Bizi kim koruyor!

05 Eylül 2018 Çarşamba

“Esbaba tevessül” babında koruyanlar belli. Düne kadar kimin nasıl koruduğunu gördük. Yaverlerinin tümü FETÖ’cü çıktı. Öldürmeyen Allah öldürmez. Ecelimiz, ömrümüzün kefilidir. Günü gelince hepimiz gideceğiz. Hiçbir ölüm erken ya da geç değildir. Bu hatırlatmalar tek kişiye ya da tep gruba münhasır değil, siyasiler, bürokratlar, belediye başkanları, örgüt liderleri, holding patronlarına. Ve kendi nefsime!

Ölüm en büyük ibret dersiniz. Ağzımızın tadını kaçıran ölümü sıkça analım. Ölümümüz de bir sebep üzere olacak. Birçok devlet başkanının ölümü, akıbeti ya yakınları ya da kendi eli ile kendine yakın kıldıkları “dost” görünenlerin eli ile olmuştur. Onları göz önünde tutmak isteyebilirsiniz, belki çok uzakta olmamaları gerek ama çok yaklaştırırsanız size zarar verebilirler..

Alparslan’ı Bizans imparatoru değil Karahanlı Berzem Kalesi komutanı Yusuf’un hançeri ile hayata veda etti. Yusuf aleyhisselamı da kardeşleri kuyuya atmıştı. Hz. Ali’yi, Hz. Hasan ve Hüseyin’i kimler şehid etti. Biliyorsunuz Hz. Osman’ı şehid etmeye gelenlerin başında Hz. Ebubekir’in oğlu vardı.

Osmanlı Sultanlarına bakın. “Kardeş katli” hep tartışılır durur. Siyaset “kanlı”dır. Bizim geleneğimizde “Siyaset etmek” adam öldürmek demektir. “Siyaseten katl” diye bir olay var. Siyaset gömleği dediğiniz şey “idam gömleğidir”, darağacına “Siyasetgah” denir. Ve adam asılan meydana “Siyaset meydanı” denir. Oysa gelenekteki güzel örnek “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın”dır. Güzel örnek “Bir insanı öldüren bütün insanlığı öldürmüş gibidir” anlayışıdır.

Fatihi doktoru zehirledi derler, kimine göre ise değildi, öldü. Sultan Abdülaziz’in iki bileği birden kesilmişti. İntihar etti dediler ama öldürülmüş olma ihtimali kuvvetli.

Sultanların kimi ihanete uğradı, kimi oğlunu, kimi babasını öldürdü.

Zehirle ölen bir diğer Osmanlı padişahı da aynı ismi taşır. Fatih’in oğlu İkinci Bayezid, Nisan 1512’de askerin isyanı sonucunda oğlu Yavuz Sultan Selim lehine tahttan çekildikten sonra ömrünün kalanını geçireceği Dimetoka’ya doğru yola çıktı, ancak buraya varamadan 21 Mayıs 1512’de yolda öldü. Muhtemelen Yavuz, ileride bir taht kavgasını çıkmasını önlemek için babasını zehirletmişti.

2. Osman’ı isyancılar şehid ettiler. Sultan İbrahim de bir saray darbesine kurban gitti. 3. Selim de öyle. 3. Selim’i öldürten 4. Mustafa da aynı akıbete uğradı. 4. Mustafa’yı tekrar tahta çıkarmaya teşebbüs eden askerlere karşı tahtını emniyete almak isteyen 2. Mahmud onu 17 Kasım 1808’de boğdurttu. İşin içinde koltuk, para, silah, kadın varsa kimseye tam olarak güvenmeyelim. Hatta kendi nefsimize bile. Hele bir de topluma vekâlet ediyorsanız, bıçak sırtı bir durum bu.

Osmanlı hep böyle değil. Adalet üzere, çok güzel günler de yaşandı, böyle şeyler de oldu. Bu Hz. Adem zamanında da böyle idi, Hz. Nuh zamanında da. Hz. İbrahim zamanında da böyleydi. Hz. İshak’ın iki oğlu, Yakub aleyhisselam ile Esav’ı hatırlayın. Hz. Yakub’un çocuklarını ve Yusuf aleyhisselamı hatırlayın. İşin içine siyaset karışınca Peygamberimizin cenaze namazı toplu halde kılınamadı biliyorsunuz. Siyaset, bazen aşk ve öfke gibi gözü görmez edebilir. Devletin âli menfaatleri ve güvenlik kaygısı, bir projektör gibi gözü kamaştırınca birçok detay görünmez olabilir. Güneş doğunca ayın ve yıldızların kaybolması gibi. Bazen bir nesne uzaklaşınca görünmez olur, bazen da bir şeyi gözünüze çok yaklaştırınca arkasında bir ormanı kaybedebilirsiniz. İşte o zaman siyaset, dua ile istenen belaya dönüşür. Unutmamak gerekir ki, kim ihtirasla bir şeyi istiyorsa, o şey onun imtihanı olur. Kendi olmadan o işin başarılamayacağı saplantısına kapılan megaloman tipler kendilerinin, ait oldukları toplumun ve memleketlerinin, hatta dünyanın başına bela olurlar. Buna en son ve güzel bir örnek Trump’tır bir bakıma. FETÖ’dür.

Kurtarıcı yok. Herkes için ancak yaptığının karşılığı vardır. Her topluluk layık olduğu gibi idare olunur, biz kendimizi değiştirmeden Allah bizim hakkımızdaki hükmünü değiştirmez. Bize hayır gibi gelen şeyde şer, şer gibi gelen şeyde Allah hayır yaratmış olabilir. Allah bizi mallarımız, canlarımız, sevdiklerimizle kimi zaman artırarak kimi zaman eksilterek imtihan edecektir. Allah, servet ve iktidarı halklar ve ülkeler arasında evirir, çevirir. Allah iradesini gerçekleştirmek için herhangi bir kişi, topluluk ya da kuruluşa muhtaç değildir. Göğün hazinelerinin anahtarı kimsenin elinde değildir. Din ya da devlet adına bu iddiada bulunanlar İlahlık ve Rablik taslıyor olsalar gerekir. Allah iradesini gerçekleştirmek isterse, bukağılı şeytanları bile iradesine ram edebilir. Rüşvet ve torpille iş yapanlar, hırsızlar iyi iş yapsalar da hayrını görmezler. Haram para ile hacca gidilmeyeceği gibi. Vay o namaz kılanların haline ki, diye başlayan ayeti hatırlayalım. Fasıklar ve bu işi gösteriş için yapanların vay haline. Allah’ın yardımına ulaşmak için sefih, fasık, zalim, kibirli, cahil, muhteris, korkak insanları çevremizden uzaklaştıralım. Onlar şeytanın yol arkadaşlarıdır. Şeytan onlar eli ile size/bize zarar verebilir.. Onlar, Allah’ın yardımının bize ulaşmasına engel olurlar. Çok yakınınızda bulunan aşırı muhabbet duyduğunuz kişi ve akraba ilişkisine dikkat. Akraba şirketlerinde yaşananları hatırlayın. Para, kadın, makam ve güç inisiyatifi konusu güven konusu değildir. Hele halka vekâlet adına yapılan işlerde sizin ne yaptığınız kadar halkın ondan ne anladığı da birinci derecede önemlidir.

