Doğunun batısı, batının doğusu

23 Haziran 2019 Pazar

27 Mayıs’ta Diyarbekir’de Çınar ilçesinde idim. İftar öncesi Diyarbekir’in fethinin 1380. yıldönümünü kutladık. Diyarbekir, eski adı ile Amed, miladi 27 Mayıs 639 yılında fethedildi. Bu fethin 1380. yılındayız ve bu fethin komutanı İyaz b. Ganm idi. 1071 Anadolu’nun fethinin, Malazgirt’in 948. yılı. İstanbul’un 29 Mayıs 1453’deki fethinin 566. yılındayız. Anadolu’da Müslümanların 3 fethi var. İlki, Hz. Ömer’in emri ile İyaz b. Ganm komutasındaki Diyarbekir, 2’ncisi Alparslan’ın önderliğindeki Malazgirt ve 3’üncüsü Fatih’in önderliğindeki İstanbul. Allah hepsinden razı olsun.

Bir yandan çağ açıp, çağ kapattık diyoruz, bir yandan 3 fethin yaşandığı bir coğrafyada genç nesiller fethin ne olduğunu, ne anlama geldiğini bile bilmiyor. Bu toprağın tarihinden bile haberdar değiliz. İşin daha da vahim yanı, sadece fetih şuuruna, idrakine düşman olanlar değil, fethi sahiplenenler, savunduklarını zannedenler de bu idrake sahip değiller. Sahih bir bilgiye sahip olmayınca, sahiplendikleri tarih değil, efsaneleştirilen mefahirden başka bir şey değildir.

Sadece cahili değil, okumuşu, ya da yöneticisi ya da yönetime aday kadroların hali de bir felaket.

Seven niye sevdiğini, düşmanlık eden niye düşmanlık ettiğinin farkında değil. Sadece dostlarını bilmiyor değiller. Düşmanlıkları da gerçeklerle temellendirilmiş bir düşmanlık değil.

Mesela bizimkiler, fetih diyince hep, silah, ordular, savaş akla geliyor. Öyle anlatıyorlar. Akıllara gelen “Mekke’nin fethi”, ya da Hz. Ömer zamanındaki “Kudüs’ün fethi” değil. Hiç kan dökmeden, ordular hareket etmeden, silah kullanmadan da gerçekleştirilebilir. İslam tarihinin en büyük iki fethi bu şekilde gerçekleştirilmiştir. Biri Hz. Peygamberin önderliğindeki, ilk kıblemizin kapılarının Müslümanlara açıldığı Mekke’nin fethi, ötekisi Hz. Ömer’in önderliğinde ilk kıblemiz olan Kudüs’ün fethi!

Devlet, İstanbul’un fethini ve Malazgirt’i sahipleniyor da, aslında Anadolu’nun fethindeki ilk kapı olan Diyarbekir’in fethi konusunda neden bu kadar ilgisiz. Anadolu’nun yurt edinmesinde, uygarlık sacayağının tepesinde Diyarbekir vardır. Anadolu’nun fethinin emrini veren kişi Hz. Ömer’dir.

Eyüp Sultan Hazretleri’nin vefatının 1450 yılındayız. 4 Mayıs 672’de vefat etti. Yani Diyarbekir’in 639’daki fethinden 33 sene sonradır, Eba Eyyüb el Ensari’nin İstanbul’a gelişi..

Diyarbakır’ın fethi Anadolu’nun fethine açılan ilk kapıdır. Diyarbakır, Anadolu’nun İslamlaşma kapısıdır, onun için Amed’in fethini kutlarken bunu bir şehrin fethi gibi düşünmeyin. Amed’in fethi çok daha fazlasıdır. 

Kerbela 1 Ekim 680’de oldu. Eba Eyyüb el Ensari’nin vefatından 8 yıl, Amed’in fethinden 41 yıl sonra.. Kerbela’dan canını kurtaran sahabeler, 639’da Amed’i fetheden sahabelerin misafirleri oldular. Ve onların açtığı yoldan Anadolu’nun manevi fethi gerçekleşti. Anadolu İslamlaştı.

