Dünyanın hali bir garip oldu

07 Haziran 2018 Perşembe

Biliyorsunuz, İngiltere AB’den ayrılmıştı. Şimdi sırada İtalya var.

Bu arada Amnesty İnt. aralarında İngiltere’nin bulunduğu batılı ülkeleri Suriye ve Irak konusunda sert bir şekilde eleştirdi. ABD şaşkın ördek gibi. TSK Kandil’e dayanınca “Membiç konusunda anlaşalım” demeye başladı. Görüşmeler devam edecek. ABD PYD’yi geri çekiyor. FETÖ konusunda “Al papazı ver papazı” konusunda pazarlık sürüyor.

Tabii en sıcak gündem İtalya. İtalya birlikten ayrılsa, bu AB’nin sonu olabilir.

Eskiden AB 4 köşe idi. İngiltere, Almanya, Fransa ve İtalya. Global düzende batı cephesinde bir ABD vardı, bir de AB. Karşısında Çin, Rusya ve Hindistan vardır. Batı FETÖ Projesi ile İslam dünyasını yanına alarak Asya’yı kontrol etmek istiyordu. Ama olmadı. Çeyrek asırlık bir proje bir anda berhava oldu. FETÖ çökünce BOP da çöktü.

Şimdi İngiltere AB’den ayrıldı. AB İslam dünyası ile yakınlaşmak için Türkiye ile Rusya, Çin ve Hindistan’la ilişkilerini geliştirmek istiyor.

AB, büyümek ve gelişmek, güç merkezi olma hayalini kaybetti. Mevcudu muhafaza bile onlar için çok büyük bir başarı olacak. Artık o da çok zor!

Tek bir ABD, tek bir İngiltere, tek bir Avrupa yok artık. Hiç kimse sürece tek başına hakim değil.

Avrupa’nın yükü İngiltere’nin ayrılmasından sonra Almanya, Fransa ve İtalya’nın üzerindeydi.

Bu 3 ülkenin de kendine has özellikleri var. Almanya’nın güçlü bir ekonomisi var, ama siyasi açıdan ABD, İngiltere ve Fransa’nın işgali altında. Münih Katolik olsa da ülke genel alamda Protestan. Münih Avusturya ile mezhebi açıdan yakın olsa da aralarında eskiye dayalı kan davası var.

Almanya Protestan Protestan olmasına da, Amerika Evangelist, İngilizler Anglikan, Fransa Laik, Yahudilere karşı mahcur, Kuzey Ren Westfalya ise Vatikan’ın etki alanında

Bu arada batı kavramları ile kurumları ile çökmüş vaziyette. Demokrasi, Liberalizm lafları bitti. Faşizm, yabancı düşmanlığı giderek güçleniyor.

Fransa deseniz, Laik, her ne kadar Strasbourg, Alcase Laurenne bölgesi mahcur Vatikan’ın himayesinde olsa da! Sol ağırlıklı, ama başlarında Macron gibi Global sermayenin patronu Rothchild ailesinin muhasebecisi biri var. Bu Marksist olduğunu söyleyen PKK’nın uzantısı PYD’nin karargahındaki Amerikan bayrağına benziyor.

Bugün batı kültürünü Laik düşüncesi, Rönesansı ile Fransa temsil ediyor. 

İtalya’da ise ekonomi iflas. Kültür de yok. O eskide kaldı. Din ve Tarih artıları. Roma ve Vatikan.. Ve tabii beraberinde Tapınakçılar ve gizemli tarikatların merkezi İtalya.. “Haçlı”lar bir hayalet halinde hâlâ İtalya sokaklarında dolaşıyor olsa gerek.. Her ne kadar artık bugün Vatikan ruhunu kaybetse, Dakameron “Aşk hikayeleri” ile Vatikan’a yerleşse de! Ve tabii, bu şartlarda “eski Roma” hayali ile ortalıkta dolaşan bir başka hayalet de, CHP’lilerin dün, “terbiye diktatörlüğü” olarak gördükleri ve örnek almaya çalıştıkları Mussolini olsa gerek.

