• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Abdurrahman Dilipak
Abdurrahman Dilipak
TÜM YAZILARI
19 Ocak 2020

Büyük değişime hazır mısınız?

Her şey değişiyor, hem de çok hızlı ve bu değişim daha da hızlanarak devam edecek.. İnsanoğlu artık ışık hızı ile iletişim kurabiliyor. Bu beraberinde daha birçok şeyi getirecek. Daha işin başındayız. 

Yapay zeka ile başlayan süreç, yepyeni bir dünyanın inşası için yeni bir başlangıç olacak..

 Din algısı, devlet, bilim, teknolojideki büyük değişimden söz etmiyorum, daha farklı bir dünya geliyor. 

Mesela düşünsenize emeğin para etmediği bir dünya! Ve enerji sudan ucuz!

Biliyorum, “yok canım” diyeceksiniz, teknolojiyi de üreten insan değil mi? Böyle düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Teknoloji artık bağımsız bir “birey”e dönüşüyor. Erbakan “Fabrika yapan fabrika”dan söz ediyordu, artık makine yapan robotlar geliyor. Bu robotlar kendini onarabilecek ya da kendi benzerlerini üretebilecek.. Üreme organları yok ama daha kolay üreyebilecekler. Yazılım yapan yazılımlar ya da insanımsı robotlar geliyor. 

Sözünü ettiğimiz “mutfak robotları” değil. İnsanlarla iletişim kurabilen robotlardan söz ediyoruz.

“Emek” büyük ölçüde robotlara yüklenince, istihdam politikaları ne olacak? “Şoförsüz otomobiller” gelmeye başladı. Yarın öğretmene ve fabrika işçilerine de gerek kalmayacak. Bu insanları ne yapacaksınız. Bunların vergisi, sigortası ne olacak?. Sendikalar ne olacak. Robotların eve ihtiyaçları yok. İskandinav ülkeleri mesai saatini 8’den 6’ya, çalışma gün sayısını 5’den 4’e çekti. Yakın gelecekte çalışma gün sayısı daha da azalacak, mesai saatleri de. Geri sayım devam edecek!

Bu robotlar her şeyi tanıyor, herkesi tanıyor, bütün dilleri konuşuyor. Eğitime gerek yok. Yüklüyorsunuz bitiyor. Alt zeka grubu, üst zeka grubu yok. Ana kart, işletim sistemi ve sensörler, RAM, REM kapasitesi ile sınırlı bir alt-üst seviye. Hatta Raspbery Pi’de olduğu gibi Web tabanlı bir entegrasyonla her şey mümkün. Aynı teknoloji ile benzer dataları insanlara da yüklemek mümkün. Suya yüklenen datalar insana aktarılabiliyor artık. Bio resonance tekniği ile beyninizin belli fonksiyonları kopyalanabiliyor ya da beyninize data transfer edilebiliyor. Subliminal edu. ile bilgileşim mümkün. Bu yöntemle insanlar robotik sistemler ya da info tech. imkanları ile çok yakın bir gelecekte hayvanlarla da karşılıklı haberleşebilecekler.

İnsan beynini   

eden yöntemlerle hayvanlar da manipüle edilebilecek. Hayvanlar bu maksatla iyi ya da kötü maksatlar için kullanılabilecek. 

Bilişim, GENOM, maddenin temel yapısına ilişkin buluşlar sonucu dünyanın ve dünyalıların serüveni, bundan sonraki zamanlar için son Peygamberin gelişi ile başlayan en büyük devrimden sonra gerçekleşen en radikal değişim olarak   tarihe geçecek bir değişime hazır olun.

DNA’nın çözülmesi ve hücrenin manipüle edilmesinden sonra canlı organizmalarla ilgili birçok şey mümkün artık. Bitki, hayvan ya da insan fark etmiyor. Işık hızı ile ve ışık kalınlığında bir enstrümanla nesnenin ana çekirdeğine müdahale edebiliyoruz.

CERN’de insanoğlu atom altı parçacıklara müdahale etmek istiyordu. CERN’deki deney insanların ufkunu aydınlattı. Artık insanoğlu maddenin yapısını değiştirebilecek. Füzyon teknolojisi ile maddenin içindeki ve evrende var olan ya da dünyayı ve uzay cisimlerini itme-çekme gücü ile boşlukta tutan o büyük enerjiye ulaşılmış olmalı. Ortamdan ya da maddeden enerji soğurması tartışılıyor bugün.

