Erken yerel seçim mi?

10 Temmuz 2018 Salı

Cumhurbaşkanı yemin etti ve Cumhuriyetin 3. evresi resmen başladı.

Eğer erken bir yerel seçim olacaksa MHP’nin desteği şart.

Milletvekilleri yemin edip görevlerine başladılar. Sırada meclis başkanının seçilmesi ve meclis komisyonlarının oluşması var. Bu arada parti grupları kendi iç yöneticilerini de belirlediler.

Başkan da seçildikten sonra artık meclis çalışmalarına başlayabilir. Ama tabii önce evlerini taşımaları için tatile gidecekler.

Şu 15 Temmuz’u anma toplantılarının  da bir sona ermesi gerek tabii, o zamana kadar da bakanlar kendi çalışma arkadaşlarını belirleyip yoğun bir mesai ile çalışmaya başlayabilirler.

CHP içindeki kriz derinleşerek devam ediyor. İyi Parti’deki kaygılı bekleyiş de devam ediyor. HDP’nin gözü ise Kandil’de, Membiç’te, ABD’den, AB’den gelecek haberlerde.

Kılıçdaroğlu köşeye sıkışırsa, erken bir yerel seçime “evet” diyebilir. Çünkü kongre risk. Partinin bölünme ihtimali daha büyük bir risk. Ama buna rağmen seçim imkansız değil. Bakarsınız ağustosta seçim kararı alınırsa kasımda seçim olur.

Belki bir an önce Türkiye’nin seçim havasından çıkması için belki iyi de olabilir. Ama öte yandan iki seçim arkası arkasına ağır da gelebilir.

Aceleye getirilmiş bir seçim, adayların sağlıklı bir şekilde belirlenmesi ve sağlıklı bir seçim kampanyası için risk de olabilir, ama çok geç kalmadan bir erken seçim kararı alınırsa bu risk en aza inebilir.

Kasım değilse zaten aralık sonunda yine Türkiye yeni yılla birlikte seçim havasına girecek. Zaten martta seçim var.

Kılıçdaroğlu bugünkü yönetimle yerel yönetim adaylarını da belirleyecek olursa o zaman 2023’e kadar kendi seçtiği kadrolar işbaşında olacak. Ondan sonra İnce ve Kılıçdaroğlu açısından yönetimin değişmesinin de çok fazla bir önemi olmayacak. Zaten artık parlamento içinden çıkacak bir bakanlar kurulu da yok. 2023’e kadar kim öle, kim kala.

Bir erken seçim kararı, İyi Parti için de zor bir sınav olur. Dar bölgede bir varlık gösteremez. Onun için parti tabanı tekrar HDP’ye kayabilir. HDP, seçimlere katılacaktır. Ama bu defa CHP’den beklediği desteği görmeyebilir. Zaten HDP’nin hedefi Kürt nüfusunun yoğun olduğu bölgeler olacak. Ama öte yandan hem CHP ve hem de HDP için belediye meclisi de önemli. Yine de CHP ile HDP arasında karşılıklı paslaşmalar olacak. Özellikle belediye başkanlığı için bu böyle. Bir yandan seçimi kazanmak için kendilerini buna mecbur görüyorlar, öte yandan bunun kendi tabanlarında sıkıntıya yol açtığının farkındalar.

AK Parti, MHP oylarının yüksek çıktığı bölgelerde MHP ile sandıkta ittifak yapabilir. Yani hem Cumhur, hem de millet ittifakı yerel seçimlerde de gündeme gelebilir. Ama bu sefer daha sıkıntılı olacak.

Tabii AK Parti’nin kaybettiği oylarını geri kazanması için kesinlikle çok iyi bir kadro ile çıkması gerek. 

70 ilde oy kaybına uğradığına göre, illerin nerede ise tamamında başkan adayları yenilenecek demek. Aynı şekilde belediye meclislerinde de yenilenecek demektir.. Kazanamayan veya listeye giremeyen milletvekillerine istihdam alanı açmak için değil, konuya ehliyet ve liyakat açısından bakmak gerek. Yoksa çok ciddi sıkıntılar yaşanabilir.

