Ezber bozmak

28 Ağustos 2019 Çarşamba

Türkiye ipek yolunun tam ortasında bulunuyor. Baharat yolunun tepesinde.

3 kıtaya yayılmış bir medeniyetin çocuklarıyız. Dünyanın merkezinde yer alıyoruz. Doğu-Batı Kuzey-Güneyin kesişme noktasında.

Biz Doğucu ya da Batıcı değiliz. “Doğu da batı da Allah’ındır.” Endülüs’te de varız Balkanlar’da da.. Avrupa’da Balkanlar hariç neredeyse 50 milyon nüfusumuz var. Afrika’da Timbuktu’da, Mısır’da, Orta Afrika/Çad’da biz vardık. Filipinler’de de vardık, Güney Afrika’da da..

Malaylar, Hindliler.. Çin’de 150 milyondan fazla Müslüman yaşıyor.  Kaldı ki biz alemlere rahmet olarak gönderilen bir Peygamberin ümmetiyiz. Müslümanlarla kardeşiz, müttehid olacağız, erdemli insanlar ve mazlumlarla müttefik, insanların 5 temel emniyetine yönelik tehdit oluşturmayan, bize düşman olmayan ve değer üreten herkesle nimet - külfet dengesine dayalı itilaflar gerçekleştireceğiz.

Vestefelya büyüsünden kurtulalım artık. Lucifer’in çizdiği sınırları aşalım.. Doğduğumuz ana babayı biz mi seçtik. Doğduğumuz toprağı biz mi seçtik. Doğduğumuz zamanı, derimizin rengini ve cinsiyetimizi biz mi seçtik. Bundan dolayı insan üstün ya da geri olabilir mi! Bizim Peygamber evinde düşmanlarımız olabileceği gibi, firavunun sarayında dostlarımız, kardeşlerimiz olabilir. Peygamberler tarihi bunun örnekleri ile doludur. Yeniden düşünmek ve ezberleri bozmak zorundayız.

Yunanla ya da Ermenilerle niye kardeş ya da dost olacağız! Ölçü belli, onlar arasında, kendi içimizde de olduğu gibi dostlarımız da var, düşmanlarımızla. Ne ulus merkezli, ne ırk merkezli, ne ideoloji merkezli, ne din merkezli düşüneceğiz. Hak ve adalet merkezli düşüneceğiz. İnsan merkezli bile değil. İnsan hayvana zulmediyorsa o hayvandan da aşağıdır.

Bir kere “Bir kavme olan düşmanlığımız bile bizi onlar hakkında adaletsizliğe sevk etmeyecek”. İnsan olacaksak ilk şart bu. Müslüman olmak için önce insan olmak gerekiyor. İnsan “ekmel-i mahlukat ve eşrefi mahlukat” olabileceği gibi “Belhum adal” da olabilir. Meleklerden üstün de olabilir, Şeytandan daha aşağılık da olabilir. İşi ehline vereceğiz, karar verirken istişare ve şûra yapacağız. Bilenlere danışacak, vereceğimiz karardan yararı ve zararı olacak olanlarla konuşacağız. Öyle sadece konuşmayacağız zararların telafisi, yarar göreceklerin yararlarından bir kısmının kamu zararlarına aktarılması gerekecek. Ben yaptım oldu olmaz. Haksızlık kimden gelirse gelsin, kime yönelik olursa olsun, mazlumdan yana, zalime karşı olacağız. Zalim babamız da olsa, mazlum düşmanımız da olsa. İşe adam alırken ehliyet ve liyakat imandan önce gelecek.

5 temel emniyette mütekabiliyet yoktur! Bunlar için bir pazarlık ve bedel de yoktur. Biz bunları “Alemlere rahmet olarak gönderilen bir Peygamberin ümmeti” olarak, Allah’ın adı ile ve O’nun adına yapacağız. Ve bu işin “karşılığını yalnız Allah’tan bekliyor olarak yapacağız”.

Bakın, bizim yaşadığımız din, karı ile koca arasındaki, gelin ile kaynana arasındaki ihtilafı bile çözmüyor. Bundan 1500 yıl önce Mekke’den Çin’e 3 sahabi geliyor. Bugün 100 milyona yakın Müslüman var Çin’de Doğu Türkistanlıların dışında.. Şeytan boş durmuyor. Onları bize, bizi onlara karşı kışkırtıyor. Taife giden Peygamber gibi olacaktık. “Bizi öldürmeye gelenler bizde dirilsinler” diyecektim. Sayımız milyonlarla ifade ediliyor ama halimiz ortada.

Pakistan ve Bangladeş Hindistan’la Hind milletler topluluğunu kursa ne olur. Keşmir sorunu kalır mı? Öbür tarafta bir Malay birliği. Türk dünyası Rusya ile bir birlik kuruyorsa, Doğu Türkistan Çin’le neden birlik olmasın. Biz niye Balkan ve Kafkas halkları ile ekonomik, sosyal, siyasi birlikler oluşturamıyoruz. Geçen gün bir Yunan profesör, Yunanistan’ın AB’den ayrılıp, Türkiye ile sınırları kaldırmasının ve birlik olmasının, iki ülke, bölge, dünya barışı için bunun daha doğru olduğunu söylüyordu. Ermenistan’da aramızda duvarlar var. Ya hu Ermenistan dediğiniz yer eski “Revan hanlığı” toprakları değil mi! Tek sorun Karabağ mı? Ermenistan’la sınırları açın, öbür tarafta Ermeni kalmaz. Türkiye ile Yunanistan yakınlaşırsa Kıbrıs sorunu mu kalır. Bu ulus devletlerin mucidleri, halkları birbirine düşman etmek için Keşmir, Kıbrıs ve benzeri sorunları icad ettiler. Yunan dediğiniz İon halkları değil mi? Grek dediğiniz Likyalı denizciler değil mi? Rum dediğiniz Anadolu/Doğu Roma Hristiyanları değil mi? İsrail dün İngilizlerin başımıza bela ettiği bir devlet. Bugün de ABD’nin Truva atı. Yoksa Beni İsrail ile temelde aramızda sorun yok. Siyonizm sorun. Ermeni, Rum, Süryani sorun değil. Sorun olan halklar arasındaki düşmanlıklar. Amerika’da kendini Osmanlı diye tanıtan bugün Yunan dediğimiz insanlar var. Böyle Ermeniler var, Yahudilerden bu tür insanlar var!

