Gerçekten kara cumaydı!

30 Kasım 2018 Cuma

ABD’de her yıl Şükran Günü‘nden sonraki ilk cuma günü yapılan indirimli alışveriş çılgınlığına “Kara Cuma” deniyor. 1932’den bu yana “Noel alışverişleri” sezonunun başlangıcı olarak da kabul edilen “Black Friday”, önce Amerika’da başladı, daha sonra Kanada ve İngiltere’ye ve ardından tüm dünyaya yayıldı.

1927’de Kaliforniya’da Coca Cola için “Noel Baba”yı konu alan bir kampanya yapılmıştı. Santa Claus, Nordik bir efsaneyle ilişkilendirilerek, Cola’nın reklam kampanyasının maskotu yapılmıştı. Derviş Nikola artık çocuklara hediye getiren bir ruhani değil, çocukların, gençlerin, ailelerinden ellerindeki paraları almak için piyasaya sürülmüş seküler bir tüketim ajanı idi.

Şimdi de “Noel BabaRum Ortodoks, Rus Ortodokslar, Katolikler, Protestanlar arasında paylaşılmaya çalışılıyor. Bu toprağın çocuğu, Hanif gelenekten gelen bir ruhani, herkesin kapmaya çalıştığı bir değer ama, biz bu işin farkında değiliz.

Neydi şu “Şükran günü”? Noel Çam’ı, Hz. İsa’nın üzerine ineceği çamdır aslında. Anlamı “Ey İsa bizim evimize misafir ol” anlamında bir davettir. Hz. İsa o eve gelse, ya evdekiler kaçar ya Hz. İsa onları kovalardı herhalde!?

“Şükran Günü”ne gelince, hani şu “Yılbaşı Hindisi” aslında bugünle ilgili. “Hindi” aynı zamanda “Turkey” demek. (Hindli ya da bir kümes hayvanının adı olarak) Yani Hristiyanlar arasında nasıl “Ay çöreği” yerken, çocuklarına “Hilali Parçala” esprisi yaparlarsa (Hatta “Hilali Parçala” adı ile Fransız kanallarından birinde bir çocuk programı vardı) Yani ”Hindi yemek”, “Türkleri yemek” anlamına gelir. Bu tür isimlendirmeler bizde de yapılır. Mesela “Frengi hastalığı”, cinsel yolla bulaşan “Fransız hastalığı” anlamına gelir.

Batıda Hasat bayramı ve geçen yıla şükretmek için düzenlenen Şükran Günü, ABD, Kanada, Karayipler ve Liberya Cumhuriyeti’nde resmi bir tatil günüdür. Öte yandan; Almanya ve Japonya’da Şükran Günü adıyla festivaller düzenlenmektedir. 

Şükran Günü Kanada’da ekim ayının ikinci pazartesi günü kutlanırken ABD’de kasım ayının dördünce perşembe gününe denk gelen tarihte kutlanır. Bu durum batı takviminin, yani miladi takvimin dini günlere uyarlandığında nasıl sorunlarla karşılaşıldığını gösteren önemli bir göstergedir. Farklı kiliseler Noel gününü farklı günlerde kutlarlar. Yani Ramazan ve Kurban Bayramında yaşanan sorunlar sadece bize has bir durum değil. Bu sorun biraz da bu takvimden kaynaklanmaktadır.

İngiliz geleneğinde, Şükran Günü 8. Henry ilebaşladı. Bugün dönemin İngiltere›sinde Katolik Takvim’deki dini günlere bir tepki olarak doğdu. 1536 yılından önce takvimde 95 kilise günü ve 52 Pazar Ayini bulunuyordu. 1536’da gerçekleşen reformla beraber kilise günü sayısı 27’ye indi. Fakat bazı Püritenler Noel ve Paskalya dahil tüm kilise günlerini kaldırıyordu. Bugünler yerine ‘Oruç Günleri’ ve ‘Şükran Günleri’ getirildi. Oruç Günleri 1611 yılında yaşanan kuraklık, 1613 yılında yaşanan sel felaketi ve 1604 ve 1622 yılında yaşanan veba salgını için düzenlenirken, Şükran Günü İspanyol Armadası’na karşı 1588 yılında elde edilen zafer ve 1705’te Büyük Britanya Kraliçesi Anne için onun anısına düzenleniyordu. Sahi bütün bunların bizim hayatımızdaki karşılığı ne!

23 Kasım’da, perşembe gününü cuma gününe bağlayan gece saat 00.00 itibariyle indirimler başlayacaktı ama, bazı firmalar daha erken başlayıp, indirim kampanyasını cumaya denk getirmemek için 20 Kasım’dan başlattılar. Bu “hülle” bana Yahudilerin “cumartesi yasağı” ile ilgili buldukları hileyi hatırlattı.. Fakat pek çok marka, ülkemizde indirimleri daha önceden başlatıyor. Hatta bazı internet siteleri 19 Kasım’da indirimleri başlattılar ve adını da “Beklenen Cuma”, “Muhteşem Cuma” koydular.

Black Friday” ya da “Muhteşem Cuma” ve “Efsane Cuma” olarak anılan 23 Kasım 2018 Cuma günü, ABD’de internet üzerinden satışlar 6.2 milyar dolar oldu. Türkiye’de de satışların % 40 ile 80 arasında arttığını belirtti. Bankalar arası Kart Merkezi verilerine göre, kasım ayının 4. cumasına denk gelen alışveriş festivalinde kartla yapılan alışverişler 3,4 milyar liraya ulaştı. Söz konusu günün etkisiyle bir günde kullanılan kart adedi yüzde 80 artarak 2 milyona ulaştı, 23 Kasım’da 2 milyon farklı kart, internetten ödemelerde kullanılmış. En fazla internetten alışveriş tercih eden iller yüzde 40 ile Iğdır, yüzde 34 ile Kırklareli ve yüzde 33 ile Çanakkale oldu.