Tabii yeni kadroların belediye kadrolarında da yenilenmeye gitmesi şart.

Belki bu işin şimdiden hemen ele alınması gerek. Çünkü bu konuda çok geç kalındı. Sürekli ertelendi. Bunlar da arsızlığa vurup, yüzsüzlük yaparak yapmamaları gereken işleri yapmaya devam ettiler.

Kamudaki büyük FETÖ operasyonunun bir benzerinin yerel yönetimlerde gerçekleştirilmesi gerek.

Bunların sadece görevden alınmaları yetmez. Belki haklarında idari, mali, hukuki soruşturmalar açıp, haksız iktisap ettikleri mal varlıklarına ve banka hesaplarına el konulması gerek. Yurtdışına kaçırdıkları paraların geri getirilmesi gerek. Bu iş mutaka yapılmalı ki, bundan sonra geleceklere ders olsun. Yapanın yanına kâr kalmadığı görülsün.

AK Parti eğer içeride bir arınmayla yeni bir rüzgar yakalayabilirse, zaman içinde, seçimden önce parlamentoda yeniden çoğunluk kazanabilir..

AK Parti yerel yönetim seçimlerine girerken tek bir oyu bile gözden çıkarmayacak bir anlayışla hareket etmesi gerek. Yani belediye başkanı olmak için kimse milletvekilliğinden istifa hesabı yapmamalı. Bir oy bile değerli. Öteki partilerdeki karışıklıklar karşısında AK Parti siyasi anlamda güvenli bir liman olarak görülmelidir. Böyle bir rüzgarla geçen seçimde kaybettiğinden daha fazlasını kazanabilir. CHP’den de, İyi Parti’den de kopmalar olabilir.. Yani AK Parti ve MHP’nin milletvekili sayısında artış olması benim için sürpriz olmaz. Özellikle CHP’de krizin derinleşmesi ve bölünme bazı liberal milletvekillerinin partiden kopması sonucunu doğurabilir.

Tabii bunun ilk şartı, iyi bir kabine performansı ve güvenilir bürokratik kadro. İkinci şartı teşkilatın tepeden tırnağa yenilenmesi, 3. şart, seçim öncesi ve sonrası için yerel yönetimlerde siyasi kadrolar ve bürokratik kadrolarda ciddi bir temizlik ve yenilenme.

AK Parti açısından seçimin erkene alınması ya da sonraya alınması değil, bu şartların yerine getirilmesi önemli.

Tabii grup yönetimi ve komisyonlar da önemli. O konuda da zaten takvim belli. Parti kongresi yapılacak. Bundan sonra atılacak her adımın dikkatle atılması gerek. Ekonomideki başarı grafiğinin yükseltilmesi şart. Dış politikadaki saygınlığın korunması şart. Her alanda, ekonomik, sosyal, siyasal, kültürel… Hayatta uyumlu, yüksek bir zeka ve performansla, adalet, barış ve özgürlüklerin korunması ve geliştirilmesinin önemi çok büyük. 2023 hedef ve vizyonu korunmalı ve hatta daha da geliştirilmeli. 

Gelişmeler doğru yönde ileri doğru. “İstemezuk” diyenlere rağmen millet iradesi hükmünü ortaya koydu. “Tamam” değil, “Devam”!

Dün Ankara’da Cumhuriyetin 3. Evre’sinin başlangıcına şahitlik ettik. Aslında şahitliğimiz bir tarihe şahitlikti, sadece yeni bir cumhurbaşkanı törenine şahitlik değil.

Bizler tarihin yaşayan tanıklarıyız ve her şey biz yaşarken oluyor. Kavram ve kurumları ile yeni bir dünya kuruluyor ve Yeni Türkiye, bu yeni dünyada yerini alıyor.

