D-8

21 Temmuz 2019 Pazar

Yeni bir dünya kurulacak ve yeni dünyada herkesin yeri yeniden belirlenecek.

Daha düne kadar İngiltere imparatorluğu yanında Osmanlı, Alman, Avusturya- Macar, Rus, Çin, Hin, Japon imparatorlukları vardı. Bugün sadece İngiliz imparatorluğu var. ABD adı birleşik devletler olan gizli ve derin bir imparatorluk aslında. Japonya ve daha diğer imparatorlukların sadece adı kaldı. 

Ama dünyada 1 numara olan ülkeler var. Nüfus olarak Japonya 1 numara, toprak olarak Rusya bir numara, ekonomik güç olarak ABD 1 numara.

Öte yandan, Güvenlik Konseyine üye beş ülke var: ABD, İngiltere, Rusya, Çin ve Fransa.

Dünyanın yüzölçümü 510.100.000 km². Rusya 17.098.200 km², Kanada 9.970.610, Çin Halk Cumhuriyeti 9.640.820 km², ABD 9.629.090, Brezilya 8.514.880 km², Avustralya 7.741.220.

Dünyadaki yaklaşık 1,57 milyar Müslüman’ın 1,2 milyarını kapsayan, Türkiye dahil İran, Pakistan, Bangladeş, Endonezya, Mısır ve Nijerya’dan oluşan D-8 ülkelerinin yüzölçümü 7.510.779 km².

D-8 ülkelerinin kuruluşunda açıklanan, D-8’in bayrağında yer alan altı yıldız örgütün 6 temel ilkesini ifade ediyor:1. Savaş değil, barış; 2. Çatışma değil, diyalog; 3. Çifte standart değil, adalet; 4. Üstünlük değil, eşitlik; 5. Sömürü değil, iş birliği; 6. Baskı ve tahakküm değil, insan hakları, hürriyet ve demokrasi.

57 İslam ülkesinde yaşayan Müslüman nüfus, dünya nüfusunun 1.57 milyar inananı ile % 23’ünü oluşturmaktadır. Öte yandan; Müslümanlar dünya yüzölçümünün % 28’ine sahip. İslam ülkelerinin milli hasılaları yaklaşık 4,4 trilyon dolar. Bu da dünyada bir yılda üretilen hasılanın % 7’si kadar.

Dünya nüfusu yaklaşık 8 milyar ise, İslam ülkeleri dünya nüfusunun % 23, D-8 ülkelerinin nüfusu, İslam ülkelerinin nüfusunun üçte ikisinden fazla.

Dünyanın yüzölçümü 510 milyon km², Müslüman ülkeler dünya nüfusunun % 28’ine yani 182 milyon km²’lik bir alana sahip D-8 ülkeleri ise İslam ülkelerinin 7.510.000 km² ile yaklaşık % 5’ine sahip. Milli Gelir olarak D-8 ülkeleri, Endonezya 1,066.840; Türkiye 631.163; Nijerya 447.013; Malezya 372.628; İran İslam Cumhuriyeti 333.603; Bangladeş 313.509; Pakistan 298.310; Mısır 298.153; Toplam 2.693.000.000. Yaklaşık İslam ülkelerinin toplam milli hasılasının % 1.7’si gibi bir orana sahip.

D-8 ülkelerinin şöyle farklı bir yanı var. Mesela Doğu Asya’daki 350 milyonluk Malay nüfusu 2 D-8 ülkesinin etki alanı içindedir. Yine Pakistan ve Bengladeş’te 369 milyon insan yaşıyor. Pakistan ve Bengladeş’in kucakladığı Hint coğrafyasında 250 milyon Müslüman daha yaşıyor. Yani bu iki Müslüman ülkenin etkilediği Müslüman nüfus 620 milyonu bulmaktadır. Sadece Hint ve Malay Müslüman topluluğu yaklaşık 970 milyon nüfusu etkilemektedir.

Özellikle Malezya’da Çin’lilerin % 80’e yakın bir ekonomik güce sahip olması aynı şekilde Malay-Çin Müslüman topluluklar arası yakın ve sıcak bir temasa da kapı aralamaktadır ki, 45 milyona yakın Doğu Türkistan yanında 70 milyon dolayında bir Hui Müslüman nüfusundan söz edilmektedir.

Türkiye; Balkanlar, Kafkasya, Ön Asya yanında Türk dünyasını da yakından etkilemektedir ki, ekonomik olarak 200 milyona yakın bir Müslüman potansiyelini harekete geçirme imkânına sahiptir.

Çin eski İpek yolu olarak biliniyor. Burada iki eksik bilgi var. İnsanlık Anadolu’dan dünyaya yayıldı. Doğuya doğru genişleme, Hazar’ın üst ve alt yakası ile denizden oldu. Üst yakasından gidenler Kafkas halkları, Sibirya, Yakutlar, Moğolistan koridoru, alt yakasından gidenler, Hindistan’a doğru ilerlediler. Denizden gidenler Endonezya, Malezya, Filipinler koridorunda ilerlediler.

İpek yolu, Çin’den Hazar’ın alt yakasından Avrupa’ya doğru ilerledi. Çin’den gelenler İstanbul üzerinden ilerlerken, bir diğer yol doğu Akdeniz’den, Güney Avrupa ve Kuzey Afrika koridoru arasında ilerlediler. Hindistan’dan gelen “Baharat Yolu”, karadan İran üzerinden Basra körfezi, Mısır üzerinden, Kartaca’ya doğru, Kızıldeniz üzerinden Arap Yarımadası ve Etiyopya’ya doğru ilerledi. Malay ve Hint topluluğu, geç zamanda Avustralya üzerinden gelenler, deniz yolu ile Basra Körfezi ve Kızıldeniz’e girerek Güney Afrika’ya doğru ilerlediler.

“İpek yolu” Çin’den İngiltere’ye doğru, Asya-Avrupa hattında bir Avrasya projesi. “Baharat Yolu” ise Endonezya’dan başlayıp, Hindistan üzerinden geçip, Avrupa ve Afrika’ya doğru ilerleyen bir hat. İpek yolu doğrusal bir hat oluştururken, D-8 ülkelerinin içinde olduğu “Baharat Yolu” bir bumerang hattı oluşturuyor. Her iki hattın kesişme noktası Türkiye. Bu iki hattın kesişme noktası hava, kara, deniz ulaşımına açık olmasının yanında doğudan batıya karasal bir aks oluştururken, kuzeyden güneye bir deniz aksı oluşturuyor. Kuzeyde Rusya, güneyde Arap Yarımadası ve Afrika var.

