Demir tavında dövülür

05 Ağustos 2019 Pazartesi

Siyaset ve bürokrasi konusu son derece çetrefilli bir iştir..

İronik bir anlatımla, günümüzde “politikacı” denilen kişi tam bir fenomendir. Yani gözlemle değil, onun nasıl biri olduğunu sezgilerinizle anlayabilirsiniz. Pragmatizmin, oportünizmin sınırlarına dayandığında bu böyle olur.

Bir şeyi zamanında yapmazsanız, geçen zamanı geri getiremezsiniz. Demir tavında dövülür. Üstünü örttüğünüz gerçekler uyumaz, gözden uzak büyümeye devam eder, gün gelir baş edemezsiniz.

Dün size yaklaşmak için her yolu deneyenler gün gelip sizden beklediklerini alamadıklarında ya da başka dostlar bulduklarında size dişlerini gösterirler.. Tehdit, şantaj, her şey mümkün.. Yeter ki açığınızı bulmasınlar. Kendi günahlarının faturasını da dünkü efendilerine çıkarmaya kalkarlar.

Bunlar sahtekârdır. Yalancıdırlar. Herkesi kandırdıklarını sanırken aslında Şeytan onları kandırmaktadır. Kandıranlar aynı zamanda kandırılanlardır.

Kim olursanız olun ve ne iş yaparsanız yapın, ehliyet ve liyakattan uzaklaşır, istişare ve şûra yapmaz, adaletten sapar, basit insanları yüceltir, değerli insanları aşağılarsanız, o zaman varacağınız yer leş kargalarına yem olmaktır..

Ne zaman kaybedersiniz biliyor musunuz, her teklifinizin hemen kabul edildiği zamanlar değil, birilerine görev verdiğinizde sizden görev konusunda insanlardan affınızı istediği zaman kaybettiğiniz andır.

Birini bir görevden alırken zorlanıyorsanız orada sorun vardır.

Birine bir makam verirken insanlar bu makama gelmekten çekiniyorlarsa sorun vardır. Çünkü birilerinin yediği haltın faturasını birileri ödemek istemeyebilir. Birilerinin pisliğini bir başkası temizlemek istemeyebilir.. Bir de zaten geç kalınmıştır ve başarısız olma endişesini taşıdığı, zarar etme ihtimali olan bir işe kim niye talip olsun ki!

Servet ve siyaset, makam ve şöhret bazan dua ile istenen belaya dönüşür.

Aslında bu gibi durumlarda kötü gidişi gören görür, görmek istemeyen görmez. Görmek istemeyenler görenleri suçlar. Onlar kendi körlüklerini bir tarafa bırakıp, insanların gözünde acı gerçekleri yaldızlı sözlerle ve imajlarla tersyüz ederek insanlara kabul ettirmeye çalışırlar.

Kötü gidişin asıl sorumlularının ilk yapacağı iş başlarındaki adamı kandırma, kötü gidişi gizleyerek her şeyin yolunda gittiğini ikna etmektir. Göstermelik haberler, iyi kurgulanmış sunumlar, törenler. “Ağu altın tas içre sunulur, bal da onun suç ortağıdır.”

Burada gerçeği görme sanatına biz “feraset” diyoruz. Aklı selim yanında, adil şahidlere akıl danışmak, itirazlarını dinlemek istişare ve şûra dediğimiz şey ferasetin altyapısını oluşturur.

Yüksek mevkileri dağıtırken dengeye dikkat etmek gerek. Siyasetçi ya da kamu adına karar veren kişiler ne yaptıkları kadar yaptıklarının toplum tarafından nasıl anlaşılacağı ve muhaliflerinin konuyu nasıl istismar edeceklerine dair bir hassasiyet göstermesi gerekir. Onun için “efradına cami, ağyarına mani” bir dil kullanılması gerekir.

Her eleştiriye karşı öfke dili kullananlar aslında kendi ufuklarını karartırlar. Makul eleştiri ile hakaret ve küfrü ayırt etmek gerek.

Herkes için sevgimiz nefretimizden, merhametimiz gazabımızdan büyük olmalı bizim.

Gönül almasını da bilmeliyiz, yanlış yapınca özür dilemesini de. “Kul hakkı” dediğiniz şeyde “helallik” için “özür beyanı” gerekir. Bu kim olursa olsun. “Ben yaptım oldu” olmaz!

Yüksek mevkilere talip olan çoksa, vay o makamı yönetenlerin haline. Kimse o makama kolay kolay birinin gelemeyeceğini bilmesi gerekir. Herkes kendini o makama layık görüyor ve talepkâr oluyorsa, demek ki, o makam laçkalaşmıştır. 

Eğer birisini görevden almak konusunda sorun yaşıyorsanız, yine sorun var demektir. Makamına yapışan biri arkasındaki pislikten ve hesap sorulmasından ya da elde ettiği haksız menfaatten mahrum olmaktan, kurduğu tezgahın, çarkın çökmesinden korkuyor olabilir.

Namuslu adam, daha uygun biri geldiğinde biri söylemeden yerine o kişiyi teklif etme erdemini gösterebilmelidir. Ya da bir görev değişikliği sözkonusu olduğunda kamu sorumluluğu gibi ağır bir vebalden kurtulmak adına bundan memnuniyet duyan kişi namuslu kişidir. 

Hz. Ömer, Halid b. Velid’i niye görevden almıştı biliyor musunuz? Her savaştan zaferle geldiği ve çok başarılı olduğu için insanlar, Halid’in komuta ettiği her savaşta, neredeyse zaferin Allah’tan olduğunu unutup, Halid’den geldiğini düşünmeye başladıkları için Hz. Ömer, Halid b. Velid’i azletti.

Zafer kişilerle mukayyed değildir.

Acele işe Şeytan karışır. Geç kaldığınızda ise geçen zamanı geri getiremezsiniz. Zamanla kayıtlı fırsatlar zamanla birlikte geçer gider.