Batı bu hali ile “kendisi himmete muhtaç bir dede, nerdeki gayrıya himmet ede”.

Yemen Ordu Sözcüsü Şeref Galip Lokman, “BAE’nin bundan böyle güvende olmayacağını ve füze saldırılarının hedefinde olacağını” söyledi. BAE sözde DAEŞ ile savaş için oradaydı. Ama plan farklıydı. Adaya asker çıkarıyorlar, Umman sınır bölgesi ile ilgili planlar yapıyorlardı.

BAE; İsrail, ABD, İngiltere, Suudi Arabistan, Mısır, Dahlan, Blackvater ile derin ilişkiler kurdu. Hepsi birbirine karıştı ve keskin sirke küpüne zarar vermeye başladı.

Bütün planlar altüst oldu. Suriye’de Kürt koridoru planı çöktü. Kuzeyden Güneye çekildiler. Mısır’dan paralı asker getireceklerdi. O plan da tutmadı. Suriye bir yandan Rusya, öte yandan İran’la kol kola girmişti. Lübnan Hizbullahından da destek alıyordu. Esed, şimdi İran’dan sonra yaptırım uygulanan bir diğer ülke olan Kuzey Kore’yi ziyaret ederek Kim’le bir araya gelmek istiyor.

Bu arada Suudi Arabistan’da “kıyamet alameti” (!) işler oluyor. Suudi Prenses Hayfa bint Abdullah el Saud, Vouge’ye kapak oldu. Muhammed bin Selman’ın Veliaht Prens olmasıyla radikal değişiklikler devam ediyor. Bu arada geçen ayki darbe girişimi ve saray baskının arkasındaki sır perdesi henüz tam olarak aydınlanmadı. Ölüler var, kayıp prensler var. Selman’ın yara aldığı söyleniyor. Selman son olarak bazı bakanları görevden aldı, Kültür ve Enformasyon Bakanlığı ikiye bölündü, Mekke ve Kutsal Mekanlar Kraliyet Kurulu oluşturuldu. 

Bu son madde çok önemli. Çünkü kutsal mekanların yönetimi, adalet ve vakıflar Şeyh ailesindeydi. Saud ailesinin bu konuda da yeni bir düzenlemeye gittiği anlaşılıyor. Ceziretül Arap da bugün düne göre daha iyi değil. Bu arada gelecek günlerin bu bölge ülkeleri için geçen günleri aratacağı benziyor.

Burada önemli bir nokta ise ABD ile İngiltere arasında bölgenin geleceğine ilişkin derin görüş ayrılığı ve iki ülke arasındaki derin hesaplaşma.

Öte yandan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İran ile silahlı çatışma durumunda İsrail’e Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’nün yardım etmeyeceğini söyledi. ABD BM Güvenlik Konseyinde İsrail’i korumaya devam ederken, bir yandan da Gazze’yi saldırgan ülke olarak tanımlamak için girişimlerini sürdürürken Belçika’nın Gazze’deki saldırılar konusunda İsrail’i suçlayan açıklamasını da buraya not etmek gerek.

Peki Irak’da durum ne: “Türkiye sınırından Erbil hattını takip ederek 20 kilometre ilerleyen Mehmetçik, Kuzey Irak’taki Kalareş, Sidekam, Bermize ve Bardost bölgelerinde kontrolü sağladı. Barazgir Vadisi’ne de giren komandolar 3 koldan Kandil’i kuşatma altına aldı. Şer yuvasının düşüşünün yakın olduğu belirtiliyor. İran boşaltıyoruz dedi..” Ama tek gerçek bu değil. Aynı zamanda, Musul’un Sincar ilçesi Kaymakamı Mehma Halil, ABD’li askerlerin ağır silahlar ve zırhlı araçlarla Sincar Dağı’na konuşlandığını öne sürdü. Halil, ABD’nin çok önceden Sincar’da konuşlanmak için hazırlık yaptığını ve Sincar Dağı’nda bir askeri üs kurmayı hedeflediğini söyledi.. Yani PKK’dan boşalan yere ABD kendi yerleşiyor. Kendi çıktığı yeri Fransızlara bırakıyor. Haberlere bakılırsa “PKK, IŞİD’in 3 Ağustos 2014’te Sincar’daki Ezidilere saldırısını bahane ederek ilçede varlık göstermeye başlamıştı. Türkiye’nin, Sincar’a operasyon yapılabileceği sinyalini vermesinin ardından örgüt geçen mart ayında bölgeden çekildiği iddiasında bulunmuş, Irak ordusu da örgütün çekildiği noktalara yerleştiğini duyurmuştu. PKK’nın yanı sıra, Sincar’da Irak Başbakanlığı bünyesindeki Haşdi Şabi›ye bağlı silahlı unsurlar da varlık gösteriyordu.”