Bu süreçte herkese görev düşüyor. Ya Allah, bismillah!

Selâm ve dua ile..

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Şükrü akıcı Şükrü akıcı 9 ay önce
  Bu yorumun altına imzamı atarım
 • Lâdînî CHPye geçit yok!..Lâdînî CHPye geçit yok!..9 ay önce
  Koskoca genel seçim iki yıl öne alındı da, yerel seçim mi 4 ay öne alınamayacak; Kasım18 tam zamanıdır. İstanbul ve Ankara' ya yüklenilsin; İzmir ve Diyarbakır' da hâlâ ... etkili!
 • LütfiLütfi9 ay önce
  SAHİ İLK TBMM NİN AÇILIŞINDAN SONRA DUA İLE ALENİ OLARAKCB NİN GÖREVE BAŞLAMASI DUYAN BİLEN GÖREN VAR MI?
 • SerdarSerdar9 ay önce
  Allah razı olsun dürüst adamsın. Sayın başkanım size kulak verse cok hayirli olacak...
 • 3. Dünya Savaşı3. Dünya Savaşı9 ay önce
  Adım adım 3. Dünya Savaşına gidiyoruz . ABD İRANA savaş açacak en fazla 1 yıl sonra
 • Ortadoğu Petrolleri kuruyOrtadoğu Petrolleri kuruy9 ay önce
  2019 yılında dünyada petrol bitme noktasına gelecekAbd nin İrana Petrol ambargosu uyguluyor
 • İran İran 9 ay önce
  "Yeni dünya düzeni" kavramını Batılılar uydurdu.Yapacakları işgallere kılıf olsun diye
 • YurtYurt9 ay önce
  İranın şu olması ayrı bir konu İranın siyasi bütünlüğü ayrı bir konu. Abd İrana savaş açacak ama o savaş dünyaya yayılacak. Bu açıdan bakmak lazım
 • mertmert9 ay önce
  bir defa bu eleştirilerim ak partili yöneticilere falan değil , eline güçgeçince az kendinden geçenlere ; yahu arkadaş adam memur oluyor , amir oluyor , vekil oluyor , başkan oluyor hırsını zaten bunalmış olan halktan alıyor. Makamının gücü ile ticaret yapıyor. Mafya gibi davranıyor . tabi millet de neden diyor kötünün iyisi diye, ve kendilerini kimse övmesin millet kıme oy verirse versin zaten kötü ama diye oy veriyor. halkı hiç bir partiden olanlar sömürmesin artık , gün gelir bu refah yılları kaos yılları olur bidaha toplanmaz da
 • Güneydoğu Güneydoğu 9 ay önce
  Hoca doğru söylüyorsun bunlardanhesap sorulursa oy oypatlaması olur bunca zamandır erdoğana veriyoruz hocam leşkargaları sizden korkuyorlar sizi sevmiyorlar maskıtakmışlarinşalah ölkemiz huzurbulur inşallah
 • Mehmet CelikMehmet Celik9 ay önce
  Ya sana hangi görevler düşecekGördüğüm kadarıyla senin bir tekgörevin varBakanlığa göstermelik rapor hazırlayıpmilyonları cebellezi etmekFe eyne tezhebun abdurrahman
 • MkayMkay9 ay önce
  Kardeş benim tanıdığım kişiler kendileri iyi partiye verdi .Kürt kökenli insanlara hdp ye oy vermesi icin çalıştı...çözümü hendeğe gömdük orasını görmediniz mi?Seçimde Diğerlerinin Sadet,chp,İyi parti ile tekrar hendek kazdılar ,yine gömdük gormedin mi kardeş...ölen şehitlerin etini kim yemiş bir düşün...
 • uzman analistuzman analist9 ay önce