Bugün bizler Türkiye’de kamu ya da özel olsun, hem geç kalıyor ve geç kaldığımız için de acele ediyoruz. Onun içinde bir konuda iki yanlış yapıyoruz.

Merkezi hükümet, yerel yönetimler, dernekler, şirketler nereye bakarsanız bakın, vekaletle iş yapan bir sürü insan var. Belirsizlik bir kambur gibi sırtlarına çökmüş. Her yerde çok fazla personel var. İşlerin yetişmemesi belki de bu personel çokluğundandır. İşbilmezler baş olup, işi bilenlerin inisiyatif kullanmasına izin verilmeyince olacağı budur. Kimse sorumluluk üstlenmek istemeyince hiçbir iş ilerlemez. Yukarıya akılsız birini getirirseniz, altında kendinden akıllı birini istemez. İşte sistem o zaman kilitlenir..

Aile şirketlerinde ahmak oğlan ve iş bilen müdür arasında da benzer çatışma vardır. Bu kavgadan hain ve münafıklar, yalancılar ve hırsızlar kârlı çıkar. Bu her yerde böyledir.

Seçmen siyasetçinin veli-i nimetidir! Sadece ona anlatmak değil, onu da dinlemek gerekir. Siyaset monolog şekilde değil, diyalog şeklinde olur.

Şirketlerde ihtilaf, çok kâr ederken ve zarar etmeye başlayınca çıkar. Birileri kârı kendi çabasının sonucu olarak görür, zarar başkasının ihmalinin sonucudur onlara göre. Birlikte çalışmayı öğrenmek zorundayız. Ama beceremiyoruz. Sadece camide saflarımızı sık ve doğru tutmak yetmiyor. O disiplini caminin dışına taşıyamıyoruz.

Bilmem derdimi anlatabildim mi? “Dili yok kalbimin ondan ne kadar bizarım”. 

Selâm ve dua ile.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Abuzer Polat Abuzer Polat 1 ay önce
  Demir tava geldi ates bitti ömür tada gelemezsem bu memlekette bitti bu siyasilerin yüzünden
 • ULUSLARARASI BOS KAFALILAR CEMIYETIULUSLARARASI BOS KAFALILAR CEMIYETI1 ay önce
  Sayin yazar,ilimunati 20 y.yilda agir fasizan bir ulus devlet kurgusu ve " muasir medeniyet"zirvalamalari ile yuz milyonlarca embesil klonladi butun gezegenimizde.Bu klonlar ayni fabrikadan cikmislar gibi ayni tipte,ayni dusuncede(dusuncesizlikde) ve ayni titresimde olan ureme,tuketme ve vahset uretme disinda hicbir sey yapmayan kara kafali kara kalpli bio robotlardir.Emperyalist bile kendi yarattigi bu frenkesteiblerden korkmus ve tiksinmistir ve buyuk bir hizla kendi elleri ile yarattigi bu kara yiginlari top yekun yok etmek icin son hazirliklarini yapmaktadir.Darbeyi indirmesine cok az bir sure kaldi emperyalistin.
 • ŞahinŞahin1 ay önce
  Hocam Hakkın hatırı âlim. teşekkür ediyoruz
 • veevee1 ay önce
  şeyh şıh imam $ tanrıcıkları, islamı gösterip, kendilerine köle topluyor.
 • Sayın DilipakSayın Dilipak1 ay önce
  Geçenlerde bir haber kanalında rastladım gözlerime inanamadım.. sizden ricamHULUSI AKARIN 2003 DE KUZEY IRAKDA TURK ASKERINE CUVAL GECIRENABD LI KOMUTANIN ELINDEN ÜSTÜN HIZMET MADALYASI ALIP ALMADIGI KONUŞU LÜTFEN BIR ACIKLIK GETIRIRMISINIZ
 • Şule Bayraktar Şule Bayraktar 1 ay önce
  Yorumunuzu bu alana yazın Hocam süpersiniz de, her gün yazmak fazla ve yorucu değil mi, bari bir gün dinlenip düşünüp bir gün yazın, maşallah süper bir zekanız olduğunu düşünüyorum, Allah hayırlı uzun ömür versin, yokluğunuzu göstermesin, sayınızı artırsın.
 • Ah şu Makam sevdası Ah şu Makam sevdası 1 ay önce
  Makam ve mevki sevdası Makamı mevkiyi hak eden vermemeye devam etmek Hakkın ve halkın gözünden düşmek olduğunu iktidarın elden gitmesine sebep olacağını ne zaman anlayacağız.. İktldarı kaybedince mi.!!!!!!
 • Liyakat lafta kalırsa ..???!!Liyakat lafta kalırsa ..???!!1 ay önce
  Adalet Liyakat ve ehliyetin sadece Edebiyatı yapılıp uygulamada gereği yapılmıyorsa .. İnsanlar bunu anlamaz mı sanıyorlar ki .. Liyakat Edebiyatı yapılıp makamlara tanıdık , eş, dost getiriliyorsa bunu seçmenler yutar mı sanılıyor . Gerçekten çok ilginç . Söz başka uygulama çok başka ..
 • Emrah bilirEmrah bilir1 ay önce
  Yine bos hep bos.yakında akitten ayrılr.Allah ile aldatanlar en büyük aldananlardır
 • Z nesliZ nesli1 ay önce
  Z nesli net,açık,anlaşılır ve gerçekten çok acımasız..çıkara dayalı işler için,bana boş konuşma diyor,kısadan açık net konuş diyor,lafı eveleme geveleme diyor,mümkünse konular içine din,muhafazakarlık filanda katma,SOS SEVMİYORUM DİYOR,sade olsun diyor..belkide acımasız değiller dürüst davranıyorlar...
 • Z nesliZ nesli1 ay önce
  Yeni Akit Logo Eleştiri 1 saat önce eklendi.Ve yeni z nesli,yakın zaman yöneticileri yahut eski zaman yöneticilerin adını bile bilmeyecek,bilmek içinde bi niyeti dahi olmayacak..umrunda bile olmayacak,yatıp kalkıpta,yaşlanınca el ayak düşünce Allah canımızı alsın,sokağa kedi yavrusu gibi atarlar mazallah diyede şimdiden düşüne durulsun...nasıl yetiştirdiysen (kinle nefret rant hırs ihtirasla) geri tepecek,(tam gaz bunlar yapıdı zaten)nasıl yetitşrdiysen ( sevgi saygı metanet hak adalet) yetştirene güzel dönecek (iyilere).dönmesede Rabbim görevimi yaptım seni anlattım ama kaderimede senden geldikten sonra razıyım,adım hıdır elimden gelen budur deyip göçüp gidecek bu alemden..yapacak bişey yok..ne ektiysek biçilecek,,artık u dönüşü şansıda yok gibi görünüyor..ölçü çoktaaaannn aşılmış gözüküyor..inşallah yanılalım.
 • Z nesliZ nesli1 ay önce
  Samimi eleştiriler( hakaret vari,sokak ağzı ve bilgisiz ve cahilane olmamak kaydıyla) kimden gelirse gelsin samimi ve özden inanan için panzehirdir,,söyleyene bakmaz,söyletene bakar..mizahta;biraz teşpih hataları olsada( ki oda o kadar olacak) insan için gereklidir,kalpleri yumuşatır yüzleri güldürür..ya hu muhterem,hep parayla mutlu olmaya alıştırıldı millet ve maalesef izanı kaydı..