Osmanlı’yı zengin, güçlü kılan bu halkların birlikteliği idi. Türkçeyi güçlü kılan Aramice, Arapça, İbranice, Kürtçe, Ermenice, Yunanca gibi dillerden besleniyor olması idi. Sanatımız, tıbbımız, mimarimiz de öyle. Şeytan araya girdi bizi bize kırdırdı. Hepimiz birden çöktük. Hep birlikte yeniden ayağa kalkabiliriz. Şeytanın varlığı günah işlememizin bahanesi, gerekçesi olamaz.

Geçmişin kanlı hesaplaşmasından yola çıkacak olursak kimse kimsenin yüzüne bakamaz. Kerbela’dan başlarsak Şii-Sünni kavgası bitmez. Geçmişte olan oldu. Bu yanlışlardan ders alarak geleceğimizi birlikte yeniden inşa etmeliyiz. Her kesimden erdemli, dürüst, bilgili ve cesur insanlarla birlikte geleceğe yürüyebiliriz. Düşmanlık bizi başkalarının oyuncağı yapar. PKK’nın düştüğü çukura düşeriz. Birbirimize dünyayı cehennem etmek o kadar zor değil. Ama kendi ayaklarımız üzerinde durabilmek için birbirimize muhtacız.

Rüzgara karşı yelken açarak ya da akıntıya kürek çekerek istediğimiz hedefe varamayız. Gideceği limanı bilmeyen kaptana hiçbir rüzgâr fayda sağlamaz bu arada. Bizler kadim uygarlıkların mirasçıları olarak geleceğimiz birlikte inşa etmek için bir yol bulabiliriz. Bunun için merhametimizin gazabımızdan, sevgimizin nefretimizden büyük olması yeter. Biz diğer mazlum milletler için bu anlamda güzel bir örnek olabiliriz.

Tamam, bekara karı boşamak kolay. Bir de bu açıdan olaylara bakmaya ne dersiniz. Düşünün isterseniz. Ezber bozmaya var mısınız!

Sağcılık, solculuk, Sünnicilik, Şiicilik, partizanlık, tarikatçılık bir kenara, “Müslümancılık” bile bize göre değil. Biz Müslümanız, alemlere rahmet olarak gönderilen bir Peygamberin ümmetiyiz. Yeryüzünden hesaba çekileceğiz.

