Biz nerede yanlış yaptık!

03 Nisan 2019 Çarşamba

Tartışma sürüyor. Kimin kazandığı birkaç güne kadar belli olacak. Şu ana kadar geçen süre can sıkıcı, kaygı verici. Umarım resmi başvurularla sınırlı açıklamalar yapılır. Öyle olsa bile bu işin artçı etkileri daha bir süre devam edeceğe benziyor. Birileri durumdan vazife çıkararak ortalığı birbirine katmaya çalışabilir.. Dikkat edelim. Böyle bir durumda, kimse bu işin galibi olmaz. Adalet herkes için gerekli. Gerçek herkes için en iyi olanıdır. Sabır.

Eğri oturup, doğru konuşalım. Sonuç ne olursa olsun, sonucu hazırlayan sebebler üzerine doğru tesbitler yapalım ve bundan dersler çıkaralım. Bir özeleştiri yapalım. Yoksa bu kriz derinleşerek devam eder.

Bu sonucu hazırlayan birçok sebeb var. Birincisi, aday profili iyi değildi. Bu gerçek bile tek başına bu kaybın ana sebebi olabilirdi. O adaylar seçmenin kalbine değil, sinirine dokundu. Onlar ne kadar çok çalıştı ise, o kadar az oy alındı.

2-Seçim kampanyasında kullanılan dil yanlıştı. Bir yandan sertlik vardı, bir yandan “aşk ve sevda” şarkıları çalınıyordu.

3-Bu radyo, Tv, gazete, troller, sosyal media ile seçim kazanmak zordu ve öyle oldu.

4-Erdoğan kendimizi iyi anlatamadık diyor ama, öyle anlaşılıyor ki, seçmenin bir önceki seçimde verdiği mesaj iyi anlatılamamış, iyi anlaşılmamış. Bu sonuç onu gösteriyor.

5- “İnen binemez” söylemi yanlıştı.

6-AK Parti’ye yönelik eleştirilere karşı verilen tepkiler yanlıştı.

7-Seçmenin aklındaki sual-i mukadderlere verilen cevaplar tatmin edici değildi.

8-Torpil iddialarına karşı tatmin edici cevaplar verilemedi.

9-Seçmene yönelik vaadlerin zamanlaması ve üslubu yanlıştı.

10-Halka ve STK’lara karşı parti yöneticilerinin tepeden bakan, buyurgan tavırları doğru değildi.

11-Aileye ilişkin sorunlar ve cinsiyet eşitliğine ilişkin şikayetler konusunda tatmin edici bir açıklama yapılamadı.

12-Gençlik konusunda ailelerin ve STK’ların kaygılarını giderici politikalar üretilemedi.

13-Parti, tabandan insanlarla gönüllü yardımlaşma yerine parayla adam tutarak profesyonel kuruluşlarla çalışmayı tercih etti. Bu yanlıştı. Kuşkusuz profesyonellere ihtiyaç var ancak gönüllülerin aktif katılımı hepsinden daha önemlidir.

14-Parti; Kamuoyu şirketleri, Reklam ajansları, toplantı düzenleyen şirketler ve birtakım strateji kuruluşlarının karesi içine hapsoldu, kendi tabanı ile bile doğrudan temas kuramadı.

15-Cemaat yapıları ile parti arasındaki mesafe iyi ayarlanamadı. Bazı noktalarda bir cemaat ile iç içe girildi, bazı cemaat yapıları ile araya ciddi mesafeler konuldu. 

16-Media ile kurulan sağlıksız ilişkinin benzeri STK’lar ile de kurulmak istendi. Bu STK’lar içinde ayrışmalara sebeb oldu. Sivil-siyasal ayırımı bu işten zarar gördü. Denge bozulunca bu durum her iki taraf için de zararlı hale geldi. STK’larda parti kademelerinde görev alan üyeler, partiyi arkalarına alarak yönetimde etkin-baskın rol almak için kurum içinde baskı kurmaya çalıştılar. Bu yanlıştı.

17-Aday seçiminde adayın, bazı il ve ilçelerde parti içindeki diğer aday adaylarını dışlayan yaklaşımları bazı bölgelerde seçimlerin kaybedilmesine sebeb oldu.

18-Uluslararası ilişkiler seçim sürecinde başarılı bir şekilde yönetilemedi. Suriye ve Irak konusunda topluma tatmin edici cevaplar verilemedi. Yönetim adına yapılan açıklamalar, halka indirilemedi. Siyasi aktörlerin halka dönük mesajları birbirini tamamlayan bir bütünün parçaları değildi. Yerel aktörlerle ve merkez, genel başkan ve adayın mesajları birbirlerini tamamlamıyordu. Sonuçta akılda kalan ve birbirinin tekrarı olan genel başkanın mesajları şeklinde bir sloganlar bütünü şeklinde bir seçim kampanyası düzenlenmiş oldu.

19-Bütün başarıyı tek kişinin liderlik karizmasına yüklemek doğru değildir. Sonra yaşanan kaybın sorumlusu da yarın aynı kişi olur. Tek kişi ya da şahıs partisi görüntüsü, her türlü kararın Ankara’dan gelen talimatlarla yapılıyor görüntüsü yanlıştı.

20-İhale, şirket dedikoduları, el değiştiren şirketler, aba altında sopa gösterip birbirine operasyon çeken mafyöz tipler, bunların da arkasında garip tipler hakkında kapalı kapılar arkasında konuşulanların “herkesin bildiği bir sır” olarak söylenti şeklinde algı oluşturacak boyutta dillendirilmesine sessiz kalınması.

Sormak gerek o herkese kök söktüren trollere, o malum mediada köşe başını tutan astığı astık, kestiği kestik yeni yetmelere, sonuçtan memnun musunuz.. Belki daha başka sebebler de sıralamak mümkün. Bu sonucun sorumluluğu tek kişiye ya da bir gruba yüklemek doğru değil. Herkesin bu sonuçta bir şekilde payı var. Yapacak bir şey yok. Sonuç bu. Kendi içimizde ciddi bir temizlik ve ötekilerin görevlerini suiistimallerine izin vermemek gerekli. Ama öte yandan İlgezdi’ye ne oldu ki. Yiyenlerin yiyenlere dişi geçmiyor. Bir de siyasete ayar veriyoruz da, sonuçta seçmen layığını buldu. Ve başımızdakilerin değişmesi için önce bizim kendimizi değiştirmemiz gerek. Biz kendimizi değiştirmeden Allah bizim hakkımızdaki hükmünü değiştirmeyecektir.

Öfkeye gerek yok. Öfkeyle kalkan zararla oturur. Halkla inatlaşılmaz. Bir an önce normalleşilmesi gerekir. Bir dost der ki, “yalnızken özüne, toplumla teşriki mesaide sözüne dikkat gerek”. “Laf ile aleme verirler binlerce nizamat, bin seyyie bulunur hanelerinde” durumuna düşmemek gerek. “Selam verdim rüşvet değildir deyu almadılar” sözünün muhatabı biz olmamalıyız.

Hep şunu söyledim; Allah bizi mallarımız, canlarımız ve sevdiklerimizle kimi zaman artırarak, kimi zaman eksilterek imtihan edecektir. Bugün de olan bundan başka bir şey değildir. Şimdi değişim sırası bizde. Değişmemekte direnecek olursak da sonuç ortada. O zaman gelecek günlerin geçen günleri aratmayacağını kim garanti edebilir. Eğer ibret alınmazsa tarih tekerrür eder ve bunun her anlamda çok ağır bir bedeli olur ve son pişmanlık fayda vermez. 

