Fırat’ın doğusunda durum

17 Ağustos 2019 Cumartesi

Fırat’ın doğusu tekrar gündemde. Toplumda, “Ağustos ayı ile ilgili yeni bir zafer beklentisi” oluştu; Erdoğan’ın açıklamasından sonra.

Muharrem Sarıkaya, geçen gün Fırat’ın doğusunu yazdı ve bir harita yayınladı. Bu harita, ABD’nin Türkiye’ye kabul ettirmeye çalıştığı bir harita. Türkiye sınırında Türkiye ve ABD’nin kontrolünde 5 KM’lik bir şerit var. Onun altında 9 KM yalnızca ABD’nin kontrolünde bir şerit ve onun altında büyük ölçüde ABD’nin elinde pazarlık kozu olarak tuttuğu 4 KM’lik bir şerit var. Onun altındaki bölge ABD ve PYD’nin kontrolüne bırakılan bir bölge.

ABD bu haritayı kabul etmemiş. Ama üzerinde çalıştıkları harita nasıl bir harita onu bilmiyoruz.

ABD’liler ölümü gösterip, hastalığa razı etme çabasında anlaşılan.

Bakın, böyle bir plan PYD’yi Türkiye sınırına taşır. En azından PYD’nin piyade tüfeği menziline sokar. MKEK 12.7 mm kara hedeflerine karşı etkili menzile sahip ağır makinalı tüfekler 1829 metreyi vuruyor. Yani, Türkiye’ye verilmek istenen şeridin %50’lik bir bölümü, ABD’lilerin ağır makinalı tüfeklerinin etkin vuruşuna açık! Nerede ise karargah dışında güvenlik tehdidi ile karşı karşıyayız demek bunun anlamı. Bu alan aynı şekilde dron saldırılarına açık bir alan demek.

Bunu nereden çıkarıyorsanız derseniz. Bakın şunu bir kenara not edelim. İnşallah birileri şu gerçeği görmezden gelmiyordur: Bağdat’ın işgali, 21 Mart 2003 yılında başladı. Aslında ilk CIA ekibinin Irak’a giriş tarihi 10 Temmuz 2002’dir. 

Aslında bu iş daha eskilere gider. İran’ın şahlık dönemine. CIA zaten SAVAK ile iç içeydi.

ABD, İngiltere, İsrail ve Kanada da iç içe.. Almanya zaten ABD, İngiltere ve Fransa’nın işgali altındaki bir ülke. Kanada ABD ve İngiltere dışında bir de Fransa var.

Güvenlik konseyindeki veto yetkisine sahip ülkeler arasında da derin bir bağ var. Avrupa ülkeleri arasında NATO ve AB bağlantısı yanında bir de İtalya üzerinden Vatikan var.

Bu ülkelerdeki Mezopotamya kökenlilere dikkat. Bunların çoğu o ülkenin vatandaşı. Ya da yeşil kart taşıyorlar. Bir adım daha sonrası bu kişilerin bazıları o ülkenin paralı askeri ya da istihbarat görevlisi.

Mesela, bizim PYD’li olarak tanıdıklarımızın bir kısmı 2000’li yılların başında ABD’ye göç edenlerin çocukları. Amerikan vatandaşı. Bunların bir kısmı yeşil kart sahibi. Bir kısmı da ABD’nin bölgedeki paralı askeri Blackwater kimliği taşıyor.

“ABD’nin Tennessee eyaletinin başkenti Nashville’e bağlıNolensville Pike’ın hemen dışındaki Elysian Fields Road adeta bir “Küçük Kürdistan burası” diye yazıyordu Amerikalı bir gazeteci. Monica Campbell isimli gazeteci, göçün İran devrimi sonrası başladığını, “Saddam Hüseyin’in soykırımından kaçanlara Hristiyan yardım kuruluşları gibi kâr amacı gütmeyen bazı STK’ların bu insanlara yardımcı olduğunu söylüyor. 

2014’de bu Nashville’de nüfusun ölçek olarak yaklaşık 13 bin kişiyle ABD’de en fazla Kürt’ün yaşadığı kentmiş. Nashville’de Kürt gönüllüler, Irak’taki Kürtlere bir yardım kampanyası düzenlemişler. Yardım kampanyasının adı ise “Her şey Kürdistan için”.

