Bu seçim mediayı bitirdi

11 Mayıs 2019 Cumartesi

Seçim bitti. Gazete tirajları yerlerde sürükleniyor. Seçim sonuçları üzerine yapılan tartışmalarda kullanılan dil ve üslub da aynı şekilde basın için “yüz karası” bir durumdu. Bilgi, analiz, ihtimal hesabı değil, telkin vardı. Meydan okuma, tehdit, korkutma, yıldırma, caydırma, bastırma... Media siyasiler için bir “sopa” gibi kullanıldı ve media da kendini kullandırttı.

Seçimin son haftası tirajlara bakacak olursak, 200’lerdeki ilk 3 gazete, Sabah, Hürriyet ve Sözcü’nün toplam tirajı 800.000’i zor buluyordu. 100’lük seviyede 8 gazete vardı ve toplamı 1 milyona yaklaşıyordu. 2 spor gazetesini çıkarsanız 250.000’de kalırsınız. Toplam tiraj 2 milyondan az fazla.

Aynı nakaratı tekrarlayayım;

-Bu tirajların bir kısmı gerçek değil, naylon. Daha fazla resmi ilan almak için uydurulmuş tirajlar. Bunların sayısı en az %25.

-Bu tirajların %20’si promosyon, satılmıyor, dağıtılıyor.

-Bu tirajların %25’ini kamu satın alıyor. Merkezi Hükümet ve yerel yönetimler.

-Bu tirajların %20’sini STK, Vakıf, Dernek, Oda, Sendika, otel, berber gibi sivil kurumlar alıyor. Bu tirajların %10’u ancak gerçek kişiler tarafından alınıyor.

Radyo ve Televizyonların durumu daha iyi değil. Bazı izlenen programlar var, yoksa kanalların izleyicileri de kalmadı. İnandırıcılıklarını ve ciddiyetlerini kaybettiler.

Seçim bitti, şimdi tirajlar biraz daha düşer. Ardından yaz geliyor, tirajlar biraz daha düşer.

Zaten naylon tirajları çıkarsanız 1,5 milyona düşer, haziran-temmuzda seçim sonrası, yaz tatili diye biraz daha düşerse 80 milyonluk Türkiye’de gerçek gazete tirajları 1 milyona geriler. Niye gazeteci ve yazarlar cemiyetleri bir şûra yapıp, bu konuyu müzakere etmezler bilmiyorum. Patronlar zaten büyük ölçüde sırtlarını bir yerlere dayamışlar, gazetecilik zaten yan işleri, parayı veren düdüğü çalıyor.

Sermaye ve siyaset birlikte medianın köküne kibrit suyu döktüler sanki. Bunlar medianın bedenine sahip oldular ama işin manevi derinliğini ıskaladılar.

Sermaye ve siyaset, media ile tek kullanımlık ilişkiye girdi. Kullandı ve attılar. Bindikleri dalı kestiler. Meydanı internet mediasına bıraktılar. Görürler günlerini ve herkes bu anlamda ağır bir bedel öder. İnternet mediası önemli ama oraya da fincancı dükkanına giren fil gibi giriyoruz. Herkes “malı ele geçirmek” isteyen “açgözlü kabzımal” gibi hareket ediyor. Bunun sağı-solu yok, birileri mediayı bir tetikçi gibi kullanmak istiyor sanki. Aynı ekip sosyal mediada troller üzerinden iş tutuyor.

Media ve çalışanlarının sermaye ve siyasetin gözündeki yeri bir futbol takımı ya da futbolcu kadar bile değil. Futbolcuya teşvik ve muafiyetler sözkonusu, fikir işçilerinin esamesi bile okunmuyor. Yazık! Ayak-bacak baştan değerli sanki!

Ha, mevcut gazetelerin en çok okunan sayfaları, dış politika, iç politika, ekonomi, kültür-sanat sayfaları değil spor sayfaları. 1. sayfayı geçin, magazin sayfaları öne geçer. Zaten artık din, siyaset bilim, her şey magazinleştiriliyor. Sansasyon peşinde herkes.

Dergi tirajları zaten yerlerde sürünüyor. Belediyeler, kurumlar, bir sürü bedava dergi çıkarıyorlar. Herkes kendini övüyor genelde. Bol resimli magazin haberleri. Şimdi biraz turizm haberleri, yemek ve sağlık haberleri, yeni kişisel bakım, teknoloji, gıda ürünleri ya da “sağlıklı yaşam setleri” veya “daha stressiz, başarıya odaklı” yaşam koçlarının eğitim seminerleri ilan ve haberleri.

Dinde aradığını bulamayınca, ona aradığını vaad eden birilerinin peşine takılıyorlar. Din ve devlet aslında dünyevi arzu, heveslerin aracı haline geldi sanki. Din giderek bireysel planda vijdanlara, toplumsal planda mabetlere hapsedilmeye, ritüel ve seremonilere, ikonalara indirgenmeye çalışılıyor sanki. Yarı ezoterik yarı mistik bir kişilik profili çıkıyor ortaya. Vijdan ve kalp temizliğine indirgenmiş hümanist ve liberal bir kişilik bu. Bunun karşısında yer alanlarsa geleneğe sığınıyorlar. O da yeniden kurgulanmış ve bilim, teknoloji, piyasa ile sentezlenmiş bir gelenek. Aslında farkında değiliz ama, sol İslam’ı laikleştiremedi ama bizimkilerin eli ile ciddi bir sekülerleştirme süreci yaşıyoruz, kiminin bilerek yaptığı, çoğunluğun bilmeden peşine takıldığı bir süreç bu.

Din giderek bireyleştiriliyor ve cemaat atomize oluyor. Nötralizasyon sürecinden sonra bu gençler ya Deist olacak ya da Agnostik, söyleyeyim. Din ciddi anlamda bir “Religio”laştırılıyor. Zaten “Din adamı: Ruhban” anlayışı fiilen var artık. Resmi olarak da var, gayri resmi olarak da. Eğitim kurumlarında din bir “kültür ve gelenek” olarak ele alınıyor. Ve moral, etik ile bezenmiş bir “Ahlak”tan söz ediliyor. Reklamlara bakın, piyasa bu! Siyasi söylem bu, mektep bu, media bu! O zaman ne bekliyorsunuz. Sonuç belli. Kime şikayet edelim halimizi. Birileri bu şikayetleri anlamsız, gereksiz görüyor. Yaşar Nuriler, Zekeriya Beyazlar kazandılar aslında.

Bakın son haftanın gazete resmi tirajları neydi biliyor musunuz. Düşünsenize ülkemizde, bölgemizde, dünyada şok edici gelişmeler yaşanıyor, tirajlar tepe takla. Gazete, radyo, Tv, internet mediası, sosyal media artık inandırıcı, güvenilir değil. Hepsi sahibinin sesi. Herkes orada karşı tarafa laf yetiştirmeye çalışıyor. Kimsenin karşısındakini dinlediği yok. Zaten dinlemeye değer bir şey de yok sözlerinde genel anlamda, küfür, tehdit, hakaret, yalan, tahrif, bunlar yakışıyor mu!.

29 Nisan-5 Mayıs gazete tirajları şöyle: Sadece Akit, Yeni Şafak, Aydınlık ve Karar tiraj artırmış. Aydınlık 2821, Yeni Akit 5414 tiraj artırmış, diğerleri 200 seviyesinde. Sabah 272 ile 1., Sözcü 6.053 tiraj kaybı ile 2., yine 200.000 seviyesinde Hürriyet 3’üncü.

Bakın, bu da bir seçim. Bu da bir referandum. Bu sonuçlar da “hormonlu”.

Posta, Türkiye, Milliyet, Yeni Şafak, Güneş, Akşam, Takvim ve Star “Resmen” 100.000 seviyesinde. Fanatik ve Fotomaç’ı saymazsanız, ki onlar da 70.000 seviyesinde, 50.000’in üzerinden Korkusuz, Yeni Akit ve Yeni Asır var. 30.000 ve altında Yeni Birlik, Cumhuriyet, 20.000 altında Aydınlık, 15.000 altında Doğru Haber ve Karar var. 10.000’in üzerinde tirajı olan 21 gazetenin durumu bu. Tabii bunların daha çok okuyucusu olan internet mediası var. Bu seçim mediayı bitirdi sanki. Bu media da siyaseti bitirmeye çalışıyor gibi. Siyaset ve media “Rus ruleti” oynuyor.

Keşke bizim mediamız, hep başkalarına akıl vereceğine biraz da kendi geleceğimizle ilgili fikirler üretsek. Bakıyorum da ne patronlar, ne çalışanlar, ne de yazarlar, 2025 digital devrim konusunda ciddi bir hazırlık içinde değiller. Ölü toprağı mı serpildi üzerimize ya hu! Ne kamu, ne özel, ne İslam dünyası arasında bir media networkumuz da yok. Allah’ım bize akıl ve basiret ver. 