Selâm ve dua ile.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Mahmut GültürkMahmut Gültürk1 ay önce
  Ben Esnafım ve EYT mağduruyum,Esnaf olduğum için kulağımız deliktir her kesimle irtibatımız vardır..AKP ye oyumu da verdim..Reisimizin bize sahip çıkmaması ve EYT mağdurlarını karşı tarafın kucağına iten sözleri ve davranışları bu seçimi etkiledi...Önce Reisimizin Aynaya bakmasını isterim..Sayın Berat Albayrak Benim nefsimden üstün bir şahsiyet,Lakin halkımız DAMADIN böyle bir göreve getirilmesine tepkili.Başka kimse yok muydu deniliyor..Bu gibi konular AKP yi ve Reisimizi yıpratıyor.Eğer tedbir alınmaz ise Başkanlık seçimi dahi tehlikededir..Saygılarımla
 • Mithat gencelMithat gencel1 ay önce
  Abdurrahman beye aynen katıliyorum.müslümanların Allah ın verdigi imkanları iyi kullanmayıp halk ile paylaşmayıp mevki ve makam sahiplerinin yukaridan aşagiı bakması ve pisikolojik baskı uygulamsı bu acı sonu beraberinde getirmıştir. Eleştiriye açık olmamak hep ben bilirim havası çalmak ve rehavetin hayatımızın olmazsa olmazı bu çöküntüye sebep olmüstur. Yapılması gereken her eleştiriye açık olmak ve analiz etmektir. Böyle yapılmazsa Allah indiren bindirendir. Verdigi imkanları almasını bilir. Mühlet verir ama ihmal etmez. Selam ve dua ile.
 • AyşeadaletAyşeadalet1 ay önce
  Sayın dilibak sizleri uzun yıllardır rakip ediyorum bizlere tercüman oluyorsunuz
 • Ertuğrul ÇaylarErtuğrul Çaylar1 ay önce
  Yanlışlık demokresi anlayışındadır. CHP seçmeni organize suç örgütlerinin metoduna göre çalışmaya hakkı varmı? Seçmenin hür iradesi yok. Müslüman düşüncesindeki bizim seçmen, devlete, polise, memura ve askere güveniyor, bunlar zaten benimdir anlayışıyla, organize bir hareketi istemiyor. Seçim sandığına atılan oy çalışmıyorsa fazla söze gerek yoktur. Her ülkenin Cumhuriyet tek milli bir inanca bağlıdır. Türkiye'de bir cumhurun inancı birde Batı Sekuler inanç, 100 yıldır eğitimiyle yerleşmedi. Şimdide öç alıyorlar. Amerika'nın tehdidi, chp nın iki yüzlülüğü bize zarardır. Aynı ihanettir.
 • Salim irdemSalim irdem1 ay önce
  Çok söyledik dinlemediniz şimdi bol bol düşünebilirsiniz zamanınız çok nasıl olsa hala iktidarsınız ama bu kafa değişmezse 2023 te hiç olmayacaksınız SORUNUZA sadece 3 harfli bir cevap #Eyt
 • rasit Şahingöz rasit Şahingöz 1 ay önce
  sayın dilipak. tespitleriniz çok doğru fakat esas mesele herkesin korkup dile getiremediği feto suçlamasıyla yargılanıp aklanan ve bu süreçte mağdur olan binerde küskün insanların gönülleri inciltilmistir bu insanları tekrar gönlünü almak devletin borcudur. selamlar.
 • NihanNihan1 ay önce
  Selamun aleykum.yalova termal de yapilan yolsuzluklar,hizmet yoksunlugu, insanlarin isiyle ugrasilmasi,haksiz yere(sadece kendisine oy vermedi diye)mevkisinin dusurulmesi,kendi yandaslarinin calismadan maas almasi,vs bunun gibi bir cok seyden muzdaribiz.bu yeni secimde ise tehditle,parayla,sotalarda korkutarak,iftiralarla oy isteme calismalari yapilmistir maalesef.benim gibi bir cok insani akp den soguttular.umarim birgun bunlar tepedekiler tarafindan gorulur ve hesabi sorulur,umarim birgun
 • Ahmet YıldırımAhmet Yıldırım1 ay önce
  Slm. Aleyküm hocam. EYT lileri kaide almayıp dalga geçtiler, Maltepe’de 2 milyonun üzerinde vatandaş toplandı, siz dahil hiç kimse bunu yazmadı. Reis 3-5 kişinin oyuna ihtiyaç yok dedi, Burdur milletvekili boş işler dedi. Sonuç, kaç gündür 3-5 oy için uğraşıyorlar.Siz neden bir kere olsun köşenizde EYT yi yazmadınız?Rabbim herkese doğruları görmeyi nasip etsin.Alaha emanet
 • AlpAlp1 ay önce
  Gayet güzel tesbitler. Toplum üzerinde bir korku impatatorluğu oluşturuldu. Fabrika ayarlarına derhal dönülmeli 2002. Gönüller ddrhal kazanılmalı. Aksi takdirde dönülmez ve döndürülemez bir son gerçekleşir.
 • Eline sağlık... Eline sağlık... 1 ay önce
  Eline ve kalemine sağlık..
 • canercaner1 ay önce
  Tespitlerinize hak vermekle birlikte önceki seçimden neden ders çıkarılamadığının da sorgulanması gerekiyor?Muhasebe yapmak yapabilmek artık çok net oldu bu durumda.Eksiğimiz ne gediğimiz ne bunu ince ince tartışmalıyız.
 • umutumut1 ay önce
  bir nokta eksik kalmış Abdurrahman Bey,AKP'ye oy vermenin Allah'ın da rızasına uygun olduğu şeklinde partililer hem de üst düzey parti yöneticileri tarafından ortaya konan söylemi de ekleme gerekir
 • talhatalha1 ay önce
  çok isabetli insallah ülke insanı nin. bir kısmını terörist.bir kısmı ziller. ilet. hayin ve bu ulkeyi canindan hata vehat evladindan daha cok seven vatandasina sadece oy tercihinden dolayi defolun kuzey irak da yaşayın.Ayrıca uzelikle istanbulda ilçe belediyelerin vatandaşı sömürdüğünü nasil canina tak etiğini bir Allah birde başına gelen bilir ki derdinide hic bir merciye anlatamiyor. bir zamanlar biz ailecek önce refah ve ak parti seçmeni idim.
 • XyzXyz1 ay önce
  Sayın DİLİPAK Bir madde de ben ekleyeyim. Bu süreçte bizden dediğimiz tüm yazarların son birkaç gün hariç hep olumsuzlukları yazmalarıda büyük etkendir.Yapılan onca hizmeti görmeden birkaç olumsuzluk üzerinden giydirdi iz durdunuz amacınıza ulaştınız.Artık içilen her biradan, her hırsızlıktan, inançlara yapılan saldırıdan sorumlusunuz...... Allah ıslah etsin.
 • Yasin Yasin 1 ay önce
  Bursada faruk celigin kerdesinin nasil cebinde bes kurus yokken ak parti geldikten sonra nasil bu kadar zengin oldugunu arastirilsin sayil dilipak onu erdogana sikayet edin lutfen yolsuzluklari kendisine bi zahmet anlatin
 • Fransa abdullahFransa abdullah1 ay önce
  Slm aynn katiliyorum hocam neydi o uslublar hakikaten pek incitici iticiyddi tasvib edilecek gibi degildi aman allahim birde hocam takdir edermisiniz bilmem feto ihanetinden devlet milletzarargordu tabanida farkli zarar gordu tabani ibadet denilen kismada operasyolar cekildi caycisi corbacisi esnafi kesin sizinde bildiginiz bircokyazarimizida bu sikintilari yazdilar ne istedilerde vermedik ayrica en yakin arkadaslarim beni dedteklemedi ifadeleri biliniyorken cok insanlar rencide oldular galiba adil olunmadi suclular amenna yargila cezasini ceksin acima onlara aci merhamet et diyen yok hurmetler
 • ÖzkanÖzkan1 ay önce
  Kadın kolları başkanları niye belediyeden maaş alır? Gönüllü olması gerekmez mi?
 • Mürsel gençMürsel genç1 ay önce
  MASUMUN AHI VAR AHI 30aydır fetöcü müftü iftirası ile ihraç,17aydır takipsizlikle akllanmama rağmen iade olamadım,müftü koltuğunda oturmaya devam ona soruyorlar iade edlimmi diye
 • Yalçın kayaYalçın kaya1 ay önce
  Bu sağlıklı tesbitlere ne oldu da bir sonra ki yazınız da suçlama yazısı yazdınız, anlaşılır gibi değil!
 • LeylaLeyla1 ay önce
  Bir seçmen olarak , ak partinin adaylarını görmedik bile sahada oy verelim.sadece Cumhurbaşkanını gördük Ankara adayı ankara ya oturmadı. İstanbul adayı eskimiş yüz. Hemen hemen her makama gelmiş,biz bıkmışız o bıkmış, benim burda ne işim var der gibiydi seçim boyunca.İzmir adayının içinden başka bi insan çıkmış gibiydi kendi değildi yani. Samimi gelmedi. Kısaca bu üç büyük şehirde de diğer tüm şehirlerde de alınan oylar Erdoğanın şahsına aittir.partiye ve adaylara değil.Kaybettiği oylara gelirsek, toplum ekonomik , sosyal, adli işsizlik gibi sorunlarla boğuşup çözüm ararken, halkı görmezden gelerek ,yıllardır aynı cehape, terör,beka, dış güçler siyaseti ,tehditler, polemiklerle , rakiplerin babaları , davaları, v.s gerçekten sorunlu halkı gerdi ve gerçekten bunalttı.Çünkü sorunlara çözüm yok tu.Proje yoktu.trafiği çözeceğiz -25 yıldır nerdeydiniz. Dikey mimari ile istanbula ihanet edilmiş. - siz yaptınız, - v,s yani partiler arası atışmalar tehditler suçlamalar davalar senetler havada uçtu.Zaten özelinde gergin olan bizler genelde de gerilince il kaybı oldu doğal olarak.Erdoğan olmasa inanın bu kadar il bile kalmazdı. O yüzden suçu ittifaklarda dış mihraklarda aramayın. Ak parti yüzde 44 ise şu an Erdoğan sayesinde. Elle tutulur tek bir kişi yok maalesef