Keşke Şeytan bizi başka isimlerin arkasına saklanarak aldatmasaydı, ama aldandık. İndirim deyince birilerinin gözü bir şey görmüyor. Özellikle de patronu seküler olan firmalarda büyük izdihamlar yaşanmış. Ama sağcı-solcu, örtülü-açık o gün herkes tüketim mabedlerindeydi ve büyük bir iştahla ve vecd içinde alışveriş ediyorlardı. Ne de olsa memlekette “ekonomik kriz” ve “kıtlık” var(!).

Bu “iştah” ve “vecd” beni korkuttu. “Arz” da vardı “Talep” de. Tencere yuvarlanmış, kapağını bulmuş. “Moda” ve “Global rüzgar”lar bizi de yakından etkiliyor ve savruluyoruz. Köklerimizden kopunca, manevi bir direnç kalmayınca, “sekülerleşme”nin getirdiği tabii bir sonuç bu.

Her şey “marka” ve “para” olunca, olacağı budur. Bu “savruluş”; “cuma”mızı, belki o “Hristiyanların” ifade ettikleri gibi bir “Kara Cuma” değil ama bir başka açıdan bizim için “Kara Cuma”ya dönüştürdü. Bu savruluşu sadece hüzünlü bir sükut ile geçiştirmek istemedim.