Hep söylüyorum. Taife giden Peygamber gibi olmalıyız. Ezber bozmak için tarihin kavşak noktalarından birindeyiz. Karar sizin/bizim. 19.YY sonunda, savaş yıllarında, komünizm, kapitalizm ve faşizmin gölgesinde şekillenen kavram ve kurumlarla 21.yy’ı açıklamak mümkün değil. Vestefelya, batı dünyasının kendi içindeki savaşı bitirdi ama batıyı dünyanın başına bela etti. Tarihin en büyük sömürge imparatorluğunu kurdular. 4 büyük halktan 3’ünün helakı üzerine, 2 sıcak ve 1 soğuk dünya savaşı ile varlıklarını ve sömürü düzenlerini sürdürmek istiyorlar. Gelinen noktadaki gerçek şu: Eski hal muhal, ya yeni hal, ya izmihlal! Selâm ve dua ile.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Fethi Albayrak.Fethi Albayrak.17 gün önce
  A.D. beyi tanırız. İmam- i Gazei' den alıntı yaparak yıllardır gözde adam olma sevdasına takılıp duruyor. Ne udugu belirsiz kişilerin yalan yanlış yazdığı tarih kitaplarında doğru kabul ederek gündemde kalıyor. Önce kendi geçmişini sorgulasın. A.Dilipak gibilerini İbrahim Hakkı Hz. Marifet name kitabında çok güzel tarif etmiş. Boyu uzun olanları ne de güzel anlatmış. Bu tanım kendisine yeterlidir. Evet yazmaya devam edin İslam'a verdiğiniz zararlardan dolayı İnsanları dine isyan eder hale getirdiniz. Hiç bir zaman ama hiç bir zaman başarıya erişme imkânınız yoktur. Sizleri Allah CC şikayet ediyorum. Ve A. Dilipaktan da tiksiniyorum.
 • Şabo şahŞabo şah17 gün önce
  Çanakale savaşında bir çok ordu komutanı almandı kars İslam cumhuryet i demiş yanlış araştırsın ismi ne imiş öğrensin
 • İZMİRLİİZMİRLİ17 gün önce
  YİNE SİZDEN Mİ OKUMUŞTUM ,ÇİNDE ATEİZM HAYLİ YAYILIP BUDİZM BİTTİĞİNDEN İSLAMİYET, RESMEN BİRİNCİ SIRAYA YÜKSELMİŞ..ÇİNLİ İDARECİLERİN HAZIMSIZLIĞI BİRAZ DA BURDAN NEŞET EDİYORDUR TAHMİNİMCE..
 • İslamcı ZEDE İslamcı ZEDE 18 gün önce
  Hey yavrum hey. Radikal takılır, geleneksel müslüman diye anne babamızın huşu, sevgi ile yaptığı ibadeti küçümserdik. İktidar olursak adalet, ibadet, Tevhid üzere düzen kuracaktık.. Geldiğimiz hal ve durum ortada. Hırsız,yalancı,talancı,kendi parti ve cemaatinden olmayanı dışlayan, iftira atan,rüşvet, işret, tecavüz vb her yol mübaha evrildik. İdareciler de kibir, şımarıklık,israf..Şimdi kalkmış laikler tarihi biliyormuymuş.Daha düne kadar sizde yalan yanlış biliyor, bize yutturuyordunuz..O heykeldeki Rus general, kurtuluş savaşında ortak düşman.dönemin emperyal, sömürge devletlerine karşı bize yardım etmenin sembolü..Hem şu anki tek adam RTEye neden, direk lafsöyleyemiyorsunuz. Bakın Alpaslan Kuytul'a.! Gücü YETTİĞİ İÇİN, biat etmeyen başkalarına ibret olsun diye kiralık hukukçularıyla cezalandırıyor...Adamın fikir ve görüşleri hoşunuza girmeye bilir,ama despot, tek adama karşı sözünü esirgemiyor..Ha yalan ve iftira ise verirsin mahkemeye..Ama adama davayı NİTELİKLİ DOLANDIRICILIKTAN açıyorsun. Ayıp be..En büyük nitelikli ve açık dolandırıcı cübbeli.. Adam yanmaz kefen, Ayet okunmuş su ile iktidarsızlık gideren risale. Şerefli Takunya pazarlıyor... Neden kimse bu dolandırıcığa karışmaz. Peki sayın DİLİPAKya siz! Neden keyfi ve haksız işleri yapan siyasi, yargı ve bürokratlar için tek itiraz yazısı yazmadınız..1993 de teki akit daha dürüst, adil, mazlumdan yana tavır takınırdı..Sadece Atilla Özdür söz ve kalemini satmadı.. O nu da nazarlık diye tutuyor gazete.herhalde..
 • ademadem18 gün önce
  sayın Dilipak Cumhuriyete ve kazanımlarına Osmanlı gibi dar bir çerçeveden deyil,birazda genel olarak baksanız daha çok iyi şey görürsünüz ve mutlu olursunuz
 • erol alıcıerol alıcı18 gün önce
  heyy dilipak (mı) katdeşim,yazdıkların doğru olabilir, mesela büyük millet meclisinin koltukları kıymetli popoların rahat uyuyup pardon çalışmaları için ceylan derisinden yaptırıldı bu derilerinde gavur memleketinden geldiği muhakkaktır, bütün bunlara rağmen sen ve ben bu yaşa kadar bu cumhuriyette büyüdük, okullarına gittik, bir kısmı senin gibi, bir kısmı da benim gibi eğitil
 • vatan yahut silistrevatan yahut silistre18 gün önce
  Çok doğru söylüyorsunuz sayın Dilipak da nasıl olacak bu güzel şeyler.Türkiye'nin jeo-stratejik konumu gereği boşluk kaldırmıyor ve oyunlar eksik olmuyor.alçak küresel sömürü sermayesinin Türkiye ayakları adeta devlet üstü ve toplum üstü bir güç olmuşlar ve kendilerini öylesine kamufle etmişler ki bir taraftan güya ticaret yapıyorlar, diğer yandan kazanılan paralarla devlete, millete baldıran içiriyorlar.öyle her zaman ortaya çıkmıyorlar ancak çıktıkları zaman ne devlet ne de milleti tanıyorlar ve alçak oyunlarını kuruyorlar.yani bu örgütlü ve tıkır tıkır işleyen bu alçak yapının bir lideri, muazzam sermayesi, kendi istihbaratı var. Ayrıca devletin başta istihbarat, asker, polis, yargı kurumları olmak üzere bütün kurumlarında azımsanmayacak ve önemsenmeyecek derecede alçakları var ve kaosu bunlarla zamanı geldiğinde yapmaktalar.siyasi partiler içerisinde, sivil toplum kuruluşları, medya, ve toplum içerisinde öyle bir organik yapısı var ki tıkır tıkır işlemekte.Alçak sermayenin alçak yapısı bitirilmediği sürece bu ülkede ne sağ ne sol, ne alevi ne sünii, ne laik antilaik çatışması biter, ne bu sayılanlar yönetime hakim olur, hep bir kaos durumu.Genelde dindarlık, komünizm, milliyetçilik temelinde kimse bir piyon olmaktan öte geçemez.''irtica'', fetö, pkk, d-hkpc,ergenekon vs gibi piyonlaşan kurgular bitmez.bant tekrar başa sarar ; ne kan ne de gözyaşı biter.
