BRICS+T

31 Temmuz 2018 Salı

Mice Pence, Türkiye’ye karşı meydan okumasını sürdürüyor.

Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin, G.Afrika ve Türkiye arasında yakınlaşma devam ediyor. Türkiye Batıdan uzaklaşıyor ve Doğuya yaklaşıyor. Bunu ABD ve Batılı ülkeler, İslamofobikler, PKK-PYD’ye destek verenler, darbeye, darbecilere destek verenler istiyor.

Erdoğan, İİT dönem başkanı olarak katıldığı Güney Afrika’daki BRICS toplantısında Türkiye’nin üyelik başvurusunu bir bakıma resmen yapmış oldu.

Aynı günlerde Kıbrıs Rum Kesimi’nde, Lefkoşa’da düzenlenen Dış Rumlar Konferansı’na İsrail, Mısır ve ABD’nin Rum Kesimi’ne akredite olan büyükelçileri katıldı. Gelen haberlere göre, toplantıda bir konuşma yapan İsrail Büyükelçisi Aammy Ravel, Rumların tek taraflı doğalgaz aramasına tepki gösteren Türkiye’nin davranışlarını tahrik olarak niteledi. “Türk tehditleri nedeniyle İsrail’in askeri müdahalede bulunmak zorunda kalmamasını temenni ederim” dedi.. Mısır Büyükelçisi Mai Taha Muhammed de “gerekirse Türkiye’ye karşı askeri güç kullanmaktan çekinmeyecekleri” tehdidinde bulundu. ABD Büyükelçisi Cathleen Doherty ise “Türkiye’nin Rumlara gösterdiği tavrın kabul edilemez olduğunu” söyledi.

Bu sözler, tam da Trump’ın ve Kongre’nin Türkiye aleyhine açıklamalarının hemen ardından gelmesi dikkat çekici.

Trump’ın açıklaması Erdoğan’ın Çin Devlet Başkanı Şi ile buluşma saatlerine denk geldi. Kongrede kabul edilen başkanlık tezkeresinde ise; ABD, Bronson olayı bahanesi ile Türkiye ile ilişkilerinde bu ve benzer olayı referans olarak alıp, Türkiye’ye karşı yaptırım uygulama ve ilk etapta da Türkiye’nin uluslararası platformlarda ABD temsilcileri tarafından engellenmesi talimatını içeriyordu.

Rusya’dan S-400 siparişine dayanamayan ABD’nin Türkiye’nin BRICS’de üyelik başvurusunun ardından verdiği tepki sürpriz olmadı.

Biliyorsunuz bu arada F. Gülen, FETÖ’cülere bulundukları ülkelerden ayrılmaları çağrısı yaptı. Sadece Türkiye’den değil, herkesin bulunduğu yerden yer değiştirmesi istendi. Çünkü onlar da yeni bir dalganın eşiğine gelindiğinin farkındalar. ABD de Türkiye ile ilişkiler konusunda yeni hamleler yapacak. Bunlar ekonomik, siyasi, askeri ve diplomatik hamleler olabilir. 

Daha bunlar ilk, öncü, acil hamleler..

Evangelist dünyası “Kırmızı Ay”dan sonra sürecin hızlanacağı ve felaketlerin sağanak gibi geleceğini düşünüyorlar. Onun için bu süreci kısaltmak için Tanrıyı kıyamete zorluyorlar. Rab İsa gelsin, yönetimi ele alsın istiyorlar. Haşa sanki Allah görüp gözetmiyor ve kadir-i mutlak değil.

Öfkeleri akıllarından büyük olunca, korku ve panik içinde çılgınca şeyler yapabilirler.

Mesela bu arada başlattıkları yeni bir süreç var: SDG ve PYD Şam yönetimi ile görüşmeler başladı. Bu ABD, İngiltere, Fransa, Vatikan ve İsrail’in ilgisi ve bilgisi dışında olacak bir şey değil. Bu hamle ile SDG şemsiyesi altında PKK ve PYD’yi meşrulaştırmaya, bu örgütlere ulusal siyasi bir kimlik kazandırmaya çalışıyorlar. Bir adım sonra bir takım ülkelerin katılımı ile BM’nin gözetiminde müzakerelere başlarlarsa şaşmamak gerek.