Siyaset de aynı şekilde güven müessesesi değil, denetim müessesesidir. Güveneceğiniz adamlarla çalışın, ama güvenmiyormuş gibi denetleyin. Para, kadın, makam, şöhret, güç dönüştürücüdür ve önce ona sahip olanları dönüştürür. Bu değerlerle tanışmamış birinin ahlakına güvenebilirsiniz, ama bu gerçeklerle yüzleştiğinde o ahlaktan eser bulamayabilirsiniz, hatta açlığı saldırganlığa da dönüşmüş olabilir.. Abdulhamid memlekette istihbarat ağı kurmuştu ama yan odada yaşananlardan habersiz(mi) idi. Düşmanları aslında hemen yanıbaşındaydı. Aslında şeytan hemen yanıbaşımızda, hepimizin nefsine taht kurmuş oturuyor. Tatile çıkmıyor, fazla mesai yapıyor.

Ben Erdoğan için, diğer, onun rızasına uygun davranan tüm kardeşlerim için dua ediyorum. Allah onları korusun!. Ama onlar da kendilerini korusunlar. Kendini korumayanı Allah da korumaz. Önce biz kendi hakkımızdaki hükmü değiştireceğiz ki, Allah da onun hakkındaki hükmünü değiştirsin.

Hani meşhur sözdür: Baba ben düşmanlarımla savaşabilirim, sen beni dostlarımdan (Dost görünenlerden ve ahmaklardan) koru. Ne demişti Eba Müslüm Horasani: “Onlar, şerrinden emin oldukları için, dostlarını kendilerinden uzak tuttular. Düşmanlarını kazanmak için, kendilerine yakın tuttular. Yakın tuttukları düşmanları ‘dost’ olmadı. Ancak, uzak tuttukları dostları ‘düşman’ oldu. Herkes düşman safında toplanınca, yıkılmaları mukadder oldu.