Selâm ve dua ile.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • M.Semih ArıcıM.Semih Arıcı1 ay önce
  Ne mi düşünüyorum, düşünmemeyi..Çünkü düşünmek ve onu açıklamak yürek işi artık..Korku dağları bekliyor.Halbuki her türlü gelişme özgür ekosistemlerde olur.Silikon Vadisi nasıl dünyayı değiştirdi? Özgür düşünerek..Rusya ve hatta Mao Çin'in bile düşünceyi özgür bırakma yolunda.Düşünme ve özgürlük derken sınırsız olanı kastetmiyorum:tabii ki bizim kırmızı çizgilerimiz, kutsallarımız, dokunulmazlarımız olacak..Onlara saldırmanın bir bedeli olacakancak cari resmi görüş dışında her düşüncenin bastırılması ve hatta ceza görmesi, hain ilan edilmesi bu ülkede gelişmeyi müthiş geri itiyor.Çok yakın bir geçmişte bizden fersah fersah geride olan Doğu Avrupa şimdi çok uzaktan el sallıyor bize..Halbuki biz bu yıllarda ilk ona girmeyi hedeflememiş miydik? Neden böyle oldu? İşte sayın Dilipak'ın yazısında belirttiği gibi doymak bilmez şahsi çıkarların "Ali menfaatleri" için her şeyi kötülemelerinden..
 • FerideFeride1 ay önce
  Sn Dilipak, bizler okur olarak neden guvenmiyoruz mediaya neden alip okuma ihtiyaci duymuyoruz soyluyeyim. Cunku, basin mensuplari mesleklerinin gereklerine ihanet ettiler ve ediyorlar.Kalemlerini ve akillarini ya paraya, ya korkuya, ya sana sohrete ya da cikar ugruna sattilar, satiyorlar.Bu nedenle biz okurlar artik bunlari samimi bulmuyoruz ve saygi duymuyoruz. Bilincli okur artik, objektif olduguna inandigi, samimi buldugu, herhangi bir gorus ya da ideolojiye hizmet etrmeden gercekleri yazmaktan korkmayan basin mensuplarini secerek takip ediyor. Siyasetin ve sermayenin bizi mediayi satin alarak gudmelerine, manevi duygularimizi somurmelerine musaade etmememiz gerekiyor. Sizi de bir suredir takip ediyorum, umuyorum vicdaninizin sesini dinlemeye, yurudugunuz yol zor ve yalniz bir yol olsa da cesurca yazmaya devam edersiniz. Selamlar.
 • sametsamet1 ay önce
  Hocam bir gün akşam sırayla bir süre bakın foxtv halktv krttv tele1tv artıtv cemtv medyahabertv tv5 türkiyemtv tv100'e bakın orada sevgi dilimi nefret dilimi agır basıyor görün
 • halim halim 1 ay önce
  Latif Erdogan darp edildiginde 3 maymunu oynayan siyasetçiler medyalar stklar ahmet hakan ve yavuz selim demirağ darbedildiginde yas ilan ediyorlar sebep ne ise
 • ÜnalÜnal1 ay önce
  Yorum yazmaya deger mi bilmem ama kalemini hak yoldan yani ALLAHIN dogrularindan uzaklaştırıp cavuseskunun sarayinin hizmetine sunanlara karşılık vermek bile doğru değil cavuseskunun emirleri olanlar aynı sonu yaşamaya mahkum olurlar
 • Mesut Sarp Mesut Sarp 1 ay önce
  Troller kimlerdir? Bazı çıkarcı ve hırsız güruhların Para ve çıkarlarıiçin her türlü harama giren beslemeleridir. Bunlar için her kötü yol mubahtir. Karektersizlik ve munafiklikta ön saflarda yer alırlar.
 • KaldırımKaldırım1 ay önce
  Abdurrahman bey 16 yıllık gazete takipçisiyim bu 16 yılın ilk yıllarında ılıcakların tercümanını takip ettim. Tercüman isim ve sahip değiştirince bir süre sonra kendiliğinden bıraktım. Akabinde anadoluda vakit okumaya başladım. Sanırım ergenekon vs süreçlerine gelindiğinde günlük takip ettiğim gazeteler ikiye çıktı. Biri sabit vakit ve diğeri şafak star ve taraf üçlüsünden biri. Gülen cemaatın fetö yüzünü göstermeye başlamasıyla artık sadece sabah gazetesi okumaya başlamıştım.bu süreçte çukurova grubu gazeteleri tasfiye olup habertürk vatan milliyet gibi yayınlar yazınızda bahsettiğiniz formata bürünmüştü.radikal gibi bir gazete ölmüştüde ağlayanı olmamıştı. 15 temmuzdan sonra fetö medyası tasfiye edildikten sonra akit dahil takip ettiğim gazetelerin ve diğer gazetelerin bir davası kalmadı. Ne yazık ki 15 temmuz önceki zaman gazetesi kıvamına döndü bizim gazeteler ve evet3 yıla yakın gazete takip etmiyorum.
 • UmutUmut1 ay önce
  Hocam media herkesimin yandaslarıvar yazarların cogunda sadece yalakalikvar buda dogal artık cıkar ve menfat ďünyası edep haya kalmamıski bizi yötenlerin uslubu argo yalan bir içişleribakanı varki aklımızka resmen dalga gectigini sa nan bir bakan secim hediyesi diye milte reklam yaptıgı kırmızi bültenle arananan öldü diye övündügü pkklı horlamıs ve televız yona çıkmısda konuşuyor hocamne ikmetse ramazanda aca yüzü kızarmazmıbunların içratalarınin cogu icibos
 • medyamedyamedyamedya1 ay önce
  askerlik, polislik gibi medya-gazetecilikte kutsal mesleklerdendir. bakmayın medyanın bu günkü haline. medyanın ne kadar değerli, çalışanının özel insanlar olduğu, yaptığı işin belkide hayır işi olduğu birgün mutlaka anlaşılacaktır. üzlme buda geçeer. yarınlara hep umutla bakalım.
 • tuzcutuzcu1 ay önce
  Adam bir tekne gezisi anlatıyor ki kesin roman yazarıdır, değilse araştırmacı gazetecidir diyorsun....İnsanın nasıl saygı duymasın bu araştırmacı gazeteciliğe; hatta belge de çıkarıyor saygı değer yazar, öyle ki saygıdan şapka çıkartası geliyor insanın, hatta oha ve de yuh diyesi geliyor ardından....Meslektaşlarından ise ne destek ne takdir ne tebrik....Böyle olunca düşer tirajlar tabi....
 • AlimmmAlimmm1 ay önce
  Medya çıkar çatişmasi yasiyor.. Haberlerde seçicilik önemine göre değil siyasi düzene göre ayarlaniyor.. Halk her ne kadar yalan yanlış haber çok olsada sosyal medyaya gazete ve TV lerden çok güveniyor.. Gazete yazar takimlarinin örnek sabah gazetesinin bütün yazarların son 10 yil yazilarina bak 'tek bir iktidar politikası eleştirisi yok' sen olsan medya güvenir isin.. Kardeşim Akpartinin 17 yildir birtanecik yanlişinidamı göremedi bu üstün diplomalı yazar takımı.. Vatandas gazeteyi alarak okumadan direk cam silmesi benceen dogrusu..
 • ARIZONAARIZONA1 ay önce
  Teknoloji bu kadar gelismemis iken gazetelere ilgi biraz yogun gibiydi ama simdi o kadar alinmaz oldu
 • EmekliEmekli1 ay önce
  Sayın Dilipak internetin her köşesinde bu yazımla hitaptayım Analar Babalar B.babalar B.Anneler23 Haziran’a kadar ve bu tarihten sonra her gece gecenin bir saatinde interneti açın Suriye’deki -Irak taki-Yemen deki -Libya’daki evlatlara bakın o acılarını gözyaşlarını yalnızlıklarını görün sonrada o hayattan belki kurtuluruz deyip botlarla kaçıp sığınacak liman arayıpta Akdeniz’in Ege’nin karanlık sularına gömülen kıyıya vurmuş o küçük bedenleri izleyin gözlerinizden damlayan merhamet gözyaşlarıyla evlatlarınızın odasına gidin ve onları öpüp koklayın ve düşünün ya bizde bunları yaşarsak bir kere daha düşünün kendi çıkarları hırsları doymak bilmeyen arzularıyla bizi birbirimize kinlendiren ne AKP ne CHP ne MHP ne İYİ parti nede diğer partileri dinlemedenartık her sabah kimin ne ırkını ne dinini ne mezhebini ne partisini sorgulamadan sokağa çıktığınızda selam verin gülen yüzlerle ve seçim günü elinizi vicdanınıza koyarak evlatlarınıza tebessüm ederek oyunuzu kullanın ve şuna inanınki en doğrusunu evlatlarınız için yapmış olacaksınız
 • hamidohamido1 ay önce
  Rabbimin emrettiği hükümler i ve atalarımın okuyup yazdığı yazıyı, kadırıp bizi batıla benzetenler e ve onların izin den yürüyen temsilcilerin den şekvacıyım. Şahid ol Yarab...
 • SİZİN HİÇ Mİ SUÇUNUZ YOK?SİZİN HİÇ Mİ SUÇUNUZ YOK?1 ay önce