Selâm ve dua ile.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Levent Algün Levent Algün 10 ay önce
  Tek kelime ile "Muhteşem"
 • Levent AlgünLevent Algün10 ay önce
  Dilipak tebrik ederim .
 • Abc den A dan X yeAbc den A dan X ye10 ay önce
  Ak Parti yaptığıicraatlarla kendi kendini bitirme çabasında. Mahalli seçimleringenel seçim atmosferinde geçeceği anlaşılıyor. Emeklere yazık olacak gibi. Ak partidenümidi kestim artık. Lüks şatafat israf almış başını gidiyor. Millete tasarruf edin diyenler kendilerine gelince olmaz diyorlar. Vatandaş1600 lira ile geçinmeye çalışırken kendileri günlük 2 milyon lira harcıyor.
 • Nurettin demir Nurettin demir 10 ay önce
  Sayın dilipak gerçekleri yazıyorsunuz biz vatandaşta okuyoruz bu iktidar kendi seçmenine ve kendi ayağına kurşun sıkıyor farkında deyil beni ilgilendiren bir konuyu yazayım benim çocuğum 12 yıllık daimi askerdi bu çocuğun ne bii bayloku ne bank asyası ne ne evliliyi nede görev aldığı süre içerisinde bu yapıyla bir bağı olmadı ama bunların dersanelerinde öyretim gördü yıllar evvel bir tanıdığı arkadaşının itirafçı olması ve çocuğu tanımasından sonra ifadeye çağrıldı bir gün emniyet bir gün savcılık soruşturmasından sonra savcı çocugu görevine geri gönderdi 1'5 ay görevini yaptıktan sonra önce 6 ay maaşı tam sonra 2 ay açık daha sonrada binali yıldırımın 10'000 kişilik ihrac listesinde ihraç oldueyer bu adaletse şimdi yazıyorum bu alçak yapıya yıllarca bütünimkanlarını seferber eden bakanlar yüksek düzeyde brokratları ak partili belediye başkanları brokratları o eski milletvekilleri hiç birinin hakkında adli işlem yapıldığı duyulmuşmu bu ülkeye hızmet eden garibanın çocuğunu işinden edip atacaksın sonrada bu ülkede adaletten bahsedeceksin ben ve ailem çocuklarım ak parti kurulduğundan beri hep reyimizi ak partiye verdiyimiz gibi ben 4 dönem Ak parti tarafından sandık görevi yaptım ünuversitede okuyan kızım bir oy için izmirden istanbula giti bir oyumuz boşa gitmesin diye şimdi ise biz yakın aile kararı aldık 13 oyumuzu ya ak partiye vermeyeceyiz yada sandığa gitmeyeceyiz bhükümet bir deyil 100 kere düşünsün ak parti için tehlike çanları bu adaletsiz durumdan dolayı çoktan başladı benden söylemesi inşallah bu fetönün suçaiştirak eden ve destekleyen alçak vatan hainlerinide allah iki cihanda yüzlerini güldürmesin diyor saygılarımı sunuyorum
 • Olcay özyavuzOlcay özyavuz10 ay önce
  Tüketim çılgınlığı olduğu doğru fakat sizin abartılı ifadelerinizi pek uygun bulamadım, bu arada ekonomik kriz ile alakalıdır belkide bu kadar fazla alışveriş yapılmadı mesela ben ayakkabı ihtiyacımı daha ucuza karşılayabilmek için bugünü bekledim yeni bebeğimiz oldu mama ve bez fiyatları malum sigorta bebeğimin ihtiyacı olan ilacın birkaçını dakarşılamıyor. Sahi bu konuda da biletler yazsanız ya yüreğiniz ve Allahtan korkunuz daha ağır basabilirse tabi.
 • CemalCemal10 ay önce
  Sekuler patronlarin cirolariyla ilgili anket mi yaptırdınız. !!!
 • Adem BuzAdem Buz10 ay önce
  Bu durumu hüzünlü bir sükut ile geçiştirmediğiniz için Allah razı olsun
 • VELİ VELİ 10 ay önce
  Maalesef,,,,İsrail Sorunu.. (Filistin sorunu değil)Ege Adaları... (Yunan adası değil)Kıbrıs Rum Etnik Sorunu.. (Kıbrıs değil)Ortak dil kullanmak önemli...
 • ResitResit10 ay önce
  Tabiki yetim olmak zor allah sizlere saglik selamet versin yolunuzda daim etsin iki cihanda selamet versin.
 • ilbeyhan ilbeyhan 10 ay önce
  Aklıma mukayyet ol Allahım.... TRUMP denen aşağılık yaratık, bizim sınırlarımıza yığınak yapıyor..az evvel yandaş kanaldayayınlandı..bugünyine silah ve mühimmatyığınağı yapmaya devam ediyor...ama aynı yandaş kanal TRUMPERDOĞAN ayaküstü görüştü diyesevindirik oluyor...Dünyanın en ahlaksız ,şerefsiz düşmanıyla görüşmekten niçin sevindirik olur insan olan?..FETÖ - PKK - IŞİD - İYİ PARTİ -(Buğra Kavuncu Fetülcia ilişkisinin araştırılması)YCHP- HDP - Açık toplum enstitüsü - TÜSİADTRAMP KRAMPşerefsizine AZİZ muamelesi yapıyorlar.. Eşref Bitlis,Hablemitoğlu ,Ugur Mumcu ,Hrant Dink , Ali Tatar, öğretmen Aybüke kızımız,Ömer Halisdemir bütün şehitlerimizin katili Pompeolar,Gina Haspellar , Trumpgiller,Barzanigillerdir..Bi insanın böyle adibir müptezelle ne işi olabilir...Komşularla bir ve beraber , AvrasyaBirliğive dayanışması tek yol ...Kahrolsun KRAMP.ve U.S.A...
 • REŞİTEREŞİTE10 ay önce