Allah’a emanet olun. O bizleri korusun inşallah. Allahım! Bize hakkı hak, batılı batıl göster, hakta toplanmayı nasib et. Selam ve dua ile.. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • AhmetAhmet4 ay önce
  Sayın Yazar söylediğiniz şeyler güzel. Fakat bu ülkede ne yazık ki son yıllarda adaletsizlik, liyakat sorunu, insanların birbirine olan saygısızlığı, kurallara uymama ve kontrolsüzlük her geçen gün artmıştır. İnsanların hakkını arayacağı merciler ne yazık ki birşey yapamamakta, insanların kendi sorunlarıyla başbaşa bırakmaktadır.Vatandaş işini görmek için hala bir siyasetçi peşinde koşmaktadır. AKP hükümet geçmiştede yaşanan bu tür şeyleri 16 yıllık iktidarı boyunca değiştirmeliydi. Ne yazıkki artarak devam ett.
 • Ahmet ŞahinAhmet Şahin4 ay önce
  Sn. Dilipak....(sas)cenaze namazının "5-6"kişilik guruplar halinde kılınması büyük olaydır.O kadar adamın hakkına razı olarak organize olması ve arkasında dedi-kodu bırakmamasına " ben yandım aman!"Bunu siyaset başardıysa,helal olsun.
 • Selam Selam 4 ay önce
  Ne güzel bir yazı
 • Baki KarligaBaki Karliga4 ay önce
  Son zamanlardaokuduğum birlikte yaşama kültürüne katkı sağlayanender yazılardan biri .Teşekkür ederim
 • Dogan Gulenc Dogan Gulenc 4 ay önce
  Allah razi olsun sizden hocam. Bizleri her zaman aydinlatiyorsunuz ve olaylara gerektigi gibi gormemize yardimci oluyorsunuz. Allah kolaylik versin
 • musa İşcan musa İşcan 4 ay önce
  HOCAM YÜREĞİNE SAĞLIK KEŞKE MEVKİİ VE İDARİ SAHİBİ İNSANLARIMIZ DEYINDIGINIZ NOKTANİN GEREĞİNİ YERİNE GETIRSELER. HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLUR. SELAM VE DÜNYA.
 • Ayşe Gül SERİNAyşe Gül SERİN4 ay önce
  Hocam yüreğinize sağlık, yazılarınız harika...
 • DereliDereli4 ay önce
  Yaver fetöcu Marmaris'ten getiren pilot fetöcü ona eskortluk ydpan pilot fetöcü öldürmek isteyenler de fetöcü. 50 sene sonra at ve it izi belli olur. Ama bu ve vebal ile çok kişi ahirete gitmiş olur .
 • Ali GüçAli Güç4 ay önce
  "Menfaat üzere dönen siyaset canavardır" diyen Said Nursi çok doğru söylemiş. Misaller nerefeyde hep müslüman siyasetçilerden verilmiş. Diğer toplumlar çok mu temiz. Aslında dünya hayatı aldatıcıdır. Dünya imtihan olma yeridir.
 • Tahsin ÇetinkayaTahsin Çetinkaya4 ay önce
  amin diyorum. Allah bize yardım eylesin.
 • ferhat ferhat 4 ay önce
  Allah falan korumuyor o bir hikaye koruması Bizi İkili oynamak koruyor ,bakalımo da nereye kadar koruyacak. Kemikli ve doğru dürüst dış politikası olmayan ve sadece Recep Beyin şahsi ve gayri bilimsel kararları ile yönetilen ülke dış politikamızı basiretsizlikten dolayı ABd yi Bak Rusya yanına gecerız ha,Rusyayı da Bak Abdve NAto ile dost oluruz hadinkok-tahterevalli staretejisi oynamakzorunlu kalmıştır. AMA süper güçlerden birinin hangi tarafa geçersen geç karşılığını buluırusn diyene kadar bu böyle gider sonra biridin-koktan kalkar ve yukarıda olan Türkiye aşağıya düşer. Olacak olan zatenbudur. ! Din kok siyaseti işe yaramaz. Denetlemeye gelince "Siyaset de aynı şekilde güven müessesesi değil, denetim müessesesidir. bu dünyada hangi tek adam denetlenebilmekte kiRecep bey denetlenebilsin .Türkiye de Recep beyi denetleyebilecek 1 Tek kurum var mıdır?. Bırakın masal okumayı artık gerçekleri yazın.
 • Erkan ErolErkan Erol4 ay önce
  Yazılandan kimi neyi kastettiğini anlayamadım.
 • KARINCAEZMEZKARINCAEZMEZ4 ay önce
  Vay hocam vay sen bu yiyici tayfasının partiden uzalaklaştırılabileceğine gerçekten inanıyor musun? Kanser gibi vücudun her tarafını sarmış bunlar. Hastalık son evresinde artık yapabilecek hiçbir şey yok maalesef...
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer4 ay önce
  Amin.
 • mehmet topcumehmet topcu4 ay önce
  çok güzel ve gerçekci bir yazı olmuş.
 • Mustafa KöseMustafa Köse4 ay önce
  Onlar şerefiyle öldüler şehit oldular. Kur'an'a bu kadar düşman hiçbir zaman olmadı . Düşmanlık, okumak hayatımıza tatbik etmemek . Ne oluruz ne yaşarız Kur'an'ı ama hepimiz Kur'an muşteidiyiz
 • Mustafa KöseMustafa Köse4 ay önce
  Osmanlıyı yıkan lanetli kavim Yahudi sevgisi olmasın . Kur'an'da açık net lanetli ve bela okunan Yahudiler Bursa'ya , batı Trakya ya kim yerleştirdi Aynı Osmanlı Endülüs İslam devletine bu lanetli Yahudiler kadar hoşgörülü olmadı . Allah subhanehu ve teâlâ lanet etsin iman düşmanı Yahudilere kaç yüz yıldir dünyanın yecuc mevuc leri Yahudiler ve onlardan menfaat dairesinde korkanlar.Allah cc dan korkanın kalbine başka korku girmez. Cebindekini kaybetmekten korkan herşeyden korkar
 • Mustafa KöseMustafa Köse4 ay önce
  Büyük sirketler bıraksın inşaatı, artık büyüler sanayiye atilsinlar yeni helikopterlerİHA kâr fırtına obusleri . Uçan daire evet mümkün uçan daire sürtünmesiz rulman bir Türk tarafından bulundu ABD de bu rulman ile çok hızlı motor yapılabilir ve sürtünme olmadığından ısınma ve yanma olmaz .Yapamıyorsa iz bile başlayın başlamak bile büyük bir iştir.Daha büyük düşünün uzaydaki haber alma uydularını devreden çıkartacak bir cihaz neden olmasın başaran süper güç olur Batı'nın hiç bir silahı görev yapmaz . Neden bu silahı biz yapmayalım . Gizli olsun kimse bilmesin ne başladığımız ve başardığımiz bilinmesin Haydi önce Allah subhanehu ve teâlâ nın İnönü umanlar iş başına