  sayın hocam yeni dönem ilk gün.*tarihi ekonomik çöküş yaşanıyor...böyle hatırlanacak....bugün şölen bekliyorduk ..şu piyasanın haline bakın...piyasa darmadağın yetkili yok.***iyi ekonomik liderlik böyle zamanlarda çıkıp havayı değiştirebilmekle başlar..bunuda tepti ekonomik sorumlular..asla bir özal bir babacan olamayacaklar gibi...yazık oldu şölen olabilirdi..bu çok önemli günde**tarihi bir şölen olmalıydı o şölen akıllarda kalmalıydı.**fırsat gitti hocam...tüm dünya komedi gibi çöküşü izliyor....dünkü o görkem umutlar herşey nasılda bitirildi...ve siz seçim falan yazmışsınız..komedi gibi....
 • yazıYORUMyazıYORUM9 ay önce
  Ak Parti ve MHPittifakla seçime girmeyi yerel seçimlerde de uygulamaya devam eder ve partilerden hangisi güçlüyse onun adayıyla seçime girilirse CHP nal toplar
 • HacıHacı9 ay önce
  İran şia ve ehli sünnet düşmanıSuriyede kiminle savaştığını herkes.biliyor. İrana gidinde bir dinsizliği görün.Iran bitmiş.Sebebi pers milliyetçiliği ve baskı.Baski yüzünden münafık ve ateist bir hayli fazla.Secimmi kimseyi.kurtarmaz çünkü her yonuyle batıyoruz.Piyasaya güven yok
 • hakanhakan9 ay önce
  Başkanlık geldi herkes mutlu kabine açıklandı ekonomi şahlanacak yeni dönemde uçuşa geçecek.
 • uzman analistuzman analist9 ay önce
  sayın hocam piyasaya bakın ..yeni hükümeti piyasa maalesef çok kötü algıladı...hani profesyoneller falan .ne oldu..çöküş..yansıması .çöküş....ve daha vahimi piyasada güven verecek bir mesaj yok ..sorumlu yok hala .**keşke sayın babacan gelebilseydi .ondan sonrakiler ekonomiyi ne hale getirdiler ortada..ve yeni maliye bakanımızda n eyazıkki tecrübesiz..piyasalar zaten tepkisini negatif yansıttı..peki piyasayı yatıştırıcak olan güven verecek olan beyanlar demeçler neden yok...
 • ANKARA GİDİYOR ANKARA GİDİYOR 9 ay önce
  Hocam Anksra ve Ankara'nın ilçelerinde Belediyeleri kazanma şansı bu gidişle imkansız .Bu adamlara hesap sorulsun millete de tekrar güven gelecektir . Ankaradaki başkanların Allah rızası için bi araştırın . Çoluk çocuğunun mal varlıklarını araştırın . Tüyü bitmemiş yetim hakkı yiyen varsa ibreti alem için hesap sorun .Kerameti kendinden bilen, kibirli , bomboşbu çapsız adamlardan kurtarıcın Ankara'yı .
 • Secih BaşaranSecih Başaran9 ay önce
  ABDURRAHMAN BEY, LÜTFEN SEÇİM FALAN DEMEYİN SONRA BİR SÖYLEM BİRLİĞİNE DÖNÜŞÜYOR VE UYGULANIYOR. ACİLEN NORMAL HAYATA DÖNMELİYİZ, EKONOMİK OLARAK GÜÇLENMEK, ÇARKLARI TEKRAR DÖNDÜRMEK GEREKİYOR.
 • Hesap Zamanı Hesap Zamanı 9 ay önce
