Bu gidiş nereye?

14 Temmuz 2018 Cumartesi

Ve bakanlar kurulunun ilk toplantısını ve yine bir Cuma günü, Hacıbayram’da kılınan Cuma namazından sonra, ilk meclisin açılışında olduğu gibi Kur’an-ı Kerim ve Sahihi Buhari hatimleri ile olmasa da, Fatihalar ve dualarla, ilk meclisin açıldığı binada yaptı. O gün o meclisin kapısında sağda bayrağımız, solda ise üzerinde kelime-i tevhid yazılı sancağımız vardı. Ve meclis kürsüsünde ise “Ve emruhum şûra beynehüm” ayeti yazılı idi.

Bu mirasa sahip bakanlar kurulu kimlerden oluşursa oluşsun, gerçek beklentinin altında kalacaktı. İnşallah yeni bakanların ideali olsun ve işlerini buna göre icra etsinler. İnşallah reis o günlerin hatırasını zihinlerde canlı tutmak için ilk meclisin açılışının belgeselinin yapılması talimatını verir. Bunun ilk adımını Refahyol hükümetinde Kültür Bakanı olan İsmail Kahraman atmış ve benden bunun senaryosunu yazmamı istemişti. 28 Şubat’ta, ANASOL-M kurulunca yeni kültür bakanının ilk icraatı bu anlaşmayı feshetmek oldu.

Bu dönemde bazı bakanlar hep göz önünde olacak. İçişleri, Dışişleri, Gıda - Tarım ve Maliye’nin her adımı izlenecek. Buna hazır olmaları gerek. Kritik bir dönem sözkonusu. Aslında başkanlık sisteminde bakanların kim olduğu çok önemli değil, ama yeni dönemde eskiden gelen isimlerin yeni dönemde atacağı adımlar, özel hayatları ve ilişkileri hep yakın takipte olacak. 2. grubta kamuoyunun ve basının yakın takibinde olacak isimler var. Dikkatli olmazlarsa zor durumda kalabilirler. 

Tabii eğer iyi bir performans gösterirlerse ve bundan sonraki yolculukları konusunda daha dikkatli olurlarsa ve şansları da yaver giderse, bu tehlikeler de gerçekleşmemiş olabilir.

Mahalli seçimler ister vaktinde olsun, ister erkene alınsın, AK Parti’nin sosyo politik bazı analizler yapması gerek. Sosyal siyaset planlaması konusunda yön-eylem planlarını yaparken de yeni bir anlayışla olayları değerlendirmeliler. Eğer konjonktür olumsuz bir hava oluşturursa, bakanlar yüksek bir performans gösteremez ve hatalı söz ve eylemlerde bulunurlarsa, bunun sandığa yansıması kötü olur.. Onun için bakanların ve yeni atanacak bürokratların çok dikkatli olmaları gerek.

Tabii seçimlerde en belirleyici unsur başkan adayları. İnşallah belediye başkan adaylarını belirlerken, daha iyi bir profille yola çıkılır ve daha titiz bir dikkatle bu isimler belirlenir.

Şunu görelim, bu son seçimde AK Partili bazı milletvekillerinin çocukları, babasının partisine oy vermedi. AK Parti döneminde yıldızı parlayan işadamlarının çocukları da AK Parti’ye oy vermediler..

İlginç bir sosyolojik tahlil de sözkonusu. Kırsaldan kente gelen “Muhafazakar” kesim memleketçi reflekslere sahipken, şehirleşme sürecinde, refah ve eğitim düzeyi yükseldikçe ideolojik ve politik anlamda milliyetçi refleksler geliştirdiler.

Bu Türk’ü-Kürd’ü fark etmiyor. Mesela kırsaldaki o muhafazakarlar şehire gelince sadece namaz-oruçla yetinmediler, aynı şekilde ideolojik ve politik bir kimlik kazandılar ve nev-i şahsına münhasır bir şekilde “İslamcı”laştılar.

Eşzamanlı başka bir şey daha oldu. Daha seküler bir hayat yaşamaya başladılar. Daha rasyonal, daha pragmatik ve kişilik geliştirdiler. Daha rekabetçi.

Aidiyet duygusunu güçlendirdiler ve çeşitlendirdiler.. Hemşehricilikten öte futbol takımı tercihleri bile bu anlamda değer taşımaya başladı.

İstanbul’daki Şalpazarlılar, Şalpazarı’ndaki Şalpazarlılardan daha Şalpazarcıdır mesela.. Daha örgütlü, grub psikoloji ile hareket ediyorlar. Dayanışmacılıkları beraberinde rekabetçiliği ve her türlü tehdit karşısında çatışmacı bir refleks geliştiriyorlar.

Bu yeniden yapılanma sürecinde kendi içlerinde dayanışma çabalarına rağmen eğitim, kültür ve çıkar ilişkilerine dayalı çeşitlilik talepleri de ortaya çıkıyor. İdeolojik, politik, dini anlamda alt grublara dayalı farklılaşmalar kendini gösteriyor.

Tabii bu süreçte internet ve sosyal medianın yaş farkına dayalı radikal bir etkisi var.

Toplumda dominant olan değerler hızla erozyona uğrarken, daha pragmatik bir davranış biçimi öne çıkıyor. Din, tarih ve gelenek iç içe geçiyor. Bu değerler, daha görünür olurken, muhteva değişikliğine uğruyor ve folklorik bir hal alıyor. Kültürel değerlere dönüşüyor. Vicdanla ilişkilendiriliyor. Seremoniler, ritüeller ve ikonalarla bezenmiş kült olarak  kendine farklı bir tarih ve gelecek hayali de üretiyor.