ABD, Münbiç’te geri adım atıyormuş gibi yaparak Türkiye’yi oylamaya ve zaman kazanmaya çalıştı. SDG çatısı altındaki “işe yaramaz” “gözden çıkartılanları” Fransa’ya verdi ve onlar DAEŞ ile mücadele adı altında tasfiye edilecekler. Bir kısmını evlerine gönderdiler. “İşe yarar” bulduklarını ise Sincar’a taşıdılar. Sincar’a Kandil’den, Mahmur’dan da insan taşıyorlar. Buraya yüzlerce TIR silah, mühimmat taşındı, gıda, sağlık ve barınma malzemesi taşınıyor..

SDG Esed’in adımları ile bir araya geldi. ABD Esed’e dolaylı olarak şunu söylüyor: “Biz senin iktidarını garanti edelim, sen Rusları bölgeden çıkart ve Tartus’u kapat. ‘O Türklerle beraber, sana ihanet ediyor’. Sen de Suriye halkının meşru temsilcisi olarak ÖSO’yu değil SDG’yi kabul et, masaya otur, müzakerelere başla. Biz de bu yeni ‘Barış süreci’ne destek verelim, bölgedeki Arap ülkelerinin de desteğini sağlayalım.”

Trump, MESA adını verdiği bir Arap NATO’su kurmak istiyor. Resmi söylem; İran’ın bölgedeki etkinliğini kırmak! Bu örgüt, Bağdat Paktı, RCD, CENTO gibi bir şey olacak. Tabi ABD, İngiltere ve Fransa da gözlemci olarak katılacak. İsrail de bu oluşuma destek verecek. Yani asıl hedef İsrail’in varlık ve güvenliğini garanti altına almak, Türkiye ile Arap yarımadası arasında kurulamayan Şii ve Kürt koridoru yerine ABD, İngiltere ve Fransa’nın eş güdümünde yeni bir koridor oluşturmak. MESA işbu yeni SDG Barış planının da koruyucusu olacak.

Bu koridor / bariyer, sadece Türkiye’ye karşı değil, aynı zamanda Rusya’ya karşı. Musul’u kendi koruması altına alacak yeni bir hamle.. Irak ve Kuveyt petrolünü Akdeniz’e taşıyacak yeni hattın koruması da bu güvenlik gücü tarafından sağlanacak.

Körfez ülkelerini biliyorsunuz, Suudi Arabistan, BAE, Katar, Bahreyn, Kuveyt ve Umman. Bu Arap NATO’su dedikleri yapı, sadece İran’la ve Irak-Suriye’nin güvenliği değil, Yemen ve Kızıldeniz’in iki tarafının da güvenliği ile ilgili bir misyon üslenecek. 

“BOP olmadı size MESA verelim” diyecekler anlayacağınız. Onların bir planı varsa Allah’ın da bir hükmü var. Galip olacak olan O’nun hükmüdür. Ne gam!

SDG’nin Esad’la görüşmesinde 12 maddelik bir teklif söz konusu. Toplantılar devam edecek. SDG Irak’ın sınır ve kamuda bayrak ve güç bulundurmasına bir itirazı yok. Merkezi Hükümet Fırat’tan enerji üretimi ve dağıtımı, maden ocaklarının işletilmesi konusunda da tek yetkili olarak kabul ediliyor. Yine aynı şekilde ülkeyi dışarıda Şam hükümeti temsil edecek ama tabi SDG temsilcileri de bu misyonlarda görevli olarak yer alacak. Tarım üretimi, işletilmesi, dağıtım ve pazarlama Şam hükümetinin kontrolünde olacak. DEAŞ’a karşı ortak mücadele yapılacak. DEAŞ da boşaltılacak, Rakka ve Deyr-el Zor, Şam yönetimine devredilecek. Buna karşılık yeni Anayasa’da Kürtlerle ilgili bir madde bulunacak. Ordu içinde Kürt milis güçleri Tretoryal savunma güçleri olarak temsil edilecekler, kısmi özerklik ve federasyon konusu tartışılacak ve Adem-i Merkeziyetçi yapı benimsenecek. Bu aşamada ABD’li yetkililer Kürt kimliği ile masada, ama devam eden aşamalarda masada Amerikan bayrağı da olabilir.. Anlayacağınız iş soğan, patates ve dolar fiyatları ya da et üzerinde planlanan spekülasyondan ibaret değil.

