Dert bir değil ki!

12 Temmuz 2019 Cuma

Herkesin bir derdi var. Geçen gün Kombassan’dan bir arkadaşla konuştum. 70.000 ortaklı bir holding. Tarım kredi, esnaf kredi kooperatifleri de çok ortaklı. Bunlar farklı bir KİT gibi. Ama maalesef yasal düzenlemeler yetersiz. Kooperatifçilik çok doğru ve önemli bir kurum. Ama mevcut durum çok da içaçıcı değil. İster konut koop., ister diğer koop. türleri olsun birçok sorun var. Bir sürü istismar da oluyor. MASAK neden bu konuları takibe almıyor? İstihbarat neden bu işin üzerine gitmez? Tamam için içinde siyasiler, bürokratlar da olabilir ama bu iş bu hali ile bu şekilde ilanihaye gidemez. Bir yerde patlar.

Bu işin içinde milyonlarca insan var. Yıllardır devam eden sorunlar yüzünden insanlar umutlarını kaybetmiş. Bu işte haksız şekilde çıkar sağlayanlar ise mafyalaşmış.

Kombassan ile ilgili yaşananlar son derece can sıkıcı. Tamam işin başında bazı yanlışlar oldu. Bu holdinglerin üzerinden 28 Şubat silindir gibi geçti. Daha sonra bir daha iki yakaları bir araya gelmedi bunların. Siyaset çözüm üretmedi. Yargı da.. Sorun büyüdükçe büyüdü ve hâlâ bir çözüm bulunamadı.

Bir kısım ortaklar mahkemeye gidip, “biz bir şirkete ortak olmadık, faizle borç verdik, bizi kandırdılar. Şimdi faizi ile paramızın geri istiyoruz” demişler. Hani “Faizsiz ekonomi” için kâr-zarar ortak, bir ortaklık kurulacaktı. O dündü. Yatırdıkları para zarar edince faize sığındılar.. Mahkeme de bu davalardan bazılarını onaylamış. Bu durumda avukat giderleri, dava giderleri derken bu yola sapan ortakların yüzde onu bile parasının tamamını alamadan şirket tasfiye olur. O şirketler de zaten icra yolu ile haraç mezat satılır. Hâlbuki, bu holdingin, rulman, kağıt, turizm, savunma sanayi gibi kârlı şirketleri de var. Yöneticiler, verimsiz, kâr getirmeyen şirketleri tasfiye edip, kârlı alanlarda yeni yatırımlara yönelmek istiyorlar.

Zaten Kombassan Borsa’ya kote bir şirket, ama şimdi de yakasını yargıya kaptırmış. Aradan bunca zaman geçmiş, yargı zamanaşımını da dikkate almadan kararlar vermiş. Dosyalar Yargıtay’da bekliyor.

Bir holding yöneticisi, Nasreddin Hoca’nın “bu ciğerse kedi nerede, bu kedi ise ciğer nerede” göndermesi yaparak, bu para verenler ortak değil, faizle borç para verdi ise, önce faizsiz model için niçin ve nasıl faizle para toplanır, hem de bu para borçsa bu kadar şirketin sahibi kim? Çünkü herkes bu durumda şirkete borç vermiş, ama bu durumda borçlu olması gerekir. Şirketin bir sahibi olması gerek!

Tam Aziz Nesin’lik bir olay!

Siyaset çözüm bulma sanatıdır. Yargı adalet temelli çözüm üretir. Devlet, anayasa ve yasalar bunun için var. Bürokrasi bunun için var. Ama 70.000 insan mağdur ve ortada hâlâ bir çözüm yok. Bütün sistem tersine çalışıyor.

Aslında bu holdingler yurtdışına açıldıklarında devletin bu işi bir denetime alması gerekirdi. Ama devlet de bu konuda o zaman görevini yapmadı. Hatta 28 Şubat’ta Postmodern darbenin yağmacıları fırsatı ganimet bilip bunları üzerine gittiler.

Geciken adalet adalet değildir.

Herkesin bildiği bir gerçeği, devletin istihbarat örgütleri, bürokratları, siyasileri bilmiyor olamaz. Herkes biliyorsa, neden çözüm üretilmiyor. 

Dün bu işin başında FETÖ’cüler vardı. Onlar gitti, başkaları geldi. Tezgâh devam ediyor ve yine hesap sorulmuyor. Burada bir yanlışlık var.

Birileri vakıflar, belediyeler, kamu kurumlarından gayrimenkul kiralamışlar, nerede ise bedava. Ama birileri üst üste zam yaparak adamı adeta yerinden çıkarmak için boğacaklar. Mahkemelik olmuşlar. Bakın, kamu malı yetim malıdır. Namazlarınız da kabul olmaz sonra. Adil olmak zorundasınız. Her ay umre yaparak amel defterini sildiremezsiniz. Şeytanınız size yalan söylüyor. 

Birileri birilerini suça ortak ederek, birilerine aba altında sopa gösterip tehdit ederek, birileri, cami, Kur’an kursu, vakıf gibi hayri kurumları soygunlarına paravan yaparak yağmaya devam etmek istiyorlar ama artık bilsinler ki, bindikleri dalı kesiyorlar. Deniz bitti. “Devletin malı deniz, yemeyen domuz” diyen domuzcukların sağı-solu yok, her yerde varlar.

Namuslu insanlar namussuzlar kadar cesur değilse işimiz zor.

Holdingler konusunda o kadar çok kişi mağdur oldu ki! Holding yöneticilerinin yanlışı da oldu, bilmediği bir işe giren, yüksek kâra tamah eden ortakların da büyük hataları oldu. MÜSİAD uyarı bildirileri yayınladı ama dinletemedi. O zamanki bizim media da gaz verdi. Siyasiler de seslerini çıkarmadı. Holding krizi biraz da 28 Şubat’ın eseridir. Yangına körükle gitti, o dönemin generalleri. Yeşil sermaye, irtica diye ellerinden geleni arkalarına koymadılar. Terör estirdiler. Buna rağmen hâlâ birkaçı ayakta kaldı, ama bu defa da devlet garantili, yargı gözetiminde son darbeyi yemek üzereler.