Türkiye laikçi tehditten yakasını kurtarmaya çalışırken, şimdi sekülerleşme belası ile karşı karşıya. Bunda en büyük pay da kuşkusuz FETÖ’ye ait.

Globalleşmenin getirdiği sorunlar, para ile yeni tanışan insanların yaşadıkları travma ve paranın dönüştürücü gücünün yeni nesiller üzerindeki etkisi, hedonizm tehlikesi hepsi üst üste geldi.

Övünmeyi ve dövünmeyi bir kenara bırakıp önümüze bakalım. Bu sorunlar aşılmaz değil. Dağ ne kadar yüksek olursa olsun, üzerinden geçen bir yol vardır. Allah’a dayanacak ve yürüyeceksiniz.

Çok geç kalmış değiliz. Bu çocukluk hastalıklarını geçirerek tecrübe ve kimlik kazanacağız.

Para, makam, şöhretle yeni tanışıyoruz. Olacak bütün bunlar. Ama eğer zamanında yapmamız gereken şeyleri yapmazsak, bunlar ölümcül olabilir.

Rahmetli ninem, “eli ayağı boş değil, tuttuğu iş değil” derdi. Yapıyormuş gibi yapmaktan vazgeçmemiz gerek.

Bakanlar atandı. Sırada üst bürokrasi var. 15 Temmuz sonrası, Askeri Şûra ve ardından parti kongresi var. Bütçe çalışmaları ve ardından seçim hazırlıkları.

Bu gidişin daha iyi bir hedefe ulaşabilmesi için  topyekûn bir silkinmeye ihtiyaç var. Sadece başkanlık, meclis değil, STK’lar, media, hepimizin silkinmeye ihtiyacı var. STK’lar, siyaset ve bürokrasi de birbirine benziyor. Daha iyi bir gelecek için bizim de daha iyi bir hedefe yönelmemiz gerekiyor. Herkes başkalarının değişmesini istiyor, ama gerçekte hepimizin değişmesi gerekiyor.

Halk AK Parti’yi çok sevdi. Onu AKP’lilerden de kıskanıyor. Reisin sözlerine büyük değer veriyor, ama olan bazı şeyleri anlayamıyor. Çevresindeki bazı kişilerden Reislerini kıskanıyor bu insanlar. Onların orada ne işi olduğunu sorgulamalarının ötesinde, onların Reise zarar vermesinden endişe duyuyorlar. Onların bu hassasiyetlerini görmek, anlamak ve dikkate almak gerek. AK Parti’yi  ayakta tutan ana güç, ana akım bu insanların heyecanlarında, dualarında ve öfkelerinde gizli.. Bunlardan rahatsız olanlar asıl bu partinin baş belalarıdır.

Bu insanlar olanları anlamak, çevrelerine anlatmak, basında, sosyal mediada, muhalefet kesimlerinin saldırıları, eleştirileri, söylentiler karşısında partilerini savunmak ve dik durmak istiyorlar. Onun için sanırım bu anlamda köklü bir zihniyet değişikliğine ihtiyaç var. Aman ha, sıratı müstakim üzere olalım. Yoksa halimiz yaman. Namuslu insanlar namussuzlar kadar zeki, cesur ve gayretli değilse işimiz zor. Ve bu gibi durumlarda son pişmanlık fayda sağlamaz. Def-i mazarrat, celbi menafiden de evladır.

Benden söylemesi. 

