Dizilerden tarih damıtmak!

27 Ocak 2019 Pazar

Geçen gün TRT’de Ertuğrul’u izliyorum. Az önce de bir başka kanalda bir Kovboy filmi vardı?

Ne çok ölüm sahnesi var. “Öldürme sanatı” diye bir sanat mı var?. Oyuncular ölmeyi ve öldürmeyi iyi öğrenmişler. Çünkü en çok tekrarlanan sahne o.

Moğolları da tanıyamadık. Adamlar Bağdat’ı yıktıkları gibi Konya’ya kadar da gelmişlerdi. O Şaman ayinleri de Ertuğrul’un askerlerinin değil Moğolların ayinleri idi tabii. Ha! Bu arada, o Moğolların çoğu daha sonra Müslüman oldular. Kardeş olduk onlarla. Hâlâ birlikte yaşıyoruz. Cumhurbaşkanlığı forsundaki yıldızlardan biri Hind, biri Moğol yıldızıdır. Atilla, Hun imparatorluğu filan.

Hunhar” ne demek mesela, nereden gelir. Hani Göktürkler “Gök Tanrı”ya inanırdı da, Moğollar da Şaman olduklarına göre, hangi “Gök Tanrı”ya inanıyorlardı. Ya da “Şintoist”ler bunların neyi oluyor. Onlar “Sabii” bir gelenekten geliyor olmasınlar!

Ertuğrul, askerlerine nasihat ediyor: Aslan, aynı zamanda çakal ve sırtlanla baş edemez. Aslan güçlüdür ama, iki düşmanla aynı anda başetmesi çok zordur. “Akıllı olmak” gerek. Önce onların arasında bir menfaat çatışması çıkartacaksın, sonra iki düşmandan biri diğerini yenecek, düşman teke inecek ve zayıflayacak. Sonra da sen o galib geleni alt edeceksin. Çünkü o da bu sırada güç kaybetmiştir.

Bu mantık Ertuğrul’un mantığı olamaz.. İnsanlar arasına fitne sokarsanız, yeryüzünü fesada verirsiniz. ABD de, bizimkilerin Ertuğrul’a söylettikleri bu mantıkla hareket ediyor. Soğuk savaşın mantığı da buydu. Sağ-sol çatışması işte böyle bir şeydi. Aynı ülkenin çocukları bu akılsızca senaryo uğruna birbirlerine kırdırdılar. Onların kanları ve gözyaşları üzerine kendilerine iktidar ve servet ürettiler. ABD emperyal dürtülerle böyle bir şey yaptığında kötü oluyorsa, Ertuğrul yaptığında iyi olmaz. Ertuğrul böyle dediyse yanlış söylemiştir, demediği halde dedirtiyorsak ona iftira ediyoruz demektir. “Ama sen sonuca bak, biz bu dizilerle tarihi sevdiriyoruz” derseniz, siz kovaya akan suya bakıyorsunuz, ben onu görüyorum ama aynı zamanda kovanın dibindeki deliğe işaret ediyorum. Cehennemin yolları iyi niyet taşları ile döşelidir. Helale haram katılmaz. Sonra bereket yok olur.

Biz her zaman insanları Hakka ve hayra çağıracağız. “Islah” edeceğiz “ifsat” değil. İnşa edeceğiz, imha değil. Sahi “Eman müessesesi” nerede burada!. Savaşın da bir fıkhı var.. Alemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed Taife böyle mi girdi. Hz. Ömer Kudüs’te Hristiyanları birbirine mi düşürdü, yoksa onlar arasında bir barış düzeni mi inşa etti. Süryani Patrikliğini, Ermeni Patrikliğini kim kurdu? Hılful Fudul neyin nesi idi. Medine sözleşmesi ve 5 temel emniyete bakın.. Mekke döneminde kurulan Hılful Fudul’a bakın. İslam “Slm” kökünden “Barış” demektir. Allah’ın bir adı da “Selam”dır. Bizim yurdumuzun adı Dar-usselam’dır. Biz insanların aklını vicdanı ile  insanı insanla, insanı tabiat ve fıtratla barıştırmak için yola çıktık. Çünkü bu 3 barış bizi Allah’la barışa götürecektir. Bu arada şunu da belirtelim, bu filmler Türkiye ve Türkçenin tanıtımında önemli katkılar sağlıyor. Sinema sektörü açısından da önemli. Sadece piyasa değil, oyun ve oyuncular, kostümü, dekoru ile de önemli bir mesafe kat edildi. Şimdi bu çabaları daha zirveye taşımak için konuya farklı bir hassasiyetle yaklaşmak gerekiyor.

Bu senaryoları yazanlar savaş ve siyaset fıkhını okudular mı aceba. Sadece mefahit üretmek ve rating için “gayeye giden her yol meşrudur” diye Makyavelist bir kafa ile hareket etmiyorlardır inşallah.

Tamam! Zalimler çıkarları uğruna kendi arkadaşlarını da feda ederler. Zaten, değil mi idi ki, Allah (cc) bunlardan kimilerini kimileri ile bertaraf etmeseydi yeryüzü yine fesada uğrardı.. Bunların arasında muhabbet / meveddet yoktur. Onların kalpleri paramparçadır. Çıkarları sözkonusu olduğunda ilkelerini helvadan put gibi yerler. 

Biz “ya dinde kardeş, ya tende bir eşiz.” Müslümanlarla müttehid erdemli insanlar ve mazlumlarla müttefik, bize düşman olmayan ve değer üreten herkesle nimet ve külfet dengesine dayalı itilaflar gerçekleştireceğiz. Bizim medeniyetimizin sosyolojik tabanının oturduğu sacayağı budur. İlkesel sacayağı ise Adalet, Barış ve Hürriyyet’tir. Kula kulluğa son vermektir.

