Etme bulma dünyası

10 Aralık 2018 Pazartesi

Eden bulur. Kişi, kurum, topluluk ülke fark etmez. Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste denmiştir. Kimsenin yaptığı yanına kalmayacak. Polisten, savcıdan, mahkemeden bir yolunu bulup yakanızı kurtarabilirsiniz. Unutmayın ki, bir de mahkeme-i kübra var.

Bugün Fransa’yı vuran şiddet olayları yarın nereyi-kimi vuracak belli değil. Ama çok can yanacak, sanıldığından
uzun sürecek. Görünen o. Gezi olayları sırasında konuşanlar şimdi suspus. Besledikleri karganın bir gün kendi gözlerini oyabileceğini düşünmediler.

Aslında bugün Macron’u cezalandıran güç, dün Wolkswagen, Samsung bugün Huawei’yi cezalandıran güçtür.

Hani “Vekalet savaşları” diye bir savaş vardı. Aslında bu da öyle bir savaş. Birileri Macron’a, Macron’un şahsında Fransa’ya “Kızım sana söylüyorum, gelinim sen dinle” diyor. “Paris Baharı”nı böyle okumak da mümkün. Tabii böyle giderse “Paris baharı” “Avrupa Kışı”na dönebilir.

Hemen söyleyelim bu kış sadece Avrupa için değil, dünya için kolay geçmeyecek. Bu olaylar uluslararası derin güçler arasındaki bir iç savaşın hesaplaşmasının ürünü. Dün 11 Eylül’de New York’ta, İkiz Kuleler’in vurulması ile başlayan ve bitmeyen bir savaşın devamıdır.

Macron kimdir? Rothschild’lerin muhasebecisi değil mi? Onu Fransa gibi bir ülkenin başına kim, niçin ve nasıl getirdi?

Bu olaylarla Fransa derin bir yara aldı. Batı’nın özgürlükçü demokrasisi, insan hakları söylemi de öyle.

Aslında bu kriz kapitalizmin krizidir. Laiklik, hümanizm, liberalizm de bu krizden payına düşeni alacak.

Sorun tek başına ekonomik kriz, zamlar filan değil. Bu olaylar herkes için ders olmalı. Şanzelize sokakları bir kez daha şunu gösterdi ki, kapitalist patronlar, Gezi örneğinde olduğu gibi 28 Şubat’ta 5’li çete” örneğinde olduğu gibi, media, mafia, sermaye, siyaset, bürokrasi, STK, akademi, laik, dindar, sağ-sol herkesi harekete geçirebiliyor. Ateistler de kontrollerin de, kilise de, faşistleri de kontrol ediyorlar, marksistleri de...

Bakalım şimdi, Macron’a vuranların yeni adımları ne olacak. Macron’un patronlarının bu saldırıya cevapları ne olacak.

Bu arada; kendi ülkelerinin halkına ve dünyaya da bir şey söylemeleri gerek. Birileri çıkıp zencileri, müslümanları, yabancıları suçlarsa şaşmamak gerek. Hatta gündemi değiştirmek, dikkatleri başka yöne çekmek için sansasyonel birtakım olayların örgütlenmesi bu şartlarda sürpriz olmaz.

Paris baharı öncü bir siyasi deprem. Bunun artçıları da olacak, ama bunun tetikleyebileceği başka siyasi fay hatları da var.

Aslında Macron, “Avrupa’da kendi içinde ABD’den bağımsız ve ABD’ye karşı NATO benzeri bir askeri oluşum”dan söz ettiği gün bunların olacağı belliydi.

Şimdi gelinen noktada cevabını arayan sorular var:

-Bu olaylar ne zaman duracak ve Macron görevine devam edecek mi?

-O giderse yerine kim gelecek. Gelecek kişinin başarı şansı ne?

-Macron’un patronlarının bu saldırıya cevapları ne olacak?

-Bu olaylar Batı’da ya da diğer ülkelerde neyi nasıl etkileyecek?

-Saldırının faturası kime çıkarılacak?

-Olayların Fransa ekonomisine, siyasetine, toplum hayatına, hukuk düzenine etkisi ne yönde olacak.

Aslında bu ve buna benzer daha birçok soru üretebiliriz.

Mesela; İngiltere, Almanya, İtalya, Yunanistan, Belçika ve Fransa bu işten nasıl etkilenecek.

Bu kriz aynı zamanda bir AB ve NATO krizidir. Bu örgütlere nasıl yansıyacak? BM ve Güvenlik Konseyi’ne, Frankofon ülkelere yansıması ne yönde olacak.

Bu arada; bu olayın Rusya, Çin ve Japonya’ya doğrudan veya dolaylı etkisini de sorgulamak gerek.

Fransa’yı etkileyen bu olay dolaylı olarak Suriye ve Lübnan’ı da etkileyecektir, İsrail de bu süreçten ciddi olarak etkilenecektir. Vatikan da öyle...

Dünyada zaten genel olarak siyasi askeri, ekonomik, sosyal, felsefi bir tedirginlik, teolojik kehanetlere dayalı bir gerginlik de söz konusu. 2019’a ilişkin gelecekle ilgili kaygı verici yorumların yapıldığı bir zamanda patlak veren bu olaylar, mevcut negatif durumu daha da negatif bir hale getirdi. “Bulanık suda balık avlamak” isteyen çevreler için bu durum adeta bir fırsata dönüştü. Birileri durum- dan vazife çıkararak maceracı çıkışlar yaparak mevcut durumu daha da içinden çıkılmaz hale getirmek isteyebilir. Bu anlamda içeride CHP’ye, yine aynı şekilde Gezi Parkı bileşenleri ile birlikte FETÖ ve PKK’ya dikkat etmek gerek. Seçime giderken bu konu son derece önemli. Fransa’yı karıştıranlar Türkiye’ye de dost değiller. Bunu da unutmayalım.