Selâm ve dua ile.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • H. KeskinH. Keskin1 yıl önce
  Be müslüman ANASOL M 28 Şubatta kurulmadı.İKİ YIL SONRA YAPILAN 3 Kasım seçimlerinden sonra kuruldu. 28 şubatta mhp mecliste yoktu. RPANAPDYPve DSP vardı. hatta mecliste 3 sağ parti varken Ecevit e seçim hükümeti kurduruldu. Neden çünkü Öcalan Suriye den çıkarıldı kovalamaca ile yakalanaya çalışılıyordu. Ben de Demet Aziziye Koleji nde çalışıyordum. 14 Şubat günü okul müdürüne dedim ki ÖcALAN seçime üç gün kala getirilir kahraman yapılır Kıbrı fatihi gibi şişirilir iktidar edilir dedim. Ertesi gün müdür beni çağırdı ve Öcalan ın getirildiğini söyledi.Ben de seçime üçay var biz halka anlatır Ecevit i iktidar etmeyiz dedim ama emperyaliz ECEVİT İ BAŞBAKAN YAPTIRDI..Arkasından sizin de beraber olduğunuz AKP Proje partisini iktidar etti.
 • Cemalettin KarakocCemalettin Karakoc1 yıl önce
  1. Meclisi dagitip 2. masonlar + ataistler + ateistlerin kurdugu meclisi ve kurucu üyelerini kiniyor ve o hainlere Fatiha okunmasini ve akitulmasinidakiniyor okuyanlara buguz ediyorum.
 • Masum fatsalıMasum fatsalı1 yıl önce
  Önce şalpazar konusu önemli yerelde. Reis sevgisi bitmez bitmeyecek.
 • Vatandaş Vatandaş 1 yıl önce
  .....hadsiz birine cevap yazıyoruz zulfuyaremi dokundu ...
 • BirolBirol1 yıl önce
  Elbette herkesi memnun etmek mümkün değildir. Dünyanın en adil düzeninde bile bu böyledir. Lakin Akpartinin yanlış adımlar atması veya zamanında atmaması, haklı olduğu konularda bile geri adım atması. Sadece bir örnek Mavi Marmara olayı ve davası,resmen para için bu konuda İsraile taviz verildi.Geçmişte PKKya verilen tavizleri saymıyorum bile. Taviz tavizleri doğurur.Bu hataların bedelini millet ödüyor.Akpartinin yönetim zihniyeti ve yapısında ben bir değişiklik ve dönüşüm göremiyorum. O yüzden kimse heveslenmesin sorunlar bitecek diye, bu yeni dedikleri düzen, eski düzenden daha kötü.Türkiye ortak akılla, istişare ile değilde,tek akılla yönetilecek bundan sonra. Aynı şeyleri yapıp da farklı sonuç beklemek akıl tutulmasıdır. Son olarak Şeyh Edebali nin Osman gaziye nasihatından bir söz:İşlerini ehil kişilere danışarak tutasın, danışırsan yol alırsın, danışmasan yolda takılıp kalırsın oğul.
 • mehmetmehmet1 yıl önce
  kurallar sizin icin degismes, ne ektiseniz onu bicersiniz.
 • S.sS.s1 yıl önce
  Abi yahu bir gün gelde cayımızı iç .
 • erginergin1 yıl önce
  AKP hakkında şikayetçi olanların, bazı şeyleri göz önünde tutmaları da gerekir. 1-akp nin çok badirelerle karşılaştığını ve uğraştığını 2- tüm meseleleri tümden halledilmesinin o kadar da kolay olamayacağını. 3-herkesin her beklentisinin yerine getirmenin zor olduğunu. 4- ve bundan dolayı hoşnutsuzluklar daolacağını 5-herşeyi geçmişle kıyaslayarak değerlendirme yapılması gerektiğini. Ve bazı diğer faktörleri...
 • imamarüzgarimamarüzgar1 yıl önce
  Herşeyin başı güven oluşturarak o güveni verebilmek mühim bir meseledir bu gün baktığımızda son gelişmelerin ve gündeme düşün meseleler üzerinde.Önceliğin toplum huzuru çerçevesinde olumlu gelişmelerin bir çok durmu ortadan kaldıracağı inancı içindeyim. Bunu seçim öncesi ve sonrası diye ayrıt ederek yol almak çok önemli.Bir dönem mahalleler içi ayrışımlar olur diye konuşana bakmak çok önemli. Mesaj kime idi neiçindi.Mahalle baskısı oluşumu ile neyin kastı oluşturulmaya çalışılmıştı.Peki birde şu var fotoğraf çektirmekte sakınca görenler var ise önemlidir. Bu durumların hangi bölge ve ilçeler ve buna bağlı diğer yerleşim alanları dikkate alınması gerekmez mi. Bir parti kendine şunu soruyormu zayıf olduğumuz yerlerde gerçekte yatan sebepleri iyi inceleye biliyormu. Yoksa kaderin kurbanı gözü ile mi bakılacak.Alamadığınız belediyelerin yerlere gerçekten iyi bir gözlem iyi araştırıp analiz edilen durumlarla yaklaşımlar var mı.Yaptırımların kaçınılmaz olan durumları hangi boyutta hukiki anlamda uygulanıyor.Dün Ftö yarın Adnan ee yarın peki ne olacak muhakkak ki gerekli şartlar ve zaman peki olgunlaşmadan da zararlı meyveyi koparmak fayda getirmiyecekmidir. Gündüz de huzuru bozan ile Gece de huzuru bozan aynı mıdır.
 • ADNANALTIPARMAKADNANALTIPARMAK1 yıl önce
