Dünya nereye gidiyor?

17 Kasım 2018 Cumartesi

1. dünya savaşının 100. yılında olacaklara hazır mısınız?!. Dünya ve bölgemiz şiddetli bir türbülansın eşiğinde. Türkiye olarak, karanlık bir gecede, çalkantılı bir denizde, doğru yönde ileri doğru yol almaya çalışıyoruz.

Bu kriz kapitalizmin krizidir. Kapitalizm bütün kavramları ve kurumları ile birlikte çöküyor. Dünya tarihi bir kavşak noktasında. Gelecek geçmişten çok farklı olacak. Bu süreçte, din, tarih, gelenek, ekonomi, siyaset, aile her şey değişecek. Eğitim, sağlık, gıda, haberleşme, STK’lar, hayat tarzı, neredeyse değişmedik hiçbir şey kalmayacak. Para değişecek, ev, iş, yol, ulaşım araçları her şey.. Tarım, sanayi, hizmet sektörü değil sadece, yasama, yürütme, yargı, yerel yönetimler, meslek örgütleri, özgürlük anlayışı, demokrasi.. Hümanoidler geliyor. Uzaylılardan önce onlar işgal etmeye başladı bile dünyayı. Genom hayatın özüne dokunacak. Siborglar aramızda artık. “İnsanımsı canlılar” için çok beklemeyecek insanlar. Bilgi guruları, bilgi aristokratları yeni egemen sınıfı oluşturacaklar.

Allah servet ve iktidarı halklar ve ülkeler arasında dönüp dolaştıracak ve zenginlik coğrafya ve halklar olarak el değiştirecek.

Göz göre göre yeni bir dünya savaşına doğru sürükleniyoruz. Çok insan ölecek. İnsanlık çok acı çekecek. Bir meteor sağanağı gibi bir cinayetler sağanağına giriyoruz sanki. Avrupa, ABD de dahil buna. Biz faili meçhuller dönemini yaşadık daha önce. Kaşıkçı olayı da Suudi versiyonu bunun. Kaşıkçı ne ilk ve ne de son örnek.

3. dünya savaşı belki de başladı. Eğer başlamadı ise, kimse savaş sonrasını göremediği ve kendi geleceğinden emin olamadığı içindir. “Dehşet dengesi” birilerinin gözünü korkutuyor. Bu anlamda en zenginlerle en fakirler arasında çok fazla bir fark kalmadı. Çok basit bir şekilde ve çok kısa sürede, çok düşük bir maliyetle üretilecek biyolojik, kimyasal silahlar, elektronik manipülasyonlar ve EMT’lerle güçlü, zengin, büyük ülkelerin altı üstüne getirilebilir.. Birilerinin Atom bombası ile birilerine verdiği zarardan daha fazlası o ülke halkının diğer ülkelerdeki bakiyeleri tarafından hedef ülkelere verilebilir.

Birbirimize dünyayı cehennem etmek hiç de zor değil. Yeni bir dünya savaşı, kazananı olmayan bir savaş olabilir. Sonunda biri daha şanslı gibi gözükse de tarafların ödeyeceği bedel çok büyük olacaktır.

Bugün savunma ve silah açısından şöyle bir “asimetrik denge” var: ABD tek başına dünyayı cehenneme çevirecek bir güce sahip, ama aynı zamanda, birilerinin kaybedecek fazla bir şeyleri yok. İşte onlar, o kaybedecek çok şeyleri olanlara onların hayal bile demeyecekleri zararları verebilirler. Onları kendi silahları ile vurabilirler.. Ölen ölür belki ama, o zafer kazandıklarını zanneden kalanlar içinde korku dolu bir gelecek, acılarla dolu bir dünya miras kalabilir..

Şunu görelim, anlayalım artık: Böyle bir dünya sürdürülemez.  Evet “Dünya 5’ten büyüktür”. Ama tek gerçek bu değil. 1. ve 2. Dünya savaşından sonra kurulan düzen adil değil. Dünya gelirinin yaklaşık yarısı doğrudan ve dolaylı olarak ABD’ye gidiyor. Geri kalan yarısının yarısı Avrupa’ya, geri kalanın yarısının yarısı Çin, Japonya ve Kore’ye. Geri kalanı tüm dünyaya! Böyle bir dünya sürdürülemez.

Toprak olarak, yaklaşık dünyada yaşayan dört insandan birinin, üç Müslümandan birinin yaşadığı Hindistan’ın sahip olduğu toprak, Dünyada yaşayan dört insandan birinin yaşadığı Çin’in sahip olduğu toprağın yarısı değil. 

Öte yandan; dünya nüfusunun yaklaşık yarısının yaşadığı bu iki ülkenin sahip olduğu toprak, 170 milyonluk Rusya’nın sahip olduğu toprağın yarısı kadar değil..

Grönland 3 milyon km. kare, görsel olarak dünya haritasında, Avustralya’nın iki katı gibi gözüküyor. Ama Grönland 7 milyon km. kare. Kanada, Kazakistan.. hangisini sayalım ki. Afrika’da kaç kişi yaşıyor, onu bile bilmiyoruz. Rakamlar kilise raporlarından damıtılmış.

ABD’deki bombalı paketler, Avrupa’daki arkası arkasına patlak veren suikast girişimleri durduk yerde olmuyor. ABD ve AB ülkelerinde yeni bir terör dalgası ile faili meçhul cinayetler hiç de sürpriz olmayacaktır. Ya da yeni 11 Eylül’ler.

2019 kolay geçmeyecek gibi. Öncü sarsıntıları bugünden başlayarak hissedecek ve göreceksiniz.