Bu iki hattın potansiyel ekonomik gücü, nüfus gücü, karasal büyüklüğü, jeopolitik ve jeostratejik açıdan hali hazır durumda bile çok büyük kapasitesi yanında yükselen bir değer olarak, gelecek açısından büyük umut vadediyor. Pazar, hammadde, ulaşım, enerji alanında son derece büyük önem taşımaktadır. Türkiye bu dengede adeta nirengi noktasında bulunuyor. Bu iki hattın ifade ettiği ekonomik, politik, siyasi ve geleneksel değerler açısından çok önemli bir güç ifade etmektedir.

Bugün İran ve Mısır açısından siyasi bazı sorunlar olsa da, bütün olumsuzluklara rağmen halklar arasında bir takım çalışmalar yapılabilir.

Kaldı ki, özellikle Malezya ve Endonezya ile Türkiye arasında başlatılacak bir hareket, diğer D-8 ülkeleri ve Müslüman ülkeler açısından model oluşturacaktır.

Bugün D-8 ülkeleri Genel Sekreteri Malezyalı bir diplomattır. Bu hafta ortasında Malezya Başbakanı Mahathir MuhammedTürkiye’yi ziyaret edecek. Bu ziyaretin ardından bu ülkelerle Türkiye arasında son derece önemli bir takım anlaşmaların yapılması söz konusu. Bu ziyaretin ardından, Dakar zirvesi öncesinde D-8 Genel Sekreteri Büyükelçi Dato Ku Cafer Ku Şari, birçok alanda D-8 ülkeleri arasında var olan ilişkileri daha ileri bir noktaya taşımak için bir eylem planını hayata geçirmeye çalışıyor. D-8 ülkeleri arasında asimetrik, multidisipliner, Barter esaslı, parasız ticaret konusunda bir takım yeni adımlar atılması söz konusu. D-8 ülkeleri arasında ortak bir plastik kart ödeme sistemi oluşturulması, D-8 Üniversitesi ile öğrencilerin lisans ve yüksek lisans seviyesinde her yıl okul değiştirerek okunmalarına imkân veren yeni bir üniversitenin hayata geçirilmesi, ortak yatırım imkanlarının artırılması gibi birçok alanda yeniliklerin hayata geçirilmesi için bu ziyaret bir milat olacak. (İnşallah). Selam ve dua ile.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Kazim TanrivetdiKazim Tanrivetdi15 gün önce
  Bu ülkede müslümanlık yasaniyormu.Ben yasandigi kanisin da degilim Bakmayin camiye gidenler goruntu olsun niyetiyle gittiklerini biliyorum.İnsanlar inanclarindan neden bu kadar sogudu,bir numarali sorumlu ikdidar partisi ve onun basi,eskiden ne kadar inancliydik ne kadar guzel komsuluklarimiz vardi.Komsunun dertleriyle dertlenir sevinclerine ortak olurduk,şimdi sen susun su partilisin denilerek parcalaniyoruz.Boluculuk yapan siyasiler en kisa zaman milleti butunlestirmeye baslamasi sart. YOKSA ALLAHA,PEYGAMBERE VE MUKADDESAMIZA IHANET EDIYORUZ.GERCEK MUSLUMANLIK YAŞANMIYORSA EZAN OKUNMASIN
 • iyildiziyildiz1 ay önce
  D-8 i yazıp da, Rahmetli Erbakan Hocamızı anmamak, ancak bir acizliğin-aşağılık kompleksinin ifadesidir...Yazıklar olsun sizin gibi Milli Görüş döneklerine ve haram olsun bugüne kadar size verdiğimiz değere...
 • vatansevervatansever1 ay önce
  kenevirimizi elimizden aldılar diyip 1 khk ile yasalaştırma imkanın varken yasalaştırmazsan, kaybedersin.
 • Ahmet Kaya Ahmet Kaya 1 ay önce
  Adama demezlermi17 senedir aklın nerdeydi
 • Ahmet Kaya Ahmet Kaya 1 ay önce
  Adama demezlermi17 senedir aklın nerdeydi
 • Salih Salih 1 ay önce
  ADAma demezler ç 17
 • BozkurtBozkurt1 ay önce
  inşaAllah D8 tammanasıyla deveye girer de başta müslümanlar olmak üzere insanlıık bir nefes alır
 • takiitakii1 ay önce
  Bu Hayaller yüzünden İsrail Golan tepelerini aştı Türkiye sınırına geldi Hayal ler hep başa bela oldu bu ülkeler hele hele arap çoğrafyası müslümanları batıyı yakın batının adamıBu yalan hayller DAVUTOĞLU YALANLARI SURİYENİN HALİ IRAKTA 3 KOYUP 1 ALACAĞIZ YALANLARI
 • GöktuğGöktuğ1 ay önce
  "D8 hic bir sey degildir.Guc bile degildir.insanlari yaniltma?D8 oylesine kuruldu.hic bir gucu yoktur.Dunya politikasini ingilizler yonetir.Ingilizler dunyanin butun kapilarini tutmustur.onlara sorulmadan hic birsey olmaz.unutma osmanli,yi arkadan kahpece hancerleyen ingiliz kopegi suudilerdir.butun arab alemine bakin anneleri ingilizdir.arab diye bir sey yoktur.dunya ingiliz politikasinla yonetiliyor.Bak gul ingilizcidir.Bak tayyib amerikancidir.bunu unutmaD8 hic bir sey degildir.Ingiliz kralicesi vardir."Bunları yazmak nasıl bir ruh halini gerektiriyor acaba 500 yıl önce onun kafasındaki hristiyanlar söyle söylüyordu muhtemelen ingiltere kıytırık bir ada dünyayı Türkler yönetiyor Türklerin istemediği hiçbir şey olmaz Bunlara şunu söylemek lazım "uyan ey gözlerim gaflet uykusundan uyan" bir fikri olmayan bu ülke de sussun fikri olanların eteğinden çekmesin azmini kırmasın
 • İLBEYHAN İLBEYHAN 1 ay önce
  MERAL ,YENİPARTİYEOLUMLUBAKIYORMUŞ.... GÜL, BABACAN, DAVUDUNOĞLU nunkuracağıparti veyapartilere.... Ne deolsapatronlarıaynı.... HEPSİNİNPATRONU , KIBLESİU. S. A.....HEPSİ MUSA 'NIN ÇOCUKLARI...... unuttuklarıbişeyvar , HAİNİFLAHOLMAZ...... AYNI FETOŞgibi....