  Nicinlibya yahemengittiniz .Suriye yenicingelmiyorsunuzdiyerekEmperyalisleriSuriyeyedavetetmeyiUmmetehihanetolarakgormuyorsunuz ..Suriyenin ne halegetirdilerbirbakiver. SayinBabacanilkBobbaIraka dustumuABDbize para verecek ABDyeyardimetmemizlazinIrakisgalindederken,,Ummeteihanetolarakgormuyorsunuz .15TEMMUZdarbesiIncirlikdenyonetildi dedik.Amaoseytanyuvasina dokunamadik .BuummeteIhanetolmuyorsizegore .
 • SabanSaban1 yıl önce
  Bu memleketin kurtulus reçetesi MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'ÜN İLKE VE DEVRİMLERİDİR...
 • AhmedAhmed1 yıl önce
  Birol kim diyor sana AKP ye oy vermeyen müslüman değil diye
 • BurhanBurhan1 yıl önce
  Bu gidiş hayra alamet değil, halka verilen sözler unutuldu ve Erdoğan nefret ettiği eski sistemin adamı olma yolunda ilerliyor, böyle giderse bu Akp ye ilerde çok kan kaybettirecek, dost acı söyler!...
 • BirolBirol1 yıl önce
  Haçlıların peşinden koşan, zinayı suç olmaktan çıkaran, çıkardığı yasalarla aile kurumunu yerle bir eden, Baş terörist ABD ile bir olup Suriye'de yanan ateşe benzin döken, İsrail ile enerji anlaşmaları yapan, her türlü adaletsizliği, yalanı, seçim kazanma uğruna meşru gören, bu gün söylediğini yarın yalanlayan, hesap vermekten korkan, vs. vs. İktidar ümmete ihanet etmiyorda CHP ile barajı aşmak için ittifaka giren SP ve (AKP ye oy vermeyen) süleymanlılar cemaati ümmete ihanet ediyor öyle mi? ...bugün dünya yarın ahiret,Şüphesiz ALLAH yarına bırakır amayanınıza bırakmaz.
 • ÖzgürÖzgür1 yıl önce
  Evet Hocam haklı bir noktaya değinmişsiniz. Mersinde Ak Partinin il veya ilçe teşkilatları yeterince çalışmadı ve yukarıya iyi aday isimleri verilmedi haliyle de Belediye seçimlerinde il yada ilçe adayları arasından iyi adaylar çıkmadığı için belediye seçimleri kaybedildi.Buna mukabil bazı şeyleri paylaşmak adına bazı ilçe teşkilatlarına vardığınız zaman sizinle muhatap olabilecek kişileri dahi bulamaya biliyorsunuz.Herkes bir yol tutturmuş gidiyor. Samimi bir şekilde teşkilata varıp derdini anlatmaya çalışan yada bazı konularda yardım isteyen kişiler dinlenmiyor bile.Geçiştirme cümlelerle yollanıyor. Ben bu durumu mail yoluyla yukarıya ilettim ama ne derece dikkate alındı bilemem artık. Bu çalışmayla Mersin de belediye başkanlığını kazanmak bilmiyorum nasıl olur?
 • ADNANALTIPARMAKADNANALTIPARMAK1 yıl önce
  Nicinlibya yahemengittiniz .Suriye yenicingelmiyorsunuzdiyerekEmperyalisleriSuriyeyedavetetmeyiUmmetehihanetolarakgormuyorsunuz ..Suriyenin ne halegetirdilerbirbakiver. SayinBabacanilkBobbaIraka dustumuABDbize para verecek ABDyeyardimetmemizlazinIrakisgalindederken,,Ummeteihanetolarakgormuyorsunuz .15TEMMUZdarbesiIncirlikdenyonetildi dedik.Amaoseytanyuvasina dokunamadik .BuummeteIhanetolmuyorsizegore .
 • Bürokrasi ve torpil Bürokrasi ve torpil 1 yıl önce
  Hocam sanırım bürokraside gene torpili olanlar , gene kendisini yukarılara iyi pazarlayanlat , derdi be davası makam mevki olanlar atanacak deniyor . Allah aşkına bünün blr yolu yokmu? Bürokratik oligarşiyi kimse neden yıkamıyor ? Bu son şans ama galiba gene olmayacak gözüküyor . Yazık çok yazık .
 • İsa Keskinİsa Keskin1 yıl önce
  Pek Muhterem Dilipak, Nolur şu siteden mezarlıklarımıza dil uzatan kadını kaldırın. Bu pislikleri haber yapmaya gerek var mı? Kadının kim olduğu belli değil ama hakaretleri alçakça. Sanki kadın üzerinden birileri bize ağır hakaret ediyormuş gibi. Böyle pisliklerin propagandasını yapar gibi....
 • BurhanBurhan1 yıl önce
  Halka verilen sözlerin başında idam geliyordu ama bu söz tutulmadı,AB ile uyum tercih edildi bu ve bunun gibi tutulmayan sözler Akp ye ileride çok oy kaybettirecek!
 • mehmetmehmet1 yıl önce
  Dilipak çok güzel yazmış.onunda hatalı tespit ve yanlışı elbette var eleştirilmezmi?eleştiriliyor fakat Yiğidi öldür hakkını ver.
 • Ali Ihsan AydinAli Ihsan Aydin1 yıl önce
  Ak Parti kurulus felsefesi ve ozune donmezse partiyi hirsiz ve menfaatcilerden kurtarmazsa halka tepeden bakan gosteris yapan asiri derecede israf yapan belediye baskanlrindan kurtulmazsa yerel secimlerde havasini alir bu bir dost uyarisidir duyulur
 • Ali Ihsan AydinAli Ihsan Aydin1 yıl önce