Her Kürt ya da İranlı, Suriyeli o ülkelerin kripto servisleri ile derin ilişkiler içinde değil elbette. Ama ABD’nin özellikle Halkın Mücahidleri, Kürt unsurlar ve diğer gayrimüslim unsurlar üzerinde ciddi çalışmalar yaptıkları anlaşılıyor. 1980 sonrası ABD yönetimi, bölgeden ABD’ye göç edeceklere vatandaşlık ya da green kart verilmesinin kolaylaştırılması ve devlet kadrolarında görevlendirilmesi konusunda yasal düzenlemeler bile yapmış.

İster Amerikan, İngiliz, Alman, Fransız istihbaratı olsun, NATO üyelerinin bölge politikalarında ve istihbarat faaliyetlerinde İsrail ve MOSSAD tabii müttefik ve stratejik ortak konumunda. Yani bölgede İsrail olmadan hiçbir şey olmaz. İsrail’in ille de İsrail kimliği ile sürece müdahil olması gerekmiyor. Bu ülkelerin hepsinde etkin konumda mutlaka bir Yahudi vardır ve her Yahudi’nin ikinci gibi gözüken vatan-ı aslisi İsrail’dir.

Marksist bir örgüt (!) gibi gösterilen Halkın Mücahidleri’nin ABD’de, ABD kimliği taşıyan binlerce elemana sahip olduğu biliniyor. Yani ABD’nin on binlerce kişiden oluşan “Mücahidler” ordusu da var! Yani Fırat’ın doğusunda PYD şemsiyesi altında “görev” yapanları sadece PKK’nın uzantısı gibi görür ya da algılarsanız yanılırsınız. Sadece bir parka değişikliği ile her şey değişebilir. Bu açıdan, ABD’nin, Türk sınır hattına o kadar yaklaşması bölgede bütün dengeleri altüst edebilir. Bu “Fırat’ın doğusu”nun ABD şemsiyesi altında PYD’ye teslim edilmesi anlamına gelebilir.. Hatta yarın Pentagon’dan ya da bölgedeki ABD askeri karargahından yapılacak bir açıklama ile süreç tersine dönebilir ve PYD kendi flaması ve parkası ile burnumuzun dibinde bitebilir.. PYD tek başına bir Kürt örgütü değildir. PYD’deki Kürt unsurlar “Amerikano”dur. Birlikte hareket ettikleri, SDK içindeki gayrimüslim unsurlar ve diğer unsurlarla birlikte bu yapı, içinde “Haçlı zihniyetine bağlı unsurları da barındıran” emperyalizmin Truva atıdır. 

Bakın, Balkanlar ve değişik Avrupa ülkelerinden örgütlenen Halkın Mücahidleri, FETÖ’cüler, PKK-PYD unsurları Türkiye’ye karşı ciddi bir kampanya yürütüyorlar. Bu trol unsurların bir misyonu da Türkiye karşıtı bir propaganda makinesi olması. Bu trol grublarını yönetenlere, ABD, Avrupa ve İsrail yanında Misyoner örgütlerinin desteği ile dünyanın önce gelen danışmanlık, lobi ve PR uzmanları danışmanlık hizmeti veriyor. Tabii bunların arkasında belli istihbarat örgütleri de yer alıyor.

Örgüt, her yıl mensuplarını “Molla rejimine karşı birleşmiş, dünyanın önde gelen politikacılarıyla” bir araya getiren bir konferans düzenliyor.

The Iranian Mojahedin” kitabının yazarı Ervand Abrahamian’a göre, örgütün maddi kaynağı Suudi Arabistan tarafından sağlanıyor. Bu kaynaktan Suudiler de yararlanıyor ve Suudilerin finansal desteği gibi, Batı mediası ve STK’ları da ayrıca fonlanıyor.