 • RabiaRabia18 gün önce
  Euzubillahiminesseydanirracimbismillahirrahmanirrahim Onlar halâ Kur'an'ı iyice düşünmüyorlar mı? Eğer o, Allah'tan başkasının katından olsaydı, kuşkusuz içinde birçok aykırılıklar (çelişkiler, ihtilâflar) bulacaklardı.nisa süresi 82.ayet.elhamdulillah.Sayin Dilipak" Ölçü belli, onlar arasında, kendi içimizde de olduğu gibi dostlarımız da var, düşmanlarımızla."demissiniz.yonunu Kur'an'ı Kerim ve sünnet e göre bulmaya çalışan bende bir diyalektik oluşturuyor.zaten başkanımızı da bu konuda hayranlıkla izleyenlerdenim.bu bakımdan yazınızı iki defa okudum çok beğendim.Allah büyüktür.buarada kim bilir belki bir seçim olur.istanbul yeniden haklı bir hizmete kavuşur.ben demiştim imamogluyla İstanbul yürümez , görüntüde yürümüyor.saygilar selam ve dua ile Allah'a emanet olun teşekkürler HasbinAllah'u ve nimel vekil deriz.hakki söylemek adına yazdım.umarim bir faydası olur.saygilar
 • EKREM KAYRAEKREM KAYRA18 gün önce
  Uykudan önce son yorum.Arkadaşlar , yazarımız gayet makul bir teklifte bulundu. Herkes, başkasına nasihat edeceğine kendini düzeltsin dedi. Empati yapalım dedi. Ne var bunda ?Bazıları saldırıyor. İnsaf. Ayrıca, dış güçler çalışıyor. Biz fetih kafasıyla beleşe alıştık. Ecdat ve milli edebiyatı... Çalışan kazanır.
 • Mehmet Yıldız Mehmet Yıldız 18 gün önce
  Harikasınız.Selam ve dua.
 • Timur Timur 18 gün önce
  Izmirin daglarinda cicekler acar, yasa Dilipak pasa yasa....Az gittim uz gittim, dere tepe düz gittim, sonunda cukura düstüm.
 • AzizeAzize18 gün önce
  Digerleriyle dostluk vurgunuz cok guzel de o zaman niye ramazandaki kola reklaminda, gokkusagi sacli bayanla ortulü bayanin dost olup iftar acmasi size tuhaf gelmisti? Bu yazinizi okuyunca sasirdim dogrusu
 • ÇetinÇetin18 gün önce
  Abdurrahman Dilipak efendi,3 kıtanın ortasındayız da,İpek yolunun hemen göbeğindeyiz de,Endülüs'te varız da ne oldu! Etrafımızda ki ülkelere bak! Hepsi aldı yürüdü,geliştiler.Sanayileri gelişti.Medeniyetleri gelişti.Çin aldı yürüdü. Dünyanın Süper Gücü olmak üzere. Türkiye ise,fukaralıktan kırılıyor.Ekonomik kriz,para,döviz.Hep krizdeyiz.Hep problem.Türkiye de akıllı adam,Atatürk'den sonra lider yetiştiremedik ne yazık ki...
 • Fasih AğlamazFasih Ağlamaz18 gün önce
  Tebrikler.Kalem tutan ellerine sağlık.Bu fikirleri desteklememek ne mümkün.Selam ve dua ile.
 • Fasih Ağlamaz.Fasih Ağlamaz.18 gün önce
  Tebrikler.Kalem tutan ellerine sağlık.Selam ve dua ile.
 • YunusYunus18 gün önce
  Çok fantastik!! Ancak bunla ezber bozulmaz abdest bozulur!!
 • cCcihaD cCcihaD 18 gün önce
  osmanlı medeniyetini yıkan tek dişi kalmış canavarı yendin o medeniyeti yeniden inşa ettin ne kadar kolay demi.
 • CihangirayCihangiray18 gün önce
  (Bir kavme olan düşmanlığımız bizi onlar hakkında adaletsizliğe sevketmeyecek) ne güzel bilmem kaçıncı yazışınız amabuyrun on yaşımda kurankursu öğrencisiydim 12 yaşımda imam hatipli oldum ilk adamlığı MTTB de seksenli yıllarda mücahit olmayı öğrendiksonra dava şuuruyla yetişmiş bir öğretmen oldum ve otuz yıl sadece Öğrencilerine iyi bir insan ve müslüman olmayı hem gösterdim hem anlattım kırk yıldır okurum ve hayatımda tek gaye Allahın rızası oldudevlete ait interneti bile kullanmayı kul hakkı saydım ve kaçındım sonuç siz ve sizin gibilerin gözünde bir terörist damgasıyla içimizden aşımızdan olduk ama asla Allaha kulluktan olmadık 25 yaşımda ağır engellikızımla birlikte kapının önüne konduk ve bir sarhoşun şikayetiyle uç yıldır mahkemelerdeyizhalımızı kimsesizlerin kimsesine arzettik bekliyoruz sonucu benim gibi yüzbinler bekliyorsizin adaletinize güvenmiyor ve ilahiadaletin tecellisini bekliyoruz ama burada ama ahiret yurdunda illaki Allahın vaadiRabbimizin vaadi gerçekleşecek birileri inanmasada kim bülkeye bu millete kast etmiş darbe yapmaya kalktıysa Allah hepsini perişan etsin fırsat vermesin helak etsin lakin bu olayı fırsat bilerek insanlara zulüm edenleri de bilen duyan ve gören bir Rabbimiz var hasbunallahu venimelvekiildir
 • BEN ALLAHIN AYETLERİNİ AZ BİR PAHAYA SATMAM DİYEN VARSABEN ALLAHIN AYETLERİNİ AZ BİR PAHAYA SATMAM DİYEN VARSA18 gün önce
  peygamberimiz tırnağını bile kafirlerin kestiği gibi kesmeyi reddetmiştir kafiri dost edinenin onlardan olduğunu zaten hepiniz biliyorsunuz kerbelaya gelince PEYGAMBERİN TEBLİĞİ DİĞER PEYGAMBERLERDEN FARKLI OLARAK ÜCRETLİDİR ÜCRETİ DE PEYGAMBERİN YAKINLARINI SEVMEKTİR peygamberimin ücretini iç edenle bizim işimiz olmaz allaha emanet olun
 • şenay doğanşenay doğan18 gün önce
  yen'i unuttuysam beni affedin aklımdaydı da yazarken unutmuş olabilirim allaha emanet olun
 • şenay doğanşenay doğan18 gün önce
  Abdurrahman bey yazınızı okudum da bahsettiğiniz dünya düzeninin getirisi kaç yen kaç ruble kaç rupi kaç riyal kaç avro kaç dolar yedi göbek sülalemizi ondurur mu allaha emanet olun
 • EKREM KAYRAEKREM KAYRA18 gün önce
  HERKESTEN ÖZÜR DİLEYEREK BİR İLAÇPAYLAŞMAK İSTİYORUM.SEVAPTIR. SOĞUK EKMEK AYRAN LAPASI YEMEK İSHALİ DERHAL KESER.ACABA PATENT ALMAM MÜMKÜN MÜ ?SELAMLAR.