  Ak Parti kurulus felsefesi ve ozune donmezse partiyi hirsiz ve menfaatcilerden kurtarmazsa halka tepeden bakan gosteris yapan asiri derecede israf yapan belediye baskanlrindan kurtulmazsa yerel secimlerde havasini alir bu bir dost uyarisidir duyulur
 • Ali Ihsan AydinAli Ihsan Aydin1 yıl önce
  Ak Parti kurulus felsefesi ve ozune donmezse partiyi hirsiz ve menfaatcilerden kurtarmazsa halka tepeden bakan gosteris yapan asiri derecede israf yapan belediye baskanlrindan kurtulmazsa yerel secimlerde havasini alir bu bir dost uyarisidir duyulur
 • İkrarİkrar1 yıl önce
  Sayin abdurahman hocam yarinki 15 temmuz icn makaleni merak ediyom simdiden kolay gelsin kimi guvenir kimi rasgele soylenir kimi gercekleri senden ogrenir kolay gelsin
 • Mesut SarpMesut Sarp1 yıl önce
  UBER secimle iligili bi acıklamaydi. Taksiciler secimler gecti, oda gecmiş ola...
 • ali veliali veli1 yıl önce
  ak partinin il ve ilçe teşkilatları ne iş yapar. Ben kimsenin esnaf ziyaretiyle, bayrak asmayla, dışar da seçim otobüsü dolaştırmayla ak partiye oy verdiğini düşünmüyorum. teşkilatlar sandık müşahidi bulmaktan öteye bir iş değildir. sandık müşahidini aradan çıkart teşkilat filan kalmaz. gerekte yok. ilçe başkanlarının sağda solda babalanmaktan başka iş yaptığı yok. işini adam gibi yapana sözüm yok ama görünen bu. sandık müşahidi sorununu nasıl halledeileceğini çözsün parti il ve ilçe yönetimine gerek kalmaz. ha burdan biz belediyelere şuraya buraya adam yerleştiriyoruz diyolarsa da bu da doğru değil zaten.
 • tahsin ozertahsin ozer1 yıl önce
  sanada hiçbir şey beğendirilemiyor be adambelamısın nesin bu milletin başına takozluktan başka bir şey bilmezmisin şifreli esrarengiz konuşmalar moral bozmak seni anlamak mümkün değil 40 senedir okurum düşmandan çok dosta vurursun biraz sus be adam
 • YORUMYORUM1 yıl önce
  Sayın Dilipak selamlar.Ümmettin selameti adına yaptığınız gayretler bizlere şevk ve umutlarımızı tazeliyor.Son seçimde ümmete yapılan ihaneti unutmadık."SP ,Süleymancılar ve diğerleri".Ben devletimizin gençlere çocuklarımıza sahip çıkılacak projelerin hayata geçirilmesi konusunda beklentilerim üst seviyede.Ahlaki yönden dejenere olmuş bir genćlik nereye gidiyor.Dinimizi ve Osmanlı kültürünü sevdirecek sosyal etkinlikler projelendirilmeli.Yarın geç olabilir.Siz de yazınızda belirttiğiniz gibi AK PARTİ li vekilin çocuğuna anlatamadığı Ümmet sevdasını bu gençliğe iyi anlatmalıyız.Bu millete ve ümmete yapılacak en büyük hizmet bu olsa gerektir inancındayım.Selam ve dua ile.
 • Sema karacaSema karaca1 yıl önce
  Nacizane bir yorumdur tamamen duygusal ,sadece makalenin adını gördüm daha okumadan yazmak istedim .bizler Çanakkale savaşı Kurtuluş savaşı şehitleri ,gazileri torunları olarak hep ecdadimizla övündük ,gurur duyduk dedelerimizle,nene hatun ve kadinlarimizla ;ama öyle bir nesil geliyor ki evlat anne babadan ,torun dededen anneanne ,babaanne den nefret edecek ve yapıştırılan bir terör,vatan haini damgası yedi sülalesine varacak ve bu fetö madurlari varya sanki TC vatandaşı değilde fetö vatandaşı muamelesi gören işte yavaş yavaş nesil yaslanacak çünkü çocuk sahibi olmayacaklar kindar ve umutsuz bir nesile gidiyoruz .
 • Durmak yok yola devamDurmak yok yola devam1 yıl önce
  Ehliyet ve liyakat torpil olmadan hakça
 • musa erganimusa ergani1 yıl önce
  istanbul bayrampaşa ;ATİLA AYDINER in adaylığıfacia olur. bayrampaşa da çok ciddi biraraştırma yapılmalı...1999 yılından beri orta mahallede iş yapıyorum,2009 dan beri de yenidoğan mahallesinde oturuyorum.hiç bir dönemde bu kadar tepkiye peşinen şahit olmadım. her konuştuğum kişiak partili olsun olmasın atilla bu sefer olmaz diyor..birkere benim ak partiye üyeliğine aracı olduğum 32 kişi var .bunların birtanesi dahi aksi birşey söylemiyor. varın siz ak partili olmayanlarıdüşünün...bu durumu biri REİS eçok acil bildirmeli..ATİLA beyin eczacılığı rizeli liğive balkan ülkelerine olan çalışmaları bu seferhiç mi hiç işe yaramayacak.. saygılarımla.....
 • Durmak yok yola devamDurmak yok yola devam1 yıl önce