Gülen’in, iradelerini kendine ipotek olarak veren  yol arkadaşlarına yerinizi değiştirin talimatı niçin, şimdi daha iyi anlaşılmış olmalı.. Topyekûn saldırıya hazırlanıyorlar. Ankara’da dünyanın dört bir yanında Türkiye aleyhine lobi yapan çeteleri isim isim adresleri ile tesbit etmiş durumda. Erdoğan’ın Güney Afrika ve Zambiya çıkartması, aslında Türkiye’nin Afrika ile ilişkilerinin geleceği açısından önemli ipuçları veriyor. Türkiye ilişkilerinin derinlik, kapsam ve biçimini bir adım ileriye taşıyor. Hesaplaşma başlıyor. Selam ve dua ile.. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • AvniAvni7 ay önce
  "BOP olmadı size MESA verelim” diyecekler anlayacağınız. Onların bir planı varsa Allah’ın da bir hükmü var. Galip olacak olan O’nun hükmüdür. Ne gam!" demişsiniz sayın Dilipak.Peki Allah'ınhükmünün düşmanlarımızın planı ile aynı olmadığını nereden biliyorsun!Yani hasmın saltkafir olması planının olmayacağı anlamına gelebilir mi!Müslüman olmamız bizim yaptığımızın doğru ve Allah'ın hükmü ile mutabık olduğu anlamına gelir mi?Bir şey yapılmasının gerekli şey olup olmadığını nasıl,neye,hangi gerekçelere göre tayin edeceksin? Elin adamı çalışıyor,kötü amacı da olsa!Yani dünya düzleminde Allah'ın yasası " İnsan için çalıştığının karşılığıdeğil midir.?"Biz müslümanlar ne yapıyoruz!Kafadan ben hak ve doğrudan tarafım,benden ve yolumdan gayrı herşey,herkes yanlıştadır!Mantığı neden doğru olsun!Diğer bir husus manipülatif gündem ve olaylaresas amacı,hedefi sallama ve bizi oyalama aracı olduğunu neden görmeyiz.!Papaz Brunson hadisesi tam komedi ve bizi oyalama ve kontrollü politikasını kabul ettirme aracı ..Fetöcü itirafçı yemlik ifade ile alınan sonuçları göz önüne getirin.Papaz hadisesi ile biz güttügümüz hesap neydi,neler oldu..Süreci başa sarın bakalım ne göreceğiz..
 • hacıhacı7 ay önce
  Avrupa ülkelerinden ayrılmak sadece bizi batırır.Rusya iran çin hepsi bize ithal mal satıyor peki biz kime ihracat yapacağız.Rusya ve iran mallarını yani petrolü dolarla veriyor biz ise nara atıyoruz
 • HamidoHamido7 ay önce
  Utanması gereken ler Haketmediklerihalde kanun, kuralyasa tanımadan devletin yetkili ve etkili makamlarını işgal eden , oralara karargah kuranlardır. Yüzbinlerce insanın hakkını çaldınız gasbettiniz .Zehir zıkkım olsun . Birde çıkmışutanmadan yorum yazıyor.
 • Oğuzsoylu Oğuzsoylu 7 ay önce
  Meymenetsiz çelik ,sizi ve sizin gibileri böyle kudurmuş kuduz köpekler gibi gördükçe ve okudukça Çok mutlu oluyorum .
 • SAMETSAMET7 ay önce
  siyonisler bop eşbaşkanına açılım-başkanlık-özerkl,ik ne görevleri vermiş bunları açıkla?
 • Aksaray'lı Aksaray'lı 7 ay önce
