Fitre ne olmalı?

07 Mayıs 2019 Salı

Önce iftarda ne olmalı, sahurda ne olmalı? Ne yiyip içilmeli, ne kadar ve nasıl?

Kural:1-Yiyin için israf etmeyin. “Allah’ın adı ile başlayın” diyeceğim de, O’nun adı ile başlayıp üç yudumda şarap içmek, günahı azaltmaz, çoğaltır. Allah’ın adını anacak ya da O’nun adını anmaktan maksat, O’nun rızasının farkında olduğunuzun ikrarı ise, ona göre hareket edin.

Kural:2-Yediğinize içtiğinize dikkat edin. Her “Helal sertifikalı ürün” helal olmayabilir. Bizim geleneğimizde “Haram” yasaktır, haram olmayan her şey mubahtır. “Helal-Haram” tanımı birkaç ürün ve işlem dışında çok zor ve karmaşık bir meseledir.

Kural:3-Önce tatlı ve meyveyi yiyin, yemek sonra. Şeker ve şekerli yiyeceklerden, endüstriyel gıdalardan, yeniden yapılandırılarak fıtri yapısı dönüştürülmüş, içinde katkı maddeleri bulunan ve ambalajı sağlıklı olmayan, paketlenmiş ürünlerinden uzak durun.

Kural:4-İki hayvansal gıdayı, mümkün olduğunca aynı öğünde yemeyin. Tereyağda yumurta, sucuklu yumurta gibi.

Kural:5-Dokunduğunuz gıdayı sünnetleyin. Artık bırakmayın.

Kural:6-Yeteri kadar su için. Her içecek, su yerine geçmez. İdrarınızda kullandığınız ilaç ya da safran gibi boyar madde içeren gıdanın boyası dışında idrarınızda koku ve renk olmamalı. Bu da yaş, cinsiyet ve kiloya bağlı olarak yetişkinlerde 2-3 litre gibidir. İçtiğiniz suya dikkat edin. Her marka suyu içmeyin.

Kural:7-Gece geç vakitte bir şeyler yiyip içmeyin. Özellikle çay kahve gibi sinir sistemini uyarıcı içeceklerden gece uzak durun.

Kural:8-Yediğiniz ekmeğe dikkat edin. Ekmeğin ununa dikkat edin. Ekmek ya da pidelerde ekmeğin üzerindeki kara çörek otu ve susam fırınlandığında uçucu yağlar uçar ve vitaminler ölür. Kandil simitleri de öyle. İsraftır. En fazla katkı maddesi olan simit, kandil simididir. Uzak durun.

Kural:9-Yağlı çekirdekleri kabuklu alıp, kırıp içini yiyin. Ama dikkat: Kavrulmuş ve tuzlanmış olmasın. Onları ilahi ambalajından çıkarttığınızda, uçucu yağlar uçar. Kavurunca vitaminleri de öldürürsünüz.

Kural:10-Ekmeğinizi yapabiliyorsanız kendiniz yapın. Kepeği elenmemiş arpa, yulaf, çavdar ve düşük gulutenli (Yerli ırk: Siyez, Karakılçık gibi) buğday unu. İçine keçiboynuzu unu, mantar unu, patates unu da katabilirsiniz. Ceviz, fındık, fıstık da koyabilirsiniz. Ekşi maya ile pişiriyorsunuz. Çavdar ve buğday ununu seçerken daha dikkatli olalım. Katkı maddesi kullanmayalım.

Daha bir sürü kural var aslında. Zaten biz normal zamanda da 3 öğün değil, iki öğün yemeliyiz. Peygamberimiz bir gün oruç tutar, bir gün yerdi mesela.  

Uzun ömürlü, paketlenmiş gıdalar (Meyve suyu, süt ya da ayran da olsa), cola ve gazozlardan uzak durun. Plastik ve alüminyum kaplı ambalajlardaki asidik içeceklerden de uzak durun.

Garip değil mi, ramazanda nefsimizi içecek ve yiyecekle denetim altına alalım diyoruz, Şeytan bize daha fazla yediriyor. Unutmayın Şeytanın varlığı, günah işlememizin bahanesi ve gerekçesi olamaz. 