Ankara, futbol takımlarının holigan taraftarlarını yakın takibe almalı. Terör örgütleri yanında, rüşvet, ekonomik kriz, yolsuzluk, hukuksuzluk bahanesi ile birilerinin kitleleri sokağa çekme planlarına karşı da dikkatli olmak, bu konularda kesinlikle topluma güven vermek gerek.

Bu konuda aday profili önemli. Ama aynı zamanda rüşvet ve yolsuzluklar, adalet konusunda ciddi anlamda siyaset, bürokrasi ve iş dünyasına yönelik operasyonlar için düğmeye basılmalı. Hatta bu konu- da geç bile kalındı.

Fransa’dan gelen son haberler şöyle: Şehre zırhlı araçlar konuşlandı. Gösterilere 150.000 civarında insan katıldı. Yağma yapılıyor, işyer- leri ve araçlara zarar veriliyor. Macron’un bugün bir açıklama yapması bekleniyor. Yüzlerce kişi gözaltına alındı. Çok sayıda yaralı var. AB gelişmeler karşısında sessiz. Trump olaylarla ilgili, sosyal mediadan alaycı mesajlar yayınlıyor. Batı mediası artık yavaş yavaş sessiz kalma yerine olayların nasıl bu noktaya geldiğini anlamak için sorular sormaya başladığı görülüyor. Bu işin siyasi, ekonomik, sosyal sonuçları olacak. Bunun faturasını birilerine çıkartmak isteyecekler. Bir günah keçisi bulacaklar. Bu günah keçisi Macron olursa yerine kim gelecek. Rothschildler kendi adamlarını feda etmeyi kabul edecekler mi? Paris baharının bir rövanşı olacak mı? Bunu bize zaman gösterecek. Ama şunu bir kenara not edin, hiçbir şey eskisi gibi olmayacak.

Bugün dünya düne göre daha güvenilir değil. Aksine daha riskli bir dünyada yaşıyoruz.

“Sarı Yelekliler” şimdiden “öfkenin çocukları” olarak görülüyor. “Bu olanlardan sonra, bugünler öyle anlaşılıyor ki; “Paris baharı” diye değil “Kara Noel” olarak anılacak, tabii olaylar böyle devam edecek olursa.

2019, yeni yıl yeni bir milad olabilir. 1600’lerin sonu Westphalia süreci ile yeni dünya düzeninin temelleri atılıyordu. Sömürge mirası üzerine, kan ve gözyaşı ile temelleri atılan 100 yıl savaşlarının ardından kurulan bu düzen bugüne kadar kendini korumak ve sömürüsünü sürdürmek için 2 dünya savaşı çıkarttı, bir de soğuk savaş. Faşizm ve komünizm bu gücün gayrimeşru çocukları idi. Geldiler ve gittiler. Bugünkü kriz kapitalizm ve siyonizmin krizdir. Selâm ve dua ile...