İnsanlar aslında depremi hisseden kediler, kuşlar gibi, “geliyorum” diyen felaketi hissediyorlar ama anlamlandıramıyorlar sanki. Ekonomik ve siyasi krizden daha vahim bir kriz dalgası geliyor.. Bunun tedirginliğini aile ve gençlerin agresifliklerinde, beklenmedik tepkilerinde görebiliyoruz. Deizm gibi akımlar, Hedonizm, Agnostizm, tatto, piercing, LBGT, uyuşturucu ve alkol kullanımındaki artışlar, genel olarak daha asabi tepkiler vermemiz, biraz biyolojik, biraz psikolojik, biraz da şuuraltımızdaki tepkiler olsa gerek.. 

Düşünsenize ABD’de her yıl 50.000 küsur insan intihar ediyor. Bu sayı giderek artıyor. Bunlar başarılan intihar sayısı, başarılamayan-kurtarılanların sayısı çok daha fazla. Bir de bunlar doğrudan ve açık bir şekilde “intihar” olarak tanımlanan, raporlanan vakalar. Yoksa, kişiyi intihara sürükleyen şartların sebeb olduğu ve ölümle sonuçlanan daha birçok vaka var. Aşırı alkol ve uyuşturucu alıp, otomobile biniyor. Ölüm sebebi trafik kazası olarak kaydediliyor. Ya da alkol alan biri bir kavgaya karışıyor ve çıkan çatışmada yaralanıyor, sakat kalıyor ya da ölüyor. Kayıtlara öyle geçiyor.  Yoksa yılda 15.000 de silahlı saldırı sonucu ölüm vakası yaşanıyor. Çoğu yaralanıyor ve sakat kalıyor. ABD’nin nüfusu Türkiye’nin dört katı gibi bir şey. Yani Türkiye’ye kıyaslarsak 12.500 intihar, 3.500-4000 silahlı saldırı sonucu ölüm olması gerek yılda. Batı cephesinde durum bu ve bu durum giderek daha da kötüleşiyor. Bu intiharların ve saldıranların, saldırıya uğrayanların büyük bir bölümü, sınır ötesinde görev yapan askerlerden oluşuyor..

Değişim istiyorduk değil mi? Evet, bir yandan değişim kaçınılmaz, öte yandan bu değişim sürecinin dünyaya çok ağır bir bedeli olacak. Asırlar süren bir yağma öyle bir anda sonra ermeyecek, yıkılışı kolay olmayacağı gibi yerine yeni bir nizam inşa etmek de öyle çok kolay olamayacak.

Hep söylüyorum, Batıda intihardan ölen insan sayısı Doğuda terör ve savaşta ölen insan sayısından fazla. Batıda aşırı beslenmenin sebeb olduğu obeziteye dayalı hastalıklardan ölen insan sayısı, Afrika’da acından ölen insan sayısından fazla..