şaşırdı pusulayı..para var mutluluk var,para yok mutluluk yok diye ağızlara pelsenk oldu her kesimde (dindar,liberal,muhafazakar,solcu,sağcı v.s)..ya hu tamam lazımdır çok önemlidir para, ama biraz itikadi olan,;kişisel değil devlet ve (sosyal devlet) zengin güçlü olsun aç açık olmasın düşenin dostu olsun..ordu güçlü olsun huzur emniyet için önceliğiyle hareket etmesi lazım değilmi ama yok..hep kişisel zenginlik,mutluluk,istek arzular..müslümanlık bu işin neresinde...nesil neden deist meist oluyor,e bakıyor büyüklerine ve şu sonuca gidiyor,dolandırmıyor oyun oynamıyor ve ne kendini ne kimseyi kandırmaya uğraşmıyor,arkadaş mutluluk tek hedef, ve bunun şartı aracı para diyor ve kıssadan değil kısadan gidiyor,,vallahi yeni nesil akıllı,lafı eveleyip gevelemiyor ve büyüklerinden gördüğü hem dindarım ve hem ağlarım hem giderim kıvırma lafı evirme çevirme kıvranmalarına gereksiz gördüğü için girmiyor..yeni nesil günahkar olacak ama dürüst günahkarlar..ve siz biz seyredeceğiz ancak..onların işleyeceği her bir günahtan herkese hisse....bu yorumu iyi okuyun muhterem iyi oku bende akıllandım gençliği anlayınca,,hem ağlar hem giderimlere gerek yok,sizleri okumayada..aynı tas aynı hamam..yeni nesil dürüst bari..yapacak bişey yok,herkesin putu kendine diyor gençlik..put ister para ister ego ister çıkarlar olsun,maneviyatla süsü verilen..yeni nesil çıkarcılık ve makkevelizmi maneviyat sossuz seviyor...yani sözün özü,yeni nesil z nesli ve boynuz kulağı geçecek...bu yorum en acı gerçektir,iki kere okuyun daha iyi anlaşılır...
 • Tr 31Tr 311 ay önce
  Geçen günlerde bir telvizyonda A.DAVUTOĞLU'nun Başbakanlığı ve diğer görev aldiğı durumlarda kendisine hediyeedilen 16 milyonlul hediyeyi hazineye bağışlamış." Yiğidin ne hakkını yiyelim nede kanına girelim " Akp li zamanda aldıği veballere sayalım diyeniniz olabilir ama yinede bu böyle biline.
 • Misafir ?Misafir ?1 ay önce
  Abdurrahman abimiz ... lafin bittigi yere gelmis .
 • YörükYörük1 ay önce
  Eşine, dostuna, eşrafına, partilisine torpil yapmamış, kıyak geçmemiş, işini görmemiş kaç milletvekilimiz var? Doğruluğu, dürüstlüğü, ahlakı düstur edinmiş kaç milletvekilimiz var? Allah C.C. emirlerini ben mi yanlış anlıyorum, aynı dinin emirlerini kabul etmiyor muyuz? Sayın Cumhurbaşkanım bu kişilere attırdığın her oyun hesabını soracağız bilesin. Bir gün gelip kapınıza iş mi istedik, aş mı istedik, torpil-kıyak mı istedik? Neden sözümüz makamınızda itibar görmedi? Ülkenin menfaatini kendi menfaati sayan temiz vatandaşımız yıllardır sadakatle oy attı, bu hakkı nasıl ödeyeceksiniz? Sokakta bir liraya kazı kazan almayan, faizden, haramdan, kul hakkından korkan vatandaşa, bu günahkarlara oy attırdınız. Bu hak nasıl ödenir? Şimdide doğruları söyleyenler ihanetle suçlanıyor, partiyi ve hatta daha da ileri giderek ümmeti bölmekle suçlanıyor. Ümmet AK Partiden mi ibaret? Bu vatandaş size tepkisini gösterirken ötekilerin ne mal olduğunu bilmiyor mu? Cahil, kör, sağır, dilsiz mi sanıyorsunuz? Su akar yolunu bulur. AK Parti yoktu bu millet vardı, AK Parti var bu millet var, AK Parti yok olur; Allah C.C. izniyle bu millet mevcudiyetini yine korumasını bilir.
 • Herşeyi yapanHerşeyi yapan1 ay önce
  Her kötülüğün tohumlarını Atatürk ve silah arkadaşları teşkilatı mahsusa kuvayi milliye attı..her şey onun eseri..onlardan sonrakiler sağ sol dindarhepsi soyut varlıklar,acz içinde herhangi bir etki ve gücü olmadığı için sorgulanamayacak masum cinler........!?!??nimette sevapta rantta ön safta ve görünen günahlar bilançosundaaaaaaaaa birden kaybolan..!?!?!abra kadabra,büyü,,,,,,,,,,,,,
 • YörükYörük1 ay önce
  Eşine, dostuna, eşrafına, partilisine torpil yapmamış, kıyak geçmemiş, işini görmemiş kaç milletvekilimiz var? Doğruluğu, dürüstlüğü, ahlakı düstur edinmiş kaç milletvekilimiz var? Allah C.C. emirlerini ben mi yanlış anlıyorum, aynı dinin emirlerini kabul etmiyor muyuz? Sayın Cumhurbaşkanım bu kişilere attırdığın her oyun hesabını soracağız bilesin. Bir gün gelip kapınıza iş mi istedik, aş mı istedik, torpil-kıyak mı istedik? Neden sözümüz makamınızda itibar görmedi? Ülkenin menfaatini kendi menfaati sayan temiz vatandaşımız yıllardır sadakatle oy attı, bu hakkı nasıl ödeyeceksiniz? Sokakta bir liraya kazı kazan almayan, faizden, haramdan, kul hakkından korkan vatandaşa, bu günahkarlara oy attırdınız. Bu hak nasıl ödenir? Şimdide doğruları söyleyenler ihanetle suçlanıyor, partiyi ve hatta daha da ileri giderek ümmeti bölmekle suçlanıyor. Ümmet AK Partiden mi ibaret? Bu vatandaş size tepkisini gösterirken ötekilerin ne mal olduğunu bilmiyor mu? Cahil, kör, sağır, dilsiz mi sanıyorsunuz? Su akar yolunu bulur. AK Parti yoktu bu millet vardı, AK Parti var bu millet var, AK Parti yok olur; Allah C.C. izniyle bu millet mevcudiyetini yine korumasını bilir.
 • MaraşlıMaraşlı1 ay önce
  Ecdadına rahmet hocam Türkiyenin gerçek sorununa parmak basmışsınız. Liyakatsızlık , iş bilmeyen insan hem kendine hemde etrafına sıkıntıdır. Nizamın bozulmasına sebep olur. Sonucu ülke olarak çekersin , geri kalmışlığımızın sebebi kurumların başında torpille , soru çalarak atanan mıymıntı tipler yüzünden , herkes çocuğunu okutup para eden mesleklere yönlendiriyor , din,siyaset ve askeriye gibi kurumların başına car cahil geçince ülke olarak sonlarda kalıyoruz
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  NEHİRLERİN VE Derelerin belli yerlerinde büyük göletler YAĞMUR SUYU DENİZE MİNİMUM ULAŞSIN
 • AbdullahAbdullah1 ay önce