  birzamanlar dualarım kabul olmadığı için bana şefaatçi olsun diye mevlananın türbesine gittim türbede dua etmeye niyetlenirken bir güç beni oradan itip uzaklaştırdı neredeyse düşecektim ne olursan ol yine gel diyen mevlananın huzurundan kovulmuş tek kişi benimdir herhalde sonra arayışa başladım nerede hata yapıyorum diye gazali abdülkadir geylani mevlana rufai okudum imamı rabbanide aradığımı buldum bu ve benzeri olayları çok yaşadım o yüzden yürüdüğüm yolda geldiğim noktada farklı oldu çünkü benim şartlarım farklı idi
 • REŞİTEREŞİTE10 ay önce
  ben allahın kapısına havale edlince artık her şeyi ona sormaya başladım babamı niye aldın niye başkası değil de benim babam şimdi ne yapıyor vs bir yandan da madem sen verdin sen aldın o zaman dirilt mezarından çıkar diye dua da etmeye başladım zamanla birçok mesele birçok soru hayatıma girdi hepsinin cevabını aldım allah kapısında olanı başka kapıda bulmanın imkanı yok bir de kulun işi allahın kudret eline kalınca kulunun işini şanına yaraşır şekilde yapıyor hayat şartlarım farklıydı karakterim yolum da farklı oldu mesela benden fıkıh tefsir kelam vs bulamazsın allaha emanet ol
 • REŞİTEREŞİTE10 ay önce
  bende bulduklarını başkasında arama çünkü benim hayat şartlarım çok farklıydı 6yaşındayken ya rabbi benim babam ölecek bende çok ağlayacağım bak sana nasıl ağlayacağımı göstereyim mi der yorulana kadar ağlar sonra uyurdum o zamanlar ölümün ne olduğunu bilmiyordum dayım ölmüş oradaki acıyı görmüşüm sanırım hatırlamıyorum benim de babamın öleceğini düşünmüşüm anneme babama bunu söylersem çok üzülürler allah benim arkadaşım ona söyleyeyim diye düşündüğümü hatırlıyorum 7 yaşında babam öldürüldü o zaman almanyadaydık türkiyeye kesin dönüş yaptık anneannem bana senin babanı allah verdi allah aldı dedi beni allahın kapısına havale etti teyzem yetimin kefili allahtır dedi allahın kapısına havale etti
 • REŞİTEREŞİTE10 ay önce
  bende bulduklarını başkasında arama çünkü benim hayat şartlarım çok farklıydı 6yaşındayken ya rabbi benim babam ölecek bende çok ağlayacağım bak sana nasıl ağlayacağımı göstereyim mi der yorulana kadar ağlar sonra uyurdum o zamanlar ölümün ne olduğunu bilmiyordum dayım ölmüş oradaki acıyı görmüşüm sanırım hatırlamıyorum benim de babamın öleceğini düşünmüşüm anneme babama bunu söylersem çok üzülürler allah benim arkadaşım ona söyleyeyim diye düşündüğümü hatırlıyorum 7 yaşında babam öldürüldü o zaman almanyadaydık türkiyeye kesin dönüş yaptık anneannem bana senin babanı allah verdi allah aldı dedi beni allahın kapısına havale etti teyzem yetimin kefili allahtır dedi allahın kapısına havale etti
 • şenay doğan şenay doğan 10 ay önce
  sancaktepe şehitleri hakkında verdiğim müjde bana açılan ilimdir benden müjdeyi vermem istendi ben de verdim inşallah bunun ötesini bilmiyorum allaha emanet olun
 • REŞİTEREŞİTE10 ay önce
  (Editörden: Düzeltme yapılmıştır. Bilgilerinize...)
 • ahmed yağmurahmed yağmur10 ay önce
  Hasan Fahri KAPISIZ'ın yazısına cevaben: O reklamları google size özel çıkarıyor. yani kendileri almıyor reklamı. mesela şu an bende yok o reklam....
 • REŞİTEREŞİTE10 ay önce
  bahsettiğin kadın ben miyim ben isem benden cevabını al eğer ben değil isem benim hakkımda senin düşündüğün şeyleri düşünenlere cevap olsun herşeyden önce allah razı olsun ve rabbim hepinize de sonsuz şefaati ile mukabele etsin allah şefaat edince sebebi ona uygun olarak dizayn eder ve onu mülküne sunar kuvvetle muhtemel allah nefsine kabul etti ama yine de tam emin değilim allah katında bütün müslümanlar için öyle bir sürpriz var ki hepiniz hıçkırıklara boğulursunuz rabbim kerem etsin inşallah allaha emanet ol
 • TUĞRULTUĞRUL10 ay önce
  Teşekkürler Hocam . Namussuz kapitalizme kapılıp giden toplumu uyarmak zorundayız. Günümüzde insanlar aldıkları maaştan onlarca kat daha pahalı telefonlar kullanıyor! Yiyecek ekmeği olmayanlar gerekirse borç ve kredi ile elbise alıyor. Kapalı kadınlar dahikarttan çekerek 4 pardesübirden alıyor yeterki toplumda kimseezilip mahçup olmasın! Bakalım bu azgınlığımızn aç gözlüğümüz ve sonradan görme tavırlarımızın bedelini millet olarakmadden ve manen nasıl ödeyeceğiz.
 • ResitResit10 ay önce
  Bu ulkede bir tane kadin cikti yigit mert hakki haykiran bu ulkede aileyi bitirmek isteyenlere genc nesli beynini zehirlemek isteyenlere ve gafil hukumete uyari yapan bir tek kadin bu kadar allame hoca seyh diye gecinip hakki soyleyemeyen bu kadin toplumu uyariyor hukumeti uyariyor aile yok oluyor diye telase dusen yine bir tek kadin.o kadin yazari bu hassasiyetinden dolayi hep hayirla selamette olmasi icin dua edecegiz...bidon kafali hocalardan biktik cok guzel tefsir yapiyor ama toplumdaki sosyal yaralara ozellikle aile ve genclik le ilgili adeta kor olan hocalara yaziklar olsun.sagir ve kor hukumetede yaziklar olsun verdigim oylari geri istiyorum para pul istemiyoruz bu toplumda nifak kanunlari ve tv dizileri ve kadin programlari yasaklansin bunlar gayri mesru iliskiyi tetikliyor kin ve neftet tohumlari serpiyorlar.