  Hay ağzına sağlık Hocam .Hocam külliye sizin yazılarınızı okusa Ve gereğini yapsa belediye seçimlerinde asla başarısız olmaz.dediğiniz çok doğru : iki - üç dönemden beri belediye başkanlığı yapan başkanları Bırakın tekrar aday yapmayı bunların, yakınlarının, yardımcılarının Mal varlıklarını araştırın , Ve ibreti alem için soruşturma açın Millet size hem dua eder hem de koyduğunuz adaya büyük bir güvenle oy verir . Adamlar on , on beş yıldan beri kral oldular kral . Allah rızası için bu adamları araştırın Ve mutlaka hesap sorun . Yoksa millet seçimlerde bu hesabı İnan'ın sorar Ve soracakda. İsterseniz bu işe Ankara'nın ilçelerinden başlayın . Özellikle de Ak partiye çok oy çıkan ilçelerden başlayın , Bunu yapın millet sizi vallahi alnınızdan Öper ..
 • SelcukluSelcuklu9 ay önce
  Yeni dunya duzenini rumlar kuracak sayet doner vahyi okursaniz gorursunuz. Turklerin yeni dunya duzenunde yeri yok. Rumlarin kuracagi zulum duzenini rum ve diger kavimlerden olusacak muslumanlar bozup tevhid duzeni kuracaklar yani adelet duzeni. Paraya kullukla duzen kurulmaz.
 • analistanalist9 ay önce
  piyasalar çöküşe devam ediyor..ekonomik sorumlular hala piyasada yoklar.özal ,babacan ikilisinden sonra piyasalar doğru düzgün bir ekonomist görememişti..Sayın Albayrak enerji bakanlığındaki perfonmansını gösterirse bir an evvel güven ortamını oluşturur.yalnız problem piyasada hala birileri yok çöküş var..sorumlu yok ses yok ..böyle bir şey olamaz..sanki ne yapacağını bilmeyen bir ekonomik konsey var gibi...ses yok .***çok kötü intibaa..güvewn böyle oluşmaz...psikolojik algı önemli.***
 • ramazankoçramazankoç9 ay önce
  dilipak allahınıseversen şu iyipartiyi ağzınaalma benimhollandadan arkaşlarım hepsi osmaniyeli idi kayseriden bahsetmez hep ordan konuşurduk seningibi ışık yanan tarafa değil tam dosdoğru müslanlardıben iyi partiye oy verdim çözümsüzlükçözümdeğilhdp yi şımartıpbu duruma getirenseningibi akil değil bu milletinbaşına belayağdıranakp vesizingibilerioldu başdanışmanı pkklı bunlarınbaşsorumlusuesas şimdi bundansonradananınkuyruğu kopacakekonomi iyideğilbahanekalmadı hapsi başkanda ozamanneyazacaksıiyipartiden hdpeye oygitmez akp den gider aynıfikrinadamlarısizsinizarkadaşları kimlerdiçözümdeyanında oturankimlerdi bırak allahaşkınada artık şu millet içinçalışsınlardedikoduyubıraölüetiyemeyitammı dilipak.
 • İngiliz siyasetiİngiliz siyaseti9 ay önce
  Yeni dünya diye diye İrana savaş açacaklar. Milletleri kavramlarla oyalıyorlar.Bugün uyanma vakti yarın çok geç olabilir
 • melih53melih539 ay önce
  piyasalar iyi algılamadı nedense.