Bugün “Tek Vatan”an söz ediyoruz da, bu toprağın çocukları “Vatan”, “Yurt”, “Memleket”, “Ülke” ne demek bunların anlamını, farkını bile bilmezler. Mesela “Vatan yapmak” bir fiil olarak kullanılır, ne anlama gelir kim bilir ki! O zaman işte birileri gelir, “Selahaddin’in çocukları”nı “Haçlı ordusuna asker” yapmak için plan yapar. Sonra da birbirimize gireriz. CHP ilk günden bugüne hangi davanın davacısı idi. PKK, HDP, neyin nesi idi. Daha ötesi, sağ-sol dedikleriniz soğuk savaşta kimin tetikçisi olmuşlardı. Aynı ülkenin çocuklarını birbirine kırdırdılar ve hâlâ kırdırmaya devam ediyorlar.

Önce din, ahlakımızı kaybettik. Sonra da tarih idrakini! İşte gelinen nokta burası.

Amed’in fethi sadece Anadolu’nun fethi de değil, İslam’ın Balkanlar’a, Kafkaslara açılan kapısıdır. Bugünkü Azerbaycan,Tacikistan, Kazakistan, Türkmenistan ve Özbekistan hepsi bu kutlu önderlerin ayak izlerinde yürüdüler.

Asıl fetih kılıç ile değil ilim ile gerçekleşti. Hazreti Ömer döneminde buraya ilk gelen sahabeler kılıçlarını kuşanıp, kafir kellesi kesmeye gelmediler, hak dini tebliğ edip kardeş olmaya geldiler. Buna engel olmak için karşılarına çıkan halk değildi, Bizans’ın askerleri idi. İlk gelen sahabeler cehennem çukurunun kenarındaki insanları cehenneme odun yapmak için değil, cehennem ateşinin kenarından tutup onları cennete kazanmak için geldiler. Asıl fetih, büyük fetih, insanı dirilten fetih budur. 

Biz bugün şehidlerin arkasından matem tutuyoruz. Şehidlik bizim inancımızda ölümsüzlüktür. Ama halimiz meydanda. Amed batının doğusu, doğunun da batısındaki yerdir. Tarihin kavşak noktalarından biridir. Doğu ile batının buluştuğu yerdir.. Zerzavan kalesi, Batının en uç noktası idi. 

Bugün başınıza gelen felaketlerin asıl sebebi bu hakikatleri anlamada ve Müslümanca çözüm üretmedeki karşılaştığımız zorluklardır. 

Zerzevan’ı kim biliyor. Göbeklitepe’yi herkes duydu. Urfa’da iki düzine Göbeklitepe var daha keşfedilmeyi bekleyen!. Göbekli tepenin 25 km doğusunda Hz. Adem’in yaşadığı köy var; Edene köyü (Kadim Adn köyü). Kim biliyor. Zerzevan’ı da yakında duyacaksınız, çünkü Güneş Tanrısı Mithras mabedi bulundu. Mithrasçılar da İlluminati’nin ilham kaynağı olan bir topluluk. 7’li sistemin Bahome’ye ait gizemi burada gizliymiş. Zerzevan kazısını yöneten Doç. Dr. Aytaç Coşkun’u ziyaret ettim, epey konuştuk. Mabed’deki sigıllar ilginç. Güneş, ateş, ışık, savaş, adalet ve inancın simgesi olan semboller var. Mithras bunu temsil ediyor aslında. “Adalet” dedikse Mithras’ın adaleti tabii. 

 Orada kozmik bir enerji alanından söz ediliyor. Mithras inancı, Satanizm, Mecusilik ve Ezdi’likle de ilgili Güneş, Ateş, Şeytanla ilgili seremonilerin yapıldığı, ritüellerin uygulandığı bir mekan. Boğa kanı içilerek yapılan bir ayinleri var. Burada Pers de var, Batı Roma da Mezopotamya da var, Kuzey etkisi de. Tabii o zamanki Diyarbakır bugünkü Urfa ve Mardin’i içine alan bir coğrafya.

MÖ 3000’lerde Asur’lar yaşamış. 605’de Nebukadnezar mabedi yıkınca, kıyamet alametlerinden birinin ilgili olduğu Süleyman mabedindeki kutsal emanet sandığını kaçıran tapınağın muhafızlarının sandığı bu kalenin olduğu yere getirdiği iddiaları da var, ama ne kadar ciddiye alınması gerek bilmiyorum.

