Evet yemin etsinler!

24 Ocak 2019 Perşembe

İmam-ı Azam’ın vefat sebebini biliyorsunuz. Daha önce yazdım. O annesi ile evlendirdiği İmam-ı Caferi sadık’ın “İmamet” ictihadına katılmadı ve Hilafeti savundu. Ama o zalim Halife tarafından işkence yoluyla ölümüne sebeb olundu. Bu olay Hicri 150’de gerçekleşti. O zalim Halife Ebu Cafer el Mansur idi. İmam-ı Azam rivayet edilir ki, zulüm altındayken vasiyet etti ve “Beni zalim sultanın gasbedip zulmünü ulaştırmadığı topraklara defnedin”.

O Halife ki, babasının içtihadına ve Halife’nin(!) emrine itiraz etti. Oysa o zat, iki talebesi birden kendine itiraz ettiğinde, onlara “ben size böyle mi öğrettim, edep ya hu” demedi. Musalla taşında meyyit olmalarını istemedi. O meseleyi kendine soranlara, bir de öğrencileri ile görüşmelerini söyledi.

Peygamberimizin Uhud savaşında, cephede, gençlerle şûrasını daha önce yazmıştım. O süreç vahiyle teyid edildi.

Daha önceki yazılarımda Halid b. Velid’in azledilmesi ile ilgili olayı da anlattım. Bu örnekleri hep aklımızda tutmak gerek. Nasıl din büyüklerimizi ilah ve rab edinmeyeceksek, siyasi ve askeri önderlerin de kutsallaştırılmaması gerekir. Göklerin hazinesinin anahtarı kimsenin elinde değil.

Biz “büyük evimiz” olan şehrimizin anahtarını kendilerine emanet edeceğimiz birilerini arıyoruz.

Akil ve baliğ olan insanların vekaletlerinin vasisi yoktur ve olamaz. Akil ve baliğ olmayanların da “rey”i yoktur.

Sonuç ne olursa olsun, Allah’ın iradesi içindedir. Bu süreçte, sonuç ne olursa olsun, O’nun rızasına uygun davrananlar kurtuluşa erenlerden, ötekiler ise, sonuç nasıl tecelli ederse etsin, kaybedenlerden olacaktır. Ve bu sonuç “mutlak” değildir. Çünkü icabında “Hak şerleri hayreyler”. Bu imtihanın şekli ve toplumun liyakatı ile ilgili bir konudur.

Bana kalırsa bu konuyu, adayları belirleyenler, aday olanlar ve oy kullanacak olanlar, yeniden, bir daha ve tekrar tekrar düşünsünler.

İnanmış insanlar esasen 5 yılda bir rey/tercihte bulunmazlar. Biz günde 24 saat ve yılda 365 gün, hak-batıl, doğru-eğri, helal-haram, sünnet-mekruh, güzel-çirkin bir tercihte bulunuruz. Asıl büyük seçim bu. Bu seçimi kaybetmişseniz gerisi ben ne yapayım!

Şunu diyebiliyor musunuz: «İşte bu, doğrulara, doğruluklarının fayda vereceği gündür. Onlar için, altlarından ırmaklar akan, içlerinde ebedi kalacakları cennetler vardır. Allah onlardan razı olmuş, onlar da Allah›tan. İşte o büyük kurtuluş budur.” (Maide 119), (Fecr 27-30): “Ey huzura kavuşmuş (Mutmain olmuş) insan! Sen O´ndan (Allah’tan razı) hoşnut, O da senden hoşnut (Razı) olarak Rabbine dön. (Seçkin) kullarım arasına katıl ve cennetime gir!”

Asıl büyük kazanç bu! Gerisi kıyl-u kal! Her olay karşısında sabreden, şükreden ve kötülükler karşısında direnenlerden olabilecek miyiz?

İntikam ve rakiplerine karşı öfke’yi tetikleyen, aklı zail eden “zafer sarhoşluğu”ndan ve “zalimlerle olayların dehşeti karşısında acziyetin sebeb olduğu sefaletten” Allah’a sığınırım! Sonuçta “Ne varlığa sevinirim, ne yokluğa yerinirim / Bana seni gerek seni”. Havf ile reca arasında bir yerde durayım, umudum korkuma baskın çıksın, Merhametim öfkeme galib gelsin isterim.

Seçim! Rakipler arasındaki mücadele siyaset, iş dünyası, ideolojik ya da dini kullanan cemaat yapıları ne kadar acımasız olabiliyorlar!

Seçimlerde, aceba, “intihabı sani” yöntemi daha mı adil olur. Gerilim daha mı az olur. Siyaset bu kadar popülizme ve rekabete konu edilmese keşke! Mesela ara seçime gerek kalmasa. Bir milletvekilinin ya da belediye başkanının üyeliği herhangi bir sebeble düşerse bu seçiciler kurulu partilerin adaylarından birini seçse. Bizde seçimin maliyeti çok yüksek. Ekonomik, sosyal, psikolojik maliyeti yanında, doğru adayın belirlenmesini engelleyen ve doğru kişinin seçimini zorlaştıran bir süreç yaşanıyor sanki.

Bir de şu yemin konusu. Belediyelerde başkanlar partileri kabul ederse, kutsal kitap üzerine ya da şeref ve namusu üzerine yemin etsinler ve bu yemin metni, kanuna aykırı olmayacak şekilde partiler tarafından ya da aday tarafından belirlensin. Mesela desin ki, haksızlık kimden gelirse gelsin, kime yönelik olursa olsun, mazlumdan yana, zalime karşı, rüşvet ve iltiması, torpili reddeden bir anlayışla, atamaları ehliyet ve liyakat esasına göre, marufu koruyarak ve münkeri reddederek, halka hizmeti, Hakka hizmet vesilesi bilen bir anlayışla, Kamu malını yetim malı kabul eden bir inançla görevimi yapacağıma dair, kutsal kitapta ve Resulullahın sözlerinde iadesini bulan bir anlayışla mukaddesatım, namusum ve şerefim üzerine Allaha söz veriyorum!

Şu intihabı sani sistemi ile seçilen seçiciler kurulu, seçim bölgesinde üçte iki çoğunlukla milletvekili ya da seçilen belediye başkanı ya da belediye meclisi üyesini görevden alabilmeli. İçişleri bakanı belediye başkanını görevden alabiliyor. Bu kurul milletvekilini de, yeminine sadakat göstermediği yönünde bir yargı kararı ya da mesela ilçede belediye başkanının aldığı oydan bir fazla referandum talebi ile seçiciler kurulu nihai kararını verebilmeli. Şu lanet olası, “İçimizdeki beyinsizlerden, rüşvetçilerden, torpilcilerden” bir kurtuluş yolu olmalı.

Yemin metnini, il ve ilçe seçim kurulları onaylayabilir ya da düzeltilmesini isteyebilir bu arada, itiraz mekanizması da yine aynı şekilde, YSK hiyerarşisine tabi olur.

Evet, belediye başkanları ve belediye meclis üyeleri de yemin etsinler. Zorunlu olmasın, ama biz de bilelim, yemin eden kim, etmeyen kim ve bakalım neye, nasıl yemin ediyor.

Bu arada, her ne kadar siyaset “güven” değil, “denetim” müessesesi olsa da, güvenmek güzeldir, ama “kontrol etmek çok daha güzeldir”. “Bana güven” diyen’e güvenmeyin. “Beni gözet” diyen, “hata yaptığımda beni düzelt” diyene güvenin. Büyük İskender bir müsteşarını görevden almış. “Neden” diye sormuşlar. “Bugüne kadar bana bir kez olsun itirazda bulunmadı” demiş. “Hatasız insan olmaz. Beni hatamı görüp, beni uyarmayan bir müsteşarı ben ne yapayım. O bu işin ehli değil demektir. Ya da istişare etmeye değmez biridir. Eğer hatamı gördüğü halde beni uyarmıyorsa, korkak ya da dost olmayan biridir. O zaman ben öyle müsteşarın bana hayrı olmaz, şerrinden emin olmak istedim” demiş. Halıkın hatırı, Mahlukun hatırından yücedir.

Rüşvet ve iltimastan yakamızı kurtaramaz isek halimiz yaman!. Yaptıklarınız kovadaki su, rüşvet ve iltimas, diğer marazlar kova’daki deliktir. Kovada su bırakmaz tedbir almazsanız. Dikkat: Bir hırsız bir bağdan bir bostan çalarmış. Rüşvet alan biri bir bostan karşılığında bir bağı satarmış. Allah’ın laneti, gazabı onların üzerine olsun!

Selâm ve dua ile..