Bakın 70.000 ortaklı bir holdingten söz ediyoruz. Bunların her biri %1-2 paya sahip, kimisi öldü mirasçıları var. Kimileri yaşlandı, çocukları büyüdü, torunları var artık. Kendileri yaşlandılar. Kombassan Holding 1988’de kuruldu. 31 sene olmuş. O gün 30 yaşında olanlar bugün 61 yaşında. 50 yaşında olanlar 81 yaşında. 70.000 ortak diyoruz da, aileleri ve diğer hak sahipleri ile yüz binlerce kişiden söz ediyoruz.

Olan olmuş. Artık bu iş çözümlenmeli. Yargı konuyu efradına cami, ağyarına mani bir şekilde ele almalı. HSK, Yargıtay Başkanı ve Cumhuriyet başsavcısı, Adalet Bakanı, Ombudsmanlık kurumu, vicdan ve insaf sahibi her kim varsa yetkili, bu soruna bir çözüm bulmalı artık! Selâm ve dua ile.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Karar oluruKarar oluru8 gün önce
  Bu yazdıklarınız on yedi yıl içinde oldu .insanların bakış açılarını değiştirdiler bunu en iyi bilende sizsiniz.şu memlekette hayrı yazıp hayra çağıranlardan olduğunuzu düşünüyorum.
 • Bahattin DumanBahattin Duman8 gün önce
  Holdinglerin başında halktan olmayacak vaatlerle yüksek paralar toplayıp cebe indiren yahut çarçur edenden hesap sorulmasın mı, Sayın Dilipak.
 • Ercan Ercan 8 gün önce
  Madem dost isen direk bunu muhataplara söyleyemezmisiniz.Burda ifşa ve ihbar eder gibi olurmu. Dost acı söyler ama heryerde söylemez. Meğer ak parti ne de kötüymüş. Bizim kesim el birliğiyle Ak partiyi gömüyorsunuz. Raha muhtar ları özlemiş gibisiniz
 • HalilHalil9 gün önce
  "Efrâdını câmi' ağyârını mâni'"
 • NetNet9 gün önce
  Batık holdingler ve batık bankalar konusunda,Konu çok net ve açık aslında...benim yanımda safımda olup yola çıkanlara dokunamam kardeşim anlayın iştenin suskunluğu..bana kafa kaldıranın ise(tabi arkasında abd ab israil yoksa)binerim tepesine...mesele bu kadar net açık seçik..
 • 28 şubat28 şubat9 gün önce
  28 şubat denince o dönemde içi boşaltılan ve milletin parasıyla telafi edilen durumla ilgili kısacası hortumcularla ilgili ne yapıldı..neden hiç konu yapılmıyor..yoksa para baronları ile anlaşmamı yapıldı iktidara gelmek için..şeytan dürtüyor böyle düşündürüyor yani haliyle..ister istemez..haksız ithamsa Allah bizi affetsin..yok değilse o konuyu açmayanları Allah bildiği gibi yapsın...
 • Halil AydoğandemirHalil Aydoğandemir9 gün önce
  Peki ihlaszedelerden neden bahsetmiyorsunuz?
 • MemoMemo9 gün önce
  Bu ülkede Müslümanlar Sahtekar.Müminler dürüst insanlar. Sakın MÜMİNLERLE MÜSLÜMANLARI karıştırmayın.Müslümanım diyenlere ben asla inanmam.Aklına ne şeytanlık gelirse bunlarda var.Faizcilik var, haram yeme var, fuhuş var, yalan-dolan gırla gidiyor. Sözlerinde durmazlar.Bu insanların kurduğu şirketten ne hayır gelir.Hırsızlık adamların ruhuna işlemiş.TUNCELİNİN OVACIKTA KURULAN KOOPERATİF DE NEDENYOLSUZLUK YOK.ÇÜNKÜ AHLAKLI BİR KOMİNİST BAŞKAN VAR.BU TARAFTA AHLAKSIZ MÜSLÜMANIM DİYEN SAHTEKARLAR VAR.BIRAKIN ŞU DİN MASKESİYLE PARA TOPLAMAYI. ŞİRKET KURMAYI.ÖYLE BİR DURUMA GELDİK Kİ; HIRSIZLIK DEYİNCE AKLIMA "MÜSLÜMANIM " DİYENLER GELİYOR.AHLAK BİTTİKTEN SONRAHERŞEY BİTMİŞTİR.
 • kibarcikkibarcik9 gün önce
  muhterem dılıpak kombasan dan daha eski 1970 de kurucusu eskımsp sanayı bakanı kars mvli idi şirket İPA acılım ıslam pazarlama idi 5 adA senedı 1000 daha fazlası B senedi1 A SENETI1000 B senetıne kumanda ederdı yanı 50 sene evvel hanımınbılezıklerını bozduran vs islam ile aldatıldık sanayı bakanı abdulkerım dogu şirket kurulduktan 15 sene sonra 1984 de cocuklarınsüneti için müracat ettım o zaman senetlerın 1 e 5 deger kazandı dedıler ıhtıyca ıcın 5000 tl lık senet ıcın 25 000 oldu zannıyle ıstedık abdul kerım mv li logolu cevapo verdı 15 sene sonraNOMINAL degerınden alırız gerıye dedı nomınaldegereını o anda cozemedim öğrenıce meger ilk degerı 5000 tl olarak alacakmış işte müslumanları sizin ıfadenızle ALLAH CCile kandırdılar hala ortada bır şey yok 5 kişi üzerinde alınano kadar gayrı memnun ve nereye yatırım yaptılarşu an 50senedenberimuhlak muammarahmetlı hocam cenet mekan nasıl bu işler neşter vurmadı hala çözemedim bunlar her halde kul hakkına inanmıyorlar böyle bir dertlerı yokemın olun bu işin müsebbilerine mahşer de KAR YAGACAK VESELAM hakını teslım eden olurmu mechulbenKERHENhelal ettım veselam
 • eyüp yılmazeyüp yılmaz9 gün önce
  holdinglerin pisliklerinide mi sn cbşk temizliyecek. utanmaklâzım..yüksek kâr iştahı ile girdiğiniz işlereşimdi tayyip temizlesin, s.....rin gidin kerhaneciler... paran var idi risk aldın girdin ...battı işte, çekil kenara.. varsa hakkın öbür dünyada alırsın!
 • Şanlıurfa Şanlıurfa 9 gün önce