 • MuratMurat1 ay önce
  D8 hic bir sey degildir.Guc bile degildir.insanlari yaniltma?D8 oylesine kuruldu.hic bir gucu yoktur.Dunya politikasini ingilizler yonetir.Ingilizler dunyanin butun kapilarini tutmustur.onlara sorulmadan hic birsey olmaz.unutma osmanli,yi arkadan kahpece hancerleyen ingiliz kopegi suudilerdir.butun arab alemine bakin anneleri ingilizdir.arab diye bir sey yoktur.dunya ingiliz politikasinla yonetiliyor.Bak gul ingilizcidir.Bak tayyib amerikancidir.bunu unutmaD8 hic bir sey degildir.Ingiliz kralicesi vardir.
 • SılaSıla1 ay önce
  Penisilvanya/ABD’den yazan................ kşiye; Cevabınız için teşekkürler; 3 yanlış 1 doğruyu GÖtürüR kuralına sadık kalmalısınız. FETÖ konusunD 1000lerce tavizin-YANLIŞın YAPILDIĞINI bizzat BAşKAN, ifade ediyor.bu yüzden cevabınız geçrsizdir.saygılar.
 • FETÖ hâlâ yaşıyor..!FETÖ hâlâ yaşıyor..!1 ay önce
  Diyanet’te açık olan İstanbul İl Müftülüğüne, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Mehmet Emin Maşalı atandı. Gece yarısı sessizce yapılan bu atamadan sonra İstanbul gibi 12 milyonluk şehire müftü yapılan Mehmet Emin Maşalı'nın kim olduğu merak konusu oldu. Bir "reformist..!"
 • Penisilvanya/ABD’den yazan Sıla’yaPenisilvanya/ABD’den yazan Sıla’ya1 ay önce
  Hizmetleri saymakla bitmez ama Erdoğan komutasındaki büyük Türk Milleti’nin15 Temmuz zaferi en muhteşemidir. Emperyalizmin işgaline dur dediği için.Müslüman Türk kimdir dünyaya öğrettiği için.
 • İşte Cezayir işte Adam İşte Cezayir işte Adam 1 ay önce
  Mısır'da düzenlenen Afrika Kupasını kazanan Cezayir Milli Takımının kaptanı Riyad Mahrez, kupa töreni sırasında Darbeci Sisi hükümetinin Başbakanı Mustafa Madbuli ve Mısır Spor Bakanını görmezden gelip yüzlerine bakmadan tokalaşmadan es geçti.
 • MuzaffetMuzaffet1 ay önce
  Hocam Allah razı olsun, ne olur daha fazla işleyin yazılarınızda D-8 imizi. 25 milyon km 2 idik. Şimdi çok daha büyük olacağız diyordu rahmetli hocam. Ne olur daha çok işleyin bu konuyu, ümitlerimiz yeşersin,neşvünema bulalım tekrar inşallah.
 • Adil Altay GüneyAdil Altay Güney1 ay önce
  Abdurrahman Dilipak'ın görüşlerine katılıyorum.
 • TAVSİYECİTAVSİYECİ1 ay önce
  ...Yaşlılık işte. Sonradan farkına vardım. Gerçekten çok özür diliyorum. Hocam'a çok selam söyleyin, hakkını helâl etsin. O'nu gerçekten seviyoruz. Allah O'ndan da, sizden de razı olsun. Allah'a emanet olun. Selâm ve dua ile (Esselâmun Aleyküm.)
 • SılaSıla1 ay önce
  Lütfen AKLIbaşındaBİRisi; Şu UzUNun; devlete VEmillete OLAN; sade bir tane KATKISINI(sadece1taneSİNi) söyleyebilir mi??? 3 yanlış, 1 doğruyu götürüYOR..... lütfen HEsabınızı buNA göre YAPIN.saygılar.
 • VefaVefa1 ay önce
  Hükümet planlama açısından ekonomide büyük hatalar yaptı.......Türkiye henüz sanayişlemeden, üretip kazanmadan Ancak Gelişmiş vezengin ülkelerin sahip olabileceği üretim ve döviz kazandırmayankaliteli otoyollar, tüneller, köprüler ve havaalanları yaptı..........Devasa ve lüks kamu binaları, stadyumlar, şehir hastaneler vs yaptı..........Bu projeler için vergi gelirleri yetmeyince ya dışardanMilyarlarca dolar borç aldı yada alınan dış krediye kefil oldu.......Petrolu ithal kullandığımız arabalar ithal.......Buna rağmen taşımacılık maliyetien pahalı olan karayolu sistemi üzerinde kurduk......En ucuz ulaşım alternatif olan demir yolu taşımacılığını tamamen unuttuk......Antalyadan İstanbula bir kamyon sebze-meyve götürseniz ürünfiyatın üstüne %50 nakliye maliyeti biniyor......bu kriz ortamında bile kamu kuruluşlarında israf ve lüks harcamalar devam ediyor.....Üretim, ihracaat ve tasarrufekonomisine dönemezsek ülkenin geleceği dahada zor ve sıkıntılı olacak...
 • Nazım KARAMEHMETNazım KARAMEHMET1 ay önce
  Yıllarca nükleer enerji karşıtlığı yaptık.Ne kadar yanlış yaptık.
 • ertyuertyu1 ay önce
  Rusya’nın çok geniş toprakları var ancak bu geniş topraklar başına dert olmak üzere. Rusya’nın nüfusu yaşlanıyor. Doğum oranı ölüm oranından düşük. Dışarıdan alınan göç ile nüfusunu ayakta tutmaya çalışıyor. Ayrıca ülke genelinde oldukça dengesiz nüfus dağılımı var. Rusya’nın nüfusu batısındaki şehirlere akıyor. Rusya’nın doğusunda uçsuz bucaksız araziler ıssızlaşıyor. Bu arazilerin boşalması Rusya için güvenlik zaafiyeti oluşturur. Bu arada Rusya’daki müslüman nüfusu nerede ise ortodox nüfusunu yakalayacak....
 • Hamit Kaymakçı Hamit Kaymakçı 1 ay önce
  Hocam bilmediğin birşey yok her konuya hakim gibi yazıyorsunuz siz kimsiniz bence siz elinizi taşın altına koyuyorsunuz ama bedeninizi değil sizin makamlarda etkin olmanız gerekir idrak sahibisiniz onu işlemeniz önemli.
