Ha Hasan’a, Ha Sana!

06 Ekim 2018 Cumartesi

Rahmetli Abdurrahim Karakoç’un bu isimde bir şiiri vardı. Karakoç’u ilk kez 60’lı yıllarda tanıdım, “Hakyol İslam Yazacağız” şiiri ile. Hasan Aksay’ın yönlendirmesi ile onun o zaman küçük kitapçıklar şeklinde yayınlanan şiirlerini toplayıp bir hacimli bir kitap haline getirdim ve bu şekilde yayıncılığa başladım. 

60’lı yıllarda fazla bir sloganımız da yoktu. Bir bu “Hakyol İslam Yazacağız” “Tekyol İslam Yazacağız” vardı, “dağa, taşa, bayıra, minarelerin ucuna, kör dünyanın göbeğine” her yere bunu yazacaktık, bir de “Ne sağ’dayız ne sol’da Hakyol’dayız Hakyol’da”. İskenderpaşa’nın “Hakyol Vakfı” da böyle kuruldu, daha sonra.

Karakoç Hasan”a yazmıştı şiirini ama aslında o şiir, adımız “Hasan” olmasa da “hepimize” idi. Bu vesile ile onu rahmetle analım.

Abdurrahim Karakoç, “Hasan” deyince aklıma Hasan Nail Canat geldi. Hasan Celal Güzel geldi. O güzel insanlar da bir Fatiha istiyor anlaşılan, onların hatıralarını anarken, ufkumuzu aydınlatsın diye bir Fatiha okuyalım.. Yoksa dirilere gönderilen bu kitabın anası olan bu Fatiha’nın okuyana faydası yoksa o kardeşlerimizin aziz hatıraları önünde vahyi sorumluluklarını hatırlayıp, sevabını, kendi amelleri ile bize vahyi hatırlatan, vahye yönlendiren bu kardeşlere bağışlayanlar dışında kimseye bir faydası olmaz.

Edebalî’nin Osman Gazi’ye öğütleri de aslında bütün yöneticileredir. Sadece siyasiler değil bürokratlar, vakıf, şirket, dernek yöneticilerinedir. Osmanlı 600 yıl bu anlayışla kuruldu, yükseldi ve bu anlayıştan uzaklaşınca da yıkıldı gitti. Osmanlı’nın yıkılışında Lale Devrinde, Tanzimat’ta, İttihat Terakki döneminde kılavuzlarımız, rehberlerimiz kimdi?

Allah’ım! Sana sığındık. Muhakkak ki, biz zalimlerden olduk! Bizi Şeytan’ın ve işbirlikçilerinin fitne ve fesadından, saptırmasından koru. Bize hakkı hak batılı batıl göster, hakta toplanmamızı nasip et, bizi nimet verdiklerinin yoluna ilet, gazaba uğrayanların değil. Bizi nefsimizin şerrinden koru. Cahillikten, zulümden, kibrin pisliklerinden muhafaza buyur. Sabır ver, güç ve bizi rızanın tecellisinin vesilesi kıl. Bizim ellerimizle zalimleri cezalandır ve mazlumlara yardım et.

Bu tür öğüt kitaplarına bizim geleneğimizde “Pendname” denir. Bizim medeniyetimizin dayandığı temel değerlerden biri de bu manevi vasiyetler ve öğütlerdir. Söz dinlemez, edep bilmez, azgın şehvet ve ihtiraslarının esiri olan “içimizdeki beyinsizlerin işledikleri” yüzünden, heva ve heveslerimizin sebeb olacağı fitnelerden korunmak için Allah’ın yardımının bize ulaşmasını engelleyen işlerden ve kişilerden uzaklaşalım diye Edeb-Alî’nin Osman Gazi’ye Nasihatidir, ilanen tebliğ olunur:

Ey Oğul! Beysin! Bundan sonra öfke bize; uysallık sana. Güceniklik bize; gönül almak sana.. Suçlamak bize; katlanmak sana. Acizlik bize, yanılgı bize; hoş görmek sana.. Geçimsizlikler, çatışmalar, uyumsuzluklar, anlaşmazlıklar bize; adalet sana.. Kötü göz, şom ağız, haksız yorum bize; bağışlama sana. Bundan sonra bölmek bize; bütünlemek sana.. Üşengeçlik bize; uyarmak, gayretlendirmek, şekillendirmek sana..

Ey Oğul! Yükün ağır, işin çetin, gücün kıla bağlı, Allah Teala yardımcın olsun. Beyliğini mübarek kılsın. Hak yoluna yararlı etsin. Işığını parıldatsın. Uzaklara iletsin. Sana yükünü taşıyacak güç, ayağını sürçtürmeyecek akıl ve kalp versin. Sen ve arkadaşlarınız kılıçla, bizim gibi dervişler de düşünce, fikir ve dualarla bize va’dedilenin önünü açmalıyız. Tıkanıklığı temizlemeliyiz.

Ey Oğul! Güçlü, kuvvetli, akıllı ve kelamlısın. Ama bunları nerede ve nasıl kullanacağını bilmezsen sabah rüzgârlarında savrulur gidersin. Öfken ve nefsin bir olup aklını mağlup eder. Bunun için daima sabırlı, sebatkar ve iradene sahip olasın!. Sabır çok önemlidir. Bir bey sabretmesini bilmelidir. Vaktinden önce çiçek açmaz. Ham armut yenmez; yense bile bağrında kalır. Bilgisiz kılıç da tıpkı ham armut gibidir. Milletin, kendi irfanın içinde yaşasın. Ona sırt çevirme. Her zaman duy varlığını. Toplumu yöneten de, diri tutan da bu irfandır. İnsanlar vardır, şafak vaktinde doğar, akşam ezanında ölürler. Dünya, senin gözlerinin gördüğü gibi büyük değildir. Bütün fethedilmemiş gizlilikler, bilinmeyenler, ancak senin fazilet ve adaletinle gün ışığına çıkacaktır. Ananı ve atanı say! Bil ki bereket, büyüklerle beraberdir. Bu dünyada inancını kaybedersen, yeşilken çorak olur, çöllere dönersin. Açık sözlü ol! Her sözü üstüne alma! Gördün, söyleme; bildin deme! Sevildiğin yere sık gidip gelme; muhabbet ve itibarın zedelenir.

