Din, ahlâk, siyaset vs!

03 Haziran 2019 Pazartesi

Akif’in dediği gibi, “Hak namına haksızlığa ölsem tapamam”. “Hak namına” bazı şeyler söylemem gerekiyor. Hep vurguladığım gibi, Hakk’ın hatırı, halk’ın hatırından alî’dir zira!

Kibriti gözünüze çok yaklaştırırsanız, arkasında bir ormanı kaybedersiniz.”

Öfkeyle kalkarsanız zararla oturursunuz. Aşk ve öfkemizin aklımızı zail etmemesi gerek.

Laf ile başkalarına nizam verirken kendimize de bakmamız gerek, aynı hata bizde varken başkalarını eleştiriyorsak, vay halimize! Bakın kitaba bakalım ne diyor bu konuda!

Şu siyasi polemiği aileye, bir derneğe, şirkete, odaya, kooperatife uygulayın nasıl bir tablo çıkar ortaya. Zaten yeteri kadar sinir bozucu olaylar yaşanırken bir de bu siyasi polemikler insanların ufkunu karartıyor. Kime güveneceksiniz. Bu siyaset bezirganlarına mı, bu Media şaklabanlarına mı? Hepsi kötü örnek. Sağı da solu da fesat peşinde. Milleti “uysal koyun” yerine koyuyorlar. Koyun can derdinde kasap et-oy derdinde.

Burası bir Müslüman ülke değil mi? Bakın bakalım çevrenize, bu işlerin bırakın Fıkhını, Akaid yok. Sözün “Kelami” bir derinliği var mı? Ne ibadet’te, ne muamelat’da iyi bir noktada değiliz. Dini kavram ve kurumları hoyratça kullanıyor, tüketiyor, yıpratıyoruz. Siyaset yapalım derken Müslümanın itibarına zarar vermeye başladık. Her şey metalaşıyor, siyasi malzemeye dönüştürülüyor. Alın size İmamoğlu, alın size Kaftancıoğlu. Kader, rızık, ecel, din günü, Kitap kimin umurunda. Kur’an okumaları “törensel” bir anlam kazandı sanki.

Sahi CHP’li Kaftancıoğlu, bir dine inanmadığı halde neden dua eder gibi görünür. Bir ehli kitabı anlarım. Belki bir Agnostik de, Deist de dua edebilir, ama dini “hurafe” olarak gören biri, mahalle baskısı ile mi yoksa, siyasi bir oportünizm sonucu mu dua eder gibi görünür.

İnanmadığı halde inanıyormuş gibi görünene biz “Münafık” deriz ki, bu inkar etmekten daha eşeddir. 

Müslüman bir ülkede, Müslüman çoğunluğu yönetme iddiasındaki insanların hali pür melali ortada! Çağdaşlık bu mu?

Sağcıların dindarlığını da yaz bir köşeye. Sağı-solu, ne fark ediyor ki, al birini vur ötekine. Farkı fark edemiyorsunuz bazan söylem ve eylemleriyle. Birileri için “din”, din değil, bir gelenek. Miras alınan bir aidiyet duygusu. Yoksa dinin günlük hayatlarındaki karşılığı “Çalıkuşu romanı” kadar bile değil. Bir kez olsun Kur’an-ı Kerim okumamışlar. Namaz da kılmazlar, şarap da içerler. Ameli geç, iman konusunda sorgulasanız, aslında öyle bir bilgileri, düşünceleri, kabulleri de, redleri de yok. Din adeta bir vijdan sorunu onlar için.

Herkes Makyavelist oldu. Gayeye giden her yol meşrudur. “Bir kavme olan düşmanlığının” bile seni sevk etmemesi gereken durumlar yaşamıyor muyuz. Hani insanları Hakk’a çağıracaktık. Adil olacaktık. Namaz, oruç, kurban da giderek ruhunu kaybediyor sanki. İş, “vay o namaz kılanların haline ki” noktasına geliyor. Herkesin derdi başkasının günahları. Hep başkasının Şeytanını taşlıyoruz, kendi Şeytanımızı dizimizin dibinden ayırmıyoruz. Rakiplerimiz hakkında her şey mübah. Kendi günahlarımız sır kalmalı. Anlayış bu! Ahlak desen sıfır. Yalan, iftira, dedikodu, gıybet ne desen var. Bunun Safevi’cilerin Takıyyesi’nden ne farkı var.

Bakın “Batılın tasviri saf zihinleri idlal eder”. Bu olup bitenleri yaşayan gençlerden ne bekleyebilirsiniz ki! 15 Temmuz’dan daha uzun sürekli bir şok, bir travma, bir erozyon yaşıyor toplum ve bunu hep birlikte yapıyoruz. Bindiğimiz gemiye zarar veriyoruz.

Tarihte ne kadar çirkinlik, ihmal, masiyet varsa, sonuçlarından ibret almamış olmalıyız ki, tarihi adeta kutsarken, o hataları da kutsuyor, onların üstüne tüy dikiyoruz. Ama tarihteki güzellikler, vefa, sabır, çileden söz eden yok. Zafer sarhoşluğu ve hamaset destanları ile kendimizi kandırıyoruz.

Tarih övgü ya da sövgü kitabı değildir. Tarih bir tecrübeler birikimi ve toplumun ortak hafızasıdır. Ama artık o da magazin konusu. Bugünün siyaseti için bir algı operasyonunun ucuz bir malzemesi oldu. “Muhteşem Süleyman”da saray sosyetesinin ihtişamı yanında “saray entrikaları” ile aslında zihin haritamız altüst edildi. Ne hamaset, ne zem! Yaşasın hakikat. Her zaman iyiler ve kötüler var. Bazan roller değişir. Sonra pişmanlık gelir, ardından bağışlanma. Bu dün böyle idi, bugün de böyle, yarın da böyle olacak. Sahi, ne zaman “Taife giden peygamber gibi” olacağız. Ayağımıza taş atacaklar, yolumuza diken dökecekler, arkamızdan küfredecekler. Yusuf kardeşlerini affettiği gibi affedici olamayacak mıyız. Firavuna bile güzel söz ve hikmetle hakkı tebliğ edeceğimiz günlerden hâlâ çok mu uzağız. “Başkalarına öğütleyip durduğumuz bir sözü niye kendi nefsimize anlatamayız” ki! Bakın, biz kendi hakkımızdaki hükmü değiştirmeden Allah bizim hakkımızdaki hükmünü değiştirmeyecek. Rasyonalist, determinist, pragmatik olduk. Zaten demokratız değil mi? Reel politik denen bir şey var değil mi? “Ulusal çıkarlarımız” her şeyin önünde ve üstünde değil mi! Sağı ile solu ile siyaset, Media, bilim dünyasına bakın, kapitalizmin amentüsünden, itiraz ettiğimiz ne kaldı geriye! Evet evet, CHP’liler bizi laikleştiremedi ama, bu arada bizimkiler de bizi farkında olmadan sekülerleştirdi sanki.

Her şey birbirine karıştı. Din siyasetin malzemesi oldu sanki. CHP’liler bile hidayete erdi. CHP’lilere tavsiye, 1954 yılı Cumhuriyet gazetesinin “Fetih ekleri”ni bulsunlar. Orda “türbe ziyaret adabı” var, bir okusunlar. Bir ilmihal, bir namaz hocası da lazım. Mesela zemzemi 3 yudumda, yüzünüzü kıbleye dönüp, ayakta içeceksiniz. Gelenek böyle. Şimdiden cep telefonunuza bir kıble bul programı indirin, ücretsiz! Madem bu işe soyundunuz. Cenaze namazını birçok kişi öğrendi ama, bayram namazı konusunda yeteri kadar bilgili değiller. Bayram namazı hutbesi namazdan sonra okunur ve hutbe namazın bir parçasıdır. Hemen camiden çıkmayacaksınız. Bu saatten sonra cami mektebine, Kur’an kursuna gidecek haliniz yok. Okuyarak öğreneceksiniz. İnternette de bunları bulabilirsiniz.