  Sevgili Abdurrahman Ağabey ben gurbette yaşayan bir vatandaşım ve şu anda Vatanımda izindeyim yerel yönetim seçimleri aday adaylarını biraz kendi çapında araştıran birisiyim benim memleketim Aksaray'da öne çıkan aday adayı olanlara bakıyorum hep hani derizya YALAKA takımı diye işte öyle ve Aksarayda iki vekil kaybeden Ak Parti Belediye Başkanlığınıda kaybetmeye doğru gidiyor benim buradan önerim çok iyi çalışan Kadın kollarınıkülliyeye çağırıp görüşleri alınsın çünkü en iyi işi bu bacılarımız yapıyor STK VE ESNAF ziyaretleri mükemmel Aksaray halkında genel kanaat mevcut başkan sanki seçimi kaybetmek için çalışıyor, saygılarımla.
 • Meral çiftçiMeral çiftçi7 ay önce
  Aynen o dr Rabbim bildigi gibi yapsin.Aydinda komşumun ilacini saglik ocagindaki dr ibrahim beye bizzat ben yazdirdim.illa hasta kendi gelecek demedi bu neya 82 yaşindaki bir amcaya bunlar yapilirmi o iki poliside Rabbim bildigi gibi yapsin çok üzüldüm Allah rahmet eylesin abiye inşaallah gereken cezalari alirlar amcanin evlatlarina tazminatta ödesinler ibreti alemlik olsunlar
 • bilobilo7 ay önce
  Başvuru bugün reddedildi
 • İkrarİkrar7 ay önce
  Mehnet celik sayin hocaya yuzun kizarmadimi diyor yuzu kizarmasi gereken biri varsa oda vatan hainleri olmali
 • İkrarİkrar7 ay önce
  Hocam kusura kalma ne yazsam benimle ugrasan baska bir el var sanki iki sefer yazdim gonderemedim
 • melih53melih537 ay önce
  sayın hocam merkez bankası başkanı çıkıyor enflasyon tahmini yapıyor.sonra saatler sonra botaş enerji santrallarına korkutucu moral bozucu bir zam yapıyor..açıklama yok..ne oluyor..elektriğe ne kadar zam gelecek..bir çok soru.....
 • Veli Veli 7 ay önce
  dr. ınalevi olduğunu,,,, annesinin tv. deki konuşmasındaki Şive sinden anlamak mümkün,, tabipler odası her zamanki gibi Şerr odası... DİPLOMASI OLAN HERKES KENDİ MESLEK GRUBUNDA ODA SEÇİMLERİ NDE OY KULLANMAYA MUKTEDİR O L A B İ L M E L İ...
 • M. ArpacıM. Arpacı7 ay önce
  Çok tehlikeli bir ortamdayız.İç yapımız da iyi değil. İnşallah yeni sistem düzeltir. Türkiye laikliği böyle giderse bizde ahlaken ABD yi geçeriz. Buna çok dikkat edilmeli. 82 yasında bir dedeye çok yüksek tahsilli doktorun, özel eğitim almış polislerin yaptığı muamele insanı kahrediyor. Eğitim sistemi çok ciddi ele alınmalı, Milli ve insani bir eğitime gecikmeli. İlk haberlere ve görüntüye bakılırsa yaşlı şahıs çok güzel davranmış istekleri ve icabında evde bakım görevlerini hatırlatmış. Doktor ve o polisler daha önce elenerek o getirilmemesi gerekirdi. Ama o ğüzel eğitim sistemi nerede? Devlet büyüklerimiz, zenginlerimiz, emniyet cildimiz, çok iyi korunuyor. Sağlıkçılarımız için de yenini tedbirler alınıyor, çünkü onların sesi çok çıkıyor. Ya esas toplum ne olacak? İnşaallh yeni hükümet ve içişleri bakanımız esaskonuya odaklanır. Yoksa günlük çözümlerle huzur sağlanamaz.
 • KuddisiKuddisi7 ay önce