 • Gidiş nereye Gidiş nereye 4 ay önce
  Hocam bu yazdıklarınız ışığında yöneticilere , Belediyecelere keşke güçlü bir projektör tutulsa . Her şeyin bir sonu var . Koltuk kimseye baki değil . Hem dünyada hem de ahirette hesap var . Zor olan ve asil marifet olan ahirete günahsız gidebilmek . Herkes önce kendinden , kendimizden başlamalıyız .Ahlret hesabı zor , ateşte yanmak zor . Üç günlük dünya İçin ateşte yanmaya değer mi ? Onun İçin önce adalet , önce liyakat ve dürüstlük ..
 • Mustafa UluMustafa Ulu4 ay önce
  TAM BİZİM HALİMİZ...
 • İsa KESKİNİsa KESKİN4 ay önce
  Allah sizden razı olur, İnşallaah.
 • VelimertVelimert4 ay önce
  HU dur ol hazine hem gizli hem aşikarSana Hakk ı indirdik denilen de değilse haznedar.....
 • SenaSena4 ay önce
  Su akar yolunu bulur.. HERŞEY LAYIĞINI BULUR..))
 • SenaSena4 ay önce
  Su akar yolunu bulur.. HERŞEY LAYIĞINI BULUR..))
 • VelimertVelimert4 ay önce
  Yalnızlaştıysan eğer idrakinin kemalindeBaşladı demektir İbrahimi perdeYa tutarsın bir ucundan putun;Alırsın kendince sevab...Enendir artık bütün suallere el cevab...Arif değilsen nazar etme;sakın an a..Kaldıramazsın dehşeti dönersin meczuba....Temaşa ehli önden yuvarladı meydana ser i....Fakr ile övündü ol peygamber....Allah a ve peygambere itaat edin....Ne ola aceb iş bu ayetin şerhi....Göklerde dürülür açıldıysa nasıl...Ne sen kalırsın neben...olur son bir fasıl....
 • @ailehaklari @ailehaklari 4 ay önce
  üstad @adilipak ın yazısı tam birr siyasetname olmuş
 • hüseyinhüseyin4 ay önce
  yalanın,faizin ve zinanın olduğu yerde belanızı bekleyin boş boş konuşuyorsunuz .hanginiz,kerbalada hz.hüseyin ninbabababa derken sırtından ok la vurulan 3 yaşındaki ömer inden daha temizsiniz
 • melih53melih534 ay önce
  bizi kim koruyor...*?farkındamısınız sayın hocam piyasa cumhuriyetin hiç bir döneminde bu derece kötü ve umutsuz olmamıştı..batan batana ..piyasaya şimdilerde mafyacılar tefeciler hakim olmaya başladı..düzgün yaşayan halk korku içinde hocam..doğulu **tefeci mafya hortladı tekrar..**araştırın hocam.**
 • MemoMemo4 ay önce
  :)
 • samisami4 ay önce
  ... kendini koru yok sen basinin carene bak yok tedbir al. ...
 • hacıhacı4 ay önce
  Ne ekersek onu biçeriz....
 • ORHAN İNANORHAN İNAN4 ay önce
  ELLERİNE SAĞLIK KIYMETLİ BÜYÜĞÜM.
 • İkrarİkrar4 ay önce
  Sayin hocam insani koruyan taniki Allah,ccbundan supemiz yok bazen mucize yasariz besin,katdan dustu cocuk sans eseri burnu kanamadi fakat biz bunu garanti edemeyiz60 km yolda100 km surat yap veya 150 , allah beni niye korumadisofor kurala uymadi burda kisi kendi iradessini kullandi sarhos direksiyona gecti Allahu,Teala insana akil ve fikir vermis aklini kullanmayan arabayi devirmis insana verilen cuzi irade insanin kendine yapabilecegi hata ve iyi isler insanin kendi iradesi ,dir
 • ilbeyhanilbeyhan4 ay önce
  Aslinda hersey cok açik;Dunyadaher devirdeikicinstoplumvardir....BirincisiBEYNINIkullananlar ,IkincisiBEYNINIkullanmayanlar... IBNI HALDUNzamaninda demiski "BEYINdegirmenebenzer , içineyeni bir seyleratmazsankendi kendini yer ".. Kisaca cok degerli mumin ve mumine kardeslerim sizin anlayacaginizBEYNINIZI kendiniz kullanin diyor....Aracilarakiraya vermeyin diyor...Cenabi Allah kitabinda demiyormu ,Aklini kullanmayanin ustune pislik yagar " diye , yine kac yerde AKLETMEZMISINIZ demiyormu ...Bu beyin dene organimiz dunyada yasarken kullanmamiz icin verilmis...Birde belkiucretli zannediyor olabilirsiniz , halbuki BEYIN BEDAVA...
 • MücahidMücahid4 ay önce
  Ahh ahh sayın Dilipak doğru söylüyeni dokuz köyden kovarlar bir çok konuda bildiğiniz doğru şeyleri yazsanız.sizi hiç bir yerde yazdırmazlar.maalesef yıllardır.oyunu Reise veren insanım ama hükümeti zenginler ve rantcılar esir almış.zaten zor aillleleri ayakta tutmaya çalışan bireyleriz.devletimiz vergileri çok alanda aşıru yükseti ikiyüzyirmiyedi TL eletirik kulanımımıx var döryüzdoksan uç tel fatura. Yazmış Boğaziç dağıtım zulmü devlet yapıyor.belediyelereğlenceyeisrafa dalmış parası olan sekiz katve yolları belediyeden satın alıp blok çıkıyor.bunları yazan bir medya yok artık yeni akit dahil vabsat hatına gönderfigim bu haberlere bakmıyorlar bile biz artık bunlardan umudumuzu kestik sayın Dilipak...biliyorum sizi seviyoruz.Allaha emanet olun.
 • hurşit GÜNDOĞANhurşit GÜNDOĞAN4 ay önce
  meşhur sözdür: Baba ben düşmanlarımla savaşabilirim, sen beni dostlarımdan (Dost görünenlerden ve ahmaklardan) koru. Ne demişti Eba Müslüm Horasani: “Onlar, şerrinden emin oldukları için, dostlarını kendilerinden uzak tuttular. Düşmanlarını kazanmak için, kendilerine yakın tuttular. Yakın tuttukları düşmanları ‘dost’ olmadı. Ancak, uzak tuttukları dostları ‘düşman’ oldu. Herkes düşman safında toplanınca, yıkılmaları mukadder oldu.ve gercekten en yakınları ınsana zarar verir.veriyor da bizler görüyor ve uyarıyoruz.rabbim birliğimizi bozmasın.ümmeti duasını bu milletin üzerinden eksiltmesin.inşallah