Şu üç kişiye; yani cahiller arasındaki alime, zengin iken fakir düşene ve hatırlı iken, itibarını kaybedene acı! Unutma ki, yüksekte yer tutanlar, aşağıdakiler kadar emniyette değildir. Haklı olduğun mücadeleden korkma! Bilesin ki atın iyisine doru, yiğidin iyisine deli (korkusuz, pervasız, kahraman, gözüpek) derler. En büyük zafer nefsini tanımaktır. Düşman, insanın kendisidir. Dost ise, nefsi tanıyanın kendisidir. Ülke, idare edenin, oğulları ve kardeşleriyle bölüştüğü ortak malı değildir. Ülke sadece idare edene aittir. Ölünce, yerine kim geçerse, ülkenin idaresi onun olur. Vaktiyle yanılan atalarımız, sağlıklarında devletlerini oğulları ve kardeşleri arasında bölüştüler. Bunun içindir ki, yaşayamadılar.. İnsan bir kere oturdu mu, yerinden kolay kolay kalkmaz. Kişi kıpırdamayınca uyuşur. Uyuşunca laflamaya başlar. Laf dedikoduya dönüşür. Dedikodu başlayınca da gayri iflah etmez. Dost, düşman olur; düşman, canavar kesilir! Kişinin gücü, günün birinde tükenir, ama bilgi yaşar. Bilginin ışığı, kapalı gözlerden bile içeri sızar, aydınlığa kavuşturur. Hayvan ölür, semeri kalır; insan ölür eseri kalır. Gidenin değil, bırakmayanın ardından ağlamalı... Bırakanın da bıraktığı yerden devam etmeli. Savaşı sevmem. Kan akıtmaktan hoşlanmam. Yine de, bilirim ki, kılıç kalkıp inmelidir. Fakat bu kalkıp-iniş yaşatmak için olmalıdır. Hele kişinin kişiye kılıç indirmesi bir cinayettir. Bey memleketten öte değildir. Bir savaş, yalnızca bey için yapılmaz. Durmaya, dinlenmeye hakkımız yok. Çünkü zaman yok, süre az! Yalnızlık korkanadır. Toprağın ekim zamanını bilen çiftçi, başkasına danışmaz, yalnız başına kalsa da! Yeter ki, toprağın tavda olduğunu bilebilsin. Sevgi davanın esası olmalıdır. Sevmek ise, sessizliktedir. Bağırarak sevilmez. Görünerek de sevilmez!.. Geçmişini bilmeyen, geleceğini de bilemez. Osman! Geçmişini iyi bil ki, geleceğe sağlam basasın. Nereden geldiğini unutma ki, nereye gideceğini unutmayasın.”

Bu “Osman” aslında, bugün onun mesleğine talip olan herkestir. Önümüzde seçim var, sakın ha, “bilmediğiniz işin peşine düşmeyin”. Sonra o sizin imtihanınız olur da, yaptığınız iş “dua ile istenen bela”ya dönüşür. Gün gelir, eğer onu hakkı ile yapmazsanız, helale haram katarsanız, o makam, o servet, o şöhret sizi boğar. Haram para kasada durduğu gibi durmaz. Gün gelir, kurtulmak istersiniz de, yönünüzü şaşırır kaçtığınızı sandığınız şeye doğru koşarsınız. Aşk ve öfke aklınızı zail eder de, gözleriniz olduğu halde görmez, kulaklarınız olduğu halde duymaz, kalpleriniz olduğu halde hissetmez olursunuz. O zaman da şeytan yoldaşınız olur. Şeytanın dostları ile dost olanların hali ne kötüdür. O ne kötü sondur!