 • ŞAŞIRI YORUMŞAŞIRI YORUM18 gün önce
  Hocam iyi güzel de... Çin aşırılıkla mücadele ediyorum derken neyi kast ediyor. Düpedüz İslam'ı kast ediyor. Yani bizim onlardan olmamızı ya da yok olmamazı istiyor. Rusya'nın da Batı'nında aşırılık dediği sensin, benim... Onlarla onların istediği gibi olmadan nasıl birlik olacağız. Hedefleri toprağımızdan çok beynimiz, imanımız.
 • FehmiFehmi18 gün önce
  Abi sen çok yasa eksik olma. Ermenistanda 1 türk 1 müslüman yok, atinada cami yok, köklerine kadar nefretle dolular fırsat bulsalar müslümanları diri diri kesecekler, bayağı ütopyaya girmişsin abi
 • Mustafa Mustafa 18 gün önce
  Mezheplerimizi tarikatlarımızı örf ve adetlerimizi bir kenara koymadan olmaz. Sünnetten önce kurana danışmadan olmaz. Kuranı kuran la kıyaslamadan olmaz. Anlama kuranın hepsini muhkem ler yeter demeden olmaz. Allah subhanehu ve teala dan başka vekil arama, başka vekillerle olmadı olmuyor zolada olmayacak. Ve kefabillahivekila.
 • Ömer SAmi AyçiçekÖmer SAmi Ayçiçek18 gün önce
  bu insanlık bunu yapamıyor. Nefislerin ve şeytanın yeryüzünden alınması sonrası nurla tamamalanmış yenidünya kurulacak. Barışsever kullar yeryüzünde yaşayacak. Nuhun Gemisi ortaya çıkınca manen bu gemiye binenler MAHŞER üzerinden mutluluk çağına taşınacak. Türkiye burada ana vazifeli ülke ve Geminin gösterilmesine_ gerçekten gören biri olarak söylüyorum_ çok az kaldı. Vakit geldi.
 • EKREM KAYRAEKREM KAYRA18 gün önce
  Bugüne kadar gördüğüm kadarıyla yeryüzündeki bütün hükümet , parti vs. oluşumlar birer projedir.Bilmeyenler de kendi pozisyonuna göre gard alıyor. Hele Türkiye ve Ortadoğu'da. Hain ve nankör, iç ve dış güçler , sağ sol ileri geri. Bazen kavga dövüş gırla. Ne oluyoruz demeye kalmadan iktidara geliyor. Sonra diğeri. Böyle devam ediyor. Bazen, bilenler de bilmiyormuş gibi davranıyor. En çok ona gülüyorum... VESSELAM.
 • TAVSİYECİTAVSİYECİ18 gün önce
  "İnsanlar el ele tutuşsa, birlik olsa; hayat bayram olsa" şinanada yavrum şinanay nay" Dedim ya; bu Abdurrahman Hoca'mın kalbi gerçekten çok temiz. Çok saf bir insan. Bu zamanda böyle insanlar gerçekten çok azaldı. Bunu nezaman anladım biliyormusunuz: 28 Şubat'ın yıldönümünde bir yazı yazmıştı. Hani şu 28 Şubat döneminde başörtülü bacılarımıza ağıza alınmayacak küfürler eden bir yazar vardı. Fatih Altaylı. Özellikle ben kendisini çok severim! Çok muhterem bir insandır! Hocam şöyle yazmıştı: Fatih Altaylı çıksın özür dilesin, bizde onu affedelim. Tabi Abdurrahman Hoca'mın deyişine göre bu özür Fatih Altaylı'nın kurtuluşu olacak. Ama ettiği küfürler yanına kâr kalacak. Ve o çok ağır küfürler ettiği kardeşlerimizin ahı yerde kalacak. Göğe yükselmeden sönüp gidecek. Ama Hocam, gerçekten o yazıyı yazmakta biraz geç kaldınız. Keşke 28 Şubat'tan hemen sonra yazsaydınız. Çünkü O bacılarımızın ahları gökyüzüne çoktan ulaştı bile, hatta geri dönmek üzere. Vay anam vay. Allah'ın intikamı ne kadar da acıdır. Biz bunu en son Gölcük depreminde görmüştük. Keşke bakıp ta ibret alsalardı. Yazık, gerçekten çok yazık.
 • Sayin dilipak Sayin dilipak 18 gün önce
  Siyasi gorusum sizinkiyle birebir zıt.ama allah razi olsun budur iste olay kimseye kin tutmadan kimseyi yargilamadan birlikte yasayabilmek.elhamdulillah muslumanim namazimi kilarim orucumu tutarim allaim kabul ederse insallah.ama chpliyim diye bana dinsiz diyenleri ben allahima havale ediyorum.kotu insanin akp si chp si bilmem nesi olmaz.siyasi gorus baskadir din baska.ama ne guzeldir farkli dusunceye sahip oldugum bir insandan bunlari duymak.simdi ben size nefretle bakrmiyim mesela valla billa bakmam.iste bize birbirimize karsi kin tutturmayan ornek insanlar lazim.borarada yasamayi ogretenler lazim. Olurki benim yanlisim varsa ondan ogrenirim onun varsa benden ogrenir.fani dunya sadece burasi degil konu yarin allaha hesap vericez sonucta akildan cikarmamak lazim
 • AhmetAhmet18 gün önce
  Teşekkür ederim sayın yazar. Harikasınız.
 • FerhatFerhat18 gün önce
  Yazdıklarınızda çok haklısınız. Şüphesiz inananlar, rabbimizin bizi aynı hamurdan, yani topraktan yoğurduğuna iman ederler. Bu yüzdende islamda VAHDET kelimesi sıkça zikr edilmektedir, bu kelimede barış, kardeşlik, birlik, beraberlik kelimelerini kapsayarak ayni manaya gelmektedir. Şüphesiz Allah ın dini de ademoğullarının kardeşçe birlik ve beraberlik içerisinde yaşayabilecekleri hak merrkezli bir Düzeni emr etmekte. Fakat bunların gerçeklesebilmesi için önce bizler insan olarak fabrika ayarlarına geri dönmemiz gerekir. Aksi takdirde tarif ettiğiniz vahdet düzenini düşünmek sadece bir hayalden ibaret olur. Zira ademoğullarının tabi olduğu mevcut deccaliyet düzeninin ıslah edici bir gayesi ve Allah'in rızasını merkezine alarak yaşamak gibi bir hedefleri bulunmamakta. Aksine deccaliyet sistemi erdemli ve faziletli bir toplum yetiştirmekten ziyade, herşey benim için ve herşey bana ait gibi bencil, azgin, çıkarcı, şehvetperest,kindar, hayasiz ve vahşi bir toplum oluşturma gayesi içinde. Kisacasi para basma yetkisini, ekonomiyi, borsayı, egitim ve hukuk sistemini vesayeti altinda tutan deccaliyet düzeni ihtilaflardan beslenmekte. Kısacası sistematik