Bu telaş niye?

17 Eylül 2018 Pazartesi

Herkes soruyor, nereye gidiyoruz. Oturun oturduğunuz yerde, bir yere gittiğimiz yok. İmtihan oluyoruz.

40 defa yazdım, yine yazıyorum: Allah bizi mallarımız canlarımız, sevdiklerimizle, kimi zaman artırarak, kimi zaman azaltarak imtihan ediyor.

Tencere yuvarlanıyor, kapağını buluyor. “Herkes layık olduğu gibi idare olunacak” denmedi mi bize. Biz layık olduğumuzdan daha iyi idare olunuyoruz. Durum bu. Sürpriz yok. Biz kendi hakkımızdaki hükmü değiştirmeden, Allah bizim hakkımızdaki hükmünü değiştirmeyecek. Değişmesi gereken biziz biz. Liderler, şeyhler değil. Babanız peygamber olsa, gelse sizi kurtaramaz. Peygamberlerin kurtarıcı gücü yok. Göklerin hazinesinin anahtarı onların elinde değil. Açın bakın kitabı. Aksini söyleyenler yalan söylüyorlar. İlahlık ve Rablik taslıyorlar. Okuyun peygamberler tarihini. Ama sizin hocalarınız; Beni İsrail peygamberlerinden, yani Hz. İbrahim’den sonraki peygamberlerden, yani Hz. Musa, Hz. Davud, Hz. Eyyüb, Hz. Yusuf’tan, Hz. İsa’dan daha üstündü değil mi?

Falan politikacı, falan bakan, falan bürokrat, falan işadamı şöyle yapmış! Peki sen ne yaptın? Üzerine düşeni yaptın mı? Onun canı cehenneme. Sen üzerine düşeni yaptınsa korkma, “Hak şerleri hayreyler. Mekerallahu! Bizi gören, duyan, bilen, hüküm sahibi, kadere, rızga ve ecele hükmeden bir Allah var.

İman etmedik mi biz, kimse rızgından az ya da çok yemeyecek, kaderinden başka bir kader yok, ecelinden az ya da çok da yaşamayacak, o zaman bu telaş niye!

Şu ilahi mesaja muhatab olabiliyor muyuz? (Fecr 27-30)27-Ey, Rabbine, itaat edip huzura eren nefis! 28 - Hem hoşnut edici, hem de hoşnut edilmiş olarak Rabbine dön. 29 - Kullarımın arasına gir. 30 - Cennetime gir.

Bütün mesele bu. Biz Hakkı Hak, batılı batıl görüp Hak’da toplanabiliyor muyuz?

Sözü dinleyip doğrusuna tabi olabiliyor muyuz, yanlışına karşı çıkabiliyor muyuz. İşi ehline ve liyakat sahibine verebiliyor muyuz. Haksızlık kimden gelirse gelsin, kime yönelik olursa olsun, mazlumdan yana olabiliyor muyuz. Değilse, böyle yapmayanları uyarıyor muyuz. Yapmıyorlarsa bırakın gitsinler, canları cehenneme.. Ne söz dinlemez, ne kibirli insanlar onlar!

Yalnız ve çaresiz değilsiniz. “İyya kenağbüdü ve iyya kenastaiyn” diyenler sizler değil misiniz? “Hasbunallahu veniğmel vekil, ve niğmel Mevla ve niğmel masiyr” diyenler sizler değil misiniz. O zaman bu ne telaş, bu ne korku, bu ne tedirginlik. Hani sabredenlerden, şükredenlerden, direnenlerden olacaktınız. Korku yok, tereddüt yok. Allah, kafirler topluluğuna, zalimler topluluğuna, cahillere, fasıklara, münafıklara yardım etmeyecek. Onlara mühlet verdi. Onların işlerini sarp dağlara sardıracak. Bunda şüphe yok. Onların gözleri var görmüyorlar, kulakları var duymuyorlar, kalpleri var hissetmiyorlar. Kimileri namaz da kılıyorlar. “Vay o namaz kılanların haline..” Çok kibirliler. Üstlerine karşı nasıl süt dökmüş kedi gibiler, astlarına karşı nasıl kibirliler ve nasıl da azarlıyorlar onları, tehdit ediyorlar, aşağılıyorlar, aşağılık adamlar!

Bakın iyiler vardır, bazan yanlışlıkla ya da bilerek kötülük de yaparlar. İnsan bu. Nefsine yenilirler ya da hataen yaparlar. Bazı kötü insanlar vardır. İyilik de yaparlar, bazan münafıkça insanları kandırmak için, bazan vicdanlarını tatmin için bazan öyle yaparlar. Katil biri iyi resim yapabilir. Ya da sesi çok güzel olabilir.. Ne olur bunları karıştırmayalım. Bir kişinin bir iyiliği bin kötülüğü olsa, o iyiliği reddetmeyelim, tabii eğer o iyilik zehire katılmış bal değilse, bataklıktaki gül değilse. Onun için de akıl ve feraset gerekli. Birisinin bir iyiliği olsa, o iyilikler hatırına bir kötülüğüne razı olmayalım.

Aşk ve öfke aklı zail ediyor. Aklı zail eden şeylerden uzak durun. Hiçbir şeyi ihtirasla istemeyin, ihtirasla istediğiniz her şey imtihanınız olur. Size hayır gibi gelen şeylerde şer, şer gibi gelen şeylerde Allah hayır murat etmiş olabilir.