Bugünlük de bu kadar. Pendname, Fütüvvetname, Emanname, Siyasetname okumadan olmaz. Ama onları da vahiy, risalet penceresinden bakıp anlamak ve günümüz için yorumlamak gerek. Tabi vahiy, siret ve sünneti doğru anlamak için de “usul” bilmek gerekiyor. Hepsinden önce de “Tevhid akidesi”ne sadakatle bağlı olmak gerekiyor. Selam ve dua ile. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • AYDIN KOÇAKAYDIN KOÇAK5 ay önce
  eyvallah üstad
 • Ümmeti MuhammedÜmmeti Muhammed5 ay önce
  Gariban çocukları sırf torpili yok diye güvenlik soruşturmalarında fetöcü yaftasıyla eleniyor torpilli fetöcüler her gün emniyete imza atamalarına rağmen güvenlik soruşturmasından geçiriliyor devlet memuru oluyor olan hep garibana oluyor. Sayın hocam bu ayıptır, zulümdür, cinayettir. Bunun bedelini millet olarak öderiz. Lütfen artık bu yanlışlardan dönülsün
 • SeyhaniSeyhani5 ay önce
  Her zaman taktir etmesemde;bu konudaki ve su danisman firma konusundaki fikirlerinize sonuna kadar katiliyorum.16 yildir iktidarda olacaksin ekonominin siyasetin hurriyetin icine edeceksin sonrada bana bir danisman gerek diyeceksin.maas verdigin saksakci danismanlarini ne yapacaksin?ne oldu ekonomidede mi aldatildin?yeni bir secim yaklasiyor,ilk demeci sn beyefendinin;bana su yakinim bu tanidigim diye gelmeyin diyor.Senin damadin daha vekilligi nin onay imzasi kutumadan bakan oluveriyor.bilgi viz,beceri tis,kabiliyet o var basbakana damat olmus! Bakan olmsk icin bundan daha iyi kriter varmi? Layik olan liyakatli olan falan filan.sayin Dilipak;yolsuzluk tavandan asmis,ver parayi al irtifaki.marketten daha hizli calisiyor haramin carklari.ben Uskudar BBP kurucularindanim.Bu garibe Ilce baskani olurmusun dediler vetdigim cevap aynen su idi.ben bu is icin yeterli bilgi beceri ve tecrubeye sahip degilim.daha layik birini getirelim dedim ve Ahmet Yelis beyi teklif ettim.Bu sahis bu gun genel bsk yardimcisi.sn Erdogan belediye bsk.sonra hapse tikilinca su sozu soylecim dost ve arkadaslarima"ayyip musluman kimliginden dolayi hapse atilmistir,o eger yerine bir iti isaret etse oyumu ona verecegim." Bizler bu samimiyetle inandik.lakin yanildik.elkerimiz kirilsaydi diyecek hale geldik.insallah layik olanlari bu defa secebiliriz.fakat onada inancim kalmadi cunki tuz koktu sayin Dilipak.Sevgi saygi ve hurmetlerimle.
 • Vahap kalyoncuVahap kalyoncu5 ay önce
  Eleştiri yapacağız ve yapmalıyız ama hata biz kullar için yoksa haşa peygamber değilizki AK partı bir veya birkaç yanlış yaptı diye onu yerlere vurmak neyin nesidir ,kime hizmettir şimdi ben partıyı hep savundum ve hizmet ettim ama maalesef imam hatıp çıkışlı olmasına rağmen oğluma bir iş bulamadım hangi kapıyı çaldımsa yüzüme kapandı ama yinede AK partıyı kimseye yedirmem.biz terazının dolu kefesine bakacağız eğer ağırsa mesele yok.
 • Ayhan Yıldırım Ayhan Yıldırım 5 ay önce
  ................
 • İlhan EGEİlhan EGE5 ay önce
  Rabbim sizden razı olsun. Sayın Cumhurbaşkanimizin mucadelesine zerre kadar katkısağlamayıp, bulundukları illerde başkalarının adları üzerinden ihale alan veya yakın çevrelerine ihaleler kazandiran, haksızlık yapıldığını söyleyenlere siyasinüfuzu üzerinden gözdağı veren daha da kötüsü bulundukları yerlerde Sayın Cumhurbaşkanimiza ümit bağlayan milyonlarca insanın umidini yerle yeksan eden bu siyasiler ve bürokratlardan bu aziz millet artık usandı. Recep Tayyip Erdoğan'ın davasina zerre kadar katkı sağlamadığı yetmezmiş gibi bir de varolan sevgiyi bitirmek için çalışan bu tiplerden kurtulmayi Rabbinden niyaz ediyorum. Selam ve dua ile.
 • Ayhan Yıldırım Ayhan Yıldırım 5 ay önce
  Ağzına yüreğine kalemine ellerine diline gönlüne sağlık bu mc Kinsey konusunda sesimiz oldunuz bütün yazılarınızı paylaştım kendi sayfamda yalaka dalkavuklara da eğer Abdurrahman Dilipak feryat ediyorsa bana masal anlatmayin gerçekten ömrünü davayı adamış bir insan karşı ise bende yanindayim
 • bilalbilal5 ay önce
  Peki şimdi hainmi olduk?
 • bilalbilal5 ay önce
  Doğruları,... yazıyor,...
 • yahya yahya 5 ay önce
  İyi akşamlar Sn. Dilipak. Size bir kaç mail göndermiştim. Sanırım aşırı yoğunluktan tek satır bile olsa cevap alamadım. Sizin gerek açık oturumlarınızı gerekse yazılarınızı büyük oranda takip eden birisi olarak özellikle son bir haftadır yazıp söylediklerinizden ötürü kutlamak istedim. Her ne kadar siyaseten tamamen ters düşünsekte. Bugünkü söyleminiz şahsımı 16 yıl geriye doğru heyecanla gitmeme neden oldu.
 • Ümmeti Muhammed Ümmeti Muhammed 5 ay önce
  Bırak bu dünya onların olsun kardeşim öbür dünyaya da bir şeyler lazım ama unutma ki zulüm ilelebet devam etmeyecektir ben de seninle aynı durumdayım beni de hak etmiş olduğum işten mülakatla eklediler ben de hakkın divanını bekliyorum
 • Osman çolak Osman çolak 5 ay önce
  Bazen doğruları acı şekilde yazıyorsunuz
 • Hasan CanHasan Can5 ay önce
  Ne zamandır Gururlanma Sultanım, senden büyük ALLAH var diyecek biri çıkar mı diye bekliyordum... Teşekkür ederiz