Tekrar söylüyorum; bir yerlere doğru sürükleniyoruz. İnsanların çoğu bu kötü gidişin farkında değil.. Bunu söylerken sizi korkutmak ve umutsuzluğa sevk etmek de istemiyorum. Şüphesiz ki, geleceği yalnız Allah bilir. Ben görünen köyün hikayesini anlatıyorum. Mekerallah, Allah tuzak kazanları görüyor ve O, tuzak kazanların tuzaklarını başlarına geçirecek olandır ve Allah hafızdır. Kendi dinine hizmet edenleri muhafaza eder. Değil mi ki, bizim bir kaderimiz, rızgımız ve ecelimiz var ve onu Allah’tan başka kimse değiştiremez. O zaman ne gam! Selâm ve dua ile.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • AbdullahAbdullah7 ay önce
  Batı yı gezin,yaşayın ondan sonra yazın.Huzur,zenginlik,sosyal adalet,kaliteli üretim ve eğitim,doğası bozulmamış şehirler var.Ülkemizin ise durumu vahim,hele doğu illerimiz Afganistan gibi..Yüzlerce sene gerideyiz.İthal ederek bunları elde edemessin..Fakirlikten cami veya kıraathaneyle evinin arasında sıkışmış insanlar topluluğu..
 • İkrarİkrar7 ay önce
  Herkim musluman adina hirsiz veya hirsiz gibi suclamada bununursa serefsizdir her kotulugu herkim yapiyorsa isbat edilir kanitlanir ,ve sucluyusa adalet onunde yargilanirdaha yaratanini bilneyensen harami kotulugu biliyonda musluman bilmiyormu seni ustun tutan ney once saygili olmayi ogenipempati kuracaksino kisi ayni suclamayi bana yapsa nederim diye bir oku bin dusun
 • osman gundogduosman gundogdu7 ay önce
  2000 yildir savasan neslin 80 yildir yan gelip yatan evlatlarimi olalim.bizde cihada cikariz.hicbir yolla saglayamadigimiz birligimizi saglamata vesile olabilir.
 • Millet Millet 7 ay önce
  Gerçekten müthiş bir yazı veolağanüstü müthiş bir sonuç. Allah var gam yok. O kadar.
 • gökalp erkılıçgökalp erkılıç7 ay önce
  Sayın Dilipak,Kuran a göre bizde 'Müslümanım' diye dolaşanların müslümanlığı ne kadardır?Şirke, Putperestliğe, yalana, talana, Kul hakkı yemeye kendini kaptırmış  ne kadar müslüman?
 • gökalp erkılıçgökalp erkılıç7 ay önce
  Kurn ne diyor?5 sartı yerine getiren in Müslüman olamaya yetmediği açık.
 • Oku mayınOku mayın7 ay önce
  Dini yanlız Allah'a has kılarak şerk siz, şirk siz , yüzü ve suyu olmadanAyetlerleAllah subhanehu ve teâlâ dan istemek ____________________________'________Diyanet Başkanlığı: (Ey Muhammed!) Şüphesiz biz o Kitab’ı sana hak olarak indirdik. Öyle ise sen de dini Allah’a has kılarak O’na kulluk et.Diyanet İşleri Başkanlığı: O hâlde, kâfirlerin hoşuna gitmese de, siz dini Allah’a has kılarak O’na ibadet edin.Diyanet İşleri Başkanlığı: Gemiye bindikleri zaman dini Allah’a has kılarak O’na dua ederler. Onları kurtarıp karaya çıkardığı zaman ise bir de bakarsın ki, Allah’a ortak koşuyorlar.Namaz Zamanı Diyanet YûnusSuresi 22. Ayet Meali: Sizi karada ve denizde gezdiren O’dur. Hatta siz gemilerde bulunduğunuz, o gemiler de içindekileri tatlı bir rüzgârla alıp götürdükleri ve (yolcular) bu yüzden neşelendikleri zaman, o gemiye şiddetli bir fırtına gelip çatar, her yerden onlara dalgalar hücum eder ve onlar çepeçevre kuşatıldıklarını anlarlar da dini yalnız Allah’a halis kılarak: «Andolsun eğer bizi bundan kurtarırsan mutlaka şükredenlerden olacağız» diye Allah’a yalvarırlar.
 • Oku mayınOku mayın7 ay önce
  Okumayın oku emri size gelmedi !!!Kıyamet ne zaman okadar yakın ki ecel kadar yakın, ölenin kıyameti kopuyor ise kıyamet bir gün daha yaklaştı, ahirete iman edenlere bu bir çağrıdır okuyun Kur'an tevsirleri okuyun hayatınıza uygulayın ebedi hayatı kazanın. "İstemezmisin ya Ömer Bu dünya onların ahiret bizim olsun" hadisi şerif.
 • İsa KESKİNİsa KESKİN7 ay önce
  Sayın Dilipak, sizden bir isteğim olacak. Malum biz avamdan insanlar belli yerlere ulaşamıyor. Sayın Gazi Meclisin eski Başkanı İsmail Bey' e ulaşabilir misiniz? Lütfen 'belediye başkanları aynı zamanda vali olsun ifadelerini' Allah rızası için geri çekerler mi?
 • mevlütmevlüt7 ay önce
  Türkiye de tohum patentlerinin israile verilmesi ve patentsiz tohum kullanılamaması da dünyayı cehenneme çevireceklere güzel bir altyapıdır....ne güzel....elllerrine sağlık....vatanperverlik bu işte.....
 • BoditBodit7 ay önce
  Sayın yazar Allah'a şükür Kur'an Türkçe mealini okumusum ve hala okuyorum. ..
 • ilbeyhanilbeyhan7 ay önce