O kadar çok tüketiyoruz ki, piyasada gıda fiyatları artıyor. Sizce bu işte bir gariplik yok mu? Hayır ramazanda gıda fiyatları düşmüyorsa biz hatalı yoldayız! Bunu da bakanlık genelgesi ile değil, tabii olarak sağlamalıyız. Tabii bir yandan da muhtekir ve muhteris tüccarlar fırsatı ganimet biliyor.

Göreceksiniz, iftar sonrası tiryakiler sigaraya sarılacak. Birileri de camiye değil, nargile salonlarına koşacak. “Tarikat-ı duhaniye”nin nargile sohbetine yetişecek. Hayatlarını ve hayatımızı duman edecekler böylece! Şeytan zincirlense de, Şeytanın dostları, Amerika’da, İsrail’de ve İslam beldelerinde her mahalde hazır bekliyorlar. Dikkat: Şeytan bizi Allah’la, gelenekle, nefsi arzular, heva ve heveslerimizle aldatmasın! Şeytan sadece ABD ve İsrail’de durmuyor, bizim topraklarımızda da fazla mesai yapıyor. Hem de elinde tesbih, başında fes, kolunun altında kara kaplı kitabı ile. Dikkat: Şeytan ve ondan ramazan nöbetini devralan Şeytanın dostları, sizi Allah’la ve gelenekle aldatmasın!

Ha! Bir de fitreyi yazacaktık değil mi? Zekatı sonra yazalım. Konum, fitreyi kim verecek, kime verecek, o da değil. Fıkıh kitaplarına bakın, orada yazar.

Sadaka-i fıtr ile ilgili Diyanetin açıklaması şöyle: “Yapılan değerlendirmeler neticesinde fıtır sadakasının, Müslüman toplumların neredeyse tamamına yakın bir kesimi tarafından veriliyor olması dikkate alınarak, mevcut sosyoekonomik hayat şartları ve bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacı göz önünde bulundurularak 2019 ramazan ayının başlangıcından 2020 yılı ramazan ayının başlangıcına kadar olan sürede 23 lira olarak belirlenmesine karar verildi.”

Fitrenin, kişinin bir günlük yiyeceğine denk gelmesi gerekir. Bizim geleneğimizde bu “bir günlük yiyecek2 ÖĞÜN’dür. Yani bizim geleneğimizde 3 öğün yemek yok. Yani, sabah ve akşam. Sünnet olan ise, “Savm-u Davud”dur. O da bir gün yiyip, bir gün oruç tutmaktır. Yani bir gün; gün doğmadan ve gün battıktan sonra yiyecek ve arada hiçbir şey yiyip içmeyeceksin. Bir gün de gün doğduktan sonra ve gün batmadan yiyip içecek arada su içebilecek, meyve sebze, ya da fındık, fıstık, hurma yiyebileceksin demektir. Ama yine öğle yemeği diye bir yemek yoktur.

Peki biz fitreyi, vereceğimiz kişiye göre mi, kendi yiyip içtiğimize göre mi vereceğiz. Sahih gelenekteki gibi 2 öğün üzere mi, 3 öğün üzere mi vereceğiz?.

Bana sorarsanız, yetişkinler için kendi mevcut haline göre, daha küçükler için de aile fertlerine bağlı olarak, verenin bir günlük, ortalama gıda giderlerinin toplam bedeli kadar olmalıdır. Yani gıdanın fiyatı değil, sofra maliyeti kadar! Onun için Diyanet’in rakamı bu anlamda bana göre, ortalama bir bilgi olarak sembolik bir değer taşır. Bu konuda herkes kendi sofrasına baksın. “Hale münasip fitre” benim için takvaya daha uygundur. Kaldı ki, fitre dışında sadaka da olmalı. Zekat da zaten ayrı bir bölüm olarak, mal sahibinin hesabına yazılan bir borçtur!

Hesaplamak zor geliyorsa, ailece kahvaltı, öğle ya da akşam yemekleri için sıkça gittiğiniz “Restoranlar”da ödediğiniz kişi başı ücrete bakın, sizin fitreniz odur!