Anadolu’nun yeniden fethi ve keşfi gerekiyor. Hz. Adem’den beri meskun olan bir coğrafyada yaşıyoruz. Hz. Nuh da buradaydı. Hz. İbrahim de. Geriye ne kaldı ki. Anadolu’nun tarihi yazılmadan insanlığın tarihi yazılamaz. Ama bizde tarih seçmeli ders. Bizde Bizans konusunda doğru düzgün bir araştırma merkezi bile yok. Roma’yı da bilmiyoruz, Helen’i de, bilmediğimizi de bilmiyoruz. Urfa’daki Arkeoloji müzesi hangi aklın eseri bilinmez. Viranşehir Eyyüb Nebi’deki utancımız fethin idrakindeki geriliğimizin bir ifadesi olarak orada durup duruyor. Aya Yorgo, Aya Sotri, Aya Ayani’yi bilen var mı? Ya da orası neden Saman Dağı (Eski Simon Dağı). Niye Musa dağı değil. “Ahir dağı”, nasıl AHIR dağı oldu. Gavur dağını, kim “Nur dağı” yaptı. Niçin, nasıl! Gavur gölü unutuldu gitti. Oradaki “Gavur” tanımı nereden geliyordu. Santa Claus’u seven niye sevdiğini kızan niye kızdığını bilmiyor. Hani “Şehre iki adam gelmişti, bir de 3’ncüsü vardı” “bir adam dağdan koşarak şehre inmişti” Kur’an coğrafyasından söz ediyorum. Şehir olarak nereden söz ediyorum, kimdi onlar!