Bush yönetiminin, Irak harekatı öncesi Macaristan’da Iraklı muhalifleri eğittiği biliniyor. Sadece eğitmediler maaş da ödediler.. Konuyla ilgili yetkililer, Iraklı muhaliflere verilen maaşın ABD ordusuna yeni katılan personelinki gibi 1000-1500 ABD Doları civarında olacağını belirtti. Irak savaşında çevirmen, rehber, muhafız ve sivil idareci olarak kullanılacak muhaliflerin ilk grubu, savaş öncesi Budapeşte’nin 200 kilometre güneybatısındaki Taszar Hava Üssü’nde kampa alındı.. Amerikan Senatosu Adli İşler Komisyonu, ülkelerinden ayrılmak isteyen Iraklı bilim adamlarına ABD vizesi sağlanması ve sürekli oturma izni verilmesini öngören yasa tasarısını onayladı. O günlerde komisyonda oybirliğiyle kabul edilen yasa tasarısı, bu kişilerin ailelerini de kapsıyordu.

Demem o ki Fırat’ın doğusu, “Fırat’ın doğusu”ndan ibaret değildir. Aman dikkat! 

Selâm ve dua ile. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Hasan türkyılmazHasan türkyılmaz1 ay önce
  Fıratın doğusu da batısı daKısa veya uzun vade de gider.En baştan tedbir alınacaktı. KarşıÇıkılacaktı. Geçti borun pazarı sürEşeğini niğdeye döndü buiş.Akıllan ey müslüman. AtatürkMetotlarını uygula. Efendimiz hazretlerinin metodlarını uygulaBenden söylemesi.
 • Mesut Mesut1 ay önce
  Fıratın dogusuMünbiçerahip bransonaidlibedönmesinlaf değil icraaticraat . Anadoludabir ata sözü var ıstıracak it dişini göstermez derler . ABDpkk pydıstırılacaksadiş niye gösterilir.İdlibde eset rusya iran kudurduniye tedbir almıyor türkiye . Gücün yetmiyorsa konuşma bari .
 • SeydaSeyda1 ay önce
  Abi iyisin hoşsun da konuyu çok dağıtıyorsun. Sözün güzelliği kısalığındadır. Kadir Mısıroğlu gibi açık ve net ifade et.
 • Hasan türkyılmazHasan türkyılmaz1 ay önce
  Yazınızı okudum. Teşekküeler.Güvenli bölgenin bize ne faydasıVar? Aydınlanmak istiyorum. Güvenli bölgenin abd ye ne faydası var? Yani şu konuyu bizeEnine boyuna açıklayarak lütfenUlaştırınız.Suriye ile niye birlikte değiliz?İranla, araplarla diğer islamÜlkeleri ile niye birlikte değiliz.Biz ne zaman adam olacağız?Abd yi ortadoğuya niye getirdiler?Nerdeydi bu müslüman ülkeler?Abd yerleşti buraya. Güvenli bölge? Hiç kafam yatmıyor. SizinÖnemli bir kişi olduğunuzu biliyorum. İşin başında niye birMum yakmadınız. Konkortato da iyi bir etkinlik gösterdiniz. Abd yerleştikten sonra dikkatli olmalıyız diyorsunuz. LafınGelişinden söylüyorum: geçti borun pazarı sür eşeğini niğdeye...Atatürkün metodunu takip etmekDileği ile. Başarı orda. Bu da benimDüşüncem. Saygı ve dualarım ile.
 • Şarkı karahisariŞarkı karahisari1 ay önce
  Rahmetli erbakanıniye dinlemediniz, Suriye karışırsa bilinki hedef Türkiye demedimi???!!
 • BekirBekir1 ay önce
  Sevgili üstadım adım adım Efendimizin haber verdiği fıratın kenarindaki savaşa gidiyoruz....Kan gövdeyi götürecek yazılan yazılmış....
 • Malkoç Malkoç 1 ay önce