olarak ırkçılığı, kadin ve erkek arasinda ihtilafi, gençliği ifsad edici programları ile apaçık ademoğullarını karanlığın zilletine çekmekte. Dolayısıyla önce fabrika ayarlarımıza dönmemiz ve rabbimizin bize zikr ettiklerini okuyup anlamamız ve rabbimizin bize çizdigi sınırların dahilinde hayatımızı şekillendirmemiz gerekiyor. Fakat evvela modern çağın Bel'am larina inanarak bunlarin peşinden koşmayi bırakmamız gerek. Meğer deccaliyet sistemine hizmet eden zaatlar illaki tek gözlü ve kısa boylu olmaları gerekmiyirmuş rivayet hadislerdeki rivayetlere göre. Zira bunlar kimi zaman uzun boylu ve iki gözlüde olabiliyirmuş, hatta kimi zaman mavi gözlü ve kisa boyluda olabiliyorlarmış. Meğer Deccalın varisleri tanzimat döneminden günümüze kadar aramizda imişler ve bunlar Allah'ın bize emr ettiği dosdoğru yol üzerinde oturup bizi kiyamete kadar saptirabilmek için çaba sarf ediyorlar imiş. Bizde hep sasiriyorduk nasil olurda kiyamet alametleri ardi ardina zuhur ediveriyor diye. Simdiki ampul yandı ve biliyorumki birileri ademoğullarını rabbimizin emr ettihi dosdoğru yoldan saptırmak için iblisin yeryüzündeki varisleri masonlardan aldıkları talimatlar geteği misyonlarını yerine getiriyormuşlar meğer. Simdi gayet iyi biliyoruz Allah'in yarattigini neden değiştirip fitrata aykırı uygulamalar hayara gecirdillerini. Lgbt yi, feminzmi ve cinsiyetler arası eşitlik gibi bir projeyi topraklarimizda uygulamaxa koyduklarini. Eyy ademogulları uyanın ve sadece rabbinize tevekkül edin, zira o sizin peşinden koştulkarınızın size din günü hiç bir faydası olmayacak.
 • İsmail AGARİsmail AGAR18 gün önce
  Doğrular niye rahatsız eder ki bazılarını.Tek gerçek vardır bizleri yani tüm insanları yaratan Yüce Allah."HEPİMİZ BİR AĞACIN MEYVELERİ VE BİR DALIN YAPRAKLARIYIZ"
 • Göksen MereyGöksen Merey18 gün önce
  bir kavme düşmanlık adaletsizliğe sevketmesinmiş miş muş muş muş , yahu günümüzde kinci dinci öz evladından,kardeşinden anasından babasından kendi gibi dini görüşü yok diye kuduruyor. adalet dağıtmaktan anladığıda herkes efendi amir olup hükmetmek.
 • Mazlum AslanMazlum Aslan19 gün önce
  Bugünlerde Heredot tarihini okuyorum. 5000 yıllık bu topraklarda kimler gelmiş kimler geçmiş. En son gelenler Türkler mi? Değil elbette. Osmanlı'nın dağılım sürecinde göçlerle yeni etnisiteler de bu topraklara geldiler. Büyük Kafkas göçü Balkanlardan gelenler en son ırak ve Suriye göçleri.. Burada yerleşik insanlar ve medeniyetlerle yeni bir uygarlık kurmuşuz. Türkiye Cumhuriyeti bu medeniyetlerin halitasıdır. Kimse bizim Göktürk,Uygur veya Selçuklu'nun aynısı olduğumuzu söyleyemez. Birlikte yaşamak için birbirimize saygılı olmaya mecburuz. Birlik ve beraberlik için herkese ve herkesi konumuna saygılı olarak yaşayacağız. Farklılıklar bizim zenginliğimiz olacak. Osmanlı ve Amerika Avustralya Kanada vd ülkeler bunu başarmış da biz neden başarmayalım.
 • şenay doğanşenay doğan19 gün önce
  sad 1-2 sebe 45-50 müdessir 11-23 maide 48-56 portföyüme aldığım ama okurken yüreğimin geri adım attığı biraz daha bekleyelim muhabbetinin yüreğimde ağır bastığı mübarek ayetlerdi senin yazını okuyunca bu arada sinirlerim takat getirdiği kadarlık kısmını okuyabildin gönlümdeki bütün tereddütler zail oldu demek ki bir insan Müslümanların başını ezmek için yola çıkıp istemeden onlara silah ve techizat bağışlayabiliyormuş hikmetinden sual olunmayan rabbim bunu da gördük ya allaha emanet olun
 • Necati ÖzdenNecati Özden19 gün önce
  begendim
 • TUNATUNA19 gün önce
  ALLAH CC SİZDEN RAZI OLSUN. İLİM SAHİPLERİ, HER ZAMAN DOĞRULARI ANLATIP HALKI İRŞAD ETMEKLE MÜKELLEFTİR. GÜÇ SAHİPLERİNE BİAD EDEN VE ÇIKAR KARŞILIĞI YANLIŞA DOĞRU DİYEN, HALKI DA BU YÖNDE YÖNLENDİRENLER BEL-AM GRUBANA GİRER Kİ ALLAH CC'NUN LANETİ ÜZERLERİNE OLSUN İNŞAALLAH
 • şenay doğanşenay doğan19 gün önce
  nefsine ve iktidarına yönelen tehdit ve saldırıların kafasını ez ölen şehit kalan gazi islama allaha kitaba peygambere saldırı olursa her yer taif allaha emanet olun
 • Ali çaycıAli çaycı19 gün önce
  Abdurrahman dilipaka karşı çok önyargılı biri idim ama ilk defa her yönüyle içimi açan ve öngörülü doğru bir yazı kaleme almış tebrik ediyorum
 • efeefe19 gün önce
  İnsan bazı gün bazı yazarların makalelerini okurken sanki müspet manada babasından veya demesinden veya amca sayısından fikir alıyormuş öğüt/telkin alıyormuş gibi hissediyor kendini. Sayın dilipak bahadıroğlu eygi bu konuya örnek teşkil eden saygın insanlar
 • Abdul kadir ekinci Abdul kadir ekinci 19 gün önce
  Kalemine sağlık üstadım. Müslüman gibi yaşamayıp, müslüman gibi düşünmediğimiz için, batı bizi bu hâle getirdi.
 • maraşlımaraşlı19 gün önce
  Teyo emmi her şehrin ömerlerini arıyormuş (hz ömer gibi adamlar) sizce bu kapitalist türkiyede kaldımı dersiniz varsada onlarıda kendilere benzetirler. Ömer arayacağına ömer gibi ol , sonra gerçek ömerler arkandan gelir.
 • MâlumMâlum19 gün önce
  İslam nizamı...Ebu bekir nizamı...Ömer nizamı...Osman nizamı...Ali nizamı...Allah hepsinden razı olsun.Bu nizamdan habersiz Müslümanları da Allah başımızdan uzaklaştırsın.
 • Yılmaz CEYLANYılmaz CEYLAN19 gün önce