Bölgede hareketlilik devam ediyor. Yazacak daha çok şey var. En iyisi biz yarın da devam edelim. Selâm ve dua ile..

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • PütürgeliPütürgeli1 yıl önce
  Dikkatimi Cekiyor nedense ve ozellikle bazinl yorumcularin yazilanlar Zorruna gidiyormus gibi cevaplar veriliyor..Sanki Hacli Ordusunun Sovalyesi lar...Lafim orataya alinan kim varsa lafim [email protected] birde yorumun sonuna Selam ve Dua ile bitiriyorlar o daha garip...Dinime söven Musluman olsa tabirinr binaen Takkiyecilikmi yapiyorlar acaba..Icimizde cok Hacli var malasef onu anladim..Ismi Ahmet Mehmet alper falan filan..Yahudilik Masonluk ve Donmelik NFK muhakkak okumanizi tavsiye ederim...
 • GöbekkaşıyanınintikamıGöbekkaşıyanınintikamı1 yıl önce
  Muharrem YenilİNCE çok ama çok kötü çakma Demirel
 • UğurUğur1 yıl önce
  Yazarın engin bilgisi ve deneyimi var. Bunlar toplumu aydınlatacak bilgiler. Allah razı olsun. Ancak bazıları tahammül edemiyor. Şahsen ben çok faydalanıyorum. Eleştirenler ise okumayı keserlerse kendileri için iyi olur. Hem sürekli takip edip hem de sorun çıkartmak art niyetlilik gibi geliyor bana.
 • hhhhhhhhhh1 yıl önce
  abd ıngiltere ısrail üçlüsü yok sadece yahudi var kadar.
 • AbdülkadirAbdülkadir1 yıl önce
  Al papazı ver kainat imamını demek daha doğru bence
 • hicabihicabi1 yıl önce
  Adam yillardir senaryo yaziyor. sizde yazdiriyorsunuz. hep afaki seylerartik kabak tadi verdi. isin suyu cikti. gelmedimi emeklilik zamani torunlarina baksin onlari parka gotursun. ciceklere boceklerde baksin. olmeden once olsun.soylediklerinden veya soyleyemediklerinin hesabini verecegini dusunsun.Selam ve Dua Ile.
 • AlperAlper1 yıl önce
  İçimizdeki,sahtekarları,hırsızları,yalancıları,tefecileri,köle tüccarlarını,rüşvetcileri,kamu malı yağmacıları,Emperyalist işbirlikcilerini vs. görmezden gelip,her türlü suçu Batı yapıyor,düşüncesi ne kadar yanlış.Batı üretmese ,Ortadoğu insanı çimen yer ve hastalılardan kırılır gider.Bugüne kadar ,Batının üretiklerini yedik,nankör olmayın,hangi teknolojide bir tane patentiniz var?
 • MehmetMehmet1 yıl önce
  Sayın HocamYanlış hatırlamıyorsam yıllar öncede ABD yıkıldı, yıkılıyor,yakında dağılacak gibi yazılarınızı okumuştum. Siz ve sizin gibi bazı yazarlar bu tip yazıları sık sık gündeme getiriyorlar ama ABD yıkılmıyor ve dünya ile bebekle oynar gibi oynuyorlar. Bu tip yazıları yazmakta ki amacınız nedir? Gelecekle ilgili temennilerinizi lütfen olacakmış gibi yazmayın. Ha şunuda ben çok iyi biliyorum ki hiçbir devlet kıyamete kadar baki değildir. Lütfen daha ciddi analizier yaparsanız fetö analizlerine benzerliklerde ortadan kalkar. Selam ve dua ile...