Dahası da var. Maddenin 4. hali, yani gaz, sıvı ve katı hali dışında Plazma biçimine de ulaşıldı. Daha önce “ağır su” keşfedilmişti. Artık canlı organizmanın özüne insanoğlunun müdahalesi gibi kimya ve fizik yolu ile, elektromanyetik yöntemlerle maddenin özüne müdahale edilebiliyor.

Gelecekte neredeyse okula da gerek kalmayacak. Birçok şeyi ezberlemeniz de gerekmeyecek. Okul, iş, mahkeme her şey değişecek. Sanal cemaat toplulukları oluşacak, oylama evinizden olacak. E devleti, e-belediyeyi geç, e-demokrasi geliyor. Sanal parlamento senaryoları yazılıyor. AVM’leri unutun gitsin. Her istediğiniz kapınızda uçan otomobiller geliyor. Mesafeler kısalıyor. Ankara İstanbul 15 dakika. Hac ve Umre 45 dakika, ABD 1 saat. Uzayda madencilik, Hiperluplarla yeraltında yerçekimsiz ortamda süper sonik hızlı ulaşım imkanları ile yepyeni bir dünya.

Askeri kışlaların duvarlarında hâlâ fotoğraf çekmek yasak tabelaları var. Uydu fotoğrafları ile yerin 40 metre altını tarayabiliyorsunuz artık. Geriye ne kaldı ki!

Biz Web’i konuşurken bir yandan Black web, namı diğer Deep web oluştur, diğer yandan Blockchain ile tanışıyoruz. Daha kağıt para (Kaime) üzerinden Enflasyon ve Faiz/Riba ilişki ile ilgili tartışma bitmeden sanal para çıktı. Daha gerçeklikle ilgili tartışmalar bitmeden artırılmış gerçeklikle karşı karşıya kaldık.

Geçtiğimiz cuma hutbede sanal alemdeki haramlar gündemdeydi. Boşa geçen zamanlar, kumar, porno, yalan haberlerin fıkhi sonuçları üzerinde ahlaki uyarılarda bulunuluyordu. Bunlar güzel sözler ama, yalanın artırılmış gerçeği saniyede 300.000 km yol kat ederken bizim hızımızın bu şekli ile buna ulaşması mümkün değil. Biz elektrikli otomobilleri, İHA’ları başardık ama gelecek çok farklı olacak ve zaman çok dar.. Ne üzücü bir şey, hâlâ bir Milli Data Merkezimiz yok. Milli bir işletim sistemimiz, Süper bilgisayarımız, arama motorumuz, güvenlik yazılımımız yok. Ve hain bir el bunu engelliyor. Ve biz bu konuyu gündem yapamıyoruz. Bunu konuşmadığım kimse kalmadı sanki. Defalarca yazdım. Ama değişen bir şey yok. Biz tank palet fabrikasını konuşuyoruz, ötekiler Cyber teknolojilerle donatılmış, insansız, elektro manyetik bariyerler ve birkaç katlı hafif süper zırhlarla donatılmış tanklar üretmeye başladılar.

Çok farklı bir dünya geliyor. Daha hızlı, daha etkili, daha ucuz, ama biz o grubta yokuz. Düne göre, ötekilerin terk etmeye hazırlandıkları teknolojilerde varız ve düne göre bu anlamda oldukça ilerideyiz ama Quantum çağının yapay zekasının hızına bu kafayla ulaşmamız mümkün değil.