  35 yıllık Diyanetgörevlisininvardığı sonuç , birinci ağızdan " MÜSLÜMAN = HIRSIZ"durum bu...Çünkü ben tam içlerindeyim ve olmayanını görmedim diyor... Hayati yazıcı , Bülent ArınçMELİH GÖKÇEK için ne diyordu... Parsel ,Parselsatış diyordu....CEMİL ÇİÇEK ne diyor"Rüşvet24saatliğinedursa, TÜRKİYE20Yıl ileri gider ". diyor...Üç günlük dünyaya değermiydi , gelipde gitmeyen yok..Neleri yitirdiniz bi bilseniz,yakında elinizden gidecek zaten asla sizin olmayan bitakım çerçöp için nelerikaybettiniz ,hemde ebediyen ... ..Japonyada ekonomik sıkıntı yaşandığı bir dönemde devlet başkanı, şartlar düzelene kadar PİRİNÇ Pilavından başka bişey yemiyor...ve de ikinci bir elbise yaptırmıyor.... Hz Peygamber tek katlı kerpiç evini iki katlı yaptırmamiştı, vefatına kadar herkesle beraber mahallesinde yaşadı...Ebubekir , Ömer,Ali de öyle... Mehmet Akif , Nurettin Topçu , Ömer lütfiMete de öyle..mekanları cennet olsun... Allahsız Müslümanlık diye kitap yazmıştı...Fi tarihinde bir mübarekde " SİZİN TAPTIĞINIZBENİM AYAĞIMIN ALTINDA "demişti,altına ,paraya imanını değişenlere...
 • Tşk Harika bir yazıTşk Harika bir yazı7 ay önce
  Evet maalesef en büyük darbeyi İslami piyasa yedi Müslümana Müslümanla katletmek Müslümanın sahtekarlığı Müslümanın güvensizliği Müslümanın dış güçlerle işbirliği cemaatlerin para karşılığında ajanlık yaptığı siyaset yaptı ve Müslüman adı altında müslümanların namusuna şerefine haysiyetine hızına göz dikildi ve para karşılığında fuhuş evli kadın bekar genç okumak için sınıf geçmek için öğretmenin gözüne girerek öğretmeninden çocuğun kızın gözüne girerek irzina geçerek evinde işinde hem çocuğunu hem annesini kullanan bir memur bir
 • nurinuri7 ay önce
  ...bunlar zaten bilinen beklenen şeyler...
 • MâlumMâlum7 ay önce
  O zaman koşalım şehadete...
 • kani kani 7 ay önce
  yav he he sayin dilipak 35 yildir yaziyorsun abd cökecek avrupa cökecek israilin sonu ne oldu umidini dunya savasinami bagladin bak bir tane huzurlu islam ulkesi varmi huzur islamda diyorsun kacanlar musluman gitmek istedikleri yerler hep hristiyan neden acaba
 • OğuzhanOğuzhan7 ay önce
  Tarihe baktığımızda hangi imparatorluk sonsuza kadar yaşamıştır?Hiçbirisi elbette.Amerikanın da sonu bir gün gelecek.Fakat Amerikanın yerini kim alacağı meçhul...
 • VELİVELİ7 ay önce
  yeni ANAYASA var?yok?neden kendi meselelerimizi konuşmuyoruz?belediyeyi kim alırsa alsın, kazanan birkaç kişi olacak,,proje getiren, insana odaklanan bir çalışma var mı?yokmu?
 • RabiaRabia7 ay önce
  EuzubillahiminesseydanirracimbismillahirrahmanirrahimYanınızda olan (Tevrat)ı, doğrulayıcı olarak indirdiğime (Kur'an'a) iman edin; onu inkâr edenlerin ilki siz olmayın ve ayetlerimi az bir değer karşılığında değişmeyin. Ve yalnızca benden korkun.bakara süresi 41.ayet.elhamdulillah.Sayin Dilipak dünya kazancını onemseyipde Yahudiler in inkar edenlerin ilki olmalarına gerek yoktu.sizin araciliginizla bildirmiş olalım.bu ayetler sahittir.saygilar selam ve dua ile Allah'a emanet olun teşekkürler HasbinAllah'u ve nimel vekil deriz.
 • engineerengineer7 ay önce
  sn ilbeyhan,ana babasına hizmet etmeye onları huzurevine koyanlar kalkıp millete hizmet aşkıyla yanıp tutuşuyor ve ufukta görünen yerel seçimlere katılmak için üstelik trilyonları harcamayı göze alıyorlar, sizce bu baltalarını bilemiş aday adayları ne için kendilerini yoruyor, masraflara giriyor, bu sorunun cevabını verdiğinizde yüzde kaçının "millete hizmet" niyetinde ,yüzde kaçının ise zengin olma peşinde olduğunu tahmin edebilirsiniz, muhtemelen bu sorunun cevabını çok iyi biliyorsunuz, iş bu yorumdan çıkan cevap? ali kızıltuğun 8 öküz türküsünü size hediye ediyorum.
 • ŞaşkınŞaşkın7 ay önce
  Gazlayın garibanları, ne de olsa "Akit nakittir". Yunus16 gibi kefenini giymiş, önderi için ölmeye hazır,...Hayırlı işler bol kazançlar!..
 • Osman ÖzkanOsman Özkan7 ay önce
  ademve havvanın çocukları bu yalan dünyada ısrarla bilerek isteyerek vede çok arzuluiştahlıağızlarından salyalar akarak belalarını arıyorlar ve çok yakın,da o bela ile müşerref olacaklar.
 • ilbeyhanilbeyhan7 ay önce
  Hocam AHLAKLIolanla AHLAKSIZI ,BEYNİNİ kullananla KULLANMAYANI bir tutarmı yaradan ....Laboratuarlarda alın teri döken AZİZ SANCAR la , hediyesi 380 tl YAKMAYAN KEFEN imal edip pazarlamacılık yapan ŞARLATAN CÜBBELİ yi bir tutarmı yaradan... Sümüklü sapık casus fetoş yıllarca devlet erkanını avucunda oynatıp ,maymuna çevirmedimi ?Ümmet, sapık casusun kirli çamaşırından ,sümüklü mendilinden medet umup ,cennete gideceğini zannetmedimi...Buna benzer yüzbinlerce sapık şahıs ve neşriyathavada uçuşmuyormu her köşe başında ...BEYİNnedir , BEYNİN fonksiyonları nedir , kullanırsak sonuçları ne olur ,kullanmazsak ne olur bu günki gibi...Selam ve dua ile....BunşerefsiZlerin yüzünden gençlik ateist ,deist , vs vs oluyor...Yıkılsın gitsin bu şerefsizler...Allahın sanki kimseye ihtiyacı varmış gibi....Haşa...
 • tuzcutuzcu7 ay önce