  Ya hocam allah askına bırakın şu teorik yazıları 82 yaşında bir amca bir kendini begenmiş doktor bozuntusu yüzünden hayatını kaybetti hemde ite kaka.ya abi bu doktorlar çogu kendini begenmiş ne istedin yaşlı baban yaşındaki amcadan utanmaz doktor hem suçlu hem güçlü nede arkasında ttb var allahsız kitapsız din düşmanları birde çıkıp utanmadan suçluları savunuyorlar.ya bu devlet ne işe yarar kimin için var bir avuç seçkin burjuva bozuntusu at oynatıyor.bunlara göre doktor hata yapmaz hep haklılar onlara göre vatandaş hep suçlu hemde köleleri.bu erdogan bu oyu bunca zaman bürokratik oligarşi ile mücadele ettigi için aldı.ama biriler hala vatandaşa çelme takıyor biz hala ayaktayız diyor.şu şikayet birimleri hızlı aktif çalışmıyor sürekli hatalı personel korunuyor sonuçta vatandaş sinirleniyor haklı olarak.yani amcaya yazsaydın ilacını ne olurdu sanki terbiyesiz doktor.bunlara ceza vermeyen devlet utansın.
 • Rabia Rabia 7 ay önce
  Euzubillahiminesseytanirracimbismillahirrahmanirrahim "Rabbiniz ne indirdi?" diye sorulduğunda onlar da, "Hayır indirdi" derler. Bu dünyada güzel hareket edenlere, güzel bir mükafat var, ahiret evi ise elbette daha hayırlı. Yolunu Allah ve kitabıyla bulanların evleri, gerçekten de ne güzeldir.nahl süresi 30.ayet.elhamdulillah.Sayin Dilipak daha kıyamet kopmadan kendini ateşlerdeacı çekerken hisseden insanın ruh hali bunlarinki.bizi feto ayak takımıyla ugrastirsada inanıyoruz kio yakında buraya gelecek ve hesap verecek.son seçimler de güneydoğu da kalplerine girdik. Şimdi dahada çokgüneydoğu ile ilgilenme zamanı diye düşünüyorum.muhalefet başkanımıza yardım etmeli.hdpnin hiçbir faydasınıgörmedik. Bilinclenmek şart olmayınca olmuyor. Sömürü ajanı ingiliz misyonerlerifeto bunlar toplumda güvensizliğiekti.bizim kitabımız kuranı kerim ve peygamberimizin sav hayatı bize örnek olarak yeter.sihirden bir cüz burçlarla yolumuzu bulamayız deriz.Allah devletimizin ,dünya mazlumlarının yardımcısı olsun inşallah. Saygılar selâm ve dua ile Allaha emanet olun. Teşekkürler
 • Mehmet CelikMehmet Celik7 ay önce
  " Erdoğan'ın Güney Afrika ve Zambiyaçıkarması " derken....
 • AHMET CÜNEYTAHMET CÜNEYT7 ay önce
  TEŞEKKKÜRLER ÇOK YERİNDE TESPİTLERİNİZ VAR
 • YORUMYORUM7 ay önce
  Sayın Dilipak selamlar.Yazınızda islam aleminin her zaman olduğu gibi ne kadar büyük tehlike ile karşı karşıya olduğu özetlenmiş.Rabbimizin vaad ettiği günlere imanımız ve itikadımız tamdır.Bizler islam alemi olarak safları sık tutup gerçekten müslüman gibi yaşarsak Allah vaadini bize nasip edecektir inşaallah.
 • HÜSEYİN ERÇETİNHÜSEYİN ERÇETİN7 ay önce
  ALLAH CC. SIĞINAN VE ONA GÜVENEN TOPLUMLAR, DAİMA SELAMETLİ YOL ÜZERİNDEDİRLER, ONLAR İÇİN KORKU VE ÜMİTSİZLİK YOKTUR.
 • YORUMYORUM7 ay önce
  Sayın Dilipak selamlar.Yazınızda islam aleminin her zaman olduğu gibi ne kadar büyük tehlike ile karşı karşıya olduğu özetlenmiş.Rabbimizin vaad ettiği günlere imanımız ve itikadımız tamdır.Bizler islam alemi olarak safları sık tutup gerçekten müslüman gibi yaşarsak Allah vaadini bize nasip edecektir inşaallah.
 • ahmet kemalahmet kemal7 ay önce