 • AkınAkın1 ay önce
  Bir çok yanlış olabilir ama gündem bu değil. Zamanlaması anlamsız bir yazı.
 • receprecep1 ay önce
  60 yaşındayım.MHP üyesiyim.Eşim HAFIZ. Rabbimin kitabını ezbere okuyor.Meral hanıma sempati duydu ve oy verdi.Siyasileri her gün;hain ,terörist ,zillet vb. hakaretleri ailece kalbimizi kırdı.Bu sözleri sarfedenleri Allah'a(c.c) havale ediyor ve hakkımızı helal etmiyoruz.Allah(c.c) bu dili kullanan siyasilere hidayet versin.
 • LiyakatLiyakat1 ay önce
  Ak parti halka çok büyük fayda sağladı. Her alanda kazanımlar gerçekleşti. Farklı kesimlerde dürüst ve liyakatli isimlere yöneticilik verilse onların tabanı ak partiye sıcak bakıp kazanırız yelpazemiz genişler. Yalaka sadakati bize kaybettirir ama liyakatli unsur bizi güçlendirir. Ahlak kriter alınmalı. Liyakatli oluş bize kaybettirmez. Sosyal medyada hamasi söylem ahlaki söylemlere yerini bırakmalı. Medya daha toparlayıcı dil kullanmalı. Kalpleri kazanmak şiarımız olmalı.
 • gülringülrin1 ay önce
  ben biraz daha genel eleştiri yapıyım: dünyada ülkeler arası çok çetin bir rekabet varken iktidar hiç olmazsa çocuklarımızı ve gençlerimizi ileriye hazırlayacak bu rekabette daha güçlenmemizi sağlayacak adımları 17 senede atabildi mi ? her yerde üniversite var ama buralar kanımca ilerde bol miktarda diplomalı işsiz üretecek. ben vizyonlarıyla bakış açılarıyla 17 seneyi çok da iyi değerlendiremediklerini düşünüyorum.belki iktidar olanaklarıylabelirli bir kesim zenginleşti ama kuru zenginliğin neye faydası var...
 • RECEPRECEP1 ay önce
  ALLAHAŞKINAŞUAKPARTİUZMANLIĞINIBIRAK.BAŞKAİŞLERLEUĞRAŞ.SENİNDERDİNNEYA HU? ..
 • Şenol özer Şenol özer 1 ay önce
  Ben eski bir akp li olarak ailemle birlikte millet ittifakına oy verdik nedenmi işsizim 9000 gün prim yatırdım ve 3 yerde bel fıtığı ayağımda 32 cm platin ve diz ağrılarım var çalışamıyorum iş yok 30 yıl çalışstım sgk yaralanamyorum emekli olamıyorum siz olsanız kime oy verirdiniz sizi anlayanamı yoksa sizi türemiş boş işlerköpük 3_5 oy diyerek küçümseyenleremi lütfen enpati yapın ve ben bu hükümete hakkımıda helal etmiyorum bundan sonrakii hiç bir seçimdede ömrüm yettikce ve çocuklarıma vasiyet ederek asla bu günlerimizi unutmayın oy vermeyin dedim keşke rahmetli erbakan hocamız şu an yaşasaydı bunlara bir tokat atsaydı lakin ALLAHIM VAR GAM YOK kalın sağlıcakla sayın dilipak.
 • Sezgin uncuSezgin uncu1 ay önce
  Yerel yönetimde sanat kültür etkinliği ayrıca sosyal tesis inşası neticesinde sosyal sportif faaliyetlerle insanımıza neler kazandıracağız devasa plan programla fark oluşturulsaydı cazibe ile özgün yapı çok kıymet kazanırdı. Liyakatli insana öncelik tanınsın. Eğer bir adam sevilmiyorsa ailesi itici ve şaibeliyse aman o tarz figürler yapılar adaydan uzakta tutulsun. Bir getirisi varsa yüz de götürüsü vardır. Temiz insan seçimi çok çok mühimdir. Ünlü olana değil pırıl pırıl olana değer verilsin.
 • VelihatVelihat1 ay önce
  2010 yıl da berı yanlış var yanlış var halen yanlíş tüm hızıyıle devam ediyor
 • Sezai sarıSezai sarı1 ay önce
  Bu seçimde aşırı derece şahıslar ve akrabaları konuşuldu. Konuşulur elbet. Fakat kabak tadı veriyordu. Proje konuşulmalıydı. Şahıs bazlı konuşma karşıyı çok daha mühim hale getirir. Karşıyı önemseme yerine hizmet algısı ön plana çıkarılmalıydı. Ayrıca kötü nam salmış kişiler vitrine asla çıkarılmamalıydı.
 • Mustafa BayirMustafa Bayir1 ay önce
  Ne istediz gariban Kürtlerden.Kürt inatçıdır.Çiftesi sert olur.
 • HüseyinHüseyin1 ay önce
  Özeleştiri yapmak şart Dilipak üstad doğruları söylüyor
 • Lİyakat Lİyakat 1 ay önce
  Gene eskiden olduğu gibi eski Beledşye başkanlarını , siyasetçilerin , vekillerin yakınlarını bürokraside ve belediyelerde önemli görevlere getirilmeye devam edecek galiba .. liyakat nu demek ki ...
 • Abdullah Ekici Abdullah Ekici 1 ay önce
  Benden de bazı nedenler. 1. Fetö ile mücadelede de sadece garibanlara saldırdılar. 2. Liyakat, kalite ve ehil insanlara önem vermediler. 3. Kibir, gurur, küfür, hakaret, daha bir sürü şey. 4. Her şeyin dermanını Reis dedikleri bir adamda aradılar ama sonuçta oda insan. 5. Oy için din istismarı yaptılar. 6. Biz ne yaparsak yapalım Anadolu insanı bizi bırakmaz sandılar. 7. Kürtlerin kalbini kırdılar.
 • Sinan aşılayanSinan aşılayan1 ay önce
  Bundan sonraki tüm seçimler kamera önünde yapılsın. Sayım işi kamera kaydına alınsa şüphe şaibe olmaz.
 • Mehmet Mehmet 1 ay önce
  Siyaset. sofrasında cemaat olmaz.Cubbeli hoca tayfası secimde görev aldı.Eski radikaller mustafa islamoğlu cemaati olmuş her köşede müdür. Gelde oy ver gariban çocuğune yapsin
 • CccCcc1 ay önce
  Cimer eski adı ile bimer bir an evvel kaldırılsın şikayet edilen kurum cevap veriyor ve resmen vatandaş ile dalga geçiyor rüzgârlı sgk yalan ve sahtekâr lik la cevap verdi mahkemeye gideceğim yazık mi değil bize avukat dava vs vs yaziklar olsun
 • Mahmut Esat Mahmut Esat 1 ay önce
  Khk ile suçunu dahi bilmeden ihraç edilen masumlarin bedduasi tutmuş olmasın ... Alma mazlumun ahini derler ya hani ..bir de şu memurlar a uygulanan feto kriterlerini akp li lere uygulayın yüzde 90 i feto cu cikacak
 • Guzel yaziGuzel yazi1 ay önce
  Yazi guzel ama bunda sizin gazetenizinde payi cok buyuk bir gun onceki haberle sonraki bir gun onceki yazi ile sonraki tutmuyor ortaligi karistirmaya yonelik yalan dolan haberler yazilar yaziliyor okudukca insan soguyor. Medyanin tamamina yakini akp nin elinde olsada bombos kiskirtici konusmalar bu kanallardan canli yayinlaniyor ve belkide tum medya akp lilerin bos konusmalarini yayinladigi icin millet usandi. Sanatcilarda yuz eskimesi vardir her yerde ayni sanatci cikinca yuzu eskir ve basitlesir ama tarkan gibi bir marifeti olmasada ulasilmaz olup belirli yerlerde gorununce kiymetli olurlar partilerde oyledir. Akp de tum kanallarda ayni masallari anlatinca millet inanmiyor dogru konus tek kanalda yayinlansada herkese ulasir. Millet eski masallara inanmiyor dis mihraklar feto pkk masonlar vs bahaneler bitti artik milleti tehdit etmek enayi yerine koymak tehdit etmek oy getirmiyor. Millet getirdigi gibi goturmeyide bilir akp biran once yalaka yandas surusunden kurtulup ozune donmeli ve menfaatci yalakalardan kurtulmali ayrica fetonun siyasi ayagini temizlemeli. Akp icindeki fetocularda milleti tiksindirdi ve secimi etkileyende asil buydu
 • Belediyelere yardımcı seçmek Belediyelere yardımcı seçmek 1 ay önce
  Şimdi Ankarada kazanılan belediye başkanlarının seçeceği başkan yardımcıları , birim müdürleri nasıl olacak buraya iyi bakmak lazım . Gene eskisi gibi liyakatsiz arsa arazi para pul Peşinde koşan yeni yetme kibirli insanlar gelmez inşaallah . Yoksa bir daha seçim meçim Asla kazanamayız ...
 • Ayhan 77Ayhan 771 ay önce