  'Setlerin arkasına geçip çok böcek ve ot yedik şimdi sıra sizde' diyen bir Çin var....Çince bilemediğimiz için anlamıyoruz aslında....Setti yarıldı ve sızarak geliyor Çinliler....Kim durduracak? Belki de doğru soru şudur: Çince öğrenmek zor mudur acaba? Zor da olsa bizi pek bağlamıyor Çince....Amerika sadece sızıntıyı azalmak için yarığı tıkamaya çalışıyor ama nafile ; bu da arkadaki basıncı artırıyor.... Yarıkla boğuşan Trump'a bir aptal diyoruz ama; torunu Çince öğrenmiş bile....Dede başarısız olursa torun adapte olacak gibi....Çok da aptal değil aslında; ama meseleyi anlatamıyor...'Kimse O'nu Anlamıyor' Gülüyor sadece.
 • RabiaRabia7 ay önce
  EuzubillahiminesseydanirracimbismillahirrahmanirrahimAllah, bir adamın kendi (göğüs) boşluğu içinde iki kalp kılmadı ve kendilerini annelerinize benzeterek yemin konusu yaptınız (zıharda bulunduğunuz) eşlerinizi de sizin anneleriniz yapmadı,evlatlıklarınızı da sizin (öz) çocuklarınız saymadı.Bu, sizin (yalnızca) ağzınızla söylemenizdir. Allah ise, hakkı söyler ve (doğru olana) yola yöneltip-iletir.ahzap süresi 4.ayet.elhamdulillah.Sayin Dilipak karakter sabit tır.insan münafık sa münafıktir.mumin de mümin, kafirse kâfir.insan hem mümin hemde münafık olamaz.Allah yardımcımız olsun.sayglar selam ve dua ileAllaha emanet olun teşekkürler HasbinAllah'u ve nimel vekil deriz
 • Bir DostBir Dost7 ay önce
  Ahhhh ah,birinci dünya savaşı bittimi ki, yine kapitalislrin penceresinden bakıyoruz olaylara. Olmayan fesini önüne koy ve düşün.
 • AliAli7 ay önce
  Saygi deger HOCAM, dûnyanin nereye gittigini bos verin, Afrinde ki KÜRDLERIN elinden gasp, çalinan 50 bin ton zeytin yagi turkiyeye getirildi bir arastirin bir zahmet bu yag kimleri zengin etti?Nereye gitti bu yag ve zeytinler,
 • AliAli7 ay önce
  RIFAT ARKADAS DOGRU SÔYLÛYORSUN,
 • AliAli7 ay önce
  SEVDA GÖREN,, hangi muslûman ulkesinde insanlar mutlu,?? Baksana avrupa kapilarina dayanmis muslûmanlar, turkiyedenAvrupaya gelipmutlu bir hayat ôzlemi Dugan milyonlarca insanin yolda,avrupa insani gercekten mutlu, ama avrupa yagelen muslumanlar yinede mutlu olamiyorlar, kisaca biz muslumanlar ne kendi ulkemizde nede baska yerde bir turlu mutlu olamiyor,mutlulugun ne oldugunu bilmiyen bir UMMET,HA TURKIYEDEKI ZENGIN SINIFI MUTLUDUR, MUTLU OLAN SINIF MUTSUZA ,,,,ŠAHADETI, CENNETI,,iSLAMIN HUKUKUNU,,CIHATI,in YOLUNU GÔSTERIR,
 • İlbeyhanİlbeyhan7 ay önce
  Sn engineer cevabınız için teşekkürler..Bu tespitlerinizden hareketle, birde idareci ve yöneticilerin HARAM ve RÜŞVET yiyenlerinin yüzdesini tahmin edebilirmisiniz..Mesela % 10 mudur ,yoksa % 90 küsurmudur ...Şöyle etrafınıza bi temaşa edin, hemen cevab vermek zorunda değilsiniz...haram ve rüşvet yiyenler müslüman değillerse tespitinize göre,bende kesinlikle aynı görüşteyim , sizekatılıyorum ... Şayet % 90 ise,veya akçeli işlerin döndüğü yerlerin yöneticilerinin % 90 ı,dinden çıkmış ise .. müslümanlar neden gayrı müslimleri yöneticiolarak seçmektedirler...Görüntüde islami ritüelleri ,figürleriyapıyorlar diye ...Namaz, cübbe , başörtüsü , inanç turizmi bağlamında umre ziyaretleri gibi ...5 yıldızlı zemzem towerlarda ...açık büfe...yolsuzluk hırsızlıktan elde ettikleri karaparalarıyla... Kayınbabam emekli müftü ÖNCEKİLER YAPMADIMI dedi...İndirilen dinemi ,uydurulan dinemi...Din ahlaktır ,ahlaksızın dini olmaz...Teşekkürler , selamlar
 • Rıfat Rıfat 7 ay önce
  Hocam sizden bir de iktidar nereye gidiyor başlıklı bir yazı bekliyoruz; neler söylediler neler yapıyorlar!
 • Yunus 16 Yunus 16 7 ay önce
  YORUMCU ALİ; DİNİMİZDE İntihar HARAMDIR. SENİN İSLAM DİNİNİN EMİRLERİNDEN HABERİN VAR MI? CUMHUR VE ONUN DAVASINA İNANMIŞ İNANÇLI MÜSLÜMANLAR BÜTÜN DÜNYA ÜSTÜNE GELSE İNTİHAR ETMEZ. ALLAH IN VERDİĞİ CANI ALLAH ALIR. BİR İNSAN BAŞKA BİR İNSANI ÖLDÜRÜRSE, BÜTÜN İNSANLIĞI ÖLDÜRMÜŞ GİBİDİR.
 • engineerengineer7 ay önce
  sn İlbeyhan haram rüşvet yiyenin oruç tutmasına gerek varmı? tutuyorsa besbelli haramı rüşveti kamufle için görsünler diye tutuyor, namazı da öyledir, ben din adamı değilim fakat din diye bugüne kadar anlatılanlardan anladığım bu, hani denir ki; Namazınızın kabul olup olmadığını anlamak için, sizi kötülükten haramdan alıkoyup koymadığın abakın, bir de : Müslüman tanımı olarak, Müslüman elinden ve dilinden diğer insanların emin olduğu kişidir diye tarif edilmiyor mu? tersineden okursak, elinden ve dilinden emin olunmayan, rüşvet ve haram yiyen kişi müslüman değildir, kıldığı namaz namaz değil, tuttuğu oruç oruç değil, yani orucu oruç olmayan birinin olmayan orucu nasıl bozulur? saygılarımla.
 • Sevda görenSevda gören7 ay önce
  Evet Hocam avrupadada insanlar mutlu degil coluk cocuk anne babaya düsman olmus aileler dagiliyor anormal seyler insanlara normal geliyor Kiyamet insallah kopar yakindada evli evine köyllü köyün e gider yordu bu cag bizi