Aslında CHP’liler din konusunda bir karar verseler. Kendileri de rahat eder, biz de. Kaftancıoğlu çizgisi mi, İmamoğlu çizgisi mi asıl! Burada “takıyye” yapan kim?

Evet. Bugünlük de bu kadar. Selâm ve dua ile.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Ayşegül Ayşegül 1 gün önce
  Tesbitleriniz çoğu zaman doğru ancak eleştirileriniz chp ye olduğu kadar akp ye de açık net olmadığı sürece adalet hak hukuk adına hep yarımve yanlı kalıyorsunuz biraz daha cesur olun biraz daha gayret..
 • HasanHasan11 gün önce
  MZbatasini alip ramazaninin ilk gunu belediye meclisinide ramazanimizi kutlayan aksamlari iftar sofralarimizda boy gosteren arka tarafta oruc bile tutmayan lar kaybett
 • Olgun AksakalOlgun Aksakal11 gün önce
  Sayın Dilipak hemen hemen yazılarının tamamını okuyorum. Çoğunlukla beğeniyorum ancak, bazı yazılarınızda kime laf söylediğinizi net olarak yazsanız bence daha iyi olur.Bu yazıda CHP’lilerin bayram namazı kılmayı öğrenmelerine atıf yapmışsınız ama sanki ALLAH buna cevap olarak dün atv’de Süleyman Soylunun katıldığı bayram namazının canlı yayınlanması sırasındaki bayram namazını bir izleseniz de kimin öğrenmesi gerektiğini tekrar kaleme alsanız iyi olacak dercesine rezil olduk. lakin bizim mahallede bile artık din, namaz söylemi sadece gösteriş olmuş ki, bunu bile beceremediler. Selam ve dua ile...
 • Ramazan KavakoğluRamazan Kavakoğlu11 gün önce
  ALLAH c.c razi olsun hocam. Yalniz sade Ce Ha Pe lilere degil A haber de canli yayinla bayram namazi kilanlara da bir ilmihal ve en basitimden bi fikih kitabi lazim. Son zamanlarda Sayin Ahmet Taşgetiren hocamizin bir yazisi vardi. mutlak takip ediyorsunuzdur. Selam ve dua ile.
 • Asım Asım 12 gün önce
  Hoca koftancikizinin siyaseti belli ne demişti benim söylemlerin chp parti politikası ile aynıdır diye yazıdaki sorun koftancikizin çizgisi değil bunun yanında makarikos eko nun cizgiside değil sonuç olarak koftancikizi il başkanı makarikos eko belediye başkanı adayı yani yok birbirlerinden farkları ikisinin cizgiside chp çizgisi siz bakmayın takiyye yaptıklarına ne demiş ti Reis siz dini siyasete alet edersiniz biz dini yaşarız.
 • bir bilenbir bilen12 gün önce
  munafikta müşriktesiyasal islamcilardadir, para ile namaz kildiranlardadir,kanıt ayet: vay o Allahın ayetlerini az bir bedel karşılığı satanların haline, kime geldi bi ayet, para için ayetleri birakip millete hadis sünnet satan hocalara,korkunç bir azap var onlara şöyleki onlar ayetlerin birkismini alıp diğerlerini inkar ederler,işte sizi bekleyen son para ile namaz kildıranlar
 • düşünen adamdüşünen adam12 gün önce
  para ile namaz kaldıranlar vay halinize ötede,
 • Dedesli nikahlıya talip olunmaz Bre divane! Dedesli nikahlıya talip olunmaz Bre divane! 13 gün önce
  Dedesli, 16 asırdır böyle İstanbul evli. Damat, Ulubat köyünden Hasan. Yılmaz bir kahraman. FETÖcü kalleşlere teslim edilir mi vatan. Cennetten bizi gözlerken Eyüp el Ensar, Fatih ve Hasan.
 • Bir bayram günü gözüyaşlıları hatırlayalımBir bayram günü gözüyaşlıları hatırlayalım13 gün önce
  “Yarbay Ali Tatar... Türk Silahlı Kuvvetleri ve ülkesine 20 yıl hizmet etti. Türkiye'nin bir örgütün kumpasına düştüğü günlerde, hiç bir insanın kaldıramayacağı iftiralara uğradı. O iftiralarla hakkında tutuklama kararı verilince dayanamadı, intihar etti.”Hangi Örgüt?Cevap:Herkesin bildiği cevabı yazmaya gerek var mı?
 • Sait HaykırSait Haykır13 gün önce
  Sayın dilipak ne kadar güzel bir eleştiriyiYapmışsın.ALLAH razı olsun.yalnız yaptığınEleştiri yazınızda keşke sadece bazı insanların ismini verirken korkmadan eleştirini daha açık yazabilseydin.islamda korkunun ecele faydası yokturSelam ve saygılar.Hayırlı bayramlar
 • Pınar AlmışPınar Almış13 gün önce
  İmamoğlu'nun da müslüman geleneklerine uygun davranış sergilemesi dini tekelinizden çıkarttığı için mi sizin gibileri çok rahatsız ediyor anlayamadım
 • Cabbar CokkibarCabbar Cokkibar13 gün önce
  Burada “takıyye” yapan kim?Bu soru ne kadar naivce(eger aptalca degilse) bir soru! Elbette ikisi de takkiye yapiyor.Neden?Cunku bu dunyada bir gram beyne ve islam bilgisine sahip olan bir insan yuzde yuzemin olarak bilir ki hic bir musluman CHP li veya HDP li olamaz.Cunku bu partiler tuzuklerindede yazili olarak belirtildigi gibi ikisi deAllahla ve onun kanunlarina karsi savasmak icin ateistler tarafindan kurulmus partilerdir.Ancak emperyalist bu en onemli gercegi ne yapip edip gizlemeyi hala becerebilmektedir.Insanlar bilmeden bu partiyi destekledilerse dinden kesinlikle cikarlar,farkettiklerinde ise tekrar tobe ederek muslumanliga girmeleri gerekir.Dunya o kadar bilgi kirliligiyle doldu ki bir CHP linin ve ya HDP linin kesinlikle musluman olamayacaklari gercegi gibi cok yalin ve basit gercekler bile nihilizm duzeyinde ilgisizlikle ve vurdumduymazlikla gecistiriliyor muslumanlar tarafindan bile.
 • Timur Timur 13 gün önce
  Keske bizimde milyonlarca karindan konusanlar yerine bir tane Muhammed Salahimiz olsa! Örnek insan olarak binlerce ilahiyetcilere denk gelirdin!
 • Mehmet Mehmet 13 gün önce
  Yorumları okuyunca utanıyorum. Kâfir ne demekMilletin yüzde 50 kâfir mi şimdi.Editor bu itan atıklarının yorumlarını neden yayınlarsın.Din evrensel ve herkesin malıdır.Kafir dediğimiz adamlar namaz kılmıyorsa dine de zararları yok. Ya dini siyasete alet edip insanları ateist edenler ne olacak.Ben chp li 3 arkadaşla teravih namazı kılarken ak gençlik belediyenin çay ocaginda nargile içiyor
 • BU ÜlkE BU ÜlkE 13 gün önce
  Hıcam bu ülkede Din adına konuşan cemaatler , siyasetçiler dine çok zarar verdiler . Ah şu siyasetçiler sizin sayenizde inançlar , dinebakış , dindar insanlara olan güvensizlik , haram yeme , kul hakkı yeme , adam kayırma çok zarar gördü . Ahirette bunun hesabının sorulacağını neden unutuyorsunuz ...