Hayırlı ramazanlar. Dualarda buluşmak umudu ile. Kitap, “Dualarınız olmasaydı ne işe yarardınız ki” der. Peygamberimiz de “Kabul olmayan dualardan Allah’a sığınırım” der. Duası kabul olanlardan olalım inşallah. Cahillikten, zulümden, fısktan, fitneden Allah’a sığınalım. Selâm ve dua ile. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Meryl DanielsMeryl Daniels1 ay önce
  belirli bir kredi teklifi mi arıyorsunuz? Belki büyük borçlar için meşru bir borç veren veya acil fatura ve borçları ödemek için yıllık% 2 oranındaki ucuz ve hızlı borçlar? şimdi bize ulaşın, [email protected]
 • Sevgi Sevgi 1 ay önce
  Iftarda neolmali cok güzel ama olamiyor niyemi millet vekolletvekilleri zengiler hersey yer askeri ücretliye cay simit reva görurler hersey ates pahasibizlerle dalga geciliyor COK ŞÜKÜR ALLAHA HAMDOLSUNDA BİZLRDE HAKKIMIZI HELAL ETMIYORUZ SATENANKARADAKI HALK EKMEGİ MÜDRÜNÜN MASİ 43 BİN OLMÜS YANDASLARA PARA GANIMET İSCİYE EMEKLIYE GELINCE KIRIZ VAR EYETİLER CA BASI BIZE İFTARDA NEYEMELIMI YOKSAYEMEMELIMI
 • garip bir yolcugarip bir yolcu1 ay önce
  helalharamadikkatetsekRabbimbize hakikatigösterir.bulduğumuz herşeyle mideyidoldurursak , kalbikararmışonunbununkayığındakürekçekenhizmetçilerdurumunadüşeriz.Kur'anınpenceresindenbakmadanyuvarlanırgiderizakibetimize
 • Hayat Hayat 1 ay önce
  Hocam sizen memnuz isene gelmeyen istemez isine gelen ister sizin dogruyu dilegetirdiginizide biliyoruz ALLAH KORKUSU OLANDAVIJDANIIMANI OLAN ANLAR KÖRÜ KÖRÜNE CIKARI OLANLARDA YALAKALIK YAPAR BU HEZAMAN BÖYLE
 • Fatih yıldızFatih yıldız1 ay önce
  Uzun uzun yazamıcam, bu yazıya onay verenler Karahasanoğlu hocanın bugünkü yazısını okusun, elini vicdanına koysun, iptal kararını bu yazıdaki gerekçelerle haksız olarak Nitelemenin Ne kadar saçma olduğunu görsün.
 • ALI.FALI.F1 ay önce
  Allah razi olsun
 • BÜLENT BÜLENT 1 ay önce
  Şu yorum yazanlarınbazısı gerçekten normal insan değil sanırım:))Siz diyetisyenmisiniz yeme içme konusunu yazıyorsun,yok seçim den yaz, kıldan yaz yünden yaz..Beğenmiyorsan okuma bas git dayı.Madem bu kadar uzmansınız burada ne işiniz var kaşarlık yapıyorsun ?Hepinizin keyfine göre ne yazsın deyin hele ? Oruç başına vurmuş bazısının daranacak yer ararken DİLİPAK a çatıyor:)))
 • CahilCahil1 ay önce
  En buyuk fitre ve zekat vatana hizmet etmektir milletine hizmet etmektir en buyuk fitre ve zekat kul hakki yememektir kul hakki yiyenlerle birlikte olmamaktır istanbulda kazanmış olan imamoglunun hakkını yememek hakkını yiyenlerle birlikte olmamak gibi
 • Hayat Hayat 1 ay önce
  Hocam ALLAH ALLAH Diyerk zevki sefadalanlar mezarda da bukadar lüks icinde yasacaklarm hırsızlik mubahmı adalet yok oldu bunasıl düzelecek
 • Hayat Hayat 1 ay önce
  ALLAH
 • Hayat Hayat 1 ay önce
  Ya hocam dinde israf varmı ozaman niye adaletve kalkındirma deniliyorda soyma pardisi vergiyle vatandasıni soyma partisi
 • Mehmet ayMehmet ay1 ay önce
  Hocam, fitre parasını CB milletvekili maaşı ıle mi yoksa asgari ücretle mi hesap edelim?