Aslında övünmeyi-dövünmeyi bırakıp önümüze bakmamız gerek. Yapacak çok işimiz var. Ama adalet hepsinden önemli. Ehliyet ve liyakat hepsinden önemli. Yolsuzluk ve rüşvet gibi, torpil ve haraç almaya endeksli bir yönetici kafası ile bu işlerin yoluna girmesi mümkün değil. Def-i mazarrat celbi menafiden evladır. Önce bu Allah’ın yardımının bize ulaşmasını engelleyen ve kendilerini ıslah ediciler olarak tanıtan müfsitlerden yakamızı kurtarmamız gerek. Korkularımızdan emin olmak ve umduklarımıza vasıl olmak istiyorsak abdestimizi yenilememiz gerekiyor. Arınmamız gerekiyor yani. Bunları çevremizden uzaklaştırmamız ve bizim de onlardan uzaklaşmamız gerekiyor. Yoksa, bizim üzerimize gelmeye hazırlananların ayak sesleri kapımıza yaklaşıyor. Düşmanlarının rehberliği ile ve onların yöntemleri ile kurtuluşa erme hayallerini kuranlar, aslında kaçtıklarını sandıkları şeye doğru koşuyorlar. Benden söylemesi. 

Sonunda kaderimizde yazılan neyse onu göreceğiz. İçimizdeki beyinsizlerin işledikleri konusunda seslerini kısanlar ve yağmadan nemalanmaya, makam kapmaya çalışanlar korksunlar. Allah’ın ipine tutunanlar mahzun olmayacaklar. Ötekilere gelince korkarım Şeytan onların yolunu, onların nefsine hoş gelen sözlerle ve aldatıcı iyi niyet taşları ile döşemeye devam ediyor. Bilin ki, cehennemin yolları iyi niyet taşları ile döşelidir. Dikkat edelim de, Şeytan bizi Allah’la, servet ve iktidarla ya da kulağımıza hoş gelen yalanlarla aldatmasın. Selâm ve dua ile.

 

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Memory

"Başkalarının yöntemleri ve rehberliği ile kurtuluşa erme hayalleri kuranlar aslında kaçtıkları şeye doğru koşuyorlar, " tespitinizden yola çıkarak NLP ile ilgili bir kaç kitap ismi paylaşmak istedim. Dost kazanma ve insanları etkileme sanatı, Üzüntüyü bırak yaşamaya bak, Stres ve endişeyle başa çıkma yolları, Hayatınızdaki çatışmalardan kurtulun.İsimler ne kadar güzel degil mi? Yazarı Dale Carneige. Amaç günümüz dünyasında yalnızlasan ,stres ve bunalım geçiren , öfkesini yenemeyen, mutsuz, umutsuz insanlara rehberlik etmek,yol göstermek, doğru yolu buldurmak. Diğer transandantal meditasyon ve mantra çalışmaları yapanların da hedefleri az bir tanımlama farkıyla böyle. Ortada büyük paraların döndüğü karlı bir sektör var.Dikkat ederseniz mutluluğun , başarının, sağlığın kendisi değil, bunlara götüren yollar , yöntemler pazarlanıyor.Mesela NLP tekniği ile 7 günde İngilizce öğrenmek mümkün mü? Bana inandırıcı gelmedi.Bizler Müslümanım diyorsak eğer; bizim rehberimiz, önderimiz , yol arkadaşımız kim olmalı ? Üzüntüyü yenmek için bir ayet: "Gevşemeyin, üzülmeyin eğer iman etmişseniz üstün olan sizlersiniz.(Al-i İmran Süresi)" , "Üzülme Allah bizimledir.(Tevbe Suresi) Gülümsemeyle ilgili Efendimizin (s.a.v) bir hadisi: "Din kardeşinin yüzüne gülmen sadakadır." Bir tane daha:" Allah yumuşak ve güler yüzlü kimseyi sever."Dostlukla ilgili Mevlana Hazretlerinin bir sözü: " İnsanlarla dost ol, çünkü ne kadar kalabalık ve halkı çok olursa yol kesenlerin beli kırılır.Bizler "Kolaylaştıriniz ,zorlalastirmayiniz; mujdeleyiniz , nefret ettirmeyiniz." diyen bir Peygamberin ümmetiyiz. Şöyle bir silkinip kendimize gelsek, mutluluğu, başarıyı, söz söyleme sanatını ,belagati, inceliği,adaleti, Kur'an-ı Kerim'de , Efendimizin örnek hayatında arasak, diyorum.Necip Fazıl üstat doğru söylemiş : 'biz güneşi ceketinin astarı içinde kaybeden marka müslümanlarıyiz.'....
 • Yanıtla

