Dilipak hata yaparsa!

22 Ekim 2018 Pazartesi

Ben aciz bir kul’um. Hani derler ya “abd-i aciz”, “pür taksir”. Risalet dışında masumiyet iddiasındaki insanlardan korkarım. Biz hatasız olsaydık, Melek olurduk. O zaman Allah da başka bir ümmet yaratırdı.

48. yıla giriyorum, hemen hemen her gün yazıyorum. Hata yapmadım demem mümkün mü? Bütün yanılgılarım, çelişkilerim sadece “kiramen katibin”in zabtında değil, basılı materyaller şeklinde zabıt altında.

Neyse ki, “Dilipak yanıldığında onu düzelten, uyaran, hakikati söyleyen kardeşleri var”. Bu büyük bir zenginlik ve mutluluk benim için.

Bazan Arapça ayetlerin lafzını Latince yazıyorum, sağolsunlar uyarıyorlar. Mesela, Yahudilerin, Sina’dan Kudüs’e yolculuğu ile ilgili Tih çölü yolculukları ile ilgili, ben konuyu Sina’daki başlangıcı ile anlatmıştım. Oysa orada bir de Kudüs bölgesindeki güçlü ve zalim bir toplulukla savaşmaları konusunda bir emir vardı. Onlar savaşmaya yanaşmadılar. 40 yıl o çölde dönüp / döndürülüp durdular.

Ayette mealen bu olay şöyle anlatılıyor: 5/20-21. Mûsa, kavmine şöyle dedi: ‘Ey kavmim! Allah’ın size olan nimetini düşünün. İçinizden peygamberler yetiştirdi ve sizi hükümdar yaptı, milletlerden hiç birine vermediğini size verdi. Ey kavmim! Allah’ın size yazdığı kutsal toprağa girin. Ardınıza dönmeyin, yoksa kaybedenlere dönersiniz’. 22. Onlar: ‘Ey Mûsa! Orada zorba bir toplum vardır. Onlar oradan çıkmadıkça, biz asla oraya girmeyiz; eğer onlar oradan çıkarsa, biz de gireriz’ dediler 23. Korkanların arasından Allah’ın kendilerine iyilikte bulunduğu iki kişi: ‘Üzerlerine kapıdan yürüyün; oradan girerseniz, üstün gelirsiniz. Eğer inanıyorsanız Allah’a güvenin’ demişti. 24. ‘Ey Mûsa! Onlar orada oldukça, biz asla oraya girmeyeceğiz. Sen ve Rabbin gidin, savaşın. Biz burada oturacağız’ dediler. 25. Mûsa: ’Rabbim! Ben ancak kendime ve kardeşime sahibim. Artık, bu yoldan çıkmış toplulukla bizim aramızı ayır’ dedi. 26. Allah: ‘Orası kırk yıl onlara yasaktır. Yeryüzünde şaşkın şaşkın dolaşacaklar. Sen yoldan çıkmış toplum için tasalanma’ dedi.”

Elbette sözkonusu olan ayetse elbette benim de daha dikkatli olmam gerek.

İnsanlar eleştiriler karşısında ne kadar öfkeli. Yaptıklarından ne kadar eminler, nasıl bir kibir içindeler.. Söz de dinlemiyorlar.

Firavun ne diyordu: (Araf 123) “Firavun dedi ki: Ben size izin vermeden ona iman mı ettiniz? Bu, hiç şüphesiz şehirde, halkını oradan çıkarmak için kurduğunuz bir tuzaktır. Ama yakında (başınıza gelecekleri) göreceksiniz!

Ona benzemememiz gerek. Hiç kimse benim gibi inanmak, benim gibi düşünmek zorunda değildir. Çünkü ben de başkaları gibi inanmıyor ve düşünmüyor olabilirim.. Hal böyle iken, birbirimizi dinlemeye anlamaya çalışalım, tabii, galiz söz, küfür ve tehdit sözkonusu değilse.. Buna rağmen, mesela benim 100 fikrimden 99 fikrime katılmasanız da 1’ini reddetmeyin, bana olan öfkeniz, bir hakikati inkara ve düşmanlığa vesile olmasın. Aynı şekilde, 100 fikrimden biri doğru olmasa, onu kabul etmeyin ve o fikrimin eleştirilmesine engel olmayın. “O kadar da kadı kızında da olur” demeyin. Ben de öyle yapıyorum ve yapacağım inşallah.. 

Benim fikirlerimizi benimsemeniz beni eleştirmenize, beni eleştirmeniz, doğru söz ve işlerimi kabul etmenize sebeb olmasın. Ben de böyle yapacağım. Farklılıklarımıza rağmen barış içinde bir arada yaşamayı öğrenelim.

Bugün iyi olan yarın yanlış bir iş yapabilir. Bugün yanlış işler yapan biri yarın doğru şeyler de yapabilir. Adil şahidler olmamız gerek. Sevgimiz - saygımız eleştiriye, öfkemiz, merhametimize mani olmamalı. Yani sevgimiz nefretimizden, merhametimiz öfkemizden büyük olmalı.