Neyse Cumhurbaşkanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, YÖK, Kültür Bakanlığı ve Gençlik Spor Bakanlığı yetkilerine saygı ile arz edilir. Selâm ve dua ile.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Demokrat muslumanDemokrat musluman26 gün önce
  ILBEYHAN, YAZDIGIN O AŠŠAGILIK KELIMELER SANA YAKISIR DIYORUM,kendini YAZMIŠSIN
 • klmklm26 gün önce
  Yaşlı biri olarak hayatta en büyük kötülüğü, darbeyi ençok iyilik yaptığım insanlardan görmüşümdür. Tecrübeyle sabittir...
 • Tamer ErenTamer Eren27 gün önce
  Hala durumu anlamamış kardeşlerim var. Şu andan itibaren -parti- kavramı bitmiştir. Sayın Erdoğan herhalde yarın bu anlamda açıklama yapacaktır. Takım tutar gibi akıl dışı savunma bu gece itibari ile bitmiştir. A haber, haber türk dinliyorum orada bile çözülme başladı. Geriye bir tek Sayın Erdoğan kaldı. Onu savunuyorsak peşindeyiz ama geri kalan bütün kanallar bu davaya yaptıkları zararla kalacaktır. Yorumcular dahil. Allah akıl fikir versin.
 • Eski Ülkücü-NOSTALJİ Eski Ülkücü-NOSTALJİ 27 gün önce
  Sayın İmamoğlu'nu pozitif bir dille tebrik eden Sayın Cumhurbaşkanımızı yürekten teşekkür ediyoruz. Yüce Allah tan kendisine sağlık ve iyilik temenni ediyoruz.
 • RabiaRabia27 gün önce
  Saygılar selam ve dua ile Allah'a emanet olun teşekkürler HasbinAllah'u ve nimel vekil deriz
 • RabiaRabia27 gün önce
  EuzubillahiminesseydanirracimbismillahirrahmanirrahimŞüphesiz biz seni bir müjdeci ve bir uyarıcı olarak, hak (Kur'an) ile gönderdik. Sen cehennemin halkından sorumlu tutulmayacaksın.maide süresi 119.ayet.elhamdulillah.Sayin Dilipak bu ayetle peygamber efendimiz sav evvelininde ahirininde tertemiz bir insan olduğunu anlayabileceğimizi öğreniyoruz.tefhimul Kur'an Sayin dilipak diyanetin başkanı olarak Abdullah parlayan olabilir.dis görünüşte Baskanimiza samimiyetle bağlı birilerini görmek şahsen beni mutlu edecek
 • VatandasVatandas27 gün önce
  Siyasilermiz yazarlarimiz yani bunlar maddi imkanlari iyi olan insanlar.bakiyorumda issiz gucsuz zar zor gecinen gecinemeyen vatandaslardan hiiiiiiic bahseden yok.buna rezil essekler tepinir zavalli karincalar ezilir denir.toplumun refah duzeyini yukseltmediginiz surece.uc bes kisinin milyonlari cebine indirdigi,milyonlarca kisinin garibanca yasadigi bi ulkede tepismeyi hoplamayi ziplamayi eşşek gibi surtusmeyi birakinda vatandasa kulak verin.vatandasi kucaklarsaniz vatandas basinin ustune tac yapar sizi.ama yoneticilerimiz calip cirpma sevdasindan vatandasi unutmus durumda sayin dilipak hocam.bende issiz bi vatandas olarak bu adaletsizlige cahili mekke donemine dur diyorum.iki yuzluluge munafikliga dur diyorum
 • RUMİ KALKANRUMİ KALKAN27 gün önce
  Kibir,adam kayırma,yazılı sınavda 1nci olanı formalite sözlü sınavıyla elemek ak partiyi bu gün hezimete uğrattı Türk Milleti
 • Mazlum İslamMazlum İslam27 gün önce
  Abdurrahman bey, özeleştiri kamuflajıyla ak partiyi iyi salladın..
 • Malkoç Malkoç 27 gün önce
  HÜVELBAKİ...... Baki kalan ALLAH'tır...... Yeryüzündegururvekibirle , giysilerinineteklerini yerlerdesürüyerekgezenler ,bir kezdahagörüldü kiilelebetabad olmaz.... Hernefsölümütadacaktır..... Öncekilergibi.... Ölmeden önce ölmeyibilebilselerdi..... FaydayıALLAHIN EMİR VETAVSİYELERİNDEdeğilde,TRT ŞEŞTE, İMRALI DA ÖCALANBROTHER 'S daarayanlar hüsrana uğrayanlardır..... ŞEYTANDANhayır gelmez.... Din ahlaktır , ahlaksızındini olmaz..... Hem hırsız hem müslüman olunmaz....Emekli müftü kayınbabam"ÖNCEKİLERYAPMADIMI" dedi.... Oysa bizKURAN VEPEYGAMBERİMİZİN YOLUNU YOLBİLMİŞTİK, ölene kadarda öyle bileceğiz inşallah...ÖNCEKİLERİNdeğil ALLAHIN DOĞRUSUDOĞRUMUZDUR.... Bizialdatmayın dedik aldırmadılar... Oysa BİZİ ALDATAN BİZDEN DEĞİLDİR...