Başkaları üzerinde hüküm verme ve başkalarının sorumluluğunu üstlenme konusunda çok cesur ve istekli olanlara karşı ihtiyad edin. İhtiras sahipleri kendilerine ve yakın çevrelerine büyük zararlar verirler. Bakın, Allah servet ve iktidarı halklar ve ülkeler arasında evirip çevirecek. Bu vadi ilahidir. İşler düzeliyorsa gün gelecek bozulacak, bozuluyorsa gün gelecek düzelecek. Bu hep böyle olacak. Buna iman edenler korku yaşamazlar. Kimi iyi başlar kötü bitirir, kimi kötü başlar iyi bitirir. Para, kadın, makam, güç insanı değiştirir. Onun öteki yüzünü, nefsine taht kurmuş oturan Şeytanın çirkin yüzünü ortaya çıkartır. Rüşvet alanlar, yolsuzluk yapanlar Şeytanın rızasının tecellisinin vesilesi olurlar. Belhum adal olurlar. Bizden beklenen ise Allah’ın rızasının tecellisinin vesilesi olmaktır. Ekmel-i mahlukat, eşref-i mahlukat olmaktır. Mahzun olmayın! Korkmayın! Her şey olacağına varır.

Tamam zor zamandayız. Biz ahir zaman peygamberinin ümmetiyiz. Tarihin kavşak noktalarından birindeyiz. Sabır!

Allahım, bize, müstekbirler ve zalimler topluluğuna karşı güç ve kuvvet ver. Bizim ellerimizle cezalandır onları ve bizim ellerimize yardım et mazlumlara. Bizi nimet verdiklerinin yoluna ilet, gazaba uğrayanların değil. Bize Eyyüb sabrı, Yusuf’un tevekkülünü ver. Bize Davud’un cesaretini ver. Bizi içimizdeki ve dışımızdaki zalimler topluluğuna karşı muzaffer kıl. Zaferi hakeden bir ümmet olmamız için ilim, ihlas, cesaret, sabır, feraset, anlayış ihsan et. İçimizdeki cahil ve kadına, paraya, makama zaafı olan ve doymak bilmeyen, gözleri var görmeyen, kulakları var duymayan, kalpleri var hissetmeyen muhteris beyinsizlerin şerrinden bizi muhafaza eyle. Şüphesiz ki, Senin her şeye gücün yeter.

Ehliyet ve liyakat sahiblerini görevlerinden edip, kendi yandaşlarına makam verenlere Allah lanet etsin. Allah onları rezil ve rüsvay etsin.

Zalimler, müfsitler, zaniler, kumarbazlar, haram lokma peşinde koştukları yetmiyormuş gibi bununla övünenler ve bunun faturasını kamuya yükleyenler, metreslerinin giderlerini kamuya fatura edenlere, onlara makam-mevki verenlere, kamu malını zimmetlerine geçirenlere, rüşvet alanlara ve vererek haksız mal iktisab edenlere Allah lanet etsin. Bunlara kol kanat gerenleri de her iki cihanda zelil ve rüsvay etsin. Solcu geçinip sola, sağcı geçinip sağa, dindar geçinip dine, milliyetçi geçinip milli değerlere ihanet edenleri Allah mahvu perişan etsin.

Ahiretteki cezaları, dünyadakinden daha vahim olacaktır, eğer Allah’a ve ahiret gününe inanıyorlarsa, bunu bilmeleri gerekir.

Bu pisliklere bulaşmayanlara, haksızlıklara uğradıkları halde, sabreden, teslim olmayıp direnenlere gelince, “Bekleyin inananlar, bahar gelecek bahar!” Bugünler de geçer ya hu! Dünya hayatı geçicidir. Ahiret hayatı dünya hayatından daha güzel olacak sizin için. 

Selâm ve dua ile..