  Hocam doğru söylüyorsun tabi içimizde maske takmış hainçok iyice temizlemek lazım
 • safşakirsafşakir9 gün önce
  hoca amerika rekorla açıldı ..avrupa rekrda .biz çöküş tabi .hoca sana bi soru merkez başkanı kovuldu .faizindirmiyo diye.bu nasıl çelişki hoca.şimdi indirim öncesi bu s400 ler falan indirim olurmu hoca ..kovulan başkan bu durumda faiz indirme yerine bindirme yapar diyemi kovuldu ..diyo herkes ..hoca akp bunu bile beceremedi .şu s400 leri merkez faizinden sonra getirtse iyi olmazmıydı ..bunu bile yapamadı ekonomi bakanı damat..
 • Yasin KinacYasin Kinac9 gün önce
  Hocam 70 bin ortakli diye yazilar yaziyorsun hepsi zengin bizi niye yazmiyorsun #eyt lileri hepsi ac issiz ozel sektore variyorlar yaslisin diye ise almiyorkar devlete variyorlar gencsin diye emekli etmiyorlar bakin yerelde bir cok onemli yeri kaybettiler eyt liler tek yurek oldu bu gidisle genelde de kaybettirecekler yahu bize suriyeliler kadar deger vermiyorlar bu konuda eyt soyle der kim benim hakkimi yer hakkimi yedirirse zehir zikkim olsun gorsunler artik su eyt yi
 • MALKOÇMALKOÇ9 gün önce
  BİZGençkenkomunistlermoskovayadiye bağırırdık,onlardabize ABD emperyalizminin faşistköpekleridiye....ne acaibişdir ki, CHP 'liler,güya marxistleninist PKKlılar , şeriatçı HÜDAPAR lılar,TÜSİADÇILAR ,GÜLCÜLER ,BABACANCILAR ,DAVİDİN OĞULLARI ,MERALGİLLER ,AYTUN ÇIRAY ,LÜTFÜTÜRKKAN ,HAKAN ALBAYRAK ,BUĞRA VE BURHANKAVUNCULAR ,AMERİKANCI KÜRTÇÜLER ,AMERİKANCIÇERKEZLER HEPSİAYNISAFTA ....S 400LERİİSTEMEZÜKdiyorlar....hani USA emperyalizminekarşı,sosyalistRUSYA danyanaydınız.....BÜYÜK ŞAİRİNİZNAZIM HİKMETİNMEZARI DA HALENMOSKOVA DA.....BUNEYAMANÇELİŞKİ ...BİZİMŞERİATÇIMIZDA ,ATATÜRKÇÜMÜZ ,MİLLİYETÇİMİZ ,KOMUNİSTİMİZ DEALAYIAMERİKANCI.....
 • ersin çakırersin çakır9 gün önce
  YİMPAŞ'zedeler için de bir yazı kaleme alsanız ... ne kadar güzel olur...Yaklaşık 17 yıldır çözülememiş Yimpaş konusunu ele alır mısınız?İslami yazarlardan hiç kimsenin bu konuya el attığına şahit olmadım şu ana kadar...bakalım siz ne yapacaksınız?
 • farukfaruk9 gün önce
  Bu holdinglere para kaptıran (daha doğrusu çok kazanırım diye para veren) akrabalarım var. Sayın dilipak çok güzel açıklamış İŞlerine gelmediği için zarar ettiğini kabul edemiyorlar. Onlara sordum, şimdi bu verdiğim parayı bana ver iş yapalım desem, beni tanıyorsun elli tane garanti istersin, peki bu adamlar para toplarken niye işini yazılı belge üzerinde yapmadın. Niye bir hukukçuya danışmadın" Cevap: "Ne bileyim müslüman adamlardı verdim" Allah Bakara suresinde kocaman bir ayet indirmiş ve yazışın demiş haberiniz yok mu? Valla yok hep HATİM indiririm ama bilmiyorum? İŞte mesele bu....
 • MALKOÇMALKOÇ9 gün önce
  EVVELEMİRDE İHLASLIMÜCAHİDLER VARDI,SONRAİHLASZEDELEROLDU.....İHLASZEDELERREZİL, İHLASINMÜCAHİTİMÜCAHİTÖRENVEZİROLDU.....ENVERABİNİZİNMAHDUMU....MÜBAREK.....
 • ÇARE SİZÇARE SİZ9 gün önce
  Hiç biriyle irtibatım olmadı şükür. Daha doğrusu birikmişim olmadı yoksa ben de düşebilirdim. Diyeceğim şu ki... 28 Şubat'ta ki gibi bir harekat en güçlü bankaya yapılsın, o da çöker. Basın ve devlet bütün güçleriyle bunlara yüklendi. Dayanmaları imkansızdı. Devlet vergi vermemek için OFF-shor bankalarına para yatıranlara bile el uzattı. (Bir kaçı kendini yakınca...) Bunlara da bir çare düşünmek gerekir.
 • Ali akçilAli akçil9 gün önce
  Yazılarınızı takip ediyorum.Kombassan ve türevleri hakkında olumlu yazınız var mı diye.Malesef yok.Var da topu taca atma var.Ya bu şirketler inanan insanları perişan ettiler.Allah din diyerek kandırdılar.Kanlarını sülük gibi emdiler.İşi Feto'ya,28 Şubata bağlamaya ne gerek var.Yazınızdan İslam adına dolandırılan insanların paralarının ,fakir vatandaş tarafından ödenmesi düşünülüyor gibi.Biz bunu halihazırda elktrik ödemelerinde yapıyoruz.Yani hırsızın parasını devlet bizden tahsil ediyor.Unutmayın.Allah'ın bir adıda adalettir.Siz dahil,adaletten öyle bir uzaklaşmışsınız ki...Allah ıslah etsin.Sizin cümlenizle bağlıyorum.Selam ve dua ile.
 • kalelikaleli9 gün önce
  bir hacı bir yere para yatırmış efendim para kazanacak ya uyanık.bu hacının da orada parası battı.hacıya bir daire sattılar.diyelim ki daire 20 lira hacıya 60 liraya kakaladılar.hacının alacağı 40 lira idi.üste 20 lira verdi de kurtuldu.senben dikkat edersek para hırsı gözümüzü bürümese bu gibi dolandırıcılara paramızı kaptırmayız.kolaydan zengin olmak isteyenler böyle aldanabiliyorlar.çiftlik bank misali.bir garibana beş kuruş vermez gider böyle yerlere paralarını kaptırırlar sonra da ciyak ciyak ederler.
 • BizBiz9 gün önce