 • VarandaşVarandaş13 gün önce
  Sayın DilipakKaftancıoğlu ile sorduğunuz soru, sanırımoruç tutanlar neden oruç tutmayanlardan oruçluymuş gibi davranmalarını istemeleri ile ilgili.
 • Ömer Faruk Ömer Faruk 13 gün önce
  Bindik bir siyasete gidiyoruz kıyamete.... Hocam herkes başkasını şeytanını taşıyor. Kendininkini yanında tutuyor. Çok güzel bir cümle hocam. Ailede, işyerinde, ticarette, mahallede, ve birçok alanda tamda böyle hocam. Yarabbi biz kendimizi düzeltmekten aciziz bize kapılar aç. Ve o kapılardan bizi içeri al. Bizler senin mümin kullarınız. Bizi istikmat üzere eyle. Hayırlı bayramlar
 • Ismail Hakki Ismail Hakki 13 gün önce
  CHP partidir. Cemaat degil. Cennete anahtar dagitmiyor. Burada akli olan insanlar var,koyun degil. Din hickimsenin tekelinde degildir.
 • BayındırBayındır13 gün önce
  Bu sorgulamayı önce siz kendinizde yapmalısınız.eğer siz sorgulamayı yaparsanız biz sırada bekliyoruz
 • ayni 31ayni 3113 gün önce
  sayın yazar şu mübarek günde Umman kadar bile olamıyoruz.Geçenlerde Mısirda Sisi bile af çıkarıyor.Siz den ricam Sayın CB ile görüşüp bu gece bir af yada hiç olmasada bir 5-10-20 yıl indirim yapilmadını sağladanız.siz isteseniz bu bu gece bir kararname ile bile olabilir.Sizi CB dileyeceğinı sanıyorum.
 • hb38hb3813 gün önce
  sayın yazar kalplerini yarıp da mı baktın.Çok büyük günah işliyorsun.Akp cenahında münafıklı alameti göstern hiç kimse yok mu.çok taraflı ve sizi cehennemin dibine götürecek yerden bakıyorsun gibi geldi bana
 • Ali rızaAli rıza13 gün önce
  56 müslüman ülkenin bukuraanıkerimyorumunun yeniden yapılması uyğulanan ritüellerin sorğulanması akifin dediği ne kadar doğru ( nebiye atf ile binlerce herze uydurdun yıktın ta dini mübini yenni bir din kurdun ) der işte bu kyrulan yeni din milleti deist ataist yaptı kaftancıoğlu esas dine Hz Muhammed in dinine asla karşı değil ve olamaz o allahın kelamıhalis din sahih din yani emevilerin muaviye yezidin yorumunun dahil olmadığı din , hırsızların yalancıların içinde haramın olmadığı din , maun suresinin sınırını çizdiği din chp ye iftira atmayla sorun çözülmez , kuraanı kerimi iyi okursanız tarihi tarafsız bir gözle irdeleseniz 56 islam ülkesinin Hz Muhammed in yolundan ne kadar uzak olduğunu ve emevilerin yolunda olduklarını görürsünüz,
 • MelekMelek13 gün önce
  Sn üstad; müslüman ülke olduğumuza 1000 şahit gerek. Atatürk; bunlarıN eline su bile dökemez. Atatürk bunların yanında adeta bir melekti. YEMİNLEN söylüyorum ya..Gençlerimizin bu kadar dinsiz yetişmelerine; kimse bu kadar mahir değildi. Fetöyle elele, işte sana yeni T.C.... Kimse fetöye karşı olduklarına inanmasın. Ya da sadece salaklar inansın.
 • Abdulrızak Kılıç Abdulrızak Kılıç 13 gün önce
  Kaleminiz ve İmaniniz her dem Kavi ola inşaAllah Vesselam...
 • Cumhur Cumhur 13 gün önce
  Alnı secdeli , ağzı dualı inançlı kadrolarıniktidarındaMÜSLÜMANLAR ATEİSTgibi,bazı ATEİSTLER deMÜSLÜMAN gibikaldılar... Ben hiçrüşvet yemeyen, kimsenin namusunabakmayan birATEİST tanıyorum... Bunun yanındaEKRANLARINDİNCİSTANDUPÇISI HATİBOĞLUFAMİLYASININMÜPTEZELLİKLERİNİ DE BİLİYORUM.... TOPRAK KABUL ETMEZ BUNLARI, AMA dini de kimselere bırakmazlar..... İğrenç.... Din ahlaktır, ahlaksızındini olmaz, hırsızın dini olmaz.... Müslümanlık3 beden büyük gelir,ayak altından çekilin yeter..... ALLAH TEMİZDİR TEMİZİSEVER.... MÜSLÜMANLIK KİM, SİZ KİM.... ESKİDEN cahildiniz, şimdiüstüne bir deAHLAKSIZ oldunuz..... Fetvacı hayrettin HIRSIZLIK yolsuzluk değildir diye fetva verdi.... Divan kurulduğunda boynuna asarlar, savunmasını versin orda..... Bi doymadı gözünüz, gudubet karılarınıza kendinizi ispatçabasından... 500.000.000.000 milyar dolar dış borç.... Ne varne yoksasattınız , onu da yediniz.... Gözünüzü merkez bankasının karagün için tuttuğu ihtiyaç akçesine diktiniz.. KEFEN PARASINA... 80 MİLYONUN çocuklarına, bu kötülüğüniye yaptınız... OCEHENNEM OLASI PİSNEFSİNİZİÇİNDEĞERMİYDİ....ABDden aferimalmak için, SURİYEYİ de tarumar ettiniz... Davidinoğlu2 ayda namaz kılacakmış emevi camiinde... YEZİDE, MUAVİYEYE de DAVİDİNOĞLUNA' daALLAH belalarını buldurdu bulduracakinşallah... Eskiden SURİYE vardı, şimdi IŞİD VAR, PKK VAR, ABD VAR, İRAN VAR, RUSYA VAR....BÜYÜKİSRAİL YOLDA..... MUSANIN ÇOCUKLARI....
 • emekliemekli13 gün önce
  sayın dlipak bu ülkenin 17 yıldır toplanan vergileri sadece kamuda çalışan emekli 3-4 küçük baraj her ile yapılan hükümet konaklar-2000-3000 mt yol hızlı tren raylarının onarımı yenilenmesi metro çalışmalarınamı harcandı bütün köprüler geçitler avrasya tüneli havaalanı şehir hastahaneleri yolların bir bölümü yap işletle verilmedimi hal böyleyken neden 500 milyar dolar borçlanıldıda bu paralar nereye gitti ülkenin satılmadık malımı kaldı 70 katrilyonda oralardan alındı hal böyleyken bu krize neden girildi 17 yıllık gayrisafi hasılatı toplayın üzerine 350 milyar dolardada alınan kredileri ilave edin üzerinede ülkenin satılan değerlerini78-80 milyar tl ilave edin toplayın yap işlet devretle yapılan yatırımları hesaba ilave etmeden 17 yılda yapılan yatırım kamu ve emekli dış yardım suriye vs elk su d.gaz okul tedavi bakım onarım vs giderlerinide düşünyeter
 • GARİPGARİP13 gün önce
  Dini siyasete alet etmemek lazım deyince herhalde en önce gazeteniz Akit’e bindirmeniz gerek. Hangi parti hangi siyasi kişi dini kullanıyorsa onu destekler. İşin garibi Akit’in hiç bir menfaati yoktur Allah için eminim ama siyasilerin din üzerinden zengin olmasına göz yumar. Bu da büyük günah değil mi?
 • DamlamcaDamlamca13 gün önce