 • Maraş Maraş 1 yıl önce
  Neden habersizce saldırmiyoruz teröristlere. Biz geliyoruz kaçın mı demek istiyoruz. Bir türlü anlayamadım. Hani bir gece ansızın geliyorduk
 • RabiaRabia1 yıl önce
  Euzubillahiminesseydanirracimbismillahirrahmanirrahim (Ey Muhammed!) O hâlde, yüksek azim sahibi peygamberlerin sabretmesi gibi sabret. Onlar için acele etme. Onlar tehdit edildikleri azabı gördükleri gün, sanki dünyada gündüzün bir anından başka kalmadıklarını sanırlar. Bu bir duyurudur. Ancak yoldan çıkmış olan topluluk helâk edilir.ahkaf süresi 35.ayet.elhamdulillah.Sayin Dilipak bizler okuyoruz fakat çok şükür ki doğrusunu Allah öğretiyor.Ramazanin bu son 10 gününde azap dan kurtuluşu dilerim.acelemiz korkumuzdan olabilirdi çünkü şahsen ben de memleketimde FETÖ istemiyorum.amin.saygilar selam ve dua ile Allah'a emanet olun teşekkürler
 • ahmet kemalahmet kemal1 yıl önce
  tamamen öyle değil. osmanlı lale devrinde zevkü sefa sürerken adamlar çalışmış.. sanayi devrimini kurmuşlar..icatlar yapmışlar ve yükselmişler.kim derse desin..teknolojide hala amerika ve avrupa lider. çin ve japonya bile sadece taklit.. son 300 yılda doğu ve uzak doğudan icat çıkmamış..
 • erginergin1 yıl önce
  Yakında seçim varmış .varsın olsun. Tabi siz, böyle mikro ölçekteki , küçük, önemsiz işlerle uğraşamazsınız. ..! (tarafsız kalıyormuş gibi yapmak, aslında dolaylı yoldan, bir yerleretaraflılıktır)
 • Secih BAŞARAN Secih BAŞARAN 1 yıl önce
  BÜTÜN BUNLARA RAĞMEN CUMHURBAŞKANI ADAYLARININ İLK İŞLERİ SURİYE DEN ASKER ÇEKMEK OLACAK. ONLARI KARŞIMIZA ÇIKARAN GÜRUH BÖYLE İSTİYOR. NERDEYSE BÜTÜN DÜNYA ASKERLERİ ORTADOĞU DA AMA BİZ NİYE ORDAYIZ ÇIĞIRTKANLIĞI YAPIYORLAR, TAMAM DÜNYA GARİPTE BİZİM ONLARDAN AŞAĞI KALIR YANIMIZ YOK.AÇIK SEÇİK BİR OLAYI ÇÖZEMEYEN, ANALİZ EDEMEYEN ÜLKEYİ YÖNETMEYE TALİP OLUYOR. YOK ANALİZ EDİP BUNLARI SÖYLÜYOR İSELER O ZAMAN BUNLAR AJAN VE HAİNDİRLER.
 • maraşlımaraşlı1 yıl önce
  Zulüm ile abad olunmaz. Ne kadar zengin , refah içinde yüzersen yüz , masumların kanı ile kurulan iktidarınızı bir gün gelir cenabı hak başına geçirir. İnanmayanlar kuranı kerimde helak olmuş geçmiş kavimlerin hikayelerine bakabilir. Avrupanında sözde medeniyeti bizim bazı avanakların aklını başından alıyor. Oysakio medeniyetleri masum afrikalılar ve diğer müslüman milletlerin sırtına basarak yükseldiler. O yüzden yükseklerde yer tutanlar aşağıdakiler kadar emniyette değildirler. yaşayıp göreceğiz
 • Biz.Biz.1 yıl önce