 • AliAli7 ay önce
  YUNUS 16, bakiyorum DAIS, liler gibi, SAHADETE te,, kosmaya hazirsin, bu dûnyada Bir seye sahip olamadin,umudu ôbûr tarafa baglamissin, ya milletin AÇLIKTAN, nefesiKOKUYOR,bak yunus SENIN REISIN OGLU BILAL ERDOGAN ÎTALYANCA SARKI SÔYLEMEYE BASLADI, ODA HAZIRSA NE DURUYORSUNUZ HAYDI. ŚAHADETE, diyanetin ve savunma bûtçesinide yaniniza almayida unutmayin,
 • engineerengineer7 ay önce
  sn yunus, önder erdoğan Müslüman milletimizin ahireti için gerekli önlemleri alsa idi daha doğru olurdu, bunun yerine ahiretini yıkan ab kanunlarını çıkarması büyük vebal olup,toplum ve aile yapımızın bozulması işte asıl helaket ve felaket burdadır, bu dünya öyle böyle geçer, düşman bizi yener, biz düşmanı yeneriz, bu eğlence den ibarettir, oysa asıl imtihan baki hayatın kurtarılması değil mi?
 • İlbeyhanİlbeyhan7 ay önce
  Yine söylüyorum dünyanınböyle sizinde engin ve derin bilginize dayarakbelirttiğiniz gibikarmaşık bilinmeyene gitmesi ,yurdumuzda yaşayan bizlerin , görevlive yetkililerin (Aylıklarını biz veriyoruz)HARAM ve RÜŞVET yemesini ,YOLSUZLUK yapmasını MÜBAH kılarmı..?Yne bir soru HARAM ve RÜŞVET YEMEK ,ORUCU BOZARMI ????.... Neticede bişey yada şeyler yenmiş olmuyormu..Diyanet başkanı hastaziyareti, teşrifat , refakat gibi meşguliyetlerinden fırsat bulupda , bu pekde mühim olmayan konuyuda bi aydınlatsa ...Din işleri yüksek kurulu abdes bozan şeylerle uğraşırken bu hususuda bi değerlendirse , abdeside bozarmı aceb...selam ve dua ile
 • HayretHayret7 ay önce
  Nostradamus gibisin Dilipak. Kapitalizme bir şey olmaz. O şişedeki su gibidir, her ortama uyar. Sadece adı ve şekli değişir.
 • Yunus16Yunus167 ay önce
  BÜYÜK BİR SAVAŞIN PATLAYACAĞINI, ÖNDER ERDOĞAN BİZDEN DAHA İYİ BİLİYOR, 2004 YILINDAN İTİBAREN MİLLİ SAVUNMAYA ÇOK ÖNEM VERİP ÇOK YATIRIMLAR YAPTI, DİĞER BAKANLIKLARDAN DAHA FAZLA YATIRIMLAR VE GELİŞMELER OLDU. DEVAMLI MİLLİ KONUŞMALARLA DA TÜRK MİLLETİNİ BEYNEN VE ZİHNEN HAZIRLIYOR. MÜSLÜMAN TÜRK MİLLETİNİN BEKASI VE ZULME UĞRAYAN MÜSLÜMANLAR İÇİN ŞEHADETE KOŞMAYA ELHAMDÜLİLLAH HAZIRIZ. BENİM GİBİ DÜŞÜNEN MİLYONLARCA VATANSEVER MÜSLÜMAN TÜRK EVLADI VAR. ARTIK SÖMÜREMEYECEKLER.
 • Yunus16Yunus167 ay önce
  AYNI FİKİRDEYİM. 2023 E KALMAZ BÖLGEDE KIYAMET KOPAR. İŞİ BURAYA GÖTÜREN HAÇLININ ÖNCÜLERİ ABD, İNGİLTERE, FRANSA. BÜTÜN DÜNYAYI GEREN AMERİKA İNGİLTERE FRANSA. SÖMÜRGELERİNİ BIRAKMAK İSTEMİYORLAR. 200 YILDIR SÖMÜRÜP AÇ BIRAKTIKLARI AFRİKALILARIN TORUNLARI İNTİKAM ALAÇAK. (TERÖRÜN ADI) BUNUN FARKINA VARMAYA BAŞLADILAR. OTUZ YILDIR PKK YI DESTEKLEYEN AVRUPA AYNI TERÖRE MAĞDUR KALACAK. SÖMÜRDÜKLERİ BURUNLARIN FİTİL FİTİL GELECEK
 • Kocasolak Kocasolak 7 ay önce
  Biz Allah’dan korkar, başkada hiç bir şeyden korkmayız. Bu imtihan dünyasında tek derdimiz Allah’ın rızasına ermek. Gerisi boş.
 • AliAli7 ay önce
  HOCAM SEN BIRAK KUZEY KUTUPTAKI GRÖNLANDI, SIMDI TURKIYEDE INTIHAR ETMEK ÛZERE OLAN MILYONLARCA INSAN VAR, CUMHUR, da DAHIL, HANI KEFENLERINI GIYIP HAZIRDA BEKLEYENLER VARDI YA,
 • IhlasIhlas7 ay önce
  Bugün turkiyede acımasız bir kapitalizm uygulanıyor küçük esnaf yok olmak üzere samandan insana herşey ithal ediliyor nereye gidiyoruz gençler arasında ataizim yaygınlaşıyor müminler derhal kendine çeki düzen vermeli ..
 • engineerengineer7 ay önce
  dünya savaşları başlar biter bir yenisi olur o da biter... asalı savaş ebedi dünya için verilmesi gereken savaş olup her birey kendi öte dünya için lüzumlu olan savaşını vermek zorunda,ille de Müminler dinlerini korumakla mükellef oldukları halde bunun savaşını vermiyoruz, çün ki dünyevileşme ve rızk endişesi taşıyan Müslümanlar, rızkın kefili olan olan Allah tan kefaletine güvenmeyip başka güvenceler arıyoruz, ya Allah'a güvenip ondan korkacağız, ya da kendi gölgemiz dahil herşeyden korkacağız ve kendimize ,Hâşâ Allah'tan başka güvenli liman arıyoruz, yöneticiler kendi bahtlarını herşeyin üstünde tutuyor, milletin dini aile yapısı yokuluyor , Müslümanların ahiretini yıkıyor bu dünyaları yıkılsa ne olur, yazıda son cümleye kadar bu dünya için olan endişeler dile geliyor oysa ebedi olan öte dünya için son cümle işi özetliyor.
 • Rıfat Rıfat 7 ay önce
  Sayın Dilipak evet savaş çıkacak ama Dünyada değil Türkiye de çıkacak; yapılan bunca haksızlıklar, yolsuzluklar, adam kayırmalar,hukuksuzluk bunların elbet bir sonucuolacak...
 • Ali koçakAli koçak7 ay önce
  Hocam Türkiye nereye gidiyor? Cinayet,ihanet, tecavüz, faiz, kumar, uyuşturucu, hırsızlık, dinsizlik, sahtekarlık, iftira, kumpas, ahlaksızlık, saygısızlık, inkar, hıyanet, bencillik, vs. Nereye gidiyoruz???
 • TC Hakan VefaTC Hakan Vefa7 ay önce