 • OkurOkur27 gün önce
  Abdurrahman Bey, seçim sonucu size de hayırlı olsun.
 • Tamer ErenTamer Eren27 gün önce
  Bir evvel ki Hayat rumuzlu okuyucu yorumunda harfi harfine"... menfaat ugrunavatani düsünmediginigörduk bebek katilinden mede umacakkadar suurlarini kaybetmisler yakin..." diyor bu serbest.. ama 2 gün üst üste "pkk dan medet umar hale gelmeyi içimie sindiremiyorum.. yazıklar olsun" yorumumu sansürleyen editör.... ne bekliyorduk??? bunu da yayınlama.. aferin. daha çok bakarız neden böyle oluyor diye.
 • sadecesadece27 gün önce
  ah hocam ah bir yıldır uyardın dinlemediler ve maalesef İstanbul u kaybettik dolayısıyla Türkiyeyi kaybettik. reis İstanbul u kaybeden Türkiyeyi kaybeder demişti. 30 yılıdır kaybedilmeyen istanbul yanlış aday yanlış atamaların yanlış kadrolaşmanın kurbanı yapıldı. şimdi hükümetin durumuda tartışılır hale geldi. resi kaybedip kaybetmemesi değil memleketin geleceği meselesi maalesef buda reisini santra çın taşlarını yanlış oynamasından kaynaklandı.
 • HayatHayat27 gün önce
  Rezillik koltuk sevdasi para hirsi insanlari nekadar kücültügünügösteriyorkendilerini yücelmiyor tamtersi ikdidarive ortagini menfaat ugrunavatani düsünmediginigörduk bebek katilinden mede umacakkadar suurlarini kaybetmisler yakinda imralıdanda cıkmazsa şaşırmayın burası türkiye heseyehazır olun
 • AbdülkadirAbdülkadir27 gün önce
  Doğu ile batının savaşında batı savaşı kazandı.Doğu maalesef eline geçen büyük bir fırsatı aklını kullanmayarak kaybetti.Bundan sonra batının piyonu olacaktır. Çünkü doğu hala aklını kullanmıyor. Sisi gibiler doğunun içinde hep çıkacak ve doğuyu batının kölesi haline getirecektir. İSLAM DİNİ AKIL DİNİDİR AKLINI KULLANMAZSAN BU DİNİ YAŞAMIYORSUN DEMEKTİR. Kur'anı mehcur bırakmayın tamam mı.ALLAHU ALEM.
 • Malkoç Malkoç 27 gün önce
  Müslüman bir Türk namussuz , hırsız olmaz.... Olan dasonuçlarına katlanır... MÜSLÜMANHIRSIZ VEAHLAKSIZ, ZİNAKARolmaz.... CEZA KANUNUNDAZinayenidensuçolmalı, İDAM CEZASI getirilmeli.... UYUŞTURUCUNUN BÜYÜK PATRONLARINA , Çocuk, kadın, hayvanlaratecavüz, İŞKENCEedenlereİDAM ŞART.... İnanıyorsak Allahın emri,İNSAN isek , İNSAN OLMANIN GEREĞİ.... İDAMCEZASIhemen....
 • İLBEYHAN İLBEYHAN 27 gün önce
  Eymümin Türk gençliği;Birinci vazifen, Müslüman Türk'ünistiklâlini, Türk Cumhuriyet'ini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir. Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegâne temeli budur.Bir gün, istiklâl ve cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkân ve şeraitini düşünmeyeceksin!Bütün bu şeraitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dâhilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler.Hatta bu iktidar sahipleri şahsî menfaatlerini, müstevlilerin siyasî emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bîtap düşmüş olabilir.Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerait içinde dahi, vazifen; Türk istiklâl ve cumhuriyetini kurtarmaktır!Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda, mevcuttur!
 • Zeki ÖzZeki Öz27 gün önce
  Ben ne diyeyim HAK bilinmeden hiçbir şeyin anlamı olmaz Önce Yaradanı tanımalısın sonra devamı gelir, Kurana İki cihan ser verine Muhabbet Yaradana her anhuzurda olmak Rabbimin seçmiş olduğu kullara selam,
 • 27 gün önce
 • Abdullahın biriAbdullahın biri27 gün önce