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • seyfullah putkıranseyfullah putkıran5 ay önce
  bütün bu rüşvetçiler müslüman bir kişinin iktidarında ve müslümanlardan değillermi ki ayrıca yemin ettiriyorsun ve bu şerefsizlerin değirmenine su taşıyanlara seçenlere seçmeyin su taşımayın diyemiyorsun bir nala bir mıha vurma huyundan vazgeç tevhidi anla anlat anlamıyorsan sus adam bilelim seni çıkarcı senimi eskiden inanırdık şimdi şeytan senden daha sevimli geliyor bana ALLAH hdayet nasip etsin sana ve bana
 • Ayhan77Ayhan775 ay önce
  Şeriatı ,halifeliği kaldırıp , 80 sene müslümana Fransa’nın laik sistemini,İsviçre’nin ceza kanunlarını,Latin alfabesiyle okullarda müzik,spor derslerini mecbur kılıp ,din ve ahlak dersinde Allah’ın haram ,helal kıldıklarından bahsetmeyen,bir sure bile öğretilmeyen ,80 sene din ayrı siyaset ayrı deyip başörtülü yü,sakalıya eziyet edip tüm toplumun ahlakını,görüşünü allak pullak ettikten sonra? Bir yeminle imanamı gelecek? Bu insanlar niye böyle oldu diye araştırıp bataklığı bulursanız ki belli,ama yorumlara bakıyorum asla kabulenmiycekleri için.böyle devam
 • Ismail BektaşIsmail Bektaş5 ay önce
  İsveç nüfusunun % 85 i ateist.Rusvet ve Yolsuzluk sıralamasında dünya sonuncusu. Türkiye nüfusunun % 97 si müslüman dünyada rüşvet ve yolsuzluk sıralamasında ilk beşe giriyor. Kalan ülkelerde hep müslüman ülkeler. Kimse yanlış anlamanın ELHAMDÜRILLAH Müslümanım. Bunun için ALLAH ( CC ) sükrediyorum. Eski bir sosyalist olarak bütün dünyada kurtuluşun İslam da olduğuna inanıyorum. ALLAH ( cc ) in koyduğu kurallara tabiî olursak iki cihanda da mutlu oluruz. Efendimiz ( sav ) "Kızım Fatima dahi olsa hırsızlık yapanın elini keserim."buyuruyor.Efendimiz ( sav ) çokmu meraklı el kesmeye. Ki o bir rahmet peygamberi. Ancak söz konusu Allah'ın emirleri olunca. Akan sular duruyor. Yemin meselesine gelince; Rüşvet alanlar, hırsızlık yapanlar, zulme denler, kul hakkı yiyenler, zina yapanlar bunların büyük günahlardan olduğunu bilmiyor mu? Abdurrahman bey bu kadar saf olamazsınız. Yemin edecek iş bitecek. Gazali Ihyayi ulumiddin adlı eserinde bir devlette Alimler yöneticileri Allah'ın emrettiği şekilde uyarmaz ise çöküş başlar diye yazıyor. Efendimiz ( sav ) hadisi serifinde buyuruyor."Ahir zamanda kişi sabah evinden mümin olarak çıkacak. Kafir olarak dönecek. Akşam mümin olarak yatacak sabah kâfir olarak kalkacak"Sahabe soruyor "Ya Resulullah biz o zamana yetişirse k ne yapalım. Efendimiz ( sav ) buyuruyor. "Dağlara Kaçın"Ben kendi adıma bunu yapmaya çalışıyorum. "ALLAH"IN ARZI GENİŞ DEĞİL MİİDİ" sorusuna muhattap olmamak için. ...
 • "Yeminimi bozdum uleeen""Yeminimi bozdum uleeen"5 ay önce
  Hoca, sözü dolandırma. Düpedüz sahibine söyle. Yemin demişsinde şeytan da yemin eder Allah adına, kandırmak için. İşin çözümü ahlaklı insanlar yetiştirmek ve denetimden geçer. Denetimin olmadığı yerde namussuz insan varsa, herşeyi bekle ondan. Seçiciler kurulu demişsin de peki onları kim seçecek, onları seçeni kim seçecek. Bu uzar gider aga. Biraz daha zorlasan seçim olmasın, yöneticiler gökten insin diyeceksin. Beyim saltanat,diktatörlük,imamet,halifelik,demokrasi,cumhuriyet vs. ne istiyorsun. Ahlak,namus,dürüstlük vs. ve en mühimi denetim olmadan hiç bir yönetimden bir halt olmaz. İNSANI EĞİTECEKSİN VE DENETLEYECEKSİN. Peygamber de böyle yapmamışmıydı. Sen dini sadece tapınmaya indirgersen dünya yaşanılmaz olduğu gibi öbür dünyanda cehennem olur.
 • M Ali KM Ali K5 ay önce
  Ne yemini,ne seçimi..seçilenleri seçmek ,seçim mi..millet ile dalga geçiliyor,sen yeminden bahsediyorsun,gördüklerini,bildiklerini ,garibanları,içerdekileri,ekonomiyi,yolsuzlukları yazsanıza
 • aliali5 ay önce
  bu dediklerinize uymayan AKP sinde bu dediklerinize uymayan okadar çok belediye başkanı adayı varki.BUnları sayın cumhurbaşkanımıza iletseniz o kadar uzak değilsiniz.ben yamıştım demek yetmez.yinede olması kerekenleri yamanız bile mutluluk verici.
 • Yavuz MAHMUTOĞLUYavuz MAHMUTOĞLU5 ay önce
  Neyi konuşuyoruz neyi tartışıyoruz. Yemin etseler sanki yeminlerinin arkasında mı duracak bu tür insanlar. Ben kendi evimde çocuklarımın sorunları ile ilgilenmekten sorunlarını çözmekten aciz iken siyasete, seçilmeye, bir parti veya belediye başkanı olmaya tonlarca para ve çaba sarf eden bu tipler bu insanlar benden çok mu düşkünler çocuklarımıza ve ya çokmu fedakarlar topluma ve bizlere. Kaz gelecek yerden tavukmu esirgenirmiş. Yemezler. Hem bu insanlar galu beleda söz vermemişler miydi kendilerini yaradan rablerine. Ve inandık demediler mi dosdoğru yolda senin belirlediğin yolda olacağız demediler mi her kıldıkları namzada yönelip durdukları Rablerine. O zaman bu rüşvet ve iltimas niye kimin için hani verdikleri sözleri nerede kaldı. Tabi eğer ilah diye taptıkları para için vermişlerse onca sözü etmişlerse onca yemini ona diyecek sözüm yok. Sistem değişse ne olur insanlar o sisteme tabi olacak erdeme sahip olmadıktan sonra. Oluklar çift birinden nur akar birinden kir. Bu Kabilin Habili öldürdüğü günden beridir böyle.
 • hamidohamido5 ay önce
  lsrarla tekrarlıyorum. Bu ülkede en yetkilisinden en yetkisizine kadar tüm kamu çalışanları içinde Aldığı ücreti hak eden %5 e bile çıkmaz. Onun içinde 3.5 milyon aday kamuya atama bekliyor.Devletin mali deniz....
 • mhmtmhmt5 ay önce
  Dilin kemiği yok yok hocam. Yemini de kitabına uydururuz. Üç maymunu oynamak işimize geliyor. Görmeyen, duymayan, konuşmayan maymunlar ilk Japonya’da görülse de, felsefesinin 8. yüzyılda Hindistan’da ortaya çıktığı, Budist rahipler aracılığı ile önce Çin’e sonra da Japonya’ya geçtiği sanılıyor. Hindistan’daki kökeni ise ‘görmezsek, işitmezsek, konuşmazsak, şeytan da bize dokunmaz, işimize karışmaz’ şeklinde özetlenebilecek Vadjra düşüncesine dayanıyor. Bizde bu inanç yerleşti galiba. Çünkü üç maymunu oynamak moda, maymuncukla her kapı açılıyor. İnşallah üç maymunu oynamak zorunda kalmayacağımız zamanlara erişmek dileğimizle… Allah yar ve yardımcımız olsun.
 • Benden garısı yine benBenden garısı yine ben5 ay önce
  Hoca, sözü dolandırma. Düpedüz sahibine söyle. Yemin demişsinde şeytan da yemin eder Allah adına, kandırmak için. İşin çözümü ahlaklı insanlar yetiştirmek ve denetimden geçer. Denetimin olmadığı yerde namussuz insan varsa, herşeyi bekle ondan. Seçiciler kurulu demişsin de peki onları kim seçecek, onları seçeni kim seçecek. Bu uzar gider aga. Biraz daha zorlasan seçim olmasın, yöneticiler gökten insin diyeceksin. Beyim saltanat,diktatörlük,imamet,halifelik,demokrasi,cumhuriyet vs. ne istiyorsun. Ahlak,namus,dürüstlük vs. ve en mühimi denetim olmadan hiç bir yönetimden bir halt olmaz. İNSANI EĞİTECEKSİN VE DENETLEYECEKSİN. Peygamber de böyle yapmamışmıydı. Sen dini sadece tapınmaya indirgersen dünya yaşanılmaz olduğu gibi öbür dünyanda cehennem olur.
 • mhmtmhmt5 ay önce