 • MuhammadMuhammad1 ay önce
  Zorki diye facebook var.Ulan selami diye bir siir var.Acinda musluman gorun nasil siir yapmis.
 • İLBEYHAN İLBEYHAN 1 ay önce
  Dış borç 500 milyar dolar..... 7 nesil dahaçalışsalar ödenmez bu borç.. Bu durumdaFitre zekat, hac ve umredüşermimümin kardeşlerimize veçoluk çocuklarına...
 • MALKOÇMALKOÇ1 ay önce
  AMERİKAFİTNENİN BAŞIDIR..... AMERİKAYI VATAN TOPRAKLARINDANKOVMADANİFLAHOLMAŞANSIMIZ YOK..... USAKANSERGİBİDİR ,KESİPATMAZSANBÜTÜNVÜCUDUSARAR..... DÜNYADAKİBÜTÜNPİSLİKLERİN % 90 ıABD 'den türer.... AKIL,BİLİM ,EĞİTİM ,ÜRETİM,İHRACAT....TARIM VEHAYVANCILIK...AVRASYA BİRLİĞİ VE DAYANIŞMASI.....ÜRETİM EKONOMİSİ ,ÜRETİMEĞİTİMİ ŞART...TEST TOST , NAMAZ KILMAYAN VASIFSIZ İMAM EĞİTİMİYLE AFGANİSTAN OLURSUNUZ....CUMHURİYETİNYANLIŞLARI OLSA DA YOL DOĞRUYDU ...ABD istedi diyeköy enstitülerini kapattılar..ABD şerefsiz kan emicidirdiyenaydınları ülkücülere ,fetöcülere katlettirdiler.... yaşasın tam bağımsızmüslümanTÜRİYE CUMHURİYETİ....önce içerdeki cumhuriyetve TÜRK düşmanlarından başlayıpBÜYÜK TEMİZLİK ZAMANI.....MUSANINÇOCUKLARI,Altan kardeşler ,canan kaftancıyan , kavakçılar .kavuncular ,arslanlar , orhan pamuk ,can dündarlar ,seyit tümtürkler , kılıçdaroğlu ,demirtaşlar ,hüdapar lar ,cemaat ,tarikatlar ,hemşeri dernekleri bütün ihanet merkezleriyerden yeksan edilmeden....
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  AKP İKTİDARI , refah yol iktidarının ekonomi profosorü osman Altuğ gibi bir okonomist bulamadı. Bu bencillikle de bulamayancak.Damat olmadı olmuyor yanına bir kac Prof şart.
 • ÜnalÜnal1 ay önce
  Fitre hak din ıslamın olduğu yerde olur hak din yani hakkın olduğu yerde çalmanın olduğu yerde fitre değil firavunun nikolay cavuseskunun sarayları olur
 • Vatan daşVatan daş1 ay önce
  Vatandaş noldu ya diyetisyen kesildin ingiliz karamolluoğluna bir laf söylesene
 • Erdoğanoğlu/BATMANErdoğanoğlu/BATMAN1 ay önce
  Sn. Dilipak;Bugünkü Makale Başlığınız İç Halinizi Ortaya Koyuyor. Yani Allah Aşkına Ramazan Fitresi Hususu Sizin Uzmanlık Alanınız mı? Dün Türkiye'de Günlerdir Gündemden Düşmeyen İstanbul Seçimlerine Dair Ağzı Olan Herkes ve Kesimin Konuştuğu Bi Hengamede Müslüman Toplumdan Yana Hayırlı Yorumlar Yapmanız Beklenirken, Fitre Ne Alaka?..Diyanet'in Köşe Yazarlığına mı Soyundunuz?Fakat Yine Kendi Cenahınızdan Hak(!) Hukuk(!)'tan Dem Vurup Yok Bize Yakışan Seçim Bu, Yakışmayan Şu Gibi Maleniyata girip Demokrasi Kahramanlığına(!) Soyunup Okuyucuda Zihni Spekülasyonlara Neden Olmaktansa, Elbette Uzmanlık Alanınız Olmayan Konuları Kaleme Almanız Belki Daha İsabetli Olmuştur Denilebilir. Şunu Unutmamak ve Karıştırmamak Lazım; Erdoğan Ne(Haşa) Hz. Ömer'dir Nede Şuanda Türkiye'de Yaşayan Halk O Zamanın Halkıdır...Allah'ımİslam'a ve Müslümanlara Yardım Et !!! Devletimize ve Milletimize Zeval Verme...
 • Yunus 16 Yunus 16 1 ay önce
  Hocam "PEYGAMBERİMİZ Bir gün oruç tutar bir gün yerdi" yazmışsınız. bunu anlamadım. RAMAZAN DA HER GÜN ORUÇ. Bunu diğer günlerde mi yapardı.?