  Görmemişinoğlu olmuş..... İMAMOĞLU da sarhoşluktan kurtulsa,zaferturlarınaara veripİSTANBULBELEDİYEBAŞKANIolduğunuhatırlasaiyi olacak.....İSTANBULSELEGİTTİ,BAŞKANGEZMELERDE.... SEVİNDİRİKOLMUŞGİBİ... SIRADACUMHURBAŞKANLIĞIVARDİYOR.... ABDVEFETÖARKAMDAOLDUKTANSONRA, KARADAÖLÜMYOKdiyor..... Bi zamanlarbirileri de öylesanmıştı...... Herşeyin bir sonu var....
 • FerhatFerhat1 ay önce
  Sözüm ona Fırat ın kuzeyinde 30 km lik bir alanda ABD nin icazeti altinda bir güvenli bölge kurulacakmiş. Peki pyd nin ve Pkk nın bulunduğu Kuzey Suriyedekidiger bolgelerde ne olacak? Tabiki bu alanlarda siyonizme vecabd ye hizmet edecek olan pkk nin kontrolüne birakilacak. Nasil topraklarimizda cumhuriyet döneminden sonra kurulan Liberalizm odakli düzen siyonizme hizmet ediyor ise bu kuzey suriyedeki olusturalacak olan güvensiz bölgede siyonizne hizmet edilecek. oluşturulacak.Tabiki bunu yaoarlar iken siyinizmin bölgedeki yegane müttefiki Türkiyenin yardımı ile başaracaklar. Chp ne ise Akp de ayni derin güce hizmet etnekte. Sadece narkozdan uyanip gercekleri görmemiz yeterli olacaktır. Kısacası siyonizm Türkiye üzerinden bölgeye operasyon cekiyor.
 • MissfirMissfir1 ay önce
  Malesef Suriye'nin kuzeyinde yeni bir çekiç güç oluşturulmak üzere Kürdistanin da ikinci kısmı oluşturuluyor.Bütün bunlar bizdeki muhafazakâr iktidarlara kabul ettiriliyor.İşin acıklı tarafı da bu.
 • MALKOÇMALKOÇ1 ay önce
  ALLAHIN HÜKMÜVEHATIRI , HERŞEYİNÜSTÜNDEDİR.... HZ.PEYGAMBER; KIZIMFATIMA DA OLSAHIRSIZLIKYAPANIN ELİNİKESERİMdemiştir.....BİRİBİZİAYDINLATSIN , BİZMUHAMMED ÜMMETİMİYİZ ,YOKSANATOÜMMETİMİYİZ..... ÜMMET ÜMMETDEYİP, ABDİSRAİL İNGİLİZemperyaistşerefsizlerleneişimizvar...yoksa bizmusanınveya isanınümmetimiyiz.....DOSTUMUZ KİM ,DÜŞMANIMIZ KİM....
 • mustafa incemustafa ince1 ay önce
  allah kimsenin ayagını kaydırmasın imam gazali bile diyorli allah benim ayagımı kaydırdı ve sonra tekrar doğru yolu gösterdi ..
 • fatih kamilfatih kamil1 ay önce
  AYDIN kardeşime aynen katılıyorum. İnsanları Mavi Marmara gemisi ile Gazze'ye gitmeye teşvik edip son anda kendisi gitmekten vazgeçenlerin ; herhalde bir bildikleri vardı ve o masum insanları uyarma gereği bile duymadılar. İsrail Askerlerinin önüne kurban gibi attılar. Şimdide vicdan abiliği yapıp duruyorlar. En derin kriptolardan birisi kim acaba??
 • i.b.türeri.b.türer1 ay önce
  sizin aslında sn.erdoğanın danışmanı olmanız şart.çünkü etrafındakilerin durumu belli.!
 • HakkiHakki1 ay önce
  TAYYIPIN MEMLEMKETIN SJNIRLARINI ABD YE TESLIMIYETININ HESABINI KIM SORACAK.?!!!
 • OnassisOnassis1 ay önce
  Siz eyer bahane eder harelet etmesseniz ,baskalari dibinizde her halti yer cunki korkaksiniz yahu imani olmayan ne zaman kukrer oldu , sizin sayenizde turkiye bu dinden uzak kadin erkek karisik resepsixoncularla daha cok hiyanet gorecek. CHP dini yol etme partisi ,AKP dini yozlastirma partisi bunlar ve zenginleri yok olmadikca hep hiyanet .....
 • AYDINAYDIN1 ay önce