Anlatıyorsun, yurdum insanı soruyor, “Diyanet nerede, RTÜK nerede, TTK nerede”. Yazsan zülfiyare dokunur, yazmasan bir başka dert. Bu ekiplerde bir sürü İmam Hatipli danışman da var. Ama yapılan iş, piyasa mantığı ile olunca sonuç bu. Araya bir de dini bir motif koymak gerekiyor bu arada. Allah(cc)’ın “El Alim” sıfatı açıklanıyor. “Kainata nizam veren insan”dan söz ediliyor. Kaldı ki “Dünyaya nizam vermek” değil derdimiz, kuru bir cihangirlik sevdası da değil. “İla-yı kelimetullah” davasıdır davamız. O yolda mücadele etmektir bizden istenen. Yoksa biz “Rabbım bizi bize bırakma” diyenlerdeniz. Raina demeyeceğiz, unzurna diyeceğiz. Allah’tan başka kimse bizim İlahımız ve Rabbimiz olmadığı gibi, biz de kimsenin İlahı ve Rabbi değiliz, olmayacağız. Kimse üzerinde “hüküm kurma: İlahlık” iddiasında olmayacağız ve kimseyi zorla “terbiye etme: Rablik” taslamaya kalkmayacağız. Gayretimiz yalnız Allah rızası içindir, başka bir şey değil. Allah’ın rızasının tecellisinin vesilesi olacağız ki zalimler topluluğunun zulmünden insanların kurtuluşunu Allah bize nasib etsin de onların kalpleri İslam’a ısınsın ve onları cehennem ateşinden kurtaralım. Bizi öldürmeye gelenler de bizde dirilsinler. Ümidimiz ve kuvvetimizin kaynağı Allah’ın lütfu keremidir. Ki Allah bizim ellerimizle zalimleri cezalandırsın ve mazlumlara yardım etsin. Nefsimiz ve mal ve mülkümüz, taç ve tahtımızı Allah yolunda feda etsek ne gam! 

Bütün insanlığın hayrına olmayan bir çözüm önerisi bizim önerimiz olmayacaktır. Bunu kör dünyanın alnına çakmamız gerek. Haksızlık kimden gelirse gelsin, kime yönelik olursa olsun, mazlumdan yana, zalimlere karşı olacağız. Zalim babamız da olsa, mazlum düşmanımız da olsa. Bir topluluğa olan düşmanlığımız bile bizi onlar hakkında adaletsizliğe sevk etmeyecek!

Diğer dizileri zaten izlemeye tahammül edemiyorum. Televizyon dizilerinden din ve tarih damıtmaya kalkarken, aslında ne demek istediğimiz kadar, o yapı içinde söylediklerimizin nasıl anlaşıldığını da düşünsek iyi ederiz. Kadın, aile programları zaten bir felaket. Partnerler, ev içi bireylerle toplumun kozmik odasına kaba dokunuşlar yapılıyor.

Birilerinin gidip batıdaki “gay-lezbiyen kulüpleri”nin hangi organizasyon, örgüt, söylemlerle yükseldiğini incelenmesi gerek. “Maarif” yerine “Eğitim”i koyup başına bir de “Milli” kelimesi ekleyince işler düzelmiyor. “Maarif” kelimesini alıp, aynı şekilde yola devam etsek ne olur ki! Değişen bir şey olmaz. Muhteva önemli, aynı zamanda o iş ismi ile de müsemma olmalı. İthal kavram ve kurumlarla, ucuz taklitçilikle, ithal ikamesi ile bir işi birilerine ihale ederek bu mantık ile medeniyet inşa edilmez. Şu Kültür ya da Spor denilen şeyin nereden geldiğine de, ne için getirildiğine de bir bakmak gerek. Bunun toplum hayatındaki karşılıklarını da görmemiz ve ona göre bir tavır belirlememiz gerek.