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Senem Hilal LeylakSenem Hilal Leylak3 ay önce
  Yazıyı okurken gönlüme ferahlık geldi nasıl da güzel kelimeler hayran oldum iman eden yaratan Allah'ımıza tam ve emin süphesiz inananlara selamet vardır... Tebrik ve teşekkür ederim, sağlık, selametle...
 • Beyhan DağlıBeyhan Dağlı11 ay önce
  Ali Fidan’ın MSB Müsteşarı olduğu dönemde, öncülüğünde icra edilen askerî öğrenci alım sınavları ile "Millî Savunma Uzmanlığı'na (MSU) Bakanlık İçerisinden Geçiş" sınavındaki skandalları ortada. Askerî öğrenciler 5’er 10’ar TSK’dan atılıyor FETÖ iltisâkları nedeniyle. MSU’larını ise hiç söylemiyorum bile: Güya MSB’de görevli memurlara güvenlik soruşturması yaptırmış. Külliyen yalan. AKP teşkilatlarından hamili kart veya bir telefon ayarlayabilenlerin tamamı Bakanlık içerisinden "Milli Savunma Uzmanı" kadrolarına atanmışlardır. Sadece AKP referansı gözetilmiştir. Referans göstermeyen/gösteremeyen memurlar ise, liyakatlerine ve donanımlarına rağmen, mağdur edilmişlerdir. AKP'nin siyasi kadrolaşma hareketinin kurbanı olmuşlardır. O sınavın objektif değerlendirmelere göre icra edilmediğini bugün artık Bakanlık bürokratları da yavaştan itiraf etmeye başlamışlardır. Mızrak artık sığmıyor çuvala. Komisyonlarda yer alan Müsteşar Yardımcısı Yunus Emre KARAOSMANOĞLU, Personel Genel Müdürü Nizamettin EKİNCİ (görevden alınmıştır), Bütçe ve Malî Hizmetler Genel Müdürü Şinasi TOĞROL, Tedarik Hizmetleri Genel Müdürü İsmail ALTINTAŞ, ASAL Genel Müdürü Tuğgeneral Davut ALA ve Destek Hizmetleri Dairesi Başkanı Recep Kemal AKYÜREK’in de bu skandallardaki katkıları unutulmamalı...
 • hafızai. beşer hafızai. beşer 1 yıl önce
  Can Dündar. Kaçmadan. Yargıya. Müdahale. Nöbetine. Giden. Yargı mensuplarına. Nooldu sahi. Yarsav başkanı. Dursun. Çiçek. İktidarı. Yargılamk. İçin bekleyentyargı. Mensuplarıyla. Konuştuğunu. Söylemiş,anAnkara. Bato başkanı. Devlet aleyhine dava. Acmış,. Nerelerde. Arayalım. Mikserleri
 • Abdullah Bülbül Abdullah Bülbül 1 yıl önce
  Kendimi de dahil ederek soylüyorum %99'u Manevi hasta olan bir toplumdan ne bekleyebiliriz sayın dostlar,%99 manevi olarak hasta olan toplumdan %100 iyi yöneticiler beklemek abesle iştigaldir.Memleketimiz 90 yılda bu duruma geldi,öyle 15 yılda düzelmez.Bu memlekette Medrese eğitiminin Milli Eğitimde,Diyanet İşlerinde vs.kurumlarda uygulanması gerekir,bunun tek çaresi budur.İnsan Allah'i tanırsa harama bulaşmaz,Kuran'i bilirse Adil olur,hakkı hak sahibine teslim eder.Benim tavsiyem herkes kendi çapında kendi mahallesinde medreselerin gelişmesi adına çalışma yapabilir,herkes çocuğunu bu ortamlara gönderebilir yada okuyan çocuklara destek olabilir.Toplum bugünden yarına değişmez ,ancak fidanları ekeceğiz,15 ile 20 daha sonra meyvesini alırız.Kalın sağlıcakla.
 • SS1 yıl önce
  ALLAH RAZI OLSUN........Fİ EMENİLLEH...................ŞÜKREN.........
 • Mehmet Turmak Mehmet Turmak 1 yıl önce
  Peygamberimiz Aleyhisselatu ve Selam Ümmetimin Alimleri Beni İsrail Peygamberleri gibidir diyor, üstündür demiyor. ..
 • gokhan beyazgokhan beyaz1 yıl önce
  Muhalif görüşlü biri olmama ragmen son 5-6 yazinizi begeniyorum ustad.Dogruyu yazan soyleyen şeytan bile olsa yaninda olurum...
 • MehmetMehmet1 yıl önce
  ALLAH RAZI OLSUN.BiZİ YONETENLER BU MAKALEYİ MUTLAKA OKUMALI.MİLLİ VE DİNİ OLMAK YAPTIĞI İŞLERDE ATTIĞI HER ADIMDA ALLAHA HESAP VERECEĞİNİDÜŞÜNEREK VATANA VE MİLLETE HİZMET ETMEKTİR.BU DÜNYA GEÇİCİ.KİMSELERE KALMADİ.KALMAYACAK.BÜTÜN KAFİLE BİRLEŞME BİZLER İŞLAMI YASASAK BİZİM BİLEGİMİZİ KİMSE BUKEMEZ.ALLAHİN İZNİYLE ZAFER YAKINDIR.BİZ DÜZELECEĞİNE.HAKİKATLARİ GÖRMEK ZORUNDAYIZ.ZAFER İNANANLARİN OLACAK.SABIR ŞÜKÜR VE DUA SIARIMIZ OLMALI.HA GAYRET.SELAM VE DUA İLE.
 • MehmetMehmet1 yıl önce
  ALLAH RAZI OLSUN.BiZİ YONETENLER BU MAKALEYİ MUTLAKA OKUMALI.MİLLİ VE DİNİ OLMAK YAPTIĞI İŞLERDE ATTIĞI HER ADIMDA ALLAHA HESAP VERECEĞİNİDÜŞÜNEREK VATANA VE MİLLETE HİZMET ETMEKTİR.BU DÜNYA GEÇİCİ.KİMSELERE KALMADİ.KALMAYACAK.BÜTÜN KAFİLE BİRLEŞME BİZLER İŞLAMI YASASAK BİZİM BİLEGİMİZİ KİMSE BUKEMEZ.ALLAHİN İZNİYLE ZAFER YAKINDIR.BİZ DÜZELECEĞİNE.HAKİKATLARİ GÖRMEK ZORUNDAYIZ.ZAFER İNANANLARİN OLACAK.SABIR ŞÜKÜR VE DUA OL
 • MücahidMücahid1 yıl önce
  Tebrik ederim çok doğru