  S.ALEYKUM. Abdurrahman dilipak.neguzel ismin ve soy adın var.hocam sizi ve akit tv.ve gazetesini uzun yıllardır takıp ediyorum...yukarda yazdım.ALLAH CC. HATIRI IÇIN HOLDINGZEDELER VE DIGER KANDIRILAN MAĞDURLAR IÇIN.SEVKI YILMAZ VE BÜLENT BEYLE BIR PROGRAM YAPIN...PARA ELIN KIRI.ALDATAN KENDINI ALDATIR.ELHAMDULILLAH OGÜN KAYBETTIK AMA AHIRETTE KARSILGINI INŞALLAH ALACAĞIZ.BAKIN 1.5 MİLYON HOLDİGZEDELER VAR GENÇLER AILERINDEN DOLAYI DINI ALDATMA YOLU GÖRÜYORLAR.COGU SANDIĞA GITMIYOR.FRANSA ALMANYA AVUSTURYA INGILTERE VB DIŞ TÜRKLER GENEL SECIMDE BELKIDE ANAHTAR OLACAK.ISTANBUL BB.SECIMI ORTADA..KALEMINIZ DILINIZ KUVVETLI BENDEN SIZE SÖYLEMEK. ARAŞTIRIP AKP YE DUYURMAK SIZE...BAKIN ÜLKE DÖVIZ KISKACINDA ESKIDEN ISCI DÖVİZ HESABI VARDI VE FAZLA GIR CIK OLMAZDI.BU GÜN BANKALARDA 180 MILYAR DOLAR OLDUĞU VE DEVLETIN KULLANAMADIĞINI SIASRIDAN KREDI ARADIĞI HABER YAPILIYOR.BU HESAPLAR ACILSN FAIZ ÖNEMLİ DEIL DÜŞÜK KAR PAYI ILE KULLANILIR DEVLET YAŞAR.ÜLKEM OLMAZSA PARA NEYE YARAR.BIZE ÖNCE VATAN LAZIM...BU MAĞDURLAR VE DEVLETE YARDIMCI OLACAK YINE CAMI CEMAATI AKP YE GONLUNUNU VERENLER...MABAL SIZIN ADIM BU,ELIMDEN GEN BUDUR.S.ALEYKUM.Saygilarimla...
 • H.AKTAŞH.AKTAŞ9 gün önce
  kombassandan bir arkadaşla konuştum değilde, bir kombassan ortağı ilekonuştum deseydiniz daha doğru olurdu. ayrıca kombassanın adının bera olalı çok oldu.. ortaklar gönüllü ortak oldu. maalesef 200 devalüasyonu28 şubat gibi olaylar çok etkiledi. bu holdinglerden suistimal edenler oldu ama kombassan ittifak gibi holdingler ciddi yatırımlar yaptı. maalesef bir kısmı çok büyük zararlarla istifa etti. bu tarz holdinglerin sahibi olmaz. adı üstünde çok ortaklı...bu tarz holdinglerde çözüm ya tasfiyedir yada borsaya kote olmaktır. başka çözüm bulunmaz. en mantıklı çözüm olan borsa seçilmiş. maalesef borsada değeri çok düşmüş bu nedenlede ortaklar zarara uğramıştır. kar zarar ile ortak olanlar zarar edince neden bağırıyorlar. bu ortakların azımsanmayacak bir kısmı yatırdığından fazla değer artışı alarak kar etmişler.ayrıca ortakların büyük kısmı maalesef alman bankalarından kredi çekip ortak olmuşlardır...
 • BizBiz9 gün önce
  S.s.aleykum..ALLAH cc.sùkurler olsun. ABDURRAHMAN bey bizleri avrupada kombassan jetpa endustri vb.holdinglrin MAGDURU HOLDINGZEDELER iz.millet milli gorus camilerinde KAR payi ve issizlere is ve Anavayana destek olsun diye Ute olduk.kusura Balmain intihar edenler. Cocuguna borc birakmazlar.yikilan yuvalar ve 1.5 milyonakp ye kuskun secmen var....Cem uzani TMSF ile hallettiler. Neden 1.5 milyon Holdingzedeler neden sahipsiz birakildi.ALLAH cc.yukarida siz kombassan dakonusma yapiyorum diye yazi veDERIN GERCEKLER de soyluyorsunuz...Kul hakkini iyi bilirsiniz.SIZE TAVSIEM ŞEVKÌ YILMAZ UZUN YILLAR AVRUPADA KALDI.BU KONUYU IKI BILIYOR. BULENT DENIZ ILE PROGRAMDA SOYLEDI.AKP YI GOREVE CAGIRDI.YOUTUBEDEN DE VIDEOYU IZLEYEBILIRSINIZ...S.ALEYKUM. SAYGILARIMLA...ALLAH CC.KUL HAKKI YIYENI VE ARKA CIKANI ONDURMASIN CEHENNEM YAKITI YAPSIN...NOT..kanal 7 de kurucu ortak ve hissedariyim...musluman bro tv olsun diye para verdi.hisse senedinde:ozamanki kombassan baskani HASIM BAYRAM ve RECAI KUTAN in imzasi var..ne oldu simdi 4-5tv kanal 3-4 radio.bir KURUS kar pay I dagitmadilar Muslumanlik bumu..bu resmen..ALLAH CC.ADINI KULLANARAK ALLAH CC. BIN KULLARINI ALDATMAKTIR...S.ALEYKUM. SAYGILARIMLA...
 • MuhafazakarMuhafazakar9 gün önce
  Faizden bahsedilmiş Banka Faizi almak harammış kar zarar ortaklığı bu kavramlar tamda birbirine girmiş Yasal getirili Merkez bankasının kontrolünde olan Banka faizini haram görüp kar zarara girmek sonunda batmak v.s.Bu konu herkesin baiını ağrıtıyor Bankaları BDDK Merkez bankaları yönetir üstelik Banka faizi sürekli artmaz azalırda işte insanların bu kavramlar yüzünden zarara uğramaları ne kötü!Bu konular zaten herkesin kafasını karıştırmış Faiz borcun getirisidir derler hangi banka borç vermiyor katılım bankalarıda veriyor adınada Finansman diyor vs..... hepside aynı işi yapıyor ben aralarında fark göremedim neyse....
 • Gökhan DoğanGökhan Doğan9 gün önce
  Hahaha Sözde İslami kesim soygun stajını önce kendi kitlesinde yapıyor desenize şunu. Hani bi aralar aynı şekilde Yimpaş vardı. Halktan topladıklarını birilerinin cebe indirdiği konuşuluyordu ve tabi sonra battı. Mesela Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın Yimpaş'ın yöneticisi olduğu neden halktan gizlendi? CB yardımcılığına atandığı dönem yayımlanan Cv'sinde bu bilgi neden yoktu? Rezalet... İşin içinde bürokrat siyasiler ve mit o yüzden üzerine gidemiyor diyorsun. Normal bir ülkede bu olur mu? Bu ülkeyi siz bu hale getirdiniz. Ne söylesek boş. Çünkü ne sizin kitleniz gerçek müslüman ne de yöneticileriniz. Siz sadece İslam dinini kullanan, sömüren, istismar eden insanlarsınız... Allah ıslah etsin.