  KUR-AN"IN SEVMEDİĞİ EN İĞRENÇ İNSAN TİPİ, MÜNAFIK İNSAN TİPİDİR.MÜNAFIĞIN EN BELİRGİN ÖZELLİĞİ İSE LAF TAŞIMASI,İKİ İNSAN ARASINDA SÖZ TAŞIMASI,ONDAN ALIP ONA VERMESİDİR.BÖYLECE MÜSLÜMAN KARDEŞLERİN ARASINA KİN VE NİFAK TOHUMLARI EKER.EN YAKIN ARKADAŞLARI,MÜSLÜMAN KARDEŞLERİ BİRBİRİNE DÜŞÜRMÜŞTÜR.ÖYLEKİ HZ.PEYGAMBERİN ÖLÜMÜNDEN SONRA BİLE MÜNAFIKLAR HZALİYLE HZ AİŞE GİBİ EHLİ BEYTİ BİLE BİRBİRİNE DÜŞMAN ETMİŞTİR.KURAN MÜNAFIKLARIN SONSUZA KADAR CEHENNEMİN EN ALT DERECESİNDE ÖYLE KALACAKLARDIR.
 • Mehmet Mehmet 1 ay önce
  Fıratın doğuşu sevr anlaşmasına göre belirlendi.Ak parti bop ile küçük israilin kurulmasına yardım etti,bize işe ulus devleti yok etmek için 5 milyon suriyeli hediye edildi.Oso nün boşalttığı yerlere pkk yerleştikten sonra hemen.bagir.Abd değil bizi bizim siyasiler kandırdı.Gozumuz aydın israil güdümlü kurt devleti kuruldu.Bunlari ak partiye derin devlet tarafından kayyum atanan bahçeli ve perinçek yardım etti
 • Deli Neyzen Deli Neyzen 1 ay önce
  Üstad be yine magazine boğmuşsun yazıyı. Malumat malumat. Peki ne diye teee Kanada dan gevreginden hayal ile bizleri gazluyrdun.2014. lerde! Güya Hilafet kurulacak, 1924 Anayasası ve meclis buna uygun Du, Beştepe deki 1150 odalı saray Birleşik İslam Devletleri idare yeri olacaktı da. Başkanık seçimi de bununla ilgisi vardı da. Bunun için Tunus, Libya, Mısır, Suriye de kaosu körükledik, elimizi kana buladık,para, silah, insan, mühimat, siyaset, mafya desteği verdik...Dikkat ederseniz ABD İSRAİL PLANLARI ve onların finansörü BAE ve SUUD ile bu ülkelerin karıştırılırmasın da bizde yer aldık.. Ki tarihimiz de bu cürmü Müslüman kardeşine karşı işlememiş bir Türk milleti AKP ve RTE, Osmanlı hayalleri adına bunu yaptı.. Sizde bu hayali hegomanya megomanyaklığına omuz verdiniz..Unuttunuz mu! Pandoranın kutusunu size açtırdılar.Önünüze haritayı tekrar serin ve lütfen dikkatli bakın. Türkiye de ABD, İsrail istihbaratı AKP ve Fetö işbirliği ile en büyük kumpas Deniz Kuvvetlerine yapılıyordu.. 1 Doananma Komutanın Nusret paşa RTE yi uyardı. Ama dinlemedi... Nedeni şu anl Dogu Akdeniz Bölgesi hakimiyeti içindi.. Türk ordusunu pasifize etmek gerekti. Bu cürmü de işledi islamcılar.. Şimdi düşünün Tunus, Libya, Mısır, Suriye ve Türkiye birbirinin kanına ekmek doğaya bu kanlı ARAP BAHARI tuzağına düşmese ve bir bütün olarak Karadeniz Ekonomik İşbirliğine benzeri Akdeniz Ekonomik Askeri ve Ekonomik Stratejik İşbirliğini gerçekleşirse idik..Ortadoğu ve Türkiye tehdit altında olurmuydu... Şimdi PYD PKK devleti kurulmasına omuz vermeye mahkum islamcılar ümmeti ve coğrafyayı bölüyor.. Neden Osmanlıyı diriltecekmiş Recep efendi!.BUYRUN ESERİNİZ. Şimdi de masal anlatıp durun bakalım feraset siz basiretsiz hayalperest megolaman islamcılar.. Ahir ömrünüze aldatıldık, aldattık deyin bari.. Atatürke her daim hakaret ile geçti ömrünüz.. Buyurun..
 • Mevlüt Büyüktoka Mevlüt Büyüktoka 1 ay önce
  ALLAH razı olsun değerli abim
 • Tr 31Tr 311 ay önce
  sayın yazar toplumsal barış sağlanmadan yeni zaferler kazanmak çok zordur.Af indirim vs yasasının içine HKK lilarda eklenmelidir.
 • MehmetMehmet1 ay önce