 • Ramazan Özdağ Ramazan Özdağ 1 yıl önce
  Bu güzel yazı ve kıymetli uyarınız için Allah (cc) sizden ve size vesile olanlardan razı olsun.
 • ArifArif1 yıl önce
  üstad, İyi hoş da bu yazınızın muhatabı sadece dervişler mi ki ehli tarike çakmadan yapamıyorsunuz. Normal vatandaşın değişmesi gerekmiyor mu? Yoksa hani diyorum bu vesileyle şeyhlere de çakalım yeri gelmişken mi diyorsunuz. Fikriniz tam olarak nedir çözebilmiş değilim doğrusu. Düzgün gerçek tarikatları onaylıyor musunuz yoksa gereksiz mi hatta fasık olarak mı görüyorsunuz?
 • Abdullah Abdullah 1 yıl önce
  Çok cesur yazmışsınız hoca.Amin!
 • Hikmet Hikmet 1 yıl önce
  Yorumlara bir bak dilipak,ya okuduğunu anlamayan, ya dünya dan,memleketten haberi olmayan,aklını kullanmayanların yorumlarıyla dolu."ne güzel yazmışsın","diline sağlık hocam"...sanırsın ki sorunlar 1-2 yılın sorunuymuş ta...yahu yıllarca bu yapılan yanlışlara,hatalara alkış tutanlar kendileri değilmiş,sanki A.Dilipak tüm çirkinliklere şimdiye kadar göz yummamış gibi. ama nerede o sorgulayacak kafa?
 • VatandaşVatandaş1 yıl önce
  BU DÜNYANIN DİREĞİ YOK MERHAMETİ YÜREĞİ YOK KILAVUZUN GEREYİ YOK YOLUN SONU GÖRÜNÜYOR BEHDİMALIN TÜYÜ BİTMEMİŞ YEYİMİN MALINI CALAN YİYEN İÇEN GAFİLLER DÜŞÜNSÜN AHRET VAR ALLAH HESABINI SORACAK HER ŞEYİN HAKSIZLIĞIN HESABI ÇETİN OLACAK ŞİMDİLİK YESİN İÇSİNLER
 • MemoMemo1 yıl önce
  Boşver morali, martta oylar yine Reis'e. ..
 • mehemt mehemt 1 yıl önce
  ... şu kısmı dikkatimi çekti yazınızın Abdurrahman Dilipak'tan çok sert sözler: Allah lanet etsinYazar Abdurrahman Dilipak, "yandaş"lara makam verenlere lanet okudu. Dilipak "Ehliyet ve liyakat sahiplerini görevlerinden edip, kendi yandaşlarına makam verenlere Allah lanet etsin" diye yazarak, "Allah onları rezil ve rüsva etsin" ifadesini kullandı.Abdurrahman Dilipak "Bu telaş niye?" başlığıyla kaleme aldığı bugünkü köşesinde isim vermeden bazı kesimlere yüklendi."Metreslerinin giderlerini kamuya fatura edenler" ifadesini de kullanan Dilipak yazısının bir bölümünde şunları kaydetti:"Zalimler, müfsitler, zaniler, kumarbazlar, haram lokma peşinde koştukları yetmiyormuş gibi bununla övünenler ve bunun faturasını kamuya yükleyenler, metreslerinin giderlerini kamuya fatura edenlere, onlara makam-mevki verenlere, kamu malını zimmetlerine geçirenlere, rüşvet alanlara ve vererek haksız mal iktisab edenlere Allah lanet etsin. Bunlara kol kanat gerenleri de her iki cihanda zelil ve rüsvay etsin. Solcu geçinip sola, sağcı geçinip sağa, dindar geçinip dine, milliyetçi geçinip milli değerlere ihanet edenleri Allah mahvu perişan etsin.Ahiretteki cezaları, dünyadakinden daha vahim olacaktır, eğer Allah’a ve ahiret gününe inanıyorlarsa, bunu bilmeleri gerekir.Bu pisliklere bulaşmayanlara, haksızlıklara uğradıkları halde, sabreden, teslim olmayıp direnenlere gelince, “Bekleyin inananlar, bahar gelecek bahar!” Bugünler de geçer ya hu! Dünya hayatı geçicidir. Ahiret hayatı dünya hayatından daha güzel olacak sizin için. torpilden görevden almadan bahsetmişssiniz şimdiye kadar neden sesiniz çıkmıyordu acaba ..
 • Mustafa papakMustafa papak1 yıl önce
  Hocam Ak parti illerde ilcelerde halktan uzaklaştı hakkı bıraktı adam kayırma öyle bir safhaya geldiki bulundugum yerdeki ak partililer isyan ediyor gerisini siz düşünün hocam
 • HacıHacı1 yıl önce
  Yani biz siyasi.tercihlerimizde hata mi yaptık...
 • IlbeyhanIlbeyhan1 yıl önce
  .....Uzak olsunlar , Allahayakinolsunlar...
 • KesitKesit1 yıl önce
  Hocam Allah razı olsun yüreğimize ses oldunuz lakin bizim sesimiz duyulmuyorBazilarimizinda sesi çıkmıyor. Morelimiz kırık olsada umudumuz devam ediyor anlaşılanbiraz gecikecek ama sonunda hersey güzel olacak...
 • Bilal ERENBilal EREN1 yıl önce
  Rabbim sizden razı olsun. Evet imtahandayız ve biz iman edenlerdeniz elhamdurillah. La ilahe illallah Muhameden resululah. Allah var gam yok
 • IlbeyhanIlbeyhan1 yıl önce
  Hocanin yazdigi zevatmuslumanmi?HIRSIZDAN muslumanolurmu ...?nenemizinogrettigi,dahasonrada bizim okuyupgordugumuzISLAMdininde YOK..Dolayisiylasahsenbenimbildigimdinle , bazilarininbildigidinaynidegil....BUDINCILER ,BIZIM MUSLUMANLARABENZEMIYOR...Uzak olsunlar , Allahayakinolsunlar...
 • DÜTTÜRÜ DÜNYADÜTTÜRÜ DÜNYA1 yıl önce