 • GuneyGuney10 ay önce
  Sayin yazar bir gun sizde 6284 vb yasalarin kurbani olabilirsiniz.nasilmi biri cikip 5 yil yda10yil once taciz etti diye tek kelime polise yada savciya iftira nitelikli bir cagri yaparsa ayvayi yedin bakin iftira diyorum bu kadar kolay akp nin getirdigi sosyal catisma yadabir intikam silahina donusebilir.sevdiginiz akp bu ulkede sosyal cinsiyet catismasini tetikliyor oyle bir yetkiki gecmis yada zaman mekan sormadan polis bir iftirayi yerine aninda getiriyor eee feminizmi destekleyen hocalar var tv hocalari bak kadin 70 milyonun onunde hocaya tv kanalinda hem soyluyor hem soruyor hem yargiliyor hocada altina imza atip dini kinif bulup tek yonlu tv mahkemesiyle kadini akliyor adami asiyor eee nede olsa sosyete hocalari.hic metak etmeyin sosyete hocalari kanal7 atv hocalari ahiret sizi bekliyor feminizme hoca destegi sagladiginiz icin kabirde ahirette sizi kucaklamak istiyor.allahtan dilegim rabbim bana gostersin sizin o cirkef yuzunuzu ahirette .gozunu boyadiginiz islam diye kandirdiginiz insanlar sizden hesap soracaklar satilmis tv hocalari.
 • MÜJDEMÜJDE10 ay önce
  sancaktepe şehitleri için cehennem şükretmiş hamdolsun
 • Hasan Fahri KAPISIZ Hasan Fahri KAPISIZ 10 ay önce
  Keşke bu yazının içinde note9 reklamıolmasaydı. Çok sırıtıyor. Once kendini ve etrafınıdüzelt, sonra dünyaya nizamver diyesi geliyor insanınki bu söze dün dilipak ınihtiyacıyok
 • Perinaz Silahyürekli Perinaz Silahyürekli 10 ay önce
  İyiki varsınız...Şükürler olsun inşALLAH okuyucularınız çoktur.
 • Efendi CanEfendi Can10 ay önce
  Cumanın hayır ve bereketi İnşallah bu kurgu ile Siyonizmin kurgusuna evrilmez...!
 • Fatma sahinFatma sahin10 ay önce
  Neden bizde kara cumartesi demiyoruz hem hafta sonu daha iyi alışveriş çılgınlığı yapılır ama olurmu hem savurganlık yapılacak hem İslam'ın değerli gününe kara cuma denilerek hakaret edilecek bizde herşeyi her zamanki gibi sorgulamadan onlardan daha çok benimsiycek UYAN MUSlUMAN saygilarimla
 • Mesut SarpMesut Sarp10 ay önce
  Cok konuda yazmaniza ragmen neden Ehli Sünnet alimi Alpaslan Kuytul Hocayı konu etmediniz? Yargıtay’da “8. Ceza Dairesi mi yoksa Danıştay’da da “8. Daire” mi yoksa bir başka yer mi kararı verdi bilmiyorum. Ancak bildiğim şu ki İslam Ehli Sünnet alimi Alpaslan Kuytul Hoca acilan FETÖ ve PKK davalarından beraat etmesine ragmen 11 aydan bu yana tek başına tecrit hapsinde. Tecrit hapisleri büyük bir psikolojik baskı ve zulmdür. Uluslar arası alanda tasvip edilmeyen bir hapis türüdür. Alpaslan Kuytul Hocanın ne bir şiddet ne de bir ekonomik kurumlaşma çağrısı veya eylemine ben rastlamadım. Bu din aliminin mahkemesi neticeleninceye kadar serbest bırakılması, acıktan görülmesi Hakkani olacaktır.Madem ki, bir kötülük, bir haksızlık görüldüğünde onun el ile, olmazsa dil ile önlenmesi, o da olmazsa kalben o işe karşı olmakla mukabele edilmesi Peygamberimizin bir emridir. O zaman Allah Rızası icin Alpaslan Kuytul Hocanında mağduriyetini kaleme alalım, dillendirelim. Hatta yetkili alimlerimiz şöyle açıklar: Münkeri yani kötülüğü el ile men etmek devletin ve diğer yetkililerin vazifesidir. Dil ile men etmek ise alimlerin, yani bu konuda bilgi sahibi olan kişilerin vazifesidir. Tüm din görevlilerininde bu konuda suskunlugu cok manidar!
 • dindardindar10 ay önce
  ne yani belçika da, brüksel delüks mağazamı kapattırdık?Bunu yapanları ne zaman yazacaksınız?
 • MehemmetMehemmet10 ay önce
  Müminlerin bayramı her hafta huzur, mutluluk, güven ve gönül mübadelesi içinde şuur sahibi mümin olarak, haftaya yeniden bir başlangıç ile hayatı devam ettirebilme çabasıdır. CUMA: Gün,hafta, Ay ve yılın kontrol altına alınması için ihtiyatlı yaşamın bir biçimde sınavıdır. Bu mübarek günün sorumluluğunu taşımak her müslümanın üzerine bence FARZİ kifayedir. Cuma gününün ehemmiyetine binaen, SAV. Zişan efendimizin mübarek hadisi şerifler i gereği her alanda ÖLÇÜLÜ yaşamanın sırları ni ifşa etmeliyiz. Mümin ORNEK olmalı. Alışveriş de, İbadette, giyinip kusanmakta, eglenmekte de öncü olmalıyız. DİN Sadece tapınmak değil dürüst nizama, ahlak ve edepte de tek örnek olmalıyız. Selametle nice Bayram (CUMA) Lara.....
 • kul hakkıkul hakkı10 ay önce