  S.aBaşboş dünya fıtrat,şevkat ve merhametten uzak,Adaletsisiz ve hakkaniyetsiz bir dünya.Suçlular Güçlüler her şeyehakim hakanyetten uzak kula kullukyaptıran rezil birdünya Cehennemin esvelasınayürümekte.Batsın bu dünya.Muhtrem usdat fevkalede mükenbel ve bir o kadarmuhteşem bir yazıÖmürlü olunz Gönlünz var olsun.En içden sevgi saygılarımla.Her kim her ne zırvalarsa zırvalasın Namusu ekber en güven ve saygı duyduğum bir insan üstü insansınz Ve eykde varsınız!en başarı dileklerimle harika insan
 • alifuatalifuat7 ay önce
  dilipak hocam fazla lafı dolandırmaya gerek yok sende çok iyi biliyosunki bunlar mehdinin ayak sesleri biraz daha cesur olun kalbinizden geçenleri daha açık yüreklilikle anlatınız çünkü sizin ilminiz ve kavrayışınız buna yeterlidir
 • emekliemekli7 ay önce
  dünya nüfusunun 2 milyara düşürülmesi bu nüfusun 500 milyonun elit olması düşünülen ve uygulaması 100 yıl önce başlamış vede sona gelinmiştir bu bir 5 yada 10 yıl içinde gerçekleştirilecektir dünya nüfusu hızla artmaya devam etmekte ve küresel ısınmanın getirdiği olumsuzluk hava koşullarıda tuzu biberi olmaktadır artan dünya nüfusuyla orantılı olarak çölleşmeler aşırı yağışlar fırtınalardaki anormallikler tarım alanlarını yok etmekte yoksulluk açlık terör çaresizlik azalandoğal enerjilerin paylaşılması bölgesel felaket acıların artmasına sebep olmaktadır dünya artan nüfus gıda ısınma ihtiyacı ve teknolojinin sonsuzluk içinde ucu sonucu bilinmeyen yararından çok birbirine zarar veren gidişi sonucu ya toptan bu dünyamızı yok edecek yada yukarıda bahsettiğim 2 milyar nüfus 500 milyonu elit bir dünyaya dönüştürülecektir
 • sıradan süleymansıradan süleyman7 ay önce
  korkacak hiç bişi yok doğanın yaşamın gereğidir bu zayıf güçlü olmak ister güçlü daha güçlü olmak ister büyük en büyük olmayı ister yapacak bişi yok.korkacaksak cahilliğimizden korkmalıyız çünkü cehalet bu milletin başına bela kadın-yemek-cinayet programları bela ve bunları izleyen güruh elimize ve beynimize sokuşturulan oyuncakları atıp kendimize gelmemiz lazım peki gelir miyiz? ıı. bu arada abdurrahman bey yazılarınızı biraz daha kolay ve anlaşılır hale getirirseniz ve yazdıktan sonra bir kaç kez okuyup düzeltmeler yaparsanız bizler de okurken yorulmayız diye düşünüyorum.
 • Biz Biz 7 ay önce
  S.aleykum. adaletsizlik dunyada milletleri devletleri kisaca tum sitemi sarmis durumda.ALLAH cc. Sonumuzu hayr eylesin...
 • TarafsızTarafsız7 ay önce
  ABD batıyor AB çöküyor CHP yok oluyor İsrail çöküşün eşiğinde derken günler geçti şimdi savaş kriz buhran bunalımların sorumlusu da başkaları oldu tamam biz tertemiz yine sütten çıkmış AK Kaşık
 • Fatih akyazıFatih akyazı7 ay önce
  Hocam hem ciddi bir karamsarlık içine sokuyorsunuz, sonrasında ne gam diyorsunuz ...
 • vatandas bekirvatandas bekir7 ay önce
  Sayin dilipak ağabeyimsizlerin düşünce dünyası bizleri akıla sevkeder insallah .bizin ülkemizin yerli devşirme haini çok ganimet gibi .ancak asıl hain ,şeytan abd denen hain terör devleti ..önce ülkelerdebu saftiriklere devsirmeleri avliyor sonra ülkesine hain haline getiriyor sonra karşıya geçiyor gülüyor ....Büyük şeytan terörist ABD uluslar mahkemesinde yargilanmadikcadünyada kötülüklerteröriç savaşlar bitmez .bitmez .bitmez
 • ramazanramazan7 ay önce
  Doğu Türkistan ve Arakan ı unutmuşsun.BUNU ENGELLEYECEK olan Türkiye.Biz ne yapıyoruz.AMERİKAYAPOSTA koymakla meşgulüz.Hadi canım sende .Bir insan bu kadar budala olabilirmi.Oralarda dökülen kanların hesabı yarın toprak altında sorulacak.BİZİMKİSİ hala KURAN döktürmekle meşgul.OYSA İŞ okadar basitki sadece soru sorması yeter.ERBAKANCA düşünenler hiç bir problemi çözemezler.Ancak onlardan köle çıkar.
 • NurullahNurullah7 ay önce
  "Toprak olarak, yaklaşık dünyada yaşayan dört insandan birinin, üç Müslümandan birinin yaşadığı Hindistan’ın sahip olduğu toprak, Dünyada yaşayan dört insandan birinin yaşadığı Çin’in sahip olduğu toprağın yarısı değil."o zaman otobüs şoförünün göz rengi nedir?
 • NurullahNurullah7 ay önce
  3ncü dünya savaşının acilen çıkması lazım. Uzun süredir savaş olduğu yok. Rahat batmaya başladı. Savaş olmayınca birbirimizi düşman zanneder olduk. Esaslı bir savaş olmalı ki ülke olarak birbirimizin düşmanı olmadığımızı anlayalım. Bize musibet lazım başka türlü idrak edemiyoruz çünkü. Çanakkale'de farklı insanların aynı ülkü uğruna can verdiğini unuttuk, birbirimizle kavgaya tutuştuk.3. Dünya savaşı çıksın ki ülke olarak kardeş olduğumuzu tekrar fark edelim. Selam ve dua ile
 • Oku mayınOku mayın7 ay önce