  aferim dilipak.hah şöyle dilinden allah kelamını düşürmeyen solcu taifesini ara sıra gazını al.bak müslümanları eleştirince nasıl da sevindi çocuklar.içlerinde gizli ulusalcı solculuk nasıl da sırıtıyor.
 • MemetMemet1 yıl önce
  işte dini siyasete dünya yaşamına alet etmek tam olarak bu galiba, içimizdeki bu ahlaksızları def etmedikçe insan(değil müslüman) olmamız mümkün değil.
 • HalitHalit1 yıl önce
  Sen ne güzel bir insansın ey Abdurrahman Dilipak
 • Sümeyye cihangir Sümeyye cihangir 1 yıl önce
  Resmen hutbe lik bir yazı olmuş
 • hasanhasan1 yıl önce
  hak ettiğimizden daha iyi idare oluyoruz ! ..
 • burhan örsoğluburhan örsoğlu1 yıl önce
  GERÇEKLER-GERÇEKLER-GERÇEKLER ne dememi beklerdiniz saygılar hocam
 • ŞaşkınŞaşkın1 yıl önce
  Sayın Editör, birşeyleri saklamak çözüm müdür sizce? Soru sormayalım mı? ..
 • BurhanBurhan1 yıl önce
  Hocam iyi güzel de biz Erdoğan ı neden başkan yaptık..
 • AhmedAhmed1 yıl önce
  Nureddin Yıldız Hocaefendiyi tek geçerim.Gerçekten müthiş bir alim
 • AhmedAhmed1 yıl önce
  Bravo
 • MücahidMücahid1 yıl önce
  Budur işte sayın hocam.Allah razı olsun
 • birolbirol1 yıl önce
  Her kim,bilmediği şeylerin peşinden gidip,destekleyip,toz kondurmayıp üstelik bir de ondan şikayet ediyorsa beter olsun.
 • mehmet sinanmehmet sinan1 yıl önce
  AMİN.AMİN. AMİN ALLAH razı olsun hocam ağzına sağlık.
 • AdaletAdalet1 yıl önce
  Bir atasözü var. Balık baştan kokar diye.
 • Remzi Demirdaş Remzi Demirdaş 1 yıl önce
  Çok güzel bir yazı olmuş. Allah razı olsun. Kalemine sağlık Dilipak hocam
 • YorumcuYorumcu1 yıl önce
  Sayin yazar ben de size soruyorum. Siz ne yaptiniz? Hangi yanlisa yanlis dediniz?.. Bir kez de siz hesap verin artik!!
 • aydınaydın1 yıl önce
  sence şehvet düşkünü tolstoy iyi bir insan mı yoksa kötü bir insan mıydı?... sayın dilipak
 • murat çavgamurat çavga1 yıl önce
  bu yazı İRONİK bir yazımı..yoksa CİDDİ ye almamız gereken bir yazımı bunu anlayamadım. Sanki Hoca ironi yapmış..
 • GülGül1 yıl önce
  Ulaştırmayacaktır olacaktı yanlış yazmışım
 • Kocasolak Kocasolak 1 yıl önce
  Allah razı olsun, mükemmel biz yazı.
 • AyhanAyhan1 yıl önce
  Teşekkürler Sn Dilipak, Allah diliniz gibi kalbinizi ve gönlünüzü de pak eylesin, Günümüzün içtimai hayatında bu makalenizi ve duanızı okuyan her Müslümanın seve Amin diyebileceği ve nefsini muhasebe edebileceği bu Tebliğinize amin diyor Allah dualarınızı kabul etsin inşallah, Allah gönlünüze göre versin...
 • İsmail İsmail 1 yıl önce
  Şu yazılanlara katılmayan,ya anlamıyordur ya da artniyetlidir.Selam Ve Selam
 • Nezaket Nezaket 1 yıl önce
  Allah razı olsun Hocam keşke herkes böyle düşünse ilk defa benim gibi düşünen birini gördüm ve okudum. çok zor günler geçiriyor Güzel Ülkem Allah yardımcısı olsun inşallah
 • Nezaket Nezaket 1 yıl önce
  Allah razı olsun Hocam keşke herkes böyle düşünse ilk defa benim gibi düşünen birini gördüm ve okudum. çok zor günler geçiriyor Güzel Ülkem Allah yardımcısı olsun inşallah
 • KEMALKEMAL1 yıl önce
  OLACAK OLAN OLACAK
 • HakanHakan1 yıl önce
  Allah ebediyen razı olsun....Düşüncelerimize tercüman olan bir yazı...
 • GülGül1 yıl önce
  Allah razı olsun Abdurrahman abim içimize su serptin Allah sizinde bütün sıkıntılarını gidersin inşallah amin,ahirette kaleminle mücadele ettiğine şahitlik yapacağım inşallah.Allah zalimleri asla başarıya ulaştıramayacaktır.
 • ÖMER HAYYAM..ÖMER HAYYAM..1 yıl önce
  AMİN. ALLAH RAZI OLSUN KIYMETLİ HOCAM.
 • Nizamettin DuranNizamettin Duran1 yıl önce
  Twitter'dan Sahir Talu yazmış "bunları bu duruma getiren sizlere de Allah lanet eylesin" adam anlamak istemiyor ki, kafası ipotekli.dediği gibi olsaydı yazar şimdi bunları niye yazsın? azıcık düşünce... adamın önerisi var mı? yok! sözü var mı? yok! geçelim o zaman.
 • ataşehirliataşehirli1 yıl önce
  şimdi marketten geliyorum .markette kadınlartın özellikle artık yüksek sesle isyanlarını görecektiniz...
 • Mehmet Mehmet 1 yıl önce
  Dilipakı tebrik ediyorum yazısı çok güzel. Köprüden önceki son çıkıştayız. Artık silkelenmek dünyaya sarılmayı bırakmalıyız. Telafisi olmayan günlerdeyiz. Artık ...
 • Hercaist Hercaist 1 yıl önce
  Amin amin amin
 • hasan erdemlihasan erdemli1 yıl önce