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • EMANET KİMEEMANET KİME5 ay önce
  Evinizin anahtarını verneyceğnlz kişiye şehriniz anahtarını. Vermeyin .Güven, samimiyet ,Ahlak , dürüstlük , haram yemeyen,yalan söylemeyen , ehliyet ve liyakatli .. Bulursanız bırakmayın ...
 • Komplo teorisiKomplo teorisi6 ay önce
  Bu ülke ne zaman komplo teorilerinden vaz geçerse o zaman düzlüğe çıkar fransızlardan ses çıkmıyor onlar adına da komplo teorisi üretiyoruz pes artık.
 • Oku mayınOku mayın6 ay önce
  Suriye yerle bir ,darısı sömürge fransa ve ülkelerinin başına
 • KomraKomra6 ay önce
  Dün akşam söyle diğiniz devlet sipor kulüp lerinin vergilerini af ediyorfakire geldimi ölene kadar peşin den koşar bu devlet ne kadar hakkım varsa haram zıkkım olsun bunların hesabını Allah Tayyip Erdoğan sorsun yok neymiş yeni Osmanlıy mış ne Osmanlısı ilk önce adaletli olun fötöcü ergononcuları papaz ları bırakıp müslüman ları ceza evinde çürütüp ondan sonra yeni Osmanlıcılık ayak ları bırakın siz gidin çocuk kandırın suç SADECE hırsız damı yoksa kapıyı açık bırakan damı yorum sizin
 • Kobra Kobra 6 ay önce
  Pekiyi bunların sorumlusu kim sadece çalan mı yoksa onu orada getirip hatasını gör düğü hal de tutan mı suç da de ce akpe demi iç lerin de yolsuzluk hırsızlık yapan varsa suç sadece vekiller demi en büyük suç en üstekin de demezlermi hacı bu kişi leri ben mi AKP nin içinde tutuyorum bunların sonu fötö Ergenekon dan beter olacak
 • Cihat Ammar çağlakCihat Ammar çağlak6 ay önce
  Size ulaşamadiğim için buradan denemek istedimHocam Ali Koç ve ekini hakkında üzerinde dururması gerekTürkiye’nin en büyük iş adamı Fenerbahçe’yi ligden düşürecek başarısız olacak komik.Kemalist ve kızgın taraftar kitlesini sokak için hazırlıyor lütfen önemini siz biliyorsunuz.Görmemek için kör olmak gerek. Geldiği ilk günden beri adam açıkça söylüyor
 • Okur yazmazOkur yazmaz6 ay önce
  Durum kritik olduğundan mütevellit yine savunmaya geçmişsiniz? Herşey aslına rücu eder sizde yine zalimden zulümden yana dönmüşsünüz. Evet bu saydığınız sebepler tabiki göz ardı edilemez lakin bugün ülkemizde idari ve ekonomik anlamda bir adalet varmı? Bu yazınızın para babalarınız ilahlarınızın talimatı ile toplumun sinir uçlarını törpülemek hak arayışını dizginlemek için planlı bir şekilde tamamı algı yönetimi üzerine kurgulandığından kuşkum yok. Yıllarca BOP un amacını gülen cemaati ve AKP nin kuruluş anacını idrak edemeyen ahmaklardan böylesine derin siyasi analiz yapması beklenemez. Yazınızdan ortaya çıkan sonuç; ahmaklık mı? İhanetmi? Sorusundan başka birler değil.
 • VatanseverVatansever6 ay önce
  Bir kadeşim de yorumunda kapitalizmin anası İsviçre den bahsetmiş...Tabii kendi düşüncesi bana göre! 18 yaşında oğlum,baba ben isviçre ye gidecem arkadaşım davet etti dedi ben de gönderdim. Geldiğinde projesinden çok yaşantı, eğitimden bahsetmesini istedim toplumun paylaşımı ve eğitimi çok hoşuma gitti.Sanırım devletimizi yönetenler bunları biliyor lakin her ülkede büyükelçiliğimiz mevcut halkım bilmiyordur açıklıyayım her mesleğe saygı var orda anlatayım.çocukların eğitimi ortaöğretim bitince bitmiyor iki yıl oryantasyon eğitimi mevcut yani pratik eğitim oda kamu özel herkurumda öğrenciler iki yıl staj görüyor aylık çüzzi yani harclığına cıkaracak kadar 500-1000 frank yeteneklerine göre iş paylaşımı burada başarılı olursa sınavsız üniversite çocuğum 18 yaşında üniversite ikiye giderken bir yaş büyük arkadaşı staj sonunda bu yıl üniversiteye gidecek mezun olunca işçi olacak işi hazır tabii maaşı 4000 frank olacak enflasyon yok tabii orada 4 yıl sonra maaşı 4400 frank olur en fazla işin en ilginç noktası en yüksek maaş 8000 frank soruyorum size bu ülkede isyan niye olsun paylaşım ala en düşük maaş 4000, en yüksek 8000frank adalet olan yerde niye isyan olsun! Arkadaşlar öğrenin bunu biz yapabilir miyiz neden olmasın, ama önce mesleğe saygı kavramını bellekte yer edinmeliyiz...Mühendis yetiştiriyoruz tezgahtan bi haber pratik sıfır ondan sonra sanayici haklı kaifiye eleman yetişmiyor bulamıyorum diyor teknisyen nasıl yetişsin evebeyinler sevmiyor ki cocuklar tercih etsin. Bu zihniyeti aşarsak bizim toplum sınıf atlar. Bu ülkenin insan yetiştirme felsefesine ben beğendim büyüklerimiz umarım merak eder büyükelçiliğimize bu konuda detaylar için harekete geçirir.