 • İSMAİL YAKUTİSMAİL YAKUT1 ay önce
  Hocam yazılarınızı dikkatle takip ediyorum.Üstad Kadir Mısıroğlu hakkında yazabilirmisiniz.
 • AliAli1 ay önce
  Gıda konusunda ağzı olan konuşuyor. Bu konuda eğitimin ne, alt yapın ne, bılgı bırıkımın ne kadar, ne derece guvenılır kaynaklardan bu konuları okuyup ogrendın...Dılıpak herkes her konuyu yazamaz. Meslek erbabına biraz saygı. Su yukarıda yazdıgın konularda fıkır beyan etmek ıcın dıyetısyen olmak lazım.
 • ZehraZehra1 ay önce
  Hocam çığırtkanlık yapmak yerine en azından Fitre'yi yazmışsın, bu da bişey tabi, şu mübarak Ramazan ayında kır zincirlerini be hocam Selametle
 • Tamer ZakkumTamer Zakkum1 ay önce
  Ak parti il başkanının internette gezen simit çay hesabından dört kişilik aile için günlük gider çıkarması var. Dört kişilik aile için bir öğünü 9 TL'den 3 öğün yemek günlük 27 TL yapıyor. Çok güzel bir hesaplama o.
 • ÖtükenÖtüken1 ay önce
  Batıl / yanlış şeyleri söyleyerek insanlara nasihat eden, konuşan şeytandır. Hakkı söylemekten sakınan ise dilsiz şeytandır.Hepiniz şeytanlaştınız, ahireti unuttunuz...
 • DERTLİ BİRİDERTLİ BİRİ1 ay önce
  Ak Partinin niye oy kaybettiğini hala parti yetkilileri çözemedilermi.Bunlar nasıl bir devlet yönetiyorlar.Aklı selim ,feraset sahibi kalmadımı,Fatma Şahin'in çıkarttığı aileyi koruma kanunuyla Ailemi kaldı ortada, bir baksınlar.Bizim geçmişimizle, kültürümüzle, dinimizlebir ilgi ve alakası varmı.Sürekli vergi affı nedir.Ya vergisini sürekli düzenli ödeyenler ne olacak, onların suçu ne ,ya namaz kılıp ,Allah için bir araya gelen insanların hain ilan edildiğini hiçmi duymadınız gerçekten bunlarda terör örgütündenmi diye bu ADALETE ,kendisine faydası olmayan,siyah beyaz ayrımını bile yapamayan, hatta okuduğunu anlamayan,karşıdaki dinlediği insanın muradını anlamayanBU ADALETsistemine bu YARGIsisteminenasıl teslim ediyorsunuz.Bir veraset ilamını hesaplamayı bilmeyen yargı bu tür ilişkiyi nasıl çözecek hain kim vatansever kim , Reise ulaşabilen derdini anlatan kurtuluyor ya diğerleri ne olacak veya bir ay evli kaldı diye ömür boyu nafaka ödemek nasıl ,veya ayrılmış bir baba asgari ücretle çalışan bir baba evladını ayda bir kez görmek için gelirinin yarısını icraya yatırıp göremeden evine dönen ve Adalet sistemi içindeferyat eden insanı bir düşünün.Bunlarıdami göremiyor bu yöneticiler.Hadi doları , soğanıgeçelim.hala 15 Temmuz devam ediyor ama siz farkında değilsiniz . Bu kez de yine masumlara saldırı var ama topla tüfekle değil, Yargı topuyla tüfeğiyle .Yine can alıyor yine can yakıyor ama siz bunun farkında değilsiniz.
 • dindar kindar - hak ve adalet ve hukukdindar kindar - hak ve adalet ve hukuk1 ay önce
  Aynı zarftan çıkan üç oy geçerli, bir oy geçersiz.
 • HusamettinHusamettin1 ay önce
  Hocam Ileride fitre ile ilgilide bir yazı yazabilirmisiniz.
 • AbdülkadirAbdülkadir1 ay önce