**ilk intiba çok önemli...piyasalar çöktü ..piyasalar hep güvensizlik içinde olacaksa durum kötü..Sayın Albayrak aslında uyumlu gelişimci bir insan..enerji bakanlığı bence hükümet içindeki tek*iyi çalışan bakanlıktı..ekonomi bakanlığının iyi algılanmaması biraz sıkıntılı bir süreç..ama çabuk atlatılacaktır..Sayın Babacanda ilk acemiliklerden sonra yurt dışına verdiği güven o dönem ak parti desteğiyle olmuştu..Sayın Albayrak enerji bakanlığındaki perfonmansını göstersin kısa süre içinde istenen güven ortamı sağlanır..ekonomik konsey bir an evvel toplanmalı ve yol haritasını çizmelidir..ekonomi çok bekledi...sayın şimşek ve diğer ekonomi bakanları için başarılı deniyor.piyasanın haline bakın ne kadar başarılılar ortada..komple değişmi bizce çok iyi oldu..Sayın Albayrakın başarısı Ülkeimizin refahıdır..İnşallahAllah yardımcısı olsun...
 • YAVUZ SELİM DEMİRKAYAYAVUZ SELİM DEMİRKAYA9 ay önce
  MAŞAALLAH , BAREKALLAH, ÇOKGÜZEL BİR YAZI ÇOK İSABETLİ TESBITLER/SN. ABDURRAHMANBEY ELİNİZE SAĞLIK TEBRİK EDİYORUZ.
 • Adem YıldırımAdem Yıldırım9 ay önce
  erken seçim kararı alınca da korktu diyorlar...
 • aliali9 ay önce
  reis kapı kapı dolaşacaksınız diyor , dediğiyle kalıyor bence başka illeri bilmem ama benim yaşadığım ilde kapı kapı felan gezen yok. c.b ile m.vekilliği ayrılınca gercek ortaya çıktı. halk m.vekillerine değil c.b.na oy veriyor. onlarda oyu biz topluyoruz diye c.b nını yanıltıyorlardı bence.
 • ahmetahmet9 ay önce
  ...BİZİ KORKUTAN EKONOMİ...
 • ercanercan9 ay önce
  neden erken seçim? bırakın başkan hizmet etsin. icraat yapsın. ve milletin hoşuna giderse zamanında yapılacak seçimde daha fazla oy alsın akp.. neden korkuluyor.? yoksa icraat yapamayacakta ondan mı? Milletin derdi erken seçim değil efendi.. başkanı seçti yemin etti. Allah aşkına bırakın artık ileri geri konuşmayı. Başkan icraat yapsın millet te takdir etsin.. icraatı sorgulayın siz de yoksa dilsiz şeytan olursunuz...Ne seçim sever insanmışınız be... Ya zaten ak partı iş başında değil mi? neden erken seçim? diyelim ki tüm belediyeler akp oldu..ne olacak? varsay ki şimdi de öyle ona göre icraat yap...sen ne dedin de önüne engel çıktı da seçim de seçim diyorsun.. amaç ekonomik sorunları rafa mı kalkması...
 • ömer yusuf emirsoyömer yusuf emirsoy9 ay önce
  EK GÖSTERGESİZLERE 2200DEN BAŞLAYAN EK GÖSTERGELER VERİLMELİ.TÜM 2200,3000 EK GÖSTERGELİLERE 3600 EK GÖSTERGE VERİLMELİ AYRIM YAPILAMAMLI.YEREL SEÇİMLERDE TOKAT YEMEK İÇİN AYRIMCILIK OLMAYACAK SÖZ TUTULACAK.KAMUDA İKRAMİYE ALMAYAN SADECE ÇALIŞAN MEMURLAR KALDI...ÜVEY EVLAT MI BUNLAR..ÇALIŞMAYANI ÇALIŞTIRACAK ÖNLEMLERDE TEZ ALINMALI.
 • ahmet kemalahmet kemal9 ay önce
  yeni kabinede en liyakatlısı milli eğitim bakanı gibi geldi.. ticaret ve ekonomi için seçilenler bence zayıf..
 • samimsun samimsun 9 ay önce
  öyle seçimdi kongreydi bu adam gitmez kardeşim bu adam chpkk nın ebedi başkanıdır nasıl gidecek kim gönderecek her şey elinin iki dudağının arasında diktatör diyorya başkana zavallılar hala kimin diktatör olduğunu 9 seçimdir göremiyorlar göreceklerde o tayyip düşmanlığı yokmu o düşmanlık sayesinde iktidarda kalıyor