 • Adam gider ayak festival yapiyor.eyubiyede fakir fukarada toplanan su paralari sanaci ve artistlere harciyor.yiyin beyler yiyin obur dunyasida vardir
 • Kocasolak Kocasolak 5 ay önce
  Ak parti erdemli devlet adamı olarak yetişmiş kimselerden oluşmaktadır, diğer partilerin durumu ortada. Hdp pkk ile aynı, chp kemalizm ( işgal kuvvetleri Truva atı ) mhp ırki etkidedir, ip feto cia piyonudur, saadet Oğuzhan asiltürk ve Şevket Kazan ikilisi dinezorlar sayesinde bitti, bbp vasat, haydar baş Rus İran şia piyonu, D.perinçek baas piyonu. Geriye kim kaldı?
 • Fikret akınFikret akın5 ay önce
  Hocam af konusu halk oylamasına gitsin milli, irade karar versin....
 • birolbirol5 ay önce
  Türkiye Cumhuriyeti devleti büyük bir devlettir.Bir Parti'nin veya kişilerin kaderine asla bağlı değildir.Partinin kaderiyle Türkiye nin kaderini bir tutmak aziz milletimize hakarettir.Allahin izniyle,partiler kişiler gelir geçer,Türkiye devleti kiyamete kadar var olacaktır.Bu milletin gücü devleti ayakta tutmaya yeter.Özallar,demireller vardı bir zamanlar şimdi neredeler?
 • Hakan Hakan 5 ay önce
  Aydın doğanın damadı Mehmet Ali Yalçındağ ABD ile Türkiyenin arasını bulmak için mektup yazmış biliyorsunuzudur bu olayı ve bu olaydan sonra Damat Berat Albayrak ile Damat Mehmet Ali Yalçındağ arası çok iyi olduğunu bilmeyen yok sonrası McKinsey geliyor Damatlar arası bu görüşmede Amerikan Türkiye ilişkileri ekonomi alanında ele alınıyor tabi Mehmet Ali Yalçındağ da bu olayda aracı oluyor geri kalanınıda siz yazın isterseniz. hepsini biliyorsunuz.
 • Sessiz çığlık Sessiz çığlık 5 ay önce
  Dilerim herkes üzerine düşen dersi çıkarır diyelim. İnşallah..
 • KocasolakKocasolak5 ay önce
  Bizim ak partiden başka gidecek yerimiz yok..... Ak partinin kaderi Türkiye’nin kaderidir. Biz sadece İslam’a ( barış ) daha yakın bir idare istiyoruz. İslamın herkese adalet ve özgürlük dağıtan adil düzenini istiyoruz. Bu isteklerimizi, bu gün için SADECE ak parti kadroları sağlar. Reis mesajı aldı inşaAllah gerisi gelecek.
 • Vatandaş Vatandaş 5 ay önce
  Hocam yazıdaki maksat hasıl oldu çok şükür.
 • cemalcemal5 ay önce
  Hocam akit tv deki yaptiginiz konusma cok etkili oldu Reis amerikan firmasini kovdu.Simdi sira danismanlara geldi .Gelecek hafta tek tek bu danismanlari masaya yatirin.Üzerimizden büyük belayi kaldirdiniz.Allah razi olsun devam edin hocam...
 • Mustafa KöseMustafa Köse5 ay önce
  Ne zaman susup iş yapacağız. Eğer konuşarak teknoloji de Tayvan dan dahaüstün olacaksak 81 milyon hep beraber konuşalım !!!!
 • gençkardeşgençkardeş5 ay önce
  abdurrahman abi.sana abi diyorum.hepde öyle gördüm.osmanlı padişahları bir ingilize birde rusa sorar tersi yaparmıi.bizim ise dilipak abimiz var ona bakıp durumu ona göre değerlendiriyor.sen ne diyorsan doğruodur. diyoruz.hala diyoruz.bazıları bir kerede ,bazıları bin kerede anlayabilir.reisimize ancak bin kere dersin bir sefer ulaşabilirsin. tahminen birileri onunla sizin aranıza giriyor olmalı ki sizin sözleriniz ona ulaşmöıyor.oda bunu bilip sizi arayıp kendisi sormalı.ömer radiyallahü anh çakıl taşlarını kaynatan anneyi bulduğu gibi.yine ümidvarız.inşaallah iyi olur
 • mhmtmhmt5 ay önce
  Kuran ve Sünnetlerimiz bilinmiyor mu? Bize seslenmiyor mu? Ne kadar uygulayabiliyoruz, yaşamaya çalışıyoruz? Bir EMPATİ yapabilseydik. Keşke bildiklerimizle amel edebilsek. Okuyoruz anladığımızı sanıyoruz ama uygulama yok. Doğruyu söyleyen çokta yanlıştan dönenyok. Baş yanlış yaparsa düzelme olur mu? Bir kulaktan doğrular hep söylenerek giriyorda akletme olmayınca diğerinden çıkıyor. Bilmeyen mi var? Herkes biliyor ama dünyaya kazık çakma önde olunca, hiç ölmeyekmiş gibi yaşama olunca düzelme de yamuklaşı veriyor. Güven, itimat, samimiyet, doğruluk kayboluyor. Şüpheler artıkça da yanlışlar arttıkça raya değil şeytanın yoluna artış hızlanıyor. İnsanın gözünün içine baka baka yalan konuşmayı bıraktığımızda kıpırdanma olacaktır. Örnek olacaklar ördek gibi yaşamaya devam ederse, din tüccarlığına devam ederse daha çok gerçek hikayeleri sanki hiç yaşanmamış hayatlarmış, yaşanması imkansız gerçekolmayan örneklermiş gibi sanki MASAL GİBİ birbirimizi birilerini uyutmak için kullanmaya devam ederek okur, ders almaya çalıştığımızı ima eder ancak havada kaldığı müddetçe, boşa kürek çekeriz. Doğrular söylendiği yerde kalıyorsa uygulanamıyor, unutuluyor, işimize geldiğinde hatırlanıyor, işimize gelmediğinde ise oralı olunmuyorsa düzelme olur mu? Birileri köşeyi dönerken cehenneme doğru arkasındanda uyuttuklarını çekmeye devam eder. Hep kavimler böyle helak olmamış mı? İman kök salmayınca din tüccarları yolunacak kaz gibi vatandaşları yolmaya devam ediyor. Birileri de dosdoğru olduğunu sanarak kötünün en iyisi diye yanlış yola devam ediyorsa daha çok kullanılmaya devam edeceğiz demektir ki vesile olanların vay haline. Keşkeler kimseyi kurtarmaz. Her koyun kendi bacağından asılır. Kimse kimsenin günahını çekmez. Çekmediği gibi tanımazda sorumlulukta almayacak, almaz. Kuranımız defalarca vurgulamıyor mu? Bu yüzden ateşe dayanabileceğimiz kadar günaha girilmelidir. Denemeyi mumda yapan