Çocukların izlediği çizgi filimlerin dini, kurgusu, mantığı da ayrı bir konu. Subliminale gerek yok, artık langadanak söylüyorlar. Sadece film değil, müzik de böyle, tiyatro da. Filmlerdeki fon müzikleri, tanıtım videolarındaki fon müziklerinin hemen hemen tamamı batı müziği. Romanlarda hikayelerde kullanılan dil ve kurgu, tamamen “kader yazılımı” gibi, denetminist, pragmatik ve rasyonalist bir kurgu var. “Tarihi maddecilik”, sebeb-sonuç ilişkisine dayalı bir “zorunluluk” sözkonusu. “Bu akıl”dan arif insan çıkmaz! Neyse, bugünlük de bu kadar. Daha işin özüne dokunmadık. Alameti farikalarımıza sıra gelmedi. “Def-i mazarrat” da kaldık. Yoksa daha işin “hikmet” ve “bedia” boyutuna daha gelmedik. Selâm ve dua ile.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • RecepağrıtmisRecepağrıtmis5 ay önce
  Akit tv var. Akit çocuk tv niye yok.2 3 yaşlarındaki çocuklarımıza gösterebileceğimiz islami geleneğe uygun çizgi filimler yok.tivi bu da 0kadar çocuk kanalı var. Bak
 • Aliaddin ÖZİŞAliaddin ÖZİŞ5 ay önce
  " Kula kul olmayacağız" diyorsunuz da ,ağzından çıkan her söz'ün kanun sayıldığı ve itiraz hakkı'nın olmadığı bir insana karşı tutumunuz nedir ki Sn. Yazar. Cumhuriyetle kazanılan "kul'a kul olmaktan çıkıp Allah'a kul olma " ortada kaldı mı. Siz halâ sadece lâf söylüyorsunuz. Amelde ise tam anlamyla "KUL'A KULSUNUZ"
 • Aliaddin ÖZİŞAliaddin ÖZİŞ5 ay önce
  "Helva'dan put" deyince ,helvadan yapıp yenilen Kâbe olay aklıma geldi
 • Acep söylesem miAcep söylesem mi5 ay önce
  Emekliden dünyaya allahın nimeti eskiden beğenipte yemedığimpatates 4 milyon (o da yeşillenmış yüzüne bakılacak hali yok) kuru soğan 6 milyon yarısı çürük evde bir mucidlik yapıp salçasız yemek icad edelim insanlık için dedik amma olmadı mübarek yenmiyor mecburen Salça aldık en ucuzu 850 gr 11 milyonpeynire zeytineyumurtaya sanki birileri kanat takmış uçuyorlar uzaya gitmek için ülkemizin çalışma yaptığını asırlık liderimizdenduymuştum amma demekki önce peynirimizi zeytinimizi ve yumurtamızı yolluyacaklar pırasaya ıspanağa karnıbahara kerevize ailecek küstük onları boykot ve protesto ediyoruz ne haliniz varsa görün dedik birazdan ev sahibi Külyutmaz bey kapıya dayanır(adam Nuh diyor peygamber demiyor ben kül yutmam diyor) tüikin ve Şehzade maliye nazırının enflasyon rakamını gösteriyorum kira artışı içinol görüp yanaşmıyoronuda sebzeler gibi boykot edip apartmana sokmayacağız amma olmuyorefendim kamuoyuna saygıyla duyururum
 • AliAli5 ay önce
  Selamun aleyküm hocam birde şu açıdan bakabilirmiyiz Filimde Ertuğrul zaten savaş halinde içteki hainlerle ve dıştaki düşmanlarla ve savaşta hile mübahtır diye biliyorum yani Ertuğrul düşman arasına fitneyi savaş ortamında sokuyor şimdi PKK Amerika İsrail birbirine düşse ve bunu bir Müslümanın eliyle yapsa o müslüman kötü bir şey mi yapmış sayılır saygılarımla
 • aaaaaa5 ay önce
  isteyen hekesle tartişmaya hazirim osmanli devleti kagit ve kalemin daha ucuz üretecek teknikler gelişmesi sonucu oluşan yeni dünya düzenine ayak uyduramadiğı için battı bunu tarihi önemini anlamayan kafalar efsaneler üretim efsaneye konu iyi ve kötü kahramanlar oluşturur kahramanların adı abdülhamit olur atatürk olur ama asıl mesele asla anlaşılmaz
 • R2D2R2D25 ay önce
  Abdurrahman abicim ; dirilişle ile ilgili bir anım var, ilk sezonları falan artık seyretmiyorum bir sahnede ertuğrul haçlıları levrek filetosu yapıyorken 6 yaşındaki kızım haçlıları kastederek "bunlar chpli mi" diye sormuştu. Enteresan soruya "yok değiller onlar lannisterler" cevabını vermiştim :) yıllar geçip gitti ertuğrul söğüde bir fidan dikemedi hala. . . Olsun. . .Ama lanissterlar herzaman borcunu öder . . Tarih dizilerini seviyorum :) zihnimde damıtıp demlleyip yudum yudum idrak edebiliyorum. . . :)
 • R2D2R2D25 ay önce
  Abdurrahman abi tarih damıtmak istiyorsan boş ver ertuğrulu game of thrones takıl :)buram buram tarih kokan bir dizi :) daenerys targeryenin askerleriyiz. . .
 • SelimSelim5 ay önce
  Allah senden bin kez razı olsun
 • adem.adem.5 ay önce
  bütün kalbimle bu yazıyı c başkanının,danışmanlarının,parti üst yönetiminin,bakanlarının,adli mensupların,ve üst yöneticilerinin,üyelerinin ve trollerinin samimiyetle okumalarını isterdim.sadec okumalarını değil sindirmelerini de.
 • bahattin konevibahattin konevi5 ay önce
  tarih dedinizde aklıma 1 tl nin 75 cent olduğu güzel günler geldi aklıma.çocukluğumda,lideri olduğum çetenin elemanlarının %80 i avrupaya gitti.YAZLARI 5000-10000 EURO BOZDURUNCA,DAİRE PARASI ELDE EDİYORLAR. 2 AYLIK MAAŞLARI,65000 TL LİK DAİE PARASINA DENK GELİYOR.BENSE TÜRKİYEDE 50 TL YÖVMİYE İÇİN KÖPEK GİBİ ÇALIŞIYORUM.alın size gerçek tarih.
 • Abuzer ünişen Abuzer ünişen 5 ay önce
  Sellamunaluykum abimNe yapmamız gerekiyor kime inanalım sizin yazdıklarınız hep okuyorum ama okudukça kafam karışıyor Sevgili abim hiçmi doğru bir iş yapacak insan çıkmayacak saygılar sevgiler
 • mvlütmvlüt5 ay önce
  ve bunu da "modernlik" masekesiyle yapıyor.....