  Ben Fıratın Doğusunu bilmem, elimizde fırsat varken SURİYELİLER Avrupaya akin akin giderken Geri Kabul Anlaşmasını imzalamayacaktık. SAVAŞ ZAMANI VEYA SAVAŞ NEDENİ İLE KAÇANLAR bu anlaşmanın dışında olacaktı. Geri Kabul Anlaşması Esad'ı ABD/YPG'yi daha da şımarttı. Partnerleri AB 'nin sıkıntısı ortadan kalktı. Sanırım ülkemizde 10 milyondan fazla göçmen var, köylere kadar geldiklerine göre. Ne biz bunları Ülkelerine nede Avrupaya gönderebiliriz, nede 35 veya 45 km derinlikte bunlara barinacaklari bir bölge kurabiliriz. Gücün yoksa, birlik ve beraberliğin yoksa, uzun soluklu devlet politikan yoksa bırakın Güvenli Bölge kurmayı yakında bizede dalacaklar. Ülkemizde A partisinin yaptığı icratı B partisi gelince bozuyor. Her partinin ideolojisi farklı olunca 1923 ten beri boşa kürek çektik. Yap boz ülkesi olduk. Şimdi gücümüz yok, ABD ile sınırımızda pazarlık yapıyoruz.
 • VefaVefa1 ay önce
  Neyse konuya donelim simdi...... Filistinden sonra Siyonistlerin ilhak etmek istedigi 2. Ulke Suriye'dir. Fakat 24 milyonluk Suriye Siyonistlerin ilhak edemiyecegi kadar buyuk bur ulke....Bunun icinde nufus 10 milyon altina yada civarina dusurmeyi istiyorlar...Bu amac icinic savas onlarca yil surecek ve hic bir tarafin kazanamayaci sekilde planlandi....... Simdi 5 milyon Suriyelinin Turkiye'yeye neden yerlestirdiklerini anliyabildimizmi?......Ensar-Muhacir hikayesi ile bizleri nasilda kandirdilar.....Oysa biz Muhacirlere Ensarligimizi Suriye sinirlari icindede rahatlikla yapabilirdik...........Davidoglu ilk onceen cok 70 bin sonra en cok 200 bin miltecialabilirizdemisti..............Uzun adam yine her zamanki gibi yine kandirildi. .....Eger Uzun adam miting, konferans, acilislar, geziler ve konusmaya ayirdigi zamanin yarisini okumaya ve dusunmeye ayirsaydi bu kadar kandirilmazdi......
 • Yalçın KayayaYalçın Kayaya1 ay önce
  Neden çomak soktuk ??? şam emeviye camiinde namaz kılmak için unuttunuz mu?içerde camilerimiz dolmuştu yer kalmamışti . Daha Camlica cami de yapilmamişti herhalde, camiye ihtiyacimiz vardi unuttunuz mu? 4 MILYON suriyeliye 40 milyar dolarımızı, 10 yillik zamanimizi, enerjimizi harcadık daha harcayacagız, genç askerlerimiz şehit, ve ulkenin beka sorunu ortaya çıksa ne olacak güçlu devletiz bize bisey olmaz, önemli olan o emevi camiinde namaz kılmak.Bu 40 milyar doları, 10 yillik zamani enerjiyi egitime argeye sanayiye ayirsaydik emevi camiinde namaz kilabilirmiydik hiç?
 • VefaVefa1 ay önce
  Turkiye yolsuzluk, rusvet ve seffaflik konusunda dunyanin en temiz ulke siralamasinda 1 numaraya yukselmistir....15 yildir tek bir devlet memuru bile yolsuzluktan dolayi cezaevine girmemistir...........Memurlarimiz bile bu kadar temizken Bakanlar, burokratlari, milletvekilleri ve siyasetcilerimizin halini sormaya gerek yok....
 • Hasan AliHasan Ali1 ay önce
  Yani Arzı Mev'ud ; Türkiyenin katkılarıyla adım adım gerçekleştirmeye çalışıyorlar.İsrail hedeflerine sabırla adım adım yaklaşıyor.
 • SüleymanSüleyman1 ay önce
  Müslüman aynı delikten iki defa ısırılmaz derleryaHem müslümanlar olarak hemde türkiye olarak. Bırakın ısırılmayı defalarca kere abd nin ihsnetine uğramış olmamıza rağmem hangi akıl hangi mantıkla hala abd ile müşterek harekat merkezi kuruyoruz anlamıyorum