  Hocam sizin yazılarınızı 15 senedir okur takip ederim ve severek okuyorum ,bilmiyorum son 3-5 senedir sitenizde her kesimin yorumlarını yayınladığınızda zaten gerçek demokrasinin düşünce hakkının ne olduğunu gösterdiniz,son Seneler Akitin bu kadar takipcisi olması ve sizin gerçek demokrat davranışınız yorumların%80 nin karşı görüş olduğu halde yayınlamanız taktire şahin.galiba bu yorumların etkisi altına alındınız? Durmadan tarafsınız diye saldıranlar,onun da hatasını açıkla yazdıklarına inanalımfelan filan her yazınızda yorum yazanların gazına gelip beka kelimesini yanlış buldun? Ak parti yancısı olarak damga vurulan siz ? kimsenin yapmadığı ,ak partiye eleştirilelirinizi haklı olarak doğru buluyor ve katılıyorum,akp nin içindeki yiyicileri,torpilcileri,kendini milletin üzerinde sananları ,çalan çarpanları çok keş eleştirdiniz?ammaaaa öyle bi yazmaya başladınızki CHP,hdpkk,saadetin yamukluğunu.ip in fetöcülüğünü es geçip ? Bunların başa geçmesiyle hiç bir yatırım esas parayı götüren bunların 5 sene ne lere mağl olacağını unutup ,herkez hakettiği şekilde yönetilecek? Evet hata,haram gırla ,ama şimdi sen gör mal çalma kayırma,yandaşları,buda senin yazilarına neyse.
 • Adam Aramak Adam Aramak 1 ay önce
  Doğru adamlar , dürüst liyakatli be sadakatli , cefakar , para pul derdi olmayan Çalışkan insanları acile bürokrasiye , teşkilatlar , kazanılan belediyelere getirmezseniz bu günleri bile atayacak hale geliriz .Galiba numu başarmak da imkansız gözüküyor ..,
 • HalukHaluk1 ay önce
  Hocam SP nevigasyonundan faydalanin degisimi yaparsiniz o sizi dogru yola iletir
 • m.küçükm.küçük1 ay önce
  Türk toplumu ne yazık ki eleştiriyi hele özeleştiriyi hiç kabul etmiyor.Aslında eleştiri doğruyu bulmaya yardımcı olur.Sayın Dilipak'a AKP'li bazı arkadaşlarımın nasıl olumsuz tepki verdiğini biliyorum.Bu yanlış tutum herkese örnek olmalı.....
 • ŞahinbeyŞahinbey1 ay önce
  Okumama gerek yok sn dilipak,bu gazete bizle var, ne olur biraz düşün,bı daha düşün öyle yaz.Hep senin dinlenilmesini istiyorsun birde sen dinle,hep haklı olamazsın.Saygım vardı sana o da kalmadı.
 • Murat GüneşMurat Güneş1 ay önce
  Sebepleri çoğaltmak mümkün. Ama genel sebep sarayın etrafını sarmış her yapılana doğrudur efendim diyen danışmanlar duvarıdır. Biri reise şu hikayeyi anlatsın lütfen...Bir kuş soğuk bir kış gününde yiyecek bulmak için kanat çırpıp duruyormuş. Hava o kadar ayazmış ki minik kuş dayanamayıp karın üstüne düşmüş. Minik kuş çaresiz soğuk karın üstüne ölümü beklerken oradan geçen bir inek kuşun üstüne sıçmış. Kuş öyle bir sinirlenmiş ki kanatları donmamış olsa kalkıp ineği dövecek. Bide bakmış ki bokun sıcaklığı ile kanatları çözülmüş, yaşama geri dönmüş. Öyle bir sevinçle ötüyormuş ki oradan geçen bir kedi bunun sesini duymuş ve boku eşeleyip kuşu boktan çıkarmış, kuş buna da çok sevinmiş KEDİ ye teşekkür edecekmiş ki KEDİ onu yemiş! Bu hikayeden çıkaracağımız 2 anafikir var; 1)Her üstüne sıçanı düşmanın sanma! 2)Seni her boktan çıkaranı dostun sanma Biraz kaba oldu ama gerçek ne yazıkki bu durumda...Selam ve dua ile...
 • ÙlkūcūÙlkūcū1 ay önce
  Zekeriya yorumlu kardeşe aynen katiliyorum.yalniz bu īşe denizli ve merkezefendi belediye encùmeninin coğunu partiden bir atsak.
 • CemalCemal1 ay önce
  Güzel bir yazı olmuş.Ancak eksiklikler de var.Bu eksiklikleri de bazı arkadaşlar dile getirmiş.Siz zaten zaman zaman bazı sorunları dile getiriyordunuz.Sorun bunlara kulak asmayanlarda.Şu İstanbulun haline bakın, afedersiniz iti bağlasanız durmaz.Kim bu şehri bu hale getirdi?Uzaydan gelenler yapmadı.Rant rüşvet yolsuzluk ayyuka çıktı!Vatandaş da kemer sıka sıka bir hal oldu.Devlet ne yapıyor? Kemer sıkıyor mu sizce?Yoksa o saray senin, bu köşk benim ziyafet mi veriyor...Doğrusu rahmetli Erbakanı arıyoruz.Bu arada Tunceliden belediye başkanı seçilen arkadaşı alkışlıyorum.Ve üzülüyorum.Niye bizdenböyle biri çıkmadı diye.Ha biz ne yapıyoruz; güzel kuran okuma yarışmaları yapıyoruz!..Yarın Allah bizi güzel Kuran okudun diye cennete sokacak...Halbuki bizim en iyi müslüman yarışmalarına ihtiyacımız var.Peygamber Efendimizin hayatını iyi öğrenmeye ihtiyacımız var.Dinin 2 büyük düşmanı vardır.Biri aşırı zenginlik, diğeri ise aşırı fakirliktir.Uzatmak istemediğim için biraz daldan dala oldu.Son olarak şunu da belirtmek istiyorum.Piyasada gerçekten bir sıkıntı var.Devlet yıllarca üretime önem vermedi.Üretim yapanlar kendi çabaları ile birşeyler yapmaya çalıştı.Kimileri bu uğurda var olan birikimlerini bitirdi.Şimdi jeton düştü ama iş işten geçti.Biz küçük bir ülke değiliz, ÜRETİCEĞİZ ÜRETİCEĞİZ ÜRETİCEĞİZ!!!Bunun başka lamı cimi yok.Devletler üreterek zengin olur.Devlet şu an en büyük faizci.Bugün Türkiyenin 300-350 miyar dolar ihracatı olsaydı dolar bu kadar yükselir miydi?Tarım ve hayvancılığı bir türlü beceremedik.Bir Hollanda olamadık.Dünyanın 16. büyük ekonomisine sahip olduk diyoruz ancak ne hikmetse şöyle geriye dönüp baktığımızda, bu ülkede bir türlü fakirliği silemedik.Cem Karacanın söylediği gibi; Hep kahır, hep kahır, hep kahır, bıktım beeee.Bence az konuşup çok çalışacağız, iyi müslüman olmaya gayret edeceğiz.Halka refahı hissettireceğiz.Başarının sırrı burada.
 • AbdülhamitAbdülhamit1 ay önce
  Binlerce insanları hapse tıktır, halk yavaş yavaş farkında ,zulüm çok büyüksn Dilipak, fakir fukarayı at ,kendi adamlarını doldur devlete,adalet yok . CHP bin 30 larda kullandığı tüm devlet imkânları kullanıldı ,yapmayın okuyan insanlar görüyor. Adil olamadık.
 • Uğur KösoğluUğur Kösoğlu1 ay önce
  Hocam selamun aleykum yazdiklarinizin tamami destekler birde su belediyerin hizmet adi altinda yaptiklari rezaletleride yazmak gerek heryer beton yapilarla dolu yesillikler daglarda kaldi etraflarindaki yalakalarini zenginliklerle bogdular ben istanbulda dogdum ama istanbuldan nefret eder oldum istanbulu yasanmaz hale getirenlerin Allah cezasini versin daha cok yazacak seyler var hocam sinirleniyorum sizin kalemini daha guzel yazar sonuc olarak ben bu gibi pisliklerden biktigim ve sikayetlerimi bir turlu dinletemedigim icin oylarimi vermedim ne zaman sikayetlerim dinlerler ve duzeltirler. pek sanmiyorum ozaman veririm benim gibi dusunen yuzlerce arkadasim var. selam ve dua ile
 • Zeyvrli Deli ùmmetaZeyvrli Deli ùmmeta1 ay önce
  Biz hata yapmadik.karşi taraf bu ūlkenin kendisi değil.cumhur ittifaki yùzde 52.zillet ittifaki alayi 37 hatasi olan yúzde 52 alamaz.
 • Sina SALIKSina SALIK1 ay önce
  herkesi fetöcü yaptınız ama gerçek fetöcülere dokunmadınız. işte size yaptığınızı yanlışlık. kusura bakmayın ama siz kandırılmaya devam edin. sadece güç ne tarafta oraya gidersiniz. çünkü işinize bu geliyor. hadi size başarılar. ileride size de operasyon yapılırsa kimse size sahip çıkmayacak zaten herkes yavaş yavaş geminizi terk ediyor. hayat böyle. kandırılmayacaksın. kolay yolu seçmeyeceksin.
 • MirayMiray1 ay önce
  Sil baştan seçim yapılsın 81 il ve ilçelerin bu kargaşa ve anlaşılmazlıklar son bulsun sayımlarda kameralar önünde olsun hoş ölene kadar kameraya çekiliyoruz,kiranın katibin Melek'leri yazıyor bizlerin her türlü davranışını,ve izliyorlar her daim ve öte tarafta al izle dünyada yaptığın işleri denilecek insanlar maalesef asıl olan hesaplaşmayı unutuyorlar,kork o hakimden ki insanların yaptığı her işte kendisi şahit :(