 • mvlütmvlüt5 ay önce
  mevcut modern eğitimin bir tek amacı vardır...siyonizme ve israile müstekleke köle ruhlu bir nesil yetiştirmektir....ve gerçetke olan da budur
 • mvlütmvlüt5 ay önce
  Türkiyedeki milli eğitim siyonizme ve israile er-uşak olma üzerine kurguludur....bu modern çok modern eğitim bundan ileri gidemez...ve gidemiyor....ve gidemeyecektir ...bu kesin
 • selamselam5 ay önce
  Tesekkurler. dizideki ''intikam'' söylemini anlayabilmis degilim,ecdadin böyle bir duşuncede oldugunu sanmiyorum.
 • tuncaytuncay5 ay önce
  hocam hendek savaşinda peygamberimiz benzer bir taktigi kullanmis hatta bu işle bir sahabiyi görevlendirmis o da muhtelif dusmaanlarin aralarini bozmus-müşrikler ,yahudiler, bir kabile daha vardi unuttum- sonra dagilmis birlikleri bozulmuştu. Sonra kuşkusuz savaş hiledir demiştir.
 • salihsalih5 ay önce
  hocam haklızınızda ertuğrul sulhu bozanlar için öyle diyor yoksa saldırmayan zarar vermeyenler için söylemiyor ki. İstanbul da ne işiniz vardı ozaman diyorlar orta asya da dursaydınız ya diyorlar...
 • AkitAkit5 ay önce
  Haksızlık kimden gelirse gelsin kime yönelik olursa olsun mazlumdan yana zalime karşı olacağız ..zalim babamızda olsa mazlum düşmanımızda olsa ,,Bir topluluğa olan düşmanlığımız bile bizi onlar hakkında düşmanlığa sevketmeyecek!!! İfadeler zaatı alinize aitmigerçektenyıllardırbir takım mazlum ve madurlarla ilgiliyazılarınızı takip ettim hatta otuz yıldır sizi tanır okurum 15 temmuz hain ve menfur darbesi bahane edilerek işinden ve aşından edilen hapislere yıkılan binler hakkında şu anda düşüncelerinizi merak ediyorum yeniden yazarmısınız
 • Kenan kolsuzKenan kolsuz5 ay önce
  Zülfiyare dokunmuşsunuz.Bizi bizden olanlar da oyalayıp avutuyorlar.Yanlışı biz yapınca doğru olmuyor ki!İslam kültürü zaten var!Araştırıp Onu yaşamak ve yaşatmaya çalışmak olmalı meselemiz.
 • yeni türkiyeyeni türkiye5 ay önce
  Karadeniz sahil yolu’nun bir başka yan etkisi... Balıklar Türkiye kıyılarından kaçmış...bulgaristan da hamsi 5 tl türkiye de 30 tl...bugün okudum...
 • HorasanHorasan5 ay önce
  TV dizileri amacına uygun olarak kullanılıyor. TGRT de kuran tefsiri ve evliya hikayeleri ile saf müslümanların parasını toplayıp ihlas adı altında hortumlamıştı. ABD vatandaşı mücahitin vergisi olarak ABDye transfer ediliyordur. Feto bunları kandırmıştı, ama tosun mücahit de bunları kandırmaya hala devam ediyor. Herif fetö'nün ortağı çıkmış.. vatandaş alacağını alsın yetkilileri göreve..davet ediyorum. ve dolandırıcılıktan ceza alsınlar. hem de okkalı ibretlik ceza . Dinsiz olup millete yalan söyledikleri için
 • MüslümMüslüm5 ay önce
  Tarihimizi sevmenin sevdirmenin neye faydası var, kuru bir öğünmeden başka. Kaç kişi tarihte yaşananlardan ibret alıyor? Tarih boyuna tekerrür ediyor.
 • SancarSancar5 ay önce
  Değiştirilmesi teklifdahi edilemeyen anayasa maddelerinebir madde daha eklesek hocam. DESEK Kİ;VATANDAŞI EŞEKYERİNEKOYMAK ANAYASALSUÇTUR.... FAİLLERİSTERALLAH adına, isterATATÜRKÇÜLÜKadınaişlesin, ağırlaştırılmışmüebbet hapiseçarptırılırlardesek, bir dahada değiştirilemese... En başta sizin şahsınız olmak üzere bütün mübarekler de korku belasıkendilerine başkaiş arasalar...
 • enesenes5 ay önce
  düşmanı zayıflatmak için birbirine düşürmek ve güçlerini kırmak niçin caiz olmasın "savaş hiledir"sözü hadisi şeriftirefendimiz hendek savaşında düşmanın birliğini bozmuş ve birbirlerine düşürmüşdür
 • idris harmanciidris harmanci5 ay önce
  yahu nerenizle izliyorsunuz diziyi, herkez bilir zaten dizinin 90 % fiksiyon oldugunu, 4-5 satirlik tarih bilgisiyle okadar bölüm nasil cekilir yoksa ? fitne dedigin olaya gelince, senaryoyu yazanlar mesaj veriyorlar, bugünkü düsmanlarimizi nasil halt edebiliri diye,kafirlerin hep kullandigi taktik bu degilmidir zaten ? müslümanlarini birbirilerine kirdirmak ? onlarin yöntemlerini onlara kullanmanin neresi yanlis ?ortalikta bir savas durumu var ? savasta hile bile yapmak kabul edilir bir olay degilmidir ?amerika ingiliz, yahudiler, almanlar, ortak olmuslar saldiriyorlar her sekilde müslümanlara ve müslümanlarin düsmanlarina yardim ediyorlar, müslümanlarin arasina fitne sokuyorlar,kalkmis etikten bahsediyorsaniz, etiklemi bas edeceksininz, insanliktan, serefden. namusluktan,,,, etikden nasip almamis azmis birmüslüman katillerine güya etik olmayan bir sekilde yani aralarina fitne sokmak kötüymüs........ dedigim gibi senaryoyu yazanlar mesaj veriyorlar, günümüzün problemlerine,,,,, yoksa siz diziyi gercek tarih ile paralel bir anlatim diyemi seyrediyordunuz..
 • tuzcutuzcu5 ay önce
  Demek ki sıkıntı bende bir kere olsun izlemem gerekirdi Fransız kaldım şimdi yorum yok....
 • sancarsancar5 ay önce