  Valla Ramazanda insanın iştahı gidiyor daha mülayim oluyor.Genelde bu böyle ama maalesef savmı (orucu) anlayamayanlar kendilerini perişan ediyorlar. Bu tipler acayipte sinirli oluyorlar.Yahu kardeşim sana kimse zorla savm eda ettirmiyor.İşte toplumda savm (oruç) tutan tutsun tutmayan tutmasın.Yani neden salatta ( namazda) toplumsal baskı yokken savm da (oruçta) var anlamak mümkün değil.Kardeşim insanları hiç bir ibadette zorlamamak esastır.Dileyen salat (namaz) kılar dileyen kılmaz.,dileyen savm (oruç) eda eder dileyen etmez.Allah için yapılan ibadetin toplumsal baskısı olamaz.Bu bireyle Allahın arasındadır,kimse karışamaz.Bunları artık kabul etmek gerekir. Nasıl ki salat (namaz ) kişinin ahlakının düzelmesinde çok öenmli bir ibadetse Savm (oruçta) kişinin sorumluluk duygusunun gelişmesinde çok önemli bir ibadettir. Bunları hangi camilerde anlatılıyor ki.Maalesef camilerde böyle şeyle anlatlmıyor.Zaten bunu anlatacak imamlar bunu biliyor mu ki.Bence bilmiyor. KUR'ANI MEHCUR BIRAKMAYALIM.Tabii ki Allahu Alem diyorum.
 • mehmetmehmet1 ay önce
  Tehdit edildiniz galiba, seçimlerin iptali gibi bir hukuksuzlugun oldugu (sizin de dibine kadar inandiginiz) günün ertesi böyle "glutenli yemeyin, gazli iyi degil" tarzinda bir yazi yazarak, günahlarin günahini islediginizin farkinda misiniz? En felaketi hür bir insan için, inandigini agzindan çikaramamasidir...
 • Hakkı GÖZETENHakkı GÖZETEN1 ay önce
  Sayın yazar. Kendi makalenizin dışında bir hususta yorum yapacağım. Elzem olduğu için. Dün vicdanları sızlatan bir karara imza atanlar, kıyamete kadar unutulmayacaklardır bu güzide milletin gönüllerinde. Bizde ki adıyla Eflatun der ki; Adaletsizliği İşleyen, Çekenden Daha Sefildir. Eski Yunan'da Platon olarak adı geçmektedir. Saygılarımla,
 • FerideFeride1 ay önce
  "Dikkat: Şeytan bizi Allah’la, gelenekle, nefsi arzular, heva ve heveslerimizle aldatmasın! Şeytan sadece ABD ve İsrail’de durmuyor, bizim topraklarımızda da fazla mesai yapıyor. Hem de elinde tesbih, başında fes, kolunun altında kara kaplı kitabı ile. Dikkat: Şeytan ve ondan ramazan nöbetini devralan Şeytanın dostları, sizi Allah’la ve gelenekle aldatmasın!"Cok onemli bir uyari yapmissiniz Sn Dilipak. Tespit gayet yerinde, hepimiz bu eli tespihli, basi fesli Seytanlara dikkat etmeliyiz.
 • egitmenegitmen1 ay önce
  FİTRE VE ZEKAT, DİNİMİZİN EMRETTİĞİ ŞEKİLDE VERİLSE ÜLKEMİZDE AÇ YOKSUL KALMAZ.BAŞTA DİN GÖEVLİLERİ VE MÜSLÜMANIM DİYEN KİŞİLERİN ÇOĞUZEKAT , FİTRE VERMİYORLAR.İNSANLARA ÖRNEK OLMUYORLAR.DEVEYİ HÖRGÜCÜ İLE YUTUYORLAR.Vay efendim zekat fitre gizli verilirmiş.Neden?Herkes kimin ne verdiğini görsün.
 • İbrahim Pınarİbrahim Pınar1 ay önce
  “Rüşvetçi politikaları, düzenbazları, hırsızları ve hainleri seçen halk kurban değil, suç ortağıdır.” George Orwell.
 • AbdülkadirAbdülkadir1 ay önce
  ADEM = HOMOSAPİENS = BİLGE İNSAN DEMEKTİR. aDEM BİR TÜR ADIDIR. TEK BİR İNSAN İSMİ DEĞİLDİR. ADEM BEŞER TÜRLERİNİN EN MÜKEMMEL EVRİMLEŞTİĞİ BEŞER TÜRÜNÜN KUR'ANDAKİ ADIDIR. BEŞER BİR HAYVAN TÜRÜDÜR.İNSAN TÜRÜ DİYE BİR ÜÇÜNCÜ TÜR YOKTUR. İNSAN BİR ÖZELLİKTİR. ALLAHIN BEŞERE RUH VERİLMESİYLE BEŞER BİLİNÇLİ BİR VARLIK OLMUŞ BÖYLECE İNSAN ÖZELLİĞİ KAZANMIŞTIR. Tabii ki Allahu Alem diyorum.