 • Vatan TuranVatan Turan9 ay önce
  Siz hala seçim yapılacağını mı sanıyorsunuz ...
 • GülGül9 ay önce
  Hangi gazete
 • sokratessokrates9 ay önce
  Aceleye gelen bir şey yok vekillerde 3.dönemdir halkın nefret ettiği ama ak partinin aday gösterdiği şahıslar var.ak parti şu anda zafer sarhoşluğunda ama ayıldığında başı ağrıdançatlayacak liyakat gözetilmediğine göre geriye 2-3 kötü emare kalıyor. Halk bunları yutuyormu?Hayır sırf vatan hainleri başa gelmesin diye kerhen veriyor
 • VeliVeli9 ay önce
  Yıllardır siyasetin arazi alanında Allah rızası için çalıştık. Kabineyi duyduk Şimdi sahadan çekiliyoruz.
 • Mehmet AliMehmet Ali9 ay önce
  Seçimlerin neden zamanında yapılmasına karşısınız anlamıyorum! Hep bir yangından mal kaçırma hevesindesiniz. Namuslu, adam gibi gir seçime; kazanabiliyorsan kazan, helal olsun. Ama artık buşark kurnazlıklarından vaz geçin.
 • ŞaşkınŞaşkın9 ay önce
  ... İlla politik birşey yazacaksanız akılsız taraftar toplamak yerine yeni bakanlar kurulu ile ilgili birşeyler yazın. Mesela seçmenini "Ay'a 4 şertli yol yapacağız desek inanırlar" diyecek kadar aşağılayan Berat Albayrak tekrar neden bakan olmuştur, o 4 şertli yol için hazineden bütçe ayıracak mıdır? Velhasıl yazacak tonla şey dururken ucuz algılarla uğraşmak sadece sizi ucuz yapar. 100 yıl öncesine döndük çok şükür diye tef çalıp oynayanlara evet Egeyi Yunan'a teslim ettik, Fıransızlar Hataya komşu geldiler ama 100 yıl önceye tam dönmek için İtalyanlar'ı da Muğlaya Antalya ya davet etmemiz gerek (!?) türünden birşeyler yazın lütfen. Fesli tarihçimizin dediği gibi "keşke Yunan kazansaydı" noktasına geldik! Bu noktada Yunan'a nasıl kazandırızın bir kritiğini yapın mesela...
 • AcabaAcaba9 ay önce
  Dün Gazi Meclis'te tepki gösterenler için hukuksal yaptırım yok mu???
 • meleknurmeleknur9 ay önce
  NUH ALBAYRAK'IN: BUGÜNKÜ YAZISINI OKUMAK İSTEYENOKUSUN.
 • Temel ÇeküçTemel Çeküç9 ay önce
  Erken yada geç hiç farketmez halka tepeden bakan teşkilatların oldugu yerler kaybedilir çalışan teşkilatların oldugu yerlerde daha fazla oy alınır MHPden bize tek oy gelmedi yeni ittifak olsa bilegene gelmeyecektir bu yüzden bırakalım herkes kendi oyunu alsınBizim bölgemizde bu teşkilatla seçime gitmek kaçınılmaz arzu edilmeyen sonuçlara yol açacaktır bizim endişemiz bu dava içindir Reis tek başınayedi düvelle mücadele ederken ortalıkta görünmeyenleri esefle kınıyorum Saygı ve selamlar
 • meleknurmeleknur9 ay önce
  BİRDEFA İCRAATI ZAYIF OLAN VİZYONU OLMAYANLARI TEVAZUSU OLAMAYAN HİÇ KİMSE YENİDEN ADAY OLMAMALI. KİM HER VATANDAŞ NEREDEN VE KİM NEREDN HAK ETMEDİĞİ HALDE YANLIŞ DAVRANIŞ GÖRÜRSE HEMEN EN YETKİLİ MAKAM OLAN CUMHURBAŞKANLIĞI(BAŞKAN'A) NA ŞİKAYET ETMEKTEN ASLA ÇEKİNİLMEMESİ GEREKİR Kİ, DOĞRU İLE YANLIŞ AYRILSIN.NEME LAZIM DEMEYELİM.