 • DermanDerman9 gün önce
  Gecengun yabancilar polisinde bu trafik polisi deyil yabancilar dâiresi ora ile gorusmek icin sira br var benim siran 33 sonra sirayi durdurdu,adi ustunde yabancilar dairesi herkes sirasina razi bir sari sacliyasi 50 olabilir.yanlis yerde beklemis ordan nr var fakat bizim bekledigimiz yere geldielindeki gecersiz nr ile sormadigi yoklamadigi kapi kalmadi niye hakki olmadigi halde iceri girmek baktin o gun yanlis yaptin ertesi gun gel.fakat durust gel hakkina riyayet et neden hep uzak dogu herkes yanlis kendi doru onu farkli bir anami dogurdu gecenki trafik magandasindan ders almayan istanbulda kendine yol vermeyen hamile kadini durdurnuslar bunlarin genlerini incelemek lazim ayi familyasindanmi normal bir ayi saldirsa ondan insani davranis bekliyemezsin cunku hayvan.
 • Hasan Hasan 9 gün önce
  İyi yazıyorsun da kime anlatıyorsun kime bunlar laf anlamaz ondan sonra millet CHP ye oy verincede suç bizde değil millette derler bu kadar basit
 • Yaşar YILDIRIMYaşar YILDIRIM9 gün önce
  Abdurrahman Bey,İhlas Finanstan da bahsediniz. 68.000 kişi mağdurun yoplam alacakları mebla 400.000.000 $ve zaman aşımına uğrayacağız. Kimsenin ilgilendiği yok. Ama İhlas Holding dimdik ayakta.Mücahit Ören ultra lüks yatlarla korumalar eşliğinde tatil yapıyor. Zehir zıkkım olsun haklarımız. Allah rızası isin REİSEkonuyu iletiniz.20 Yıldır çektiğimiz haksızlık yeter.
 • DermanDerman9 gün önce
  Size bir hatirami anlatayin bir selama is bitirenler,hani selan verdim rusvet saydi.iki uc aile fuara eglenmeye gittik vakit aksamfuara giris parali nerden baksan on onbes kisi vardik bu mesele otuz sene eveldi paramizda vardi fakat bizim tanidik kendi uyanikligini gostermek isdedikipara odemeden gectik bu arkadasin adi hamdi ya hamdi ne soyledinki bizden para almadan gectik .dediki ben kendi adimi biletciye ,hamdi beyin selami var dedimbedava iceri girdik kim bu hamdi bey dediki ben.
 • FarukFaruk9 gün önce
  İslam Hukukuna dil uzatan kişi, Dinimizde miras hukuku Kuran-ı Kerimde ayetlerle detaylı anlatılmıştır. Dil uzatman doğru değil. Ayeti inkar etmiş olursun. Ayeti inkar etmenin hükmünü birine sor öğren.
 • Mehmet Ay Mehmet Ay 9 gün önce
  Bu holdingzadeler, yemedikleri parayi, islamiyet adina kombansan a verdiler. Biz yemedik siz yeyin dediler.Islami siyasete alet ederek güzelce kullandilar.
 • ali ihsanali ihsan9 gün önce
  SÜLEYMAN RÜMUZLU YORUMCU , "Süleyman'a4 sa önceİslam hukuku önce düzgün miras dağıtmayı becersin sonra bu davalara baksın." DÜNYA GÖRÜŞÜNÜZÜ BİLMİYORUM. AMAMÜSLÜMANSANIZ, BU YORUMDAKİ YAKLAŞIMINIZ ÇOK YANLIŞ ve SORUNLU. CANIM KARDEŞİM MİRAS HUKUKU (FERAİZ ) KURANDA DÜZENLENMİŞ BİR NASTIR. BU YORUM ALLAH GÖSTERMESİN SİZİ DİNDEN EDER. GELİLİM EŞİTLİK OLAYINA, BU DA FERAİZİN BİLİNMEMESİNDEN KAYNAKLANIR.SİZİN EŞİTLİK PRENSİBİNE AYKIRI DEDİĞİNİN 1/3 HİSSE, 2/3 HİSSEALAN ERKEĞİN EŞİ İÇİN DE GEÇERLİ. KALDI Kİ BU GÜNKÜ MİRAS HUKUKUNUN ULAŞMAYI HAYAL BİLE EDEMEYECEĞİ ADİL BİR MİRAS PAYLAŞIMI İLE , ÇOCUĞA ANNE BABAYI DA MİRASÇI HALE GETİRMİŞTİR. BU KONUDA AHMET AKKGÜNDÜZ HOCA'NINKİTAP ve MAKALELERİNE BAŞVURABLİRSİN. ÖN YARGILARDAN KURTULARAK LÜTFEN RAŞATIRALIM. KENDİ KÜLTÜRÜMÜZLE BARIŞIK OLALIM. İŞLERİNDE BAŞARILAR DİLERİM. SEVG-SAYGILARIMLA
 • Malkoç Malkoç 9 gün önce
  Yabiekonomiden sorumluçokYİĞİTbirbaşdanışmanvardı..... YİĞİT BULUT, ismiylemüsemma.... Hani1DOLAR= 1YTLolacakdiyen yağlısaçlı , briyantinlidanışman.... Görenolursa....
 • efeefe9 gün önce
  4 sene önce rahmetli olan babam en son 2008 den önce 20 dönüm kadar yerini ipotekle para çekmiş gübre almış. Yıl olmuş 2019 bilgisayar ekranında mahkemeden satış sürecinde gördükki borç yok ancak düşüm yapılmamış. Îlgili mahkeme biz mirasçılara bukonuyu halledin dedikten sonra yok tarım kredi arşivi yok bulamadım yok yeni tayin oldum yok tapuyamuhtara yok ziraatbankasına harç yatırın yok bor nüshasını da mahkemeye verin sürec. Allahtan ki şehir mekezine çok uzak mesafede degil köyümüz bu da bizi daha fazla yormadı
 • CEVDETTCEVDETT9 gün önce
  YİMPAŞ DA VAR. O GÜN KÂR-ZARAR ORTAK DEDİK, KAZANIRKEN İYİYDİ AMA KAYBEDİNCE PARAMIZI İSTERİK DEDİK. AH ŞU KAVANOZ DİPLİ DÜNYA.....
 • SeyfiSeyfi9 gün önce
  Sn yazar bir anlatımda yada bir yazıda en çirkin olan ti ye alma durumudur aziz nesin asla kimseden akıllı olamadı ve değildiki ironi olarak yazıda aziz nesin lik olay demişsiniz Türk insanı herzaman aklı ve bilimi iyi bilen yüce bir millettir iblisler e yer vermeyiniz