  Bir kesimalkol , batakhane , uyuşturucukumar ,beyaz kadın ticaretiileinsanlarımızıfelç etti yıllardır...ellerinde içki kadehi 10 .yıl marşını söyleyince ATATÜRKÇÜOLDULAR...DİĞER KESİM DİNCİLER İSE , darül harp ,camiileri ahır yaptılar ,ezanı türkçe okuttular, dinsiz devlet , sarhoş m. kemal , deccal ATATÜRKdiyerek çocukları ,gençleri zehirleyipFETÖNÜN , MENZİLİN. IŞİDİN , CÜBBELİNİN TEZGAHINA DÜŞÜRDÜLER... AL SANA FETÖNÜN ALTIN NESLİ...YÜKSEK DOZ ARAPÇA İLE ,YÜKSEK DOZ EROİN aynı tesiri sağlıyor... ARAPÇA VE ARAPLIĞIBİZE DİN DİYE YUTTURDULAR...ŞİMDİ HERKESE TAVSİYEM,CÜBBELİNİN YAKMAYAN KEFENİNDEN BİRER TANE EDİNSİNLER... ELZEM İHTİYAÇ ...BAŞTA DİN BÜYÜKLERİ OLMAK ÜZERE HERKESİN ACİL İHTİYACI OLACAK,...
 • ZaferZafer5 ay önce
  Hz.muhammed!!!!!???taife böyle mi girdi.
 • erhanerhan5 ay önce
  Aşırı politize olmuş solcularda paralelci ve yakınlarıda aynı argümanlarla trt dizileri tarihi çarpıtıyor diyorlar ama
 • hasanhasan5 ay önce
  Bana göre 12 yıl zorunlu egitim hem devletimiz hem milletimiz hemde aileler için fayda sağlamaktan öte orta okul seviyesini geçmiş bir genci çırak olarak yetiştirmekde mümkün olmayacağından devletin masa başı istihdamı arttırması arttırması lazımki işsizlige çare olsun. Birde okul düzenini bozan öğretmenlerin psikolojisini tarümar eden devamsızlık yapan öğrencileri aileleri ve devlet illa okuyacaksın dememeli yada açık liselere dönem sonu gelmeden kaydedilmeli ki okullarda herkes huzurlu olmalı herkes işine konsentire olmalı
 • OrhanoğluOrhanoğlu5 ay önce
  Hocam saygılar, Kurayza oğullarının erkeklerinin kafaları kesilme olayı bizim İslam tarihi içinde deyil mi? Bıraz da onları göz önünde bulundurarak yazı yazsanız ya!
 • dahilekdahilek5 ay önce
  maalesef hocam eğitim sanat sinama kültür basın yayın hala iyi ellerde değil. her fırsatta bu kesim ahlak düşmanlığı kötü örnekliği yapmaya devam ediyor.belgeseller ve çizgi filimlerde ana tema şiddet ve cinsellik daha 2 yaşından itibaren çocukların ahlakı bozuluyor. şiddetçi ve sapık yapılmaya çalışılıyor. beyinleri yıkanıp vatan haini yapılmaya namzed haline getiriliyor. onun içinde bu kadar teröristi bulmak zor olmuyor. en basit menfaat karşılığı vatan ve milli menfaatı satabiliyor. okumuş kesimin en yoğun olduğu yer kamu. ama maalesef en çok yolsuzluk, ahlksızlık, rüşvette kamuda. ama düzeltme niyet ve gayretide yok.halbuki reisin iktidara getirilmesinin en temel sebebi diğerlerinin yoksuzluğundan arsızlığından donsuzluğundan dinsizliğinden hırsızlığından milletin bıkmasıydı. ama çok değişen bir şey olmadı aynı zihniyet ve kadrolar bu döneminde adamı oluverdiler devleti ele geçirip yollarına devam ettiler.
 • RüstemRüstem5 ay önce
  Ne Abdülhamid ne de Diriliş Ertuğrul, az bişey tarihe merakı olan kişiler tarafından seyredildigini sanmıyorum. Sen Ertuğrul ile İbn-i Arabi'yi yanyana getirirsen, Abdülhamid'e elçi dövdürür isen bu diziler... İlginç olur.
 • RüstemRüstem5 ay önce
  Ne Abdülhamid ne de Diriliş Ertuğrul, az bişey tarihe merakı olan kişiler tarafından seyredildigini sanmıyorum. Sen Ertuğrul ile İbn-i Arabi'yi yanyana getirirsen, Abdülhamid'e elçi dövdürür isen bu diziler... İlginç olur.
 • RüstemRüstem5 ay önce
  Ne Abdülhamid ne de Diriliş Ertuğrul, az bişey tarihe merakı olan kişiler tarafından seyredildigini sanmıyorum. Sen Ertuğrul ile İbn-i Arabi'yi yanyana getirirsen, Abdülhamid'e elçi dövdürür isen bu diziler... İlginç olur.
 • Bir kişiBir kişi5 ay önce
  Şimdi hz. Peygamberden örnek vermişsiniz. Hendek savaşında Resulullah ın yaptığı da düşmanlarını birbirine kırdırmak değil miydi?
 • DEMİRDEMİR5 ay önce
  Hedef değerin İslamiyet olduğu bir coğrafyada başka şeylerin hedeflenmesi peygamber ülküsünün dışında kalır. Birden fazla ülkünüolduğu bir coğrafyada çatışmalar kaçınılmaz olur. Ortadoğuda ve Anadolu coğrafyamızda olduğu gibi. Ülkünün ümmet yani halk olmadığı bir gücün muvaffak olması düşünülemez. Peygamber ümmetinde Selman farisi idi, Farisi olarak kaldı hiçbir zaman Araplaşmadı. Bilal Habeş idi hiçbir zaman Araplaşmadı velhasılı mazluma zulmedilmedi. Zalime de eyvallah edilmedi. Fakat günümüzde topların tankların kıblesi şaşmış, doğruya kilit vurulmuş, yanlışlar mervelerine doğru yol alırken fitne ortalığı ortalığı esir almaktadır. Nedir fitne Pkk Örgütüdür, Feytullah Gülen Örgütüdür, Ergenekon Örgütüdür, ..., ...,Bu coğrafyada bukadar fitne bir arada olur mu olur. Çünkü Ülkü yanlış Türk İslam bir ülkü olabilir mi Ortadoğuda, Arap İslama ne dersiniz veya Kürt İslam nasıl. Ülkü peygamber ülküsü olmalı, herkesin ortak değerde buluştuğu, herkesin evinde ne içtiğine ne dediğine karışmayan, penceresinden Ömerin (Hz.) bakmasına müsade etmeyen İslam ülküsü olmalı. Lat menat uzza cahiliyemiz olabilir, ülkümüz asla olamaz.
 • M.A.GündoğduM.A.Gündoğdu5 ay önce
  Hendek savaşında Medine yahudileri ile mekke müşrikleri arasında güvensizlik çıkarmak için ajan gönderilmedi mi? Peki "savaş hiledir" hadisine ne diyorsunuz?
 • Acep söylesem miAcep söylesem mi5 ay önce