genç gibi mum ateşine elimizi tutarak işe başlayabiliriz. Ateşe dayanabiliyor muyuz? Yoksa ateş olduğuna inanmayan Müslümanlardan mıyız? İnşallahdosdoğruyu söylediğimiz gibi de yaşamaya başlarız. Artık yalama yapan vida gibi yanlışları tekrarlamayalım. Bin kere tövbe edip bin kere tövbesinden dönenlerden olmayalım. Samimi olalım ki duamızda kabul edilmeyecek dua gibi olmasın. "Allah’ım! Sana sığındık. Muhakkak ki, biz zalimlerden olduk! Bizi Şeytan’ın ve işbirlikçilerinin fitne ve fesadından, saptırmasından koru. Bize hakkı hak batılı batıl göster, hakta toplanmamızı nasip et, bizi nimet verdiklerinin yoluna ilet, gazaba uğrayanların değil. Bizi nefsimizin şerrinden koru. Cahillikten, zulümden, kibrin pisliklerinden muhafaza buyur. Sabır ver, güç ve bizi rızanın tecellisinin vesilesi kıl. Bizim ellerimizle zalimleri cezalandır ve mazlumlara yardım et." Amin
 • Hadi oradanHadi oradan5 ay önce
  Fadıl Akgündüz hepinizin parasını vereceğim borcum borç delikanlı gibi öderim diyor işte. Bu işi diyet borcuna çevirirseniz külahları değişiriz diyor. Adam verecek paranızı ya da evinizi yapıp evinizi verecek ama adama operasyon çektiler demek. Dış güçler operasyon çekmiş adama, bekleyin verecek paranızı. Ama ben bu adamdan ev almadım mesela. Beni niye kazıklayamadı da seni kazıkladı. Apturaman bey burada ülkenin geleceğini yazıyor sen çıkmışsın devlet bizim zararımızı ödesin diyorsun.
 • TarafsızTarafsız5 ay önce
  BanaTemiz insan gösterin desem kimse temizi gösteremez mutlaka bir yanlışı hatası ayıbı vardır ama kabul etmez kendini saf temiz biri olarak gösterir yaptığı yanlışları istemeden yaptığını söyler ama ona söylendiğinde bunu yapma seni gazaba uğratır denildiğinde siz bilmezsiniz diyenlerdir zamanı geldiğindede hesabını ödemeyi bilmelidir eğer ki hesap halka ödetiliyorsa halk buna layıktır başkalarıda gücü fazla olanın yüzünden helak olmaktan kurtulamamıştır sonuç şu ki biz ne kötüler gördük bunlar sadece yüzü islama dönük görünen ama aklı hem para ve kudretli olmaktan yana olan fasıklardır en tepesinden en aşağısına kadar gözleri kalpleri kulakları mühürlü olan nice cami cemaatleri görüyoruz allah sonumuzu bizim yaşamımıza göre tecelli edecektir açıkca islam yolunda değiliz hatta bizim çok övdüğümüz büyüklerimiz islamdan en uzak olandır çünkü halkı ve hakkı temsil edecek olan yanlışta olursa arkasındaki onun davrulduğu en büyük sona yol alır.
 • vatandasvatandas5 ay önce
  alan dolan ile devran sürmeyiBiz ne bilek beyim böyükler bilirMilletin başına çorap örmeyiBiz Ne bilek beyim böyükler bilirRüşvet vermek Rüşvet almak nasıl şeyHazineden para çalmak nasıl şeyTerlemeden zengin olmak nasıl şeyBiz ne bilek beyim böyükler bilirErken palazlanıp erken ötmeyiDeğirmenler kurup baş öğütmeyiHele meydan meydan adam gütmeyiBiz ne bilek beyim böyükler bilirAnlamayız kopya nedir, asıl ne ?Perde,sahne,solo,koro,fasıl neDeyyuslukta erkan nedir usul neBiz Ne bilek beyim böyükler bilirViski, votka çekip keyif çatmayıDansöz kucağında stres atmayıMilleti bölmeyi, VATAN satmayıBiz Ne bilek beyim böyükler bilirSeyrettikçe ana/baba filminiHissederiz baskısını zulmünüLisans üstü namussuzluk ilminiBiz Ne bilek beyim böyükler bilirAdettir, gerekmez maluma ilamTaklide günaydın asıla selamNe ki hınzırlık varsa, hasılı kelamBiz Ne bilek beyim böyükler bilirABDURRAHİM KARAKOÇDİLİNE EMEĞİNE GÖNLÜNE SAĞLIK!!!:))
 • SancarSancar5 ay önce
  Cenabi Allah "insanaelininemegindengayrisiyoktur" buyurur..Yine " Hangi ISTIKLALvardirki , ecnebilerin verdigi akilla , planla kazanilsin "demisti Cumhuriyetin kuruculari...Yasasin sozde degil , ozde muminler...Kalpleri bilen yalniz Allahtir...Biz meczupmuyuz ,delimiyizkendi kendimizi yonetemiyorsak zaten OLELIM daha iyi...Allah razi olsun hocam, HAKKIN yaninda durdunuz, HAKKIsoylediniz, Aklin yolunda oldunuz, Allahin yardimi geldi...McKinsey giller bi daha gelmemek uzereyollari acik olsun ,Cehennemin dibine kadar..Ahlak ,akil, egitim ,uretim yasasin tam bagimsiz TURKIYE CUMHURIYETI, Yasasin 80 milyonun kardesligi...
 • SancarSancar5 ay önce
  Cenabi Allah "insanaelininemegindengayrisiyoktur" buyurur..Yine " Hangi ISTIKLALvardirki , ecnebilerin verdigi akilla , planla kazanilsin "demisti Cumhuriyetin kuruculari...Yasasin sozde degil , ozde muminler...Kalpleri bilen yalniz Allahtir...Biz meczupmuyuz ,delimiyizkendi kendimizi yonetemiyorsak zaten OLELIM daha iyi...Allah razi olsun hocam, HAKKZiN yaninda durdunuz,Allahin yardimi geldi...McKinsey giller bi daha gelmemek uzereyollari acik olsun ,Cehennemin dibine kadar..Ahlak ,akil, egitim ,uretim yasasin tam bagimsiz TURKIYE CUMHURIYETI, Yasasin 80 milyonun kardesligi...
 • Zeynep BaşarZeynep Başar5 ay önce
  Hocam kaleminize sağlık Allah razı olsun ömrümüz uzun bereketli olsun yirmibes yıldır sizi okurum ama bu yazı gözyaşları içinde okudum.
 • Adem AdemoğluAdem Ademoğlu5 ay önce
  ....Ama yinede zararın neresinden dönülürse kardır.
 • osmanosman5 ay önce
  Şeyh Edebalinin Osman Gazi için yaptığ nasihta pek orjinal değil gibi geldi. Ekleme, çıkarma , değiştirme yapılmış, kendine göre yontmuşlar.