  mesajı daha net vermesi için, keşke son 4-5 paragrafın üstünü o kadar doldurmasaymış.
 • abdullah aksoyabdullah aksoy1 yıl önce
  Gerçek inanan her halükarda doğru bildiklerinisöyleyendir.
 • vatan sagolsunvatan sagolsun1 yıl önce
  ...biz sürünelim iyi mi
 • nalannalan1 yıl önce
  Okuduğum her satırındabu yazıyı yazdığınız için Allah razı olsun dedim içimden.
 • bozkurt1071bozkurt10711 yıl önce
  Bu haksızlıklara bulaşmayanlar gariban halk başka kimse yoktur ...
 • Mustafa TetinMustafa Tetin1 yıl önce
  Ekonomik krizle gözlerin hükümete döndüğü şu günlerde dikkat dağıtmak ve siz kendinize bakın demek için bu telaş niye...
 • IlbeyhanIlbeyhan1 yıl önce
  Nihayet aklinyolu....Varolasin kardes
 • nazlı efenazlı efe1 yıl önce
  dilinize sağlık hocam
 • melikmelik1 yıl önce
  Bu işin partilerle, isimlerle alakası yok . Müslümanlar ders çıkarabilir. Güzel yazı ama herkesten önce kendimizi sorgulamalıyız.
 • Yunus yigitYunus yigit1 yıl önce
  Atatürk olmasaydı diyenlerle Erdoğan olmasaydıdiyenler arasında ne fark var
 • ithalciithalci1 yıl önce
  önceden tükenmez kalem yerliydi, şimdi bim den aldım baktım mısır dan ithal edilmiş...telaş etmeyin...
 • MemoMemo1 yıl önce
  Ağlamak yok müstehak. ...
 • MUSTAFA AKARMUSTAFA AKAR1 yıl önce
  Sizi yıllardır takip ediyorum, Allah sizlerden razı olsun Ben Ülkücü birisi olarak bu gündeme getirdiğiniz tüm konuların altına imzamı atıyorum. Gerçek hak hukuk Millet Vatan Din Allah sevgisi olanların hiçbirisi bu tür işlerin içinde olmaz ama maalesef geldiğimiz düzen bu. Allah sizler gibi gerçeklerin hep yanında duran, Çizgisini hiçbir dönem değiştirmeyen İnsanların sayılarını artırsın inşallah. Allaha emanet olunuz.
 • melikemelike1 yıl önce
  malesef ergenekon akp isbirligi giderek gucleniyo ve muslumanlara baski artiyo.feto;amerikan-siyonist projesi bir yapi gercekte islama dusman.ergenekon;ulusalci,laik,islam dusmani bir yapi,yani ikiside seytanin emrinde islama karsi,yani al birini vur otekine.daha once feto ile haraket edenler simdi ergenekonun kucagina oturdu.bu ortadogu topraklarinin genetiginde olan habis bir ur kendini yenileyerek,kılık degistirerekcaglar boyu zulum ve somuru ilehukum suruyo,yazık cok yazık.
 • AliAli1 yıl önce
  Sanki ben yazmışım gibi kendi duygu ve düşüncelerimi okudum.Yararlı bir yazı olmuş. Yazara teşekür ederim
 • ReisReis1 yıl önce
  Sizi severim Dilipak hocam.Ama iyi niyetle dahi olsa hükümeti tenkit ettiği veya biz ALLAH ın diniyle hükmedilmek istiyoruz diyen onlarca müslüman, çeşitli uydurma bahanelerle bugün hapiste.Işidinde fetönünde canı cehenneme.Lanet olsun Kur'an ve sahih sünnete aykırı ne kadar oluşum varsa hepsine.Ama Nurettin Yıldız, A Kuytul, ilkav vakfı vs gibi bunların samimiyetinden ne şüpheniz varki...
 • hüsnühüsnü1 yıl önce
  Bakın pkk dhkpc pyd deâş fetö yü düşman gibi sivri sinek gibi görüp de onları kurup kurduran avrupada barındıran onlara tırlarla kargo uçakları ile yardım edenleri görmeyen görmek istemeyen göstermek istemeyen yerli gafillere ne diyecegiz. Bre gafiller türkiye 40-50 yıldır uğraştıgı terör örgütlerini harikiri yapmak içinmi musallat etti bu ne gaflet bu ne delalet
 • İkrarİkrar1 yıl önce
  Sayin hocam ben anlam veremedigim,bir husus neden insan en yakinina saygisizlik eder.benim ilk aklima gelen genc erkek genc bir kiz birbirine asik ve icine sevgi dusunce o kadar,kibar narin hanim hanim saraylarda yetismis agzi var,dili yok .yillar gectikce,bu saygi sevgi bitti bitecek yeri gelince kufredecek, tipki bizim yorumcular begenmiyorsan bir iki sozle gecistir bazi yorumculari okuyunca adam hitabindan belli bence hakaret sevgisizligin,son hali kimedir bunun vebali ben yazardan,hicbir yazisina hakaretle baslamamistir.yoksa yazar hakaret bilmiyormu.
 • AltanAltan1 yıl önce
  Allah razı olsun yorum için.. Allah taraf tutmaz haklı kimse mazlum kimse ondan yanadır. Allahı küçük beyinleriyle kullanacaklarını sanıyorlar, bunlar yüzünden insanlar dinden soğudu. Adil olmayan merhametli olmayan kul hakkını rahatsızlık duymadan yiyen müslüman olamaz.
 • Secih BaşaranSecih Başaran1 yıl önce
  ÖTOBUS ŞOFÖRÜ, YOLCULARIN GİTMESİNİ İSTEDİKLERE YERE GİDEN EHLİYETLİ ARAÇ SÜRÜCÜSÜDÜR.
 • EfrasiyapEfrasiyap1 yıl önce