 • erhanerhan9 ay önce
  CHP tabanının,HDP ile işbirliği ve dayanışmasında rahatsız olduğu falan yok. Siz galiba halabunların, "tek ,yeter ki AKP liler olmasında varsın HDP ile işbirliği olsun" duygu ve düşüncede olduklarını yeterince anlamamış gibisiniz
 • meleknurmeleknur9 ay önce
  BİSMİLLAAHİRRAHMAANİRRAHİİM! BÜGÜN ŞAHLANIŞIN BİRİNCİ GÜNÜ HEPİMİZE HAYIRLI UĞURLU BEREKETLİ OLSUN.ÇOK DUGULANDIRAN BAKAN HULUSİ AKAR OLDU. HÜZÜNLENDİREN CHP OLDU. ÇÜNKÜ BİZ BÜYÜK BİR DEVLETİZ! DÜNYA BİLE HAYRAN OLDUĞU BİR LİDERİ BAŞKAN OLARAK SEÇİLMİŞ VE KÜRSÜYE ÇIKIYOR. CHP İNİN BİR KISMI, İLE AYAĞI KALKMAYANLAR OLDU? BU NEDİR? NASIL BİR DAVRANIŞTIR?MUHALEFETİNİ YAP AMA O AN YERİ DEĞİL!.
 • rasim a.rasim a.9 ay önce
  ERKEN YEREL SEÇİM ŞU AN HEM TÜRKİE HEM AK PARTİ İÇİN YIKIM OLUR.SON ZAMANDA AK BELEDİYELER ESKİSİ GİBİ BAŞARILI OLAMADILAR.FAZLA BORÇLA HİZMET YAPMAYA KALKTILAR ALTINDAN ÇIKAMAYINCADA HALKA VURDULAR HİZMET ZAMLARIYLA.HÜKÜMET ZATEN DOĞRU MAAŞ VERMEDİ BELEDİYELER ARTIŞI ÜÇE KATLAYIP MAAŞI DAHADA EKSİTTİLER.İÇME SUYUNU ELEKTRİĞİN İKİ KATINA ÇIKARTIP RANT ELDE ETTİLER.SU İÇENE YILAN DOKUNMAZMIŞ AMA BELEDİYELER DOKUNDU.TÜM HİZMETLERE YÜZDE İKİYÜZELLİ ZAM YAPTILAR.ÖNCE HİZMET SONRA SEÇİM.
 • Hep depe daklakHep depe daklak9 ay önce
  ABD 2002' den bu yannı hükümetle savaşıyor, amaaa; kaybettiği Türk kamuoyu olmuştur. Tam tersine 6. filo geldiğinde 'defol amerika' diyen leninist-stalinistler ise alıcılarını ABD' ye çevirmiştir(inat ya işte) ama bu hal vaziyeti kurtarmayacaktır.
 • İnceden Karahisarkalesi..İnceden Karahisarkalesi..9 ay önce
  Lan Muho, lan KMal, hadi bir ara seçim yapın(yarın olabilir mesela) da, başbakanlığı acilen geri getirin; hadi lann ikileyin, bak hâlâ bakıyorlar!
 • Öküzden gazeteciÖküzden gazeteci9 ay önce
  Bu arada AHakan güya haberini aldığı kabineyi bir kaç gün öncesinden açıklamıştı(!); Ethem Sancaklar kimler kimler vardı! Görüyorsunuz değil mi, bu gazetecinin(!) ağustos aylarında cır cır cır cır öten bk böceğinden hiç bir farkı yok; hani sınıfta en arkada oturan, kalas öğrenci tipleri vardır ya, aha bu o!
 • imamarüzgarimamarüzgar9 ay önce
  Bir belediye başkanını taşıyacak olan İl ve İlçe örgütleri değilmidir.Özellikle CHP belediyelerinin bulunduğu yerlerde şuna bakmak faideli olacaktır. Kaç AKPartili yada değil belediye hizmetlerinden memnun olmayıp bu belediyelerle ilgi resmi açıdan gerekli durumların tespiti ile ilgi gerekli olan yerlere dilekçe verdiler. Bunu neden diyorum.AKPartinin seçim varlığı göteremediği birçok yerde yatan sebebin altında yatan durum yönetimlere seçilenlerin ne işlerle meşgul olduğundandır.

Günün Özeti