 • AKINCIAKINCI1 ay önce
  ailennufusunfazlaise kazanırsan gardaşişi bilmenönemli değil buyahuseçim sistemiyazıklar olsun halabu sorun giderilmedi mezardakileride sayınpartiaveya bfaketmez utanın yahu bu işi bilen proflar öğretim üyelerimiz varkenvekiliniye seçeriz bizikincisivaliyi atıyorsunda kaymakamı atıyorsundaniyebelediyeyi yönetecek insanıatayamıyormusunuzyahu yeterrrrrrbu yanlıştandönün artık
 • Ali rızaAli rıza1 ay önce
  Hocam doğru diyorsun amma bagd’ ıhrab’el basra , basra harap olduktan sonra , bu sutunda sizin yazdıklarını eleştirdim diger yazarları elrştirdim ayrıştırıcı dil kullanıyorsunuz diye , reise zarar veriyorsunuz , yapmayın ben halkım halkın içindeyim sizleri ikaz ettim reis tek başına kaldı kimle mucadele etsin? ötekileştirici dil , sabah’ta akit’te şafak’ta hele a tv de akit tv de trt de inanın.bunların yayınları ötekileştirici yayınlar bu sonucu doğurdu bekliyordum ve üzülüyordumamma başta siz ve diğer akit yazarlarına ikaz ettim dinlemediler birde hanği reklam ajansıyla hanği danışmanla çalışıyoorsasayun reis tez değiştirsin çünkü bunlar sosyoloji , toplum psikolojisi bilmiyorlar aslında hiç bir sosyal bilim bilmiyorlar amma üzüldüm reisin canı sağolsun , yazacak çok şey var inşallah iyi olur ,
 • Dilber BilgiDilber Bilgi1 ay önce
  Kesinlikle katılıyorum hocam
 • MisafirMisafir1 ay önce
  Yorumlara bakıyorum da yukarıdan aşağıya her yer kokmuş. Allah; sayısı, nesli çok azalmış iyi dürüst insanları korusun.Kimi kime şikayet edeceksin. Kıyamet başlamış gibi.
 • BilalBilal1 ay önce
  Dilipak bey, size nerede yanlış yaptığınızı birkez daha söyleyim. AKPnin FETÖ ayağını araştırmadanınız. FETÖ AKPden başka heryerde olacak. Kim inanır? Gülen, Erdoğan ve siz, onlarca resimleriniz. 6 ay önce dünya medyası 15 Temmuz darbe planını yazacak, MİT, Polis, İç ve Dışişleri, Erdoğan ve medyası siz bilmeyeceksiniz. Öylemi? Kurunun yanında yaşta yanar diyenlerin yanında oldunuz. Suriye savaşına benzin döken BOPcuya sahip çıktınız. Suriye'de asker yakıldı sustunuz. (Kuran Kursunda) çocuk tecavüzlerini araştırmadınız. Din ve şehit istismarı yapanlara destek verdiniz. Devletin malını yiyen d..., demediniz. Saraya ve saraycı süslümanlara sahip çıktınız. Devletin itibarından tasarruf olmaz diyen haramzadelere sahip çıktınız. Kula kul oldunuz.
 • ramazankoçramazankoç1 ay önce
  1973 denberiekserisandıkbaşındaydımbir kişi değil hepsikararveriro zamankimseye güvenmiyorlarsa adaylardursunsandıkbaşında milleti hiçbirşey bilmezenayi yerinekoymasınlarkoskoca adalarınkonuştuğunabakıyorum yanlış yazılmış benimoyumiptaledilmiş hiçseçim yapmasınlar seçimkurulunu baskıaltınaalıp hilyişeriyeuydrupkazandıkdiyeceklerbunlarınhilelerinibenyakaladım refahp il başkalığında durankomşumu ikiseferkullandı komşumdedim allahbelasını versindedimbıraktı kendilerineyediremiyorlar güvenin konuşmasınabaktımümidikestim herşeyiyaprlarallahkokusu yok tamammıbirleştirme m kelimeleri okunmaz halegetirme.r
 • leventlevent1 ay önce
  Düşen kalkan insan i düşürüp kaldıranALLAH tırkaza ve kadere iman edenler ALLAH ın bildiklerini bilemezsiniz şer dediğinizden ALLAH hayr yaratır aklınız tutulmasın secde edin şükür edinki sahipsiz kalmayasınız
 • ismailismail1 ay önce
  Nerde olacak yanlış tabiiki sen 117 devletin butcesinden daha büyük bir bütçeyi halka dagitmazsan gider chp ye teslim edersen bele olur gorunami goturecektin o paralari bak şimdi chp nasıl dağıtacak o paraları yandaşlarına sen ağzını aç seyret
 • TuncelTuncel1 ay önce
  Kaleminize sağlık Altına imza mı atarımAncak 90lı yılların ruhunu içinde taşıyan ve durumdan şikayet eden kişiler siyaset sahnesinde yerlerini alması gerekiyor
 • ahmet demirahmet demir1 ay önce
  başarısızlığın tespitleri yerindede milletin cebi para doluda hayat pahalılığı ücret dengesizliği etken olmamış bir kilo soğan altı lira domates onlıra fakirin alım gücü bitti bu tüm olumsuzluklara tepkidir.
 • TakımTakım1 ay önce
  1–Bakanlıkta çalışan biri bana anlatmıştı.Masanın üstünde duran deriden yapılan içine bakanların evrakları koyduğu kapaklı malzemenin fiyatı normalda dışarıda 500 liraya temin edilirken,özel siparişle 16 liraya alındığını söylemişti.İsrafa bak.2–KPSS sınavı dururken,900 bin insanınUydurukça sınavla kadroya geçirilmesi gece gündüz çalışıp sınava girenlere oy uğruna haksızlık yapıldı.3–Kamu kurumlarına Ak partili olmayan hiç bir işçi alınmıyor.4–Oralı olan milletvekilleri kurumu arayıp normal işlere dahi müdahale ediyor ve müdür ilgili memur çaresiz.5–Milyarlarca harcanan para ile yapılan yollar,tüneller,köprüler güzelde o yolda giden araba yok.millet eski model arabalara talim.sıfırları ak partinin zenginleştirdiği adamlar biniyor.6–Benzin,mazot,doğalgaz devamlı zam alıyor eşel uygulama işlerine geldiği zaman ıygulanıyor.7–Evin reisi olan erkek,kızına oğluna karısına laf diyemiyor neden;çünküPsikolojik şiddet,ekonomik şiddet,deyip polisi arıyor.polis sorgusuz sualsiz kadının beyanı essatır diye karakola götürüyor derdini kime anlatırsan anlat.8–Boşanmalar artıyor,çocuk yuvaları,Huzurevleri,kadın konuk evleri,yetiştirme yurtları batı tarzını içeren yasalar yüzünden ağzına kadar dolu.e ufak bir şeyde karısını çocuğunu birbirinden ayırıyorlar.çünkü Aile yasaları bunu emrediyor.kim çıkardı ak parti.9–Allahın kuranda seni kadından üstün yarattığım dediği Erkek ailede pasifize edildi.10–Nafaka desen tamamen kadınlar tarfından ticarete döküldü.bir ay evli kal ömür boyu nafaka al 1000,2000, maaşa göre.kendisi başkaları ile dost hayatı.11–Ben hiç bir zaman ak parti kadar batıyı içimize sokan ikdidar görmedim.Solcular dahi başaramadı.12–Tokiden fakire ev ver aidat aylık 600 den 1000 kadar çıkıyor.13–milleti kredi kartına alıştırp borçlandırdılar.14–İnsanlar borç yüzünden başkalarına oy veremedi.15–Nasılsa bizden başka oy verecek partiyok deyip pastayı belli kesimler arasında paylaştılar.16–Ananıda al git,dizine gözüne dursun,asgari ücretle geçinilir,bankamatik memurluğu,nankör,çift dikiş,yaşa takılanlara takılmaya devam edin diyen bakanlar.17–Süt bankacılığı,sperm bankacılığı,erkeği kısırlaştıma,erkeğe davar gibi elektronik kelepçe gibi fikirlerle milleti iğrenç hale getiren erkek düşmanı aile bakanları18–Millet zaruri ihtiyaçlarını karşılamaya çalışırken Parti tarafından sürekli yapılan yemekli toplantıların faturalarını millete yüklemek.19–Kendi menfaatlerine olan yasalar hemen geçerken.milletin menfaatine olan yasaların ağırdan alınması sürekli ertelenmesi veya yapılsa bile eksik tırpanlanarak çıkması.20-Emeklilik yaşı,emekli bağlanma oranlarının adaletsizliği.21–damadı albayrağın milletin gözünün önünde şımarık hareketleriDaha çok var.Reise bunları ilet dilipak abiBunlar benim fikirlerim değilKahve hane,alışveri pazar gibi yerlerde yapılan eleştiriler.
 • Yasin Yasin 1 ay önce