  Yıllardır sizi okuyorum. Fikirleriniz hayatımda yön gösterici oldu. Örneğin Fetö belasından uzak kalmamda geçmiş dönem uyarılarınızın etkisi büyüktür. O dönemki yazılarınız bir uyanış sağlamıştı. Şimdi de aynı üslupla iktidar sahiplerini eleştiriyorsunuz ve ben bu düşüncelerinizde de sizi haklı buluyorum. Güç sahiplerinin değişimini, iktidarı kendi çıkarları için kullandıklarını seziyoruz. Örneğin Trabzon Yomra sahiline denizi doldurup yapılan 26 katlı apartmanlarda güç sahiplerinin bir çıkarı var mıdır? Bu olay söylediklerinizi somutlaştırmak adına bir örnek teşkil eder mi?
 • AliAli1 yıl önce
  ...
 • maraşlı ökkeşmaraşlı ökkeş1 yıl önce
  Peki hep şikayet edip dert yandığımız siyasi partiyi neden hep 16 yıldır destekliyooruz. Önümüzdeki belediye seçimlerindede değişen bir şey olmayacak. Tencere kapak misali bu toplum bu duruma müstehak , boşuna şikayet etmeyin. Çünkü fikriniz bozuk , Günümüzde din bile siyasete alet edilir oldu. İnsanları öcü gibi korkutma aracı , zaten bu korkuda elimizle yaptıklarımız yüzünden , korkunun asıl kaynağı bu kadar yaptığımız hatalar yüzünden başımıza gelecek belaların korkusu , yine Allah cc den değil korkumuz elimizdekileri kaybetme korkusu ama korkunun ecele faydası yok, boşuna lanet okumanın faydası yok , seçmeyiver olur biter. bu kadar basit , başındakileri ilahlaştırmanın bir anlamı yok
 • AliAli1 yıl önce
  Yahu sanki tüm bunları bugün mu ortaya çıktı? Islamin kaideleri 1400 yıl önce neyse bugünde aynıdır, bunlar herşeyin farkındaydılar...
 • Kemal Kemal 1 yıl önce
  Her şeyi dine bağlıyorsunuz .... Şimdi çıkın bu da geçer bu imtihan diyin. Allah akıllı olun diyor oturup gökten bir şey bekleyin demiyor. ..
 • ŞahinŞahin1 yıl önce
  ötede beride kemal gibi Türkiyen in yıkılışını bekleyen ne kadar münafık var muhterem abdurrahman beyin öz ek etti yazılarını fırsat bilerek sazan gibi atlayarak Erdoğana nasılda ğayzla saldırıyorlar peki birde nefsimize soralım 16 senedir ben olsaydım ne yapabilirdim en basitinden darbecileri nasıl alt ederdim bunun cevabını tatminkar bir şekilde verin ondan sonra konuşun kadir kıymet bilmez nankörler
 • BurhanBurhan1 yıl önce
  Hocam ... Erdoğan ı bunun için mi başkan seçtik!
 • ŞahinŞahin1 yıl önce
  ötede beride kemal gibi Türkiyen in yıkılışını bekleyen ne kadar münafık var muhterem abdurrahman beyin öz ek etti yazılarını fırsat bilerek sazan gibi atlayarak Erdoğana nasılda ğayzla saldırıyorlar peki birde nefsimize soralım 16 senedir ben olsaydım ne yapabilirdim en basitinden darbecileri nasıl alt ederdim bunun cevabını tatminkar bir şekilde verin ondan sonra konuşun kadir kıymet bilmez nankörler
 • KAYAKAYA1 yıl önce
  Hocam Diline Kalemine sağlık. ne doğru yazmışsın içimizi okumanın durumu ifade etmenin apaçık yuzune vurmanın taaaa kendisiydi. Bizi uyaracak bilgi birikim iman sahibi dürüs sizin gibi insanlar oldukca daha iyi yönetiliriz inşallah.
 • ŞenolŞenol1 yıl önce
  Agziniza saglik. Ama cok gec bi yazi olmus hocam. Yillar once kaleme alinsa belki birilerinin nazari dikkatini ceker bugunku geldigimiz ucurumda olmazdik. Sesimizi kimseye duyuramiyoruz. Daha sucumuzun ne oldugunu ogrenemedik ama cezalandirilali iki yili gecti. Beddua etmiyorum kesinlikle. Allah vekil diyorum ve buyuk mahkemenin gorulecegi herseyin ayan ve beyan oldugu ahirete havale ediyorum. Umarim bu dunyada cezalarini cekmezler ki ahirete hesaplari azalmaz. O elim ve azap verici gunde allahin huzurunda hesaplasiriz onlarla
 • TürkTürk1 yıl önce
  Eeeee böyle seyredip bütün işleri ahirete mi bırakalım
 • YasinYasin1 yıl önce
  Millet kahir ekseriyeti beynamazmı evet milletin televizyonlarında sabah akşam faiz reklamı yapılıyormu evet küçük menfaatler için bile kurani ilkeler terk ediliyormu evet örnekleri çoğaltabiliriz velhasıl bu toplum mümeyyiz vasfı fasıklık olduğu halde küçük büyük tüm yönetici lerden şikayet i ...
 • Mehmet ATEŞMehmet ATEŞ1 yıl önce
  AMİNNNN AMİNNNNN AMİNNNNNN.
 • YORUMYORUM1 yıl önce
  Selamlar Sayın Dilipak.Güzel hoş bir yazı olmuş.Allah bizleri kendisinin yolunda ve Peygamberimiz s.a.v. yolunda gidenlerden eylesin.Amin.
 • melih53melih531 yıl önce