 • Ali Ali 1 ay önce
  Hocam anlaşılan bu gün suya sabuna dokunmak istememişsinBu hukuksuzlar kanunsuzlar hırsızlıkta arsızlık sınır tanımayanlar yalanla iftira ile banyo yapanlar adı müslüman olunca yani bizden olunca onlar bu çirkefliği başardığında müslümanlarında sevinmesi caiz midir orucu fitresi makbulmudürCennetin baş köşesinemi yoksa bunlarla birlikte cehennemin dibine yolculukta yakıt mıdır tuttuğumuz oruç ve namazlar
 • ali veliali veli1 ay önce
  haha iste özüne dön fitre sadaka din iman yaz sen. titanik batarken konser veren muzisyenler gibisin. yada mahalle yanarken sacinimi tariyorsun allloooo kul hakki yendi secim iptal sen ne sadakasi ne fitinden bahseden hocaa
 • MURO MURO 1 ay önce
  MARTIN SONU BAHAR, HAZİRANIN SONU YAZ.
 • ismet gezerismet gezer1 ay önce
  ben hep fakirlikten 5 liraya tavuk döner yiyorum. bu filtre bana biraz az geldi.
 • HiraHira1 ay önce
  İftarı ziyafet sofrasına çevirmek bence de yanlış. Nefsi dizginlememiz lazım. Bir de mahalle hayırları veriliyor ama fakir gariban yabancı oturamıyor. Oturan hali vakti yerinde olanlar da tabağı bitirmiyor. Şu yemekteyiz yarışmasındaki gibi tabağı iki tırtıklayarak bırakmak bir moda oldu yazık. Gün gelir bir kuru ekmeğe muhtaç olurlar. Kendimize gelmemiz lazım. Kendini bilenler dışında nefsi azmış kişiler artıyor her geçen gün. Ahlaksızlık yayan TV ekranın, sosyal medyanın vs etkisi büyük bu konuda. Korkarım kaybedilen haya, şahsiyet, takva, ahlak geri gelmeyecek ve sonumuz iyi olmayacak kurunun yanında yaş da yanacak...
 • GaripGarip1 ay önce
  Eee tabi sizin için yazmış olduğunuz menüleri alarak yemek kolay. Ülkemizde o kadar hakkı yenen o kadar çağresiz aç ve yoksul bırakılan mümin kardeşlerimiz var ki onları düşünen Allah inancı olan bir insan sizin şu yaptığınızı yapmaz. Eğer biraz olsun vicdanınız varsa şu mübarek ayda bugüne kadar yapmadığınızı yapar bir kez olsun doğruları söyler ve müminleri kandırmaktan vazgeçerek içimizdeki şeytandan kurtulursunuz. ayet ve sünnet ile .
 • ÖZGÜR BEYİN VE PRANGASIZIM ÖNERİRİMÖZGÜR BEYİN VE PRANGASIZIM ÖNERİRİM1 ay önce
  Orucumuzu Zeytinle açsak Ülkemize katkı olur,Hurma Ticaret erbabları kızacaklar ama.
 • GüngörGüngör1 ay önce
  Şufeminist yasaları vede toplumu helaka sürükleyen lgbt gibi sapık fikirlere kanun cıkartıp toplumu ifsat ettigi icin hukumeti nicin uyarmuyorsunuz yazar bey..bu sapkınlara bu hukumet her turlu toleransı verdi.simdide cıkmış niye oy kaybediyormuş..allahın sevmedigi isleri helalmis gibi gösterip topluma kanun yoluyla dayatırsan birde nesli harap edersen bu ulkenin basına her tür bela gelir düşman saldırıları en basta ..ak parti bindigi dalı kesiyor..
 • Hayat Hayat 1 ay önce