Aynı imana sahip olanlar müttehid, aynı ilkelere sahip olanlarla müttefik, değer üreten herkesle nimet-külfet dengesine dayalı itilaflar gerçekleştirmeliyiz. 

Bizden olanı eleştirebilmeli, bizden olmayanların hikmet ihtiva eden söz ve eylemlerine sahip çıkacak bir erdeme sahip olmalıyız.

Fikrimiz ya da bulunduğumuz yer hakikatin kaynağı ve ölçüsü değildir. Bize hayır gibi gelen şeyde şer, şer gibi gelen şeyde hayır olabilir. Biz bilmeyiz Allah bilir. Yoksa birileri kendi fikrini hakikatin kaynağı ve ölçüsü kabul edip, kendi zannını başkalarına emrederse, bu başkalarını terbiye etme ve onlar üzerinde hüküm koyma iddiası anlamına gelir. Bunun bizim geleneğimizdeki karşılığı da “İlahlık ve Rablik”tir. Biz kimsenin İlahı ve Rabbi değiliz. Kimse de (Allah’tan başka) bizim İlahımız ve Rabbimiz değildir.

Biz, bizi eleştirenlerin fikirlerini, eğer iftira, hakaret, galiz bir mesaj içermiyorsa, ifsata sebeb olmayacaksa onları da söyleyelim.

Bir karar verirken istişare ve şûra yapalım. İstişare ayetinin nazil olduğu zamanı, mekanı düşünün. Sözkonusu taraflar peygamber ve gençler. Dahası, ortam savaş şartları. 

Dinle ey nefsim: İstişare ve şûra farz! İş verirken ehliyet ve liyakat farz. Haksızlık kimden gelirse gelsin, kime yönelik olursa olsun, mazlumdan yana, zalime karşı olacağız. Zalim babamız da olsa, mazlum düşmanımız da olsa, bu böyle. Bir topluluğa olan düşmanlığımız bile bizi onlar hakkında adaletsizliğe sevk etmeyecek. Bu farz! Kim bu kuralları ihlal ederse o zalimlerin ta kendileridir ve o işte hayır da yoktur. Allah da o işi yapanı da, o işi de boşa çıkartır.

Günde 40 kez, “Bana Hakkı Hak, batılı batıl göster, Hakta toplanmayı nasib et, bizi nimet verdiklerinin yoluna ilet, gazaba uğrayanların değil” diyoruz da, sonra da çıkıp kendimiz gibi düşünmeyenleri tedip etmeye kalkıyoruz.

Bazı işler öyle bir hal almaya başladı ki, Allah’ın emrine uymazsanız haram, resulün sünnetine uymazsanız mekruh, benim gibi düşünmezseniz dinden çıkarsınız, haşa sümme haşa!

Hak’kın hatırını, halkın, müstekbirlerin, mütrefinlerin, “muhteriz muktedirler”in heva ve heveslerinden daha üstün tutmadan gerçek iman edenlerden olamayız.