  Sonunda kültür sanata el attınız beyefendi tarihimiz (Türk ve islam)o kadar çokfilm dizi çıkarılacakkadar zengin ve dopdolu ki batılilar olsa üşenmeden paraya kıyıp binlerce filmçıkartırlardı250 yıllık abd bile sahte tarih üretip dünyaya kültürünü empoze etmedi mi .bizde bu ertuğrul olayı birilerini paraya boğmak adına yapılıyor dizi yanlış bilgilerle dolu başrol adam rolü bitti kamu bankası ve trt belgesel den nemalanmaya devam ediyorsağlam arkası olan yandaş olmalı keza dizinin diğer türevleri trt de yayınlanıyor son derece niteliksiz diğer trt dizileri gibi birilerine milyonları akıtip ihya etmek üzere yapıldığı belli ee şimdi trt yi Yağma sırası sizde ne de olsa varın tadını çıkarınnasıl olsa bu millet milyarlarca bütçesi yetmeyip elektrik faturalarından kesilen paralarla trt yi besler tıpkı diyanet gibi namazdan namaza camiyi açan hocalara şimdi de yüksek emeklilik vereceksiniz bu deist ve ateist olangençliğin vebali size yeter
 • Muhammed MercanMuhammed Mercan5 ay önce
  Yinede islamda savaş hukukunu bilmek gerekir.
 • Muhammed Mercan Muhammed Mercan 5 ay önce
  Sayın hocam harp hiledir hadisi şerifi varken bu kadar kesin konuşulmamalı bence.Eğer ki kafirlerden iki grupta müslümanlara düşmansa bunları birbirine kırdırmak ve galip çıkanında müslümanlar tarafından alt edilmezi harp siyaseti için elzemdir.Ve bu yeryüzünü ıslah etmek için azgın kafirlerin ortadan kaldırılması demektir.Fakat kafirlerden bir taraf müslümanlara düşman ve zalim olupta diğer taraf düşmanlık ve zulüm yapmıyorsa o halde birbirine kırdırmak yanlış olur.
 • MehmetMehmet5 ay önce
  Osmanlının manevi atmosferi yok filmce.Sakalli vuran kiran namazsız bir deist gençlik böyle yetiştirilir.Cin ve kore filmlerini seyrederken devlet kültürüne itaate.ve zekâya hayran kalıyor insan.
 • AlperAlper5 ay önce
  Ortadogu toplumlarında, islami bırakın, i nsanlikdan bile nasip az.Kuranın değerlerinin en çok cignendigi Coğrafya, i slam sadece bir araç olarak görülmüş.
 • Celil yağmuroğluCelil yağmuroğlu5 ay önce
  Sayın hocam dayatmayı bırak zaten zaten bilinç altı ve aleni yapıyorlar ,, Ama bundan daha acısı bazı Milli yapımcılar tam olarak Tarih konusunu bilgisizliğinden ve derin bir araştırma yapmadan Hatta yapımcının danışmanı olduğu halde O Tarihçi danışman bile tarih bilgisizliğinden yoksun ben bunu KTUL,,AMARA dizisinde açıkçasını gördum çünkü ben Iraklı Türkmen olarak orayı çok iyi biliyorum ayrıca biz bir inşaatTürk Şirketi olarak danışmanlık yaptım orada İnsanlarla tanıştım Türk Şehitlik mezarını ziyaret ettim ruhları şad olsun mekanları cennet olsun,,dizide yanlışlıklar farkettin olsun yinede Yapımcıda Mehmet BOZDAĞ,dan Allah razı olsun çok güel işler yapıyor ,,,İnşallah YEMEN Acısını Mille tanıttıracak çok acı cektık oralarda,,Vesselam
 • CobraCobra5 ay önce
  Burdan söylüyorum bu devlet böyle bu akp bu Tayyip böyle giderse sonları ve sonumuzun vay haline neymiş yeni Osmanlıcılık mış dağa adalet denen bir şey yok adam devleti milleti soyuyor Tayyip ten ses yok ben AKP yi tanımam adam dağa kendi ülkenizde adalet sağlayamıyor kalkmış başka devlet lere sayip çıkmaya kalkıyor bu kadar fakirin ağını alıyorsunuz ALLAH KİMSENİN HİZMETİNDE DEĞİLDİR yaptığı nız adaletsizliği nizi hoş görecek te delğildir sonunuz sonumuz hüsran olur benden söylemesi ayrıca bu millette birbiri dolan dırıp kandırmayı bırakmazsa sonları hüsran dan başka bir şey olmaz
 • ABDURRAHİM ABDURRAHİM 5 ay önce
  Allah razı olsun hocamHocam çizgi film derken bir konuya değinmenizi istıyorum Genelde çizgi filmler de ve özellikle diyanet tv deki çicfi filmlerde de hırsızlar zorbalar şidetliler aklınıza ne tür kötü karakter geliyorsa genelde hep sarıklı sakallı kişileri o karakterlerde oynatıyolar buda ister istemez öocuğun beynine işliyor buna birdeğinmenizi istirham ederim hayırlı günler Allah’a e-mail olunuz
 • Küçük hesaplarKüçük hesaplar5 ay önce
  Hoca bunların derdi tarih falan değil. Para ve siyasi propaganda. Herçekten uzak günlük siyasi çıkarlarını tarihi şahsiyetlere söyletiyorlar. En acısı acınası yurdum insanı bunları gerçek sanıp hayal dünyasında yaşıyor sömürüldüğünün farkında olmadan. Şahsen bu filmleri seyredemiyorum daha ilk dakidan itibaren gündelik siyasi mesaj ve yalan gözüme gözüme batıyor ve hiçbir zevk vermiyor. Yani kısaca filmler seyirlik olmaktan tamamen çıkıp birilerinin/biryerlerin veya ideoloji/din/para fark etmez birşeylerin çıkar odaklarının propaganda ve beyin yıkama seanslarına döndü. Selametle.
 • Ahmed TekinAhmed Tekin5 ay önce
  Selamünaleyküm hocam,afiyettesinizdir inşaallah.Hocam bunların bir sürü İHL mazunu danışmanları da var da; Moğollara verilen altın listesinde rakamlar da sağdan sola doğru yazılmıştı. Mesela;3500 ü0053 şeklinde yazmışlar. Tabii Arapça rakamlarla.Fiemanillah.
 • Kocasolak Kocasolak 5 ay önce
  Allah razı olsun hocam, dilimize tercüman olmuşsunuz. Ömrüne bereket, çocuklarının Rıza’ya erdiğini gör, inşaAllah. Müslüman tarihi şahsiyetlerin halleri değil kâlleri ile yansıtılınca BIKKINLIK oluyor. Ürettiğimiz HER mal ve hizmeti ucuza mal ederek kârı artırdığımızı vehmediyoruz, bu yüzden KALİTELİ, MARKA ürünlerimiz YÖK denecek kadar az. Kore tarihi dizileri uzun vadede bizden çok çok daha fazla para kazanıyor, çünkü ucuza kaçıp LAF üretmemiş, olay üretmiş adamlar. Olaylar hızlı akıyor Kore dizilerinde, bizde BOL LAF.