  Bizi yönetenler fitre parası birakmiyorki verelim herseyvergi vergide israf ise yaramayanbirsürü vekil meclis 2aydir calismiyor icrat yok türkiye batiyorkıriz büyüyoramanehikmetse istanbul icin bütün akepe birdr ise yaramayanortagı bahceli beke beka diyerek yeniyin kafasıiysa ellerinde kacan rantin pedindeler türkiyenin degil yeter mezara negetirecekler merak ediyorum hicmi ölüm aklilarına gelmiyor otarafa giden negetiyorgörmüyormu bunlar hırzlar hirsiniz cehenneme götürecek siziikitane yetim büyütdum hakkımı helal eymiyorum
 • Doktor Yakup SengorDoktor Yakup Sengor1 ay önce
  Merhaba Hocam. Bir doktor olarak yazınıza ilave etmek isterim. Günde en az 5 litre su içmek sağlığa faydalıdır. Su vücuttaki kan dolaşımını hızlandırıp anti toksidan maddelerin daha hızlı bir şekilde uzaklaştırılmasına vesile olur. İçilebildiği kadar su içilmeli.
 • HayatHayat1 ay önce
  Hangi israfdan bahsediyorsunuz ALLAH Askina millet yiyecek ekmegi zor kazaniyor bizi yöneten iligimize kadar vergi adi altina paralarimizla keyif catip yasiyorlar bu mu israf birdebunu lütven okuyun fesbukum yok e postam yok kadir mısirli ogludiye bir insan mudfetdesi oldübizim vergiletimizle yapilan g ödterisli camlıca camiinde namazi kilindiguya turkmus medyadan okuyorduk Atatürk düsmaniymis vasisyetinide okuduk peki sadece akepeliler giddi sayin devlet bahceli ortagini gördümubilidi o adama türk bayragi hakdegil nemutlu türkum demiyenlere hak degil
 • SılaSıla1 ay önce
  Hadisi Şerif:<< Benden sonra hulefa(4halife),___________hulefadan sonra umera(dinin ......emirleriyle iş gören VAliler),___________umeradan sonra melikler(krallar-islâm âleminde))Meliklerden sonra;__________CEBABİRE(zalimler),ve CEBABİREden sonra ise Ehli ______________Beytimden bir kimse gelir de, O yeryüzünü adaletle doldurur. Ondan sonra da "Kahtani(mehdinin destekçisi)" gelir. Beni gönderen Zata kasem ederim ki, O, diğerlerinden aşağı değildir.>>Ravi: Hz. Abdurrahman İbni Kays (r.a.)Kaynak: Ramuz el e-hadis, 518. sayfa, 4. hadis________ _______ Henüz daha dünyayı adaletle dolduran bir kişi çıkmadığına göre; Mehdi hazretleri V KAhtani de çıkmamış demektir. Arap baharıyla beraber bütün krallar-(melikler) de tekmeyi yemiştir___________Artık devir; ZALİMreislerin devridir. Adamın yaptığı ahlâksızlar-Allahsızlıklar-ahmâklıklar_____Onun aslına rucû edişidir. Şaşılacak bir şey yok yani.
 • HalukHaluk1 ay önce
  Hocam Yarinda iptal edilen istanbul secimini yazarmisiniz. ADALET diye bir kavram vardi .Hem iktidar hemde muktedir olunca boyle oluyormus
 • KulturluKulturlu1 ay önce
  Sn Dilipak bazan fazla tekrar etsede cok kulturlu, bilgili bir ibsan ve cok dogru yazmis. Allah kendisinden razi olsun.
 • Mehmet Mehmet 1 ay önce
  Fitre verecek hal mi kaldı dilipak.Fitre herkese aynı mi olmalı diyebilirsin.Siyasilerin yeme içmesi baz alınsın mi diyorsunuz.
 • Kaktus SydneyKaktus Sydney1 ay önce
  Cok faydali bir yazi, Allah razi olsun. İnshaAllah su ekmek unu ile ilgili dikkatli olmay
 • ErcanErcan1 ay önce
  Suya sabuna dokunulmadan yazılmış yazı gibi geldi ve Ramazan 1.Gün yazısı olmalıydı sanki üstadın hakkın rahmetine kavuşmasını ve seçimlerden yazmanızı beklerdim selam ve dua ile

Günün Özeti