  Yeminden önce NASUH TÖVBESİ ETSİNLER, sonra inancına göre yemin mi etseler acaba daha doğru olur? Erkekliğini gizleyerek,kadınlar hamamında tellallıkla geçinirdi...Yüzü kadın yüzüne benzerdi.Köse olduğu için yüzünde tüy yoktu... Nasuh yıllarca tellallık yaptı, kimse onun erkek olduğunun farkına varmadı. Çarşaf giyer, yüzüne peçe takardı.Şehvetinin azgınlığından hamamdaki işinden ayrılmazdı. Padişahların kızlarını bile keseler, yıkardı.Yaptığı işin yanlış olduğunun farkındaydı. Zaman zaman tövbe eder, bu işten ayağını çekmek isterdi. Fakat nefsinin kadına olan düşkünlüğünden tövbesini tutamazdı.... Bir gün bir Allah dostunun huzuruna vardı. Ona, ”Dualarınızda beni de hatırlayın” diye yalvardı. Allahın dostu onun durumuna vâkıf oldu,tebessüm etti.Sırrını açığa vurmadı. ”Yaptığın şeyden Allah sana tövbe nasip etsin” diye dua etti...Birgün hamama Padişahın eşi,kızları ve ailesi geldi.Nasuh hamamda tasla su dökerken, padişahın kızının kıymetli bir mücevheri kayboldu... Padişahın eşi emir verdi Hamamın giriş ve çıkış bütün kapıları kapatıldı. Hamamdaki kadınlar, bohçaları, elbiseleri aranmaya başlandı. Bütün eşyalar aranmasına rağmen mücevher bulunamadı... Bunun üzerine EMİR VERİLDİ,GENÇ İHTİYAR KİM VARSA HERKES ANNESİNDEN DOĞDUĞU GÜN GİBİ ÇIRILÇIPLAK SOYUNSUN VE TEK TEK ARANSIN DENDİ. Sırayla,herkesin ağzını, kulağını, bedeninin her yerini aramaya başladılar... Padişahın kızının hizmetçileri, değerli mücevheri bulmak için herkesi tek tek sıraya sokup arıyorlardı... Nasuh korkudan tenha bir yere çekildi. Yüzü sararmış,Dudakları titriyor, Sırrının ortaya çıkması ölümü demek, Ölüm korkusu ve utanç bütün bedenini sarmıştı... Nasuh bir köşeye oturdu, gözlerinden yaşlar süzülüyor, içten içe yanıyor : Kendi kendine,”Ey Allahım! Birçok defa tövbe ettim, söz verdim, hepsini bozdum. Tövbemi tutamadım. Eğer beni bu belâdan, rezil olmaktan kurtarırsan, sana söz veriyorum bir daha yapmayacağım” dedi. o kadar çok içten yalvarıyorduki... Hamamda herkes aranmış, Aranma sırası Nasuha gelmişti. Hizmetçinin :”Ey Nasuh! Herkesi aradık. Sıra sende. Buraya gel” demesi üzerine; Nasuh kendinden geçti, korkudan düşüp bayıldı...Âdeta ruhu bedeninden uçtu. Aklı fikri gitti. Eli ayağı boşaldı... Bütün dallar kırılınca, insan mahzun, kimsesiz, çaresiz kalıp Allaha sığınınca Allah’ın yardımı yetişti... Mücevher bulundu diye bir ses geldi. Nasuhu aramaktan vazgeçtiler... Nasuh kendine geldiğinde. Mücevherin bulunduğunu söylediler. Nasuh ağlamaya başladı. Gözlerinden yaşlar süzülüyordu... Nasuh CENABI HAKKA yönelecek ben pişmanım diyecekti... Gözleri hiç bir şey görmüyordu... İçten içe dua ediyordu... Az sonra bir hizmetçi gelerek Nasuh’a, ”Padişahımızın kızı iltifat buyuruyor, seni çağırıyor.dedi.Nasuh: ”Elimi kaldıracak halim yok. Hasta olduğumu söyle. Koş bir başkasını bul” dedi. Nasuh kendi kendine, ”Ben bir defa öldüm, tekrar dirildim ve dünyaya yeniden geldim. Gönlümdeki o korku, o acıyı nasıl unuturum? Artık canım tenimden ayrılmadıkça, tövbemi bozmam” dedi.... Hamamdan çıkıp gitti. Bir daha tövbesinden dönmedi. Dosdoğru söyleyip yaşamaya dosdoğru başlamazsak tövbeninde cılgını yeminin cılgını çıkardığımız gibi çıkarırız. Allah hidayetten ayırmasın, akıl fikir versin. Allah yar ve yardımcımız olsun.
 • hamidohamido5 ay önce
  Hakk ın Emir ve yasakları rafta dursun. Beşerin & gavurdan ithal edilen yasalar la memleket idare edilirse, bize bu rahatlık bile çok. Allah a muhalefet eden kavimler gibi helak olmadığımıza şükredelim.
 • Murat ÖzelMurat Özel5 ay önce
  Ne haldeyseniz ona göre yönetilirsiniz,İşin özeti bu, baştakiler kötü sanki millet olarak çok iyi durumdayız, müslümanı müslüman olmayanı büyük çoğunluk bir yolunu bulayımda helal haram gözetmeden zengin olayım derdinde, bir adamını bulsa devletin sırtından zengin olma yoluna girmeyecek insan sayısı çok az. Mücahitler müteahit oldu, okuldayken en radikal olanlar buldukları ilk fırsatta devlet memuriyetine kapak atarak kolay geçim yolunu seçti.
 • erhanerhan5 ay önce
  dilipak hiç kimseye tek laf etmeden sürekli , güya AKP nin iyiliği için uyarıyormuş gibi yaparak, ona suçlar isnat ediyor .Örneğin biri, herkesin içinde size,"hırsızlığı bırakmalısın" dese, bu uyarı mıdır ? yoksa düpedüz sizi hırsız ilan etmek midir
 • MertürkMertürk5 ay önce
  MENFAATPERESTLİK ,herşeyin yerini almışsa ,yemin edilse ne olur etmese ne olur. Sizinki de laf mı hocam.
 • mhmtmhmt5 ay önce
  Yemin etmekten kolay ne varki. Olmadı Allah'a havale ediyoruz. İnşallah mahşer de hesaplaşacağız. Yemin etsinler etmesine de ne diye edecekler. İnanmıyorsanız deist ateist putperest ise inanıyor da Allah korkusu yoksa vebale girme düşüncesi kul hakkı gibi endişesi yoksa yani yüzsüzse yeminin ne anlamı olacak? Eden bulur. Men dakka dükka. Gerçek yaşanmış ve yaşanmakta olan hikayeler de var amma ders alan nerde. Beldelerinde yaşayan çiftçilerden bir adam, bir diğerinden 2 çuval tohumluk ister: -"Harmanda iade edeceğim." der. Diğeri onun isteğini kabul edip, tohumları verir. Çiftçi tohumlarla tarlasını ekip, hasadını da alır. Ancak emanet aldığı tohumları geri iade etmez. ikinci yıl olur, yine ödünç veren alacağını ister; borçlu da yine geri vermez ve nihayet mahkemelik olurlar. Ödünç alan mahkemede de borcunu inkar edince, alacaklı olan: -Sayın hakim bey, ben yalancı durumuna düştüm. Kendisi mahkeme huzurunda ödünç tohumluk almadığına dair yemin ederse, davamdan vaz geçeceğim. der. Hakim davalıya dönüp sorar: -Almadığına yemin eder misin? -Yemin ederim. Bunun üzerine davacı mahkeme huzurunda: -Ben alacağımı Rabbime havale ettim ve mahkemenizden çekiliyorum. der. Borçlunun yalan yere yemin ettiğini bilen bir ahbabı kendisini: -Yanlış yaptın... diye uyarsa da, borçlu adam oralı olmaz, yeminini önemsemez!.. Gel Zaman, git zaman yemin eden çiftçinin küçük kardeşi kasabaya gitmek için bir motora binmek isterken, motorun geri kaymasıyla düşüp, belden aşağısı felç olur. Sonra adam bir traktör alır. Bu traktörle ortanca kardeşi tarla sürerken bir yokuşta ters dönüp vefat eder. Yine aynı adam ölen öküzünün yerine çift sürmek için bir öküz alır. Gelirken yolda bir köprüden geçerken köprü yıkılır, öküz iş göremeyecek derecede sakatlanır. Ve bir müddet sonra oğlu da vefat eder. Devamı da var, yanlış anlayıp, üzülen olmasın diye yazmıyorum! Yemin erişte yeminde durmayan sözünde durmayanın en sonunda söylediği söz şudur. Benim sana sözüm yok. Seni tanımıyorum. Borçluysa varken yok be kardeşim canımımı alacaksın? Al da kurtulayım. Ya da sor bakalım neden böyle yaptım? Fıkra gibi... Mutlaka her zaman yağ gibi üstelerdedir. Ne demişler demokrasilerde çare tükenmez. Demokrasi demogojidir diye boşuna söylenmiyor. Uyumaya devam, gaflete devam. Kendi düşen ağlamaz. Kestiği dalı kesen Nasreddin hoca dülşünce lafı yapştırmış. Zaten inecektim. Laf cambazlığına devam. Batmaya devam. Nasılsanız öyle yönetilirsiniz. Allah yar ve yardımcımız olsun.
 • hamidohamido5 ay önce
  Oraya yemek için çıkan yönetici ye yemin etmek bir bardak limonata içmek gibidir.
 • Mehmet ayMehmet ay5 ay önce
  Sayin yazar, akp iktidara gelince dedim ki, iste bunlar turkiyeyi soyanlardan hesap soracak, simdi bakiyorumda simdi daha cok soygun var. Gerisini Sen hesap et.
 • WolfWolf5 ay önce
  Hangisinin umrunda vatan yada namus
 • WolfWolf5 ay önce
  Milletvekileri de yemin ediyor
 • feyzullah kılıçfeyzullah kılıç5 ay önce
  hocam elinize yüreğinize sağlık lakin bu yazdıklarınız laik bir türkiye için çok fazla istekli olmuş yarın irtica diye kapınıza dayanırlar(müslüman demekratlar).
 • MatciMatci5 ay önce
  Sayin hocam. Kanunlarimizda zaten kamu etik yasası var. Bu anlattiklarinizin bir çoğuna orada bahsediliyor. Bir tek yemini kalıyor geriye. Yemin edenleride gördük sonuçta..
 • Ali rızaAli rıza5 ay önce
  Rivayet o ki , bir mücrime , yani suçluya , bir suçu işleyip işlemdiğine dair , yemin edermisim demişler tabi ederim demiş , içindende allahım ne büyüksün , iyi ki yemini yaratmışsın , çıkış kapısı bu , yalan yeminden kim ölmüş , amma takva sahibi , yalan söylemez, hain olana her yol mubah, allah islah etsin,
 • DavudDavud5 ay önce
  Lafla peynir gemisi yürür mü
 • engineerengineer5 ay önce
  hiç darlanmayın boşuna Allah cc nün şeriatinden başka çare yoktur, çare arayanlar boşa arıyor, keşfedilmeyi bekleyen çare Şeriat-i Garra'dan başkası değil, hem vallahi hem billahi hem tillahi başka çare yoktur, hem çare arayanları, hem Müslümanı, hem hıristiyanı, hem budisti, hem şintoiste, hem bilmem kimi, bütün insanlık alemini kurtaracak yegane çare Şriat-i Garradır, hem vallahi hem billahi, boşuna debelenmeyin kardeşler, başka yerlerde çare arayan ölü gözünden yaş arar.
 • MüslümMüslüm5 ay önce
  KIYASLAMA rumuzlu arkadaş:Ebu Yusuf'u pek tanıyamamışsın. Biraz daha araştır.
 • TarıkTarık5 ay önce
  Boşuna yazar bey o ak partinin kurucu kadrosu gitti eser yok nerde tuhaf insanlar var dolmuşlar.siz bence nefes tüketmeyin.ak partiyi en çok oy getiren konu bimer ve cimer gibi sistemler artık çalışmıyor yada birileri takoz oluyor icerde haberleri yok..bakın rüşvet vede memur yada müdürlerin aymazlıgı atamaga atma tersleme gibi tavırlar vatandanştagene eskiye dönüyoruz gibi bir algı oluşuyor buna devlet hükümet müdale etmezse seçimlerde sıkıntı yaşar bide arkadaş herkes görevini yapsın niye maaş alıyorlar bürokratlar adalet niye var.
 • Sıradan SüleymanSıradan Süleyman5 ay önce
  Sayın dilipak seçim bitene kadar bu yönde devam etmenizi dilerim ki devlet büyükleri sözünüze itibar ediyor derdim(iz) şu parti bu parti değil memleket kazansın iyilikte rekabet edilsin.Osmanlı yeniden islamın ışığında dünyaya adalet dağıtsın.Gavur boyunduruğundan tamamen kurtulalım ve bunun ilk adımı devletin en küçük birimi belediyeler ve milletin en küçük birimi aileden başlayarak en tepesine kadar reformlar yapılması lazım ki bu bile uzun vadede türkiye yi kurtarabilir.
 • GİRESİNLİGİRESİNLİ5 ay önce
  Bizim çıkmazımız şu ; Var olan olumsuzluklardan şikayetçiyiz.Bu yasa, kanun açıklarından girip her türlü alavere dalevereyi çevirenlerden biz bunun düzeltmesin bekliyoruz ve de nafile bekliyoruz.Çare..... Teknokratlardan Oluşan Komisyon Tarafından Yasaların Hazırlanması .Siyasi kimliği öne çıkmamış- ya da siyasi körlük değil devlet adamlığı insafı izanı ile bilinen kimseler de olabilir- uzmanlardan oluşturulacak bir heyet tarafından yasalar hazırlanmalı.Bilime , akla,toplumsal değerlere uygun hazırlanan yasalarla siyasiler toplumu yönetmeli.Aykırılık yapan da çok ağır şekilde cezalandırmalı.yoksa çoğunluğu bir şekilde ele alıp at koşturanlardan böye yalvarır gibi vazgeçmelerini bekleyip dururuz...
 • beytobeyto5 ay önce
  sanki devlet dedigimiz oluşum islamide ,1923 tecavüzü bu memlekette hak hakıkat adına ne varsa silindir gibi geçti .hali hazırdaki hiç bir devlet kanunu rüşvetin haram oldugunu söylemiyor kivicdan yok ki eger kanunlarda suç olarak söz edilen şey alaniyet kazanmışsa hüküm verilir yoksa metruk alanda olan kanun koyucuların ve uygulayıcıların yani kolluk kuvvetinin olmadıgı yerde yapılanların ne hük mü var .insanlara okuma yazma ögretmeden önce insanlaraonurlu şerefli olmayı ögretseler bakın allahı demiyorum sistem allaı tanımıyor en azından şerefli olmayı ögretse .deveye sormuşlar boynun neden egri nerem düzdemiş memleketin cılkı çıkmış biz nelerle ugraşıyoruz
 • NİĞDELİNİĞDELİ5 ay önce
  DÜŞMAN ÇOK GÜÇLÜ.DÜŞMANIN ÇOK GÜÇLÜ OLDUĞUNU BİLEREK KUR'ANI KERİME GEREĞİNCE SIĞINACAĞIZ.VE TEDBİR.BİRBİRİMİZİN ÜSTÜNÜ ÇABUCAK ÇİZMEYELİM.HEPİMİZ BU ZAMANIN MÜSLÜMANLARIYIZ.MÜSLÜMAN İSEK DAİMA O ÇOK GÜÇLÜ DÜŞMANIN HEDEFİNDEYİZDİR...HER ŞART VE DURUMDA BİRLİK BERABERLİK.PES ETMEK BİZİM ŞİARIMIZ DEĞİLDİR.GÖÇ GİDE GİDE DÜZELİR.ALLAHA EMANET OLUN.......
 • zekeriyazekeriya5 ay önce
  Bulunduğum ilin belediye başkanı Ak Partili. İhale yolu ile yaptırmış olduğu bir İSTİNAT duvarının önünden geçerken iki yıl önce yapılan duvardan kumların döküldüğünü gördüm. Yanaştım baktım taşların arasına dökülen betonda bir dirhem çimento olmadığını gördüm. Bunu yapanların nasıl bir ruh haline sahip olduklarını düşündüm. Hadi müteaahhit üç kağıtçı o işi teslim alanlar tepeden tırnağa üç kağıtçı değilmi? Çok dindar olduğunu reklam eden belediye başkanına ne demeli, utanmaz insanlar, alçak ve çukur insanlar. Allah bunun hesabını sizden çok dehşetli sorar, hesaptan kaçış yok alçaklar.
 • AliAli5 ay önce
  Ahirette hesap vermeye inanmayanlar haksız kazanç elde etmekten korkmazlar.
 • samisami5 ay önce
  anani öpen kadiysa kimi kime sikayet edeceksin yazisi.aslinda sair burda gidisattan rahatsizligini bildirmis ama nemalandigi kanadida direk elestiremeyip üstünkörü siz anlayin babta bir yazi ilistirivermis. onu bunu bilmemde bir daha siyasal islamcilar asla iktidara gelemiyecek aha burada yaziyorum, milet uyanmak üzere.
 • ALİALİ5 ay önce
  Hükmü Kur'an'dan değilde beşer den beklemek nasıl doğru değilse işin içine menfaat giren bir olayda kişiden yemin etmesini beklemek doğru değildir.104-HÜMEZE ,1 - 2 - Mal toplayıp onu tekrar tekrar sayan, insanları arkadan çekiştirip, kaş göz hareketleriyle alay edenlerin (hümeze ve lümezenin) vay haline!3 - Malının, kendisini ebedi yaşatacağını sanır
 • AliAli5 ay önce
  Yemin ettirmeyin , en az ibadet etmeyenler kadar ibadet edenler yalan yere menfaatleri doğrultusunda yemin etmektengeçmiyor.
 • MustafaMustafa5 ay önce
  Aç aslan kafesine girmektendaha zordur, Yeme düzenine çomak sokmak .
 • mertmert5 ay önce
  hz yusufun gayri islamı bir islami rejimde görev almasını kendilerine referans gösterenler duvaratosladı ,hz yusuf vahiyle kontrol edilen birkişidir,değilse hata işlemesi kaçınılmaz olurdu,gayri islami rejimlerde yöneticiik yapanlarsırtlarında dışkı çuvalı taşıyan zavalılardır,işini en iyi şekilde yapsa bile dışkı bulaşır dışkı kokar,alllahın ve resülünün haram kıldığı herşeyin mübah olduğu gayri islami rejimlerde harama alet olmadan bu işi yapamazsınız,engüzeli dışkı taşıma işinden vazgeçmektir çünki kulu razı edecem diye allahın öfkesini gazabını hakkedersin,makam otoları,makam odaları yüksekmaaşsah.p olunan imkanlar nefse hoşgelir ve kötülükleri iyi görmeye başlarsın cebin para dolarken kalbinden iman boşalır gider yerine şirk dolar,köprü yaptım yol yaptım diye sevaba girdim sanırsın ama senin emrin ve izninle içilen satılan alkolün ,yiyilen faizin kumarın zinanının vb haramların hali ne olacak deyince duymazdan gelirsin üsteli seni uyarıp emri bil maruf yapıp seni cehennem ateşinden uzaklaştırmaya çalışanıda hapse tıkarsın,hasirat dünya vel ahireti olursun ,selam hidayet tabi olanlara olsun,
 • MustafaMustafa5 ay önce
  AKP israfı minimize etsinyeme düzenini minimize etsin, şimdiye kadar yaptıklarının yani onbeş yılda yaptıklarının iki mislisini beş yılda yapar. Kalpten inanıyorum ki yapılır.
 • Vay ki vayVay ki vay5 ay önce
  Hocam seviyoruz sizi, bu mahallenin suya sabuna dokunan entellektüel aydın yazarısınız, yani her uyarıyı yapıyorsunuz Usulunce, kırmadan dökmeden, KİŞİ BİLDİĞİNİ OKUYUP İSTEMİYORSA ANLAMAK,,, DİLİNDE TÜY BİTTİ YAZMAKTAN NEYLESİN DİLİPAK... Bizler senden razıyız, Allah da razı olsun, İnşallah
 • MustafaMustafa5 ay önce
  AKP Türkiye'deki yeme düzenine israfa, çomak soksun iddia ediyorum AKP de muhalefetteki kadar millet vekili kalmaz.
 • MustafaMustafa5 ay önce
  Hz Ali ranh haksız kazancın önüne geçince ilk darbe yeme düzeni bozulanlar dan geldi.
 • MustafaMustafa5 ay önce
  İman haksız kazancın önüne geçmeseydi Ebu leheb ,Ebu Cehil iman edenlerden olurdu.
 • MustafaMustafa5 ay önce
  Rasulullah sav peygamberliğini ilan ettiğinde Ebu Cehil in menfatina dokunmasaydi ilk iman edenlerden olurdu.
 • Süleyman KAYASüleyman KAYA5 ay önce
  hocam ağzına layız.iyiki varsın ALLAH razı olsun.Benim gördüğüm inançlı insanlarda iman şuuru ahirette hesap vermebilincinintam olmadığı. O kadar acı doluyum ki bazen diyoruminançlı insanlar bu günahı, adaletsizliği, haksızlığı neden nasıl yapabilirler. size ulaşmak istiyorum.
 • Şimdikilerle kıyaslama doğru mu Şimdikilerle kıyaslama doğru mu 5 ay önce
  İmam Yusufla imam ebu Muhammed içtihad makamında oldukları için kendi içtihadlarına göre amel ettiler. Sen ilahiyatlarla karıştırma onların içinde içtihad yapacak bir kişi bile yok, bu kafayla giderse olmazda. Mukallit elbette musalla taşındaki meyyit olacak, olmazsa sapıtır.
 • ÖzkanÖzkan5 ay önce
  Yıllar önce belediye meclis adayı gösterilen aday "Ben rüşvet alırım" dedi. O kişi şimdi kadın kolları başkanı. Kendisi edilgen biri ve uyardığım halde ben dürüst,adil olmam nedeniyle hep sakıncalı oldum. Boş verin bu insanlar için millet para ve makam sağlayacakrey demek. Hakka hizmet mi,O ne demek? Seçilecek kişi hiç bir konuda itiraz etmeyecek.Halkın isteği değil yukarasının ne istediği önemli...Bu insanlar maaş da alıyor ama teşkilat içerisinde herkes bilmez.Başörtüsü de yapılan üç kağıtları örtmek için habire kullanılır,baş örtmek için değil çünki namazbile kılmazlar ama başı açık olan bir çok kişi namaz kılar...Siz zaten olan biteni görüyorsunuz!
 • musa kolukırıkmusa kolukırık5 ay önce
  Beyler karanlıga sövmeyin bir mum da siz yakın. marifet iltifada tabidiriltifat görmedigi yerden göç eder.bu dönemde bu kadar cesaret alkışlanmalıdır. islamın beşinci halifesi ömer ibni Abdüaziz kendine bir müsteşar atar musteşara senin görevin ben hata yapınca yakama yapış beni sert bir şekilde silkele "ALLAH tan kork ölum var" diyeceksin der. Güç zehirlenmesi ne zaman başlar, hem ALLAH hem kanunlardan korkulmadıgı zaman başlar. siyasetcinin ölümü sermayesinin oy oldugunu unuttugu gün başlar.
 • RemziRemzi5 ay önce
  Kıymetli hocam esas baskı partinin üst düzey kadrolarından gelmekte
 • ileri demokrasi ileri demokrasi 5 ay önce
  bay abdurrahman600 otobüsü olan 56 yıllık Pamukkale Turizm de iflas etmiş.aileler çatır çatır çöküyor....
 • Ali civan Ali civan 5 ay önce
  Diline sağlık Abdurrahman abeyim makaleni okudum sana katılıyorumı dogru bir tesbit Allah sizden razı olsun
 • OrhanOrhan5 ay önce
  Kim yargılatmıyor bunların üstünü örtüyor işte o adama söyleyin ozaman hesap günü üstünü örttüklerini nasıl hesabını verecek arkasında durduğu hırsızı nasıl savunacak din islam için mi yaptım diyecek. Sizin çözümünüz daha beter kendi içimizden ayıklayalım ortaya çıkmadan biz onları yok edelim olay kapansın çalan çaldığı ile kalsın böyle bir çözüm olur mu.
 • Ali babaAli baba5 ay önce
  50YILLIK YOLCU TASIMACILIGI YAPAN,,,,,,PAMUKKALE TURIZM SIRKETIDE BUGÛN IFLAS DILEKÇESINI VERDI,,,,Vah. Vah ki vah,,GERÇI,BANA NE, ALDILAR BOL BOL , DOLAR BAZINDA KIREDI ,CIKARDILAR DOLARLARINI YURTDISINA, Yakinda, ,,,1,,,DOLAR,,,,10, tl, olacak,sendeAL, yesil DOLARLARI, sakla, gelir zamani,
 • Masum fatsalıMasum fatsalı5 ay önce
  İyide üstadım siz köşenizde genel ifadelerle konuyu sıcak tutuyorsunyz. Velakin açık ce bet ey falanca bak şu lu konularda duyumlarım var ayağını denk al. Sonra mesajınızı en üste bak bu adamlar böyle böyle yapıyorlar derseniz yazınuza uygun olyr. Mesela yaşadığınız şehirden başkayabilirsiniz. Yoksa yazınızın bi hükmü kalmayacaktır. Selam ve dua ile.
 • İhsanİhsan5 ay önce
  Sen bir yemin et yazdıklarının ayet hadis hariç olmak uzere doğru olduğuna vallahi akp ye oy verecem billahi akp ye oy verecem sen inanmıyorsun yazdıklarına
 • Ali babaAli baba5 ay önce
  Savasin oldugu ûlkelerde hersey olur,çûnkû SAVAS EKONOISI UYGULANMAKTA,SAVASI SURDÛRMEK IÇIN, DIYANETEBÛYÛK BIR BÛTÇE KAYNAK AKTARIP, insanlarin dini ve milliyetçi, diygulari oksayip, savasi uzatmak,ôzzellikle dinden soguma,kaçis, rûsvet,hirsizlik,adam kayirma, muslumanlarin çalma ,onlar için ganimet dônemidir, YEMIN FALAN FAYDASI YOKTUR,mûslûman islamcilar parayi gôrûnce, bu dûnyada iyi yasamayi anladi, para ugruna her seyi yapar, onlar icin cenneyt bu dunyada,,
 • Vay ki vayVay ki vay5 ay önce
  Hocam yemin et, başını yastığa koyduğunda aklından gecenleri yazdığına, yazabildiğine,,,
 • mhmtmhmt5 ay önce
  YEMİN etmeyen var mı? Ortalıkta yeminler dolaşıyor sayın hocam. Ortalık yeminden geçilmiyor. HAKSIZLIK KARŞISINDA SUSAN DİLSİZ ŞEYTANDIR. Haksızlık karşısında konuşan var mı? Yanlış uygulamalara karşı çıkan, değiştirilmesini isteyen var mı? Yanlışı bile savunur hale gelmişsek neyi anlatıyoruz? laf olsun torba dolsuna devam. Sahi gerçekten Allah'a inanıyor ve Allah'tan gereği gibi korkuyor muyuz? Korkuyorsak yemine ne gerek var? Samimiyetinizden şüphem yok ama şüpheler dağ gibi. Hata Müslümanların din tüccarlığında. Kitap yüklü eşekler gibi yaşayışında… Dünyaya kazık çakarcasına yaşayışında… MÜSLÜMANLARI TANIMADAN ÖNCE KUR'AN'I TANIDIM. EĞER ÖNCE MÜSLÜMANLARI TANIMIŞ OLSAYDIM ASLA MÜSLÜMAN OLAMAZDIM! (Yusuf ISLAM). Yaşanmış ve yaşanmakta olan bir hikaye durumumuzu daha iyi anlatıyor.Arkadaşlardan birisi takva sahibiymiş. Helale harama dikkat eder, asla boğazından haram lokma geçirmemeye çalışır, Allah’tan korkar, kuldan utanırmış… Çok dürüstmüş. İşini iyi yapar, hile ve hurdaya asla tevessül etmezmiş. Ama diğer arkadaşının böyle “takıntıları” yokmuş. Önemli olan kazanmakmış, gerisi moda tabirle teferruatmış. İş dedik diye fabrikatör falan sanmayın. Çiftçilikle uğraşır, ailesine yardım ederlermiş. Bir de şehre süt götürüp, satarak parasıyla eve öteberi alırlarmış. Daha doğrusu arkadaşın birisi öteberi alacak para kazanırmış ama diğerinin kısmeti bu konuda pekiyi değilmiş. İki arkadaş her gün eşeğe sütleri yükler, şehre süt satmaya giderlermiş. Yolda konuşur, dertleşir, hayata dair düşüncelerini paylaşır, geleceğe dair planlar yaparlarmış. Ve sonunda sohbet ede ede, eşeğin sırtında yaylana yaylana şehre girer, pazara yönelirlermiş. Her gün pazardaki yerini alır, süt satmaya başlarlarmış. Ama birisinin sütü hemen tükenirken, diğerinin sütü olduğu gibi kalır, bir tek Allah’ın kulu gelip, “bir kilo süt ver” diye bir talepte bulunmazmış. Sütü erken biten arkadaşı şehirde dolaşır, kazandığı paralarla öteberi alır, arkadaşını beklermiş. Ancak, akşam olunca diğer arkadaşının her zamanki gibi sütünü hiç satmadan eşeğine yüklediğini görür, üzülürmüş. Üzülen sadece arkadaşı değilmiş. Pazarda tezgâh açtıkları yerin tam karşısında yaşlı bir amcanın bu durum hayli dikkatini çeker, her akşamda içten içe üzülürmüş. Bir gün yaşlı amca dayanamamış, ikindi vakti olduğu halde halen sütünü satamayan gencin yanına gelerek, “Birkaç dakikan varsa görüşelim” demiş ve birlikte yaşlı amcanın dükkânına geçmişler. -Her gün süt satmadığın halde pazara gelmeye, tezgâh açmaya devam ediyorsun, sütün neden satılmıyor, bozuk mu, kötü mü? -Hayır, demiş genç adam. Hem sütü en kalitelisinden, hem de tadı çok güzelmiş. O zaman neden satılmıyormuş, kendisi de merak edermiş ama “kısmet” demiş, genç adam. Yaşlı amca sakalını sıvazlamış ve süte su katıp, katmadığını sormuş. Genç adam birden mülayim halinden sıyrılarak köpürmüş; “AMCA O NASIL SÖZ, İNSAN SÜTÜNE SU KATAR MI?” Katar elbet, herkes katıyor… Haramla işinin olmayacağını, sütüne asla su katıp, harama bulaşmayacağını, boğazından haram lokma girmeyeceğini ve hele hele o haramı ailesine yedirmeye hakkı hiç olmadığını söylemiş de söylemiş… Amca hak vermiş elbet ama bu şekilde sütünü satmasının asla mümkün olmadığını da eklemeyi unutmamış. Peki nasıl yapacak, sütünü nasıl satacak, evin ihtiyaçlarını nasıl karşılayacak, tecrübesinden istifade etmek için sormuş. Yaşlı adam, “süte su katacaksın” diye ısrar etmiş, genç “hayır” diye bu isteği reddetmiş… Yaşlı adam sonunda dayanamamış; “gel senle bir deneme yapalım. Sen süte su kat, tezgâhın başına geç. Müşteri gelirse bahane bul, satma ama nasıl müşteri geldiğini gör, sonra sebebini anlatayım” demiş. Genç, çaresizce bu isteği yerine getirmek için arka odaya geçip, süte birkaç bardak su katmış ve geçmiş tezgâhın başına ki, ne göre… Neredeyse pazardaki herkes gençten süt almak için yarışa girmiş; “Bana bir kola ver.. bana iki kilo ver.. şu bidonun hepsini alayım.. bir kilo verir misin...” Genç şaşırmış, neler olduğunu bir türlü anlayamamış ve hepsine de bahane bularak süt taleplerini geri çevirmiş. Hemen yaşlı amcanın yanına gidip, bunun hikmetini sormuş. Cevap vermiş yaşlı amca; “EVLADIM, SENİN SÜTÜN HELAL SÜT. İŞİN TEMİZ, ASLA HARAM BULAŞTIRMIYOR SUN AMA MÜŞTERİN OLACAK İNSANLAR HARAMA BULAŞMIŞ BİR KERE. ONLAR HELALİ HAK ETMEDİKLERİNDEN HARAMLA BESLENMEYE DEVAM EDİYOR VE BUNUN FARKINDA DA DEĞİLLER. SEN SÜTE SU KATTIN, ONU HARAM ETTİN AMA MÜŞTERİN ÇOĞALDI. SUÇ SENİN DEĞİL EVLADIM, SUÇ SENİN DEĞİL!” Genç, üzüntüyle yaşlı amcayı dinlemiş ve sütlerini toplayarak arkadaşıyla birlikte köyün yolunu tutmuş. Bir daha da pazara süt satmaya gelmemiş… Çözüm örnek yaşayışta dır. Kuranın yaşanmasındadır. Kainatı yoktan var eden, fiziki kanunları yaratan, zerrelerden yıldızlara tüm kainata hakim olan Allah’ın gösterdiği doğru yol olan İslam dininin kanunlarına şeriat kanunları denir. Şeriat hükümleri Kur’an-ı Kerim, hadis-i şerif ve icmaya dayanır. Şeriat Allah’ın koyduğu dini ve dünyevi hükümlerin tümüdür. Sevgili Peygamberimiz(SAV) buyuruyor: “Ey amca! Allah’a yemin ederim ki GÜNEŞi sağ elime, AYı da sol elime verseler yine de bu davadan vazgeçmem, Ya Allah bu dini hakim kılar ya da ben bu yolda yok olur giderim.” Resul-i Ekrem (s.a.v) Efendimiz, servete, şöhrete ve debdebeye asla itibar etmedi. Zaman oldu ki, Arabistan’ın bütün hazineleri ve altınları eline geçtiği, tabir caiz ise, dünya her şeyi ile O’na iltifat edip, kendisini cezp etmek istediği halde, O onlara itibar etmedi ve onlardan ne KENDİSİNE BİR PAY ayırdı, ne YUMUŞAK YATAKTA yattı, ne LEZİZ YEMEK yedi ve ne de İHTİYACINDAN FAZLA BİR KAT ELBİSE giydi. Medine’ye hicret ederek az zamanda birçok fütuhata mazhar olduğu, dünya O’na boyun eğip meftun olduğu halde, O, asla dünyaya itibar etmedi. Hz. Ömer (r.a) şöyle anlatıyor: “Bir gün Allah Resulünü ziyarete gitmiştim. Hizmetçisi Rebah’dan izin istedim ve içeri girdim. Allah Resulü bir hasır üzerine yattığı için, yüzüne hasırın izleri çıkmıştı. Tahtadan yapılmış olan dolaba baktım; bir tasın içinde sadece biraz arpa vardı. Bu manzara karşısında duygulandım, gözlerim doldu ve kendisine: Ey Allah’ın Resulü! KİSRALAR ve KAYSERLER saraylarında lüks ve rahat içinde yaşarlarken sen burada sıcağın altında, mübarek vücuduna HASIRIN İZLERİ ÇIKMIŞ OLARAK YATIYORSUN. Halbuki sen Allah’ın Resulüsün. MÜSAADE ETSEN DE SANA BİR YUMUŞAK YATAK YAPTIRSAK.” dedim. Allah Resulü tebessümle yüzüme baktı ve şöyle buyurdu: “Dünya benim neme gerek Ya Ömer! Dünya onların, ahiretin ise bizim olmasına razı olmuyor musun?” Kıyamet alâmetleri. Kur’an’ın önemi insanlar tarafından unutulacak, namaz kılınmayacak, emanete riayet edilmeyecek, faiz helâl sayılacak, seviyesiz ve şahsiyetsiz kişiler yönetici olacak, ebeveyne isyan edilip beyler hanımların emrine girecek, toplumlar geçmişlerine lânet okuyacak, akşam mümin olarak yatan kişi sabah kâfir olarak kalkacak, yöneticiler insanlara zulmedecek, şerrinden korkulan kimselere itibar edilecek, ticareti dürüst olmayan gruplar ele geçirecek, mescidler süslenmekle birlikte ibadete önem verilmeyecek, erkekler erkeklerle, kadınlar da kadınlarla yetinecek, kadınlar sosyal konum açısından ön plana çıkarılacak ve erkekler kadınlara benzemeye çalışacak, açıklık yayılacak, hayasızlık çoğalacak, cihad ve irşad faaliyetleri terkedilecek, sadece din dışı ilimler öğrenilecek, kader inkâr edilecek ve yıldız falına inanılacak, liderliğe elverişli kimseler azalacak, âni ölümler çoğalacak, cahiller, aynı zamanda dürüst olmayan zâhid ve sûfîler türeyecek, akrabalık bağları kesilecek, yalancılar tasdik edilip doğru konuşanlara itibar edilmeyecek, kitapların sayısı artacak, yağmurlar ve yıldırımlar çoğalacak, madenler yok olacak. (İbn Kesîr, I, 21, 178-179; Berzencî, s. 70-75; Hammûd b. Abdullah et-Tüveycirî, II, 78, 293; Yûsuf b. Abdullah el-Vâbil, s. 179-235). AT İZİ İT İZİNE KARIŞTIRILMIŞ. YAŞIN YANINDA KURUYU YAKMIŞIZ. Söylenecek söz mü kaldı. Doğruyu söyleyen çokta yaşayan kalmadı. Yemin nerede kaldı? Hata nerede?Hata her alanda. Sui zan tavan. Adaleti bulana aşk olsun. İdam yerine mühebbet hapis, zina göz boyama ve serbest, faiz tavan, kumar piyango affedersiniz kerhane vergileriyle ekonomi düzeliyor, Ayasofya cami yerine müze, demokrasi demogojinin alası, la yerine ala, dimi dimi ile oyalanma, Hangi birisini yazalım sayın hocam. Yazmakla bitmiyor. Doğruyu söyleyen çokta yaşayan yok gibi. Allah kimseyi hidayetten ayırmasın. Yemin ile insanlar kandırılmasın. Allah yar ve yardımcımız olsun.
 • Vay ki vayVay ki vay5 ay önce
  Dünyada böyle bi aciziyet varmıdır,Hukuki yollar yok, denetim yok, ceza yok,,, yemin ettireceğiz,,,TİLKİYİ KÜMESE BEKÇİ YAP, BIRAK YEMİN ETMEYİ, HATİM. İNDİRİR HATİM...
 • Acep söylesem miAcep söylesem mi5 ay önce
  Burada seçim kriter değil bu başımızda dindar!! yönleri ön plana çıkarılarak iktidar verilen beyefendiler kalsalar veya gitseler gelecek olanınbunlar gibi olmayacağı ne malüm 28 şubat ve sonrasında demedik mi " vay ülkeyi dinsizleştirmeye çalışıyorlar " diye naralar atmadık mı sahipler de madem dindar iktidar istiyorsunuz alın size dinci!!! iktidar dediler ve 1000 yıl sürecek dedikleri iktidarlarını bunlarla devam ettiriyorlar şimdiyse yine naralar atıyoruz vay bu dinciler bizim dinciler değil daha koyu ya da daha açık veyahut liberal Solcu sarımtırakisterük diye tutturmuşuz merak etmeyin iktidar vericilerde her tondan her renkten eleman var yeterki isteyin siz ama bizim kendimize samimiyetle sormanız gereken soru şu nede o gavur diye küçümsediğimiz insanlarınadalet sistemi bizden iyi işliyor ekonomileri daha iyi müslüman olmadıkları halde siyasetçileri daha dürüst yolsuzluk yaptıkları andakamu malını halkın malını çaldikları anda neden en ağır cezaları alıyorlar onlarda neden kayırmacılık adamcılik yok yapan da yakalandığı anda iflah olmuyor neden o " gavur" lara imreniyoruz müslüman olarak insan olarak onlardan eksiklerimiz neyde biz bu kadar vah tüh eder hale geldik
 • mhmtmhmt5 ay önce
  Zamanımızda ahlak öyle bozuldu ki herkes çıkar peşinde, herkes iki yüzlü. Onun için kimin çıkarına dokunursa dokunsun sözünü esirgemeyen hatır gönül demeyerek doğruyu söyleyen kişiyi kimse sevmez. Herkes onu yanından uzaklaştırır. Bu kişiler her doğru her yerde söylenmez denilerek zamana uydurulur. Yada kapı dışarı edilir. Yüzsüzlük ederek mücadeleye devam edemezseniz yani yamulmazsanız hiç kimse yüzünüze bile bakmaz. Yüzsüz iseniz yemin edilse ne olacak. Allah(CC)'tan korkmuyor kuldan korkuyorsanız, binlerce kişinin vebaline girdiğinizde rahatsız olmuyorsanız şeytandan ne farkımız olur. Şeytana destek şeytana hizmet olmaz mı? Allah hepimize akıl fikir versin. Durmak yok yola devam. Dosdoğruya mı yoksa yamuk yola mı? Yol akibetimizi belirliyor. Veballer ise gömüyor da farkında değiliz. Allah yar ve yardımcımız olsun.
 • YemeceYemece5 ay önce
  Artık birşeye inandım, sayın hocamız gibi yazarlar ve medya,, bizlerle bilinçli olarak oynuyorlar,,, boşuna buralarda nefesinizi tüketmeyin,TOPLUMUN SİNİR UÇLARIYLA OYNUYORLAR,,,, muallaktırlar. ne derseniz deyin böyleleri topa girmezler, giremezler, hep karınlarından konuşurlar,, hocam gördüklerinizi, milletin sıkıntılarını yazınn diye çırpının, bir kelime yazdıramazsınız, 1000 senelik kıssalar dinlersiniz, görmezler, duymazlar, söylemezler...yerseniz...
 • Ben Ensar: Bana muhacir gelBen Ensar: Bana muhacir gel5 ay önce
  Ak parti de sizi dinleyecek; en azından söylediklerinizi duyacak kulakları taşıma erdemini koruyacak kimse kaldı mı Abdurrahman Bey.
 • MehmetMehmet5 ay önce
  Yemin yeterli olur mu? Kanunları biz insanlar çıkarıyoruz. Ancak uygulamasında bir hatırlı kişinin menfaatine dokunduğunda değiştirebiliyoruz veya o kişilere uygulamıyoruz. Ülkede önce kanun hakimiyetinin sağlanması gerekmez mi? Kanun hakimiyetini sağlayacak kişileri de ahlak, bilgi ve cesaret konularında yeterli ve layık olanlardan seçip aynı zamanda koruma altına almalıyız. Hiç bir sistem mükemmel olamıyor. O sebeple devlette önce adalet, ahlak veekonomik gelişmişliğin gerçekleştirilmesi gerekir. Avrupaya ve gelişmiş ülkelere baktığınızda diğer insanlara değil ancak kendi ülkeleri için böyle olduğunu görürsünüz. Aynı durumu Osmanlı Devletinin güçlü dönemlerinde ve Roma da da görürsünüz. Velhasıl Sünnetullah aynı şekilde gerçekleşiyor.
 • MalkoçMalkoç5 ay önce
  MADURO'YA NE YAPTILARSAERDOĞAN VE TÜRKİYEYE AYNISINI YAPACAKLAR... ABD ÜSLERİNİ GEÇ OLMADAN KAPATIN,BİTİRELİM ŞU KOCA KIÇLICONİLERİN İŞİNİ.. YA ALLAH BİSMİLLAH..
 • MalkoçMalkoç5 ay önce
  TRT VE DİYANETDE FETÖ TAM YOL İHANETİNE DEVAM EDİYOR... HAKAN ALBAYRAK , MERALGİLLERİN BUĞRA BURHAN KAVUNCULARI ,SEYİT TÜMTÜRKLERCİAPROJESİ ÇERÇEVESİNDERUSYA VE ÇİNLE ARAMIZI BOZMAK İÇİNHER TÜRLÜ İB......LİĞİ YAPIYORLAR....KAVUNCULARFETÜLCİA CASUSUTUTUKLU ENVER ALTAYIN YEĞENLERİDİR...FAMİLYACA CİACIDIR BUNLAR..AMERİKADA YAŞAYAN RABİA KADİR , UYGURLARIN FETOŞUDUR....TRT DİZİLERİNDE ÇİN MEZALİMİ VS, ÇİN DÜŞMANLIĞI KÖRÜKLENİYOR....ATATÜRK VE CUMHURİYET DÜŞMANI, AMERİKAN MUHİBİ KARAR YAZARI HAKAN ALBAYRAK CASUSLUK FAALİYETLERİNE HIZ VERDİ...GAYE TÜRKİYEYİAVRASYADAN KOPARIP ,ABD VE İSRAİLİN KUCAĞINA OTURTUP ,PARÇALATMAK ...TEZGAH BOZULSUN ....TRT ,DİYANET ,DAHA YÜZLERCE DEVLET KURUMLARINDAFETÖ CAPCANLI ...İSİMLERİ FARKLI OLSADA....DÜŞMANAMERİKA VE İÇERDEKİ İŞBİRLİKÇİLERİ CEPHEDENSALDIRIYOR.....KAPATIN ÜSLERİ , VENEZÜLA GİBİ EDİN SINIRDIŞI...SONRASI İÇERDE TEMİZLİK ÖNCE....
 • SANCARSANCAR5 ay önce
  YEMİN ETSİNLERHOCAM,NOLACAK SENDE ÇOK İYİ BİLİYORSUNKİ YEMİNİN TUTMA İHTİMALİ%SIFIR....O........ NUN YEMİNİHARABAYIGÖRENEKADARDIRdiye ünlü bir özdeyişimiz de var... Bilmezmisin...
 • KediKedi5 ay önce
  Kim ne derse desin şu dünyada çıkar ilişkileri olduğu müddetçe insanlar iflah olmayacak.
 • mvlütmvlüt5 ay önce
  amin....çok kişi için "yemin" de helvadan puttur....mutmain olmayan bir kalpten çıkan her türlü yeminlerini acıktıklarında kesip yemekten asla geri durmazlar...kesinlikle...
 • Salih Necmi GündemSalih Necmi Gündem5 ay önce
  Yazdıklarınıza katılmamak mümkün değil ama gerçekleşmesi günümüzde zor.Keşke yazdıklarınızı okusalar.Ben seçim konusundaki şüpheleri en aza indirecek parmak boyasını niçin getirmediklerini merak ediyorum.Eğer dürüst ve kendinizin Allah indinde doğru yaptığınıza inanıyorsanız niçin parmak boyasını getirmediklerini sorguluyorum.Allah herşeyi biliyor ve görüyor.Saygılarımla.
 • ErenlerErenler5 ay önce
  Zoru görmek simgesine yazı yazan yorum yapan kardeşimden ALLAH CCSonsuza dek razı olsun. Ruhuna tercüman oldun.Rahmetli ERBAKAN HOCAM NE DEDİ MEMLEKET İDARE ETMEK ÇOLUK ÇOCUK İŞİ DEĞİL DEDİ
 • SukutuhayalSukutuhayal5 ay önce
  Bu süreçte beni hayal kırıklığına uğratan insanlardan birisiniz....Daha doğrusu İslami camiaya dediğimiz efradın içinin boş öncekilerden hiç bir farkının olmamasi ellerine güç geçtiğinde nasıl canavara dönüştüğünüibretle ve üzüntüyle seyrettim bu kadar yapılan zulme sessiz kalıp sadece kıyısında dolaşmak sizi kurtarmayacak ruzi mahşer de sizden ve sizin gibilerden hak talep etmek boynumuzun borcudur.....
 • ErenlerErenler5 ay önce
  Sayın yazar sen bu vaazı nasihatını Beş tepe sarayına git hiç bir eleştiriyi içine sindiremeyen REİSİNE ANLAT BOŞU BOŞUNA DALKAVUKLUK YAPMA.Bu memleketi hakkıyla yönetecek adil düzen ilerden bahset.
 • Kim DinlerKim Dinler5 ay önce
  İşler kötüye gidiyor her yerde menfaatçılar ,Ahlaksızlıklar ,İsraf ,Torpil,Adam kayırma almış başını gidiyor Cimeri ,Akimiarada bulasınVakıflarımız. ,derneklerimiz korkudan yada çıkarcılıktan susuyor Yahu biz sağlam karakter insanız diyoruzki ben bu Ak Partiye oy vermem hayret kimsenin umurunda değil.Niye ,diye sormaya bile tenezzül etmiyorlar Yazıklarolsun
 • SancarSancar5 ay önce
  EN BÜYÜK APTALLIK ; deneydekullanılanmateryallari, miktarlarını ve ortamı aynı tutarakdeneyisürekli tekrarlayıpFARKLISONUÇbeklemektir...oysabu şartlardaSONUCUN DEĞİŞME İHTİMALİ SIFIRDIR...SİYASİLERAYNI ,BELEDİYECİLER AYNI ,MEMURLAR AYNI. , VATANDAŞ AYNI ,ÜLKE AYNI , (hamili kart yakinimdir )AYNI , TEK FARK SEMRA HANIMIN PAPATYALARI GİTTİFETOŞUN ABLALARI GELDİ , ABLALARDA GİTTİKAVAKCİYANLAR , HAMFENDİNİN MODA DANIŞMANLARI GELDİ...VE FİNALDE MÜJDELER OLSUN YURDUMUN TOPRAĞINATAŞINA İNTERNET FENOMENİ ,BEĞENİ REKORTMENİ MARİAM KAVAKÇI geldi... DÜZEN değişiyor ama,necip milletimiz hep aynı....İNSAN OLMADIKÇA. ,İNSAN OLMAYA KARAR VERMEDİKÇE ,İNSANCA MUAMELEYİ UNUTUN...En son fetoşun sümüklü mendilini havada kapma OLİMPİYATLARIDÜZENLİYORDUNUZ...ŞİMDİDE BİRİLERİNİN G........NÜN KILI OLMA YARIŞI...Yormayın kendinizi ,doktorlar serbest etti ,götürün evine dilediğini yesin içsin DEDİ...
 • MustafaMustafa5 ay önce
  Yani her müslüman müçtehiddir akil baliğdir öyleyse itiraz edebilir bu nasıl mantık abdurrahman bey.Tıp doktoruna hasta teslim olmazmı musalladaki meyyit gibi olmazmı.Sapla samanı karıştırmayalım lütfen.
 • takdirtakdir5 ay önce
  Soz zamanlardaki yazınızı takdir ediyorum, müslüman ne olursa olsun dogru oldugunu dusundugunu dile getirmelidir
 • Biz Biz 5 ay önce
  s. S.aleykum.. hocam guzel bir yazi.akp ye gurbetci ler olarak avrupada magdur HOLDINGZEDELER icin bir cok tessebbuse kadar.bir adim atilmadi.bu insanlar dini inanclari kullanilarak aldatidildi.cogu akp secmeni.ama magdurlara Chp.Sőzcù vb sol kesim dile getiriyor bu bizleri uzuyor.oy kullasak oyle kullanmasak kirgìnlìk bőyle iki dere bir arada kaldik...artik islami parti gazete ve tv lerden yardiminizi bekliyoruz. Gurbet6ler aci gunlerde gecmiste oldugu gibi yine gelecektede devletinin yaninda.sadece adalet....s.aleykum. saygilarimla...
 • K erginK ergin5 ay önce
  Rabbim kalemini kuvvetlendirsin ustad dogru bir tesbit insallah hayata gecer bu yeminselam ve dua ile
 • ademakyıldızademakyıldız5 ay önce
  son duaya amin diyelim aminnnnnnnnnnnnnnnn
 • Hak hukukHak hukuk5 ay önce
  Başlarımı ağrıyacak sanki
 • OmerOmer5 ay önce
  Zamanelerin bu yaşanmış hayatlardan ders aldıklarını sanmıyorum.Huzur islamda derken huzuru malda mülkte buldular. Huzurları kaçmasın diye de ellerinden gelen her şeyide yapıyorlar.
 • vatandasvatandas5 ay önce
  Sayin yazar beyim şahsım olarak teskkur ediyorum.yazı ve yorumlarinizdan azami istifade ve yararlanıyoruz.saygılarımı sunarım.
 • misafirmisafir5 ay önce
  elbette yemin etsinler de, bir ayaklari havada olmasin...
 • Mehmet Mehmet 5 ay önce
  Dilipak.bizim ilçede içen din ile alakası olmayan biri ak parti adayı oldu.Birine neden bu adamın arkasından gidiyorsun dedim.Adam bir oğlum var okulu bitirecek ne yapayım sınavla olsa kazanır ama mülakat yani torpille işe alıyorlar dedi.Millet neye oy vermek zorunda kalıyor.ve siyasiler yetenekli gariban çocukların hakkını nasıl yiyor.Bu toplum adam olur mu dilipak.Veegisini veren bizim gibi düşünmeyen insanları bir koltuk uğruna dine ve devlete düşman ediyoruz.Kuran sünnet öner imami azam nerde