  Abdurrahman bey sizin grup İmamoğlu için sanki aslındaMüslüman değil, Müslüman görünüyor fakat aslındaHristiyan ve Yunanlı Havası pompalıyor bu durum bende kafa karışıklığı yapıyor.
 • Geçimek körpüsüGeçimek körpüsü14 gün önce
  Abdurrahman bey bizim dini basın İmamoğlu na esnafı tokat attı diye Günlerce yazdı ne hazinki yalanmış iftira imiş böyle Şeyler Müslüman'a Yakışmaz insalarıda islamdan soğutuyor.
 • Hangi h-AK?Hangi h-AK?14 gün önce
  Engelli kardeşlerimizin ÜÇ KURUŞLUK aylıkları bu BAYRAMDA VERİLMEDİ BİLİYORMUSUNUZ?SÖZDE SOSYAL DEVLET GARİP GUREBAYI,ENGELLİYİ BU BAYRAM AĞLATTI BİLİYORMUSUNUZ?SİYASAL İSLÂM DEDIKLERI BU OLSA GEREK.ADALET Mİ?GÜLDÜRMEYİN İNSANI....
 • BallıkönüBallıkönü14 gün önce
  Hocam bende akpliyim fakat camiye namaz kılan insana kuran okuyan insana Oruç tutan insana illada sen rol yapıyorsun gösteriş yapıyorsun denilmez annesi Tesettürlü insana sen Yunansın rumsun iması yapılmaz .
 • METİN TÜRK METİN TÜRK 14 gün önce
  Aslında sizin bir partinin bütün iş ve işçilerini durmadan kötüleyip kendi tuttuğunu parti veya partilileri de melekleştirme hastalığınız geçse ülke bir tık daha iyi olur, diye düşünüyorum. Sizin duacılarınızın niyeti neyse onlarınki de odur. Kılıçdaroğlu ile Kaftancıoğlu'nun dualarındaki niyetlerini sorgulama hakkını size kim verdi? Bu ülkenin iki ileri bir geri mehter yapmasında en büyük kabahat sizin gibilerin toptancılığıdır.Bir Ecnebi Müslüman oldu diye göbek atarken, kendi içinizden birilerin sorguluyorsunuz.Sahi siz ne kadar Müslümansınız?
 • Ali ile Ayşe Ali ile Ayşe 14 gün önce
  Demokrasimiz ekonomimiz dimdik ayakta;İşte bütün havuz medyasının gururla verdigi haber hepinizin şakkaklık yaptıgı.Dış güçler diye bahsedilen düşman nifakları dediginiz ülkelere Türkiyenin dış borçları 450 milyarın üstünde halkmı aldı bu borçları demokrasi dimdik ayakta hak hukuk adalet bitmiş ülkenin Cumhurbaşkanı Binali beye oy toplamak için meydan mitingleri yapacakmış bir adaya karşı iki aday yarışacaklar.Bütün yazılı sözlü medyası Ak pari cümbür cemat bir adaya saldırıyorlar bumu sizin kriterinizdeki İmanlı Adaletli ahlaklı siyasetciler.İnanıyor gibi görünüp inanmayan münafıklar dediginiz insanlarmı ülkeyi satıp savurdu onlarca tankeri binlerce evleri villaları deger biçilemeyen mücevherleri onlarca hastaneleri miktarı bile bilinmeyen dolarları zimmetlerine geçirdi.Kurumlar satıldı özelleştirildi Şekerbank Sümerbank sayamayacagım birçok kurum nerede çocuklugumuzda şehir merkezlerini süsleyen.İnanınki kimse merak etmiyor Chp nin Kaftancıoglumu İmamoglumu çizgisini seçecegini bugünkü enflasyon rakamları 17 yılın özeti gibi geldi zaten millet geçim derdinde siz kim İmanlı kim güzel Kuran okuyor derdindesiniz.Birkaç hırsızın dışında kimse karlı çıkmayacak güzel ülkemin bugünkü borç batagında batmış herşey var ama belli bir kısım dışında alım gücü olmayan ülkemin .Üretim olmayan dışa baglı olan ülkeler Nasıl ayakta kalabilir hayvancılık tarım bitmiş
 • Mehmet Ay Mehmet Ay 14 gün önce
  Sayin hocam, dini siyasete alet edene, sagcimisin, solcumusun, AKP limisin diye sorulmaz.Bunlari soracagimiza, hepsine birden cekin ellerinizi islam in güzel nimetlerinden dememiz gerekir.Hocam, iste bizdeki sorun burada.AKP cami icinde siyasi propaganda yapiyor, reis cami önünde aynisi,Islami baska partiler kullanmaya kalkinca neden itiraz ediyorsunuz.Ben sizi 16 yasimdan beri takip eder okurum.Görün artik islamiyeti siyasi cikarlari icin ayaklar altina aldilar.Burada parti ayirimi yapmiyorum. Hepsi ayni.Cevremde bakiyorum insanlar islamiyetten soguyorlar.Müslüman gecinen partilere bakiyorlar, agizlarinda dini birakmiyorlar, ama simdiki yasamlari ile önceki yasamlari arasinda daglar kadar fark var. Bu Paralar aylik ücretle bunlar olmaz. Nerede geliyor bu degirmenin suyu?Hepimiz görüyoruz ki parti araciligiyla menfaat elde ediyor.En altdaki ile en üstdekinin birbirlerinden haberleri var.Yagma, talan, rüsvet, Adam kayirma.Insan düsünüyor, ya islamiyet de bu yapilanlarin cezasi var, arti allahtan korkan insan bunlari yapamaz diyor.Demek ki bunlar Islam a inanmiyor, dini kendi cikarina kullaniyor. O zaman insanlarda düsünüyor deist oluyorlar.Eger düsüncemde yanlislik varsa lütfen beni uyarin.Önüme milyonlari koysalar, bir kurusuna gözüm tenezul etmez. Cünkü Allah tan korkarim ben.
 • Koyun can derdinde Kasap et Milletin hukukuna bir bak Saadet Koyun can derdinde Kasap et Milletin hukukuna bir bak Saadet 14 gün önce
  Herkes benim (Saadet) kararıma saygı duymak zorundadır diyen bizim mahallenin evladına bir çift sözüm var. Ey özkardeşim. Senin kararın ümmetin hukukuna tesir etmekte. Çünkü CHPnin belediyeciliğini biz yaşadık. Başımıza gelecekleri biliyoruz. Sen nerelerdesin biz nerede. Biz can derdindeyiz. Ye sen?
 • hacıhacı14 gün önce
  Din ahlak ve siyaset.Hiçbiri bizde kalmadı.Koltuk için söylenen yalanlara baksanıza.Libya ve suriyede abd nin önünü biz açtık,pkk ile görüşüyoruz ama chpliler vatan hayini.enflasyon zirvede ama düşüyor.Nsılsanız öyle yönetilirsinzi
 • Perinçek Perinçek 14 gün önce
  İktidarda da, inanmadığı halde dua edip namaz kılanları görüyoruz; demek ki bu ahlak pek bulaşıcı..
 • HüseyinHüseyin14 gün önce
  Üstad bu basma kalıp ezber cümleleri kullanırken bile bahsettiğiniz ruh yok içinde '' Derunii''lik yok cümlelerde.Biraz usulu fıkıh ,akaid dersleri alsanız??? Rastgele tercüme edilmiş kitablardan bu ruhu bulamazsınız.
 • İLBEYHAN İLBEYHAN 14 gün önce
  Cumhuriyetininsanları samimiydi... Müslümanımüslüman idi... Ateisti ateist....Herkes neye inanırsa inansın, samimilerdi.... DİNCİLERİNDEVRİ İKTİDARINDAÖNCE İ. SAPIK CASUS FETOŞ, sonrada şimdikilerinsanları, gençliği dinden soğuttular.... DİNİNDEN ETTİLERANADOLU İNSANINI.... Rezidanslarınız, 4 çeker cipleriniz, AVMleriniz,dolar, eurolarınız, markalı ayakkabılarınız, giysileriniz, çantalarınız,louıs vitton, CHANELL, burberrysleriniz yerin dibine girsin.... Ama bir konu da haklarını yemeyelim mesturehanımlar bütün bu süreçte SAÇLARININ TEK TELİNİ BİLE GÖSTERMEDİLER... hatta alttan pırtma ihtimaline karşı, kinci bir temkin örtüsü bile örttüler... O derece yani..
 • Fransada Almanyada yaşayan dindarlarFransada Almanyada yaşayan dindarlar14 gün önce
  Nasıl hayat güzelmi laik ülkelerde. Çok çile çekiyor musunuz? Gelin Çoruma, Yozgata mis gibi dininizi yaşayın. Ne işiniz var kumarın, fuhuşun, alkolün içinde. Zorla mı tutuyorlar sizi orada.
 • soran adamsoran adam14 gün önce
  bence kaftancıoğlu içinde bulunduğu duruma ve etrafındaki insanlara saygı gereği dua ediyormuş gibi ellerini kaldırıyor. ona münafık demek haksızlık. çünkü önden önden, peşinen ateist olduğunu cümle aleme ilan etmiş. bu kadına sırf bir iftarda dua edenlere katıldı diye münafık demek haksızlık bence. ille birine münafık diyecekseniz, etrafına dindar havası atan ama yemediği nane kalmayanların peşine düşün bence. mesela bakara makaracılarla başlayabilirsiniz.
 • ileri demokrasiileri demokrasi14 gün önce
  Sabri Balaman'ın sunduğu Ters Kutuplar adlı programda, Murat Alan, : “O hizaya gelmeyen apoletli Generalleriniz hepsi Erdoğan'ın arkasında saf tutuyor. Oynaya oynaya eşşek gibi saf tutacaklar. Bu ülkede demokrasi varsa bunu AK Parti iktidarı oturttu” dedi.
 • abdulabdul14 gün önce
  YARGILMAYIN YARGILANIRSINIZ diyor Abdulmuddalib el Arabi Bin Rukneddin ve de Sefaleddin...
 • dindar kindar - hak ve adalet ve hukukdindar kindar - hak ve adalet ve hukuk14 gün önce
  Mehmet Ali Çelebi‏mecliste konuşmuş:2002’den beri ne yaptınız da bugün orduya adam arar hale geldik?
 • CEVDETTCEVDETT14 gün önce
  KARŞIMIZDA KUZU POSTUNA BÜRÜNMÜŞ BİR ÇAKAL VAR! MÜSLÜMAN SAMİMİ İSE FERASETLİ OLUR.
 • CHP'de dindar olması mümkün değilCHP'de dindar olması mümkün değil14 gün önce
  CHP demek Ebu Cehil demek. CHP demek kureyş müşrikleri demek. CHP demek İslam'a, Allah ve Resulullah'a isyan demek. Hem CHP'li olupta hem müslüman olmak imkansız. Ebu Cehil bu ümmetin firavunu. CHP'de türklerin firavnu. CHP'li olupta ihlaslı ve ibadetkar olmak imkansız. Bir CHP'li kalkıpta ben Allah'ı ve Resulullah'ı çok seviyorum, onları canımda çok seviyorum demesi imkansız. Eğer bir CHP'li böyle diyorsa, bilin ki yalan söylüyor.
 • kibarcikkibarcik14 gün önce
  pragraf sagcıları bır tarafa gersını olsada olur ama bupragaraf resmı tam cızmış kalemıne saglık veselam
 • yeni türkiyeyeni türkiye14 gün önce
  Türkiye yazarı Cem Küçük ile Hürriyet yazarı Ahmet Hakan arasındaki kavga, sertleşerek devam ediyor.Küçük, bugün kaleme aldığı yazısında, Ahmet Hakan’a yönelik ağır hakaretlerde bulundu.Hakan’a yönelik, “Bizim taraftan değilsin ama sen bizim tarafın köpeğisin” diyen Küçük’ün “Türk medyasının Tosun Mehmet Aydın tipolojisi” başlığıyla yayımlanan yazısının ilgili bölümü şöyle:“Türk medyasının tosuncuğu Ahmet Hakan tamamen bir operasyon olan ama tam aksi netice veren İmamoğlu yayını gerçeğini deşifre ettiğim için öfke nöbetleri geçirip bana saldırmış. Ben sana bizim taraftansın demedim. Bizim taraftan değilsin ama sen bizim tarafın köpeğisin. Eskiden Aydın Doğan’ın köpeğiydin, şimdi ise bizim köpeğimizsin. Sahibin değişiyor ama her devir sen bir köpeksin. Biz yat desek yatıyorsun. Kalk desek kalkıyorsun. Havla dediğimizde işte Ekrem İmamoğlu’na yaptırdığımız gibi havlıyorsun. Fakat bu toplumda bir küçük zerre itibarın kalmadığı için de İmamoğlu’nun ekmeğine yağ sürerek yine bizim tarafa zarar veriyorsun. Sen şimdi hem bir yandan bizim emrimizde köpeklik edip diğer taraftan da “Bakın ben size dolaylı olarak o yayınla yardım ettim Sayın İmamoğlu. Aslında ben sizin taraftanım” diye mesaj gönderirsin. Binali Yıldırım kazanırsa da “İşte ben o yayınla İmamoğlu’na operasyon çektim ve o sayede biz kazandık” dersin. Sen busun ve ülkemizdeki herkes senin böyle bir rezil tip olduğunu biliyor artık. Tıpkı Tosun Mehmet Aydın’sın sen.”
 • Malkoç Malkoç 14 gün önce
  ARACILARI VEARACI KURUMLARIARADAN ÇIKARMADAN ÇIKIŞ YOK.... 1400 YILDAHA GEÇSE,DAHA KÖTÜOLURİYİOLMAZ.... ÇÜNKÜbir zaman sonra haşaALLAHINYERİNEGEÇİYORLAR, dilediklerini CENNETE , kafalarını bozanıCEHENNEMEgönderiyorlar..... Ortaçağkiliselerindeki PAPAZLAR gibi....Daha yeni gördük,FETTOŞ CİA MOSSAD örneğini.... Kalanların da herbiri birFETULLAH.... FETÖ ÖL EDİ YAŞIYOR,HER KILIKTA.... HEPSİ BİRER FETÖ.... Tarikat cemaat vakıf dernek hemşeridernekleri alayını kapatıp , mallarını müsadere edeceksin... Bunlar Trump gibi, paraya bakar... PARA YOKSAZATEN TEKKE DE YOK der, kspatıp giderler.... Hani demiş ya, faydası olmayan kiliseninpapazınıdemiş.... Bunlar iktidardan düşsün %70'i başını açar, iyi de olur geriye samimiolanlar kalır.... At izi, itizine karıştı..
 • Meryem denen yorumcuya cevapMeryem denen yorumcuya cevap14 gün önce
  Tabi ki isim verecek. Hele bu iki ismi, İmamoğlu ve Kaftancıoğlu isimleri verecek. Ne hesaba çekilmesi! Kaf-ir'i eleştirmekten hesaba cekildiği nerde görülmüş. Tam tersine, böyle yapmak cihattır. Böyle vesveselere giripte ezik olmamak lazım. Hem senin CHP'ye oy vermediğine inanmıyorum ben. Sen bunu mahsus yazdın. Sen CHP'lisin.
 • Metin06Metin0614 gün önce
  Yabancıdan, hırsızdan, takiyeciden, tecavüzcüden, fetodan, cetodan,ve bunları kolluyup komuyanlardanmumin olmaz. Hz. Muhammed " Mümin elinden ve dilinden herkesin emin olduğu kimsedir " demis,ayrıca müslümanlık nedir diye soranlara, "Allah a ınan dosdoğru ol, müslümanlık budur" demiştir. Darulharp tir herşey mubahtir yalan inin arkasına sığınıp çalan, çarpan, haram yiyen, yalan söyleyen müslüman olamaz.Yalan söylemenin çalmanın ırza geçmenin zulüm yapmanın darululu falan olmaz. Bunlar uydurma din uzantisi. Hırsızların yabancıların tiranlarin uydurması,namaz kılıp oruç tutmakla müslümanlık olmaz. Müslümanlık allaha inanıp dost doğru olmaktır.. NOKTA
 • erhanerhan14 gün önce
  bakın Dilipap, CHP lilerin riyakarlıklarından, takıyyelerinde de bahsediyorama buna değinen hiç kimse var mı, ? Çünkü burada yorum yazanların çoğunluğuCHP li . Zaten Akit e de sırf AKP yi kötülemek, CHP ye yöneltmek için geliyorlar. Yoksa bunlar Akit in önünde bile geçmezler.çünkü müthiş "çağdaşlıkları veilericiliklerine" bu yakışmaz...!
 • BilalBilal14 gün önce
  Yazının özeti: chp bizi laikleştiremedi ama akp bizi sekulestirdi.... sekulerizm nedir? Laiklikten daha beter dünyaciliktir.... Bana göre Turkiye bir ülke bile degil yani partiler abd ye bağlı kim secilirse seçilsin sadece yağlı ihalelerd söz sahibi oluyor. İç ve dış politikada zerre agirliklari yok, sayin dost trump bir telefon aciyor tum komşu ulkelere savaş ilan edecek kadar abd'ye baglı kulu kölesi kuklası olmuş durumdalar. Siyasetcilerimiz saraylarda lüx icinde yaşamak için batidan borc para ala ala batinin uşağı olmuşlar. İmf bir telefon açiyor ekmege zeytine zam basiyor. Bati borclarini alamayinca halkin en cok kullandigi şeylere zam basiyorlar. Chpsi akp hepsi ayni, Turkieyi abd nin multeci deposu yaptilar seçimler falan da depoya bekçi seçmekten başka bir anlam ifade etmiyor bana.
 • Hasan TahsinHasan Tahsin14 gün önce
  Sizin karşı mahalleden merhaba.bay dilipak takmışsınız kaftancıoğluna.o hiç olmazsa ne olduğunu alenen söylüyor.sizin mahallenin ne olduğu belli değil.nasıl bir düşünce şekliniz var hala daha çözmüş değilim.umarım bu yorumların tümünü okuyorsunuzdur.sizin gibi dini bilgisi olan birine konduramayacağım tarzda yorumlar yapıyorsunuz.internette dolaşan bir söz dikkatimi çekti.peygamberimize addediliyor.ÖYLE YAŞAYINIZ Kİ.MÜSLÜMAN OLMAYANLAR İSLAMİYETE ÖZENSİN sanırım böyleydi.sizin mahalle uyuyormu sizce buna.hepsi hırsız çıktı.kul hakkı yemede adaletsizlikte ahlaksızlıkta (bacak arası ahlakı değil) birbiriyle yarışıyor.FIRAT KENARINDA BİR KOYUNU KURT KAPSA HESABI BENDEN SORULUR. buna istinaden ahırette iki elim yalanızda.kendi hakkım ve sebep olduğunuz çocukların hakkını size ve mahallenize helal etmiyorum.Saygılarla
 • Ah eden müslüman Ah eden müslüman 14 gün önce
  Ahh hocam aaahhhh..... boyle mi olacaktı. Hayaller bu muydu. Adalet eeeyyy adalet nerdesin nerdesin çik artık ortaya...... Tüm Müslümanların Ramazan Bayramı hayırlara vesile olur inşallah. Selam ve dua ile......
 • Mustafa Mustafa 14 gün önce
  Büyük bir lütuf Allah subhanehu ve teala oy ile imtihan etmiyor çok şanslıyızçok. Seçilmek için bir oy için nedir bu amuda kalk takla at saltolar parandeler , laik demokrat olmak secilmekiktidar olmak ne menem birşey. Galilen ma teşkürun (nekadar az şükrediyorsunuz)
 • MusaMusa14 gün önce
  Sonunda çoban oldunuz bu müslüman bu değil. Sizden anlaşıldığına göre chp li dindar hiç yok. Yazık yazık yazık.
 • Mustafa Mustafa 14 gün önce
  Büyük bir lütuf Allah subhanehu ve teala oy ile imtihan etmiyor çok şanslıyızçok. Seçilmek için bir oy için nedir bu amuda kalk takla at saltolar parandeler , laik demokrat olmak secilmekiktidar olmak ne menem birşey. Galilen ma teşkürun (nekadar az şükrediyorsunuz
 • Mustafa Mustafa 14 gün önce
  Büyük bir lütuf Allah subhanehu ve teala oy ile imtihan etmiyor çok şanslıyızçok. Seçilmek için bir oy için nedir bu amuda kalk takla at salgılar parandeler , laik demokrat olmak secilmekiktidar olmak ne menem birşey. Galilen ma teşkürun (nekadar az şükrediyorsunuz)
 • HarunHarun14 gün önce
  Ramazan gibi mukaddes bir ayı kullanarak eğlenmeye çalışmak, eski devirlere dayanan bir tür Bizans Mikrobuna bulaşmışlık halidir... Bütün bu çılgınlıklarımızın sebibi, binlerce derdin için de kavrulup gitmektense, işi eğlenceye, aymazlığa vurmayı tercih etmemiz.
 • Ben Fransa'dan (Medine'de ölmek isteyen)Ben Fransa'dan (Medine'de ölmek isteyen)14 gün önce
  (Nasıl bir tavıra sahibiz, insani tavırmı, şeytani tavırmı? Eğer sizde tavırınızı öğrenmek istiyorsanız, bu yazıyı okuyun.) Araf Suresi, Ayet 16,17:"Beni azdırdığın için, andolsun ki, Senin doğru yolun üzerinde onlara karşı duracağım. Sonra önlerinden, artlarından, sağ ve sollarından onlara sokulacağım; çoğunu Sana şükreder bulamayacaksın" dedi.”Madem ki sen beni azdırdın, madem ki sen beni saptırdın, benim sapmama imkân hazırladın, öyleyse ben de senin beni saptırmana karşılık, senin dosdoğru yolunun üzerinde kendileri sebebiyle saptırıldığım kullarına karşılık duracağım. İfadeyi görüyor musunuz? Beni saptırmana karşılık, beni azdırmana karşılık ben de benim kendisi sebebiyle saptırılıp rahmetten uzaklaştırıldığım bu Âdem neslinin dosdoğru yolları üzerinde duracağım. Sonra onların önlerinden geleceğim, arkalarından geleceğim, sağlarından sollarından geleceğim, onları saptıracağım ve sen onların pek çoğunu sana şükreder bulamayacaksın. Birinci olarak şunu söyleyelim. Dikkat ediyorsanız şeytan kendisinin sapma işini Allah’a izâfe ediyor. Beni saptırmana karşılık. Madem ki sen beni azdırıp saptırdın, öyleyse ben de diye söze başlıyor. Halbuki onu saptıran Allah değildi. O zaten sapıklardandı da Rabbimizin bu secde emri, bu sapıklığını açığa çıkarmış oldu. Allah’ın bu emri karşısında kendi düşüncesine, kendi hevâ ve hevesine kapıldığı için, kökenini, maddesini, madde-i asliyesini, yâni ırkını ileri sürerek, ırkçılık yaparak aslında kendisi sapmıştır İblis. Ama bu sapmasının faturasını Allah’a kesmeye çalışıyor. İşte bu da ayrı bir şeytan mantığı. Suçu hiç kabullenmeme ve suçu hep başkalarının üzerine atma. Öyleyse âdi şeytanın geliştirdiği bu mantığa da dikkat edeceğiz.Kur’an-ı Kerîme baktığımız zaman, suç karşısında iki tavır görüyoruz. Âdem’in yaratılışını anlatan Kur’an âyetlerine baktığımız zaman iki suç, iki suçlu ve suç karşısında iki tavır görüyoruz. Ortada iki suç var. Birisi Âdem’in suçu, ötekisi de İblisin suçu. Âdem’in suçu cennette Allah’ın yasakladığı meyveden yeme suçu, İblisin suçu da yeryüzünde halîfe olarak yaratılan Hz. Âdem’e secde emrini yerine getirmeme ve bu emri veren makama kafa tutma suçu. Evet ortada iki suç var ve iki de suçlu var. Ama suç karşısında da iki tavır görüyoruz. Yâni suçun ve suçlunun tespiti konusunda, suçun kabulü konusunda ve suçluya verilecek ceza konusunda iki tavır var. Birisi Âdem’in tavrı ötekisi de İblisin tavrı. Suç ve suçu kabul konusunda bir Âdem’in fikri var bir de İblisin fikri ve tavrı var. Ya da şöyle ifade edelim; suç karşısında bir âdem’in tavrı, bir de şeytanın tavrı var.İşlediği o suç karşısında Âdem’in tavrı Kur’an-ı Kerîm'de çok açık ve net olarak şöyle anlatılır: Âdem (a.s) suçunu kabahatini anladı, suçu kabullendi, tamamıyla bu eylem karşısında kendisini suçlu gördü ve Rabbinin kendisini affetmesi için ona yönelip yalvardı yakardı. Tabi hanımı Havva anamız da aynını yaptı. Âyet-i kerîme ilerde gelecek o zaman o konu üzerinde detaylı olarak duracağız. Bakın suç karşısında Allah’ın istediği gibi bir tavır takınan, suçlu olduklarını anlayıp kabullenen ve bunun için de kendisine karşı suç işledikleri Rablerine karşı özür dileme makamında olan Âdem ve Havva aleyhim es-selâm şöyle diyorlardı: “Her ikisi, "Rabbimiz! Kendimize yazık ettik; bizi bağışlamaz ve bize merhamet etmezsen biz kaybedenlerden oluruz" dediler.” (A’râf, 7/23)Evet her ikisi de suçlarını kabul edip, ya Rabbi bizler suçluyuz, bizler sana karşı yapmamamız gerekeni yaptık, yemememiz gereken meyveden yedik, senin yasağına karşı gelerek nefislerimize zulmettik, olmamamız gereken, bulunmamamız gereken konumda bulunduk, dediler. Aslında onların o meyveden yemelerinde de etkili olan, kendilerini yeminler ederek kandıran şeytandı, ama onlar bu işin faturasını şeytana çıkarmadılar. Suçlu odur ya Rabbi; bizi o saptırdı demediler. Ya da bu konuda neden şeytanı bize musallat edip de bizi saptırdın, diye Allah’ı da suçlamadılar. Suçlarını kabul ettiler. Ya Rabbi suçumuzu kabullenip, suçumuzu itiraf edip senden af diliyoruz. Eğer sen bizi bağışlamaz ve bize merhamet etmezsen o zaman biz kaybedenlerden oluruz diyorlar. Suç karşısında böyle bir tavır sergileyip, suçlarını kabul edip, kendisine yalvaran, kendisini suçlarının affı konusunda tek yetkili gören kullarını bu tavırlarından ötürü Rabbimiz de affediyor, affettiğini bildiriyordu. İşte bu, suç karşısında Âdem’in tavrıydı.Ama bakın İblisin tavrı bundan çok farklıydı. Madem ki sen beni azdırdın, beni saptırdın, öyleyse ben de şöyle şöyle yapacağım. Kendisini saptıran kim? Kendisine bu suçu işleten kim? Yâni suçlu kim? Kendisi değil, Allah. Kendisinde hiç suç yok, bütün suç Allah’ta (haşa). Sanki onu azdıran, saptıran, yoldan çıkaran ve secde etmemesine sebep olan Allah, kendisinde hiç suç yok. İşte bu da ayrı bir şeytan mantığıdır. Suçu hep başkalarının üzerine atma, suçu hiç kendi üzerine almama, bu şeytan tavrıdır. Ve bizler şu anda suç karşısında ya Âdem’in tavrını sergileyecek, suçluysak suçumuzu kabullenecek, karşımızdakinden özür dileyecek ve affedilmeyi hak edeceğiz, ya da tıpkı şeytan gibi suçu hep başkalarının üzerine atacak, suçu kabullenmeyecek ve aftan da mahrum kalacağız.Şeytanın bu mantığının, suç karşısında takındığı bu tavrının da bugün insanlar arasında çok yaygın olduğunu görüyoruz. Kimsenin suça sahip çıkmadığını, suçu hep karşısındakilere atmaya çalıştığını görüyoruz. Talebeye sorsan hoca kabahatli, hocaya sorsan talebe suçlu. Babaya göre evlât suçlu, evlâda sorsan baba kabahatli. Memura göre amir, amire göre memur suçlu. Devlete göre halk suçlu, halka sorsan devlet suçlu. Kocaya göre hanım, hanıma sorsan koca suçlu. Ortada bir suç varsa, bir düzensizlik varsa hep karşıdaki suçludur. Kendisinde zerre kadar bir kabahat yoktur adamın. İşte şeytan mantığıdır bu.
 • Vefa Vefa 14 gün önce
  Eger eger muhafazakarlar 17 yil onceiktidara ilk geldiklerinde boyle bir elestirel bakis acisina sahip olup savunduklari ilkeleri cignemeyip uymus olsalardiSu anda Turkiye dunyanin en huzurlu ve mureffeh ulkelerden biri olurdu......Ekonomide dunyanin10 buyukleri arasindaolurduk.....ihracatimiz 500 milyar dolari coktan gecmisti.....Kisi basi gelir 20-30 bin dolar arasinda olurdu......Ulkede toplumsal baris ve huzur ortami olurdu....Toplumun egitim ve kultur seviyesi bugunkiden cok daha yuksek olurdu....Ahlaki ve adalet seviyemizdeoldukca yukselmis olacakti.........Peki bu durumun vebali tamamen muhalefet cephesive dis guclere mi ait..........Bizmi yoksa onlarmi dahabu cok tahribata yol acti ?.......Hala kendimizi elestirmekten ve kinamaktan kaciniyorsak bu gidisatin sonu buyuk bir felakettir.....Henuz Yuce Allah tum rahmetini uzerimizden cekmeden Bir an once acilenbuyuk bir tovbe etmemiz ve Hakka yonelmemiz lazim.........Yoksa henuzyolda olan buyuk felaketler arka arkaya bize vurmaya baslar ve tum ulke olarak dibine kadar batariz....Rabbim lutuf ve kereminlebize son bir sans daha ver.
 • manidarmanidar14 gün önce
  chp den önce bu güne kadar dini kullanıp onu temsil ettiğini iddia eden refah zihniyeti var. chp dine yaklaşırken onlar chp ye yani dinsiziliğe yaklaşıyorlar. müslümanların oyunu alıp iktidara gelenler dirsek çevirip chp zihniyetliği yapıyorlar. ankarada üst bürokratların sandığından chp çıkıyor.evrim denen şey bu olsa gerek. ama insanların kalbini allah bilir görünüşe göre bakara suresinin 6-19 ayetlerinde baksedilen güruh olsalar gerek. kuranın ilk suresinin ilk ayetlerinin böyle başlamasıda çok anlamlı mesajlar dolu olsa gerek. münafık kafirden eşşetir unutulmamalı.
 • Mehmet AliMehmet Ali14 gün önce
  Toplumlar için ahlak çok önemli. Bunu başaramadık
 • AmaAma14 gün önce
  İnsanın doğası biraz bozuk canının istediğine ulaşmak için herşeyi rasyonalize ediyor. Bu işin partisi dini yok. Önemli olan rasyonalize edildiğini görme kabul etme ben bu haksızlığı yapıyorum ama şu yüce amaç uğruna dediğinizde geçmiş olsun ki oldu.
 • islambol muhasarası 2019islambol muhasarası 201914 gün önce
  ve osman oğlu recep, islambol merkezli bir devlet kurmaya niyyet eylediğinde,, anadoluda, david oğulları , imam oğulları, kayseriyan oğulları, karaman oğulları, nahum oğulları, bilderberg oğulları, rabin oğulları, ülker oğulları, kaftan oğulları, kıtmir oğulları, tengri oğulları, şaman oğulları, merkep oğulları, vs gibi irili ufaklı beylikler, islambolu osman elinden geri almak için, azmi birlik eylediler.Birinci hileli muhasara, osman oğulları tarafından def edildikte, ikincisine niyyet eyleyen tüm cenabet oğullar, osman oğullarını gözlerine kestirseler de, osman tarafına meyleden (ak sakallı gaybi neferler) kefenli oğullarını gördüklerinde, dizlerinin bağı çözülüp, idrarlarını eteklerinden aşağı terk eylediler..Bu durum karşısında, akdeniz ve batı rum diyarı hüzünlere gark olup, ağızlarından salyalarını faş eylediler.Hay de bre, kefenli osmanlı oğulları, gazanız mübarek, ganimetiniz hakkın rızası ola.Kıyamete kadar islam bayrağı ve gıyabi hilafetin üstümüzden inmeye.müşerref ramazanın bayramı hürmetine amin ya nasrün cemil.cc
 • HamiHami14 gün önce
  Iyi yaziyorsunuzda hocam ya kimse sizi tinmiyor ya da kimse üstüne alınmıyor. Ben mi getireceğim ülkeye adaleti.... Ha kendi çevremde adaletli olmaya ve samimi olmaya gayret ediyorum. Ancak vatanın tamamına yayılacak bir adalete ihtiyaç var. Bu sağlansın göreceksiniz tüm sorunlar yavaş yavaş hallolacak. Bizim gördüğümüzü büyüklerde görüyordur.
 • MeryemMeryem14 gün önce
  CHP, İmamoğlu, Kaftancıoğlu gibi açıktan isim vererek yaptığınız eleştirilerinizi diğerleri için de yapsanız. Tabii zor bir durum ama baştan sona ayet yazan Sizin gibi birinin adaletli davranması gerektiğini düşünüyorum. Bir taraf madem müşrik! Diğer tarafta münafık! Kim/kimler? Ya da hiç isim vermeyiniz haksızlık olmasın. İnşallah bundan hesaba çekilmezsiniz...Saygılarımla affınıza sığınarak.(Hayatımda hiç CHP'ye oy vermedim)
 • gerçekçigerçekçi14 gün önce
  sürekli top çeviriyorsun. bir şey söyliyecekmiş pozu alıyorsun ama hiçbir şey söylemiyorsun. işini veya maaşını kaybetmekten korktuğun için mi konuşamıyorsun yoksa aslında söyliyecek birşeyin olmadığı için mi söyleyemiyorsun anlayamadım .aslında ne döndüğünün farkındasınız da haklının hakkını teslim edecek cesaretiniz mi yok yoksa ?yazık ..
 • MusettinMusettin14 gün önce
  Allah razı olsun hocam iyiki şu ak parti var yoksa dinimizi nasıl öğrenecektik sizin dedelerimiz nasıl dinsiz imansız gittiyse çünkü o zaman AKP yoktu anım Allah bizde nerdese dinsiz gidecektik birde sen hatırlatmada AKP ile İslamiyet'in Türkiye'ye geldiğini hiç bilmiyecektik onun için size teşekkür borçluyuz
 • Erdem D Erdem D 14 gün önce
  Hocam, selâmlar saygılar, Hak yolda hak davamizda
 • Erdem DErdem D14 gün önce
  Siyaset yapalım derken Müslümanın itibarına zarar vermeye başladık" malesef bu çizgiden çok eleştiriliyoruz ,eleştirilmek ile kalmıyorlar hakarete de uğruyoruz, ,Müslüman kimliğini bu hale düşürenlerin vayy hâline . Artık kimseye güvenim kalmadı
 • HakanHakan14 gün önce
  Hakikaten ortada ideoloji mideoloji kalmadı kimin ne olduğu belirsiz yakında ateistler hutbe verip müslümanlar genelev işletirlerse hiç şaşırmam.
 • A. KarA. Kar14 gün önce
  Ortalıkta dolaşanlar Yeni Bizanslılar ile Yeni Emeviler olunca, olaylar, davranışlar da böyle oluyor. İslam Dünyası dediğimiz ise, Hayal Dünyası. Karşıda ise, Kapitalist Dünya. İslam Dünyası denen Kapitalist Dünyanın gönüllü uşağı.
 • MisafirMisafir14 gün önce
  Oyuncağı elinden alınmış çocuk tavrı sezdim yazılarınızda. Şeriat gelecekse biz getiririz diyorlar sanki.
 • Adsız Adsız 14 gün önce
  CHP nin din için bişeyler yapması yahut inanması kötü bir şey mi .asıl bizim tarafın dini bilip de kitaba uygun davranmaması daha büyük sıkıntı
 • Mahmut ateşMahmut ateş14 gün önce
  Sevgili Dilipak hocam, selamun aleykum. Öncelikle yeni yazınız ne zaman gelecek diye merakla okuyan bir okurum. Çok güncel ve yakin olarak yalın bir şekilde anlatıyorsunuz. Etrafımızda olanları yazılarınızda okuyoruz, tıpkı dejavu gibi. Bayramınızı tebrik ederim
 • Ali koyuncuAli koyuncu14 gün önce
  Katranı kaynatsan olmaz şeker cinsini sevmediğim cinsine çeker hepsi mufazakar aileden oy alma dindarlığı eğer canan kaftancıoğlunun savunduğu şeyleri aynısını savunmasa zaten orda barındarmazlar örnek selahattin demirtaşın çizgisini beğeniyorum demek 5 tane şehit verdik hiç sesi çıkmıyor pençe harekatıyla ilgili Allah askerimize yardım etsin diye bir söz duydunuzmu Duyamassınız sıkaaaaar
 • Halk...Halk...14 gün önce
  " ... Milleti “uysal koyun” yerine koyuyorlar. Koyun can derdinde kasap et-oy derdinde.... " maalesef... Hala dertleri antin kuntin ile kurdukları düzeni devam ettirme çabaları, hala bit pazarından medet bulma, arama vs ...

Günün Özeti