  sa Allah tazı olsun Sevgili Dilipak abiciğim evet bizler aklını başına almak zorundayız dünyayı dünyalık için değil dünyadan hesaba cekileceğimizi bilerek yaşamalıyız
 • şenay doğanşenay doğan19 gün önce
  her yer taif her yer taif taifin sahipleri açık veya örtülü vuruyor beni taifin sahipleri bağlar yalnız onlara bakarım taifin edebiyatını yapanları sildim hamdolsun allaha emanet olun
 • Hasan Hasan 19 gün önce
  Tebrik ederim birlik mesajı vermeniz çok önemli bu Anadolu da 72 millet var diyorsak hepsine saygı duymalıyız biraz karahasanoğluna da akıl verin
 • Malkoç Malkoç 19 gün önce
  Şunlar , bunlar , onlar vs vs..... Binlerce farklılıklar, milyonlarca..... Aynıköydebilebissürüfarklılıklar...ASLINDA DÜNYADA İKİ TÜRİNSAN ,İKİTÜR TOPLUM VAR......BİRİNCİSİKENDİ HAKLARINAVEBAŞKALARININ HAKLARINA SAYGI GÖSTERENLER..... İKİNCİSİ İSE SAYGIGÖSTERMEYİP ,HİLE , DESİSE , ENTRİKAİLEGASPEDENLER.... KAMUNUN VEBAŞKALARININHAKLARINI..... VAKIF MALI,BEYTÜL MAL , KUL HAKKI, YETİMHAKKIdemeden MİLLETİN.......... AKOYANLAR.... İSMİ, CİNSİ, RENGİ, İNANCINE OLURSAOLSUN.... PEYGAMBERİMİZ,ÖMER , ALİ, HÜSEYNİ, EBUBEKR DEARAB DI.... ALLAHONLARANALETETSİN, ÜMEYYENİN UŞAKLARI, MERVANLAR, YEZİD LERDEARAP OĞLUARAP.... SÖZDEBİZ DEMÜSLÜMANIZDİYORLARDI.....ÖMERMİYİZ , YEZİD Mİ .... MESELEBU.... ALLAH MI ,FİRAVUN MU....????İNSAN OLMAK MI , KÖLELİK Mİ???
 • şenay doğanşenay doğan19 gün önce
  Abdurrahman abi sizin varlık sebebiniz ne Müslümanları ehlileştirip kafirlerin mandası altına sokmak mı Osmanlı da bunun için var olacak değil mi halife müslümanın gazını alacak müslümanı uyutacak Müslümana çaktırmadan islam dünyasının yeraltı ve yerüstü kaynaklarını ve insan kaynağını kafirlere pazarlayacak bunun karşılığı da kafirler halifenin koltuğunu ve sarayını koruyacak yok öyle yağma benim kitabımda tohumuna para mı saydık kardeşim muhabeti yok allah bana bir kısım insanlar bağışladı hem de en sevdiklerimin peygamberimin ve azrail asın eliyle şimdi bu sayıya bir mislini daha eklemek için allahın hazinesine bakacağım sonra bir mislini daha bir mislini daha ve asla sizlerden olmayacağım az önce ağlayarak yalvardım allaha kurban olurum nolur biz işimize bakalım onları umursamayalım diye inşallah kabul oldu her yer taifse cenneti gölgeleyen kılıcın işi ne her yer taifse habibullahın rızkı niye kılıcının ucunda her yer taifse uhudu bediri hudeybiyeyi nereye koyayım ben bugünden sonra gözüm sana ve benzerlerine kör kulağım sağırdır inşallah allaha emanet ol
 • turgayturgay19 gün önce
  maalesef ütopya
 • AtakanAtakan19 gün önce
  Tabi ezberimizi bozalım ama İsrail'i unutmuşsun onunla da aramıza gönül köprüleri koymayalım mı Dilipak? Hatta PYD ile de barışalım aramızda sınır kalmasın birleşelim ABD'nin onlara verdiği silahlarıda biz alırız ABD'yi amma kudurturuz ha! Unutmadan sevgi pıtırcıklarına devam edelim kimseyle düşman olmayacağız ya pkk ile de savaşmayalım mı dilipak? Dilipak senin bir proje adamı olduğundan şüpheleniyordum bu yazınla bundan şüphem kalmadı değilse bile her yazınfitne çıkarmak için nerdeyse yazık
 • Mazlum AslanMazlum Aslan19 gün önce
  Yorumunuza katılıyorum. Ancak bu her gün yeni kin nefret ve düşmanlık tohumları atmakla bitmez. Önce dar dairede kendi sınırlarımız içinde düşmanlığı bitirmeliyiz. Şeyh Edebali'nin Osman Gazi ye dediği gibiEy Oğul! Beysin! Bundan sonra öfke bize; uysallık sana... Güceniklik bize; gönül almak sana.. Suçlamak bize; katlanmak sana.. Acizlik bize, yanılgı bize; hoş görmek sana.. Geçimsizlikler, çatışmalar, uyumsuzluklar, anlaşmazlıklar bize; adalet sana.. Kötü göz, şom ağız, haksız yorum bize; bağışlama sana... Bundan sonra bölmek bize; bütünlemek sana.. Üşengeçlik bize; uyarmak, gayretlendirmek, şekillendirmek sana...Yöneticilerimiz böyle davranmadıkça ümmetin birliğinden dirliğinden söz edilemez. Tarihte nice devletler ulusunun birliğini sağlayamayan liderler tarafından bu sebeple yıkılıp gitmişlerdir. Selam ve mazlum ve mağdur olanlara dua ile.
 • ORHAN İNANORHAN İNAN19 gün önce
  NE GÜZEL YAZMIŞSINIZ..UYARILARINIZ VE HEDEF OLARAK KOYDUĞUNUZ İLKELER ÇOK ÖNEMLİ VE DEĞERLİ..YÜCE ALLAH(CC)BİZLERİ, ÖĞÜT ALMAYI VE ALDIĞI ÖĞÜTLERİ HAYATINA AKSETTİREBİLMEYİ NASİP ETTİĞİ KULLARINA İLHAK ETSİN VE SAYIMIZI ÇOĞALTSIN ,İNŞALLAH..ELLERİNİZE SAĞLIK..
 • eren35eren3519 gün önce
  benim ümmetim delalet üzre birleşmez, hidayet üzre birleşir .s.a.a.v.s hidayeti öğrenmeden boş konuşmaya gerek yok, faydasız ilimden,yükseltmeyen amelden Allaha sığınırım demiş peygamberimiz, şuan islam alemi olarak bu durumdayız. Hastalık tespitleri doğru, e çözüm, çözüm yok
 • bekir akmanbekir akman19 gün önce
  abdurrahman bey hadi bunu biz başlatalım. yeni akit olarak cumhuriyet ve sözcü gazetelerine barış köprüsü kuralım. temel bileşenimiz vatan olsun. düşman her yönümüzü sardı. haydi başlatalım. ama olmaz varlığımız ve gücümüz kavgadan besleniyor. bir gün işlemizin ana hedefi allah rızası olursa bu kardeşlik kendiliğinden oluşur. ben rızası olduğu sürece bu iş olmaz olamaz
 • NurullahNurullah19 gün önce