  SİZİN HİÇ Mİ SUÇUNUZ YOK?#Türkiye'de seçimler oldum olası öncesi ve sonrası ile günlerce konuşulur. Ancak bu kez belki de ilk kez #İstanbul gibi en büyük şehrindeki sonuçlarının iptal edilmesi ve yenilenecek olmasıyla konuşuluyor. En çok merak edilen aslında şu:Hem #TBMM Başkanlığı hem #Başbakanlık hem de en icracı makamlardan biri olan Ulaştırma Bakanlığı yapmış, yaptığı ulaşım hamlesiyle iktidarın sloganını bile belirleyen, yıllardır "Yola devam!" dedirten bir ismin, nasıl 'adı sanı duyulmamış biri'ne yenildiği?Neydi bu sürpriz sonucun perde arkası?Aslında çok basit...1-Adı Bin Ali olsa da siyaseten aslında bin kaplan gücünde olmaktan çok uzak kalan hatta kedi kadar uysal birinin, siyaseten aslan değil kedi olduğu, gerçek boyunun o kadar uzun olmadığı, yıllardır görünenin boyu değil gölgesi olduğu gerçeği, gün yüzüne çıktı.Gerçekler acıdır:Değil Binali'yi bir Ali'yi bile oraya halkın taşımadığı gerçeği, kabak gibi parladı!2-Diyelim ki, -ki elde edilen belge ve bilgiler onu gösteriyor- oylar çalındı; #AKParti tezgaha geldi. Geldi gelmesine de o kadar adam onca imkanla neden zamanında bunun tedbirini almadı. MİT, ne iş yapar? Parti teşkilatları neye yarar? Böyle bir komplonun öncü ayak seslerini duyup neden izini süremedi? Neden müsade etti? Demek ki, onca KHK'lı hatta şartları tutmayan isim sandık görevlisi yazılabildiyse, PARALEL DEVLET PDY halen iş başında. Ülkeyi, halk olarak biz ya da oy verip seçtiği iktidar değil ta okyanus ötesinden de olsa başkaları daha da acısı vatan hainleri yönetiyor demek ki! Yazık değil mi onca emeğe, onca masrafa? Giderken ne varsa bu ülkeden kaçırdıkları gibi şimdi de halkın oylarını, umudunu ve güvenini çalmalarına niye müsade ettiniz? Demek ki, iktidar olsa da bazıları muktedir değil!Normaldir ama bu sonuç... Çünkü, 15 Temmuz gecesi nerede, ne yaptığı belli olan/olmayan onca şaibeli isim elini kolunu sallaya sallaya neredeyse 3 yıldır ortalıkta salınıyor; sen ne yapıyordun diyen yok. Hepsi aynı makam ve imkanlarla, o gün bugündür milletin sırtında. İnmediler/indiremediler gitti. Baktı ki halk, bunlar işi azıttı; dizginleri eline aldı. Hesabı kendi kapatmaya karar kıldı. İktidara daha da ötesi Reis'e, sandıkta sarı kartı gösterdi: "Ya bunları def edersin ya da kendi gidersin!" mesajını verdi.Halbu ki, 'PARALEL'den umudunu kesmeyen üstüne üstelik devletin ve iktidarın nimetlerinden nemalananları, bilmeyen duymayan kalmadı. Her sey o kadar ortada ki, duymak ve görmek isteyene Reis!3-Milletin alım gücü düştü. Zam zam üstüne gören ürünler ateş pahası ama damat bey halen basın açıklamalarında boy göstermenin derdinde. Bugünlerin müsebbibinin O olmadığı aşikar ancak, daha önce ekonomiyi yönete(meye)nleri, göreve getiren de yabancısı değil... Bugünkü, genel başkanının ta kendisi. Memlekette onca okumuş, tecrübeli ve iş bilen adam varken, köyde iki koyunu güdemeyen, yaptığı hiçbir işte tutunamayan, kala kala siyasete atılan ve tesadüfen-PİAR'la hızla yükselen siyasetçinin de o kadar uzun boylu olmadığı, ülkenin bugün içinde bulunduğu durumu görünce, herkes tarafından anlaşıldı da cesaret edip de dillendirebilen yok! Halk, işte bu ali kıran baş kesenlerden ve yanındaki bitirimlerden bıktı. Oysa, defalarca bu vb konular ayyuka çıktı. Duyan olmadı; "Ne diyor bunlar?" diyen de olmadı. Değil ki, hesap soran olsun!Yapılan hataların sonucu, bizi/ülkemizi ve milletimizi buraya kadar getirdi. Her şey ateş pahası. Para desen zaten yok. Pazardaki tezgâhlar bile kapanmaya başladı. Küçük esnafı, müstahsili yok sayan, ne varsa sektöründe tekelleşmeye çalışan tröslere veren, onları hep daha da fazlası için teşvik eden bir anlayış, her şeyi yedi bitirdi. Birileri sırça köşklerinden, saraylarından çıkıp olan biteni görebilseydi, hiç bu durumlara düşermiydik. Halbu ki, halk onu halkın içinden biri/halk içinde biri diye sevmişti. Şimdi O artık 'Salonların Efendisi'!#Atatürk'ün ölmeden önce uğradığı acı hezimete doğru hızla yol alıyor; #reis de olsa Saray'da hapis hayatı yaşıyor!4-Hani ne oldu güçlü TL 'hayali'niz? Dolar kaç para, Euro kaç para? Madem beş para etmeyecekti, niye bastık onca yeni parayı? Ne gerek vardı onca masrafa? Nasıl olduysa 15 Temmuz paraları bile birden ortadan kayboldu ama henüz onları kullanacak kadar düşmeyen iktidardakiler, bunun bile farkında değiller. Kimin, ne amaçla bu paraları topladığını bile bilmiyorlar. Bunun farkında değiller ki, merak etsinler!5-Memleket bu haldeyken, 15 Temmuzu hazırlayan, memleketi ele geçirmeye çalışanlardan, soyup soğana çevirenlerden, sonra elini kolunu sallaya sallaya ortalıkta 'Bak gördünüz mü hiçbir şey olmadı" der gibi/hatta diye diye, göğsünü gere gere, insanların gözüne soka soka gezenlerden, yaptıklarının hesabını kim soracak?Kim haklının hakkını arayacak?15 Temmuz'da kalkışanların, yaptıkları yanlarına kar mı kalacak?Kalacak galiba. Çünkü, oy uğruna, seçim kaybetmek korkusuyla bu hainlere yanaşanlar, yedikleri haltları görmezden gelenler o kadar çoğaldı ki. Vatandaş ne yapsın?Bugün kü hayat pahalılığına yol açan 'Gezi'ciler, Doğu-Güneydoğu'da ortalığı yakıp yıkıp ayağa kaldıranlar, hendekler kazanlar, soğanı stoklayıp çürütüp çöpe atanların yaptıkları yanına kar kalırken, ceremesini hem adam gibi duran hem de iktidara oylarıyla yol verenler mi çekecek?6-Sizin deyiminizle aylardır iktidar tarafı davaya gönlünü vermişlerin AK Parti'de dışlandığı, seçim çalışmalarında rol/görev verilmediği hatta ötekileştirildikleriylr çalkalanıyor. Duyan oldu mu? Soran oldu mu, 'Bu nedir? Nereden, neden çıktı/çıkıyor?' diye.Biz duymadık, görmedik.AK Parti'yi bitirecekse, işte bu ÇARK yiyip bitirecek. Ama bunu fark etmesi etrafındaki hesapçı, çıkarcı ve yalakalarla pek mümkün değil.İktidar, herkes benden olsun diye düşünürken, bunu fazlasıyla abarttı. Artık herkes lal, herkes âmâ/kör, herkes nankör!"#Kral çıplak" diyebilmek için, kraldan kralcı olmamak ya da kraldan daha da ötesi kraldan fazla kralcılardan korkmamak gerekiyor artık.Kendi içindeki muhalefete bile yaşama şansı, söz hakkı tanımayan bir siyasi anlayış nasıl doğru ve adil kararlar alabilir? Aldığı kararlardan kime, ne fayda gelir?☆☆☆Halk tüm bunları defalarca haykırdı. Ama ne duyan oldu, ne de halini gören!Şimdi artık seçimi alsalar ne olur, almasalar ne olur?Alsalar; şaibe bitecek mi?Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı R.Tayyip Erdoğan, İstanbul'daki 39 ilçede miting yapacak. Şimdiden, "Türkiye'de ilk defa bir belediye başkanı, Cumhurbaşkanı ile yarışacak." diyenler çıktı. Bir de seçimi kazanırsa, neler neler denilmez ki!Daha da önemlisi, bizi bu noktaya getirenler, kime verecek hesabını?Kim hesap soracak bunlardan?Kim?Var mı öyle biri? Bir yiğit?☆☆☆Ondan öyle dedik:SİZİN HİÇ Mİ SUÇUNUZ YOK?Suçların aslında en büyüğü sizin... Çünkü, bu halk size güvenmişti; ALDATILDI
 • Rıfat Rıfat 1 ay önce
  CHP denen parti kurulduğundan beri bu ülkeye en fazla zarar veren partidir, darbelerden beslenir, islama düşmandır, bu partiyi tarihe gömme zamanı çoktan gelmiştir!
 • abdullahabdullah1 ay önce
  Eski Samanyolu çalışanlarından ekrem imamoğlu merak etim aceba istb kozmik odasından birşeyler araklaya bildimi aceba.Bunlar bu işleri iyi becerir
 • ORHAN İNANORHAN İNAN1 ay önce
  MÜSLÜMAN LİDERSİZ.HALİFESİ YA DA YERİNE GEÇECEK BİR ÖNDERİ YOK,BÖYLE BİR MÜESSESE YOK..BU MÜSLÜMAN KENDİNİ CEMAATLERİN İÇERİSİNDE BULMAYA VE YOLUNU KAYBETMEMEYE ÇALIŞIYOR.DEVLET MÜSLÜMANLARI BİRLEŞTİRİCİ BİR FAALİYETİN İÇERİSİNE GİREMİYOR.ÇÜNKÜ LAİK BİR YAPISI VAR.HER DİNE UZAK ANCAK İSLAMA ÇOK DAHA UZAK BİR DURUŞ.HATTA BİR ZAMANLAR LAİSİZM ADINA BU DEVLET ZULÜMDE HADDİ AŞMIŞ MÜSLÜMANA ŞİDDETLİ EZİYETLERDE BULUNMUŞ,CANLARINI ALMIŞ,HAPİSHANELERDE ÇÜRÜTMÜŞ.HALA MÜSLÜMAN TAM MANASIYLA SAHİPLİ DEĞİL.BU SEBEPLE MÜSLÜMANI İMANİ VE İTİKADİ VE MORAL NOKTASINDA MOTİVE ETMELİ,YANLIŞ AKIM VE FİKİRLERDEN ONLARI MUHAFAZA ETMEYE GAYRET ETMELİ,SAPKIN FİKİR VE YOLLARDAN KORUNMALARI İÇİN UYARILMALARI SAĞLANMALIDIR.SİZ KALEM VE İRFAN SAHİBİ BÜYÜKLERİMİZE DÜŞEN DE BENCE BUDUR.ALLAH(CC)'IN RIZASI DA MÜMİNLERİN SEVGİSİ DE BU NOKTADA.ELLERİNİZE SAĞLIK.
 • asımın sesiasımın sesi1 ay önce