  Dünya nereye giderse gitsin müminin yapacağı imanı kurtarmak.Tahrîm Sûresi / 6.Ayet6. Ey iman edenler! (Ailede beraberce İslâm’a uygun yaşayın da böylece) kendinizi ve çoluk çocuğunuzu, yakıtı insanlar ve (yanıcı) taşlar olan ateşten koruyun. Onun üzerinde (görevli) iri yapılı, haşin tabiatlı, Allah’ın kendilerine emrettiği şeylere baş kaldırmayan ve emredildikleri şeyleri yapan (on dokuz zebânî) melekler vardır.2
 • MemoMemo7 ay önce
  CHP'yi eleştirmemişsiniz bugün.
 • ramazanramazan7 ay önce
  İsrail'in kurumsal ve nitelikli yatırımcılara yönelik ilk kripto para yatırım şirketi Silver Castle Ltd., bu ay iki fon başlattı. Şirket, bu yıl sonuna dek yönetimi altında 50 milyon dolarlık varlığa sahip olmayı bekliyor. Silver Castle'ın CEO'su Eli Mizroch, söz konusu fonlarla ilgili olarak “Diğer insanların paralarını kurumsal düzeyde çok yüksek güvenlikle yönetmeye yönelik güçlü altyapı kurmak için bir yıla yakın zaman harcadık.” dedi. Bizi sürekli kandırıyorlar yok dünyanın 10 büyük Ekonomisi olacaksınız 2023 te dünya liderleri ile yarışacaksınız uçacaksınız bizde hep hamaset siyaset popilist yaklaşım ortada birşey yok sözde büyüyoruz aslında adamlar yeni teknolojileri gizli gizli yapıyor zamanı gelincede ortaya çıkarıyor sonra eski alışkanlıklar bitti siz oradamı kaldınız diyecekler atı alan üsküdarı geçecek biz yine yeni senaryolar yazacaz halkı uyutmak için başka seçenek olmayınca dünya lideri dünyanın büyük gücü falan hep aynı şiirler sonrası yine hüsran ile bitecek biz daha bitcoin ne olduğunu bilmiyoruz adamlar altyapılarını kurmuş yarış içindeler bizede hangisini kullanmak düşerse kullanırız işte yine teknoloji satarlar biz alıcı oluruz ama eğitimde sıfırız her zaman yok ahlak eğitimi olsun yok din eğitimi az yok kelam olsun yok şu olsun dünyayı sürekli aşiret reisleri gibi geriden takip edip halkımızı sömürmeye devam
 • TakipciTakipci7 ay önce
  2 ay oldu kira mı ödeyemiyorum aldığım para yetmiyor çıldıracam siz savaş diyorsunuz çıksında yıkılsın bu düzensiz düzen gibi görünen kendi halkını sömüren adaletsizlik siz başkasının yaptıklarını anlatıyorsunuz da içimizdeki oy verdiklerimizin bize yaptıklarını mı saklıyorsunuz Allah var Allah herşeyi bilen gören Allah var herşeyi kadir bu kadar mazlumun sıkıntısı tutar işte ozaman hak yiyenler çukurlara dolsun inşallah
 • SahiciSahici7 ay önce
  Yazı yazayım derken çok fazla kelime ve cümle israfına bulunmuşsunuz. Ayrıca siz yazarsınız, medyum değil. Dünya savaşını içinizdeki beyinsizler çıkardı. Dünya 5'ten büyük mü göreceğiz. Bunu deyip o 5 ülkenin gözünün içine bakıyor birileri. Aman bize acıyın diye. Lafla peynir gemisi yürümez.
 • AsımAsım7 ay önce
  Şundanda bahsetmeyi düşüneniliyormusunuz bile bile göre göre kasten türkiyedeki müslümanlara ak parti vasıtasıyla batı normlarında bir sosyal evrim degişim gecirttildigi islamdan her gecen gün devlet ve hukumet eliyle uzaklastigımızı eger fark etmiyorsak bu toplum ve siz ahmaksınız sayın yazar.getirdiginiz aile ve diger yasalarla toplumda ayrılık ve savrulma had safhada cıkmış dünya savaşından bahsediyorsunuz....
 • Sekeri mi dusmus uykusu mu gelmisSekeri mi dusmus uykusu mu gelmis7 ay önce
  Bu; Grönland 3 milyon km. kare, görsel olarak dünya haritasında, Avustralya’nın iki katı gibi gözüküyor. Ama Grönland 7 milyon km.'' Ne demek?
 • tuzcutuzcu7 ay önce
  Bu sefer dünya savaşını dünyanın kendisi başlatacak belki de başlattı bile....Deprem sel fırtına volkan ozon tabakası buzullar derken daha şimdiden dört bir yandan insanoğlunu kuşatmış ve mevzide son bir yanlış bir hareket daha yapmasını bekliyor sadece....
 • AlimAlim7 ay önce
  Kötü gidişin herkes farkında herkes Adalet arıyor adil düzen arıyor sanki tek suçlu ülkeler ABD ve AB kendine bakmayan insanlar gibi bizde olanlar birşey değil diyorsunuz bu arad Ekonomik krizi de araya ekliyorsunuz sizde çaktırmadan ekonomik krizi dillendirip araya kaydediyorsunuz evet tüm herşey kendi yaptıklarımız yüzünden sebebi de bizi yönetenlerin eksiklikleri bu yazıyıda kesip kesip yayınlamayın korkmayın insanların ne söylediklerinden adil olun yarım yarım yazıları yorum diye kesip kırpıp yayınlamak adil bir davranış mı anlamını kaybetmiş yazının ne anlamı kalır açıkca söyleyemediğiniz şeyi ben söylüyorum beğenmediğimiz ABD güçsüz dediğimiz zayıfladı dediğimiz ABD den yine para istiyoruz yardım istiyoruz seçimden sonra da IMF den para alacaz bunları da kesmeden yayınlayın yaptıklarınızın cezasını tüm halk çekiyor ve suçlu kapitalizm diyerek sıyrılıyorsunuz sizin yaptıklarınız ve yapmadıklarınızdan kaynaklı sorunlar sebebi ile güçsüz zyıf kalıyoruz sonrada savaş çıkacak ölecez ama biz allaha inanlarız diyerek yırtıyorsunuz yayınlayın yazının tamamını görelim.

Günün Özeti