 • NurullahNurullah9 gün önce
  Hiçbir iyiliğin cezasız kalmadığı bir ülke olduk. Adamlar ne güzel kooperatif kurmuş üretim odaklı çalışıyor ama başlarına gelenlere bakın.
 • Mehmet Mehmet 9 gün önce
  Siyâset çözüm bulmaz adalet çizer oda bizde yok.Benden bana oy veriyor dediği sahtekârları koruyan ak parti mi çözecek sorunu.Marasin elbistan ilçesinde 500 kişiyi dolandırdı müteahhit. Savcı bizi dinlemedi,siyasiler destekledi adamı.Secimde işe aynı yeri 30 milyon harcayarak aldı ak parti.Nerde adalet
 • Gurbetçi..Gurbetçi..9 gün önce
  Pek saygıdeğer Cumhurbaşkanı'm, 2015 seçim beyânnâmenizde de va'dedilmiş olduğu üzere, YURT DIŞINDAN BORÇLANARAK EMEKLİ olanlara hiç değilse "MİNİJOB" yani "yarı zamanlı" ÇALIŞMA MÜSÂDESİnin bir ân önce verilmesini çok ricâ ediyoruz..! Teşekkürler, vesselâm...
 • adsızadsız9 gün önce
  Hocam müslümanlara Kombassan ın (bera holding) alacak takipleri nedeniyle çökmekte olduğu mesajını verdiğiniz için teşekkür ediyorum.Zannediyorum gerekli mesaj alınmıştır.
 • İHLASZEDEİHLASZEDE9 gün önce
  Bir konyalı olarak diyebilirimki Kombassan İhlasdan 1000 kat daha masumdur asil birde İhlası ve magdurlarini yazın bir günde..
 • şükrü onukşükrü onuk9 gün önce
  Türkiye yatırım yapılacak istikrarlı bir ülke değil . Aynı şartlarda batıda kurulsaydı bu işletmeler bu olumsuzlukların hiç biri yaşanmayacaktı . Geçmiş 30 yıl kronolojik olarak hatırlandığı kadarıyla gözden geçirildiğinde olumlu anlamda söylenebilecek tek kelime yoktur . Türkiye batı standartlarında kurumsallaşmasını tamamlayamamış , esas sorun burada . İhlas finans bir fısıltı gazetesi ve söylentilerle batırıldı . işletmelerin en büyük günahı devlete güvenmeleri olmuştur. İstikrarın sürekli devam edeceğine inandırılarak büyük yatırımlar için alınan paralar döviz cinsinden borçlanılmışsa kur farkından borç alan işletmeleri devasa borçlara , tl ile borçlanılmışsa kredi olarak alınan paralar alındığı kurumu tüyü yolunmuş kuşa çevirmiştir . Sadece işletmeler değil bir çok bankada batak olduğundan el konularak haraç mezat satılmıştır . Yeniden batı standartlarında kurumsallaşmadığı işletmeler ve ortakların ayrı ayrı hakları güvence altına alınmadığı müddetçe bu sorunlar devam eder .
 • İlkerİlker9 gün önce
  Bunları yıllarca savundunuz. Yanlış dahi yapsa doğru dediniz. Herhalde öbür dünyada da gazete ve savunucuları olarak hallerinizi düşünüyorsunuzdur.
 • Sebahattinc89@gmail.com.c2.codaarasında [email protected]ında 9 gün önce
  Hocam sadece kombassan deyilbununyanındayimpaşda var bu cokortaklışirketleridevletnedenyönetimlerinikoturelealmazhalâ anlamışdeyilim Bu konuyugündemetaşıdığınızicinteşekkür ederim
 • Bul karayi al parayiBul karayi al parayi9 gün önce
  Abdurrahman bey, bu konuyu en iyi sizin gazete yazarlarindan Sevki Yilmaz bilir... Yimpas ta da durum ayni. Siz Yimpas meselesini de Basta Cemil Cicek olmak üzere.Ak partili yozgat milletvekillerine sorun.Zira hepsi Yimpas yönetim Kurulundaydilar. Sizin hep dediginiz gibi para bizim kesimi cok degistirdi.
 • yıldırımyıldırım9 gün önce
  hocam İhlas finascıların durumu dabundan farklı değil 2001 senesinden beri mağduruzHala kutup dairesinden geçeçek treni bekler gibi bir gün paramızın ödeneceği günü bekliyoruz. Selam ve dua ile
 • kalelikaleli9 gün önce
  hoca yazmışken şu inekbank mağdurlarını da yaz hani kolombiya mı uruguay mı nereye kaçtı da orada enayilerin paralarını pavyonlarda kıtır kıtır yiyor bari o konuya da el at devletimiz o mağdurların paraların da ödesin.tam nasreddin hocalık iş.
 • kalelikaleli9 gün önce
  yimpaş kombaş yok bilmem ne hocam konuyu çok kurcalamadan vatandaşların paralarının iç edilmesini anlatmadan bu işlele de uğraşmanıza şaşırdım doğrusu.
 • VefaVefa9 gün önce
  Yargi sisteminin güçlü olmadığı, hukukun etkin olmadığı bizim gibiülkelerde ülkelerde kooperatifcilik sistemi işlemez, sahtekarlar tarafından istismar edilir ve insanlar perişan edilir.....Oysa hukuk alt yapısı güçlü olan Batılı ülkelerdekooparetifcilik sistemi çok iyi işliyor ve ekonominin lokomotifi durumundadır.......Gelmiş geçmiş ülkemizin en büyük dolandırıcılarından biri olan Jet F. hala dışarda yaşiyorsa bu ülkede kimse hukuktan bahsetmesin.......Bu adam ABD de bu suçları işleseydi ömür boyu ağırlaştırılmış hapis cezası alırdı....
 • AlperAlper9 gün önce
  İslamı araçsallaştırarak, i ktidar olanlar, İslamIn yasaklarına tavan yaptırdılar. Yeşil holdinglerde de aynı olay,Milli görüşcülerin camilerinde para toplandı, yeşil holdinglere ama Mesela, E rbakan ve diger yöneticilerin kaç kuruşu battı? Hepsi müslümanların cebini bosaltmak için projemiydi? Şimdi de Hazine boşki her şeye zaaaam ama emekliye 60 tl zam.