  Malkoç rumuzluya cevab.Sen hangi vicdanla hur dava partisinin üyeleri ile pkk feto da as la aynı kefede koyursun?Doğu ve güney doğu anadolu bölgelerde bin dokuz yüz doksanlarda beyenmedin o aslanları sayasinda türkiyenin elinde kaldı.Senin askerlerin o bölgelerden kaçmak üzere iken beyenmedin aslanların sayesinde orda dura bildiniz.Mücahitler seni orda tutmak mücadele etmedi AllAh CC için mücadele ettiler beşyüz şehid verdiler binden fazla feto kumpasiyle ceza haksız yere yattılar.Senin gibi hayinlerin yüzünden hale onlarca kişi ceza evlerinde çürümeye beklemektedir.Onlar kazandılar hayinler kayıp edecek
 • BilalBilal27 gün önce
  Çocuklugum doguda geçti, hatirladigim kadari ile ne kadar sorunlu piskolojisi bozuk sapık pis memur varsa devletimiz doguya surgun ederdi ve dogi halkinin başına bela edildi bunlar. Ben ilköğretimde sinifta yaramazlik yaptim diye tirnaklarim kanayana kadar sopa ile vurdu ogretmen. Dusunuyorum bir cocuk en fazla ne yapmiş olabilr tam hatirlamiyorum bile sanirim zil caldı ben de koşarak tenefuse ciktim baska bir ogrenciye carptim o da yere dustu, meger öğretmenin cocuguymus kiymetlisini yere dusurmusum tek sucum buymuş. Buna benzer trilyon olaylar halki devletten soguttu kusturdu. Sorsan pkk ile mucadele ediliyor polisi komutani da maalesef cok oranrisiz ve alakasiz işlere bulastilar. Kacakcilik uyusturucu islerine bulastilar paranin tadini da aldilar günün sonunda pkk dan daha beter halka zarar verdiler. Şu an oralar nasil bilmiyorum ama benim cocuklugimda boyle idi. Beni okuldan sogutup ayrilmama neden olan ve hayatim boyunca iş sorunu yaşatan bu sözde egitimcilere lanet olsun.
 • dindar kindardindar kindar27 gün önce
  askeri kışlalar da zehirlenen sayısı 5000 e ulaşmış.gaztede haberi var.Özelleştirme yapıldıktan sonra diye haber devam ediyor.
 • bay abdurrahmanbay abdurrahman27 gün önce
  bir gidin taksime bakın:Taksim Beton Tarlası ...
 • İyon Talesİyon Tales27 gün önce
  Biz Yunanistan’a neden Grek kökenine atfen Greece demiyoruz da İon kökenine istinaden Yunanistan diyoruz.? Başka Yunanistan diyen var mı?
 • Mustafa Mustafa 27 gün önce
  Hep kurtarıcı bekleyen, hep mucize peşinde birilerinin mucize yaptığına inanan. Her yerde şefaat cı bekleyen bir milletten ne bekliyorsun. TABİ olduğu peygamber Rasulullah sav kızını kurtaramıyacağını söyler, Ebu Bekir ile bir mağaraya üç gün sığınır. Hayatta iken oğullarını toprağa kendi elleri ile yatırma Rasulullah sav min getirdiğine sahi iman ettik mi.
 • Mustafa Mustafa 27 gün önce
  Hep kurtarıcı bekleyen, hep mucize peşinde birilerinin mucize yaptığına inanan. Her yerde şefaat cı bekleyen bir milletten ne bekliyorsun. TABİ olduğu peygamber Rasulullah sav kızını kurtaramıyacağını söyler, Ebu Bekir ile bir mağaraya üç gün sığınır. Hayatta iken oğullarını toprağa kendi elleri ile yatırma Rasulullah sav min getirdiğine sahi iman ettik mi.
 • Kemal KelleKemal Kelle27 gün önce
  Hocam pandoranın kutusunu ortaya koydunuz,açmak da naip olur inşallah.Neslimizi tarih bilincinden uzaklaştırmak için yapılan hainlikleri arada bir köşenize taşısanız iyi olur. Bunun için son70 yılda yazılan tarih,Hayat Bilgisi ve Sosyal Bilgiler kitapları , ısmarlama yazarları ve muhteviyatları kaynak olabilir.Örneğin 70 li yıllarda okuduğumuz Hayat Bilgisi kitabından aklımda kalan bir cümle:''Osmanlı Devleti Padişahlıkla yönetilir,devlet padişahın malıher sözü emir,astığı astık,kestiği kestik,tek adam yönetimi idi.Aynı zamanda devlet din kanunlarıyla yönetilirdi.''gibi abuk sabuk cümleleri bizlere ezberletirlerdi..
 • Mustafa Mustafa 27 gün önce
  Kitabullah dan uzak bir nesil, oku ayetini dinle ye çeviren zalim kendini alim sananlar, sen anlamazsın ben anladım diyen insanların yetiştirdiği milletten çok ta ümitli olmayalım.
 • Mustafa Mustafa 27 gün önce
  Güneş doğudan doğar doğu neden karanlık. Önce kitabını sana İlim okumayanı güneş aydınatmaz.