  Daha değişmedi yemin kur'an ve bayrak üzerinde olacak gavur kilisede nikah kiyar onlar laik bizde camilerde nikah kiysak laiklik elden gidiyor ne laiklik mis be.Akşama ben çocuklarıma ne yapacağım diye düşünürken laiklik dolması yapiyim.
 • AbuzerAbuzer1 yıl önce
  Her geceyi KADIR,her gordugunuHIZIRbil demislerguzel demisler...bi tarafkerameti kendindenmenkulcogunlukla kicini temiz tutamayanhazret ,mubarek,seyh,vs diger bi cinslerde. Ayetullah,Imam,DEDEmehdi mesih vs gibifigurlerlemenkibelerlebin yillardir insanligafitneden baska bisey vermediler....... YINEdiyorum MUSLUMANLIKharicherseyi konusalim, o issizin harciniz degil...Minyeli Abdullahve menkibelerle buraya kadar,ayak altindan cekilinbiz hallederiz...Biz kimiz Yalnizve yalniz Allaha kulluk etmis ,dosdogru muminleriz...Cemaatimiz tarikatimiz efendimizdedemiz hic olmadi...Allah,Kuran ,Peygamber dedik baskada bisey demedik...Allahtan gayri kimse ne bi fayda nede bi zarar verebilir..Iman ,Ahlak,Akil,Egitim,Uretim ,Laboratuarlar,Ihracat. KisacaInsan olmak,selam ve dua ile
 • SALİH İRİSALİH İRİ1 yıl önce
  REİS BU SEFER KABİNEYİ YANLIŞ YAPTIDAMADINI HAZİNE BAKANI YAPMAYIP ENERJİ BAKANLIĞINDA KALACAKTI DIŞ İŞLERİ İÇİŞLERİ MİLLİ SAVUNMA BAKANI HARİÇ DİĞERBAKANLARIN DIŞARDAN ATAMASI YANLIŞTIR ÇÜNKÜ KONUSUNDA UZMAN A TAKIMI İLE DEVAM EDER SİSTEM OTURMAYABAŞLADIĞINDA ÖNEMLİLİK SIRASINA GÖRE DEĞİŞİM YAPILIRDI SİSTEMİN OTURMASI HAYLİ BİR ZAMAN ALAÇAK BU ZAMAN TÜRKİYE İÇİN ÇOK ÖNEMLİ YENİ BİR KRİZİN BAŞLANGICI KAPIDA GİBİ.REİS AK PARTİYE TABİRİ CAİZ İSE TASFİYE ETMİŞ GİBİ DAVRANDI DOLAR DIŞ GÜÇLER YÜKSELTİYOR DENİİYOR SENİ 16 YILDIR İKTİDAR YAPTIKBUNUN ÖNLEMİNİ ALMALI İDİN.2002 DE KRİZ İLE GELDİN O ZAMAN HİÇ SESİNİ ÇIKARMADIN ŞİMDİ SIKIŞINCA BANKALAR TAŞIN ALTINA ELİNİ SOKSUN DEMEK KADAR SAÇMA BİR ŞEY YOK .16 YIL BOYUNCA OY VERDİK TÜM AK PARTİLİLER DAMADA KIYAK YAPMANI OLUMLU KARŞILAMADI ACİZ ANE BİLDİİRMEK İSTEDİM
 • Dikmen Ağa Dikmen Ağa 1 yıl önce
  Üstadim haklısın da bu devirde böyle insanlar var, napacak Cumhurbaşkanı?Şöyle bi bakıyorum da merkezi bilmem ama taşra teşkilatları hep çıkarcı kişilerle dolu.Biz bu adamların yaptığı hatalar yüzünden Ak Parti'yi savunamıyoruz.Ama yinede Muhterem Cumhurbaşkanımıza her daim duâ ediyoruz Rabbim işlerini kolaylaştırsın doğru kararlar almayı nasip etsin ve etrafında ki bu çıkarcı gruptan kurtarsın dürüst insanlarla karşılaştırsın...
 • SelamSelam1 yıl önce
  Yemini Atatürk ilke ve inkilaplarina bağlı kalacağım diye etti buna göre laiklik nasil bir tehlike oluyor
 • MurtiMurti1 yıl önce
  Sonunuz Afrikalı fakir fukara ya döner inşaallah bir damla suya muhtaç olasiniz , adamın derdi ekmek değil havyar yemek orta sınıf araba değil Mercedes e binmek uckurunun hesabına düşmüş kimin umrunda ahlak kim daha fazlasını verirse ona göz kırpmak ,binbeter olun sankipetrol varda devlet çıkarmıyor ,sanki dolar bizim millî paramız dolarida devlet bilerek yükseltiyor memlekette herkes siyasetçi adam inşaat işçisi Kendi işini dürüstçe yapmaz ama sorsan o bilmediği yok bu rejimin bu sistemin isleyis tarzı bu ver gazı al oyu verirsen iyisin vermezsen senden kötüsü yok düne kadar derdi başörtüsü, Kur'an kursu, İmam Hatip vs olan bugün makam olmuş doğruya ne başörtüsü,ne Kur'an kursu,nede İmam Hatip karın doyurmuyor özür dilerim 3-5 sene önce tuvalette kağıt kulllanmiyirdunuz şimdi sudan fazla kağıda veriyorsunuz sonunuz beni İsrail'e donmesin aman
 • AlperenAlperen1 yıl önce
  jet fadıl denen adam yine sahnede, 15 temmuzu sömürüyor 15 temmuz şerefine.. diye reklam yapmış, bu reklamı yayınlayan 2 gazeteden biride akit! Ailesi yıkılan canları yanan insanlar adalet beklerken. Bunlar ya dini yada milli duyguları sömürerek yapıyor ne yapıyorsa. Bu olaylar toplumu zehirliyor.
 • İkrarİkrar1 yıl önce
  Selam ve dua ile hayir diyelim hayir olsun yorumlarda bilen varsa daha iyisini soylesin suclayici igneleyici yorum yerine guzel fakat bence boyle olsa daha iyi olurdu yapnadigi halde bilginclik yapmak isteyenide sevkini kirar efendi ol kiral olma yapici ol yikici olma birseygelmiyorsada aklina dinleyici ol allahin rahmeti bol birlikden rahmet dogar gunes dogdu karanligi bogarbiraz sabir umitsiz olmayalim oy verme hususunda peygamber sav zamaninda ehli iman ile kuffar babakarsi karsiya savasti yine kazanan ulke vatan safinda yeralan muzaffer oldu gerisi teferueat saygilar