 • Hirfan HaykırHirfan Haykır4 ay önce
  Ben hazır elbise!!!! alıp giyenlerdenim..sayenizde hergün elbisemi yeniliyorum. Allah sizden ve sizin gibi, insanımıza yardımcı olanlardan razı olsun.
 • abdullah turababdullah turab4 ay önce
  Bilenler derya anlayana sivrisinek saz anlamayanadavulzurna azöyle bir yazı.eeeyyyy muhatablar titre kendine gel.cennetde,cehennem dehep bekliyor müşterilerini değilmi!
 • dedeslidedesli4 ay önce
  Sayin Dilipak,simdiye kadar sizinle hemen hemen hep zit görüsleri paylastim....16 yildir ülkemizi yöneten islamcilarin dinimizi kisisel cikarlari icin kullanmasini icime sindiremedim...Allahile aldatma o kadar ileri gitti ki....Uzaya 4 seritli yol yapabilme hayalini insanlara inandirabilme kabiliyeti olma özelligi ile övünenler oldu....Ekran önündeki sümüklü din sömürücüleri göklere cikarildi, cikariliyorlar... Bunlarin pesinden giden binlerce, onbinlerce, yüzbinlerce genclerimiz var....Ve beyni hurafelerle doldurulan o ufacik cocuklarimiz....Bu cocuklarimiz büyüyünce bizi daha ne gibi felaketlerin bekledigini düsünmek dahi istemiyorum....Evet,Kuran dan gösterdiginiz örnekler bize bir uyari......Yazdiklariniza katiliyorum....Yazdiklarinizi bir öz elestiri olarak görüyorum....Kendimize ceki düzen vermemiz gerekiyor....Bizi yönetenler, secilince kendilerini Allah in gölgesi sananlar, artik kendilerine ceki düzen vermeliler....Adil olmalilar...Az konusup cok calismalilar...Gönül kazanmalilar...
 • İlber hocama ithafenİlber hocama ithafen4 ay önce
  Siyasetçileri ve toplumu aydınlatmak siz ve sizin gibi ilim sahibi insanlara aittir bizlere ise tabi olmak düşer. Sayın hocan bu kardeşinizin en çok arzusu yakın tarihimizi sevapları ile günahları ile aydınlatmak. Abdulhamit kim Vahudittin kim Abdulmecit kim Atatürk kim İsmet İnönü kim ortalıktaki söylentilerden kafa karışıklığı oluyor yaşınız 70 küsüre girdi hocam kellenizi koltuğunuza alın bizlere tarihimizi anlatın bu memleket insanların cumhuriyet döneminde neden dinimizden ve tarihimizden uzaklaştırıldık kim verdi dizlere bu eğitimi öğrenmek istiyoruz Kadir Mısıroğlu hocamızın anlattıkları doğrumu selam ve dua ile
 • oktay4222oktay42224 ay önce
  Aynı Ak Partili belediyelerin nasıl olsa bizden diyerek kendilerine gönül vermiş binlerce çalışanını üzüp,kendilerine düşman olduğunu bildiği binlerce mualif çalışanı belki kazanırız umudyla yan gelip yatırdığı gibi...şimdi dost ve düşman ya aynı safa geçerde belediyeler elden giderse bunu hesabını kim nasıl verecek...
 • Mesut SarpMesut Sarp4 ay önce
  Allah akıl verdi ve defaten uyarıyor aklınızı kullanın, dürüst olun, yalan söylemeyin, zina etmeyin ve Rabbinize kulluk edin. Hala aptallıkta israr edip sözüm ona müslümanlık taslıyorsak ve Allahın gavuru aklını kullanıyorsa demek ki hakkediyoruz. Herifler gelipte silah cekip aklını kullanma aptal ol mu diyorlar. Ağlaşmanın bi alemi yok, bakın bu konuda Rahmetli Mehmet Akifi Onun dörtlüsü ile hatırlayalım: “Kadermiş! Öyle mi? Haşa! Bu söz değil doğru…Belânı istedin, Allah da verdi! Doğrusu bu!”
 • Mesut SarpMesut Sarp4 ay önce
  Bizi ne devlet ne dahi Reiz koruyor. Bizi koruyan ve esirgeyen sadece biricik Rabbimiz olan Allah. Lafi dolandirmaya gerek yok....
 • AfrikalıAfrikalı4 ay önce
  Koskoca yazının özeti sence bu mu? ..
 • ilbeyhan ilbeyhan 4 ay önce
  Siyaseten sinifi geçenlerigorduk,Umeyyenin ogullarindanyezidler ,muaviyelerve takipcileri sultanlar , krallar...Din ahlaktir ,insan olmaktir , SIYASET degildir...Tersi olursa ,IRAN ,SUUD , Afganistan,FETOS ,ADNAN Oktar , bizim bu gunki halimiz gibi olur....Dinyaradanin yolumuzuaydinlatanemir ve tavsiyeleridir...AKILDIR , AHLAKTIR..Ahlaksizin dini olmaz...DEVLETIN DINI ADALETTIR..(HZ.ALI)Adamin biri ne diyor , SIYASET ve SOSISIN nasil yapildigini bilmeseniz iyi olur ,cunki mideniz bulanir diyor...Siyaseti siyasetciler yapsin, Yuce dinimizi alet etmesinler...Hasa Allahmi emrediyor, rusvet alin verin diye...Ama ne yazikki Fuzlide soyluyor SELAM verdim RUSVET degil deyu almadilar diyor...Selam ve dua ile
 • ilbeyhan ilbeyhan 4 ay önce
  Siyaseten sinifi geçenlerigorduk,Umeyyenin ogullarindanyezidler ,muaviyelerve takipcileri sultanlar , krallar...Din ahlaktir ,insan olmaktir , SIYASET degildir...Tersi olursa ,IRAN ,SUUD , Afganistan,FETOS ,ADNAN Oktar , bizim bu gunki halimiz gibi olur....Dinyaradanin yolumuzuaydinlatanemir ve tavsiyeleridir...AKILDIR , AHLAKTIR..Ahlaksizin dini olmaz...DEVLETIN DINI ADALETTIR..(HZ.ALI)Adamin biri ne diyor , SIYASET ve SOSISIN nasil yapildigini bilmeseniz iyi olur ,cunki mideniz bulanir diyor...Siyaseti siyasetciler yapsin, Yuce dinimizi alet etmesinler...Hasa Allahmi emrediyor, rusvet alin verin diye...Ama ne yazikki Fuzlide soyluyor SELAM verdim RUSVET degil deyu almadilar diyor...Selam ve dua ile
 • alpertungaalpertunga4 ay önce