İLBEYHAN

Mesele, çok açık dostlar .... ALLAH'ın dini mi , yoksa uydurulan dinlermi? HZ. ALİ, BAŞKASININ İŞİNDE ÇALIŞIR, ALDIĞI YEVMİYE ÜCRETİYLE EVİNİ GEÇİNDİRİRDİ... HANIMI, PEYGAMBERİMİZİN KIZI FATIMA İDİ ... HANELERİNE, MİDELERİNE HARAM LOKMA GİRMEDİ... HAK YEMEDİLER... Başta mübarek peygamberimiz, arkadaşı Ebu Bekir, ÖMER öyleydi.... Bilerek asla hak yemediler... Gaybı Allah bilir... Oysa günümüzün fetvacıları , ihtiyaca uygun fetvalar ihdas ediyorlar... YEZİDİN , EMEVİLERİN TAHTA ÇIKMASINDAN BERİ BÖYLE ... İHTİYACA UYGUN GÜYA HADİS !!! GETİRENE, BİR KESE ALTIN HAK SAYILDI.... Günümüzde de mesela FETOŞ'un da övgülerine ve itimadına mazhar olan , devletlülerin de itibar ettiği , MAKBUL HAYRETTİN HOCA EFENDİ HAZRETLERİ?! tarihe geçen meşhur FETVASINDA ; YOLSUZLUK VE RÜŞVET, HIRSIZLIK DEĞİLDİR buyurmuşlardı.... İŞTE ALLAHIN HÜKMÜ, VE HZ. HÜSEYNİN KATLİNE KADAR YAŞANAN DÖNEMİN FARKI TAM DA BUYDU.... EVLERİNE HARAM SOKMADILAR, HAK YEMEDİLER.... Onlardan Allah razı olsun, YAŞARLARDI .... Devamlı konuşup haşa lafazanlık yapmazlardı.... Yezîd den beri fark şu ki, DEDİLER AMA YAPMADILAR.... EBU SÜFYAN LA, KARISI HİND , PEYGAMBERİMİZİN AMCASI HAMZA'YI ŞEHİD ETTİRMİŞTİ... MUAVİYE VE OĞLU YEZİD, PEYGAMBERİMİZİN AMCASI OĞLU ALİ'Yİ ŞEHİD ETTİRDİ.... MUAVİYE İN OĞLU YEZİD DE, PEYGAMBERİMİZİN TORUNU, GÖZÜNÜN NURU HZ. HÜSEYNİ şehid ettiler.... ÜMEYYE ADLI KADININ OĞULLARI DİYE DE BİLİNEN EMEVİLER , BÖYLE BİR AİLE.... ALLAHIN HÜKÜMLERİNİ DEĞİL, SALTANAT, İKTİDAR VE AİLE ÇIKARLARINI DİN YAPTILAR ... Yine söylüyorum DİN ; ALLAH'IN DİNİDİR.... ARAPLIK VE ARAPÇA MUKADDES DEĞİLDİR, DİN DEĞİLDİR... DİN AHLAKTIR, AHLAKSIZIN DİNİ OLMAZ.... BİZİ ALDATAN, BİZDEN DEĞİLDİR DER PEYGAMBERİMİZ.... YANİ MÜMİN DEĞİLDİR.... O MÜBAREKLER Kİ BIRAKIN SARAYLARI , İKİ KATLI EVLERİ BİLE OLMADI .... EVLERİ KERPİÇTEN, TOPRAKDAN DI... HELAL YERLERDİ, YOKSA YEMEZLER Dİ .... GÜNÜMÜZÜN MEŞHUR ÖZDEYİŞ ise " ÇALIYORLAR AMA, ÇALIŞIYORLAR".... Doğrudur, ÇALMAK İÇİN ÇALIŞIYORLAR.... HANGİ DİN, HANGİ İSLAM....? BU ARADA PERS MİLLİYETÇİLİĞİNİN İHDAS ETTİĞİ ŞİACILIK DA , BAŞKA BİR TAHRİFAT , SİPARİŞ ÜRÜNÜ... KISACA O DA, ALLAHIN DİNİ, PEYGAMBERİN YOLU ASLA DEĞİL.... FARS MİLLİYETÇİLİĞİ, ASKA İSLAM OLAMAZ.... EMEVİ DİNİNİN, İSLAM DİNİ OLAMAYACAĞI GİBİ... SELAM VE DUA İLE.....
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı