CHP, İyi Parti..

27 Temmuz 2018 Cuma

Al birini vur ötekine. Her iki parti de zorunlu olarak kongreye gidiyor.

CHP bölünmenin eşiğinde. İyi Parti de..

Akşener genel başkanlık için aday olmayacağını açıklamıştı. Belki İstanbul veya Ankara için Belediye Başkanlığına aday olabilir.. Ama şansı yok.

CHP ve İyi Parti sanki ortak bir kaderi paylaşıyor. Tencere yuvarlanacak, kapağını bulacak. CHP’den ayrılanlarla İyi Partiden ayrılanlar birlik olup, Ana Muhalefet Partisi olmak için şanslarını deneyebilirler..

Seçim sonuçları nasıldı? AK Parti % 42.5, CHP % 22.6, HDP % 11.7, MHP % 11.1, İyi Parti % 9.9

Milletvekili dağılımı son durum şöyle: Adalet ve Kalkınma Partisi 290, Cumhuriyet Halk Partisi 144, HDP 67, MHP 49, İyi Parti 42, SP 2, Demokrat Parti 1, BBP 1 Toplam: 596.

CHP bölünürse 79/65 olur. İyi Parti bölünürse 17/14/11 olur. Küçük olan gider, Merkez Liberal Sol bir Parti kurar. Ben bir senaryodan söz ediyorum. İyi Partinin 17’si, yani MHP’ye ve AK Partiye gidemeyecek, FETÖ’cülerin de içinde olduğu Liberal, sağ muhafazakârlar, yani DYP ve ANAP çizgisinden gelenler, bu sol merkez harekete katılabilirler. Sonuçta 65+17=82 üye ile yeni ittifak ana muhalefet partisi olur. İyi Partinin kalan üyelerinin bir kısmı MHP’ye geri döner, bir kısmı AK Partinin kapısını çalar. HDP’den de yeni sol oluşuma giden olacaktır.

Yeni parlamento aritmetiği şöyle oluşabilir: AK Parti 301, Yeni Merkez Liberal Sol Parti 82, CHP 79, MHP 69, HDP 60, SP 2, Demokrat Parti 1, BBP 1 Toplam: 596.   

İyi Parti zaten dağılma sürecine girdi. Onlar seçim ilan edilmeden % 19.6 oyları olduğunu düşünüyorlardı. Yoğun bir kampanya ile % 22’ye ulaşmayı hedefliyorlardı. CHP kanadından ciddi bir destek bekliyorlardı. CHP % 20 gibi bir oy alacaktı. HDP % 10 gibi, SP filan, M. Akşener 2. tura kalacak, 2. turda da Cumhurbaşkanı olacaktı. İnce’yi de yardımcı alacaktı. Aslında yukarıda sözünü ettiğim koalisyon bu şekilde yeniden şekillenmiş olacaktı.

Yani dinler arası diyalog gibi, bir cemaat-sol diyaloğu ile sorun çözülecekti.

Meral Akşener projesi başarısız oldu. Meral hanım ya babaanne olarak torununa bakacak ya da başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı olmadı, bu kez de belediye başkanlığında şansını deneyecek.

İyi Parti kendi başına, CHP’den ayrılacaklar kendi başlarına güçlü bir siyasi varlık gösteremezler. Ama üst akıl bu iki kanadı bir araya getirirse yeni bir siyasi merkez oluşabilir. Ama bunların da bir atımlık barutu olacaktır. Ne sağ, ne sol kadrolar buna hazır değil. Taban da buna hazır değil. Kavga çıkar. CHP’nin kifayetsiz muhterisleri ile İyi Partinin kifayetsiz muhterislerini bir araya getirerek güçlü bir siyasi yapı oluşturamazsınız.

Ama AK Parti ve Erdoğan’ın karşısına bu yerel seçimde bir alternatif çıkarmak istiyorlarsa, sağ, sol, liberal ve FETÖ’cüleri bir araya getirerek yeni bir hamle yapmaktan başka çareleri yok. Eğer bu seçimde de başarılı olamazlarsa ne sağ, ne sol, ne liberal kalır ortada. CHP de sıradanlaşır.

Bütün siyasi hesaplarını AK Parti ve Erdoğan düşmanlığı üzerine kuran kadrolardan da zaten başka bir sonuç beklemek mümkün değil. İnce “Müslümanlığı” ile bu işler olmaz. Akşener “Milliyetçiliği” ile olmayacağı gibi.

Batılılar yine yanlış ata oynadılar. İnce ve Akşener’i batıya pazarlayanlar yine kantarın topuzunu kaçırdılar. Batıya hayal sattılar, onlar da bunu yuttu. Adamların öfkeleri akıllarından büyük olunca bu tür siyasi tuzaklara kolay düşüyorlar.

Bu süreçte zaten SP kendini bitirdi. SP’deki oy artışı tamamen ödünç oylar. SP gerçeği gazetelerinin tiraj hareketlerinde gizli.

HDP yerel seçimlerde mevzi kazanmak için şiddetten uzak durmaya çalışıyor. Bir de başlarına geleceği biliyorlar. Kandil zaten çöktü. PYD ABD’nin Truva Atı oldu. Onlar şimdilik pozisyonlarını korumaya çalışıyorlar. Oylarını korumak istiyorlar ama, HDP’nin Kürt bölgelerinde aldığı oyların çok büyük bir kısmı AK Parti’nin aday profiline yönelik tepkiden kaynaklanan oylardır.

HDP yenil seçimlerde bu yeni siyasi oluşumla birlikte hareket edecek. Yeni oluşum HDP’nin ağırlıkta olduğu bölgelerde HDP’ye, onlar da diğer bölgelerde bu yeni oluşuma oyları kanalize etmeye çalışacaklar.

Şunu söyleyebilirim. Bu seçim karakteri icabı “dar bölge”ye benzemektedir. Burada parti kadar aday öne çıkacaktır. Herkes kritik bir eşikte hissediyor kendini, onun için herkes halkın beğendiği adayları öne çıkartacak. Bu hem başkan ve hem de belediye meclisi için geçerli. Hatta başkanlar yardımcıları ve müdür yapacağı isimlerle sahne almalı. Aday profili geçen seçimlere göre daha iyi olacak diye ümit ediyorum. İnşallah AK Parti çok daha iyi bir aday profili ile çıkar.

Bu yönde atılacak ilk önemli adım Parti kongresi olacaktır. Adayları belirleyecek olan merkez teşkilatı çok önemli. Ve tabi il-ilçe teşkilatları da kongre sonrası gözden geçirilmeli.

Tabi başka senaryolar da var. Bütün senaryolar gelip Erdoğan ve AK Partiye dayanıyor.. AK Parti eğer iyi bir kadro ile çıkarsa, Allah’ın yardımı ile birçok ülkenin ve örgütün evdeki hesapları çarşıya uymaz.

Biz bizden ibaret bir ülke değiliz artık. Bölge ve İslam dünyası, dünya dengeleri üzerinde de bizim ayrı, önemli, ağırlıklı, belirleyici bir rolümüz var.

İçimizdeki ahmak ve hainler yüzünden bu mücadeleye bir zarar gelirse, önce onlar ağır bir darbe yer ve tabi Türkiye de, bölge de, İslam dünyası da.

Erdoğan’ın son grup konuşması bu açıdan önemli idi. Gördüğüm kadarı ile milletvekili ve Bakanların tespitindeki zafiyet, Bakan yardımcılıkları ve kurullarında olmaması için daha dikkatli davranılıyor.

Ve tabi kongre sonrası Genel Merkez ve teşkilatların hızla gözden, elden geçirilmesi gerek. Yoksa binlerce adayın belirleneceği yerel seçimlerde zayıf bir liste felaket olur. İnşallah birileri ders almıştır. Selam ve dua ile..

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • ahmet kemalahmet kemal10 ay önce
  tuncer çiftçi diye birisi çıkmış. mehdi olduğuna dair yayınlar ve videolar yapıyor. müridleri hepsi kadın. yeni bir adnan oktar olayı olmadan gündeme alsanız iyi olur..
 • Hasan aliHasan ali10 ay önce
  Eğer şu önümüzdeki yerel seçimlere kadar Ak Parti hala partizanlığa, adam kayırmacılığa, millete tepeden bakmaya, soyguna vurguna, haksız kazanca devam ederse seçimde biter.Onun için Sayın Cumhur başkanımızın çevresindeki gerçekten samimi olan insanları nbu duruma dikkat etmeleri gerekir. Millet belediyelerde yaşadıklarından nefret eder duruma geldiler artık. Örneğin İSKİ veznesine su parası yatırmaya gittim 30 dakika bekledim , benden başka müşteride yok. Parayı yatıramadım. Gittim özel fatura ödeme noktasına yatırdım.Bu yüzden geçen seçimde Ak PARTİYE oy vermedim.Bunun gibi onlarca olayla hergün vatandaş karşılaşıyor.Artık iş nefret boyutuna geldi.
 • Ali agaAli aga10 ay önce
  Papaz icin degil faizleri yukseltmemizi istediler onun icin borc verecekler.
 • erhanerhan10 ay önce
  eğer her kim ki"daha önce oyumu veriyordum, ama artık vermeyeceğim" diyorsa,. bilin ki daha önce de vermemiştir, çünkü haklı bir sebebi olması için, daha iyi birilerininortaya çıkmış olması ve bunun da kimler olduğunu söylemesi, kanıtlamaya çalışmasıgerekir.
 • KocasolakKocasolak10 ay önce
  Toplumuzda SALGIN bir psikolojik ahlak hastalığı kol geziyor. Bu hastalık " beni severler " cümlesidir, hiç kimse ben onu, onları severim sayarım demiyor ama , herkes beni severler diye kendisini PAZARLIYOR.Birazcıkempati, biraz takdir, birazcık sevgi içinkendimizi yalan yanlış ortamlarda PAZARLIYORUZ. müslüman sevgi dağıtandır sevgi dilenen değil.
 • Ilbeyhan Ilbeyhan 10 ay önce
  Farzedelim hocam CHP-IP-HDP dunyanin en serefsiz,enbeceriksiz , hattahiyaneticindeolanpartiler...Sayet gercekten yolsuzluk, ihanetvesiyasipartiler. yasalarina,anayasaya mugayireylem ve soylemlerdebulunuyorlarsa CUMHURIYETSavcilari. ne is yapar ,siyasi irade ne is yapar...Kaldiki bunlarin gayrimesru fiil vesoylemleri,Bizler Gavsunailesinin ve evladlarinin kolesi ve kopegiyiz diyen bir guya islami bir sapik yuvasininhalen daha makam ve merciilerdeust duzeyde kabul ve itibar gormesini mesru kilarmi ?Cubbelinin yakmayan kefen pazarlamasini halkin safiyane dini duygularini istismar edip CIKAR saglamasini hemde normal kefene gore 5 kat daha pahali (GABIN) satmasini,muslumanlari igfal etmesinikabul gerektirirmi?bunlarin ve merdiven alti binlerce din tuccari sapigin icrai sanatlarina.ne zamana kadarhosgoruyle yaklasacaksiniz..Tarim liseleri,sanat meslek liseleri, ARGE laboratuarlari uretim ihracat en onemlisi AHLAK nerde?Bu sapiklardan kurtulupbir an once ureten bir ekonomi ve egitim olmazssa yakinda aclikla karsi karsiya kalacagiz ne zamana kadar ITHALAT..Her gordugumuzden et ithalat siparisi vererek nereye kadar? Selam ve dua ile
 • AKINCIAKINCI10 ay önce
  ülkemizbüyüsün fakat yavaşçokeziliyoruzbundan böyleinsanımıza yatırımyapalımyahuhalkımız birohçeksin caınıne çekiyorsa yiyebilsin giyebilsinyuztl bozdur anındabitiyor zaten çoğumuz asgari ücret alıyorhayat çok pahallıodu. inanın şu angözlerimdolduilk önce halkımızıninsanımızınferahıgelsin artık bende akpliyimreisimizi çok seviyoruzfakat durum budur, çarşıyı pazarıherkesbiliyor dahanesöyliyeyimsize...
 • İkrarİkrar10 ay önce