 • enesenes5 ay önce
  s. asayın dilipak kpsspuanı ile ddy na 4 kisi alınacakbenim sıralamam ilk ikiAnkaraya mülakata çağırdılarmülakattabeni elediler ... ALLAHsana havale ediyoruz
 • orhanorhan5 ay önce
  Fadik Akgündüzile ilgili mağduriyettenbahsetmiştıkfadik Akgündüz denen zatin. arkasındahangi güçler vargerek siyasi gerek yargı diye mağdurlar adına dernekAnkarayabaşkanla görüşmek için randevu talebinde bulundu lakin başkanla. gorusturmedilermaksat Cumhurbaşkanımız dan bu konudabilgilendirmek birileri cevap yazmışmillete miDanıştiniz yok paranızı Hazineden versinler o zamangibi. o zata cevapsen rahatsız olduğuna göre sende bir sıkıntı var yoksa sendemi bu fadik akguzunrahat hareket etmesine bir şekilde yardım ediyorsunda karnin ağrıdı
 • Biz Biz 5 ay önce
  S.s.aleykum hocam. Az once Rrdogan acikladi mc kinsey den vazgecildi...Sizin dediginizi milletin sozune geldiler...hayirlara vesile olur ÌnşALLAH.....
 • Biz Biz 5 ay önce
  S.s.aleykum hocam. Az once Rrdogan acikladi mc kinsey den vazgecildi...Sizin dediginizi milletin sozune geldiler...hayirlara vesile olur ÌnşALLAH.....
 • Nazmi BalaNazmi Bala5 ay önce
  Hocam Allah razı olsun. Derdi yanması bir olanın, aklı da fikri de bir oluyor. Bize tercüman oluyorsunuz.
 • Kazım TANRIVERDİKazım TANRIVERDİ5 ay önce
  SEVGİLİ DİLİPAK 76 YAŞINDAYIM BÖYLE BAŞLADIM HOŞ GÖR ÇOK GÜZEL BİR KELİME,SİZ ÇOK TARAFSIZ YANLIŞA YANLIŞ DOĞRUYA DOĞRU DEMEK ZORUNDASINIZ ,NEDEN ÇÜNKİ SOY ADINIZA UYGUN DAVRANMAK!!!!!!!DİLİPAK!!!!!!!! SELAM VE AHLAKLA
 • Tarık EreganTarık Eregan5 ay önce
  Çift kanatlı insanlar yetiştirilmediği müddetçe bu çelişkili Sosyal Yaşam devam edecek maalesef... o yüzden devletin hükümetin aklını başına alması lazım... adam gibi Çift kanatlı öğrenciler yetiştirmesi gerekiyor.. Bunun için de tabii ki öncelikle Çift kanatlı öğretmenlere ihtiyaç var..bu konuda tarikatlar cemaatler el ele verecek.. Tabii ki Şia nın eline düşmüş ilahiyat ve Diyanet de bu konuda kendini toparlayarak yol gösterecek ve ilkokuldan itibaren geleceğimizi inşa edecek ehli sünnet; Çift kanatlı insanlar yetiştirilecek vesselam!
 • NisaNisa5 ay önce
  Dilek güngörü okuyun lütfen ortalığı velveleye vermenin vebali ne olaki tuzu eline alan koştu
 • irfanbalcıirfanbalcı5 ay önce
  sayın hocam rabbim razı osun
 • MAyhanMAyhan5 ay önce
  NİSA 14: “Kim Allah’a ve Peygamberine karşı isyan eder ve sınırlarını aşarsa Allah onu, devamlı kalacağı bir ateşe sokar ve onun için alçaltıcı bir azap vardır.” ABD’nin, AB’nin, İsrail’in benimsediği yol zulüm ve azap yoludur.
 • hamidohamido5 ay önce
  Kardeşim önce yorumun başına kendi künyeni , adınıves. yaz.Sayın yazarMerhum Abdurrahim karakoç Hasan c. güzel. ve Hasan n.Canat için dua itiyor. Kısaltılmış Duayı da yorumluyorsun. DUAMüminin herşeyidir. Bana görede.
 • Mehmet AyhanMehmet Ayhan5 ay önce
  Selamünaleyküm İki aç kurdun bir koyun sürüsüne verdiği zarar, kişinin mal ve iktidar hırsının dinine verdiği zararından daha ağır değildir. Bütün insanlığın görmesi gereken tek şey “İslam” gerçeğidir. İslamsız saadet olmaz. Çünkü İslam; ahlak, adalet, refah ve kalkınmadır. İslam’ın hak anlayışını esas almayan bir ahlaktan, adaletten, refah ve kalkınmadan hayır gelmez
 • MehemmetMehemmet5 ay önce
  Sayın Hocam ALLAH CC sizden razı olsun. Elbette nasihatler edeceksiniz. Elbette Edebali Hz. den örnek verecek siniz Mümkün mertebe yazılarınızı okuyorumCenaballah Yar ve yardımcınız olsun. Sizlere müteşekkiriz. Selamün Aleyküm.
 • Allah sagllk sıhhat versin Allah sagllk sıhhat versin 5 ay önce
 • ilbeyhanilbeyhan5 ay önce
  HocamRuzi Nazar ( Özbek asıllı CİA casusu) , Akrabası Enver Altaylı , onunda akrabalarıBurhan Kavuncu kimdir ? ne iş yaparlar...Bu BurhanKavuncuvakti zamanında yeryüzü hizbullahitakılırdı...GeçenlerdeUYGURkıyafeti giymiş , siritarakUYGURCULUK oynuyordu ...Kardesinin ogluBUGRA KAVUNCU IYI PARTIDEarzi endam ediyor...Bu genc adamin Fetogillerle ,CIA ileKazakistanda , Almanyadasirket yoneticisi gorunumundene tur temaslari olmustur...BirlikteABDmuhipligimi, aile boyu...Amerika adina cevenistani karistirdiklari gibi , Uygurlari carpitarakcinle iliskileri bozmak ve cini istikrarsizlastirmak gibi bir misyonlari varmidir. CIA adina.. Rabia Kadir diyede bir zilli vardi Amerikada yasayan ,Uygurlarin annesi diye bilinir..Melek Ipek anne gibi.. Cia ajanidir...BURHAN ve IYI PARTI POLIT BUROSUNDANSALTUK BUGRA KAVUNCU kendilerini ortaya cikip butun yonleriyle tanitsalarda tanisak iyi olmazmi ... Meral Hanimin Amerikadan ithal veya Amerikada mukim danismanlari kimlerdir...Hillary Clintonabeni degerlendirin demismidir, Sirasiyla Kilicdaroglu. Selahattin Demirtasla beraber 20 ar dakkalik randevularinda...
 • Hadi oradanHadi oradan5 ay önce
  Aldatılırken millete mi sordunuz,bunu da bu millet üstlensin, Fadıl'ın borcu da hazineden mi ödensin?
 • BizBiz5 ay önce