  Tüm sınırları kaldırsak ve ortak dil üretsek insanlar yine birbirlerini öldürecek sebep bulurlar. Geçen sene Kuran'ı Kerim'i Türkçe okudum, hangi ayet olduğunu aradım bulamadım ama hatırladığım kadarıyla Kuran'ı Kerim'de insan insanı öldürmese yeryüzü fesat yeri olurdu yada yaşanılmaz hale gelirdi gibi bir ayet olması lazım. Zaten erkeğe, kadına ve şeytana "birbirinize düşman olarak inin yeryüzüne" denmedi mi? Hayvanların sınırları yada milliyetleri mi var? Açlık yada bölgesini koruma gibi bir takım sebeplerle birbirlerini öldürüyorlar. insan da aynı şekilde yine birbirini öldürür, çözüm yok sanırım, bu çark böyle devam eder.
 • NeyzenNeyzen19 gün önce
  Yahu bu kadar uzatmaya ne gerek var sayın DİLİPAK!Hz. Peygamber(sav) Müslüman ve Mümin tarifini soyut, muğlak, spesifik tarife yapmamış.Ama biz MÜSLÜMAN OLMAYI İslamın 5 şartı VE MÜMİN OLMAYI 6 şarta bağlayarak yapmışız! Neden.?Oysa Allah Resulü sav o kadar basit, anlaşılır, gözlemlenebilir, test edilebilir SOMUTa göre yapmış. MÜSLÜMAN, diğer Müslüman kardeşinin EL VE DİLİNDEN güvende, emin olduğu kişidir... MÜMİN tüm insanların CAN VE MALLARI konusunda, kendisine güven duyduğu/emin gördüğü kişidir.. O kadar basit, anlaşılır. Ne aldanabilir ne aldatabileceğin ölçü.Hani aldatıldık diyor ya RTE. Hikaye. O Peygamber Sünneti yerine kendi sünnetine göre ölçü koydu, fetöya güvendi. Çıkar, menfaat.. Ben Allah Resülünün verdiği ölçüye göre insanlarla ilişkiye girdiğimde hep olumlu sonuç aldım. Şu sakallı, cübbeli, namazlı, örtülü diye bakmadı somut konulurken yalan, kaba, eliyle zarar verip vermediğine baktım.. Müslüman veya değil insanlar bana, ona, şuna mal ve canı hususunda emin/emanet ehli diye bakıyor mu. Hakların da bu dürüst, güvenilir diyormu.. İnsanlar makam, para, siyasi, dini satatün için senden korkup, yağcılık mı yoksa sevip sayıyor mu.. Bun bakarım.Olay basit hangi C. Başkanı RTE kadar halkı ile davalı olmuş..Saygı ve sevgi içten, karşılıksız mı yoksa RTE den korkup, çıkar splamk için mi.. Siz bilmiyormusunuz...Bunu tüm siyasi ve dini liderlere uygulabüyük kısmı Müslüman da mümin de olamaz..!Ne yazık ki..Halimiz bu..
 • şenay doğan şenay doğan 19 gün önce
  artık bizi yanlış anladın diyenleri durup beklemek yok geçmişte bunu söyleyenlerden birini allah maymuna çevirdi bundan sonra ben işime bakarım gelen arkadan gelir gelmeyen de kendisi bilir allaha emanet olun
 • çılgınoğluçılgınoğlu19 gün önce
  Keşke yazınızı değerli kılan ilm, iman ve zat-ı aliniz beşeri yöneticiler zümresinde olsa...
 • yazaryazar19 gün önce
  Kaleminize sağlık gerçek muslumanlığın sesini seslendirmişsiniz.
 • MülayimMülayim19 gün önce
  Bir zamanlar ılımlı İslam projesi vardı şimdi de ılımlı ... noktalı yeri siz doldurun. Ilık işler bize yaramadı hiç. Peygamberimizin yaptıklarının milyonda birini yapsak bu halde olmazdık. biz daha müslümanlar olarak bir araya gelemiyoruz. Müslümanlar bir sürü mezhebe, tarikate cemaate ayrılmış,birbirine düşman gözüyle bakıyor. Daha kendi kendimizle geçinemiyoruz, diğer milletlerle, başka dinden olanlarla nasıl orta yolu bulacağız. Ümitsiz değilim dediğiniz keşke olsa, bütün dünya sadece ve sadece kardeşce yaşasa keşke ama aynı dinden yada milletten olsun olmasın artık insanlık birbirine aşırı kin ve nefretle dolu. Allah sonumuzu hayretsin. Biz kamil Müslümanlar olup kamil Müslüman evlatlar yetiştirmeye bakalım. Ortaokul lise gençlerinin halini 10-15 yıl sonra düşünemiyorum. Önemli olan geleceğimiz.
 • şenay doğan şenay doğan 19 gün önce
  hükümetle birlikte ezber bozabilirsin Abdurrahman abi bütün kafirlerle bir ortak noktada birleşebilirsiniz ben ezber bozmayacağım yeryüzünde din allahın oluncaya kadar savaş allah ve ordusunun safında allaha emanet ol
 • Salih derSalih der19 gün önce
  Yazar efendi sizde hayal dünyasındasınız, senin destekledigin hükümet şeytanın bile ötesine gecmiş İSTNBUL sözleşmesi gibi lgbt gibi sapıklıkları adeta yasayla dayatıyor aile kurumumuz, aramızdaki saygı ve sadakati yok etmek toplumu ifsat etmek için ELINDEN geleni yapıyor genç nesli harap ediyor siz çıkmışınız neyden bahsediyorsunuz.Örnek ve önder toplum modelini yok ettiler baş örtüsü mücadelesi verdiginiz günler mi iyi, yoksa bu günlerde feminist ve batıcılarla kol kola tesettürlü kadınlarmı..çogu tarikat ve cemeaat farkında degil ama zihinlerinde düşüncelerinde TAMAMEN batı kültürü hakim tesettürlü olmuş ama duygu ve düşünceleri yam bir batılıHerhalde PAVLOS yada SAMIRI dirilse bosuna mücadele etmediklerini anlarlar Birde Pavlosuscu partimiz var en önde daha ne olsun uyutun müslümanı ab nennileri söyletin bravo.
 • KubilayKubilay19 gün önce
  "Biz" derken kim veya kimleri kastediyorsun muhterem Dilipak..
 • HasanHasan19 gün önce
  ...Simdi israil abd ingiliz ne derse yapan bir islam!!!!!?????alemi var.Hepinizi oyle bir cehennem bekliyorkiBoyle bir cehennem yok.Islami dini imani parca parca ettiniz.Bop buyuk israil icin.Hadi artik ipek yolu molu bahsetme artik gercege gel gercege.boyle bir din!!!??Birakmadiniz elhamdurullah.
 • mustafamustafa19 gün önce
  .Filistin-Keşmir-Doğu Türkistan -Kıbrıs-Bosna-Kafkaslar-Orta asya ..........son iki yüz yıldan beri akan kanı unutup,görmezlikten gelip emperyal güçler ve onların masalarında oturup güllük gülistanlık bir ortam ayarlamak.....böyle bir sofrayı bizim midemiz kaldırmaz üstad...O kadar da uzun boylu değil.....

Günün Özeti