  rabbım köklerini kazısın. bir kaçı hariç (onlarda zaten trajı çok düşük).genelev ve reklamcısı, kadın pazarcısı. çıplak kadın sergisinden başka birşey değiller. gençlerin ahlakını bozmak için kurulmuşlar. bizde basın demek kadın vücüdü pazarlama, dine saldırma, para karşılğı yalan haber yaparak insanların kafalarını karıştırp midelerini bulandırma. tarafsız doğru düzgün haberi veren hemen hemen hiç yok. çoğu dış düşmanların kurduğu kasıtlı yalanyazankuruluşlar. doğruyu eğri yalanı doğru yazarlar. memlektin bu gün yaşanılmaz hale gelmesinde suçun artmasında kötülüğün yayılmasında insanların acımasız hain olmasında büyük rolleri var.
 • Ali Demir Ali Demir 1 ay önce
  Hoca senin bu dediklerini a haber söylemiyor. Nereden çıkarıyorsun bu felaket seneryosu haberleri? Gün ayrılık gayrılık zamanı değil.
 • binalibinali1 ay önce
  binalinin serveti 26 milyar dolarmis hepsini 2002 den sonra yapmis..
 • FikriFikri1 ay önce
  Hocam bunlar bırak Rus ruletini çayda çıra oynayamazlar.
 • doğrucu davutdoğrucu davut1 ay önce
  Sn dilipak yazınız güzel ama eksik 6milyonluk denimarkada toplam traj 5 milyon neredeyse kişi başı bir gazetetürkiyede ise toplam traj 2 milyon 40 kişiye bir gazate 2 milyon trajın bir milyonu ise cam silmek mangal yakmak için kullanılıyor okumak için değil
 • Malkoç Malkoç 1 ay önce
  Dilipaka kızanlara bir çift sözüm var... İç ve dış düşmanlarbütün güçleriylesaldırıyorlar EL HAKDOĞRUDUR.... Ancak Dilipak bir de diyor ki ;500.000.000.000 milyar dolar dış borcu İÇ VE DIŞ DÜŞMANLARMI ALDI,YEDİ.. İç ve dış düşmanların mevcudiyetiHIRSIZLIK VE YOLSUZLUKyapmayı hayat biçimi haline getirmeyi meşru ve mübah kılarmı? Dilipak bir de nacizane şahsımbunu soruyor..... Bu soru öbürlerinden olmayı gerektirmez ki.... Onun da onun daAllah müstehakınıversin.... Bana kalsabütün partilerikapatırım....
 • Vatandas AhmetVatandas Ahmet1 ay önce
  Sayin pek muhterem Hocam, tirjlarin düstügünden yakiniyorsunuz. Haddim olmayarak yanildiginizi söyleyecegim. Cünkü bircok gazete ayni mansetle yayinlanirsa icerik olarakta ayni ise yani birinin öbüründen bir farki yoksa, bütün bunlari üstüste koydugunuzda aksine tiraj artmistir. Saygilarimla...
 • OzkanOzkan1 ay önce
  Bugun kocaeli komek kurs merkezine gittim (kocaeli akp belediyesinde) yan yana 3 masa icerde insan yok ama 3 masanin ustunde ayni gazeteden birer adet var. Gazetenin adı S....Israf degil mi bu
 • Ahmet 61Ahmet 611 ay önce
  İslamın ilk emri oku diyen kardeşim Oku kardeşim okukuran oku hadis oku tefsir oku ilmihal oku edilleyi şerriye kaçtır deseler bilmessin...Allah bizi gazete dergidenmi hesaba çekecekoku kardeşim oku hakkı oku...senigünaha sokacak şeylri okuma
 • cmtncecmtnce1 ay önce
  vicdan ve kalp temizliği, laiklik de yetmemeye başlayınca ne olacağını herkes biliyor. kültür ve ahlak bilgisi dersini ayrı, din dersini ayrı (peygamberler, kuran meali, arapça okuması, islam dini)seçmeli dersler olarak vermek, tüm okulları (imam hatip vs diye ayırmadan) tek tip okul yapmak tır belkide doğru olan. fakat arka bahçeden vazgeçmezsen muntazam bir yeni dairede oturamazsın. birde müteahhit 3 kata 8 kat çıkmış ise. hurafelerle yüklü beyinler ne kadar dayanabilir ki?
 • HasanHasan1 ay önce
  2010lu yıllarda islami kesim için büyük projelere imza atmıştım. İslami medya vb. konularda. Akitede röportajlar vermiştik. Yıl 2019 islami kesimden elimizi ayağımızı çektik. Genel projelere yöneldik. Ve başarımız kat ve kat arttı. İslami proje geliştirmenin üzerindeki en büyük engel müslümanlar. O yüzden İslami projelere hiç bulaşmamak lazım.
 • Sinan GENÇSinan GENÇ1 ay önce
  İslamın ilk emri "Oku" okumayan cahil bir millet haline geldik. Evimizi hiç gazete girmiyor. Bakın Amarikan filmlerine adam otobüste,vapurda, hatta yolda elinde gazete var. Okumayan bir toplum haline geldik.. Adı Milli eğitim Milli olan bir şey değiştirilebilir mi? asla...Bizde her gelen bakan hükümet kafasına göre takılıyor. Hollandalılar ne diyor biz 40 yılda çözdük eğitim sistemini..Bizim geldiğimiz nokta belli okuyanlarına tutamıyoruz. Beyin göçü yok mu ülkemizde..okumuyoruz vessalam...İşi hiç bir zaman ehline vermedik bu ülkede adamın kafasının içindekilere baktık. Acaba hangi partili nereli hangi meshepten. Siyasete seçtiğimiz kişiler en çok avukat Mali müşevir vs. işin ehli var mı? yok. Siyaset ne demek böl parçala karşı tarafı karala...Oysa mayası Hoca Ahmet Yesevi ye dayanan bu toplumda neler oluyor..Koltuk savaşı makam para hırsı yandaş hırsı hemşericilik ve yağcılık....Ne beklersin ki etrafımızda yangın yeri hepsi mesheplere bölünmüş inançları kaybolmak üzere biz makam uğruna her şeyi yapan toplum haline geldi. Birlik beraberlik nerde sözde kaldı bırakın komşularımız sevmeyi partililer bir birini sevmiyor yukarıya takla atmak için. Bırakın meshepciliği adam ezana dayanamıyor veya cem evinesaygı sevgi hoşgörü kalmamış..Tv leri herkes eleştiriyor herkes izliyor...Eğitim şart...Allah yardımcımız olsun, Böyle bir gidişattan ne gazete si hangi gazete nin okunmasını bekliyoruz..Gazete demek ülmemizde hükümet veya muhalefet yağcılığı veya patron gazetesi...Selam ve dua ile Sinan GENÇ çorlu
 • muratmurat1 ay önce
  televizyoncu Erkan Tan, canlı yayında Ekrem İmamoğlu'na oğlum diye sesleniyor...diğerleri de bir bu kadar nezaketsiz yazılar yazıyor. bence, bunlar AK Partiye iyilik yapayım derken kötülük yapıyorlar...Cumhurbaşkanımız bunları bir hizaya çekmeli
 • Mehmet Mehmet 1 ay önce
  Vatan isimli yorumcu,millet adalet ve gördüğüne inanıyor.Milletin kulağı dolu,ağızlara bakmıyor çünkü güvenirlik bitti,millet gördüğüne inanıyor.Imamoglu 16 milyon için konuşuyor ve yapıyor mesele bu.Su,bilet,sosyal alan sözünü ilk günde tuttu.Bizimkiler dediğimiz ihaleleri yüksek fiyatla akrabalara vermiş,paraları carcur etmiş,gelir gelmez suya zam yapmış vs.Devketi adalet yönetir
 • YÜCEL BACAKCIYÜCEL BACAKCI1 ay önce
  Millette gazete okuyacak hal mi kalmış hocam!Ya da okunacak gazete veya köşe yazarımı kalmış.Kocaman adamlar belki her biri 50 ve üzeri yaşlarda.Yani cahil değiller,olmamalılar bir sefer mürekkep yalamış insanlar!insanlık dersi ahlak dersi toplum bilimi okumadı mı bu insanlar!ilkokul mezunu değiller ya benim gibi...Derdi millet değilse derdi insan değilse derdi din iman kul hakkı değilse derdi vatan değilse içlerinde birazcık olsun insanlık yok ise o kocaman insanlar 5 yaşındaki çocuklar gibidir.5 yaşındaki çocuğun enbüyük derdi oyundur hiçbir şey umurunda olmaz,bizimkilerin de derdi oyun!birilerine yaranmak birilerinin silahşörü olmak birileri için çalışmak onlar için problem değil!hatta birilerinin tetikçileri olmak ta problem değil.çünkü düşünmüyorlar ben kimim bu dünyaya niye geldim geldim de kime neye hizmet ediyorum;ölünce nasıl hatırlanacağım ve en önemlisi öbür tarafta hesabı nasıl vereceğim.Aynı 5 yaşındaki çocuk gibi hiç düşünmüyorlar.Kör olmuşlar görmüyorlar,at gözlüğü takmışlar sadece burunlarının dikini görüyor oraya gidiyorlar,tetikçi olmuşlar tehdit ediyor birilerini yalan yanlış yazılarla hedef gösteriyor ve hatta idam ediyorlar kendilerince!Kendileri gibi düşünmeyenlerin yaşama hakkı yok onlara göre;ALLAH nefes vermiş yaşıyor demiyorlar vurup öldürme yok etme derdindeler.Belki insanca yaklaşırsak topluma kazandırırız içindeki körelmişliği inançsızlığı yok ederiz demiyorlar hemen gömüyorlar...Bunları birde müslüman geçinen yazarlar da yapıyor.Patronları kim,kime yakınlar kime hizmet ederler belli değil mi.Bu ülkede manavdan halıcı olmayacağı gibi tüpçüden gazeteci de olmuyor,federasyon başkanı da.Adamın kendi işine faydası yok ki millet işlerine olsun.Ama suç ona BU GÖREVLERİ VERENLERDE DEĞİL Mİ?iKTİDAR KOLTUĞUNU KAYBETMEMEK İÇİN GÜCÜ ELİNE ALINCA HER YERE HAKİM OLMA YOLUNA GİDİYOR.Bunu da baskıyla maskıyla zorla yapıyorlar.Bu dünde böyleydi bugün de böyle....Bu uğurda da anlaşılan o ki yapmayacakları bir şey yok!