 • VatanseverVatansever6 ay önce
  Yazınızı okudum, önceki yazılarınızı da okurdum hele adalet ile ligili ayetlerden vermiş olduğunuz yakın zamanda yazınıza bayıldım ne var ki bir siyasi partiyi fetö ve pkk ile eş tutmanızı kınıyorum sizin riyakar olduğunuzu hissederek takip etmiyeceğimi belirtmek isterim. Okuyucu yorumlarında laikliği ucube diyen kardeşim inanıyorum ki sizleri yanlış yönlendiriyorlar laiklik sayesinde bu ülkede rahatca herkes başörtüsü takabilmektedir LAİKLİK "bireylerin inancları devlet güvencesindedir, din ve vicdan hürriyetinin güvencesi devlettir" bunun neresi ucube bunun için insanlar rahatca başörtüsü takabilmekte, bunun için camilerdeler, cem evlerindeler, kiliselerdeler, anlıyacağınız herkes hürdür inançlarında bu da devlet güvencesindedir keşke bu güzel kuralı anlatabilseydi kamu spotunda kültür bakanlığımız bunu bile siyasi çekişme yüzünden heder ettik bunu da bakanlık uzmanı haçca giden dost ziyaretinde bana itiraf etti saygılarımla.toplumumuza kü
 • hakan doğrucuhakan doğrucu6 ay önce
  1800 euro maaş alan Fransız asgari ücretlisi benzin 1.6 euro oldu diye sokakları yakıyor, senin ülkende 1600 lira maaş alan asgari ücretli benzin 7 lira olunca sesini çıkarmıyor, az oldu daha verin diyor. Biraz da bunlardan bahset Yazar Efendi . Hangi toplum kullardan hangi toplum bireylerden oluşuyor sence?bırak dış güçler. Vatikan, şu bu saçmalıklarını . 1 tane Fransız sarı yeleklinin röportajını okudun mu da bunları yazdın ? Mesele kul ile birey olma mücadelesidir, sonra aa Batı neden bizleri , dünyayı yönetiyor diye şaşarsın işte!!
 • MUHAMMET GENÇMUHAMMET GENÇ6 ay önce
  CHP, PKK ,FETO , HİÇ BİRŞEY YAPAMAZLAR... BIZİM "ESKİ TOPRAK "A.GÜL Ü MÜZ İŞE EL KOYDU ...BAŞA GEÇTİARTIK ENDİŞE YOK.
 • NuhNuh6 ay önce
  Gazeteniz doğruları yazmada cesur ancak üst bürokraside yaprak kimildamiyor seçimde Ak Parti'nin başarılı olması bu konuda atacağı adımlara bağlı devlet malını seçim öncesi devretmek doğru bir şey değildi ama Cumhurbaşkanımıza bu konuda yanıltıcı bilgiler verildi diye düşünüyorum, bundan memleketi seven herkes rahatsız olmuştur,
 • İSMAİLİSMAİL6 ay önce
  Bu kırizi ülkemizden uzak tutmamız için yaklaşan mahalli seçimlerde iktidar muhalefet gerginlik yaratmadan sadece yapacakları belediye hizmetlerine ve projelerini gündeme taşımalılar.
 • RabiaRabia6 ay önce
  EuzubillahiminesseydanirracimbismillahirrahmanirrahimÖyleyse sen onları kendisinde (en dayanılmaz azabla) çarpılacakları günlerine kavuşuncaya kadar bırak.tur süresi 45.ayet.elhamdulillah.Sayin Dilipak Kılıçdaroğlu Almanya'da ne yaptı.Sayin Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a saygı ve hürmet adına bir kez daha siz yazabilir misiniz? siyaset şeffaf olmalı dersiniz?bu 70lik dede ne yapıyor ne konuşuyor bir yazın rica ediyorum.hasbinallahu ve nimel vekil deriz.saygilar selam ve dua ileAllaha emanet olun teşekkürler HasbinAllah'u ve nimel deriz
 • RabiaRabia6 ay önce
  EuzubillahiminesseydanirracimbismillahirrahmanirrahimO gün, ne hileli-düzenleri kendilerine herhangi bir şeyle yarar sağlayacak, ne de kendileri yardım görecekler.tur süresi 46.ayet.elhamdulillah.Sayin Dilipak ayeti k.kerim kaynaklı olarak yazmış bulunuyorum.cok şükür estağfirullah.sayin Dilipak Hanak ilçesi nin daha yeni yapılmış belediye binası su tesisatı çalışmıyor denilerek inşaata çevrilmiş.milli servet harcanıyor.bilginize.saygilar selam ve dua ileAllaha emanet olun teşekkürler HasbinAllah'u ve nimel deriz.
 • RabiaRabia6 ay önce
  EuzubillahiminesseydanirracimbismillahirrahmanirrahimHiç şüphe yok, zulmetmekte olanlara, bundan önce de bir azab vardır; ancak onların çoğu bilmiyorlar.Artık sen, Rabbinin hükmüne sabret;çünkü gerçekten sen, bizim gözlerimizin önündesin.Ve her kalkışında da Rabbini hamd ile tesbih et,Gecenin bir bölümünde ve yıldızların batışının ardında da O'nu tesbih et.tur süresi 47-49.ayetler.elhamdulillah.Sayin Dilipak msjlarim yutuluyor.bakin dün demiştim ki m.abbasin Filistin halkının hakkına sahip çıkması ve saygı duyması gerekir.Allah bize yeter.sayin Dilipak hile kuranlar Allah'ın izniyle hilelerine ugrayacaklardir.ayet ile sabit.tur süresi 46.ayet.elhamdulillah.bu ayetlerde Sabah namazı vakti anlatıldığı bildirildi.Allah alimlerimizden razı olsun.sayin Dilipak yap, işlet,devret başarılı oldu.baskanimiz Recep Tayyip Erdoğan'ıtebrik ediyoruz.Allah işlerini rast getirsin.istanbul adayını Sayın Binali Yıldırım diye bekleriz.saygilar selam ve dua ileAllaha emanet olun teşekkürler HasbinAllah'u ve nimel deriz.