  Fotocu yok deyil buyukler elde kucukler mikrokopla araniyor mikroplardaboyle biraz zaman alirsimdi can cekisiyor var olan uzatmayi oynuyor bunlar devlete deyilde fotoye meylediyor kafam almiyor adamin biri dusmani anlatirken sonradan gelen efendim konustuklarindan birsey anlamadim okul tahsilim yok deyince konusmaci bire ahmak hangi tasin altinda kaldin demis
 • mevlütmevlüt10 ay önce
  ince müslüman adam hergün cuma namazı kılıyor bilmeyenler öğrensin....meral da fizana muhtar adayı olabilir....bunlar gavurun kullandığı aparatlardır...bir cacık çıkmaz.....
 • ŞaşkınŞaşkın10 ay önce
  Bence siz abuk subuk muhalefet analizi yapmak yerine, okurlarınızı bilgilendiren yazılarınızdan yazın. Onlarca köşe yazarı her gün zaten muhalefeti yazıyor her ne hikmetse!? Birde eğer muhalefetin fetö bağlantıları ilgili bilginiz varsa kendinize saklamayın; eğer yoksa bu tür ithamlardan vaz geçin, aksi halde bu sizi sadece "müfteri" yapar.
 • AKINCIAKINCI10 ay önce
  Siyasethalkınrefahseviyesiniyükseltmekolmalıçarşı pazar çokfena dövizve faizler öyle. ithalatıazaltıpüretimiarttıralımyatırımlarımızı yaparkendedöviz cinsindendışborçlayapıyoruz sıkıntıburadakendiparamızlayapalımaceleye gerekyok sakinveplanlı adımlarla. populist işler başımızıherzaman ağrıtırfaturayı halköder
 • İkrarİkrar10 ay önce
  Ne kadar salak bilemiyorum filim sektoru bir isim buluyor salak milyoner filimunde4 kardes istanbula babasinin asker arkadasina bir emanet vermis babalari olurken vasiyet ediyor gidin asker arkadasimdan emaneti alin tabi istanbuldaki arkadasi 4 tane asker arkadasinin cocuklarinin hatirini sorarken arkadasi hayatdami derken oteki dunyaya gitti diyor ve sirayla babamizin bir emaneti varmis evet var henen digeri soruyor babamin bir emaneti varmis evetvardedikya dordude soruyor gelelim esas meseleye araba devrilince akil veren cok olur birakin akil vermeyi su arabayi kaldiralim abd insanina boyle deger veriyor peki biz ne yapiyoruz yaraya tuz bier katiyoruz sabah papaz aksam papaz yatiyoruz lutfen lakayit olanlar var her yanliz bize bir dogruyu ogretir yanlis varsa bunun uzerinde duralim care bulalim herzaman dusmana suc bulmayalin birazda sucu kendimizde arayalim biz bu papazin tursusunumu kuralim zaten isimize yaramaz vermislerse para domuzdan kil koparalim diyelim papaza gucumuz yetmiyor vatanimiza sahip olursa ozaman sen sen olamazsin gercek kimligini bulamazsin
 • Turgut BİBERTurgut BİBER10 ay önce
  Sayın Abdurrahman Dilipak, Akp ve Mhp nin şans oyunu adı altındakikumar ikramiye oranını artırması hakkında görüşleriniz nedir. Bu görüşünüz benim için kesinlikle önemli
 • ŞahinŞahin10 ay önce
  Hadi  Maraşlı yeme bizi Millet öyle ayaklara gelmez parayı vermiş de buraya vermiyormuş da Sen hiç gördün mü 16 sene oyunu artırarak iktidarda Duran Bir partiyi Cumhuriyet tarihinde be koçum
 • YalnizKurtYalnizKurt10 ay önce
  Hocam IMF istenen 50milyar dolar borcla serbest birakilan papazin alakasi varmi yokmu?
 • maraşlımaraşlı10 ay önce
  Hocam sen chp yi ipi kendiri boşverde ak partinin durumu nolacak , oy oranlarında ciddi düşüş var bu seçimde , reisin hatırı olmasa çoğu meclise bile giremezdi. Reisin gölgesinden faydalanıyor çoğusu , ve bu son şansları bu dönemdede m.v. iyi bir performans sergilemezlere bir sonraki seçimde nal toplarlar. Bir zamanlar sol kesim yolsuluk rüşvet filanla anılırdı.şimdi ak partili belediyeler için konuşuluyor. iş iyice ayyuka çıktı. Zaten önümüzdeki belediye seçimlerinde sonucu görürsünüz. Yine reis meydanlara bu seferde yerel seçimler için çıkar ve millet reis hatrına oy verir , Daha önceki seçimdede dediğim gibi reise evet ama mv seçimlerinde akp ye oy vermedik , belediye seçimlerindede yine akp ye oy vermeyeceğiz. Herkes kendine çeki düzen vermezse sonucunu sandıkta görürsünüz. Mızrak çuvala sığmıyor artık,