 • yıldırımyıldırım5 ay önce
  Bu okullarda (ilk orta lise üniversite) okutulan dersler ve ders notlarının sonucu ortaya çıkan insan ürünümüz bu. Başta okutulan ders notlarının milli anlayışa bürünmesi gerekiyor ki arayan bunu ders notlarında bulması mümkün değil.Emanet ehline verilmeyen bir dünyada batı taklitçiliğinin sonuçlarını görüyoruz. 1946 dan bu yana eğitimde değişen bir şey yok. Öğretmenlerde idealden çok daha fazla nasıl kazanırım hayatımı nasıl idame ederim anlayışı olunca (zar zor geçime mahkum edilince) değişecek bir şeyde yok.herkes ideal olarak kısa yoldan popçu veya topçu olma derdine düşünce eğitimi kim ne yapsın.Allah sonumuzu hayır getirsin duadan başka çare yok. Koca Koca kurumlar bu konuda acaba sabahtan akşama ne yapar merak ediyorum.selam ve dua ile
 • Ahmed İsmailAhmed İsmail5 ay önce
  Allah razı olsun. Dilipak hocadan. Birtek o kaldı yanlışa yanlış diyen. Doğru olan şey varsa zaten herkes onu kabulleniyor.
 • HatemHatem5 ay önce
  Bay yazar.hükümete yakın bir market zincirinden zaman zaman alırım ama son üç ayda öyle zam yaptılarki yüzde elli ile yüzde yüz başkanımızda bagırıyor kontrol diye iş bir tarafa gelince konnrol yok.bakın 4 ay öncesinin fiş kayıtları ile bugünü kü leri maliye karşılaştırsın farkı hemen görürsünüz.
 • MustafaMustafa5 ay önce
  Kur'an'da ki Peygamberler hayatlarini iyi analiz etmeyen peygamberlere tabi olduklarını söyleyenlerin peygamberlerine ettikleri zulümleri iyi bilmezsek, Raşit halifelerin düştükleri durumu anlamayiz . Emevilerin ve Abbasilerin , Selçukluları ve Endülüs İslam devletinin Osmanlı'nın Kur'an'dan kopuşunun sonuçlarını bilemeyiz. Geçmişe küfretmeden onlar nerede yanlış yaptılar biz nasıl o yanlışlara düşmeyizdiye Kur'an'ı Mu'minim diyen her fert çok okumalı.
 • ÖZGÜR BEYİN VE PRANGASIZIM ÖNERİRİMÖZGÜR BEYİN VE PRANGASIZIM ÖNERİRİM5 ay önce
  İngiliz ölçü birimi Mil dir,Belki kök tanımlamalarında kullanılanları bu ölçü biriminin etkisi olmasın,tarikatlarda ki etkisi gibi.Saygılarımla.
 • Molla NiyaziMolla Niyazi5 ay önce
  Sayın dilipak, makalenizde "El-Harbu Hud'atun=Harp hile'dir" hadis-i şerifine de yer verebilirmiydiniz?
 • SalihSalih5 ay önce
  Dilipak un kafasına fazla vurmayın şaşırıyor. İyi fırça yedi allem reisten. Etliye sütlüye bulasamiyor. Bulaşınca iktidar için sapıtıyor. Zaten işin kolayı da var ver oyu ahiretin kurtulsun. Ula geri zekalı 6 tane belediye başkanı görevinden niye ayrıldı. Dangalak ya akparti siyaseti iyice dinin İslam in içine sokma gayretinde. Siyaset imanı zedeler hatta küfre bile sokar. Çok konuşan çok hata yapar.
 • ŞehmusŞehmus5 ay önce
  Yani seni Yok etmek için çalışan birine karşı nefsi müdafaa yapmiyacakmisin.ertugrulun Moğollar sürekli türk obalarına saldırmaya calismiyorlarmiydi.
 • Raina, unzurna?Raina, unzurna?5 ay önce
  iki de bir yaziyorsun=Raina demeyeceğiz, unzurna diyeceğiz." Nedir bu? Ne demektir? Herkes senin gibi yazman mi? Saygidan, nezaketten bahsediyorsun! Bu iki kelimenin Turkcesini NEDEN yazmiyorsun?
 • ÜveysÜveys5 ay önce
  Sayın Dilipak, savaş hiledir. Akıl işidir. Ertuğrul Müslümanlar arasında fitne çıkarmıyor. Kafiri kafire kırdırıyor. Ama Türk müslüman obaları ile her daim birliği tahsis etmek için uğraşıyor.
 • Ertugrul NEDEN 5 yildir istismar ediliyor?Ertugrul NEDEN 5 yildir istismar ediliyor?5 ay önce
  Mogollar Saman degil Budist'tir! Temucin/Cengiz bizzat Budist'tir. Buda'lara adak sundugu, saygi gosterdigi kayitlidir. islami ve alimlerini asagladigi da kayitlidir.Esas vehamet, fecaat Ertugrul dizisinin 5 yildir ayni seyleri tekrar edip durmasi ve Turk/islam tarihi sahsiyetleri, degerleri istismar etmesidir!!!??? Ya hu 5 yildir ayni syler tekrarlanip durur mu? 5 yildir bu istismara hic bir mudahele yapilmis olamasi afedilir degildir!Ertugrul dizisi simdi Organ Gazi veya Sultan Murat donemini isliyor olmaliydi! T.C devleti sahipsiz, isteyen soysuzlar istedigi gibi istismar ediyor! Hepsine hesabi sorulur tek tek sorulur ama..
 • DenizDeniz5 ay önce
  Yapma Allah aşkına çizgi filmlerde rasyonalist, pragmatist bir yaklaşımla Arif olmaz diyorsunuz amma elin herifleri ariflikte biz müslümanlara ders anlatacak duruma geldiler. Nerde Farabi, ibni sinalar... Artık akpy oy atmak demek mahşerde Berat belgenizdir diyen eski milli eğitim bakanları türedi yeni Türkiye’de! Cümleten hayırlı ve uğurlu olsun. Kendi rasyonalist düşüncenizde mutluluklar size!!!
 • halidhalid5 ay önce
  eleştiri eleştiri eleştiri çook doğru sölüyorsunuz akp ye oy vermeyeceğim chp ye oy verecem çok doğru yazmışsınız çok haklısınız yazdıklarınıza harfiyen katılıyorum ehli sünnete canı gönülden bağlıyım ama chp ye oy verecem dlipak hocam beni devşirdi
 • Kunta Kürde Kunta Kürde 5 ay önce