  cumhurbaşkanı maaşı 2019 için yüzde 26 artıyor:çalışan mememurlara da en az yüzde 26 zam yapar herhalde...
 • yazıYORUMyazıYORUM10 ay önce
  bir gün önce 100 liraya satılan bir ürünü bir gün sonra 40 liraya almanın nesi kötü anlamadım. İnsanların ihtiyaçları varsa tabiiki ucuz olanı alacaklar. Bugün cumaymış bekleyimde cumartesi alıyım demez kimse. Millet kesesinin derdinde ben bir süt almak için 3 -4 market dolaşıyorum 40 kuruş daha ucuzunu bulabilirmiyim diye. Kapitalistler şunu yapmış, emperyalistler bunu yapmış diye durmadan dert yanıyoruzda müslümanlar ne yapmış ona kimse bakmıyor, Bu ülkenin % bilmem kaçı müslüman diyoruz ama dolar yükseldi diye alakalı alakasız tüm ürünlere %40-50-100 hatta 200 zam yapmaktanda geri kalmıyoruz. Bunu devlette yapıyor, tüccarda yapıyor, esnafta yapıyor. Bu memleketin müslümanları fırsatı buldumu h.ç düşünmüyor vatandaşı söğüşlüyor. Birazda bu ahlaki çöküntüyü konuşun. Millet Cuma günü alışveriş yapmış 100 liralık şeyi 40 liraya almış diye dinden çıkacak değil herhalde! Ama fırsatçı müslümanlarımızın durumu vahim!
 • engineerengineer10 ay önce
  karafatma, karacuma, rüküş,şaban,diyerek, kötü algı oluşturanlar, insanların şuuraltına olumsuzluk sokanlar bunu planlı olarak yaptılar, Ftıma anamızı,Mübarek Cumamızı,Hz.Rukeyyeyi,Mübarek Şaban ayını alaya almak ve kıt akıllarınca,şeytanca aşağılamaya kalkanlar şeytanların enikleri, lusiferin çocuklarıdır, hatta ve hatta bilmem ne çocuklarıdır.
 • Kocasolak Kocasolak 10 ay önce
  Ah hocam ah, faizin devlet, hükümet politikası olduğu yerde, her gırtlağa HARAM lokma taşır iken. Hükümet YEŞİL cuma bile desek, İSRAFI ticari canlanma diye Sevinç’le karşılarken, neyi konuşalım? Fuhuş serbest, kumar serbest, içki serbest, faiz serbest, üstelik bunlar DEVLET eliyle yaparken bizde kendimize MÜSLÜMANIZ elhamdulillah diyor, Allah’dan cenneti istiyoruz. Allah’dan devamıdır? Hocam bu BÜYÜK günahları ne zaman DEVLET eliyle yapmaktan kurtulacağız? Partiler müslümanları aldatıyor, oyuna gelmeyelim, oturup konuşalım, bir SÖZ vermeyene OY vermeyelim. Verdiği SÖZÜ tutmayana birdaha OY vermeyelim. Büyük günahlara karşı BİRLİKLER kuralım, önce haramları kaldıralım. Boş beleş müslüman olunurmu?
 • xxxxxxpxxxxxxp10 ay önce
  O gün indirim alış verişi yapanlara yazıklar olsun!...
 • HABİBULLAHHABİBULLAH10 ay önce
  ben habibullahı kalın perdeler ardından görüyorum çoğu zaman sesini duyuyorum o yüzden size yardım edemiyorum asrı saadetteki hali için ashab yaratılmışların en güzeliydi diyor ama onların gördüğü güzellik perdeli imiş allah perdemi kaldırsa yusuf asa yapılandan fazlası yapılırdı buyuruyor allahım hepimizi onu apaçık hak olarak görmeyi nasip etsin inşallah allaha emanet olun hayırlı cumalar
 • maraşlımaraşlı10 ay önce
  Hani demiş ya hocam şair : Bir akılsız baştan başka nem kaldı. Yaşantımızın bir avrupalıdan kalır yanı yok nede olsa çağdaşız , müslümanlığımz sadece kimlikte kaldı. hayırlı cumalar
 • SancarSancar10 ay önce
  Arkadaşlar bi karar verin..SOĞANMAFYASIMI ,( SİYASET, TARİKAT, MÜTEAHH it)SOYAN MAFYASIMIülke için daha zararlı?Anasını ,babasını yaşlı bakımevlerine gönderenler,siz sanıyormusunuzkimillete hizmet için , cebinden paralar harcıyor , (kat be kat geri alacaklar tabii) , taklalar atıyorlar...Beni seç ,beni seç diye... vatana ,millete , dini mübine hizmet aşkıyla!!!... ya siz yoruldunuz ,birazda biz hizmet edelim diyene VATAN HAİNİ bu şerefsiz diyorlar... FETÖŞelbirliğiyle 40 yıl soydu memleketi ,şimdikilerde kalanına7/24 non-stop devam...Ana karnına düşmemiş gelecek nesilleri bile borçlandırdınız, 500.000.000.000 kısaca 500 milyar dolar borç, 200 sene çalışsan ödenmez...elde avuçta bişey kalmadığı gibi ,80 yılda yapılan fabrikaların tamamınıda sattılar.. Açmı kalacaktınız sanki ,şimdi hem dünyalarını hemde uhrelerini kaybettiler..Veyl onların haline..En çokda suçu olmayan SABİLERE yazık oldu,onlar ana babalarının günahlarını ,veballerini çekecek..Suçları olmadığı halde...Fabrikalar kepenk kapatıyor ,köyler boşalıyor... bu yolun sonu AÇLIK ve KITLIK...
 • Ayhan OzdereAyhan Ozdere10 ay önce
  Şükran gününde kimse Türkleri yediğini düşünmez. Turkey=Türkiye=hindi durumu tamamen tarihsel bir durumdur. İnsanlar bu kuşla ilk defa Turkey (Türklerin ülkesi, Türkiye) üzerinden tanışmışlar. Bu yüzden adı öyle kalmış. Bu tür tarihsel rastlantılar aynı kuşun farklı ülkelerde farklı ülke isimleriyle anılmasına da yol açmış. http://amerikabulteni.com/2011/11/21/hindiye-neden-turkey-diyorlar/