 • Malkoç Malkoç 1 ay önce
  Bursa bel başkanıALİNUR AKTAŞ7.5 MİLYONAİTHAL ÇİÇEK almış... TOBİRANANA 6.000 adet,ROSMARİNUS6.000adet, ABELİAKLEDİOSKOPE4.000 adet,EYRYOPSACRAEUS5.000 adet., KONİK TEPELİÇAM100 adet....Hem hain , hem şerefsiz, hem deBÜYÜKHIRSIZ.....
 • NURAN DEVRES NURAN DEVRES 1 ay önce
  Sayın yazar, pek vaktiniz yoktu galiba internetteki bütün ansiklopedik bilgiyi olduğu gibi indirmișiniz. Zaten kimsenin de okumadığı șuradan belli ki yorumların yazı ile hiç ilgisi yok. Biz sizden köșe yazısı bekliyoruz. Ha, șu arada, bir yorumcu dünyanın en kalabalık nüfusuÇin ya da Hindistan değil mi diye yazmıș. Arkadaș haklı. Ancak șu bilgiyi vereyim. Ülkenin yüzölçümüne kıyasla Japonya en kalabalık nüfus oluyor.
 • Mertürk Mertürk 1 ay önce
  Şimdiki yaşadığımız ve gelecekte yaşayacağımız gerçekler, geçmişte yaptığıımız tercihlerin sonucudur. Elbette ,zaman zaman çok nadiren büyük mucizeler olur, olması muhtemel sonuçların dışında farklı şeyler olur................Son yirmi yıl , bol ucuz döviz varken, dış borç ve sıcak para üzerinden ,emlak,konut ve inşaat rantı üzerindenbir ekonomik büyümeyi tercih etmişsek, bir süre bir ekonomik refah yaşarsınız. AMMA VE LAKİN , dış borçların ödenme vakti geldikçe ve içerdeki sıcak paranında hortumlayabileceği fazla bir döviz kalmayınca ,sıcak para kazançlarını alıp götürmeye başlayacaktır. Sıcak para gelince bir fayda veriyorsa ,çıkarken oluşturacağı panik ile ,on kat ekonomiye zarar verir. Böyle bir durumda ,hatanın neresinden dönülürse kârdır deyip, elimizdeki bütün kaynakları ,döviz geliri getirici, sanayi, üretim ve ihracat ile fabrika yatırımları ülkeyi ekonomik sıkıntılardan en az hasar ile atlatılması için çalışılması gerekirken, hala müteahhitlerin elinde satılamayan ,konutların satılması için teşvikler veriliyor. Bu nasıl birşey. Bu bir cinnet halimidir..............,...........................................Onyıllardır , emlak konut ,inşaat rantı üzerinden fahiş karlar elde edip , daha büyük kazançlar elde etmek için, hesapsız kitapsız şekilde çok daha büyük emlak,konut,inşaat işlerine giren müteahhitler batacaksa batsın. Efendim müteahhitler batarsa ,bunlara borç veren bankalarda batarmış. Dışardan on milyarlarca dolar borçlanıp ,bu paraları müteahhitlere kredi olarak verip , emlak, konut,inşaat rantını destekleyen bankalar batacaksa, batsın. Herkes yaptığı yanlışın bedelini ödesin. Bu bedeli , teşvikler ile ,borç yapılandırmaları ile ,bu millettin sırtına yüklemeyin. Bu millet bu yükü taşıyamaz........,,............................... Evet sn ,Dilipakbu konular mayın tarlasıdır bu konulara girmeyelim diyordunuz. Parasal konular mayın tarlasıdır. Herkesin harcı değildir ekonomik gerçekleri konuşmak. Bundan dolayı ekonomi konularına hiç değinmiyorsunuz değilmi sn Dilipak. fazla riskli olmayan tatlı sularda yazı yazmak çok kolay.Aslında dünyada birçok olaylarıntemeli,ekonomi kaynaklıdır. Geriye sadece birkılıf bulma kalıyor
 • AbdulmuttalibAbdulmuttalib1 ay önce
  Verdiğin bilgiler için tşk. muhterem.. Bir tek sorum var: milyonlarca Müslüman ölümler pahasına Batı ülkelerine yani Avrupa ve Amerikaya yani Hıristiyan ülkelerine coluk - cocuk neden iltica ediyorlar neden kaçiyorlar?. Bunun sebebi nedir?..
 • MertürkMertürk1 ay önce
  500 milyar dolar dış borç var. 7-8% tefeci fazi ile ancak dış borç bulabiliyoruz. Dış borcumuzu her yıl yeniden yspılandırsaksadece yıllık faizi ,35-40 milyar dolar ediyor. Hiç cari açık vermesek ,başka değerli varlığımızıda yabancılara satmasak, her yıl dış borcumuz bu faizle 35-40 milyar dolar artacaktır. Her yıl 35-40 milyar dolar cari fazla verirsek ,dış borcumuz yerinde sayacaktır. Peki ,son onbeş yıldır ,dış borç üzerinden tüketim ve inşaat ekonomisine dönüşmüş bir ekomomide ,ekonomimiz nasıl cari fazla verecek?Ekonominin temel girdisi olan aramal ve hammaddeler bakımından 70-80% oranında dışa bağımlı hale gelmişiz. Üretim için ilk önce büyük oranda aramal ve hammadde ithal etmek zorunda olan ve bunun için dövize ihtiyacı olan bir ekonomiyiz. Sanayinin ,ekonominin temel girdisi olan elektrik üretiminin 50% den fazlasını ,ithal doğalgaz ve ithal kömürden elde edip bunun için bile döviz bulmak zorundayız. Cari fazla vermek zorunda olan ve bunun için ithal ettiğimiz aramal ve hammaddelerin yerli olarak üretilebilecekleri yerli olarak üretilmesi için fabrika yatırımları yapılması gerekiyor. Bu yatırımlara başlansa ve bunun için finansda bulsak ,bu yatırımlar ,bir kaç yıl sonra üretime geçer ve ancak birkaç yıl sonra faydasını görebiliriz. Hal böyleyken, biz durumun ciddiyetinin