  Bir konu üzerinde yazarken ne ifade ettiği kadar nasıl algılandığı da önemlidir. Bazı konuların yanlış anlamlandirmaya meyilli olduğu kanaatindeyim.
 • BizBiz4 ay önce
  S.s.aleykum hocam.malumunuz dolar krizi ve firsatcilarin hemen zam koymasi vatandasi uzmustur.akt tv haber bunlari rezil .....s.aleykum. saygilarimla...
 • yorumcuyorumcu4 ay önce
  gürcü papazı p...ç sen kendi rezil devletine bak o boğulmalarında kanıtı falan yok
 • Ramazan ÇelikRamazan Çelik4 ay önce
  Sayın hocam ; Cumhurbaşkanımız hep yalnızdı hala yalnız. Şehitlikte erik dalı oynatan kadrolardan belli değilmi ? Etrafında yüreği ALLAH aşkıyla , VATAN aşkıyla , MİLLET aşkıyla , HAK aşkıyla yanan kaç insan var. Sadece dudaklarda.
 • İkrarİkrar4 ay önce
  Sorumlu neyin sorumkusu kimden ne ogrekmek istiyon isim verkaranliga tas atma aydinlatmadan kastin yazarin bilgileri
 • IlbeyhanIlbeyhan4 ay önce
  namidiger AGLAK BULOSbibuyugumuzvardi ,haniozgul agirliginin normal insanlarda agir olduguna inanirdi, sonra anlasildiki basi kicindan agir geldi tepe ustu dikildi....Ne guzel gunlerdi o gunler fetosa guzellemeler duzerken, Rabbim verdikce veriyor diyordu...Onun bi sozu vardiAKP liler icin, bizimkilerin diyordu maalesef MAKAMA ,KADINA,PARAYAzaafi var diyordu....Bisey diyecegimde neyse tutayim kendimi ,eyyyyy mumin oldugunu iddia edenzevatmi yoksa zerzevatmi diyeyimsiradan bir musluman olarak bana anlatirmisinizinsan hayatindabunlardan baskaimtihan varmi?bu dinciler bizim muslumanlara benzemiyor....Bunlar baska bisey...Biz nenemizden 7 yasinda namazi birde HARAM HELALI ,KULHAKKINIogrendik ,bu kadar...Ne Kutubu Siddeleri ,ne Ibni Abidinleri , ne mektubati , ne ihyayi bilirlerdi ...Ama gram miskal haram lokma ne yediler nede yedirdiler,Allah iyilere rahmet etsin...Selam ve dua ile
 • AkayAkay4 ay önce
  yazar bey sağ taraftan yaklaşıp şeytanlık yapmanın anlamı yok, sende gayet herşeyi biliyorsun günah çıkarmaya kalkıyorsun siyasal islamcılar ülkeyi felakete sürüklediler kurumlar tarumar etti kendileri malı götürdü lüks içinde vatandaşın vergisiyle Sefa sürüyor sen bunları en ince ayrıntısına kadar biliyor ve ses çıkarır gibi yapıyorsun, ikincisi Yavuz uda baba katili yaptın ya karanlık bir adamsın hangi istihbarata algı amaçlı bağlısın Allah bilir
 • memomemo4 ay önce
  Dediğinize yüzde yüz katılıyorum Sayın Dilipak. "Her topluluk layık olduğu gibi idare olunur, biz kendimizi değiştirmeden Allah bizim hakkımızdaki hükmünü değiştirmez." Yani özetle, bize müstehak bu yaşanan krizler, Allah yardımcımız olsun.
 • SorumluSorumlu4 ay önce
  Yazında kimi kastettigini yazarmisin ...
 • İkrarİkrar4 ay önce
  Selam ve dua ile sayin abdurahman hocam allah razi oldun dualar musterek evimizde hersey var bir aydinlatica ihtiyac var bir gunun baslangici safat atmis aydinlanmaya gunese ihtiyac var Allahim sonumuzu hayir etsin insAllah
 • gürcü papazıgürcü papazı4 ay önce
  yazdığınızdan çıkan sonuç: osmanlı padişahları oğul, baba , kardeş birbibirini boğdurtmuş...
 • Yunus 16Yunus 164 ay önce
  BU YAZINIZINIZIN DEVAMI OLMASI LAZIM. GAZİ MUSTAFA KEMAL ÖLDÜ MÜ ZEHİRLENDİ Mİ? ( O İsmet in ölmesini istiyordu! İsmet onu öldürtmüş olabilir mi?) MENDERESİ ABD ÖLDÜRTDÜ? ÖZAL I ABD = FETÖ ZEHİRLEDİ. ERDOĞAN KAÇINCI SUİKASTTEN KURTULDU???
 • Ömer ÇÖmer Ç4 ay önce
 • engineerengineer4 ay önce
  MÜTEVEKKİL“KADERMİŞ” Öyle mi? Haşa, Bu Söz Değil Doğru; Belanı İstedin, Allah da Verdi... Doğrusu Bu. “Çalış” Dedikçe Şeriat, Çalışmadın, Durdun, Onun Hesabına Bir Çok HURAFE UYDURDUN! Sonunda Bir de “TEVEKKÜL” Sokuşturup Araya, Zavallı DİNİ ÇEVİRDİN Onunla MASKARAYA! Bırak Çalışmayı, Emret Oturduğun Yerden, Yorulma, Öyle ya, Mevla Ecir-İ Hâsır İken! Yazıp Sabahleyin Evden Çıkarken İşlerini; Birer Birer Oku Tekmil Edince Defterini; Bütün O İŞLERİ RABBİM GÖRÜR, VAZİFESİDİR... Yükün Hafifledi... Sen Şimdi Doğru Kahveye Gir! Çoluk Çocuk Sürünürmüş Sonunda Aç Kalarak... Hüda Vekil-İ Umurun Değil Mi? Keyfine Bak! Onun Hazine-İ İn’amı Kendi Veznendir! Havale Et Ne Kadara Masrafın Olursa... Verir! Silahı Kullanan Allah, Hududu Bekleyen O; Levazımın Bitivermiş, Değl Mi? Ekleyen O! Çekip Kumandası Altına Ordu Ordu Melek, Senin Hesabına Küffarı Hak-Sar Edecek! Başın Sıkıldı Mı, Kafi Senin O Nazlı Sesin: “Yetiş” de, Kendisi Gelsin, Ya Hızr’ı Göndersin! Evinde Hastalanan Varsa, Borcudur: Bakacak; Şifa Hazinesi Derhal Oluk Oluk Akacak. Demek Ki : Her Şeyin Allah... Yanaşman, Irgadın O: Çoluk Çocuk Ona Ait: Lalan, Bacın, Dadın O; Vekil-İ Harcın O; Kahyan, Müdür-İ Veznen O; Alış Seninse De, Mesul Olan Verişten O; Denizde Cenk Olacakmış.... Gemin O, Kaptanın O; Ya Ordu Lazım İmiş... Askerin, Kumandanın O; Köyün Yasakçısı; Şehrin De Baş Muhassılı O; Tabib-İ Aile, Eczacı... Hepsi Hasılı O. Ya Sen Nesin? MÜTEVEKKİL! Yutulmaz Artık Bu! Biraz Da Saygı Gerektir... Ne Saygısızlık Bu! HUDA’YI KENDİNE KUL YAPTI, KENDİ OLDU HÜDA; Utanmadan Da “TEVEKKÜL” diyor bu Cür’ete, Ha?!..(Mehmet Akif Ersoy)
 • Azmi Azmi 4 ay önce