 • kibarcikkibarcik6 ay önce
  bılge bırmiş sen vb lerın besmekesız ımansız veledı zına mahsulunun tıpık bır tezahürüsün veselam
 • bilge_bir bilge_bir 6 ay önce
  orasi fransa 3 tane devrim yapmis bir ülke, insanlari dinle kandiramiyorlar orda bu "bu senin kaderin allah istese seni zengin yaratirdi sinav bu" diye. basta bunu proff n hatipoglu iyi yapiyor kendi 30 bin tl aliyor 3 saat programa fakirlere isyan etmeyin hele bir durun öteki dünyada kralsiniz diyor. ha o tr de gecer de fransada yemez hoca
 • Ali aslanAli aslan6 ay önce
  Siz aslında Avrupa’nın karmakarışık kaos ortamında olmasını arzuluyorsunuz
 • SancarSancar6 ay önce
  İlbeyhan 'a ; Amerikan muhiplerineBugünlerde UYGUR sevdalısı rollerine bürünmüş İYİ Parti İst.İL BŞK nı BUĞRA KAVUNCU ve Amcası BURHAN KAVUNCULAR ,Enver Altaylılar , SEYİT TÜMTÜRKLERİDE eklemeden ,yad etmeden olmaz... ne hikmetse İYİ partinin başdanışmanları genellikle FETÜLCİA menşeili...
 • İlbeyhanİlbeyhan6 ay önce
  Davudunoğlumu ,DAVİD'in oğlumubirkaç aydır mailetürbeleri ziyaret ediyorlar..ALİ BEYBİJANLA' la beraber... Fonda GÜL ABDÜL'ün suflesi ve gölgesi...Kimse görmüyor zannediyorlar ama ,Devekuşu gibi heryerleri özelliklede MABADLARI açıkta...Ana KRALİÇE yönetiminde ,kıbleleriKUDÜS ,Ağlama duvarına dönük ...Zaten hiç değişmediki...SAİT Nursi ,Fetülcia FETOŞ gibi... Dikkat etsinler türbe ziyaretlerine ,SUZAN SUZİ gibi ZİYARET çarpacak birilerini...Usame bin Ladinmi , Kaddafi rahmetlimi öldürüldüğünde HİLLARY O .........uylaçak yapan zavallıDAVİDİN oğlu değilmiydi.?Öbür cenahtan Cumhuriyet gazetesine konuşlandırılmış GİNA HASPEL 'inyerli versiyonu ŞEBNEM KORUR FİNCANCI....Karanlıklar Prensesleri ,Korkuç Yengelersenkronize7/24 faaliyetteler...Eşi CİA ajanı Yasemin Çongarda Washıntondan vaziyet ediyor, Hakan Albayrak denen İslamcıların CHE'si ayaklarına yatan ABD muhibide ,KARAR ını vermiş,katkı sunuyor...Alayının asıl kıbleside ,kutsalıda WASHİNGTON...Devam geldikleri gibi gidecekler,ellerinden geleni yapsınlar,Fetö PKK ile aynı safta...
 • hukukhukuk6 ay önce
  Bu konuyu da yazın:bir tarafta ne isitedilerse verdik...allah affetsin diyen, diğer tarafta ise sözcü yazarı necati doğru ile çölaşana da fetöcü diye dava açılmış...haberler de şimdi okudum...destek çık millet fetö nün tuzağına düşsün, fetöden medet umar hale gelsin ,sonra malum kasetler sonra da binleri onbinleri niye fetöcü oldun diye ... içeri tık...
 • Halil YılmazHalil Yılmaz6 ay önce
  Hocam neden halkın tepkisinin altında kötü niyetli bir sonuç çıkarıyorsunuz da yönetenlerin adaletini kazancın adil paylaşılmamasına dikkat cekmiyorsunuz saygılar
 • Secih BAŞARAN Secih BAŞARAN 6 ay önce
  İNSANLARI NASIL KUKLANDIKLARI... TAMAM AMA, KULLANIŞLI HALE GELMEK, KIVAMA GELMEK BU DERECE! PES. BİR İNSAN AKARYAKIT ZAMMI DİYE BAŞLAYIP ARABA YAKMAYA... BU KADAR KISA BİR SÜREDE PESSSSS
 • Hilmi AydınHilmi Aydın6 ay önce
  Sona geldik vaktini şüphesiz Allah CC bilir Kıyamet yaklaştı ay yarıldı Vakit imanı kurtarma vakti Vakit gemiye binme vakti Şu dağa sığınırım diyenler:Her her küfür denizinin altında kaldı Tek gemi var binin ki kurtuluşa eresiniz...
 • AlimAlim6 ay önce
  Arap baharı yapılırken Demokrasi geliyor diye bağırıyordunuz hatta mazlumlar sesini yükseltti diyordunuz bu gelen mazlumların sesi ezilen halklar ayaklandı diyordunuz ne oldu ben söyleyeyim BOP un oyuncağı oldunuz şimdi Avrupa baharı olunca mı Türkiye ile karşılaştırma yapıyorsunuz adamlar sert müdahelede bulunmuş iyide Arap baharında müdahele değil öldürüldü insanlar öldürüldü ama ozaman demokrasi getiriyordu birileri dimi bu günahları nasıl ödeyecekler acaba bizim ülkemizde demokrasi nöbetçileri mevlam sıra gelince hesap sorar
 • Cihan BeyoğluCihan Beyoğlu6 ay önce