  vay be avrupa ligine çıkacakken brezilya, hindistan ligine düşmüşüz. zambiya ile vizesiz geçiş anlaşması yapmışız. zambiya en çok aids virüsü barındıran ülkelerden birisi. türkiyeden zambiyaya fazla giden olmayacak.fakat vize olmayınca zambiyanın aidslisi, işsizi, ipsiz sapsızı belki fahişeleri türkiyeye akacak..
 • maraşlımaraşlı7 ay önce
  Hani zamanında bir hainin dediği gibi Osmanlıyı siz içerden biz dışardan uğraştık ama yıkamadık. Maalesef hocam bizi kendi halimize bırakmadılar. Adı müslüman ama kendi kefere tiplerle , milletin alameti farikalarını değiştirerek , onları birilerini taklit ettirerek kendi benliğinden koparmaya çalıştılar. Şuanda da görünüşte bir millet uyanıyor. Ama bazıları hala uykuda, uyanmak istemiyor. Ne zaman kafamızı azcık kaldıracak olsak , kafamızda bir kıllı topuz habire beynimizi deldi. Dostu düşman düşmanı dost bilen bu embesillerle nereye kadar gidilir bilinmez. Bu embesiller varken dış düşmana gerek bile yok. Hani fıkra bu ya , Adamın biri cehennemi geziyor bakıyorki cehennemde kazanlar kaynatılıyor her milleti bir kazanda haşlıyorlar , her birinin başında bir zebani kazandan dışarı çıkmaya çalışanı içeriye atıyor. Fakat bir kazanda zebani yok , soruyor bu kazanda niye zebani yok , o kazanda zebaniye gerek yok çünkü orda Türkler yanıyor , biri çıkmaya çalıştımı diğeri onun ayağını kaydırıyor o yüzden dışarı çıkamıyorlar. Teşbihte hata olmazmış Maalesef bizim durum gibi , bize düşmana gerek yok biz birbirimize yeteriz. not tarihe bakınız
 • Evin ici daha önemliEvin ici daha önemli7 ay önce
  Dünkü yaziniza birileri kizmis herhalde.Size bir cimdik atmislar belli..Ama adam gibi anilmak istiyorsaniz gercekleri yazmaya devam edin.Maaleaef sizin dediginizi biz de biliyoruz: Akpliler bogazlarina kadar pisligin icine batmis durumdalar..Ekonomi zaten berbat.Ama büyüklerimiz Zambia nin imf ye olan borcunu temizlemek icin fetocu pazarligi yapiyorlar.Madem zambiyanin borcunu kapatacak kadar paramiz var, biraz da icerdeki gariban vatandasa verin...
 • Vatan TuranVatan Turan7 ay önce
  Dalından kopan yaprağın akıbetini rüzgar belirler. 2002 yılı 3 Kasımdan beri ülkenin ne yaptığı belli değil.
 • ali dalali dal7 ay önce
  isterse yüz kat daha fakirleşelim canımız cehenneme .ne yani biraz tehdit biraz şantaj teslimmi olacağız öylemi yazıklar olsun emi .biraz korko biraz açlıkla sınanmak bu olsa gerek.
 • ErsinErsin7 ay önce
  Çok karamsar bir tablo çizdiniz.
 • MemoMemo7 ay önce
   'Zambia çıkarması' da ne oluyor?..
 • HakanHakan7 ay önce
  Ekonomi şahlanacak denildi ama ekonomi çok kötü hepimiz borçluyuz bu düzen iyice bozuldu zengin kaf dağının tepesinde fakir bataklıkta çok uçurum oldu ekonomi çok bozuldu yoldan çıktı artık kimseye inanılacak gibi değil hiçbir denilen doğru çıkmadı fakirleştik tam destek verdik tam köstek yedik acı ama gerçek olan aldatıldık resmen doğru söyleyen kimse kalmadı

Günün Özeti