayi yuttular bekleyin görün .
 • İzmirliİzmirli1 ay önce
  Üstad,herşeyi açık seçik yazmışsınız.. Eskiden bu ülke için,ormanlardan sonraki en rahat ülke derlerdi, hatırlarsınız muhakkak..Hâlâ daha öyle maalesef..İdam cezası gibi caydırıcı kuralı işletmezsek iş kötü.. Selâmlar
 • VeysiVeysi1 ay önce
  Türkiye cumhuriyetinin her bir devlet kademesindeki tüm yöneticilere ve hepsinin üstünde cumhurbaşkanına soruyorum. İslamın emrettiği şekilde ekonomi uygulansaydı Türkiyenin iç ve dış borcu kaç kez sıfırlanırdı?Diyarbakır dan yazıyorum. Sadece burdaki bir kamu kurumundaki sadece bir yöneticinin trilyonluk vurgunlarını ülke geneline yayar isek kaba tahminle herhalde memleketin borcu birkaç kez sıfırlanırdı diye düşünüyorum. Ne acıki islamın en hassas olduğu kul hakkını yeme konusunda iktidar ve yandaşları zirveye bayrak diktiler. Böyle olmamalı idi. Benim çıkarsamam şu. Erdoğan ve ailesinin kısa zaman içinde aşırı zenginleşmesi; talancı kesimde reis böyle yapmışsa bizde imamımıza uyalım cemaat olarak, dürtüsünümü harekete geçirdi acaba? Bugün iktidar muhalifi bir kanalda IBBye bağlı ispark çalışanı birinin tekirdağ daki villasını gösteriyordu. Kanaatimce ülke tarihinin en büyük rant israf talan ve vurgun dönemi bu son 17 yılda yaşandı. Biraz maçoğlu başkana bakıp ta utanmalıydık. İçimizi kararttılar abdurrahman bey. Onlar çalarken burda biz utandık.biz hicap duyduk.biz üzüldük.Ve açıkçası bu memleketin başına çok kötü musibetlerin gelişinden korkuyorum. Bu kadar adaletsizlik eşitsizlik zulüm memleketin altını üstüne getirecek. İslamcı bir iktidarda zina serbest,kumar yasal, vurgun ödül, imam hatipli deist olmuş. Çıldıracağım.biri bana izah etsin.
 • hmdhmd1 ay önce
  Merhum s demirel de aynı metotla bu milletin 40 yılını çaldı.
 • Güneydoğu Güneydoğu 1 ay önce
  Allah razı olsun hocam çok doğru
 • Yaşlı DoçentYaşlı Doçent1 ay önce
  Sayın Cumhurbaşkanımız; malumunuz, Profesör olmak için Doçent olarak 5 yıl beklemek gerekmektedir. 25-30 yıl boyunca Üniversitelerde öğretim elemanı olarak çalışmış; 10 binlerce öğrenci mezun edip deneyim kazanarak EMEKLİLİK HAKKINI ELDE ETMİŞ Yaşlı Doçentleri, yaşlılıkta beklenmesi bir ömür kadar uzun olan söz konusu bu 5 yıllık bekleme süresi belasından kurtarmanızı saygılarımızla istirham ediyoruz.
 • CccCcc1 ay önce
  Islam sizin uhdenizde olan bir din mi sn yazar chp liler müslüman değil mi ...
 • Toparlanma zamanı Toparlanma zamanı 1 ay önce
  Sonuçlardan ders çıkarıp şimdi toparlanma zamanı . Halkın sevdiği , beğendiği Çalışkan mütevazi ahlaklı Ve herkesi kucaklayabilecek yapıdaki insanlar mahalle mahalle , ev ev aranıp acilen bürokrasiye ve teşkilatlara getirilmelidir . Bu başarılırsa çok hızlı bir şekilde toparlanma olacaktır İnşaallah .
 • BilalBilal1 ay önce
  Kemalistleri hiç tanımıyorsunuz. Kemalizm dinsizlik değil dinin siyasete alet edilmesini önlemektir. Birgün Atatürk’ün hepinizden daha çok İslamın özüne bağlı olduğunu anlayacaksınız. .
 • DEĞİŞİM DEĞİŞİM 1 ay önce
  Seçimde Millet gerçekten çok ince ve çok anlamlı mesaj verdi Mesaj çok açık . Açık olun , şeffaf olun , yanlış işler yapanları affetmeyin , halkın gözü önünde siyaset yapanları , teşkilat mensuplarını Ve bürokrasideki bir sürü yaramaz Ve yanlış adamları değiştir kardeşim diye mesaj verildi . Mesaj alındı deniyor . Ancak doğru değişimler ne hikmetse yapılamıyor .Sorun tam da burda işte ..
 • Sinan GENÇSinan GENÇ1 ay önce
  Selam, Hayırlı geceler Hocam, Doğru bir tesbit acaba ist. Dâhil Türkiye'de tüm belediyelerin ne kadar borcu var? Örneğin Tokat belediyesi Erbaa beledi yesi 112. Mılyon borcunu yeni başkan açıkladı.. BenSulusaray ilçe Mhp adayıyudım kaybettim. AKPmilletvekillerinin şantaj ve baskısıyla 5000 nüfüslu ilçenin borcu 18 milyon yapılan hizmet sıfır...Bence bunlarda bizimvergilerimizi harcayan n.....s lar bunlara denetim müfettiş geldimi yok. Allah hayırlısını versin dedik hayırlısı böyleymiş...Selam ve dua ile
 • Hepimiz Aynı Gemideyiz Hepimiz Aynı Gemideyiz 1 ay önce
  Seçim tartışmaları geride kalmalı artık . Milletin oyları ile seçilen insanlar rahat bırakılmalı Ve hizmet etmeleri sağlanmalıdır .Devlet de ciddi anlamda denetleme görevini her parti için adaletli bir şekilde yapmalıdır .Yanlışı olan partilerde uyarılmalıdır. Hepimiz aynı gemideyiz . Açık , şeffaf be dürüst olarak belediyeleri kim yönetiyorsa onu da alkışlamak lazım .
 • ArifArif1 ay önce
  Eline sağlık, Allah kalemine güç aklına feraset ihsan eylesin! Objektif olmaya, insana dokunmaya devam... Çünkü hepimizin kanı ve gözyaşı aynı renk, problemler benzer... Müstakim olmak zor ama ecri bol...
 • TunaTuna1 ay önce
  Yahu kliside mum dikenin kim olduğunu arşivlere aç bir bak. Doğuda kürtçe batıda milliyetçi tavırlar afişler akpnin işi. İzmir alaçatı camiinde , trabzon sümelede yapılan hristiyan ayinlerini unutma. Boş laf yapma. Chp dinini bilir bu zamana kadar konuşmamasının nedeni laikliktir. Fakat siz ve sizin gibiler lailkiği öcü olarak görsede hristiyan ve musevi vakıflarına akpnin verdiği mülk hakkını kimse dillendirmez aslında en iyi seküler ve oportünist akp bunu sende çok iyi biliyorsun. Dolanmış ağzınıza bi İsmet paşa yahu adamın yaptığının binde birini yapında öyle konuşun. Daha ata binmeden ülke fethediyorsunuz. Boş yapmışsın sayın dilipak olmamış.

Günün Özeti