  Aslında bu kriz kapitalizmin krizidir. Laiklik, hümanizm, liberalizm de bu krizden payına düşeni alacak. Aynen şu an bizim memlekette olan ne? paranın gücü değil i? laiklik kör topal teğil mi? gelir dağılımı eşit mi? Her devrin adamı olanlar her dönem kazanmanın dayanılmaz hazzını yaşamıyorlar mı? Kapital sahipleri daha daha hatta benim olsun demiyor mu? Fitre, gerçek zekat nerede kim uyguluyor, bırakın zekat vermeyi vergisini bile vermekte direniyor, vergi afları ile önü açılmıyormu? Yani üstat dünyanın çivisi çıkmış korkunç zalim bir adaletsiz gelir paylaşımı var, işsizlik var bunun sonu hiç iyi değil. Allah Türk Milletini korusun.
 • HakanHakan6 ay önce
  sizin yaptığınız eylemleride biliyoruz meşhur 6. filo eylemi kaç kişi öldü Amerikan 6. filo gemisini karaya çıkarmayan karşı mahalleden solcular oldu sizin bugüne kadar yaptığınız eylemleride anlatın iktidar olmak için çözüm süreci tarikatlarla iş birliklerinizide anlatın hatta araplarla kürtlerle birlikte olup hangi ortadoğu haritası üzerinede konuşun
 • Acep söylesem miAcep söylesem mi6 ay önce
  Allah bu ülkeyi ve gariban fakir milleti dinci! Laik! Solcu ! Liberal! sağcı!atatürkçü!vs her kalıba giren uğursuz Hırsızlardan korusun zira şu son birkaç yılda insanlar anormal derecede fakirleşmeye başladı milletin parası yine bir avuç uğursuza akıtilmaya başlandi
 • kapıkapı6 ay önce
  eradl sağlam bugün köşesinde yazmış:Konkordato sayısı kasımda hızlandı, bini geçti...
 • adaletadalet6 ay önce
  Eski AK Partili Günay: 12 Eylül döneminde avukatlık yaptım, o zaman bile yargıda bugünkü usulsüzlükler yoktu... demiş..haberlerde bugün çıktı.Bu ne iş şimdi?Madem öyle niye o partide senelerce bakanlık yaptın diye neden soran yok?
 • HasanHasan6 ay önce
  Bırak fransayi ülkeni yaz Fransa'da sokaklar yanıyor ülkemde insanlar yanıyor işsizlikten pahalılık Tan sen fransayi yaziyon Fransa'da mi yaşiyon
 • MehmetMehmet6 ay önce
  Adalet ve liyakat ortadan kalkarsa herşey olur.Birilerinin halkın parasıyla zengin olduğu,kalitesiz insanların işe alındığı,israfin arttığı,münafıkların çoğaldığı ülkeler herhalde batar.Bize birşey olmaz çünkü biz kuran ve sünnete göre haraket ediyoruz?
 • erden canerden can6 ay önce
  Selamunaleykum abdurrahman bey yazilarinizi cok begenerek okuyorum allah razi olsun amin
 • ibrahimibrahim6 ay önce
  Fransa'yıveyaAlmanya'yı istedikleri gibi şekillendirmeleri beni çok fazla ilgilendirmiyor. Beni ilgilendiren Türkiye'de kemalizm'inkoruyuculuğuna Ak Parti'mi geçti sorusudur; şayet öyle ise bu millet yine aldatıldı demektir.
 • TimurTimur6 ay önce
  ... Marksizim, Kemalizim, Turanizim gibi Musevi' lerin Siyon' u kurtarmak için kurdukları ideolojilerdir!!!
 • Mehmet ayMehmet ay6 ay önce
  Sayın yazar, Fransa da olan olaylar kendiliğinden çıkmadı, insanların üzerine bu kadar yüklenirsen olacağı bu, bizdeki gibi insanlar şükretmezler hakkını ararlar, dini siyasete alet etsenizde insanları aldatamazsınız. Fransa direnişine selam olsun
 • tevhidtevhid6 ay önce
  e-posta adresinizden size mail atmaya çalışıyorum fakat sürekli iletilemedi gibi sorunlar olduğunu yazıyor.lütfen e-mail adresinizi kontrol edebilirmisiniz
 • komplo teorisikomplo teorisi6 ay önce
  Evet yorumların çoğunu okudum nedense yorumlar bende şu izlenimi bıraktı. ... toplumu fikirler, değerler üzerinden ayrıştırmaya çalışıyorlar. diğer bir tarafta işçilerin ezildiğini ve onlarında ayaklanma hakkı olduğunu yazarak toplumu işçi ayaklandırmasına hazırlıyorlar. Aklınızı başınıza alın. Güçlü toplum güçlü devlet demek. Devlete bir zarar gelirse hiç birimizin yaşayacak yeri yurdu yok. olayları daha akılcı ve suhuletle karşılayın. galeyana gelmeyin.
 • şükrü onukşükrü onuk6 ay önce
  sarı yelekliler meydanlara çıkarsa mavi yelekler askıdan iner .Mutsuz azınlığın keyfi yerine gelsin diye ortalığın savaş alanına çevrilmesine razı olmayacaklar çok daha fazla olduğundanbatının çektiği strese karşı Türkiye bu açıdan biraz daha rahat . Abd başta olmak üzere ,batı ortak karar alsa da Türkiye anlık karar alan ,güncellenebilenpolitika değişikliğiyle , siyasi duruşuyla , tüm bunları savacak güç ve kabiliyete ulaştı ,peş peşe gelen ekonomik , sosyal ,siyasimanevralara karşı biraz sarsılsa daidmanlı olduğundan , sağduyu hakim olduğundan beklenen amaca ve hedefe ulaşma imkanı bırakmıyor. Zamanında bir araya gelemeyen ve bir araya gelme imkanı olmayanların beka davasında amaç birliği yapmaları asla küçümsenecek bir durum değil .