  Bilim adamları açıklaması : " dizi filmin beyine verdiği zarar eroin gibi eşdeğerdir " ! Yani bir eroinman eroin aldıktan sonra bir sonraki dozajı bekler ! Dizi flim de de beyin aynı derecede reaksiyon gösteriyormuşum! Bağımlılık ! Tv insanları aptallaştırıyormuş :)
 • Ali babaAli baba5 ay önce
  Gay,lezbiyen,ecdad. Osmanli ve saraylarin en gôzde kulûpleriydi,batiya gidip arastrmaya gerek yok, ecdad osmanlinin TARIHI tam arastirilsa, neden hic bir sey basarmdiklari çok iyi anlasilir,
 • İskenderİskender5 ay önce
  KAVİMPERESTLER'İN YEGOG VE MEGOGDAN BİR FARKLARI OLMADIĞI İÇİN ESAS GAYELERİ HEM KENDİ İÇLERİNDE HUZURSUZLUK YARATMAK HEM DE,ÇEVRELERİNDEKİLERE HUZURSUZLUK YARATMAK OLDUĞUNDAN "KIZIL ELMALAR" A ULAŞMANIN YÖNTEMİ OLARAK HER TÜRLÜ KAMUFLAJ'A GİRMEKTEN KAÇINMAZLAR ve BU ÇERÇEVEDE İŞLERİNE GELDİĞİ VAKİT PAGAN OLURLAR İŞLERİNE GELİRSE MÜSLÜMAN OLARAK DA,GÖRÜNÜRLER VE BU DOĞRULTUDA İYİ PROPAGANDA YAPIP TEHLİKE ARZ ETTİKLERİ İÇİN BAZI MÜSLÜMAN ALİMLERCE GELECEKTE DE ORTAYA ÇIKABİLECEK YECUC VE MECUC OLABİLDİKLERİNDEN BAHSEDİLİR: Bu doğrultuda,Sayın Dilipak'ın eleştirilerine katılıyorum: Fakat işin ilginç tarafı kendilerini islam tandanslı olarak tanımlayanların kendilerini İslamı hemen hemen yok eden vahşi ve Şamanist göçebe kavimler olarak var sayan Moğol ve Hun toplumlarından var saymalarıdır. Çünkü, Moğollaro günün Hristiyan dünyasının kışkırtmasıyla önce Harzemşah İslam devletini 1243 Kösedağ savaşında da,Selçuklu devletini en son yaklaşık 1258 yılında da Bağdat merkezli EYYUBİ islam devletini yıkarak hemen hemen İslam'a son vermişlerdir. Her ne kadar İslam tekrar önce MEMULUKLAR sonradan da OSMANLI devletinin dirilişiyle biraz kendine geldiyse de, ancak uzun süreçlerden sonra İslam birliğini sağlayabilmiştir. HUNLAR'a gelince: HUN,Macaristan merkezli(Nitekim,Macaristan'ın ismi HUNGARYA'dır) ve Uzakdoğu'daki Moğolistan'dan Macaristan ovalarına kadar olan coğrafyadaki çapul ve göçebe bir çok grupların oluşturduğu ve kendilerine "HSİYUNGNU" yani "Göçebeler Konfederasyonu" adını verdikleri bir oluşumdur. Macaristan ovasındaki Ostrogot ve Vizigotları yerlerinden ederek ve başlarında ATİLLA denen kişinin liderliğinde çevredeki yerleşik toplumlara saldıran bu oluşum,ATİLLA'nın öldürülmesinden sonra tamamen dağılmıştır. Bu grupların bir kısmı Macaristandaki yerleşik kavimlerin arasında eridiği gibi bir kısmı da, Moğolistan coğrafyasındaki ALTAY dağlarına kadar olan bölgelere kaçmışlardır.Yaklaşık M.S 450 yıllarında.Ve bu Hunlar, inanç olarak PAGAN oldukları gibi islamiyet ile uzak ve yakın bir alakaları yoktur.
 • Ali babaAli baba5 ay önce
  Islamda,dinde, piyasa mantgina gôre sekillendiriliyor,
 • saddisaddi5 ay önce
  ne dediğini kendin anladın mı?
 • NETNET5 ay önce
  Siz dizi izliyorsanız sorun sizde bence. dizilerden tarih öğrenen halkın durumu ortada herkes kendini osmanlı soyundan geliyor sanıyor. Sanki adamların hepsinin binlerce karısı vardı ve hepsinden 100 çocuk yaptı böyle saçmalık olur mu. Oğuz boyundanım diyenlerde aslında ne olduğunu bilmiyor Türkiyede milyonlarca kıpçak türkü var mesela sarıoğlu sülalesi kıpçak türklerinden ve zaten kıpçak sarışınlar demek sarı olanlar anlamı. çok büyük bir sülale ve bildiğim kadarıyla 20 den fazla soyismine ayrılmışlar. Türklerin en asil ve en aristokratı Kıpçak türkleridir ama kimse bilmez be kendini oğuz türkü diye adlandırır hatta direkt osmanlı torunu yapar. Kuman Kıpçak türkleri diye de geçer ve rusyada milyonlarca hatta macaristan avrupaya kadar birçok kıpçak türkü vardır. biz resmen markacı olmuşuz kim başarılı olduysa soyumuzu o aileye bağlamışız gerçeğin peşinde değil canımızın istediği tarihi kendimiz yazıyoruz bu yüzden. birçok türk soyu vardır çoğunu halk bilmez hepsi fatihin torunudur tabi bu söylem siyasi olduğu için insanlarda kendini öyle sanır. önemli olan tarihi geçmişi araştırıp doğrusunu öğrenmektir. yoksa dizilerden saçma yalan yanlış bilgilerle dolu sadece para için soyunu yanlış öğreten dizileri izleriz. Abdulhamit dizisi vardı mesela senaryoyu yazmış adam ama çoğu gerçek ortada yok halk nasıl görmek istiyorsa öyle yazmış. bu kafalarla geçmişi unutup aslında biz avrupalıyımışız bile deriz ilerde yada biz çok barbarmışız deriz yada birileri bizim için bunları söylemesine imkan tanımış oluruz. işte o diziler sırf türkleri kötülemek için yahudilerin uydurduğu tarih ile anlatılan saçmalıklardır kesinlikle izlemeyin. bize Bizans bile yutturdular Bizans diye bir devlet mi vardı da bizans olsun asıl gerçek ROMA imparatorluğu ama ROMA yıkıldı denilmesin diye 1600 lü yıllarda bir tarihçi uydurdu bizans ismini osmanlı ROMA imparatorluğunu yıktı demesinler müslümanlar kutsal roma yı yıktığı söylenmesin diye doğu roma ya sonradan bizans ismi yapıştırılmıştır. kurucusu kim desen yada kim kurdu desen yok çünkü uydurma bir devlet yani öyle bir devlet yok doğrusu o yıkılan imparatorluğun ismi batısı yıkılan doğu tarafı kalan doğu romave osmanlı da istanbul fethi romalılardan aldı ama biz bizans uydurmasına inandık.

Günün Özeti