  S.a. hey gidi osmanli istanbuldan avrupayi idare ediyordu.onlarin ince ayarlarini ayarliyordu.ama simdi.yurtda sulhbdunyada sulh.otur ayerine.ayip bunu teessufle karsiligoruz.devlet ahlakina yarismaz gibi nazik sozler.bana dokundunmu bende ona dokunmaliyim ki icislerimize karismasinlar.iskoc .kuzey italya.bayern.vatikan.belcika volon vb. Ne ayar noktalari var.bizim Ataturk zamani gibi.dise dis dis politika misyonuna ihtiyacimiz var.ALLAH cc.yar ve yardim cimiz olsun..
 • AbdullahAbdullah1 yıl önce
  Dünyanın hali bir garip de, bizim halimiz çok mu farklı.
 • KocasolakKocasolak1 yıl önce
  Allah razı olsun hocam. Yorum yazmış olan Mehmet Ali kardeşe katılıyorum, içbükeyliği yazarı o kadar çok yazarımız var. Bizim medyamızın sorunu aslında bu, dışarıyı iyi takip ederek analizler aktarmadaki ÖZÜRLÜLÜK. İçeriyi yaza yaza milletide TEDİRGİN edip kamplaşmaya KÖRÜK oluyorlar. O düşük kalori yazarlardan kurtulursak milli birliğimiz güçlenecek. Tabii ekonomi yayını yapan tek tv blomberg in fitne yayınlarını BERTARAF edebilirsek, ekonomimizi faiz lobisi PENÇESİNDEN kurtarmış oluruz.
 • ŞahinŞahin1 yıl önce
  Yavrum sizin köyden Sen geçiyor musun Yani yeterli değil mi ... akif
 • TuranTuran1 yıl önce
  Bugün de batıyı batırdık Elhamdülillah yaşasın büyük Türkiye
 • Mehmet AliMehmet Ali1 yıl önce
  Üstad, umarım yazılarınız bu seviyede devam eder.akp-chp tartışmalarını, düşük seviyeli yazarlara bırak, onlardan bolca var her gazetede. Sen dünyada neler oluyor, bu konuda araştırma ve fikirlerini paylaş. Biz de ilgiyle takip edelim.
 • meleknurmeleknur1 yıl önce
  NEZAMANDAN BERİ HADİSİ ŞERİF, ATASÖZÜ OLDU. KOMŞUSU AÇ İKEN TOK YATAN BİZDEN DEĞİLDİR.HASBÜNALLAH VE NİĞMEL VEKİL.GÜÇLÜVATAN , GÜÇLÜ MİLLET.
 • meleknurmeleknur1 yıl önce
  SABAH GAZETESİ YAZARI: MEHMET BARLASIN BUGÜNKÜ YAZISINI OKUMAK İSTEYENLER OKUSUN.
 • Akif TekgeçerAkif Tekgeçer1 yıl önce
  Sürekli Avrupa'nın temiz, düzenli, kaliteli asfalt geçen yollarını yazma; bir de bizim köyden eşşek geçmeyen yolları da yaz. ...
 • a.ahmeta.ahmet1 yıl önce
  sayın yazar bir de su ingiltere meselesine el atsanız .. dünya siyasetinde saman altından su yürütmeye devam eden ingilizlerin Türk dış politikada hiç isminin geçmemesi, batıya karşı eyy avrupa dediğimizde ingilizlerin hiç isminin geçmemesin de bir tuaflıkk yokmu sizcee.. Halbuki dünyada ingiliz israil ve abd ayrılmaz uçlüdürr.. size zahmettt
 • tuzcutuzcu1 yıl önce
  Dünyanın halinde garip olan bir şey yok....Sadece nüfusu hiç olmadığı kadar çok arttı....Bu da garip değil bekleniyordu zaten...Herkes kendini merkeze almış hepsinin bir b-c-d planı var onu oynuyor....Dünya dönmeye devam ediyor yani ama herkes benim etrafımda dönmeye devam ediyor diyor...

Günün Özeti