 • ertyuertyu6 ay önce
  Bu kriz kapitalizmin krizi ise, büyük sermayederler arasında bir mücadele başladıysa kapitalizmin sır küpü ve sermayenin kalesi İsviçre'nin etkilenmemesi mümkün mü? İsviçre'deki sırlar, kirli çamaşırlar ortalığa dökülürse bütün dünya nasıl etkilenir?
 • kaymak yiyenkaymak yiyen6 ay önce
  Bu haber de ilginç üstelik videosunuda koymuşlar habere:CHP Şişli Belediye Başkanı aday adayı Dursun Çaltı, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Şişli için “Ülkenin kaymağını yiyen kesim” demesinin ardından Şişli’nin kaymağını kimin yediğini açıklamıştı.CHP Şişli İlçe Başkanlığı ve Belediye Meclis Üyeliği yapan Dursun Çaltı, Şişli’de bir arsanın Erdoğan’ın yakın arkadaşı Mustafa Duran’a, Ali Sami Yen stadyumu arsasının Erdoğan'ın imam hatipten okul arkadaşı Torunlar GYO Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Torun’a ve yine Erdoğan’a yakın Ali Ağaoğlu’na Maslak 1453 projesi için yeşil alanların verildiğini anlatmıştı.CHP’li Dursun Çaltı, bu kez Erdoğan’la yıllar önce yaptığı özel görüşmenin ayrıntılarını ilk kez açıkladı.Sosyal medya üzerinden bir video yayımlayan CHP’li Çaltı, İstanbul’un göbeğindeki Cevahir Alışveriş Merkezi’nin ihalesinin iptali için Erdoğan’ın öne sürdüğü 2 milyon TL’yi ödemeyi teklif ettiğini belirtmiş...
 • aliagatutacanaliagatutacan6 ay önce
  macrona Rothschild’lerin adamı diyorsun diğer taraftan da natodan ve abddenayrı bağımsız bir avrupa ordusu kurulmasını istediği için bunlar başına geldi diyorsun. tezatı kendide mi görmüyorsun
 • Kocasolak Kocasolak 6 ay önce
  Hocam bizde askari ücret ne olacak? İşvereni kurtarma paketleri gibi işçiyi korumak HÜKÜMETİ̇N pilanında var mı? ÖTV KDV konkordato ile desteklenen işveren, işçisine ne verecek? İşçi sokağa çıkmak dışında NE YAPABİLME şansına sahip? Tabiki sokağa çıkılmasın, ama aç insanlar da doyurulsun. Allah yâr ve yardımcımız olsun.
 • AHMETAHMET6 ay önce
  Kaleminize sağlık hocam. PKKlıları beslediler.PKKlılar: "Biz bu ülkeye sığındık. Bize ekmek verdiler. Yazık bu ülkeye. Zarara girmesin" diye düşünecek değiller herhalde. Kanları bozuk olduğuiçin, Fransızlara bir tekme de PKKlılar vuruyor. TRT muhabiri görüntülerini çekti. R.T. Erdoğan bas bas bağırırken gülüyorlardı. Ciddiye almıyorlardı. Acaba Avrupalıların akılları başlarına gelir mi?
 • ali tamerali tamer6 ay önce
  1989 den beri her sonbahar yazarsin hocam abd ve bati bu ilkbahar cøkecek diye.
 • M. ArpacıM. Arpacı6 ay önce
  Rahmetli Kaşıkçı cinayeti selman vahşetini ve Güzelim HİCAZ' ın işgalcilerinin maskesini düşürdü. Bu zor günlerde resmi açıklama beklemeden hicazı'ın kurtuluşuna kadar umre ziyaretlerini ertelemek gerekir. ABD ve İngilizlerin desteğiyle yapılan işgale son verip HİCAZ İSLAM idaresinin kurulması için harekete geçilmeli. Selamlar
 • HAKİKATHAKİKAT6 ay önce
  İSLAM ALEMİNE YAPTIKLARI ZULÜMLER KADERİN ELİYLE CEZALINDIRMANIN ZAMANI GELMİŞTİR. AFERİN ÇARHA Kİ,ÇATTIRDI KUDUZU KUDUZA.BIRAKIN BİRBİRİNİ YESİNLER. HERKES YAPTIĞININ KARŞILIĞINI GÖRECEK.
 • MisafirMisafir6 ay önce
  Hocam sende bir yaprak kipirdasa sevdiğine istikbal yerdigine kıyamet yorumları sokuyorsun iki sarı yelekli yagmacidan ABD avurpa geçtin çin Rus batıriyon . Bu bı çok şekilde kafa bulma umut tavirligi ile yansın dünya çorbası degilmi
 • melih53melih536 ay önce
  sayın hocamhalkın arasına bir girin pazarlara çıkın dinleyin siz çok sevilen gerçek dindar bir insansınız..halkın perişanlığı hiç bir dönem bu derece olmamıştı..insanların mutsuzluğu her zaman olası.ya umutsuzluk.sanki karanlık bir bulut kaplamış gibi...ne yazıkkli ekonomiyi bu hale getiren yeni ekonomi yönetiminin hiççç umurunda değil gibi..vaya bir kısım bürokrat hala ihanet içinde .bakın piyasaları darmadağın eden volatilite *hala devam ediyor...güven yok..ve hala bu ekonomi yönetimi çıkıyor dengelendik acaip iyiyiz dalgasızlandık kurtulunduk bi sürü demeç.halk ne halde çıkın hocam pazarlara çkın halkı dinleyin..*herşeyi sorun halka...4 milyon suriyeliyide sorun ..bunlar uyku modundalar ..ne olacaklar...olmayan**ekmeği paylaşmaya devam edelim de ..nasıl oluyorsa hep bizim olmuyor onlar bi şekil nasıl oluyoda buluyo .**yaş 61 ve çok kriz yaşayan dindar bir insan olarak hiç bir dönem bu derece umutsuz karanlıktakalmamıştıkhocam.