  Şeytanın en büyük hilesi sureti haktan görünümesidir.Konuşurken,kurtarır ama amacı batırmaktır.Hak der ,hakkın yok olması için elli takla atar.Allah der,en büyük işi arkada ona isyandır.Aziz görünür,geride en rezil işleri yapar.Onu nasıl tanıyacağız,atalar ne demiş iştir kişininayinesi,lafa bakılmaz.Sonuçta ne oluyor ona bak
 • Kemal DEMİREL Uludağ ÜniversitesiKemal DEMİREL Uludağ Üniversitesi4 ay önce
  Bu yazıya ne denir ki. Çerçeveletip baş ucunda tutulması gerekir. Allah razı olsun.
 • ali dalali dal4 ay önce
  rüyayla yatıpkalkan biri değilim . ğayba ve mucizelere inancımız tamdır inşalah.ama uluorta uçmalara ve şeyh uçurmalaradainanmam.yazıyi okuyunca rüyam aklıma geldi:tayyipbeyinolduğu bir ortamda biri nutuk atıyordu alehte tabi rüya sahibi hep başroldedir ve ben o adama şöyle birkaç tokat vuruyordum adam tam şeytana benziyordu derken başkan duvardan tek namlulu tüfeği alıp adamı vurmak istedi bu araya giriyorum .bunlar damda arada birde olsa kıldığımız teheccünden sonraydı ücübden allaha sığınırız.selamar.
 • hüseyin sabazhüseyin sabaz4 ay önce
  selamu aleykum abdurrahman abım abım içimden geldi ben seni ALLAH için seviyorum ve bunu senınde bilmenıistıyorum aciz bır kardeşin olarak ne güzel yazıların var abım okudukca göğsume huzur veriyor bu yazılar ihlas kokuyor RABBim ömrune bereket kalemine güc kuvvet versin inşallah
 • Suat KılıçSuat Kılıç4 ay önce
  Saygıdeğer Abdurrahman bey;Yazılarınızı elimden geldiğince okuyorum.Bana çok şey katıyorsunuz. Allah sizlerden razı olsun. İyi ki varsınız.
 • AKINCIAKINCI4 ay önce
  reisyanına işindeeniyi olanprofları almalıdevletinher kademesine. çünkü bunun vebali büyük, abibu marketlerdenetlenmiyor zam furyası var hemdeyüzdeyüzabihadi2000tl aldıkdiyelim nasıl geçineceğiz lutfen gündeme getirin saldımçayıramevlam kayıra olmazselam selam abiseniseviyoruz mertinsansınsaygılarımla....
 • Sorgulu-yorumSorgulu-yorum4 ay önce
  Fetöcülerin dere geçmekle ne alakası var. İdrak yolları idrar yollarına karışmamış hain işbirlikçilerini dolaylı savunmak zorunda kalanların kim olduğunu görmek için fırsat oluşturan bu alanlarda nefret kusmak kimlerin işidir. Tarafınızı belli edin sureti haktan görünüp gerçeği söylemeyeneyenlere ithaf olunur.... fetöcüler, CHP ile ittifak yapan saadettiler ve pkk lılar efendilerinize klavye slahşörlüğü yapmayı bırakın da milli olun milli...
 • Tufan Tufan 4 ay önce
  Tabi fakirsen makamın mevkin paran şöhretin yoksa kimse kaliye almaz.yüzde yüz dogru söyle haklı ol dinlemezler.talut ta allah tarafından seçilmişti hemen itiraz ettiler koyunumuzun çobanı bize kral yada komutan olmaz dediler.gene aynı günleri yaşıyor müslüman topluluklar.dogruyu söylüyorsun sen bilmem neyi bitirdinmi diyorlar.hepaynı hikaye toplumların sünneti olmuş hiç degişmiyor topluma ve yönetenlere göre liyakat diplomada yada zenginlikte makam mevkide.yine buradan bir fakir olarak sesleniyorum hükumete aile içi şiddeti ortadan kaldırmak saglam dinamik aile ortamı oluşturmak için feminist yasaları zinayı gayri meşru hayatı müstehcen yayınları kaldırın.sadistlik yapan kişi kim olursa olsun toplum olarak karşı çıkalım sırf zevk için eşine kastı zulüm yapan varsa tabi karşı çıkalım.ama bir toplumu yok etmek için kurulan feminist yasaları kaldırmadıgı müddetçe karabulutlar bu ülkenin vede hükümetin üstünden kalmayacaktır.
 • AlperAlper4 ay önce
  Fetonun CİA ile işbirliğini üst düzey yöneticilerden bilmeyen varmıydı acaba?Bunca istihbarat,danışman uyudu mu?..
 • MurtiMurti4 ay önce
  Madem din ve siyaset üzerinden gidiyoruz , siyaseten katlin mantıksız olduğunu savunuyorsunuz fitne ne olacak siyasi birliğin bozulması on binlerce Müslüman in ölmemesi adına Osmanlı kendi ailesi ni feda etmiştir bir kişi ölsün ama ihtilaf ortadan kalksın , peygamber in vefatında sonra Hz Ebubekir zekât vermediler diye savaş ilan etti mi bu baş ve sünnet te varmı,haram aylar peygamber den sonra hangi halife haram ay diye kılıcı kinina koymuş hangi İslam devleti uygulamış, gayri müslim kadınlar evlenme bahsi Hz Ömer bilakisy Hz Ali ve Osman a gayri müslim eşlerini bosamalarini söylemiş peki zekâta gayri müslim lerin kalbi isindirisin diye verilir diye ayet var Hz Ömer kaldirdimi madem öyle din peygamber menkıbeler ler gırla bunlara ne diyecez . hayat dinamik kafanı kuma gömmek le işler halolmuyor çözüm Hz Ömer çözüm bulunca iyide diğer müslüman lar bulunca ne oluyor Hz Ali Hüseyin Hasan ölümleri demişsin iz Hz Ali yi Sünni lere yıkıyor lar Hz Osman öldürmeye gidenlerin içindeHz Ebubekir in oğlu var Hz Osman in sakalını tutar Hz Osman baban seni bu halde gorseydi ne derdi o anda bırakır ama içeri giren ler şehit eder Hz Osman mazlumen gitmiştir ,yav şimdi biz Şia nin değirmenine sumu taşıyalım yok halifelik ehli beytindi batıni yorumlarla ayetten anlam çıkararak küçük bir ganimet tartışması üzerinde gadiri Hum vb hem saltanata vur birde Hz Ali hasan Hüseyin babadan ogula geçsin bakın azizim kimse kutsal değildi Hz Ali peygamber damadı olabilir ama siyaseten sınıfta kalmıştır buda onun büyüklüğüne halel getirmez