  sayın hocam yazınız umutlarınız için teşekkürler..diğer yandan da ekonomik saldırı altındaki güzel ülkem .amerikadaki kumarcı karı satıcı şerefsiz adelson denen yahudi**öncülüğünde güzel ülkeme saldırı devam ediyor.şişman trump bunun adamı..dün çin için anlaşacaz diyo piyasalar yukarı düzeliyor..ertesi gün yok ya ben 200 milyar dolar vergi koyacam diyo piyasalar altüst..şişman trump beyaz sarayı teslim ettiği bu karı satıcı adelson ve yanındaki birksaç piç kurusu zengin rahat cyahudi çocuğu bu işlerden milyarlarfca dolar vurgun içinde..dünya tehdit altında bu israilli yahudi şerefsizlerden .amerrika kuşatıldı beyaz saray kuşatıldı dünyayı tehdit eden bu israil yahudisi şerefsizler dünyaya deşifre edilmeli,.**
 • gulhangulhan1 yıl önce
  allah razı olsun hissiyatımızı satırlara döktüğünüz için cok teşekkür ederiz
 • meryemmeryem1 yıl önce
  hayırlı günler içinde bulunduğumuz zaman ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi Allah razı olsun gerçekten Rabbim mazlumun ahını yerde koymayacak vadinde sadıktır elhamdülillah
 • Sol YANIMSol YANIM1 yıl önce
  Solcu geçinip sola, sağcı geçinip sağa, dindar geçinip dine, milliyetçi geçinip milli değerlere ihanet edenleri Allah mahvu perişan etsin. ..
 • IlbeyhanIlbeyhan1 yıl önce
  PAPAiki gun once "Hem MAFIA , hemdeHRISTIYAN olunmaz" diyor.... PekiBeytulmali ,vakif malini ,kulhakkini,tuyubitmedik yetim hakkiniyiyip, hemde MUSLUMAN olunabilirmi . ?" Açik bufelerde , besyildizli otellerde icindebirtanegercekoruclununolmadigiiftarlarkabul , makbulolurmu? Gelin TEMIZ ALLAH inancimizi , TEMIZDINIMIZI yasamak ve INSANgibibutunyaradilmislara, yaradandandolayi sevip, sayip TEMIZbi hayatyasayalim...AllahTemizdir , TemiziSever...ARACILARI ,Cemaat,Tarikat , Mezhepbozuntusu cikar amaclisucorgutleriniaradancikaralim...YoksaFETOSlardan , OKTARlardan , Yanmaz kefen pazarlamacisiCUBBELILERDEN , Gavsunsulbununkolesiyiz ,kopegiyizdiyenMENZIL sapiklarindan ve mebzul miktardabenzerlerinden 1400yildahagecse kurtulamayiz...Bizdesoralim HARAMveRUSVETyiyip,hemdeMUSLUMANolunurmu?...Iyilere , insangibiinsanlaraselam olsun...CunkiDinden maksatINSANIINSANyapmaktir...Yoksa yiyip ,icip gezip tozup ,onubunu aldatipINSAN olunmaz...
 • IlbeyhanIlbeyhan1 yıl önce
  PAPAiki gun once "Hem MAFIA , hemdeHRISTIYAN olunmaz" diyor.... PekiBeytulmali ,vakif malini ,kulhakkini,tuyubitmedik yetim hakkiniyiyip, hemde MUSLUMAN olunabilirmi . ?" Açik bufelerde , besyildizli otellerde icindebirtanegercekoruclununolmadigiiftarlarkabul , makbulolurmu? Gelin TEMIZ ALLAH inancimizi , TEMIZDINIMIZI yasamak ve INSANgibibutunyaradilmislara, yaradandandolayi sevip, sayip TEMIZbi hayatyasayalim...AllahTemizdir , TemiziSever...ARACILARI ,Cemaat,Tarikat , Mezhepbozuntusu cikar amaclisucorgutleriniaradancikaralim...YoksaFETOSlardan , OKTARlardan , Yanmaz kefen pazarlamacisiCUBBELILERDEN , Gavsunsulbununkolesiyiz ,kopegiyizdiyenMENZIL sapiklarindan ve mebzul miktardabenzerlerinden 1400yildahagecse kurtulamayiz...Bizdesoralim HARAMveRUSVETyiyip,hemdeMUSLUMANolunurmu?...Iyilere , insangibiinsanlaraselam olsun...CunkiDinden maksatINSANIINSANyapmaktir...Yoksa yiyip ,icip gezip tozup ,onubunu aldatipINSAN olunmaz...
 • kemalkemal1 yıl önce
  klavuzu senin gibi karga olanların batması haktır. imtihan deyip kendiniz dışındakileri hatalı göreceksiniz öyle mi? Direksiyonun başındakiler hatalıdır. otobüs firması hatalıdır. Ama sen yolcuları suçluyorsun. Efenim imtihandayız, gıkımızı çıkarmayalım. Yoksa yanarsınız. Allah sizi cızz yapar. Yürü gittt!
 • İşsizİşsiz1 yıl önce
  Fakire sabır, şükür.Zengine götür.
 • akınakın1 yıl önce
  hayırdır sayın yazar fetö lideri gibi beddua lanet okumaya başlamışın..
 • Nuran DevresNuran Devres1 yıl önce
  Amin...Amin...Amin
 • NEREDE LİYAKAT NEREDE LİYAKAT 1 yıl önce
  Yıllardır aynı şeyler... ehliyet ve liyakat ... hani nerede . Samimiyseniz bu yazdıklarınızı ehliyet ve liyakati sersefil etmişlere de yazınız. Sadece fakir fukaradan ehliyet sordunuz.Filanca tanıdığı olan emniyet şeridinden dümdüz geçiyor geçmekte...hani beddua ediyorsunuz ya emin olun ülkenin bu durumlara düşmesi işte o emniyet şeridinde gidenlere ehliyet soramadıkları içindir. Tüm yüreğimle aminn diyorum . Satın dilipak sen de samimiysen bu yazdıklarını seni okuyan fukaralara değil yetki sahibi yöneticilere okursun . Birazcik ... Amin derler.

Günün Özeti