 • Şenel GÜRGÜNŞenel GÜRGÜN5 ay önce
  İslamı bilenler, müslümanlığı yaşayanlar hiç hırsızlık yaparmı, rüşvet alıp verir mi adaletsiz olur mu,liyakatsızları kayırır mı? Bunu yapanlar yemin etselerde,Kuran-ı kerim' in üzerine el bassalarda yapmaya devam ederler. Dini'de kendilerine göre yorumlayacakları için en büyük zararı da dinimize yaparlar. İslamı bilmeyenlere, islam bu mu ? islam buysa ben kafir olmayı yeğlerim dedirirler. Sizde islam dininin öğütleri ile onları bir nebze olsun doğruluğa getireceğinizi zannediyorsanız yanılırsınız, boşuna zahmet etmiş olursunuz.
 • Acep söylesem miAcep söylesem mi5 ay önce
  Ey ali firavunlar bu emeklinin parasını lütfedipverdiğiniz üç kuruş sadaka zammı vermek için neden milleti bir ay bekletirsiniz cebimizde beş kuruş yok allah sizleri bizlerden bin beter etsin şu mübarek cuma arefesi hürmetine ziraat bile telefon üstüne telefon eder para ona yatıp keseceği halde ne de olsa aydın doğana doların uçmasi öncesinde tüpçueliyle verdirilen 1 milyar doları da Bizdençikaracaklar
 • SuatSuat5 ay önce
  Çok güzel, Dilipak hocaya göre bir yazı olmuş. Artik herkes biliyor ki Türkiyede siyaset, kısa yoldan zenginleşmenin yolu olmuş.Hizmet vs, onlar halki aldatma için soylenen laflar. Halk da biliyor aslında. Türkiyede önde görünen siyasilerin yurtdısi , yurtici mal varlığina bakalım, Allah icin soyleyin "Çocuk ticaret yapmasın mı" sözlerine inaniyor musunuz? Bu adamlar etrafında dürüst adam mı ister? Yoksa her dediklerini yapacak emireri mi? Aslinda o motorcu vekil bir gerçeği dolayli ifade etti. En tepeden asağiya herkes kendine emireri arıyor. Çunkü kimse masum değil. Bir tanıdıgim biryerin Belediye Baskanlığı icin aday adayi oldu. Dedim "Senin aday olma ihtimalin zayıf, nicin para harcıyorsun? Dedi ki" 20, 25 bin tl para harcadım. Ama bunun karşılıği, işsiz, oglana,kıza, geline yatırim yaptım. Bunlar bana dönecek. Anlamamış gibi nasıl yani dedim. Gülümsedi gitti. Ïste Türkiye siyasetinin hali bu, ister, sagci,ister solcu , ister,dinsiz, ister dindar. Sistem böyle kurulmuş. İyice de dibe vurmadan bu yoldan çıkış yok.
 • Mehmet AliMehmet Ali5 ay önce
  Rüşvet 1000 yıllık sorun. Bu işi DİN ile Yemin ile çözemezsiniz hocam. Artık biraz Akıllı olalım. Bizim seçtiklerimizi denetlememiz lazım. Bu kadar basit. Varsa bir çalma-çırpma hesabının sorulması lazım. Neden buna karşı çıkıyorsunuz? Neden muhalif gazetecilere karşı çıkıyorsunuz. Nedir bu sorgulayan insana olan nefretiniz. İlla herkes BİAT mı edecek. Gözümüzü kapatalım mı. "Tövbe etsin geçer, yemin etsin tamam" gibi çocuk masallarıyla mı devleti ayakta tutacağız?
 • AlperAlper5 ay önce
  Kuranın ilkeleri yok sayılmış, insanları gene kaldırmaya çalışanlar var,aptallar sabah akşam Kanar.
 • ayhanayhan5 ay önce
  muhteşem bir yazı üstad keşke hepimiz buna uygun davranabilsek .
 • Zoru GörmekZoru Görmek5 ay önce
  Kendini islami bir parti olarak lanse eden, her daim dini kriterler üzerinden siyaset yapan, secim zamani elinde kur an sallayan, sehit cenazelerinde bile oy plani yapan, 17/25 Aralikta ortaya cikan her türlü rüsvet, dolandiricilik, hirsizligi ortaya ciktigi halde hala hic bir sey yokmus gibi hirsizliga devam eden, iranli züppenin önüne yatan, 26 yasindaki ogullarina onlarca gemicik alan, kösklere saraylara sigmayan, 1500 korumayla dolasan, sarayin bir günlük masrafinin Anadoluda bir kasabayi doyuracak miktarda olan, Allah a sirk kosularak Allahin bütün sifatlarini üstünde toplayan diye reklam edilen ....daha hangi birini sayayim hocam...Siz bunlar olurken neden sesinizi cikarmadiniz..Simdi secimin zor olacagini anlayinca günah cikarmaya calisiyorsunuz. Aynen her secimde oldugu gibi. En son secimdem önceki yazilarinizi kontrol ediniz. Samimi degilsiniz.Allah var ahiret var.
 • ARAŞTIRMACIARAŞTIRMACI5 ay önce
  Mücahit Örenyıldır milletin parasını gasbetti hesap sorulmuyor.Vatandaşının hukukunu savunmayan gaspçıyı koruyan hükümeti ben neyleyim.
 • mhmtmhmt5 ay önce
  Dosdoğruyu söyle yanlışlara tam gaz destek ver. Tabi el üstünde tutulacaksınız. Size göre harp hiledir bu yüzden biliyoruz , bilmezmiş gibi yapıyoruz, diyeceksiniz. E o zaman sizde kendinize göre haklısınız. İşte demogoji. Nasıl yağ gibi üste çıkartıyor. Durmask yok yola devam. Yol akibetimizi gösterecek. Dosdoğru yol mu yamuk yokmu? Dosdoğru olanı kimse sevmez. Bir kulpunu bulup uzaklaştırırlar, barındırmazlar. Ne demişler her doğru her yerde söylenmez.Zaten Allah korkusu yoksa kul hakkına girmekten çekinilmiyorsa yemin etseniz ne anlamı olacak. Anlayış değişmedikten sonra daha çok kandırırlar, kandırmaya devam ederler. İşimiz demogoji olunca anlayışımız DEVLETİN MALI DENİZ YEMEYEN KERİZ oluyor. Görevde GÖZLERİMİ KAPARIM GÖREVİMİ YAPARIM oluyor. Sağ sol fark etmiyor. Birileri dini kullanırken birileri kendi putunu kullanıyor. Maske birinde yaşamadığı din, diğerinde put, bilim sahtekarlığı ...vs. Allah din tüccarlarına yardım eden Müslümanlara akıl fikir versin. Binlerce kişinin sapıtmasına kayıp gitmesine yol açanlara yazıklar olsun. Sözde tebliğ yapıyorlar, kaydıklarının sirke girdilerinin haberleri yok. Yaptıkları yanlışlarla sevap işliyorlar. Arkasından keşke diyecekler, başkasını suçlayacaklar ama iş işten geçmiş olacak. Allah yar ve yardımcımız olsun.
 • RecepRecep5 ay önce
  Adalet sistemi ve denetim mekanizması işleyecek. Hangi partiden olursa olsun kom olursa olsun Cumhurbaşkanı dahi kanuna uymayan yargılanacak ve cezasını çekecek. Yani Türkiye de şuan olmayacak birşey. İnşallah yeni.nesiller bizim gibi lafta değil yaşam tarzında Allah ın emir ve yasaklarına uyarlar.
 • CumhurCumhur5 ay önce
  Milletin başı aynı zamanda bir partinin başkanı nasıl yemininde duracak.Güzel ülkeyi mahv ettiler.Elim iki dünyada da yakalarında olacak rüşvetçilerin.
 • Akit okuruAkit okuru5 ay önce
  İmam azam halifenin zulüm kararlarına karşı çıktı ve ölümü göze aldı zalim sultana hakkı haykırdı mazlumdan yana oldu siz balığın sonunda kokmuşyenimi duydunuz 10 yıl önce rüşvet vermediğim için %90 engelli hasta çocuğuna dağ başında kendi arsama yaptığım kulübe içinyapmadıkları zulüm kalmadıozaman 10 bin lira para cezası ödedim Bursadayüzbinlerce aynı yıl kaçak yapıya dokunulmadıve yazılan bütün imar cezalarıda bu sene af edildi bu örnek uğradığım zulümlerden sadece biri Diğerlerini de Her gece kalkıp Rabbimin huzuruna durup seccademi ıslatarak ona arz ediyorum Dünyanın oyun yeri olduğunu ve aslolanın Öteki Alem olan hesap mizan mahşer ve sonu cennet olan bir hayata kilitlenmişiz Efendiler efendisine raam olmuşuz imam azalma tabi olumsuz Gözümde ne cennet sevdası ne cehennem korkusu Gençliğin imanı yanıyor onu söndürmeye giderken yolda birileri takılmış ne ehemmiyeti var diyen üstadlara tabi olumsuzÜstadın gençliğe hitabesiyle büyümüşüz varsın dünya ve içindekiler onların olsunselam
 • ali ustaali usta5 ay önce
  sayın yazar maalesef balık baştan kokmuş bizde yukarıdakinin aşağıdakine söyleyecek sözü yok sende yapıyorsun cevabı hazırbayraktar ne dedi benim yaptığım herşeyi biliyorsun sen yaptırdın
 • FİLOZOFFİLOZOF5 ay önce
  Amin! Üstad; yüreğine, ağzına sağlık. Yalan konuşan müslümanın imanından şüphe edilir. Selam ve dua ile!
 • halidhalid5 ay önce
  yorumcuları okudum akıntıya kürek çekmeyin arkadaşlar kanuniden sonra bozula bozula 1923 e kadar geliyoruz ondan sonra son format çekiliyor yeni bir nesil oluşuyor o da bu kadar olur arkadaşlar bence yine iyi

Günün Özeti