 • DeVeLiDeVeLi1 yıl önce
  5×15 km (75 km kare) bir kasabada yaşıyorum, belediyemiz Ak Parti,, Belediye başkanı nda AUDİ A8, yardımcılarının 3/5 inde yine AUDİ,, İlçe teşkilatında hiçkimse O'ndan habersiz tuvalete dahi gidemez. İşte 16 yıl sonra geldiğimiz yer...
 • AKINCIAKINCI1 yıl önce
  Abi bendirek konulara girmeyi severimpazardabeşliradan aşağıbir ürün yok, et zaten pahalıenflasyonvedolaraşağı çekilmesigerekir halkınalım gücü ve refahıartmalıkesinlikle 16yıldır altyapıtamam yani ulaşım.şimdiasıl olan enönemlisi insana yatırım yapalım insanı yüceltelimhalkımızıncümlesi rahatlasın desinki allahrazı olsunçalışıyorlaryollarıaçıkolsun. demem şuki aile korunsunelliliraçocukparasıile olmaz bundansonra kesinliklehalka yatırımeğitiminden sağlığına mutfağına kadar
 • erginergin1 yıl önce
  Evet özellikle genç neslin çoğunluğu kayıyor. ekonomik durum, yaşam standardı değiştikçe haliyle yaşam biçimi de, düşünceleri de değişiyor. Bir zaman eleştirdiği o yaşam biçimine kendisi de aynı olanaklara kavuşunca kendisi de ayak uyduruyor .Demek ki önceleri de özenirmiş, gıpta edermiş de eline geçmediği için," ekşi" dermiş. Oysa kişi sağlam inançlı ,iradeli, kompleksiz, olsa olanakları artsa bile, kendi öz benliğinden, değerlerdensapmayarak ta yaşamını ,tercihlerini sürdürebilir
 • Mustafa özkaymakMustafa özkaymak1 yıl önce
  Akp düşük oy almasının sebebi adalet fetö den mağdur olmuş işten atılmış takisizlik almış insanlara kulak verselerdi bu durum olmazdı ben mesela akp liyim ama sandığa gitmedim saygılar
 • ruya imiş beeruya imiş bee1 yıl önce
  hayatımı kaybettim.görenler insanlık adına lütfen aşağıdaki telefeon veya adrese bildirsin.zırrrrıt telefon.alooo.buyrun merhabahayatınızı mı kaybettinizevetiyi denasıl biri veya nasıl bir şey onu belirtmemişsiniz nasıl bulup tanıyıp ize bildireceğiz ki.kardeşim ben de bilmiyorum nasıl bir şey olduğunu HİÇ GÖRMEDİM Kİeeeee nasıl görmediğin bir şeyin var olduğuna inanıyorsun ve kaybettim diyorsun.ne bileyim kardeşim atalarımızdan böyle biliyoruz işte var diyorlar biz de var diyoruz.YANİ GÖRMEDİĞİN BİR ŞEYİN VAR OLDUĞUNA İNANIYORSUN doğrumu duydum.evet öyle. peki bedenin nasıl ne durumda.yaa hiç sorma üç gündür ne içiyor ne yiyiyor ne konuşuyor öylece bitkin halde yatmış duruyor çürüyor.eee demek ki hayatı varmış ve onu ayakta tutuyormuş da sen görmüyormuşsun. işte neyse ne ya hu. ya hu var olduğuna inanırsam namaz kılıp zekat vermem lazım şarap içemem o zaman.niye ki.bilmiyor musun allah var diyorlar ben de yok diyorum çünkü görmediğim bir şeye inanmam diyorum.e sence yok mu.yaa niye uzatıyorsun yok olsa benim hayatım da yok olurdu demek ki varmış ki görmediğim hayat bu çürümeye yüz tutup buracıkta üç gündür yatıp duran bedenimi ayakta tutan. hem geçenlerde biri bana bir cümle okudu şöyle diyordu.benim gibi inanmayan ama çok usta bir arap şair varmış muhammed e indirildiği söylenen bir cümleyi işitince secdeye kapanmış.demişler ki musluman mı oldun yok demiş bu cümlenin harikalığı karşısında eğildim.neymiş ki harika olan tarafı."göklerde ve yerde ne varsa hepsi allahı zikreder" yani ne var bunda. ne olacak ben bu güne kadar gökleri ve yeri sessiz cansız ve ölü olarak algılıyordum ve bu sözle birlikte tüm kainat canlandı ve hayat buldu harekwt etti her biri kendi dili ile nağme okuyor ve diyor ki beni yaratan bana bu şekli ve güzelliği veren ve beni böyle anlamlı kılan biri var ve işte o allahtır.ve her şey böylece hareket edip canlandı düşünsene ölü nerde hayat nerde dans edip konuşan varlık nerde yerde yatan çürük varlık nerde. eeeee ne diyorsun sonuç olarak. ne diyeceğim işte hayatım var desem namaz kılıp zekat vermem ve dürüst olmam lazım işte o kitaba göre.ama ben yok diyorum işte.yoksa niye ilan verdin hayatımı kaybettim diye.karar ver hayatın var mı yok mu.var var da yok.eğleniyor musun bizimle kardeşim. yok bee.yok daaa.e ama varsa niçin bunca insan yokmuş gibi davranıyor. yaa sana ne kardeşim başkasından. BAŞKASININDA ACI ÇEKECEK OLMASI SENİN ACINI HAFİFLETİR Mİ az önce ismini söylediğin kitabın haber verdiği yere gittiğimizde.haklısın.hayatımı bulup o kitaba göre davranmam lazım galiba.hayatın yanında ya kardeşim. ne diyorsun hani nerde.rafa bakrahmetli annen ve baban hacdan gelirken getirmişti adı kuran ı kerim........"esselatu hayrun minennevm" namaz uykudan hayırlıdır.."ruya imiş bee." euzu billahi mineşşeytanirracim .