  Çok güzel tespitler hocam. O makamlar hizmet vermek için. Ama makamlarda firavunlasan ceberrutlar da bulunuyor. Liyakati siyasetçiler belirliyor. Bir sürü iş bilmez referans ile işe alınıyor.
 • AbuzerAbuzer1 ay önce
  Üstad garip olan bir şey yok. Ali Karahasanoğlu yazılarınızı okumuyor ki kendimiz ile uğraşacağına muhalefet ile uğraşıyor. En kötüsü ne! Bundan sonra bu topraklarda uzun süre Müslüman dendiğinde insanlar bizden tiksinecek...Fahrettin Altun diye biri var. Bu tamda kişisel olarak kişisel olarak temayyüz etmiş biziz. Rezaleti, haremiliği, zalimliği savunacak kadar insanlıktan uzaklaşmak. Utanmamak.Üstüne varıncada TOPUNUZ GELİN ÜLEN diyerezalet çıkarmak. Recep beyin sünneti EYT lilere çift dikiş yaptırmayız derken, yanaşma ve yakınlarına 4 dikiş yaptırmaktır. Ülkeyi ve toplumu yağmaladırlar, talan ettiler.Keşhane, yalı, saraylarda SÖMÜRGEN olarak yaşıyorlar... Halk SÜRÜNGENLEŞİNCE tabii sonuç bu..
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  Dereler nehirler taşarken de çözüm ARANSIN . İSİNAT DUVARLARI ÇÖZÜM DEĞİL DERELER VE NEHİRLER DERİNLETİRİLSİN. DENİZ SEVİYESİNDEN AŞAĞIYA İNDİRİLSİN.
 • umuda"aumuda"a1 ay önce
  peki allah adına egemenliği kim kullanacak?yine halk kullanmayacak mı?
 • ihlasfinanszade ihlasfinanszade 1 ay önce
  Ehliyet liyakat önemli hocam bunlara dikkat edilmeli elbette. Daha önemlisi kul hakkı değil mi ?İhlas Finans mağdurlarına değinseniz. 75000 kişialacağını halen alamamıştır. Mağduriyetleri devam etmekte, bunasiyasette, medyada suskun, bunun vebali hem siyaset hem de medyadadır. Bir yıl sonra zaman aşımına girecek, ihlas finans ise gazetesiyle televizyonuyla para kazanmaya devam ediyor. Kimsemiz yok sesimizi duyuramıyoruz kimse bizi anlamadı. Rahmetli babam bu derdi yaşayarak göçtü ebedi aleme, orada hesaplaşacak ayrı. TMSF neden bu işe el atmıyor, yada el attırılmıyor. Trilyonlarca liranın üzerine konuldu. Gelki o dönemde (emekli parasıydı) bir daire alan mevcut bu parayışu an verseler bile, dörtte biri bile değil , hiç olmazsa geride kalanlar azda olsa faydalansın, eğer hakkı ve adaleti haykırıyorsanız bunu da bir yazıda kaleme alın hocam , yok haksız isek canınız sağolsun , hakkımızı verecek olan "HAK" var çok şükür.
 • saf saf saf saf 1 ay önce
  hauhhahu abdırrr hoca vakıfa bak vakıfa boşver ..vakıf özetliyo herşeyi hahahauahhaaha ..uauhhahaah hahuhahau .büyük çöküş durduramıyolar ...babacan zamanı vakıf ülkenin en iyi bankasıydı damad eline geçti bankanın haline bak ülkenin mali en değersiz bankası oldu bi anda nassı başardı amabuda bi iş haauhuahuahahauau ...damad zam ucuran mavedi vakıfı hahhahaha 80 lik akp li aksuyla beraber uahuahahuahu ..yaz hoca yaz hahahahaaahu
 • şükrü onukşükrü onuk1 ay önce
  Kamuoyu tepkilerine göre şekillenen siyasetten de bürokrasiden de kimseye hayır gelmez. Demokratik parlamenter sistemin bitişi ile bürokrasideki liyakatsızlıklara, adaletsizliklere son verileceği düşüncesiyle umutlansak ta arada geçen zaman zarfında pek bir değişiklik olmadığı gözleniyor .Eğer siyasetçilere yakınsan bu yakınlığı ranta çevirme imkanlarında da sınır yok demektir . Türkiye'de bazı olumsuzlukların ortaya çıkması bazı olumsuzlukların yaşanmasına bağlı , yoksa sessizce işler götürülüyor . Bundan değilmidir ki büyük şehirlerde oluşan hayal kırıklığı , referans olunanların ne derece liyakatli olduğu belli değil ,referans olmasa da ağızla kuş tutulsa bir yere gelme mümkün değil . Özelleştirme ile bir ölçüde önüne geçilse de hala bürokratik kurumlarda rant kapıları gözde siyasetçilerin yakınlarını bekliyor . özgül ağırlığı olmayan ,şeytan tüyü taşıyan siyasetçiler alttan girer üstten çıkar yine istediğini ve bildiğini yapar . Seçim meydanlarında chp başkanı ne dedi asla kimseyi ekmeğinden etmeyeceğiz , kim mağdur olursa bizzat benle görüşsün sözü daha soğumadan yaptılar yapacaklarını ,çünkü yerine getirecekleri adamlar rahat vermezlerdi ,bundan dolayı seçim meydanlarında yapılan konuşmaların bir ederi ve değeri yoktur,illaki bir ederden bahsedilecekse buda derin ve sessizden verilen sınırsız sözler ve vaadlerdir ,gerisi fasa fiso kimsenin de umurunda değil beş yıl sonra kim öle kim kala ve nasılsa Türk toplumu unutkandır hele bir o gün gelsin yine söyleyecek ucu açık söz ve vaadlerimiz vardır der kapatırlar . Dış işleri, savunma gibi kurumlar dışında kimsenin liyakat adalet aradığı da yok bu konuda bir kriterde yok .
 • SECİH BAŞARAN SECİH BAŞARAN 1 ay önce
  SN DİLİPAK, CAMİLERDE DE DİSPLİN KALMADI... CUMALARA GİTMEK BİLE İSTEMİYORUM. MECBUREN GİDİYORUM. İŞ SANDIĞINIIZDANDA VAHİM.
 • umutumut1 ay önce