  S.aleykum.akp su anda secenegi olmadii icin icinde yosuzluk adaletsizlik haksizlik ve liyakatsiz gibi magduruyetleri ele alip eleyip kendi adindaki adalet ve kalkinmayi uygulayamakta.bakin HOldingzedeler.banka hortumlari belediyeden alnanbaskanlar.kapatilan fabrikalar ozellestirme adinda yabanciya mahkum olmalar.obezite kanser seker hastaligi ulkede patlamis durumda.NE OLUR BIR KURUL DIYANET.GONUL ADAMLARI.MARANKI DILIPAK GURBETCILERI BIR DINLEYIN ALLAH CC.ASKINA...ulkemizin 1. Acigi enerji cozum kolay ama dinleyen yok..saygilarimla...
 • MemoMemo5 ay önce
  Mhp'nin af kapsamına giriyor Dindar Fadıl. ..
 • harbiciharbici5 ay önce
  ...Allahin indirdigini degistirip ona eklemeler yapip hadis adi altinda sunnet adi altinda millete bu din Allahin dini diye iftira atanlari Kurani kerim lanetledigi gibi onlara cok siddetli bir azap edecegini ve ebedi cehenneme atacagini Kurani kerimde sayisiz yerde soyluyor, ornek mi, Allahin ayetlerini az bir para karsiligi satanlarin vay haline, gercekleri gizleyenlerin vay haline,... Hepsi Kurani kerimde var.
 • KocasolakKocasolak5 ay önce
  Bu nasihat güzel, ama HARAMLA beslenmiş beyne hiç tesir etmez. Bu nasihatler haramzadeleri yumuşatmaz, aksine ÖFKELENDİRİR.Bu nasihatı okur ama, kendisine değil başkasına söylenmiş sayar. Biz, hepimiz, nasihate muhtacız, DİN NASİHATTİR, DİN NASİHATTİR, DİN NASİHATTİR. Hz. Muhammed. a.s.v.
 • aliali5 ay önce
  Bakıyorumda ne kadar bilgeler var ne zekiler var ne kabiliyetler var ne kahramanlar var ne evliyalar ne filozoflar var yorumcular içinde acaba bu akıldanelein ailelerinde itibarları ne kadar sözleri ne kadar geçerli herbireri Erdoğanı indirselerbir haftaya varmaz ortalığı güllük gülüstanlık ederler insan haddini bilmek gibi marifet yokmuş zor değil indirin Erdoğanı gelsin Kemal le merAl selo ile temel kurtulun vesselam
 • GİRESİNLİGİRESİNLİ5 ay önce
  Maalesef ...İslam inancını ve davasını hayata taşımak isteyen dürüst ve idealist insanları ise ayak bağı olarak gördüler ve uzaklaştırdılar. Mesele bu özet olarak.
 • hamido2hamido25 ay önce
  hocam siz bu yazının neresindesiniz. ..
 • Secih BaşaranSecih Başaran5 ay önce
  BAHSİ GEÇEN GÜZEL İNSANLARDAN ARTIK YETİŞMİYOR. TARLA BOZULDU! ..
 • elli yaşlıelli yaşlı5 ay önce
  ben bunların hepsini okuyunca ülkeyi yönetme hakkını banamı vereceksin Abdurrahman abi?
 • AyseAyse5 ay önce
  Hocam siz şanar adlı ateistle geziyorsunuz ... hata insanlara mahsustur
 • Yunus16Yunus165 ay önce
  HOCAM, BEN ŞUNU ANLAMAKTA ZORLANIYORUM. BAZI DEVLETİ YÖNETEN ESKİ YETKİLİLER GURURLU KİBİRLİ BİR ŞEKİLDE BEN ŞUNU YAPTIM BUNU YAPTIM ŞÖYLE HİZMET ETTİM BÖYLE HİZMET ETTİM DİYORLAR??? KİMSE ONLARI ZORLA O MAKAMLARA GETİRMEDİ, KİMSENİN KARA KAŞINA KARA GÖZÜNE DE HİZMET ETMİYORLAR, KARŞILĞINDA MAAŞ ALMIYORLAR MI? DEVLETİN HER TÜRLÜ İMKANINI KULLANMIYORLAR MI? BÜTÜN MESLEKLERDE İNSANLAR MAAŞ ALIR VE ÇALIŞIR. SEN SİYASİ OLARAK FAZLADAN NE YAPTIN ONU SÖYLE? MESELA BAZI DEVLET ADAMLARI 3-5 SAAT UYKU İLE ÇALIŞIYOR, ( ONLARI TENZİH EDERİM) ALLAH FAZLADAN ÇALIŞANLARDAN RAZI OLSUN. KİBİRLİ BARNÇ VE KİBİRLİ ARKADAŞLARI ANLADINIZ MI??? HAK ETMEYENLERE DE HARAM OLSUN
 • Ramadan GünbilirRamadan Günbilir5 ay önce
  Hocam yazdıklarını dolar 6, Euro 7 TL olmadan yazabileydin o zaman kıymetli olabilirdi belki ama iş işten geçip gittikten sonra "bakın ben uyardım" demek sanki biraz kendini kurtarmaya yönelik bir hareket gibiymiş gibi gibi. Şu üç kişiden; yani cahiller arasındaki alimlerden, zengin iken fakir düşenlerden ve hatırlı iken, itibarını kaybedenlerden gibi gibiymişsin gibi geldi bana.
 • mevlütmevlüt5 ay önce
  cumhuriyet eğitimi beş para etmezmiş....
 • ismail ŞAYAismail ŞAYA5 ay önce
  ALLAH ın yüce kitabını en az bir defa meali ile okuyup anlayın neyin doğru neyin yanlış olduğunu daha net anlayıp dinimizin ne kadar da yanlış öğretildiğini anlıyacaksınız....
 • mevlütmevlüt5 ay önce
  aleyküm selam...bunları özümseyen hiç bir yolda kalmaz....
 • TorpilliTorpilli5 ay önce
  Hocam Şeyh Edebali guzel soylemişte acaba hükümetimiz buna gore hareket ediyor mu millieğitim sistemini son 15 yılda hallac pamuğuna çevirdiler. Eski sistemi millet mumla arıyor. Gücü az cok yeten köşe bucak devlet kurumlarından özel okula kaçıyor. Torpil olmadan öğretmen olunamıyor. Mülakatın yüzü ne kadar sevimsiz benim ülkemde. Duyar duymaz insanların yüzünde bir iğrenme beliriyor. Hakedene hakettiği verilmiyor. Ey oğul adil ol lafı en tepeden başlayarak işlemiyor. Yök e yapılan müdahalelerle zaten olmayan liyakat yerle bir ediliyor. Liyakat sahibi değil siyasi vesayet atanıyor. Sonuç A siyasi vesayete biterken yerine B siyasi vesayeti geliyor. Devletin bürokrasiyi bitereceğim mantiği sağlık hizmetlerini şehir hastanesi kisvesi ile özelleştirmek ve satmaktan geçiyor. Satamadığı yerlerde de en büyük siyasi oynaklığı yapıp siyasi akrabalıkla yönetici atıyor. Bu diğer bğtün kurumlarda yoğun bir şekilde işliyor. Cumhurbaşkanlı hükümet sistemi ile umulan şey bürokrasinin torpille iş haletmesini engellemek hareket hizini arttırmak iken cumhurbaşkanlığının kendisi en büyük torpil merkezi haline geliyor. Bu makam kurum kurumları ileri seviyede itibarsızlaştırıyor. Liyakatsiz atamaları bir hata yaptığında adalete teslim edeceğine kendi cezasını kendi kesip gorevden uzaklaştırmakla ve üzerini örtmekle yetiniyor. Biz biliriz ki Osmanlıda dahi adalet bağımsızdır. Bu sistemle cumhurbaşkanlığı her kurjmun