farkındamıyız. Ne yazıkki hayır. Hâlâ dolaylı,dolayısız ithalat girdi oranı 50% civarı olan inşaat işlerini destekliyoruz. Evet ,inşaat beraberinde 200 civarı sektörü beraberinde çalıştırıyor AMMA VE LAKİN ,İnşaatta doğrudan kullanılan ithal malzeme dışında yerli olarak üretilen bir çok malzemenin bile aramal ve hammaddesi ithaldir. Yani 100 bin TL maliyetli bir inşaat işini yaparken ,en az bunun yarısı yani 50 bin TL civarı bir döviz dışarıya gidiyor,yani 50 bin TL döviz borçlanmamız gerekiyor. İnşaat maliyetinin yarısı kadar parayı döviz olarak bulman gerekirken veya dışardan borçlanman gereliyorsa,bu para kadar cari açık oluşturuyorsa, tam gaz inşaata devam demek ,ülkenin mezarını kazmak demektir.İnşaat ne zaman ülke için tehlike olmaz ,inşaat ne zaman ülke için faydalı olur? İnşaatta kullanılan malzemelerin aramal ve hammaddeleri dahil, birçok malzemesini yerli olarak üretirsen ,İnşaat maliyetinin ,dolayı dolaysız ithal girdi oranını 20% altına indirirsen ,işte o zaman ,inşaat artıkça ,inşaat için aramal ve hammadde üreten bütün yerli firmalardahil , inşaat için üretim yapan diğer bütün yerli firmalar da üretim yapıp komple ülke olarak kalkınırız. Bilmem anlatabildim mi ? Zaten 2 milyon civarı arz faslası satılmayı bekleyen konut var,millette bu konutları alacak para yok iken ,teşvikler ile bu konutları satırdık diyelim ,müteahitler bu konutları sattı diyelim ,müteahhitler bu konutları satıp parasını ne yapacak, bu para yeni inşaat yatırımları ile ekonomiyi canlandıracak işlere gitmeyecek iseki zaten arz fazlası konut var ,bu para nereye gidecek ,hadi bir kısmı ile kredi borçlarını ödediler, geri kalan para büyük oranda ,dövize gidecek ve döviz fiyatı artacak ,ekonomi daha çok bozulacak ilk önce yaptığımız ve yapacağımız işlerin sonuçlarını hesap edelim ,Allah ,akıl fikir vermiş. Hiç akletmezmisiniz diyor Allah, bir çok ayette. Akletmek , aklını kullanmak bu kadarmı zor? Allah aklımızı kullanmayı bize nasip etsin. Ama, Görecek göz,duyacak kulak,anlayacak kalp olmazsane yaparsan yap, ne şekilde anlatırsan anlat faydası olmaz
 • Sancar Sancar 1 ay önce
  C. BAŞK. YARD. FUATOKTAY ;ADALETEGÜVEN%38.1DEMİŞ.... YANİHALKIN %62 siADALETE GÜVENMİYOR..... OYSA HZ. ALİ (R. A)NEDİYOR... DEVLETİNDİNİADALETTİR diyor.... AdaletolmazsaDEVLET deOLMAZ....
 • Mehmet Mehmet 1 ay önce
  Nüfus olarak cin yerine japonya yazılmış. Nüfus güç dengesinde ne kadar önemli.Israil 18 ,20 milyon ama islam ülkelerini elinde oynatıyor.Bizde israil elini çekse batarız.Bir tane kaliteli markamiz yok.
 • Mehmet Ay Mehmet Ay 1 ay önce
  Islam devletleri hic bir zaman bir araya gelemezler. Cünkü bu mezhep ve tarikatlerden kurtulmadikca birbirlerini yemeye devam ederler.Islam ülkelerinde egitime önem vermedikcede, eski dogmatiek kurallari Kabul ettikcede bu is zor.Islami endekste yasamada islam ülkeleri ilk 50 ye zor giriyor. Yeni zelanda norvec Hollanda bunlar birinciler. Gerisini Sen düsün......
 • cahili ayıktırancahili ayıktıran1 ay önce
  beynini prangaya vurmuş zekası çok geri o C BAŞKANI değil okuyup anlamak dünyaya hertürlü bilgiyi verebilecek kapasiteye sahiptirsen zekanı prangadan kurtarmaya bak
 • bay abdurrahmanbay abdurrahman1 ay önce
  Sivas'ta İstiklal Caddesi Mursi Caddesi oluyormuş. doğru mu?
 • yeni türkiyeyeni türkiye1 ay önce
  fotolu görüntüsü var: Bursa’da yeni açılan Şehir Hastanesinin etrafında şehir olmadığı anlaşılmış.
 • ercanercan1 ay önce
  Centoyu bagdat paktını imzalayan menderes polatkan zorlu akıbeti ne oldu biliyormusunuz diyen tarihçilerde var. Yani türkiye türklere bırakılamayacak kadar önemli bir ülkedir diyen yabancı diplomatlar siyasetçiler var oldugu gibi yerli gafil yazar çizer siyasrtçilerde yok degil
 • Mertürk Mertürk 1 ay önce
  170 milyar dolar. Bu nedir. Son 15 yılda,sadece ,elektrik üretmek için ,ithal doğalgaza ve kömüre verdiğimiz para. Bu dehşet bir rakamdır. Al yada öde anlaşmalar ile ,Dışardan aldığımız doğalgazın60-70% kadarını ,sadece elektirik üretmek için kullanıyoruz. Kullandığımız elektiriğin 50% den fazlasını ,sadece ithal doğalgazdan ve ithalat kömürden elde ediyoruz. Bu oran bazı yıllar 60% üzerine çıkıyor.Peki bizde kendi elektiriğimizi üretecekkaynak yok mu? VAR. Sadece Afşin-Elbistan bölgesinde ,10 adet büyük termik santrali , enaz 100 yıl besleyecek kapasitede linyit kömür rezervleri var. Üstelik bu kömür rezervleri,somadaki gibi yerin çok altında değil, ince bir toprak tabakasını kaldırdığınızda milyonlarca ton linyit kömür ortaya çıkıyor. Linyit kömür kalorisi düşük ama ,şekil A da göründüğü gibi zaten , bu bölgede mevcut çalışan ,yüksek kapasiteli bir termik santrali zaten var. 2011 yılında BAE devleti burada ,12 milyar dolarlık birden fazla termik santrali kurmak için proje yanı mış ,arap baharı başlayınca bundan vazgemişti. İran yıllarca, türki cumhuriyetlerine giden tırlar için birçok zorluk çıkarırken,Rusya, kendi üreticisi için ,bizim sebzemeyveler için bir çok engellemer çıkarırken, biz alternatifimiz varken , her yıl onmilyarlarca dolarlık doğalgazı elektirik üretmek için,gözümüz kırpmadan tek kalemdebu ülkelerden ithal ediyoruz. Yerli ve milli olmak demek ,ilk önce ,kendi ülkenin çıkarını herşeyden üstün görmektir. Almanya ,bir kaç yıl öncesine kadar kendi elektriğinin 45% kadarını ,yani Türkiyenin toplam ihtiyacının ,nerdeyse iki katı kadar elektiriği kendi yerli kömüründen elde ediyordu. Şimdilerde ise hızla yenilenebilir enerji, res ve güneş enerjisi yatırımları yapıyor, bizim yarımız kadar güneş görmezken...,.. Almanların aklına bizim gibi alyada öde anlaşmalar ile ithal doğal gazdan elektrik ödemek akıllarına gelmemiş!!!?.........Almanlar sadece alternatifi olmadığı için ,ev ısıtmasında gerektiği kadar doğalgaz ithal ediyor. Biz ise sanki başka alternatifimiz yokmuş gibi ,ithalat için yapılan doğalgaz anlaşmsları ile övünüyoruz, bak ,bu kışta ülkemizi doğalgazsız bırakmadık diye yapılan anlaşmalar ile övünüyoruz, sanki doğalgazı bedava alıyoruz. Başka ülkeler birkaç ülkeden geçerek daha ucuz doğalgaz alırken,bizsınır komşularımızdan ,dünyanın en pahalı doğalgazını alıyoruz. Sahi bunu nasıl becerebiliyoruz?Türkiye ,2 milyar dolar res ve güneş enerjisi ekipmanları üreten yatırımlar desteklense ve elektirk üretimi için yerli panel kulkanımı desteklenirse,Türkiye her yıl , enaz2 milyar dolar ithal doğalgazdan tassaruf eder. Kendi elektiriğimizi üretmek için yerli kömür ve yenilenebilir RES ve güneş enerjisi ekipmanları üreten yatırımlar desteklense ,yüz binlerce insanımıza da iş imkânı doğardı. ...,.IMF ye 23 milyar dolar borcumuzu ödediğimizde bayram etmiştik ,son 15 yılda sadece elektrik üretmek içindışarıya ödediğimiz 170 milyar dolar dır. Bu para onun kaç katı. Dış borçlar ile yaptığımız ,İstanbul havaalanı,osmangazi köprüsü ,yavuzselim köprüsü, marmaray, İzmir otoyolu , şehir hastaneleri vb. hepsini toplayın 70 milyar etmez.Biz kendi elektiriğimizi kendi kaynaklarımız ile üretseydik, 170 milyar dolar cebimizde olacaktı.yüz binlerce insanımıza da iş imkânı doğacaktı. Bu para ile yukarıda saydığım büyük projeleri ,dışborca gerek kalmadan yaptığımız gibi , kanal İstanbul gibi daha başka büyük projeler içinde elimizde kaynak olurdu. Yerli silah sanayine daha çok kaynak aktarabilirdik. Yerli füzemizi,yerli uçağımızı bile dış borca gerek kalmadan yapabilirdik.Elektrik ,sanayinin bütün ekonominin ana girdisidir. Ekonomi canlanınca , doğal olarak elektrik tüketimimizde artıyor,elektrik tüketimi artınca ,elektrik üretmek için doğalgaza verdiğimiz dövizde artıyor.Ekonomi canlanınca ,üretimimiz artıyor, üretim artıkça ,aramal ve hammadde bakımından 70-80% oranında dışa bağımlı olduğumuz için , ithal aramal ve hammaddeye ödediğimiz dövizde artıyor , ülke döviz darboğazına giriyor. Bu seferde üretim duruyor, üretim durunca insanlarişsiz kalıyor, devlet gelirleri azalıyor, artan devlet borçlanma ihtiyacı nedeniyle ,yeterli döviz ve kaynak olmayayınca ,küresel tefeciler faizi istedikleri gibi artırıp ,seni yüksek faize mecbur ediyor.Bu yüksek faiz ,ülkenin geleceğini ipotek altına almak demektir. İş dönüp dolaşıp , üretime geliyor , özellıkle , aramal ve hammadde üretimi bakımından ,enaz dışa bağımlılık hayatıdır. Sürekli ve sürdürülebilir üretimin temel şartı budur. Allah birçok ayette ,akletmezmisiniz diyor, akletmek, aklını kullanıp ,farzdır. Aklımızı kullanıp dış güçlerin tuzağına düşmemek gerekir. Sonra ,Allahtan yardım istediğimizde ,Allah ,ey kulum ,ben size aklınızı kullanın demedimmi , demiyecek mi?Allah aklımızı doğru kullanmayı nasip etsin
 • Mertürk Mertürk 1 ay önce
  D8, ekonomi referanslı bir yapılanmadır. Ekonomi öncelikli olmayan hiç bir sistem sağlam olmaz. İngiltere nin, uzun yıllar devleti muazzama olmasını ,ekonomisinin sağlam olmasına bağlıydı. İngiltere ilkönce ,kuzey amerikayı sömürerek ,daha sonra uzun yıllar hindistanı sömürerek büyük bir ekonomik güç ve devlet oldu.Tam bağımsızlık ,ekonomik bağımsızlıktan geçer. Ekonomi bir ülkenin herşeyidir. Ekonomi bir ülkenin olmazsa olmazıdır. Ekonomin güçlü olursa, sanayiye,bilime ,teknolojiye ,daha çok yatırım yaparsın. Ekonomi güçlü olursa yerli ve milli silah sanayine daha çok yatırım yaparsın, bu alanda dışa bağımlı olmaktan kurtulursun. Kendi füzeni ,uçağını,tankını vb. bir çok silahını kendin geliştirirsin. Ekonomik güçlü olursa,özellikle sanayiye ve üretiminde güçlüsün demektir, dışa bağımlılığın hiç olmaması veya çok az olması demektir. Ekonomin güçlü olursa, insanların karnı tok geleceğe güvenle bakması demektir