İŞTE ZURNANIN ZIRT DEDİĞİ YER TAM BURASI!İKTİDAR UĞRUNA İNSAN DEĞERLERİNİ KAYBEDER Mİ!İNSANLIĞINI KAYBEDER Mİ!BİR ÜLKEYİ KARIŞTIRIR MI,İNSANLARINI SİZ-BİZ DEYİP AYRIŞTIRIR MI VE SONUNDA BİRBİRLERİNE KIRDIRIR MI!GİDİŞATIMIZ BU YÖNDE MAALESEF.Dün mübarek ramazan ayında sorsan adam sıfatındaki 8-9 kişi kimliği kim olursa olsun (Y.S.Demirağ)bir gazeteciyi dövüyorlar niye niye.bu insan vatan hainimi,pkklı mıda yakaladınız da öldüresiye dövüyorsunuz.Görüşleri size uymaya bilir herkeste aynı görüşte olacak değil ama yaşama hakkı vardır,düşündüğünü ifade etme hakkı savunma hakkı vardır.Kimse karışamaz.Vatanı bölmeye devleti,dini yıkmaya çalışırsa cezasını verelim.Bu devlet apo denen bebek katilini yıllardır bakmadı mı ve hala bakmıyor mu niye öldürmüyor o zaman.hatta 8 yıl sonragine siyasi kimlik verip aynı çözüm sürecindeki gibi sorsan devlet ağzıyla konuşuyormuş gibi yaptırıp bir şeyler yazdırıp basına okutmadılar mı?AMA GİNE YANLIŞ YAPIYOR DEVLET;SURİYE DEKİLERDEVLET KURMAYA ÇALIŞIYORLAR İSRAİL VE ABD VE BAZI BATI ÜLKELERİ B.A.E.,SUUDİLER ELİYLE.Bizde bu katili konuşturup onları meşrulaştırıyoruz aynı salih müslimi devlet yetkilisi gibi karşıladımız yanlışı tekrarlıyoruz.D. BAHÇELİ kürdistan diye biryer yoktur olmayacaktır da diyor R.T.ERDOĞAN ise kuzey ırakta var diyor.Hangi si doğru söylüyor yada hangisi TÜRKİYE'nin devlet politikası olmalıdır.Gazetecilikten nereye geldik.Sahi hangi gazeteci Bahçeli ile Erdoğan'ınbu kürdistan bakışını irdeledi yada Bahçeli Erdoğan'a sordu mu ki acaba sen ne diyorsun aklın başında mı diye...BU MİLLET SORDU MU ACABA.Yoksa internetten eleştirmek kolay.'Sayın Dilipak siz bu yazı ile kime hizmet ediyorsunuz kimi sevindirdiniz siz ortada yazılar ile hangi safa yakın duruyorsunuz' gibi sorular ile hemen sizi dışlıyorlar,sizde saf değiştirme olduğunu söylüyorlar ve size baskı kurup iktidar aleyhinde yazmayın demeye getiriyorlar.YOKSA HER NE KADAR ALLAH YOLUNDA YAZILAR DA YAZSANIZ GEÇMİŞİNİZ NE KADAR İYİ DE OLSA BU TROLLER İKTİDARA YARANMAK İÇİN SİZİ DE 'HAİN'İLAN EDERLER...
 • MitMit1 ay önce
  Bu yazıda Abdurrahman Dilipaka gelsin. Hocamıza tavsiyemiz yazıyı 10 defa okuması gerekir.Libyalı İslam Tarihi Profesörü Ali Muhammed Sallabî’nin bir televizyon konuşmasından alınan bir bölüm; tercümesi ve aslı ;"Tarih tekerrür ediyor, ders alın ey akıl sahipleri:Eğer Allah, sonra da Osmanlı Devleti olmasaydı Arap Yarımadası şimdi bir Portekiz ya da İspanya sömürgesi olurdu.Eğer Allah, sonra da Osmanlı Devleti olmasaydı, Kuzey Afrika şimdi bir Hıristiyan toprağı olurdu.Eğer Allah, sonra da Osmanlı Devleti ve onun şerefli, mücahid, yüce sultanları olmasaydı, Araplar şu anda ya Hıristiyan ya da Şii olurlardı. Bu geniş Arap toprakları muhtemelen Portekiz, İspanya, Fransa, Hollanda, İngiltere ve İtalya’ya bağlı silme Hıristiyan bölgeler ve eyaletler olurdu. Diğer bazı bölgeleri de İran’a ve Farslara bağlı vilayetler olurdu.Şunu bilelim ki, Osmanlı’nın; 1517 ile 1917 yılları arasında Portekiz, Hollanda ve İngiltere işgallerine karşı Yemen’i, Haremeyn’i Mekke’yi ve Medine’yi savunurken verdiği kayıplar ve şehitler onun Avrupa fetihlerine karşı verdiği şehitlerden ve kayıplardan çok daha fazladır.Sonra da kalkıp Osmanlı Devletini haksızca ve iftira ederek Arap ülkelerini işgal etti, zenginliklerini sömürdü, Arapları köleleştirdi ve cahil bıraktı diye itham ediyorlar. Oysa bu doğru değildir.Şimdi şöyle bir soru soralım: Bunlar Osmanlı Devletini bu yalanlarla kim adına suçluyorlar? Osmanlı Devleti yıkılalı bir asır oldu, Araplar bu uzun süre içerisinde neyi başardılar?Hiçbir şey başaramadılar, sadece bu uzun süre boyunca Batının sömürgesi oldular. Sonuçta Arap halklarını onlar fakirleştirdiler, cahil bıraktılar, sömürdüler, onları birbirleriyle boğazlaşan, birbirlerini öldüren, gruplara ve kabilelere ayırdılar. Oysa onlar Osmanlı Devleti sayesinde tek millet, tek toprak ve tek yürek idiler.Yapmayın! Osmanlı’nın cihatla, İslam bayrağını dalgalandırmakla geçen 500 yılını son 50 yıldan ibaret görmek haksızlık değil midir?Yapmayın! Yüz milyondan fazla insanın onlar sebebiyle İslam’ı seçmiş olmasını görmezden gelmemiz haksızlık olmaz mı?Yapmayın! Şia mezhebinin Arap ülkelerindeki yayılmasına karşılık Osmanlı’nın rolünü görmezden gelmemiz haksızlık olmaz mı?Yapmayın! Endülüs’ü savunan yegâne devlet olan ve kovulan pek çok Endülüslüyü kurtaran, Tunus ve Cezayir gibi ülkeleri İspanya işgalinden kurtaran Osmanlı’ya sövmemiz haksızlık olmaz mı?Yapmayın! İslam Dünyasına karşı düzenlenen yirmi beşten fazla Haçlı Seferine tek başına karşı koyan, onları geri püskürten ve nihayet Tunus gibi Cezayir gibi ülkeleri İspanya işgalinden kurtaran Osmanlı’ya sövmemiz haksızlık olmaz mı?Yapmayın! En son Sultanı Filistin’in korunmasının bedeli olarak tahtını veren ve onu Yahudilere bırakmayan Osmanlı’ya sövmemiz haksızlık olmaz mı?Yapmayın! Arap eğitim programlarının Bayezid’i, Selim’i, Abdülhamid’i, Kanuni’yi zikretmemeleri, üstüne üstlük, öğrencilerimizin Osmanlıyı sömürgeci olarak bilmeleri haksızlık olmaz mı?Yapmayın! Programlarımızda çocuklarımıza Fransa’nın ve İngiltere’nin faziletlerini öğretirken, Osmanlı’nın olumsuzluklarını anlatmamız haksızlık olmaz mı?Allah Abdülhamid’e rahmet eylesin, ne demişti? Arap ülkelerini kast ederek: Eğer biz bu topraklardan çekilirsek, oralar gelecek yüz yıl boyunca İslam’ı da, istikrarı da tanıyamazlar… Dediği gibi olmadı mı? Allah ümmetin izzetini ve dinini koruyan Sultan Abdülhamit Han’a ve diğer İslam önderlerine rahmet eylesin.Biz kesin olarak inanıyoruz ki, Osmanlı Hilafeti İslam Hilafetinin bir devamıdır. Bazılarında görülen hatalar bireysel tasarruflardır ve bunlar asla ümmeti de, Hz. Ebubekir’den Sultan Abdülhamit’e herhangi bir İslam Hilafetini de lekelemez." (Çeviren: Faruk Beşer)
 • Mertürk Mertürk 1 ay önce
  "Gezi,15 temmuz ve seçim planı " yazan arkadaş. Dediklerinin çoğuna katılıyorum, eyvallah. Peki ,Düşman ,düşmanlığını, gavur ,gavurluğunu yaparken, Biz ne yapıyoruz,bizde suç yok mu?. İçimizdeki kriptolar, ekonomide sn cumhurbaşkanını ,yanlış yönlendirip, ekonomiyi dış güçlerin sabotajına açık hale getirmrdiler mi.? Kalkınmanın, güçlü bir ekonomi olmanın temeli,sanayidir,fabrikadır ,üretimidir. Son 15 yıldır, eldekini ,avuçtakini satarak, sıcak parayıda sayarsak ,400 milyar dolar üzerinde ,dışardan borçlanarak, bu parayı ,ölü yatırım dediğimiz,emlak,konut,inşaat rantı üzerinden ,betona gömmüp ,dış borç tuzağına düşmedik mi?. Evet ,emlak ta lazım ,inşaatta lazım,AMMA VE LAKİN ilk önce sanayi ,üretim ve ihracat ile gelir üret,tassaruf ,finans üret, sonra bu kendi paran ile emlak, konut,ve diğer büyük projelerini yap. Özel sektör ,dışardan borçlanarak bu projeleri yapsa da ,sonuçta, özel sektör bu döviz borçlarını ödemek için ,türk lirası gelirini ,mecburen Türkiye piyasasında dövize çevirmek zorundadır ,buda artan döviz ihtiyacından dolayı ,döviz fiyatının sürekli artmasına neden olur,ekonomiyi bozar. Vermeden almak Allaha mahsustur. Çalışmadan üretmeden ,döviz geliri getirici sanayi üretim altyapın olmadan , yüksek dış borçlar ile yapılan ,emlak, konut ,inşaat işleri ,TUZAKTIR.Bu Erbakan hocanın sürekli uyardığı ,dış güçlerin " BORCA MAHKUM ET ,ESİR AL " TUZAĞINA DÜŞMEKTİİR. Yerli ve milli silah sanayinde kazandığımız başarıyı, sanayinin diğer alanlarında gösteremedik. Ekonomide sanayinin ağırlığı son 17 yılda ,28% lerden , 16% lara kadar düşerek, ülkenin tassaruf, ve finans üretme kabiliyeti yok edilmiştir. İthalat, inşaat, ve