  imamoglu kocun adamidir arkasinda isreil vardir bizim bes tepedeki musa devamli firavunun kuklasina saldiracaktir kukla ise istenbulu cok guzel yonetecektir bizim musaya tek kotu soz soglemicek bizim musa ve yalaka basinimiz halkin sorunlariyla ilgilenmeyi birakip onlarda beton ekrem diye makara yapacaklardir firavunun ekremine 2023 kadar vura vura buyutecekler bizim musa benim nasil olsa yuzde 52 oyum var dicek boyle boyle 2023 gelicez davut oglu gul ile parti kuracak bizim yalaka basin onlara torerist hayin diyecekler onlar ise halkin gonlune girecekler etrafimda cogu kisi ben oyumu davut ogluna verdim erdogan onu neden gorevden aldiki diyor davut ogluyla dalga gececekler en fazla yuzde 1 yuzde 2 oy alir diyecekler imam oglu istanbulda verdigi her sozu tutacak cunku 5 tepeyi ele gecirmenin tek yolu bu davut oglu yuzde 10veya 12 civari oy alicak cogunu ak parti secmenlerinden alicak firavun adamina eyt ilgili sorunlari hallet dicek ve sorun nerde varsa ilgilen dicek emekli ikramiyelerini 1500 yap dicek ve halkin butun sorunlarila ilgilen dicek genclere 23 nisanda 500 tl ver dicek bizimkiler devamli firavunun adamiyla akara yapmaya devam edecekler 2023 secimlerini ya israil kazancak ya biz bizim avare medya imamoglunu vura vura buyutecekler bence 2023 secimleri kafa kafaya gidecek ALLAH sonumuzu hayreylesin
 • AKINCIAKINCI1 ay önce
  bir defa daha belliolmuşturkidevletimize vemilletimize külfetolanyerelbelediyeseçimleriyanlıştıratama ile olmasıgerekir.çalışmayan iş yapmayan görevden rahatçaalınır artık yeter değişimzamanı.ne kadarödenekyapıldı partileremilletinparasınerelere harcandı yahu durun yeter demek bizedüşer
 • erhanerhan1 ay önce
  "biz" miş !.Zaten geçmişte de "dost acı söyler " ayakları ile AKP nin aleyhine çalıştın. Çünküeğer bunu başka bir partili olarak yapsaydın, insanlar, "zaten AKP ye karşı biri" der, iddia ve ithamların etkisiz kalırdı.Ve şimdideaynı yöntem ile atışlarına devam edecek gibisin
 • MehmetMehmet1 ay önce
  Ak Parti boyle giderse biter demedi demeyin.
 • Dursun TEKİR Dursun TEKİR 1 ay önce
  SelamunaleykumBence tağşiş doğruParamız var var lakin Halkı kaybediyoruz
 • M78M781 ay önce
  Biraz da baskasi yesin. CHP ye haram yemek yakışıyor en azından.
 • K71K711 ay önce
  Elazigspor ayaklarina kac milyonu cebe indirdiler. Daha da mi oy verek
 • Dilipak hocam tel tel doküluyoruzDilipak hocam tel tel doküluyoruz1 ay önce
  Adaletmi dedin beyim.iskurdan esime kurada iş çıktı.dedilerki adrese dayali yerleştirme yapacagiz.buraya kadar her sey guzel ve normal.aaa oda ne evime bitişik nizam okula iki suriyeli bayan aliniyor bizimki yok.sebep sorduk biz bunlara soz verdik oldu.dilipak hocam bunu soyleyen milli egitmden yetkili.bu ulkenin öz evlati düştügu duruma bak.ondan sonrada nerede hata yaptik deyin.her taraf hata.bu isin civisi cikti.ama adalet adalet adalet olmazsa ahir zaman gelmistir.
 • Ebu ZerrEbu Zerr1 ay önce
  Neden Sıla hanıma cevabi yazımı yayınlamadınız? Üstelik hakarette yoktu.Belki de böyle hayırlısıdır. Maalesef, İmamı Azam aşığı birine yani bana mezhepsiz dendi, Ebuzer yolcusu birine alçak dendi, H. Mansur sevdalısına küfredildi. Oldumu bu şimdi, sıla hanım. Biz Allaha canını emanet edenlerden, hayatını feda edenlerden, hak yoluna baş koymayı kurtuluş adledenlerdeniz. Hangi fani bize hükmedebilir ki? Edemedilerde. Kimin önünde eğildik ki fanilerin önünde eğilelim veya onların peşinden gidelim.2008 den beri fetöye, ve onun üzerime saldığı itlerine ve buna izin veren kahpelere, ve olan biteni seyredip arkamızdan laf eden korkaklara, alçaklara, kolaycılara ve sonunda dönüp 15 Temmuzdan sonra bize kahraman muamelesi çekenlere, bizleri yere göğe koyamayan omurgasızlara vede zalimlere sessiz kalanlara sadece gülüp geçtim. Değmezlerdi. Gerçekten değmezlerdi. Geldik bu dünyaya ve gereğini yaptık, yapmaya çalıştık ve de artık gidiyoruz. Şiarımız bu oldu hep. Ama tek bir farkla. Onurumuzla, hakça vede yürekle. Bizi bilenler zaten biliyor. Bilmeselerde olur. Rabbim şahid herşeye. İşte tek tesellim bu. Buda bana yeter. Sıla hanım bilsede olur bilmesede. Şunu bilsin yeter, belki o zaman beni anlar. Bu memleketten bir Adnan Kahveci geldi geçti. Sağ sol herkesin ittifak ettiği tek isim. Başka bir örnekte yok zaten. Allah Rahmet Eylesin. Cennet Mekanı olsun. Tüm siyasi anlayışımın tek iz düşümü o idi. Hepsi o kadar. O katledildi, suikaste kurban edildi, geleceğimiz çalındı. Son 60 yılda ne öylesi geldi, nede bundan sonra böylesi gelir. Ülkemin gelmiş geçmiş en zeki insanıydı. Ahlak, insanlık, deha ne dersen vardı ama yar etmediler güzel ülkeme. Ve o gündür, bugündür siyasi çapsızların elinde inim inim inlemekteyiz. Bir 78 li kuşak olarak diyorum ki, Ey ruhunu, aklını ve dünyasını birilerine teslim etmiş olanlar. Birilerinin peşine düşenler, biliniz ki kudret sadece O'nundur. Ve herkes fanidir vede acizdir. Ve de her şeye rağmen O'na karşı da yüzünüz olmalıdır......
 • Aslan akbey Aslan akbey 1 ay önce
  Aile ile ilgili sorunlar. Ak partinin erkekleri kadınlar karşısında itibarsizlastirma politikası, erkeklerin devamlı rencide edilmesi, nafaka kanunu 6284 sayılı kanun ve kadının beyanı esastırdiyerek cezaevine atila iftira mağduru binlerce erkek varken bu sonuc bence gayeg iyi. Yoksa alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste..
 • TakımTakım1 ay önce
  FAİZFAİZFAİZFAİZFAİZMERKEZ BANKASINA MÜDAHALE ET.ZENGİNLERİ KORUMA.
 • Sesini En Çok Duyurmamız Gereken YazarSesini En Çok Duyurmamız Gereken Yazar1 ay önce
  Bu yazarlardan biri Abdurrahman Dilipak'tır, Allah razı olsun.
 • En Doğru AçıklamaEn Doğru Açıklama1 ay önce
  Mustafa diye birinin yazdığı çok uzun bir yorum var. Herşeyi çok güzel özetlemiş. Ha bana göre birşey değişmez, o ayrı.
 • Acil Tedbir AlınAcil Tedbir Alın1 ay önce
  Adalet ve liyakat esaslı bir sistemi acilen güçlendirmek lazım . Eldeki bu kadar belediye ve o kadar imkanın kaybedilmesi sebepleri irdelenmeli . Tabii bu irdelenmeyi gene siyasetçiler yaparsa asla teşhis konamazzzz. Ali gider Veli gider ama yanlışlar yapılmaya devam eder .Ankara altıntepside hediye edildi Ya yazık .. il ve ilçe teşkilatlarına mütevazı , dürüst , Çalışkan ve altında trilyonluk arabası olmayan insanlar neden gelemiyor , getirilemiyor .. Bütün sır burda galiba , Ankarada bürokrasi neden kaçak güreşti , neden suya sabuna dokunmadılar ..Bu bürokratlar hala neden koltukta kalmaya devam ediyorlar . Dert bir değil Elvan elvan...
 • Bu Daha BaşlangıçBu Daha Başlangıç1 ay önce
  Kul hakkı yemenin, yedirmenin, hatta bunlar hiçbirşey; her türlü iş alımı, personel alımı, hizmet alımı, terfi gibi konularda liyakati (ki kendisi yazılı sınav puanlarıdır) bırakıp sadakati (ki kendileri aslında yalakattır) teşvik eden sistemi ülkede yaygınlaştırırsan, şakası yok, bu daha başlangıç. Olan ümmete olacak. Yalamayı seven kim gelirse gelsin yalar, ona birşey olmaz.
 • Yasin Yasin 1 ay önce
  Bizim yandas basin zamlari yazmaz onlar cehapenin hainliklerini yazarlar hukumet hakkinda her hangi bir elestiri yapmazlar simdi 2023 gelelim bipzim basin devamli chp yi kotulucek imamoglugla devamli makara yapacaklararkasinda
 • Vatandaş Vatandaş 1 ay önce
  17yıldır kendilerini iyi tanitamamislar diyor tanıtmaktan kasıt nedir. Kaliteli hizmet olabilirmi yoksa sadece laf kalabaligimi
 • Emrah coşkunEmrah coşkun1 ay önce
  Aday tespitlerinde hata olduğu gibi doğru adayın yanında yanlış adamı propagandist vermek de affedilmez bir hataydı. Tıpkı Adıyaman kahta’da eski bir vekilin mikrofonu elinde düşürmemesi gibi. Kahta kaybetti. Sevilmeyenin ne işi vardı. Sayın Dilipak tespitleriniz çok doğru. Aday ve yanındakiler titizlikle seçilmeli.
 • zekeriyazekeriya1 ay önce