 • KocasolakKocasolak1 ay önce
  Türkiye, abd ile ANLAŞTIK diyorsa bittik demek istiyordur. Abd, eğitip donattığı teröristleri öldürmek için bizimle anlaşma yaptı ÖYLE mi?
 • Dis mihraklar mı ic mihraklar mi Dis mihraklar mı ic mihraklar mi 1 ay önce
  2012' lerde ABD derin devlet yayin organlarinın sosyal medya hesaplarinda( foreign affairs ve foreign policy 'de) sürekli gunde 2-3 defa" Turkiye güvenilmez müttefik, Turkiye nin yerine bolgede iyi bir muttefik olacak yeni bir devlet mi kurulsa , sinirlar yeniden mi cizilse, bu sinirlari cizerken yanlis yaptik simdi duzeltelim mi" baslikli -konulu makaleler yayinlaniyordu. Orda sadece Bir iki Turk bu yayinlaratepkilerimizi dile getirdik. (Bu yayınlar genellikle kamuoyu yoklamasi yapmak icin yayinlanir. Bu yuzden Keske daha cok daha güçlü tepki verenlerimiz olsaydi. Ama icerde turke turk propagandasi yapmak daha kolay ve daha rant getirici birsey.) Bu Yayinlarin yogunlugu artinca en sonunda" dunyanin öbur ucundan gelip bu bolgedeyeniden sinir cizme, devlet kurma hakkinı nerden buluyorsunuz? illa da yeniden sınır çizilecekse bizim kültürel, dini, etnik, akrabalikbaglarimizın oldugu, 600 yil bize ait olmus bölgede bizim de söz hakkimiz olur.kimsenin topraginda gozumuz yok, baris ve huzur olsun yeter ama illa sinir cizmek isterseniz bizden toprak koparmak yerine musul kerkuku bize vererek çizmeniz gerekebilir, bir de bu boyutuylabakılmali konuya" demıstim. Bu yorumuma karşi biri "neo ottoman moron " diye hakaret etti. Herhalde yunanli yada ermeni biri diye düsundüm çunkü onlar Turkiye hakkindaki makalelereyogun olarak cevap verirler, biz Turklere hakaret ederler. Hiç umurumda olmaz, onlardan beklenen sey bu zaten. Ama bu defa isim Türkçe bir isimdi.Abd'ye "okyanusun diger ucundan gelip, burda sınır çizemezsin, ülkemin sinirlarini degiştiremezsin" şeklinde tepki vermemdenbir Türk'ün böyle rahatsiz olmasi ve üstelik hakaret etmesi beni şoke etti.Ismi arastirdim google'da, annesi akp milletvekili babasi zaman gazetesi kose yazari ve ilk ikideki universitemizde ogretim uyesi olan, yurtdisinda havaalanlarinda viplerde gezerken cekilmis fotograflarini paylasan bir genç. O zaman dedim " Aferin Türkiyem sen icerde hainleri besleyip, o da yetmeyip yuksek yuksek mevkilere getirirsen, her türlü üst düzey imkani saglarsan disardan düsmana ihtiyacın yok. Disardan bize niye düsmanlik yapiyorlar deme hakkin da yok.Benim gibi siradan vatandaslarin da yurtdisinda ülkemize karşi yapilan yayinlari okuyup tepki gosterelim diye cabalamamiza hiç gerek yok " ki bir daha okumadım da yazmadım da zaten, bu olay bana iyi bir ders oldu.
 • Eren Eren 1 ay önce
  Hayırdır Abdurrahman Bey yani size göre Amerika bizimle çatışmayı göze alabilir mi??? Alırsa soradan bir devlet haline dönüşeceğini bilmiyor mu??? Bence geç bile kaldık. Tepelerine binmeliyiz.
 • Sancar Sancar 1 ay önce