 • AhmetAhmet10 ay önce
  Hocam fetöcü diyorsun ya bildiklerin varsa neden savcılığa vermiyorsun? Yani çaycı çorbacı içerde ama siyasetçi olunca veya arkasında dayısı olunca kimse dokunamadığı gibi devleti yönetmeye bile talip mi demek istiyorsun..Farkında olmadan öyle bir şey söylüyorsun ki çok vahim...Şayet parlamentoda veya herhangi bir siyasi parti içerisinde fetö ile iltisaklı olan varsa derhal derdest edilmeli..Çaycı çorbacı kendi halinde garibanlar işinden özgürlüğünden oluyorsa ki bence bu yanlış; devleti yönetmeye aday insanların arasında iltisakı olanların hücreye kapatılması gerek değil mi?
 • VatandaşVatandaş10 ay önce
  Hocam bırak bu muhalefet partilerinin durumunu onu onlar düşünsün. Papazı neden bırakıyoruz? Ekonomimiz bu kadar mı zor durumda ki bu kadar mı dış müdahaleye açık ki her an tehdit ediyorlar ve biz de boynumuzu büküyoruz?
 • şükrü onukşükrü onuk10 ay önce
  AKPARTİ bundan sonra atacak adımlarda bir hata yapmadığında ki çok zor . Karşı tezlerin hepsi fos . G. doğu da hakimiyet kurma çabalarısuya düştü . BOP da düştü . Güçlü hamle karşısında yeni bir projeyi hayata geçirme kabiliyetleri de bitti . Kendi aralarında birbirine düşmüş , bir gündediği öbür günü tutmayan kafası karışık bir yapılanmayla karşı karşıyayız. Sırtını Terör gruplarına dayayan Parti en büyük yalanı söylemişti .Sırtını politika fukarası, hayal kırıklığı yaşatanABD ye dayadılar onunda durumu ortada . Bütün ümitlerini , umutlarını ve hayallerini M. seçimlere bağlayanlar bunda da istediklerini elde edemediklerinde belki yine rahat durmazlar ama havanda su dövmekten bir adım öteye geçemeyeceklerdir .
 • İkrarİkrar10 ay önce
  Selam ve dua ile sayin abdurahman hocam hayirli cumalarin olsun iki samimi dost insan birkere darilmissa ayrilmissa o dostluk yerine gelmez bir kirilan vazo onu tuttursanda eski guzelligini kayip etmistir insan ilk sevdigile yakisirken ikinci evliligi hep goze batmistir eger iyi bir parti olsaydin kurdugunuz partide kalirdiniz niye kudurdunuz simdi hak ettiginizi buldunuz bence bunlar dan bir parti olmaz bence
 • ŞahinŞahin10 ay önce
  Allah razı olsun Abdurrahman Dilipak Hocam yine maşallah cuma gününe yakışır bir şekilde döktürmüşsün Allah ebediyen razı olsun
 • YORUMYORUM10 ay önce
  Sayın Dilipak selamlar.CHP nin bölüneceği ihtimalini düşük görüyorum.Sebepleri çok.CHP nin nurtopu gibi hediye İŞ BANKASI hisseleri var kasasına para akar akar akar.Kim bu kaymaklı partiden ayrılmak ister.Bir proje ve yedekli sistem olan KK ile İNCE danışıklı dövüş gösterisi sunmaktadır.Yersen...CHP nin balon gibi şişirilmiş lider adayları biliyorlar ki bunları yöneten akıl buna müsaade etmez.Zaten CHP nin içinden gerçek bir lider çıkma ihtimali de görünmüyor.Çünki bunlar halk ile aynı hayatı yaşamıyorlar.Belli bir elit !!! kitle bunların yaşam tarzı.DEVLETİN MİLLETİN SAHİP OLMASI GEREKEN BANKA HİSSELERİNİN YİNE DEVLETE DEVRİ DÜŞÜNÜLMELİ VE YAPILMALI.
 • Pardon abi,Pardon abi,10 ay önce
  ... yazmışım yaa; eline, diline, beline, yüreğine, safra kesene, böbrek üstü bezlerine, kalemine, memori belleene, klevyene sağlık abi yaa; ne bileyim bunadım işte..

Günün Özeti