 • Mertürk Mertürk 1 ay önce
  D8 demek ,ticaret demek, ticaret demek ,üretim demek, refah demek,zenginleşmek demektir. Karşılıklı ticaret olmadan üretim olmaz, üretim olmadan güçlü ekonomi olmaz,güçlü ekonomi olmadan güçlü devlet olunmaz. Tarih boyunca ,güçlü devletler, güçlü ticaret yolu üzerinde olan milletler ,veya ticaret yollarını kontrol eden milletler tarafından kurulmuştur. Ticaret, devletler tarafından ,karşılıklı menfaat gözetilerek yapılır. Sende olanı , anlaştığın ülkeye rahat ve kolay satıp ,sende olmayanı karşıdan alarak ksrşılıklı menfaat gözetilerek yapılır. 1994 gümrük birliği anlaşması ile türkiyeye öyle bir pranga vurulduki ,Türkiye adeta başka ülkelerin açık pazarı haline getirildi. Öyleki , AB Çin gibi başka devletler ile serbest ticaret antlaşması yaptı . Türkiye çin ile serbest ticaret antlaşması yapmadığı halde ve çin Türkiye ile serbest ticaret antlaşması yapmak istemediği halde , çin ,Türk mallarına gümrük vergileri ile başka engellemeler ile türk mallarını kota koyarken, Türkiye, gümrük birliği anlaşması gereği AB ile anlaşması olan hiçbir ülkeye ,AB nin belirlediği oranlar dışında vergi koyamıyor. Türk malları rahatlıkla çin pazarına giremezken, çin malları AB üzerinden hiçbir engellemeye takılmadan ülkemizi istila edebiliyor. Aslında bu durum , mütekabiliyet esasına aykırı olduğu için ,tam bağımsız ülke olmamızı da engelliyor. Sana vergi koyan devlete sende vergi koyamıyorsan ,yani mütekabiliyet esasına göre davranamıyorsan ,tam bağımsız değilsin demektir. Türkiye neye mal olursa olsun ,gümrük birliği anlaşmasını ,mütekabiliyet esasına göre düzenlemeli veya derhal ,gümrük birliği anlaşmasından çıkmalıdır. Türkiyenin son yirmi yılda 600 milyar dolar cari açık verip ,başka ülkelerin açık pazarı olmasında ,AB ile yapılan gümrük birliği anlaşmasının 3. ülkeler lehine olan etkisi büyüktür. Başka ülkelerin açık pazarı haline gelmiş bir ülke büyüyüp kalkınamaz. Bu , Osmanlıdaki kapütülasyonların değişik bir versiyonudur. Osmanlıyı yıkan nedenlerin başında ,kapitülasyonlar ile ekonomisinin zayıflamasıdır. Allah ,yöneticilerimizin ferasetini artırsın
 • Ali çankayaAli çankaya1 ay önce
  Anlattıklarinız birer omurga konulardır. Asıl icracı dinleyecekler pek dinlemiyor larElsiz kolsuz dinleyenleri de yarası derinleşiyor üzüntü artıyorİyiki varsın demekten başka ileri gitmiyor Selam dua
 • AlperenAlperen1 ay önce
  Özgür Beyin ve prangasızım adlı kullanıcı. ,,,,, ya zır cahilsin yada dünya gerçeklerinden haberin yok.Peki 54. Erbakan hükümeti niçin yıkıldı????? Sen önce bunu oku, öğren.Sen bırak Cumhurbaşkanını onun danışmanlarının ne bilgisine nede öngörüsüne sahip cahil budala.
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  Sahte içki ani öldürüyor. Gerceği yuva yıkarak süründürereköldürüyor.
 • TAVSİYECİTAVSİYECİ1 ay önce
  Allah Allah. Ben nüfus olarak Çin ve Hindistan 1 numara sanıyordum. Yoksa yanılıyormuyum.
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  D8 Kuran catısı altındatevhîdi bir birliktelik meshebsiz tarikat sız muhkem ayetler ışığında birliktelik. Birlikteliği MÜTEŞABİHLERE sarılanlar bozar.
 • Gurbetçi...Gurbetçi...1 ay önce
  Pek saygıdeğer Cumhurbaşkanı'm, 2015 seçim beyânnâmenizde de va'dedilmiş olduğu üzere, YURT DIŞINDAN BORÇLANARAK EMEKLİ olanlara hiç değilse "MİNİJOB" yani "yarı zamanlı" ÇALIŞMA MÜSÂDESİnin bir ân önce verilmesini çok ricâ ediyoruz..! Teşekkürler, vesselâm...
 • Mehmet AliMehmet Ali1 ay önce
  Bangladeş ile birleşirsek dünyaya hükmediz hocam. Sıkıntı yok. Afganlar da destek olursa öttürürüz. Yav biraz da ümmetçi kafayı bırakıp bakabilsek dünyaya, hayata belki 1, 2 adım atarız ileri doğru
 • Malkoç Malkoç 1 ay önce
  DOSTLAR ;tepeüstügidiyoruz , uçurumdan aşağı.....Tek bir nedenivar... .... YOLSUZLUK..... YOLSUZLUKLAR ;MİLLİ GÜVENLİKMESELESİ olmuştur..... Ülkemizin,devletimizin, milletimizin , geleceknesillerinmahvısözkonusu....KANGRENgibi heryerisarmış......ARJANTİN, YUNANİSTAN, VENEZUELLA'dan kötüoluruz..... YANDAŞİŞADAMIMEHMETCENGİZVE KIRKHARAMİLER sözlerinituttu, milletin a.......koydular....100yıldıryapılanedilenne varsasatıp savdılar,üstüne bir deyüksekfaizleborçlandılar.... Sadece dış borç 500.000.000.000 milyar dolar....FAİZDURMUYOR,GÜNLÜK. ÇALIŞIYOR.... Merkezin elindekikefenparasınagözlerini diktiler.....ABDİNGİSRAİLKISMİ AB; budefaVATANTOPRAKLARINIistiyor....KÜRDİSTANADI ALTINDA BÜYÜK İSRAİLkuracağımdiyor.... RIZAGÖSTERMEZSENEKONOMİSİLAHINIKULLANIR , TÜRKİYEYİMAHVEDERİM diyorUSA..... ÜLKEYİ KIRILGANHALEGETİRENLERHESAPVERECEK... HEMCUMHURİYETİN SAVCILARININ, HEMDE ALLAHINHUZURUNDA DİVAN'da..... Opismideleriniz, cepleriniz,cüzdanlarınız ,bankahesaplarınız , KATARSERMAYELERİNİZYERİNDİBİNEGİRSİN....HEMEN BU GÜN ÜRETİM, ÜRETİM., ÜRETİM....BİR AN ÖNCEHIRSIZLIĞA , RANTEKONOMİSİNESON.... ÜRETİM EKONOMİSİ VE AVRASYABİRLİĞİ..... SURİYEBÖLÜNÜRSE, TÜRKİYEBÖLÜNÜR..... BUPARTİLERAMERİKAYI , ALLAHZANNEDİYORHAŞA.... BÜYÜKÇOĞUNLUĞU ZATENYETİŞTİRİLMİŞCASUS.... YCHP, HDPKK,İYİ PARTİ, GÜL, BABACAN, DAVİDOĞLU, FETÖ,KAVUNCU VE KAVAKÇILAR,İMAMOĞLU , TUNÇ SOYER, CEMAATLER, TARİKATLAR VS VS...