  M. Piyangogen. müdürürahmetliTİMURTAŞUÇAR hocanınoğluymuş..... Piyango çekilişlerindehileyapıldığıiddialarınıkesin birdilleyalanlamış....YaniBANA GÜVENEBİLİRSİNİZ demiş....BÖYLE BİRTEMİNAT, İNSANIN KALBİNİ MUTMAİN ediyor tabii.... Artıkgönülrahatlığıylabiletalabilirherkes..... KUMARSEKTÖRÜMÜZ EMİNELLERDE... HAYIRLIEVLAT , BÖYLEOLUR HERALDE....
 • Malkoç Malkoç 1 ay önce
  BİR GÜVENLİBÖLGEKURULDUĞUKESİN..... PKKİÇİNGÜVENLİBÖLGE..... ABD + İSRAİLGÜVENCESİNDE İKİNCİİSRAİL PROJESİ..... VAADEDİLMİŞTOPRAKLAR, ARZI MEVUD , FIRATTAN DİCLEYE BÜYÜK İSRAİL..... BİRİLERİHALAZALİMESEDDİYEBÖĞÜRMEYEDEVAM ETSİN....YAKINDA RUSYA, İRAN ,BURAYA KADARDİYECEKLER...ABDPLANINAHİZMET EDİP, BİZİ DEİDARE EDECEKSİNİZ HA, GÖRÜN GÜNÜNÜZÜ DİYECEKLER..... GÜNAHLARINIZI TEVBE EDİP, YÜZÜNÜZÜALLAHA VE MİLLETE DÖNÜN.... ABDŞEYTANDIR..... ABD yidostedinmeyin..... Bir an önce komşularlamutabakat ve işbirliği.....
 • engineerengineer1 ay önce
  cambaza bak cambaza bak, kuşa bak kuşa bak, fıratın doğusuna bak fıratın doğusuna bak, derken suriye kürdistanı kurulur, hem de tr ve abd nin ortak eliyle, nitekim daha sonra bölgenin inşaası için Türk müteahhitler suriye kürdistanından iyi ihaleler alırlar,bölge suriyenin petrol ve gaz kaynaklarının büyük bir bölümünü barındıryor, yani ihaleler için para var, petrol var, kazan kazan olacak abd ve türkiye ve de kürdistan , bir sen bir ben bir de bebek gibi,israil üyüyor, özal 21.yy Türk asrı demişti oysa 21.yy kürt asrı ve büyük israil asrı oluyor.
 • Yalçın kayaYalçın kaya1 ay önce
  Şimdi sormadan edemiyorum, biz,ne demeye arı kovanına çomak soktuk! Bu işten yakayı nasıl kurtaracağız? İnönü’nün sözü geliyor aklıma, büyük devletlerle siyaset yapmak, ayı ile yatağa girmeye benzer!
 • İbrahimİbrahim1 ay önce
  Maalesefartık çok geç. Asıl beka meselesi buydu ama artık mermi namluya girmiştir. Hayırlısı bakalım.
 • Yusuf YağşaşYusuf Yağşaş1 ay önce
  Süryanilerin ADO örgütü'de YPG ile hareket ediyor.
 • AlkanAlkan1 ay önce
  Yılanla çuvala girer sen yılan fıtratı gereğini adiliğini alçaklıgını namussuslunu yapar canını yakar. Kadim dost sıtarejik ortak kabul edersin o kalleşliğini yapar yüzüne güler çeşit çeşit tuzaklara canını yakar. Bunları dost edinerek şerlerinden emin olamayız. Banane abd den Banane israilden diyebilecek şuurda insanlarla ALLAH VE RESULUNÜN EMRİNE TESLİM OLAN BİR TOPLULUKLA DÜŞMANLARIN KALLEŞLİKLERİNDEN KURTULUR HUZURU BULURUZ.
 • Atam müslüman ben müslümanAtam müslüman ben müslüman1 ay önce
  Fırat’ın Doğusuna şartlar ne olursa olsun uygun olan en kısa sürede girilerek ABD destekli oluşumun tüm yapı ve kazanımları yerle bir edilmeli. Ülkemizin çoluk çocuğumuzun geleceği için bu vazgeçilmezimizdir.
 • NecatiNecati1 ay önce
  Sayın yazar, bu beka sorununu seçimlerden once yapsaydınız, samimiyetinize inanabilirdim. Akpartiyi ve cumhur ittifakını zayıflatmak ve şikayet ettiğiniz abd ve İsrail i memnun edecek hetşeyi yazdınız. İstanbul, Ankara düştü şimdi mısır çsrşışındam iyi bir kına alabilirsiniz vesselam.

Günün Özeti