  Biz turkiyeli muslumanlara gore; anayasa mutlaka Kuran-i kerim referans-kaynak alınarak olusturulmalıdır,aksi islama gore meşru-geçerli degildir ve tartısmaya kapalıdır. siyonist evangelistlerin dini olan demokrasi ve partileri muslumanlar için reddedilmesi gereken unsurlardır. biz muslumanlara gore (Kuran-ı kerimin ilkeleri geregi) hakimiyet kayıtsız sartsız Allahındır milletin asla olamaz.yegane kanun koyucu Allahtır. dünyadaki sorunların sebebi ;gozardi edilen şeriat degil, tam tersi demokrasi gibi uydurulan, yeryuzu kaynaklı dinlerin yonetimlerde hakim olmasıdır.biz boyle düşünüyoruz.
 • HiraHira1 ay önce
  Tatil yerlerinde elin rusu bedava tatil yapıyor. Cumhurbaşkanı besmele çekerek kilise açıyor. Oysa biz Ayasofya yı camiye çevireceğimiz günü beklerken neler oluyor??? İstanbul İzmir otobanı güzelim tarlaları yok etti. Üç buçuk saat olsa ne olacak otoban ücretleri çok pahalı. Kamyonlar o parayı ödeyince biz halka zamlar gene akacak. Demir deniz yolunu hala kullanamıyoruz. Elin çini japonu dağlardan denizlerden demir yolu ulaşımı sağlıyor biz birinci kalite tarım arazisinin üstüne beton döküyoruz. Güzelim Anadolu toprakları anca bu kadar mahvedilirdi. Bizim ülke başka ülkelerin olsa her tarafı yemyeşil tertemiz olurdu. Dün yazmışsınız yeryüzü cenneti yalan şu yaşam eğer insana güzel geliyorsa onun da fıtratı genleri bozulmuş demektir. İnsansı robotları ve herkese çip takacakları günleri düşünmek bile istemiyorum. Şu an cep telefonlarını yanımızdan ayırmadığımız gibi o günleri de normal karşılarız.
 • engineerengineer1 ay önce
  "Yüksek mevkilere talip olan çoksa, vay o makamı yönetenlerin haline. Kimse o makama kolay kolay birinin gelemeyeceğini bilmesi gerekir. Herkes kendini o makama layık görüyor ve talepkâr oluyorsa, demek ki, o makam laçkalaşmıştır. "
 • Emrullah aktasEmrullah aktas1 ay önce
  Dogusmeya degiliz um yemek lazim
 • şükrü onukşükrü onuk1 ay önce
  Hz. Ebubekir halife seçildikten sonra şöyle buyurmuş , ben sizin en hayırlınız olmadığım halde sizin başınıza halife seçildim. Sizin en zayıfınız , hakkı alınıncaya kadar benim yanımda kuvvetlidir. Eğer iyilik yaparsam bana yardımcı olun. Eğer sırat-ı müstakimden kayarsam beni düzeltiniz , Yaşayanlara değil , öldükten sonra arkada bırakacakları güzel şeylere gıpta edin demiştir .
 • HalilHalil1 ay önce
  Şu tabiri doğru yazalım:Efrâdını câmi ağyârını mâni
 • Mesut SarpMesut Sarp1 ay önce
  Yazın sn. Dilipak daha acık ve Allah Rızası icin yazıin. Babacan, Atalay, Davutoğlu, Gül. Bunlar dün kötüydülerde neden senelerce bakan, Basbakan ve Cumhurbaşkani olarak görev yaptilar. Görevdeyken ve daha sonrası hic birinin adı ne yolsuzluga nede hırsızlıga karıştı. Hic bir kimsede görev sürelerinde ne AKPden nede yakın basından bi eleştiri yöneltmedi aksine alkışlar tutuldu. Bi anda ne oldu da bu insanlara galiz küfürlerle hem şahsi hem siyasi acıdan saldırılmakta?! Nedir bu tutarsızlık ve rezillik. Bu insanlar ülkemize tertemiz hizmet verdiler hic mi ahde vefa yok? Yoksa yolsuzluk yapanlarla hırsızlarla beraber olaydılar o zaman mı kıymetleri! bilinecekti. Allah her şeyi görüyor ve biliyor. Onun Adaletini unutanlar hic kendilerini emniyette sanmasınlar. Ne oldum demelerine dahi fırsat bile kalmayabilir. Akılları başa toplama zamanı gecti! Kalın suratlı utanmazların fazla bi zamanı kalmadı vesselam.
 • AhmetAhmet1 ay önce
  Hz.Ömer derken hallacı, yezidi mumla aratır olanlar ve buna ses çıkarmayanlar...
 • ORHAN İNANORHAN İNAN1 ay önce
  ELLERİNİZE SAĞLIK.HOŞ BİR YAZI OLMUŞ.NE MUTLU DİNLEYEN VE DERS ÇIKARANLARA..
 • SılaSıla1 ay önce
  ALLAHa ve resulüNE danışMAdan iş yapanların ALLAH belâlarını VERSİN inşallah AMİN. ......Sn Muz cumhuriyetinin başkanı; acaba kaç tane vatandaşınıN cennete gitmesine vesile olmuştur???((((Sürekli yüce şahsiyetleri, ümmetten-islamdan-dindardAn-kindardan bahsediyor yaaaa.............Yeri geldiğinde HALİFE oluyor yaaa Ümmeti dağılmasın diye çırpınıyor yaaa............. Oylar DÜŞTÜğünDE, gidip (BÜLBÜLsesiyle) kuran okuyor yaaaaaa...... Bu sebepTen soruyorum.)))) Cevabı Bendeniz söyleyim;000.000.999...................... ÜLKedeki müslüman NÜfusun %20siNİ dinden soğuttu SAdeceBU son 15 yılda.. Onun politikaları neticesinde DEİStleştiLER, dinsizleştiLER.Nüfusun %40ı abdestsiz dolaşıyor ARTIK. Müslüman oldukları hâlde ABDESTİ bilmeyenler; müslümanNüfusun%13ü..... Bilip de almayanLAr %27(mak araştırma)... 15 senede vatandaşlarının %20sini dinİMize mesafeli hâle getirdi. Bir 15 sene daha iktidar da kalsa; MÜSLÜMAN nüfusu TAmamen Sıfırlayacak.(NOT:İmanın-islamın şartlarınI tamaMen kabuL eden, nüfusunSADECEQ %40ı)VEUtanmadan birde, Allah'tan yardım dileniyor Her konuşmaSInın sonunda Yaptığı VE yapacağı dinsiz iŞler için... Allah yâr ve yardımcıNız olsun mu??? TIPKI şeytan (aleyhillâne) gibiler..... Allah'ın kullarını doğru yoldan sapTIRmak için; YİNE ALLah'ın yardımINI istiyorlar..... Allah c.c. BUNLARIN belâlarını kesin verecek.(Misal; fetö VEadnan oktar) Çünkü RABBin teraziSİ çok hassas. zerreTANEleriNİ dahi tartIYOR.. Bekleyin ve GÖRÜN; Allahın hesabını...... Biz de bekliyoruz...