  Yaklaşık 5 yıldır durum vahim bu gidişle duvara toslamak kaçınılmazdır dediğimizde birileri bunu kabullenmiyordu.Esas sorun kibir abidesine dönen milletvekilleri,belediye başkanları ve parti yöneticilerinde.Bunlardan hesap sorulmalı,gereği neyse hemen yapılmalı,Partiyihava ve para olarak değil davası olarak gören bilgili,alçak gönüllü,davasının içeriğine vakıf olan insanların bulunarak derhal görev verilmeli,Bir şekilde partiden uzaklaştırılan düzgün insanların trol saldırılarından korunması ve partiye geri çağrılmaları,
 • BİÇAREBİÇARE1 ay önce
  Erdem rumuzuyla yazan kardeş...Sayın Dilipak'ın eleştirilerini yenilginin sebebi saymış.Ulu orta eleştirdiniz, başbaşa eleştirseydiniz ya demiş...Güzel de Sayın Dilipak kaç kere yazdı. Ey Beştepe'e danışmanları aşamıyoruz, diye...Rahmetli Erbakan'ın danışmanı Dilipak, Sayın Erdoğan'ın ki Jöleli Bulut...Suç dikkate alınmayan Dilipak'ta mı?Yoksa asla AKİT okumayan yüksek mahfillerde mi?Ve ben de sandığa gitmedim. Asla sebebi Dilipak değil...O benim eş dost toplantısında yaptığım eleştirileri, yüreklice kağıda döküyordu.Dikkate alan oldu mu? Hayır...Bu yazı dikkate alınacak mı? Hayır...Seçimden ders çıkarılacak mı? Hayır...Torpile, beleşe alışan AKP'liler (Ak Partililer değil) partiyi aldı götürüyor. Ülkeyi ve ümmeti de peşinden sürüklüyor. Buna dur demesi gerekenler ne yapıyor?Kendilerini en iyi alkışlayan, pohpohlayanlarla yola devam ediyorlar.Suç ne Dilipak'ta ne sandığa gitmeyen vatandaşta...Suç her başarının haklı gururunu yaşarken başı dönenlerde...Allah sonumuzu hayreylesin...
 • Mesut SarpMesut Sarp1 ay önce
  Sen böyle yazmaya devam et, bak karşı tarafta ne şımarıcak gör.
 • KEMALİSTKEMALİST1 ay önce
  O TABELALARA,REKLALARA AIMASIZCA, HARCADIĞINIZ PARALARLA BİR ÇOK OKUL ,HASTANE ,YOKSULA FAYDA SAĞLAN BİLİRDİ MİLYON DOLARLAR ÇÖPE GİTTİAMA ALLAH ADAMI ŞAŞIRTIRRR ŞAŞIRTIRR ŞAŞIRTIRR BAZILARI BİRİLERİNE ÇOK GÜVENİYOR AMA NE BİRİLERİ GELDİ GEÇTİ BU TARİHTEN ONU BİLMİYOR!
 • KEMALİSTKEMALİST1 ay önce
  SÜREKLİ KAYAHAN'DAN BİZİM KİSİ BİR AT HİKAYESİ ...ŞİMDİ İSE ...ALLAH'IM BEN NEREDE YANLIŞ YAPTIM ? NEDİR BU İSYANIM? ALLAHIM ...ALLAH ADAMI BÖYLE ŞAŞIRTIR DAHA DUR KÖTÜ YOLA SAPMANIN BEDELİ ÇIKACAK.....
 • Tayfun 80Tayfun 801 ay önce
  Seçimden hemen sonra elektriğe ve benzine yapılan zammı niye haber yapamıyorsunuz sayın akit yöneticileri.? Eğitim-bir-sen in çıkarıp yöneticilik sınavına hazırlananlar için dağıttığı kitabın 293 ve 294. Sayfasında eyalet sistemi ve federal yönetim ifadeleri geçiyor. Bunlarla ilgili haber yapacak m8sin sayın dilipak? Bunlar neyin hazirligidir? Yoksa dolmabahcede vaad edilen sözler midir? Uyumayın ey kardeşlerim... 70.000 kişilik ypg ordusu yanıbaşımızda ve abd kalkan olmuş. Gireceğiz dedik ama trump ekonomik yönden mahvederim deyince geri adım attık. Hani güçlü bir devletti bu ülke? Sata sata elimizde ne kaldı? Anadolu Ajansı ile thy bir de barajlar ... dışarıdan gümrüksüz 200 bin ton patates soğan alacağız ama petrole dünyanın vergisini ödüyor vatandaş. Imf bile para vermeyecek böyle giderse. Venezuela petrolüne güvendi meydan okudu dünyaya. Ucuzdan mal verdi vatandaşına. Ama petrole ihracatı darbe yiyince hali ortada. Peki biz neyimize güvendik?
 • ErdemErdem1 ay önce
  Sırf sizin köşe yazılarınızdan etkilenip, Ankara ve İstanbuldaki bir çok arkadaşım Ak Partiye oy vermedi. Malum bir insanı topluluk önünde mi uyarmak doğrudur. Yoksa köşeye çekip uyarmak mı doğrudur. Son zamanlara Ak partiye saydırıp duruyorsunuz. Ak partiden soğumaya meyilli insanların tamamını soğuttunuz. Bence siz Millet İttifakına çok iyi hizmet ettiniz.
 • BİRİSİBİRİSİ1 ay önce
  BAK AGA ŞÖYLE DİYEYİM BAKARA 47 VE 122 HAKTIR DİMİ ÖNCE OKUYUN SONRA DÜŞÜNÜN BİR BAKALIM.ŞİMDİ DERDİNİZ HER TÜRLÜ FIRILDAK.
 • FerhatFerhat1 ay önce
  Allah Teâlâ nın ipine sımsıkı sarılmamız lazım. Siyonizmin bize dayattığı idealleri red etmemiz lâzim. AB kriterleri ile bize dayatılan aile politikalarını, eğitim politikalarını, ekonomik politikaları tekrar revize ederek yaradılış gayesi ve Allah ın rızası doğrultusinda şekillendirmemiz lazim. Aile hayatimizi,sosyal Hayatımızı, ticari ve siyasi hayatımızı İslam âhlakı ile şekillendirmemiz lâzim. Kısacası bize iskânı vijdanlarınıza hapsine edin ve elinizi suya sabuna sürmeyin diyenlere cevap olarak hayır biz sizin yasalarınıza ve hükümlerinize biat edmeyeceğiz biz bizi yaratan yüce Rabbimize kulluk edeceğiz ve tevhidi değerleri referans alacağız diyebilmeliyiz. İşte o zaman işlerimiz ve davamız sapa satmaz ve Allah cc bizleri Muzaffer eyler.
 • Bilmem kimBilmem kim1 ay önce
  Acaba bu olumsuzluklar da Turgay Güler gibi gazetecilerin 1990 lı yıllardaki Reha Muhtar, Uğur Dündar vari programları da etkili olmuş mudur?İmamoğlu ile yaptığı program chp ye ne kadar oy kazandırmıştır acaba?
 • BeterBeter1 ay önce
  Beter olun ne diyeyim kibirinizin içinde boguldunuz bunlarıda yazına ekleyiver kibir kuleleri yıkılmaya mahkumdur
 • Emre BayındırEmre Bayındır1 ay önce
  Bak abi, sen hakkaniyetin gereğini dile getiriyorsun bir süredir ama, bu adamların gözleri kör, kulakları sağır olmuş. Erdoğan'ın daha önce muhaliflerini eleştirmek için kullandığı ayete kendisi muhatap artık. Bu noktadan sonra geri dönemez Erdoğan. Dolayısı ile çevresindekiler de dönemezler. Bence hiç girme bu konulara. Sen hakkı tebliğ etmek istiyorsun anlıyorum ama, onlar bunu ihanet olarak algılarlar. Çünkü görmek istemeyene bir şey gösteremezsin. Boşver, Allah herkese hakkettiğini verir.
 • Kocasolak dan melih53 e.Kocasolak dan melih53 e.1 ay önce
  Aylardır yerli yersiz ekonomi bakanına saldıran yazı yazıyorsunuz. Sebebini, neyi, nerde yanlış yaptığını yazmadan, yaptığınız DOĞRUMU? Son Londra swap saldırısını güzelce bertaraf etti bence. Damat olduğunu BAHANE etmek doğru değil bence, icraatlarına yönelik, bildiğiniz birşey varsa yazın, okuyalım.
 • T.BİLGİNT.BİLGİN1 ay önce
  Özetle söylenebilecek sözler. Bizi dinleyen yok bizi anlayan yok. Hükümet ile halk arasında bir duvar var. Teşkilat, CİMER, Belediyeler ve çalışanları. Halka inin sorunları dinleyin. Tepki olarak sandığa gitmeyen de var, kasten oyunugeçersiz kullanan da az da olsa rakibe oy veren de. Çünkü sesimizi başka türlü dinletemiyoruz.Dinle bizi hükümet. Size de çok teşekkürler DİLİPAK. İnşallah bu yazıyı bu yorumları birileri okurda bize de gelirler sorunları gerçek sahiplerinden dinlerler.
 • MehmetMehmet1 ay önce
  1-Her markete yaptığımız alış verişte kasiyer, poşet verelim mi sorması bizi çok etkiledi, kimse bunu konuşmuyor, yirmibeş kuruş ama iktidarı değiştirecek güçte bir bela. 2-Suriye dilencileri; şehirlerin her köşe ve sokaklarında, bütün trafik ışıklarda dilencilik yapmaları insanları rahatsız etmeleri kimse sorgulamadı. 3- 3600 Ek Göstergenin bir kısım memura verilip bir kısmını es geçilmesi, memurların küstürülmesi başarılmıştır, tam FETÖ'lük iş, 4- Bu sebzez meyve fiyat artışları. Lütfen bunları da ekleyelim...
 • TakımTakım1 ay önce
  Reis;Faizleri müdahele etmedenRefahtan pay vermedenEtrafındaki yalakaları temizlemedenEnfalosyon oranındaki zamdan vaz geçmedenEYT lilere hakkı verilmeden.Adam gibi emeklilik yasası çıkarmadanSuriyelilere çare bulmadanAk parti teşkilatları temizlenmedenMilleti borç batağından kurtarmadanAile yasaları değişmedenİstanbul sözleşmesi değişmedenZina yasası kalkmadanVergileri azaltmadanMazot,Benzini düşürecek uygun sistem gelmedenİşçi,esnaf,memur,asgari ücretle ilgili iyileştirci şeyler yapılmadanİnsanlara batan konuşma dilinden vaz geçmedenİhale gibi şeylerde adaletli olmadanPahalılığın üzerine gidilmedenHalkın hatırı sorulmadanHalkın istemediği yasaları dayatmaya çalışmadanHalkın şikayetlerini hakkıyla dinlemedenKabine değişmedenVsDurum değişmez reis2023 çok zor.