 • KocasolakKocasolak27 gün önce
  Ah hocam ah. Önce ŞEFFAF olacağız, şeffaflıkla yüzleşmeyi öğreneceğiz, şeffaflığı hazmedeceğiz. Tabiki önce MADDİ şeffaflık, sonra manevi şeffaflık. Türkiyede şeffaflık İSRAFI önleyecek, önlenen israf maddi refahı getirecek. Maddi refah kültür ve medeniyyeti getirecek. Bunlar basamak basamaktır, birine dahi ES geçerek yukarı çıkamazsınız. Önce makam otoları toplam giderleri, lojmanlar, Tbmm harç ve giderleri, belediye zabıtaları dahil personeli, muhtarlar ve muhtarlıklar. GEREKLİ olmayanlar YOK edilerek giderleri önlenerek tasarruf etmeliyiz. Maddi refah olmadan manevi AHLAKİ erdem olmaz. Tarih, kültür, sanat hepsi sağlıklı düşünebilen toplumlar içindir, maddi sıkıntı KAVGASININ olduğu yerde varlıklılar dahi RAHAT düşünemez, altta kalma TRAVMASI yüzünden. Önce ADİL bir maddi tüketim. İslam,önce adalet ve hürriyettir.
 • Malkoç Malkoç 27 gün önce
  Her milleticraatınatahammülettiğihükümetinmesuliyetineortaktır... M. Kemal.Günahına da... Bunu da ben ekledim... GÜNAHFETVALARINDAN MESULHAYRETTİNKARAMAN'AİTHAF OLUNUR.... Sümüklücasusi... ne fetoşa datahammül ne kelimemethiyelerdizmişlerdikoro halinde.... n'oldi.. Temelin dediğu gibi...
 • MardinliMardinli27 gün önce
  Sayın Dilipak hocam dilinize yüreğinize sağlık.Hocam bugünün yorumunuz üç fetih konusudur birinci fetih diyarbakır fethidir.Rejim yani kemalist islami olan her şeye karşıdır.Böyle olunca islam tarihine karşıdır ikincisi milliyetçilik üzerine bina edildi rejim.Zaten bunların yüzünden kürtler kürtçülük hastasına düştüler türkiye devleti ve halkda birbirini kırdılar.Ne pkk bitti ne rejimde milliyetçilikten vaz geçti böyle olunca sorun derinleşiyor zarar gören millettir devlettir.Bu sorunun çözümü ilk görev devlete düşer devlet milliyetçilikten vaz geçmesi bütün milleti kucaklaması lazım ayrılık yapmamalı böylece rahatlıkla bu iki milleti kardeş olacak.Gerçek çözüm kardeşlik tesis edilecek hem devlet bu zarardan hem millet de huzur bulacak.O zaman gerçek islami tarihi ortaya çıkacak.Çünkü bu rejim türkçülük yapıyor ve islami şiarlara karşıdır.Bunlardan islami şiarı beklemek abastir
 • yeni türkiyeyeni türkiye28 gün önce
  Takibe düşen borç 20 milyarı aştıVatandaşın bankalar ve tüketici finansman şirketlerine olan tüketici kredisi ve kredi kartı borcu 521.5 milyar liraya ulaştı. Takibe alınan borç ise 20.5 milyar lirayı buldu.
 • Malkoç Malkoç 28 gün önce
  U. S. ADOSTUMUZSA, DÜŞMANIMIZ KİM.? Devletimizin, vatanımızındüşmanları ;IŞİD , PKK, FETÖ, HÜDAPAR(eski Hizbullah,pkk nın dincisi)silahları Papua yeni gineden mi aldı... ???!!!!
 • MaraşlıMaraşlı28 gün önce
  Hocam selam. Tarih bilinci olmayan dünya malı için hiç bir manevi değerleri olmayan bizler, bizden sonraki nesiller tarafından nasıl anılacağız acaba. İyi faiz yiyenler olarak mı, yüksek bina yapma yarışı içinde olarak mı dinini dünya için değişen olarak mı. Koca bir imparatorluğun mirasını hoyratça yiyen olarak mı. Helak olan eski kavimler gibi lanetlemi, tarih akıp gidiyor.ve biz şanlı ve şerefli bir tarih yazamadık. Utanıyorum şahsıma
 • mustafamustafa28 gün önce
  '' Kitab'ın bir kısmına inanıp bir kısmını redd edenler'' den istedikleriniz fazla değil mi Üstad ??? Keşke Allah'ın Kitaplarına imanı doğru düzgün öğrenebilseydik gerisi kolaydan gelir idi.
 • SlmSlm28 gün önce
  1-Diyarbekir, Malazgirt ve İstanbul, Anadolunun fethinin 3 adımı.2-Son ikisinden çok bahsediyoruz ama ilkinden yani Diyarbekir fethinden bahsetmiyoruz. Önemli bir tesbit Teşekkürler. 3-Müslümanın ve İslâm’ın Cihadı cehaletledir, fetih anlayışı gönüllerin fethidir. Allah razı olsun.

Günün Özeti