Ben hatasız bir kul değilim. Zaten hatasız kul olmaz! Geçmişte hatalarım olmuştur, gelecekte de olacaktır. Hata yaptığımı anladığımda düzeltirim inşallah. İnşallah nefsimin oyununa gelmem. İnşallah kusurlarımdan dolayı Allah ve sizler de beni affedersiniz. Selâm ve dua ile.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • sehansehan8 ay önce
  sayın hocam yazılarınızı ara ara takip ediyorum.peygamberler dışında ismat sıfatına mazhar olup günah işlemeyen, hatası olmayan insan yok. buna vurgu yapmanız güzel.Allah affetsin bazen bile bile günahta ısrar ediyoruz. vicdanımız sızlasa da nefsin menhus arzularının peşinde koşuyoruz. siz de vurgu yapıyorsunuz; maddiyat arttı ama maneviyat çöktü.. imam hatipliler namazsız.. Nurculuğa arada bir gönderme yapsanız da son zamanlarda risaleleri okuduğunuzu ve istafede ettiğinizi görüyorum. Haksız eleştirilerinizi görsem de size karşı fazla burukluk hissetmedim. hatta kalbimde size karşı hiddet belirdiğinde size dua ettim ki bu hiddetimi bertaraf edeyim. sizden, bu ahir zaman fitnelerinin yaşandığı dehşetli asırda kilimin ucundan tutan dini cemaatlere sağ duyulu yaklaşmanızı bekliyordum ki artık bunu görüyorum. manevi tahribatın yaşandığı günümüzde tedavi de manevi yönden olmalı. yoksa, şimdiki gibi maddiyata sarılarak manevi yönü eksik bırakarak toplumun içi oyuluyor.. bunu çok güzel izah ediyorsunuz Allah razı olsun. Yazılarınızı okurken kalbim ferahlıyor, onlarda iman kokuyor. bu yüzden hatalarınızı görmemeye çalışıyorum.
 • halukhaluk8 ay önce
  Binlerce hatta milyonlarca insan dinden soğutuldu. Paranın dini imanı olmaz diyenleri kim savundu.cehennemeyakıtmı arıyorsun.bence sıkıntı yok.
 • mazlummazlum8 ay önce
  Yazının altına imzamı atarım.Tebrikler. Ancak mavi marmara gemisinden neden indiğini bir açığa kavuşturmanız lazım. Bir de başkasına gelince isim vererek eleştirirken yandaşlarınızı çok aşırı naif eleştiriyorsunuz. Bildiğinizi sandığınız ama bilmeyip ahkam kestiğiniz o kadar konu varki. Daha dikkatliolmalısınız zira hesaba çekileceğimiz gün var.
 • AbdülkadirAbdülkadir8 ay önce
  Sayın Dilipak CB ve hükümet sizin sözünüzü dinliyor.Söyleyin onları ülkemiz zaten diken üstün ülkemizde gerginlik yaratmasınlar.Cumhuriyet resepsiyonunu istanbula almaları gerginlik yaratacaktır.Zaten sesler gelmeye başladı. Böyle gerginliklere gerek yok.Havalimanını yine açsınlar ama mütevazi bir şekilde açsınlar.Ama cumhuriyet resepsiyonunu Ankarada yapsınlar.Yaw neden gerginlik çıkarıcı davranışlar sergiliyorlar anlamıyorum.Zaten Türkiyenin üzerinde abd -pentagon birçok oyun tuzak tezgah deniyor bir de sen böyle davranarak yani cumhuriyet resepsiyonunu istanbula alarak gerginliği tırmandırıyorsun.Bu akıl alır gibi değil valla.Abd ye karşı ancak çok ince rafine bir akılla karşı koyabiliriz.
 • AbdülkadirAbdülkadir8 ay önce
  Abd-pentagonun planlarını artık zbigniew brezinskinin yerini alan steve bannon yapıyormuş.Gölge adam o kaşıkçı suikasti,irandaki sokak olayları,irana tekrar ambargo yaptırım uygulamaları,çinle ticaret savaşları,hatta daha özel danıştay andımız kararı bile bu steve bannon un planının bir parçasıdır.Zaten danıştay kararını Türkiyede bir çatışma çıkarmak için yapıldığını düşünmek lazımdır.Bu steve bannon denilen adamı adım adım dünya basınından takip etmelisiniz.Çünkü bu adamın nereye gittiyse orada bir şekilde bir şeyler oluyor.Ve bu adam abd için Türkiyenin şimdiki halini çok tehlikeli görüyormuş.
 • YunusYunus8 ay önce
  Vallahi bu yazıyı nereye koyacağımı bilmiyorum.Doğrunun yanına mı,yanlışın yanına mı yoksa ikisinin ortasına mı?! Ben yine de, geç kalmiş olmakla beraber hak ve hakikatın yanına koymak istiyorum.
 • mehmet tınkılıçmehmet tınkılıç8 ay önce
  Çok kıymetli dili gibi gönlüde pak abimiz.25 yıldır sizi takip ederim( gazete tv konferans).Çok seviyor ve ilmize saygı duyorum. dünya ve ahiret görüşlerinizede yüzde 99. evet diyor ve katılıyorum o yuzde bir nedir?bakın abi.Yazılarınız vede söyledikleriniz imanınızın nekadar yüksek oldugunugösteriyor. hemde 17 yaşında gencin imanı. her dogruyu her yerde yuksek bir imanla söylersiniz çekinmez korkmaz. ama abi artık kırk yaşına gelin lütfen bu yaşlarda bize lazımsınız.
 • birisibirisi8 ay önce
  Allah dert keder vermesin. ailenizle evlatlarınızla dünyada ahirette mutlu olun inşallah.
 • İlbeyhanİlbeyhan8 ay önce
  Aziz Nesin yıllar öncebir hikaye yazmıştı hocam...Adamın birielinde termoslaparktaseyyar ÇAYCILIKyapıyor...Derkendört taneküçük tabure koyuyor parkın bi köşesine, birde küçük masa..Günler geçiyorher haftabirer birer masalar , taburelerin sayısı artıyor...Derken bir gün ,bir büfe oturtuyor orta yere ...Tabureler İskemle oluyor ,masalar büyük masa..Bahçenin etrafını zincirleçeviriyor bir gün,girişe. bir ATATÜRK BÜSTÜkoyup , birde ATATÜRK ÇAY BAHÇESİdiye tabela asıyor...Çocukken okumuştum bu hikayeyi ,yıllar geçtibenimde içinde bulunduğum alnı secdeliler İKTİDAR oldu...Tek farkATATÜRKbüstüyerine ,başörtüsü , arapça birtakım sözler ,isimler , tarikatlar ,cemaatler, hazret mübarek bozuntuları ARAÇ olarak kullanılıyor ...Değerlerin istismarı tam gaz...Emekli müftü kayınbabamhırsızlık ,yolsuzlukdeyince" ÖNCEKİLERYAPMADIMI "diyor... Ben onun dinine inanırmıyım ,ben müslümanım...DEVLETİN DİNİADALETTİR...Selam ve dua ile
 • Hasan Hüseyin BİNDALHasan Hüseyin BİNDAL8 ay önce
  Allah razı olsun. Gerçekten sizin gibi dindar insanlara ne kadar da çok ihtiyacımız var. Bende size çok selam ve dua ediyorum.
 • FANİFANİ8 ay önce
  "Dinle ey nefsim: İstişare ve şûra farz! İş verirken ehliyet ve liyakat farz. Haksızlık kimden gelirse gelsin, kime yönelik olursa olsun, mazlumdan yana, zalime karşı olacağız. "Ülkenin hali bu cümlede gizli...Peki,istişare ve şurayı şakşakçılar arasından seçtiklerimizle yaparsak ne olur?Yine bugünkü durum olur...
 • İlbeyhanİlbeyhan8 ay önce
  hocam benbu yargının bağımlımı ,bağımsızmı olduğunu anlayamadım...AmerikalıRahipgörünümlüPENTAGON ELEMANI nerdeyse kabahatlar kanununagöre hükme bağlanıp para cezasıylagitti ...O zama n yargı bizde BAĞIMSIZ dedik ...Tamamgüzel , peki DanıştayANDIMIZ kararını verincebir hafta sonrademediğimizi bırakmadık...Bizim yargı bağımlımı ,bağımsızmı...Yoksa rahmetli Levent Kırca DEMOKRASİkonusunu işlemişti...Bu demokrasimiz demişti bazan yumuşuyor ,bazan sertleşiyor...Nasıl bişey demişti...
 • engineerengineer8 ay önce
  sayın yorumcu kardeş AHMET, uyarınız için teşekkür ederim, aklımız görgümüz bilgimiz ve günlük ruhsal durumumuz, duygusal durumumuzun etkisinde kalarak yaptığımız yorumlarda hatalar ,yanlış tabirler olabilir, köşe yazarı değiliz ne diyelim kirvenin adı xıdır, elimizden gelen budur,
 • melih53melih538 ay önce
  sizde hakkınızı helal edin hocam.sizden bir günde bi kaç yazı olabilir muavviye için bekliyoruz hocam o ve oğlunun halifeliği saltanatı ve İslamı nasıl ve ne şekilde yönlendirdikleri..
 • Muhsin KulMuhsin Kul8 ay önce
  "Ve eğer Allah onların hayrı acele istemeleri gibi insanlara şerr için acele etseydi, elbette onların ecelleri yerine getirilirdi (kaza edilirdi). Fakat (hayatta iken) Bize ulaşmayı dilemeyen kimseleri, isyanları içinde şaşkın bırakırız." (Yunus 11)
 • Abdullah TitizAbdullah Titiz8 ay önce
  Her gun kalemi ile mucadele eden bir sahsiyetin yazili da olsa surc-i lisani olabilir.Bu tevazu takdir edilir . Elbette gozden kacanlari da nezaket kurallari icerisinde paylasmak kardeslik geregidir . Selamlar, hurmetler .
 • Adem AdemoğluAdem Ademoğlu8 ay önce
  Sayın Dilipak; Son bir haftadır hayret ve ibretle yazılarınızı okuyorum acak tam bir sonuç çıkarabilmiş değilim fakat sizin mahallede birşeylerin ters gittiğini fark eder gibiyim.Yani 16 yıllık AKP iktidarında ilk defa sizin bazı gerçekleri gördüğünüzü ve bundan dolayıda yanlış yapabileceğinizi anlamış durumdadınız. Keşke bu gerçekleri, mazisi derin olan bir ülkeyi TEK ADAMA teslimetmeden önce görseydiniz ülkeye çok büyük iyilik etmiş olurdunuz. Bakın "BAKİ OLAN KAKİKATLAR FANİ ŞAHISLARDA ARANMAMALI" diye bir gerçek varken siz devlet millet gibi baki kakikatları fani REİSlerden beklediniz ve buna uzun süre destek verdiniz. Ve galiba bu yanlışın yeni yeni farkına vardınız ancak bu konuda çok geç kaldığınız kanaatindeyim.Ve bunları yaparkende din gibi çok mukaddes bir olguyu kullandınız ve dinide incittiğinizin farkına varamadınız. Yinede şimdiki çaban~zdan dolayıda sizi tebrik eder, umarım başarılı olursunu. Selam ve muhabbetler.
 • Bir okurBir okur8 ay önce
  Çok güzel yazı olmuş kul kusurlu olur diyerekten yapılan hatalara senelerdir göz kapatıpşimdide helallik istemek çok kolay dini olmayan yapsa bunu derim dini yok bilmeden yapıyor ama en baştakidevlet adamlarından tutun en alttaki destekleyen insanlara kadar hepsi namazında abdestinde insanlar sorarsanız kendilerinden iyi müslüman yok ama yolsuzlukların adaletsizliklerifaizi zina yı ve birçok hatayı göre göre olsun başımızda ak parti varyabunlar önemli degil diyorlar kimse kusura bakmasın benim kitabım kuran kerim bunları kabul etmiyor yasakliyor ama sırf müslüman görünmeyle müslüman olunmaz ben bu kadar yapılan yanlışları görerekten kimseye hakkımı helal edemem bu kadar kul hakkında ortak olamam Rabbim doğru bilinen yanlışları görmeyi nasip etsin bu dünya geçiciahiret var yoksa bu dünya acısıyla tatlısıyla geçiyor önemli olan Rabbinizin huzuruna kul hakkıyla gitmemektir Allahım yar ve yardımcımız olsun
 • MaraşlıMaraşlı8 ay önce
  Güzel bir yazı , kızım sana söylüyorum gelinim sen anla
 • AHMET AHMET 8 ay önce
  Sayın engineer size helal olsun ancak tabirleri düzeltmekte fada var.
 • Fatma Türkan TÜREDİFatma Türkan TÜREDİ8 ay önce
  AMİN İNŞ. SİZ HAKKINIZI HELAL EDİN . BİZİ YÖNLENDİRİYORSUNUZ. SON YILLARDA OKUYUP FEYZ ALDIĞIM ARİFLERDEN BİRİSİNİZ. SİZ HAKKINIZI HELAL EDİN SAYIN DİLİPAK
 • ALİ KİREÇALİ KİREÇ8 ay önce
  Sayın yapılan yanlışları ve doğtuları korkmadan ALLAH rızası için söyleyip bazı yanlışlarıda düzelttirdiğiniz ve ümmeti MUHAMMED için yaptığınız hizmetlerden dolayı ALLAH razı olsun, iyiki sizin gibi büyüklerimiz var. Fakat fetöcülerin çoğunun mağdur edildikleri fikrinize kesinlikle katılmıyorum. Bunlar filimlerdeki zombiler gibidirler. Ne ileriyi ne geriyi düşünürler, kesinlikle pişman olmazlar, akıllarını kendileri kullanmazlar ve kiraya vermişlerdir. Eğer az buçuk pişman olanları bile fetullah denilen iblis çok değil iki üç seansta gene eski hallerine gitirir. Sizden ricamız bunların mağduriyetlerini değil yıllardır mağdur ettiklerinin haklarını savunun. ALLAH ın rahmeti sizin ve hepimizin üzerine olsun
 • UVEYSUVEYS8 ay önce
  allah razı olsun üstad sizi siz yapanda bu özelliğiniz((vb..) olsa gerek değerli hocam
 • tuzcutuzcu8 ay önce
  Mekruh sünnete uymamak olarak özetlenmemelidir....Uyarsanız müstehap olur....Uymazsanız da mubahtır....Aksi takdirde sakal bırakmamak mekruh olurdu....Helaller ve haramlar ise bellidir yeni ilaveler yapmak mümkün olamaz...Sigara gibi mesela....Tutup haramdır diyemezsiniz....Evet hiç hoş değildir dahası sigara israftır....İsraf da haramdır öyle ise haramdır demek nasıl mümkün olabilir? İşte mekruh olan bu sigaradır mesela....Kimse çıkıp da doğrudan haram diyemez dememelidir...Haram ve helal demek bir şeye çok kolay olmamalıdır....Kesin hüküm yoksa mekruh (kötü) ya da mübah (iyi) dersiniz o kadar. Doğru olan bu değil mi? Vesselam.
 • murat oğuzmurat oğuz8 ay önce
  kimsemükemmel deyildir helal olsun hocam
 • erhanerhan8 ay önce
  Dilipak ı suçlayanlar, istiyorlar ki ,Dilipak hep AKP yi suçlasın .Oysa bu ülkede AKP nin bazı hataları, kusurlarına karşın, o kadar büyük hatalar ,yanlışlar ,ihanet içinde olanlar var ki. İstedikleri bunlara hiç değinme sadece AKP ye yüklen.Zaten Dilipak AKP ye göndermeler yapınca müthiş bir "bravo" akını başlıyor