 • İhanetİhanet6 ay önce
  Gezi kobani darbe reyhanlı ankara saldırısı istanbul saldırısı hepsi fetönün TBMM ele geçiren fetö cia devleti konya sgk dfan tek elden yönetir.Sahte belge ile finans sağlayanlar Fgülenin yanında Mustafa çağlayan ş.Dinçet abisi annesi teyzesi ABD fetönün okulllarındna sorumlu olup Türkiyede kim siyasete gelecek kim müdür olacak kim bakan olacak ABD karar verir.Bu ülkede cebir şiddet işkence yapanalr sahte hükümetler sahte seçimler isa mesih gücünü göstermek için her yola başvururlar.Sahte belge ile kar apara aklayan çetenin işlemlerini karamanda görevle olmam nedeniyle 10 trilyon ve üzeri para trafiği işlemlerni gerçekleştirdim.Ama ülkeyi sahte belge finans sağlayanlar sahte hükümet kurmuşlar.Meğer devlet 40-45 yıldır şiddet işkence cebir derdes edenler casuslar yeni bir devlet kurmuş.Darbe bildirisi okuyanlar vali-emniyet müdür atarmış.Darbe bildirisi okuyanlar sahte hükümetler kurarmış.darbe bildirisi okuyup derdes edenler ordoks ermenilerin ruhani lideriymiş.Meğerse devlet yıkmışlar.darbecilere her gün beddua ediyorum.Arşı ala titredi.Kendilerini güç manyağaı sanan kendi görüşündekileri meclise getiip cia mossad yaabncı itihbarat örgütleri ile ordu tsk tüm bakanlıklar meğer tek kişiye bağlıymış.Meğer 17-25 aralık mesihin doğum günüymüş.OdaCİA teknik direktörü v eekibine hani davutoğluna hükümet kuruverirya davutoğlu hükümeti açıklamdan hükümet açıklanır Kürdistanı ilan edene öcalan taptıkları gibi taparlar.Yedidüvel yedişah işkence çetesi har aç çetesi cebir işkence mafyaya casuslara tapar.Bu ülkede bakancıkalr kimin emrindederler.Meğer hırsızların elindeymiş.meğer TC diye bir devlet yokmuş.PKK tüm ilaçları konyadan gider ülkeyi cia cumhurbaşkanı imamı başbakan imamı burada diyenler konyadan yönetirmiş.Biz kan gölünde yüzdürecez onlar gülücükler atacaklar diyenler yeni bir devlet kurmuş.Ekibi kıracan diyen darbeciler cia mossad yabancı istihbarat ile ülkeyi edirnedne hakkiyet 81 il KOnyaya bağlı .Devletin yıkıldığını herkes bilirmiş.
 • M. ArpacıM. Arpacı6 ay önce
  Bizde de yine laiklik ve başörtüsünden başlamak istiyorlar. Öncelikle anayasa daki insan hakları ve hürriyetleri yok sayılıp laiklik meçhulüne sarılmak niye? Şu laiklik denen ucube şeyin ne olduğunu açıklamak lazım. İslam karşıtı bir uygulamaya asla yer yok . TBMM bu konuyu acilen ele alıp meçhulleri açığa çıkarıp önlemleri almalıdır. Milletimiz birilerinin oyuncağı değildir. Selamlar
 • Sait şirin Sait şirin 6 ay önce
  Teşekkür ederim
 • Vatan TuranVatan Turan6 ay önce
  Olayların arkası yok. Ezilen halk yığınları insanlıktan çıkan burjuva ya isyan ediyor. Bu hareketler bizde başlarsa kötü, bizde zaten bir ayrışma var...
 • Rumeysa Akkılıç Rumeysa Akkılıç 6 ay önce
  Ülkelere dış müdahaler kadar karanlık ve haince değil midir Ülkesini soyup soğana çevirmek, adaleti, hakkı, hukuku, ahlakı, inancı, güveni yok etmek!! kurumları liyakatsiz çıkar ve menfaat çetelerine peşkeş çekmek.? Fetö ve sonrasıda devam eden, tüm değer ve dengeleri çürüterek yok etmek! Tehlikenin ve uçurumum en büyüğü değil midir.?
 • MehemmetMehemmet6 ay önce
  Sayın DİLİPAK yazılacak olanı yazmış, ileride olması muhtemel hareketlerle ufuk açmış daha ne söylenir bilmem ama sanırım yer bulamamış tır. Allah CC razı olsun. Birgün inşaallah bizi Şaha kalkmış kendini de dizüstünde görür. Rezil Rusvay olacaktır. "Etme Bulma dünyası.
 • sabahattin yamanlarsabahattin yamanlar6 ay önce
  2019 la ilgili olarak "dini kehanetler"konusu çok önemli ! tabi herkes,kendisini hz.mehdi ve hz.isa nın tarafı,rakibini ise şeytanın tarafı olarak görüyor.şeytanın tarafını peygamber efendimiz şu şekilde tarif ediyor:"yaptıkları kötülükleri,din kisvesi altında yaparlar"
 • Bilal FakiroğluBilal Fakiroğlu6 ay önce
  Vatandaş kanun dışı iş yapmamış. Karakola dâhi gitmemiş. Mevcut yönetim İltisaklı diye Memuriyetine son vermiş. Vatandaş şimdi işine son verenleri Yüce Allah'a havale etmiş. 2 cihanda Allah müstehaklarını versin ve rezil olsunlar demiş. İşine son verenlerin ettiklerini bu dünyada da ahirette de hesap vereceğini bilirmiş. Boynuzlu koyun hadisini hep aklında tutmuş.
 • Turkun1iTurkun1i6 ay önce
  Parasi olanlar ve salaklar arasinda desek :)

Günün Özeti