 • MustafaMustafa1 ay önce
  1.Seçim sonucu Analizi: Erdoğan 25 yıldır hizmet verdiği #İstanbul'u kaybetti. Melih Gökçek'in 25 yıldır hizmet verdiği #Ankara Kaybedildi. Çeyrek asırdır aralıksız seçilen ve binlerce büyük projelere imza atan bir parti neden kaybetti? Bazı Nedenleri sıralayalım...* Ak Partinin Kadın politikalarındaki rezaleti. Kadın için çıkarılan yasalar Batı yaşam tarzı baz alınarak yapıldı. "Kadının beyanı esastır" diyen aile bakanı zina edenlerin yanında yer aldı. Ak Partinin kadın politikası aileyi dağıttı, Ak parti ise aile üzerine kurulmuştu.*Damadın Hazineye atanması Başkanlık seçimlerinden sonraki en büyük hayal kırıklığı Damadın hazinenin başına atanmasıydı.Bu atama ne etik nede ahlakiydi Bırakın karşı mahalleyi Erdoğanı yıllarca iktidara taşıyan kendi kesimi bile bu atamayı hazmedemedi. Alınmalıydı ama alınmadı* Milli Eğitim Bakanlığı. Tüm zorluklara rağmen Erdoğan'ı Başkan seçtik, milli eğitime kimi getireceği merak konusuydu, hiç duyulmayan bir isimi seçti Ziya Selçuk geldiğinden beri Okullardaki Atatürkçü söylem arttı. Kemalist öğretmenlerin çok sevindiğini gördük. yanlış seçimdi* Normalleşen Rüşvet... Süreç içerisinde alınan rüşvet o kadar çoğaldı ki artık alınan rüşvete meşruiyet yüklenmeye başlandı... Adam 5 vakit namaz kılıp rahatça rüşvet almaya başladı... Rüşvetin adını Hediye olarak değiştirdiler ve çok daha rahat rüşvet işleri dönmeye başladı.* Rant, Torpil, Hemşehricilik Özellikle Hemşehricilik mide bulandıran bir seviyeye ulaştı. 39 ilçesi olan istanbula aday gösterilenlerin %85 karadenizliydi Adamın varsa işe girebilirsin anlayışı kemikleşti Birçok ilçe Ranta kurban edildi Beyoğlu ve Fatih ilçelerine bakılabilir* Hızlı yayılan ahlaksızlık Ak parti muhafazakar islamcı bir partiydi. İlk başta islamcılığı daha sonrada muhafazakarlığı ufak ufak terk etti 15 yıl önce zinayı suç olmaktan çıkartan Ak Parti, 15 yıl sonra İstiklalde ben Orospuyum pankartı açan binlerce kişiyi karşısında gördü.* Nafaka problemi Nafaka mağduriyetini sağır sultan bile duydu ama Ak Parti duymadı! Yüz binlerce şikayet ve mağduriyet, kadın politikalarına kurban edildi Kadına pozitif ayrımcılık uyguluyoruz derken Erkek mağdur edildi. Nafaka almak için evlenen kadınlar oldu ama düzeltilmedi* Erdoğan'ın Laiklik Açılımı İslamcı ve Muhafazakar Erdoğan 2 sene önce Laik açılımı yaptı. Daha önce sarhoş diye hitap ettiği Mustafa Kemale methiyeler dizmeye başladı. Laiklik ve Mustafa kemal açılımı kendisine çok oy kaybettirdi. Sözlerindeki inandırıcılık silinmeye başladı.*Ehli Sünnet Hocalar ötekileştirildi İlk başta İhsan Şenocak daha sonra Nureddin Yıldız Hoca topluma linç ettirildi Şenocak Hocanın görevinden istifa etmesi sağlandı Erdoğan Nureddin yıldız Hocayı milyonlar önünde azarladı Oysa bu hocalar yıllardır Erdoğana destek veriyorlardı* Hadis inkarcılarına Partinin kucak açması. Daha düne kadar Hadisi şerifleri inkar edenleri soyu kesik olmakla afişe eden Erdoğan, son 2 yıldır partisinde modernistlerin dolmasına göz yumdu. Erdoğan'ı sevmedikleri halde hadis inkarcılarına Ak Parti neden kucak açtı?* Diyanet Diyaneti yeniden dizayn edeceğiz dediler. Cumhuriyet tarihinde olmayan bir şeyi yaptılar. Diyanet başkanı yardımcılığına bir bayanı atadılar. chpnin bile yapmadığını Ak Parti yaptı Atadıkları kadın ise hadis inkarcılarından beslenen biriydi Görmeyeceğimizi mi sandınız* Ayasofya hakkındaki sözleri: Milletin yıllardır özlemi olan Ayasofya'nın cami olarak açılma taleplerini "Tezgah" olarak yorumladı. Miting alanlarında bu talebi dile getirenleri azarladı. 2 hafta sonrada milletin talebi var statüsünü değiştireceğiz dedi. Millet aptal mı?* Danışmanlar ordusu Başkanlık sisteminden önce Erdoğan'a daha yakındık. Her salı günü bize haftalık raporlar sunardı Erdoğan. Şunları yaptık, şunları da yapacağız diye Daha sonra Danışmanlar ordusu ve 20 yaşlarında Mariam Kavakçılar Erdoğana danışman olmaya başladı ve İp koptu*Daha bir çok hata, sorun yazılabilir. Mesela Partinin en üstünden altına doğru yaşanan lüks, israf ve kibir sorunu Ak parti zamanla kendi burjuvasını oluşturdu. Chp'nin millete tepeden bakan bakışları onlardada vardı. Kazandıkları yeni koltuklarla millete caka satmaya başladılarŞimdi kimse bu millete fatura kesmeye çalışmasın! 25 yıldır her türlü eksikliğe rağmen Millet Ak Partiye destek verdi ama artık mızrak çuvala sığmıyor İstanbul ve Ankaranın kaybedilmesi Erdoğan ve Ak partinin kendi hata ve yanlışlarıdır Fatura kesilecekse kendilerine kessinler"Reise ve Ak Partiye destek vermediniz bakın Pkk'lılar ve din düşmanları kazandı hadi sevinin bir yerlerinize kına yakın" diye millete kızan ve fatura kesmeye çalışan ezik Troller var 14 seçimdir Ak Partiyi desteklemiş bu aziz millete afra tafra yapmayın. dahada rezil olursunuz."Ne yaparsak yapalım millet bize destek verir" anlayışı da Ak Partiye ciddi oy kaybettirdi. Milleti çantada keklik gören anlayış, millet tarafından keklik gibi avlandı. Düşmanı gözümüze sokarak bizden oy istenmeyeceğini umarım herkes anlamıştır.Küskünler ve kızgınlar bu seçim sonucunu tayin etmişlerdir. Karşı mahalleye harcanan efor kendi mahallesindeki küskün ve kızgınları barıştırmak ve hataları düzeltmek için harcanmalıydı Millet keyfi için ne küstü nede kızdı. Yapılan hatalara kızdı ama kimsenin umurunda olmadı.Son olarak Umarım milletin bu şefkat tokadını tepeden aşağı herkes anlamıştır Bu Millet nankör değildir. Yapılan her hizmete ve her güzelliğe destek verir Chp başarılı olduğu için kazanmadı, Millet Ak Partiden desteğini çektiği için chp İstanbul ve Ankarayı kazandı. Bu önemli!#Erdoğan 1 Nisan 2019 balkon konuşması: "Milletimizle aramızdaki kalpten kalbe giden yolun zedelenmesine yol açanlardan bunun hesabını sormak da dahil, gereken her gayreti göstereceğimizden kimsenin şüphesi olmasın" Erdoğan'ı seviyoruz. Yeter ki yapılan hatalardan geri dönülsünMilletimiz ekonomik dâr boğazdayken Ücretli poşet uygulaması kimin fikriydi? Hangi danışman? Hangi ekip bu fikri hayata geçirdi? Mesele asla 25 kuruş meselesi değil! Milletin halinden anlamayanları ele vermişti bu uygulama. Çok oy kaybettirdi Yoksa neye para vermiyoruz ki?Kaynak : Payitaht İ[email protected]
 • Vatansever Vatansever 1 ay önce
  Sayın Cumhurbaşkanımızın, Defol Irak’a kürdistana git orda yaşı sözü çok iyi bir cümle değildi. Hangi danışmanım kafasından çıktıysa bu işine son versin o şahsın.
 • Hakan YeşilHakan Yeşil1 ay önce
  Belediyelerin kaybetme sebebi belediyecilikleriyle ilgili değildi, ekonomik sebeplerdi. İstanbul, Ankara, Antalya CHP adaylarının olumsuz yönleri yoktu. Evet çok güzel köprü, yol, üst geçit ler yapıldı.Ama o yollarda gidecek ne araç alabiliyor nede araca benzin koyup rahatca seyahat ediyor. Özelliklede Antalya'da Menderes Türel'in hakkını yememek gerekir ama ihale ile verilen mekanlarda 4 çay 4 dilim pastaya 100tl den fazla para veriyorsunuz. Millet kızım sana söyleyim gelinim sen anla diyerek hükümete cevap vermek için belediyeleri cezalandırdı.

Günün Özeti