 • samisami8 ay önce
  On yedi sene evvel siz bu millete "batılı Hak,Hak olanı da batıl " olarak gösterdiniz,övdünüz,desteklediniz.Tüm uyarılara ikazlara rağmen destek olunması gerektiğini bu millete dayattınız ve empoze etmeye çalıştınız,sizin yüzünüzden islam alemi darmadağın oldu ne libyası kaldı ne ırak ı ne suriyesi ne mısır ı ne filistini ne mıyammarı.Yer yüzünde akıtılan her müslüman kanında sizin desteklediğiniz zihniyetin parmağı var.Bununla da kalmadınız kendi ülkenizde akıtılan kanlara bile ortak oldunuz kendi ülkenizin insanlarını bile gavurlaştırılmasına göz yumdunuz ve başardınız toplumda ne ahlak kaldı ne maneviyat ne kardeşlik hukuku kaldı nede inanç,sayenizde ekonomiyi duvara toslattılar ülkeyi batırdılar.Şimdi kalkmışsınız hatasız kul olmaz diyorsunuz.Sayın dilipak bizde biliyoruz hatasız kul olmaz lakin sizin bu hatalarınız yüzünden çok can yandı,bunların hesabını kim verecek.
 • Murat akbulutMurat akbulut8 ay önce
  Feto ile ilgilikonularda keşke müsahhas isimler verseniz toplum baskısı olur.
 • OğurOğur8 ay önce
  Allah razı olsun mükkemmel bir yazı yazmışsınız.
 • AHMET AHMET 8 ay önce
  Kendi çapımda hükümetin en büyük eleştirmeni de seveni de benim Sayın dilipak ve sayın tarafsız bey siyasette yüzde yüz bir dindarlık olmaz Kurani Kerimde siyaseti reddeder biz ehveni şerre razı değiliz mahkum da değiliz lakin burası dünya ne cennet ne cehennem ehveni şerre neden olan birazda camileri satıp ahıra meyhaneye çevirtenlerdir. Şu anda peygamberimizin mekkeyi fethettikten sonra söylediği küçük cihat bitti büyük yani nefisle cihat başladı diye maalasef bizlerinbu cihattan hissesi az.Yanlış anlaşılmasın içimizdeki ecnebilere karşı dahilde olduğu için silaha sarılmadan mücadele edildi ve Allah sonumuzu hayretti Cumhurbaşkanımızın dünkü konuşmasına dikkat edin; bizler kanun çıkarıp herkes başını kapatacak kapatmazsanız işten atarız içki içemezsiniz diyebilecekken insanları faydasız öbür tarafta o insanlarada faydası olmayacak bir baskı altına sokmadık; Cumhurbaşkanının kibarca söylediği gibi 28 şubatçıların bize yaptığını biz onlara yapmadık.Nefis var şeytan var haksızlık var eyvallah bizim evimize kadar kamusal alan genişledi evde eşimizle tokalaşmaya eşimizin başörtüsü varmı alttanmı üsttenmi bağlanmış diye kontrol edildi ve en nihayetinde askeriyeden zorunlu emekli edildik hemde 2009 da inşaallah herşey daha iyi olacak iyide olacak kötüde ama asla eskisi gibi olmayacak tabiki bizler kendimizi din düşmanı içimizdeki ecnebilerle karşılaştıramayız peygamberimizi ve ashabını ölçü almaya çalışacağız bu iş birazda yiğidi öldür hakkını yeme meselesidir.Biz Cimer yolu ile sizinde o din düşmanlarınındahakkını aramışızdır. aramısiz hangi liyakattan bahsediyorsunuz hangi hangi...
 • şükrü onukşükrü onuk8 ay önce
  Kimse hata olduğunu bilerek hata yapmaz , bu fıtrata aykırı bir durum . Hata ,olayların eksik yönleriyle değerlendirilip bilinmeyen durumların sonradan ortaya çıkması sonucu oluşan müşkül durum . İnsanoğluher konuda isabet edemez , her konuyu birebir analiz edemez . doğruya daha yakın olsa da hata yapmaya da meyilli . Bundan dolayı Olayların istişare ile değerlendirilmesi önemle tavsiye edilmiş .Önemli olan inançlı duruş , Bakış açısı , ruh yapısı . İnsan ömrü her şeyi öğrenecekdeğerlendirecek kadar uzun değil. Müslümanın hatası basit affedilebilir ,kabul edilebilir bir yanılgıdan ibaret hissini veren nevi dendir .
 • ORHAN İNANORHAN İNAN8 ay önce
  KALBİ GÜZEL,FİKRİ GÜZEL,ÇİLE SAHİBİ İNSAN.ALLAH YOLUNU AÇIK,ZİHNİNİ AÇIK ETSİN.BAZEN YAZILARINIZI ELEŞTİRSEM DE BÜYÜĞÜMSÜN,AĞABEYİMSİN,MÜSLÜMANSIN.HAKLARIMIZ HELAL OLSUN. SEN DE HELAL EYLE. BU ÇİLELİ YOLDA YÜRÜMEK ÇOK GÜÇ.BUNU YAPANLARDAN BİRİSİN. YOLUMUZ BİR İSTİKBALİMİZ BİR OLUR İNŞAALAH. BÜTÜN MÜSLÜMANLAR KARDEŞ VE KARDEŞLERDE BİRBİRLERİNİ MUHAKKAK SEVER. HATASI VE KUSURU DA OLSA İMAN EDENLERİN HEPSİ BENİM KARDEŞİM. YANLIŞLARINI ISRARLA DAYATANLAR HARİÇ.ELLERİNİZDEN ÖPÜYORUM.
 • cahilcahil8 ay önce
  Hocam, görüyoruzki. İnsanlar. Yaratılmışlara,maddeye tapar olmuş, sn. Cumhurbaşkanı 16 yıl göz yumulduktan sonra bi soytarıyı baz alarak bunlara soytarı dedi, aslında bu soytarılar mahalle aralarına kadar örğmcek ağı gibi sarmış, müslümanlığı kemiriyor, NİSA SURESİNİ VE ŞİRKİN EN BUYUK GÜNAH OLDUĞUNU yorumlayacak bir yazı yazarmısınız,,,
 • cahilcahil8 ay önce
  Hocam, görüyoruzki. İnsanlar. Yaratılmışlara,maddeye tapar olmuş, sn. Cumhurbaşkanı 16 yıl göz yumulduktan sonra bi soytarıyı baz alarak bunlara soytarı dedi, aslında bu soytarılar mahalle aralarına kadar örğmcek ağı gibi sarmış, müslümanlığı kemiriyor, NİSA SURESİNİ VE ŞİRKİN EN BUYUK GÜNAH OLDUĞUNU yorumlayacak bir yazı yazarmısınız,,,
 • cahilcahil8 ay önce
  Hocam, görüyoruzki. İnsanlar. Yaratılmışlara,maddeye tapar olmuş, sn. Cumhurbaşkanı 16 yıl göz yumulduktan sonra bi soytarıyı baz alarak bunlara soytarı dedi, aslında bu soytarılar mahalle aralarına kadar örğmcek ağı gibi sarmış, müslümanlığı kemiriyor, NİSA SURESİNİ VE ŞİRKİN EN BUYUK GÜNAH OLDUĞUNU yorumlayacak bir yazı yazarmısınız,,,
 • satılmışsatılmış8 ay önce
  hadi gözün aydın işbankasın da , chp hisselerine el konacakmış...bu hak hukuk ile hangi yatırımcı yatırım yapar...iki evi olanların bir evi nezaman hazineye devredileceke kadar gitme mi bu iş?...hükümet de satılacak şey kalmadı herşey satıldı ...
 • Salih Necmi GündemSalih Necmi Gündem8 ay önce
  Tüm Müslüman Devlet İdarecileri de bu düsturlara göre memleketlerini idare etseler.
 • engineerengineer8 ay önce
  sn tarafsız bahsettiğiniz iş bulamayan, evlenemeyen, mağdur olan kişiler sayesinde diğer yandaş olanlar iş buldular, evlendiler, mağdur olmadılar, eğer mevcut hükümet değil başka bir parti iktidara gelirse, bu sefer o partinin yandaşları iş bulur evlenir mağdur olmaz geri kalanlar ise aynı mağduriyeti yaşar, bu altta kalanın canı çıksın düzenidir, benim partim diyenlerin düzenidir, bi taraf olursan bertaraf olursun düzenidir, nitekim taraf olmayanlar belirttiğiniz gibi iş bulamıyor, evlenemiyor, mağdur oluyor, özetle çok partili? aslında tek partili bu düzenin sorgulanması lazım,iktidar partisi dışındaki diğer partilerin yandaşları da aslında iş buluyor, evleniyor mağdur olmuyor, gerçek şu ki parti teşkilatlarına yakın kişiler mağdur olmuyor, öyle ya da böyle mecliste bürokraside, parti teşkilatlarında adamları var, adamı var olanın kendini kurtardığı olmayanın canı çıksın olduğu düzende, düzen değişse de düzülen daima aynı kalıyor,cevval olan yırtıcı olan torpilini buluyor ve kendini kurtarıyor, biz halk olarak Milletçe benden sonrası tufan dediğimiz için bu böyle, yani birimiz diğerimizin aleyhinde torpil bulup gemisini kurtaran kaptan olmaya razı olduğumuz müddetçe gerçekten gemisini kurtaran kaptan düzeni tarafından düzülmeye devam ederiz,adalet mi dediniz? torpil peşinde koşan bir halkın yaşadığı topraklarda adalet gökten inmez, kendimiz adil değiliz, acımasızız, Allah bizi ıslah etsin, içimizden çıkan hükümetleri ıslah etsin, partileri ıslah etsin, ama gerçek şu ki biz kendimizi düzeltmedikçe Allah da bizim durumumuzu düzeltmeyecek vesselam.
 • HelalHelal8 ay önce
  1980 li yillarda ögrenciyken, benim icin vazgecilmez kisiler arasindaydiniz. Mesela sizin konfrenslarinizi kacirmak istemezdim, gidemedigim zamanlar hemen akabinde milli genclik vakfindaki arkadaslardan video kasetinitemin eder ve ev ev dolasarak seyrettirirdim.Hasan Hüseyin Ceylan ve Hasan Mezarci icinde aynitabi. Bir de Ihsan Süreyya Sirma hocanin Islam tarihi ile ilgili konferanslarini kacirmazdim. Hekimoglu Ismail de fen bilimleri okudugum icin tekip ettigim ve zevkle dinledigim sahislardan biriydi. Hele Minyeli Abdullah romani tamamen bizi anlatiyordu. Bir gün Sakarya da Hekimoglu Ismail bir laf ettiki sormayin. " Bizim islami camiada yapilan en büyük hata, arkadaslarin arkasindan rahat rahat giybetlerini yapiyorlar, sonra arkadasi görünce, ya senin hakkinda konustukhakkini helal et, deyip siyriliyorlar. Bizim arkadasta helal olsun ya, deyip geciyor. Sakin ha siz öyle yapanlara hakkinizi helal etmeyin, etmiyorum deyin. Ki kendilerinie ceki düzen versinler " demisti. Ben de o günden beri aynen öyle yapiyorum.Bana öyle gelenlere etmiyorum diyorum. Allah cehennemi bosuna yaratmadi diyorum. Ondan sonra arkadas daha dikkatli oluyor. Tarafsiz yorumcu kendine göre hakli serzeniste bulunmus. Ben de yazdiginiz bir cok yazidan sonra size cok kizdim. Sirf birileri kizmasin diye maalesef cok iftira nevinden yazilariniza sahit olduk.Son zamanlarda yazdiginiz yazilarla kendinizi affettirmeye calisiyorsunuz gibime geldi. 17-25 Aralikta o bakanlara sahip cikmasaydiniz simdi adimiz hirsiz islamcilarla anilmazdi. Mesela su Reza Zarrabi keske savunmasaydiniz. Yani temiz kalmamiz icin cok önemliydi. Mesela keske lideri elestirme özgüvenine, özgürlügünesahip olabilseydiniz. Keskeler bitmez :Allah keske dedirtmesin insallah..Bundan sonra yazacaginiz her yazinizin islami ölcüler icinde olmasi temennisiyle. (Ayetli HAdisli yazilar yazmakla da kendinizi dogru yaziyorum statüsüne koymayin lütfen. Bu tür yazilar da bizi yine, " Bakin ben hep size Allah la aldatmayin diyorum ama kendimi de tutamiyorum" diyerek enayi pozisyonuna sokmayin)
 • erhanerhan8 ay önce
  %80 hatalı olanlara değil de, hep %20 hatalıolanlara yüklenmek. Bu kimlerin lehine, kimlerin aleyhine olur. ! işte bunun da muhasebesini yapmak gerek
 • TarafsızTarafsız8 ay önce
  Sayın Dilipak çok güzel bir yazı ama siz bilerek konuşmadığınız yanlışı sakladığınız yada koruduğunuz çok zamanlara şahit olduk ve özellikle sizin gazeteniz bu yazdıklarınıza kesinlikle riayet etmeden nice insanları suçlayıcı yazılar yazıldı baskı kuruldu FETO konusu değil sadece mesele halktan saklanan gerçekleri bile çarpıttınız sizlerde buna iştirak ettiniz şimdi helal edin diyerek sıyrılmak kolaymı nasıl olacak geçmişte hakkını hukukunu yediğiniz insanlara bunu söyleyip işin içinden çıkmak özellikle Suriye konusunda devletin yaptığı nice hataları görmezden geldiniz ABD ile İsrail ile aynı tarafta kaldınız daha niceleri var yazılacak özelleştirmeler liyakatsız ehliyetsiz yapılan işler dinlerarası diyalog denilen saçmalık yok çözüm süreci başkanlık sistemi yalanları bunları insanlar öğrendikçe sizze hakkını nasıl helal edecek ki nice arkadaşlarımız sizin arkasında durduğunuz hükümet sebebi ile iş bulamadı yada hak ettiği halde işe başkasının akrabaları yerleştirildi çoğu evlenemedi birçoğu perişan oldu günaha düştü sebebi sizin savunduklarınızın hataları ama her suçu kendinde arayarak işlerde çözülmedi velhasıl yapılan bunca yanlışa şimdiye kadar ses çıkarmadınız yada başka partiden diyerek kötülediniz özellikle gazeteniz bu konuda neler yaptı dimi dahası yandaş medya kurup halkı hakkı susturacağınızı sandınız fakat yanıldınız şimdi herşey değişiyor sizde helallik istiyorsunuz bazı gerçekler gözünüze girerken ses çıkarmadınız yaptıklarınız kadar yapmadıklarınızdan da sorumlsunuz değil mi yukarıda yazdıklarınıza siz inanıyorsunuz ama yapmadıktan sonra yazmanızın bir anlamı emin olun başkasının inancından dolayı yada düşüncesinden dolayı ona kendi düşüncesini fikrini empoze etmeye çalışan sizler oldunuz ve yanılan yanlış içinde olanda sizler oldunuz geriye dönüp baktığınızda yapılanların çoğu yanlış geliyor şimdi değil mi ama benim yaşım geçti işim gitti sırf sizin partili değilim diye sevdiğim insanları kaybettim birer birer çünkü onlarda hak yemenin normal olduğunu düşündü onlarıda kul hakkı yemeye torpile liyakatsılığa sizler sevk ettiniz artık helallik mahşerde olacak

Günün Özeti