 • ÖZGÜR BEYİN VE PRANGASIZIM ÖNERİRİMÖZGÜR BEYİN VE PRANGASIZIM ÖNERİRİM4 ay önce
  BU YAZIYI CUMHURBAŞKANIMIZI VE AK PARTİLİ KADROLAR OKUMALI VE ANLAMALI,SON DOLAR OPERASYONUN DA BİLGİSİZLİK HALA YANLIŞLIKLARA DEVAM EDİYOR MAALESEF ACI GERÇEKLER.TARİKAT VE BARİKATLAR BU DEDİKLERİNİZİ YAPIYOR MAALESEF.SAYGILARIMLA.
 • AliAli4 ay önce
  Yazarlardan dilipak kadar acik ve net konusan gormedim... herkes yazara abuk subuk seyler yaziyortepki veriyor boyle yapanlar daha anasindan sut emerken bu yazar bu yolda omrunu bittirerek milli durusundan taviz vermeden ulkenin gerceklerini hep anlatti ve hepte soyledikleri dogru cikti ALLAH yapmis oldugu emeginden razi olsun... simdikilerde gelmis cahil cahil klavye artisligi yapiyor
 • Neyzen Neyzen 4 ay önce
  Sorgu Rumuzu ile yazan kardeşim.. FETÖ müritleri tarafından uçuruma propagandası ile yüceltildiği için gözle görülen sapıklıkları tevil edilirdi..Latif Erdoğan,Nurettin Veren,Hüseyin Gülerce ,Ali Bulaç lar birçok hatasına rağmenaz kaldı dere geçiyoruz diye diye bir baktılar ki KALLAVİ HAİN İŞBİRLİKÇİ ..Öyle ya Dere geçerkenay değiştirilmez...MİŞ..Peki bir bela daha yaşamamız lazım..Ülke batmış yanaşmalar ülkeden dolar toparlıyor.. Dolar kaçırıyor..Hele şu dereyi geçelim kardeşim öyle mi..
 • SorguluyorumSorguluyorum4 ay önce
  İyi niyetli olarak bu yazıları yazıyorsanız fetöcülere,CHP ile işbirliği yapan saadetli değilseniz, pkk değilseniz ; gemi fırtına ile mücadele ederken güvertedeki sandalyeleri düzeltmeye çalışmak ihanetçilere fener tutmaya benzer. ...
 • haydahayda4 ay önce
  reisede bir abdullah gül darbesi yapılacaktı Allah hepsinin ayağına ateşler dolasın...
 • SorguSorgu4 ay önce
  Dereyi geçerken at değiştirilmez. Yazıda ve bundan öncekilerde son dönemde ayırmak,içerdeki fasıklar ne oluyor size.yapay zekadan çıkmış gibi yazılar.gemi vahşi dalgalarla uğraşırken makine dairesinden delik açmaya çalışmak niye. Milletin özgüveni yerine geldi/ geliyor derken sürekli ayrıştırıcı ifadeler.... kimlere hizmet eder. Önce yangını söndüreceğiz sonra bakarız ... Midyata pirince giderken eldeki bulgurdan olursak konuşarak ancak memleket yorulacak...neyse zafere giden yolda, kader gayrete aşıktır. Konuşun efendiler , yoksa kime karşı zafer olur ki!!!
 • AvniAvni4 ay önce
  "O bizleri korusun inşallah. Allahım! Bize hakkı hak, batılı batıl göster, hakta toplanmayı nasib et. " duanıza katılırmamşn derim..Üstad! duaya kadar anlattığınız şeyler dediğiniz gibidir.De..! öyle olmuş şeyleri yazmanın anlamı ne.!Peki biz de hâlen başka bir biçimde devam eden siyaseten katl geleneği neden gavur avrupa da yok?..Adamlar da bizim siyasetçiler de olan hastalıklı, ene ve megolamanca tavırlar neden yok..! Hastalıklı hal ve kötü geleneğin surgit devam eden kardeş katli örneğinin bedelini bin suçu işleyenler dışındaki halk da ödemedi mi!Çünkü kötülük onu işleyenler dışında ,sonuçları itibarıla hayatını etkileyen kişileri de ilgilendirir.. Hani içimizdeki beyinsizler yaptıkları ,yüzünden etkilendiği gibi..Şimdi ustad yukardan aşağı saydığınız emaneti ehline verin emrine rağmen emanet ehline verilmeme eylemi,nasıl FETÖ belası olarak hayatımızda kefaret bedeli olaraktahakkuk etti ise,halen EMANETİ EHLİNE DEĞİL DE KİŞİYE YESADAKAT,KÖTÜ KÖRÜNE İTAÂTE GÖREdevam edegelen cürümünde elbette siyasi,ekonomik,sosyal,askeri bedeli keffaret olarak toplumca ödenecekti. Sonra Hz.Musa ( as) nın " İçimizdeki beyin sizler yüzünden bizi helak eder misin " kaygı ve korkusunu ifadesini söyleyip duruyoruz.Ne yani adil olmayan yönetim ehline verilmeyen emanet le başlar, hırsızlık,rüşvet,cinayet,rant, israf gibi işler bunun tabii sonucudur..Bu sonuçlar da çözülmenin,isyanın,fakirlik ,itilip kakılma ve aşağılanma sonuçlarınınsebebi olur. Niye biz tüm toplumlar için koyduğu hükmü/ sünnetullahın farklı işleyeceği torpilli toplum muyuz..! Neden kendimiz ve kölelik yaptığımız lider, abi, şeyh,hoca, üstad,abilerimizin beyinsizce işlerine sözlerineitiraz etmiyoruz...!.Sonra da bu işler başımıza nerden geldi.El alem biz e düşman,saldırıyor diye çocukça suçu başkası üzerine atıyoruz..Allah Ali Imran 165'te Başımıza gelenlerin kendi tercih ve ellerimizle yaptığımız yanlış işler, hatalar,günahlar yüzünden olduğunu bildiriyor değil mi..Ama biz e göre hâşaAllah yanılıyor..öyle mi.
 • Azmi Azmi 4 ay önce
  Şeytanın en büyük hilesi sureti haktan görünümesidir.Konuşurken,kurtarır ama amacı batırmaktır.Hak der ,hakkın yok olması için elli takla atar.Allah der,en büyük işi arkada ona isyandır.Aziz görünür,geride en rezil işleri yapar.Onu nasıl tanıyacağız,atalar ne demiş iştir kişininayinesi,lafa bakılmaz.Sonuçta ne oluyor ona bak
 • ustune beton dokustune beton dok4 ay önce
  yakininda var bi tane. H..... gomup ustune beton dokulecek biri
 • HiçHiç4 ay önce
  Allah koruyor diyeceğiz de iyice bıktırdık...
 • VatandaşVatandaş4 ay önce
  Allâha güven, sa'ye sarıl, hikmete râm ol Yol varsa budur, bilmiyorum başka çıkar yol

Günün Özeti