 • Yunus 16Yunus 161 yıl önce
  SİZİN TESPİTİNİZ DE OLDUĞU GİBİ, CAMİİ ARKADAŞIM KENDİSİ AK PARTİ YE VERDİ OĞLU MUHARREM
 • Yunus 16Yunus 161 yıl önce
  SEÇMEN, AK PARTİYİ İKAZ ETTİ % 42.4 YEREL SEÇİMLERDE NE OLABİLİR? ANLAYAN ANLAR. BAŞKAN İLERİDE DÜŞÜNDÜĞÜ HALEFİNİ İSTANBUL BELEDİYE BAŞKANLIĞINA ADAY YAPSIN, GENÇ İNANÇLI CESUR KARARLI HIZLI BİRİ OLMALI. İSTANBUL A HİZMET EDİP DOĞRU YÖNETEN MİLLETİN GÖNLÜNE GİREN GELSİN TÜRKİYE Yİ YÖNETSİN. ÖYLE MUHARREM GİBİ BAŞKANLIK YAPMADAN ORTAYA ÇIKIP BEN TÜRKİYE Yİ YÖNETECEĞİM OLMAZ. PİŞE PİŞE GELSİN.
 • IlbeyhanIlbeyhan1 yıl önce
  Hocam zor olani degilde bu defa kolayi denesek nasil olur?BanagerekIlahi,gereksebeseri hayatbicimlerinde Birbirinidolandirarak,kandirarak,haramverusvetyiyerek,surekli YALAN soyleyerekmedeniyetkurmusornek verebilirmisiniz...Atalarne demis , HARAMIN BINASI OLMAZ demis...Yine Sapik gavur dedigimiz Romalilarin Borclar Hukukundatemel bi kural vardir... Binlerce yil once"Calinti malkac el degistirirse degistirsiniktisap edilemez der, yani 100 uncu sahibide olsa ondan alinir ,ilk sahibine verilir doner...Yani herseyin Kainatin sahibine donecegi gibi...Bir defaliginaseferberlik baslatin herkes caldigini Beytulmalegeri versin,o serefsiz Romalilar kadarolalim ne dersiniz ,musluman olamadikinsanolamadikhic olmazsa...Kuculde cebime gir derler adama, Kuranda hukmu belli olan calma sucunaCOCUKLUK Hastaligi tanimi ha,lutfen iki dakkaligina ...Binlerce yil surecekkotuluklerehafifletici neden arayisi, yolsuzlugun haraminsonuclari 7 nesilsurer sevgili hocam...Cenabi Allah temizdir,temiz olani sever...Bu yuzden Zinayi ,yani gayri sahih nesebi,hirsizligiyani HAK kinihlalini men etmis veen agir cezaya hukmetmistir...Muslumanlikciviklik kaldirmaz,ciddi istir...Minyeli Abdullahla,fetulcianin olimpiyatlariyla (Sam amcasinin kucaginda)her kose basinda envai. cesit sapiklarla olmaz ...3bedenbuyukgelir, bizlerISLAMI. temsil etmiyoruz,musluman degiliz desinler dine en buyuk hizmeti yapmis olurlar...
 • HakanHakan1 yıl önce
  Başkanlık geldi ekonomimiz şahlanacak yatırımlar artacak kazan kazan ile herkes kazanacak.
 • ercan şimşekercan şimşek1 yıl önce
  Hocam REİS geçenlerde uber bitmiştir dediBirileri sanki REİS.in sözü yere düşsün diye canla başla çalışıyor şuan uber iki kat daha büyük tam faaliyet
 • mevlütmevlüt1 yıl önce
  evet...bedelli askerlik ile idam referandumla acilen belirlenmelidir....askerliğin bedelli olması ile alfabe inkilabı arasında bir fark yoktur....bu kesin...askerlik bedelli olamaz...bu milletin herşeyine terstir....
 • İki deccal kalıntısıİki deccal kalıntısı1 yıl önce
  Oktar; önce atatürk aleyhine konuştu. Jobu yiyince atatürk' e taptığını ilan etti. Önce yahudiliğe attı; ardından işi, "ben de yahudiyim' e" kadar getirdi! Aynı puştlukları Gülen yaptı; ne kadar da benzeşiyorlar yahu!
 • İki deccal kalıntısıİki deccal kalıntısı1 yıl önce
  Oktar; önce atatürk aleyhine konuştu. Jobu yiyince atatürk' e taptığını ilan etti. Önce yahudiliğe attı; ardından işi, "ben de yahudiyim' e" kadar getirdi! Aynı puştlukları Gülen yaptı; ne kadar da benzeşiyorlar yahu!
 • nostaljinostalji1 yıl önce
  Daha önce benzeri bir soruya yanıt verdik.ekonomi batakta,halk huzursuz ve güvensiz.Bana sorarsanız bu gidiş nereye,kötü günlere...elde avuçta yok,borç çok...bence ferdi olarak cehennemin dibine...belkide toplum olarakAllah bilir.
 • Veli Veli 1 yıl önce
  Belediye başkanı mühendisi olmalı, İnşaat mühendisi veya minar mühendis.Kaymakam veya valiler de geçmişte belediye başkanlığı yapmış kişilerden atanmalı,,,, Yani her ikiside teknik adam, icraat adamı olmalı... Açıköğretimden muhasebe, maliye, vs... İlahiyat... vs, olmamalı.... Aha halım,,,, aha çulum,,,,,
 • AliAli1 yıl önce
  Hem namuslu hem zekiyim ama kul hakkı var.benim gibi tiplere keriz derler kısaca

Günün Özeti