 • Basri AçarBasri Açar1 ay önce
  Süper bir yorum.Daha başka ne denebilir ki ! Allah razı olsun
 • CEVDETTCEVDETT1 ay önce
  Ağlarım, ağlatamam; hissederim, söyleyemem; Dili yok kalbimin, ondan ne kadar bîzârım! Oku, şâyed sana bir hisli yürek lâzımsa; Oku, zîrâ onu yazdım, iki söz yazdımsa.
 • Mehmet Mehmet 1 ay önce
  Adalet ve liyakat ile devlet yönetilir.Bizimkiler işe ilişkilere göre devlet yönetiyor.Ya elbistanda eski ilçe başkanının eşinden bellisi işe girmiş bu nasıl iş.Ak parti oy alıyorum diye sessiz kaldı bunlara.Yine aynı yerde 240 kişinin çalışması gereken belediyede 750 kişi çalışıyor. Borç biyer mi.Yine aynı yerde tefeciler,uyuşturucular siz sahibi bu nasıl iş.Belediye gazinoları şehir dışına çıkaramıyor. Bunları yazdığımızda muhalif oluyoruz
 • AliAli1 ay önce
  Yerel seçimlerden beri eleştiri yazıları yazıyorsunuz, herkes kötü gidişatı görmezden gelip methiyeler düzerken, bu ortamda takdire şayan, ancak bu kötü gidiş referandumdan bu yana hızlanarak devam ediyor, aklı başında insanlar bunları yazıp çiziyordu, yani su testisi kırıldı.
 • Günahımız ne!Günahımız ne!1 ay önce
  Bütün suçları görünmeyen varlıklara yüklüyorsunuz mesela "şeytan"lara.. iyi de o zaman bizim günahımızneden olsun?.
 • Derin yılmaz Derin yılmaz 1 ay önce
  Her zaman ki gibi duygularimiza ve yasadiklarimiza tercüman oldunuz
 • Sancar Sancar 1 ay önce
  Uluslararası uçuşgüvenliğiteşkilatı, İSTANBULHAVALİMANINIincelemeye almış.... Meteorolojikveriler,kuş göç yolları, başkafaktörler vs...Aslında her ne kadar milyonlarca yıldıraynıgüzergahtauçankuşlar , güzergahı değiştirebilirler.... Ama yapmıyorlar.... Kuşları iyi niyetli görmüyorum... Dışgüçlerle ilintili iltisaklı olabilirler...
 • fenomenfenomen1 ay önce
  "akın" dinci diye bir şey yok kişiye isevi ise hıristiyan islama inanıyorsa Müslüman denir bu 1-) sende olaylara olaylaraa "işkembe" ve "cep" eksenli bakıyorsun dış iç fitne ve küresel bir köye dönüştürülen dünyada emperyal oyunlar umursamadan her şeyi mükkemel görmek isteyenlerdensin 3-)bu ülkenin 20 yıl önceki halini ya bilmiyorsun yada "unutanlardansın" çünkü ortada devlet diye bir şey yoktu 4-)bu ülkede bir avuç kemalistin dışında herkes esaret altındaydı-5)ülkede eğitim sağlık savunma sanayi başta olmak üzere ekonomi çökmüştü-6-)senin gibilerinin aslında halk ve hak diye bir derdi zaten yok her aksaklık iktidar aleyhinebüyütülerek kulanılmak istenen birer bahane o kadar zırıldamayı iyi bilirsiniz ama yarın cepheye dendimi esameniz bile okunmaz
 • Abuzer Kılınç Abuzer Kılınç 1 ay önce
  Bekçiler hırsızları ve stokçuları halka şikayet edince kaybetti.Oysa halkın soğan ve patatesler cüz i bir kârla fırsatçıların elinden alınıp halka satışa sunulabilirdi. Yoksa stokçular ....Bir de Türkiyenin en iyi üniversitesinde okuyan çocuklar, dışarda kıytırık bir puanla bitirenlere karşı şanslarının olmadığı endişesine kapılınca bekçiler kaybetti.PKK lıdan ve FETÖ den temizlediğin yere tabiki yeni bir pkk li yada fetocu alma.Ama en iyi olanı al. Torpil yapma ki devler herkesin devleti olsun ve herkes devletine sahip çıksın.Bir fikir adamına fikir satmaktan dolayı özür dilerim. Selam ve dua ile.
 • İLBEYHANİLBEYHAN1 ay önce
  imamoğluseçileliberi en büyükicraatınıyaptı..... 2000yıl sonrabutopraklardailkdefabirSÜRYANİKİLİSESİNİNTEMELİNİATTI.....YÜKSEKDEVLETERKANIYLABİRLİKTE.....DÜŞMANKARDEŞLERİ,SÜRYANİKİLİSESİBİR ARAYAGETİRDİ.....DİN Ü DEVLETEHAYIRLIOLSUN.....
 • okurokur1 ay önce
  "Kellim kellim la yenfa"; Perdeler daha da sıkılanmış göstermemek, duyurmamak için, yada görmemek ve duymamak için... Yumruklar sıkılmış, gözler kısılmış daha sert cevap için...Allah'ın (C.C.) Hz. Muhammed'e (S.A.V.) "senin görevin ancak tebliğdir"dediği gibi, "Bilmem derdimi anlatabildim mi? “Dili yok kalbimin ondan ne kadar bizarım”. demenize hiç gerek yok çünkü aynı Sure'de "Yapabilsen göğe bir merdiven dayayacaksın" şeklinde zorlamanın gereksiz olduğu, "Hidayetin Allah'ın katından olduğu" beyan etmektedir. "Su akar yatağını bulur."
 • MALKOÇMALKOÇ1 ay önce
  BİNDEFA SÖYLEDİM ,BİN DEFA DAHA SÖYLERİM....Dinahlaktır,ahlaksızındiniolmaz.... HemHIRSIZ,hem MÜSLÜMANolunmaz ,insan daolunmaz.....İSLAMBİRLEŞTİRİR ,TARİKATCEMAATLERBÖLER.... ALLAHAKULLUKİNSANIHÜRKILAR ,ŞEYHE ,HÜNKARA ,SULTANA KULLUKİNSANIKÖLELEŞTİRİR....
 • analşılmazlaranalşılmazlar1 ay önce