 • Devrim NazlıcanDevrim Nazlıcan5 ay önce
  Allah razı olsun. Çobanların kulakları çınlasın.
 • HasanHasan5 ay önce
  ...Üstad biz nereye gidiyoruz böyle.... Allah bizleri hak yiyen kullarından eylemesin.
 • Biz Biz 5 ay önce
  S.s.aleykum. hocam bu satirlari okurken tvde sondakika kira sozlesmeleri tl olacak yasalasti amma YABANCI UYRUKLULAR KAPSAM DISI.Al iste acik kapi.nasil sacma kanun bu.adam tl alsin sonra ister tl ister altin ister doviz alsin kanun herkese ayni olmali.Bu ulkede caycilarin fakir iscilerin uzereine sirketler acildigini vurgun vurup kactiklarini ne cabuk unuttuk.adam gider yabanciylanlasir hesabida kendi kontro eder...saygilarimla...
 • FitnesavarFitnesavar5 ay önce
  Sayın Dilipak ,Soyisminiz nasıl verildi bilmem. .. Akletmezmisiniz diyor yüce Allah Kerim kitabında. Önce Osmanlı neden yıkıldı; imam Gazali her şey zıttıyla kaimdir der... evet herşey zıttıyla hayatına devam eder... osmanlı temelinde osman gazinin felsefesiyle kurulmuş ve vahşi batı dünyasının fosil yakıt kaynaklarına ulaşmak için amaca ulaşmak için her yol mubahtır anlayışına kadar ve gazetecilik mesleğinin keşfi ve icrası ile son buldurulmuştur...Osmanlı yok olmamıştır, içerden ve dışardan şerefsizlerin şerefsizliklerini icra etmesi ile ve 100-150 yıllık bir proje sonunda yıkılabilmiştir. 1837 ıslahat fermanı sonucu fetö benzeri okullar kurulmuş orada yetişenler Osmanlı'nın köküne kibrit suyu dökmüştür. Osmanlı yıkılmadı Osmanlı amaca ulaşmak için her yol mübah değildir diye, hesap günü var diye attığı adımı söydeği sözü ölçü yaptığı için... evet Osmanlı insanı yaşatki devlet yaşasın dediği için battı... imam Gazali'nin dediği gibi dünyanın ahirete kadar devam etmesi insanların tarafını belli etmesi ve imanın şartı olan hayır ve şerrin Allah'tan geldiğini bilmenin bir fırsatını görmek için battı...kısaca Osmanlı bugünün dünyasında şerefsiz olamayacağı için battı....Sizce bugün Osmanlı devam etseydi dünyada bu kadar zulüm olup birileri bu kadar kolay at koşturabilir miydi... işte bu bizim imtihanımız ... hakkı hak bilip batılı batıl bilmek... bilemezsek kerameti kalemimizde görürüz bu da bizim felaketimiz olur..Son dönem yazılarınızda imam Gazali'nin her şey zıttıyla yaşar sözüne yardım acaba kötülüğün yardıma ihtiyacımı var diye düşündürüyorsunuz... bak siz ulaşmadığınızdan nakşediyordunuz bizde size ulaşamıyoruz demek ki neymiş hergün bir şey kaleme kalmak zorunda olduğunda boş şeylerle yazmamak lazım.. farkında olmadan gemiye delik açtığımızın farkına varmak gerekiyormuş.. ispat mı arkanda yanındayız diyenlerin kimler olduğuna bakmak ve görmek lazımmış vesselam...
 • Masum fatsalıMasum fatsalı5 ay önce
  "Dünyâ sevgisi insanın kalbinden îmânın tadını çıkarır."Mâlik bin Dinâr (r.a)
 • ilbeyhanilbeyhan5 ay önce
  Hakkı söyleyen , hakkın yanında duranlardanAllah razı olsun...Bu vatanın kedisi bilecanımızdır ,vazgeçmeyiz...Yaşasın tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti...Yaşasın Anadolunun tüccar değil , samimigerçek müslümanları..Yaşasın 80 milyonun kardeşliği..Kalpleri bilen Allahtır, kimin mümin olduğunu ,olmadığını Allah bilir...Selam ve dua ile ...Ümidimizi yeniden yeşertiyorsunuz hocam..
 • hamidohamido5 ay önce
  Sallu Ala Muhammed Ala Alihi ve sellim.el Fatiha. Selam ve Dua.
 • OrhanOrhan5 ay önce
  Sayın Dilipak ısrarlaricada bulunduk lakin bu konuya girmediniz.Şu Fadıl akgunduz meselesinebinlerce mağdur var. Mahkeme sürekli. Davayı uzatıyor. Din taciri. Fadıl. Zaman kazanıyor. Mağdur olanlar bu ülkenin insanları bizim insanımızfaize bulasmamak için bu işe girdiler. Şimdi. Mağdurlar. Mağdurlaradına dernek Ankara'ya gitti. Reisle görüşmek için bir türlu randevu verilmedi. Bu münafıkdin tacirini hangi güçler koruyor. Gerek yargı. Gerek siyasi vs gibi. Evet mazlum ile ALLAH arasinda perde yoktur. Kimler bu zulme ortak da. ALLAH a havale ediyoruz.Zalimler için yaşasın cehennem
 • selamselam5 ay önce
  Amin. Allahim bizleri yardim etki doğru yolu bulalim şüphesiz sen Rahman ve Rahimsin.
 • OsmanahiOsmanahi5 ay önce
  Müslüman, ilkelerine göre düşünen yaşayan kimsedir. Müslüman, aklını doğru kullanır. Müslüman,laik batıl kafir münafık tan yardım istemez. Müslüman, Müslümanca yaşar, Müslümanca ahrete göçer. Tıpkı Hz. Ömer,Ebubekir,Ali... gibi...
 • OsmanahiOsmanahi5 ay önce
  Müslüman, ilkelerine göre düşünen yaşayan kimsedir. Müslüman, aklını doğru kullanır. Müslüman,laik batıl kafir münafık tan yardım istemez. Müslüman, Müslümanca yaşar, Müslümanca ahrete göçer. Tıpkı Hz. Ömer,Ebubekir,Ali... gibi...
 • Nizamettin bayramNizamettin bayram5 ay önce
  Allah razı olsun.
 • arabiarabi5 ay önce
  Hak yol islamı, kalbine yazamamış olanların"Dağa Taşa Hak Yol İslam Yazacağız" diye ...  İslam ve gercekten Müslüman olanların bir kaybı yok...

Günün Özeti