 • GerceklerGercekler1 ay önce
  Müslüman kim diğer dinlere mensup kim bunların müslüman olanları nasıl davranışlar sergiliyor diğer din mensupları nasıl davranışlar sergiliyor hiç bir din önüne gelen sıfatla o dinin mensubu olmaz sadece kartvizit olur...mesaja israf israf israf müslüman ülkelerdemi çok diğer dinlerin mensup olduğu yuzolcumlerindemi..mesala Türkiye %99 müslüman bir ülkede israf sizce yüzde kaç ...tamam bu israfı görüp hoppppp diyen olmaz diyen müslüman sayısı kaç. ....onun için pek muhterem saygıdeğer efendim agam paşam yüksek saygilar efendim emriniz olur efendim buyrun yiyin daha da yiyin aksirinciya kadar tıksısrıncaya kadar yiyin bir saniye mola vermeden yiyin .....siz yedikce mutlu olan sevinen insanlar hiçte az değil. ...lakin ne demiştik ülkenin % 99 neydi...işte boyle
 • ÖZGÜR BEYİN VE PRANGASIZIM ÖNERİRİMÖZGÜR BEYİN VE PRANGASIZIM ÖNERİRİM1 ay önce
  Eline Koluna sağlık Cumhurbaşkanlığına ders verecek boyutta bir yazı,ilgilenlerede ögretici,umarım Cumhurbaşkanı okur,okumaya ögrenmeye çok çok ihtiyacı var.Müslümanım diyenlerinde,belki silkinir kendilerine gelirler.
 • Kocasolak Kocasolak 1 ay önce
  Başta Türkiye olmak üzere bütün islam ülkeleri EĞİTİM konusunda çuvallamaktayız. Türkiye ve İran eğitimde en ileride olanlar olmakla batının çok gerisindeyiz. Ak partimizin 17 yıllık iktidarı müteahhitlere akıttığı kaynağın yarısını dahi eğitime veremedi. Müfredat yerine SİSTEMİ değiştirip durdu, gençlik ak partiden nefret eder oldu. İnsan kurallara uymak oranında MEDENİDİR, şu halimizle Türkiye ne kadar medeni? Diğer islam ülkelerini saymıyorum bile. Yıl 2019 büyük şehirlerimizde kurallara uyma YOK mesabesinde. Özgürlük kurallar çerçevesinde sıkı bir disiplin ile yaşananın adıdır, başıboş bir yaşam değildir.
 • alkanalkan1 ay önce
  D 8 i yıllarca görmezden gelen g 20 ye katılıp boy göstermeden mutluluk duyan bir zihniyet d 8 ve ümmete öncülük edemez. D 8 ümmeti bir araya getirecek belkide Türkiye buna öncülük etmesi düşüncesiyle kurul muş fakat özellikle Türkiye nin bu projeye yıllarca ilgisiz kalması bu kuruluşta bulunan ülke temsilcileri yılda bir araya gelip çay kahve içtikten sonra aile fotogrofı çektirip bir sonraki çayda buluşmak kaydıyla dagılır oldular. D8 kuran zih niyetin D8 le ümmeti birlik beraberlik ve ticarette iş ortaklığı ile müslümanların ezikliğini ve sömürüsüne ortadan kaldıracak bir proje idi. Fakat iktidara gelen ANLI secdeli ler bu hayelleri gerçekleştirmek için hiç bir adım atamazkenümmete liderlik yapabilecek kapasitesinde ki tc ni götürüp AB de bir vilayet yapmak için mücadele verdiler. AB kapısında bekleyerek tc devletini haçlı Birliği dedikleri tek dişi kalmış canavar larla birlikte olma sevdasındalar.d8 i hayata geçirmek için şurlazım onun içinde çırak değil D8 ruhuna uygun ustalazım.
 • TAVSİYECİTAVSİYECİ1 ay önce
  Hocam, gerçekten yanlış anlamayın, bunu size bir dostunuz olarak yazıyorum. Yazınızı okumadım, daha doğrusu okuyasım gelmedi. Niye derseniz; aynı, Lisedeki matematik kitabıma benziyor. Bu yazdığınız bilgilere insanlar internetten bir tıkla ulaşabiliyor zaten. Bizim sizden istediğimiz, istatistiklere dayalı bir yazı değil. Biz, okuyucuyu kalbinden vuran, kitleleri sürükleyen yazılar istiyoruz. Necip Fazıl gibi, Hasan Karakaya gibi...Muzip, esprili, iğneleyici yazılar. Bir köşe yazarı niye böyle yazılar yazar ki? Yoksa, anlaşılmak istemiyormusunuz. Bunu, asla bir eleştiri olarak algılamayın, bir dost tavsiyesi olarak düşünün. Sizi seviyoruz. (Allah'a emanet olun.)
 • MülayimMülayim1 ay önce
  D-8ülkeleri önce içlerinde ki emperyal güçlerin maşası konumundaki arızalı tiplerden kurtulmalı.Sisi her şeyi israil ve abd ye satar.İran malum kendi mezhebinin dışındakiler müslüman değil.Suud u söylemeye gerek yok.......geriye ne kaldı ??? Gariban Nijerya ve Pakistan.Onlarında yakalarını kurtarması zor.Endonezya ya bir Suharto buldular.Türkiye ve Malezya da fifti fifti.....Allah yar ve yardımcımız olsun.

Günün Özeti