hizmet sektörü ağırlıklı büyümeler ile yüksek cari açıklar verilip, ülke dışardan gelecek sıcak paraya ve borç paraya mahkum hale getirilmiştir. Bu durum ,bir proje olarak, Ak parti içindeki kripto birileri tarafından bilerek mi oluşturuldu?Maalesef hala yanlışlar devam ediyor. Temel bir kuraldır,ekonomik sıkıntı zamanlarında, eldeki kıt kaynaklar,üretime aktarılır. Üretim ile dışarıya mal satılıp döviz geliri elde edersin, içeriye mal satıp ,aynı malın ithalinin önüne geçerek dövizindışarı çıkmasını önleyerek, tassaruf ,finans elde edersin. Bu sayede ,ekonomik sıkıntılardan ,çalışıp üreterek çıkarsın. Devlet bankaları,0,98% aylıkfaizle zararına konut kredisi vererek, müteahitlerin elindeki konutların satılmasını sağlayıp , müteahhitler zengin ediliyor. Müteahhitler sattıkları konutların parasını alıp ne yapacaklar. Büyük ihtimalle dövize çevirip bir yerlerde stoklayacaklar. Yeni konut yatırımları mı yapacaklar, hayır, çünkü piyasada çok fazla arz fazlası ,satılmayı bekleyen ,yüzbinlerce konut var.Millette de bu konutları alacak para yok. Ayrıca ,artan döviz nedeniyle ,inşaat maliyeti, bir iki yıldır nerdeyse iki katına çıktı. Almancılar ve yabancılar dışında fazla yeni konut alan pek yok.Devlet bankaları ,20% üzeri faizle halktan ,ve dışardan dövizle para bulacak ve bu parayı 13% faizle zararına konut kredisi vererek müteahhitler zengin edilecek. Zararıda ,görev zararı olarak, hazineye, yani milletin sırtına yüklenecek....YAZIK... Bugünak parti sayesinde zengin olan ve ak partininyanındaymış gibi görünen müteahhitlerin çoğu ,yarın ak parti iktidardan düşerse ,hemen yeni iktidar partisine yanasacaklardır. Tarih bunun örnekleri ile doludur.İNŞAAT BİR ÜRETİM DEĞİLDİR. Ama İnşaatta kullanılan çeliği üretmek bir üretimdir, inşatta kullanılan boya,izolasyon malzemesini ,sunta ahşap ,plastik malzemesi ve bunların aramalve hammaddesini üretmek bir üretimdir. Amainşatta kullanılan doğrudan ithal mal dışında, birçok yerli ürünün bile aramal ve hammaddesi ithal girdidir. Evetinşaat 180 sektörü beraberinde çalıştırır ama, inşaat maliyetinin 40% ve üzeri ,dolaylı ve dolaysız ithal girdidir.Lüks inşaatların ve büyük inşaat projelerinin , maliyetinin ,en az 60% üzeri dolaylı dolaysız ithal girdidir. Yerli boyanın,izolasyon vb birçok yerli üretim malzemeninbile,aramal vehammaddesi ithaldir. Yerli inşaat çeliğini bile üretirken, ilkönce çelik hurda olarak ithal ediliyor. Çeliği eritip ,inşaat çeliğine dönştürmek için kullanılan elektrik bile 60% civarı ithal doğalgaz ve ithal kömürden elde ediliyor. İnşatta kullanılan işmakinelerinin çoğu ve bunların kullandı yakıt ithal.....vb.vb.vb. Sen ilk önce inşaat ithal girdi oranını 20% altına çek ,sonra inşaat işlerini destekle. Mesela inşaat çeliğini yurt içindeki demir cevherlerinden elde edilmesi için ,cevherden çelik üretimini destekle. Mesela ,izolasyon, boya,plastik ürünlerin hammaddesini üreten petkim gibi 4-5 fakrika kurulmasını,hazine garantili krediteşviği ile sağla. Mesela ,ucuz fiyattan dışarıya satılan bakır cevherinin, yurt içinde işlenip ,elektrik tesisat malzemesine dönmesi için ,yatırımların yapılmasını sağla. Mesela ,sanayinin veekonominin ana girdisi olan elektrik üretiminin ,tamamen yerli ve milli kaynaklardan sağlanması için, yenilenebilir ,RES ve güneş enerjisi ekipmamlarının yerli üretilmesini destekle. Yerli linyit ve kömür ile çalışan ,termik santrallerin kurulmasını destekle. vb.vb.vb...Almanya 2014 yılında, kendi elektiriğinin 45% kadarını,türkiyenin toplam üretiminden daha fazlasını ,kendi yerli kömüründen elde ediliyordu,. Şimdilerde ise hızla yenilenebilir ve güneş enerjisi yatırımı yapıyor, bizim yarımız kadar güneş görmezken. Almanların aklına ,bizim gibi , al yada öde doğalgaz anlaşmaları ile ithaldoğalgazdan elektrik üretmek akıllarına gelmemiş!!! Türkiye ,ithal ettiği doğalgazın 60-70% kadarını sadece elektrik üretmek için kullanıyor 2011 yılında ,BAE devleti ,Afşin Elbistan bölgesinde 12 milyar dolar yatırımla ,kömür ile çalışacak santral projesi çalışması yapmış ,arap baharı başlayınca ,projeden vazgeçtiler. Halbuki ,biz projeyi devam ettirseydik, bugün ,sadece elektrik üretmek içindoğalgaza verdiğimiz on milyarlarca dolar cebimizde kalacaktı. Yüz binlerce insanımızada iş sağlanacaktı. Yukarıda saydığım işleri yapmak ,bilgi ister,emek ister, çalışmayı gerektirir, ter akıtmayı gerektirir. Eldekini avuçtakini satarak, dışardan sürekli borçlanarak,emlak konut inşaat rantı üzerinden zahmetsiz,fazla kafa yormadan,para kazanmak varken, Kim yapacak bu işleri ,kim uğraşacak bu işler ile. PEKİ AMA NEREYE KADAR?
 • YusufYusuf1 ay önce
  İnternet sitelerinden gazeteler takip ediliyor.trajlari etkileyen en buyuk sebep bu bence
 • BilalBilal1 ay önce
  M.Kemal niye bati tarafindan KAHRAMAN ilan edildi saniyorsunuz? Niye tum okullar kitaplar 100yildir M.Kemali parlatip duruyorlar? İşte bu yuzden halkin dilini degistirerek tum komsularindan kopardi batinin kulu kolesi kuklasi yaptigi icin. Media niye kisir dongu icine girdi? Surekli yalan haber siysetcilerden siparis haberler, 10milyon işsiz varken tum haber kanallari falan yerde falan kisi işçi bulamiyoe gibi cakma haberler yuzunden artik kimse inanmiyor guvenmiyor. Kemal kafiri dilimizi degistirmese idi bari Musluman ulkeler ile baglantimiz olacakti ve mediamiz bu kadar bozulmayacakti . Altabeyi degistirdin bari ingilizce yapaydin a be dingil. Turkce diye oradan buradan yarim yalak kopya etmiş 30bin kelime yabanci var turkcede.Dunyanin en ucuz atari oyununda bile turkce secenek yok.
 • Ahmed Tekin Ahmed Tekin 1 ay önce
  Selamünaleyküm Hocam, İstanbul seçimi öncesi Ayasofya mevzuunu biraz gündem yapsak.. Ne dersiniz? Hem reis seçimden önce söz vermişti. İstirhamımdır, gazete manşetiyle, tv deki proğramınızla, yazılarınızla..Ellerinizden öperim Fiemanillah.
 • A.aliA.ali1 ay önce
  Bir gözünüz Şam’a öteki Halep e bakıyor. Ne diyeceğinizi bilemez olmuşsunuz. Aslında gerçekleri konuşmaya çekiniyorsunuz. Sırf yazmak için yazmışsınız. Ha Seçimlerin tirajlar üzerindeki etkisi, ha seçimlerin kedilerin çiftleşmesi üzerindeki etkisi..
 • VatanVatan1 ay önce
  Solcular, pkk kılar, dkpc liler, TKP liler, ABD, ab, israil IMAMOGLUNU desteklediğini anladikda, acaba müslümanlar niye destekliyor burayı anlamadım. Sayın hocam bana anlatabilir misin?
 • turhan turhan 1 ay önce
  sayın DİLİPAK burdaki yorumları okuyorum chp nin hakkını savunuyorsun diğer cennah sana nerdeyse sana hakaret ediyor.akp nin hakkını savunuyorsun diğer cennah hakaret ediyor.bunlar neden oluyor? siz dini sokaktan komşudan kahveden ordan burdan öğrenirsen,siyasetteki gelişmeleri kahveden arkadaştan ordan burdan öğrenirsen sonuç bu TOPLUM OKUMUYOR OKUMADAN PROF OLUYOR.
 • caner dinlercaner dinler1 ay önce
  Merhaba Abdurrahman bey. Gazete trajlari dusmustur gercekten ama artik internetten istediginiz gazeteye her an ulasma imkaniniz var. meela ben bu imkan var oldugundan beri gazete almiyorum ama hergun mutlaka 8-9 gazeteyi ve yazarlarini takip ediyorum ve bu sekilde binlerce insan var . gazete okuma oranimizi dusunurken bununda uzerinde mutlaka dusunulmesi gereken bir nokta oldugunu belirtmek istedim.
 • turhanturhan1 ay önce
  Y.Nuri Öztürk bu ülkeye KURAN okumayı öğretti.her insanın hatası yanlışı olur önemli olan onun doğrularından faydalanmak.
 • ValiVali1 ay önce
  Sayın Dilipak, bu yazı kimi sevindirmistir, herhalde benden çok siz biliyorsunuzdur. Abdülhamid zamanında müslümanlar kufurle işbirliği yaptıklarında (Mehmet Akif en iyi ornegi), bütün yerler kaybedilmiş ve yüzlerce müslüman öldürülmüştü. Tabii müslümanlar bütün topraklar gidince ve yüzlerce binlerce Müslüman öldürülünce akılları başına gelmiş ve biz Abdülhamid han a yanlış yaptık demişti, tabiki o muslumanlarin yaptıkları vebal altında bırakır mı onu bilemem.Türkiye'deki şimdiki buna benzer mıdır değil midir ona siz karar vereceksiniz...