 • ÖZGÜR BEYİN VE PRANGASIZIM ÖNERİRİMÖZGÜR BEYİN VE PRANGASIZIM ÖNERİRİM9 gün önce
  Müslümanlar müslüman eliyle paryalaştırılıyor,acı gerçekler,Müslümanlar ne zaman emperyalim e karşı çıkarsa bu sorunlar o zaman çözülür,Dilipak,Ülkem de parya şiirini Erdoğan çok severek okuyordu,onun vasıtasıyla çok daha fazla paryalaştırma tam gaz devam ediyor,Müslümanlar Emperyalizm ögrenmeli,emperyalizmle yatarak bağımsızlık mücadelesi olamalyacağuını anlamaları gerelk.Ne kadar acı bir de farkında değiller yaptıklarının.Ekenomik kurallar emperyalizm in istekleri şeklinde devam ettirildiği sürecede sanırım Müslüman lık ta hep yara almaya devam edecek,çok üzücü bir durum,Allah Ülkemizi Hain yapılardan ve Din adın a halkını perişan eden cahillerden çıkarcılardan maşalardan korusun.Gazetenizde bir tek Sizi okuyabiliyorum,gazeteniz de tam gaz müslümanın müslüman eliyle paryalaştırmave çıkar sağlamakla meşgul maalesef..İyikiSizin gibi münevver islamcılar var.Gidişat Din e de düşmanlık yaratmakta,müslüman eliyle müslüman düşmanlığını yaratma emperyalizm in ciidi bir başarısı değil mi.demek ki emperyalizm in maşası olmamak lazım.
 • ÖZGÜR BEYİN VE PRANGASIZIM ÖNERİRİMÖZGÜR BEYİN VE PRANGASIZIM ÖNERİRİM9 gün önce
  Yakasını yargıya değil Ak partideki fetö cülere kaptırmış demen çok daha doğru olacak,zira 28 şubatdan sonra fetö nün adeletdeki, yapılaşmasına hala göz yuman ak parti onlara hala neden sahip çıkıyor acaba.15 temmuz şehitlerinin kemiklerini hep sızlatan ak parti,törenlerde fetö destekçilerini konuşturararak anma yapıyorlar.
 • yusuf abdullahyusuf abdullah9 gün önce
  bir kombassan magduru olarak ortaklik iptal edilemez sarti yoktuki zarar ettik kalani neyse bolusuruz fakat bu istenmiyor cunku calisanlar kafalarina gore maas aliyor ne yapalimsoran yok hesap veren yok
 • Yalova 77Yalova 779 gün önce
  Çok lâf yalansız, çok mal haramsız olmuyormuş, Müslüman. Dünyanın dev şirketleri bile kurumsal hafıza bilgi birikimi tecrübeyi yıllarca elde ediyor, üretiyor. Personel yetiştiriyor. Bizim sözde holdingler bunun neresinde. Yersen. Sizde savunuyorsunuz, olmadı, sayın yazar.
 • MÜSLÜMANMÜSLÜMAN9 gün önce
  Syn Dilipak Kombassan dediğiniz kuruluş kar payı adı altında aldığı borçları ödemediği gib,borçlarını kabul etmeyip zamanaşımını öne sürürek müslümanın malını gaspetmeye çalışan bir kuruluş. İsitiyorsanız akitçiler olarak satın evinizi kurtarın kombassanı,parayı da hibe edersiniz.
 • Leyla Leyla 9 gün önce
  Abdurrahman dilipak şimdi de babacan i bırakmış fi tarihi nden kalma sermayenin peşinde kosuyorsun
 • DermanDerman9 gün önce
  Hep ac gozluluk,niye bir zamanlar banker kassetli vardii,sadet zinciri ,yesil sermaye derken cok guvenilir bir beldeden haci agabi.birilri anlatiyorki haberimiz oluyor .o kisi arasa aliyormis ortaklarin adina herkes birbirini taniyorbu bir borsa olayi Almanyada bir Tanidigim bankaciya sormus 100,000 Eurom var hangi kurulusa borsaya yatirayimki daha cok kkazanayim bu sizin faizler cok dusuk .bankaci bir isim veriyor vatandas yuzbin Eurosunu yatiriyor fakat borsa hep kayip etmis ,yuzbin olan para bir Euro olmus,yine kombasana yuzde elli karpayi icin 500 bin,Euro vermis daha cok beklentisi var .iflaz bir koyde her dugun yapan gelinin takilarini ,tanidik sarraf varmis o kisi her kisiyi iki araba sahibi. Yapmis.enson dugun yapan yine dugunde biriken para altini goturmus.fakat sarraf ,demis daha para almiyok iflaz diyememis dugun sahibi mirildanmis herkesi iki araba sahibi yaptin bize gelincemi yok diyon, sarraf tamam ver parayi altinlari almis,ertesi gun dukkani kapamis iflaz ettik yazmis ,kanaatsizlik saatsizlik fazla guven simdi holding zade cokadamin biri yerde yatarken yastigi ayaginin altina koymus,bunu goren baba yatigi basiyin altina koy demis,adam yok bu ayaklar bu kafadan cok cektibu yastik ayagin haakki demis.
 • Devlet vatandaşı korumalı Devlet vatandaşı korumalı 9 gün önce
  Holdinglere de bu gözle bakmalı ve vatandaşın muhtemel mağduriyetini önlemeli. Acımadan bağımsızca denetlemeli.
 • alkanalkan9 gün önce
  Ah be DİLİPAK birde ihlas zadelere birdoKunsan. Milyonlarca insan nasıl magdur oldu mücahit ÖREN sefasını sürdü sürüyor. CHP ihlas holdingin iflası Nİ meclise kaç sefer getirdi ise AKP liler tarafından ret edildi. Bu haksızlıktan AKP yönetici ve millet vekilleri kadar sizlerde vebal altındasınız.Not,=benim bu soyguncularla şükür bir baglantı alakam yok. Milyonlarca insan magdur olmuş siyasiler bu konuya çözüm bulacağına mağdurların magdur olmasına onay ve sebeb vermişlerdir. Çözümü değilde çözümsüzlüğü SAGLAYANLAR ALLAH DAN BULSUN.