 • ahmet hamdi karaahmet hamdi kara10 ay önce
  Hoca demek ki kapitaiizmislam ahlakını aldı götürdü.Siyasi ılımlı islam iktidarımız bu konuda ne yapıyor dersiniz ?
 • OrhanoğliOrhanoğli10 ay önce
  İçimizde bu tip insanlar her zaman vardı (kara cumaya teveccüh gösteren). Şimdi farkındalık arttı. Takke düştü kel göründü yanı. Ümitsizliğe mahal yoktur. Değerlerimizi kaldıracak potansiyele sahip insanımız herzaman vardır. Önemli olan değerlerimize sahip insanların inisiyatifi elinde tutabilmesidir. Diğerleri sirke sineği mesabesindedir. İnisiyatif sahiplerine Ram olurlar. Cumhuriyeti kurup inisiyatifi ele geçirenlere Ram olumadımı..!?
 • Zekeriya GÖKÇEZekeriya GÖKÇE10 ay önce
  Asıl püf noktayı kaçırdık. yahudiler cumartesi günü avlandıkları için... :"Kendilerine yasak edilen şeyler karşısında küstahça diretince onlara, "Aşağılık maymunlar olun!" dedik."Araf 166 Biz Müslümanlara Allah cc Cuma suresinde: "Ey iman edenler! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığında Allah'ı anmaya koşun ve alışverişi bırakın. Eğer bilirseniz, bu sizin için çok hayırlıdır." Allah'ım bizi kendine kul eyle.
 • MURAT KANDEMİRMURAT KANDEMİR10 ay önce
  ÇOK ÖZÜR DİLEYEREK BİR ŞEY SORACAĞIM HOCAMALIŞVERİŞ YAPMAK GÜNAHMI?YADA İNDİRİM YAPMAK GÜNAHMIDIR?BEN NE DEMEK İSTEDİĞİNİZİ SİZİ TAKİP EDEN BİRİ OLARAK ANLAYAMADIM!
 • KocakuskucuKocakuskucu10 ay önce
  Biri de çıkıp şunu dese ya,Bizim de Müslüman Cumamız var ,indirimyapıyoruz gelin alışveriş yapın mübarek günde,elalem bizi alışveriş le aldatiyormus da.......Din iman para olunca bunlardan bahsetmeye lim demi.İman deyip din deyip insanları somurelim.Herşeyin gramajini düşürüp fiyatını artırıp israfı ! Engelleyip dahamüslüman olalım biz değil mi?Rabb'im münafıkların şerrinden muhafaza eylesin gerçek müslümanları
 • fakifaki10 ay önce
  yıllarca iktidarı destekledin ve bunu için var gücünle çalıştın. simdi sana soruyorum. destek verdiğin kişiler repocu faizci oldu çıktı. hem namaz hem faiz bunlarda. onlar zaten ALLAH KATINDA BİTİK PEKİ SEN NE YAPACAKSIN DİLİPAK BAKALIM. MEVLAM SENİ NE YAPACAK GÖRECEĞİZ. O ALLAH MUHAKKAK ADALET SAHİBİDİR.
 • VELİVELİ10 ay önce
  güzel,, Beyan etmişsin de...bu dediklerin ''e ğ i t i m'' ile oluyor,,,güzelim osmanlıcadan ne istediniz?padişahlığı kaldırdınız, hilafetten ne istediniz?takvimi, ölçü-tartıyı, soyadından ne istediniz?ta'lim terbiye diye bir kurul kurdunuz!!.. başına da abd Ankara Büyükelçisini görevlendirdiniz.eğitim... kardeşim eğitim.Topyekün İslama savaş açtınız,,, müslümanlara maymun muamelesi yabdınız...Bu..CHP nin eseri..Milletin kodlarıyla oynamıyacaktınız,,Siz dua edin de Tayyip Erdoğan sizi İdam sehpasından (fetö humeynisinin elinden) kurtardı.Yoksa ebedi karanlıktaydınız...
 • AkiAki10 ay önce
  ... kara cumayı eleştireceğine bir indirim etkinliğide siz yapın yılın bir pazar günü kara pazar deyip indirim yapın aynı harcamayı insanlar yapar ucuz ise niye almasın bir üst akıl komplo teorileri dış güçler iç hainler deyip en kolayını bulmuşsunuz devam yapacak birşey yok
 • Alper İrfan BayAlper İrfan Bay10 ay önce
  Bu sözlerde ekleyenekyada çıkarılacak bir şey yokkulliyen saf bir hakikat..Yazarın tepkisine gönülden katılıyorum.Amiyane benzetmesiyle tam bir offside pozisyonu
 • AlperAlper10 ay önce
  1600 Liraya ev geçindirin de görelim,bu ülkede kaç kişi asgari üçretle geçinemiyor.80 milyonluk ülkede birkaç milyon,tefeci,rantçı,vb. Lüx hayat yaşıyor.Faizcilerin,islama göre Allah'a ve Rasülüne savaş açanlar olduğunu her müslüman bilir.En yüksek faiz bizde. Olduğuna göre,islama savaş açanların safında kimleri görüyorsunuz?
 • Tayfur akıncıTayfur akıncı10 ay önce
  Oysa Allah cuma saatinde alışverişi bırakın diye emrediyor. Emre inat olsun diye şeytanın vesvesesi kampanyalar...
 • İlbeyhanİlbeyhan10 ay önce
  40yıl önce KAPTAN COUSTEAUBODRUM'a geliyor...BODRUM'a YAZIK ETMİŞSİNİZdiyor... Büyüklerimizinde mutad aralıklarla yapıp ,edip sonrada İSTANBULA'da İHANET ETTİKdiye veciz bi şekilde ifade ederler... Oysa BİZgeçen 40 yıldaTÜRKİYE'ye YAZIK ETTİK..Bu görmemiş dinci taifenin ne CENNETİN ,nede ÇEVRENİN ,Çınarların, çimenlerin ,selvilerin, çamların , meşelerin yeşili umurunda ne de sincaplar ,kumrular , keklikler, ağaçkakanların neşesiumurlarında ... ..BOZ renkli BETONA AŞK ve ŞEVKLE bağımlılar..YEŞİL deyince U.S.A $ ın yeşilini severler...En ufak bi yağışta şehirleri yaşanmaz hale getiren VAHŞİ BETONLAŞMA da yukarda saydığınız GAVURLARIN işimi... Şehirlerimizi ,ülkemizi Gavurlarmı bu hale getirdi ,yoksa alnı secdeli ,ağzı dualılarmı...?onların eksiğinide Atatürkçü geçinenler tamamlıyor..Ataşehirdeki CHP li Hanımı milletvekili, Battal İlgezdi ler...Sarıgüller, vsBulgaristana bile geçinde bakın, tarih ,çevre nasıl korunurmuş...Kopenhag siyasi ,Maestrıch ekonomik kriterlerini tutturamadık ama hızla Afganistan kriterlerini tutturmaya doğru gidiyoruz...Suriyeli telefon dolandırıcılarımız bile oldu...
 • Recep KamilRecep Kamil10 ay önce
  Cuma günü cuma saatinde akisveris yapilmaz hassasiyetimiz de bu sekilde gitti.
 • VELİ VELİ 10 ay önce
  Chape li yıllar bizim için kara günlerdir.. Allah CC birdaha bu milleti o günlere döndermesin inşaallah,,,,
 • Biz Biz 10 ay önce
  S.s.aleykum hayirli Sabahlar ve Cumalar. Kardeslerim para maalesef musluman kardeslerimizin cogunu bozdu.avrupada HOLDINGZEDELER faciasi bircokbyuvayi yikti borc kredi bataginda intiharlar ayriliklar yasandi.maalesef aldatan musluman aldatilan musluman. Adaleti adi musluman partilerdeilde chp vb partiler sahipleniyor trajik konu.muslumar helal haram demeden birbirlerini kandirirken seytan da bos durmadi jeep kat yat dar giyimli erotik mada tesetturude hayatimiza soktu...Yani disimiz 21.yy carpik moda tarzi ortululu,icimizde gunu post modern dinden uzak konu mankeni miisali yasayan tiplere donduk..ALLAH cc. Sonumuzu hayir eylesin ne diyelimYazarlada hukmetlerin uydusundan da biaz cikip gercekleri yazsa ne iyi olurdu.hep dinden bahsetmek deil ONEMLÎ OLAN DİNİMİZİ YASAMAKTIR...S.ALEYKUM. SAYGILARIMLA...
 • şenay doğanşenay doğan10 ay önce
  yahudilerin kalbimden çıkışına üzülenler olmuş belki kudus müslüman olurdu diyorlar allahım lutfetsin allahın bundan daha büyük bir kapı açmayacağına dair sizi ümitsizlğe sevkeden nedir belki de kudüsün hamzası bizzat peygamber efendimizin kendisidir allaha zor birşey değil ki bu konuda allahın hükmünü bilmiyorum sadece aklıma gönlüme böyle bir rahmet düştü allaha emanet olun
 • ŞenayŞenay10 ay önce
  Hep sizin gibilerin yüzünden araplaşma merakı yerine Türk olarak kalsaydık ne dinimize nede milletimize zeval gelmezdigeçmişte savaşlarda yenemediler çünkü birdik berağberdik ama şimdi paramparça olduk yinede Rabbim yardımcımız olsun
 • Hakkı BakiHakkı Baki10 ay önce
  Bende 2 Eylül 2016 Cuma gününü unutmuyorum. Unutmayacağım. Unutturmayacağım. Yayınlanan haksız ve hukuksuz liste tarafımca unutulmaz. Bu listeyi yayınlayanları Yuce Allah a havale ediyorum. Allah müstehaklarını 2 cihanda versin.
 • kadir uslukadir uslu10 ay önce
  ben senin yasindayim dogrulari yaziyorsunda birde dolarci münafik dolarci zindiklarin dolar ciksin diye yok dolar cikarsa ihrcat düser yaygarasini niye yazmiyorsun güzel kardesim bu dolarcilar ppkdan,fetöcülerden,daha teglikeli vatan hainleri dolar düsünce basbas bagiriyor gezicilerle bunu yazda dolarci sorosun torunlarinin dolari elinde patlasin insallah bak akitin sayesinde soros iti türkiyeyi terk etti
 • şenay doğan şenay doğan 10 ay önce
  duada ve veledi ifadesini unutmuş olabilirim unuttuysam ekleyin bana sadece hayatımı idame ettirecek kadar ilim verildi derken ben fıkhi konuları bilmem kulluğumu ifade edecek kadar bilirim allahın yarattığı nefis adedi kadar allaha ulaşma yolu vardır ben o yolları bilmem insanlarla karşılaştığım zaman onların içinden geçenleri görmem allahın benim dahil olmamı istediği bir mesele varsa o bana duyurulur bazen kimler olduğu açıklanır bazen gizli tutulur benim iz sürüp bulmam gerekir bazen olay kalbime veya bedenime sirayet eder ve ben bütün bu olaylarda aklıma gelen çözüm yollarını dua ile allaha arzederim o da hükmünü verir
 • Islam Islam 10 ay önce
  Bos ver sen kara cumayi ...
 • şenay doğan şenay doğan 10 ay önce
  konuşmamdan korkan samimi müslümanlar varmış hiç korkmayın 7ayeti kerime diye meşhur ayetlerle imanınızı tazeleyin allahu allahu rabbi la üşrikü bihi şeyen /bismillahi ala nefsi ve ehli ve mali ve dini okuyarak beni de kendinizi de herşeyi de allaha havale edin ya afiyet ihsan eder ya da musibetin ardından daha önce kapalı tuttuğu bir hayrı lutfeder korkmayın ALLAHU EKBER
 • şenay doğan şenay doğan 10 ay önce
  allah büyük dua edeceğiz 1400 yıl önce cahiliye devrini asrı saadete dönüştüren aynı şeyi bugün yapmaktan aciz mi inşallah dua edeceğiz inşallah onu mucib mütekebbir allah olarak bulacağız belki bu ızdırap bize roma kapılarını bile açar niye olmasın ki cuma suresi ile isteyelim mi bunu
 • mevlütmevlüt10 ay önce
  aleyküm selâm...."özümüzden kopunca" herşeyde kıtlık başgösteriyor.....keşke bakarken görebilsek....

Günün Özeti