 • İLBEYHAN İLBEYHAN 1 ay önce
  Volkan Konak söylüyor, Kemençeci kör Hüseyin ne diyor, BUDÜNYADANFAYDA YOK , ÖTEKU DAŞÜPHELİdiyor.... İki dünyalarını daberbadettiler.... Minyeli Abdullah ya dai... nefetoşun"benim küçük dünyam " kitabı, bir kaç danecip fazıl şiiriokumaklabu kadar olur MÜSLÜMANLIĞINIZ, ya da öyle zannedersiniz.... O necip fazıl kiAmerikanın nazlı sevgilisi olmazsak, bacaklarının arasındaki fahişesi oluruzdemişti.... Hani KÜÇÜK AMERİKA olacaklardı... NİHAT ERİM'inhayalibuydu, CHP milletvekiliydio yıllarda... Dört yanım puşt zulası diyorAhmed Arif.... Bu gündeCUMHURİYETİMİZİ KURAN PARTİNİN, CHP nin İST. İL. BAŞK. CANAN KAFTANCIYAN... kendisi ermenileresoykırımdiyen hain birşerefsizdir... İyi parti ist il başk CİA CASUSU , FETÖCÜBUĞRA KAVUNCU gibi... Amcası Burhan kavuncu da elemandır,kuzenleri ENVER ALTAYLICİAFETÖ den tutuklu... 15 Temmuz un organizatörlerinden... Kılıçdaroğlu SOROS FİNANSLI TESEV VAKFININ KURUCU ÜYESİ... PROJEDİR.... DÖRT YANIM PUŞT ZULASI...
 • SahidenSahiden1 ay önce
  Sayın Dilipak siz niye trollerin tekerine taş koydunuz adamlara kalsa size aş ekmekte vermeyecek bırak fikir söyşemeyi doğrular canlarınıpek yakmışa benziyor.Siz hakkı ve hakiakatı yazmaya devam edin selam ve saygılarımla.
 • Mehmet AliMehmet Ali1 ay önce
  Hocam vatandaş memnun halinden. AKP'li siyasetçilerin müthiş zenginleşmesinden, kendisinin daha da fakirleşmesinden memnun. Kafasını karıştırma vatandaşın. Ne tirajı ne medyası hocam? Yılda ortalama 1 kitap okunmayan topraklardasın, bunu artık kabullenmeni tavsiye ederim. Trollerle, kula kulluk edenlerle başa çıkamazsın.
 • WellWell1 ay önce
  Sayın Dilipak, İstanbul seçimi için diş güçler, iç gucler, CHP, PKK, ip, SP, TKP, dkpc birilerinin kazanması için gerek ekonomik, gerek dolar üzerinden saldırıyor ve sen gazete tirajları üzerinden bahsediyorsun. Benim üzüldüğün, dış güçler, iş güçler, CHP, PKK, dhpkc, ip, saadet gorevlerini yapıyor, acaba muslumanlar
 • Ahmet61Ahmet611 ay önce
  Birokur rumuzlu kardeşime derimkidilipak oyumuzu kimeverelim sorusuna nasıl cevap vermişti? Evinizin anaktarını kime emenet edebiliyorsanız ono varin.peki daha ne desin. Reis biara demiştiki din adamlari niçin konuş muyorsunuz?ondansonra konuşmayabaşladiler.keşkedemez olaydi.Hadisleri inkardan ayetleri inkarakadar demedukleri kalmadi....keşke boyle hocalar hiçkonuşmasa.kimse gazete okumasa, tv izlemese, internet kullanmasa...bu millet belki ozaman kendinegelir.Zaten bütün bunlar bela olarak bumillete yetmezmi? Benimbildiğim Allahın cc dediğini yapanlar islami yaşayanlar içinherşey çok güzel olaçak...yaşamayanlar belasını bulacak.Son nefes bitti herşey bitti..Nefeslerini boşa harcama Allah de kardeşim Allah dde.Allah için sevmek Allah için buğz etmek ten daha büyük amel varmı bilen varsa söylesin
 • TurgutTurgut1 ay önce
  sayın Dilipak özgürce yazabileceğiniz bir ortama geçin sizin bilgi birikimi tecrübenize ihtiyacımız var, bu toplumun barışı için, geleceği için gençleri için yapabilecekleriniz var, akitde böyle bir ortam yok maalesef,bu gazete sizi hak etmiyor, şöyle bir başlıkları okudum bu yazıdan önce aynen dediğimiz gibi algı, tehdit, yalan, hepsi var
 • TarıkTarık1 ay önce
  Sadece gazeteler değil TV de bitti, entellektüel birikim paylaşan yazarlar gazetecilere yer yok, iktidar (havuz) medyasına bakın hedef algı operasyonu yalan nefret kutuplaştırma tehdit. Talimatla yazı yazılıyor! Haber yapılıyor! Muhalefet medyasının durumu az da olsa daha iyi, iktidar açısından muhaliflere yer yok, eski Türkiye de Dilipak ve toktamış ateş TV de özgürce tartışırdı, iki zıt kutup. Şimdi mümkünmü? Şimdi dilipaka ekran yasağı var, niye? Gerçekler bazen canımızı acıtıyor! Vatan haini fetönün ortaya çıkardığı bir gerçeği de gördük, iktidar hoşuna gitmeyen haber için direk medya patronunu telefonla arıyor hesap soruyor, koskoca patron ağlıyor! Türkiye bunu hak etmiyor, öyle yada böyle bu ülke bu gömleği yırtar, bu gömlek bu ülkeye uymuyor!
 • Sende mi ha, sende mi! Sende mi ha, sende mi! 1 ay önce
  Sayın Dilipak, kaç paraya sattın ahiretini, başkaların dünyasına karşı. Ebe gibi laf var sende ama ruh olmayınca, neye yarar. Gül, Davutoğlu ve sen Dilipak, haydi, anca gidersiniz.
 • Gezi, 15 Temmuz ve Seçim planıGezi, 15 Temmuz ve Seçim planı1 ay önce
  Ne yani, İstanbul’a Haçlı Seferi mi başlatacaksınız? * İmamoğlu yok, İstanbul’a el koyma planı yapıyorlar.. * Dışarıdan büyük saldırı, içeriden büyük ihanet var. * Bu sefer, bazı ‘muhafazakâr siyasiler’ de harekete geçirildi. seçim hırsızlığı yapıldı.Bu hırsızlık üzerinden ince işlenmiş bir oyun servis edildi.İmamoğlu projesi öne çıkarılıp İstanbul’a el koyma planı uygulandı.Dışarıdan büyük saldırı, içeriden büyük ihanetle Türkiye’ye çok büyük bir tuzak kuruldu. Bu bir siyasi müdahaledir.Gezi’den, 15 Temmuz’dan hiçbir farkı yoktur. Dışarıdan müdahale edenler, içeride cepheler kurmuştur.Maalesef bu sefer bazı muhafazakâr çevreler ve siyasiler de işin içindedir.Gezi’de kim müdahale etmişse, 15 Temmuz’da kim müdahale etmişse, tetikçileri ve akıl hocaları kimse, yine onlar, o güçler seçime müdahale etti.FETÖ ağları kullanılarak, dışarıdan yönetilen bir senaryo uygulandı. Şikâyet üzerine Yüksek Seçim Kurulu hileyi tespit etti ve seçimlerin yenilenmesini istedi. Dikkat edin, seçimler yenileniyor. Yani daha dikkatli, daha sağlıklı bir seçim yapılması isteniyor! Bu haliyle CHP adayı İmamoğlu kazanmadı, örgütlü hırsızlık ile seçmenin oyları çalındı çünkü.NASIL GÜLECEĞİ, NASIL YALAN SÖYLEYECEĞİ BİLE ÖĞRETİLMİŞ..Aday yapılması, hazırlanması, projelendirilmesi, kampanyası tamamen birileri tarafından önceden planlanmış, gülmesi ve konuşması bile, fotoğraf vermesi bile, sembolleri kullanması bile, hangi cümleleri kullanacağı bile, giyiminden yalan söyleme biçimine kadar her şeyi çalışılmış, öğretilmiş bir adam için, projenin mutlaka tamamlanması için hırsızlık da önceden planlandı.İmamoğlu’nun siyasi kimliği yoktur. CHP’li bile değildir. CHP’liliği, Trabzonluluğu, Türkiye üzerine nutuk atma biçimleri, hepsi proje, hepsi çalışılmış. Kendine ait bir şeyi olduğunu sanmıyorum.İSTANBUL’A EL KOYMA PLANI BU! ASLA BELEDİYE MESELESİ DEĞİL..Seçim üzerinden bir darbe yapılmak istendi. Bu bir İstanbul projesiydi. Asla belediye meselesi değildi. 15 Temmuz’da İstanbul’u alamayanlara bu sefer İstanbul teslim edilecekti. 15 Temmuz’da İstanbul’u Anadolu’dan koparma planları yapanlar bu sefer bu planı seçim üzerinden, İmamoğlu üzerinden yapmıştı.Bu kapsamlı plan için inanılmaz bir çalışma yürütüldü. Uluslararası bir proje uygulanıyordu ve uluslararası tecrübe ve planlama yeteneği İstanbul için harekete geçiriliyordu.KİMLER ÖFKE NÖBETİNE GİRDİ, KİMLER ÜLKEMİZE PARMAK SALLADI, KİMLER “NOT” ETTİ.Seçimin yenilenme kararı üzerine kimler öfke nöbetine girdiyse İmamoğlu onların projesidir. Ardı ardına kimler Türkiye’yi tehdit etme yarışına girdiyse İmamoğlu onların projesidir. YSK kararı üzerine kimler Türkiye’ye parmak sallamaya başlamışsa proje onlarındır.ABD not etmiş, Almanya not etmiş, AB not etmiş, İsrail not etmiş, FETÖ not etmiş, PKK not etmiş, DHKP-C not etmiş, Suudi Veliaht not etmiş, BAE not etmiş, Muhammed Dahlan not etmiş..Doğu Akdeniz’e yığınak yapanlar not etmiş. Suriye’nin kuzeyinde cephe hazırlığı yapanlar not etmiş. Ege’de adalara silah yığmaya başlayanlar not etmiş. Balkanlar’ı Türkiye karşıtı üslerle donatanlar not etmiş.