  siyaset ve bürokrasiyle giriş yapmışsınız. devamı bundan kopuk olmuş. bürokrasi diye bir şey yok. bürokrasi siyasetin emrindeki oyuncaklardır. bürokrasiyi engel görüp şikayet eden siyasetçiler yalancıdır sahtekardır. haindir. bütün yetki yöneticilerde dir. memurların hiç bir yetkiside yoktur. yöneticileride kendi emrine amade olacaklardan siyasetçiler seçer. istediğini yapmayanı da anında azledilir. zaten sistemde böyle sıkıntısız yürüyor. yani bürokraside bir tıkanma bir gecikme bir usulsüzlük varsa bu siyasilerin emirleri gereği olur. yoksa hiç bir bürokratın haddine mi. siyasetin emirlerine ters ve emir almadan hareket etsin. saniyesinde hemen değiştirilir.
 • AlkanAlkan1 ay önce
  Ah be dili pak camide aynı safta oldugunkişiler sokakta birileri ile yaallah bismillah diyerek kilise açmasını neye göre hangi ruhsata göre yapıyor Bi açıklık getirsenya. Bu konuda ayet hadis varmı.
 • Mehmet GüvenMehmet Güven1 ay önce
  Selamün aleykümSevgili Abdurrahman DilipakSizi elimden geldiğince takip etmeye çalışıyorum.Muhakeme kabiliyetiniz, ifade gücünüz, yazma beceriniz gerçekten olağanüstü.Cenâb ı Hâk ilminizi, feyzinizi artırsın.Ancak yazılarınızın çoğunda mevzunun etrafında dolanıp duruyorsunuz.Galip gelen takımın sürenin bitmesi için saha içinde top çevirmesi gibi.12'den vurma gibi bir endişeniz yok. Sorumluluk sahibi, bilgili, imanlı bir yazarsınız. Kelimeleri, cümleleri tesbih tanesi gibi çeviriyorsunuz. Ancak gerçeği yalın haliyle ortaya koy(a)muyorsunuz.Aslında o kudret sizde mevcut!Neden çekiniyorsunuz? Lafı neden dolaştırıyorsunuz? Adres istiyoruz biz kardeşim adres?
 • AkınAkın1 ay önce
  Hiç anlatamasın çünkü hep yuvarlak konuşuyorsun sende Allah tan çok hükümdarından korkuyorsun. Bu ülkede liderinden korkup ona yaranmak için tapınan milyonlar var hala, bir cacık olmaz bu zihniyetten daha çok fakirleşeceğiz, daha çok mutsuz olacağızbu dinci görünümlü yamyamlar sayesinde insanlar daha çok dinden soğuyacak , yol yapmış İzmir - istanbul arası , gidiş geliş bir otomobil 512 tl yol ücreti aracın yakıtının iki katı yol ücreti ,parasını ödediğim şey hizmet değildir ülkeyi markete çevirdiniz,ha migros ha bim ha otoban hepsinde para ödüyorsam , Allah korkunuz yok ,o gözüküyor apaçıktadüşünebilen bir insandan utanmanızda kalmadı, ancak boş nutuk boş laf
 • Hakkı GÖZETENHakkı GÖZETEN1 ay önce
  Sayın yazar.Batı edebiyatının ölümsüz eserlerinden biri olan Cervantes'in Don KİŞOT'unu bilirsiniz. Hani şu ince-uzun, sakallı, şövalye romanları okuya okuya sonunda şövalye olmaya özenen roman karakteri. Birde seyisi-yardımcısı ve de dostu olan Sanço PANÇO'su vardır. Bir gün Sanço PANÇO Don KİŞOT'tan kendisini bir adanın valilik makamına getirilmesini ister. Don KİŞOT sorar: Vali olursan adada adaleti nasıl sağlayacaksın? Sanço PANÇO yanıt verir.ZENGİNLERİN SÖZLERİNE DEĞİL, FAKİRLERİN GÖZLERİNE BAKARAK !!! der. Saygılarımla,
 • ÖZGÜR BEYİN VE PRANGASIZIM ÖNERİRİMÖZGÜR BEYİN VE PRANGASIZIM ÖNERİRİM1 ay önce
  Eline koluna Sağlık,Ülkemizin halini çok güzel yansıtmışsın.Umarım Din bahane talan şahane,Atatürk bahane talan şahane ler yokolurda Milleti kajkındıranlar Hakim olur,Tarikat ve Cemaatlervede Atatürkçüyüm diyenler hep emperyalizm in kuyrukçuluğunu yapmaktalar,ne biçim Müslümanlık bu,.Emperyalizm yokedicidir Dinleri de yokeder,.Müslümanım, Atatürkçüyümdiyenleremperyalizm i ögrenmeli.Özgürlük ve bağımsızlık karekterimdir ögrenmeli,Hak ve adelet ve aile nin tarafında bilinçli olarak bulunmalıyız.Artık camiiler kurulurken tarikat ve cemaatlere bağlanıyor,Din maalesef rant alanı merkezi gibi,yani rezalet,Bir Diyanet Vakfı Yöneticilerini incelemeni ve vakfı n nelere sahip olduğunu,yöneticilerinin nelere sahip olduğunu araştırıp yazsan ne güzel olacak,Cumhurbaşkanı bile Vakfa karı koca kurbanını bağışladı,bir araştır bakalım neler çıkar neler,cia,m 16,mossad (Bunlar fetö yada başka tarikat örgütü farketmiyor) kuluçka merkezi çıkarsa şaşırma olur mu.Zira İzmir tamemen böyle,sanırım genel i de böyle dir.Gazetende bile birsürü kripto vardır buna inan.Din adına Müslümanlık çürütme operasyonu tam gaz,anlayacak kapasitede bile değiller,anlayamıyorlar,anlamak istemiyorlar,bağımlılık larından vazgeçemiyorlar.Din bahane talan şahane,Atatürk bahane talan şahaneBağımsız beyinler, Ülke severlik şart..Saygılarımla.
 • MehmetMehmet1 ay önce
  Düzeltiyorum ali imran 1.2.3.ayetler değil Müddessir 1.2.3.ayetleridir
 • MehmetMehmet1 ay önce
  Değerli hocam infitar suresi 6.ayete vereceğim cevap nefsim ve Allah 'a olan inancımdaki eksikliktir tahmin ediyorum bir çok insanın cevabı da buna yakındır. Çözüm önerim Ali imran suresi 103.ayette geçen Allahın ipine (Kuran ve peygamberin yaşantısına ) sıkı sıkı sarılmakla başlar.Hakkı sabırla tebliğ etmekle devam eder."Ey örtüsüne bürünen insan!" Kalk ve uyar." " sadece rabbini yücelt. " (Ali imran 1.2.3.ayetler) Tebliğin muhattabı sadece gayrı müslimler değildir, İslamdan uzaklaşmış müslümanlar da buna dahildir.Selametle kalın.

Günün Özeti