 • Devlet adil denetim mekanizmasını Devlet adil denetim mekanizmasını 9 gün önce
  her alanda kurmalı. Bakın büyük kulüplere.Nasıl kötü yönetilmiş. Taraftarın gazına gelmişler. Kasa boş. Borç dağ gibi. Şimdi TFF güçlü bir denetim mekanizması kurdu. Yasal zemin sağlandı. UEFA’nın yaptığı gibi
 • Holdinglerin hatası ne? Holdinglerin hatası ne? 9 gün önce
  Hızlı büyüme arzusu ve her alanda yatırım yapma fikri yani hırs mahvetti. Kriz durumlarına hazırlık yapılmamış. Başarı hikayesi tersine döndü. Ayaklar yerden kesilmemeliydi.
 • Devlet denetlemezse olacağı buDevlet denetlemezse olacağı bu9 gün önce
  Kardeşim satın tasfiye edin. Mağdurlar birnebze olsun teselli bulsun. Bundan sonra geçmişte olduğu gibi Alamanyalara gidip Müslüman kimliği ile para toplayıp Holding büyütmek yok! Güçlü denetim ve kontrol mekanizması olacak. Kayıtsız kıyutsuz para toplamak yok. Yoksa dinimize halel gelir.
 • TaceddinTaceddin9 gün önce
  Üstad bence duvara konuş, en azından sesin yankı ile sana döner! Şikayete çözüm üretmesi gereken başta Tayyip başkanımız da içine dahil kendileri niye şöyle olmuyor niye böyle olmuyor diye şikayet ediyorlar..Bir de merak ettiğim birşey var üniversitelilerin % 50 si memur olmak istiyormuş! Çok saçma değil mi! Bir adam memur olmak istemiyorsa niye üniversiteye gitsin ki?
 • Süleyman'aSüleyman'a9 gün önce
  İslam hukuku önce düzgün miras dağıtmayı becersin sonra bu davalara baksın.
 • İhsanİhsan9 gün önce
  "Bakın 70.000 ortaklı bir holdingten söz ediyoruz. Bunların her biri %1-2 paya sahip. "~Bu ne peyniri-Karışık %50 koyun, %70 inek,%50 keçi....
 • CemalCemal9 gün önce
  Ya birileride vermeseydiniz diyordu bi zamanlar.
 • AYNİAYNİ9 gün önce
  Sayın Dilipak Kombasan sorununa benzer nurtopu gibi bir oğlumuz daha doğuyor .Aynı kombasanda olduğu gibi proplemler burda da yaşanacak. Yardımlşma , imece usulü gibi lanse edilen sistemde yatırılan paralar Devlet garantisi yok. Bu sistemin adı bu günlerde yenileri çıkan Çiftlik banka da benzeyen EV EDiNDiEME şirketleri.
 • asmazasmaz9 gün önce
  kombassan, jet fazı,l ihlassız bank, yim paş,titanikin, hepsi çitlik bankın kastellinin piyangonun toto loto nun yeşile boyanmış şekli. din istismar edilerek cahil insanların inancı istimrar edilerek kötü niyetlilerce kurulmuş teşkilatlar. bir kere bilgili akıllı insan bilir ki önceden belirlenen oran adı kar da olsa faizdir. verdikleri belgeler resmi olmayan hiç bir geçerliliği olmayan keğıt paçavrasından ibaret. be mübarek sen sermayeni yatırıyorsun aldığın belgenin hiç bir hükmü yok. bunları kuranlar ahlaki ve inanç yönünden zayıf insanlar bir kere dinleri yok. "kork Allah dan korkmayandan". delilin ne. yalan fırıldaklık su gibi akıyor. malum "yalanla iman bir arada bulunmaz" emri var. yalanın girdiği yerden önce iman çıkar sonra yalan girer. yalanla dolanla cahil menfaatperest zavallılıkları kandırdılar. akıllı insan bilir ki ateş yakar su söndürür. zaten para yatıranlar da itiraf etmişler faiz için para yatırdık demişler. "nerede var yoğurdun bolluğu" döviz faizlerinin %4 olduğu zamanda % 20 nereden bu faizi alacak ki sana versin. sonra devlet ne yapsın bu insanlar devlet mi sahtekarlara para yatır dedi. bu sahtekarlar devlet mi sahtekarlık yap dedi. dinen "emeksiz kazanç" helal değildir. "el eliyle ekmek yenmez. " bebekler bile annesinin elinden yemez kendisi de tutmak ister. sen paranı hiçbir garantisi olmayan kumara tefeciye yatır sonra başkalarını suçla. bu tamamen hırs ve akılsızlıktan ibaretti sonucu da ortada.
 • Süleyman Süleyman 10 gün önce
  İslam hukukuna göre değilde beşeri hukuka göre ülke yönetip beşeri kanunlarla adalet ve asayiş sağlamaya kalkarsan Böyle kime dokunsan bin ah ıştirin
 • SüleymanSüleyman10 gün önce
  İslam hukukuna göre değilde beşeri hukuka göre ülke yönetip beşeri kanunlar düzen sağlamaya kalkarsan
 • ali ali 10 gün önce
  "Tam Aziz Nesin’lik bir olay!"Ben Milli kültürümüzde böyle bir veciz söz'ün, deyim'in varlığını kabul etmiyorum.Entellik uğruna yazıya konulmuş bu cümle yazının ruhunu kirletmiş.
 • KubilayKubilay10 gün önce
  Ellerinde cantalarla camilerde para topladi kombassancilar gurbetcilerden.. din iman masallari anlatarak faiz degil kar payi veriyoruz ulkemize katkida bulunuyoruz dediler.. binlerce gurbetci ellerinde ne varsa verdiler ve simdi.. agliyorlar.. 28 subatin bununla ilgisi yok bu isi yurutenler belli hep tanidik isimler.. ben para yatiranlara pek acimiyorum cunku bizler sakin para vermeyin dedik dinsiz imansiz ilan edildik...

Günün Özeti