‘MUHAFAZAKÂR MUHALEFET’ DE “HAD BİLDİRMEYE” BAŞLAMIŞ..Yetmemiş..Bizim “muhafazakâr muhalefet” not etmiş. Bugüne kadar AK Parti saflarında mücadele ediyor gözükenlerden bazıları harekete geçmiş, FETÖ’den bile büyük bir öfke ile, CHP’den bile daha büyük bir hırçınlık ile veryansın etmeye başlamış.Bu kadar ülke, bu kadar güç İmamoğlu için niye harekete geçer, neden Türkiye’yi tehdit eder, neden bu ülkeye ve millete parmak sallar, düşünmemiş had bildirmeye başlamış...Meselenin seçim olmadığını, İstanbul’da belediye başkanı olma meselesi olmadığını anlamak için başka ne gerekiyor! Çokuluslu eksen içeride de dışarıda da harekete geçmiş. Çünkü mesele İstanbul’dur. İstanbul’dan sonra Türkiye’dir. Bu bir çokuluslu müdahale yöntemidir, başlangıcıdır. 1453’ten beri devam eden tarihe bir son vermektir!‘İÇ İŞGALCİ’ MESELESİ..Ne acı ki, “iç işgalci” demekten asla tereddüt ekleyeceğim bazı çevreler, küresel ittifakın içine, bir nevi İstanbul seferine katılmıştır. Birinci Dünya Savaşı’nda, İstiklal Savaşı’nda gördüklerimizin aynısını bugün bir kez daha görüyoruz.Türkiye’nin karşısında bir çokuluslu ittifak şekillendi. Bin yıldır Anadolu’da verdiğimiz mücadelede yeni bir merhale başladı. Bunların ne olduğunu sanırım çok yakında hep birlikte göreceğiz. Çok sürprizlere tanık olacağız.GÜL’ÜN AÇIKLAMASI, İMAMOĞLU GÖLGESİ VE SİYASİ TÜKENİŞ..Bu halde bile, AK Parti seçmeninin desteği ile Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı yapmış olanların, dar siyasi hesaplar yüzünden bu çokuluslu ittifakla beraber hareket etmesi, bir müdahale senaryosunun içinde yer alması, kendi inandırıcılıklarını tamamen bitirdi.Siyasi tezleri yerine, milletin kalbinde yer edinme yerine çokuluslu senaryolardan pay kapma yolunu tercih etmeleri, büyük bir tükeniştir.11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün o açıklaması da “müdahale” çerçevesinde bir çıkış olmuştur. Sadece kendisi açısından bir talihsizlik olmuştur. Çünkü rüzgâra teslim olup, bir şeylerin peşine takılmak Gül’ün siyasi kimliğine ciddi darbe vurmuştur.Fırsatçılık, konjonktür beklemek, dışarıdan gelen dalgalara göre pozisyon almak, milletimizin vicdanında hiç iyi bir yer bırakmıyor çünkü... İmamoğlu üzerinden bir illüzyon, gölge oluşturuldu ve hepsi o gölgeye sığındı.. Yazık..MUHAFAZAKÂR MUHALEFET KİMİN BAYRAĞINI TAŞIYOR?İster siyasi olsun, ister medya mensubu, isterse STK çevreleri, hepsi İmamoğlu projesinin arkasına takılmış görünüyor. Kendilerine ait hiçbir siyasi tezleri yok. İmamoğlu üzerinden yürütülen projenin kimlerin projesi olduğu aşikâr olduğuna göre onların da kimlerin bayraklarını taşıdıkları artık netleşiyor.O zaman onları da “Türkiye’ye müdahale edenler” cephesinde görmemizde bir mahzur yok sanırım. İki yıl önce başladığım “muhafazakâr muhalefet” ve “muhafazakâr müdahale” uyarılarının nedeni şimdi herkes için netleşti işte.“ACIMASIZ DİRENİŞ” DAHA DA ŞİDDETLENECEKNe olacak?ABD’den, Avrupa’dan, İsrail’den, Arap rejimlerinden, içerideki ittifaktan Türkiye’ye çok sert ve koordineli saldırılar başlayacak. 23 Haziran’da İmamoğlu ve Belediye seçimleri gösterilip aslında bir büyük İstanbul saldırısı yapılacak. Kim Türkiye ekseninde, kim çokuluslu eksende artık biliyoruz.Mesele çok derin, İstanbul üzerinden bir Türkiye projesi. Mesele yeniden vesayet, yeniden kölelik müdahalesi.Öyleyse “Acımasız Direniş” daha da şiddetlenecek demektir.
 • AhmetAhmet1 ay önce
  Maalesef basında bazı yazarlar, trenden yaka paça atılanları itibarsızlaştırmak ve yaptıklarına sebep uydurabilmek için yoğun çaba gösteriyor. Mahmut Övür'un birkaç gündür yazıları da böyle. Oturup masabaşı kurgu ile iftira neden yapılır. Tivnikli ailesinin açıklaması var. Fakat bu silahşör hala iftiralarina devam ediyor. Birtakım basında da tivnikli ailesinin açıklamaları asla yok. Attıkları yalana devam.Abdullah Güle karşı sempatim azalmıştı.Tüm bu olanlardan sonra ne yalan söyleyeyim tekrar sevmeye başladım adamı.
 • ABDULLAH SUPHİ AYDINABDULLAH SUPHİ AYDIN1 ay önce
  KÜSENLERİN,ve SAADET PARTİSİ İLE İYİ PARTİNİN GELEBİLMESİ İÇİN DE AKPARTİ 1- EĞİTİMİ DÜZELTECEĞİNİN EVRENSEL AHLAK DERSİNİ MECBURİ VE SINIF GEÇMEDE BELİRLEYİCİ OLARAK CİDDİ BİR ŞEKİLDE UYGULAYACAĞINI2- AİLEYİ DAĞİTAN KANUNLARIN İPTALİ 3-AİLEYİDAĞITAN AHLAKSIZ DİZİLERİNYASAKLANMASINI TAAHHÜT ETMELİ17 YILDIR YAPTIĞIMIZ UYARILAR MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MÜFREDATININ DUVARLARINDAN İÇERİ ASLA SOKULMADI. EVRENSEL AHLAK DERSİ (İNSANLIK TARİHİ BOYUNCA HER DİNDE GEÇERLİ OLANAHLAK KURALLARI.) (Yalancılık, Hırsızlık, Sözünde Durmamak, Emanete Hıyanet etmek, Namussuzluk, Kumarbazlık, Hilekarlık, İşini sağlam yapmamakHırsızlık ,Rüşvet almak Zulum etmek, CinayetUyuşturucu içki kullanmak Vatan Hainliğigibi kötü huylar Uluslar arası ahlaksızlıktır. Bunların yerine Tersi aşılanarak test edilen çocuk sınıf geçmeli)SIKI UYGULAMALI VE SINIF GEÇMEDE BELİRLEYİCİ OLARAK UYGULANSAYDI BU GÜN MESLEK ODALARI KOMİNİSTLERDEN TEMİZLENMİŞCHP HDPKK BARAJ ALTINDA KALMIŞ OLACAKTI. 35 YAŞ ALTI AKPARTİ MİLLİ EĞİTİMİNİN ESERİDİR Akparti Senede Birkaç kez MeydanlardaHalkın % 5 ine Sadece hitap ederek muhatap olmakta Lakin MASONLARIN KONTROLÜNDE ;LAİK ,KEMALİST, AYYAŞ BİR EKİP MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINA ÇÖREKLENMİŞ BAKANI BİLE İÇERİ SOKMUYOR.laiklik maskesini tehdit aracı olarak kullanıp 20.000 000 ÖĞRENCİYE HERGÜNBİREBİR MUHATAP OLARAK ZEHİRİNİ SİNSİSİNSİ OLARAK AKITMAKTADIR
 • NurullahNurullah1 ay önce
  Avrupa, devlet yönetimi ile dini yapılanmayı birbirinden ayırınca yükseldi gelişti dünyaya egemen oldu. Biz hâlâ elde kuran miting meydanlarında Allah diye diye oy istiyoruz. Fabrikaları satıp boş kalacak lüks şatafatlı en pahalısından camiler inşa ediyoruz. Çiftçi ekip-biçmek yerine ithal malzeme almak için Avm'lere gidecek neredeyse. 5 kilo bal 100 TL olunca arılar bile bal yapmıyor artık ülkede.
 • Malkoç Malkoç 1 ay önce
  BüyükAnkaraCamiininaçılış töreninde , büyüklerimizdemiş ki "CAMİİLERİ GENÇLERESEVDİRMELİYİZ ' demiş...Bunu yeni duydum, camii sevilmez mi? Camiilerinkimseye ihtiyacı olmaz, CAMİİLERALLAHIN EVİDİR.... Dintüccarlarıaradan çıksınyeter....
 • HalukHaluk1 ay önce
  Hocam sagolun Allah razi olsun guzel ozetlemissiniz insaallah bunlari okuyupta ders cikaranlar olur
 • GakkoşGakkoş1 ay önce
  Bu seçim seni bitirdi sayın Dilipak.28 şubatı nasıl unutursun. Acaba sendemi.............
 • DedeDede1 ay önce
  Oyumuz sayın Binali Yıldırım'a Allah doğruyu sever.
 • Bir OkurBir Okur1 ay önce
  A.Bey,Sizi Twitter dan takip ermeyi bıraktım.AKIT TV ve Gazete de takip etmiyecem.Siz Aklımızla Alay ediyorsunuz.Biz Bu DAVA’ya YÜREK koyduk.BAŞ koyduk.Sizin Yorumlarınız BOŞ Lakırdı.SP,Gül ve Davutoğlu+A.Dilipakİstediğiniz Yerlere gidiniz BİZ BURADA REIS leyiz.
 • Mustafa topakMustafa topak1 ay önce
  Abdurrahman bey iyi mevzuya parmak bastınız gazete olsun tv olsun hepsi bi siyasi partinin silahşörü. Tv lere çıkanlara bi. görün hepsi bi tarafın silahşörü ve ne konuşacakları belli.Hele siyasal islamcılar çok çapsız cahil ve karşı tarafı iftira dahil herşey mübah görüyorlar hatta iğrendirecek durumdalar doğrunun yanına hiçmi hiç yaklaşmıyorlar veTvemde bu kanalları ilk başta seyrederken. Seyredilmiyecek yerlere attım.çünki tamamen çarpıtma kumpas ve saldırı bu durum müslümanları çok kötü bi duruma düşürdüki istatiklerde islama sırt çeviren%2 arttı yani iki milyon insan islamdan uzaklaştı vesselam
 • Fatih Yıldırım Fatih Yıldırım 1 ay önce
  Ülke olarak savaşın eşiğindeyiz. Milleti, devlete ve vatana sahip çıkmak için teşvik edeceğine yine saçma sapan bir konu bulmuşsun

Günün Özeti